Festival Pohoda

Ďalším potvrdeným menom Pohody 2024 je britský hudobník Skepta. Tento raper a producent vystúpil na trenčianskom letisku už v lete 2019, pri návrate na Slovensko predstaví aj nové skladby z pripravovaného albumu. (pohoda)

Na budúcoročnej Pohode zahrajú Queens of the Stone Age. Americkú skupinu čaká v júli 2024 na Slovensku koncertná premiéra. Sú slávni, drsní a prídu v dobrej fáze, píše Oliver Rehák.

Pesnička dňa: No One Knows. Americká skupina Queens of the Stone Age v lete 2024 zahrá prvýkrát na Slovensku. Stala sa ďalším zverejneným menom festivalu Pohoda.

Pesnička dňa: Say What You Will. Festival Pohoda oznámil, že v lete 2024 na trenčianskom letisku zahrá britský spevák James Blake. Predstaví aktuálny album Playing Robots Into Heaven, za ktorý získal dve nominácie na Grammy.

Festival Pohoda oznámil prvé veľké zahraničné meno ročníka 2024. Je ním austrálsko-britská drum&bassová skupina Pendulum, ktorá hráva naživo v štvorčlennej zostave.

Britský IQ magazine zaradil Pohodu medzi desať najlepších nezávislých festivalov v Európe. Keď sa autor článku pýtal promotérov, čím sa ich akcie odlišujú od ostatných, Michal Kaščák za dôležité označil to, že Pohoda je otvorená všetkým vekovým kategóriám.

Festival Pohoda zverejnil prvé zahraničné meno ročníka 2024. Sú ním mladí britskí postpunkeri Deadletter, ktorí sa už stihli zviditeľniť na spoločných koncertoch so skupinou Placebo.

Bojovníci medzinárodnej légie so Slovákom Robom Lesným si v ukrajinskom Kramatorsku prevzali sanitku, na ktorú sa vyzbierali návštevníci Pohody. Osobne im ju doviezli šéf festivalu Michal Kaščák a fotografi Vladimír Šimíček a Gabriel Kuchta.

Foto N - Gabriel Kuchta

Príbeh sanitiek pre Ukrajinu pokračuje, na Pohode sa vyzbieralo ďalších takmer 15-tisíc eur. Tím slovenských fotoreportérov v apríli vďaka online zbierke získal peniaze na sedem sanitiek pre ukrajinských medikov; za peniaze vyzbierané počas víkendu na Pohode môžu na front poslať ďalšie dve sanitky aj zdravotnícke pomôcky.

Kto zbierku podporil na Pohode, mohol sa podieľať na premaľovaní sanitiek. Foto - Palo Pekarčík

Javí sa mi, že hlavnou témou ročníka 2023 bol rod, píše Michal Hvorecký o víkende na trenčianskom letisku. „Právo na absolútne slobodnú vlastnú identitu sa stalo vzburou novej mladej generácie, ktorá sa prejavuje originálnou módou, hudbou, rečovým prejavom, gestami aj politikou, nesmierne intenzívnym prežívaním každého bdelého okamihu.“

Pohoda 2023 odkazuje, že nejde o headlinerov. A keď už, v tomto ročníku bol skrátka headlinerom sám festival, píše Oliver Rehák. „Po dvadsiatich rokoch na letisku Pohoda vytvorila alternatívnu verziu samej seba. Zatiaľ jej tento prístup vychádza.“

Michal Kaščák ako divák počas koncertu Bez ladu a skladu s Le Payaco. Foto N - Vladimír Šimíček

Pohoda je ako simulácia, že spolu dokážeme žiť v pestrosti a rešpekte, hovorí Roman Samotný. V areáli trenčianskeho letiska bol tento rok stan Tepláreň, kde vystúpilo viacero domácich aj zahraničných kvír umelcov a umelkýň. „To, čo cítim zo strany kvír ľudí asi najviac, je najmä vďačnosť,“ vraví Samotný.

Vojtik počas vystúpenia na Tep La Ren Cabarete, Tepláreň stage, 2023. Foto N - Vladimír Šimíček

Video: V závere debaty prezidentky Čaputovej na Pohode sa moderátor spýtal, či v trojici možných prezidentských kandidátov – Ján Kubiš, Peter Weiss a Ivan Korčok – má svojho favorita. „Neviem, či všetci ohlásili svoju kandidatúru, ale minimálne v tom jednom prípade dúfame. Takže áno,“ reagovala.

Slovensko po voľbách nevypadne zo slobodného sveta, vyhlásila prezidentka na Pohode, kde podporila kandidatúru Ivana Korčoka. „Slovensko ste aj vy – ľudia, ktorí tu ste a ktorých stretávam v rôznych kútoch našej krajiny. Slovensko kompetentné, spôsobilé. Som ďaleko od tejto skepsy.“

Prezidentka Čaputová na Pohode. Foto N - Vladimír Šimíček

Desiatky neziskoviek odštartovali na Pohode kampaň Chcem tu zostať, ktorej cieľom je presvedčiť mladých ľudí, aby išli voliť v septembrových parlamentných voľbách. Hlavnými ambasádormi kampane sú bývalá premiérka Iveta Radičová, moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová a bývalý hokejista Michal Handzuš. Pomôcť majú desiatky až stovky influencerov.

Iniciatívu Chcem tu zostať odštartovali na Pohode. Foto – N

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na Pohode vrátila k svojmu rozhodnutiu znovu nekandidovať. Odpovedala na otázku, či sa jej postavenie dá porovnávať so situáciou ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorý bol na návšteve na Slovensku. „My vo vojne nie sme, ale sme v ťažkej situácii, to nepopieram,“ odpovedala prezidentka.

Prezidentka Čaputová na Pohode. Foto N - Vladimír Šimíček

David Bowie povedal, že dve najviac preceňované veci sú úprimnosť a originalita. A ja som si povedala, že to je všetko, čo mám, povedala americká speváčka Suzanne Vega na Pohode. Na tlačovke pred vystúpením rozprávala aj o skladbe venovanej Ukrajine. (moja muzika)

Suzanne Vega na Pohode. Foto - Miro Hudák

Skupina Sleaford Mods je predčasným víťazom Pohody, píše priamo z festivalu Samo Marec. „Boli jednoducho fantastickí: na nič sa nehrali a boli autentickí presne tak, ako je autentická britská pouličná kultúra.“

Americkú pesničkárku Suzanne Vega čaká o 19.00 premiérové festivalové vystúpenie na Slovensku, Pohoda ho bude streamovať naživo online. „Často myslím na Václava Havla,“ povedala Suzanne Vega počas tlačovky pred koncertom.

Suzanne Vega na Pohode. Foto - Miro Hudák

Samuel Marec píše, prečo chodí na Pohodu. „Od roku 2020 čelíme veciam, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. Čelí im aj Pohoda a zvláda to bez toho, aby zľavila z vlastných nárokov. Zodpovednosť počas korony alebo jednoznačná podpora Ukrajiny nepatrí medzi kasové trháky, ale je dôležitá.“

Video: Na Pohode môžu návštevníci prispieť na sanitky a turnikety, ktoré plánuje na Ukrajinu odviezť Michal Kaščák

Video: Začiatok festivalu Pohoda patril Ukrajine.

Festival Pohoda 2023 sa oficiálne začal. „Neviem si predstaviť lepšie otvorenie festivalu ako s ukrajinskými umelcami,” povedal pred koncertom Aliny Pash na trenčianskom letisku Michal Kaščák.

Foto N - Vladimír Šimíček

Anglický pesničkár spracoval svoje zdravotné problémy do nových piesní. V piatok ich predstaví na Pohode a už je zmierený aj so starými hitmi, ktoré odmietal hrávať, takže tie zaznejú tiež.

Pohoda sa tento rok začína už v stredu, vystúpi vyše 130 umelkýň, umelcov a skupín. Šéf festivalu Michal Kaščák vybral vyše tridsať tipov s krátkymi komentármi, ktoré sme doplnili o tematický playlist a pár videí.

Festival Pohoda sa prvýkrát začína o deň skôr. V stredu 5. júla je sviatok a organizátori sa rozhodli, že otvoria obe stanové mestečká. Do areálu sa ešte návštevníci nedostanú, ten sa otvára až vo štvrtok, ale už večer predtým bude v stanových táboroch program.

Suzanne Vega má 63 rokov, no stále ju neopúšťa chuť tvoriť a aktuálne skladá nové piesne. Niektoré z nich zrejme budeme počuť aj na Pohode; pravdepodobnej aj tú, ktorú venovala Ukrajine. Pôjde o jeden z najsilnejších koncertov na tohtoročnom festivale.

Umelec András Cséfalvay pripravuje pre festival Pohoda veľkorozmerné umelecké dielo. Bude mať podobu dinosaurieho hniezda. „Bol by som rád, keby evokovalo krehkosť života, hrozbu, ktorej čelíme, i záblesk nádeje,“ vraví.

Vizualizácia diela Last Generation, ktoré vzniká v areáli festivalu Pohoda na trenčianskom letisku.

Pohoda tento rok uvedie aj tri svetové premiéry diel ukrajinských skladateľov. Na objednávku festivalu komponujú skladby Alisa Formaziuk, Emil Borisenko a Yevhen Petro, v Trenčíne ich zahrá orchester SND.

Šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák je v týchto dňoch na Ukrajine. Ako avizoval pri zverejnení rozhodnutia vzdať sa Ceny Nadácie Tatra banky za umenie, celú finančnú prémiu s ňou spojenú venoval iniciatíve Music Saves Ukraine.

Šéf festivalu Pohoda v rozhovore detailne vysvetľuje, prečo sa rozhodol vrátiť cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Som pripravený na „straty lajkov“, ale to je prirodzená súčasť slobodných rozhodnutí, ktorú som ochotný znášať, tvrdí Michal Kaščák.

Šéf Pohody Michal Kaščák vráti cenu Nadácie Tatra banky za umenie pre pôsobenie jej majoritného vlastníka v Rusku. „Dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti, preto musím reagovať aj teraz,“ uviedol. Tatra banka je súčasťou rakúskej Raiffeisen Bank International.

Michal Kaščák v Chersone s riaditeľom miestneho divadla Olexandrom Knyhom. Foto - archív M. K.

Pesnička dňa: Keep Your Head Up. Do programu festivalu Pohoda 2023 pribudol 35-ročný pesničkár a držiteľ dvoch cien Brit Awards Ben Howard.

Nové mená Pohody 2023 ukazujú, kam sa festival posúva v čase skokového zdraženia nákladov a honorárov. Medzi deviatimi dnes zverejnenými interpretmi sú raper Central Cee, ktorého popularita prudko rastie, a legenda Suzanne Vega, ktorá bola na vrchole slávy v 80. a 90. rokoch. „Pohoda má dnes šance skladať program presne týmto spôsobom,“ píše Oliver Rehák.

Dve generácie, dva rôzne prístupy k hudbe - Central Cee a Suzanne Vega sa stretnú na Pohode 2023. Foto - Live Your, TASR

Anglickej kapele Wet Leg stačil jediný singel, aby ju spoznal celý svet; v lete vystúpi aj na Pohode. Kým Rhian Teasdalová a Hester Chambersová koncertovali samostatne, nedarilo sa im. Odkedy založili spoločnú kapelu, dostali sa na playlist Eltona Johna či Baracka Obamu.

Do shortlistov hudobných cien European Festival Awards 2022 sa dostali aj dvaja slovenskí zástupcovia. Pohoda získala nomináciu na The Take a Stand Award a Sharpe v kategórii Best Indoor Festival.

Spovednica pre Haľka v areáli Pohody bez akéhokoľvek kontextu musela byť pre niektorých zmätočným, ak nie nepochopeným gestom, píše Tomáš Hudák. „Biskup vstúpil na územie, kde sa na rozdiel od cirkevnej pôdy nezastavil čas a kde sa spoločnosť inšpirovaná humanistickými ideálmi a vierou v ľudské práva dávno vymanila z dogiem a jej morálny kompas už niekoľko generácií nevychyľuje náboženská tradícia.“

Ukrajinská umelkyňa Stasik, ktorá vystúpila na Pohode, je presvedčená, že vojna sa tento rok neskončí. Svojimi pesničkami sa snaží hovoriť veci, ktoré sa nepočúvajú ľahko. „Jedno z hesiel vojny hovorí, že hrdinovia neumierajú. Ale to je klamstvo. Aj hrdinovia umierajú, umierajú za nás,“ vraví.

Úrad splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania kritizuje organizátorov Pohody za to, že podľa neho nedostatočne chránili ústavou chránené právo na spoveď, ktorú v Trenčíne umožňoval robiť vo vyhradenom priestore biskup Jozef Haľko. Splnomocnenkyňou tohto úradu je poslankyňa z klubu OĽaNO Anna Záborská.

Na Pohode vystúpilo viacero ukrajinských kapiel a umelcov. „Prvé týždne vojny sme na hudbu ani nepomysleli, ale uvedomili sme si, že každý musí bojovať tým, čo vie, a my máme hudbu,“ hovoria členovia kapely Go_A. Prvé dni vojny strávili v podzemnej garáži. „Pýtali sme sa sami seba, ako môžeme niekde hrať pre radosť, keď doma naši ľudia umierajú?“ vraví Taras Ševčenko.

Ukrajinská umelkyňa Stasik, kapela Go_A, Luhanská filharmónia a zástupca Atlas festivalu Vlad Jaremčuk. Foto N - Tomáš Benedikovič a Vladimír Šimíček

Veľkou nehudobnou témou na Pohode sa stala návšteva biskupa Jozefa Haľka, ktorého pozvanie kritizovali zástupcovia LGBTI komunity a aktivisti. „Pripúšťam, že sme zle odhadli situáciu, uvedomujem si, že jeho prítomnosť mohla pôsobiť pre mnohých zraňujúco, a preto moje rozhodnutie spätne hodnotím ako chybu,“ povedal šéf Pohody Michal Kaščák.

Pohoda má za sebou ťažký reštart, ale už myslí na ďalší ročník a sľubuje špeciálnu zimnú verziu. „Toto bol ročník najväčších výziev,“ hodnotil organizátor festivalu Michal Kaščák. „Všetky náklady a ceny narástli, takže je možné, že ak nechceme zdražieť lístky, budeme musieť na ďalší rok urobiť menej veľkých mien alebo celkovo menej kapiel.“

Koláž N, Foto - Tomáš Benedikovič, Ondrej Koščík, Vladimír Šimíček

Pohoda je sviatok slušnosti. A mne sa jej tu opäť dostalo s nevídanou intenzitou, vraví herec Martin Huba. Na festivale odohral monodrámu Kontrabas. Diváci stáli v rade do sály už hodinu pred začiatkom.

Herec Martin Huba po 10-ročnej prestávke obnovil legendárne predstavenie Kontrabas a v sobotu sa s ním vrátil aj na Pohodu. „Časy zlodejíčkov a chvála podpriemernosti sa vrátili, preto Kontrabas opäť hrám,“ hovorí Huba.

Martin Huba v predstavení Kontrabas, Pohoda 2022. Foto N - Vladimír Šimíček

Ako vyzerala sobotná Pohoda s prezidentkou na fotografiách Tomáša Benedikoviča: Zuzana Čaputová na festivale zostala až do večera, i keď sa medzi novinármi vravelo, že pôvodne plánovala odísť krátko po diskusii so Štefanom Hríbom. Festivalový areál si prešla na bicykli a pozrela si koncerty kapely Zlokot a speváčky Lianne la Havas.

Prezidentka Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom na Pohode. Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Pohode sa opäť predstavil projekt Bolo nás jedenásť, ale prvýkrát bez Milana Lasicu. Bola to veľká oslava piesní, ku ktorým napísal texty, aj hudby, ktorú spieval s orchestrom Bratislava Hot Serenaders.

Rap aj oblek - Lyrik a Michal Kaščák pri pesničke Rodinné zázemie. Foto - Ondrej Koščík

Nick Cave a jeho The Bad Seeds majú na letnom turné pevný setlist, ktorý hrajú na každom koncerte. Človeku napadne, či ich baví hrať stále tie isté pesničky večer čo večer, ale po ich vystúpení na Pohode nikto z divákov nemal pocit, že by to tento famózny spevák spolu so svojou kapelou nejako odflákol. Naopak.

Nick Cave na minuloročnej Pohode. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pesnička dňa: Time for Heroes. Na Pohode dnes zahrá aj britská skupina The Libertines. Je zázrak, že jej členovia sú stále spolu.

Hiking basecamp pripravil prevažne kratšie tipy na výlety v okolí Trenčína, ktoré môžu medzi jednotlivými koncertami využiť aj návštevníci Pohody. Nájdete tu okruh lesoparkom Brezina s vyhliadkou na Trenčín, prechádzku chráneným územím Trenčiansky luh, rozhľadňu Dúbravka nad Soblahovom a viaceré náučné chodníky.

Fotookienko: Nick Cave na Pohode.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

20:47Vláda pri zdanení kryptomien a výnosov z podielových fondov dala na Ódorove „lego kocky“ 20:45Hrozí Južnej Amerike nový konflikt? Maduro chce územie, ktoré patrí Guyane 19:16Graf dňa: Ekonomiku zachraňuje zahraničný obchod, ale inak, než sa na prvý pohľad zdá 19:00Newsfilter: Fico aj Taraba si dajú dobrý pozor na to, čo povie Únia 18:55Slovnaftu sa skončila výnimka na ruskú ropu. Exporty do Česka zatiaľ zvládne pokryť 18:20Mimovládky rozdeľovali európske peniaze pre utečencov. Zdá sa, že Erik Tomáš im dovolí pokračovať 18:06Polícia pátra po autorovi vyhrážky teroristickým útokom na stredné školy 17:50Uhríkovho generála spomenuli Poliaci v zozname ruských agentov, podľa novinára možno omylom 17:46Aké zmeny schválila Ficova vláda pre zamestnancov, živnostníkov či eseročky 16:48Shooty: Sklamanie 16:22Pád 123Kuriera ohrozuje pred Vianocami aj mnohé e-shopy. Na ich novej stránke je vyše 400 poškodených 16:20Cesta do hlbín izraelskej duše  16:13Vláda okreše príspevok pre RTVS o desiatky miliónov. Opozícia hovorí o vynútení poslušnosti 16:11Sedem dôvodov, prečo je Slovensko jedným volebným obvodom 16:11Pomalé vlaky v Bratislave nie sú hlavný problém, železničiarom chýba na opravy miliarda 16:04Je to nešťastný až nebezpečný zásah, prezidentka kritizuje koalíciu za plán rozpustiť špeciálnu prokuratúru 15:54Danglár: Život a peniaze 15:51Alarmujúce výsledky testovania PISA, Drucker hovorí o národnej tragédii. Študenti sa prepadli v matematike aj čitateľskej gramotnosti 15:49Bieloruský denník: Ceny v Bielorusku rastú, firmy z krajiny odchádzajú. No časť obyvateľstva je s ekonomikou spokojná 15:46Белорусский дневник: В Беларуси растут цены, из страны уходят компании, но часть жителей довольна экономикой 14:49Vývoj bojov (650. deň): Na hraniciach pre protesty stoja člny, ktoré súrne potrebujú Ukrajinci pri Dnipre 14:29Na slávne bitky popri nevere nezostal čas. Prečo filmový Napoleon sklamal 14:02Dezinfoscéna našla novú tému v pandemickej zmluve WHO, Fico hovorí o výmysle farmafiriem 13:38Ako volí Slovensko – od Nežnej revolúcie po súčasnosť. 2. Populizmus a nacionalizmus 12:45Škriniar v PSG: Odráža útoky šéfa Interu, na ihrisku je kľúčový, no experta prekvapili aj dve jeho slabiny 12:08Medzi technológiou a prírodou: Festival Next priniesol jedinečné zvukové experimenty 11:44Beh alebo chôdza? Ak ide o dlhovekosť, víťaz je jasný, ale pozor aj na pravidelnosť, hovoria experti 11:04O konci roka 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ani premiér Fico nedokáže byť naraz hulvát aj slušňák    10:38Bývalý šéf cestárov košickej župy vyšiel z väzby a nemá chuť rozprávať. Napriek tomu sme mu kládli otázky