Verejné IT zákazky

Veronika Remišová tvrdí, že Slovensko nebude môcť použiť eurofondy za 48 miliónov eur pri dvoch IT projektoch z čias vlády Smeru. Ide o zákazky, ktoré získala firma Alison Slovakia na finančnej správe a v rezorte, ktorý viedol Richard Raši.

Národná banka Slovenska vyhlásila verejné obstarávanie na dodanie celobankového dátového skladu. Hodnota zákazky je takmer 7,5 milióna eur, zrealizovať sa má v priebehu troch rokov. Ponuky môžu záujemcovia predkladať do 10. októbra 2022.

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital žiadajú preveriť mýtny systém a nový tender na mýto, podali podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Mal by prešetriť, či NDS pri nakupovaní IT služieb nemíňa peniaze v rozpore so zákonom.

Občianskymi preukazmi s čipom vydanými do 21. júna 2021 sa nebudú dať v januári 2023 podpísať dokumenty. Tisíce občanov, firiem a ich zamestnancov i živnostníkov si asi budú musieť vymeniť občianske preukazy. Slovensko.Digital vyzvalo ministerstvá investícií a vnútra, aby zaviedli jednoduchý podpis klikom.

Štátna agentúra spravujúca portál Slovensko.sk obviňuje Swan z „hrubej chyby“, ktorá prispela k utorkovému výpadku. Podľa NASES mali byť dátové centrá prepojené dvomi nezávislými telekomunikačnými linkami, tie však viedli súbežne.

Správca Slovensko.sk začal v máji sťahovať datacentrum do priestorov v štátnom podniku SPP. Za bývalej koalície chcela agentúra NASES kúpiť za 38 miliónov eur budovu v bratislavskej Petržalke, ktorá patrí Igorovi Rattajovi.

Novú bezplatnú virtuálnu pokladnicu finančná správa sprístupní budúcu stredu 29. júna. Do piatka 1. júla by ju však podnikatelia mali len testovať a neevidovať v nej pokladničné doklady.

Ministerstvo spravodlivosti vypísalo tender na nový IT systém obchodného registra. Kritériom bude najnižšia cena, hodnotu celej zákazky ministerstvo odhaduje na 11,5 milióna eur. Na predkladanie ponúk zostáva zhruba mesiac.

Nová bezplatná virtuálna pokladnica (VRP 2) bude zatiaľ fungovať len pre telefóny s Androidom. Nová aplikácia už obsahuje zaokrúhľovanie účtov na päť centov.

Podnikatelia si od júla budú môcť do telefónov stiahnuť novú bezplatnú virtuálnu pokladnicu. Finančná správa vraví, že ju vyvinuli za 28-tisíc eur. Starú aplikáciu za 15 miliónov eur od firmy Allexis môžu používať do konca júla.

Najvyšší kontrolný úrad vníma žalobu konzorcia IT firiem pre výsledky kontroly ako snahu zastrašiť nezávislú kontrolnú inštitúciu. Detailne sa k tomu zatiaľ vyjadrovať nebude, najprv sa musí podrobne oboznámiť s obsahom žaloby.

Dodávatelia portálu slovensko.sk žalujú NKÚ, žiadajú ospravedlnenie a 20-tisíc eur. Podľa konzorcia firiem GlobalTel a SWAN úrad počas vlaňajšej kontroly porovnával neporovnateľné a zverejnením výsledkov poškodil ich dobré meno.

Nový katastrálny web umožňuje podať návrh na vklad, doplniť informácie na liste vlastníctva či podať námietku. Pripravili sme otázky a odpovede o tom, ako sa dá od mája elektronicky komunikovať s katastrom.

Úrad geodézie, kartografie a katastra spustil nový portál Elektronické služby katastra nehnuteľností. S dodávateľom, ktorý mal v minulosti prepojenie s rodinou Brhelovcov, sa úrad nakoniec dohodol. „Na to, čo nám hrozilo, je to dobrý výsledok. Portál môžeme rozvíjať, dodávateľ v rámci záruky na služby odstraňuje menšie chyby,“ povedal v rozhovore predseda úradu Ján Mrva.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na všetko to pred nami sa dá v štátnom IT vyhovárať ďalšie tri roky a niet tomu čo vytknúť, hovorí IT špecialista Peter Mihálik, ktorý pracuje aj pre štát. „Keď máme investičný dlh, ktorý trvá viac ako dva životné cykly technológií, štát na mnohých miestach neinvestoval a nie je na to ani proces, tak to sa podľa mňa nevyrieši hladko.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Ak všetky testovania, ktoré momentálne prebiehajú, dopadnú v poriadku, v priebehu júna začne fungovať štátne mobilné ID. Podľa agentúry NASES bude mobilné ID pre používateľov elektronických služieb zatiaľ alternatívou prihlásenia sa, teda namiesto občianskeho preukazu s čipom a čítačky čipových kariet.

Štátnej agentúre NASES, pod ktorú spadá portál Slovensko.sk, sa zatiaľ nedarí dohodnúť s dodávateľmi Swan a GlobalTel na výmene softvéru a hardvéru. Agentúra podpísala s firmami dodatok k zmluve na dva týždne za 200-tisíc eur. Riaditeľ NASES Pavel Karel sa sťažuje, že dodávatelia obnovu spomaľujú a môže to spôsobiť výpadky portálu. (tasr)

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital sa pre novelu zákona o verejnom obstarávaní obrátia na Protimonopolný úrad a Európsku komisiu. Tvrdia, že parlamentom schválený zákon porušuje princípy hospodárskej súťaže pri zavedení tzv. elektronickej platformy.

Za uplynulý rok sa ušetrilo v štátnom IT 72 miliónov eur, uviedla podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
Podľa nej k úspore nedošlo tým, že by sa vo veľkom rušili projekty, ale zefektívnením ich riadenia a bezkorupčným nastavením.

Ministerstvo financií vyhlásilo súťaž na dodávanie počítačových zariadení, tlačiarní a príslušenstva. Hodnotu zákazky odhaduje na 1,33 milióna eura bez DPH, vyplýva z oznámenia o vyhlásení súťaže vo vestníku verejného obstarávania.

IT Asociácia Slovenska kritizuje úrady za meškanie aplikácie pre obchodníkov na kontrolu covid preukazov. Podľa jej viceprezidenta Mária Lelovského by za oneskorené dodanie riešenia v biznise hrozili pokuty a vyvodenie zodpovednosti.

Ministerstvo financií ušetrilo za nákup hardvéru, softvérových licencií a podporných služieb viac ako 4 milióny eur. Namiesto 7,2 milióna eur, za ktoré IT produkty bežne nakupovalo, zaplatí 3,1 milióna eur.

Veronika Remišová očakáva, že kritizované IT súťaže Národného centra zdravotníckych informatizácií budú vypísané nanovo. Ak nie, ministerstvo by neschválilo uhradenie z eurofondov. Na tendre upozornilo združenie Slovensko.Digital a Denník E.

Aplikácia pre obchodníkov na overovanie covidových preukazov je podľa štátnej firmy Slovensko IT nachystaná. Opätovne sa však testuje a čaká na schválenie ministerstvom zdravotníctva.

Verejné inštitúcie sa budú môcť uchádzať o eurofondy na sprehľadnenie svojich webov a elektronických systémov. Výzvu vyhlásilo ministerstvo informatizácie, z fondov EÚ pôjde na ňu 40 miliónov eur.

Remišovej štátny tajomník Hargaš vraví, že chcú získať väčšiu kontrolu nad Slovensko.sk, lebo sú to kľúčové systémy v dnešnom e-governmente. „Aj pre fungovanie takých vecí, ako je mobilné ID, potrebujeme mať väčšiu kontrolu nad touto infraštruktúrou.“

Novým Remišovej štátnym tajomníkom je od polovice júla IT odborník Ján Hargaš, ktorý bol predtým jej poradcom pre informatizáciu. Jeho prioritou sú digitálne služby na riešenie životných situácií občana a komunikácia ľudí so štátom cez mobil. „Nie je to otázka, či toto volebné obdobie alebo iné, ale ktorý z najbližších kvartálov to bude,“ vraví o mobilnom ID.

Foto N – Vladimír Šimíček

Marek Antal po odchode z ministerstva informatizácie pripúšťa, že podcenil zložitosť vzťahov v štátnom IT. „Osemdesiat percent času sme nevenovali koncepčným veciam, ale procesu a zákonom, kto má čo schváliť, pripomienkam. Ja som si už myslel, že všetko o IT viem, a odrazu som sa ocitol v prostredí, kde som zistil, že o komplikovaných vzťahoch v štátnom IT neviem nič,“ vraví v rozhovore bývalý štátny tajomník.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Šéf IT finančnej správy Lukáš Sojka vraví, že najkomplikovanejší problém je pre nich vyrovnanie sa s firmou Ditec. „Niežeby to bola problematická zmluva, zažil som rôznych dodávateľov a oni svoju robotu nerobia zle. Problém je však v tom, že tieto systémy štát nevlastní.“

NKÚ má pri utajenom kyberprojekte na úrade podpredsedu vlády z čias bývalej koalície viacero podozrení, pre ktoré sa obrátil na políciu. Projekt na riadenie incidentov kybernetickej bezpečnosti podľa kontrolórov v závere vlaňajška nebol odovzdaný ani na 2 %, no kľúčové položky štát zaplatil. „Veď predsa nemáte platiť za systém, ktorý ešte nie je nasadený do prevádzky,“ hovorí podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Šéf IT finančnej správy Lukáš Sojka vraví, že prevádzka IT systémov stojí finančnú správu v priemere 57 miliónov eur ročne, no s výnimkou daňového systému žiadny z kritických a dôležitých nevlastní. „Mojím cieľom je posilniť schopnosti prevádzky IT systémov finančnej správy tak, aby si u dodávateľov objednávala služby čo najmenej.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Kontrolóri NKÚ zistili podľa vicepremiérky Remišovej závažné pochybenia pri kybernetickom projekte za 44 miliónov eur, ktorý sa robil v utajenom režime. Projekt bol schválený na úrade podpredsedu vlády počas vlády Petra Pellegriniho. NKÚ na základe výsledkov kontroly podáva trestné oznámenie.

Štátna agentúra NASES, ktorá spravuje Slovensko.sk, sa dohodla s SPP na prenájme dátového centra. Zmluva za 4,1 milióna eur platí do polovice roka 2028, do priestorov v širšom centre Bratislavy sa chcú sťahovať do konca tohto roka.

Ministerstvo financií nepredĺži IT zmluvu so SAP Slovensko za 28 miliónov eur. Kontrakt na licenčnú podporu pre ministerstvá školstva, vnútra a financií napadol v minulosti Úrad pre verejné obstarávanie, podľa registra zmlúv vyprší dnes.

Politické špičky hovorili, že mobilná identita je veľkou prioritou, no za rok sa nič neudialo, hovorí v podcaste IT odborník Ján Suchal. „Očakávali sme, že táto vláda nastaví nový štandard, ako by sa mali robiť projekty. Zatiaľ to vyzerá, že v tejto veci sa znižuje.“

Na tejto vláde vidieť, že nechce na IT projektoch hlavne zarobiť, no čo sa týka transparentnosti, je to také rozpačité, hovorí Ján Suchal zo Slovensko.Digital. „Pri niektorých projektoch mám bohužiaľ pocit, že je to horšie, ako to bolo.“

IT špecialista Ján Suchal zo Slovensko.digital. Foto – Ľubomír Mäkký

Minister hospodárstva Richard Sulík dnešným dňom odvolal Andreja Holáka z funkcie podpredsedu predstavenstva MH Manažmentu. Holáka vo štvrtok zadržala NAKA, podľa TV Markíza ho v ten deň aj prepustila.

Richard Sulík chce o odvolávaní Andreja Holáka hovoriť s jeho šéfom Ľubošom Lopatkom. Sľubuje rýchle rozhodnutie ešte tento týždeň. „Miera podozrení musí byť dostatočne vysoká, keďže skončil rovno za mrežami,“ povedal Sulík o Holákovi.

Ministerstvo hospodárstva nemá bližšie informácie k zadržaniu podpredsedu predstavenstva MH Manažmentu Andreja Holáka. Podľa medializovaných informácií jeho zadržanie nesúvisí s jeho aktuálnou pozíciou a prácou v MH Manažmente.

Jeden z neúspešných uchádzačov spochybnil výsledky súťaže o Európske centrá digitálnych inovácií, ktorú organizovali ministerstvá investícií a hospodárstva. Žiada zrušiť druhé kolo súťaže. Víťazi môžu získať granty Európskej komisie, z ktorých by mali podporovať napríklad digitalizáciu malých a stredných firiem.

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) počíta pri reforme stavebného konania s novým IT systémom, ktorý má prevádzkovať súkromník za desiatky miliónov ročne. „To je určite veľa. Neznie to dobre, určite sa na to pozrieme,“ povedal Remišovej štátny tajomník pre IT Marek Antal.

Pôdohospodárska platobná agentúra nechce kupovať na svoju digitalizáciu nové IT systémy, ale využiť už existujúce vládne. V rozhovore to hovorí jej generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš, podľa ktorého rokujú s ministerstvom Veroniky Remišovej.

Ministerstvo informatizácie plánuje nakúpiť kancelársky softvér a služby pre úrady so stotisíc používateľmi. Horná hranica na trojročné obdobie je 48 miliónov eur, suma môže byť podľa Útvaru hodnoty za peniaze aj nižšia. Nákup má nahradiť tender, ktorý zrušilo ministerstvo financií v marci.

NCZI sa v minulosti stalo telekomunikačným podnikom, čím si zjednodušilo postup vo verejnom obstarávaní. Teraz očakáva pokutu od ÚVO a zároveň mu vznikli nové povinnosti podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti.

Národné centrum zdravotníckych informácií dalo za pravdu ÚVO, že pri dvoch zákazkách z roku 2017 použili neoprávnene telekomunikačnú výnimku. Ohlásilo trestné oznámenie. Bývalý šéf NCZI Peter Blaškovitš stále tvrdí, že postupovali správne.

Ilustračné foto - JumpStory

Prvý rok šéfovania Veroniky Remišovej štátnemu IT je podľa Petra Kulicha možné hodnotiť skôr ako stagnáciu. Výkonný riaditeľ Slovensko.Digital povedal, že bolo vhodné, aby ministerstvo predstavilo plán a roadmapu v oblasti informatizácie.

Česká vláda nakupovala na konci Pellegriniho vlády IT služby v priemere o tretinu lacnejšie ako Slovensko. Vyplýva to z analýzy, ktorá porovnáva jednotkové ceny a na ktorej spolupracoval Útvar hodnoty za peniaze.

Bývalí vládni digitálni lídri Richard Raši a Peter Pellegrini. Foto - TASR

Ministerka Veronika Remišová preveruje zmluvy, ktoré uzatvorilo predošlé vedenie rezortu, vrátane verejných obstarávaní. Viaceré z nich vykazovali znaky nevýhodnosti či predraženia, preto boli pozastavené, uviedol rezort v reakcii na výzvu Slovensko.Digital na preverenie tajných zmlúv v štátnom IT.

Slovensko.Digital vyzýva štátne orgány na preverenie „tajných“ zmlúv v štátnom IT. Tvrdí, že zásah NAKA, počas ktorého bol zadržaný aj bývalý šéf finančnej správy František Imrecze, nie je prvým známym problémom utajených IT zákaziek.

Zadržanie a obvinenie bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho by sa malo týkať IT tendrov. Tie v minulosti obstarávali aj v utajenom režime a išlo o milióny eur.

Najčítanejšie teraz

Podnikateľ zdokumentoval, ako ho vydieral novinár Žatko. V Markíze skončil, RTVS za ním stojíPeter Žatko. Reprofoto - RTVSPlynovody Nord Stream možno už nikdy neopravia. Európa sa začína báť o kritickú infraštruktúruSnímka jedného z troch miest, kde v Baltickom mori uniká plyn. Foto - TASR/APKováčik: Hamšík spravil to, čo som za dvanásť rokov od Borbélyho nezažilFoto N - Tomáš HrivňákVývoj bojov (217. deň): V Lymane ide o veľa, Rusi sa skúšajú zachrániť aj pomocou mobilizovaných nováčikovUkrajinci posilňujú jednotky útočiace na Lyman o ďalšie tanky. Ilustračné foto - generálny štáb UkrajinyNewsfilter: Obyčajný deň Hegerovej vlády – ekonomický kolaps, kontroly na hraniciach a zachraňovanie Igora MatovičaFoto - TASRJeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzusJuraj Slafkovský medzi spoluhráčmi. Foto TASR/APMešár hral znovu lepšie ako Slafkovský. Generálny manažér má pre draftovú jednotku tri scenáreFilip Mešár robil obrane Toronta problémy. Foto TASR/APLekári začali hromadne podávať výpovede, odísť chce viac ako 1 900 lekárovLekárski odborári odchádzajú z rokovania na úrade  vlády. Foto - TASRVývoj bojov (216. deň): V najbližších dňoch sa možno dozvieme, či nekončiaci ukrajinský postup pripraví Putina o posledné zábranyUkrajinský tank s posádkou. Foto - ukrajinská armádaKozák to predpovedal. Prečo sa slovenský futbal dostal do krízyJán Kozák. Foto N - Peter KováčProtesty proti mobilizácii rozožierajú Rusko ako hrdzaRuskí muži dvíhajú palce hore po prekročení gruzínsko-ruského hraničného priechodu Verchnij Lars v piatok 23. septembra 2022. Na rusko-gruzínskych hraniciach sa vytvoril desať kilometrov dlhý rad. Zvýšený počet ruských občanov sa stále snaží opustiť Rusko po tom, čo tamojší prezident Vladimir Putin vyhlásil v stredu čiastočnú mobilizáciu. Foto - TASR/APZa predražené cétečká Blanárov úradník sedí, Fico stále drží Blanára vo vysokej štátnej funkciiPodpredseda Smeru Juraj Blanár. Foto N - Tomáš BenedikovičMatovič sa bránil aj Hitlerom. Hlasovanie o jeho odvolaní sa odkladá pre kolaps poslancaSudca Lipšicovmu úradu: Pri Pčolinskom ste sa ponáhľali, spravili ste závažné procesné chybyVladimír Pčolinský. Foto N - Tomáš BenedikovičMazurek tvrdí, že človek od Záborskej sondoval podporu Republiky pre Matovičov balíček, poslankyňa to odmietaAnna Záborská, Milan Mazurek a Igor Matovič. Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

21:40Balón do stratosféry aj štvornohý robot. Noc výskumníkov hľadá spôsoby, ako obnoviť dôveru vo vedu 21:13Lengvarský o výpovediach: K výraznému obmedzeniu starostlivosti nedôjde (+video) 19:39Newsfilter: Matovič nateraz prežil, trápenie pokračuje 18:45Z generála, ktorý bráni Ukrajinu, je doma legenda. Rozmýšľa západne a dáva voľnosť podriadeným 18:02V päťstovkách narvete do kancelárskeho kufra štyri milióny, vysvetlil obžalovaný Kuba 17:48Ako sme s dvadsaťeurovým meračom odhalili žrútov elektriny v domácnosti a znížili jej spotrebu o niekoľko percent 17:24Matovič iným vyčíta Hitlera, ale vďaka fašistom vládne on 17:09Shooty: Odchod 17:06Matovič sa bránil aj Hitlerom. Hlasovanie o jeho odvolaní sa odkladá pre kolaps poslanca 16:51Ako deti naučiť šetriť, ale nevychovať z nich lakomcov? Ako budovať zdravý vzťah detí k peniazom, odporúčajú odborníci 16:45Ako drahšie energie ovplyvnia rodinné rozpočty? V priemere na ne pôjde štvrtina výdavkov 16:41Týždeň v európskej ekonomike: Aj Slovensko už volá po zastropovaní cien plynu dovážaného do EÚ 16:22Protesty proti mobilizácii rozožierajú Rusko ako hrdza 15:30Mobilizácia zasiahla aj KHL. Nechcete ísť do vojny, pošlú vás do väzenia, varoval zamestnanec klubu 15:13Danglár: Bezbranná polícia 14:35Graf dňa: Infláciu tlačia živnostníci, nie chamtivé firmy, ukazuje analýza NBS 14:28Spoluautor seriálu o ŠtB Blaščák: Eštebáci boli ľudia nad zákonom. Dokázali zakamuflovať aj vraždu 14:12Vývoj bojov (217. deň): V Lymane ide o veľa, Rusi sa skúšajú zachrániť aj pomocou mobilizovaných nováčikov 14:11Nás zabíjajú, ale Európania sa boja nevykúrených bytov 14:07Sting pre Denník N: O vážnych témach píšem až vtedy, keď nájdem vhodné metafory 13:59Kozák to predpovedal. Prečo sa slovenský futbal dostal do krízy 13:42Sting naservíroval v Košiciach najväčšie hity (fotoreportáž) 13:39Sudca Lipšicovmu úradu: Pri Pčolinskom ste sa ponáhľali, spravili ste závažné procesné chyby 13:28Lekári začali hromadne podávať výpovede, odísť chce viac ako 1 900 lekárov 13:10Dve jubileá Vladimíra Clementisa – z rebela poslušný člen strany 12:24Mazurek tvrdí, že človek od Záborskej sondoval podporu Republiky pre Matovičov balíček, poslankyňa to odmieta 12:06Zelený newsfilter: Blíži sa klimatický samit v Egypte, ale dôležitejšie pre klímu je to, čo sa deje v Nemecku 11:51V bratislavskej bytovke zdraželo teplo z 50 na 200 eur mesačne. V podobnej situácii sú stovky ďalších 11:36„Katastrofálne záplavy.“ Jeden z najhorších hurikánov v americkej histórii zasiahol Floridu 11:00Šachový svet zasiahol spor, ktorý otvára dilemy dôležité pre celé ľudstvo