Viktor Orbán sa budúci piatok stretne s exprezidentom USA Donaldom Trumpom na Floride v rezidencii Mar-a-Lago. Biely dom tvrdí, že prípadné stretnutie maďarského premiéra so súčasným prezidentom Joeom Bidenom aktuálne neplánujú.

Súd v Illinois rozhodol o vylúčení Donalda Trumpa z republikánskych primárok v tomto štáte. Prezidentský kandidát sa ešte môže odvolať. Predtým mu súdy znemožnili kandidovať v Colorade a Maine.

Joe Biden a Donald Trump s prehľadom vyhrali utorkové primárky svojich strán v Michigane. U súčasného prezidenta sa pozornejšie sleduje počet ľudí, ktorí mu nevyjadria podporu, a namiesto toho je na lístku uvedené, že nie sú pevne rozhodnutí. Predbežne bolo takýchto voličov 16 %.

Donald Trump sa obrátil na odvolací súd v snahe zvrátiť verdikt, podľa ktorého musí zaplatiť 450 miliónov dolárov za systematické nadhodnocovanie svojho majetku pred bankami. Odvolacie konanie môže trvať aj dlhšie ako rok. (guardian)

Predsedníčka celoštátneho výboru americkej Republikánskej strany Ronna McDaniel 8. marca odstúpi z funkcie. Oznámenie je podľa nej výsledkom tlaku exprezidenta Trumpa, ktorý mieni kandidovať v jesenných prezidentských voľbách a upevňuje svoj vplyv v rámci strany.

Nikki Haleyovú prestala podporovať vplyvná záujmová skupina Americans for Prosperity, za ktorou stojí konzervatívny miliardár Charles Koch. Bývalá veľvyslankyňa pri OSN prehrala v sobotu v republikánskych primárkach s Donaldom Trumpom aj vo svojej domovskej Južnej Karolíne.

Trumpova posledná významnejšia súperka o republikánsku nomináciu oznámila, že pokračuje v súboji napriek výsledku primárok v Južnej Karolíne. Nikki Haleyová získala v sobotňajšom hlasovaní zhruba 40 % hlasov, zatiaľ čo Donald Trump 60 %.

Donald Trump vyhral republikánske primárky v Južnej Karolíne a smeruje k republikánskej nominácii na prezidenta. Svojej poslednej významnejšej súperke Nikki Haleyovej uštedril ďalšiu porážku v štáte, kde bola predtým guvernérkou.

Donald Trump bozkáva vlajku na sobotňajšom konzervatívnom podujatí v Marylande. Foto - TASR/AP

V Južnej Karolíne sa začali republikánske primárky, jasným favoritom je Donald Trump. Jeho poslednou súperkou je Nikki Haleyová, ktorá bola v minulosti guvernérkou práve tohto štátu.

Je možné, že išlo o diplomatickú misiu. Carlson je Trumpov blízky priateľ, píše ruský disident Leonid Gozman. „Stretnutie pod zámienkou rozhovoru je ideálnou príležitosťou, ako Putinovi niečo od Trumpa odovzdať a potom sa k Trumpovi vrátiť s opačným odkazom.“

Donald Trump povedal, že podporuje dostupnosť asistovanej reprodukcie, čím sa pripojil k rastúcemu počtu republikánov, ktorí sa snažia dištancovať od rozhodnutia súdu v Alabame. Podľa neho sa na zmrazené embryá vzťahuje zákon o usmrtení maloletého.

Newyorský súd formálne nariadil Donaldovi Trumpovi zaplatiť vyše 454 miliónov dolárov za zveličovanie imania. Exprezident si verdikt v kauze vypočul už pred týždňom. Suma zahŕňa pokutu a úroky. Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

Rozširovanie osád na západnom brehu odporuje medzinárodnému právu, vyhlásil Antony Blinken. Minister zahraničia USA tým signalizoval návrat k dlhodobému americkému stanovisku, od ktorého upustila vláda Donalda Trumpa. Tiež reagoval na štvrtkové oznámenie Izraela o chystanej výstavbe.

Joe Biden kritizoval Donalda Trumpa za jeho vyjadrenia k smrti Alexeja Navaľného. Americký prezident sa pýtal, prečo Trump úmrtie v sibírskej trestaneckej kolónii obracia na kritiku USA. Trump ani raz nedal najavo, že by Navaľného smrť spájal s Putinom.

Ak vyhrá Trump, bremeno bezpečnosti padne na Ukrajinu a jej priateľov v Európe a Ázii ešte viac ako teraz, píše Richard N. Haass. „Ak USA nepreukážu ochotu splniť svoje záväzky a presadzovať pravidlá medzinárodného práva, máme pred sebou oveľa násilnejšiu a nebezpečnejšiu budúcnosť, než sme si ešte nedávno vedeli predstaviť.“

Trump by mal stráviť zvyšok života vo väzení, vyhlásila herečka Sharon Stone na festivale Berlinale. Kritizovala aj nedostatočné vzdelanie americkej spoločnosti, čo podľa nej zneužívajú niektorí politici.

Donald Trump sa prvýkrát vyjadril k úmrtiu Alexeja Navaľného, nezmienil pritom Vladimira Putina ani okolnosti smrti ruského opozičného lídra. Namiesto toho jeho meno zapracoval do svojej predvolebnej rétoriky o úpadku USA.

Európski politici riešia, čo bude s NATO po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu. Pripravujú sa na oslabenie podpory USA aj ochoty ďalej pomáhať Kyjivu. Zvažujú tiež, kto vystrieda Jensa Stoltenberga, aby ho Trump rešpektoval.

Orbán vo svojom prejave o stave krajiny podporil Donalda Trumpa pred americkými voľbami. „Nemôžeme zasiahnuť do volieb iných krajín, ale veľmi by sme chceli, aby sa Donald Trump vrátil do prezidentského kresla a urobil poriadok tu, vo východnej časti Európy,“ vyhlásil maďarský premiér. (napunk)

Donald Trump a jeho firmy musia zaplatiť pokuty vyše 350 miliónov dolárov, rozhodol súd v kauze ich navyšovania hodnoty majetku pri komunikácii s bankami. Denník NY Times to označil za drvivú porážku pre Trumpa, ktorá by mohla vymazať jeho finančné rezervy.

V prípade Donalda Trumpa môže priniesť obrat milostný pomer prokurátorky s vyšetrovateľom. Fani Willis je podozrivá z konfliktu záujmov. Hrozí preto, že vyšetrovanie pokusu o volebný podvod sa zdrží a bude ho musieť prevziať nový tím.

Svetový newsfilter: Trump neznepokojuje svet len výrokmi o NATO, v jeho kampani zaznievajú aj slová o novej vojenskej operácii v zahraničí či chvála diktátorov. Exprezident navyše v prípade zvolenia sľubuje pomstu a dáva najavo, že aj on by chcel vládnuť ako autokrat.

Súd s Donaldom Trumpom v prípade podplácania dvoch žien výmenou za ich mlčanie sa začne 25. marca, čím bola zamietnutá žiadosť jeho obhajcov o posunutie procesu. V rovnakom čase sa bude Trump usilovať získať republikánsku nomináciu v novembrových prezidentských voľbách.

NATO zbrojí toľko ako celý zvyšok sveta, Poľsko už vo výdavkoch v pomere k HDP predbehlo aj USA. Slovensko zase predbieha Česko. Dvojpercentný limit splní tento rok po desaťročiach aj Nemecko, ktoré má zase nominálne našliapnuté k najväčším európskym ozbrojeným silám celkovo.

NATO: Výdavky na obranu za rok 2023

Biden je podľa Putina pre Rusko lepší ako Trump, lebo je predvídateľnejší. „Je to skúsenejší, predvídateľnejší človek, je to politik starej formácie,“ povedal v rozhovore. Moskva je podľa neho pripravená spolupracovať s kýmkoľvek, koho si Američania tento rok na jeseň zvolia.

Dostávame stále viac správ, že ukrajinskí vojaci dostávajú muníciu na prídel alebo im dokonca dochádza, vyhlásil poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan s apelom na republikánskych zákonodarcov, aby konečne schválili balík pomoci pre Ukrajinu.

Joe Biden varoval, že Donald Trump myslí vážne svoje výroky týkajúce sa NATO. Vyhlásenia, v ktorých exprezident naznačil, že by povzbudzoval Rusko k útoku na niektorých členov Aliancie, Biden označil za pozvánku pre Putina na napadnutie amerických spojencov.

Donald Trump požiadal najvyšší súd, aby rozhodol v kauze jeho prezidentskej imunity pred trestným stíhaním v súvislosti s prípadom ovplyvňovania výsledkov počas prezidentských volieb 2020. Exprezident USA sa tak odvolal proti rozhodnutiu súdu nižšej inštancie z minulého týždňa, ktorý vyhlásil, že Trumpa môžu stíhať. (ap)

Európa si musí uvedomiť, že Trumpov návrat je reálny scenár, hovorí analytik Michal Smetana. Najväčšou chybou by podľa neho bolo čakať na výsledok novembrových volieb. Zriadenie spoločnej európskej armády je behom na dlhú trať, ale veľa praktických krokov sa dá urobiť aj v krátkom čase.

Donald Trump sa otvorene vyhráža, že by nebránil Európu proti Rusku. Z NATO vystúpi len ťažko, ale môže ho znefunkčniť, tvrdí generál vo výslužbe Pavel Macko. Nejde až tak o Trumpove skutočné zámery, ale o to, že otvára priestor pre špekulácie medzi spojencami a nepriateľmi.

Na Floride sa začína súdne vypočutie Donalda Trumpa v kauze utajovaných dokumentov. Obžaloba ho viní, že si z Bieleho domu v rozpore so zákonom odniesol, prechovával a odmietal vydať citlivé materiály, čím ohrozil národnú bezpečnosť. (cnn)

Trump a Fico prinášajú novú spoločenskú zmluvu páchateľov a spolupáchateľov, píše Andrej Bán. „Zažívame triumf nízkych osobných pohnútok nad nadosobnými ušľachtilými cieľmi a rozvrat sveta je tak na dosah.“

NATO nemôže byť vojenskou alianciou závislou od rozmarov amerického prezidenta, povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Reagoval na vyjadrenia Donalda Trumpa, že USA by pod jeho vedením neprišli v prípade napadnutia Ruskom na pomoc krajinám NATO, ak by nedávali dosť peňazí na obranu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg varoval pred vyhláseniami, ktoré podkopávajú bezpečnosť NATO. Nepriamo tak reagoval na vyhlásenia Donalda Trumpa, že ako prezident by v prípade ruského útoku nepomohol krajinám Aliancie, ktoré by si neplnili finančné záväzky.

Trump vie, že ak prehrá, pôjde do väzenia, hovorí politológ Ian Bremmer, ktorý situáciu v USA radí medzi najväčšie geopolitické hrozby roku 2024. Vysvetľuje, prečo svet destabilizuje už len samotná Trumpova kandidatúra. „Zelenského vníma ako protivníka a v prípade víťazstva vo voľbách bude chcieť, aby sa Ukrajina zmierila s koncom vojny za podmienok výhodných pre Rusko,“ myslí si Bremmer.

USA nebudú pred Ruskom brániť krajiny NATO, ktoré nedávajú dosť na obranu, vyhlásil Donald Trump. Dodal, že v takomto prípade by dokonca povzbudil Rusko, „nech si robí, čo chce“. Podľa amerických médií ide o „šokujúce“ priznanie, že by Trump v prípade svojho znovuzvolenia za prezidenta USA nedodržal základné ustanovenie Aliancie o kolektívnej obrane.

Svetový newsfilter: Zavelil Trump a republikáni hodili Ukrajinu cez palubu. Analytici sa obávajú, čo bude s americkou pomocou pre Ukrajinu, ak Donald Trump vyhrá voľby, no ten ukázal, že vie Kremľu pomôcť aj bez toho. Republikánov dotlačil k tomu, aby v kongrese odmietli kompromisnú dohodu s demokratmi, ktorá by znamenala aj ďalšiu pomoc pre Ukrajinu.

Donald Trump získal podporu straníckych volebných zhromaždení v Nevade v snahe stať sa kandidátom republikánov na prezidenta. Jeho súperka v súboji o nomináciu Nikki Haley účasť odmietla s tým, že volebné zhromaždenie nepovažuje za férové.

Americkým senátom neprešiel návrh, ktorý spájal sprísnenie imigračnej politiky s peniazmi na podporu Ukrajiny aj Izraela. Balík bol v hodnote 118 miliárd dolárov a predtým sa na ňom dohodli vyjednávači republikánov a demokratov.

Nikki Haleyová v republikánskych primárkach v Nevade prehrala, hoci Donald Trump na kandidátke vôbec nebol. V tradične demokratickom štáte sa umiestnila až druhá za možnosťou „žiaden z týchto kandidátov“. Na označenie tejto možnosti voličov vyzýval Trumpov tím. (ap)

Donald Trump nemá podľa súdu imunitu pred stíhaním v kauze volieb z roku 2020, ktoré sa pokúsil zvrátiť vo svoj prospech. Exprezident USA odkázal, že sa proti rozhodnutiu odvolá, prípadom sa tak bude zaoberať najvyšší súd. (ap)

Donald Trump vyzval republikánov, aby odmietli sprísnenie imigračného zákona výmenou za pomoc pre Ukrajinu vo výške 60 miliárd dolárov. „Nebuďte hlúpi! Potrebujeme samostatný zákon o ochrane hraníc a prisťahovalectve. Nemal by byť žiadnym spôsobom, v žiadnej forme ani podobe viazaný na zahraničnú pomoc,“ uviedol.

Joe Biden podľa očakávania jasne vyhral demokratické primárky v Južnej Karolíne. Pred štyrmi rokmi mu práve výhra v tomto štáte výrazne pomohla k víťazstvu v prezidentských voľbách. Biden po vyhlásení výsledkov povedal, že Trumpa porazí aj tento rok.

Existuje niečo cynickejšie ako dohoda v americkom kongrese, ktorá môže zachrániť Ukrajinu? píše Andreas Kluth, komentátor Bloombergu. „Trump a jeho poskokovia najskôr problém zámerne zhoršujú, aby mohli sľúbiť, že ho neskôr zlepšia.“

Sumarizujeme právne problémy Donalda Trumpa: v štyroch trestných konaniach a jednom občianskoprávnom prípade mu hrozia stovky rokov väzenia a pokuty vo výške stámiliónov dolárov. Trumpovi právnici tvrdia, že ako exprezident by mal mať „absolútnu imunitu“, a to aj v prípade, že by zavraždil svojho politického súpera.

Donald Trump v prieskume pre CNN vedie nad Joeom Bidenom, vo voľbách by dostal 49 % hlasov, kým súčasný prezident 45 %. Bidena by porazila aj Nikki Haleyová, ktorá je hlavnou Trumpovou súperkou v republikánskych primárkach. (cnn) 

Volebná komisia v Illinois odmietla vylúčiť Donalda Trumpa z primárok za podiel na povolebných nepokojoch v Kapitole 6. januára 2021. Tvrdí, že nemá právomoc rozhodnúť o Trumpovej spôsobilosti vykonávať prezidentskú funkciu. Otázkou sa bude budúci týždeň zaoberať najvyšší súd.

Ukrajinská bezpečnostná služba tvrdí, že odhalila spreneveru asi 40 miliónov dolárov určených na nákup delostreleckých granátov pre armádu. Ide o zmluvu s dodávateľom Ľviv Arsenal, ktorú podpísali šesť mesiacov po ruskej invázii v roku 2022. Peniaze odišli do zahraničia, ale 100-tisíc nábojov podľa SBU nikdy nedodali.

Donald Trump môže zastaviť pomoc Ukrajine ešte pred voľbami. Kandidátovi na prezidenta vyhovuje, ak sa demokrati a republikáni nedohodnú na imigračnej politike. S tým je práve spojená americká pomoc pre Ukrajinu.

Donald Trump musí zaplatiť odškodné 83,3 milióna dolárov novinárke Jean Carrollovej za to, že ju roky ohováral. Už predtým súd uznal exprezidenta vinného v prípade jej sexuálneho zneužitia.

Súdna kresba zachytávajúca odchod Trumpa zo sály. Zdroj - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúcaVčera 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlakVčera 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie jeVčera 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie SlovenskaVčera 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubilujeVčera 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiežVčera 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrovVčera 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiádeVčera 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiťVčera 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-offVčera 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB01.03 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)01.03 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život01.03 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná01.03 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám01.03 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný01.03 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti01.03 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu01.03 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie01.03 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší