Plynovod Nord Stream

Macron vyzval na ochranu energetickej infraštruktúry v Európe. „Naša infraštruktúra nás robí zraniteľnými, preto potrebujeme európsku stratégiu na jej ochranu,“ povedal na samite Európskeho politického spoločenstva v Prahe.

Nórsko obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov, aby zaistilo, že Rusko nebude obchádzať sankcie. Vláda uviedla, že rozhodnutie súvisí aj s bezpečnosťou ťažobných zariadení na mori. Zintenzívni sa tiež colná kontrola. (afp)

Vyšetrovanie škôd v miestach úniku plynu na Nord Streame 1 a 2 podľa švédskej tajnej polície posilnilo podozrenie zo sabotáže. Švédsko tento týždeň vyslalo na miesto ponorku, podľa prokuratúry oblasť únikov už nie je uzavretá.

Podľa ruskej diplomacie Moskva nemôže byť vylúčená z medzinárodného vyšetrovania poškodení Nord Streamu 1 a 2. Hovorkyňa rezortu Marija Zacharovová kritizovala, že Dánsko odmieta spolupracovať s Ruskom na objasňovaní incidentov.

Európska komisia zavedie bezpečnostný monitoring kľúčovej infraštruktúry. Dôvodom je sabotáž, ktorá poškodila plynovody Nord Stream v Baltskom mori.

Dánsko cez víkend zaznamenalo pohyb dronov nad plynovým poľom Roar v Severnom mori, ktoré sa nachádza vedľa najväčšieho dánskeho plynového poľa Tyra. Obe ťažobné lokality prevádzkuje francúzska firma TotalEnergies.

Švédsko uzavrelo oblasť v okolí únikov na plynovode Nord Stream. Urobilo tak na príkaz prokuratúry pre potreby vyšetrovania sabotáže. (faz)

Británia vyslala do oblasti Severného mora bojovú loď na ochranu sietí. Fregata HMS Somerset spolupracuje s nórskym vojenským námorníctvom. Británia zároveň oznámila, že si na tieto účely zabezpečí dve špecializované lode, pretože že britský internet a energie sú vo vysokej miere závislé od káblov a potrubí. (msn)

Z plynovodov Nord Stream uniklo toľko metánu, čo Dánsko vyprodukuje za rok. Vyplýva to z výsledkov novej štúdie. Podľa simulácie sa plyn dostal nad Škandináviu aj Britániu. (ghgsat)

Švédsko vyslalo k plynovodu Nord Stream ponorku, aby preskúmala príčiny výbuchov. K debate o bezpečnosti podmorskej infraštruktúry sa dnes stretnú zástupcovia desiatich severských štátov na čele s Britániou.

Kremeľ tvrdí, že USA zvýšili ceny a predaj LNG po únikoch z podmorských plynovodov Nord Stream. Na potrubiach vedúcich z Ruska do Nemecka došlo minulý týždeň k neobjasneným explóziám a únikom plynu na štyroch miestach.

Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 sa pravdepodobne zastavil, tvrdia dánske úrady. Už v sobotu oznámili, že plyn prestal unikať z Nord Streamu 2.

Z plynovodu Nord Stream 2 už neuniká plyn, uviedol hovorca prevádzkovateľa. Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sú poškodené už týždeň, podľa Západu sú za tým úmyselné útoky. (guardian)

Joe Biden sa dnes priamo prihovoril ruskému prezidentovi. „Amerika je so svojimi spojencami v NATO pripravená brániť každý jediný centimeter územia NATO. Pán Putin, nepochopte nesprávne to, čo hovorím: každý centimeter,“ zdôraznil.

Výbuchy plynovodov Nord Stream bude vyšetrovať aj poľská generálna prokuratúra. Podľa ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobra sa síce stali vo výlučných zónach Švédska a Dánska, no ich následky môžu mať vplyv aj na poľskú zónu a oblasti pri pobreží. (pap)

USA považujú Putinovo tvrdenie o západnej sabotáži plynovodov za absurdné a poburujúce. „Prídeme na to, čo sa stalo. A o tieto informácie sa podelíme hneď, ako ich budeme mať, ale nechcem predbiehať vyšetrovanie,“ povedal minister zahraničných vecí Antony Blinken. (afp)

Británia, Francúzsko a Nemecko pomôžu Nórsku posilniť bezpečnosť na mori po poškodení plynovodov Nord Stream. Nórsko, ktoré sa stalo najväčším dodávateľom plynu v Európe a patrí k hlavným svetovým producentom ropy, má viac ako 90 polí. Väčšina je napojená na sieť potrubia v dĺžke asi 9000 km. (reuters)

Taliansko posilňuje kontrolu a námornú ochranu plynovodov smerujúcich do krajiny z juhu a východu. Dôvodom sú poškodenia podmorských potrubí Nord Stream spôsobené pravdepodobne sabotážou.

Nord Stream pravdepodobne poškodili výbuchy so silou explózie stoviek kilogramov trhavín, uviedli Dánsko a Švédsko v liste pre OSN. Podľa švédskeho ministra energetiky je takmer vylúčené, že za výbuchmi stojí niekto iný ako štátna entita.

Z poškodeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu veľké množstvo metánu. Podľa prvých odhadov ide o množstvo porovnateľné s ročnými emisiami metánu v Paríži či v celom Dánsku, informovala pozorovacia sieť emisií ICOS.

Kremeľ vyzval na medzinárodné vyšetrovanie výbuchov, ktoré poškodili plynovody Nord Stream. Hovorca ruského prezidenta neodpovedal na otázku, či je Rusko ochotné podeliť sa o dôkazy, ktoré podľa neho svedčia o západnej stope.

Rozoberáme, aké motívy mohli mať na zničenie plynovodov Rusko, Spojené štáty či Ukrajina. Keďže ich likvidácia na dne mora je logisticky nesmierne náročná, páchateľovi to za ten risk muselo stáť, píše Petra Procházková.

Šéf NATO Jens Stoltenberg uviedol, že všetky dostupné informácie o poškodení plynovodov Nord Stream naznačujú, že išlo o sabotáž. Aliancia by podľa neho na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov reagovala jednotne a rázne.

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream. Podľa európskych predstaviteľov ide o úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko poprelo zodpovednosť a obvinilo USA. Tie to jasne odmietli.

Podľa bezpečnostného analytika mohli Nord Stream poškodiť potápači alebo podvodné drony. „Rusi majú autonómne podvodné plavidlá. Nové centrum ich vývoja je v Petrohrade. Niektoré z nich by boli vhodné, ale stále by potrebovali istý druh domovskej lode,“ uviedol H. I. Sutton. Zdôraznil však, že iba hovorí, aké možnosti Rusi majú, a že neukazuje na vinníka.

Bezpečnostná rada OSN bude v piatok na žiadosť Ruska rokovať o plynovodoch Nord Stream, ktoré v Baltickom mori zrejme zasiahla sabotáž.

Veľvyslanci krajín EÚ v Bruseli dnes hovorili o posilnení bezpečnosti kritickej infraštruktúry a na tému rokoval aj šéf NATO Jens Stoltenberg s dánskym ministrom obrany. „Rusko má významnú vojenskú prítomnosť v regióne Baltského mora a očakávame, že sa bude naďalej hroziť vojenskou silou,“ povedal Morten Bødskov.

Rusi informujú, že tajná služba FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream ako „medzinárodný terorizmus“. Generálna prokuratúra zdôvodnila vyšetrovanie tým, že poškodenie spôsobilo krajine značné hospodárske škody.

Nemecký Spiegel zistil, že americká CIA v lete varovala nemeckú vládu, že môže dôjsť k útokom na Nord Stream. „Ak sa niečo také túto zimu stane na našom plynovode z Nórska alebo z Alžírska, máme veľké problémy,“ hovorí analytik think tanku Bruegel Simone Tagliapietra.

Nord Stream možno už nikdy neopravia, Európa sa začína báť o kritickú infraštruktúru. Plynovody sa podľa nemeckých médií už možno nikdy nebudú dať použiť, keďže sa do nich leje slaná voda. Nie sú v nich žiadne malé trhliny, ale veľké diery. Veľmi pravdepodobne ich spôsobili explózie.

Nemecké spravodajské služby pripúšťajú, že Nord Stream nebude možné obnoviť. Ak sa tri poškodené plynovody nepodarí rýchlo opraviť, slaná voda by mohla preniknúť dovnútra a korodovať potrubia, píše Der Tagesspiegel s odvolaním sa na nemecké vládne zdroje.

Kremeľ označil za hlúpe a absurdné tvrdenia, že Rusko stojí za možným útokom na plynovody Nord Stream. Pripomenul, že USA boli proti obom potrubiam a ich firmy majú veľké zisky z dodávok plynu do Európy.

Podľa Dánska bude plyn z potrubí Nord Stream unikať najmenej týždeň, kým sa úplne vyprázdnia. Čoraz viac európskych politikov hovorí o poškodení plynovodov vedúcich z Ruska do Nemecka ako o sabotáži.

Úniky na plynovodoch Nord Stream podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella nie sú náhodné. Akékoľvek úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry v Európe podľa neho vyústi do masívnej reakcie.

Spojené štáty sú pripravené pomôcť európskym spojencom po tom, ako sa na plynovodoch Nord Stream zistili úniky plynu. Šéf diplomacie Antony Blinken uviedol, že analyzujú informácie, či ide o dôsledok útoku alebo nejaký druh sabotáže.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila úniky plynu z plynovodov Nord Stream za sabotáž. „Akékoľvek úmyselné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k ráznej reakcii,“ napísala na Twitteri s tým, že teraz je prvoradé vyšetrenie incidentov. (tasr)

Švédska premiérka Anderssonová uviedla, že poškodenie plynovodu Nord Stream bolo pravdepodobne úmyselné. Občanov zároveň uistila, že nejde o útok na Švédsko. O sabotáži vravela aj švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindová. (čtk)

Plynovod Nord Stream v Baltskom mori poškodili výbuchy, nie zemetrasenia alebo zosuvy, potvrdili to odborníci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku a dánskeho seizmologického centra.

Švédsko začína vyšetrovanie možnej sabotáže súvisiacej s únikom plynu z plynovodu Nord Stream 1. Spojené štáty uviedli, že sú pripravené poskytnúť európskym partnerom podporu pri vyšetrovaní. (guardian)

Veľkoobchodná cena plynu v Európe v reakcii na správy o únikoch plynu z plynovodov Nord Stream stúpa. Kľúčový kontrakt na dodávku komodity v októbri v obchodnom uzle TTF okolo 16.00 h vykazoval rast o viac ako 5 % na 183 eur za MWh.

Meracie stanice zachytili masívne podmorské výbuchy na miestach, kde z Nord Streamu následne začal unikať plyn. Švédsko aj Dánsko pre situáciu zvolali krízové štáby.

Plyn z plynovodov Nord Stream uniká v Baltskom mori na troch miestach a vyzerá to na sabotáž. Ak by z plynovodu Nord Stream 2 uniklo všetkých 117 miliónov kubíkov metánu, znamenalo by to 54 miliónov ton metánu v ovzduší. Na porovnanie – za celý rok 2020 ľudia vypustili do ovzdušia 340 miliónov ton metánu. Nevieme pritom, koľko plynu bolo v plynovode Nord Stream 1.

Únik plynu z plynovodov Nord Stream. Oblasť má priemer asi kilometer. Zdroj - dánske ministerstvo obrany/Politiken

Ceny zemného plynu v Európe po štyroch dňoch poklesu opäť vzrástli. Dôvodom sú problémy na ruských plynovodoch, ktoré zvýšili neistotu budúcich dodávok komodity.

Švédsko vydalo varovanie v súvislosti s dvoma únikmi plynu z podmorského potrubia Nord Stream 1, ku ktorým došlo vo švédskych a dánskych vodách. Prevádzkovateľ plynovodu v pondelok nahlásil pokles tlaku v potrubí.

Po Nord Stream 2 klesol tlak aj v plynovode Nord Stream 1. Príčiny vyšetrujú. V prvom prípade uniká technický plyn (potrubie nie je funkčné) v mori pri dánskom ostrove Bornholm. Lode sa majú tejto oblasti vyhýbať. (reuters)

V nefunkčnom plynovodnom potrubí Nord Stream 2 cez noc prudko klesol tlak. Prevádzkovateľ tvrdí, že príčinu nepozná. Nord Stream 2 bol dokončený vlani, plyn na komerčné účely ním nikdy nezačal prúdiť.

Asi 3000 ľudí demonštrovalo v nemeckom Lubmine za otvorenie plynovodu Nord Stream. Organizátori žiadajú tiež zrušenie protiruských sankcií. Minulú nedeľu sa na podobnom proteste zišlo asi dvetisíc ľudí. (ndr)

Vývoz plynu z Ruska do Európskej únie v tomto roku klesne o 50 miliárd kubických metrov, čo je tretina minuloročného objemu. Povedal to podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.

Rusko sa zastavením dodávok cez Nord Stream 1 snaží donútiť Nemecko, aby otvorilo plynovod Nord Stream 2. Ten je postavený, nikdy sa však nedostal do prevádzky. Moskva odstavenie Nord Streamu 1 zdôvodnila zlým technickým stavom.

Švajčiarska divízia Gazpromu získala ďalší odklad splácania dlhov. Firma, ktorá vybudovala plynovod Nord Stream 2, sa vďaka tomu vyhla platobnej neschopnosti.

Nové na Dennikn.sk

23:30Hiking basecamp: Vršatecké a Lednické bradlá a okruh cez cyklomosty pri Bratislave 22:14Zaceliť, obnoviť, zlepšiť. Pozrite si laureátov ocenenia za architektúru CE ZA AR 20:18Týždeň v európskej ekonomike: Firmám môžu s drahými energiami pomôcť peniaze z eurofondov 19:51Newsfilter: Taraba s koalíciou, Kollár s opozíciou 18:52Vláda sa v pomoci s cenami energií posúva vpred. Čo chystá pre podniky? 18:50Ako americkí muzikanti predpovedali 11. september 2001 18:21Slovenské centrum dizajnu otvorilo výstavu najlepších kníh, plagátov či kampaní 17:57Graf dňa: Jadrová energia má najlepšie roky už za sebou   17:52Najlepšie riešenia na zvládnutie drahých energií od ôsmych lídrov slovenských firiem (anketa) 17:46O odvolávaní predsedu vlády zatiaľ v opozícii neexistuje dohoda 17:17Akú používate antikoncepciu? Záborská opäť rieši interrupcie a prichystala pre ženy dotazník 16:58Neandertálec (a los) v každom z nás 16:44Shooty: Hlavne proti 16:28Školský týždeň: Len vyššie učiteľské platy nestačia, potrebujeme zlepšiť aj pracovné prostredie v školách 16:27Ceny bývania môžu klesnúť na úroveň spred roka, hovorí realitný maklér 15:47Zvýšenie platov situáciu nemení, lekári neplánujú stiahnuť výpovede 15:46Prokremeľská scéna píše o úmrtí Slováka, ktorý bojoval na ruskej strane 15:33New York Times tvrdí, že dcéru ruského ideológa zabili Ukrajinci. Kyjiv to popiera 15:22Dnes je deň aradských mučeníkov. Ten, kto v súčasnosti verí v priateľstvo s Rusmi, je naivný 14:45Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje náklady 14:39Kmotrík starší: Chcem, aby sa syn videl v reálnej práci, nie behať okolo futbalistov 14:36O pacientoch s rakovinou máme údaje z roku 2012. Stav dát v zdravotníctve je alarmujúci 14:36Vývoj bojov (224. deň): Kým sa špekuluje o treťom fronte, Rusi útočia iránskymi dronmi na ukrajinské mestá 14:29Cole Caufield: Slafkovský ku mne so Suzukim ľahko zapadne. Musí si ešte zvyknúť na rýchlejší hokej 13:48Podať vakcínu proti chrípke a covidu do odlišných ramien a treba dodržať časový odstup medzi očkovaniami? 13:40Ukrajinka z Irpiňa: Predstava, že mobilizovaný synovec z Moskvy, ktorého som držala na rukách, nás príde zabiť, je hrozná  13:37Kto je francúzska spisovateľka a nobelistka Annie Ernaux 13:00Kadyrov je ako sultán. Prečo si čečenský líder môže dovoliť kritizovať ruské neúspechy 12:23Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobami 12:18Zelený newsfilter: Rusi už od leta trénujú, ako obísť embargo na ruskú ropu