Rozhovory

Mnohí ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sa domnievajú, že im nikdy nedovolí žiť normálny život, ale nemusí to tak byť. „Dá sa žiť plnohodnotný život aj s úzkostnou poruchou,“ hovorí psychologička Denisa Debrecká, ktorá sama trpí touto diagnózou, ale naučila sa ju zvládať.

Z Prahy odchádzajú najmä mladé rodiny, bývanie je tam pre ne pridrahé alebo nedostupné, vraví sociálny geograf Martin Ouředníček. Hoci sa v každej generácii rodí menej detí, bytov je podľa neho stále nedostatok, lebo ľudia majú vyššie nároky na kvalitu bývania.

Mnohí veriaci si zo Sviečkovej manifestácie nevzali ako ponaučenie solidaritu s inými utláčanými, myslí si Martin M. Šimečka. „Sami boli štyridsať rokov utláčaní. Solidarita s inými utláčanými, je to, čo by si mali z odkazu Sviečkovej manifestácie zobrať. Dnes sú mnohí súčasťou väčšiny, ktorá tu vládne a, bohužiaľ, utláča iné menšiny.“

Úzkosť je normálna, evolučne daná emócia, ktorá nás má chrániť pred hrozbami. Problém nastáva, keď nevieme vyhodnotiť, čo je skutočná hrozba, vraví psychologička Denisa Debrecká. „Ľudia s úzkostnou poruchou majú takzvané omyly v myslení. Nadhodnocujú nebezpečenstvo, ktoré sa môže stať, a zároveň podhodnocujú vlastnú silu a dôveru v seba.“

Migrácia cudzincov do Prahy je obrovská, vraví sociálny geograf Martin Ouředníček z Karlovej univerzity. Žiadne iné mesto strednej a východnej Európy nemá viac ako sedem percent cudzincov, kým Praha ich má 20. Aj preto ju prirovnáva k Zürichu či Parížu.

Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku, zhodujú sa účastník manifestácie Martin M. Šimečka a jej organizátor Franišek Mikloško. „Tu išiel Slovák Slovákovi po krku. Bolo to v rozpore s predstavami normalizačných politikov, ako vedú národ. Oni si dovtedy mysleli, že sú v súlade ak nie s verejnou mienkou, tak minimálne so slovenskou tradíciou mierneho nátlaku. Musel to byť šok,“ vraví Šimečka.

Ruské sankcie fungujú pomalšie, ako sa očakávalo, hovorí v podcaste V redakcii Ivan Mikloš. „Rezervy, ktoré majú vo fonde blahobytu, by sa mali do pol roka vyčerpať. Potom by sa už mali prejavovať sankcie vo výrazne zhoršenej situácii, ktorá sa prejaví aj v zhoršení ekonomickej a sociálnej situácie bežných ľudí. Toto je kľúčové a zásadné.“

Ivan Mikloš hovorí, že nevie, či je ešte členom poradnej rady predsedu vlády pre plán obnovy, pretože rada nebola už niekoľko mesiacov zvolaná. Dôvodom je podľa neho asi vyťaženosť premiéra, ktorý predtým na radu pravidelne chodil.

Ministerstvo školstva chce z plánu obnovy nakúpiť pre školy notebooky a tablety. Šéf Útvaru Hodnoty za peniaze Martin Haluš vraví, že samotný nákup hardvéru nezvýši digitálne zručnosti žiakov. Ministerstva sa pýtali, ako plánujú zaškoliť učiteľov a zmeniť kurikulum.

Minister dopravy Andrej Doležal obhajuje novelu na zrýchlenie prípravy diaľnic, ktorá práve prechádza parlamentom. Hovorí, že Útvar hodnoty za peniaze nemá pravdu, ak tvrdí, že táto novela je krokom späť.

Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola, hovorí v rozhovore bývalý minister financií Ivan Mikloš. Téma spájania je podľa neho stále na stole, teraz sa každý snaží dostať na čo najlepšiu pozíciu pred finálnym rokovaním. „Uzávierka je daná pred odovzdávaním kandidátok. Čiže áno, zrejme nás čaká pomerne dynamické obdobie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Návrh, aby štátni analytici hodnotili diaľničné projekty až v záverečnej fáze prípravy, je krokom späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze Martin Haluš. Neskôr sa už totiž ťažšie hľadajú lepšie riešenia. Návrh presadzuje v parlamente ministerstvo dopravy, ktoré chce zrýchliť výstavbu.

Foto N - Vladimír Šimíček

Nerozprávajme sa s deťmi len o známkach, ale aj o tom, čo ich bavilo a čo videli na sieťach, radí psychológ Marek Madro a vysvetľuje, ako hovoriť s deťmi v puberte. „Rodičia často nestihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávať,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Od ženy čakáme, že bude tri roky alebo dlhšie doma. Keď sa vráti do práce, systém ju prevalcuje, hovorí bývalá poradkyňa v europarlamente Gabriela Virostková. „Dieťa je spoločný projekt, je to v záujme mužov aj celej spoločnosti mať deti, ale podmienky tomu neprispôsobili. Je to nefér a v 21. storočí je to surreálne.“

Americká Silicon Valley Bank bola jedna z bánk, ktorá až do svojho krachu naplno využívala prácu z domu. Ekonóm Ľuboš Pástor vraví, že keby ľudia pracovali priamo v banke, viac by sa rozprávali aj neformálne a na pretras by prišla zrejme aj téma typu nezahedžované úrokové riziko.

Ľudia sa osvedčili aj ako rozviedčici-amatéri, informovali delostrelectvo o pozíciách a postupe Rusov, vraví gubernátor Vitalij Kim z Mykolajiva. „Niekto premazával farbou cedule s názvami obcí a smerové značky, iní dokázali aj nastražiť míny, hoci to predtým nikdy nerobili. Kto zohnal zbraň, strieľal,“ opisuje v rozhovore.

Desať rokov v práci som nevyhorela, po roku na materskej som tomu bola blízko, hovorí Gabriela Virostková, ktorá pracovala ako poradkyňa v europarlamente a neskôr pre štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Dnes opisuje, ako ju zmenilo narodenie jej dieťaťa.

Foto - archív Gabriela Virostková

Určite by sme si mali zvyknúť na vyššiu cenovú úroveň, ale pevne verím, že si nemusíme zvykať na vyššiu úroveň inflácie, hovorí profesor ekonómie zo Chicagskej univerzity Ľuboš Pástor. „Stále očakávam, že sa vráti k 2 percentám, ale nie je to vec mesiacov, ale možno roka, dvoch.“

V USA nevidíme nedostatok energetických surovín a ich vysoké ceny, hovorí slovenský profesor ekonómie zo Chicaga Ľuboš Pástor. V Európe zase zatiaľ nie sú žiadne zásadné problémy vo finančnom sektore. „V Amerike nedávno padli tri banky, zatiaľ čo v Európe nepadla žiadna.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Rast cien potravín sa postupne spomalí, v druhej polovici roka by mohli aj citeľnejšie zlacnieť, hovorí analytik Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne. Vo februári inflácia na Slovensku prevýšila 15 %, potraviny zdraželi o takmer 29 %.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Umelá inteligencia môže učiteľom pomôcť vytvoriť nové zadania na domáce úlohy či aktivity na hodinách. „Je nástrojom, ako byť kreatívnejší rýchlejšie,“ vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák.

Vždy sa hádame a každý projekt je boj, hovoria autori víťazného konceptu na obnovu bratislavských kúpeľov Grössling. Trojica talianskych architektov v rozhovore hovorí, ako projekt našli, prečo sa doň zamilovali a prečo im Staré Mesto pripomína Florenciu.

Historička Evina Stein búra populárne mýty o stredoveku. Hovorí, že nie je pravda, že by si vtedy všetci mysleli, že Zem je plochá. „Vedci si to rozhodne nemysleli. Veľmi dobre vedeli, že Zem je guľatá,” hovorí.

Na Slovensku ani poriadne neprebehla denacifikácia, vraví Tomáš Lang, autor novej knihy o holokauste u nás. „Vedenie komunistickej strany vzalo mladých gardistov do strany, ako to spravili v Maďarsku s ‚malými nyilašovcami‘. Kým nespracujeme minulosť, tá sa vždy znovu objaví,“ povedal v rozhovore.

Tisovo Slovensko sa chválilo, že jeho protižidovské opatrenia sú prísnejšie než Norimberské zákony, vraví v rozhovore autor novej knihy o slovenskom holokauste Tomáš Lang. Prešovský župan nariadil žltými hviezdami označiť dokonca aj detské kočíky, hovorí Lang.

Učitelia by mali študentom odporúčať použitie umelej inteligencie. „Kreatívny proces v škole sa tým môže len zlepšiť,“ vraví učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. „Niekto ju bude používať ako nástroj na podvádzanie, lebo mu to bude pripadať prirodzené, a niekto ju použije v rámci kreatívneho procesu ako nástroj, ktorý mu umožní vytvoriť niečo ešte lepšie, ako by vytvoril sám.“

Vďaka umelej inteligencii môžu byť hodiny ešte viac šité na mieru konkrétnym študentom, vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. Program ChatGPT napríklad dokáže vytvoriť cvičenie, aj keď má učiteľ veľmi špecifické požiadavky.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.

Klára Novotná. Foto N - Tomáš Benedikovič

Problémom Za ľudí bolo, že sme nemali nikoho, kto by nahradil Kisku, hovorí dva roky po odchode zo strany Marek Antal. Poslanec a neskôr štátny tajomník hovorí, že politika ho sklamala. „Vstupoval som do niečoho ako slušnosť, čo reprezentoval Andrej Kiska, a skončil som niekde alebo pri niečom, čo mi pripomínalo latrínu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Aliancia a Maďarské fórum Zsolta Simona sa nakoniec dohodnú a pôjdu do volieb spolu, predpovedá šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. „Aj Zsolt Simon musí vedieť, že má väčšiu šancu na kandidátke Aliancie alebo inej maďarskej strany než na silnej kandidátke slovenskej strany. Myslím si, že sa nakoniec dohodnú.“

Po priestore najskôr behám s telefónom, hovorí fotograf architektúry Matej Hakár, ktorého tvorbu v súčasnosti vyhľadávajú oceňované domáce ateliéry aj občianske združenie Čierne diery. Vysvetľuje, prečo mu fotenie domu či bytu zaberie celý deň, ako vzniká výber fotiek, ktorý sa dostane do médií, aj či sú vydavatelia ochotní za publikovanie fotografií platiť.

Fotené do knihy Elektrárne, ktorú vydali Čierne diery. Foto – Matej Hakár

Viktor Orbán je populárny medzi americkými republikánmi, vysvetľuje v rozhovore komentátor Financial Times Gideon Rachman. „Dodáva im ideológiu, ktorej Trump nie je schopný. Orbán hovorí o tradičných hodnotách, o kresťanstve, kým Trump je len myšlienkový chaos,“ vraví.

Alkohol silnejší ako desiatku pivo vo Švédsku v obchodoch nekúpite. Expertka na prevenciu Kristína Šperková hovorí, aké obmedzenia na alkohol platia vo Švédsku, kde žije, a prečo im ľudia dôverujú.

Prekvapila ma nekultúra na zasadnutiach vlády, hovorí s odstupom času bývalý štátny tajomník na ministerstve informatizácie Marek Antal. „Stretol som tam veľa vzdelaných a schopných ľudí. Žiaľ, tí kričiaci a nekultúrni ich vždy prekričia,“ hovorí o rokovaniach vlády pod premiérom Igorom Matovičom. Antal sa do parlamentu dostal na kandidátke Za ľudí, neskôr zo strany odišiel a znovu už kandidovať nechce.

Nenaučili sme sa hovoriť o alkohole, hovorí Kristína Šperková, ktorá sa venuje alkoholovej prevencii. „Každý si myslí, že je normálne požívať alkohol a každý to zvláda. Keď to niekto nezvláda, nehovorí o tom, lebo sa bojí, že bude vytŕčať alebo že to je osobné zlyhanie – nezvládať piť alkohol.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže „pomôcť“ Eduardovi Hegerovi, aby to prehral, hovoria komentátori Denníka N Roman Pataj a Zoltán Szalay. Matovič podľa nich takúto „pomoc“ Hegerovi rád poskytne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Mikaelu Shiffrinovú ľudia v USA takmer vôbec nepoznajú, hoci je zrejme najlepšia v histórii, vraví americký novinár Steve Porino. Lyžovanie dostáva iba minimum mediálneho priestoru. „V USA si ju veľa ľudí pamätá iba podľa zlyhania na olympiáde,“ hovorí.

Do tridsiatky sa fotke vôbec nevenoval, v súčasnosti patrí Matej Hakár k najvyhľadávanejším fotografom architektúry u nás. Jeho fotografie definuje čistý štýl a snaha nezasahovať do nich retušou. „Všetko sa snažím robiť na prvú snímku, preto je pre mňa dôležité pripraviť si priestor,“ hovorí. V rozhovore približuje, prečo sa pri fotení nezaobíde bez mobilu aj či mu architekti do procesu zasahujú.

Matej Hakár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Krátko pred ruským útokom na Ukrajinu boli v Bielom dome v depresii, lebo očakávali rýchle ruské víťazstvo, vraví komentátor Financial Times Gideon Rachman. „To by po debakli v Afganistane bolo pre Ameriku katastrofou. Joe Biden to chápal, aj preto podporuje Ukrajinu – okrem toho, že je to, samozrejme, správna vec.“

Británia sa vráti do Európskej únie, predpovedá komentátor Financial Times Gideon Rachman v rozhovore pre Denník N. „V Británii nastal obrat vo verejnej mienke, ale politici sa ho boja nasledovať. Referendum sa totiž odohralo relatívne nedávno a bola to traumatická skúsenosť, ktorá dramaticky rozdelila spoločnosť,“ vraví.

Aj keď sú ceny bratislavských podnájmov na svojom strope, vyčkávať s hľadaním nového bývania sa nemusí oplatiť, varuje Monika Šiffelová, šéfka bratislavskej realitnej kancelárie Metropolitan Estates. V lete očakáva, že „byt, ktorý uvidíte v ponuke, už o 24 hodín nemusí byť na trhu“.

Majitelia bytov pýtajú pri prenájmoch niekedy aj dva depozity, hovorí šéfka bratislavskej realitnej kancelárie Metropolitan Estates Monika Šiffelová. Viac sa totiž investuje do vybavenia či dizajnu bytu, a tak sa obávajú, či jeden depozit pokryje prípadné škody. „V tomto sa začíname dostávať na úroveň Rakúska.“

Vladimir Putin je pri osobnom stretnutí pripravený agresívne zaútočiť, Si Ťin-pching je viac zdržanlivý, vraví komentátor Financial Times Gideon Rachman. V rozhovore s Martinom M. Šimečkom opisuje, ako čínsky prezident zastavil premávku vo veľkej časti Pekingu ako demonštráciu moci či ako si Putin robil žarty z novinárov.

Časy mieru a prosperity sa skončili, po ruskej vojne proti Ukrajine môže ešte aj Čína napadnúť Taiwan, vraví v rozhovore Gideon Rachman, komentátor Financial Times. „Si Ťin-pching vníma nezávislosť Taiwanu ako poníženie Číny rovnako, ako vníma Putin nezávislosť Ukrajiny ako poníženie Ruska,“ vraví.

Kto si dnes zháňa prenájom v Bratislave, môže si vyberať z väčšej ponuky ako pred rokom. Nájmy sú však drahšie o 15 až 20 percent. „To je spodná hranica,“ opisuje majiteľka a riaditeľka bratislavskej realitnej kancelárie Metropolitan Estates Monika Šiffelová.

Výtvarníčka Lenka Blažejová napísala knihu o živote vysokocitlivých ľudí. „Naozaj nepomôže, keď niekomu poviete, že niečo príliš prežíva a nech si to tak neberie, alebo mu poviete, aby sa nehanbil. Ako to mám spraviť?“ hovorí. V rozhovore ďalej opisuje, ako sa vyrovnávala so stratou troch bábätiek a prečo píše knihu pre deti, ktorým sa rozvádzajú rodičia.

Grafička, výtvarníčka a autorka viacerých kníh Lenka Blažejová. Foto - Pavel Ovsík

Dcéram prezidentky sa nikto nevyhrážal, kým ich nespomenuli politici, vraví v rozhovore partner Zuzany Čaputovej Juraj Rizman. „Mám to úplne presne odsledované. Nielen ja, ale sú to aj závery policajtov, ktorí riešia ochranu pani prezidentky.“

Právo dieťaťa mať pri sebe v nemocnici sprievod dnes zaručuje ústava, ale v praxi často nie je naplnené, hovorí poslankyňa z SaS Vladimíra Marcinková. „Keď sme boli hospitalizovaní a moje dieťa veľmi ťažko reagovalo na pichanie kanyly a odber krvi, snažila som sa jej potichu spievať a prestala plakať. Videla som, že to niektorým zdravotníkom prekážalo a prevracali očami.“

Poslankyňa Vladimíra Marcinková nepresadila novelu, aby mal detský pacient nárok na sprievod rodiča v nemocnici. „Uvedomujem si, že priestorové zabezpečenie nie je ideálne, ale právo maloletého pacienta stojí v právnom poriadku vyššie ako stav infraštruktúry. Toto môžeme použiť ako argument aj o 30 či 40 rokov,“ hovorí.

Pre začínajúce startupy zorganizovala Silicon Valley Bank večeru a ponúkla im lóžu na bejzbalovom štadióne, hovorí v rozhovore Jakub Jurovych zo slovenského startupu Deepnote. Opisuje aj, ako sa na večere s bankármi zásadne nechodilo v obleku a prečo ju investori považovali za bezpečnú.

Jakub Jurovych. Zdroj - Deepnote

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:23Evolúcia sa nám deje pred očami, vraví biológ, ktorý študuje reakcie prírody na zmeny klímyVčera 22:51Ako prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliVčera 19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrelVčera 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijúVčera 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónochVčera 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte časVčera 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či ParížVčera 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrťVčera 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie svetaVčera 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. OpäťVčera 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmyVčera 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkouVčera 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodil24.03 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejú24.03 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenie24.03 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdy24.03 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?24.03 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)24.03 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konár24.03 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v Amerike24.03 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)24.03 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti Slovákom24.03 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletou24.03 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancu24.03 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnes24.03 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podpory24.03 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobil24.03 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívam24.03 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohroma24.03 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovať