Zdravotníctvo

Poslanci v prvom čítaní schválili vládny návrh zvýšiť platy zdravotníkov. Za bolo 131 poslancov, teda všetci prítomní. Poslanci budú návrh zákona schvaľovať ešte v druhom a treťom čítaní, rokovanie o ňom bude v utorok budúci týždeň.

Všetky želania lekárskych odborov nie je možné uspokojiť naraz, napísal premiér Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo, a avizoval hromadné výpovede lekárov.

Parlament rokuje o platoch lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a iných ústavných zariadeniach. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková povedala, že strana podporí tento návrh. Koalícia by tak na schválenie mohla mať dosť hlasov.

V Banskobystrickom kraji chcú prilákať pediatrov a všeobecných lekárov tak, že im sľubujú plat, ambulanciu, sestru aj príspevok na bývanie, aby išli tam, kde ich je nedostatok. Priemerný vek lekárov pre dospelých je 57 rokov, pediatrov dokonca 59 rokov, ordinujú aj sedemdesiatnici a osemdesiatnici.

V septembri sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo zaradiť liek Keytruda do zoznamu liekov hradených z verejného poistenia. Ide o život zachraňujúci liek pre pacientov s rakovinou kože. Štát ho začne uhrádzať všetkým najskôr v januári.

Poslanci prerokujú zvýšenie platov zdravotníkov v zrýchlenom režime. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo zdravotníctva v nemocniciach preveruje situáciu s výpoveďami lekárov, vyhodnotenie by malo mať v pondelok. Cez dotazník zisťuje možné scenáre aj prípadnú mieru ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Zdravotníctvo je v kríze, vyhlásil minister Vladimír Lengvarský. „To je fakt, pred ktorým si nezatvárame oči, ale súčasne si nemyslím, že je pred kolapsom,“ povedal Lengvarský po rokovaní vlády.

Zvýšenie platov pre zdravotníkov bude na budúci rok stáť celkovo okolo pol miliardy eur, povedal minister financií Igor Matovič. Ide o sumu na platový automat, ale aj na extra zvýšenie, ktoré schválila vláda. To bude stáť 232 miliónov eur.

Premiér Eduard Heger požiadal lekárov, aby prehodnotili výpovede. „Dnes nie je na to dobrý čas,“ povedal po rokovaní vlády, kde ministri schválili zvyšovanie platov zdravotníkov.

Vláda schválila zvyšovanie platov zdravotníkov od budúceho roka. Návrh musia ešte schváliť poslanci, budú sa ním zaoberať v zrýchlenom konaní. Vyššie platy majú stáť z rozpočtu viac ako 200 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva ukázalo, ako ide zvyšovať platy. Sestra špecialistka si prilepší od 200 do 440 eur. Vláda bude o návrhu rokovať v stredu, minister Lengvarský chce potom rokovať aj s opozíciou. Pozrite si návrh pre všetkých 25 profesií.

Na zmenu zdravotnej poisťovne majú ľudia čas do konca septembra, pripomína to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Štát vraví, že o kúpu bratislavskej polikliniky na Tehelnej je nízky záujem. MH Manažment predĺžil lehotu na ponuky z 20. septembra do 22. novembra. Predaj zariadenia sa stal témou kampane v bratislavských komunálnych voľbách.

Ministerstvo zdravotníctva hľadá riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, ktorá je od augusta v čiastočnej platobnej neschopnosti. V súčasnosti ju vedie Imrich Andrási. (mzsr)

Dodávku vakcín Varivax proti ovčím kiahňam od septembra dočasne prerušili. Dôvodom je neočakávaný zvýšený dopyt. Ďalšie balenia majú prísť budúci týždeň.

V New Yorku vyhlásili stav núdze, dôvodom je vírus detskej obrny vo vzorkách odpadových vôd v štyroch okresoch. Cieľom kroku je zvýšiť zaočkovanosť. (politico)

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby má nového riaditeľa Júliusa Pavča. Doteraz pôsobil v organizácii ako jej hlavný lekár a vedúci odboru zdravotnej starostlivosti.

Bratislavská štátna záchranná služba je od augusta v čiastočnej platobnej neschopnosti. Dočasne preto neuhrádza záväzky voči Sociálnej poisťovni. Dodala, že mzdy zamestnancov vypláca včas a v plnej výške.

Mária Koránová sa pred troma rokmi obrátila na políciu s trestným oznámením, aby upozornila na podozrenia, na ktoré prišla ako hlavná ekonómka Záchrannej služby v Košiciach. Zrazu jej zrušili pracovné miesto a ona získala status chráneného oznamovateľa. Vďaka úradu, ktorý whistleblowerov chráni, je v záchranke stále zamestnaná, ale hoci poberá plat, na pracovisko ísť nemôže. „Veľmi zle sa to počúva, je to absurdné, ale je to tak,“ vraví.

Imunologička Jaroslava Orosová v rozhovore opisuje situáciu v ambulanciách a hovorí, že termíny dávajú o pol roka. „Priemerná cena za vyšetrenie pacienta, ktorú uhradí poisťovňa, je približne 12 eur. Je to možno 15- až 30-minútové vyšetrenie, pri ktorom pracuje lekár, sestra, a zdravotnícke zariadenie za to dostane 12 eur. Veľmi málo profesií pracuje za takúto mzdu.“

Je úplne reálne, že pacienti sa v januári k špecialistom nedostanú, vraví prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová, ktorá zastupuje zhruba tretinu ambulancií. „Kolabujeme. Nikdy sme neboli v situácii ako dnes,“ tvrdí v rozhovore. Na budúci rok budú podľa nej ambulancie žiadať o polovicu viac peňazí ako tento rok. „Inak zmluvy nepodpíšeme.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

V tejto situácii extrémneho zdražovania je problém utiahnuť rodinný rozpočet, hovorí podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková o svojich príjmoch. „Je to na úrovni toho, aby sme dokázali prežiť. Uvidíme, ako to bude so zdražovaním, energiami a so všetkým,“ dodáva politička, ktorá Hlasu tento rok darovala 6-tisíc eur.

Neviem si predstaviť spoluprácu s Republikou ani vládu so Smerom, vraví Zuzana Dolinková, podpredsedníčka Hlasu. Smer sa podľa nej radikalizuje a posúva do extrémnejšieho spektra. „Pomoc ľuďom sa akoby vytráca z ich priorít,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Premiér Heger nevidí dôvod, aby lekári dávali výpovede. Vláda podľa neho pracuje na rozsiahlych reformách v zdravotníctve. „Nedáva mi zmysel, aby lekári dávali výpovede vláde, ktorá robí enormný krok pre zdravotníctvo. Nie je to fér voči ľuďom,“ povedal s tým, že zdravotníctvo je pre vládu jednou z najvyšších priorít.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje o úprave platov rokovať aj s ďalšími zdravotníkmi, uviedol šéf rezortu Vladimír Lengvarský. „Musíme doriešiť aj ostatné zdravotnícke odbornosti, ako praktické sestry, sanitárov, laborantov a podobne.“

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje za nevyhnutné ďalšie rokovania o platoch lekárov. V zdravotníctve podľa nej hrozí veľmi nepríjemná situácia. Minister financií Igor Matovič minulý týždeň upozornil, že už viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku.

Epidémia osýpok v Zimbabwe si vyžiadala už 685 životov. Oproti údajom spred necelých dvoch týždňov ide o vyše štvornásobný nárast úmrtí. (reuters)

Bratislavská župa bude opäť očkovať proti HPV v piatok 9. septembra od 13:00 do 17:00 h v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji. Očkovanie proti HPV je hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. Starší si vakcínu musia zaplatiť.

Okresný súd Košice II nariadil košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura neorganizovať ďalšie výberové konanie na post primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Nemocnica zároveň podľa neodkladného opatrenia z 26. augusta nemá viac poverovať funkciou primára Ladislava Rosochu.

Vyše 80 % bagdadských lekárov má skúsenosť s násilím na pracovisku. V niektorých prípadoch došlo aj na strelné zbrane, pričom za väčšinou incidentov stoja príbuzní pacientov, ktorí často žiadajú zbytočné procedúry. Mnohí lekári v snahe prežiť na to pristúpia, predstierajú liečbu a robia zbytočné zákroky. (guardian)

Záchranári žiadajú vyššie zvyšovanie miezd, ako im ponúka vláda. Snahu o úpravu vítajú, pripomínajú však, že musí reagovať aj na rekordnú infláciu. Okrem toho žiadajú aj reformu záchrannej zdravotnej služby.

Komora sestier a pôrodných asistentiek nesúhlasí s návrhom zvyšovania miezd, ktorý nedávno predstavil Igor Matovič. „Nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie,“ odkazuje a kritizuje, že komoru nepozývajú na pracovné stretnutia. Vylúčenie považuje za neférový a nedemokratický prístup.

Chirana Medical odmieta kritiku niektorých lekárov, že jej dýchacie prístroje počas covidu sa kazia a často sa nevyužívajú. Firma oponuje, že žiadne reklamácie nemá a dáta z prístrojov hovoria, že boli využité veľmi intenzívne.

V Indii sa medzi deťmi začalo šíriť nové, vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré prezývajú rajčinová chrípka. Infikovaných okrem horúčky trápia červené bolestivé pľuzgiere, ktoré sa postupne rozrastú až do veľkosti rajčiny, uvádza lekársky časopis The Lancet. Ten chorobu nepovažuje za životu nebezpečnú.

Počet úmrtí na Slovensku sa po trojmesačnom poklese opäť mierne zvýšil. V júli zomrelo takmer 4,4-tisíc osôb, čo predstavuje nárast o tri percentá oproti priemerom spred pandémie. V rebríčku najčastejších príčin úmrtí sa covid posunul z desiateho na ôsme miesto.

Minister Vladimír Lengvarský povedal, že plán stabilizácie zdravotníckeho personálu pripravujú a predložia ho čoskoro. Chýbajúci plán kritizuje podpredseda Hlasu Richard Raši, podľa ktorého vláda schvaľuje návrhy zákonov, ktoré nezabránia kolapsu zdravotníctva.

Nedoplatok zdravotného zúčtovania je výdavkom, podnikateľ ho musí zaplatiť vtedy, ak je vyšší ako 4,99 eura. Preplatok vráti poisťovňa zdanený a len vtedy, ak je vyšší ako 4,99 eura. Zo zúčtovania sa podnikateľ dozvie aj to, koľko bude platiť od januára.

Ministerstvo zdravotníctva odsúdilo „osobné útoky hlavného predstaviteľa Lekárskeho odborového združenia“ voči zamestnankyni rezortu Monike Jankechovej, považuje ich za krajne nevhodné. Peter Visolajský, ktorého meno rezort v stanovisku priamo nespomína, sa v súvislosti s ňou na Facebooku sťažoval na komunikáciu s vládou a ministerstvom zdravotníctva.

Na východe Konžskej demokratickej republika potvrdili nový prípad eboly, a to len niekoľko týždňov po skončení predchádzajúcej epidémie eboly. Krajina vyhlásila koniec poslednej epidémie eboly začiatkom júla. (reuters)

V košickej univerzitnej nemocnici obnovili prevádzku prístroja magnetickej rezonancie. Ten bol niekoľko dní nefunkčný po tom, ako k sebe pritiahol kovový predmet. (tasr)

České zdravotníctvo je lepšie, lebo štát platí za svojich poistencov viac, hovorí analytik Martin Smatana. „V roku 2019 bol rozdiel v platbe za poistencov štátu štyri eurá. Niekto si povie, čo to je štyri eurá, ale keď to dáme na ročnú sumu, je to zaokrúhlene 50 eur, pri 2,9 milióna poistencoch štátu je to pomerne dobrá suma. Takmer 150 miliónov eur.“

Návrh na zvýšenie platov sestier je dobrý základ, hovorí analytik Martin Smatana. „Ministerstvo financií treba pochváliť, že návrh odmeňuje čerstvých absolventov, či už lekárov, alebo sestry,“ hovorí. Neočakáva však, že by sa po takomto zvýšení vrátili sestry či lekári z Česka. Ale môže to presvedčiť sestry, aby nešli pracovať mimo zdravotníctva.

V košickej univerzitnej nemocnici dočasne nefunguje prístroj magnetickej rezonancie po tom, čo k sebe pritiahol kovovú posteľ, ktorá sa využíva na prevoz pacientov. Nedošlo k žiadnemu ohrozeniu pacienta ani personálu, dodala nemocnica.

Súkromní lekári považujú za trúfalosť zavádzať elektronické objednávanie na vyšetrenie v čase nedostatku lekárov. Uviedla to Asociácia súkromných lekárov v reakcii na plánované zmeny predložené ministerstvom zdravotníctva.

Návrh vlády na zvyšovanie platov záchranárov je podľa ich komory nedostatočný. Návrh sa podľa šéfa komory Františka Majerského nepribližuje k tomu, čo žiadali už v roku 2021 a čo malo podľa nich zastabilizovať a motivovať záchranárov. „Takto postavený návrh nezabráni odlivu mladých záchranárov najmä do Česka, skôr ho urýchli,“ hovorí Majerský.

Mzdovú ponuku dali aj lekárom a záchranárom, nestačí im to, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Frustrácia lekárskych odborárov z toho, že sa riešenie problémov nášho zdravotníctva po mesiacoch debatovania zvrhlo na predstavovanie grafov, bola zrejmá. Otázkou zostáva, ako sa prenesie na lekárov a lekárky s pripravenými výpoveďami. Ak pôjde o široko zdieľaný pocit, že už stačilo, vláda sa rúti do veľkých problémov.“

Matovič odkázal lekárskym odborárom, že ak by neprijali jeho ponuku na zvyšovanie platov a budú dávať výpovede, všimnú si to ratingové agentúry, Slovensko bude drahšie splácať úroky a krajine tak nemusí zostať 200 miliónov eur, ktoré chce dať teraz navyše do zdravotníctva.

Nemáme inú možnosť ako podávať hromadné výpovede, reaguje šéf lekárskych odborov Peter Visolajský po rokovaní s vládou. Vláda podľa neho nepredložila odborármi požadované riešenia problémov v zdravotníctve. Visolajský vyzval lekárov, aby sa k nim pridali, začali podávať výpovede a tak zatlačili na vládu.

Naživo: Lekárski odborári k zvyšovaniu platov lekárov

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister