Tour de France

Cyklistický tím Jumbo-Visma príde v roku 2024 o hlavného sponzora. Holandská spoločnosť Jumbo sa rozhodla ukončiť sponzorské aktivity v športe, do ktorého ročne investovala 20 miliónov eur. Finančne podporovala aj dvojnásobného majstra sveta v F1 Holanďana Maxa Verstappena.

Cyklistické preteky Tour de France v roku 2024 ukončí individuálna časovka z Monaca do Nice. „Tour sa skončí ďaleko od svojho tradičného parížskeho finále. Stane sa tak prvýkrát v histórii,“ uviedli organizátori.

Medzinárodná cyklistická únia zmenila bodovací systém a zvýšila počet bodov v najvýznamnejších pretekoch. Cyklisti tak dostanú viac bodov za celkové aj etapové víťazstvá na Tour de France, Giro d’Italia a Vuelte a España.

Dánsky cyklista Jonas Vingegaard bude v roku 2023 obhajovať titul na Tour de France. „Pokúsim sa získať ešte jeden triumf,“ povedal jazdec tímu Jumbo-Visma. Jeho tímový kolega Primož Roglič bude v nasledujúcej sezóne pretekať na Giro d’Italia.

Preteky Tour de France odštartujú v roku 2024 troma etapami v Taliansku a nebudú finišovať v Paríži. Začiatok trojtýždňového podujatia bude vo Florencii, čo je príležitosťou na oslavu stého výročia víťazstva Ottavia Bottecchiu.

Slovinský cyklista Primož Roglič sa vrátil do tréningového procesu po operácii ramena. „Od operácie uplynulo už osem týždňov. Odstránili mi časť kosti a pridali ju na miesto v ramene. Prvé obdobie po operácii som rukou takmer nemohol hýbať,“ uviedol trojnásobný víťaz pretekov Vuelta a Espaňa.

Cyklistické preteky Tour de France v roku 2024 prvýkrát v histórii neskončia v Paríži alebo jeho okolí, posledná etapa sa uskutoční v Nice. Dôvodom je konanie OH v hlavnom meste Francúzska.

Budúcoročná Tour de France odštartuje 1. júla v španielskom Bilbau a má horský charakter. 110. ročník pretekov meria 3404 km a má osem rovinatých etáp vhodných pre šprintérov, štyri kopcovité, no aj až osem horských.

Naira Quintanu diskvalifikovali z tohtoročnej Tour de France. Krvné testy kolumbijského cyklistu odhalili prítomnosť zakázanej látky tramadol. Jazdec tímu Arkéa-Samsic bol šiesty v celkovom poradí a druhý v etape na stúpanie Col du Granon.

300 slov z Tour: Keď pred troma týždňami tisícky fanúšikov v Kodani skandovali meno Jonasa Vingegaarda, dánsky cyklista mal v očiach slzy. V nedeľu sa rovnaký pokrik ozýval spod pódia opäť, akurát nie v Kodani, ale v Paríži. Tour je na konci, no bol to koniec iný. Bol to nový začiatok.

Historická Tour de France priniesla aj historické sklamanie – z vysmiateho riaditeľa Prudhomma ignorujúceho celý svet, píše športový redaktor Zoran Boškovič, ktorý strávil na podujatí osem dní. „V pocovidovom a vo vojnovom čase mala Tour šancu využiť svoj hlas, namiesto toho sa tvárila, že svet problémov neexistuje.“

Dánsky cyklista Jonas Vingegaard vyhral Tour de France. Jazdec tímu Jumbo-Visma odsunul na 2. miesto víťaza posledných dvoch ročníkov Tadeja Pogačara zo Slovinska, tretí skončil Brit Geraint Thomas. V záverečnej etape zvíťazil Jasper Philipsen, Peter Sagan obsadil v šprinte 5. priečku.

Foto – TASR/AP

Do konca 21. etapy na Tour de France zostáva 10 kilometrov, pred pelotónom sa pohybujú traja cyklisti s malým náskokom. Etapa by sa mala skončiť v hromadnom dojazde s Petrom Saganom približne o 19.42 hod.

Začala sa záverečná etapa na Tour de France. Pelotón čaká v Paríži na Champs-Élysées hromadný šprint, jedným z favoritov je aj Peter Sagan. Cyklisti prídu do cieľa približne o 19.35 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 17.20 hod.

Zdroj - letour.fr

300 slov z Tour: Jonas Vingegaard je najrýchlejším víťazom v histórii, prekonal aj rekordy nadopovaného Armstronga. Aj vďaka Dánovi je cyklistika atraktívnejšia a víťaziť je čoraz náročnejšie. „Každý rok pelotón zrýchľuje o päť percent, po zime sa preto musím vrátiť vždy o päť percent lepší,“ opísal zmenu Simon Clarke.

Dán Jonas Vingegaard bude víťazom Tour de France. V záverečnej časovke skončil druhý, vyhral jeho tímový kolega z Jumbo-Visma Wout van Aert. Pre Belgičana to bolo tretie víťazstvo na podujatí. Tadej Pogačar obsadil 3. miesto, Peter Sagan skončil 83. V nedeľu sa koná posledná etapa, ktorá sa končí v Paríži na Champs-Élysées.

Wout van Aert víta v cieli Jonasa Vingegaarda. Foto - TASR/AP

Peter Sagan je v časovke na Tour de France priebežne na 9. mieste, do cieľa prišlo 22 cyklistov. Slovenský pretekár na 41-kilometrovej trase dosiahol čas 54:29 min, na lídra Mikkela Bjerga z Dánska stratil 4:07 min. Predposledná etapa pretekov sa končí o 17.50 hod. (letour)

Začala sa predposledná etapa na Tour de France. Cyklisti absolvujú takmer 41-kilometrovú časovku. Peter Sagan odštartuje o 13.35 hod. Tadej Pogačar pôjde na trať o 16:58 hod a Jonas Vingegaard o dve minúty neskôr. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 15.00 hod.

Zdroj - letour.fr

300 slov z Tour: Saganov rekord Wout van Aert stále neprekonal, je to však len otázka času. Belgičan prežíva Tour, v ktorej mu vychádza všetko, čo si zaumieni. V piatok dal šancu svojmu domestikovi a ten prekvapivým víťazstvom zachránil reputáciu Francúzska.

Francúzsky cyklista Christophe Laporte vyhral 19. etapu na Tour de France. Pretekár tímu Jumbo-Visma ušiel z pelotónu v poslednom kilometri a zaznamenal prvé víťazstvo na Tour v kariére. Jonas Vingegaard prišiel do cieľa v pelotóne.

Do konca 19. etapy na Tour de France zostáva prejsť 10 kilometrov. Pred pelotónom sa nachádza trojčlenná skupina s náskokom 12 sekúnd. Peter Sagan je v hlavnej skupine. Etapa by mala skončiť v hromadnom dojazde približne o 17.15 hod.

Začala sa 19. etapa Tour de France. V cieľovom meste Cahors sa približne o 17.25 hod. očakáva hromadný dojazd pelotónu, medzi favoritov patrí aj Peter Sagan. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14.25 hod.

Zdroj - letour.fr

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana dostal na Tour de France penalizáciu 10 sekúnd za to, že sa v predposlednom kopci včerajšej etapy odrazil od motocykla s kameramanom. Líder tímu Arkea Samisic, ktorému patrí v celkovej klasifikácii 5. miesto, dostal aj pokutu 200 švajčiarskyh frankov a v rebríčku UCI sa mu odráta 10 bodov. (cyclingnews)

300 slov z Tour: Videli sme novodobého Merckxa aj gesto, ktoré zaplavilo internet. Líder celkového poradia Jonas Vingegaard počkal po páde svojho najväčšieho súpera Tadeja Pogačara a uistil sa, či je v poriadku. Hrdinom je aj Wout van Aert, ktorý mal okrem zeleného reálnu šancu aj na bodkovaný dres.

Dánsky cyklista Jonas Vingegaard vyhral 18. etapu na Tour de France. Majiteľ žltého trička v záverečnom stúpaní ušiel všetkým súperom vrátane Tadeja Pogačara a upevnil si prvé miesto v predbežnej klasifikácii. Slovinec prišiel do cieľa so stratou minúty a štyroch sekúnd na víťaza.

Štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome skončil na pretekoch po pozitívnom teste na koronavírus. „Som sklamaný, že nebudem môcť ísť do Paríža. Boli to pre mňa veľmi výnimočné preteky, keďže som opäť našiel formu,“ uviedol britský cyklista.

Začala sa 18. etapa na Tour de France. Cyklistov dnes čaká posledná horská etapa s cieľom na kopci Hautacam. Pretekári by sa mali dostať do cieľa približne o 17.40 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14:55 hod.

Zdroj - letour.fr

Španielsky cyklista Imanol Erviti odstúpil z Tour de France. Jazdec tímu Movistar mal pozitívny test na koronavírus. Na podujatí skončil aj Talian Damiano Caruso z celku Bahrajn – Victorious. Na Tour tak pokračujú už iba štyri tímy v kompletnom zložení. (cyclingnews)

300 slov z Tour: Peter Sagan mal v stredu špeciálny deň, na Tour de France absolvoval jubilejnú 200. etapu a jeho bilancia je pozoruhodná. V najlepšej trojke bol 46-krát, v prvej desiatke 90-krát. Klasický tímový dres nosil len 19 dní. Netradičný bol aj priebeh 17. etapy.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar vyhral 17. etapu na Tour de France. V horskej etape porazil v cieľovom kopci lídra pretekov Jonasa Vingegaarda, obaja prišli na vrchol stúpania Peyragudes spoločne.

Začala sa 17. etapa na Tour de France. V pyrenejskej etape sa očakávajú útoky obhajcu titulu Tadeja Pogačara na lídra pretekov Jonasa Vingegaarda. Cyklisti prídu do cieľa približne o 17.00 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14.35 hod.

Zdroj - letour.fr

300 slov z Tour: 16. etapu vyhral reklamný jazdec Hugo Houle, ktorý pomáha tímu hlavne prezentovať značku. Pre 30-ročného Kanaďana je to životný úspech, keďže významné preteky nikdy nevyhral. V cieli si uctil pamiatku brata, ktorý zomrel pri autonehode.

Kanadský cyklista Hugo Houle vyhral 16. etapu na Tour de France. Jazdec tímu Israel-Premier Tech zvíťazil v úniku pred Valentinom Madouasom (Groupama-FDJ), v horskej etape si udržal žltý dres Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Na Tour de France pretekajú dvaja jazdci, pri ktorých menách chýba vlajka – Rus Alexander Vlasov a Bielorus Alexander Riabušenko. Kým Vlasov vojnu na Ukrajine otvorene odsudzuje, Riabušenko mlčí. Podľa správ zo zákulisia sa bojí o svoju rodinu.

Začala sa 16. etapa na Tour de France. V poslednom kopci, ktorý má maximálne sklony na úrovni 18 percent, sa očakávajú útoky favoritov na celkový titul. Cyklisti prídu do cieľa približne o 17.15 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14.45 hod.

Zdroj - letour.fr

Tour de France prišla do svojho posledného týždňa, v ktorom sa naplno ukáže, kto absolvoval akú prípravu. „Beh či iné cvičenia? Vôbec nie, základné pravidlo, ktoré platilo, bolo – čo najmenej chodiť,“ spomína Peter Velits v texte o príprave kandidátov na žltý dres.

Dánsky cyklista Jakob Fuglsang odstúpil z Tour de France. Jazdec tímu Israel-Premier Tech spadol v nedeľnej 15. etape a zlomil si rebro. Fuglsang na seba najviac upozornil v 14. etape, keď sa dostal do úniku a obsadil 6. priečku. (velonews)

300 slov z Tour: Nedeľňajšia etapa bola poznačená 40-stupňovými horúčavami, pre ktoré organizátori mierne upravili pravidlá zásobovania jazdcov počas etapy. V pondelok majú pretekári druhý a posledný odpočinkový deň pred tretím týždňom Tour de France 2022.

Belgický cyklista Jasper Philipsen vyhral 15. etapu na Tour de France. Jazdec tímu Alpecin – Deceuninck zvíťazil v šprinte pelotónu. Peter Sagan skončil na štvrtom mieste. Dánsky pretekár Jonas Vingegaard udržal žltý dres napriek pádu.

Do konca 15. etapy na Tour de France zostáva prejsť 10 kilometrov. Peter Sagan sa nachádza v pelotóne, pred ktorým je dvojčlenná skupina s náskokom 24 sekúnd. Etapa by sa mala skončiť v hromadnom dojazde približne o 17.45 hod.

Cyklisti Magnus Cort a Simon Clarke skončili na Tour de France pre pozitívny test na covid-19. Obaja pretekári vyhrali na podujatí po jednej etape, Cort jazdil 7 dní v drese pre najlepšieho vrchára. (velonews)

Začala sa 15. etapa na Tour de France. Zvlnený profil favorizuje únik, v prípade pokojného priebehu etapy sa môže v Carcassonne odohrať hromadný šprint. Cyklisti prídu do cieľa približne o 17.50 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 15.45 hod.

Zdroj - letour.fr

Slovinský cyklista Primož Roglič odstúpil z Tour de France. „Nebudem pokračovať, aby sa moje zranenia riadne zahojili,“ povedal pretekár tímu Jumbo-Visma, ktorý spadol v 5. etape a vykĺbil si rameno.

300 slov z Tour: 14. etapu vyhral Michael Matthews, ktorý v roku 2017 získal zelený dres po kontroverznom odstúpení Petra Sagana. “Aj na Slovensku sa oslavuje,” pripomenul po etape expert Lukáš Timko. Matthews má slovenskú manželku.

Austrálsky cyklista Michael Matthews vyhral 14. etapu na Tour de France. Pretekár tímu BikeExchange – Jayco bol najsilnejším členom celodenného úniku. 31-ročný cyklista zaznamenal štvrté etapové víťazstvo na Tour v kariére. Dán Jonas Vingegaard udržal žltý dres.

Začala sa 14. etapa na Tour de France. Cyklisti dnes absolvujú etapu dlhú 192 kilometrov. Cieľ je umiestnený na prudkom kopci dlhom tri kilometre. Pretekári by mali prísť do cieľa približne o 17.20 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14.00 hod.

Zdroj – letour.fr

Tour de France úplne ignoruje vojnu na Ukrajine. Odmieta sa k nej vyjadrovať, nepodporuje ju žiadnymi gestami ani symbolmi. „Tour de France ako organizácia, jazdci aj celá UCI by mali byť hlasnejší o vojne v Ukrajine,“ hovorí lotyšský jazdec Tom Skujiņš z tímu Trek-Segafredo. Denník N sa na podporu Ukrajiny pýtal vedenia UCI aj tímov.

300 slov z Tour: Tadej Pogačar pred pár mesiacmi nadčasovo opísal scenár vlastnej prehry. V rozhovore uviedol podrobný návod, ako ho poraziť, presne tak, ako sa mu to stalo v stredu. S odstupom času sa ukázalo aj to, že výpadok nespôsobilo teplo ani hlad.

Dánsky cyklista Mads Pedersen vyhral 13. etapu na Tour de France. Jazdec tímu Trek – Segafredo bol členom celodenného úniku a v záverečnom šprinte porazil ďalších dvoch súperov. Jeho krajan Jonas Vingegaard si udržal prvé miesto v predbežnej klasifikácii.

Začala sa 13. etapa na Tour de France. Zvlnený profil môžu využiť jazdci v úniku, v meste Saint-Étienne sa môže odohrať aj hromadný dojazd pelotónu. Cyklisti prídu do cieľa približne o 17.35 hod. Priamy prenos vysiela Eurosport 1, Šport RTVS od 14.45 hod.

Zdroj - letour.fr

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:43Po invalidovi hrá mafiána. Herec by mal prejsť všetkými štýlmi ako samuraj, hovorí Gregor HološkaVčera 19:21Mám ako gej nasledovať Ježiša? Poľský film Strachy v nás vypovedá aj o SlovenskuVčera 19:19Newsfilter: Kým štát spal, modernú nemocnicu postavila neobľúbená PentaVčera 18:47Graf dňa: Energie zlacneli na 1,5-ročné minimum, pokles zrejme vydrží do letaVčera 18:42Stánky obhajujúce vojnu a terorVčera 18:26Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov. Má chrániť lužné lesy aj pimprlíkyVčera 18:21Prvý prípad od konca studenej vojny. Rusi zatkli amerického novinára, podozrievajú ho zo špionážeVčera 18:17Toto vystrihneme: Mr. Bean v podateľniVčera 17:37Fotografie Maloletku z Mariupola sa stali ikonickými. Zobrazil realitu bez toho, aby sa v nej vyžíval, ocenila ho World Press PhotoVčera 17:36SaS vytiahla pri hlasovaní o II. pilieri kartičky, spor o jednorazový výber úspor je späťVčera 17:28Týždeň v európskej ekonomike: Slovenské regióny sú piate najmenej konkurencieschopné v EÚVčera 16:58Shooty: Osvedčená stratégiaVčera 16:47Od bifľovania k diskusii a mäkkým zručnostiam. Ako chce zmena vyučovania pripraviť žiakov na výzvy 21. storočia?Včera 16:46Načo sa mám snažiť v škole, keď možno zajtra umriemVčera 16:45Plyn som neplatil, rakety som nevidel a Ukrajincov nestretal, až do letaVčera 16:44Po problémoch s elektrinou už ocko a blízki z Dnipra volali menej častoVčera 16:44O Ukrajine sa v škole v Kanade začalo hovoriť až po mojom príhovore, začala som malé stužkové hnutieVčera 16:43Najlepšie práce v kategórii ART (súťaž Môj rok s vojnou)Včera 16:43Výsledky súťaže Môj rok s vojnouVčera 16:42Ako tínedžeri vnímajú vojnu: V škole nám prikázali zvesiť nástenku na podporu Ukrajiny, konšpirácie nám doma robia dusnoVčera 16:17Hypotéky budú s úrokom okolo 4,5 percenta ešte aspoň tri roky, predpovedá centrálna bankaVčera 15:59Petrov usvedčuje expolicajta Kaľavského. Do prípadu zatiahol aj ŽilinkuVčera 15:13Tí najlepší už padli. Teraz je to na tých, ktorým sa do zákopov ísť nechcelo, vraví český bojovník z frontuVčera 15:09Turci idúúú!Včera 14:27Vývoj bojov (399. deň): Príbeh troch ruských pilotov, ktorí za milión dolárov chceli ujsť s lietadlami na UkrajinuVčera 14:14Michal Kaščák: Nechcem cenu od banky vlastnenej niekým, koho aktivity nepriamo pomáhajú Rusku viesť vojnuVčera 14:01Boli šesťdesiate roky zlaté?Včera 13:40Nechceli veľkú hypotéku na malý byt, tak sa presťahovali do chatiek. Štyri príbehy z PrahyVčera 13:08Vrah zo Zámockej na svojom manifeste spolupracoval s niekým z USA, predpokladajú autori novej vedeckej štúdieVčera 12:52Ako flotila duchov pomáha Rusku obchádzať sankcie a vyvážať ropu novým odberateľom