Migrácia

Pápež František sa na Lesbose stretol s migrantmi. Kritizoval ľahostajnosť a sebeckosť Európy, ktorá podľa neho odsudzuje na smrť tých, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. V tábore, ktorý navštívil, žije asi 2200 ľudí v zlých podmienkach. (bbc)

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pápež František odsúdil neľudské podmienky, v ktorých žijú tisícky migrantov. Na návšteve Cypru poukázal aj na ich zotročovanie a kritizoval všeobecnú ľahostajnosť. Súčasnú situáciu migrantov prirovnal ku koncentračným táborom. (nyt)

USA uzavreli dohodu s Mexikom, na základe ktorej budú musieť žiadatelia o azyl v Spojených štátoch prichádzajúci cez ich južnú hranicu čakať na výsledok svojho konania v Mexiku. Opatrenie zaviedol Donald Trump za hlasného odporu mimovládnych organizácií. Joe Biden sa ho pokúsil zrušiť, jeho obnovu však terajšej administratíve prikázal súd. (nbc)

Utečenecká kríza sa podľa reportérky na poľsko-bieloruskej hranici dá vyriešiť za 12 hodín. Poľsko by malo dodržiavať vlastné zákony a dovoliť ľuďom požiadať o azyl. Má na to zdroje, ale nie vôľu. Únia pred tým zatvára oči, čo je náročné najmä v čase, keď sa začínajú kopiť telá, hovorí novinárka Claudia Ciobanu. (euractiv)

Národná rada odsúdila kroky Bieloruska vrátane stupňovania násilia a zneužívania ilegálnej migrácie na politické účely s cieľom umelého vyvolania politického tlaku na EÚ a jej členské štáty.

Krajiny EÚ sa dohodli na sankciách proti Bielorusku. Poľský veľvyslanec pri EÚ Andrzej Sadoś povedal, že sa pripravujú aj ďalšie, ktoré majú zahŕňať všetkých predstaviteľov režimu Alexandra Lukašenka podieľajúcich sa na migračnej kríze, ako aj podniky a ďalšie subjekty.

Litovská vláda požiada parlament, aby vyhlásil na hraniciach s Poľskom výnimočný stav. „Vidíme pokusy našich vlastných skupín organizovaného zločinu spolupracovať s bieloruským organizovaným zločinom na prevádzaní migrantov,“ povedala ministerka vnútra Agne Bilotaiteová. (reuters)

EÚ prijala dočasné azylové a návratové opatrenia pre Lotyšsko, Litvu a Poľsko s cieľom pomôcť im pri riešení krízovej migračnej situácie na hranici s Bieloruskom. Nové opatrenia im umožnia zaviesť rýchle postupy pri plnom rešpektovaní základných práv a medzinárodných záväzkov vrátane zásady zákazu vyhostenia alebo vrátenia.

Eurokomisia chce umožniť Poľsku a pobaltským štátom voľnejšie zaobchádzanie s migrantmi, ktorí prekročia bieloruskú hranicu. Podľa návrhu, o ktorom informuje Politico, by mohli úrady držať žiadateľov o azyl pri hraniciach dlhšie, než je obvyklé. Zároveň by mali jednoduchšie ich deportácie.

Francúzsko chce, aby EÚ uzavrela s Britániou dohodu, ktorá by stanovovala ich spoločný prístup k nelegálnej migrácii. V Lamanšskom prielive sa minulú stredu utopilo 27 migrantov, ktorí sa pokúšali doplaviť na preplnenom nafukovacom člne do Británie. (afp)

Nad Lamanšským prielivom bude hliadkovať lietadlo Frontexu, Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž, s cieľom zabrániť prevádzaniu migrantov z Francúzska do Británie. Oznámil to francúzsky minister vnútra.

V poľských lesoch na hranici s Bieloruskom pomáha utečencom Lilla Świerblewská, ktorá sa hlási k menšine moslimských Tatárov z východného Poľska. Rok po tom, čo si v Bialystoku otvorila reštauráciu, teraz vypravila svoju kuchyňu, aby mohla migrantom variť.

Talianska pobrežná stráž zachránila z lode blízko pobrežia Kalábrie 244 migrantov vrátane novorodenca. Z celkového počtu zachránených je 41 neplnoletých. (ansa, čtk)

Bieloruská pohraničná stráž našla pri hraniciach s Litvou mŕtveho migranta, ktorý mal na tele stopy po bití. Obvinili litovské bezpečnostné zložky, že ho tam pohodili, čo Vilnius odmieta.

Rakúska polícia zadržala v uplynulých dňoch v Dolnom Rakúsku a Viedni 15 pašerákov ľudí, ktorí nelegálne prepravili zo srbsko-maďarských hraníc cez Slovensko a Česko vyše 700 migrantov.

Počas piatka sa 206 ľudí pokúsilo prekročiť poľsko-bieloruskú hranicu, ale poľská pohraničná stráž im v tom zabránila. Skupina asi sto migrantov sa o prechod pokúsila pri hraničnom priechode Bieloveža.

Tuniské námorníctvo zachránilo takmer 500 migrantov, ktorí sa plavili do Európy. Ich loď, ktorá vyplávala z Líbye, sa prevrátila na mori. (čtk)

Alexander Lukašenko vyzval Nemecko, aby prijalo migrantov z hraníc s Poľskom. „Nemôžeme začať vojnu, aby sme vám prerazili koridor do Nemecka,“ vyhlásil tiež na návšteve logistického centra, ktoré slúži na dočasné ubytovanie migrantov. (afp)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že list od Borisa Johnsona nepovažuje za seriózny. „Prekvapuje ma, keď sa veci nerobia vážne. Lídri nekomunikujú prostredníctvom tweetov alebo zverejnených listov, nie sme whistlebloweri,“ vyhlásil v reakcii na žiadosť britského premiéra o spätné prijímanie migrantov. (Guardian)

Bieloruskí pohraničníci ponúkali ženám na úteku fľašu vody či keksík pre dieťa za 50 dolárov, píše Jana Shemesh o situácii na poľsko-bieloruskej hranici. „Tisíce žien sa spolu so svojimi deťmi stali rukojemníčkami cynickej hry bieloruského totalitného režimu.“

Druhá skupina Iračanov sa v noci vrátila z Bieloruska domov do severného Iraku po tom, čo sa im nepodarilo dostať do EÚ. Mnohí poukázali na zlé zaobchádzanie zo strany bieloruských úradov. „Sme veľmi vďační, že sme dorazili domov. Surovo nás bili,“ uviedol Auat Násir. (ap)

Svetový newsfilter: Briti a Francúzi sa hádajú pre migráciu, pri ich brehoch sa utopilo rekordne veľa ľudí. Do Anglicka sa plavia na vratkých člnoch a vo veľkých počtoch. Aj vďaka tomu je počet žiadostí o azyl v Británii najvyšší za posledných 17 rokov.

Foto - TASR/AP
Foto - TASR/AP

Francúzsko pobúril list Borisa Johnsona, ktorý žiada, aby prijímalo späť migrantov, čo prešli do Británie cez Lamanšský prieliv. Minister vnútra zrušil stretnutie s britskou kolegyňou a šéf diplomacie kritizuje, že britský premiér list zverejnil aj na sociálnych médiách. (afp)

Boris Johnson požiadal Francúzsko, aby prevzalo späť všetkých migrantov, ktorí sa do Británie dostali cez Lamanšský prieliv. V liste Emmanuelovi Macronovi napísal, že tento krok by značne znížil prechody a zachránil tisíce životov, keďže by narušil obchodný model zločineckých gangov. (bbc)

Pápež po budúcotýždňovej návšteve Cypru vezme niekoľko migrantov do Talianska. Jeho plánovaná cesta do Grécka zasa bude zahŕňať návštevu utečencov na ostrove Lesbos. (ap)

Ústretovejšia politika V4 k utečencom by vyjadrila pochopenie vlastných dejín, píše analytička Lucia Najšlová. Ľudské spoločenstvá nie sú imúnne voči pokušeniu vylúčiť nepohodlných za hranice svojho uvažovania, no práve takéto vyraďovanie je podľa nej pilierom autoritárstva. (euractiv)

Angela Merkelová plne podporila Poľsko v migračnej kríze na poľsko-bieloruskej hranici. Nemecká kancelárka na spoločnej tlačovke s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým takisto povedala, že Alexandr Lukašenko využíva migrantov ako hybridnú zbraň. Varovala, že Bielorusko by v dôsledku krízy mohlo čeliť novým sankciám EÚ. (čtk)

Libanonská vláda nariadila cestovným kanceláriám, aby ako destináciu prestali propagovať Bielorusko. Cieľom kroku je spomaliť tok migrantov, ktorí sa snažia dostať do EÚ prechodom hraníc z Bieloruska do Poľska. (afp)

Humanitárna loď Sea Watch-4 s viac než 460 migrantami na palube čaká už niekoľko dní neďaleko Sicílie na povolenie vstúpiť do prístavu. Pre zdravotné problémy z nej v noci previezli do nemocníc na ostrove 14 ľudí.

Bielorusko tvrdí, že od začiatku tohto roka zadržalo okolo 11 500 migrantov, z ktorých asi 5000 deportovalo. Vinu za krízu na poľsko-bieloruských hraniciach odmieta, podľa šéfa bieloruskej Bezpečnostnej rady Aljaksandra Volfoviča ju spôsobil Západ. (belta, čtk)

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:01Newsfilter: Lockdown nefunguje, ale bude trvať, až kým koaličná rada nezlomí korone krkVčera 19:00Automat na zálohované PET fľaše a plechovky spolupracoval, aj keď sme vrátili trochu postláčanú fľašuVčera 18:24Bývalé stratové fabriky obvineného Zoroslava Kollára prevzali Indovia. Napriek pandémii ich vracajú k ziskomVčera 18:14Človek si dokáže vychutnať prírodu intenzívnejšie, keď jej rozumie, hovorí fyzik a popularizátor vedy KováčikVčera 18:14Vianočný večierok s omikronom. Na párty v Osle sa infikoval takmer každýVčera 18:13Progresívci sa našli v kapitole o ľavicovom extrémizme správy SIS. O kom presne píše, tajná služba neprezrádzaVčera 17:35Knihy doručujú osobne, na bicykli, kuriérmi aj poštou. Kníhkupectvá v decembri bojujú o ďalších 11 mesiacov svojej existencieVčera 17:10Majiteľ Mäsa od Romana o lockdowne: Steaky spadli o polovicu, nevypredám ani japonské hovädzie wagyu za tisíce (+video)Včera 17:06Orbánov veľký plán stroskotal, európsku krajnú pravicu nateraz nedokázal spojiťVčera 16:53Občania, prehrávameVčera 16:33Shooty: ÚtechaVčera 16:29Nepravda sa poráža pravdou, nie basou, odkazuje Šeliga ministerke Kolíkovej (anketa k návrhu trestať za šírenie hoaxov)Včera 16:15„Ale veď ja mám protilátky!“ Biológ vysvetľuje, čo to znamená a či sa na ne dá spoliehaťVčera 15:40Súdi sa za spreneveru traktora sám so sebou: Ako sa lesník blízky Smeru a SNS stal za OĽaNO opäť riaditeľomVčera 15:22Vyberte si medzi Calliom a Calliom, skúšala ZSSK na zamestnancov. Nakoniec im ustúpila, vyplatí aj peniaze  Včera 15:14Lengvarského plán: týždeň pred Vianocami pustiť očkovaných do obchodov, potom ich znovu zavrieť a otvoriť pre nich hotely a zjazdovkyVčera 14:30Čo CIA povedala Bidenovi o Putinovi? Jej informácie začal brať vážne už aj BerlínVčera 14:26Vzácnej kúrii hrozí búranie. Zachrániť ju môže už len ministerka MilanováVčera 14:19Cena, ktorú platíme za civilizáciu a pokrok, je privysokáVčera 13:48Nad Levicami veje sovietska vlajka, už padla, ale vždy sa vráti. Kosák a kladivo majú hlasnejších ochrancov ako hákový krížVčera 13:21Trnka navádzal výrobcu teplomerov klamať. Keď odmietol, košický župan si zverejnil klamstvá v jeho meneVčera 12:58Klub ekonomických analytikov kritizuje Matovičove 500-eurové očkovacie poukážkyVčera 12:12Okamžité platby potrvajú viac ako propagovaných desať sekúnd, no i tak to bude revolučná zmenaVčera 11:47Dizajn nemusí byť luxus a konzum, je to znak osobnej kultúry, tvrdí kunsthistorička Ľubica HustáVčera 11:16Londýnsky zápisník: Hviezda Borisa Johnsona začala padať a narazila na realituVčera 11:15Priškrcuje práva autorov a ignoruje práva užívateľov. Novela autorského zákona je zrejme protiústavnáVčera 10:05Športový newsfilter: Vlhová robí rozumný krok vzad, aby sa posunula vpredVčera 09:46Starenky v kolabujúcom Libanone nemusia mrznúť aj vďaka vám. Ako zohnať darček, ktorým potešíte dvakrátVčera 09:26Čo teraz môžu urobiť festivaly Grape a PohodaVčera 09:17Choď za Kalim, možno to vydá