Klimatická zmena

Vedecký novinár Petr Koubský laicky vysvetľuje, ako rozumieť klimatickej zmene. Pripomína, že priemerná globálna teplota neustále stúpa, keďže rastie aj koncentrácia skleníkových plynov v ovzduší, a hoci teplota sama osebe neškodí, je spúšťačom mnohých negatívnych javov. Problémom však je, že nepanuje zhoda, ako túto situáciu vyriešiť.

V nemeckom priemyselnom parku prezývanom Slnečné údolie prebieha pokus o vzkriesenie európskeho solárneho priemyslu. Nachádza sa tu jediná továreň na masovú výrobu solárnych článkov svojho druhu v Európe. Denník E sa v nej bol pozrieť a zisťoval, čo treba urobiť, aby štáty nezopakovali tú istú chybu ako pri plyne z Ruska.

Foto N - Tomáš Grečko

Prinášame vám 18 rád, ako žiť, aby ste prospeli sebe aj planéte. Nekupujte potraviny, ktoré prileteli lietadlom, osvojte si drobné úsporné zvyky, ale pokojne si občas doprajte malú, celkom neekologickú radosť, radí Petr Koubský.

Ilustrácia - Deník N

Aktuálna koncentrácia CO2 v atmosfére: 418,77 ppm. Hodnota pred rokom: 415,33 ppm. Bezpečná koncentrácia: 350 ppm. Prečo zverejňujeme údaje o CO2.

Namiesto zachraňovania vysychajúceho lesa ťažbou môže byť niekedy lepšie nechať ho zhorieť, ukazujú skúsenosti z národných parkov na Slovensku a v Česku. Týka sa to najmä monokultúrnych smrekových lesov v nízkych polohách, kde sú aj tak v čase klimatickej zmeny odsúdené na zánik.

Pobrežie Slonoviny chce do roku 2030 strojnásobiť zalesnenú plochu. V uplynulých 50 rokoch štát v západnej Afrike prišiel najmä pre kakaové plantáže takmer o všetky svoje lesy. (bbc)

Veľké priemyselné podniky a výrobcovia energií môžu oddnes prihlasovať projekty na znižovanie emisií vo svojich prevádzkach, oznámili to minister životného prostredia Ján Budaj a premiér Eduard Heger. Celkovo je pripravených 375 miliónov eur z plánu obnovy.

Kanadská vláda predstavila plán na prispôsobenie sa klimatickej kríze za 1,2 miliardy dolárov. Je v ňom napríklad 15 nových mestských národných parkov, zachovanie 30 % pôdy a vôd s cieľom zastaviť stratu biodiverzity a zabrániť všetkým budúcim úmrtiam v dôsledku horúčav. (afp)

Kanadská vláda zverejnila stratégiu na prispôsobenie sa zmenám klímy. Miliardová investícia má obciam pomôcť s vplyvmi globálneho otepľovania. Vláda sa spolieha na to, že každý investovaný dolár jej môže v budúcnosti ušetriť 15 dolárov.

Zelený newsfilter: Jeden dôvod navyše, prečo bojovať o šikovných lekárov.

  • Ďalšiu klimatickú konferenciu hostí krajina, ktorá chce klimatickú krízu odvrátiť aj s pomocou ropy a plynu.
  • Slovenskí klimatickí aktivisti sa zatiaľ o cesty lepiť neplánujú, v Česku je už zaregistrovaný spolok Posledná generácia.

Priemerná teplota vo Švédsku za 200 rokov stúpla takmer o dva stupne a snehová pokrývka je o približne dva týždne kratšia. Švédski vedci to zistili v rozsiahlej štúdii. Takáto hodnota oteplenia je zhruba dvakrát väčšia ako priemerné oteplenie namerané pre rovnaké obdobie inde vo svete. (afp)

Barcelona a ďalšie časti severovýchodného Španielska obmedzujú spotrebu vody z dôvodu dlhodobého sucha. Dotkne sa to 6,7 milióna ľudí. Nedostatok zrážok už zničil tohtoročnú úrodu. (ap)

V Londýne odsúdili dvoch klimatických aktivistov, ktorí sa prilepili na obraz Vincenta van Gogha. 23-ročná Emily Brocklebanková dostala podmienečný trest 21 dní väzenia s polročným odkladom. Má aj 6-týždňový zákaz vychádzania a dostane elektronický náramok. (bbc)

Za kontroverzné formy klimatických protestov, ako je blokovanie dopravy či útoky na obrazy v európskych galériách, môžu aj médiá, myslí si psychológ Jan Krajhanzl. Vyčíta im, že klimatickej zmene sa venujú, až keď sa nájde aktualizačný moment. Podľa neho sa treba pripraviť na to, že ak médiá prácu nezmenia, kontroverzné útoky v Európe budú pribúdať.

Foto N - Tomáš Grečko

Kultúrny antropológ Peter Sutoris vysvetľuje, prečo by Slovensko malo platiť chudobným krajinám za klimatické škody: „Environmentálna kríza je pre Slovensko príležitosťou znova sa zamyslieť nad svojou históriou a uvedomiť si, že napriek všetkým tým krivdám, ktoré v nej vidí, je v konečnom dôsledku na strane víťazov, nie porazených.“

Planéta horí a my sme požiarny alarm, hovoria aktivisti z nemeckého hnutia Posledná generácia o svojich akciách, pri ktorých blokujú dopravu vo veľkých mestách a útočia na umelecké diela. Pri nedávnej blokáde berlínskeho obchvatu zdržali aj sanitku na ceste za zrazenou cyklistkou. Tá neskôr svojim zraneniam podľahla. Hoci lekárska správa vyvracia podozrenia, že za to mohli aktivisti, polícia proti nim pritvrdzuje.

Foto N - Tomáš Grečko

Aktivisti Greenpeace rozvinuli na bratislavskom nábreží veľký transparent s nápisom „Energetická bezpečnosť = obnoviteľné zdroje“. V neďalekom hoteli sa koná Stredoeurópska energetická konferencia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Do fondu, cez ktorý majú bohaté krajiny preplácať chudobným následky klimatických škôd, by mohlo prispievať aj Slovensko, potvrdil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Ubezpečuje, že nepôjde o reparácie, ktoré sa budú dať právne vymáhať. „Toto bola pre nás červená čiara, s niečím takým by sme nesúhlasili.“

Podľa Jána Budaja klimatická dohoda, ktorú dnes prijali v Egypte, mohla a mala byť ambicióznejšia. „Svet sa dnes len v malom priblížil k realizácii záväzku zabrániť prekročeniu globálneho otepľovania o viac ako 1,5 stupňa Celzia,“ uviedol minister životného prostredia.

Niektorí politici tvrdia, že schválená záverečná klimatická deklarácia v Egypte je nedostatočná či málo ambiciózna. Text vyhlásenia okrem iného v súvislosti s urýchleným znížením emisií skleníkových plynov a tlmenia spaľovania uhlia nepíše o konci ropy ani zemného plynu.

Krajiny na klimatickom samite COP27 schválili záverečnú deklaráciu. Dôležitým čiastočným výsledkom konferencie je dohoda na vzniku špeciálneho fondu pre kompenzácie škôd spôsobených zmenou klímy zraniteľným a chudobným krajinám.

Poľsko žiada EÚ, aby sa nové emisné pravidlá nevzťahovali na obytné domy. Poľské domácnosti často kúria uhlím, nedávno dokonca tamojšia vláda dočasne pozastavila kontroly kvality uhlia.

EÚ odmietla ako „neprijateľný“ návrh Egypta, hostiteľskej krajiny klimatického summitu OSN (COP27), na uzatvorenie dohody s tým, že nie je dostatočne ambiciózny v oblasti znižovania emisií uhlíka.

Klimatický samit COP27 v Egypte predĺžili do soboty. Konferencia sa mala skončiť dnes, ale zástupcovia dvoch stoviek krajín sa nedokážu zhodnúť na záverečnej deklarácii. Spory panujú najmä pri zriadení fondu, ktorý by chudobným krajinám kompenzoval škody spôsobené zmenou klímy, a vo veci zníženia emisií postupným ukončením užívania uhlia.

Tohtoročný 17. november priniesol v Česku generačný konflikt. Vysokoškoláci sviatok prepojili s klimatickými štrajkmi, ktoré prebiehali po celej krajine. Nie všetci z toho boli nadšení a napríklad dekan Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity Stanislav Balík študentom vypol internet a kúrenie.

Politici na klimatickom summite v Egypte ďalej hľadajú zhodu na ochrane klímy, rokovania sa zrejme predĺžia. Zástupcovia približne 200 krajín dostali prvý návrh podoby záverečnej deklarácie. Desaťstranový dokument vyzýva na postupné ukončenie využívania uhlia.

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Únia sľúbila ambicióznejšie škrty emisií, podľa aktivistov to nebude stačiť.
  • Obnoviteľná energia má byť verejným záujmom, aj na úkor ochrany prírody.
  • Farmári by mohli dostávať peniaze za uchovávanie uhlíka v pôde.

Na tohtoročnom klimatickom samite hrozí strata dôvery medzi bohatými a chudobnými krajinami, uviedol šéf OSN António Guterres deň pred oficiálnym koncom konferencie. Vyzval tiež na dohodu ohľadom fondu, ktorý by chudobnejším krajinám kompenzoval straty a škody spôsobené klimatickými zmenami.

Návrh záverečného vyhlásenia klimatického samitu COP27 nie je ešte zďaleka hotový, povedal podpredseda eurokomisie zodpovedný za klimatickú politiku Frans Timmermans. Podľa neho si vyžiada ešte veľa práce, aby vzniklo niečo, na čom sa môžu zhodnúť všetky strany.

Nové limity na emisie spaľovacích motorov písali podľa enviroexpertov najskôr lobisti. Skleníkové plyny z osobnej automobilovej dopravy sa pritom nedarí dostať pod kontrolu, hoci limity sa rokmi sprísňovali. Osobné autá sú oveľa väčší problém než nákladné alebo autobusy.

Viacerí európski predstavitelia počas prejavu ruského delegáta na klimatickom samite v Egypte opustili sálu. Viac než desiatka demonštrantov následne protestovala proti ruskej invázii na Ukrajinu na začiatku iného podujatia organizovaného ruskou delegáciou.

Zelený newsfilter: Vaše posledné nové SUV so spaľovacím motorom môže narobiť ešte veľa zlého

  • Lobisti za spaľovne odpadu si pomáhajú bazénmi aj energetickou krízou
  • USA: Keď máme za škody spôsobené klimatickou krízou platiť my, tak aj Čína

Novozvolený brazílsky prezident Lula da Silva navrhuje, aby sa klimatický samit v roku 2025 konal v Amazónii. Na aktuálnej konferencii ku klíme v Egypte sa zároveň zaviazal, že bude bojovať proti odlesňovaniu pralesa.

Svet vyraďuje uhlie, no Čína plánuje nové uhoľné zdroje na udržanie stability siete. Hoci chce uhlíkovú neutralitu dosiahnuť v roku 2060, novými elektrárňami na uhlie chce Peking, paradoxne, riešiť výpadky elektriny z vodných elektrární. To spôsobuje vysychanie riek. (euractiv)

Väčšina krajín G20 ostro odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu, text zo záverečného vyhlásenia samitu krajín však hovorí aj o tom, že na záležitosť existuje viacero pohľadov. Krajiny sa ďalej uzniesli, že vyhrážky použitím jadrových zbraní sú neprijateľné.

Niekoľko demonštrantiek narušilo akciu organizovanú Ruskom na klimatickom samite COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Jedna z nich v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine označila ruských vyslancov za vojnových zločincov.

EÚ podľa podpredsedu Komisie Fransa Timmermansa plánuje sprísniť cieľ na znižovanie emisií v rámci parížskej dohody o klíme. V súčasnosti sa usiluje do roku 2030 o úsporu najmenej 57 % oproti roku 1990, čo je ambicióznejšie než pôvodný zámer.

EÚ sa zaviazala, že počas tohto desaťročia zníži svoje uhlíkové emisie o najmenej 57 % oproti úrovni z 90. rokov, čím svoj pôvodný záväzok zvýši o dve percentá. Oznámila to na klimatickom samite OSN v Egypte. (dw)

Bohaté krajiny prisľúbili Indonézii pomoc 20 miliárd dolárov, aby znížila závislosť od uhlia a dosiahla uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Na území Indonézie rastie tretí najväčší dažďový prales na svete. (reuters)

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos povedal, že chce väčšinu svojho majetku do konca života rozdať na boj s klimatickou zmenou a podporu ľudí, ktorí môžu „zjednotiť ľudstvo v hlbokom sociálnom a politickom rozkole“. Agentúra Bloomberg jeho majetok teraz odhaduje na 124 miliárd dolárov. (cnn)

Medzi lobistami na klimatickom samite COP27 sú ruskí oligarchovia a šéfovia spoločností, na ktoré sa vzťahujú sankcie, píše Guardian. Ich prítomnosť podľa denníka naznačuje, že Rusko využíva kľúčové rokovania o klíme, aby získalo zákazky.

Niekoľko krajín odmieta, aby sa správa z klimatického samitu COP27 zmieňovala o cieli udržať otepľovanie na hranici 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predpriemyselnou érou. Povedal to splnomocnenec amerického prezidenta pre otázky klimatickej zmeny John Kerry. Nezmienil však, o ktoré štáty ide.

Všetci študenti Barcelonskej univerzity si budú musieť od akademického roku 2024 zapísať predmet venovaný klimatickej kríze. Vedenie vysokej školy vyšlo v ústrety aktivistom, ktorí univerzitu týždeň okupovali.

Všetci musíme zmeniť svoj prístup k prírode a k tomu, ako žijeme, hovorí nemecko-švajčiarska chemička Anke Weidenkaff. „Môže sa stať, že jedného dňa prídeme na to, ako využiť slnečné svetlo a premeniť ho na zdroj čistej energie, ale zmeniť celú spoločnosť na zodpovednú, to musíme urobiť všetci,“ vraví v rozhovore.

Ruská vojna len zvyšuje naliehavosť potreby zbaviť svet závislosti od fosílnych palív, vyhlásil Joe Biden v prejave na klimatickej konferencii OSN. „V tejto situácii je naliehavejšie ako inokedy, aby sme zdvojnásobili svoje záväzky v oblasti klímy.“

Klimatická zmena zasahuje chudobné krajiny najviac, hoci k nej prispeli najmenej. Nežiadame almužnu, ale spravodlivosť, vravia. Na konferencii OSN o zmene klímy v Egypte sa diskutuje o založení fondu pre nízkopríjmové krajiny na kompenzáciu škôd po klimatickej katastrofe.

Spotreba plynu v nemeckých domácnostiach a v malých a stredných podnikoch sa znížila aj na začiatku novembra, ukazujú nové dáta nemeckej Spolkovej sieťovej agentúry.

Nemeckí meteorológovia očakávajú miernu zimu. Priemerná teplota v decembri, januári a februári podľa modelu nepoklesne pod dva stupne, pričom dlhodobý priemer za roky 1991 až 2020 je 1,4 stupňa. To by mohlo priaznivo ovplyvniť spotrebu energií.

Zelený newsfilter: IKEA školí Vlčanových úradníkov z európskej pomoci ekologickým farmárom.

  • Z francúzskeho reaktora unikla radiácia, no tá je ten najmenší problém.
  • Viac obnoviteľných zdrojov môže spomaliť rast cien, ale neznamená automaticky menej fosílnych palív.
  • Vytlačené koralové útesy môžu zachrániť morský život.

Delegáti klimatického samitu v Egypte sa sťažujú, že trpia nedostatkom jedla a pitia. Počas prvého dňa konferencie niektorí čakali na akékoľvek jedlo aj 45 minút, iní kritizujú, že za celý deň mali len tri zmrzliny. (guardian)

Nové na Dennikn.sk

18:14Ivan Mikloš: Ak sa spoja tri veci, Ukrajina vyhrá a Putinov režim skolabuje 17:40Chystali sa na boj, v hoteli mali zbrane. V Amerike odsúdili najväčšieho radikála z útoku na Kapitol 17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajú