Zdravotníctvo

Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to, píše Ivan Štulajter. „Pred Progresívnym Slovenskom stojí iná úloha ako sa zamotať s Pellegrinim, Majerským a Sulíkom.“

Oddnes končí šesť detských ambulantných pohotovostí, ktoré už nemali prevádzkovateľa. Ide o prvú fázu redukcie siete z troch plánovaných. Do konca budúceho roka ministerstvo zdravotníctva nachystalo zúženie siete zo 61 na 40 pohotovostí.

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare mení od októbra názov na Penta Hospitals. Na Slovensku aktuálne pôsobí 14 nemocníc a 11 polikliník siete. Spolu s Nemocnicou Bory zamestnávajú 11-tisíc ľudí.

Zisky automobiliek dostali prednosť pred zdravím ľudí, hovorí o novej emisnej norme Euro 7 organizácia Transport & Environment. Ministri členských štátov EÚ v pondelok schválili návrh, ktorý ponecháva v platnosti doterajšie limity pre škodlivé látky stojace za škandálom Dieselgate.

Genetika, infekcie, alkohol, fajčenie aj niektoré lieky či stres sú rizikové faktory psoriázy. Chronickým zápalovým ochorením kože a kĺbov trpí na Slovensku okolo 2 % populácie. V súčasnosti neexistuje kauzálna liečba, viacero postupov však pomáha zmierňovať príznaky.

Jedno volebné obdobie nestačí na postavenie veľkej nemocnice, zhodli sa Michal Šimečka, Richard Sulík a Erik Tomáš. Moderátor Michal Kovačič však pripomenul, že prvý bod programu PS sľubuje postaviť „tri veľké nemocnice“. PS spresňuje, že chce vytvoriť investičný plán na najbližších 10 rokov na kompletnú obnovu a výstavbu všetkých univerzitných a fakultných nemocníc.

Viaceré vakcíny sú nedostupné alebo sú len v obmedzenom množstve. Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo problém pri vakcínach proti hepatitíde typu A a B, dôvodom je zvýšený dopyt.

Matovičovu ďalšiu fantazmagóriu je nehodné vôbec komentovať, reagovala Jana Bittó Cigániková na obvinenia, že spolu s Richardom Sulíkom pomáhala Jaroslavovi Haščákovi. Dodala, že so šéfom Penty sa nerozprávala o zákone o dofinancovaní VšZP, no pravidelne komunikuje s vedením všetkých troch zdravotných poisťovní.

Experti na zdravotníctvo z Hlasu, PS a OĽaNO hovoria, že ordinačné hodiny na pohotovostiach by skrátili. Pacienti za to, že chodia na preventívne prehliadky, by mali dostať bonusy, ale nie vo forme nižších odvodov. Zuzana Dolinková, Oskar Dvořák a Marek Krajčí diskutovali v predvolebnej debate Denníka N.

63-ročný lekár v Humennom ordinoval opitý, pri dychovej skúške mu namerali jedno promile. „Muž takto konal napriek tomu, že za taký čin už bol v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený,“ uviedla policajná hovorkyňa.

PS, Hlas a OĽaNO by zhodne nepodporili zavedenie poplatku za každú návštevu u lekára. V diskusii Denníka N sa ich experti na zdravotníctvo zhodli aj na tom, že zatiaľ nie sme pripravení, aby sa niektoré lieky ako paralen alebo ibalgin predávali mimo lekární, napríklad v drogériách.

Podľa Oskara Dvořáka z PS musí fakultné nemocnice stavať štát, hovorí o kritickej infraštruktúre. „Toto by malo byť premiérskou témou,“ povedal v debate Denníka N. Zuzana Dolinková z Hlasu vraví, že univerzitné nemocnice v Martine a v Bratislave aj Roosveltovu treba postaviť z rozpočtu, pri iných pripúšťa PPP formu. Podľa Mareka Krajčího z OĽaNO je jedno, kto ich postaví.

Naživo: predvolebná debata Denníka N na tému zdravotníctva

Cirkev si uplatňovanie slobodnej vôle predstavuje ako zákaz eutanázie, vraví odborníčka na zdravotníctvo Jana Červenáková. „Medicína poskytuje úžasné možnosti, ako predĺžiť ľudský život, ale treba to robiť aj za cenu ľudského utrpenia? Lekári sú programovo vedení k takzvanej víťaznej medicíne za každých okolností. Keď začnú strácať pacienta, nevedia, čo s tým.“

Jana Červenáková. Foto - archív J. Č.

Vo štvrtok sa koná predvolebná debata Denníka N o zdravotníctve. V Novej Cvernovke budú o 19. hodine diskutovať Marek Krajčí (OĽaNO), Zuzana Dolinková (Hlas) a Oskar Dvořák (PS). Moderuje Veronika Folentová, lístky sú v predaji.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič podpísal vyhlášku, ktorá postupne zlučuje ambulantné pohotovosti. Cieľom je, aby na každej pohotovosti slúžilo aspoň 15 lekárov. Zmeny začnú platiť od októbra, k reálnemu zániku niektorých pohotovostí bude dochádzať postupne.

Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.

V Slovenskej lekárskej komore sú spory. Riaditeľ Pavel Oravec tvrdí, že v októbri by ho chceli viacerí členovia rady komory odvolať, on zas navrhne zmeny v rade. Hovorí tiež o hrozbe žalôb či trestných oznámení.

Zdravotníctvo dostane peniaze navyše ešte počas tejto vlády. „Vypočítali sme požiadavku na sektor niekde do úrovne 300 miliónov, teraz prebieha výmena dát,“ hovorí hovorí minister Michal Palkovič.

Ambulancie kolabujú, pediatri potrebujú pochopenie pacientov, hovorí minister zdravotníctva Michal Palkovič. Poslancom podľa neho ponúkali kompromis, ale neboli ochotní sa baviť. „Viac-menej to bolo rezolútne odmietnuté s tým, že aj keď veľmi symbolické navýšenie poplatkov je v predvolebnej kampani nepriechodné.“

Od 21. septembra sa spustí registrácia na ďalšiu dávku očkovania proti covidu, od 25. septembra sa bude dať zaočkovať bez registrácie. Dávku si môžu dať aj ľudia, ktorí sa doteraz nezaočkovali.

Štátne kúpele Sliač plánujú začať s rekonštrukciou na jeseň 2024. Dnes predstavili dopracovanú štúdiu víťazného architektonického ateliéru Between z Bratislavy, z ktorej pripravia projekty a následne chcú vyhlásiť súťaž na stavebné práce.

V košickej Univerzitnej nemocnici vykonali prvú transplantáciu na Slovensku, po ktorej by sa diabetickej pacientke mohla obnoviť v tele prirodzená tvorba inzulínu. „Buď sa pacientka cukrovky zbaví úplne – to znamená, že vôbec nebude potrebovať inzulín. Alebo ho bude potrebovať, ale jeho množstvo bude podstatne nižšie,“ vraví riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa.

Orgány od mŕtvych darcov by mohli oveľa viac pomáhať živým pacientom, keby lekári častejšie hlásili vhodných pacientov, vraví v rozhovore transplantačný expert Ľuboslav Beňa. „Keď sú pacienti na základe chronického zlyhávania srdca indikovaní na transplantáciu a oni ju absolvujú, 90 % z nich prežije nasledujúci rok.“

Dojem, že zdravotníctvo smeruje ku kolapsu, ktorý treba odvrátiť „kobercovým náletom peňazí“, je prehnaný, píše František Múčka z rozpočtovej rady. Lekárov máme takmer toľko, ako je priemer EÚ, a viac, ako je priemer OECD; už toľko neodchádzajú a môže ich aj pribúdať, ak sa uľahčí otváranie nových ambulancií a štúdium slovenských medikov na úkor zahraničných.

Vakcíny proti HPV vírusu budú platené z verejného poistenia pre viac mladých ľudí, a to pre 14- a 15-ročných chlapcov aj dievčatá. Dnes je bezplatná vakcína proti HPV pre 13-ročné dievčatá a chlapcov. Rozšírenie veku navrhla kategorizačná komisia, 15. septembra ministerstvo zverejní rozhodnutie. Platiť má od 1. decembra.

Na budúci týždeň by na Slovensko mali prísť vakcíny určené na aktuálny variant covidu. Ministerstvo zdravotníctva potom oznámi, pre koho budú určené a či bude možné dať sa zaočkovať aj piatou dávkou.

Zdravotná starostlivosť je pre zlý stav ambulantného sektora ohrozená, vyhlásil Michal Palkovič. Podľa ministra zdravotníctva nám hrozí situácia ako minulý rok, keď výpovede podali nemocniční lekári.

Trestné oznámenie lekárskych odborárov k údajnej miliónovej škode v Univerzitnej nemocnici Bratislava bolo neodôvodnené. Odborári sa odvolávali na audit, voči rozhodnutiu vyšetrovateľa chcú podľa Petra Visolajského podať sťažnosť.

Niektoré opatrenia z covidovej mimoriadnej situácie budú platiť naďalej, rozhodla vláda. Štátu zostanú jednoduchšie postupy pri distribúcii liekov a vakcín proti covidu, okrem toho sa na domových schôdzach bude smieť hlasovať elektronicky.

Nová strategicky dôležitá košická výroba medicínskych ultrazvukov nemeckého koncernu Siemens vyprodukovala od januára už prvých tisíc prístrojov. Na ich vývoji aj výrobe v meste pracuje už 220 ľudí. S ďalším rastom výroby ich bude ešte viac.

SaS predstavila svojich sto opatrení v zdravotníctve. Je medzi nimi napríklad elektronické objednávanie, všeobecným lekárom by rozšírili kompetencie pri starostlivosti o niektorých pacientov alebo umožnili predpisovanie liekov, ktoré dnes predpisuje len špecialista.

Slovensko musí zvýšiť výdavky na zdravotníctvo do roku 2030 najmenej o 5 miliárd, inak systém skolabuje, upozorňuje Americká obchodná komora. Dnes podľa nej výdavky do tohto sektora nedosahujú ani 40 percent priemeru EÚ a jeho problémy sa môžu prehlbovať starnutím populácie.

Treba „nahnať“ mladých lekárov do ambulancií a do dedín, opisuje Milan Uhrík svoje riešenie problému s nedostatkom pediatrov. So staršími lekármi sa podľa neho treba dohodnúť, aby to ešte pár rokov vydržali. Polovica z pediatrov je už dnes v dôchodkovom veku.

Parlamentu sa v piatok nepodarilo otvoriť ani jednu zo štyroch mimoriadnych schôdzí, prinášame prehľad, ako o tom poslanci hlasovali. Prvú iniciovala opozícia, zvyšné tri zvolali poslanci na žiadosť vlády Ľudovíta Ódora.

Zápas poslancov proti občanom je s výsledkom 3:0, vyhlásil Ľudovít Ódor po rokovaní parlamentu, ktorý neotvoril mimoriadne schôdze k migrácii, pohotovostiam ani trestnému zákonu. „Keď má parlament niečo urobiť pre ľudí, ani len pracovať sa im nechce,“ povedal premiér.

Veľmi ma mrzí, že časť poslancov nepochopila, v akej kritickej situácii sa nachádza pediatria, vyhlásil Michal Palkovič po tom, čo poslanci ani na tretí raz neotvorili schôdzu k pohotovostiam. Podľa ministra zdravotníctva hrozí, že systém skolabuje.

Zlyhal aj posledný pokus otvoriť mimoriadnu schôdzu k detským pohotovostiam, prezentovalo sa len 61 poslancov. Po 10.40 h bude nasledovať mimoriadna schôdza k migrácii, ktorá vychádza z návrhu vlády.

Parlament nebol uznášaniaschopný ani pri treťom pokuse otvoriť mimoriadnu schôdzu k detským pohotovostiam. V sále bolo len 61 poslancov, potrebných bolo najmenej 76 poslancov. Bude nasledovať ešte jeden pokus.

Do zdravotníctva bude musieť ísť viac peňazí. Sme v situácii, že už nehovoríme o miliónoch navyše, ale o miliardách. Samozrejme, nie na budúci rok, ale v dlhšom horizonte. Nového ministra zdravotníctva bude po voľbách čakať riešenie financií pre zdravotníctvo.

Na nového ministra zdravotníctva budú čakať nielen nahnevaní zdravotníci, frustrovaní pacienti a rozpadajúce sa nemocnice v dlhoch, ale aj dôležité dokumenty a zákony, ktoré bude musieť do konca roka schváliť.

Prečo zdravotníctvo nie je témou kampane, keď kolabuje? Pripravili sme päť vecí, ktoré treba rýchlo vyriešiť. Nový minister bude musieť presadiť zmeny v nemocniciach a rýchlo bude potrebovať dohodnúť v rozpočte viac peňazí.

SaS nepodporila otvorenie schôdze k detským pohotovostiam. Svoj odmietavý postoj vysvetlila tým, že ordinačné hodiny môžu skrátiť aj vyššie územné celky (teda župy) a netreba preto meniť zákona. Obávali sa aj toho, že keď otvoria schôdzu, opozícia do návrhu prepašuje pozmeňovací návrh, ktorý sa týka migrantov, keďže schôdzu na túto tému poslanci neotvorili.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič chce ešte do piatka rokovať s poslancami o situácii s pediatrami. Mrzí ho, že sa vo štvrtok nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu. Ak by sa mal zmeniť zámer a charakter predloženej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, povedal, stále ju môžu stiahnuť. (tasr)

Parlament ani na druhý pokus neotvoril mimoriadnu schôdzu k detským pohotovostiam. V sále sa prezentovalo len 62 poslancov, potrebných ich bolo 76. Posledný pokus otvoriť schôdzu bude v piatok.

Parlamentu sa na prvý pokus nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k skráteniu fungovania pohotovostí v reakcii na kritický nedostatok ambulantných pediatrov. Prezentovalo sa len 57 poslancov.

Parlament má dnes rokovať aj o zmenách na pohotovostiach, ktoré reagujú na kritický nedostatok ambulantných pediatrov. Hlavná odborníčka Elena Prokopová hovorí, že ak zmeny neprejdú, je možné, že niektorí lekári budú aj riskovať pokutu a nenastúpia do pohotovostí.

Polícia vzniesla obvinenie v prípade nesprávne vyoperovaného oka v nemocnici v bratislavskom Ružinove. „Zo strany vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II bolo po vykonaní znaleckého skúmania z odboru zdravotníctvo a farmácia vznesené obvinenie z prečinu ublíženia na zdraví,“ povedal bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Národná banka Slovenska viackrát darovala peniaze ziskovej súkromnej klinike Sportclinic, tento rok 10-tisíc eur. Zdravotnícke zariadenie patrí Pente, sumu má využiť na pomôcky pre artroskopické operácie. (finsider)

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove oddnes spustila registráciu na pôrody. Na jeden týždeň zaregistrujú vždy 40 žien podľa stanoveného termínu pôrodu.

Nové na Dennikn.sk

12:17Prvý krok po voľbách? Stáť pri prezidentke 11:59Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to 11:22Korupcia, zadlžovanie alebo orientácia na Rusko. V čom by bol návrat Smeru najväčšou pohromou? 11:21Sociológ Vašečka: Fico vie, ako presvedčiť Pellegriniho, aby s ním vládol 09:53Športový newsfilter: Šatan, Gáborík a Valábik spomínali na staré zlaté časy, keď šikana zoceľovala 09:42Mala ísť študovať do Británie, ale proste zmizla. Čínsky režim si s tvárou hnutia #MeToo poradil po svojom (profil týždňa) 08:45Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov 08:35Ako poraziť chronickú prokrastináciu? Odstrániť vyrušenia nemusí stačiť, hovorí psychológ 07:43Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozog 07:34Chýbajú tréningový objem aj motivácia. Kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón 07:29Každý deň som sa musel trikrát pomodliť. Ako rodinné tajomstvo spustilo moje OCD a čo mi nakoniec pomohlo 06:33Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličovVčera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by vláda Smeru znamenala pre Ukrajinu? Najväčší problém nemusí byť FicoVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok voliebVčera 14:36Shooty: ŠikovníciVčera 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚVčera 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéra