Usporiadateľom budúcej klimatickej konferencie COP29 by mohol byť Azerbajdžan. Tamojší minister životného prostredia na konferencii v Dubaji oznámil, že jeho krajina získala podporu regiónu strednej a východnej Európy. Práve v ňom sa má budúca konferencia konať, no doteraz panovali nejasnosti, kto sa usporiadateľstva ujme. (reuters)
Rokovania na konferencii COP28 v Dubaji zatiaľ nepriniesli zhodu o budúcnosti fosílnych palív. Na nájdenie dohody majú štáty čas do budúceho utorka a je možné, že konečný text nebude obsahovať zmienku o ukončení používania týchto palív.
Sultán Ahmad al-Džábir vedie klimatický samit aj ropnú firmu, ktorá bude druhou najväčšou na svete. V Dubaji počas konferencie COP28 zastáva názor, že úplne sa fosílnych palív nemôžeme zbaviť, aj keď krajiny EÚ či vedci nesúhlasia.
Skupina aktivistov vo štvrtok postriekala zmesou bahna, kakaového prášku a vody fasádu a piliere Baziliky sv. Marka v talianskych Benátkach. Akciou protestovali proti podľa nich neadekvátnym opatreniam v boji s klimatickou zmenou.
Skupina aktivistov postriekala zmesou bahna a kakaa fasádu baziliky svätého Marka v Benátkach, polícia šiestich z nich zadržala. Aktivisti protestovali proti nedostatočným opatreniam na ochranu klímy, pamiatku trvalo nepoškodili.
Zelený newsfilter: Prezident svetovej klimatickej konferencie šokoval – veda vraj nehovorí, že treba vyradiť fosílne palivá
Naše školstvo ustrnulo v 19. storočí, vraví outdoorový učiteľ Martin Kříž. „Aj keď sa nám podarí zmeniť štátne kurikulum, ťažko toto poňatie odbúrame u väčšiny učiteľov,“ hovorí v rozhovore. (čierna labuť)
Tohtoročný november bol šiestym mesiacom v rade, ktorý prekonal teplotný rekord, a historicky najteplejší bude aj celý tento rok. Uviedla to meteorologická služba Európskej únie Copernicus.
Tomáš Taraba opakovane neodpovedal na otázku, aký je jeho program a s kým sa plánuje stretnúť na svetovej klimatickej konferencii v Dubaji. Minister životného prostredia minulý týždeň avizoval, že program zverejní.
Katalánsko sa chystá dovážať po mori pitnú vodu, pokiaľ v najbližších mesiacoch v regióne zasiahnutom silným suchom výrazne nezaprší. Plán tamojšej vlády však vyvolal obavy v okolitých regiónoch, kde zrážky boli v uplynulých mesiacoch taktiež nedostatočné.
Extrémne prejavy počasia spôsobili v rokoch 2011 až 2020 menší počet obetí než v predchádzajúcich dekádach. Vzniknuté ekonomické škody však vzrástli. V správe o klíme v minulej dekáde to uviedla Svetová meteorologická organizácia.
Celosvetové emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu o 1,1 percenta v porovnaní s rokom 2022. Hlavným ťahúňom tohto nárastu sú Čína, India a letecká doprava, vyplýva zo štúdie medzinárodnej iniciatívy vedcov Global Carbon Project, ktorá mapuje globálne uhlíkové emisie.
Šéf klimatickej konferencie COP28, ktorý je zároveň šéfom štátnej ropnej spoločnosti Spojených arabských emirátov, čelí novým obvineniam z presadzovania záujmov ropného priemyslu a popierania vedy. Deje sa tak po tom, čo denník Guardian upozornil na jeho nedávne výroky o budúcnosti fosílnych palív.
Na Sibíri na viacerých miestach klesli teploty pod mínus 50 stupňov Celzia. Veľké množstvo snehu v Moskve komplikuje dopravu aj prevádzku letísk, desiatky letov majú meškanie.
Vyše 50 ropných spoločností vrátane gigantov sa zaviazalo dosiahnuť do roku 2030 takmer nulové emisie metánu. Signatári záväzku z klimatického samitu dokopy tvoria polovicu celosvetovej produkcie. Prestanú aj so spaľovaním nepotrebného plynu. Ekologické združenia dohodu kritizujú.
Najmenej 117 účastníkov klimatickej konferencie OSN sa zaviazalo strojnásobiť do roku 2030 svetovú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Tento krok by podľa textu záväzku pomohol odstrániť fosílne palivá najneskôr do roku 2050. Čína a India v zozname chýbajú.
USA prisľúbili tri miliardy dolárov do Zeleného klimatického fondu. Podľa OSN doteraz sľúbené sumy predstavujú len zlomok zo zhruba 250 miliárd dolárov, ktoré budú rozvojové krajiny potrebovať každý rok do roku 2030 na adaptáciu na zmenu klímy.
Pápež František označil ničenie životného prostredia za urážku Boha a na klimatickom samite OSN vyzval svetových lídrov, aby dosiahli prelom v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Zuzana Čaputová vystúpila s prejavom na klimatickej konferencii OSN v Dubaji. Zistenia týkajúce sa pokroku pri zmierňovaní globálneho otepľovania od prijatia parížskej dohody v roku 2015 podľa prezidentky ukazujú, že ľudstvo sa rúti do priepasti.
USA zožali veľkú kritiku za svoj príspevok do nového fondu na pomoc krajinám najhoršie zasiahnutým zmenami klímy. Podľa viacerých expertov je prisľúbená výška amerického príspevku – 17,5 milióna dolárov – „trápna“.
Cena základnej suroviny na výrobu paliva pre jadrové reaktory – uránu – je najvyššia za posledných desať rokov a od začiatku roka vytrvalo stúpa, ukazuje Graf dňa. Obdobie veľkého odstavovania atómových elektrární vo svete sa skončilo, štáty spúšťajú nové bloky a v Európe sa hovorí o jadrovej renesancii.
Budúcich novinárov učí Peter Ivanič hľadať prepojenia pri témach, ako je migrácia, chudoba či klimatická kríza. „Globálna žurnalistika dáva priestor uvedomiť si, že svet je prepojený a že sme v nejakom vzťahu s ľuďmi z inej časti planéty,“ hovorí. (čierna labuť)
Holandsko prispeje 15 miliónmi eur do fondu na pomoc chudobnejším krajinám najviac postihnutým zmenou klímy. Dosluhujúci holandský premiér Mark Rutte to oznámil v Dubaji na klimatickej konferencii.
Iránski delegáti odišli z rokovaní OSN o klíme v Dubaji na protest proti prítomnosti izraelských predstaviteľov. Podľa iránskej strany je prítomnosť Izraela „v rozpore s cieľmi a usmerneniami konferencie a na protest opustila miesto konania konferencie“, uviedol minister energetiky. (times of israel)
Prezidentka Čaputová označila konferenciu OSN o zmene klímy v Dubaji za najvýznamnejšie podujatie smerujúce k ochrane klímy. Na zmiernenie krízy sú už podľa nej k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti. „Máme potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať.“
Zriadenie nového fondu s 30 miliardami dolárov na globálny boj s klimatickými zmenami ohlásil na klimatickom samite COP28 líder Spojených arabských emirátov bin Zajd Nahaján. Šéf OSN Guterres vyzval na okamžité ukončenie spaľovania fosílnych zdrojov energie.
Viacero krajín prisľúbilo na konferencii COP28 peniaze do fondu na pomoc krajinám najhoršie zasiahnutým zmenami klímy. Po Spojených emirátoch, ktoré ako usporiadateľ konferencie avizovali poskytnutie 100 miliónov dolárov, sľúbilo Nemecko ďalších 100 miliónov, Británia 75, USA 17,5 a Japonsko 10 miliónov.
Účastníci konferencie OSN o zmene klímy COP28 krátko po jej začiatku odsúhlasili podobu nového fondu na pomoc chudobnejším krajinám najviac postihnutým zmenou klímy. Prostriedky pre fond ako prvý prisľúbil usporiadateľ konferencie Spojené arabské emiráty, poskytne 100 miliónov dolárov.
Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila OSN. Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu a zastaviť s tým súvisiace vplyvy.
Parížania budú hlasovať o zvýšení parkovného pre SUV autá, píše Zelený newsfilter. Súčasťou februárového referenda bude aj otázka, koľko parkovacích miest má byť vyhradených pre takýto typ áut. Paríž sa dlhodobo snaží znížiť počet áut a zvýšiť počet cyklistov. Podľa námestníka primátora cieli zvýšenie parkovného na bohatých obyvateľov.
Nemecká vláda musí prijať okamžité dodatočné opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov z dopravy a budov. Rozhodol o tom najvyšší správny súd. Vláda oznámila, že zvažuje odvolanie proti verdiktu, čo by znamenalo odkladný účinok rozhodnutia.
Svetoví lídri musia „prestať váhať a začať konať“ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Povedal to Simon Stiell, tajomník OSN pre klimatické zmeny na klimatickom samite COP28 v Spojených arabských emirátoch. Rýchlo rastúce teploty tento rok podľa neho postavili všetkých na pokraj katastrofy.
Úspechom klimatickej konferencie by bolo, ak by sa do záverečného textu dostal záväzok postupne ukončiť produkciu všetkých fosílnych palív, píše Zelený newsfilter. Konferencia sa začína dnes v Spojených arabských emirátoch, ktoré môžu ako ropná veľmoc prijatie takéhoto záväzku sabotovať.
Záplavy vyhnali v Somálsku z domovov už milión ľudí, obetí je vyše sto. Somálsko, Keňu a Etiópiu od začiatku novembra sužujú lejaky súvisiace s klimatickým javom El Niňo. Úrady vyhlásili výnimočný stav a varovali pred šírením chorôb.
Produkcia fosílnych palív je nastavená na viac než dvojnásobok úrovne potrebnej na obmedzenie otepľovania o 1,5 stupňa. Krátko pred samitom COP28 v Dubaji zverejnili agentúry OSN niekoľko správ, ktoré ukazujú, že skleníkové plyny sú na vzostupe a bohaté krajiny začínajú byť skúpejšie. (euractiv)
Ľadová kryha veľká ako Malorka pláva v okolí Antarktídy a môže ohroziť prírodu aj námornú prepravu. Ľadovec A23a vznikol už v roku 1986 a je momentálne najväčší plávajúci ľadovec na svete.
Nemecko zažíva druhú najteplejšiu jeseň od začiatku meraní. Od septembra doteraz bola priemerná teplota 11,5 stupňa, čo je o 2,7 stupňa viac ako hodnota v období rokov 1961 – 1990. Teplejšia bola len jeseň v roku 2006. (spiegel, tasr)
V Prešove postaví fabriku pre 500 ľudí popredný americký koncern Rheem Global Water. Rozbehne tam výrobu zásobníkov teplej vody pre tepelné čerpadlá a iné energetické zariadenia. Investíciu Američania zrealizujú prostredníctvom svojej holandskej dcéry DeJong, ktorá ich vlani posunula na európsky trh.
Na klímu myslíme pri každom projekte, hovorí v rozhovore nová šéfka Európskej investičnej banky na Slovensku Zuzana Kaparová. Podľa nej nie je klimatická neutralita iba environmentálny cieľ, ale aj základná podmienka, aby sa Európa vymanila z okov závislosti od hŕstky vývozcov fosílnych palív. (euractiv)
Rýnom prechádzajú tri štvrtiny európskej riečnej dopravy, trápi ho však znečistenie a po novom aj suchá. Boli sme sa pozrieť, prečo táto rieka tak veľmi ovplyvňuje ekonomiku a kultúru celej Európy a čo má spoločné s Dunajom.
Z Londýna odštartoval prvý let Virgin Atlantic cez Atlantický oceán poháňaný len udržateľným palivom. Aerolínie ho považujú za ukážku toho, že ekologickejší spôsob lietania je možný. Problémom zostáva nedostatočná ponuka pohonných látok.
Investície do startupových inovácií na ochranu klímy podľa PwC tento rok klesli o 40 %. Celkové investície do startupov sa prepadli ešte výraznejšie, a to o polovicu na 638 miliárd dolárov.
Svet je na prahu katastrofy, svetoví lídri musia začať konať, vyhlásil tajomník OSN pre zmenu klímy Simon Stiell, ktorý bude dohliadať na klimatický samit COP28 v Spojených arabských emirátoch. Podľa neho treba okamžite znižovať emisie skleníkových plynov.
Objavenie amerického kontinentu mohlo spôsobiť výkyvy klímy, keďže pôvodní obyvatelia Ameriky klčovali lesy a vypaľovali obrovské územia. Ich masívne vymieranie znamenalo koniec týchto aktivít aj ovplyvňovania hladiny CO₂, čo mohlo následne posilniť malú dobu ľadovú v Európe. (history lab)
EÚ sa bude na klimatickej konferencii COP28 usilovať o ukončenie fosílnych palív v energetike, píše agentúra EFE. Bude sa snažiť presadiť aj záväzok strojnásobenia obnoviteľných zdrojov a zvýšenia energetických úspor do roku 2030.
Inak to nejde, prezidenti majú program skôr a ministri neskôr, reaguje minister životného prostredia Tomáš Taraba na článok Denníka N o jeho ceste na svetovú klimatickú konferenciu, na ktorú letí až po Zuzane Čaputovej. Žiadne pravidlo to pritom nezakazuje. Napríklad aj kanadského premiéra Justina Trudeaua sprevádzal pred dvomi rokmi minister životného prostredia Steven Guilbeault.
Tomáš Taraba aj prezidentka poletia na svetovú klimatickú konferenciu do Dubaja, no radšej každý zvlášť. Členovia slovenskej delegácie, s ktorými sa rozprával Denník N, sa obávajú, že minister životného prostredia sa môže stretnúť so zástupcami z nedemokratických krajín alebo s lobistami zo znečisťujúceho priemyslu a urobiť krajine hanbu.
Rozloha ľadovcov v peruánskych Andách sa za uplynulých šesť desaťročí zmenšila o viac než polovicu. V dôsledku globálneho otepľovania zaniklo v krajine len v rokoch 2016 – 2020 celkovo 175 ľadovcov.
Pri oteplení o 3 stupne by priemerné obdobie sucha na Zemi trvalo 10 mesiacov, píše Zelený newsfilter na základe odhadov OSN. Pri oteplení o 1,5 stupňa to môžu byť len dva mesiace. Vedci však dávajú lepšiemu scenáru iba 14-percentnú šancu, aj to len v tom najoptimistickejšom prípade.
Tomáš Taraba tvrdí, že firmy dostanú budúci rok 300 miliónov eur na zelenú transformáciu. Z jeho slov nie je jasné, ako to chce urobiť. Suma je totiž vyššia než celý minuloročný rozpočet envirofondu, z ktorej sa financuje aj výstavba kanalizácií a čističiek odpadových vôd.