Klimatická zmena

Ak by štát obnovil dotácie na elektromobily hoci aj v nižšej sume ako predtým, návratnosť investície do elektromobilu by to skrátilo aj o polovicu. Ukazuje to prepočet s využitím vzorca z kalkulačky Inštitútu environmentálnej politiky. Rezort hospodárstva zatiaľ dotácie len posudzuje.

Pri čakaní na Paula McCartneyho vystúpila na britskom festivale Glastonbury aktivistka Greta Thunbergová. Návštevníkov varovala pred dosahom klimatických zmien a povedala, že je stále čas na to, aby sme si vybrali inú cestu, len ľudia si musia začať nádej sami vytvárať.

Ak človek nepotrebuje auto s veľkým dojazdom a má prístup k autonabíjačke, z finančného hľadiska sa mu už dnes neoplatí uvažovať nad iným autom než elektrickým, ukazuje prepočet pomocou kalkulačky štátnych analytikov. Vyššia investícia do elektromobilu sa splatí z úspor za drahé palivá.

Slovensko je medzi piatimi krajinami, ktoré žiadajú od EÚ päťročný odklad zákazu predaja áut so spaľovacím motorom. Aktuálne platný termín je rok 2035. Posun žiadajú aj Taliansko, Portugalsko, Bulharsko a Rumunsko.

Zelený newsfilter: Čo by urobil s miliardou prorodinný ekológ

  • S medveďom v lese treba počítať, patrí tam viac než človek.
  • Robotické ryby budú zachytávať mikroplasty z morí a oceánov.
  • Európa sa má pripraviť na veľmi (ale veľmi) horúce leto.

Slovenské mestá sa musia prispôsobiť novej realite horúčav a prívalových dažďov. Mestá sú obrovským zdrojom emisií skleníkových plynov, no zároveň ponúkajú veľa príležitostí na ich znižovanie, tvrdí správa OSN. Zamerať by sa preto mali na zníženie spotreby energie vo všetkých sektoroch, elektrifikáciu energetického systému a zelenú a modrú infraštruktúru. (euractiv)

Klimatickí aktivisti hlásiaci sa k hnutiu Posledná generácia v Berlíne poliali budovu kancelárstva čiernou farbou na protest proti možnému rozšíreniu ťažby ropy v Severnom mori. Namiesto hľadania nových nálezísk je podľa nich nutné ropou šetriť, okrem iného zavedením rýchlostného limitu na diaľniciach či bezplatnej regionálnej dopravy.

Splniť cieľ zníženia emisií do roku 2030 aspoň o 55 % bude Slovensko stáť aspoň 2,6 miliardy z verejných a zo súkromných peňazí, uvádza v analýze Útvar hodnoty za peniaze. Slovensko by mohlo znížiť emisie aj o 76 %, no stálo by to 13 miliárd.

V Modre spúšťajú záložný vodojem, niektoré lokality trpia nedostatkom vody. Podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti pre klimatickú zmenu už v júni klesla výdatnosť studní v tejto lokalite a prevádzkované vodojemy nemajú dostatok vody na pokrytie zvýšenej spotreby obyvateľstva.

Európa by sa kvôli menším dodávkam ruského plynu mohla v rámci hľadania alternatív vrátiť k spaľovaniu uhlia, píše Reuters. Krok týmto smerom už naznačila nemecká, talianska, rakúska a holandská vláda.

Časť južnej Číny zasiahli najsilnejšie zrážky za posledných 60 rokov. V najmenej siedmich provinciách hlásia zosuvy pôdy a zaplavené cesty. Zatiaľ nie sú informácie o obetiach. (cnn)

Vlna horúčav v západnej Európe poľavuje a v ďalších dňoch sa presunie na juh, predovšetkým do Talianska, kde budú teploty dosahovať 38 až 40 stupňov. Uplynulý týždeň bol v mnohých častiach Španielska najteplejší od roku 1981.

Samosprávy na vypracovanie koncepcií na urýchlenie investícií do udržateľnej energie môžu dostať až 60-tisíc eur z Európskou úniou financovanej iniciatívy EU City Facility. Výzva je otvorená do 30. septembra.

Viaceré regióny na severe Talianska pre zhoršujúce sa sucho žiadajú, aby vláda vyhlásila výnimočný stav. V rôznych oblastiach krajiny nepršalo už zhruba štyri mesiace. Hladina rieky Pád je najnižšia za posledných 70 rokov.

Rozsiahle rašeliniská objavené v strednej Afrike, ktoré zadržiavajú značné množstvo uhlíka, sú v ohrození vinou nekontrolovaného rozvoja. Zásahy do nich pritom podľa odborníkov predstavujú výrazné riziko pre zmeny klímy.

Nepál sa chystá presunúť základný tábor na Evereste, jedným z dôvodov je topenie ľadovca. Tábor, ktorý počas jarnej sezóny využíva až 1500 horolezcov, je umiestnený na ľadovci Khumbu, nový tábor má byť v nižšej nadmorskej výške, kde sa ľad nedrží celoročne. (sky news)

Ľadovým medveďom v južnom Grónsku sa darí napriek topiacim sa ľadovcom. Podľa vedcov to môže znamenať nádej, že tento druh šelmy prežije aj v dobe globálneho otepľovania. (guardian)

Viaceré krajiny už vedú kampane, aby ľudia šetrili energiami, hovorí v rozhovore Brian Motherway, expert Medzinárodnej agentúry pre energie (IEA). Podľa neho fungujú tri druhy argumentov – apel na úsporu peňazí, boj s klimatickou zmenou a pomoc Ukrajine.

Brian Motherway, vedúci oddelenia energetickej efektívnosti v Medzinárodnej agentúre pre energie (IEA). Foto - dánske ministerstvo pre klímu a energetiku

Zelený newsfilter: Dotácie na e-bike? Prečo nie.

  • Prečo môže byť ťažba plynu pri Trnave ekologickejšia ako dovoz z Ruska.
  • Experti očakávajú masívny záujem o smart merače do domácností.
  • Znečisťovanie Slanej sa dostáva pod kontrolu. Neskoro.

Zemetrasenia ako v Holandsku by pri Trnave nehrozili, hovorí spoločnosť Nafta o možných vplyvoch ťažby zemného plynu na životné prostredie. Diskusia o novom ťažobnom poli sa oživila potom, čo sa Európska únia rozhodla postupne zbaviť ruského plynu.

Foto N - Tomáš Grečko

Nová austrálska vláda sa zaviazala znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 43 %. Austrália je jedným z najväčších svetových vývozcov uhlia a skvapalneného zemného plynu a znižovanie závislosti od fosílnych palív je v krajine politicky veľmi chúlostivou témou. (ap, tasr)

V programe Zelená domácnostiam prišli podľa Richarda Sulíka žiadosti na zhruba dve tretiny z vyčlenených 30 miliónov eur. Nárok na dotácie budú mať majitelia rodinných domov až po zaslaní zmluvy s dodávateľom.

V ložisku pri Trnave môže byť zemný plyn, ktorý by vystačil najmenej desať rokov pokrývať desatinu spotreby Slovenska, tvrdí spoločnosť Nafta. Firma dúfa, že štát zjednoduší povoľovanie a ťažba by sa mohla rozbehnúť o rok až dva roky.

Svetu dochádza populárna čili omáčka. Firma, ktorá Srirachu vyrába, pozastavila objednávky do 6. septembra. Za veľmi zlú úrodu čili papričiek môže pravdepodobne klimatická zmena a jej prejavy. „Je to, bohužiaľ, mimo našej kontroly a bez tejto nevyhnutnej ingrediencie nedokážeme vyrobiť žiadny zo svojich produktov,“ píše spoločnosť.

Aktuálna koncentrácia CO2 v atmosfére: 420,92 ppm. Hodnota pred rokom: 419,53 ppm. Bezpečná koncentrácia: 350 ppm. Prečo zverejňujeme údaje o CO2.

V Prahe sa za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobilo riziko úmrtia súvisiaceho s horúčavami. Zistili to vedci z českej akadémie vied a Českej poľnohospodárskej univerzity, výsledky ich štúdie zverejnil odborný časopis Urban Climate.

Zelený newsfilter: Dánsky vynález môže prispieť k porážke Putina aj znížiť účty za plyn.

  • Štyri reformy, ktoré môžu podľa IEA znížiť spotrebu energií rýchlo a lacno.
  • Nová Zelená domácnostiam má byť iná, Sulík sľubuje, že spravodlivejšia.
  • Úroveň oxidu uhličitého v zemskej atmosfére je najvyššia v histórii ľudstva.

V treťom najväčšom mexickom meste Monterrey a jeho okolí museli pre sucho výrazne obmedziť dostupnosť vody. Od víkendu v Monterrey, ktoré je považované za mexickú priemyselnú metropolu, tečie voda z vodovodu len 6 hodín denne.

Pri úprave emisných štandardov pre nákladné autá sa bojuje aj o budúcnosť plynu. Koncom tohto roka čaká Úniu úprava emisných štandardov pre ťažké nákladné vozidlá. Priemysel navrhuje zmeniť spôsob výpočtu emisií a umožniť započítavanie biopalív a zelených plynov do konečných cieľov. Podľa aktivistov by to bola chyba. (euractiv)

Europoslanci nepodporili spoplatnenie emisií z vykurovania budov a dopravy, ktoré je jednou z kľúčových súčastí klimatického balíčka navrhnutého vlani EK. Odložili preto aj hlasovanie o ďalších súvisiacich normách.

Somálsko je na pokraji hladomoru, varuje OSN. Štyri obdobia dažďov po sebe priniesli do krajiny len veľmi málo vlahy a o úrode sa prakticky ani nedá hovoriť. Navyše viac ako 90 % pšenice v Somálsku pochádza z Ruska a Ukrajiny. (fao)

Epidémia horúčky dengue, ktorá je v Singapure sezónnou chorobou, tento rok prepukla nezvyčajne skoro. Zaznamenali tam už vyše 11-tisíc prípadov, čo je dvakrát toľko ako za celý minulý rok. Podľa odborníkov sa epidémia zhoršila v dôsledku extrémnych zmien počasia. (cnn)

Nový Zéland zverejnil návrh zákona, ktorý zavádza platené emisné kvóty v poľnohospodárstve. Najväčším zdrojom skleníkových plynov v krajine sú ovce a dobytok. Keď systém začne platiť, bude Nový Zéland prvou krajinou, kde budú farmári platiť za emisné kvóty pre dobytok. (reuters)

Diplomati, ktorí sú v Bonne na desaťdňovom klimatickom stretnutí, počas príhovoru ruského zástupcu opustili zasadaciu miestnosť. Podľa denníka The Guardian ide o znak toho, že klimatické rokovania zatieňuje geopolitické napätie.

Park na streche obchodného centra je marketing, tvrdí humánny geograf Samuel Achberger. „Prispôsobenie sa zmenám klímy, karbónová neutralita a udržateľnosť sú marketingové frázy pre developerov, ktorí v skutočnosti nemajú reálny záujem zlepšovať klimatické podmienky v Bratislave,“ vraví.

Samuel Achberger. Foto N - Tomáš Benedikovič

Veľké časti Bratislavy sú náchylné na záplavy, ktoré sa budú v dôsledku klimatických zmien vyskytovať čoraz častejšie, hovorí humánny geograf Samuel Achberger. Zraniteľné voči prívalovým dažďom sú podľa neho najmä Rača, Nové Mesto, Staré Mesto či Ružinov.

Žitný ostrov nie je nevyčerpateľným zásobníkom vody, upozorňuje humánny geograf Samuel Achberger. Následky klimatických zmien už v Bratislave podľa neho cítime teraz a bude sa to zhoršovať.

Čína zablokovala snahy o zvýšenú ochranu tučniaka obrovského, ktorý v Antarktíde v dôsledku globálneho otepľovania prichádza o svoje prirodzené prostredie. Peking vraj chce viac času na zváženie dôsledkov, ktoré by vyššia ochrana tučniaka priniesla.

Svet potrebuje do energetiky ročne investovať vyše 3 bilióny eur, ak chce do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie uhlíka. Uviedol to Medzinárodný menový fond s tým, že ide o takéto investície počas zvyšku desaťročia, pretože súčasné úsilie nestačí.

Na juhu Kalifornie začínajú pre mimoriadne sucho platiť nové obmedzenia týkajúce sa využívania vody. Štát napríklad zakázal používanie pitnej vody na zavlažovanie trávy, ktorá je na okrasu alebo rastie pri domoch. Úrady chcú obmedziť spotrebu vody o 35 percent. (LA times)

Klimatológ Milan Lapin vyvracia nádej, že oteplenie prinesie na Slovensko stredomorskú klímu. „V lete budú časté vlny horúčav, v zime prakticky žiadna stabilná snehová pokrývka. Sneh, ktorý spadne, sa obvykle za pár dní roztopí,“ vraví v rozhovore.

Klimatológ Milan Lapin hovorí, že oteplenie spôsobí výrazné zdraženie zavlažovania a tým sa predraží produkcia plodín. „Už teraz máme nevýhodu, že náklady našich poľnohospodárov sú oveľa vyššie ako v iných krajinách. Preto u nás poľnohospodárstvo upadá,“ hovorí vedec v rozhovore.

Oteplenie spôsobí posun vegetačných pásiem o tisíc metrov nadmorskej výšky, varuje klimatológ Milan Lapin, ktorému prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti vedy. „To, čo bolo v minulosti v nadmorskej výške 100 metrov, bude na konci storočia v nadmorskej výške 1 100 metrov,“ hovorí ocenený vedec.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament ostrovného štátu Vanuatu vyhlásil stav klimatickej núdze. Predseda tamojšej vlády vyčlenil 1,2 miliardy dolárov na zmiernenie následkov klimatickej zmeny.

Peruánsky roľník žaluje nemeckú energetickú spoločnosť RWE za roztápanie ľadovcov. Klimatickí experti a zástupcovia nemeckého súdu prišli do peruánskych Ánd, aby jeho sťažnosť posúdili.

Snaha ušetriť nie je jediným dôvodom, prečo majú Slováci veľký záujem o tepelné čerpadlá v rodinných domoch, hovoria dodávatelia technológie aj agentúra, ktorá rozdeľuje dotácie. Dôvodom bývajú aj obavy z nedostatku plynu alebo snaha pomôcť v boji s klimatickou krízou.

Aktuálne ničivé horúčavy v Indii a Pakistane boli ukážkou budúcnosti regiónu, odkazujú experti. Dôvodom je klimatická zmena. V oboch krajinách teploty v posledných týždňoch opakovane prekonávali 45 stupňov Celzia, v Pakistane miestami zaznamenali aj viac ako 50. (ap)

Nastupujúci austrálsky premiér Anthony Albanese zloží sľub v pondelok, hneď v utorok sa v Tokiu stretne s najvyššími predstaviteľmi USA, Japonska a Indie. „Dôjde k určitým zmenám v politike, najmä pokiaľ ide o klimatickú zmenu a našu angažovanosť vo svete v týchto otázkach,“ hovorí líder labouristov. (afp)

Zrejme budúci austrálsky premiér Anthony Albanese sľúbil kroky na zastavenie klimatickej zmeny. Líder labouristov chce z krajiny urobiť „veľmoc“ v oblasti obnoviteľnej energie. Takisto sľúbil posilnenie práv pôvodných obyvateľov a tvrdé zásahy proti korupcii. (afp)

Štyri dôležité indikátory klimatickej zmeny sa vlani dostali na rekordnú úroveň. Ide o koncentráciu skleníkových plynov v atmosfére, vzostup hladín mora či vzrastajúcu teplotu a okysľovanie morí. Informuje o tom Svetová meteorologická organizácia v správe za rok 2021.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovaniaVčera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom02.00 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až