Sudca Michal Truban zrušil termín pojednávania s obžalovaným Miroslavom Výbohom, ktorý pôvodne určil na 4. marec. Dôvody tohto rozhodnutia neuviedol.

Prípady Miroslava Výboha, Jaroslava Haščáka či Petra Kažimíra budú navždy premlčané, ak koalícia zmení Trestný zákon hoci len na deň. Novelou chcú Smer, Hlas a SNS výrazne skrátiť premlčacie lehoty, po ktorých už zločincov nemožno súdiť. 

Grafika – Soňa Ševčíková

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) odmieta, že by novelu Trestného zákona pripravovali pre konkrétnych ľudí. Reagoval tak na tlačovú besedu špeciálnej prokuratúry, ktorá upozornila, že skrátením premlčacích lehôt bude zastavené stíhanie Miroslava Výboha či v kauze Gorila Jaroslava Haščáka.

Oligarcha Miroslav Výboh, ktorý bol jedným z mála ľudí blízkych Robertovi Ficovi, sa bude musieť postaviť pred súd. Sudca Michal Truban pochybil, keď rozhodol o odmietnutí obžaloby. Najvyšší súd tvrdí, že tak urobiť nemohol, pretože obžalobu na Výboha pred Trubanom riešil jeho kolega, ktorý už určil termíny hlavného pojednávania.

Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

Oligarchu Miroslava Výboha čakajú súdne pojednávania. Najvyšší súd vyhovel sťažnosti špeciálnej prokuratúry a prikázal sudcovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi, aby rozhodol o obžalobe na podnikateľa spájaného so Smerom.

Sudca Michal Truban odmietol obžalobu na oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha aj pre nevykonanie jeho výsluchu. Spísali sme podrobnosti, ako sa s Výbohovými obhajcami doťahovala o výsluch vyšetrovateľka NAKA Monika Barčáková, ktorú zvykne spochybňovať Robert Fico.

Oligarcha Miroslav Výboh z Emirátov presvedčil sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, že obžalobu naňho treba odmietnuť. Získali sme uznesenie Trubana, ktorým obžalobu vrátil prokuratúre. Kým on videl závažné procesné chyby, sudca pred ním nie.

Oligarcha blízky Robertovi Ficovi Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban odmietol obžalobu na oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha, informovali o tom jeho obhajcovia. Ak špeciálna prokuratúra podá sťažnosť, rozhodovať bude Najvyšší súd.

Advokát Miroslava Výboha a Vladimíra Pčolinského dostal dvojročnú stopku pri zastupovaní pred Európskym súdom pre ľudské práva. O vylúčení Ondreja Urbana rozhodla predsedníčka súdu. Slovenská advokátska komora hovorí o reputačnom probléme. 

Ondrej Urban. Foto -TASR

Sudca Michal Truban nie je zaujatý a môže rozhodnúť o obžalobe na Miroslava Výboha. Rozhodol o tom v stredu senát Najvyššieho súdu, keď posudzoval námietku zaujatosti, ktorú voči sebe vzniesol samotný Truban.

Ruské firmy boli pri prevádzkovaní migov nespoľahlivé, hovorí generál Ľubomír Svoboda. Vojakov prekvapilo, keď pri rokovaní v Moskve sedeli na ruskej strane aj ľudia od Miroslava Výboha. „Willing mal od Rusov výhradné zastúpenie pre Slovensko, takže mnohé veci museli ísť cez nich.“

Skupina MiddleCap, blízka oligarchovi Miroslavovi Výbohovi, predáva svoju stavebnú firmu Sytiq. Jeden z najvýznamnejších podnikov skupiny kupujú jeho manažéri. Výboh je obvinený z korupcie v súvislosti s IT zákazkami.

Občan Výboh ich drží za golier, píše o Hlase Ivan Štulajter. „Predseda Hlasu opakovane popiera, že vzal úplatok z krabice od šampanského, lenže vtip je v tom, že existuje možnosť, že občan Výboh môže odovzdanie úplatku potvrdiť.“

Slovenský pozemkový fond tvrdí, že odhalil nový podvod so štátnymi pozemkami a agrodotáciami na ovocné sady z čias vlád Smeru a SNS. V kauze figuruje firma Witos, ktorú vlastnia ľudia blízki obvinenému podnikateľovi Miroslavovi Výbohovi aj šéfovi strany Hlas Petrovi Pellegrinimu. Firma kritiku odmieta s tým, že pôda i dotácie boli využité účelne.

Súd rozhoduje o dohode o vine a treste, ktorú František Imrecze uzavrel s prokurátorom Ondrejom Repom. Navrhuje mu päťročnú podmienku a peňažný trest 202-tisíc eur. Dohoda sa týka len jedného zo skutkov, z ktorých je bývalý šéf finančnej správy obvinený – podplácania úradníkov správy.

František Imrecze. Foto N - Vladimír Šimíček

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.

Výboh, Pčolinský a Kováčik. Foto – N/Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič; TASR

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou. 

Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto – TASR

V jednej zo zákaziek pre Transpetrol uspela firma QRM, jej majitelia pôsobia vo firme Sytiq spolu so synom Miroslava Výboha. Aktuality.sk s odvolaním na dokument píšu, že skutočným dodávateľom mohol byť Sytiq. Štátna ropná firma sa bráni, že súťaž pripravovalo bývalé vedenie.

Ak disciplinárny senát potrestá Michala Trubana preložením zo špeciálneho na okresný súd, bude to mať vplyv aj na už rozbehnuté kauzy. Súd s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom by sa musel začať pojednávať úplne odznova. Nového sudcu by získal aj spis oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha.

O obžalobe na Miroslava Výboha by mal nakoniec rozhodovať sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Pôvodne spis dostal sudca Jozef Šutka, ktorý však od 1. októbra prešiel na Najvyšší súd. O pridelení nanovo rozhodla elektronická podateľňa.

Hlavné pojednávanie s podnikateľom Miroslavom Výbohom, ktoré malo byť začiatkom októbra, opäť nebude, píše Pravda. Pravdepodobne sa už nestihne konať ani tento rok. Dôvodom je sudca Jozef Šutka, ktorý odchádza zo Špecializovaného trestného súdu.

Premiér Eduard Heger verí, že nového ministra školstva sa podarí vymenovať na budúci piatok, keď sa vráti prezidentka Čaputová z pracovnej cesty. Povedal to v relácii Na Hrane televízie JOJ, neprezradil však mená potenciálnych kandidátov.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas tvrdí, že sa s obžalovaným Miroslavom Výbohom stretol pred desiatimi rokmi v rámci výkonu svojej advokátskej profesie. „Nemám s ním žiadne osobné ani pracovné vzťahy,“ povedal Karas pre denník SME. Poprel aj známosti so zbrojárom Strnadom. (sme)

Koaličné strany nevysvetľujú, čím ich Viliam Karas presvedčil, že bude vhodným ministrom spravodlivosti. Figuruje vo firme blízkej Miroslavovi Výbohovi. Bol advokátom katolíckej cirkvi v majetkových sporoch. V cirkvi sa aj súkromne angažuje, je členom kresťanského Hnutia fokoláre.

Nový minister Viliam Karas je v akciovej spoločnosti s blízkym človekom obvineného Miroslava Výboha a so zbrojárom Jaroslavom Strnadom, píšu Hospodárske noviny. Na otázky, s čím firma obchoduje, kto sú jej majitelia a či ho za výkon funkcie platia, neodpovedal. Mlčí aj o tom, či sa pozná s Výbohom.

Advokát Martin Krakovský nechcel povedať, či sa jeho klient Miroslav Výboh zúčastní v októbri hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde. Krakovský dnes na súde zastupuje Dobroslava Trnku.

Špeciálna prokuratúra rozhodnutie súdu zrušiť zatýkacie rozkazy na Miroslava Výboha nechce komentovať. „V tejto veci je nariadené hlavné pojednávanie, na ktorom bude možné sa vyjadriť konkrétnejšie,“ dodala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Obhajcovia Miroslava Výboha zatiaľ nepovedali, či sa podnikateľ v októbri dostaví na súd. Podľa súdu mu v tom nič nebráni, pretože európsky a medzinárodný zatykač odvolali. Výboh viackrát žiadal, aby mohol vypovedať prostredníctvom videokonferencie zo Spojených arabských emirátov.

Na obvineného Miroslava Výboha už nie je vydaný medzinárodný zatykač ani príkaz na zatknutie. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu Jozef Šutka na návrh prokurátora. Zároveň informoval políciu, aby Výbohovi vydali pas. Podľa súdu tak už Výbohovi nič nebráni, aby prišiel osobne na súd.

Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

V prípade obvineného Miroslava Výboha už určil sudca Jozef Šutka na špecializovanom súde nové termíny pojednávania. Začať by sa mali 4. októbra. Výboh je obvinený z brania úplatku.

Miroslav Výboh zrejme zavádzal súd, keď tvrdil, že sa chce zúčastniť osobne hlavného pojednávania. Vyplýva to z vyjadrení jeho obhajcu Martina Krakovského. Sudca Jozef Šutka odročil tohtotýždňové pojednávanie s Výbohom s odôvodnením, že  „obžalovaný sa chce osobne zúčastniť na hlavnom pojednávaní“.

Obvinený Miroslav Výboh neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Ten koncom apríla opakovane potvrdil, že prokurátor môže podať obžalobu na obvineného skôr, ako generálna prokuratúra rozhodne o jeho návrhu na postup podľa paragrafu 363. Výboh je obvinený z prijímania úplatku 150-tisíc eur.

Obhajcovia Miroslava Výboha privítali rozhodnutie súdu odročiť hlavné pojednávanie s ich klientom. Tvrdia, že základom žiadosti o odročenie boli prejudiciálne otázky, ktoré súdu poslali. Žiadajú, aby sa sudca Jozef Šutka obrátil na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. Súd však tvrdí, že za rozhodnutím odročiť pojednávania sú iné dôvody.

V prípade obvineného Miroslava Výboha súd zrušil tri termíny hlavného pojednávania, ktoré malo byť na prelome mája a júna. Súd tak urobil na základe jeho žiadosti z dôvodu, že Výboh sa chce osobne zúčastniť hlavného pojednávania, pričom mu aktuálne odňali cestovný pas.

Obvinený Miroslav Výboh neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Senát predsedníčky Jany Laššákovej, Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho jeho sťažnosť ešte minulý týždeň odmietol.

Obvinený Miroslav Výboh posilňuje svoj advokátsky tím. Už pred časom doňho pribudol Robert Kaliňák, teraz zasa americký právnik Richard Donoghue z kancelárie Pillsbury. Do januára 2021 bol námestníkom generálneho prokurátora USA.

Zadržaniu Miroslava Výboha v Spojených arabských emirátoch bráni miestny prokurátor, tvrdí policajný prezident Štefan Hamran. „Musí dať súhlas a tam to viazne.“ Polícia je podľa Hamrana pripravená Výboha zadržať a je aj na červenom obežníku Interpolu.

Obhajoba obvineného Miroslava Výboha sa rozšírila o exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Do tímu obvineného oligarchu pribudol aj advokát Ondrej Urban. Obhajoba teraz avizuje nové podania a argumenty, ktorými chce presvedčiť súd, aby zrušil už určené termíny hlavného pojednávania s Výbohom.

V prípade obžaloby Miroslava Výboha určil Špecializovaný trestný súd prvé termíny hlavného pojednávania. V kauze by mal sudca Jozef Šutka začať rozhodovať 31. mája.

Česká armáda by mohla na Slovensko poslať aj rotu kolesových transportérov Pandur, ktoré sú známe z korupčnej kauzy okolo Ficovho kamaráta Miroslava Výboha. Na vyslanie sa pripravujú aj elitní výsadkári z Chrudimu.

Sudca Roman Púchovský priznal dlhoročné priateľstvo s obžalovaným oligarchom Miroslavom Výbohom. Púchovský mal rozhodnúť o Výbohovej obžalobe, z konania sa nechal vylúčiť. Z uznesenia Najvyššieho súdu je zrejmé, že s Výbohom sa pozná 25 rokov, tyká si s ním aj s jeho manželkou.

Sudca Roman Púchovský v roku 2003. Foto - TASR

Rok 2022 by sa mohol stať rokom súdnych procesov. Verdikt si zrejme vypočuje bývalé policajné vedenie a Norbert Bödör, Kočner a Zsuzsová pre objednávku vraždy Kuciaka, ale aj Jankovská, Kotleba či sudcovia pre korupciu na súdoch. Súd pravdepodobne čaká aj podnikateľov Výboha a Jozefa Brhela podozrivých z korupcie pri štátnych zákazkach či Zoroslava Kollára.

Peter Hraško a Tibor Gašpar, Norbert Bödör, Marian Kotleba, Monika Jankovská, Marian Kočner, Miroslav Výboh a Dušan Kováčik (zľava doprava). Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček, TASR

O obžalobe Miroslava Výboha nebude rozhodovať sudca Roman Púchovský, z konania ho vylúčil Najvyšší súd po tom, ako Púchovský vzniesol sám námietku zaujatosti. Dôvody, prečo sa cíti zaujatý, sudca pre médiá nespresnil.

Policajné prezídium v prípade Miroslava Výboha v Dubaji tvrdí, že Interpol v tejto veci vyvíja maximálne úsilie a „vykonáva v súvislosti s vydanými zatýkacími rozkazmi všetky kroky, ktoré jej zákon umožňuje, no z taktického hľadiska nie je vhodné zverejňovať žiadne bližšie informácie“.

Advokát oligarchu Miroslava Výboha tvrdí, že Výboh sa neskrýva ani nevyhýba trestnému konaniu. „Ako sme už v minulosti opakovane komunikovali, náš klient má viac ako 10 rokov trvalý pobyt v Monaku a 5 rokov prechodný pobyt v Dubaji,“ dodal Ladislav Smejkal s tým, že orgány činné v trestnom konaní o tom oficiálne vedia.

Medzinárodne hľadaný Miroslav Výboh sa nechal odfotografovať v luxusnej dubajskej reštaurácii Caviar Kaspia aj spolu s jazdcom F1 Charlesom Leclercom. Fotografia sa objavila včera na fanúšikovskom instagramovom profile monackého pilota tímu Ferrari.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že informácie o výsluchu oligarchu Miroslava Výboha cez telemost, ktorý sa neuskutočnil, zverejnili priamo z vyšetrovacieho spisu a sú súčasťou podanej obžaloby. Reagovala tak na obvinenia Výbohovho advokáta Ladislava Smejkala, že klame.

Advokát oligarchu Miroslava Výboha tvrdí, že Úrad špeciálnej prokuratúry klame pri informovaní o výsluchu podnikateľa cez telemost, ktorý sa neuskutočnil. Advokát Ladislav Smejkal tvrdí, že prokuratúra zrejme úmyselne zamlčala aj fakty.

Vyšetrovateľka NAKA v septembri 2021 navrhla obhajobe Miroslava Výboha jeho výsluch prostredníctvom videokonferencie. Obhajoba však viac ako dva mesiace nereagovala, informuje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Peter Pellegrini hovorí, že na NAKA bol pre podozrenia vypovedať ako svedok, nie ako obvinený. Odmieta, že by zobral úplatok od Miroslava Výboha. „Prečo to hovoria, neviem, ja som od nikoho nič nežiadal a ani nedostal.“ (rádio expres)

Nové na Dennikn.sk

20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlak 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie je 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejšíVčera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší