Prezidentské vyznamenania

Prezidentka Čaputová dnes odovzdá štátne vyznamenania.

Oteplenie spôsobí posun vegetačných pásiem o tisíc metrov nadmorskej výšky, varuje klimatológ Milan Lapin, ktorému prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti vedy. „To, čo bolo v minulosti v nadmorskej výške 100 metrov, bude na konci storočia v nadmorskej výške 1 100 metrov,“ hovorí ocenený vedec.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pri všetkých sympatiách, ktoré mám k pani prezidentke, pochybujem, či by priznala chybu, keby nezazneli polemické a kritické hlasy historikov, píše Fedor Gál. „Pochybné vyznamenávanie ‚hrdinov národa‘ je iba príslovečným zrnkom piesku, ktorý zrkadlí náš národný vesmír.“

Profesor onkológie Michal Mego, ktorému udelila prezidentka štátne vyznamenanie, dúfa, že veda raz odhalí aj Achillovu pätu rakoviny. „Teraz sme v strede imunoterapeutickej éry. Vidíme, že liečba niekedy funguje, ale zďaleka to nie je svätý grál, na ktorý stále čakáme. Mám nádej, že tak ako pri infekčných ochoreniach, kde sa objavili antibiotiká, sa niečo podobné prelomové objaví aj pri rakovine,“ hovorí.

Vyznamenanie by mali dostať iba osobnosti s nespochybniteľne demokratickými a humanistickými postojmi, píše Andrej Bán. „Iba také však, ako sme si uviedli, k dispozícii nie sú. Ide o mieru zakopnutia a mieru neskoršej sebareflexie.“

Anketa osobností k vyznamenaniu bojovníkov Bielej légie prezidentkou Zuzanou Čaputovou: „Je to nepríjemná vec, ktorá sa nemala stať aj preto, že v ten istý večer bola in memoriam vyznamenaná aj fašistami zavraždená významná literárna vedkyňa Alžbeta Göllnerová Gwerková,“ hovorí literárny vedec a bývalý politik VPN Milan Šútovec, ktorý je takisto nositeľ štátneho vyznamenania.

Púčik, Tunega a Tesár neboli popravení preto, že boli kresťania, ale preto, že ich komunistická justícia odsúdila za špionáž a snahy o rozvrátenie socialistického poriadku, vysvetľuje historik Anton Hruboň. Ľudsky však chápe, že si z nich katolícke kruhy chcú urobiť martýrov. „V prípade odsúdených príslušníkov Bielej légie však ide skôr o zneužitie ich skutočne úprimne vyznávanej a praktizovanej viery,“ vraví v podcaste V redakcii.

Prezidentka má poradcov, ktorí by mali patrične a precízne preskúmať nominovaných na vyznamenanie. Ale kvitujem, že sa ospravedlnila, hovorí Richard Stanke v ankete k vyznamenaniu bojovníkov Bielej légie. On sám je nositeľom štátneho vyznamenania.

Fotokoláž. Foto N a TASR

V histórii je to tak, že nemusíte o aktivitách nejakej osoby vyslovene klamať, ale stačí, keď k A nedodáte aj B, hovorí historik Anton Hruboň z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na kauzu vyznamenania trojice antikomunistických bojovníkov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny angažovali proti SNP.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka urobila vyznamenaním antikomunistických bojovníkov Bielej légie správne a potrebné rozhodnutie, vraví Ján Figeľ, ktorý je predsedom Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. „Ideológovia a nezrelí historici spochybňujú pravdu, lebo sa nezhoduje s ich záujmami a videním sveta,“ uviedol.

Zuzana Čaputová priznala, že pri vyznamenaní členov Bielej légie in memoriam nastala chyba pri posudzovaní. Antikomunistickí bojovníci Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár počas 2. svetovej vojny pôsobili proti Slovenskému národnému povstaniu.

Zuzana Čaputová si stojí za vyznamenaním trojice popravených antikomunistických bojovníkov, čo vyvolalo rozruch medzi historikmi pre ich ľudácku minulosť. Prezidentka pripomína, že na spomienkach pri výročí ich popravy sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia štátu. „Napriek tomu vnímame a nepodceňujeme, akú intenzívnu polemiku príbeh spôsobil.“

Hoci sa vraví, že divadlo je posledné miesto, kde vládne feudalizmus, nie som diktátor, hovorí režisér Peter Mikulík. Dvorný spolupracovník Lasicu a Satinského získal prezidentské ocenenie za mimoriadne zásluhy v rozvoji kultúry.

Tvorbu prezidentkou vyznamenanej sochárky Marie Bartuszovej sme naplno objavili až 26 rokov po jej smrti. Jej diela môžu momentálne vidieť diváci prestížneho benátskeho Bienále, na jeseň ich vystavia v londýnskej Tate Modern.

Maria Bartuszová (1936 - 1996). Foto - archív M. B.

Kvetoslava Berkyová viac ako 50 rokov pomáha rómskej komunite v Rudňanoch. Je pripravená ošetriť vyrážky, rany po bitke, ale aj rečniť v Bruseli. Od prezidentky si prevzala medailu za významné zásluhy o rozvoj Slovenska v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami. „Ja som doktorka, učiteľka, úradníčka, sestrička. Všetko, čo existuje,“ hovorí.

Kvetoslava Berkyová. Foto N - Ľudmila Kolesárová

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Medzi vyznamenanými sú popravení členovia Bielej légie, hokejista Marián Hossa, herečka Jana Oľhová aj ošetrovateľka Margita Kosturiková, ktorá zomrela na covid.

Marián Hossa si preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Foto - TASR

Prezidentka v príhovore k vyznamenaným osobnostiam povedala, že hrozbou pre slobodu nemusí byť iba vojna. „Hrozbou sú aj recidívy násilných a totalitných ideológií, ktoré si opätovne nachádzajú svojich stúpencov. Sprevádza ich jazyk nenávisti, rozvratu a sebectva. Preto je potrebné slobodu a demokraciu neustále chrániť a kultivovať,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Prezidentka v príhovore pri odovzdávaní vyznamenaní povedala, že medzi vyznamenanými sú aj ľudia, ktorí „preukázali svoje hrdinstvo počas druhej svetovej vojny, v boji so skutočným, nie s domnelým fašizmom“.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes večer udelí štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Udeľovanie sa už druhýkrát presunulo z januára na neskorší termín. Tento rok sa udeľujú vyznamenania symbolicky v deň, keď si pripomíname víťazstvo nad fašizmom v Európe. Priamy prenos vysiela RTVS.

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdá štátne vyznamenania v nedeľu 8. mája, ocení pritom 25 osobností. Slávnostná ceremónia bola presunutá z 1. januára pre pandemickú situáciu.

Ján Zavarský vytvoril stovky scénografií pre divadelné predstavenia, cez víkend za svoju prácu získal štátne vyznamenanie od prezidentky. Počas normalizácie mu bol odobratý pas, priestor divadla však pre neho ostal miestom, kde sa dalo tvoriť. V rozhovore vysvetľuje špecifickú pozíciu divadla v časoch útlaku i slobody.

Scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský (1948 - 2022). Foto N - Tomáš Benedikovič

Zdeno Chára nie je len hokejista. Po anglicky hovorí lepšie než Američania, chvália ho na Harvarde a má oceňovaný startup. Prezidentka Zuzana Čaputová ho ocenila za mimoriadne zásluhy v oblasti športu a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Knihy sa dostávajú na úroveň jogurtov, vraví v archívnom rozhovore zakladateľ Artfora Vladimír Michal, ktorý si prebral vyznamenanie od prezidentky Zuzany Čaputovej. Súhlasí, že knihy sú aj tovar, ale dodáva, že špecifický, ktorý v sebe nesie aj nejaké hodnoty.

Na prianie a pocit pacienta sa naše zdravotníctvo doteraz nezameriava. Stále je to o tom, že pán doktor alebo pani doktorka vedia najlepšie, hovorí v archívnom rozhovore ocenená lekárka Kristína Križanová, ktorá je priekopníčkou paliatívnej starostlivosti na Slovensku.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyznamenala 24 osobností, medzi nimi vedca Čekana, hokejistov Cháru a Demitru, učiteľa z Vrútok, hudobníka Deža Ursinyho či antifašistku Chavivu Reikovú.

Zľava Chaviva Reik, Vladimír Michal, Dežo Ursiny, Agnieszka Holland, Ján Zavarský, Zdeno Chára, Hilda Múdra, Ivan Štrpka, Magdaléna Špotáková, Kristína Križanová. Foto - Denník N, TASR, Wikipédia

Oliver Rehák vybral 12 dvanásť skladieb, ktoré vystihujú Deža Ursinyho. Vypočujte si ukážky tvorby oceneného hudobníka od Beatmenov cez zvučku televíznej relácie Poďte s nami až po spoluprácu s Jurajom Jakubiskom či Michaelom Kocábom.

Nepochybujem o tom, že učitelia mali deti s ADHD už aj pred 100 rokmi, ale tá diagnóza neexistovala, vraví v rozhovore vyznamenaná psychologička Magdaléna Špotáková, ktorá pracuje s deťmi s postihnutím a poruchami učenia a správania.

Existuje hudobný skladateľ, s ktorým na seba vzájomne už dosť dlho píšeme pochvalné články a nielen preto, aby nebolo otupno. A keďže mu práve pridelili medailu, tak je tu ďalší, píše Peter Breiner o vyznamenanom skladateľovi Vladimírovi Godárovi.

Keď bude politika rámcovaná kultúrou, viac naplní očakávania ľudí, ktorí chcú žiť v slušnej krajine, vraví v rozhovore ocenený básnik Ivan Štrpka, známy aj spoluprácou s hudobníkom Dežom Ursinym. V období normalizácie sa svojimi textami postavil proti oficiálnej propagande režimu a odmietol zasahovanie ideológie do literatúry.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Hanbím sa za dnešné Poľsko, že sa vracia o sto rokov späť, vraví v archívnom rozhovore vyznamenaná režisérka Agniezska Holland. Poľská filmárka je známa silnou väzbou na Slovensko a Česko, režírovala filmy ako Šarlatán, Bittere Ernte, Európa, Európa, ale aj najnovšiu filmovú verziu Jánošíka.

Leto je podľa vyznamenaného vedca Pavla Čekana najlepším obdobím na kontaktnú očkovaciu kampaň. „Zlyhávame, lebo akoby nerozumieme naturelu Slovenska. Mne sa v Kováčovej podarilo za pomoci ľudí v centre presvedčiť 55 ľudí, aby sa zaočkovali,“ vraví v rozhovore.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyznamená 24 osobností. Udeľovanie vyznamenaní sa pre pandémiu koná o pol roka neskôr než zvyčajne.

Foto - N/Tomáš Benedikovič

Od popravy političky a právničky Milady Horákovej uplynulo 71 rokov. Jedinú československú ženu, ktorá bola popravená v politickom procese počas komunizmu, si môžete pripomenúť rozhovorom s Erikou Mačákovou, ktorá vlani prevzala v jej mene vyznamenanie.

Väzobná fotografia Milady Horákovej. Zdroj – Archiv bezpečnostních složek ČR

Každý by si mal pripraviť mozog na život, hovorí vyznamenaný učiteľ informatiky Ondrej Demáček, ktorý má žiakov v Googli aj v Zürichu. Prezidentka Čaputová mu udelila štátne vyznamenanie za to, že „nenápadne a v tichosti ovplyvnil vývoj celého jedného odvetvia vedy a hospodárstva“.

Ondrej Demáček. Foto - Vladimír Šimíček

Igor Luther s filmom najprv podpálil domácu kuchyňu, v Nemecku potom nakrútil Plechový bubienok. Kameraman je medzi tohtoročnými ocenenými prezidentkou Čaputovou.

Igor Luther. Foto TASR – Jakub Kotian

Reportér a fotograf Andrej Bán sa rozhodol vyrozprávať aj svoj intímny príbeh o súboji s psychickými problémami. „Dni a noci som bezmocne preležal v zúfalstve,“ vraví Bán, ktorého vyznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nie som vojnový fotograf, nie som bojovník proti extrémizmu, hovorí Andrej Bán, ktorého vyznamenala Zuzana Čaputová. Rozpráva aj o tom, ako viackrát stál zoči-voči kotlebovcom.

Foto N - Vladimír Šimíček

Titulka zajtrajšieho Denníka N: Prezidentka Čaputová vyznamenávala, ocenila dvadsať osobností.

Miladu Horákovú chceli zachrániť aj Albert Einstein a Winston Churchill, komunisti ju aj tak popravili. Z väzenia písala svojim blízkym, že odchádza s hlavou vztýčenou. Listy dostala rodina až po 40 rokoch.

Česká právnička a politička sa po roku 1989 stala jedným zo symbolov protikomunistického odboja a odporu. Príbeh statočnej ženy, ktorú väznili nacisti aj komunisti, ožíva vďaka prezidentke Čaputovej. Miladu Horákovú ocenila in memoriam.

Väzobná fotografia Milady Horákovej. Zdroj – Archiv bezpečnostních složek ČR

Predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) príjemne prekvapilo ocenenie Milady Horákovej. Všetci vyznamenaní si podľa neho ocenenie zaslúžili svojimi životmi.

Video: Premiér Pellegrini ocenil výber vyznamenaných. „Je to prierez osobností zo všetkých súčastí nášho spoločenského a kultúrneho života.“

Ceremónia odovzdávania vyznamenaní sa skončila novembrovou piesňou Sľúbili sme si lásku v podaní speváčky Kataríny Koščovej. Za ocenených sa prihovoril František Mikloško. „Vo februári 2020 nás čakajú parlamentné voľby. Verme, že budú ďalším krokom k demokratickému a slušnému Slovensku,“ povedal.

Prezidentka ocenila dvadsať osobností. Všimla si ľudí spojených s Novembrom 1989 aj dvoch príslušníkov strážneho oddielu povstaleckých veliteľov Jána Goliana a Rudolfa Viesta, športovcov aj vedcov. In memoriam vyznamenala Miladu Horákovú.

Foto N - Vladimír Šimíček

Veľkým okamihom dnešnej ceremónie je rozhodnutie prezidentky vyznamenať Miladu Horákovú. Českú političku popravili v 50. rokoch komunisti po zinscenovanom procese. Nepomohlo, že o milosť pre ňu žiadal aj Albert Einstein. Horáková dostal in memoriam Rad bieleho dvojkríža I. triedy, teda vyznamenanie určené občanom iných štátov.

Odovzdávanie vyznamenaní pokračuje. Prezidentka ocenila prvého rómskeho lekára v Československu Jána Cibuľu, právničku Helenu Barancovú či známeho trénera kanoistiky Tibor Soósa. Vyznamenanie si prebrala aj muzikologička Alžbeta Rajterová.

Začalo sa samotné odovzdávanie štátnych vyznamenaní. Zakladateľ VPN Peter Zajac si prebral Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu. Prezidentka ocenila aj ďalšiu tvár Novembra 1989, vtedajšiu študentskú líderku a dnes producentku Zuzanu Mistríkovú. Prebrala si Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Prezidentka dnes ocení bojovníkov proti obom totalitám. „Veď ako by sme mohli neoceniť hrdinov, ktorí v najhorších chvíľach našich dejín prejavili svoju statočnosť i odvahu a vzdorovali spoločenskému zlu bez ohľadu na to, akú konkrétnu tvár toto historické zlo malo? Nesmierne si vážim, že mu vzdorovali aj za cenu straty osobnej slobody a perzekúcie svojich blízkych,“ povedala.

Naživo: Prezidentka otvára ceremóniu udeľovania vyznamenaní prejavom. „Každý, kto deň čo deň zodpovedne pracuje pre seba, svojich blízkych, pre svoju komunitu či región, pracuje aj pre svoju vlasť. Chcem sa vám preto všetkým poďakovať, že svojou obetavosťou prispievate k cieľu, ktorý by mal byť náš spoločný,“ povedala.

V starej budove Národnej rady sa práve začína ceremoniál udeľovania štátnych vyznamenaní. Prezidentka Čaputová ich odovzdá po prvý raz od nástupu do funkcie. V sále už čakajú aj tí, ktorí budú vyznamenaní. Na pódiu sedí napríklad František Mikloško, Zuzana Mistríková či novinár Andrej Bán.

Veroniku Theresiu Ráckovú zabili na misii v Južnom Sudáne, prezident ju ocenil in memoriam. O Sudáne hovorila, že ide o „najzmysluplnejšiu misiu, v akej kedy bola“.

Foto - archív

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeStrela Ch-22 podvesená pod trupom vyradeného sovietskeho bombardéra v múzeu. Foto - WikipediaMinister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičTrumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaNewsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomPeter Pellegrini predstavil kandidáta na košického župana, bývalého riaditeľa NCZI Róberta Suju. Foto – TASRIdeológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadUkrajinský vojak hliadkuje počas prieskumnej misie v nedávno dobytej dedine na predmestí Charkiva. Foto - TASR/APHistorička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieRadžana Dugarova. Foto - archív R. D.Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik FermasNovým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičRezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš MachajĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičAni Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známkuMarián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Foto N - Vladimír ŠimíčekVyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovGhislaine Maxwellová dostala za obchodovanie so sexom a mladistvými trest odňatia slobody na 20 rokov. Foto - TASR/APRenomé psychológa si zvyšoval lžami a falošnými pochvalami od veľkých firiem, pre štát pracuje na krízovej detskej linkeMarek Horňanský. Zdroj - PsychologickyInstitut.sk a Facebook. Na oboch stránkach sú už jeho fotografie nedostupné.NATO nemá odvahu zastaviť vojnu na Ukrajine. Alianciu však už Putin zmenil a úplne inak, ako chcelPlagáty vo Varšave. V Poľsku majú jasný názor na Putina. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

13:02Potrebujeme McDonald’s vo vzdelávaní 12:39Sprievodca Tour de France 2022: Dánsky vietor, dlažobné kocky a výška Everestu v dvoch dňoch po sebe 12:12Od piatka sa v obchodoch zaokrúhľujú platby mincami a bankovkami, kopu drobných však do obchodu nenoste 12:07Poradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video) 11:50Že časť ľudí nemá Pohodu rada, je dôsledok toho, že robíme niečo, za čím si stojíme, tvrdí Michal Kaščák 11:45Rezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš Machaj 10:35Danglár: Facebook sa trasie 08:38Krištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj Slováci 07:57Ani Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známku 06:51Ekonomický newsfilter: Šéf parlamentného finančného výboru navrhuje výmenu ministra financiíVčera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne ono