Veľká Británia a brexit

Britský minister obrany Grant Shapps rokoval s Volodymyrom Zelenským o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. Pre Shappsa je to prvá návšteva Ukrajiny od jeho nástupu do funkcie na konci augusta, predtým ju navštívil ešte ako minister energetiky.

Európski výrobcovia elektromobilov chcú zmenu pravidiel vývozu do Británie. Inak podľa nich hrozí, že od januára zaplatia v nasledujúcich troch rokoch o 4,3 miliardy eur navyše. Problém sa týka brexitových pravidiel.

Stovky ľudí v Londýne demonštrovali za opätovný vstup Británie do EÚ. „Brexit bol obrovskou chybou, doplácame na to všetci, najmä robotnícka trieda a chudobnejší ľudia, a musíme s tým niečo urobiť,“ povedal jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Corr, ktorý pracuje ako vodič.

Britská ekonomika sa v júli scvrkla omnoho viac, ako sa čakalo, čo zvýšilo obavy z prichádzajúcej recesie, ukazuje Graf dňa. Bank of England aj napriek tomu zrejme budúci týždeň zvýši úrokové sadzby.

Británia zaradí vagnerovcov na svoj zoznam teroristických organizácií. Oznámil to premiér Rishi Sunak na sociálnej sieti X. Kremeľ reagoval vyhlásením, že táto žoldnierska skupina z právneho hľadiska neexistuje.

Narušenie leteckej dopravy v Británii môže trvať niekoľko dní, varoval minister dopravy Mark Harper. Vládni úradníci podľa neho neveria, že ťažkosti spôsobil kybernetický útok. Letecké spoločnosti a letiská varujú, že chaos pokračuje aj dnes.

Londýnska polícia sa obáva úniku údajov o svojich zamestnancoch, niekto totiž narušil informačný systém jednej z dodávateľských firiem. Tá mala prístup napríklad k menám, fotografiám, hodnosti či platovému zaradeniu policajtov.

Britský premiér Rishi Sunak plánuje vynechať septembrové zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Stane sa tak prvým britským premiérom za posledných desať rokov, ktorý sa na tomto podujatí nezúčastní. Zdôvodnil to pracovnou vyťaženosťou.

Británia bude v novembri hostiť prvý samit venovaný bezpečnosti umelej inteligencie. Premiér Rishi Sunak už predtým nazval umelú inteligenciou „rozhodujúcou technológiou našej doby“ a chce, aby jej regulačný úrad sídlil v Londýne.

Británia eviduje rekordný počet nevybavených žiadostí o azyl. Na rozhodnutie o udelení štatútu utečenca čakalo na konci júna vyše 175-tisíc ľudí, čo je o 44 percent viac ako vlani. Veľká väčšina z nich čaká na vybavenie žiadosti viac ako pol roka.

Britániu ničí brexitové tabu, píše Lucas Edward. „Tesná väčšina, presne 51 % respondentov, dnes podporuje opätovné pripojenie Británie k EÚ. Ale to je nereálne. To, čo sme mali v roku 2016, je nenávratne preč. Budúce členstvo by prišlo až po zdĺhavých a namáhavých rokovaniach.“

Z britského volebného úradu pri hekerskom útoku unikli dáta miliónov voličov. Úrad sa stal terčom útokov viackrát, prvý raz už v roku 2021. Hekeri mohli získať mená, adresy, telefónne čísla, emaily aj fotografie voličov či kandidátov.

Británia uvalila sankcie na obchodníka so zbraňami Ašota Mkrtyčeva zo Slovenska, ktorého podozrieva z účasti na dodávkach zbraní do Ruska. Na rodáka z Azerbajdžanu uvalili sankcie už aj Spojené štáty po tom, čo sa snažil Rusku sprostredkovať predaj zbraní a munície z KĽDR.

Britská vláda udelila viacerým ruským oligarchom výnimky zo sankcií a umožnila im, aby si ďalej užívali luxus. Píše o tom denník The New York Times s tým, že míňali státisíce dolárov na súkromných kuchárov, šoférov či chyžné.

Britský minister obrany Ben Wallace potvrdil plánovaný odchod z vlády i parlamentu. Z funkcie odstúpi pri najbližšej reorganizácii kabinetu, ktorá sa očakáva na jeseň. Pre Sunday Times povedal, že nebude ani kandidovať v ďalších parlamentných voľbách.

Prigožinova vzbura je pre Putina bezprecedentnou výzvou, povedal šéf britskej diplomacie James Cleverly. Je podľa neho zrejmé, že v ruskej podpore vojny sa objavujú trhliny. (guardian)

Sedem rokov po brexitovom referende sa Británia a EÚ stále rozchádzajú, píše Timothy Garton Ash. „Nedávno som bol v Írsku, Estónsku, Holandsku, Nemecku a vo Švédsku. Vo všetkých týchto krajinách, ktoré kedysi považovali Britov za mimoriadnych partnerov, sa Británia takmer nespomína, teda okrem toho, že je predmetom ľútosti, posmechu a opovrhnutia.“

Vlna horúčav pri pobreží Spojeného kráľovstva a Írska ohrozuje morské živočíchy. Vedci varujú, že rekordne vysoké teploty na severovýchodnom pobreží Anglicka a na západe Írska by v lete mohli viesť k masovému úhynu rýb a ustríc.

Británia plánuje zachovať ruské sankcie, kým nebude Ukrajina odškodnená za straty spôsobené vojnou. Návrh novej legislatívy, ktorá to umožní, predstavil britský minister zahraničných vecí James Cleverly.

Boris Johnson opustil loď verejnej služby, skôr než ho hodili cez palubu, píše o odchode britského expremiéra z politiky Ivan Kytka. Médiá mu vyčítajú škody súvisiace s brexitom, porušovanie covidových opatrení či to, že chcel svojho otca dosadiť do Snemovne lordov. „Asi niet človeka, ktorý by spojením s ním neutrpel ujmu alebo krivdu,“ napísal jeho životopisec.

Škótku expremiérku Nicolu Sturgeonovú polícia prepustila bez vznesenia obvinenia, vyšetrovanie financovania Škótskej národnej strany však podľa policajného vyhlásenia naďalej trvá. Na polícii Sturgeonová strávila viac ako sedem hodín.

Škótsku expremiérku Nicolu Sturgeonovú zatkli v rámci vyšetrovania kauzy financovania Škótskej národnej strany. Polícia potvrdila, že Sturgeonová je podozrivá a vypočúvajú ju. Vo funkcii pôsobila vyše osem rokov, než v marci odstúpila.

Škótska expremiérka Nicola Sturgeon. Foto - TASR/AP

Ukrajina uvalila sankcie na majiteľa britských denníkov Independent a Evening Standard. Lord Alexander Lebedev má ruské aj britské občianstvo a vlastní viacero nehnuteľností aj na Kryme. V minulosti hostil na svojich večierkoch aj vtedajšieho premiéra Johnsona. (guardian)

Brexit podľa výskumníkov výrazne prispel k vyšším cenám potravín v Británii. Od decembra 2019, teda tesne predtým, ako formálne opustila EÚ, do marca 2023 stúpli o takmer 25 percentuálnych bodov. Centre for Economic Performance vypočítalo, že bez brexitu by bol údaj o osem bodov nižší. (bloomberg)

Britský minister obrany Ben Wallace má záujem o post generálneho tajomníka NATO. Súčasnému šéfovi Jensovi Stoltenbergovi sa skončí mandát 30. septembra a nórsky diplomat uviedol, že už nepožiada o jeho ďalšie predĺženie.

Prvé výsledky miestnych volieb v častiach Anglicka naznačujú veľkú porážku pre vládnych konzervatívcov. Podľa sčítania stratili vyše 460 kresiel, zatiaľ čo opoziční labouristi si zatiaľ polepšili o viac ako 260 kresiel. Predseda Konzervatívnej strany Greg Hands pripúšťa stratu až 1000 kresiel v miestnych radách.

Britský premiér Rishi Sunak chce dohodu s EÚ, ktorá by britským občanom uľahčila cestovanie, zistila agentúra Bloomberg, podľa ktorej sú meškania na hraniciach vyvolané pasovými kontrolami v rozpore s tým, ako vláda vysvetľuje výhody brexitu. Sunakov hovorca uviedol, že o tom nič nevie. (čtk)

Počet Britov, ktorí sú za opätovný vstup do EÚ, stúpol na 61 %, vyplýva z prieskumu Omnisis. Je to o štyri percentá viac, ako agentúra evidovala v prvej polovici apríla. (europe elects)

Britský vicepremiér a minister spravodlivosti Dominic Raab odstúpil po obvineniach zo šikany. Vyhlásil, že cíti povinnosť prijať závery komisie, no dodal, že príliš prísne vyšetrovanie prinieslo nebezpečný precedens a pribudnú aj ďalšie „falošné obvinenia“ voči ministrom.

Britský minister Dominic Raab. Foto - TASR/AP

Britský premiér Rishi Sunak vyzval na obnovu fungovania severoírskej vlády. Urobil to v deň, keď uplynie 25 rokov od uzavretia veľkopiatočnej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v Severnom Írsku.

India pozastavila rokovania o obchodnej dohode s Britániou na protest proti tomu, že britské úrady podľa nej dostatočne neodsúdili útoky sikhských extrémistov na indické zastupiteľstvo v Londýne. Informoval o tom denník The Times s odvolaním sa na britské vládne zdroje.

Britská polícia varuje, že počas Veľkej noci môžu v Severnom Írsku vyčíňať ozbrojené skupiny. Krajina si vtedy pripomína 25 rokov od mierovej dohody, ktorá ukončila tri desaťročia násilností. Na budúci týždeň pri tejto príležitosti Belfast navštívi aj americký prezident Biden.

Británia ohlásila, že sa dohodla na pristúpení k ázijsko-pacifickej dohode o voľnom obchode. Stalo sa tak po 21 mesiacoch rokovaní. Ide o najdôležitejšiu novú obchodnú dohodu od odchodu Británie z EÚ pred tromi rokmi. (guardian) 

Ľudia v Británii majú aktuálne väčšiu dôveru v EÚ ako vo vlastný parlament, vyplýva z prieskumu World Values Survey. Od brexitu vzrástla dôvera v Brusel o 7 bodov na 39 %. Iba 13 % ľudí uviedlo, že dôveruje britským politickým stranám. (guardian)

Nového šéfa škótskych nacionalistov Humzu Yousafa podľa očakávania zvolili aj za premiéra. Po hlasovaní parlamentu povedal, že sa bude usilovať o nezávislosť Škótska a chce, aby sa stalo súčasťou Európskej únie.

Novým lídrom Škótskej národnej strany bude Humza Yousaf, stane sa vôbec prvým moslimom v tejto funkcii. Yousaf by sa mal v utorok po hlasovaní v parlamente stať aj škótskym premiérom. Nahradí Nicolu Sturgeonovú, ktorá v polovici februára oznámila, že končí.

Foto - TASR/AP

Zástupcovia EÚ a Británie podpísali novú dohodu o usporiadaní pre Severné Írsko, ktorá umožní severoírskemu parlamentu zjednodušiť komplikované postupy pri obchodovaní s tovarom. Tie pramenia z toho, že Severné Írsko je súčasťou Británie, ktorá opustila EÚ, ale súčasne má spoločnú otvorenú hranicu s členom EÚ Írskom.

Britský premiér Sunak zverejnil svoje daňové priznanie s veľkým oneskorením, prvýkrát ho sľuboval už vlani v lete. Opozícia ho obviňuje, že si na zverejnenie úmyselne vybral chvíľu, keď sa pozornosť sústredí na vyšetrovanie expremiéra Johnsona.

Britská Dolná snemovňa schválila kľúčovú časť dohody o novom pobrexitovom usporiadaní pre Severné Írsko, na ktorom sa Londýn dohodol s EÚ na konci februára. Poslanci hlasovali za tzv. Stormontskú brzdu pomerom 515 : 29.

Británia je pripravená pomôcť Poľsku s obranou vzdušného priestoru po tom, ako poskytne Ukrajine svoje stíhačky MiG-29, vraví námestník britského ministra obrany James Heappey. Dodal však, že poľská vláda sa na Londýn v tejto veci zatiaľ neobrátila. (čtk)

Británia sa vráti do Európskej únie, predpovedá komentátor Financial Times Gideon Rachman v rozhovore pre Denník N. „V Británii nastal obrat vo verejnej mienke, ale politici sa ho boja nasledovať. Referendum sa totiž odohralo relatívne nedávno a bola to traumatická skúsenosť, ktorá dramaticky rozdelila spoločnosť,“ vraví.

Britskí odborári a vláda sa po mesiacoch štrajkov dohodli na päťpercentnom náraste miezd pre pracovníkov v zdravotníctve. Dohoda sa týka státisícov zdravotných sestier, ošetrovateľov či členov záchrannej služby, na lekárov sa však nevzťahuje.

Británia dnes zažila jeden z najväčších štrajkov vo verejnom sektore a doprave od začiatku vlny protestov. Za vyššie platy a lepšie pracovné podmienky demonštrovali učitelia, niektorí štátni úradníci, rušňovodiči londýnskeho metra, mladí doktori či novinári z BBC v Anglicku.

Počet Škótov, ktorí si želajú odtrhnutie od Británie, klesol na 39 percent. Naopak, zotrvanie vo zväzku si výslovne praje 47 percent ľudí, vyplýva z prieskumu YouGov. V referende v roku 2014 hlasovalo za zotrvanie 55 % Škótov, za vystúpenie sa ich vyslovilo 45 %. (skynews)

Britskí farmári upozorňujú na ohrozenú potravinovú bezpečnosť v krajine, kde sa po brexite prehlbuje problém s nižšou dostupnosťou potravín. Potravinová bezpečnosť je v Británii minulosťou a vláda musí konať, uviedol zväz farmárov.

Britániu naďalej sužuje zimné počasie, vo Walese zatvorili najmenej 270 škôl. Chladné počasie a sneženie spôsobilo aj meškanie letov v anglickom Birminghame a dopravné komplikácie na cestách. V Škótsku už druhú noc po sebe padol teplotný rekord, v osade Altnaharra v Škótskej vysočine namerali mínus 16 stupňov. (bbc)

Vláda súhlasila s presunom peňazí z pobrexitovej pomoci do plánu obnovy. Slovensko malo z tohto programu od EÚ pridelených 36 miliónov eur, z toho necelých 20 miliónov už dostalo.

Nová dohoda, ktorú v pondelok prijali Británia a EÚ, má upokojiť situáciu v Severnom Írsku. Odbúrajú sa niektoré praktické veci, Briti budú jednoduchšie cestovať do Severného Írska so psom, niektoré anglické klobásy budú môcť byť aj v severoírskych obchodoch. Politicky to však nemusí presvedčiť unionistov, ktorí už skoro rok blokujú parlament.

Británia a EÚ dosiahli novú dohodu o severoírskom protokole, oznámili Rishi Sunak a Ursula von der Leyenová. Dohoda sa týka obchodných pravidiel v Severnom Írsku, ktoré boli posledné dva roky zdrojom napätia v nadväznosti na odchod Británie z Únie.

Rishi Sunak a Ursula von der Leyenová. Foto - TASR/AP

Dohoda Británie s EÚ o obchodných pravidlách v Severnom Írsku je hotová, píšu britské médiá s odvolaním sa na svoje zdroje. Podrobnosti by mala priniesť ohlásená tlačovka. Rokovania o Severnom Írsku boli posledné dva roky zdrojom napätia v nadväznosti na odchod Británie z EÚ.

Nové na Dennikn.sk

19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlas 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a Majerský 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranou 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom období 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi Kotleba 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známych 16:43On nás varoval a je pripravený to plniť 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenu 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľby 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov Republiky 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkov 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan Nič 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska) 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkosti 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok volieb 14:36Shooty: Šikovníci 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚ 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéra 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či Gyimesi 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNS 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponuku 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšla 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj Republika 07:30Fico bujaro oslavoval: My sme vyhrali. Takto sa to robí, do psej matere (+ video) 07:29Vyhrala proruská strana, Fico bude spojencom Orbána. Čo píšu o voľbách zahraničné médiá 05:55Fico sa vracia. Voliči zabudli. Čikovský, Bezák, Shemesh, Szalay, Javorský a Pataj hodnotia voľby 05:36Danko sa vracia do parlamentu, klub SNS je plný konšpirátorov a rusofilov 05:28Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu 04:49Roberta Fica čaká stretnutie s prezidentkou Čaputovou, mal by od nej dostať poverenie