Donald Trump

Súd v USA poslal na 44 mesiacov do väzenia útočníka z Kapitolu, ktorý hádzal predmety po policajtoch. 26-ročný Nicholas Languerand sa zároveň svojimi činmi chválil na sociálnych sieťach. Bránili ho ťažkými podmienkami, v ktorých vyrastal. (reuters)

Americký najvyšší súd povolil vyšetrovateľom z Kongresu USA prístup k dokumentom o vlaňajšom útoku na washingtonský Kapitol a zamietol tak žiadosť exprezidenta Trumpa, ktorý v decembri žiadal, aby vydanie dokumentov zastavili. (afp)

Vyšetrovatelia v New Yorku majú dôkazy o tom, že Trumpova firma dávala bankám a daňovým úradom nepravdivé a zavádzajúce informácie o hodnote majetku v snahe získať pôžičky a daňové stimuly. Úrady sa zatiaľ nerozhodli, či v tejto súvislosti podajú na firmu žalobu. (ap)

Výbor vyšetrujúci násilnosti v sídle amerického kongresu z januára 2021 predvolal na výpoveď troch právnikov, ktorí sa pripojili k neúspešným snahám exprezidenta Donalda Trumpa zvrátiť jeho volebnú porážku. Svedectvo majú podať Rudy Giuliani, Sidney Powell a Jenna Ellisová. (reuters)

Nová kniha o Trumpovi je o všetkých populistoch, píše po jej prečítaní Samuel Marec. „Kniha Landslide je výborná prípadová štúdia o tom, ako to vyzerá, ak vedenie krajiny zveríte do rúk človeku, ktorý nemá ani najmenšiu predstavu o tom, čo má, môže a smie robiť.“

V USA pre napadnutie Kapitolu zatkli lídra krajne pravicovej milície Oath Keepers. Steven Rhoades je spoločne s desiatimi ďalšími obvinený z „rozvratného sprisahania“ a ďalších zločinov. Vláda tak podľa portálu Politico vzniesla doteraz najzávažnejšie obvinenie v kauze útoku priaznivcov Donalda Trumpa.

V New Yorku zadržali muža, ktorý sa vyhrážal Donaldovi Trumpovi pred prezidentskými voľbami v roku 2020. Tvrdil, že ak odmietne odísť z Bieleho domu, „zaobstará si zbrane a zabije ho“. Údajne sa mal vyhrážať aj usmrtením 12 členov amerického Kongresu. (reuters)

V americkom Kongrese si niekoľko desiatok demokratických zákonodarcov uctilo minútou ticha policajtov, ktorí zomreli v súvislosti s útokom prívržencov Donalda Trumpa na Kapitol.

Bývalý americký prezident Trump povedal, že Biden zneužíva jeho meno, aby ďalej rozdeľoval americkú spoločnosť. Dnešné spomienkové akcie označil za politické divadlo. Pred rokom Trumpovi prívrženci vtrhli na Kapitol, čo Biden označil za „ozbrojenú vzburu“. (čtk)

Americký prezident Biden označil vlaňajší útok na Kapitol za „ozbrojenú vzburu“ a Trumpa obvinil, že sa po prehre v prezidentských voľbách pokúsil zabrániť demokratickému odovzdaniu moci. Pred rokom stúpenci Donalda Trumpa násilne vtrhli do sídla zákonodarného zboru USA.

Foto - AP/TASR
Foto - AP/TASR

Trumpova veľká lož stále žije a otravuje Ameriku, píše Jana Shemesh. „Rok po útoku sa nenaplnili optimistické scenáre o dosiahnutí najnižšieho bodu politickej kultúry.“

Pred rokom vtrhli Trumpovi prívrženci a stúpenci extrémistických skupín do budovy kongresu s cieľom zastaviť demokratický proces. Nešlo o náhodnú akciu. Už dni a týždne predtým na sociálnych sieťach kolovali správy o tom, že 6. januára vo Washingtone to nebude len protest.

Americké úrady budú trestne stíhať všetkých, ktorí sa podieľali na útoku na Kapitol zo 6. januára, a to bez ohľadu na ich postavenie. Vyhlásil to americký minister spravodlivosti Merrick Garland, ktorý sa k veci vyjadril pred prvým výročím udalosti. (čtk, cnn)

Melania Trump ponúkne do aukcie biely klobúk, ktorý mala počas prezidentskej návštevy vo Francúzsku. Spolu s ním sa pokúsi predať aj akvarel a digitálne umelecké dielo. Aukcia bude prijímať výhradne kryptomenu solana. (afp)

Americký exprezident Donald Trump zrušil tlačovú konferenciu, ktorú plánoval na Floride 6. januára, na prvé výročie útoku na Kapitol. Namiesto toho plánuje zhromaždenie v Arizone koncom januára. (ap)

Donald Trump oficiálne podporil maďarského premiéra Viktora Orbána pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Orbán bol v roku 2016 prvým lídrom z krajín EÚ, ktorý podporil Trumpovu kandidatúru na amerického prezidenta. (ap, tasr)

Newyorská prokuratúra predvolala na výsluch dve najstaršie Trumpove deti – Donalda mladšieho a Ivanku. Predvolanie súvisí s vyšetrovaním možných daňových únikov v rodinnej firme exprezidenta The Trump Organization. (nbc)

Chaos, ktorý nasledoval po útoku na Kapitol, znamenal pre mnohých koniec ilúzií o americkej výnimočnosti a pre niektorých republikánov červenú čiaru, ktorá zmenila ich pohľad na Trumpa, hodnotí Svetový newsfilter jednu z udalostí roka. Trump a jeho spojenci si napriek tomu zachovali vplyv v strane, a to, aký je veľký, sa ukáže v novembrových voľbách.

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz bude pracovať ako globálny stratég v Thiel Capital. Ide o fond, ktorý investuje do veľkých korporácií a sídli v Silicon Valley. Založil ho investor Peter Thiel, ktorý otvorene podporoval Donalda Trumpa. (reuters)

Donald Trump žiada najvyšší súd, aby zablokoval vydanie dokumentov o útoku na Kapitol. Ešte ako prezident vymenoval troch zo súčasných deviatich sudcov najvyššieho súdu. Udalosti zo 6. januára vyšetruje zvláštny výbor Snemovne reprezentantov. (ap)

Americký prezident Joe Biden pripustil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie v roku 2024. Podmienkou podľa neho je, že bude zdravý. Biden (79) povedal, že by sa šanca na jeho opätovnú kandidatúru zvýšila, ak by sa rozhodol kandidovať bývalý prezident Donald Trump. (cnn, čtk)

USA v tomto fiškálnom roku predali zahraničným vládam zbrane a vojenské vybavenie za 138 miliárd dolárov, čo je o 21 percent menej ako vlani. Podľa Reuters sa Bidenova administratíva odkláňa od niektorých agresívnejších predajných praktík z čias exprezidenta Trumpa.

Americký prezident Biden vystúpi 6. januára s prejavom pri príležitosti výročia útoku Trumpových priaznivcov na sídlo Kongresu. Trump v rovnaký deň chystá verejné vystúpenie vo svojom sídle na Floride. (reuters)

Donald Trump ohlásil tlačovú konferenciu na prvé výročie vtrhnutia do Kapitolu. Bude 6. januára na Floride, Trump na nej chce hovoriť o voľbách z novembra 2020 a znova zopakoval falošné tvrdenie, že v súboji o Biely dom porazil Joea Bidena. (reuters)

V kauze povolebných násilností v sídle amerického Kongresu padol doteraz najprísnejší rozsudok. Washingtonská federálna sudkyňa dala 63 mesiacov väzenia Robertovi Palmerovi, ktorý sa zúčastnil tvrdých bojov s policajtmi. Na súde povedal, že sa za svoje správanie hanbí.

Správy Trumpovho šéfa kancelárie ukazujú, že prezident v januári znepokojil aj vlastnú rodinu. Mark Meadows neprišiel na výsluch do kongresu, no komisia prečítala správy, podľa ktorých mu aj Donald Trump mladší písal, aby jeho otec čo najskôr odsúdil násilie na Kapitole.

Americká snemovňa reprezentantov odsúhlasila návrh na stíhanie Trumpovho exporadcu Marka Meadowsa za pohŕdanie Kongresom. Po vyzvaní sa nedostavil na výsluch pred komisiu, ktorá vyšetruje útok na sídlo Kongresu z 6. januára. (ap)

Súd zamietol Trumpovu žiadosť o utajenie jeho daňových priznaní pred Kongresom. Americký exprezident sa obáva zverejnenia informácií o majetkových pomeroch svojej rodinnej firmy, proti rozhodnutiu sa môže odvolať. (reuters)

Generálny prokurátor Washingtonu podal žalobu proti extrémistickým skupinám Proud Boys a Oath Keepers s cieľom získať odškodné za udalosti 6. januára, keď dav priaznivcov Donalda Trumpa vtrhol do Kapitolu. Extrémisti podľa Karla Racina spôsobili metropole a jej obyvateľom psychickú aj majetkovú ujmu. (reuters)

Donald Trump musí prísť vypovedať v rámci vyšetrovania podvodu svojej spoločnosti. O výpoveď pod prísahou ho požiadala generálna prokurátorka štátu New York Letitia James.

Trumpovi právnici musia zaplatiť súdne trovy 175-tisíc dolárov za žalobu, v ktorej bez jasných dôkazov tvrdili, že v Michigane došlo k podvodom počas prezidentských volieb. Súd takisto tvrdí, že právnici sa snažili zneužiť justíciu na podrytie legitimity volieb. (čtk)

USA uzavreli dohodu s Mexikom, na základe ktorej budú musieť žiadatelia o azyl v Spojených štátoch prichádzajúci cez ich južnú hranicu čakať na výsledok svojho konania v Mexiku. Opatrenie zaviedol Donald Trump za hlasného odporu mimovládnych organizácií. Joe Biden sa ho pokúsil zrušiť, jeho obnovu však terajšej administratíve prikázal súd. (nbc)

„Šaman“ z útoku na Kapitol dostal vyše tri a pol roka väzenia. Jacob Chansley sa priznal k mareniu úradného postupu a je vo väzbe, kde mu diagnostikovali viacero duševných porúch. Počas reči pred súdom povedal, že je sklamaný, že mu Donald Trump v závere mandátu neudelil milosť. (cnn)

Rok 2021 začal zostra - útokom davu na Kapitol. Foto - TASR/AP
Rok 2021 začal zostra - útokom davu na Kapitol. Foto - TASR/AP

Trumpov exporadca Steve Bannon sa prihlásil do väzby pred očakávanou obžalobou pre neuposlúchnutie predvolania zo strany kongresu. Bannon odmietol spolupracovať s kongresovým vyšetrovaním januárového vpádu Trumpových priaznivcov do Kapitolu, za čo mu hrozí aj väzenie. (cnn)

Rodinná firma Donalda Trumpa predáva za 375 miliónov dolárov hotel vo Washingtone. Premenuje sa z Trump International na Waldorf Astoria a spravovať ho bude firma Hilton.

Americké ministerstvo spravodlivosti odporučilo stíhanie Trumpovho exporadcu Steva Bannona za neuposlúchnutie kongresových predvolaní vydaných komisiou vyšetrujúcou januárový útok exprezidentových prívržencov na Kapitol. Bannonovi by v prípade uznania viny hrozili až dva roky väzenia, televízia CNN však poznamenala, že kauza sa môže ťahať roky s neistým výsledkom.

Americký odvolací súd dočasne zablokoval vydanie vládnych dokumentov v kauze januárového útoku na budovu Kongresu komisii, ktorá vec vyšetruje. Súd tak vyhovel žiadosti Trumpových právnikov. (ap)

Americký súd poslal do väzenia na 41 mesiacov muža, ktorý sa priznal, že udrel policajta počas januárového útoku na kongres vo Washingtone. Trest pre Scotta Fairlamba je zatiaľ najprísnejší v rámci tejto kauzy a prvý, ktorý vymerali za násilie voči polícii. (ap)

Ďalších 10 Trumpových blízkych spolupracovníkov bolo predvolaných výborom americkej Snemovne reprezentantov. Cieľom výboru je zistiť viac o tom, čo exprezident robil a hovoril, keď jeho priaznivci v januári zaútočili na Kapitol.

Americký občan Evan Newman, ktorý sa v januári zapojil do pokusu o obsadenie Kapitolu vo Washingtone, žiada o azyl v Bielorusku. Newman sa na územie Bieloruska dostal ilegálne.

Prezident Joe Biden sa vyslovil za odškodnenie migrantov, ktorých na mexicko-amerických hraniciach násilne oddelili od detí počas prísnej politiky Donalda Trumpa. Administratíva v súčasnosti rokuje s rodinami, ktoré ju zažalovali. (afp)

Na pohreb amerického exministra zahraničných vecí Colina Powella prišiel Biden, Obama aj Bush, Trump však nie. Ten Powella kritizoval za podporu vojny v Iraku. Powell zomrel 8. októbra vo veku 84 rokov na komplikácie spojené covidom. (cnn)

V americkom Dallase sa zišli stovky prívržencov konšpiračnej teórie QAnon, aby počkali na návrat už viac než 20 rokov mŕtveho syna bývalého prezidenta USA Johna Kennedyho.

Americká vláda rokuje o odškodnom 450-tisíc dolárov pre rodiny migrantov, ktorým vláda Donalda Trumpa odobrala deti. Snaží sa tým predísť žalobám, ktoré na USA podávajú zástupcovia rozdelených rodín kvôli spôsobeným traumám. (wsj)

Zlyhanie amerických médií pri údajných zbraniach hromadného ničenia v Iraku, ktorým USA odôvodňovali inváziu do Iraku, bolo podľa reportéra New York Times Matta Apuzza veľkým poučením pre jeho generáciu novinárov. „Jednoznačne to vidíme ako lekciu z toho, aby sme si vždy zachovali skepticizmus a nepadli znovu do prípadnej pasce.“

Po novinároch a ich zdrojoch išli rovnako tvrdo Trump aj Obama, tvrdí v rozhovore investigatívny reportér New York Times Matt Apuzzo, ktorý s tým mal vlastnú skúsenosť. Držiteľovi troch Pulitzerových cien sledovali jeho mobil za obidvoch amerických prezidentov.

Investigatívny reportér New York Times Matt Apuzzo. Foto N - Mirek Tóda
Investigatívny reportér New York Times Matt Apuzzo. Foto N - Mirek Tóda

Akcie firmy, ktorá uvedie na burzu sociálnu sieť Donalda Trumpa, prudko stúpli. Za dva dni sa posilnili o stovky percent. O podniku Digital World Acquisition na diskusných fórach intenzívne debatujú drobní investori.

Snemovňa reprezentantov v USA odhlasovala obvinenie Stevea Bannona za pohŕdanie kongresom. Bývalý poradca Donalda Trumpa ignoruje predvolania a nedostavil sa ako svedok v rámci vyšetrovania povolebných násilností. (reuters)

Donald Trump spúšťa vlastnú sociálnu sieť s názvom Truth Social. Beta verzia pre „pozvaných hostí“ by sa mala spustiť na budúci mesiac. Trumpove kontá na Twitteri či Facebooku zablokovali po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu.

Osobitný výbor v USA navrhol obžalovať Stevea Bannona z pohŕdania kongresom. Trumpov exporadca odmietol prísť na vypočúvanie v súvislosti s januárovým útokom na Kapitol. (reuters)

Nové na Dennikn.sk

AM:26Mladí vojaci vraj prinesú lepšie nápady. V Burkine Faso došlo k ďalšiemu puču AM:36Ekonomický newsfilter: O lacnej elektrine už netreba ani snívať AM:48Zelený newsfilter: Budaj márne búcha na dvere Lesom SR a superveľmoci možno rozpútajú zelenú studenú vojnu AM:39Ak podnikáte cez eBay, Booking, Airbnb či Uber, daniari už budú vedieť o vašich príjmochVčera PM:03Fico hovorí pred davom o povstaní proti vláde, spojí sa preto aj s Hlasom a SNSVčera PM:47Odolnosť proti antibiotikám zabíja denne tisíce ľudí. Problém majú aj bohaté štátyVčera PM:40Polovica detí v škole, polovica online. Učitelia robia hybridné hodiny a lámu si hlavu, ako všetky deti zaujaťVčera PM:57Newsfilter: Po Dzurindovi a Miklošovi sa Ukrajiny bez zaváhania zastal aj KiskaVčera PM:49Na poslancov sa atrapou samopalu nemieri. Ani na novinárov. A vlastne na nikohoVčera PM:40Príbeh Vydrice: Vďaka sedemnástim rokom občianskeho tlaku je v bratislavských lesoch menej ťažby aj nová rezerváciaVčera PM:30Ako to číta Ivan Mikloš: Odkiaľ budú prichádzať a kam budú smerovať najdôležitejšie inovácie v tomto rokuVčera PM:19Psychiater Šuba: Samovražedné myšlienky majú aj 10-ročné deti, nárast depresie a úzkostí bol u detí už pred pandémiouVčera PM:07Mladá Belgičanka v česko-slovenskom lietadle prekonala extrémne počasie a sama obletela svetVčera PM:19Graf dňa: Ceny elektriny opäť rastú a silnie tlak na vlády, aby to kompenzovaliVčera PM:01Pod lesom pri Marianke vyrábajú bývalí sovietski vedci kamery. Ich podnik premieňa na zisk štvrtinu tržiebVčera PM:00Nákupy z čínskych e-shopov budú po pol roku rýchlejšie a lacnejšieVčera PM:45Vyzerá to ako vývoz ziskov, v skutočnosti len nitriansky Jaguar Land Rover účtuje inak ako ostatné automobilkyVčera PM:12Shooty: V dolináchVčera PM:29Drahá elektrina prinútila O2 zdražiť paušály, po ňom môže nasledovať aj Swan so 4kouVčera PM:25Poslanci chcú zmeniť voľbu riaditeľa RTVS. Navrhujú, aby bola verejnáVčera PM:00Čoskoro sa každý nemusí dostať na PCR test, prichádza čas domácich antigénov (rady o testoch)Včera PM:50Covid v roku 2022: zo zabijaka sa stáva príživník, z pandemickej nákazy je endemickáVčera PM:43Ak už všetko pôjde hladko, Mochovce nabehnú na plný výkon v leteVčera PM:34Osudové LiterárkyVčera PM:47Hvoreckého knižnica: Ako čítať konflikt Ukrajina verzus RuskoVčera PM:13Jeden deň vedľa Griezmanna, teraz v Bratislave. Slovan chce so Šaponjićom skopírovať svoj minulý úspechVčera PM:01Zvrat v kauze Košičana Roba Džunka, namiesto pôvodných 12,5 roka dostal za marihuanu 5 rokov väzeniaVčera PM:56Žilinský kraj sa pripravuje na vrchol omikronu. Majte doma lieky, samotesty a potraviny, odporúča koordinátorkaVčera PM:44Ako by Slovensko mohlo pomôcť Ukrajine? Odpovedajú Kiska, Mikloš, Macko, Mikloško či primátor Košíc PolačekVčera AM:04Nebláznime, brániť hodnoty nie je vlastizrada