Kauza Gorila

Advokát Jaroslava Haščáka sa sťažuje, že prokurátor Alexander Feník porušil prezumpciu neviny jeho klienta. Dôvodom je, že prokurátor zrušenej špeciálnej prokuratúry informoval o novom obvinení v kauze Gorila skôr, ako bolo doručené spoluzakladateľovi Penty. Opätovné obvinenie Martin Škubla prirovnáva prebaľovaniu kurčiat po lehote spotreby a k paškvilu.

Jaroslava Haščáka a štyri ďalšie osoby opäť obvinili v kauze Gorila z korupcie a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Informovala o tom špeciálna prokuratúra. Zakladateľovi Penty nedávno zrušili obvinenie z dôvodu, že vyšetrovateľka bola súčasne aj obecnou poslankyňou.

Jaroslav Haščák prišiel ráno na policajnú inšpekciu, informuje portál Startitup. Zakladateľovi Penty nedávno zrušili obvinenie v kauze Gorila z dôvodu, že vyšetrovateľka bola súčasne aj obecnou poslankyňou. Prokurátor avizoval nové obvinenie.

Nejde len o kauzu Gorila a Jaroslava Haščáka, tento prípad ukazuje aj na vážnejší problém v Policajnom zbore. Ide o možný konflikt policajtov, ktorí sú aj obecnými poslancami, za čo poberajú odmenu. Koľko takých je v Policajnom zbore, nikto nevie. Evidencia sa nevedie.

Prokurátor Alexander Feník poukázal na rozpor zákona o štátnej službe policajtov s praxou. Zákon hovorí o tom, že policajtom sa preruší výkon funkcie na čas, keď sú vo volenej platenej funkcii poslanca obecného zastupiteľstva. Ministerstvo vnútra však hovorí, že odmena poslanca nie je platom.

Kauzu Gorila tentokrát zastavili odmeny pre poslankyňu v Ivanke pri Dunaji. Zakladateľovi Penty Jaroslavovi Haščákovi zrušil prokurátor obvinenie nie preto, že by nevidel dôvody na jeho stíhanie, ale pre pochybenie vyšetrovateľky. V čase, keď robila na kauze Gorila, bola aj obecnou poslankyňou, za čo brala odmenu. Podľa prokurátora je to problém.

Generálna prokurátora preskúma zrušenie obvinení v kauze Gorila vrátane obvinenia Jaroslava Haščáka. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Alexander Fenik zrušil obvinenia z formálneho dôvodu, keďže vyšetrovateľka popri práci policajtky dostávala aj odmenu ako obecná poslankyňa.

Prokurátor prípadu Gorila po zrušení obvinenia Jaroslava Haščáka predpovedá opätovné obvinenia v priebehu niekoľkých týždňov. Alexander Feník popiera, že by vyhodnotil pôvodné obvinenie ako nedôvodné, prípad podľa neho ďalej vyšetrujú.

Prokurátor Alexander Feník a spis Gorila. Foto – N

Zakladateľovi Penty Jaroslavovi Haščákovi zrušili obvinenie v kauze Gorila, podľa špeciálnej prokuratúry z formálno-procesného dôvodu. „K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo v záujme zamedzenia pochybností o procesnej čistote postupu,“ odkázala prokuratúra, ktorá zvolala na utorok aj brífing.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie sťažnosť, ktorá sa týka povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Sťažovateľom je Zoltán Varga, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala.

Ústavný súd rozhodol o obnove konania, ktoré sa týka povinnosti Slovenskej informačnej služby zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Stalo sa tak na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.

Vysvetľujeme, o čo ide v kauze starostu Dolného Baru a cyklotrasy z eurofondov, pod ktorou je štrk s vôňou rybaciny. Oskár Bereczk, známy bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, je obvinený zo subvenčného podvodu a z poškodzovania finančných záujmov EÚ. Starosta to označil za politickú kampaň, ktorá ho má očierniť.

Cyklocesta pri Dolnom Bare. Foto - Napunk

Európsky súd pre ľudské práva prijal sťažnosti Jaroslava Haščáka v súvislosti so zásahom v sídle Penty z decembra 2020. Informoval o tom jeho advokát Martin Škubla. Slovensko sa má podľa neho k prípadu vyjadriť do 20. septembra.

Ústavný súd rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v sídle Penty z decembra 2020. Uviedol, že súhlasom prokurátora s prehliadkou v sídle boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Ján Budaj jasne neodpovedal, či by on a odídenci z OĽaNO mohli byť súčasťou zamýšľaného politického subjektu Mikuláša Dzurindu. Budaj dodal, že nevie, či je najlepšie, že Dzurinda plánuje návrat do politiky, keď sa aktuálne vyšetruje kauza Gorila.

Ústavný súd podľa právneho zástupcu Jaroslava Haščáka vyhovel jeho sťažnosti na konanie polície. Tá podľa súdu porušila Haščákove práva, keď dostatočne rýchlo a efektívne nepreverila pôvod a autentickosť nahrávok z kauzy Gorila.

Šéfka tímu Gorila Martina Babacsová z NAKA nesúhlasí s tým, že sa štát ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za jeho prvé stíhanie. „Musela som vzniesť obvinenie, taký názor mám aj dnes. Ja som k tomuto návrhu dávala negatívne stanovisko,“ povedala Babacsová pre Postoj.

Mikuláš Dzurinda nehovorí pravdu, keď tvrdí, že ani nekandidoval vo voľbách po prepuknutí kauzy Gorila. V skutočnosti vo voľbách 2012 po páde vlády Ivety Radičovej, keď bola jednou z hlavných tém kampane Gorila, Dzurinda viedol kandidátku SDKÚ, prekrúžkovala ho Lucia Žitňanská. Dzurinda odišiel z SDKÚ až v roku 2014 a v roku 2016 už nekandidoval.

Mikuláš Dzurinda po obvinení Anny Bubeníkovej a ďalších v kauze Gorila povedal, že táto kauza sa ho už netýka. „Ja som vyvodil jednoznačnú politickú zodpovednosť. Nikto ma nevyzýval, aby som odovzdal funkciu strany, ja som to urobil,“ povedal Dzurinda.

Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba, komentuje obvinenie Jaroslava Haščáka jeho advokát Martin Škubla. „Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné.“

Ak orgány prípad Jaroslava Hačšáka znova „pokašľú“, je to na pád ministra vnútra a policajného prezidenta, vyhlásil Boris Kollár. „Aby to nedopadlo ako minule, keď sme sa s veľkou potupou a hanbou museli ospravedlniť pánovi Haščákovi,“ dodal.

Jirko Malchárek podľa výpočtov Jaroslava Haščáka zarobil na províziách vo funkcii ministra hospodárstva takmer 11 miliónov eur. Zachytil to spis Gorila. Provízie Haščák delil aj s bývalou šéfkou FNM Annou Bubeníkovou.

Eduard Heger verí, že „aktuálni majitelia“ paragrafu 363 nechajú prípad Jaroslava Hačšáka rozhodnúť súdom. Obvinenie podľa premiéra dokazuje, že orgány spravodlivosti sú absolútne slobodné.

Polícia potvrdila obvinenie Jaroslava Haščáka. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roka vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informovala.

Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.

Jaroslav Haščák o obvinení nemá informácie. „Nič nám nebolo doručené, nemáme o tom informáciu,“ reagovala pre médiá jeho manželka Valéria, ktorá ho ako advokátka zastupovala aj pri prvom obvinení.

Pred dvoma mesiacmi sa ministerstvo spravodlivosti v mene štátu ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi za trestné stíhanie spred dvoch rokov a teraz ho NAKA obvinila opäť. Nové obvinenie sa takisto týka kauzy Gorila, ide však o iný skutok. Čoho konkrétne sa obvinenie týka, zatiaľ jasné nie je.

NAKA obvinila Jaroslava Haščáka, Jirka Malchárka, Annu Bubeníkovú a ďalších ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Informuje o tom portál Startitup. Obvinenie sa týka aj kauzy Gorila.

Jaroslav Haščák. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd odmietol dve sťažnosti Jaroslava Haščáka, ktoré podal proti postupu špeciálnej prokuratúry a NAKA, keď ho vyšetrovali pre kauzu Gorila. Sťažnosti sa týkali napríklad Haščákovho zadržania či domovej prehliadky.

Právnici Penty podali podnet na bezpečnostný výbor, chcú, aby preskúmal zákrok v sídle firmy z decembra 2020. Predseda výboru Juraj Krúpa zatiaľ nepovedal, či výbor zvolá.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že v trestnej veci ‚nahrávok Gorila‘ sa naďalej vedie trestné stíhanie. Odmieta, že by prokurátor Ondrej Repa pochybil, keď navrhol vziať Jaroslava Haščáka do väzby.

Bývalý policajt Ján Rejda vstúpil do hnutia Republika. Podľa odposluchov z kauzy Gorila chodil Rejda do bytu na Vazovovej ulici a od Penty vraj dostával za informácie peniaze. „Vykonával som v byte operatívno-spravodajskú činnosť, ktorá bola v opise mojich vtedajších pracovných činností. Každé stretnutie bolo dopredu nahlásené môjmu nadriadenému,“ tvrdí Rejda. (aktuality)

Zastavenie trestného stíhania Dobroslava Trnku podľa komentátora Tomáša Gálisa vyzerá tak, ako keby tu už znovu vládol Robert Fico. „Skúsim byť optimistický. Prepracovali sme sa k tomu, že nahrávka je už pred súdom. Pred dvomi rokmi by sme si to nevedeli predstaviť a nakoniec Trnka nebude vo väzení, ale Kováčik už vo väzení je,“ povedal v podcaste V redakcii Konštantín Čikovský.

Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“

Danglár: Gorila

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Na súde s Dobroslavom Trnkom začali na návrh prokurátora Rastislava Hrušku prehrávať nahrávku Gorila. Trnka proti tomu protestoval, ale sudca Marek Filo mal iný názor. (sme)

Dobroslav Trnka aj jeho obhajca Martin Krakovský prišli na súd, kde pokračuje hlavné pojednávanie o skrývaní nahrávky Gorila. Na súd prišiel bez predvolania aj bývalý vojenský prokurátor Rudolf Michnica, ktorý chcel kauzu kedysi vyšetrovať na základe trestného oznámenia Petra Holúbeka, ale Trnka mu to nedovolil.

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Video: „S novinármi nekomunikujem, nehnevajte sa na mňa,“ povedal po výsluchu znalkýň bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Kedysi tvrdil, že nahrávka s Kočnerom môže byť kompilát. „To je váš hodnotiaci úsudok,“ reagoval na to, že ho znalkyne usvedčili z klamstva.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Nahrávka Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku nebola nijako pozmeňovaná a vznikla v celistvosti. Na hlavnom pojednávaní v kauze skrývania nahrávky Gorila to vypovedala znalkyňa Zdenka Sabová.

Dobroslav Trnka dal veľmi pravdepodobne svoj notebook generálneho prokurátora Marianovi Kočnerovi. Vyplynulo to z dnešnej výpovede znalca na hlavnom pojednávaní. Ten skúmal práve dva počítače aj USB kľúč, ktoré sa zaistili počas domovej prehliadky u Kočnera.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka prišiel na hlavné pojednávanie v kauze, kde je obžalovaný, že skrýval nahrávku Gorila. Naposledy sa Trnka ospravedlnil z dôvodu, že bol v nemocnici.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila bude pokračovať v pondelok. Súd odročil ešte v apríli pojednávanie na 11., 13. a 14. júla pre neúčasť obžalovaného, akceptoval vtedy písomne doručené ospravedlnenie o neúčasti z dôvodu zdravotného stavu a hospitalizácie. Najbližšie by mali byť vypočutí znalci, prehrávať sa majú aj zvukové záznamy. (tasr)

Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.

Bývalý partner Penty Jaroslav Haščák čiastočne uspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týka odposluchov z Gorily. Súd v Štrasburgu mu priznal odškodnenie 9750 eur, pričom Haščák požadoval 66-tisíc eur.

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marek Gajdoš bude zastupovať poisťovňu Penty Dôvera v kauze stámiliónového finančného vankúša, ktorý Penta vytvorila pri spojení Dôvery s Apollom. Píše denník Sme. Gajdoš bol pritom v minulosti šéfom policajného tímu Gorila.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na súd v kauze skrývania nahrávky Gorily neprišiel, proces odročili na júl. Ospravedlnil sa v pondelok zo zdravotných dôvodov. Na súd poslal lekárske správy aj potvrdenie o tom, že je hospitalizovaný.

Najčítanejšie teraz

Slovák žijúci v Rusku: Telku nesledujem, je tam samá propaganda, že za všetko môže EurópaSlovák žijúci v Rusku Patrik Kušnír. Foto – archív P. K.Prvé rozčarovania na prokremeľskej scéne. Harabina podráždil Fico s Ukrajincami a poslanec Hlasu s pozdravom Sláva UkrajinePoslanec Hlasu Samuel Migaľ vystúpil v tričku s motívom podpory ukrajinskej armády a s pozdravom Sláva Ukrajine! Odchod Pellegriniho z čela parlamentu: Dostál má podozrenie z falšovania listinyVíťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Nevedia riadiť krajinu a ešte sa aj po nej preháňajú na štvorkolkách ako papalášiTaraba má problémy: nevie dokázať, že odstrelili správneho medveďa. A Kuffa jazdí na štvorkolkáchMedveď hnedý. Foto – Jaroslav SlašťanTón v listoch od Komisie o pláne obnovy je mimoriadne rázny, hovorí bývalý minister Balík (+ podcast)Foto N - Tomáš BenedikovičKonečný výsledok košických oceliarní je ešte horší, než ukazovali účty americkej matky. Vlani prerobili 31 miliónovTeplá valcovňa v košických oceliarňach. Foto - U. S. Steel KošiceVývoj bojov (781. deň): V optimistickom scenári vydržia Rusom zásoby tankov do leta 2025, v pesimistickom minimálne o rok dlhšieRuský tank počas bojov na Ukrajine. Foto - TASR/APPrezidentské voľby sa stávajú skúškou lojality úradníkov. Podnety na ministra Šutaja Eštoka preveria jeho podriadeníPeter Pellegrini a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas volebnej noci. FB Matúš Šutaj EštokFico podporil Danka, aby mal pokoj v koalícii, Hlas ustúpiť nemieniKoaliční lídri. Foto N - Vladimír ŠimíčekTeherán nechce veľkú vojnu, hovorí expert na Irán. Izrael teraz môže reagovať úplne iným typom útokuIránsky klerik oslavuje útok na Izrael v Teheráne. Foto - TASR/APGraf dňa: Slovensko sa na čele rebríčka najmenej dôveryhodných dlžníkov eurozóny dlho neohrialoV komunizme hladovali, dnes bohatnú rýchlejšie ako Slovensko. Ako sa z Rumunska stal sebavedomý štátBukurešť. Foto N - Tomáš HrivňákKeď počujem, že dieťa je dobré, lebo sa hrá samo v kúte, začnú mi blikať všetky kontrolky, vraví psychológ VyskočilFoto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:25Odchod Pellegriniho z čela parlamentu: Dostál má podozrenie z falšovania listinyVčera 19:35Tón v listoch od Komisie o pláne obnovy je mimoriadne rázny, hovorí bývalý minister Balík (+ podcast)Včera 19:24Graf dňa: Slovensko sa na čele rebríčka najmenej dôveryhodných dlžníkov eurozóny dlho neohrialoVčera 19:04Newsfilter: Nevedia riadiť krajinu a ešte sa aj po nej preháňajú na štvorkolkách ako papalášiVčera 18:21Konečný výsledok košických oceliarní je ešte horší, než ukazovali účty americkej matky. Vlani prerobili 31 miliónovVčera 17:45Taraba má problémy: nevie dokázať, že odstrelili správneho medveďa. A Kuffa jazdí na štvorkolkáchVčera 17:31Teherán nechce veľkú vojnu, hovorí expert na Irán. Izrael teraz môže reagovať úplne iným typom útokuVčera 17:11Fico podporil Danka, aby mal pokoj v koalícii, Hlas ustúpiť nemieniVčera 16:48Shooty: Múdrosť zrelého mužaVčera 16:33Akokoľvek to dopadne, spoločne to zvládneme. Psychologička radí, ako zvládnuť prijímačkyVčera 15:42Prvé rozčarovania na prokremeľskej scéne. Harabina podráždil Fico s Ukrajincami a poslanec Hlasu s pozdravom Sláva UkrajineVčera 15:26Dostavba obchvatu Ružomberka by sa už nemusela naťahovať, aj Ráž ho sľubuje v roku 2025Včera 15:20Trenčiansky výrobca postelí a sedačiek na mieru Beta sa 30. výročia nedožil. Sám sa posiela do konkurzuVčera 14:48Vývoj bojov (781. deň): V optimistickom scenári vydržia Rusom zásoby tankov do leta 2025, v pesimistickom minimálne o rok dlhšieVčera 14:40Zachovajú si Izraelčania chladnú hlavu? Analytici predpovedajú, ako zareagujú na útok IránuVčera 14:02Dokážete ma vystáť? pýta sa Beyoncé. Jej nový album je veľkou výzvouVčera 13:59Mesiáš?Včera 13:56Stala som sa obeťou internetového podvodu. Ako som bojovala o svoje peniazeVčera 13:41Množstvo nových podcastov od Denníka NVčera 13:03Nová nemocnica by mohla byť v Prešove, postaví ju Kaliňák. O Bratislave stále nerozhodliVčera 12:35Kam sa podejú stromy, keď sa svet pre ne stane nehostinným miestom?Včera 10:48Prezidentské voľby sa stávajú skúškou lojality úradníkov. Podnety na ministra Šutaja Eštoka preveria jeho podriadeníVčera 10:40Boj o anglický titul má novú zápletku. Nevýrazný Salah a tri ďalšie dôvody, prečo Liverpool prehral s Crystal PalaceVčera 10:11Rozdávajú štuple do uší na koncertoch: Chceme normalizovať chránenie si sluchuVčera 10:02Príroda vás zabije skôr než nepriateľ. Ako sa USA v Arktíde pripravujú na možný konflikt veľmocíVčera 09:54V komunizme hladovali, dnes bohatnú rýchlejšie ako Slovensko. Ako sa z Rumunska stal sebavedomý štátVčera 09:47Športový newsfilter: Nie presvedčenie, ale strach rozhodol o tom, že hráči z KHL nebudú na MSVčera 09:33Babišov marketér napísal knihu osamelého päťdesiatnika, ktorý má najlepšie roky za sebouVčera 09:00Firemný newsfilter: Labaš si vyšliapol na Kaufland, slovenské IBM orezáva umelá inteligencia a v Profesii je dusno, aj keď zarába viacVčera 07:59Štrnásťročný syn obdivuje Andrewa Tatea a správy o jeho násilníctve považuje za vykonštruované. Čo máme robiť?