Ľudia bežne platia za zubné ošetrenie na splátky, upozorňuje zubár Peter Džupa po tom, čo ministerka Dolinková oznámila rušenie benefitov na zubné ošetrenie. „Máme ľudí, ktorí si rozložia aj lacnejšie ošetrenia, napríklad na 20-eurové splátky, na 3 až 5 mesiacov.“

Svetová zdravotnícka organizácia informovala o prvom prípade nákazy človeka vírusom vtáčej chrípky A (H9N2). Nákaza bola potvrdená vo Vietname deviateho apríla a podľa organizácie vírus predstavuje len nízke riziko.

45 miliónov, ktoré na zubné benefity dali vlani poisťovne, teraz zaplatia ľudia, hovorí zubný lekár Peter Džupa. Rušenie benefitov na zuby, ktoré ohlásila ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu s asociáciou poisťovní, je podľa neho urobené veľmi narýchlo a nedostatočne sa rieši aj to, čo bude náhradou.

Foto - archív Petra Džupu

Pri polovici povinných očkovaní nedosahuje Slovensko potrebnú úroveň zaočkovania, ktoré zabezpečuje kolektívnu imunitu. V okrese Prievidza je dokonca proti osýpkam zaočkovaných len 77 percent šesťročných detí.

Slovensko má v čase šírenia čierneho kašľa problém so zaočkovanosťou detí. Medzi deťmi narodenými v roku 2016 bolo preočkovaných proti čiernemu kašľu len 94,5 %, čo už je pod kritickou 95-percentnou hranicou potrebnou na kolektívnu imunitu.

V Bratislavskom kraji bolo od začiatku roka do 18. apríla nahlásených 74 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najvyššia chorobnosť bola zistená u detí do jedného roka.

Ministerstvo zdravotníctva eviduje krátkodobú nedostupnosť jednej z kombinovaných vakcín proti čiernemu kašľu. Dodávky vakcíny by mali byť doručené na konci budúceho týždňa, hovorí na Hodine otázok v zastúpení ministerky vicepremiér Peter Kmec (Hlas).

Zuzana Dolinková zverila plán obnovy na ministerstve zdravotníctva Matejovi Ovčiarkovi. Ešte v roku 2020 ho vtedajší premiér Peter Pellegrini pre viaceré kauzy z minulosti nakoniec nevymenoval za člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie. (sme)

Oslabenú biotechnologickú firmu Biotika má ozdraviť bývalý šéf Poštovej banky Marek Tarda. Pätinový podiel v podniku prevzal už vlani na jeseň a teraz preň hľadá nových manažérov aj úvery na nutnú modernizáciu.

 

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková neplánuje prehodnotiť zrušenie benefitov na zuby. Opozícia ju za to výrazne kritizuje. Ministerka tvrdí, že to bola dohoda s poisťovňami aj ministerstvom financií.

Vláda prijala presunutie Fakultnej nemocnice v Prešove spod ministerstva zdravotníctva do vojenského zdravotníctva. Prešovská nemocnica prejde pod ministerstvo obrany od júla tohto roka.

Novú vojenskú nemocnicu v Prešove by mali tvoriť novovybudovaný komplex v areáli zdravotníckeho zariadenia a zrekonštruované existujúce objekty fakultnej nemocnice. Pred rokovaním vlády to povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

Do Česka dorazila mimoriadna dodávka 20-tisíc vakcín proti čiernemu kašľu a v priebehu týždňa by malo doraziť ďalších takmer 80-tisíc, informovalo české ministerstvo zdravotníctva.

SaS a PS nepodporia schôdzu k odvolávaniu ministerky Zuzany Dolinkovej, ktorú žiada Matovičovo hnutie. KDH sa bude otázkou zaoberať v utorok.

Ministerka Zuzana Dolinková sa dnes sťažovala na málo peňazí v zdravotníctve a žiadala ďalšie. Už od začiatku roka má nepoužitých 175 miliónov, ktoré jej ministerstvo financií vyčlenilo na zaplatenie dlhov nemocníc v Sociálnej poisťovni. „Riešime to,“ reagovala.

Benefit poisťovní na zákroky u zubára sa od mája končí, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Poisťovne ako bonus za absolvovanie preventívnych prehliadok ponúkali napríklad uhrádzanie niektorých zákrokov.

Zuzana Dolinková má v rezorte zdravotníctva viaceré problémy, na otázky o nich na brífingu s premiérom neodpovedala. Doteraz nepovedala, kde bude nová nemocnica v Bratislave, a podpísala sporný dodatok s nemocnicou Penty. Ministerku kritizujú aj ambulancie.

Zuzana Dolinková má mať do konca mesiaca audit doplatkov a poplatkov, ktoré vyberajú ambulancie od pacientov. Po ňom vyhodnotia, či ambulancie nejaké poplatky vyberajú od pacientov v rozpore so zákonom. Ministerka zdravotníctva otázky na brífingu nepripustila, ešte pred kladením otázok z neho odišiel premiér Robert Fico.

Robert Fico vyzval ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, aby kontrolovala, ako pokračujú práce na nemocniciach v Martine, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote a Spišskej Novej Vsi, na ktoré sú naviazané peniaze z plánu obnovy. V prípade pripravovaného oddlžovania nemocníc premiér vravel, že to nemôže dopadnúť tak, že sa do nich nalejú peniaze a opäť budú vytvárať dlhy.

Vláda chce novú nemocnicu v Prešove, rozhodne o nej v stredu. Nepostaví ju ministerstvo zdravotníctva, ale rezort obrany. To, že pôjde o vojenskú nemocnicu, je podľa premiéra Roberta Fica len prívlastok, mala by obdobne ako tá v Ružomberku slúžiť aj civilistom.

Matovičovo hnutie začne zbierať podpisy za odvolanie ministerky Zuzany Dolinkovej, ak Robert Fico nevysvetlí problematické body na ministerstve zdravotníctva. Hnutie oslovilo KDH a PS, ktoré sa tomu majú venovať na zasadnutiach orgánov strán.

Výsledky Európskej liekovej agentúry nepreukázali žiadnu spojitosť medzi samovražednými sklonmi a užívaním populárnych liekov na cukrovku a chudnutie. Predmetom vyšetrovania boli lieky známe ako GLP-1 receptory.

Riaditeľka tímu novej nemocnice v Martine Martina Antošová dala výpoveď, odchádza s ňou osem ľudí. Projekt výstavby nemocnice, ktorý je súčasťou plánu obnovy, od nástupu nového riaditeľa vedie len na papieri. Pri výpovedi sa odvoláva aj na porušenie dobrých mravov.

Foto - vizualizácia, Denník N a TASR

KDH podporí mimoriadnu schôdzu parlamentu k odvolaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas), ak sa potvrdí ohrozenie čerpania peňazí pre nemocnice z plánu obnovy. Podanie návrhu na odvolanie avizovali zástupcovia hnutia Slovensko.

Podľa psychologičky Silvie Schmidtmayerovej je škodlivý mýtus, že dôvodom na zmrazovanie vajíčok je egoizmus či karierizmus žien. „Z akéhokoľvek dôvodu sa preň žena rozhodne, nikto z nás nechodí v jej topánkach, aby ju za to súdil. Už samotné rozhodovanie je náročné, často je v ňom žena osamelá, priznáva tým svoju zraniteľnosť, ale zároveň ukazuje, ako za ňu preberá zodpovednosť.“

Zmrazenie vajíčok je pomerne mladou metódou prevencie neplodnosti, na Slovensku funguje približne deväť rokov. Záujem oň exponenciálne rastie, no najmä u starších žien, upozorňuje gynekológ Peter Harbulák. „Žiaľ, stúpa najmä u žien, ktoré sú už okolo štyridsiatky a chytajú svoj posledný vlak,“ vraví lekár. Zmrazenie sa odporúča podstúpiť vo veku 28 až 35 rokov.

Dve tridsiatničky hovoria, prečo sa rozhodli dať si zmraziť vajíčka. Monika sa o možnosti dozvedela z článkov na internete, Ľubomíra od kamarátok. „Dokonca som sa stretla aj s pár štyridsiatničkami, ktorým bolo ľúto, že o možnosti nevedeli skôr,“ vraví. Zákrok hradí poisťovňa len v prípade medicínskej indikácie u onkologických pacientok alebo pri opakovaných vážnych gynekologických diagnózach.

Dočasne poverený riaditeľ VšZP Michal Ďuriš uspel vo výberovom konaní a štátnu poisťovňu bude viesť aj naďalej. Stane sa aj predsedom predstavenstva. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková spolu s ním vymenovala do predstavenstva aj Mateja Feketeho.

Nemocnica vo Vranove nad Topľou pre nedostatok pediatrov obmedzuje činnosť lôžkovej časti detského oddelenia a ambulancie detskej ústavnej pohotovostnej služby. Nemocnica podľa oznámenia intenzívne pracuje na obnovení prevádzky v júni.

Vicepremiér pre plán obnovy a eurofondy Peter Kmec z Hlasu kritizuje ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas). Pokračuje tak v spore o dodatok, ktorý pomohol Pente a odsunul dostavbu nemocnice v Spišskej Novej Vsi.

Vicepremiér pre plán obnovy Peter Kmec nechcel, aby Zuzana Dolinková vyhovela Pente pri posune termínu dostavby nemocnice v Spišskej Novej Vsi. Ministerka zdravotníctva sporný dodatok aj tak podpísala, čím mohla nemocnicu zvýhodniť oproti iným.

Psychiatri nevedia svojim transrodovým pacientom po zásahu Zuzany Dolinkovej zaručiť, či budú môcť dokončiť proces tranzície. Ministerstvo vnútra hovorí, že aktuálne nie. Ministerka zdravotníctva zrušila štandardné postupy, ktoré prijalo mnoho odborníkov.

V Česku zomrel novorodenec s čiernym kašľom, jeho zdravotný stav však komplikovali ďalšie infekcie. Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v Česku najsilnejšia za viac ako 60 rokov. Od januára ochorelo vyše 6000 ľudí a dvaja zomreli.

Za zámenou dvoch pacientiek v pražskej nemocnici Bulovka bola ľudská chyba, nie zle nastavený kontrolný proces, tvrdí jej riaditeľ Jan Kvaček. Úlohu podľa neho hrala aj jazyková bariéra. „Závažné pochybenie bolo to, že zamestnanec nedodržal proces, hoci bol preškolený,“ povedal Kvaček, ktorý sa ospravedlnil.

Zrušenie medicínskych štandardov pre transrodových ľudí je forma volebnej korupcie, upozornilo združenie Saplinq a vyzvalo rezort zdravotníctva, aby ho urýchlene obnovil. Podľa združenia rezort zavádza, keď tvrdí, že zrušenie súvisí s problémami na matrikách.

Syndróm dráždivého čreva život neskráti, ale dokáže ho veľmi znepríjemniť, hovorí gastroenterológ Vladimír Kojecký. V rozhovore vysvetľuje, ako toto ochorenie vzniká aj ako sa lieči. „Žiadna zázračná tabletka neexistuje, ale neznamená to, že sme bezmocní.“

Ministerstvo zdravotníctva od 3. apríla ruší štandardný postup k zmene pohlavia. Tvrdí, že hoci ide o vysoko odbornú medicínsku záležitosť a s obsahom postupu sa plne stotožňuje, má aj „značný etický a celospoločenský dosah“.

Operácia nádoru prsníka v špecializovanom centre môže pacientke pomôcť viac ako drahé lieky. „Tím lekárov v centre o desiatky percent zvyšuje pravdepodobnosť, že pacientka prežije a že bude žiť viac rokov,“ hovorí klinická onkologička Bela Mriňáková z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Optimálne je, aby boli onkologickí pacienti operovaní do dvoch týždňov a v špecializovanom centre, na Slovensku to nie je realitou. „Problém je, že centrá, kde sa robí veľa operácií, sú natoľko preťažené, že sú v nich čakacie lehoty okolo mesiaca až dvoch. A to je na termín operácie veľa,“ hovorí klinická onkologička Bela Mriňáková.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerstvá vnútra a zdravotníctva uviedli, že budú pokračovať v diskusii o obnovení takzvaných záchytiek. Na nevyhnutnom obnovení protialkoholických izieb podľa rezortu vnútra trvá štátna aj mestská polícia.

Na americkom kontinente sa od začiatku roka strojnásobil počet prípadov horúčky dengue, uviedla WHO. Od januára zaevidovali 3,5 milióna nakazených a vyše tisíc úmrtí, najmä v Brazílii či Argentíne. Šíreniu choroby napomáhajú klimatické faktory. (čtk, wpost)

Predaj antidepresív v Rusku je na päťročnom rekorde, píše denník Vedomosti. Za prvých 11 týždňov tohto roka v lekárňach stúpol predaj v peňažnom vyjadrení medziročne o 45 %, vo fyzickom o tretinu.

Počet pacientov s čiernym kašľom na Slovensku stúpa, od začiatku roka do 20. marca zaznamenali 200 prípadov. Ochorenie je u dospelých často ťažko rozpoznateľné, lebo vyzerá ako bežné prechladnutie či nádcha s trochu dlhším kašľom, ktorý môže trvať niekoľko týždňov. Najlepšia ochrana je očkovanie.

Novo Nordisk prevezme za miliardu eur nemeckú biofarmaceutickú firmu Cardior Pharmaceuticals. Akvizíciou si rozšíri ponuku prípravkov na srdcovocievne ochorenia, v súčasnosti sa zameriava na liečbu cukrovky a chudnutie.

Zdravotníci by mohli v nemocniciach pracovať viac, hovorí neurochirurg Benedikt Trnovec. Časť personálu napriek systému podáva skvelý výkon. „Zvyšok potrebuje správne nastavený a vyladený systém, ktorý je do detailov prispôsobený ľudskej nedokonalosti. To vysvetľuje, prečo ten istý zamestnanec na Slovensku v nemocnici frfle a fláka sa a v Rakúsku podáva slušný výkon v uspokojivej nálade.“

Pacienti sú často odkázaní na väzby, volajú, koho poznajú, a vybavujú si termín, hovorí neurochirurg Benedikt Trnovec. „Niektorý pacient akoby nemal lobing, potáca sa systémom a nikto ho nenasmeruje. Začína sa to už u obvodných lekárov, už tí by mali byť advokátmi svojich pacientov.“

V Nemecku nemocnice o pacientov bojujú, na Slovensku ich posielame inam, hovorí neurochirurg Benedikt Trnovec, ktorý sedem rokov pôsobil v nemeckých nemocniciach. „V Nemecku majú nemocnice záujem, aby mali viac pacientov, a bojujú o nich medzi sebou. U nás pacienta pošlú z jedného urgentného príjmu na druhý, lebo sa hádajú, či býva v Starom alebo Novom Meste.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Generálna prokuratúra od pondelka do stredy preverovala psychiatrickú nemocnicu v Pezinku, podobne ako vlani kontrolovala reedukačné centrá. Čo konkrétne v nemocnici P. Pinela zistili, v tlačovej správe nespomínajú.

Nemocnici v USA sa ako prvej na svete úspešne podarila transplantácia obličky z geneticky modifikovaného prasaťa živému človeku. 62-ročnému pacientovi sa po operácii darí dobre, čoskoro ho zrejme prepustia. (nytimes)

Investičná skupina Penta sa chce podeliť o svoju druhú najväčšiu firmu Fortuna, aby získala viac peňazí na biznis v zdravotníctve. Ak by predala čo i len polovicu Fortuny, transakcia sa môže vyšplhať až na miliardu eur.

Najčítanejšie teraz

Najdôležitejšia česká misia: Ako sa zrodil nečakaný plán nájsť vo svete muníciu pre UkrajinuVolodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto – Gabriel Kuchta/Deník NNewsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom MoskveVývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestáHoriaci bombardér a jeho vrak. Zdroj - X/MashFicovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej cestePremiér Robert Fico. Foto N - Tomáš BenedikovičDediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželomPo zosnulom otcovi Michalovi Lazarovi preberá jeho firmy dcéra Michaela s manželom Ivanom Ikrényim. Foto - sociálne siete Michaely Lazarovej a webová stránka Ikrényi&RehákMy už s ropou končíme a bežať budeme na odpady, hovoria robotníci zo Slovnaftu. Preháňajú, no iba čiastočneZamestnanci Slovnaftu pred vstupom do fabriky. Z posledných protestov pracovníkov rafinérie za vyššie mzdy z roku 2023. Foto N - Tomáš HrivňákVytáča ma proteínová panika aj živiny v prášku, hovorí vedec v oblasti výživy Tim SpectorTim Spector. Foto - Peter SchiazzaVláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)Dvaja z NHL určite neprídu. Akú mali Slováci v zámorí sezónu a kto by mohol prísť na MS v hokeji 2024 v Česku? (prehľad)Juraj Slafkovský. Foto – TASR/Martin BaumannGyimesi pracoval u košického župana len pár týždňov, podľa polície vtedy zmanipuloval verejné obstarávanieFoto N - Vladimír ŠimíčekSvetový newsfilter: Ukrajina potrebuje protivzdušnú obranu a už volí aj tvrdšiu taktiku, aby ju získalaFoto - TASR/APMocenské hry orbánovcov znamenajú koniec menšinového zastúpenia MaďarovMiniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien CherZ Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrolaRedukcia áut a vytvorenie komfortných cyklotrás sa na bratislavskom nábreží stretli s veľkým počiatočným odporom. Foto – NVývoj bojov (783. deň): Letisko Džankoj na Kryme zasiahol ťažký nálet, podľa Rusov útočili americké rakety ATACMSZ letiska Džankoj operujú aj ruské vrtuľníky Mi-28. O tom, či sa podarilo nejaké zničiť, zatiaľ nie je nič známe. Foto - Wikipedia

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)Včera 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrolaVčera 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom MoskveVčera 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobrežíVčera 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlomVčera 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla infláciaVčera 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej cesteVčera 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničímVčera 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželomVčera 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbilVčera 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?Včera 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotikVčera 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanieVčera 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočetVčera 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešiaVčera 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinárVčera 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)Včera 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanikVčera 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovujeVčera 14:44Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestáVčera 14:36Ako sa z úzkostlivého tridsiatnika stane šťastný sedemdesiatnik? Steve Martin vie, ako na to (+ ďalšie tipy, čo pozerať)Včera 14:23Zubný lekár: 45 miliónov, ktoré na zubné benefity dali vlani poisťovne, teraz zaplatia ľudiaVčera 14:00Taraba kašle na to, že chlievy smrdia aj voličom koalícieVčera 14:00Laser či banky? Pomôžu, no cvičeniu sa nevyhnete, vraví tréner Mihalík v rozhovore o technológiáchVčera 13:50V Rimavskej Sobote sa rozbieha kultúrne centrum Citadela. Povedali sme si, že už nie je čas na strach, vraví Tomáš BálintVčera 13:45Na predčasný dôchodok už po 40 rokoch zabudnite, trináste penzie zhltnú miliardu ročne. Pozrite si, čo schválili poslanci Včera 12:48Necítia sa ako vdovy, ale ako manželky padlých hrdinovVčera 12:10Zaočkovanosť šesťročných detí proti čiernemu kašľu je už pod kritickou hranicou. Pri osýpkach je to ešte horšieVčera 11:44V Košiciach vznikne nové nákupné centrum. Väčší je tam iba komplex OptimaVčera 11:39Mesačné židovské dievčatko si zobrali cudzí ľudia, rodičia sa zachránili z transportu a schovávali sa