Robert Fico ocenil Pavla Gašpara, ktorý je námestníkom SIS a ktorého vláda navrhla za jej riaditeľa. „Veľmi ma milo prekvapil, v akom krátkom čase sa dostal do problematiky a ako kvalitne riadi túto inštitúciu,“ povedal Fico.

Erik Kaliňák tvrdí, že po zvolení Petra Pellegriniho už nič nebráni tomu, aby bol Pavol Gašpar zvolený za riaditeľa SIS. „Nemôžem povedať, že to očakávam, ale predpokladám, že sa to stane,“ povedal Kaliňák (Smer). (joj24)

Úlohou SIS nie je monitorovať osoby, ktoré nepredstavujú bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko, reagovala služba na vyjadrenia Erika Kaliňáka. Poslanec Smeru dnes pri bagatelizovaní svojho rozhovoru pre proruský portál povedal, že požiadal Pavla Gašpara zo SIS o vykonanie „hĺbkovej kontroly“ všetkých slovenských médií vrátane „účtov všetkých slovenských novinárov“.

Pavol Gašpar popri riadení SIS podniká v Česku, hovoriť o tom nechce. Hoci vedenie firmy Colbey Company odovzdal bratovi, podľa českých registrov je naďalej majiteľom väčšiny akcií. Obaja odmietli povedať, čo presne firma robí.

Peter Pellegrini vraví, že by vymenoval za riaditeľa SIS Pavla Gašpara, pokiaľ by spĺňal zákonné predpoklady na túto funkciu. Pokiaľ sú pochybnosti o Gašparovom majetku, mal by to podľa Pellegriniho preveriť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Ivan Korčok by ako prezident nemenoval Pavla Gašpara za riaditeľa SIS. „Pri akejkoľvek nominácii by som uplatňoval kritériá, či je tu základná schopnosť vykonávať taký úrad. My tu máme stovky skúsených, kvalifikovaných, oddaných, lojálnych, čestných spravodajských dôstojníkov, ktorí zasvätili život Slovenskej republike, ale my tam musíme dosadiť niekoho zvonku.“

SaS podala podnet na generálnu prokuratúru, podľa strany je Pavol Gašpar vo vedení SIS nezákonne. Strana zároveň žiada SIS o odtajnenie zmeny štatútu a informáciu, ako vyzerá poverenie, ktoré Gašpar dostal.

Mária Kolíková tvrdí, že ak by prezidentka teraz odmietla vymenovať Pavla Gašpara za riaditeľa SIS, tak sa tým končí aj jeho poverenie viesť službu. Do vedenia sa totiž dostal na základe zmeny štatútu SIS, ktorý je podľa nej len dočasný. Poslankyňa PS Zuzana Števulová hovorí o inom právnom výklade. Ale keďže je štatút utajený, nemôže ho vysvetliť.

Pavol Gašpar mlčí o tom, kedy vstúpil do SIS a ako dlho trvala jeho previerka. Robila mu ju pritom informačná služba. „Nie je mechanizmus, ktorý by to dokázal skontrolovať,“ povedal Jaroslav Spišiak z PS.

Pavol Gašpar odmieta, že by jeho dosadením do vedenia SIS koalícia obišla prezidentku. „Nie som riaditeľom,“ tvrdil novinárom s tým, že je námestníkom s kompetenciami riaditeľa. Prezidentka vraj stále môže rozhodnúť, či ho riadne vymenuje alebo nie. Ak to odmietne? „Budeme to riešiť,“ dodal Gašpar.

Pavol Gašpar už riadi SIS, ale majetky nevysvetľuje. „Som si na ne asi zarobil, nie?“ reagoval. Má 36 rokov a doposiaľ oficiálne nebol na žiadnom riadiacom poste. Pri otázkach na pôvod štyroch nehnuteľností, ktoré vlastní, spomína funkcie, o ktorých odmieta hovoriť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mimoriadny výbor na kontrolu SIS koalícia neumožnila, jej poslanci neprišli. „To, že dnes vedie Pavol Gašpar SIS, jednoznačne považujem za rozporné, či už zo zákona, alebo s ústavou,“ povedala Mária Kolíková a vyzvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal.

Shooty: Tajná služba

De facto riaditeľ SIS Pavol Gašpar prišiel na mimoriadny výbor na kontrolu SIS, ktorý iniciovala opozícia. Koaliční poslanci budú zrejme výbor bojkotovať, čo znamená, že nebude uznášaniaschopný.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Poslanci PS podali podnet na generálnu prokuratúru v súvislosti so zmenou vedenia SIS. Žiadajú, aby sa preskúmala zákonnosť doplnenia štatútu tajnej služby. Hnutie tiež vyzvalo SIS, aby odtajnila mechanizmus, ktorým sa Pavol Gašpar dostal do vedenia služby.

Danglár: Otec a syn 2

Spôsob, akým sa dostal Pavol Gašpar do funkcie námestníka s kompetenciami, ako má riaditeľ SIS, je podľa poslanca PS Martina Dubéciho pofidérny. Spôsob, akým vláda zmenila štatút, aby Gašpar dostal kompetencie riaditeľa, bolo podľa neho obchádzanie zákona.

Mária Kolíková (SaS) zvolá na pondelok mimoriadny výbor k SIS. Predsedníčka výboru chce, aby sa nový námestník tajnej služby Pavol Gašpar predstavil členom výboru a priblížil im svoje ciele pri vedení SIS.

Zuzana Čaputová uviedla, že zmenou štatútu SIS vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky a prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie tajnej služby. Pavol Gašpar sa dnes stal námestníkom SIS s kompetenciami riaditeľa.

PS v piatok podá žiadosť, aby SIS odtajnila štatút, vďaka ktorému sa Pavol Gašpar stal de facto jej riaditeľom. „Verejnosť má právo vedieť, akým spôsobom bol de facto riaditeľ oddnes dosadený,“ povedala poslankyňa Zuzana Števulová.

SIS oddnes de facto vedie Pavol Gašpar, potvrdil poslanec PS Martin Dubéci, hoci detailne to nemohol vysvetliť. Štatút, ktorého zmenou vláda zabezpečila dosadenie Gašpara mladšieho do vedenia SIS, je totiž utajený. „Dnešok je zlý deň pre demokraciu aj pre právny štát“, dodal.

Pavol Gašpar sa stal námestníkom Slovenskej informačnej služby, má kompetencie riaditeľa. Poverený bol výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa SIS. Informovala hovorkyňa SIS Katarína Némová.

Pavol Gašpar. Foto - TASR

Po odvolaní štátneho tajomníka Pavla Gašpara ostáva tajomstvom, kto riadi SIS. Zmenený štatút tajnej služby je tajný a aj opoziční politici môžu o zmenách hovoriť len v náznakoch. Na webe SIS je ešte stále oznam, že ju vedie námestník Tomáš Rulíšek.

Premiér Fico by mal verejnosti vysvetliť skutočné dôvody na odvolanie Pavla Gašpara z funkcie, vraví Mária Kolíková. Poslankyňa SaS žiada, aby Fico vysvetlil kto riadi, respektíve bude riadiť SIS.

Minister financií Ladislav Kamenický odmietol prezradiť, či ide Pavol Gašpar do SIS. „Ak pán štátny tajomník bude na inej funkcii, nemôže byť zároveň vo funkcii štátneho tajomníka. Musíte sa spýtať kolegov,“ povedal po tom, ako vláda Gašpara odvolala z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti.

Vláda odvolala Pavla Gašpara z funkcie štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti. Návrh na odvolanie predložil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Vláda s Gašparom počíta ako s novým riaditeľom SIS, no prezidentka Zuzana Čaputová nepovedala, že ho vymenuje, a necháva si čas.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) predložil na rokovanie vlády aj návrh na odvolanie štátneho tajomníka Pavla Gašpara. S ním počíta vláda ako s novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby, no prezidentka Zuzana Čaputová nepovedala, že ho vymenuje, a necháva si čas.

Poslankyňa SaS Mária Kolíková sa zbláznila, keď žiadala na výbore na kontrolu SIS zverejniť štatút, ktorý vládna koalícia zmenila, vyhlásil poslanec Tibor Gašpar (Smer). Štatút totiž podľa neho rieši to, ako je tajná služba riadená.

Na to, aby sa mohol Pavol Gašpar stať príslušníkom SIS, musí získať previerku. „V normálne fungujúcom právnom štáte by nemohol previerkou prejsť,“ vraví Mária Kolíková (SaS). Poslanec Hlasu Samuel Migaľ nechce o previerke hovoriť. „Sú stanovené európske, možno až svetové štandardy. Ak prejde, tak potom v tom problém nevidím,“ dodal.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje zmenu štatútu SIS za obídenie právomocí hlavy štátu. „Nenechám sa dotlačiť k nejakému rozhodnutiu nejakými úskokmi a obchádzaním,“ vyhlásila.

Pavla Gašpara vyšetrovali pre podozrenia z úplatku, píše denník Sme. Vypovedal o tom Bernard Slobodník, trestné stíhanie však bolo zastavené, pretože skutok je už premlčaný. Slobodník hovoril o úplatku 60-tisíc eur za informácie z vyšetrovania spoločnosti Podtatranská hydina.

Zmena štatútu SIS spôsobí, že verejnosť ani zahraničie nebudú vedieť, kto riadi tajnú službu, upozornila opozícia po rokovaní Výboru na kontrolu SIS. Žiada preto o odtajnenie štatútu.

Progresívne Slovensko vraví, že neexistuje dôvod, aby bol dokument, na základe ktorého sa má vyberať riaditeľ SIS, v utajenom režime. Koalícia sa podľa neho chystá netransparentne a nasilu ovládnuť tajnú službu. SaS sa chce pre zmenu štatútu SIS obrátiť na generálneho prokurátora.

Opozícia po prečítaní úpravy štatútu SIS hovorí o účelovej protizákonnej zmene pre Pavla Gašpara, ktorá ho má obídením prezidentky dostať do vedenia služby. „Je to jedna z najabsurdnejších vecí, akú som videl napísanú v internom predpise nejakej organizácie,“ vraví Martin Dubéci (PS). Mária Kolíková (SaS) sa chce obrátiť na generálneho prokurátora.

Mimoriadny výbor k zmene štatútu SIS nebol, jeho predsedníčka Mária Kolíková ho chce zvolať znova na stredu. Dôvodom je rokovanie Národnej rady. Kolíková považuje za „hanbu a výsmech“ parlamentnej demokracii, že koalícia neumožnila prestávku aspoň na pár minút.

Prezidentka Zuzana Čaputová si vypýtala štatút SIS. Pokiaľ ho nebude mať, nebude hodnotiť rozsah a povahu zmien, uviedla prezidentská kancelária.

Vláda môže na základe štatútu vymenovať len dočasné vedenie SIS, povedal Peter Pellegrini v súvislosti s možným vymenovaním Pavla Gašpara za riaditeľa SIS. „Vláda nemôže vymenovať riaditeľa SIS,“ povedal Pellegrini a dodal, že chce, aby aj do budúcnosti táto právomoc patrila hlave štátu.

Tibor Gašpar tvrdí, že jeho 36-ročný syn Pavol má na to viesť SIS. „Môj syn spĺňa vedomostné, odborné, kvalifikačné, vzdelávacie predpoklady. S tou praxou, ktorú má vo vzťahu k iným riaditeľom, tak polovica z nich nemala to, čo on má za sebou,“ vyhlásil. Gašpar junior vyštudoval právo na súkromnej Paneurópskej vysokej škole.

Tomáš Taraba hovorí, že len čo Pavol Gašpar donesie bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné, nič mu nebude brániť ísť do tajnej služby. Vicepremiér za SNS potvrdil, že vláda zmenila štatút SIS tak, aby sa do vedenia tajnej služby mohol dostať Gašpar ml.

Juraj Krúpa z SaS sa obáva zneužívania SIS, ak ju ovládne Pavol Gašpar, syn stíhaného politika Smeru Tibora Gašpara. V RTVS hovoril, že očakáva inštalovanie odposluchov, keďže Gašpar ml. na poľovníckej chate rozprával o pomste.

Tibor Gašpar (Smer) tvrdí, že sa vzdá členstva vo výbore na kontrolu SIS, ak sa jeho syn Pavol dostane zákonným spôsobom do vedenia tajnej služby. Za zákonný spôsob označil zmenu štatútu SIS. Z výboru podľa svojich slov odíde, „aby nebol konflikt záujmov“.

Poslanec SaS Juraj Krúpa spochybnil majetkové pomery Pavla Gašpara, ktorého Robert Fico pretláča za šéfa SIS. Poslanec Smeru a jeho otec Tibor Gašpar obvinil Krúpu, že „sprosto klame“.

Tibor Gašpar (Smer) naznačil, že vláda zmenila štatút SIS s cieľom dostať do vedenia tajnej služby jeho syna Pavla Gašpara obídením prezidentky. V RTVS povedal, že zmena „s najväčšou pravdepodobnosťou“ súvisí so slovami Roberta Fica, že do 10 dní bude mať tajná služba vedenie podľa výsledku volieb.

Danglár: Otec a syn

Premiér Fico tvrdí, že na čelo SIS musí prísť „človek blízky vládnej koalícii“, a chce to vyriešiť do 10 dní tak, že „SIS bude mať vedenie, ktoré zodpovedá výsledku volieb“. Ako presne to chce dosiahnuť, nepovedal.

Opozícia sa chce v utorok na výbore na kontrolu SIS pýtať námestníka Tomáša Rulíška na zmeny štatútu, ktorý by mohla koalícia využiť na dosadenie Pavla Gašpara. „Pán Rulíšek nám nevedel vo štvrtok presne povedať, čo je predmetom zmien štatútu. Tvrdil, že si to detailne nepamätá, čo je zvláštne, keď to krátko predtým predkladal na vláde,“ hovorí Mária Kolíková.

Peter Pellegrini sa chválil, ako Roberta Fica zabrzdil v zámere odobrať prezidentke právomoc menovať šéfa SIS. Stíchol po tom, ako vláda vo štvrtok schválila utajovaná zmenu v štatúte SIS, ktorá by podľa opozície mohla umožniť premiérovi obísť prezidentku a nechať Pavla Gašpara riadiť službu.

Prezidentka si vyžiada zmenu štatútu SIS, ktorej sa vo štvrtok venovala vláda. Podľa toho bude následne reagovať. Nepovedala zatiaľ, či si predvolá aj námestníka SIS povereného riadením služby.

Dnešná zmena štatútu SIS v utajenom režime na rokovaní vlády môže znamenať, že z Pavla Gašpara by sa mohol stať námestník riaditeľa tajnej služby a prešli by naňho kompetencie, akoby bol riaditeľom. O vymenovaní za námestníka by nerozhodovala prezidentka. (sme)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyhlásil, že zmenou štatútu SIS koalícia nemení žiadne kompetencie prezidentky. Premiér Robert Fico dnes povedal, že situáciu s riaditeľom SIS do niekoľkých dní vyriešia, aj keď prezidentka Pavla Gašpara nevymenuje.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:41Šťastie nie je náhoda, odkázal funkcionár do Bayernu. Ako sa Bayer Leverkusen senzačne stal nemeckým majstromVčera 18:59Týždňový newsfilter: Pellegriniho týždeň ukázal, aký bude prezident – našich ľudíVčera 17:52Nedeľná nekázeň: Pravdy, zaobalené do cirkevného brokátu, nie sú večnéVčera 17:04Shooty: SolidaritaVčera 15:33Chaos je rebrík, po ktorom sa stúpa nahorVčera 09:01Jeho kreslo bolo kedysi takmer v každej kancelárii – aj vo Vile Tugendhat. Nenechal som sa odradiť, že sa niečo nedá, vraví dizajnér ChleboVčera 06:56Ráno s NHL: Keď chcel byť Bedard tvrďas ako Chára, zakázali mu to. Trénuje toľko, že mu skrývajú hokejkyVčera 06:40Ako Izrael zastavil stovky iránskych rakiet a dronov a prečo sa USA boja, že ich vtiahne do vojny s Teheránom13.04 21:47Kucka musel počas osláv zapchávať deťom uši. Kmotrík mladší chce silnejší Slovan, kapitán Weiss zvažuje koniec13.04 21:22Ôsmy tím extraligy je blízko k titulu, už zdolal najlepších. Tréner Nitry otvorene povedal, v čom urobili favoriti chybu13.04 21:14High 5ive: Možno je čas na najviac upokojujúcu skladbu na svete13.04 17:39Čínske povolenie na špionáž je načase zrušiť13.04 17:23Slovan má šiesty titul po sebe, ale v Európe zaostáva. Musí zlepšiť prestupy, pri ktorých si Weiss nerozumie s Kmotríkom ml.13.04 14:37Zakladateľ červených nosov: Najdôležitejšie je nestratiť pocit úžasu, výrazne to zlepšuje život13.04 14:34Volebné miestnosti boli prázdne, no Putin mal vyše 90 percent. Ako žijú Rusi v ostreľovanom Belgorode13.04 14:29Danko by mohol byť predseda parlamentu, povedal Fico. Hlas to tak nevidí13.04 13:00Danglár: Portrét 13.04 12:29Osamelosť Václava Havla13.04 10:04Szalay, Brunovský: Bez slovenských Maďarov demokrati nikdy nevyhrali13.04 07:00Ráno s NHL: Tisíc zápasov, ale ani jeden v play-off. Deväťmiliónovému Skinnerovi hrozí tretí útok alebo výmena12.04 21:40Ivan Korčok: Musíme zmeniť aj náš slovník, o osude Slovenska nerozhodne nová strana12.04 20:50Najkrajšie miesta na Korzike sú dostupné len z vody, preto je morský kajak ideálny na spoznávanie tohto ostrova12.04 19:50Newsfilter: Snaha o neutralizáciu televízie Markíza sa stupňuje12.04 18:33Hlas financoval Pellegriniho kampaň aj po voľbách, budúcemu prezidentovi hrozí pokuta12.04 17:06Prečo Kofola áno, ale sušienky nie? Kamenického daň podráždila výrobcov nealka12.04 16:48V názore na Korčoka ju ovplyvnil kňaz Kuffa. Pellegrini na poslednú chvíľu mobilizoval aj časť veriacich12.04 16:47Šéfka tímu novej nemocnice v Martine dala výpoveď, odchádza s ňou osem ľudí. Projekt som viedla už len na papieri, tvrdí12.04 15:56Umelci sa bránia proti hudbe vytváranej pomocou umelej inteligencie, tá sa však dá využiť aj kreatívne12.04 15:56Za vecnými otázkami Komisie vidí Kmec kampaň do eurovolieb, o časť peňazí sme už zrejme prišli12.04 15:50Prečo Slovensko stráca vplyv v Bruseli: Môžu za to Smer aj exkotlebovci