Miroslav Výboh

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.

Výboh, Pčolinský a Kováčik. Foto – N/Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič; TASR

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou. 

Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto – TASR

V jednej zo zákaziek pre Transpetrol uspela firma QRM, jej majitelia pôsobia vo firme Sytiq spolu so synom Miroslava Výboha. Aktuality.sk s odvolaním na dokument píšu, že skutočným dodávateľom mohol byť Sytiq. Štátna ropná firma sa bráni, že súťaž pripravovalo bývalé vedenie.

Ak disciplinárny senát potrestá Michala Trubana preložením zo špeciálneho na okresný súd, bude to mať vplyv aj na už rozbehnuté kauzy. Súd s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom by sa musel začať pojednávať úplne odznova. Nového sudcu by získal aj spis oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha.

O obžalobe na Miroslava Výboha by mal nakoniec rozhodovať sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Pôvodne spis dostal sudca Jozef Šutka, ktorý však od 1. októbra prešiel na Najvyšší súd. O pridelení nanovo rozhodla elektronická podateľňa.

Hlavné pojednávanie s podnikateľom Miroslavom Výbohom, ktoré malo byť začiatkom októbra, opäť nebude, píše Pravda. Pravdepodobne sa už nestihne konať ani tento rok. Dôvodom je sudca Jozef Šutka, ktorý odchádza zo Špecializovaného trestného súdu.

Premiér Eduard Heger verí, že nového ministra školstva sa podarí vymenovať na budúci piatok, keď sa vráti prezidentka Čaputová z pracovnej cesty. Povedal to v relácii Na Hrane televízie JOJ, neprezradil však mená potenciálnych kandidátov.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas tvrdí, že sa s obžalovaným Miroslavom Výbohom stretol pred desiatimi rokmi v rámci výkonu svojej advokátskej profesie. „Nemám s ním žiadne osobné ani pracovné vzťahy,“ povedal Karas pre denník SME. Poprel aj známosti so zbrojárom Strnadom. (sme)

Koaličné strany nevysvetľujú, čím ich Viliam Karas presvedčil, že bude vhodným ministrom spravodlivosti. Figuruje vo firme blízkej Miroslavovi Výbohovi. Bol advokátom katolíckej cirkvi v majetkových sporoch. V cirkvi sa aj súkromne angažuje, je členom kresťanského Hnutia fokoláre.

Nový minister Viliam Karas je v akciovej spoločnosti s blízkym človekom obvineného Miroslava Výboha a so zbrojárom Jaroslavom Strnadom, píšu Hospodárske noviny. Na otázky, s čím firma obchoduje, kto sú jej majitelia a či ho za výkon funkcie platia, neodpovedal. Mlčí aj o tom, či sa pozná s Výbohom.

Advokát Martin Krakovský nechcel povedať, či sa jeho klient Miroslav Výboh zúčastní v októbri hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde. Krakovský dnes na súde zastupuje Dobroslava Trnku.

Špeciálna prokuratúra rozhodnutie súdu zrušiť zatýkacie rozkazy na Miroslava Výboha nechce komentovať. „V tejto veci je nariadené hlavné pojednávanie, na ktorom bude možné sa vyjadriť konkrétnejšie,“ dodala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Obhajcovia Miroslava Výboha zatiaľ nepovedali, či sa podnikateľ v októbri dostaví na súd. Podľa súdu mu v tom nič nebráni, pretože európsky a medzinárodný zatykač odvolali. Výboh viackrát žiadal, aby mohol vypovedať prostredníctvom videokonferencie zo Spojených arabských emirátov.

Na obvineného Miroslava Výboha už nie je vydaný medzinárodný zatykač ani príkaz na zatknutie. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu Jozef Šutka na návrh prokurátora. Zároveň informoval políciu, aby Výbohovi vydali pas. Podľa súdu tak už Výbohovi nič nebráni, aby prišiel osobne na súd.

Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

V prípade obvineného Miroslava Výboha už určil sudca Jozef Šutka na špecializovanom súde nové termíny pojednávania. Začať by sa mali 4. októbra. Výboh je obvinený z brania úplatku.

Miroslav Výboh zrejme zavádzal súd, keď tvrdil, že sa chce zúčastniť osobne hlavného pojednávania. Vyplýva to z vyjadrení jeho obhajcu Martina Krakovského. Sudca Jozef Šutka odročil tohtotýždňové pojednávanie s Výbohom s odôvodnením, že  „obžalovaný sa chce osobne zúčastniť na hlavnom pojednávaní“.

Obvinený Miroslav Výboh neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Ten koncom apríla opakovane potvrdil, že prokurátor môže podať obžalobu na obvineného skôr, ako generálna prokuratúra rozhodne o jeho návrhu na postup podľa paragrafu 363. Výboh je obvinený z prijímania úplatku 150-tisíc eur.

Obhajcovia Miroslava Výboha privítali rozhodnutie súdu odročiť hlavné pojednávanie s ich klientom. Tvrdia, že základom žiadosti o odročenie boli prejudiciálne otázky, ktoré súdu poslali. Žiadajú, aby sa sudca Jozef Šutka obrátil na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. Súd však tvrdí, že za rozhodnutím odročiť pojednávania sú iné dôvody.

V prípade obvineného Miroslava Výboha súd zrušil tri termíny hlavného pojednávania, ktoré malo byť na prelome mája a júna. Súd tak urobil na základe jeho žiadosti z dôvodu, že Výboh sa chce osobne zúčastniť hlavného pojednávania, pričom mu aktuálne odňali cestovný pas.

Obvinený Miroslav Výboh neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Senát predsedníčky Jany Laššákovej, Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho jeho sťažnosť ešte minulý týždeň odmietol.

Obvinený Miroslav Výboh posilňuje svoj advokátsky tím. Už pred časom doňho pribudol Robert Kaliňák, teraz zasa americký právnik Richard Donoghue z kancelárie Pillsbury. Do januára 2021 bol námestníkom generálneho prokurátora USA.

Zadržaniu Miroslava Výboha v Spojených arabských emirátoch bráni miestny prokurátor, tvrdí policajný prezident Štefan Hamran. „Musí dať súhlas a tam to viazne.“ Polícia je podľa Hamrana pripravená Výboha zadržať a je aj na červenom obežníku Interpolu.

Obhajoba obvineného Miroslava Výboha sa rozšírila o exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Do tímu obvineného oligarchu pribudol aj advokát Ondrej Urban. Obhajoba teraz avizuje nové podania a argumenty, ktorými chce presvedčiť súd, aby zrušil už určené termíny hlavného pojednávania s Výbohom.

V prípade obžaloby Miroslava Výboha určil Špecializovaný trestný súd prvé termíny hlavného pojednávania. V kauze by mal sudca Jozef Šutka začať rozhodovať 31. mája.

Česká armáda by mohla na Slovensko poslať aj rotu kolesových transportérov Pandur, ktoré sú známe z korupčnej kauzy okolo Ficovho kamaráta Miroslava Výboha. Na vyslanie sa pripravujú aj elitní výsadkári z Chrudimu.

Sudca Roman Púchovský priznal dlhoročné priateľstvo s obžalovaným oligarchom Miroslavom Výbohom. Púchovský mal rozhodnúť o Výbohovej obžalobe, z konania sa nechal vylúčiť. Z uznesenia Najvyššieho súdu je zrejmé, že s Výbohom sa pozná 25 rokov, tyká si s ním aj s jeho manželkou.

Sudca Roman Púchovský v roku 2003. Foto - TASR

Rok 2022 by sa mohol stať rokom súdnych procesov. Verdikt si zrejme vypočuje bývalé policajné vedenie a Norbert Bödör, Kočner a Zsuzsová pre objednávku vraždy Kuciaka, ale aj Jankovská, Kotleba či sudcovia pre korupciu na súdoch. Súd pravdepodobne čaká aj podnikateľov Výboha a Jozefa Brhela podozrivých z korupcie pri štátnych zákazkach či Zoroslava Kollára.

Peter Hraško a Tibor Gašpar, Norbert Bödör, Marian Kotleba, Monika Jankovská, Marian Kočner, Miroslav Výboh a Dušan Kováčik (zľava doprava). Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček, TASR

O obžalobe Miroslava Výboha nebude rozhodovať sudca Roman Púchovský, z konania ho vylúčil Najvyšší súd po tom, ako Púchovský vzniesol sám námietku zaujatosti. Dôvody, prečo sa cíti zaujatý, sudca pre médiá nespresnil.

Policajné prezídium v prípade Miroslava Výboha v Dubaji tvrdí, že Interpol v tejto veci vyvíja maximálne úsilie a „vykonáva v súvislosti s vydanými zatýkacími rozkazmi všetky kroky, ktoré jej zákon umožňuje, no z taktického hľadiska nie je vhodné zverejňovať žiadne bližšie informácie“.

Advokát oligarchu Miroslava Výboha tvrdí, že Výboh sa neskrýva ani nevyhýba trestnému konaniu. „Ako sme už v minulosti opakovane komunikovali, náš klient má viac ako 10 rokov trvalý pobyt v Monaku a 5 rokov prechodný pobyt v Dubaji,“ dodal Ladislav Smejkal s tým, že orgány činné v trestnom konaní o tom oficiálne vedia.

Medzinárodne hľadaný Miroslav Výboh sa nechal odfotografovať v luxusnej dubajskej reštaurácii Caviar Kaspia aj spolu s jazdcom F1 Charlesom Leclercom. Fotografia sa objavila včera na fanúšikovskom instagramovom profile monackého pilota tímu Ferrari.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že informácie o výsluchu oligarchu Miroslava Výboha cez telemost, ktorý sa neuskutočnil, zverejnili priamo z vyšetrovacieho spisu a sú súčasťou podanej obžaloby. Reagovala tak na obvinenia Výbohovho advokáta Ladislava Smejkala, že klame.

Advokát oligarchu Miroslava Výboha tvrdí, že Úrad špeciálnej prokuratúry klame pri informovaní o výsluchu podnikateľa cez telemost, ktorý sa neuskutočnil. Advokát Ladislav Smejkal tvrdí, že prokuratúra zrejme úmyselne zamlčala aj fakty.

Vyšetrovateľka NAKA v septembri 2021 navrhla obhajobe Miroslava Výboha jeho výsluch prostredníctvom videokonferencie. Obhajoba však viac ako dva mesiace nereagovala, informuje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Peter Pellegrini hovorí, že na NAKA bol pre podozrenia vypovedať ako svedok, nie ako obvinený. Odmieta, že by zobral úplatok od Miroslava Výboha. „Prečo to hovoria, neviem, ja som od nikoho nič nežiadal a ani nedostal.“ (rádio expres)

Miroslav Výboh prostredníctvom svojho právneho zástupcu reaguje na obžalobu, ktorú naňho podal prokurátor: „Je mimoriadne znepokojujúce, že sme sa o podaní obžaloby dozvedeli z médií. Vzhľadom na zásadné porušenie práva na obhajobu orgánmi činnými v trestnom konaní je podanie obžaloby neakceptovateľné a hrubo nezákonné,“ uviedol Ladislav Smejkal.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na oligarchu Miroslava Výboha pre trestný čin korupcie. Výboh, ktorý je aktuálne na úteku, je obžalovaný, že prijal úplatok vo veľkom rozsahu, za čo je najprísnejšia sadzba 10 až 15 rokov.

Na polícii vypovedá bývalý premiér Peter Pellegrini. Výsluch má súvisieť s prípadom utajeného úplatku v krabici od šampanského a obvinením Miroslava Výboha v kauze Mýtnik. Do budovy prezídia prišiel krátko po desiatej hodine. Ešte pred Pellegrinim prišiel aj Výbohov advokát Ladislav Smejkal. (tv noviny)

Fico dostal na tlačovke v sídle Smeru otázku, či je v kontakte s Miroslavom Výbohom. „Prečo by som mal byť v kontakte s pánom Výbohom?“ odpovedal. „A keby som bol, čo sa stane? Čo vás je do toho? Čo by som spáchal, keby som mal?“ pýtal sa novinárov.

Robert Kaliňák, ktorý podniká v Spojených arabských emirátoch, neodpovedá priamo na otázku, či sa v tejto krajine skrýva Miroslav Výboh. Je Kaliňák s Výbohom v kontakte? „Určite nie tak často, ako by človek chcel.“

Miroslav Výboh, ktorý je na úteku, riskuje dlhšiu väzbu, než keby po obvinení prišiel na Slovensko a nariadili mu kolúznu väzbu. Namiesto piatich mesiacov môže byť v cele až do súdneho procesu.

Hľadaný Miroslav Výboh. Foto - polícia

Obhajca obvineného Miroslava Výboha nevidí zákonný dôvod na vydanie zatýkacieho rozkazu na jeho klienta. Ondrej Laciak sa o vydaní medzinárodného zatykača dozvedel až z médií.

Ministerstvo spravodlivosti doposiaľ neeviduje prípady konania o vydávaní osôb na účely trestného konania s Monakom. Práve tam sa väčšinu roka zvykol zdržiavať obvinený Miroslav Výboh, na ktorého vydali medzinárodný zatykač. 

Na obvineného oligarchu Miroslava Výboha vydali medzinárodný zatykač. „Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a dňa 9. augusta 2021 vydal na obvineného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz,“ uviedla hovorkyňa súdu.

Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

Prípad bývalej dvojky finančnej správy Daniela Čecha ukazuje, že ani kajúcnici nie sú chránení – a keď nepovedali všetko, môžu ísť opäť za mreže. Čecha pustili na slobodu v apríli po tom, ako spolupracoval v korupčnom prípade. V akcii Mýtnik 3, pri ktorej obvinili aj Výboha, vinia Čecha, že zobral ďakovné 200-tisíc eur.

Daniel Čech na súde. Foto – TASR

Bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva financií Radkovi Kurucovi (za Smer) hrozí väzobné stíhanie. Návrh na vzatie do väzby podal prokurátor Špeciálnej prokuratúry aj na bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha. Oboch obvinili v rámci akcie Mýtnik 3.

Newsfilter: O Pellegriniho osude rozhodnú Výboh a NAKA skôr ako voliči. „Pellegrinimu sa už venuje polícia. Nikto to oficiálne nepotvrdil, ale iná možnosť neexistuje. Vylučuje ju obsah obvinenia voči Výbohovi, o ktorom sme sa dozvedeli dnes,“ píše Roman Pataj.

Videopodcast V redakcii: Niet pochýb, že Výboh, Brhel a Bödör robili kriminálne činy, hovorí komentátor Denníka E Konštantín Čikovský.

Z čoho obvinili Výboha: Prevzal úplatok pre Pellegriniho v krabici od šampanského, Kuruc zase v obale od vína. Oligarcha mal podľa výpovedí vystupovať ako sprostredkovateľ úplatku pre bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií, dnes lídra opozičného Hlasu. Peniaze boli za elektronickú pokladnicu. V roku 2017 si za zavedenie eKasy pýtal úplatok aj štátny tajomník Radko Kuruc.

Foto N – Vladimír Šimíček

Zatiaľ nie je isté, či na obvineného oligarchu Miroslava Výboha bude vydaný zatykač. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na otázku, či sa tak stane, odpovedal, že každý obvinený má povinnosť dostaviť sa na úkony trestného konania.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (340. deň): Rusi prevzali iniciatívu, ale platia za ňu veľkým počtom mŕtvychVýsledok jedného z ruských útokov natočený z dronu. Foto - ukrajinská armádaNewsfilter: Nemci znova vyvrátili Žilinkovu ložLogopedička: S dieťaťom sa treba rozprávať už od narodenia. Niektorí rodičia však s bábätkami nehovoria takmer vôbecIlustračné foto - Stephen Andrews/UnsplashDiplomatické formality niekedy môžu počkať. Korčok, Vášáryová a Topolánek hodnotia Čaputovej návštevu PavlaZuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pavlovi k zvoleniu do prezidentskej funkcie. Foto - Gabriel Kuchta/Deník NBoris Kollár chváli NATO, zároveň sa stretáva s proputinovskými europoslancamiBoris Kollár s krajne pravicovými europoslancami z Francúzska.  Foto - FB IDNečakaná gratulantka. Opisujeme, ako sa zrodila prekvapivá návšteva Čaputovej u PavlaFoto - Deník N/Gabriel KuchtaAko s deťmi hovoriť o sexe? A ako im vysvetliť porno? Radia odborníčky na vzťahovú a sexuálnu výchovuRadka Mikšík a Simona Mačorová. Foto N - Tomáš BenedikovičČesko by po víťazstve Pavla malo zvážiť, či nezrušiť priamu voľbu prezidentaPriaznivci Petra Pavla pred Národným múzeom. Foto - Deník N/Gabriel KuchtaÚnos Vietnamca sa stal, potvrdil znovu berlínsky súd. Aj druhý obžalovaný je vinnýDruhý obvinený v kauze únosu Vietnamca. Le Anh Tu údajne šoféroval dodávku až na vládny hotel Bôrik. Foto - RTVSIndológ: Bežní Indovia nerozmýšľajú ako aktivisti. Lepšie vzdelanie je cesta k väčšiemu domu a bohatšiemu ženíchoviHistorik Indie Dušan Deák. Foto N - Tomáš BenedikovičInfluencerov vystrašila nová oznamovacia povinnosť. Týka sa len tých, ktorí chcú na videách zarábať, vraví odborníkĽuboš Kukliš. Foto - archív RVRFicove a Blahove konšpirácie neriešim. Eset tu bude, aj keď sa na nich už dávno zabudne, hovorí šéf firmySpolumajiteľ a generálny riaditeľ Esetu Richard Marko. Foto N - Tomáš BenedikovičGraf dňa: Zmrazené eurofondy, extrémna inflácia a slabá ekonomika. Prečo Maďarsku zhoršili ratingŠportový newsfilter: Hľadá sa Petra Vlhová, naposledy ju videli vo FlachauPetra Vlhová po slalome v Špindlerovom Mlyne. Foto - TASR/Martin BaumannĽudia v Nitre sa zľakli, že im dizajnéri pokazili erb. Potom doň vložili hokejku a bolo po problémeNová vizuálna identita Nitry. Logo s rukou zbrojnoša vychádza z historického erbu, no je variabilné. Autori - štúdio Andrej & Andrej a Martin Kahan.

Nové na Dennikn.sk

19:26Newsfilter: Nemci znova vyvrátili Žilinkovu lož 19:16Graf dňa: Zmrazené eurofondy, extrémna inflácia a slabá ekonomika. Prečo Maďarsku zhoršili rating 19:09Rodič, ktorý sa bojí o budúcnosť dieťaťa na planéte, by mohol žalovať štát, navrhuje Budaj v klimatickom zákone 18:41Vymenila prácu na úrade za chatárčenie na horskej chate. Najviac oceňuje dobrú náladu turistov 18:07Baterkáreň Volkswagenu sa Šuranom vzďaľuje, no potichu tam rýchlo rastie iná firma v oblasti elektromobility 17:35Tom Verlaine nebol klasický rocker, a preto sú jeho nahrávky stále inšpiratívne 17:24Boris Kollár chváli NATO, zároveň sa stretáva s proputinovskými europoslancami 15:52Kollár a Sulík rokovali o skoršom termíne volieb, Matovič a Remišová neprišli, nechcú podporovať cirkus 15:24V zrážke dvoch svetov zvíťazila slušnosť a dôstojnosť. Čaputovej človečenstvo bolo bonusom dňa  14:50Logopedička: S dieťaťom sa treba rozprávať už od narodenia. Niektorí rodičia však s bábätkami nehovoria takmer vôbec 14:45Vývoj bojov (340. deň): Rusi prevzali iniciatívu, ale platia za ňu veľkým počtom mŕtvych 13:49Fascinuje ma, že Babiš nevyhral 13:48Liberál je vycvičený, ten niečo vydrží 12:57Záujem o hypotéky stále je, väčšina nedosiahne na takú, akú by chceli, hovorí hypotekárny špecialista 11:25Únos Vietnamca sa stal, potvrdil znovu berlínsky súd. Aj druhý obžalovaný je vinný 11:05Vesmírny biznis rýchlo rastie a šance majú aj Slováci, Česi sú však ďalej, hovorí Gala z konferencie Výťah (+ podcast) 10:35Ochota brániť vlasť sa začína hrdosťou na jej obrancov 10:16Reštauráciu si tu otvoril každý, kto zdedil sporák. Centrum Komárna je dnes pusté a nie je to len drahými energiami 09:06Diplomatické formality niekedy môžu počkať. Korčok, Vášáryová a Topolánek hodnotia Čaputovej návštevu Pavla 09:05Indológ: Bežní Indovia nerozmýšľajú ako aktivisti. Lepšie vzdelanie je cesta k väčšiemu domu a bohatšiemu ženíchovi 08:38Športový newsfilter: Hľadá sa Petra Vlhová, naposledy ju videli vo Flachau 08:14Ficove a Blahove konšpirácie neriešim. Eset tu bude, aj keď sa na nich už dávno zabudne, hovorí šéf firmy 07:00Ľudia v Nitre sa zľakli, že im dizajnéri pokazili erb. Potom doň vložili hokejku a bolo po probléme 06:59Ráno s NHL: Slafkovský medzi nováčikmi nevynikal. Favoritom na Calderovu trofej je jeho súper z olympiády 06:34Ekonomický newsfilter: Vládny tím bije na poplach, že top projekty plánu obnovy meškajú 06:00Riaditeľ liekovej agentúry: Máme predstavu, že čím viac liekov užívame, tým zdravší budeme 06:00Jana Cviková 60Včera 19:14Týždňový newsfilter: Prezidentka po boku Pavla odštartovala kampaň za znovuzvolenieVčera 18:59Vlhová ide na majstrovstvá sveta bez formy. Je však v podobnej situácii, ako keď vyhrala glóbusVčera 16:16Shooty: Tatíček 2.0