Zdravotníctvo

Svetová zdravotnícka organizácia zvolala mimoriadne zasadnutie pre nárast prípadov nákazy opičími kiahňami. V Európe bolo v posledných týždňoch hlásených viac než sto nakazených, infekcia sa šíri aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

Francúzsko potvrdilo prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Ochorenie pochádzajúce z Afriky zaznamenali už viaceré európske krajiny a štáty Severnej Ameriky.

Na Slovensku sme zatiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní. Neevidujú sa ani prípady podozrenia. Potvrdil to Úrad verejného zdravotníctva, ktorý je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom systému včasného varovania.

Slováci vidia zmysel v preventívnych prehliadkach. Účasť na nich zvyšuje pozvanie priamo od lekára, vyplýva z prieskumu Ako sa máte, Slovensko? Viac ako tri štvrtiny respondentov sa vyjadrili, že preventívne prehliadky odhalia včasné štádiá ochorení.

Do konca roka 2026 by mohol na Slovensku vzniknúť jednotný letecký útvar na plnenie úloh integrovaného záchranného systému. Fungovať má v gescii rezortu vnútra. Spoločné memorandum o spolupráci podpísali ministri vnútra a zdravotníctva.

Fakultná nemocnica Trnava a piešťanská Nemocnica Alexandra Wintera požiadali o proces oddlženia. Trnavské zariadenie uvádza aktuálny dlh vo výške viac ako 31 miliónov eur a piešťanské vyše troch miliónov eur.

Ministerstvo financií považuje za legitímne uvažovať o zákaze krížového vlastníctva v zdravotníctve. Analýzu takéhoto zákazu spomínal nedávno Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nesúhlas už vyjadrila Penta, ktorá vlastní poisťovňu Dôvera.

Naživo: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády o aktuálnej situácii.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí poprel, že by bol poradcom ministra financií Igora Matoviča. Svoju účasť na rokovaniach o nemocniciach na úrade vlády vysvetlil žiadosťou premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že sa ich zúčastňuje ako tímlíder OĽaNO pre zdravotníctvo, ktorý napísal zdravotnícky program hnutia a pripravoval Plán obnovy a odolnosti SR.

Pfizer kúpi za 11,6 miliardy dolárov výrobcu liekov proti migréne Biohaven Pharmaceutical. Americká farmaceutická spoločnosť vďaka vakcíne proti covidu disponuje veľkým množstvom hotovosti.

Zdravotná poisťovňa Dôvera a Penta obviňujú Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, finančnú správu a orgány činné v trestnom konaní z „nezákonného a šikanujúceho postupu“.  Dôvera v tejto súvislosti spomína kontroly účtovania o poistnom kmeni od roku 2009. Akcionári si na základe tejto operácie vyplatili bez zdanenia vyše 400 mil. eur.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vyšetruje 109 prípadov záhadnej formy hepatitídy u detí. Choroba si už vyžiadala päť obetí.

Výstavba nemocníc je pomalá a ohrozené sú milióny eur. Vysvetľujeme, v čom je problém. Matovič vyzval na odvolanie ministra zdravotníctva Lengvarského. Líderka tímu pre výstavbu martinskej nemocnice zase naznačuje, že problém je na strane ministerstva financií.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nechystá podať demisiu. Podľa Igora Matoviča je Lengvarský, ktorého nominovalo jeho hnutie, „zrelý na výmenu“. Lengvarský tvrdí, že o jeho výmene sa s premiérom Eduardom Hegerom nerozprávali.

Minister zdravotníctva požiada premiéra o zvolanie koaličnej rady, kde predstaví návrh riešenia k výstavbe nemocníc, aby sa mohli využiť peniaze z plánu obnovy. Lengvarský dodal, že aj proces oddlžovania nemocníc je vo finálnej fáze.

Ročné tržby novej nemocnice Penty v bratislavských Boroch, ktorá sa má otvoriť na jar, presiahnu 100 miliónov eur. Návratnosť investície v objeme 240 miliónov eur prekročí 20 rokov, hovorí v rozhovore jej nový šéf Ľuboš Lopatka.

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

Počet interrupcií na Slovensku medziročne opäť klesol o viac ako 900 prípadov. „Vo všeobecnosti platí, že keď rastú príjmy domácností, klesá miera umelého prerušenia tehotenstva,“ vysvetľuje tento trend v archívnom rozhovore antropológ Kanovský.

Pri výbere, ktoré nemocnice budú postavené z plánu obnovy, má silné slovo aj bývalý minister Marek Krajčí, ktorý chodí aj na rokovania, hovorí Martina Antošová, ktorá pripravuje výstavbu nemocnice v Martine. Krajčí podľa nej radí ministrovi financií, jeho asistentka je poradkyňou premiéra pre zdravotníctvo.

Poradkyňa pri stavbe nemocníc Martina Antošová upozorňuje, že ak sa vláda nerozhýbe, nové nemocnice z plánu obnovy nestihneme postaviť. „Ľudia na ministerstve zdravotníctva čakajú na rozhodnutie niekoho zhora. Teda na politické rozhodnutie,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N - Tomáš Hrivňák

Vladimír Lengvarský vyhlásil, že súčasný zdravotný systém nie je udržateľný. „Ak si chceme zachovať úroveň zdravotníctva, ktorú máme dnes, potrebujeme ročne o miliardu eur viac,“ uviedol minister zdravotníctva na konferencii ITAPA.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová odchádza na ministerstvo vnútra, od 1. mája bude šéfkou tlačového odboru kancelárie ministra Mikulca. Eliášová na ministerstve zdravotníctva pôsobila od roku 2017, predtým robila v televízii Markíza a bola hovorkyňou ČSOB a univerzitnej nemocnice. (o médiách)

Lengvarský potvrdil, že o odbornom usmernení týkajúcom sa transrodových ľudí hovoril s premiérom Hegerom. Plánuje zvolať stretnutie ľudí, ktorí majú k usmerneniu „iné odborné názory“, a zváži jeho upravenie.

Respirátory v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach zostanú zrejme dlhodobo. Ministerstvo ich chce odporúčať ako dlhodobú súčasť fungovania v nemocniciach či ambulanciách a neplánuje uvoľnenie ich nosenia.

Slovensko je napriek bezplatnej prevencii na prvom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka v rámci OECD. Vysvetľujeme, ako vyzerá prevencia a prečo je rakovina u nás taká častá. Môžu za to najmä klobásy a tradícia konzumácie údených výrobkov.

Čína eviduje prvý prípad prenosu vírusu vtáčej chrípky H3N8 na človeka. Oznámil to čínsky Národný zdravotný výbor, podľa ktorého je riziko šírenia medzi ľuďmi nízke.

Pred týždňom našli v hniezde záchrany v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch mŕtve dieťa. „Nateraz sa mi to naozaj javí tak, že nezlyhalo hniezdo, ale zlyhal človek,“ hovorí Anna Ghannamová, predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré hniezda záchrany zriadilo.

Na Slovensku aktuálne evidujú štyri prípady malárie. Všetci pacienti sa infikovali počas návštevy krajín najmä v subtropických oblastiach, kde je táto choroba rozšírená, oznámilo NCZI.

WHO varuje pred nárastom počtu prípadov hepatitídy neznámeho pôvodu u detí. Doteraz eviduje 170 prípadov v 12 krajinách, najviac v Británii. Najmenej jedno dieťa už na ochorenie zomrelo, v ďalších prípadoch bola nutná transplantácia pečene. (čtk, reuters)

V hniezde záchrany na bratislavských Kramároch našli v utorok dieťa bez známok života. Signalizácia zariadenia ani kamera nefungovali, chlapec tak mohol ležať v inkubátore bez povšimnutia niekoľko dní. (noviny.sk)

V Európe pribúda prípadov ochorenia pečene u detí, lekári nepoznajú príčinu. Ako prvá o tom informovala Británia, kde sa od januára objavilo 74 prípadov hepatitídy, ďalšie prípady však hlásia z Dánska, Írska, Holandska aj Španielska. (reuters)

V Česku má onkologický pacient väčšiu šancu na prežitie ako pacient na Slovensku, vraví v rozhovore onkológ Štefan Korec. „Predstavte si, že niekto býva v Skalici, a keby sa posunul o 50 kilometrov na západ, dostal by inú liečbu ako u nás v Skalici.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Režisérka Adéla Komrzý tri roky natáčala na paliatívnom oddelení pražskej nemocnice, kde sa zomiera dôstojne a najmä slobodne. Lekári tam poctivo drilujú, ako komunikovať s pacientmi vrátane toho, aby sa sami rozhodli, kedy už ich život zbytočne nepredlžovať. Dokument Jednotka intenzívneho života vyhral na festivale v Karlových Varoch a získal aj Českého leva.

Adéla Komrzý. Foto - archív A. K.
Adéla Komrzý. Foto - archív A. K.

Aj v zdravotníctve cítiť zdražovanie a zdravotnícke asociácie žiadajú výrazne viac peňazí, inak varujú pred kolapsom. Lekárske odborové združenie zasa hrozí výpoveďami alebo vypovedaním nadčasov.

Do lekární distribuujú ďalších 4400 balení liečiva Molnupiravir, ktoré pomáha pacientom s rizikom ťažkého priebehu covidu. Dodávka lieku Lagevrio 200 mg je dostupná po predpísaní lekárom, dodal rezort zdravotníctva.

Nemocnice reprofilizujú lôžka pre deti so psychiatrickými problémami. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že pandémia a vojna na Ukrajine zvýraznila nedostatočné kapacity na hospitalizáciu detských psychiatrických pacientov.

Britská farmaceutická spoločnosť GSK kupuje za 1,9 miliardy dolárov americkú biofarmaceutickú firmu Sierra Oncology. Chce tak podporiť svoje podnikanie v oblasti liečby rakoviny.

Režisérka Adéla Komrzý tri roky natáčala na paliatívnom oddelení pražskej nemocnice, kde sa zomiera dôstojne a najmä slobodne. Lekári tam poctivo drilujú, ako komunikovať s pacientmi, vrátane toho, aby sa sami rozhodli, kedy už ich život zbytočne nepredlžovať. Dokument Jednotka intenzívneho života vyhral na festivale v Karlových Varoch a získal a Českého leva.

Adéla Komrzý. Foto - archív A. K.
Adéla Komrzý. Foto - archív A. K.

Na Slovensku momentálne fungujú tri špecializované zdravotné pracoviská pre utečencov z Ukrajiny. Jedno je v Košiciach a dve v Bratislave, oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že vzniknú aj v ďalších nemocniciach.

Aktuálne je na Slovensku 54 hospitalizovaných pacientov z Ukrajiny, ide najmä o onkologické a traumatologické prípady, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dodal, že sa u nás lieči 75 onkologických pacientov, z toho 70 dospelých a päť detí.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nadmerným užívaním paracetamolu. Ústav na Facebooku upozornil, že medzi deťmi sa šíri tzv. paracetamolová výzva. V rámci nej majú deti užiť všetky lieky, ktoré majú doma, a reakciu organizmu následne natočiť na sociálnu sieť.

Leteckí záchranári budú od soboty lietať opäť nonstop, oznámila firma ATE. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje letecké záchranky, bola dočasne neschopná zabezpečovať nočné lety na niektorých svojich strediskách a lietala len do 19.00 h.

Ministerstvo zdravotníctva hľadá do intervenčného tímu zdravotníkov pre prácu v teréne. Dobrovoľníci by mali pomáhať buď priamo na ukrajinsko-slovenských hraniciach, v hotspotoch alebo pri mobilných výjazdoch. (tasr, mz sr)

Zdravotníci vyzývajú vládu, aby dala verejný prísľub, kedy a ako plánuje riešiť požiadavky na zvýšenie ich platov. Tvrdia, že okrem iného sú permanentne preťažovaní vyšším počtom pacientov, veľkou administratívnou záťažou a množstvom nadčasov.

Leteckí záchranári nelietajú po 19.00 hodine, zaisťujú vtedy len prevozy medzi nemocnicami, nie však k pacientom, píše denník Sme. Vrtuľníkovú záchrannú službu poskytuje firma ATE, podľa licencie ju má poskytovať nonstop. Situáciu rieši aj rezort zdravotníctva.

Šéf softvérovej firmy Avast Ondřej Vlček vložil 40 percent svojho majetku do nadácie na pomoc chorým deťom a ich rodinám. Majetok sa má zhodnocovať na finančných trhoch a projekty sa majú financovať z výnosov.

Peter Pellegrini kritizuje vládu a tvrdí, že na Slovensku sa nepostaví z plánu obnovy ani jedna nová nemocnica, pokiaľ štát nezmení prístup a napríklad nekúpi už hotový projekt. Zdôvodnil to časovými lehotami, ktoré súvisia s plánom obnovy.

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Roland Schaller sa vzdal funkcie. Jej riadením je poverený doterajší námestník Alexander Mayer, ktorý zároveň vedie nemocnicu s poliklinikou na Kramároch. (mz sr)

Vláda schválila návrh novely, ktorá má zlepšiť dlhodobú paliatívnu starostlivosť, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale aj v domácom prostredí. Novela tiež definuje pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť.

Žiadny kolaps v zdravotníctve podľa ministra zdravotníctva Lengvarského nehrozí. Ministerstvo zdravotníctva opakovane rokuje s lekárskymi odbormi. „Na niektorých požiadavkách pracujeme a sme plne súčinní pri rokovaniach s pánom Visolajským.”

Najčítanejšie teraz

Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaborovalJeden z dôkazov ruskej prítomnosti v lese pri Šestovicii. Foto - Washington Post/Wojciech GrzedzinskiMám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovFoto - JumpstorySpali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuTakto strávili obyvatelia dediny Jahidne 25 dní. Von smeli ísť len na pár minút raz denne, aj to nie všetci. Foto - TwitterKeď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho raduJuraj Slafkovský a Erkka Westerlund. Foto - TASR/Pavel Neubauer, N - Michal Červený. Koláž - NZ legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduJari Kurri na zápase Slovan - Jokerit v roku 2015. Foto - TASR/Martin BaumannKomentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromFilip Obradovič a Ján Kováč. Foto N - Vladimír ŠimíčekIvan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensFoto N - Vladimír ŠimíčekNie sme vo vojne, nemôžu nás nútiť. Niektorí ruskí vojaci odmietajú bojovať na UkrajineRuskí vojaci v Mariupole. Foto - TASR/APPán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordAdam Sýkora so svojim otcom Romanom. Foto - TASR/Martin BaumannTretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SNDAko sa zorientovať v dnešnej tekutej realite? Foto - Andrej BalcoRusi kradnú naše deti a tvrdia, že ich zachraňujú. Je to neuveriteľný cynizmus, hovorí ukrajinská ministerkaNiektoré deti sa z Mariupola dostali vďaka odvahe svojich rodičov. Tie, ktoré ich nemajú, často skončili v Rusku. Foto - Gabriel Kuchta/Deník NNositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Fotokoláž. Foto N a TASRČeský týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri KyjiveIlustračné foto - TASR/APHlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť parkPlató Staromestská prekrýva hlučnú štvorprúdovku. Foto - MIBBiela légia, čierne svedomie a sivá realitaPrezidentka Čaputová odovzdáva vyznamenanie pre trojicu popravených antikomunistov predsedovi Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. Foto - FB Nadácie TPT

Nové na Dennikn.sk

AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridať AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na Zemplín AM:10Bolestný minulý čas AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekord AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohliVčera PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad TalianskomVčera PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaborovalVčera PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realitaVčera PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri KyjiveVčera PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z BrazílieVčera PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho raduVčera AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalomVčera AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SNDVčera AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveňVčera AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)02.00 PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá Beluský02.00 PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedens02.00 PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová rada02.00 PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)02.00 PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenie02.00 PM:32Hlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť park02.00 PM:20Historik Hruboň: Ospravedlnenie prezidentky už faux pas nezatieni, je to však dôležité gesto