Migrácia

Britská vláda plánuje zásadnú zmenu vízového systému v snahe vyriešiť akútny nedostatok pracovných síl. Premiérka Liz Trussová sa podľa FT plánuje vzoprieť niektorým svojim „protiimigračným“ kolegom. Napríklad by sa mohla zmierniť požiadavka na znalosť angličtiny v niektorých odvetviach.

Poľsko vytvorí na posilnenie ochrany hraníc nový zbor, ktorý bude fungovať v rámci teritoriálnej obrany. Bude v ňom slúžiť viac ako 7500 vojakov, ktorí podporia pohraničnú stráž na východe krajiny. (wyborcza.pl)

Na 94 stúpol počet obetí nehody lode s migrantmi pri sýrskom Tartúse. Ide o doteraz najtragickejšiu plavbu z Libanonu, ktorý zaznamenal prudký nárast prípadov, keď sa migranti pokúšajú dostať z jeho pobrežia na preplnených člnoch do Európy. (reuters)

Počet obetí po potopení lode s utečencami pri Sýrii stúpol na 86. Zo 45 detí na palube neprežilo ani jedno. Loď vyplávala zo severu Libanonu do Európy. Pátranie po utopených pokračuje.

Šéf OSN potvrdil, že agentúry organizácie budú Slovensku aj naďalej pomáhať zvládať podporu pre utečencov z Ukrajiny. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s Antóniom Guterresom v New Yorku.

Foto - Facebook Zuzany Čaputovej

Pri sýrskom pobreží sa utopilo najmenej 71 utečencov z lode, ktorá vyplávala zo severu Libanonu do Európy. Pátranie stále pokračuje, ráno Libanon hlásil 53 mŕtvych. Na palube mohlo byť až 150 ľudí, najmä Libanončania a Sýrčania. (reuters)

Grécka pohraničná stráž zabránila v stredu  približne 1500 pokusom migrantov dostať sa na územie Grécka z Turecka cez pohraničnú rieku Marica. Minister Takis Theodorikakos vyhlásil, že ide o „organizovaný plán Turecka“.

Vyše 85-tisíc sýrskych utečencov sa chce spoločne dostať cez grécku hranicu do EÚ. V posledných dňoch sa v Turecku zorganizovali cez sociálnu sieť Telegram a akciu nazvali Karavána svetla. (guardian)

V Slovinsku zadržali vyše 100 migrantov, ktorí opustili azylové centrá a nastúpili do vlaku mieriaceho do Talianska. Išlo o ľudí z Afganistanu, Indie, Burundi, Nepálu a ďalších krajín. (sta, čtk)

Viac ako sto amerických firiem sa zaviazalo počas troch rokov prijať vyše 20-tisíc utečencov z Afganistanu a Ukrajiny. Sú medzi nimi aj Amazon, Walmert či Pfizer. Snažia sa tým pomôcť začleniť do spoločnosti ľuďom, ktorí v dôsledku vojny vo svojich krajinách utiekli do USA. (wsj)

V Stredozemnom mori čakajú na povolenie zakotviť v Taliansku tri lode neziskových organizácií, na palube ktorých je takmer tisíc zachránených migrantov. Na mori čakajú už vyše desať dní. (čtk)

Polícia zatkla piatich ľudí v Ríme a Bruseli, podozriví sú z prevážania migrantov z Turecka do západnej Európy. Za cestu súkromným lietadlom si podľa polície účtovali okolo 10-tisíc eur. (reuters)

Európska únia si zo spôsobu prijatia miliónov ukrajinských utečencov môže vziať príklad a musí vytvoriť systém obsahujúci právne záväzný mechanizmus solidarity. Povedala to v prejave šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Medzi Tureckom a Gréckom sa utopilo päť detí a jedna žena, ich loď smerovala z Libanonu do Talianska. Turecká pobrežná stráž, ktorá 73 migrantov zachránila, viní Grékov, že tragédiu spôsobili tým, že sa pokúšali migrantov násilne vytlačiť z gréckych vôd. Grécka pobrežná stráž to popiera. (ap)

Počet migrantov, ktorí tento rok doplávali do Británie, aktuálne prekonal vlaňajší rekord vyše 28 500 ľudí. Ministerstvo vnútra od roku 2018 presadzuje politiku, podľa ktorej chce migrantov od plavby čo najviac odrádzať, ale zatiaľ sa to nedarí. Žiadny efekt nemal ani plán vlády posielať žiadateľov o azyl do Rwandy. (sky)

Skupina sýrskych utečencov v Turecku plánuje vytvoriť karavánu a takto sa dostať na hranice EÚ. Informuje o tom agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na organizátorov.

Dánsko sa podobne ako Británia chce dohodnúť s Rwandou na možnosti presunu migrantov do tejto krajiny, kým nebudú posúdené ich žiadosti. Je možné, že Európska komisia proti tomu podnikne právne kroky. (ep)

Európska komisia vyzvala členské štáty, aby prehodnotili vydávanie víz Rusom a vylúčili žiadateľov, ktorí predstavujú hrozbu pre bezpečnosť. „Nemali by sme byť naivní, cieľom Putina je zničiť EÚ a chcel by na nás zaútočiť tam, kde sme najslabší,“ varovala komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Kuba zažíva jednu z najsilnejších emigračných vĺn do USA za posledné desaťročie. Ukazujú to štatistiky amerických colníkov, podľa ktorých od vlaňajšieho októbra do 30. septembra tohto roka prišlo 177-tisíc Kubáncov. To je mnohonásobne viac ako v uplynulých rokoch. (efe)

Bývalého Trumpovho hlavného stratéga Stevea Bannona obžalovali pre finančné delikty. Ide o zbierku na stavbu múru na hranici medzi USA a Mexikom.

Starostka Washingtonu vyhlásila stav verejnej núdze spôsobenej príchodom migrantov. Autobusmi ich vyslali republikánski guvernéri štátov Texas a Arizona, ktoré hraničia s Mexikom.

Ministri vnútra Slovenska a Česka Roman Mikulec a Vít Rakušan chcú posilniť hliadky na spoločných hraniciach. Cieľom je zabezpečiť kontrolu nad zvýšeným počtom prichádzajúcich migrantov a zároveň sa vyhnúť zavedeniu hraničných kontrol.

Viac ako polovica Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou do Poľska, tam chce zostať. Od februára prišlo do Poľska takmer 6,1 milióna utečencov, opačným smerom ich odišlo 4,32 milióna. Asi 35 % Ukrajincov plánuje v Poľsku podľa prieskumu zostať najmenej jeden rok, ďalších 17 % natrvalo.

120 irackých jezídov už takmer dva týždne spí na ulici v severogréckom Serrese, pretože nedostali povolenie na vstup do tamojšieho utečeneckého tábora. Podľa jeho správy je zariadenie preplnené a nemôže prijať ďalších utečencov.

Litva obvinila Bielorusko z poškodenia novopostaveného hraničného plota. Z diplomatickej nóty vyplýva, že sa na tom podieľali aj predstavitelia bieloruských úradov, ktorí takto pomáhali nelegálnym migrantom prejsť cez hranice. (bns)

Do Británie preplávalo za jediný deň cez Lamanšský prieliv takmer tisíc migrantov v 20 lodiach. Britské úrady už teraz tvrdia, že tohtoročný počet migrantov, ktorí sa snažia dostať do krajiny nelegálne po mori, bude rekordný – odhadujú dvojnásobok oproti minulému roku, keď prieliv prekročilo 28 500 ľudí. (sky news)

V auguste preplávalo na člnoch cez Lamanšský prieliv do Británie rekordných vyše 8500 migrantov. Od začiatku roka sa touto cestou do Anglicka dostalo už viac ako 25-tisíc ľudí, veľká časť pochádza z Albánska. (independent)

Do Chicaga dorazilo 75 utečencov, ktorých tam poslal texaský guvernér Greg Abbott. Republikán kritizuje migračnú politiku vlády a autobusy už poslal aj do Washingtonu a New Yorku. „Chicago je priateľské mesto a za spolupráce rôznych agentúr a úradov ich (utečencov) vítame dôstojne a s rešpektom,“ povedal Ryan Johnson z radnice. (ap)

Hlavnú cenu súťaže novinárskych fotografií Slovak Press Photo získal Marko Erd za snímky utečencov na slovensko-ukrajinských hraniciach. „Sú to dobré fotky, citlivé a zároveň emotívne,“ povedal predseda poroty Kadir van Lohuizen.

25. 2. 2022 Vyšné Nemecké. Fotografia zo série, ktorú ocenila porota Slovak Press Photo 2022 cenou Grand Prix. Foto - Marko Erd/SME

Litva dokončila na hraniciach s Bieloruskom stavbu štyri metre vysokej bariéry z ostnatého drôtu, ktorý má zastaviť prílev migrantov. Vedie pozdĺž približne 550 kilometrov spoločnej hranice, ktorá je celkovo dlhá okolo 700 kilometrov. (bns)

Cez víkend dorazili k pobrežiu Talianska desiatky lodí s približne tisíc ľuďmi na palube, a to najmä k ostrovom Lampedusa a Pantelleria. Zariadenia pre utečencov sú na juhu krajiny opäť preplnené.

Cez Lamanšský prieliv sa tento rok preplavilo vyše 25-tisíc migrantov, tvrdí britská vláda. Počet ľudí vydávajúcich sa na nebezpečnú cestu cez prieliv sa v posledných rokoch neustále zvyšuje, v roku 2018 ich odhalili len 299.

Policajti z Nových Zámkov našli v dodávke spolu 28 nelegálnych migrantov. Vodič sa snažil utiecť, ale podarilo sa ho zadržať.

Polícia sa v okrese Lučenec snažila aj výstrelmi zastaviť muža, ktorý v aute prevážal deväť cudzincov. Pri obci Fiľakovské Kováče najskôr prekročil rýchlosť. Po neskoršej naháňačke našli policajti opustené vozidlo pri hrádzi rieky Ipeľ, páchateľa zatiaľ nevypátrali.

V dodávke prichádzajúcej z Maďarska odhalila slovenská polícia vo štvrtok 43 migrantov zo Sýrie. Išlo o 17 mužov, 19 detí a sedem žien. Nevedeli predložiť žiadny preukaz totožnosti a cestovali za pomoci prevádzačov.

V Bangladéši demonštrovali desaťtisíce rohingských utečencov, ktorí žiadajú, aby sa päť rokov po etnických čistkách mohli vrátiť do Barmy. V táboroch na juhu Bangladéša žije zhruba milión príslušníkov etnika, ktoré v rokoch 2016 až 2017 z väčšinovo budhistickej Barmy vyhnala armáda.

Británia chce zrýchliť vyhosťovanie migrantov z Albánska, ktorých výrazne pribudlo. Mnohí priplávali na malých člnoch cez Lamanšský prieliv. Británia považuje Albánsko za „bohatú a prosperujúcu krajinu“, kvalifikovaným pracovníkom však chcú ponúknuť viac možností. (ap)

Británia chce urýchliť deportáciu Albáncov nelegálne vstupujúcich do krajiny. Podľa oficiálnych štatistík tvoria najväčšiu skupinu medzi ľuďmi, ktorí sa do Spojeného kráľovstva dostávajú člnmi cez Lamanšský prieliv. (reuters)

Dvaja bulharskí policajti zomreli pri snahe zastaviť autobus prevážajúci migrantov, ktorí nelegálne vstúpili do krajiny. Podľa vyšetrovateľov vodič autobusu úmyselne narazil do policajného auta.

Grécko rozšíri plot na pozemnej hranici s Tureckom po celej dĺžke rieky Marica. Zakročí tak proti narastajúcej nelegálnej migrácii. Atény tam už predtým vybudovali 40-kilometrový plot. „Rozhodli sme aj o modernizácii a posilnení sledovacích systémov,“ dodala grécka vláda. (ap)

Tisícom Ukrajincov v Británii hrozí, že prídu o ubytovanie. Podľa štatistík zhruba každý štvrtý hostiteľ nechce alebo nemôže pokračovať v poskytovaní ubytovania. Viacerí požadujú zvýšiť štátnu pomoc domácnostiam, ktoré prichýlili utečencov, z 350 na 700 libier, poukazujú na prudký rast cien elektriny a plynu. (sky news)

Cez Lamanšský prieliv preplávalo do Anglicka rekordných 1295 migrantov za jediný deň, od začiatku roka je to celkovo takmer 23-tisíc. Podľa správy britského parlamentu by tento rok mohol počet týchto migrantov dosiahnuť 60-tisíc, za vlaňajšok ich bolo 28 500. (independent)

Česko na hraniciach so Slovenskom v rámci cvičenia bezpečnostných zložiek zaviedlo dočasné kontroly. Počty zadržaných migrantov za posledné dva mesiace prevýšili podľa českej polície migračnú krízu z roku 2015.

Utečenci a migranti u nás nie sú vo všeobecnosti veľmi vítaní a odpor k nim súvisí predovšetkým s politickými postojmi – konzervativizmom a extrémizmom, ukázal prieskum psychológov z SAV z jesene 2021. Vojna na Ukrajine zmiernila názory Slovákov na migračnú politiku, no nie na migrantov a utečencov.

Hoci negatívne postoje Slovákov voči migrantom pretrvávajú, ich názory na migračnú a azylovú politiku sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zmiernili. Vyplýva to z výskumu experimentálnych psychológov zo SAV. Slováci a Slovenky sú ochotnejší otvárať hranice ľuďom v ohrození, s ktorými sa delia o spoločnú históriu, geografický priestor a hodnoty.

Grécka polícia našla 38 Sýrčanov, ktorí uviazli na malom ostrove uprostred hraničnej rieky Evros medzi Tureckom a Gréckom. Na osud migrantov cez víkend upozorňovala OSN aj médiá, no nebolo jasné, kde sa skupina nachádza. Panovali aj nejasnosti, na ktorej strane hranice sú. Nakoniec sa podľa Grécka našli 4 km od miesta, ktoré bolo pôvodne označené. (ap)

Do Británie sa tento rok cez Lamanšský prieliv pokúsilo dostať vyše 20-tisíc migrantov, uviedlo britské ministerstvo obrany. Len za 24 hodín z piatka na sobotu podniklo nebezpečnú cestu na malých lodiach 607 ľudí, čo je jedno z najvyšších čísel za posledný rok. (afp)

Pri nehode dodávky s utečencami zahynuli v Rakúsku blízko hraníc so Slovenskom traja migranti. Preplnený automobil sa snažil vyhnúť policajnej kontrole a vo vysokej rýchlosti sa prevrátil.

V líbyjskej púšti zahynulo od smädu a hladu 15 sudánskych utečencov. Pochovali ich na mieste. Líbya je hlavnou tranzitnou krajinou pre ľudí z Afriky a Blízkeho východu mieriacich do Európy. (ap)

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ prudko stúpa: od januára do júla vrástol medziročne o 86 % na 155-tisíc. Okrem toho podľa agentúry Frontex vstúpilo od začiatku ruskej invázie vo februári do Únie 7,7 milióna ukrajinských občanov. (afp)

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister