Kauza Gorila

Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.

Bývalý partner Penty Jaroslav Haščák čiastočne uspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týka odposluchov z Gorily. Súd v Štrasburgu mu priznal odškodnenie 9750 eur, pričom Haščák požadoval 66-tisíc eur.

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marek Gajdoš bude zastupovať poisťovňu Penty Dôvera v kauze stámiliónového finančného vankúša, ktorý Penta vytvorila pri spojení Dôvery s Apollom. Píše denník Sme. Gajdoš bol pritom v minulosti šéfom policajného tímu Gorila.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na súd v kauze skrývania nahrávky Gorily neprišiel, proces odročili na júl. Ospravedlnil sa v pondelok zo zdravotných dôvodov. Na súd poslal lekárske správy aj potvrdenie o tom, že je hospitalizovaný.

Haščák pripomína svojou žiadosťou o ospravedlnenie alebo miliónové odškodné Harabina, hovorí komentátor Marián Leško. Harabin robil prešľapy a médiá o nich informovali. „On nás za to žaloval, súdy rozhodovali v jeho prospech a on na tom zarábal. Toto bola podlá schéma, keď niekto zarábal na tom, že robil prešľapy, a ešte si z toho robil biznis. Je to niečo podobné,“ povedal Leško, podľa ktorého každý, kto si prečítal alebo vypočul Gorilu, vie, že nie je o čom diskutovať.

Špeciálny prokurátor Lipšic vyhlásil, že generálny prokurátor Žilinka mu ešte v lete povedal, „že v žiadnom prípade by sme nemali reagovať na politikov“. Lipšic povedal, že nevie, prečo teraz Žilinka na politikov reaguje a či zmenil názor. Žilinka komentuje politikov na svojom Facebooku po tom, ako ho kritizujú, teraz najmä za cestu do Ruska.

Advokát Peter Kubina z Dentons začal zastupovať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Kubina, ktorý zastupuje aj rodičov Jána Kuciaka, kde vo veci jeho vraždy Haščák vypovedal ako svedok, to oznámil v tlačovej správe spolu s informáciou, že Haščák si bude od štátu nárokovať náhradu škody za jeho nezákonnú väzbu.

Decembrové predvedenie Jaroslava Haščáka do Penty. Foto N – Vladimír Šimíček

Zrušili decembrové termíny procesu s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila, a to z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá je väzobná. „Nový termín ešte nebol určený,“ oznámil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Prečo zverejňujeme nahrávky z chaty a prečo by mal mať Fico problém, vysvetľuje šéfredaktor Matúš Kostolný. „Opakovane sa objavuje výhrada, že informácie z chaty zverejňujeme postupne. To bol častý argument, aj keď sme zverejňovali informácie z Kočnerovej Threemy.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nevydá pokyn na zničenie nahrávky z kauzy Gorila. Vyšetrovatelia to podľa neho majú urobiť, odvoláva sa pri tom na Ústavný súd, ktorý v roku 2012 vyhlásil, že nahrávka je ako dôkaz nepoužiteľná. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry sa však Žilinka mýli a jej zničenie by mohlo byť trestným činom. (sme)

Najvyšší súd kritizuje Máriu Kolíkovú a tvrdí, že jej postup v dovolaní k Jaroslavovi Haščákovi je neakceptovateľný. Ministerka spravodlivosti chcela dosiahnuť, aby Haščák opäť skončil vo väzbe. Súd skonštatoval, že aj keby generálna prokuratúra nezrušila obvinenie, nebolo by ministerkino dovolanie úspešné.

Najvyšší súd formálne odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti v prípade väzby Jaroslava Haščáka. Musel tak urobiť po zrušení trestného stíhania generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Súd s Dobroslavom Trnkom odročili na december, prokurátor má vybrať pasáže z Gorily, ktoré budú prehrávať. Sudca Marek Filo na hlavnom pojednávaní povedal, že si myslí, že by sa mala oboznámiť aj samotná nahrávka. Prokurátor Rastislav Hruška to pôvodne nenavrhoval a chcel len vypočuť policajtov, ktorí porovnávali nahrávku nájdenú u Kočnera s materiálom zverejneným na internete.

Dobroslav Trnka namieta, ako boli vyhotovené prepisy z jeho odpočúvania. Sudca Marek Filo preto povedal, že nahrávky sa budú aj prehrávať a aj sa bude čítať prepis. Ide o viac ako desať rôznych odposluchov.

Daniel Lipšic trvá na tom, nahrávka Gorily by sa nemala zničiť. Špeciálny prokurátor na ústavnoprávnom výbore povedal, že ak by sa táto nahrávka zničila, hraničilo by to s trestným činom marenia spravodlivosti.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyslovil poľutovanie nad reakciou obhajcov Jaroslava Haščáka. Tí tvrdia, že prezentácia analýzy o prípade hraničí so zneužitím právomoci verejného činiteľa.

Fico stál za Trnkom od čias, keď mu údajne prehral Gorilu. S citlivými spismi sa Trnka nahlásil aj k Radičovej. Bývalý generálny prokurátor môže skončiť vo väzení pre ututlávanie Gorily. Čižnár na súde poodhalil, ako si Trnka mohol touto kauzou zabezpečiť podporu u predsedu Smeru, keď sa za vlády Radičovej zvádzal boj o to, či ostane v čele generálnej prokuratúry.

Čižnárovo svedectvo pred súdom robí z Fica klamára, píše Newsfilter. „Klamal Fico? Ak Čižnár hovorí pravdu, čo je veľmi, veľmi pravdepodobné, tak jednoznačne áno. A robil by to s cieľom odvrátiť od seba dve podozrenia – že už v roku 2008 alebo 2009 presne vedel, kde sa nahrávka Gorily nachádza, a že Smer financoval v rozpore so zákonom.“

Juraj Šeliga zo Za ľudí povedal, že ak bude nahrávka Gorila zničená, „bude to vážna rana pre spravodlivosť a dôveru v štát“. „Preto je namieste otázka – čo chce prokuratúra? Vyšetrovať a nechať rozhodnúť súd alebo stáť nečinne so založenými rukami?“

Robert Fico tvrdí, že nahrávku Gorily od Trnku nikdy nepočul. „Možno si pomýlil situáciu,“ zareagoval predseda Smeru na to, že o tejto situácii vypovedal Jaromír Čižnár, ktorý pred súdom vypovedal, že bol priamo na úrade vlády v roku 2008 alebo 2009, keď Trnka prehral Ficovi úryvok z Gorily.

Na súde s Dobroslavom Trnkom Čižnár prvýkrát verejne hovoril, ako Trnka púšťal Ficovi nahrávku Gorily, heslo do nej vedel aj informatik prokuratúry. Hoci všetci aktéri nahrávky Trnka-Kočner vydieranie Gorilou odmietajú, prokurátor má dôkazy, že Trnka nahrávkou disponoval a neodovzdal ju polícii.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pojednávaní v kauze Gorila. Foto - TASR

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že zničenie nahrávky Gorila môže byť zločinom. Ak na Žilinkov pokyn vyšetrovateľka nahrávku zničí, môže sa dopustiť marenia spravodlivosti, píše v analýze úrad, ktorý vedie Daniel Lipšic.

Hlavné pojednávanie s Trnkom odročili na pondelok. Budú prehrávať rozhovor Trnku s Kočnerom a oboznamovať znalecké posudky. Prokurátor navrhol vypočuť aj policajtov, ktorí pracovali s nahrávkami a spracovali o tom úradný záznam.

Trnka na súde komentuje výpoveď informatika. Hovorí, že naozaj mohol zaheslovať kľúč vetou Edo má rád kosti, ale nešlo podľa neho o šifru.

Na súde v kauze skrývania Gorily vypovedá Miloš Bystriansky, IT pracovník generálnej prokuratúry. Dobroslava Trnku usvedčuje z toho, že mal Gorilu. „Na požiadanie pána Trnku som na USB kľúč nahral nejaké CD. Oslovil ma, aby som zašifroval USB kľúč.“ Informatik hovorí, že heslo navrhol Dobroslav Trnka, ale dnes si už naň nespomína. „Bola to dlhá veta, niečo týkajúce sa jeho psa.”

Trnka na súde hovorí, že Čižnár si musel pomýliť stretnutie s Ficom s niekým iným. Fico ho podľa jeho slov nikdy z kancelárie nevyhodil.

Trnka sa na súde vyjadruje k Čižnárovej výpovedi. Hovorí, že za bratislavského krajského prokurátora si ho vybral on. Čižnár bol aj predsedom Rady prokurátorov a Trnka hovorí, že mali veľmi dobré a intenzívne vzťahy. „Svedok sa musí mýliť v čase, keď opisuje naše stretnutie na úrade vlády,” povedal Trnka.

Ľutujem dodnes, že som sa nechal nahovoriť tam ísť, povedal Čižnár o stretnutí s Trnkom a Ficom na úrade vlády. Tvrdí, že bol hladný, nervózny a bolela ho tam hlava. Výsluch Čižnára na súde sa skončil.

Prokurátor Hruška sa na súde pýta, ako Fico na nahrávku Gorily reagoval. Čižnár povedal, že sa opýtal, čo to malo byť. Čižnár tiež uviedol, že on ešte uvažoval, či niekto nechce Ficovi ukázať, že Határ poza jeho chrbát vyberá peniaze pre stranu, ale prokurátor povedal, že Čižnárove úvahy ho až tak nezaujímajú.

Prokurátor Rastislav Hruška chce vedieť, prečo Fico aj Trnka kontaktovali Čižnára, keď sa chceli stretnúť. Čižnár povedal, že sa poznali zo školy, a keď bol generálnym prokurátorom, mali pracovný vzťah.

Jaromír Čižnár na súde vypovedá o tom, ako jemu a Robertovi Ficovi Dobroslav Trnka púšťal na úrade vlády kúsok z Gorily. Čižnár hovorí, že to bolo v roku 2008 alebo 2009, pred normálnymi voľbami. „Zavolal mi pán doktor Trnka, že by sa chcel stretnúť s premiérom a on ho nechcel prijať.“

Dnes pokračuje súd s Dobroslavom Trnkom, ktorý 7 rokov skrýval v trezore nahrávku Gorily:

  • bývalý generálny prokurátor včera odmietol dohodu o vine a treste a tvrdí, že je nevinný
  • hovorí, že sa nemohol dopustiť trestného činu, keďže nahrávka Gorily vznikla protizákonne
  • dianie na včerajšom pojednávaní zhodnotili v komentároch Roman PatajJuraj Javorský
  • dnes bude ako svedok vypovedať bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár

Kočnerovo USB s Gorilou bude zrejme musieť vyšetrovateľka Gorily zničiť. V rozhodnutí, ktorým generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie Haščáka, totiž uvádza, že ho nie je možné použiť ako dôkaz v trestnom konaní, upozorňuje Zuzana Petková z nadácie Zastavme korupciu.

Trnka: Skutok sa možno stal, ale určite nie je trestným činom, komentuje prvý deň súdneho procesu Roman Pataj. „Slovensko sa môže stať krajinou, v ktorej ani samousvedčenie generálneho prokurátora nestačí.“

Trnkov obhajca Martin Krakovský povedal, že Dobroslav Trnka nepopiera, že mal k dispozícii časť nahrávky Gorila, kde vystupoval František Határ. Tvrdí však, že Gorila bol nezákonný dôkaz a jej skrývanie nemôže byť trestné.

Z dnešného hlavného pojednávania vo veci skrývania Gorily vyplynulo aj to, ako bol do veci zaangažovaný niekdajší námestník generálnej prokuratúry Ctibor Košťál. Ukázalo sa, že práve Košťál je „Boreno“, ktorého na nahrávke Trnka-Kočner spomínal Kočner.

Hlavné pojednávanie vo veci Trnku bolo prerušené, pokračovať sa bude v utorok ráno o 9.00 hod.

Sudca sa Dobroslava Trnku opýtal, či pokiaľ ide o znalecké posudky, tak bude postačovať ich prečítanie alebo navrhuje osobný výsluch znalca. Trnka odpovedá, že čo sa týka vecí nájdených u Kočnera, tak navrhuje, aby ako dôkaz neboli pripustené.

Súd prečítal výpoveď prokurátora Ctibora Košťála, ktorý s Trnkom sedel v roku 2014 v kancelárii. Povedal, že ho kedysi prijímal na prokuratúru a mali priateľské vzťahy.

Prokurátor prečítal výsluch Haščákovho advokáta Martina Škublu. Ten vypovedal, že pre Gamatex mal s Kočnerom vyhrotený vzťah a podával naňho v roku 2000 aj trestné oznámenie. „O nahrávke Gorila sme sa nikdy nerozprávali a ani som nevedel, či ju má alebo nemá.”

Sudca ďalej číta výpoveď Jaroslava Haščáka. Povedal, že Trnka mu nikdy neponúkal záznamy z Gorily ani ho nikdy nevydieral, nepúšťal mu nahrávku. Haščák ďalej vypovedal, že sa viackrát stretol s Oskarom Bereczkom, aj kvôli úveru cez Privatbanku.

Vyšetrovatelia v kauze skrývania Gorily vypočuli aj predsedu Smeru Roberta Fica. Fico povedal, že si nepamätá, že by mu niekedy Trnka púšťal nahrávky na úrade vlády. V minulosti o tom pritom vypovedal aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Zo zápisnice o výsluchu Mariana Kočnera vyplýva, že vo veci odmietol vypovedať. Kočner namietal, že takto získaná nahrávka jeho rozhovoru medzi ním a Trnkom je nezákonný dôkaz. Pridal k tomu aj viaceré rozhodnutia súdov v zahraničí.

Dobroslav Trnka sa vyjadril k výpovedi Petra Tótha. Povedal, že naňho kvôli diskreditácii Vladimíra Palka podali obžalobu, ale Národná rada zrušila paragraf, z ktorého bol obžalovaný. „Nie ja, ale Národná rada zabezpečila beztrestnosť.“

Sudca ďalej číta výpoveď Petra Tótha. Ten uviedol, že Kočner zabezpečil u Trnku to, že ho v minulosti nepotrestali za akciu, ktorou chcel diskreditovať Vladimíra Palka.

Prokurátor prečítal výpoveď Loránta Kósu, ktorý povedal, že má s Trnkom blízky a priateľský vzťah. Pozná aj Oskara Bereczka, s ktorým ako so starostom spolupracoval na viacerých akciách, pozná aj Bereczkovho syna Tibora.

Sudca Filo ďalej číta výpoveď svedka Tibora Bereczka. Povedal, že o Gorile nič nevie a žije v Maďarsku, kde vyštudoval aj právo. Bereczk mladší potvrdil, že otec ho požiadal, aby uložil u notára v Maďarsku jeden usb kľúč. Nevie však, čo na ňom bolo, a keďže to bolo dávno, tak si ani nepamätá meno notára.

Bereczk povedal, že nevie, prečo sa Kočner, aj Trnka na nahrávke rozprávali tak, že aj on s Trnkom vydieral Haščáka. “Podľa mňa to bola finta na Trnku.” Bereczk odmieta, že to bol jeho nápad, že by sa dala Gorila zobchodovať.

Oskar Bereczk na súde s Trnkom povedal, že s Haščákom prejednával aj úver, ktorý mu poskytla Privatbanka. Haščák mu vraj povedal, že musí splniť podmienky banky.

Oskar Bereczk vypovedal, že Trnku pozná asi 20 rokov, ukázalo sa, že preňho aj pracoval, keď zabezpečoval stretnutia medzi generálnou prokuratúrou a generálnou prokuratúrou Maďarska alebo inými zahraničnými organizáciami. Tak sa vraj skamarátili.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:56Český týždeň: Ombudsman stratil zábrany a šikanuje zástupkyňu, odvolať ho je nemožnéVčera 16:59Žiadny Messi z osady. Päť bodov, ako Matovičov balíček nepomôže deťom z najchudobnejších rodínVčera 15:05Najskôr ho Rusi zatkli a potom mu dali neznámu injekciu. Hviezda KHL sa pritom už chystala do USAVčera 14:01Na hranici už stojí múr proti utečencom. V poľských lesoch a litovských táboroch sa však stále odohráva drámaVčera 13:41Molekulárny biológ vraví, že organizátori Tour sa zachovali nezodpovedne. Prečo môže štartovať pozitívny jazdec?Včera 11:16Jeho otec mučil a vraždil kritikov a mama zbierala luxusné topánky. Nový prezident Filipín sa opäť volá MarcosVčera 11:16Super správa, najväčšia investícia od VSŽ: Volvo v Košiciach víta rektor univerzity aj lídri ITVčera 10:55Košický newsfilter: Je to, ako keď vznikali železiarne, hovorí o Volve primátorVčera 10:04Белорусский дневник: Из Беларуси снова летят ракеты по Украине. А если бы белорусы победили Лукашенко в 2020-м, все было бы иначе?Včera 10:04Bieloruský denník: Opäť od nás letia rakety na Ukrajinu. Bolo by všetko inak, keby Bielorusi v roku 2020 zvrhli Lukašenka?Včera 08:25Párový terapeut Lucian Kantor: Ideálny partner neexistuje. Ak sa upnete na hľadanie „toho pravého“, je to obrovská pascaVčera 06:00300 slov z Tour: Výborný Saganov výkon a víťazstvo jazdca, ktorý bojoval v kóme o život00.00 16:18Som len syn farmára. Víťaz 1. etapy na Tour zažil ťažký pád na Paríž-Roubaix aj diskvalifikáciu v Belgicku00.00 11:24Štrnásť najkrajších túr vo Veľkej Fatre z Turca00.00 10:18Akú má dnes hudba cenu? Odpoveďou bude aukcia, kde chcú vydražiť Dylana za milión libier00.00 08:54Osem poučení z ukrajinskej vojny00.00 08:54Falošná švédska neutralita nemohla prežiť Putinovu vojnu na Ukrajine00.00 08:00Marián Leško: Ak SaS nič neurobí, bude v koalícii za handru00.00 07:09Antonín Panenka: 15 deka salámy, chlieb a uhorka, to bola večera vrcholového športovca00.00 06:00300 slov z Tour: Senzačná výhra domestika a výsmech novinky, ktorú predstavil aj Sagan00.00 21:46High 5ive: Knihy literárnych hviezd, ktoré sa budú dať čítať až o sto rokov00.00 21:21Blato namiesto potokov a hotely s plnými bazénmi. Sucho je aj tam, kde nebývalo00.00 20:51Kto si dal postaviť takýto dom, musel mať odvahu. Rodina Kollmannovcov ju v 30. rokoch v Nitre mala00.00 20:43Volvo je skvelá správa, len pozor na stimuly a pracovný trh (anketa o piatej automobilke)00.00 20:42Dvakrát po sebe Švédsko: Volvo prichádza v čase, keď vláda schválila švédske transportéry00.00 20:02Od predpovede po objav prešlo skoro 50 rokov. Je Higgsov bozón božská či prekliata častica a prečo pri jeho opise zlyháva jazyk?00.00 19:24Napoleonske jatky a Putinovo inferno: obrazy vojen od Goyových rytín po fotky z Buče00.00 19:23Holandskí dídžeji W&W: V hudbe nie je dôležitý text, ale pocit00.00 19:16Slovenskí hokejisti ostávajú v ruskej KHL. Vo Švédsku by mali problém, u nás to zväz nerieši00.00 19:09Premiér Heger: Na Matoviča a Sulíka som hrdý