Poľský premiér Morawiecki sa rozhodol podpísať dekrét predlžujúci platnosť nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty pri niektorých základných potravinách. Platnosť mala vypršať na konci roka, podľa vládneho hovorcu ju však premiér predĺži o jeden štvrťrok.
Poľský parlament schválil obnovenie verejného financovania umelého oplodnenia, čím zvrátil skoršie rozhodnutie strany Právo a spravodlivosť. Za novelizáciu hlasovali aj asi dve desiatky poslancov PiS, predovšetkým mladší politici s väzbami na premiéra Mateusza Morawieckeho.
Nová poľská vláda pod vedením premiéra Morawieckeho z konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť zložila prísahu. Očakáva sa však, že tento kabinet v decembri skončí, pretože podľa všetkého nezíska podporu v sejme, kde je PiS síce najsilnejšou stranou, no po októbrových voľbách prišla o väčšinu.
Švédsko poprelo ako absurdné a nepravdivé tvrdenia, že má v škôlkach izby na masturbáciu. Predtým to vyhlásila šéfka školského úradu v Malopoľskom vojvodstve Barbara Nowaková, ktorá je členkou konzervatívnej PiS.
Poľské opozičné strany odmietli rokovať s premiérom Morawieckym o koalícii. O koalícii odmietla rokovať aj krajne pravicová strana Konfederácia. V prípade strany Nová ľavica a formácie Tretia cesta nie je odmietnutie prekvapivé, ich predstavitelia už podpísali koaličnú zmluvu s Občianskou platformou expremiéra Tuska.
Budúca poľská vláda nepustila vybraných politikov strany PiS do vedenia sejmu. Budú niesť zodpovednosť, nie dostávať funkcie, tvrdí budúci premiér Donald Tusk. PiS ich obvinila z porušenia demokratických štandardov.
Mateusz Morawiecki využije najdlhšiu možnú lehotu na pokus o zostavenie vlády v Poľsku a jej zloženie oznámi o 12 až 14 dní. Jeho PiS pritom nemá nikde väčšinu, čo už ukázali hlasovania o lídroch sejmu aj senátu. Oba posty jasne získala doterajšia opozícia vedená Donaldom Tuskom.
Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že dúfa, že sa Mateuszovi Morawieckému z PiS podarí zostaviť vládu. Formálne ho tým dnes poveril. Hlasovanie o predsedoch oboch komôr parlamentu tesne predtým jasne ukázalo, že väčšinu má doterajšia opozícia vedená Donaldom Tuskom.
Predsedníčkou poľského senátu sa stala Malgorzata Kidawová-Blońská z Občianskej koalície, ktorá porazila svojho súpera Marka Penka z doteraz vládnej PiS v pomere hlasov 66:33. „Poľsko sa od dneška mení,“ vyhlásila po prevzatí funkcie.
Predsedom dolnej komory poľského parlamentu sa stal líder doterajšej opozície Szymon Holownia. V hlasovaní porazil Elżbietu Witekovú z PiS, ktorá sejm viedla doteraz. Jeho zvolenie potvrdilo, že vznikajúca koalícia vedená Donaldom Tuskom má v sejme väčšinu.
Poľský parlament sa po prvý raz od volieb zišiel v novom zložení, vláda premiéra Morawieckeho pri tej príležitosti podala demisiu. Parlament si na svojom prvom zasadaní musí zvoliť maršálka, teda predsedu jeho dolnej komory.
Vo Varšave sa pri príležitosti Dňa nezávislosti opäť zišli tisíce poľských nacionalistov. Predseda ešte stále vládnej PiS Jaroslaw Kaczyński varoval pred údajnou dominanciou Nemecka v EÚ. „My Poliaci chceme byť slobodní, chceme byť nezávislí a nechceme sa podriaďovať Nemcom,“ vyhlásil.
Zástupcovia poľských strán možnej koalície podpísali koaličnú zmluvu. Podľa pravdepodobného premiéra Donalda Tuska sú pripravení prevziať zodpovednosť za Poľsko v prípade, že sa strane PiS nepodarí zostaviť vládu.
Poľský prezident si zvolil lojalitu k PiS a oddialil vznik novej vlády asi o mesiac. Zostavením vlády poveril ako prvého súčasného premiéra Mateusza Morawieckeho a nie Donalda Tuska, lídra opozície, ktorá má najviac hlasov v sejme.
Poľský prezident Andrzej Duda poverí zostavením novej vlády súčasného premiéra Mateusza Morawieckého. Jeho strana Právo a spravodlivosť síce zvíťazila vo voľbách, ale nemá potrebnú väčšinu. Vôľu vytvoriť vládu hlási opozícia na čele s Donaldom Tuskom.
Poľský prezident Andrzej Duda večer oznámi, koho vymenuje za nového premiéra. Informoval o tom šéf jeho kancelárie. Vládu plánuje zostaviť proeurópska Občianska koalícia na čele s Donaldom Tuskom spolu so stredovou Treťou cestou a Novou ľavicou.
Vybudujú Poliaci megaletisko na zelenej lúke? Vlajkový projekt PiS môže nová vláda zastaviť. Letisko by malo vzniknúť medzi Varšavou a Lodžou a konkurovať najväčším letiskám v susedných krajinách. Budúca Tuskova vláda teraz nevie, čo s projektom.
Poľsko za nového premiéra Donalda Tuska už nebude spojencom Viktora Orbána, píše poľský novinár Kuba Loginow. „Môže sa stať mostom medzi Ukrajinou a Nemeckom, s oboma krajinami sa môžu vzťahy zlepšiť.“
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť by sa bez svojho lídra Jaroslawa Kaczyňského mohla rozpadnúť, povedal to Robert Telus, minister poľnohospodárstva a poslanec za PiS.
Poľský prezident Andrzej Duda zvolal prvé zasadnutie nového parlamentu na 13. november. Ešte stále neoznámil, koho poverí zostavením vlády. Dodal, že funkčné obdobie odchádzajúceho sejmu trvá až do 12. novembra a nevidí dôvod na skrátenie jeho mandátu.
Kandidát na poľského premiéra Donald Tusk avizoval, že urobí všetko pre odblokovanie peňazí z fondov EÚ, ktorých vyplácanie pozastavila Európska komisia pre spory o právny štát. Tusk tiež povedal, že chce zmeniť postavenie Poľska v Európe a posilniť celú Úniu.
Trojica poľských opozičných strán, ktoré spoločne disponujú väčšinou poslancov, je pripravená zostaviť vládu vedenú expremiérom Donaldom Tuskom. Oznámili to šéfovia týchto strán pred stretnutiami s prezidentom Andrzejom Dudom.
Poľská opozícia presviedča prezidenta Andrzeja Dudu, aby za premiéra vymenoval jej lídra Donalda Tuska. Tradícia hovorí, že prvú šancu na zostavenie vlády má víťazná strana, v tomto prípade PiS. Opozícia, ktorá má po voľbách väčšinu, však chce, aby Duda čas nenaťahoval.
Jedným z víťazov poľských volieb je koalícia Tretia cesta, ktorá získala 14 percent. Ide o exotickú alianciu najstaršej a najmladšej strany v krajine. Sú v nej politici, ktorí podporujú ekológiu, no zároveň aj konzervatívni poslanci, ktorí môžu blokovať napríklad liberalizáciu potratov v novej vláde.
Ak už mali v niektorej z našich dvoch krajín zvíťaziť demokrati, je aj pre nás lepšie, že zvíťazili v Poľsku, píše Martin M. Šimečka. „Od Poliakov sa môžeme učiť, ako zvíťaziť v ďalších voľbách. Jednou z lekcií je vyvrátenie predpokladu, že autoritárov je možné poraziť len vtedy, ak sa opozičné strany zjednotia.“
Ľavica v Poľsku patrí k víťazom volieb a po 18 rokoch sa zrejme vráti do vlády. Bude pre ňu však ťažké presadiť ideologické zmeny vrátane znižovania vplyvu biskupov, liberálnejší prístup k potratom a zavedenie partnerstiev pre rovnaké pohlavie.
Vojna medzi Donaldom Tuskom a Jarosławom Kaczyńským je kľúčová pre poľskú politiku už od roku 2005. Po páde režimu mali bližšie vzťahy, ale osobný útok na Tuska počas kampane v roku 2005 všetko zmenil. Do dejín vošiel ako „Dziadek z wehrmachtu“.
Dostať PiS z poľského štátu bude náročná úloha, píše Timothy Garton Ash. „Znamená to obnovenie nezávislosti súdov, premenu štátnych médií na verejnoprávne, koniec hlbokého prenikania politiky do štátnej služby a štátnych podnikov, prekreslenie hraníc volebných obvodov.“
Podobne ako o Robertovi Ficovi, aj o Donaldovi Tuskovi sa dá povedať, že je to najúspešnejší politik v Poľsku po páde komunizmu. Do domácej politiky sa z Bruselu vrátil v roku 2021 s jediným cieľom – poraziť Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského. „Som jednoznačne presvedčený, že bez Donalda Tuska by opozícia nezvíťazila,“ hovorí novinár Andrzej Stankiewicz.
Donald Tusk sa stal kandidátom hlavnej opozičnej strany na predsedu budúcej poľskej vlády, informujú poľské médiá. Na budúci týždeň chce navštíviť Brusel.
Poľský prezident Andrzej Duda začne budúci týždeň konzultácie o novej vláde. Rokovať s lídrami strán bude v poradí podľa výsledkov volieb, teda ako prvého prijme Jaroslawa Kaczyńského, až potom Donalda Tuska, ktorý má šancu na zostavenie vlády.
Právo a spravodlivosť prejde do opozície, priznal podpredseda poslaneckého klubu vládnej strany Marek Suski v reakcii na výsledky nedeľných volieb. „Vždy som optimista, aj keď tentoraz v Poľsku vyhralo zlo,“ vyhlásil.
Poľský opozičný líder Donald Tusk vyzval prezidenta Dudu, aby rýchlo rozhodol o novej vláde. Opozícia vrátane Tuskovej Občianskej koalície má po voľbách väčšinu. (čtk)
Výsledky poľských volieb vyvolali v Európe nadšené reakcie v očakávaní konca konfliktov s Bruselom. V otázkach migrácie však bude zrejme aj nová predpokladaná vláda Donalda Tuska skeptická k európskym reformám. (euractiv)
Výsledky poľských volieb zrejme nezlepšia vzájomné napäté vzťahy medzi Varšavou a Moskvou, tvrdí Kremeľ. Vzťahy medzi Ruskom a Poľskom boli v minulosti napäté, ešte väčšmi sa zhoršili po februári minulého roka, keď Rusko vojensky zaútočilo na Kyjiv.
Finálne výsledky poľských volieb potvrdili víťazstvo vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), získala 35,38 %. Druhá je s odstupom necelých päť percent proeurópska Občianska koalícia. PiS však napriek víťazstvu zrejme nedokáže zostaviť vládu.
Magda Vašáryová spomína, ako sa stretla s Viktorom Orbánom v časoch, keď bol ešte liberál. „Povedal mi, že sa musí posunúť politicky doprava, čo ma vydesilo. Vyslovil aj vetu, na ktorú nikdy nezabudnem: ‚Pamätaj si. Keď ja budem vpravo, za mnou nebude nikto,‘“ hovorí v rozhovore. Vysvetľuje, prečo má zmysel držať pri živote V4, hoci podľa nej nefunguje.
Voľby do poľského sejmu vyhrá vládnuce Právo a spravodlivosť s 35,67 % hlasov. Druhá bude proeurópska Občianska koalícia s 30,46 %. Vyplýva to z výsledkov, ktoré po sčítaní hlasov z vyše 99 % okrskov zverejnila štátna volebná komisia.
Kaczyński sa čudoval, kde sa v roku 1993 zjavili Slováci, spomína Magda Vašáryová na spoločný obed s poľským politikom. „Do rozdelenia Československa Slovákov nevnímal,“ hovorí. Vysvetľuje, ako sa za posledné roky zmenila poľská spoločnosť a prečo sa mnohí voliči hanbia za to, koho volia.
Po sčítaní hlasov z 90 percent volebných okrskov v parlamentných voľbách si v Poľsku udržuje vedenie vládnuce Právo a spravodlivosť, jeho náskok pred opozičnou Občianskou koalíciou sa však znižuje.
Jaroslaw Kaczyński dodnes nevie, koľko stojí chlieb, neovláda žiadny jazyk a v podstate nikam nechodí, hovorí Magda Vašáryová. „Recept, ako sa udržať pri moci, dostal od Viktora Orbána,“ vraví o súčasnom Poľsku. Opisuje, ako Kaczyński zničil súdnictvo a verejnoprávne médiá.
Investori predbežné výsledky nedeľných volieb v Poľsku privítali, rástol zlotý aj akcie na varšavskej burze, ukazuje Graf dňa. Opozičný blok troch strán vedený bývalým premiérom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom zrejme získal v parlamente väčšinu, a môže tak ukončiť spor s Európskou úniou, ktorá Varšave zmrazila miliardy európskej pomoci.
Zmobilizovaná spoločnosť dokáže vyhrať aj neférové voľby, reagoval britský historik Timothy Garton Ash na úspech poľskej opozície. Pri rekordnej účasti v niektorých miestnostiach došli volebné lístky, v Krakove sa naplnili urny.
Po sčítaní 63 % okrskov v poľských voľbách vedie PiS s 37,5 %, opozičná Občianska koalícia má 28,6 %. Sčítanie postupuje pomaly, pretože volil rekordný počet ľudí, navyše prebiehalo aj referendum. Prezident Andrzej Duda očakáva oficiálne výsledky až v utorok na obed.
Voľby v Poľsku rozhodla veľká motivácia najmä mladých ľudí a žien. PiS zrejme volili zhruba taký počet ľudí ako pred štyrmi rokmi, no opozícii sa podarilo výrazne mobilizovať. Celková odhadovaná účasť 72,9 % je v poľských reáliách až neuveriteľná.
Poľské akcie sa výrazne posilňujú, spevňuje sa aj kurz zlotého. Trhy reagujú na odhady výsledkov volieb, ktoré signalizujú, že vládna strana PiS prišla o väčšinu v parlamente a proeurópskej opozícii sa otvorila cesta k prevzatiu moci.
Danglár: Uletí mu?
Možný koniec vlády PiS by Poľsko znovu zblížil s EÚ a znamenal by obrat v chladných vzťahoch medzi Berlínom a Varšavou, píšu nemecké médiá, ktoré však zostávajú v komentároch k voľbám v Poľsku opatrné, pretože výsledok zatiaľ nie je jasný.
Víťazstvo poľskej opozície v parlamentných voľbách potvrdili aj takzvané latepolly, podľa ktorých PiS získalo 36,6 %, koalícia okolo Občianskej platformy 31 %, Tretia cesta 13,3 %, Ľavica 8,6 % a Konfederácia 6,4 %.
Sčítanie hlasov po voľbách v Poľsku postupuje pomaly, voliť totiž prišiel rekordný počet ľudí a zároveň sa konalo referendum. Po zrátaní desatiny odovzdaných hlasov má vládnuca strana Právo a spravodlivosť 40 % hlasov a opozičná Občianska koalícia 26,6 %.