Klimatická zmena

V dnešných podmienkach šíriacej sa ekologickej paniky narastá nebezpečné presvedčenie, že za všetko môže ekonomický rast a že by sme sa ho teda v mene prežitia ľudského rodu mali vzdať. Takéto názory sa dajú úspešne spochybniť, píše vo svojej rubrike Ako to číta Ivan Mikloš.

Závislosť Číny od fosílnych palív sa neznižuje, hoci dodáva viac energie z obnoviteľných zdrojov ako akákoľvek iná krajina. Vlani podiel uhlia a plynu na výrobe elektriny dosiahol 71 %, rovnako ako v roku 2020.

Slovensko sľúbilo znížiť úniky metánu v tomto desaťročí o tretinu. Aby vláda splnila sľub, ktorý dala na klimatickom samite COP26 v Glasgowe, musí pridať v energetike, poľnohospodárstve, ale najmä v sektore odpadov. (euractiv)

Lufthansa sa sťažuje, že ju pravidlá EÚ nútia vypravovať „lety duchov“, čo je neekologické. Ryanair a WizzAir jej odkazujú, že roní krokodílie slzy a chce sa tak len udržať práva na pristávanie v lukratívnych časoch na veľkých letiskách.

Prechod armád na elektromobilitu sa už začal, no z taktických, nie environmentálnych dôvodov, vysvetľuje Michal Zdobinský, šéfredaktor českého mesačníka ATM o vojenstve. Elektromotory sú tiché a ťažšie detegovateľné infračervenými zameriavačmi. Elektrotanky však zatiaľ nevidí reálne.

Aktuálna koncentrácia CO2 v atmosfére: 418,93 ppm. Hodnota pred rokom: 415,44 ppm. Bezpečná koncentrácia: 350 ppm. Prečo zverejňujeme údaje o CO2.

Štáty EÚ čakajú tvrdé vyjednávania o zelenej agende v energetike a klíme. Minulý rok pretavila Komisia európske klimatické ciele do viacerých prelomových legislatívnych návrhov. Predstavila nové pravidlá pre zelené investície, obchodovanie s emisiami či uhlíkové clo. V roku 2022 budú členské krajiny rokovať o ich konečnej podobe. (euractiv)

Slovensko chce získať čo najviac informácií o malých modulárnych reaktoroch, ktoré predstavujú novú generáciu atómových elektrární, hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Koordinujeme sa pritom s Francúzskom a Českom, ktoré sú zástancom jadra a predsedajú EÚ.

V Austrálii bol vyrovnaný viac ako 60 rokov starý teplotný rekord, keď v odľahlom pobrežnom mestečku Onslow na západe krajiny namerali 50,7 stupňa Celzia. V piatok by podľa meteorológov mohli teploty ešte ďalej vzrásť. (bbc)

Klimatická zmena už do našich dejín zasiahla: v 17. storočí zmenila Európu a naštartovala osvietenstvo, píše Martin M. Šimečka o knihe Philippa Bloma. „Skúma príčiny a následky prudkého ochladenia, ktoré trvalo 110 rokov a ukončilo feudalizmus, umožnilo vznik kapitalizmu a neskôr demokracie.“

V neprospech výstavby nových jadrových elektrární hovorí ich cena a chýbajúce úložiská vyhoreného paliva. Argumentmi za sú stabilita prevádzky, nižšia závislosť od paliva z Ruska, nulové emisie a sľubne vyzerajúce malé modulárne reaktory. Denník E analyzoval najčastejšie za a proti.

Svetové oceány sa otepľovali aj v roku 2021. Vedci vypracovali odhad, koľko tepla oceány absorbovali. Údaj podľa štúdie medziročne vzrástol o 14 zettajoulov. Svetová spotreba elektrickej energie pritom tvorí zhruba 0,5 zettajoulov.

Sme navyknutí na nejaký spôsob života, ktorý zjavne nefunguje, čo máme problém akceptovať, hovorí psychológ Jakub Šrol z SAV. „Ešte väčší problém máme s tým, ako to zmeniť tak, aby to fungovalo. Téma globálneho otepľovania nám hovorí, že ak sa ďalej budeme správať tak, ako sa správame, Zem to síce vydrží, ale my asi nie.“

Na webe projektu obnovy rodinných domov je už viac informácií o tom, na čo bude možné žiadať dotáciu, ráta s príspevkom na „IQ žalúzie“ aj odstraňovanie azbestu. Konkrétne technické požiadavky stále chýbajú, pribudnúť by mali v najbližších dňoch.

Nemecko značne zaostáva v plnení klimatických cieľov, do roku 2030 musí strojnásobiť ročné tempo znižovania emisií. Podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka sa krajina pri prechode na čisté energetické zdroje nezaobíde bez plynu.

Rozhodnutie nemať deti ako reakcia na klimatickú krízu nie je riešenie, vraví psychológ Jakub Šrol z SAV. „Ak by nikto nemal deti, problém globálneho otepľovania už nie je podstatný, lebo vymrieme.“

Vidím paralely medzi klimatickou zmenou a pandémiou, rozpráva psychológ o filme Don’t Look Up. „Vidíme, že niektorí problém zľahčujú. Máme tu skupinu ľudí, ktorí majú úzkosť z toho, že sa snažia, ale iní podľa nich nekonajú. Ďalší popierajú vedu,“ vraví Jakub Šrol z SAV.

Posledných sedem rokov bolo najteplejších od začiatku meraní, rok 2021 zaujal piate miesto, tvrdia vedci zo Služby EÚ pre klimatickú zmenu Copernicus. Vlani v auguste na Sicílii namerali rekordných 48,8 stupňa Celzia.

Fond BEC miliardára Billa Gatesa chce investovať 15 miliárd dolárov do projektov čistej technológie v USA, Británii a EÚ. Fond je súčasťou Gatesovej skupiny Breakthrough Energy Group, zatiaľ získal od investorov 1,5 miliardy dolárov.

Minuloročné leto bolo historicky najteplejším obdobím roku nameraným v Európe, ktorú zasiahlo niekoľko extrémnych atmosférických javov. Celý rok však bol v rámci posledných dekád na kontinente teplotne priemerný. Uviedla to satelitná služba Európskej únie Copernicus.

EÚ bude musieť investovať pol bilióna eur do novej generácie jadrových elektrární, aby dosiahla plánované zníženie emisií do roku 2050 a uspokojila rastúci dopyt po elektrine, uviedol eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Prvý nemecký minister hospodárstva za stranu Zelených Robert Habeck mení formát výročnej správy o hospodárstve krajiny. Po novom sa text bude zameriavať nielen na samotný hospodársky rast, ale aj na udržateľnosť a na ochranu klímy. (der spiegel)

Hoci je Kranjska Gora rozprávkovo zasnežená, klimatická kríza sa vám veľmi rýchlo pripomenie, píše Štefan Bugan z dejiska lyžiarskeho Svetového pohára. Podujatie malo byť pôvodne v Maribore, no presunuli ho pre nedostatok snehu. A Slovinci zažívajú čoraz viac horúcich dní.

Útesy, ku ktorým som sa ako malá chodievala šnorchlovať a potápať, už neexistujú alebo stratili farbu, opisuje v rozhovore ministerka životného prostredia Maldív Aminath Shauna. Ostrovný štát je najnižšie položený na svete, v dôsledku zvýšenej hladiny morí môže zaniknúť a jeho obyvateľstvu hrozí nútené presídlenie.

Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív
Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív

Cyklokoalícia nie je proti posunu termínu, odkedy má platiť zákaz parkovania na chodníkoch, no odmieta viac ako polročný odklad. „Všetky opatrenia sa dajú urobiť do niekoľkých mesiacov. Obávame sa, že snahy o dlhší odklad sú spôsobené komunálnymi voľbami,” tvrdí prezident Cyklokoalície Dan Kollár.

Odklad termínu, od ktorého sa má zrušiť paušálne parkovanie na chodníku, žiada väčšina starostov bratislavských mestských častí aj magistrát. Kritizujú nedostatok času na vyznačenie tých miest na chodníku, kde sa má dať naďalej parkovať.

Rakúsko hrozí žalobou proti plánom Bruselu zaradiť jadro medzi zdroje šetrné voči klíme. „Ak sa plány zrealizujú v tejto podobe, podáme žalobu,“ uviedla ministerka pre klímu a energetiku Leonore Gewesslerová.

Kultúrny antropológ Peter Sutoris píše o úlohe vzdelávania v čase environmentálnej krízy. „Pripraviť mladého človeka na život na umierajúcej planéte znamená pomôcť mu predstaviť si alternatívnu budúcnosť a dokázať sa o tejto budúcnosti zmysluplne rozprávať s inými. Prístupy, ktoré často vidíme v školách, však k tomuto cieľu nielenže nesmerujú, ale niekedy preň vytvárajú prekážky.“

Rekordne teplý Silvester zaznamenali aj v Budapešti a na ďalších miestach v Maďarsku. V obci Fertőrákos pri Šoprone namerali 18 stupňov Celzia, predchádzajúce maximum bolo 16,5 stupňa spred 101 rokov.

Veľká Británia zaznamenala najteplejší Silvester od začiatku meraní. Teplota vzduchu dosiahla na východe Anglicka 15,3 stupňa Celzia.

V roku 2021 sa na Slovensku sformovalo hnutie odporcov ochrany prírody. Spojil ich boj proti reforme národných parkov. V blízkej budúcnosti ich môže vyprovokovať boj proti klimatickej kríze, skončenie výroby áut so spaľovacími motormi či zdražovanie pohonných hmôt, píše v bilancii roka Zelený newsfilter.

Polopusté slávne rezorty dovoleniek minulosti, akým sú Mariánské Lázně, môžu byť priestorom pre jeden z krokov späť, ktoré musíme urobiť z dôvodu klimatickej krízy, píše v blogu Radoslav Augustín. „Mariánské Lázně a im podobné miesta môžu byť nádejou, ako presvedčiť ľudí, že plnohodnotná dovolenka nemusí znamenať let k moru, ale jazdu vlakom do voľakedy svetoznámeho kúpeľného mesta, ktoré máme za rohom.“

Číslom roka je podľa Zeleného newsfiltra Denníka E rekordná suma, za ktorú sa predávali emisné povolenky v Európe. Začiatkom decembra to bolo 88,88 eura za tonu CO2. Odborníci však hovoria, že až od sumy sto eur bude mať obchodovanie s povolenkami výrazne pozitívny vplyv na ekologizáciu priemyslu.

Postavou roka je podľa Zeleného newsfiltra antihrdina Joe Manchin. Demokratický senátor amerického štátu Západná Virgínia odmieta zahlasovať za prelomovú legislatívu, ktorá má USA nasmerovať ku klimatickej neutralite. Manchin je najväčším poberateľom darov od fosílneho biznisu v americkom senáte.

Zelený newsfilter sumarizuje končiaci sa rok fotografiou, udalosťou, postavou, číslom a grafom.

  • Fotografia roka: Záplavy v Nemecku, ktoré sa môžu stať aj na Slovensku.
  • Udalosť roka: Na Slovensku sa sformovalo hnutie proti ochrane prírody.
  • Postava roka: Americký senátor a antihrdina v boji proti klimatickej zmene.

Pôda nepúta záujem ako voda a vzduch, no má to vplyv na jej stav, hovorí český vedec Jan Frouz. Dýchanie pôd uvoľňuje päťnásobne viac CO2 ako človek svojou činnosťou. „Keby sme zvýšili podiel organickej hmoty v pôde o štyri promile, tak by to úplne kompenzovalo ľudský príspevok ku klimatickej zmene daný spaľovaním fosílnych palív,“ vysvetľuje.

Nemecký pretekár Sebastian Vettel povedal, že vedenie F1 nereaguje dosť rýchlo v prípade klimatických potrieb. „Budúci rok budeme používať palivá s 10-percentným podielom biozložiek. Nie je to dostatočné ani zodpovedné,“ skonštatoval štvornásobný majster sveta.

Klimatická zmena už dávno nie je iba strašiakom, ale môže byť aj motorom úžasných zmien, píše Katarína Nikodemová. „Prvýkrát v histórii ľudstva navrhujeme a staviame budovy, ktoré dokážu poskytovať nielen ochranu pred prírodnými živlami, ale aj zdravé prostredie a môžu byť pritom také efektívne, že viac energie vyrobia, ako spotrebujú.“

Na Aljaške zaznamenali najvyššiu decembrovú teplotu v histórii, 19,4 stupňa Celzia. Vysoké teploty spôsobili vo vnútrozemí silné búrky, hoci december býva v oblasti obvykle veľmi suchý. Rick Thoman z aljašského klimatického centra označil aktuálne teploty za absurdné. (guardian)

Greenpeace chce bojovať za zákaz reklamy pre uhoľné, ropné či plynárenské firmy. Riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Katarína Juríková v rozhovore vraví, že k fosílnym spoločnostiam treba pristupovať rovnako ako k tabakovým.

Riaditeľka slovenského Greenpeacu Katarína Juríková. Foto N – Tomáš Grečko
Riaditeľka slovenského Greenpeacu Katarína Juríková. Foto N – Tomáš Grečko

Zničujúce zosuvy pôdy sa začínajú nevinne vyzerajúcimi trhlinami v lese, aké sú napríklad nad obcou Cigeľ. Skalné bloky sa však zosúvajú ďalej do obývaných oblastí a ohrozujú stavby, cesty aj vedenia. Štát má presné informácie, kde sú takéto rizikové oblasti, ale pred stavbou domu vám to nepovie.

Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká
Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká

Rok 2021 nebol iba o covide. Prinášame päť pozitívnych trendov, ktoré ste si možno nevšimli. Vo svete klesá počet extrémne chudobných, zomiera menej detí aj tých, čo sa infikujú HIV.

Aktuálna koncentrácia CO2 v atmosfére: 418,44 ppm. Hodnota pred rokom: 414,00 ppm. Bezpečná koncentrácia: 350 ppm. Prečo zverejňujeme údaje o CO2.

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

  • Kaufland po kampani oznamuje – so živými kaprami končíme od budúceho roka.
  • Prvý slovenský vodíkový autobus môže byť na dlho posledným.
  • V Keni dva roky nepršalo a teraz všetko zomiera.

Do tendra na výstavbu prvej vodíkovej stanice sa prihlásil iba jeden uchádzač, spoločnosť Air Products Slovakia. Slovenská energetická a inovačná agentúra čaká na kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie. Pôvodne mala byť čerpačka hotová v septembri.

Slovenský vodíkový autobus firmy Rošero by teoreticky mohol v Košiciach premávať na 83 linkách, župan Trnka v auguste avizoval, že kraj chce čo najrýchlejšie rozbehnúť ich nákup. Po takmer pol roku však žiadny neotestovali a nákup prichádza do úvahy, až keď sa nájdu dotácie.

Kvalita hračiek sa veľmi rýchlo prejaví pri ich dlhodobom požičiavaní. Zakladateľka Hračnice, ktorá sa inšpirovala aj knižnicami, hovorí, že napríklad hračky Disney v požičovni nemajú. Naopak, uprednostňujú výrobcov, ktorí dodávajú aj náhradné diely.

Jediným potvrdeným kupcom slovenského vodíkového autobusu je štát. Kúpil jeden kus za 435-tisíc eur. Firma Rošero zo Spišskej Novej Vsi neodpovedá na otázky. Nie je jasné, či vôbec a kedy by mohla byť spustená sériová výroba.

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

  • Dráma okolo reformy národných parkov má šťastný koniec.
  • Tornáda v USA ukazujú, čo bude, keď sa počasie nedá predvídať.
  • Možno vás toxický odpad na vašom pozemku netrápi, no môžete preň skrachovať.

Požičiavanie hračiek na týždeň je tak akurát, hovorí zakladateľka požičovne Hračnica, ktorej sa veľmi dobre darí aj v pandémii. Čas odsledovala na vlastnom dieťati, ktoré nové hračky spravidla zabavili na päť až šesť dní.

Jana Divišová, zakladateľka požičovne hračiek Hračnica. Foto N – Vladimír Šimíček
Jana Divišová, zakladateľka požičovne hračiek Hračnica. Foto N – Vladimír Šimíček

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Slovenská príprava na omikron – obmedziť očkovaných, oslobodiť neočkovanýchFoto N - Tomáš BenedikovičIšla si zabehať o štvrtej popoludní, zaškrtil ju neznámy muž. Podozrivým z vraždy mladej Írky je Slovák, píše The TimesRodina Ashling Murphyovej. Foto - TASR/APPočet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťOmikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Foto N - Vladimír ŠimíčekPolitici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýPolitici Smeru rokovania s USA neodmietli ani po tom, ako sa vzbúril Andrej Danko.Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloArnold Schwarzenegger a Roman Anton ako jeho bodygard počas plavby na Vltave. Foto - archív R. A.Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráNovak Djoković počas letu z Austrálie do Srbska. Foto - TASR/APMartin Poliačik: Z politiky mi chýba Rada Európy, dnešná delegácia vedená Záborskou je strašná hanba (+ video)Martin Poliačik. Foto N - Vladimír ŠimíčekPredseda Smeru nie je bezdomovec ani po ňom nepátra polícia. Nemuseli ho predvádzať, kritizuje prokurátorNa snímke predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní (OČTK) v Bratislave 16. decembra 2021. Foto - TASR/Jaroslav NovákMatovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilSlovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodkyBývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoroZdroj - MZSRVlastizradcami sú novodobí Biľakovia, ktorí trpia súcitom s Ruskom ako agresoromBlaha a Kotleba na proteste. Foto - TASRVrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Testovanie na newyorskom Times Square. Foto - TASR/APNewsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vlády

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:12Newsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vládyVčera PM:22Slovenský líder európskej výroby plastových obalov na vajcia bude ešte silnejší. Chce už aj fabriku na plastovú surovinuVčera PM:05Matovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilVčera PM:03Šéf policajných odposluchov tvrdí, že za jeho obžalobou je diskreditačná kampaň a to, že ho prokurátor Kysel nemá rádVčera PM:55Nie, nemusíte vyradiť ani pečivo. Vedecké vysvetlenie, prečo žiadna diéta nefungujeVčera PM:43Vynútené rošády u Vlčana – namiesto farmára má vodohospodára na boj so suchom a kritizovaný lesník už závodu nešéfujeVčera PM:02Shooty: Kuchynská diplomaciaVčera PM:27Politici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýVčera PM:26Šimečka po zvolení za podpredsedu EP: Bola to dráma, rokovalo sa do poslednej chvíleVčera PM:22Ako to číta Ivan Mikloš: Situácia je neľahká, ale klimatická panika nám určite nepomôžeVčera PM:04V novom zákone majú byť turistické značky verejným záujmom a horskí sprievodcovia prídu o monopol na sprevádzanieVčera PM:31Vrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Včera PM:20Trenčín ako mesto kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia DubačováVčera PM:13Poriadok v hlaveVčera PM:53„Naši ľudia“ na ministerstve vnútraVčera PM:34Andrej Kiska: Na Zemanovi oceňujem empatiu, Babiš je pred voľbami v rovnakej situácii, ako bol FicoVčera PM:23Omikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Včera PM:06Nehaňte univerzity naše (viac, než treba)Včera PM:47Komplot v ChachalandeVčera PM:03Keď boli v Anglicku poloprázdne regály, bolo to pre nedostatok vodičov, a my k tomu smerujeme, hovorí prezident združenia dopravcovVčera AM:49Audit v Matici odhalil nedostatky a žiada, aby vrátila časť peňazí. Matičiari pochybenia odmietajúVčera AM:22Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráVčera AM:08Bývalým nominantom Smeru vo vedení polície sa začínajú súdy. Prvý je na rade niekdajší šéf odposluchovVčera AM:31Počet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťVčera AM:17Bielorusom v Bratislave fandil aj Lukašenkov blízky šéf hádzanárskeho zväzu, ktorý sa vyhrážal podriadenýmVčera AM:18Problémy chcú prekryť hráčom, ktorý zbankrotoval. Edmonton v NHL znovu zlyhávaVčera AM:49Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníciVčera AM:36Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloVčera AM:44Ekonomický newsfilter: Dôchodková reforma by bez rodičovského bonusu bola lepšia, pripomína rozpočtová rada01.00 PM:35Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodky