Plynovod Nord Stream

Kremeľ kritizuje ukončenie dánskeho vyšetrovania sabotáže plynovodu Nord Stream. „Táto situácia je takmer absurdná. Na jednej strane uznávajú, že došlo k úmyselnej sabotáži, ale na druhej strane sa s tým nejdú nikam pohnúť,“ povedal Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Dánsko ukončilo vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream, ktorými Rusko posielalo a plánovalo posielať plyn do Nemecka a ďalej do Európy. Vyšetrovanie možnej sabotáže z roku 2022 ukončilo už aj Švédsko.

Dánska polícia uzavrela vyšetrovanie sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Skutok bol podľa nej úmyselný, ale nikoho trestne stíhať nebude. (afp)

Švédsko ukončilo vyšetrovanie možnej sabotáže na plynovode Nord Stream. Prokuratúra uviedla, že nemá právomoc zaoberať sa touto záležitosťou a že odovzdala Nemecku materiály, ktoré by mohlo využiť ako dôkazy.

Washington Post píše, že Nord Stream odpálila skupina Ukrajincov bez vedomia Volodymyra Zelenského. Podľa amerického denníka to ukazuje na nezhody medzi prezidentom a spravodajskými službami. Zelenskyj sa vraj obával, že útok na Nord Stream môže oslabiť podporu Ukrajiny v očiach zahraničných partnerov.

Vyšetrovatelia explózií na plynovodoch Nord Stream našli stopy výbušnín na jachte, ktorá mala byť použitá pri sabotážnej akcii. Toto odhalenie sa uvádza v liste o aktuálnom stave vyšetrovania, zaslanom Bezpečnostnej rade OSN.

Poľská prokuratúra vyhlásila, že neexistujú dôkazy, že by základňa sabotérov plynovodov Nord Stream bola v Poľsku. Ešte v marci sa objavili informácie, že výbušniny doviezla vlani k plynovodu jachta prenajatá v Poľsku.

Holandská vojenská rozviedka vlani varovala CIA, že Ukrajina chystá útok na Nord Stream, tri mesiace pred tým, ako ho v septembri poškodili výbuchy. CIA následne naliehala na Kyjiv, aby od plánu upustil.

Nové dôkazy naznačujú, že ukrajinská armáda plánovala zničiť Nord Stream. Správa nemenovanej európskej spravodajskej služby tvrdí, že plánovanej operácii velil Valerij Zalužnyj a Volodymyrovi Zelenskému ju úmyselne zatajili.

Británia a Nórsko sa dohodli na posilnení spolupráce v oblasti hrozieb voči podmorskej infraštruktúre. Ako jeden z dôvodov uviedli výbuchy plynovodov Nord Stream. (reuters)

Pri plynovodoch Nord Stream sa podľa severských médií pred výbuchmi pohybovali ruské lode schopné vykonávať podmorské operácie. Vyšetrovanie vlaňajšieho útoku na plynovody pokračuje, explózie s najväčšou pravdepodobnosťou neboli náhodné.

Z výbuchov Nord Streamu mohol mať prospech jedine Gazprom, tvrdí v rozhovore ruský analytik Michail Krutichin. „Ten sa totiž musel nejako ospravedlniť odberateľom ruského plynu v Európe za prerušenie dodávok, a aby vytvoril podmienky pre zásah vyššej moci, musel vymyslieť niečo mimoriadne, čo nemohol ovplyvniť.“

Dánsky energetický úrad už nepovažuje miesto úniku na plynovodoch Nord Stream za nebezpečné pre lode. Výbuchy poškodili potrubia z Ruska do Nemecka vlani v septembri, ich príčina nie je dodnes vysvetlená.

Za výbuchmi Nord Streamu pravdepodobne stojí štátom sponzorovaná skupina, tvrdí švédsky prokurátor, ktorý vlaňajší incident vyšetruje. Neuviedol však krajinu, ktorá by za tým mala stáť. Podľa Matsa Ljungqvista je však stále „teoreticky možné“, že incident mala na svedomí aj určitá nezávislá skupina.

Nemecká poisťovňa Allianz neplánuje obnoviť poistku projektu plynovodu Nord Stream 1, ktorá vyprší koncom tohto roka. Poistka bola podľa poisťovne uzavretá pred ruskou inváziou na Ukrajinu na obdobie dvoch rokov.

Dánske úrady vyzdvihli z mora „záhadný“ objekt, ktorý bol blízko plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori. Podľa dánskych úradov objekt, ktorý vyzerá ako námorná bója, nepredstavuje bezpečnostné riziko. (ens.dk)

V OSN neprešla rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream, ktorú predložilo do Bezpečnostnej rady Rusko. Za rezolúciu hlasovalo len Rusko, Čína a Brazília, zvyšných 12 členov rady sa zdržalo.

Rusko zvažuje, že požiada o kompenzácie za škody vzniknuté explóziami na plynovodoch Nord Stream. Uviedla to agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj z ruského ministerstva zahraničných vecí.

Dánsko upozornilo na neznámy valcovitý objekt, ktorý sa našiel v Baltskom mori pri poškodenom plynovode Nord Stream 2. Dánsky energetický úrad vyzval vlastníka plynovodu spoločnosť Nord Stream 2 AG, aby pomohla predmet vyzdvihnúť z mora.

Akcionári prevádzkovateľa Nord Streamu 1 diskutujú, ako utesniť a vyprázdniť poškodený plynovod, aby sa zastavila korózia spôsobená morskou vodou. Podľa finančného šéfa firmy E.ON Marca Spiekera nie je jasné, či sa plynovod opraví.

Šéf ruskej bezpečnostnej rady si nemyslí, že za útokom na Nord Stream je Ukrajina. „Kyjiv zničením plynovodu nič nestratil ani nezískal,“ povedal Nikolaj Patrušev. Ukrajina podľa neho nemala potrebu taký čin páchať, keď od Nemecka naliehavo potrebuje vojenskú a inú pomoc.

Medzi USA a Ukrajinou narastajú rozdiely v predstave o vedení vojny, píše Politico. Dôvodom sú napríklad správy o plynovode Nord Stream, vyčerpávajúca obrana Bachmutu či zámer Kyjiva oslobodiť Krym.

Volodymyr Zelenskyj poprel akúkoľvek účasť Ukrajiny na zničení plynovodov Nord Stream. Naznačuje, že tieto informácie sa šíria s cieľom spomaliť pomoc Ukrajine. Bez vymenovania takisto skritizoval krajiny, ktoré sa síce tvária, že pomáhajú Kyjivu, no zároveň obchádzajú protiruské sankcie. (pravda)

Nemeckí vyšetrovatelia v januári prehľadali loď, ktorú mohli použiť strojcovia sabotáže na plynovodoch Nord Stream. Uviedlo to spolkové štátne zastupiteľstvo v reakcii na správu médií o prelome vo vyšetrovaní, podľa ktorého stopy vedú na Ukrajinu.

Ukrajinská vláda nebola zapojená do minuloročnej sabotáže plynovodov Nord Stream v Baltskom mori, povedal Olexij Reznikov, ukrajinský minister obrany krajiny. „Toto nie je naša činnosť,“ povedal pred stretnutím s ministrami obrany EÚ v Štokholme. (guardian)

Stopy vyšetrovania zničenia Nord Streamu vedú na Ukrajinu, informuje ARD. Výbušniny doviezla vlani k plynovodu jachta prenajatá v Poľsku od firmy, ktorá zrejme patrí dvom Ukrajincom. Nemecká televízia opísala aj prácu komanda, národnosť jeho členov známa nie je.

Únik plynu z plynovodu v Baltskom mori. Foto - TASR/AP

Nové spravodajské informácie naznačujú, že plynovod Nord Stream v septembri vyhodila do vzduchu zatiaľ neznáma proukrajinská skupina. Bez uvedenia zdroja to tvrdí denník The New York Times. Nie sú však žiadne dôkazy, že by bol do operácie zapojený alebo o nej vedel ukrajinský prezident Zelenskyj, vojenskí velitelia alebo že by skupina konala na pokyn ukrajinských vládnych činiteľov.

Rusko sa podľa Reuters chystá utesniť a zakonzervovať poškodený plynovod Nord Stream, s opravou a opätovným sprevádzkovaním nepočíta. Tri zo štyroch potrubí vlani narušili doteraz nevysvetlené explózie, jedno potrubie zostáva neporušené.

Výbuch plynovodu Nord Stream spôsobil ekologickú katastrofu. Explózie minulý rok uvoľnili okrem obrovského množstva metánu, ktorý zhoršuje otepľovanie planéty, aj toxické látky z morského dna. To ohrozilo chránené miestne druhy živočíchov, vyplýva z nedávno zverejnenej štúdie. (euractiv)

V Moskve rezonuje článok amerického novinára, ktorý obvinil USA zo sabotáže plynovodu Nord Stream. Podľa námestníka ruského ministra zahraničia Sergeja Rjabkova správa nie je pre Rusko prekvapením a Washington bude čeliť následkom.

Nemecko zatiaľ nenašlo dôkazy, že minuloročné výbuchy na Nord Streame boli sabotážou zo strany Ruska. Švédske úrady vlani v novembri uviedli, že šlo o závažnú sabotáž, vinníka však neuviedli.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov obvinil štáty EÚ, že poriadne nevyšetrujú septembrové úniky plynu z plynovodov Nord Stream. Európske krajiny vyjadrili podozrenie, že išlo o úmyselné poškodenie, a niektoré z nich obvinili Moskvu. Tá zo sabotáže obvinila Západ.

Kanada zruší výnimku zo sankcií, ktorá umožňovala opravu turbín pre Nord Stream 1 v Montreale a ich následnú prepravu do Nemecka. Vláda informovala, že k tomuto rozhodnutiu dospela v spolupráci s Ukrajinou, Nemeckom a ďalšími európskymi spojencami. (reuters)

Poľský súd anuloval pokutu vyše 29 miliárd zlotých (6,1 miliardy eur), ktorú pred dvoma rokmi poľský protimonopolný úrad vymeral ruskému Gazpromu za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolenia. Úrad vlády sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Na mieste poškodených plynovodov Nord Stream našli vyšetrovatelia stopy výbušnín, oznámil švédsky prokurátor. Podľa neho to potvrdzuje, že došlo k sabotáži. Podľa výsledkov vyšetrovania sa okrem iného našli na mieste aj cudzie predmety, vykonané analýzy na nich odhalili zvyšky výbušnín.

Zdroj - dánske ministerstvo obrany/Politiken

Prevádzkovateľ poškodeného plynovodu Nord Stream 1 tvrdí, že našiel krátery na potrubí. „Podľa predbežných výsledkov obhliadky boli na morskom dne vo vzdialenosti asi 248 metrov od seba nájdené technogénne krátery s hĺbkou 3 až 5 metrov,“ uvádza spoločnosť Nord Stream AG vo vyhlásení. (reuters, tasr)

Dánske úrady potvrdili rozsiahle poškodenie plynovodov Nord Stream a uviedli, že príčinou boli silné výbuchy. Švédsky denník Expressen zverejnil prvé zábery zničených potrubí vedúcich z Ruska do Nemecka.

V Baltskom mori už nie sú viditeľné úniky z plynovodov Nord Stream. Na potrubí koncom septembra nahlásili štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy. Ich príčina nie je známa, no členské krajiny EÚ poukazujú na sabotáž.

Viktor Orbán neverí, že v 21. storočí sa nedokáže zistiť, kto spáchal útoky na plynovod Nord Stream. „Mňa nepresvedčia o tom, že nevedia, čo sa stalo. Prostredníctvom satelitov je možné nahliadnuť aj do bytov,“ povedal maďarský premiér.

Veľkú časť poškodeného plynovodu Nord Stream bude potrebné vymeniť, povedal šéf Gazpromu Alexej Miller. Stovky kilometrov potrubia sú podľa neho naplnené vodou a opravy potrvajú najmenej rok. (reuters)

Šéf ruského Gazpromu Alexej Miller vyhlasuje, že Európa vraj nemusí so súčasným stavom zásob plynu prežiť zimu. Okrem toho zopakoval Putinovu výzvu na vytvorenie európskeho plynárenského uzla v Turecku.

Vladimir Putin povedal, že Rusko je ochotné dodať do Európy počas jesene a zimy dodatočné objemy plynu nepoškodenou vetvou Nord Streamu alebo cez Turecko. Poškodené potrubia má podľa neho zmysel opraviť, len ak budú potom využívané.

V utorok večer zistili v Poľsku únik v jednom z potrubí ropovodu Družba, príčina nie je známa. Táto severná vetva vedie z Ruska do Poľska a do Nemecka.

Prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream 2 uskutočnil riadené odtlakovanie jedného z dvoch potrubí. Uviedol, že to urobil z bezpečnostných dôvodov.

Dánsky ostrov Bornholm postihol úplný výpadok prúdu v dôsledku výpadku transformátora. Ostrov so 40-tisíc obyvateľmi sa nachádza v Baltskom mori neďaleko miest, kde výbuchy poškodili potrubie plynovodov Nord Stream 1 a 2.

Macron vyzval na ochranu energetickej infraštruktúry v Európe. „Naša infraštruktúra nás robí zraniteľnými, preto potrebujeme európsku stratégiu na jej ochranu,“ povedal na samite Európskeho politického spoločenstva v Prahe.

Nórsko obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov, aby zaistilo, že Rusko nebude obchádzať sankcie. Vláda uviedla, že rozhodnutie súvisí aj s bezpečnosťou ťažobných zariadení na mori. Zintenzívni sa aj colná kontrola. (afp)

Vyšetrovanie škôd v miestach úniku plynu na Nord Streame 1 a 2 podľa švédskej tajnej polície posilnilo podozrenie zo sabotáže. Švédsko tento týždeň vyslalo na miesto ponorku, podľa prokuratúry oblasť únikov už nie je uzavretá.

Podľa ruskej diplomacie Moskva nemôže byť vylúčená z medzinárodného vyšetrovania poškodení Nord Streamu 1 a 2. Hovorkyňa rezortu Marija Zacharovová kritizovala, že Dánsko odmieta spolupracovať s Ruskom na objasňovaní incidentov.

Európska komisia zavedie bezpečnostný monitoring kľúčovej infraštruktúry. Dôvodom je sabotáž, ktorá poškodila plynovody Nord Stream v Baltskom mori.

Nové na Dennikn.sk

12:56Cítia sa osamelé a hanbia sa za smútok za starým životom. Katarína Žilák vytvorila priestor, kde matky nemusia predstierať 12:34Vysypali ukrajinské obilie a niektorí chvália Putina. Poľskí farmári sú čoraz viac proruskí 12:19Hľadajú ich laserom, na zostrelenie majú desiatky sekúnd. Reportáž o lovcoch šáhidov v lesoch za Charkivom 11:40Maďarské tabuľky tvrdili, že na Slovensku bolo len málo takých, od olympiády takmer nepretekala. Aspoň som si to predstavovala, vraví Zapletalová 11:33Dva roky od útoku 09:48Čo prekladáš? Vladislav Gális o extrémnych situáciách prekladu 09:33Firemný newsfilter: Syn úspešného strojára stavia byty, Bory Mall je na predaj a ospalú bratislavskú burzu má rozhýbať Armén 08:54Danglár: Rukavice 08:39Športový newsfilter: Zväz pri Calzonovi čelí dileme, ako neurobiť krok späť. V lete môže byť neskoro 08:00Ipsos: PS sa doťahuje na Smer a zväčšuje si potenciál. Od volieb zosilnel aj Hlas 07:39S mojou trinásťročnou dcérou manipuluje kamarátka. Ako ju viesť k tomu, aby nebola taká naivná? 07:10Ráno s NHL: Budúcnosť Arizony je opäť otázna. Problémy jej môže spôsobiť aj postup do play-off 06:28Ekonomický newsfilter: Ruská ekonomika síce prekvapivo stále rastie, ale sankcie ju dobehnú 06:00Slovák v Anglicku: S manželkou sme počas pôrodu neverili, že takýto prístup k pacientovi je vôbec možnýVčera 20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéraVčera 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médiíVčera 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiťVčera 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operáciaVčera 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo onVčera 15:01Kam smerujeme?Včera 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968Včera 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostávaVčera 11:39Danglár: Otec a synVčera 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na UkrajineVčera 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončilVčera 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testyVčera 08:41Ako Kmec demaskoval FicaVčera 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazilaVčera 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómyVčera 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať