Školskí odborári budú v utorok rokovať s premiérom Hegerom o vyšších platoch pre učiteľov. Trvajú na zvýšení platov od 1. júla o 10 % a následne o viac ako 10 % od 1. januára 2023. „V prípade nesplnenia požiadaviek je pripravený scenár štrajku na september,“ povedal šéf odborárov Pavel Ondek.
Platy zdravotníkom a učiteľom by sa mali zvyšovať aj podľa rokov praxe, povedala poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá je i predsedníčkou odborov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Zvyšovanie platov podľa rokov praxe je podľa nej kľúčové.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) hodnotí situáciu v koalícii ako katastrofálnu. Napriek tomu verí, že vláda stihne zdvihnúť platy vo verejnej správe do septembra. „Začali rokovania o tom, aby sa zdvihli platy naprieč verejnou správou o 10 percent,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.
Podľa Richarda Sulíka sa musí vláde podariť 10-percentné zvýšenie platov učiteľov. „Neviem si predstaviť, že by minister financií ďalej naťahoval nervy učiteľov a pracovníkov v školstve a odmietal podpísať zvýšenie,“ tvrdí v ankete.
Sulík, Remišová, Šipoš či Pellegrini odpovedajú v ankete na to, či sa vláde podarí zvýšiť platy učiteľov a zabrániť štrajkom, ktoré môžu od septembra zatvoriť školy. Juraj Šeliga zo Za ľudí je presvedčený, že vláda sa nakoniec dohodne.
Igor Matovič naznačil, že protest učiteľov organizoval Smer a Hlas. Školskí odborári Matovičovi nedovolili prísť na ich protest, ale podľa neho tam Smer a Hlas mohli byť. „Takže asi vieme, kto organizoval ten štrajk a kto platil zvoz učiteľov,“ povedal minister financií v televízii Joj. Odborári to odmietajú a označujú za dehonestujúce.
Učitelia v Bratislave majú problém dôstojne žiť pre nízke platy. Matematikárke Eve Kúdelovej sa stávalo, že v druhej polovici mesiaca jej zostávalo desať eur na týždeň. Spoľahnúť sa mohla na lacné školské obedy a hľadala si výhovorky, prečo nemôže ísť s kamarátmi večer von. „Cítila som sa ako chudák,“ hovorí.
Organizátori oficiálne ukončili protest učiteľov po tom, čo tisícky učiteľov takmer polhodinu neprestajne skandovali pred parlamentom. Odborári odniesli svoje požiadavky predsedovi parlamentu a stretnú sa aj s poslancom Jozefom Pročkom, ktorý je členom školského výboru.
Premiér nepovedal jasne, či sa platy učiteľov môžu zvyšovať ešte tento rok. „Keby som neveril, že to je reálne, tak sa o to nesnažím,“ povedal. Situácia je však podľa neho veľmi ťažká. O platoch rokoval aj s ministrom financií a hospodárstva.
Minister školstva Branislav Gröhling potvrdil, že učitelia môžu očakávať trojpercentné zvyšovanie platov učiteľov, ktoré vzišlo z kolektívneho rokovania. Je už kryté a bude sa realizovať. Podľa neho bolo dnes zasadnutie vlády prerušené pre nariadenie vlády o zvyšovaní platov učiteľov. „Otvoril som túto tému s pánom Krajniakom, pretože nemôžeme rokovať o zvyšovaní platov učiteľov, ak to nemáme kryté.“
Vláda by mala rokovať aj vo štvrtok, potvrdila vicepremiérka Veronika Remišová. Dôvodom má byť príspevok na ubytovanie Ukrajincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Ministerstvo vnútra chce ešte dopracovať materiály.“
Na proteste učiteľov vystúpil aj zástupca českomoravských školských odborov František Dobšík. Podľa neho sú nízke platy slovenských učiteľov hanbou. Naopak, platy českých učiteľov v základných a stredných školách sa pohybujú až okolo 1700 eur. „Veľa z nás je nahnevaných, keď počuje tieto cifry,” komentoval jeho slová organizátor protestu.
Organizátori protestu učiteľov čítajú programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého je školstvo ich prioritou. „Smejete sa?“ pýtajú sa. Tvrdia, že trojpercentné zvýšenie platov ich nezachráni pred infláciou. Námestie SNP je plné učiteľov a skandujú: „Hanba!“
Naživo: Protest učiteľov. Učitelia protestujúci za vyššie platy zaplnili veľkú časť Námestia SNP v Bratislave. Organizátori očakávajú až 10-tisíc ľudí, učitelia do hlavného mesta prichádzali autobusmi z celého Slovenska.
Vládou prešlo 10-percentné zvýšenie platov učiteľov od januára 2020. Naposledy im upravili platy v septembri, keď vláda schválila navýšenie predovšetkým pre začínajúcich učiteľov.
Ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že učiteľom sa historicky zvýšili platy a zvyšovanie bude pokračovať. Nebude vraj výnimkou, ak nástupný plat učiteľov bude viac ako 1000 eur v hrubom po ich dovzdelávaní.
V čiernom prišla na Deň učiteľov do školy aj Mária Rothensteinová, ktorá je učiteľkou už 21 rokov. Pridala sa k učiteľom na viac ako 1 100 školách, ktorí si vo štvrtok na obed minútou ticha uctili slovenské školstvo.
Podľa SaS neprináša zákon o pedagogických zamestnancoch žiadané zmeny a neodráža potreby praxe. „Namiesto toho prináša množstvo nezmyselných zmien, ako napríklad povinné vzdelávanie pre triednych učiteľov, od ktorých teraz ministerka odstupuje,“ tvrdí Branislav Gröhling.
Učitelia žiadajú stiahnutie zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Ten je aktuálne v druhom čítaní a parlament by o ňom mal rokovať koncom mesiaca. Vyčítajú mu, že neprináša systémové zmeny.
Kocky sú hodené, milión kociek na stole. Premiérove dlažbové kocky sa stali hitom, internet si z nich uťahuje.
Iniciatíva slovenských učiteľov a Nové školské odbory nesúhlasia s priebehom a náhlym ukončením kolektívneho vyjednávania. „Spôsob, akým KOZ a vláda vylúčili, už druhý rok po sebe, pedagogických a odborných zamestnancov z valorizácie platov v rámci uzatvárania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, považujeme za diskriminačný.“
Premiér to tak nepomenoval, ale pri platoch učiteľov Smer ustúpil SNS. Andrej Danko učiteľom odkazoval, že majú právo na štrajk a koalícia im od zajtra platy zvýši, aj keď nepristúpili na podmienky Smeru.
Koaliční lídri budú mať o 12. hodine vyhlásenie po neformálnom stretnutí. Témou by malo byť zvyšovanie platov v školstve. Oznámil to tlačový úrad vlády.
Odchádzajúci minister školstva Peter Plavčan dúfa, že učitelia dostanú vyššie platy, aj keď nepodpísali dohodu o tom, že nebudú štrajkovať do konca volebného obdobia.
Koaličná rada rozhodne, či sa platy učiteľov zvýšia od septembra tohto roka alebo až od januára 2018. V reakcii na rozhodnutie odborárov nepodpísať memorandum o sociálnom zmieri to oznámil Most. (tasr)
Končiaci minister školstva Plavčan verí, že bude pokračovať zvyšovanie platov učiteľov podľa dohody. Reagoval tak na rozhodnutie odborárov nepodpísať memorandum, ktoré malo zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. (tasr)
SNS rešpektuje postoj školských odborov, ktoré odmietli ponuku premiéra Fica, že ak nebudú štrajkovať, dostanú vyššie platy skôr.
Učiteľskí odborári odmietli ponuku Fica, že ak nebudú štrajkovať, dostanú vyššie platy skôr. Je otázne, čo vláda teraz urobí a odkedy učiteľom platy zvýši.
Ak odbory podpíšu dohodu o zmieri za rýchlejšie zvýšenie platov, je to zrada záujmov učiteľov, myslí si šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Učitelia tak podľa neho stratia dôveru voči starým odborom. „Ak sa bude takto zvyšovať mzda učiteľov, na štandard OECD sa dostaneme v roku 2035,“ povedal Crmoman.
Každoročné zvýšenie platov učiteľov je prvým krokom k reforme školstva. Povedal to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). (tasr)
Od septembra stúpnu platy učiteľov o 6 percent. Dohodli sa na tom na koaličnej rade, odobrila to aj vláda. Na januárovom raste sa zatiaľ nedohodli.
Premiér Fico povedal, že sa potvrdilo, že hlavným dôvodom, prečo sa vláda nezišla v júni, bola chýbajúca dohoda o platoch učiteľov. „Dohoda ku koncu minulého týždňa vznikla,“ oznámil.
Učitelia žiadajú od ministra školstva reakciu na vyjadrenia bývalého ministra Petra Pellegriniho, ktorý povedal, že výsledky našich žiakov sú hanba.
„Veľa kolegov vycítilo, že minister verklíkuje naučené frázy, nevystupuje veľmi na verejnosti, nezažili sme ho v televíznej debate. Neprejavil odbornosť ani kompetentnosť, silu ani vôľu,“ opisuje šéf komory učiteľov Vladimír Crmoman, ako učitelia vnímajú Petra Plavčana.
Foto: V centre Bratislavy sa konal Sprievod svetiel organizovaný Iniciatívou slovenských učiteľov. Akciou chceli poukázať na nezáujem politikov o školstvo.
16. novembra organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov Sprievod svetiel. „Cieľom akcie je zahasiť pasivitu v nás a zažať svetielko našej občianskej angažovanosti.“ V Bratislave sa začne sprievod o 17.11 na Námestí slobody a povedie na Rybné námestie. Sprievod bude aj v Martine o 17.11 od Mestskej scény cez Divadelné námestie v Martine.
Iniciatíva slovenských učiteľov ukončila stupňovaný štrajk, ktorý trval od 13. septembra. Zapojilo sa zhruba 2500 učiteľov. Teraz by podľa iniciatívy mali pokračovať odbory, ktoré by mali presadzovať vyššie zvýšenie platov. Ak sa im to nepodarí, nemali by podpísať kolektívnu zmluvu.
Iniciatíva slovenských učiteľov zrušila štrajk naplánovaný na 13. októbra. Na ten deň je totiž vyhlásený štátny smútok súvisiaci s pohrebom Michala Kováča. Stupňovaný štrajk bude pokračovať v stredu 19. októbra.
Minister školstva Peter Plavčan odmieta, aby sa platy učiteľov regionálne diferencovali. „Viem si skôr predstaviť, že by sme diferencovali platy na základe toho, či sú učitelia ochotní využívať nové metódy výučby, aká je kvalita vzdelávania, akí sú náchylní na sebe pracovať,“ povedal Plavčan v relácii Sobotné dialógy.
„Ja si viem predstaviť prakticky 6-percentné navýšenie (platov) každý rok a urobím všetko pre to, aby to bolo znovu o rok k prvému septembru a ďalšiemu,“ povedal minister školstva Peter Plavčan (SNS) v relácii Sobotné dialógy. Dokopy by sa podľa neho mohlo takto napočítať „niečo medzi 30 – 40 percentami“. Jednorazové navýšenie platov učiteľov o 25 percent Plavčan odmietol.
Asi 150 učiteľov dnes v Bratislave protestovalo. Dôvodom bola ich nespokojnosť s rokovaniami o zvyšovaní platov, ale aj s nedostatkom investícií do školstva.
Iniciatíva slovenských učiteľov chce v štrajku pokračovať aj v októbri. „Štrajk stupňujeme v tom, že už štrajkujeme vždy 4 hodiny a skracujeme interval z 8 na 6 dní,“ tvrdí iniciatíva. Vyučovať tak nebudú vo štvrtok (13.10), v stredu (19.10) a utorok (25.10).
Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá organizuje stupňovaný štrajk, chce v piatok doobeda pochodovať na „Bazálnom pochode“ od Domu odborov k Ministerstvu financií na Štefanovičovej ulici. „Príďte počas piatkového štrajku dať najavo, čo si myslíte o najnovšej ponuke: 0 percent v roku 2017!“ píše iniciatíva. Reagujú tak na ministra financií Petra Kažimíra, ktorý cez víkend povedal, že učitelia majú zachovať „bazálny pokoj“.
Andrej Danko odkázal učiteľom, že môžu byť spokojní, a zaútočil na iniciatívu štrajkujúcich. Predseda SNS, ktorá dostala na starosti školstvo, chodil v roku 2012 a 2013 štrajkovať s učiteľmi. Teraz hovorí, že štrajk je nelegálny.
„Bol som jeden z vás,“ hovorí predseda parlamentu Andrej Danko na konferencii školských odborov. Aj on chodil štrajkovať v rokoch 2012 a 2013, keď učitelia žiadali vyššie platy. Vyzval, aby odborári nepodporovali „iniciatívy“, ktoré nemajú odborný background. Hovorí o Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá už niekoľko týždňov organizuje stupňový štrajk. „Súťažia o pozíciu odborov,“ hovorí Danko o iniciatíve.
Aj keby sa zdvojnásobili platy učiteľom, neznamenalo by to lepšiu výučbu, povedal v Sobotných dialógoch RTVS minister financií Peter Kažimír (Smer). „Je to o systéme aj o ľuďoch, ktorí sú vnútri.“ Treba sa podľa neho zamerať na učiteľov, ktorí prichádzajú učiť. „Ak páni z iniciatív presvedčia všetkých ostatných zamestnancov, aby nemali valorizácie, tak budú mať viac,“ povedal.
Do dnešného stupňovaného štrajku učiteľov sa zapojilo 2031 pedagógov, na niektorých školách sa neučilo tri vyučovacie hodiny. „Dnes znova nebolo odučených približne 6000 vyučovacích hodín a opäť sa zdá, že vláde a ministerstvu táto situácia vôbec neprekáža, čo je pre nás veľmi zarážajúce,“ uviedol Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. (tasr)
„Viaceré premiérove výroky sú nepravdivé, zavádzajúce a účelové,“ reaguje Iniciatíva slovenských učiteľov na vyjadrenia Roberta Fica v rozhovore v Novom Čase.