Zdravotníctvo

Newsfilter: Kým štát spal, neobľúbená Penta postavila Bory. „Ide o najväčšiu úplne novú nemocnicu, aká na Slovensku od jeho osamostatnenia v roku 1993 vznikla. A aj najmodernejšiu. Rovnaká skupina vybudovala novú nemocnicu aj v Michalovciach. Okrem nich štát otvoril menšiu nemocnicu patriacu pod rezort vnútra. A to je všetko. Za 30 rokov,“ píše Roman Pataj.

Keď prídete na urgentný príjem v nemocnici na Boroch, dostanete farebný náramok. Hneď po prvom vyšetrení tak budete vedieť, aký urgentný je váš stav a ako dlho budete čakať. Oranžový znamená čakanie do desať minút, žltý do hodiny. Ak dostanete modrý, váš stav nie je urgentný a čakať môžete dve až štyri hodiny.

Ambulancie združené v Zdravite od 1. apríla predĺžia zmluvy so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, potvrdil to jej šéf Marián Šóth. K dohode podľa jeho slov smerujú aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera. S Unionom členovia podpísali dodatky už 1. marca. (tasr)

V Boroch budú aj jednolôžkové izby či možnosť sprievodu v nemocnici aj pre dospelých. Od apríla budú fungovať len ambulancie špecialistov, všeobecný lekár nie. Budú sa využívať najmä na vyšetrenia pacientov pred nástupom alebo po prepustení na doliečovanie či rehabilitáciu a kontroly.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Je typické pre západné krajiny a USA, že chudobný znamená obéznejší, hovorí lekárka a vedkyňa Adéla Penesová. „Lebo ľudia s nižším príjmom siahajú po lacnejších a množstevne zaujímavejších potravinách. To sú aj mnohé akcie, že kúpite za nižšiu cenu XXL balenie,“ hovorí.

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Nemocnica Bory uzavreli zmluvy na prvú etapu medicínskych programov. Nová nemocnica má tak podpísané zmluvy so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami. Pacientom na vyšetrenie postačí len preukaz poistenca.

Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest a reťazce im zastropovali ceny, hovorí Adela Penesová, lekárka a vedkyňa zo Slovenskej akadémie vied, o zozname 400 potravín, ktorým reťazce zastropovali ceny.

Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo, hovorí lekárka a vedkyňa zo SAV Adela Penesová. „V Európe sme jedna z troch krajín, ktoré majú najvyššiu spotrebu alkoholu na obyvateľa. Je to 12 litrov čistého etanolu na hlavu u ľudí od nula do sto rokov. To je strašne veľa.“

Odchody lekárov do Nemecka či Česka už zďaleka nie sú takým problémom, ako sme boli zvyknutí. Generácie lekárov, ktoré odišli do Nemecka, ešte maturovali z nemčiny. „Keď si pozrieme posledné zverejnené dáta o maturitách, to sú zlomky percent tých, čo maturovali na úrovni B2 z nemčiny,“ hovoria analytici rozpočtovej rady.

Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Zuzana Múčka a František Múčka. Foto N - Tomáš Grečko

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.

Vstup do jedného z pavilónov v starej časti nemocnice. Foto N - Peter Lázár

Petíciu za zaradenie nemocnice v Brezne do vyššej druhej úrovne podpísalo takmer 30-tisíc ľudí. Jej vedenie a obyvatelia sa obávajú ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, argumentujú napríklad vzdialenosťou a vysokými dojazdnými časmi z viacerých obcí na Horehroní.

Vláda súhlasila s prevodom pozemkov za vyše milión eur na dva štátne ústavy srdcových chorôb. Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb sa tak zvýši základné imanie o 904-tisíc eur, stredoslovenskému o 285-tisíc.

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sa liečia v storočných pamiatkach, ale peniaze z plánu obnovy nedostali. Maľovanie alebo výmenu okien tam musia schvaľovať pamiatkari. V budove je pôvodné takmer všetko, nemá výťah a nie je bezbariérová. Udržiavať hygienické štandardy je podľa prednostu náročné až nemožné.

Foto N - Peter Lázár

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri pôrodnice, hovorí riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice Alexander Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory, ktorá môže prebrať personál aj rodičky. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať.“

To, ako vyzerá Univerzitná nemocnica, je len zrkadlom toho, ako bolo financované zdravotníctvo, vraví v rozhovore Alexander Mayer, riaditeľ najväčšej bratislavskej nemocnice. „Uvedomujem si, že tu bol 30 rokov finančný deficit, a odzrkadľuje to aj stav budov, v ktorých poskytujeme starostlivosť.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísala zmluvu s novou nemocnicou Penty na bratislavských Boroch. Poistenci najväčšej poisťovne budú mať starostlivosť v tejto nemocnici bezplatne.

Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.

Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa ministerstva zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila. Úrady pripravujú očkovanie.

Mnohí ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sa domnievajú, že im nikdy nedovolí žiť normálny život, ale nemusí to tak byť. „Dá sa žiť plnohodnotný život aj s úzkostnou poruchou,“ hovorí psychologička Denisa Debrecká, ktorá sama trpí touto diagnózou, ale naučila sa ju zvládať.

Popradská nemocnica má z plánu obnovy dostať najviac zo všetkých, na projekt rozsiahlej rekonštrukcie pôjde 42,3 milióna eur. Počíta s modernizovanými izbami pre pacientov, s novou kotolňou, so zateplením, ako aj s výmenou okien a osvetlenia. Stále však čaká na výsledok Hegerovho auditu na ministerstve, či peniaze naozaj dostane. 

Slovensku hrozí v budúcnosti prehĺbenie nedostatku lekárov, no skutočným problémom budú sestry, ukazuje analýza autorov z rozpočtovej rady. V roku 2050 by ich mohlo chýbať o zhruba 12-tisíc viac než dnes.

Zdroj - František a Zuzana Múčka, Kancelária RRZ

Protimonopolný úrad začal posudzovať predaj regionálnych nemocníc v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. S Pentou sa na ich kúpe dohodol Agel, súčasťou transakcie je aj mamografické centrum v Banskej Bystrici a polikliniky vo Zvolene a Žiari.

V Národnom centre zdravotníckych informácií budú pravdepodobne personálne zmeny, povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič. Podľa neho sú potrebné, aby sa „odbrzdili“ niektoré procesy.

Peniaze z plánu obnovy nepôjdu na nákup vozidiel záchraniek, 22 miliónov eur sa presunie na rekonštrukciu nemocníc. Oznámil to poverený premiér Eduard Heger. Zatiaľ stále nie je jasné, ktoré nemocnice dostanú peniaze na rekonštrukcie. Prvé zmluvy majú podpísať budúci týždeň.

V Tanzánii po nákaze vírusom marburg zomrelo päť ľudí, ďalší traja nakazení sa liečia v nemocnici. Nákaza smrtiacim vírusom sa v zime potvrdila aj v Rovníkovej Guinei, kde chorobe podľahlo celkovo 11 ľudí.

Všeobecná zdravotná poisťovňa by podľa Michala Palkoviča mala podpísať zmluvu s novou nemocnicou Penty na bratislavských Boroch. VšZP je jediná poisťovňa, ktorá ju zatiaľ nezazmluvnila. Bory spustia ambulantnú časť koncom marca.

Meškanie Rázsoch je podľa Michala Palkoviča dosť veľké, ale zatiaľ je optimista. „Určite nechcem byť pesimista a povedať, že ich nestihneme,“ hovorí v rozhovore. Nový štátny tajomník si nedal skontrolovať kanceláriu po tom, čo u druhej tajomníčky našli odpočúvacie zariadenie. „Kriticky to neriešim, v pozadí vnímam, že sa udialo niečo nie úplne štandardné.“

Slovensko zjednoduší uznávanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny. Po novom budú môcť absolvovať skúšku spôsobilosti v ukrajinčine alebo v ruštine a následne nastúpiť na stáž a pracovať v ambulanciách či v nemocniciach, podobne ako absolventi slovenských fakúlt.

Slovenské zdravotníctvo nie je pre deti, píše Jana Shemesh. „V Izraeli nikto ani raz nespochybnil, že by som s dcérou nemohla byť, hoci bola už „veľká“, bola epidémia a išlo o krátku hospitalizáciu. Počas celého pobytu sa k nám správali úctivo, všetko nám vysvetlili, bola som s dcérou pri každom úkone.“

V prvom čítaní dnes neprešli niektoré ekonomické návrhy poslancom SaS ani Sme rodina. Poslanci okrem iného neschválili novelu, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa mohla samostatne vymáhať pohľadávky podobne ako Sociálna poisťovňa.

Alkohol silnejší ako desiatku pivo vo Švédsku v obchodoch nekúpite. Expertka na prevenciu Kristína Šperková hovorí, aké obmedzenia na alkohol platia vo Švédsku, kde žije, a prečo im ľudia dôverujú.

Nenaučili sme sa hovoriť o alkohole, hovorí Kristína Šperková, ktorá sa venuje alkoholovej prevencii. „Každý si myslí, že je normálne požívať alkohol a každý to zvláda. Keď to niekto nezvláda, nehovorí o tom, lebo sa bojí, že bude vytŕčať alebo že to je osobné zlyhanie – nezvládať piť alkohol.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Situácia s personálom v bratislavskej Univerzitnej nemocnici je aktuálne stabilizovaná. Nemocnica to uviedla v reakcii na otázku, či sa zvyšuje počet výpovedí v súvislosti so spúšťaním novej nemocnice Bory.

Nová slovenská vláda by sa po voľbách mala zaoberať najmä zdravotníctvom, infláciou a zabezpečiť nekonfliktné vládnutie, vyplýva z prieskumu SAV a ďalších inštitúcií. Boj s korupciou, na ktorý sa sústredilo OĽaNO, skončil na štvrtej priečke.

OĽaNO tvrdí, že návrh, ktorý mal zabezpečiť právo dieťaťa na sprievod v nemocnici, mal viacero nedostatkov a nebol vykonateľný. Zákon predkladala poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková.

Naživo: Poslanci OĽaNO o stiahnutom návrhu na právo detí mať pri sebe v nemocnici rodičov.

Nový štátny tajomník Michal Palkovič povedal, že výzvu z plánu obnovy na projekty nemocníc zmenia. „Výzva sa bude rozširovať a meniť svoj charakter. Niektoré termíny sa nebudú stíhať,“ povedal na konferencii ITAPA Health and Care 2023.

Právo dieťaťa mať pri sebe v nemocnici sprievod dnes zaručuje ústava, ale v praxi často nie je naplnené, hovorí poslankyňa z SaS Vladimíra Marcinková. „Keď sme boli hospitalizovaní a moje dieťa veľmi ťažko reagovalo na pichanie kanyly a odber krvi, snažila som sa jej potichu spievať a prestala plakať. Videla som, že to niektorým zdravotníkom prekážalo a prevracali očami.“

Poslankyňa Vladimíra Marcinková nepresadila novelu, aby mal detský pacient nárok na sprievod rodiča v nemocnici. „Uvedomujem si, že priestorové zabezpečenie nie je ideálne, ale právo maloletého pacienta stojí v právnom poriadku vyššie ako stav infraštruktúry. Toto môžeme použiť ako argument aj o 30 či 40 rokov,“ hovorí.

Trestnoprávna zodpovednosť vedenia nemocníc by bola teraz viac destabilizačná ako prospešná, povedal Michal Palkovič, nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva. V najbližších dňoch chce predstaviť riešenie, ako by sa tento problém mal vyriešiť.

Štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská jasne nepovedala, ako bude ministerstvo zdravotníctvo postupovať pri štandardnom postupe pri tranzícii. „Je to súčasť auditu, vykonáva sa právna analýza,“ povedala. Štandardný postup podpísal Vladimír Lengvarský tesne pred svojím odchodom.

Nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič sa na budúci týždeň stretne s riaditeľom Univerzitnej nemocnice Bratislava. Riešiť by mali personál a odchod zdravotníkov do novej nemocnice Penty na bratislavských Boroch. Konkrétne kroky Palkovič zatiaľ nepovedal.

Prichádzam do rezortu v dosť ťažkých časoch, povedal nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič po jeho prvom rokovaní vlády. Očakáva, že výsledky auditu na ministerstve by mohli byť koncom budúceho týždňa.

Všeobecná zdravotná poisťovňa stále neuzavrela zmluvu s novou nemocnicou Penty na bratislavských Boroch. Tá koncom marca otvára svoju ambulantnú časť. Union a Dôvera zmluvy už podpísali.

Lívia Vašáková, ktorá vedie plán obnovy na úrade vlády, hovorí, že preverovali pridelenie 212 miliónov na menšie nemocnice. Pri prerozdelení peňazí na nemocnice overovali, či splníme cieľ v podobe počtu lôžok. Ten je podľa nej v poriadku.

Na smrť pacienta si nikdy nezvyknete, hovorí 28-ročná neurochirurgička Veronika Magočová z košickej nemocnice. „Počas covidového obdobia sme mali službu, počas ktorej zomrelo sedem pacientov. Viem sa obrniť, ale neviem si na to zvyknúť,“ hovorí.

Parlament nakoniec nebude hlasovať o novele poslankyne Marcinkovej (klub SaS), ktorá mala detským pacientom garantovať právo na prítomnosť blízkej osoby v nemocnici. Poslankyňa ju z rokovania stiahne, lebo väčšina parlamentu schválila pozmeňovací návrh OĽaNO, s ktorým Marcinková nesúhlasí.

Zle diagnostikovaných je približne 30 % pacientov s Parkinsonovou chorobou, hovorí neurochirurgička Veronika Magočová. „Parkinsonova choroba sa však začína omnoho skôr. Keď ju diagnostikujeme, býva už neskoro,“ hovorí.

Nové na Dennikn.sk

20:43Po invalidovi hrá mafiána. Herec by mal prejsť všetkými štýlmi ako samuraj, hovorí Gregor Hološka 19:21Mám ako gej nasledovať Ježiša? Poľský film Strachy v nás vypovedá aj o Slovensku 19:19Newsfilter: Kým štát spal, modernú nemocnicu postavila neobľúbená Penta 18:47Graf dňa: Energie zlacneli na 1,5-ročné minimum, pokles zrejme vydrží do leta 18:42Stánky obhajujúce vojnu a teror 18:26Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov. Má chrániť lužné lesy aj pimprlíky 18:21Prvý prípad od konca studenej vojny. Rusi zatkli amerického novinára, podozrievajú ho zo špionáže 18:17Toto vystrihneme: Mr. Bean v podateľni 17:37Fotografie Maloletku z Mariupola sa stali ikonickými. Zobrazil realitu bez toho, aby sa v nej vyžíval, ocenila ho World Press Photo 17:36SaS vytiahla pri hlasovaní o II. pilieri kartičky, spor o jednorazový výber úspor je späť 17:28Týždeň v európskej ekonomike: Slovenské regióny sú piate najmenej konkurencieschopné v EÚ 16:58Shooty: Osvedčená stratégia 16:47Od bifľovania k diskusii a mäkkým zručnostiam. Ako chce zmena vyučovania pripraviť žiakov na výzvy 21. storočia? 16:46Načo sa mám snažiť v škole, keď možno zajtra umriem 16:45Plyn som neplatil, rakety som nevidel a Ukrajincov nestretal, až do leta 16:44Po problémoch s elektrinou už ocko a blízki z Dnipra volali menej často 16:44O Ukrajine sa v škole v Kanade začalo hovoriť až po mojom príhovore, začala som malé stužkové hnutie 16:43Najlepšie práce v kategórii ART (súťaž Môj rok s vojnou) 16:43Výsledky súťaže Môj rok s vojnou 16:42Ako tínedžeri vnímajú vojnu: V škole nám prikázali zvesiť nástenku na podporu Ukrajiny, konšpirácie nám doma robia dusno 16:17Hypotéky budú s úrokom okolo 4,5 percenta ešte aspoň tri roky, predpovedá centrálna banka 15:59Petrov usvedčuje expolicajta Kaľavského. Do prípadu zatiahol aj Žilinku 15:13Tí najlepší už padli. Teraz je to na tých, ktorým sa do zákopov ísť nechcelo, vraví český bojovník z frontu 15:09Turci idúúú! 14:27Vývoj bojov (399. deň): Príbeh troch ruských pilotov, ktorí za milión dolárov chceli ujsť s lietadlami na Ukrajinu 14:14Michal Kaščák: Nechcem cenu od banky vlastnenej niekým, koho aktivity nepriamo pomáhajú Rusku viesť vojnu 14:01Boli šesťdesiate roky zlaté? 13:40Nechceli veľkú hypotéku na malý byt, tak sa presťahovali do chatiek. Štyri príbehy z Prahy 13:08Vrah zo Zámockej na svojom manifeste spolupracoval s niekým z USA, predpokladajú autori novej vedeckej štúdie 12:52Ako flotila duchov pomáha Rusku obchádzať sankcie a vyvážať ropu novým odberateľom