Robert Kaliňák

SaS odsudzuje provokácie antirúškarov a stojí za policajtmi. Podľa strany je prekvapivé, že ich podporuje Robert Kaliňák, SaS to označuje za dôkaz toho, že Smer sa stal plnohodnotnou antisystémovou stranou.

Exminister vnútra Kaliňák sa na tlačovke Smeru zastáva antirúškarov z piešťanského Lidla. „Viete si predstaviť, že na mňa naskáče dvadsať policajtov za to, že si dám dole rúško?“ pýta sa Kaliňák. Zamlčal, že táto skupina cielene chodí vyvolávať konflikty do obchodov a následne odmieta rešpektovať pokyny policajtov.

Čo zásadné už zaznelo v rozhovoroch Fica, Kaliňáka, Bödöra, Paru a Gašpara mladšieho:

Robert Kaliňák vyhlásil, že ak naňho účastníci schôdzky na chate po jeho odchode nadávali, tak je to skôr obraz o nich ako o ňom. „Tí ľudia nadávajú všeobecne na všetko zlo, čo sa im za posledný rok stalo, keď sú ich najbližší príbuzní vo väzbe nezákonne.“

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéfredaktor Matúš Kostolný hovorí v podcaste českého Deníka N o odposluchoch z chaty. „Táto nahrávka nás znova priblížila do roviny, kde sa o Robertovi Ficovi nerozprávame už iba ako o politikovi, ale rozprávame sa ako o človeku, okolo ktorého lieta jeden trestný čin za druhým trestným činom.“

Ako si to v Smere môžu predstavovať po nasledujúcich voľbách, ukazuje aj citát Roberta Kaliňáka. „To všetko, čo sa tu dnes deje, má životnosť tri roky. Potom normálne príde akože rehabilitačný proces, kde sa normálne prijme špeciálny zákon o porušovaní ľudských práv v časoch Igora Matoviča, všetky pokuty sa zrušia, čo ľudia dostali za rúška, a všetky veci pôjdu do p..e (…), špecializovaný (súd – pozn. red.) zruší sa.

O smrteľnom nepriateľovi Roberta Fica píše Roman Pataj. „Potvrdzuje sa, aké revolučné rozhodnutie bolo zvoliť za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.“

Najvyšší kontrolný úrad zistil plytvanie na ministerstve vnútra za Kaliňáka a Sakovej. V prípade súkromných poradenských firiem našli viaceré podozrivé okolnosti: externí experti oficiálne pracovali dlho, za dve hodiny práce v Banskej Bystrici účtovali 11 hodín v Bratislave, kontrolóri našli aj „mimoriadne rozdielne podpisy“.

Ministerstvo vnútra Romana Mikulca si objednalo poradenské služby od súkromných firiem za 1,6 milióna eur, hoci štátni kontrolóri našli pri takomto postupe plytvanie za čias Kaliňáka a Sakovej. NKÚ odporúčal štátu, aby na zlepšovaní verejnej správy radšej pracovali štátni úradníci.

Europoslankyňa Lucia Nicholsonová podá trestné oznámenie na generálnu prokuratúru pre krádež v kancelárii predsedu Smeru Fica. Na nahrávke na poľovníckej chate Fico hovorí, že mu ukradli 50-tisíc eur a zlaté mince. Polícii krádež nenahlásil.

Sudca pre prípravné konanie Rastislav Stieranka sa dnes venoval aj prepisom nahrávok z poľovníckej chaty. Podľa advokáta Mareka Paru sudca povedal, že za komunikáciu na tejto chate má niesť disciplinárnu zodpovednosť on a nie jeho klienti. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek sa k vyhodnocovaniu tohto podporného dôkazu nevyjadril.

Ak aj nahrávky účastníkov (na chate) usvedčia z trestnej činnosti, zviedol by sa o ich použiteľnosť pred súdom tvrdý právny súboj, píše Newsfilter. „Neisté je už to, či oficiálny dôvod na odpočúvanie – podozrenie z pytliactva – bol skutočný alebo slúžil len ako zámienka na získanie súdneho povolenia na sledovanie politika.“

Sudca ŠTS Rastislav Stieranka nepredĺžil obvineným v kauze Očistec väzbu. Ide o bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a spol. Súd už nevidí dôvody, že by obvinení mohli ujsť, mariť vyšetrovanie alebo ho ovplyvňovať. Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej musí do 5. novembra rozhodnúť Najvyšší súd.

Slovensko sa ocitlo v situácii, ktorá môže mať v zásade dve koncovky, píše Newsfilter. „Buď sa vďaka nezákonne uniknutým nahrávkam z poľovníckej chaty potvrdí, že Robert Fico je hlavou organizovaného zločinu, alebo zistíme, že niekto nahral rozhovory, ktoré nič také nedokazujú, a nezákonne ich pustil do sveta, aby diskreditoval predsedu Smeru.“

Máme za sebou deň, keď o sebe Fico prezradil veľa zlých vecí, píše v Newsfiltri Roman Pataj. V kocke: nech sa chlapci v base držia, nech Kočner nerozpráva a nech policajti neprídu na ukradnutých 50-tisíc.

Rozhovor Roberta Kaliňáka s dvomi advokátmi Parom a Gašparom mladším nahratý na chate preverí advokátska komora, dostala už viaceré podnety, jeden aj od Úradu špeciálnej prokuratúry. Je neprípustné, aby advokát ovplyvňoval či navádzal svedka na nepravdivú výpoveď.

Robert Fico na jednej z nahrávok rozpráva, že vykradli jeho kanceláriu v budove Smeru, zobrali mu zlaté mince a 50-tisíc eur. Polícii to nenahlásil, aby nemusel vysvetľovať, odkiaľ má peniaze. „Podľa mňa išli po nejakých papieroch. Ale zobrali mi peniaze, zobrali mi nejaké zlaté mince, čo som tam mal, a ďalšie a ďalšie veci, takže veselé, veselé,” povedal Fico. Kameru pred vchodom má vypnutú, aby nenahrávala, kto za ním chodí.

Video: Toto je hrubé porušenie demokracie, povedal Robert Fico na tlačovke,

Advokát Marek Para tvrdí, že na doteraz zverejnených nahrávkach z chaty nie je nič protiprávne. Vravel, že nikoho nenabádali, ako má vypovedať. „Určite nikomu nehovorím nič, len právne rady.“ O nahrávkach sa dozvedel v piatok. (aktuality)

Policajný prezident Štefan Hamran prišiel do parlamentu na výbor, ktorý sa zaoberá násilím na futbalových štadiónoch. K zverejneným videám s politikmi Smeru nič konkrétne nepovedal. „Predpokladám, že keď si budú vyšetrovatelia robiť prácu poctivo, objavia sa aj ďalšie veci,“ uviedol. Na otázku, či týkajúce sa Fica a Kaliňáka, reagoval: „To som nepovedal. Uvidíte.“

Slovenská advokátska komora už dostala niekoľko podnetov ku komunikácii advokátov Mareka Paru, Pavla Gašpara a Roberta Kaliňáka, zachytenej policajnými odposluchmi. Potvrdil to predseda komory Viliam Karas. Na jednom z odposluchov syn obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara a Marek Para inštruujú Kaliňáka pred jeho výsluchom na NAKA.

Teraz už možno prídu na rad Fico s Kaliňákom, komentuje Juraj Javorský v Newsfiltri odpočúvanie politikov Smeru aj Bödöra staršieho na chate a pripomína, že špeciálna prokuratúra vidí trestné činy. „Doteraz zverejnené rozhovory neobsahujú nič, z čoho by trčala trestná činnosť. Sú to však len niekoľkosekundové sekvencie a vyšetrovatelia majú k dispozícii celé hodiny týchto nahrávok.“

Exministra vnútra Roberta Kaliňáka školil syn Tibora Gašpara a advokát Marek Para, ako má vypovedať na polícii. Z prepisu policajnej nahrávky, ktorú zverejnili Aktuality, vyplýva, že sa radili, ktorá verzia bude najlepšia. Úrad špeciálnej prokuratúry upozorňuje, že mohlo ísť o manipulovanie svedkov a marenie spravodlivosti.

Robert Kaliňák. Foto – TASR
Robert Kaliňák. Foto – TASR

Odpočúvanie chaty v Nitrianskom kraji schválil Okresný súd Nitra v rámci vyšetrovania trestného činu, ktorý súvisel s pytliactvom. Pôvodné podozrenie hovorilo, že na chate sa narábalo s nelegálne zabitou zverou. Polícia zmonitorovala 9 stretnutí od júla do septembra. Keď policajti žiadali o súhlas s odposluchmi, netušili, že na chatu chodia Fico, Kaliňák, Gašpar mladší, Para a Bödör.

Čo hovoril Robert Kaliňák na chate, ktorú odpočúvala polícia. Prepísali sme ukážku z videa zverejneného webom Aktuality.

Web Aktuality zverejnil prvé videá z chaty, ktoré nahrala polícia. Na jednom hovorí Robert Fico o kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi, v druhom Robert Kaliňák o kauze Dobytkár.

Odpočúvanie Fica, Kaliňáka a spol. na chate bolo legálne a schválil ho súd v Nitre v inej veci ako kauza Očistec, do ktorej spisu ich zaradili. Malo by ísť o veľké množstvo materiálu, ktorý ešte nie je celý spracovaný.

Najčítanejšie teraz

Lengvarský: Lockdown bude do Vianoc. Som za povinné očkovanie, ale neviem si predstaviť jeho vynucovanie (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičPrvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaViaceré štáty zatvorili hranice pred ľuďmi z Južnej Afriky a okolia. Foto - TASR/APPodpredseda parlamentu Laurenčík: Verím, že Sulík bude premiér budúcej vládyFoto N - Tomáš BenedikovičVinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeFoto - Daniela MatuškováOd pondelka sa zatvárajú všetky krúžky aj ZUŠ. Neočkovaní učitelia sa musia povinne testovaťFoto N – Vladimír ŠimíčekVirológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Pediatrička Kristína Visolajská, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa, imunológ Miloš Jeseňák, virologička Tatiana Betáková a lekár a vedec Július Hodosy. Foto – N/archívTýždeň v práve Rada Procházku: Lietajúci cirkus Eduarda HegeraFoto – TASRNewsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchFoto TASRNezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomFoto N - Tomáš BenedikovičPotrebujem vonku rúško? Môžem si ísť zabehať? Dostanem sa do iného okresu? (Otázky a odpovede o zákaze vychádzania)Foto - tasrUčiteľ Dávid Králik: Desať rokov pil pol litra tvrdého a pár pív denne. Prestal piť, začal behať a schudol 40 kilogramovDávid Králik. Foto - archív D. K.Svetový newsfilter: Litva sa nezľakla Číny, hoci jej z Pekingu odkazujú, že je ako blchaDiplomati z Taiwanu pri novom úrade v Litve. Foto - TASR/APKrúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáFoto N - Tomáš BenedikovičMatovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduFoto - TASRKreslený seriál No počkaj! sa vracia. Nová verzia spustila vlnu odporuVlk a zajac sa v 80. rokoch minulého storočia dostali na sovietske poštové známky. Rovnako ako  Gagarin či Lenin. Zdroj: Wikimedia Commons

Nové na Dennikn.sk

07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipovVčera 13:44Nezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomVčera 13:44MediaBrífing: 5 krokov, ktorými chce Čína znížiť závislosť detí od sociálnych sietíVčera 13:41Nižšie tresty za drogy narazili, netýkali sa len marihuany. Ani väzniť užívateľov nenávykovej extázy nie je fér, vraví OkruhlicaVčera 12:53Infektológ: Príbuzní sa boja prísť rozlúčiť so zomierajúcim na covid, boja sa posledného kontaktu aj nákazyVčera 12:42🎄Vyberte si knižný darček od Denníka N – len do nedele s dopravou zdarma