Migrácia

Vláda schválila ďalšie predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom do 22. januára. Zaviedol ich v októbri predchádzajúci úradnícky kabinet, následne bol termín ukončenia kontrol opakovane posunutý.

Maďarsko robí všetko preto, aby si svoju hranicu chránilo, hovorí minister vnútra Matúš Šutaj Eštok k migračnej situácii. Pochválil aj Srbsko. Eštoka naopak mrzí, že členské štáty EÚ na samite v Bruseli neprijali jednotný postup.

Európske peniaze na pomoc utečencom prerozdeľovalo šesť mimovládnych organizácií, projekt sa končí tento rok, zdá sa však, že bude pokračovať. Nebolo to pritom jasné, keďže ho Robert Fico aj Andrej Danko označovali ako „peniaze pre Sorosa“.

Británia podpísala s Rwandou novú zmluvu o deportácii migrantov. Predchádzajúci deportačný plán britskej vlády zamietol tamojší najvyšší súd. (reuters)

Nemecko predlžuje kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a so Švajčiarskom do 15. decembra. Kontroly, ktoré Berlín dočasne obnovil 16. októbra v snahe obmedziť nelegálnu migráciu, označilo ministerstvo vnútra za účinné a úspešné opatrenie.

Riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Poľsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 30 dní, potrvajú tak minimálne do 2. januára. Ide o reakciu na pretrvávajúce snahy migrantov dostať sa do krajiny.

Taliansky parlament schválil vládne nariadenie, ktoré umožňuje zadržiavať migrantov vo veku 16 – 17 rokov v prijímacích strediskách. Polícia tiež bude môcť preverovať vek migrantov a zisťovať, či sú skutočne neplnoletí.

Po Fínsku je pripravené uzavrieť hranicu s Ruskom aj Estónsko. Na fínsko-ruských hraniciach sa v uplynulých týždňoch prudko zvýšil počet migrantov. Estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna povedal, že ide o „do očí bijúci“ hybridný útok Ruska.

Fínsko by mohlo zavrieť aj posledný hraničný priechod s Ruskom, povedal premiér Petteri Orpo po rokovaní so švédskym kolegom Ulfom Kristerssonom. Od minulého týždňa je otvorený iba najsevernejší priechod Raja – Jooseppi v arktickej oblasti. Dnes tam prišli dvaja Jemenčania.

Pohraničné služby krajín V4, Nemecka a Rakúska budú pravidelne v spojení s cieľom zlepšiť koordináciu ohľadom nelegálnej migrácie. Ide o výsledok stretnutia ministrov vnútra v maďarskom Segedíne a reakciu na opätovné zavedenie kontrol na hraniciach.

Problémom Európy je, že je príliš atraktívna, píše v súvislosti s migráciou Timothy Garton Ash. „Ak sa európskym vládam nepodarí sprostredkovať voličom pocit, že migrácia je pod kontrolou, v júnových eurovoľbách sa môže EÚ výrazne prikloniť k neliberálnej pravici… Riadenie migrácie však musí byť bezpečné, humánne a legálne, inak sa Európa spreneverí vlastným hodnotám.“

Fínsko uzavrelo ďalšie tri priechody na hranici s Ruskom, v prevádzke zostáva už len jediný, arktický. Dôvodom je vysoký počet migrantov z afrických a blízkovýchodných krajín, ktorých Rusko podľa Fínska prepravuje k hranici s cieľom vyvolať migračnú krízu.

Potrebujeme sa rozprávať o tom, ako k nám prilákať talenty a spraviť z nás krajinu atraktívnu aj pre cudzinca, vraví v rozhovore Ján Orlovský, riaditeľ migračného úradu. „No namiesto toho sa rozprávame o tom, že budeme robiť problémy tým, ktorí tu chcú žiť a pracovať? To mi nesedí.“

Z vyše 47-tisíc nelegálnych migrantov v tomto roku nepožiadal o azyl ani jeden, vraví v rozhovore riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. „Nebola ich túžba tu zostať, len bezpečným spôsobom prejsť ďalej, preto si myslím, že mať k takýmto ľuďom postoj, že teraz vám budem robiť zle, prenasledovať vás a násilne sa voči vám správať, je zbytočné.“

Agentúra EÚ pre správu vonkajších hraníc Frontex pošle 50 pohraničníkov a ďalších odborníkov do Fínska, aby pomohli s ochranou hraníc s Ruskom. Z Ruska posledné dni prichádza množstvo žiadateľov o azyl z Blízkeho východu. Fínsko obvinilo Moskvu, že migrantom pomáha s dopravou k hranici.

Rakúsko bude robiť kontroly na hraniciach so Slovenskom, kým to bude nevyhnutné, povedal rakúsky minister vnútra Gerhard Karner po stretnutí so slovenským kolegom Matúšom Šutajom Eštokom.

Fínsko uzavrie všetky hraničné priechody s Ruskom okrem jedného v Laponsku. Opatrenie má zastaviť príchod žiadateľov o azyl do krajiny. Oznámil to fínsky premiér Petteri Orpo.

Poľsko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom z dôvodu nelegálnej migrácie do 3. decembra. Rovnaký krok dnes ohlásilo aj Česko, ktoré bude robiť náhodné kontroly minimálne do 3. januára 2024.

Česko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom do 3. januára 2024. Náhodné kontroly zaviedlo už v októbri spolu s ďalšími susednými krajinami, dôvodom je nelegálna migrácia.

Na rusko-fínskej hranici čaká približne 300 migrantov z viac ako desiatky krajín, ktorí chcú vstúpiť do Fínska. To obviňuje Moskvu, že úmyselne vytvára na hranici migračnú krízu, a v noci na sobotu uzavrelo polovicu hraničných priechodov s Ruskom.

Švédsko bude chcieť od migrantov, aby viedli čestný spôsob života. Povedala to ministerka pre migráciu Maria Malmer Stenergard. Podľa AFP tým vláda otvára cestu k vyhosťovaniu migrantov v súvislosti s pôsobením v zločineckých skupinách alebo ohrozovaním „švédskych demokratických hodnôt“.

Dvojročné dievča zomrelo a 8 ďalších ľudí je nezvestných po potopení lode s migrantmi pri Lampeduse. Talianskym úradom sa podarilo zachrániť 43 osôb.

Nemecko tento rok eviduje najviac neoprávnených príchodov migrantov od roku 2015, keď vrcholila európska utečenecká kríza. Polícia zaznamenala do októbra 112-tisíc neoprávnených vstupov do krajiny, kým za celý minulý rok ich bolo 92-tisíc.

Fínsky premiér Petteri Orpo nevylúčil, že Helsinki uzavrú aj ďalšie hraničné priechody s Ruskom. Podľa neho stále pribúdajú náznaky, že Rusko pomáha žiadateľom o azyl s presunom na rusko-fínsku hranicu. Zatiaľ zatvorili štyri priechody, uzávera predbežne platí do 18. februára.

Polícia za posledných 21 dní zachytila 35 nelegálnych migrantov, hovorí minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Na budúci týždeň sa zúčastní samitu, aby sa krajiny V4 dohodli, ako ďalej pokračovať v ochrane hraníc.

Vláda predĺžila kontroly na hraniciach s Maďarskom do 23. decembra. Dôvodom je nelegálna migrácia. Náhodné kontroly zaviedla ešte úradnícka vláda od 14. októbra.

Fínska armáda začala stavať plot na hranici s Ruskom. Fínsko tiež uzavrelo štyri z deviatich hraničných priechodov a sprísnilo hraničné kontroly vzhľadom na stúpajúcu nelegálnu migráciu z tretích krajín.

Fínsko umiestni bariéry na štyri hraničné priechody s Ruskom, ktoré plánuje o polnoci uzavrieť v reakcii na zvýšený prílev žiadateľov o azyl z tretích krajín. Rusko rozhodnutie o uzávierke polovice priechodov na spoločnej hranici kritizuje.

Na Kanárske ostrovy prišlo v tomto roku už viac migrantov ako v rekordnom roku 2006. Do polovice novembra ich zaznamenali vyše 32-tisíc, čo je nárast o 118 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. (afp, tasr)

Rakúsko o 20 dní predĺžilo kontroly na hraniciach s Českom. Minister vnútra Gerhard Karner povedal, že opatrenie je nutné nielen pre boj proti pašerákom ľudí, ale aj ako dôležitá súčasť boja proti terorizmu v kontexte krízy na Blízkom východe.

Estónsko podobne ako Fínsko tvrdí, že z Ruska sa na jeho územie snažia dostať migranti bez dokladov. Minister vnútra Läänemets ako príklad uviedol, že Rusko cez hranice pustilo osem občanov Somálska, ktorí nemali potrebné povolenia, estónski pohraničníci ich tak poslali späť.

Fínsko v sobotu uzavrie štyri hraničné priechody s Ruskom. Podľa premiéra Petteriho Orpa tak chce obmedziť prílev žiadateľov o azyl z tretích krajín.

V októbri prichádzali migranti do EÚ najčastejšie cez západný Balkán a zo západu Afriky na Kanárske ostrovy. Celkovo tento rok hranice Únie nelegálne prekročilo vyše 331-tisíc ľudí, čo je skoro o pätinu viac ako v rovnakom období vlani a najviac od roku 2015.

Maďarská vláda predložila parlamentu nový prísny imigračný zákon. Napríklad cudzinci podľa návrhu môžu byť zamestnaní len v prípade, ak pracovné miesto nie je možné obsadiť maďarským pracovníkom.

Kontroly na nemeckých hraniciach potrvajú podľa kancelára Olafa Scholza dlhý čas. Vláda v utorok oznámila predĺženie kontrol na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom o ďalších 20 dní.

Britský najvyšší súd zamietol vládny plán deportácií žiadateľov o azyl do Rwandy. Rozsudok je porážkou pre konzervatívnu vládu premiéra Rishiho Sunaka, ktorá deportácie presadzovala v snahe znížiť počet migrantov nelegálne prichádzajúcich cez Lamanšský prieliv.

Taliansky ostrov Lampedusa zažíva po niekoľkých pokojnejších týždňoch ďalší nápor utečencov. Od utorka tam z Tuniska a Líbye dorazilo vyše 1300 migrantov, z toho vyše 500 v noci a dnes ráno.

Francúzsky senát schválil výrazne prísnejšie znenie návrhu migračného zákona, než aké predložila vláda. Počíta s jednoduchšími deportáciami či odmietnutím lekárskej starostlivosti migrantom, ktorí nemajú povolenie na pobyt. Nové znenie pochválil aj minister vnútra Gérald Darmanin.

Nemecko predĺži hraničné kontroly s Českom, Poľskom a so Švajčiarskom o ďalších 20 dní v snahe obmedziť nelegálnu migráciu. Zaviedlo ich 16. októbra.

Fínsko pre nárast nelegálnych migrantov zvažuje uzatvorenie hraníc s Ruskom. Vláda obvinila Moskvu, že ich vpúšťa úmyselne s cieľom destabilizovať krajinu. Ide najmä o Iračanov, Somálčanov a Jemenčanov.

Bratislavský magistrát odvolal mimoriadnu situáciu, ktorá na území hlavného mesta platila od 7. októbra pre vysoký počet migrantov.

Rakúsko o pol roka predĺžilo hraničné kontroly so Slovinskom a s Maďarskom, v súčasnosti platia aj na hraniciach so Slovenskom a s Českom. Aktuálne sú podľa ministra vnútra dôležitým opatrením v boji proti terorizmu.

Parížsky súd určil tresty v prípade smrti 39 migrantov v chladiarenskom aute, ktorých v roku 2019 prevážali z Vietnamu do Európy. Celkovo 18 ľudí dostalo tresty až do výšky desiatich rokov. Jedného z obvinených oslobodili.

K potopeniu člnu s migrantmi v Lamanšskom prielive z roku 2021 prispel aj zmätok pri hľadaní správnej lode a zlá viditeľnosť. Vyplýva to zo správy britských úradov, ktoré vyšetrovali nehodu člnu, pri ktorej zahynulo najmenej 27 migrantov.

Nemecko obmedzí dávky pre žiadateľov o azyl a výplatu časti finančných výhod prevedie z hotovosti na predplatenú kartu, zhodol sa kancelár Olaf Scholz s regiónmi. Nemecká vláda začne regiónom za utečencov platiť podľa ich skutočného počtu, súčasný systém počet žiadateľov o azyl nezohľadňoval.

Nemecko ponechá kontroly na hraniciach s Českom a ďalšími štátmi, ktoré obnovilo v polovici októbra. Počas nočného rokovania sa na tom zhodol kancelár Olaf Scholz s premiérmi spolkových krajín.

Taliansko sa dohodlo s Albánskom na zriadení táborov pre migrantov, plánuje do nich posielať časť ľudí, ktorí priplávajú nelegálne po mori. Otvoriť ich chcú na jar, v prvej fáze pre tritisíc ľudí. Nepošlú tam neplnoletých, tehotné ženy a ďalšie zraniteľné skupiny.

Litovská pohraničná stráž chce v priebehu nasledujúcich dvoch rokov prijať ďalších 450 príslušníkov s cieľom posilniť ochranu hraníc s Bieloruskom. Dnes má asi 4300 zamestnancov vrátane civilistov.

Poľský vojak postrelil 23-ročného sýrskeho utečenca, ktorý sa snažil prísť z Bieloruska. Vojak strelil muža, ktorý chce požiadať o medzinárodnú ochranu, do chrbta. Prokuratúra prípad vyšetruje.

Nové na Dennikn.sk

14:29Danglár: Spláchnuté 14:21Ako to číta Ivan Mikloš: Vojenská pomoc Ukrajine sa v USA zasekla, ale téza o zlých republikánoch a dobrých demokratoch je v tomto prípade falošná 14:19Vývoj bojov (651. deň): Rusom zostrelili bombardér pri Haďom ostrove, mohol to byť Patriot a pokus odohnať ich lietadlá od frontu 14:13Vaša solidarita sa končí tam, kde sa začína vaša peňaženka, vravia ukrajinskí vodiči 13:31Bol vysoký, chudý a mal problém s koordináciou. Hedmanovi pomohli aj nové tréningové metódy 13:30Špeciálna prokuratúra a Lipšic majú o pár dní skončiť, čurillovcom spätne berú ochranu, Žilinka má byť silnejší. Prišlo aj na znižovanie trestov 13:29Vláda spáli väčšinu peňazí z vyšších daní a druhého piliera na Pellegriniho „lacnejšie energie“ 13:24Toto nie je pravý život, inde existuje lepší. Katarína Kucbelová hľadá model žitia 13:20Ficova vláda ruší prenájom čunovskej rekreačnej zóny. Podnikatelia blízki Smeru z projektu nedávno vycúvali 13:17Bez dvoch percent z daní by sme museli o peniaze pre dcéru ľudí prosiť. Ak bude opäť hroziť zmena, pôjdeme do ulíc 12:46Ministerstvo rozhoduje o novej nemocnici v Bratislave, skôr bude v Ružinove ako na Rázsochách 11:50Pre zdravú pleť nepotrebujete desať prípravkov, dá sa to aj jednoduchšie, hovorí biochemička 11:04Nohavicov životopisec sa vzopäl k životnému skoku do slepej uličky 10:22Mnohí dnes majú všetko a aj tak sa necítia šťastní, vraví psychológ Bednařík a vyberá päť kníh o vzťahoch a šťastí 09:28Week 13: Ja ti ukážem, čo je to smútok 09:25Пригоди водія по Україні: як ми привезли машини швидкої допомоги на передову 08:38Ráno s NHL: Už druhý Nemcov zápas ukázal, na čom na farme tak veľmi pracovali 08:32Ako mi Karel Schwarzenberg dal jednu z najdôležitejších životných lekcií a ani o tom nevedel 08:07Dcéra zamieňa skutočnosť s fantáziou. Je to v predškolskom veku prirodzené? Ako máme reagovať? 06:44Timothy Snyder: Ukrajinský optimizmus sa zmenil na čosi ako temné odhodlanie 06:30Ekonomický newsfilter: Ficove opatrenia doľahnú aj na obyčajných ľudíVčera 20:47Vláda pri zdanení kryptomien a výnosov z podielových fondov dala na Ódorove „lego kocky“Včera 20:45Hrozí Južnej Amerike nový konflikt? Maduro chce územie, ktoré patrí GuyaneVčera 19:16Graf dňa: Ekonomiku zachraňuje zahraničný obchod, ale inak, než sa na prvý pohľad zdáVčera 19:00Newsfilter: Fico aj Taraba si dajú dobrý pozor na to, čo povie ÚniaVčera 18:55Slovnaftu sa skončila výnimka na ruskú ropu. Exporty do Česka zatiaľ zvládne pokryťVčera 18:20Mimovládky rozdeľovali európske peniaze pre utečencov. Zdá sa, že Erik Tomáš im dovolí pokračovaťVčera 18:06Polícia pátra po autorovi vyhrážky teroristickým útokom na stredné školyVčera 17:50Uhríkovho generála spomenuli Poliaci v zozname ruských agentov, podľa novinára možno omylomVčera 17:46Aké zmeny schválila Ficova vláda pre zamestnancov, živnostníkov či eseročky