Rozhovory

Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili, vraví v rozhovore predseda PS Michal Šimečka. „Neboli to primárne noviny, ale naši voliči nám hovorili, že sme málo aktívni. Zobrali sme si z toho ponaučenie. Nepadol som z neba ako najlepší a najmúdrejší politik, akého môžeme mať.“

Lekári mi zistili arytmiu. Všimol som si cez mikinu, ako mi hrozne búši srdce, hovorí o svojej skúsenosti so steroidmi Lukáš Roubík. „Búšila mi aj krčná tepna, mal som rozšírené zreničky a veľmi rýchlo som rozprával. Ďalej som si všimol, že nie som schopný rozdýchať svoj bežný tréning,” vysvetľuje.

Písal mi 20-ročný mladík, že po steroidoch nemal pol roka erekciu, rozpráva výživový špecialista Lukáš Roubík, ktorý v minulosti užíval steroidy. „Existuje veľa kulturistov, ktorí majú vymakanú postavu ako Arnold Schwarzenegger, ale nemajú erekciu a sú neplodní. Ženy zas majú problém otehotnieť.”

Lekárka Lívia Hlavačková hovorí, prečo ľudia veria mágii pri liečbe. Doteraz majú ľudia veľa rituálov, či už nosenie červenej šnúrky, alebo potieranie sa močom. „V liečbe bolo odjakživa prítomné niečo magické a dodnes sa to prejavuje v mnohých veciach, nie iba v liečbe.“

Steroidy som začal užívať v osemnástich, presvedčil ma farmaceut z lekárne, hovorí Lukáš Roubík, ktorému zistili srdcovú arytmiu. „Povedal mi, že sú to veci priamo z lekárne. Bagatelizoval negatívne účinky a vravel, že tiež sype od osemnástich,” vysvetľuje.

Lukáš Roubík. Foto - archív L. R.

Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria, hovorí lekárka Lívia Hlavačková. Aj preto podľa nej ľudia v minulosti neprotestovali, keď im holili hlavu alebo na oživovanie fúkali tabakový dym do análneho otvoru. „To, že liečba je nepríjemná alebo hnusná, dokáže veľa ľudí pretrpieť, pretože už im je zle a chcú, aby im bolo lepšie.“

Keď otvoríte jeho knihu, hneď viete, že čítate Fosseho, hovorí nobelistova manželka a prekladateľka Anna Fosse. „Z jeho diel vyžaruje súcit s tým, čo človeka v živote robí zraniteľným a slabým.“ V rozhovore zároveň opisuje, aké je byť prekladateľkou a literárnou analytičkou diela známeho autora a zároveň byť spolu v rodinnom zväzku.

Literárna vedkyňa a prekladateľka Anna Fosse. Foto- archív Anny Fosse

Niektorí občania si dlhopis zamieňajú s termínovaným vkladom v banke, hovorí v rozhovore Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Pri kúpe dlhopisov radí zaujímať sa okrem výnosu aj o riziko ich nesplatenia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.

Foto - archív K. J.

Ani Šumava zatiaľ nespĺňa kritériá, na rozdiel od Malej Fatry ju nerušia, ale budujú, vraví riaditeľ národného parku Pavel Hubený. Obce v jeho okolí teraz podľa neho živí turistický ruch, Šumavu ročne navštívia dva milióny ľudí.

Plešné jazero, Šumava. Foto – Soňa Mäkká

Desí ma podpora Palestíny bez jasného dištancovania sa od Hamasu, vraví kňaz Tomáš Halík s tým, že keby ľavicová mládež, ktorá podporuje Palestínu, mala žiť pod vládou islamských radikálov, asi by bola veľmi zaskočená. Vysvetľuje si to tým, že veľa mladých má pocit, že ich neberú vážne, a vždy sa identifikujú s tým, koho vnímajú ako menšinu.

Ľudia, spamätajte sa, keď budete len povrchne reagovať, tak nás to zomelie, varuje kňaz Tomáš Halík. V rozhovore tiež vraví, že istá podoba cirkvi už neponúka žiadnu pozitívnu víziu, a preto sa púšťa do kultúrnych bojov. Prístup k rozvedeným, na ktorom bazíruje, je podľa neho nekresťanský a neľudský.

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N

Slovenská herečka s afganskými koreňmi Diana Khwaja vyrástla v malom meste na východe Slovenska. Hovorí, že napriek niekoľkým nepríjemným situáciám zažila prijatie v komunite. Jej afganský pôvod však bol často hlavnou témou pri konkurzoch do štátnych divadiel. Po Šimkovičovej slovách o zmiešavaní kultúr má obavy.

Matej Baláž sa venuje výskumu, ktorý by mohol pripomínať novodobú alchýmiu. Vo vysoko energetickom mlyne napríklad pomelie vaječnú škrupinu s chlórom z okenného parapetu a premení to na novú, bezpečnú zlúčeninu. Alebo za pomoci lišajníka, levandule či oregana vytvorí antibakteriálne striebro. „Niektoré príklady premien vyviedli z rovnováhy aj mňa,“ hovorí v rozhovore.

Chemik Matej Baláž. Foto - ESET Science Award/Jozef Kadela

Alexander Halvoník preložil z francúzštiny román Láskavé bohyne od Jonathana Littella. „Vojnových hrôz a vraždenia je plná kniha. Pri niektorých som mal pocit, že som nepochopil text, také boli neuveriteľné,“ povedal v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nedávne výroky ministerky kultúry Šimkovičovej vyvolali v slovenskej herečke s afganským pôvodom strach. Diana Khwaja sa bojí o priateľov, ktorí pôsobia v kultúrnej oblasti na Slovensku a zároveň sú súčasťou rôznych menšín. „Zmiešavanie kultúr v mojom živote ma naučilo citlivosti a empatii voči ľuďom z akejkoľvek menšiny,“ hovorí.

Foto - Patrícia Hatiarová

Nemôžeš Rusínom hovoriť, že sú Ukrajinci, hovorí najznámejší bača z televíznej reklamy. Ukrajinský herec v prešovskom rusínskom Divadle Alexandra Duchnoviča Eugen Libezňuk spomína na detstvo v ukrajinskej Bukovine, na bohémsky život počas štúdií v Kyjive a na vojenčinu v ruskom Briansku, kde Ukrajincov označovali za banderovcov.

Ukrajinský herec Eugen Libezňuk. Foto N - Andrej Bán

Je dobré, že Nela Lopušanová šla do USA, na Slovensku už dosahovala svoj strop, hovorí hokejová manažérka Ľubomíra Kožanová. „Uživiť sa ženským hokejom je stále silné slovo. Zárobky najlepších stačia na bežné výdaje,“ vraví v rozhovore zo série Ženy v športe.

Z vyše 47-tisíc nelegálnych migrantov v tomto roku nepožiadal o azyl ani jeden, vraví v rozhovore riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. „Nebola ich túžba tu zostať, len bezpečným spôsobom prejsť ďalej, preto si myslím, že mať k takýmto ľuďom postoj, že teraz vám budem robiť zle, prenasledovať vás a násilne sa voči vám správať, je zbytočné.“

Tomáš Drucker nie je proti znižovaniu trestov za korupciu alebo za ekonomické trestné činy, ani keby to pomohlo Marianovi Kočnerovi odsúdenému na 19 rokov v kauze zmenky. „Radšej budem, keď bude Kočner päť rokov pracovať ako sanitár v nemocnici a nebude môcť vykonávať žiadnu podnikateľskú činnosť, ako to, že bude niekde sedieť.“

Mám svoje hodnoty, viem sa postaviť, keď sa prekročí hranica, hovorí minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu. Aj on trvá na tom, že ak Peter Pellegrini vyhrá prezidentské voľby, Hlas sa nebude zlučovať so Smerom. „Možnože strana Hlas ešte v budúcnosti pohltí nejaké strany, ak budú také k dispozícii,“ vraví v rozhovore.

Dnes sa v bratislavských kinách začína Filmový festival inakosti. „Nielen pre mňa, ale pre všetkých kvír ľudí je podstatné, aby sme sa videli v médiách, vo filmoch, v hudbe. Keď mladý človek príde do kina a nájde svoj príbeh vo filme, zistí, že nie je sám s tým, čo prežíva, a môže mu to pomôcť,“ hovorí programový dramaturg David Benedek.

Foto - Jakub Kováč

V Bratislave našiel útočisko iránsky spisovateľ, ktorý utiekol pred tamojším islamistickým režimom. Viackrát ho zatkli, cenzurovali aj zastrašovali. „Z toho, čo som počul o vašej komunistickej histórii, som si spomenul na spisovateľov ako Kundera alebo samizdaty ďalších ľudí. V Bratislave som sa nadýchol,“ hovorí Farhad Babaei.

Iránsky spisovaeľ Farhad Babaei, ktorý našiel útočisko na Slovensku. Foto - Pavol Štrba/Denník N

Keď je človek v zákope, jeho svet sa zmenší a potom už zmýšľa o veciach inak, vraví operný spevák z Košíc, ktorý bojoval pri Bachmute. „Ak by Európa nepomáhala Ukrajine, boli by sme vo veľmi ťažkej situácii. Sami bez zbraní by sme nevedeli dlhšie bojovať, to je absolútne isté,“ dodáva Mychajlo Podkopajev.

Vláda urobí dobre, ak oddiali účinnosť nových stavebných zákonov, hovorí projektant František Brliť. Pravidlá, ktoré presadila bývalá koalícia, by síce zjednodušili povoľovanie stavieb, ale nie sú dotiahnuté. Účinné majú byť od apríla budúceho roka.

Skutočná vojna vyzerá úplne inak, ako keď to človek vidí na fotkách alebo na YouTube, hovorí Mychajlo Podkopajev, operný spevák z Košíc, ktorý bojoval pri Bachmute. Je to postapokalyptický svet, ktorý zmení názor človeka na život, dodáva.

Často narážam na názory, že Kurt Cobain bol narkoman, tak prečo by sme si ho mali ctiť, vraví v rozhovore autor knihy o hudobníkovi Charles R. Cross. „To pre mňa nič neznamená. Mnohí majú problémy s drogami a alkoholom, ale len málokto dokáže zobrať svoju bolesť a úzkosti a pretvoriť ich na nadčasové umenie. A práve túto schopnosť Kurt má.“

Foto - Doug Manelski

Hoci sa rating krajiny nezhoršil, investori očakávajú zásadné ozdravenie rozpočtu, hovorí poslanec PS Štefan Kišš v podcaste eNkonomika. Najbližší dôležitý míľnik je podľa neho schválenie rozpočtu, aby sme sa vyhli rozpočtovému provizóriu.

Foto N - Vladimír Šimíček

Jazyk v ukrajinskej spoločnosti nebude deliacou čiarou, myslí si politológ Olexij Haran. „Prakticky všetci sa zhodujú, že oficiálnym jazykom bude ukrajinčina. A takisto prakticky každý súhlasí, že používanie ruštiny v neformálnej komunikácii bude tiež v poriadku,“ vraví.

Až po začiatku vojny sme začali veriť, že naša krajina sa uberá správnym smerom, vraví ukrajinský politológ Olexij Haran. „To je úplné nóvum. Ukrajinci sú tradične negativistickí a kritickí voči všetkým autoritám,“ vraví v rozhovore. Ukrajinci sú podľa neho jednotní v otázke EÚ, NATO aj derusifikácie spoločnosti.

Budúci rok nás určite uvidíte aj v železničných projektoch, avizuje manažér firmy Budimex Grzegorz Domaradzki. Poľská firma stavia križovatku D1 s D4, no postupne plánuje na slovenský trh preniknúť viac, na čo bude potrebovať aj viac pracovníkov.

Pacient po diagnostikovaní cukrovky typicky prechádza niekoľkými štádiami, vraví diabetológ Martin Prázný. „Najprv bude všetko popierať, potom sa bude ľutovať, nakoniec bude bojovať a potom sa s chorobou zmieri,“ hovorí v rozhovore. Za najväčšiu hrozbu pri liečbe považuje podvodné stránky, ktoré ponúkajú nefunkčné alebo nebezpečné lieky či doplnky stravy.

Sovietsky zväz bola koloniálna ríša, vraví fotograf Alan Hyža, ktorý spolu s Petrom Kubínyim podnikol 27 ciest do krajín bývalého ZSSR. „Tak ako Briti alebo Francúzi zobrali niečo v Afrike, tak Rusi zobrali územia naokolo a rovno ich pripojili k sebe,“ vraví v rozhovore.

Foto - Alan Hyža

Cukrovku podceňujeme a liečime až následky, vraví diabetológ Martin Prázný. „Hlavný problém je, že cukrovka nebolí a pacient s ňou prežije aj desať rokov, pokým zájde k lekárovi,“ hovorí v rozhovore. Vysvetľuje, aké sú perspektívy v budúcej liečbe cukrovky a či ju raz bude možné úplne vyliečiť.

Dnes je v móde vybrať si, či fandíme Izraelu alebo Palestíne, ako keby to bol futbal, vraví expert na Blízky východ Josef Kraus. „Je to emocionálna záležitosť, nie racionálna,“ hovorí odborník z Masarykovej univerzity. Vybral päť kníh, ktoré pomôžu lepšie porozumieť tomuto konfliktu.

Všetci máme kapacitu rozoznávať kvalitu, vraví úspešný choreograf Anton Lachky, ktorý už viac ako dvadsať rokov pôsobí v Belgicku. „Nemusíte mať radi operu, ale ak sólista výborne zaspieva a orchester špičkovo zahrá, upúta vás to,“ vraví v rozhovore s tým, že rovnako to platí aj pri tanci.

Z predstavenia Tí druhí. Foto - Romain Vennekens

Čínu sme podcenili viac ako Rusko, Merkelová bola naivná, tvrdí nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer, na ktorého Peking uvalil sankcie. V rozhovore tvrdí, že sme nepochopili, že Čína je náš rival, a kým ona môže v Európe podnikať, naopak to až tak neplatí.

Nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer, ktorý je šéfom Delegácie pre vzťahy s Čínou. Foto - archív Reinhard Bütikofer

Šéfkuchár z Česka robí vo Svätom Jure reštauráciu na štýl „fine dining“. Hovorí, že medzi hosťami nie sú iba ľudia 50+ s drahým autom. „Sedia tam 30-roční ľudia – mladá vlna. Nemajú vlastné bývanie ani auto, ale užívajú si život a milujú gastronómiu,“ vraví Jiří Zajíček v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ak Ľuboš Blaha prispeje 1 eurom na činnosť politických väzňov, trestné oznámenie stiahnem, vraví historik ÚPN Patrik Dubovský. Na podpredsedu parlamentu podal podnet za vyvesenie portrétu Che Guevaru v kancelárii Národnej rady.

Na Slovensku sa operuje priveľa, často sa liečia obrázky z MR a röntgenu, nie symptómy, hovorí tréner Tomáš Mihalík v knihe Pohyb je liek. Podľa neho by mala byť operácia posledná možnosť, najprv by skúsil pohybovú terapiu.

Nemôžete 8 hodín ležať na gauči, potom si obuť tenisky a ísť behať, vraví pohybový terapeut Peter Paták v rozhovore o tom, ako sedenie mení naše telo. Mnoho ľudí podľa neho ostalo v režime z pandémie, niektorí denne urobia len 450 krokov – z kuchyne do kúpeľne a potom späť na gauč. „Ostali pracovať z domu a upravili svoj život na pandemický štandard.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Čiastočné získanie nejakého územia pre Putina ani zďaleka nie je finálnym cieľom, vraví Martin Bútora, ktorý sa stal v piatok nositeľom ocenenia Biela vrana. V rozhovore hovorí, ako zatiaľ obstála EÚ po ruskej invázii na Ukrajinu, prečo v USA silnejú izolacionistické názory a čo hovorí na to, ako nová Ficova vláda preberá moc.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Zuzana Břetenářová trpí ojedinelým syndrómom a prekonala aj agresívnu rakovinu. Napriek tomu zabehla 10-kilometrové preteky a pripravuje sa na polmaratón. „Moje telo sa začalo rúcať. Rozhodla som sa vzoprieť, porazila som hlavu,“ hovorí v rozhovore.

Dnes sa ľahko mudruje o chybách, všetky podstatné veci sa vtedy urobili dobre a včas, tvrdí revolucionár Juraj Flamik v rozhovore o Novembri ’89. „Mal Mečiar už počas revolúcie plány na vytvorenie štátu prepojeného s podsvetím? Ukázal by nám nejaký detektor lži, zistil by nejaký psychiater, aký despota sa v ňom časom prejaví? Pochybujem o tom, démon v ňom rástol úmerne so zneužívaním moci a stratou sebakontroly.“

Juraj Flamik. Foto - archív J. F.

Fico sa čoraz viac podobá na Mečiara, vraví v rozhovore poslanec za SaS Ondrej Dostál. „Krátke epizódky, keď sa tvári, že bude ústretový k médiám, sa striedajú s dlhými obdobiami, keď sú novinári preňho nepriatelia. Často sú preňho novinári lepším terčom než opoziční politici a viac na nich útočí.“

Keď sa o rok rozbehnú masívne práce na križovatke D1 s D4, budú šoféri jazdiť po obchádzkach s troma pruhmi v každom smere. „Takáto organizácia dopravy bude platiť do konca roka 2025,“ avizuje Grzegorz Domaradzki, manažér firmy Budimex, ktorá má práce na starosti.

Trénerka českých hokejistiek Carla Macleodová hovorí, že ju hnevá, že trénerky berú v hokeji vážne, len ak pracujú pri mužoch. „Potrebujeme veľké úspechy, aby sme si vôbec udržali svoje pozície,“ hovorí v rozhovore zo série Ženy v športe.

Potrebujem získať odstup od toho, čo som zažila, a aj od seba samej, vraví prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore. „V tejto pozícii ste objektom obrovskej nenávisti, nehovoriac o turbulentných časoch – za päť rokov som zažila možno aj tri mandáty, nie len jeden,“ vraví s tým, že aj po odchode z paláca sa chce opäť verejne angažovať.

Zuzana Čaputová na návšteve Prahy v predvečer 17. novembra. Foto - TASR

Mám tri zásady, ktorými ma inšpiroval britský komentátor Sky Sports Peter Drury, vysvetľuje Matúš Lukáč, ktorý komentuje zápasy Premier League aj tie slovenskej reprezentácie. „Po prvé, nikdy sa nepovyšujte nad zápas. Po druhé, buďte sami sebou. A po tretie, buďte čo najlepšie pripravení a snažte sa vedieť čo najviac,” hovorí.

Niekto ma má rád, pre iného som preafektovaný hlupák, ktorý vrieska a rozpráva veľa čísel, hovorí komentátor Matúš Lukáč. „Komentátor by nemal rušiť diváka. Ja sa absolútne vyhýbam bulvárnym informáciám a snažím sa byť čo najviac vecný. V konečnom dôsledku aj tak nikdy nevyhoviete každému.”

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:39Maslo ako časomiera (hosť Samo Trnka)Včera 22:35Prvotriedny Kucka zariadil postup Slovana a tréner Weiss sa rozcítil nad synomVčera 22:17Keď niekto povie, že nedá do seba chémiu a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemičkaVčera 21:32Štyria zo siedmich čurillovcov sa môžu vrátiť do práce. Čurilla, Ďurka aj Magula si musia ešte počkať (otázky a odpovede)Včera 20:27Newsfilter: Čím viac pochybností o rozhodnutiach súdov, tým lepšie pre ministra vnútraVčera 19:56Neviem fotiť niečo, čo nemám odžité, vraví Karin Golisová, ktorá dokumentuje alternatívny spôsob života mladej generácieVčera 18:50Zlyhávaniu sa nedá vyhnúť. Harvardská profesorka vás to naučí robiť správneVčera 18:00Gabčíkovské vodné dielo je sčasti vynovené, opravy turbín by Taraba chcel robiť „čo najviac napriamo“Včera 17:49Týždeň v európskej ekonomike: Európska vodíková banka ponúkne 800 miliónov na obnoviteľný vodíkVčera 17:44Ficova vláda mení zákony, aby mohla odvolať predsedov nezávislých úradovVčera 17:36Prichádzajú k nám aj mamičky, ktoré majú problém s pitím, lebo sa cítia osamelo, hovorí odborník na liečbu závislostíVčera 17:25Danglár: BanderovciVčera 17:12Britov doháňa koloniálna minulosť, nechcú vrátiť vzácne artefakty. Afrika rezignovala, ale Gréci sa vzbúriliVčera 17:03Chcel byť kňazom alebo členom IRA, ale nakoniec sa Shane MacGowan dal na hudbu a zaradil sa k írskym velikánomVčera 17:01Graf dňa: Bývanie je lacnejšie, no údaje o tom, ako veľmi, sa rozchádzajúVčera 16:42Shooty: UtrácanieVčera 16:27Predseda PS Šimečka: Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučiliVčera 16:21Mnohí ľudia si v sebe od detstva nesú predstavu, že sú mizerní, zlí, nanič, hovorí psychológ Ján HrustičVčera 16:14Fíni stratili trpezlivosť a kompletne zavreli hranice s Ruskom. Kremeľ sa hrá na Lukašenka a používa migrantov ako zbraňVčera 16:10ECB sa blíži k víťazstvu nad infláciou, úroky môžu začať klesať už na jarVčera 15:50Komiksový príbeh Lasicu a Satinského pokračuje – s Jarom FilipomVčera 15:42Do posledných dní si k nemu chodili lídri po rady. Ako sa z Kissingera stal velikán svetovej diplomacieVčera 15:37Príhody šoféra po Ukrajine: ako sme doviezli sanitky do blízkosti frontovej línieVčera 14:52Hiking basecamp: Zimné výhľadové túry na malofatranský hrebeň, Kľak a Panský dielVčera 14:21Vývoj bojov (645. deň): Únava z Ukrajiny? Na stretnutí NATO znelo, že vyčerpané je skôr RuskoVčera 14:07Smer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačovéhoVčera 14:04Bývalí penťáci Špirko s Ondrom rozšírili svoj potravinársky biznis už aj o najväčšie mraziarne zeleninyVčera 13:05Danglár: RecykláciaVčera 12:54Putinov režim: medzi tretím Rímom a Treťou internacionálouVčera 12:20Nová baterkáreň v Šuranoch? Dobrá správa, len pozor na detaily a pracovný trh (anketa)