Kauza Gorila

Ústavný súd rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v sídle Penty z decembra 2020. Uviedol, že súhlasom prokurátora s prehliadkou v sídle boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Ján Budaj jasne neodpovedal, či by on a odídenci z OĽaNO mohli byť súčasťou zamýšľaného politického subjektu Mikuláša Dzurindu. Budaj dodal, že nevie, či je najlepšie, že Dzurinda plánuje návrat do politiky, keď sa aktuálne vyšetruje kauza Gorila.

Ústavný súd podľa právneho zástupcu Jaroslava Haščáka vyhovel jeho sťažnosti na konanie polície. Tá podľa súdu porušila Haščákove práva, keď dostatočne rýchlo a efektívne nepreverila pôvod a autentickosť nahrávok z kauzy Gorila.

Šéfka tímu Gorila Martina Babacsová z NAKA nesúhlasí s tým, že sa štát ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za jeho prvé stíhanie. „Musela som vzniesť obvinenie, taký názor mám aj dnes. Ja som k tomuto návrhu dávala negatívne stanovisko,“ povedala Babacsová pre Postoj.

Mikuláš Dzurinda nehovorí pravdu, keď tvrdí, že ani nekandidoval vo voľbách po prepuknutí kauzy Gorila. V skutočnosti vo voľbách 2012 po páde vlády Ivety Radičovej, keď bola jednou z hlavných tém kampane Gorila, Dzurinda viedol kandidátku SDKÚ, prekrúžkovala ho Lucia Žitňanská. Dzurinda odišiel z SDKÚ až v roku 2014 a v roku 2016 už nekandidoval.

Mikuláš Dzurinda po obvinení Anny Bubeníkovej a ďalších v kauze Gorila povedal, že táto kauza sa ho už netýka. „Ja som vyvodil jednoznačnú politickú zodpovednosť. Nikto ma nevyzýval, aby som odovzdal funkciu strany, ja som to urobil,“ povedal Dzurinda.

Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba, komentuje obvinenie Jaroslava Haščáka jeho advokát Martin Škubla. „Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné.“

Ak orgány prípad Jaroslava Hačšáka znova „pokašľú“, je to na pád ministra vnútra a policajného prezidenta, vyhlásil Boris Kollár. „Aby to nedopadlo ako minule, keď sme sa s veľkou potupou a hanbou museli ospravedlniť pánovi Haščákovi,“ dodal.

Jirko Malchárek podľa výpočtov Jaroslava Haščáka zarobil na províziách vo funkcii ministra hospodárstva takmer 11 miliónov eur. Zachytil to spis Gorila. Provízie Haščák delil aj s bývalou šéfkou FNM Annou Bubeníkovou.

Eduard Heger verí, že „aktuálni majitelia“ paragrafu 363 nechajú prípad Jaroslava Hačšáka rozhodnúť súdom. Obvinenie podľa premiéra dokazuje, že orgány spravodlivosti sú absolútne slobodné.

Polícia potvrdila obvinenie Jaroslava Haščáka. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roka vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informovala.

Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.

Jaroslav Haščák o obvinení nemá informácie. „Nič nám nebolo doručené, nemáme o tom informáciu,“ reagovala pre médiá jeho manželka Valéria, ktorá ho ako advokátka zastupovala aj pri prvom obvinení.

Pred dvoma mesiacmi sa ministerstvo spravodlivosti v mene štátu ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi za trestné stíhanie spred dvoch rokov a teraz ho NAKA obvinila opäť. Nové obvinenie sa takisto týka kauzy Gorila, ide však o iný skutok. Čoho konkrétne sa obvinenie týka, zatiaľ jasné nie je.

NAKA obvinila Jaroslava Haščáka, Jirka Malchárka, Annu Bubeníkovú a ďalších ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Informuje o tom portál Startitup. Obvinenie sa týka aj kauzy Gorila.

Jaroslav Haščák. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd odmietol dve sťažnosti Jaroslava Haščáka, ktoré podal proti postupu špeciálnej prokuratúry a NAKA, keď ho vyšetrovali pre kauzu Gorila. Sťažnosti sa týkali napríklad Haščákovho zadržania či domovej prehliadky.

Právnici Penty podali podnet na bezpečnostný výbor, chcú, aby preskúmal zákrok v sídle firmy z decembra 2020. Predseda výboru Juraj Krúpa zatiaľ nepovedal, či výbor zvolá.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že v trestnej veci ‚nahrávok Gorila‘ sa naďalej vedie trestné stíhanie. Odmieta, že by prokurátor Ondrej Repa pochybil, keď navrhol vziať Jaroslava Haščáka do väzby.

Bývalý policajt Ján Rejda vstúpil do hnutia Republika. Podľa odposluchov z kauzy Gorila chodil Rejda do bytu na Vazovovej ulici a od Penty vraj dostával za informácie peniaze. „Vykonával som v byte operatívno-spravodajskú činnosť, ktorá bola v opise mojich vtedajších pracovných činností. Každé stretnutie bolo dopredu nahlásené môjmu nadriadenému,“ tvrdí Rejda. (aktuality)

Zastavenie trestného stíhania Dobroslava Trnku podľa komentátora Tomáša Gálisa vyzerá tak, ako keby tu už znovu vládol Robert Fico. „Skúsim byť optimistický. Prepracovali sme sa k tomu, že nahrávka je už pred súdom. Pred dvomi rokmi by sme si to nevedeli predstaviť a nakoniec Trnka nebude vo väzení, ale Kováčik už vo väzení je,“ povedal v podcaste V redakcii Konštantín Čikovský.

Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“

Danglár: Gorila

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Na súde s Dobroslavom Trnkom začali na návrh prokurátora Rastislava Hrušku prehrávať nahrávku Gorila. Trnka proti tomu protestoval, ale sudca Marek Filo mal iný názor. (sme)

Dobroslav Trnka aj jeho obhajca Martin Krakovský prišli na súd, kde pokračuje hlavné pojednávanie o skrývaní nahrávky Gorila. Na súd prišiel bez predvolania aj bývalý vojenský prokurátor Rudolf Michnica, ktorý chcel kauzu kedysi vyšetrovať na základe trestného oznámenia Petra Holúbeka, ale Trnka mu to nedovolil.

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Video: „S novinármi nekomunikujem, nehnevajte sa na mňa,“ povedal po výsluchu znalkýň bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Kedysi tvrdil, že nahrávka s Kočnerom môže byť kompilát. „To je váš hodnotiaci úsudok,“ reagoval na to, že ho znalkyne usvedčili z klamstva.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Nahrávka Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku nebola nijako pozmeňovaná a vznikla v celistvosti. Na hlavnom pojednávaní v kauze skrývania nahrávky Gorila to vypovedala znalkyňa Zdenka Sabová.

Dobroslav Trnka dal veľmi pravdepodobne svoj notebook generálneho prokurátora Marianovi Kočnerovi. Vyplynulo to z dnešnej výpovede znalca na hlavnom pojednávaní. Ten skúmal práve dva počítače aj USB kľúč, ktoré sa zaistili počas domovej prehliadky u Kočnera.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka prišiel na hlavné pojednávanie v kauze, kde je obžalovaný, že skrýval nahrávku Gorila. Naposledy sa Trnka ospravedlnil z dôvodu, že bol v nemocnici.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila bude pokračovať v pondelok. Súd odročil ešte v apríli pojednávanie na 11., 13. a 14. júla pre neúčasť obžalovaného, akceptoval vtedy písomne doručené ospravedlnenie o neúčasti z dôvodu zdravotného stavu a hospitalizácie. Najbližšie by mali byť vypočutí znalci, prehrávať sa majú aj zvukové záznamy. (tasr)

Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.

Bývalý partner Penty Jaroslav Haščák čiastočne uspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týka odposluchov z Gorily. Súd v Štrasburgu mu priznal odškodnenie 9750 eur, pričom Haščák požadoval 66-tisíc eur.

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marek Gajdoš bude zastupovať poisťovňu Penty Dôvera v kauze stámiliónového finančného vankúša, ktorý Penta vytvorila pri spojení Dôvery s Apollom. Píše denník Sme. Gajdoš bol pritom v minulosti šéfom policajného tímu Gorila.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na súd v kauze skrývania nahrávky Gorily neprišiel, proces odročili na júl. Ospravedlnil sa v pondelok zo zdravotných dôvodov. Na súd poslal lekárske správy aj potvrdenie o tom, že je hospitalizovaný.

Haščák pripomína svojou žiadosťou o ospravedlnenie alebo miliónové odškodné Harabina, hovorí komentátor Marián Leško. Harabin robil prešľapy a médiá o nich informovali. „On nás za to žaloval, súdy rozhodovali v jeho prospech a on na tom zarábal. Toto bola podlá schéma, keď niekto zarábal na tom, že robil prešľapy, a ešte si z toho robil biznis. Je to niečo podobné,“ povedal Leško, podľa ktorého každý, kto si prečítal alebo vypočul Gorilu, vie, že nie je o čom diskutovať.

Špeciálny prokurátor Lipšic vyhlásil, že generálny prokurátor Žilinka mu ešte v lete povedal, „že v žiadnom prípade by sme nemali reagovať na politikov“. Lipšic povedal, že nevie, prečo teraz Žilinka na politikov reaguje a či zmenil názor. Žilinka komentuje politikov na svojom Facebooku po tom, ako ho kritizujú, teraz najmä za cestu do Ruska.

Advokát Peter Kubina z Dentons začal zastupovať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Kubina, ktorý zastupuje aj rodičov Jána Kuciaka, kde vo veci jeho vraždy Haščák vypovedal ako svedok, to oznámil v tlačovej správe spolu s informáciou, že Haščák si bude od štátu nárokovať náhradu škody za jeho nezákonnú väzbu.

Decembrové predvedenie Jaroslava Haščáka do Penty. Foto N – Vladimír Šimíček

Zrušili decembrové termíny procesu s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila, a to z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá je väzobná. „Nový termín ešte nebol určený,“ oznámil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Prečo zverejňujeme nahrávky z chaty a prečo by mal mať Fico problém, vysvetľuje šéfredaktor Matúš Kostolný. „Opakovane sa objavuje výhrada, že informácie z chaty zverejňujeme postupne. To bol častý argument, aj keď sme zverejňovali informácie z Kočnerovej Threemy.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nevydá pokyn na zničenie nahrávky z kauzy Gorila. Vyšetrovatelia to podľa neho majú urobiť, odvoláva sa pri tom na Ústavný súd, ktorý v roku 2012 vyhlásil, že nahrávka je ako dôkaz nepoužiteľná. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry sa však Žilinka mýli a jej zničenie by mohlo byť trestným činom. (sme)

Najvyšší súd kritizuje Máriu Kolíkovú a tvrdí, že jej postup v dovolaní k Jaroslavovi Haščákovi je neakceptovateľný. Ministerka spravodlivosti chcela dosiahnuť, aby Haščák opäť skončil vo väzbe. Súd skonštatoval, že aj keby generálna prokuratúra nezrušila obvinenie, nebolo by ministerkino dovolanie úspešné.

Najvyšší súd formálne odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti v prípade väzby Jaroslava Haščáka. Musel tak urobiť po zrušení trestného stíhania generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Súd s Dobroslavom Trnkom odročili na december, prokurátor má vybrať pasáže z Gorily, ktoré budú prehrávať. Sudca Marek Filo na hlavnom pojednávaní povedal, že si myslí, že by sa mala oboznámiť aj samotná nahrávka. Prokurátor Rastislav Hruška to pôvodne nenavrhoval a chcel len vypočuť policajtov, ktorí porovnávali nahrávku nájdenú u Kočnera s materiálom zverejneným na internete.

Dobroslav Trnka namieta, ako boli vyhotovené prepisy z jeho odpočúvania. Sudca Marek Filo preto povedal, že nahrávky sa budú aj prehrávať a aj sa bude čítať prepis. Ide o viac ako desať rôznych odposluchov.

Daniel Lipšic trvá na tom, nahrávka Gorily by sa nemala zničiť. Špeciálny prokurátor na ústavnoprávnom výbore povedal, že ak by sa táto nahrávka zničila, hraničilo by to s trestným činom marenia spravodlivosti.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyslovil poľutovanie nad reakciou obhajcov Jaroslava Haščáka. Tí tvrdia, že prezentácia analýzy o prípade hraničí so zneužitím právomoci verejného činiteľa.

Fico stál za Trnkom od čias, keď mu údajne prehral Gorilu. S citlivými spismi sa Trnka nahlásil aj k Radičovej. Bývalý generálny prokurátor môže skončiť vo väzení pre ututlávanie Gorily. Čižnár na súde poodhalil, ako si Trnka mohol touto kauzou zabezpečiť podporu u predsedu Smeru, keď sa za vlády Radičovej zvádzal boj o to, či ostane v čele generálnej prokuratúry.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo SlovenskaVčera 22:03Trump oznámil, že ho v utorok zatknú, no nestalo sa nič. Chce zo seba urobiť martýra, vraví amerikanistaVčera 21:09Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)Včera 20:55Autorom revolučných uhorských bankoviek bol rodák z OravyVčera 20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzbyVčera 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V AfrikeVčera 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochuVčera 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenciVčera 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej EurópeVčera 17:19Vláda nemá podporu pre školský zákon, proti je SaS. Niektorí odborníci jej to vyčítajúVčera 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice?Včera 16:46Shooty: Kresťanská láskaVčera 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II.Včera 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciouVčera 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniazeVčera 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinuVčera 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervyVčera 14:24Zažívame triumf iracionalityVčera 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvuVčera 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienkyVčera 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s RuskomVčera 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončíVčera 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú?Včera 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúruVčera 08:12Danglár: Láska k blížnemuVčera 07:55Štiavnica a syndróm vyhoreniaVčera 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov MontrealuVčera 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáleží21.03 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov Viper21.03 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %