Rozhovory

Vyhlásenie núdzového stavu a znárodnenie slovenskej elektriny by podľa šéfa Slovenských elektrární znamenalo koniec EÚ. „Slovensko sa rozhodne obrať Nemca, Maďara a Čecha o elektrinu v hodnote desať miliárd, ktorú si už zakúpil. Ak to spravíme my, tak to začnú robiť všetci,“ tvrdí Branislav Strýček. Vraví, že by v takom prípade poslal elektrárne do konkurzu.

Dodávky zlacnenej elektriny pre domácnosti na budúci rok môžu zastaviť banky, ktorým Slovenské elektrárne dlhujú 4,2 miliardy eur, povedal v rozhovore generálny riaditeľ Branislav Strýček. Vraví, že by ho to neprekvapilo. „Vývoj môže byť ešte veľmi turbulentný.“

Dostavba 4. bloku Mochoviec sa môže podľa šéfa Slovenských elektrární Branislava Strýčka zastaviť, keďže väčšinoví vlastníci firmy – EPH a Enel – odmietajú poskytnúť ďalšie peniaze. Nahnevalo ich, ako chce vláda získať väčšiu moc nad elektrinou vyrobenou na Slovensku.

Foto N - Vladimír Šimíček

Zoológ Daniel Jablonski ako jediný vedec na svete skúma plazy a obojživelníky Afganistanu. Do Kábulu priletel deň po zabití šéfa al-Káidy a Afganistan opustil v deň ročného výročia od ovládnutia krajiny Talibanom. „Akákoľvek moderná spoločnosť, ktorá vylúči ženy z verejného života, nemôže dobre fungovať,“ hodnotí.

Na zábere zoológ Daniel Jablonski (vpravo) v Afganistane. Foto – archív Daniela Jablonského

Putinovou jedinou šancou je prejsť do hluchej obrany a brániť sa pred ukrajinskými útokmi, vraví expert na Ukrajinu Alexander Duleba. „Ak sa bránite, aj straty sú nižšie a šetríte svoje zdroje. To je jediná taktika, ako predĺžiť vojnu a počkať, čo zima spraví s jednotou Európy.“

Putin prehráva. Všetko ostatné je bluf pre domácu verejnosť, hovorí v rozhovore expert na Ukrajinu a Hegerov poradca Alexander Duleba. Referendá a čiastočná mobilizácia sú podľa neho pre Rusov jasným signálom, že ich armáda nie je neporaziteľná a jej líder ich ťahá do ešte väčšej katastrofy.

Alexander Duleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Centrum Košíc by sa v budúcnosti malo výrazne rozšíriť, mesto sa plánuje priblížiť k Hornádu a začleniť rieku do svojho života. O potenciáli plánov a tvorivom prístupe pri zmene charakteru druhého najväčšieho mesta na Slovensku hovorí v rozhovore architekt Ivan Gogolák, ktorého ateliér vyhral vyhlásenú urbanistickú súťaž.

Víťazný urbanistický návrh nového centra Košíc (vpravo od železnice). Vizualizácia - gogolák + grasse

Ak by bola pravda, že biorezonanciou viem zabiť konkrétne bunky, potom by som takto teoreticky dokázal zabiť aj človeka, opisuje skeptik Tomáš Jánoš diery v teórii, na ktorej je postavený tento populárny ezoterický fenomén. V rozhovore predstavuje seriál Investigátori, ktorého je spoluautorom a ktorý konfrontuje ezoteriku s vedou.

Na pozíciách opatrovateliek u nás pracujú výlučne ženy, hovorí riaditeľka domova, kde sa starajú o deti s ťažkým zdravotným postihnutím. „Myslím si, že je to aj preto, že ženy túto prácu zvládajú mentálne lepšie,“ hovorí Alexandra Hovancová.

Bývalá úspešná advokátka Zuzana Šimeková napísala knihu Krásni ľudia, ktorá je sčasti inšpirovaná jej vlastnými skúsenosťami. Jej hrdinka Vanda je úspešná manažérka, ktorá sa dobrovoľne prihlási na psychiatrickú liečbu. „Duševné problémy sa naozaj týkajú nás všetkých, často práve tých ‚úspešných‘ a ‚krásnych‘ ľudí,“ hovorí v rozhovore.

Keď som začínala, niekoľko mesiacov som v práci nechávala väčšinu svojej výplaty, hovorí Alexandra Hovancová, riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi. „Štát nám prispeje tak, že sme len na mzdách zamestnancov zhruba 50-tisíc v mínuse.“ V domove pomáhajú týraným matkám a deťom s ťažkým zdravotným postihnutím.

Foto - archív A. Hovancovej

Máme pocit, akoby sa ezoterická scéna radikalizovala, hovorí skeptik Tomáš Jánoš z projektu Investigátori, ktorý konfrontuje ezoteriku s vedou. Ich rovnomenný dokumentárny seriál momentálne uvádza RTVS. V rozhovore vysvetľuje, ako s vedcami rozoberal prístroj na biorezonanciu, či zháňal ľudí, ktorí tvrdia, že vedia astrálne cestovať.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Vyspelosť pracovného prostredia by sa nemala merať tým, ako veľmi sa zničíme, hovorí bývalá úspešná advokátka Zuzana Šimeková. Niekoľko rokov pracovala v Londýne a v Paríži. Po tom, čo zažila silné vyčerpanie, sa už k predošlej práci nevrátila. Dnes pomáha iným nevyhorieť. „Odbornú pomoc by sme nemali nutne vyhľadať len vtedy, keď je už naozaj veľmi zle,“ hovorí v rozhovore.

Zuzana Šimeková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Študentský film Michala Blaška vybrali na festival v Cannes, jeho celovečerný debut mal svetovú premiéru v Benátkach, je oficiálnym slovenským kandidátom na Oscara a práve prichádza do kín. V Audiovizuálnom fonde ho však najskôr odmietli a zlé skúsenosti má mladý filmár aj s RTVS.

Dobrý profil na online zoznamke by mal byť autentický a prezentovať skutočne nás, hovorí psychoterapeutka Markéta Šetinová. „Fotografiami aj opisom by sme mali komunikovať, ako premýšľame o živote a aké máme záujmy. Nebála by som sa byť veľmi konkrétna a pokojne výstrednejšia. Pokiaľ máte doma hada, pokojne si pridajte na profil fotku s ním.“

Ruskí rodičia sa ani teraz nesnažia, aby sa ich synovia vyhli vojenskej službe, vraví Valentina Melnikovová, ktorá pomáha hľadať stratených ruských vojakov. „Radíme im, ako to urobiť, ale matky pokojne pošlú chlapca na vojnu a potom mi volajú: ,Chceme ho domov, má choré srdce, boľavé nohy.‘ Pýtam sa ich, prečo to nechali zájsť až sem.“

V septembri oslávila aplikácia Tinder desať rokov. Za ten čas spôsobila podľa psychoterapeutky Markéty Šetinovej revolúciu v online zoznamovaní a odstránila z neho stigmu. „Ľudia už bežne hovoria pred kamarátmi aj na svadbách, že sa zoznámili online. Málokto má potrebu si vymýšľať alibi,“ hovorí v rozhovore.

Marketa Šetinová. Foto - archív M. Šetinovej

Matky nám volajú neustále, manželky sa ozvali dve, vraví Valentina Melnikovová, ktorá pomáha hľadať stratených ruských vojakov. Zväz výboru matiek vojakov Ruska pomáhal hľadať nezvestných už počas vojny v Čečensku, teraz je však podľa Melnikovovej všetko ťažšie, na svojej strane nemajú ani inštitúcie, ani novinárov.

Valentina Melnikovová. Foto - archív Zväzu výborov matiek vojakov Ruska

Ľudia majú stres z vysokých cien energií a pracujú, poslanci majú panské maniere a prázdniny, komentujú posledný týždeň v politike Juraj Javorský a Marek Chorvatovič v podcaste V redakcii. „Je bezprecedentné, že sa ešte aj v takejto situácii takto nastavia. Celé Slovensko je v práci každý deň.”

Výsledky prieskumu o tom, či prajú Slováci víťazstvo viac Rusku alebo Ukrajine, prekvapili aj jedného z autorov prieskumu. „Nemyslel som si, že v takejto širokej škále, ktorá bola zámerne veľmi detailná, bude taký veľký podiel ľudí voliť tú najextrémnejšiu možnosť víťazstva Ruska,“ hovorí riaditeľ Sociologického ústavu SAV Miloslav Bahna.

Miloslav Bahna. Foto N – Tomáš Benedikovič

Naše verejné financie majú veľký problém, už by sme to mohli pochopiť, hovorí Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady. Cestou, ako riešiť zlú situáciu v rozpočte, nie sú iba vyššie dane. „Úplne legitímne je aj šetrenie, a možno aj na opatreniach, ktoré vláda nedávno prijala.“

Aj keď motto Barcelony znie Viac než klub, dnes je to klub ako hociktorý iný, vraví autor knihy o Barce Simon Kuper. Rozpráva aj o tom, prečo fanúšikom neprekážajú katarské peniaze, hoci sa to prieči všetkým katalánskym princípom, a vraví, prečo by o Reale Madrid podobne kritickú knihu napísať nemohol.

Prekvapilo ma, že Messi je najdominantnejšia postava klubu, hoci nemá žiadnu osobnosť, vraví novinár Simon Kuper, ktorý napísal knihu o futbalovej Barcelone. Za hlavnú postavu úpadku klubu považuje Messiho otca, ktorý prišiel na to, ako od klubu ľahko získavať peniaze, čo ho takmer priviedlo ku krachu.

Prestavbu Hlavnej stanice a ani mestské vlaky nemá pod kontrolou Bratislava, ale štát, vraví Matúš Vallo. „Počas môjho účinkovania ako primátora majú železnice už tretieho riaditeľa. Je to celkom namáhavé začínať vždy od začiatku. Ale vo februári tohto roku sa nám podarilo po roku a pol prehovárania ich presvedčiť, aj vďaka ministrovi dopravy, ktorý je v tomto fantastický, že musíme začať architektonickú súťaž.“

Mladí cyklisti by nemali váhať nad odchodom do zahraničia, aj vďaka Saganovcom to dnes máme výrazne ľahšie, hovorí 19-ročný Martin Svrček. Z Talianska sa dostal do belgického Quick-Stepu, ktorý označujú za najlepší tím na svete. Kontroverzného šéfa Patricka Lefevera sa Svrček pýtal aj na prestup Petra Sagana, o ktorom sa vlani špekulovalo.

Podcast: Matúš Vallo hovorí, že vytlačili záujmové skupiny z vodární, dopravného podniku a aj z likvidácie odpadu. „Z vodární utekali cez Infra Services ročne milióny eur,“ vraví v rozhovore. „Keď sme dali do dopravného podniku normálne vedenie, všetko zlacnelo o 20 percent.“

Vraveli, že budem frajer, ak v Taliansku vyhrám jedny preteky, napokon ich bolo 15, hovorí 19-ročný Martin Svrček z Quick-Stepu, po prestupe Saganovcov jediný slovenský cyklista vo World Tour. V rozhovore hovorí, ako sa zlepšil, keď zanechal neefektívne slovenské tréningy, čím prekvapil na testoch v Belgicku a akí ľudia sú svetoví cyklisti ako Julian Alaphilippe či Remco Evenepoel.

Matúš Vallo hovorí, že si nevie predstaviť v Bratislave parkovanie zadarmo. “Ak rozdáme všetkým Bratislavčanom a Bratislavčankám karty zadarmo na parkovanie, nič sa nezmení. Drvivá väčšina ľudí, ktorí stoja pod vaším domom, keď nemáte kde zaparkovať, sú pravdepodobne Bratislavčania z inej mestskej časti.”

Investičná skupina Wood & Company po razantnom skupovaní viacerých kancelárskych i nákupných centier chystá aj prvé rezidenčné projekty. V Bratislave chce v dvoch lokalitách v administratívnej zóne pri Prievozskej ulici a pri jazere Kuchajda postaviť celkovo vyše 700 bytov.

Matúš Vallo hovorí, že je cynické, keď jeho vyzývateľ Rudolf Kusý hovorí o kradnutí a má za sebou KDH a Borguľu. Kusý kandiduje s podporou Sme rodina, KDH a Dobrej voľby. „Každá vec v Bratislave v minulosti spojená s klientelizmom bola spojená s menom Borguľa,“ hovorí bratislavský primátor.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Admini prokremeľských stránok počúvajú relácie na Slobodnom vysielači a to ovplyvňuje ich príspevky, hovorí Dominik Vároš. „V jednej relácii sú schopní vyčítať ukrajinským civilistom, že sa zdržiavali v dome, keď im vraj muselo byť jasné, že Rusi môžu na ich mesto útočiť,“ hovorí Vároš.

Poslanci SaS nemusia v utorok hlasovať za otvorenie septembrovej schôdze, vraví Branislav Gröhling. „Navrhujem, aby nám menšinová vláda ukázala, s kým bude vládnuť. Nech sa nám toto zoskupenie 76 poslancov predstaví, otvorí schôdzu a nech vidíme, čo bude ďalej. To, že sa na prvýkrát neotvorí schôdza, ešte neznamená, že nebude. Je to čisto signál,“ vysvetľuje.

Osobne som za predčasné voľby, vyhlásil v rozhovore podpredseda SaS Branislav Gröhling. „Keď zotrvá táto vláda ďalší rok a pol a budeme zažívať ďalšie atómovky Igora Matoviča, o to viac sa Smer a Hlas môžu vrátiť. O tomto budeme v strane debatovať, no ja osobne by som bol asi naklonený tomu, aby sme išli do predčasných volieb a ľuďom vysvetľovali, že je to dôležité.“

Branislav Gröhling. Foto N - Tomáš Hrivňák

Aj niektorí skalní fanúšikovia Putinovho Ruska začínajú premýšľať, tvrdí admin facebookovej stránky „Armáda Ruskej Federácie“. „Donedávna bezducho dávali lajky ako Severokórejčania, keď vidia Kim Čong-una. Teraz však vnímajú, že ruská armáda sa za dva mesiace posunula na Donbase o pár kilometrov, kým Ukrajinci za niekoľko dní oslobodili oveľa väčšie územie,“ hovorí Dominik Vároš.

Administrátor facebookovej stránky „Armáda Ruskej Federácie“, ktorú polícia označila za nástroj prokremeľskej propagandy, opisuje, ako na nich tlačili napríklad ľudia z ruskej ambasády. „Dokážem si predstaviť, že sa niekto z adminov znížil k tomu, že mával obedy a večere zadarmo. Hlavný je však psychologický tlak, aby ste nevytŕčali a písali príspevky v duchu toho, čo od vás očakáva komunita,“ hovorí v rozhovore Dominik Vároš.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Investičná skupina Wood & Company vstúpila do pripravovaných projektov prvých slovenských geotermálnych elektrární v Žiari nad Hronom a v Prešove. Za oboma stojí firma bývalého šéfa štátnej agentúry pre rozvoj podnikania Milana Jankuru, v žiarskom zámere je investorom aj Stredoslovenská energetika.

Som presvedčená, že väčšina z nás trpí rovnakým pocitom hanby za to, ako vyzerá, vraví v rozhovore režisérka filmu Veľa šťastia, pán Veľký Sophie Hyde. „Tak sme si zvykli na upravené, vymodelované a vyfarbené telá v časopisoch a reklamách, že vidieť zrazu skutočné telo skutočného človeka je pre nás menej komfortné.“

Vlády by nemali energetickú krízu riešiť dotáciami pre firmy a domácnosti, lebo to ceny vytlačí ešte vyššie, myslí si spolumajiteľ investičnej skupiny Wood & Company Ľubomír Šoltýs. Oveľa lepším riešením je podľa neho prísne zníženie spotreby.

Jana Kirschner má už od februára hotový nový album, ale stále nemala čas ho naspievať. Teraz sľubuje, že to bude do konca roka. „Je to veľmi dôležitá bodka za nejakým mojím príbehom,“ hovorí o albume, ktorý bude podľa nej veľmi intímny.

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Môžete byť priateľskí, ako chcete, ale vypnú vám plyn a ste nahratí, hovorí fínska historička Kristina Spohrová o súčasnom Rusku. V rozhovore hovorí, čo spája ruských politických lídrov. „Putinove hry s históriou sa točia okolo statusu a toto bolo zakorenené aj v Gorbačovovi,“ tvrdí Spohrová.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

K vojne medzi Ruskom a Ukrajinou viedli toxické archaické idey nezodpovedných vodcov, hovorí ruská spisovateľka Ľudmila Ulická. „Tá vojna bola vymyslená v kancelárii jedného človeka. Nemá a nikdy nemala žiadny racionálny dôvod,“ tvrdí v rozhovore.

Pre drahé energie sa môže zastaviť aj výroba liekov v hlohoveckej Sanece a produkcia ihiel a striekačiek v Chirane T.Injecta v Starej Turej, varuje akcionár oboch firiem, firma Wood & Company. Saneca je najväčším výrobcom liekov v krajine a Chirana zabezpečuje materiál na očkovanie voči covidu.

Spolumajiteľ Wood & Company Ľubomír Šoltýs. Foto N - Tomáš Benedikovič

Po vražde Jána Kuciaka som sa budila v noci na to, že sa nechcem vrátiť domov, hovorí Jana Kirschner, ktorá v rozhovore rozpráva o politike, vojne na Ukrajine aj obťažovaní. „Cítim pokrok, že nakoniec sa otvorili veci a aj sa potrestali ľudia, ktorí páchali naozaj zlo.“

Vládne chaos a čelíme vyhynutiu, akceptujem realitu, ale som optimistka, tvrdí americká umelkyňa Laurie Anderson, ktorá príde prvýkrát na Slovensko. Treba vidieť veci presne také, aké sú, nie tak, ako by sme si želali, hovorí v rozhovore.

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Cítim to rozdelenie v nás, hovorí v rozhovore speváčka Jana Kirschner, ktorá vo štvrtok odohrala koncert organizovaný úradom na ochranu oznamovateľov. Opisuje aj nedeľný obed, keď príde na Slovensko. „Ten volil Kotlebu, ten Fica, ten Borisa Kollára. Ja tam sedím a hovorím si: Panebože, čo teraz?“ Naučila sa svojich blízkych nesúdiť, ale má strach z toho, čo príde.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Lacná elektrina bude, aj keby sekery padali, ubezpečuje štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Ak sa zmluvu na lacnú elektrinu so Slovenskými elektrárňami nepodarí dotiahnuť včas, rezort pripravil plán B, ktorý počíta aj so znárodnením elektriny z vodných elektrární.

Dnešnú situáciu s energiami prirovnal štátny tajomník Galek k jadrovej havárii v japonskej Fukušime, keď bol v krajine nedostatok elektriny. „Japonský premiér si dal dole kravatu a sako, vypol klimatizáciu a povedal – toto je vyšší spoločenský cieľ a toto preň musíme všetci urobiť a šetriť. Vďaka súboru opatrení ušetrili v ďalších mesiacoch až 25 % elektriny,“ hovorí Galek.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister