Robert Kaliňák

Robert Kaliňák ako obhajca Norberta Bödöra neuspel so svojou žiadosťou o odročenie pojednávania. Dôvodom bolo, že sa obhajoba nestihla dostatočne pripraviť, pretože Kaliňák bol vo väzbe a druhý obhajca Marek Para je stále väzobne stíhaný.

Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Norberta Bödöra, žiada súd o odročenie dnešného pojednávania v kauze Dobytkár. Argumentuje tým, že on, ale i druhý obhajca klienta, Marek Para, boli a sú väzobne stíhaní. Kaliňáka Najvyšší súd prepustil len v piatok, Para je vo väzbe od začiatku mája.

Štefan Hamran hovorí, že Boris Kollár naletel Robertovi Ficovi aj pri zľahčovaní kauzy poľovníckej chaty. Policajný prezident vraví, že Kollár nešťastným spôsobom prípad zľahčoval, že išlo len o „krájanie slaninky“, orgány činné v trestnom konaní však podľa neho „videli viac než len krájanie slaninky“.

Robert Fico vyjadril sústrasť rodine zosnulého prezidenta Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Chalífu bin Zajd Nahajána vo facebookovom statuse napísanom po anglicky. Práve v SAE získal v roku 2019 Robert Kaliňák investora pre vývoj guľovnice pre jeho spoločnosť.

Keby bol Kaliňák disident, trčal by v base, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Veď aké je to sprisahanie, keď ho práve pustili z väzby a on môže slobodne stáť pred novinármi a hovoriť teórie o sprisahaní? Aký stalinistický výkon práva, keď je nažive, nie je v gulagu a najhoršie, čo zažil, boli tri dni bez sprchy?“

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Robert Fico reaguje na prepustenie Roberta Kaliňáka slovami, že „vojna pokračuje“. Tvrdí, že koalícia, prezidentka a Daniel Lipšic chcú umlčať a pozatvárať opozíciu.

Robert Kaliňák tvrdí, že po svojom prepustení zostane na Slovensku. „Veľa som si čítal a veľa som sa učil. Vychádzky som mal, to sa dodržiava. Jednu hodinu za deň a popri tom stretnutia s psychológom, duchovným aj advokátom,“ povedal o 23 dňoch väzby.

Dostali ma do disentu, používajú diktátorské praktiky, vysvetľuje Robert Kaliňák gestá s putami na rukách spred 23 dní, keď ho brali do väzby. „Takto ma nezlomia.“

Robert Kaliňák pózoval s putami na rukách pred rozhodovaním o jeho väzbe. Foto – TASR
Robert Kaliňák pózoval s putami na rukách pred rozhodovaním o jeho väzbe. Foto – TASR

Robert Kaliňák po prepustení z väzby hovorí, že v jeho a Ficovom prípade ide o politický proces. Novinárov sa pýta, či boli s jeho väzbou spokojní, a hovorí im, že časom pochopia, že vyšetrovanie nie je v poriadku.

Roberta Kaliňáka prepustili z väzby, stíhaný bude na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Senát súdu však skonštatoval, že trestné stíhanie v jeho prípade považuje „vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné“. Kaliňáka spolu s Robertom Ficom obvinili zo založenia zločineckej skupiny.

Polícia odmietla trestné oznámenie Ústavu pamäti národa v súvislosti so skartáciou osobných spisov stoviek príslušníkov ŠtB zo 60. a 70. rokov. Ústav neuspel ani s následnou sťažnosťou. Ku skartáciám došlo na ministerstve vnútra v rokoch 2017 a 2018, keď rezort viedol Robert Kaliňák zo Smeru.

Prostredníctvom tlačoviek sa vyhrážali dvaja Robertovia, vo väzbe je za to len jeden, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „V Národnej rade sa však nenašiel dostatok poslancov a poslankýň, ktorí by tieto argumenty považovali za postačujúce na vydanie Fica. Je celkom možné, že rovnako by sa zachovali aj v prípade Kaliňáka. Ten sa musí na seba hnevať, že odišiel z politiky.“

Foto - TASR
Foto - TASR

V prípade obvinenia Fica a Kaliňáka je dôležitá výpoveď Bernarda Slobodníka, že zločinecká skupina „hlbokým spôsobom zasahovala do rôznych štátnych zákaziek, cez ktoré zarobila obrovské miliardy, ktoré končili vo vreckách oligarchov“. Boris Kollár pritom tvrdí, že Fica a Kaliňáka teraz nevyšetrujú pre ukradnuté miliardy, ale pre zločineckú skupinu.

Robert Kaliňák pri rozhodovaní o jeho väzbe tvrdil, že o stretnutiach zločineckej skupiny „nemá pamäťovú stopu“. Zároveň uznal, že to nevie vyvrátiť: „Keby som aj teraz povedal informácie, ktoré to vylučujú, tak viem, čo by sa počas dvoch týždňov dialo. To riziko tu bezpochyby je,“ vypovedal Kaliňák.

Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Právnik Jozef Vozár pripomína prípad z roku 2006, keď proti právnikovi opozície Ernestovi Valkovi zasiahla polícia. „Ak by sa dnes takto brutálne porušili práva ktoréhokoľvek advokáta zastupujúceho predstaviteľov opozičných politických strán, tak by pán Fico zvolával tlačovky aj trikrát denne.“

Vzatie advokáta Mareka Paru do väzby by nemalo mať vplyv na utorňajšie pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Špecializovaný trestný súd obžalovanému Marianovi Kočnerovi už pred niekoľkými dňami preventívne ustanovil náhradného obhajcu.

Video: Obvineného advokáta Mareka Paru odvážajú do väzby.

Advokát Marek Para skončil vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd, ktorý zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Podľa predsedu senátu Juraja Klimenta ide do väzby, aby nemohol ovplyvňovať svedkov, ktorých výsluchy sú ešte naplánované.

Marek Para. Foto – TASR
Marek Para. Foto – TASR

Najvyšší súd prerušil rozhodovanie o väzbe pre advokáta Mareka Paru na poradu senátu. Rozhodnutie by mal oznámiť zhruba o polhodinu.

Senát Juraja Klimenta chce vypočuť k dôvodom väzby obvineného Mareka Paru. On to najskôr odmietol, no následne si to po porade s obhajcami rozmyslel a povedal, že bude vypovedať. „Budem vypovedať len ku vzťahu k dôkazom, ktoré som predložil ku konaniu o väzbe,“ povedal Para.

Senát predsedu Juraja Klimenta začal rozhodovať o tom, či advokát Marek Para skončí vo väzbe. Špecializovaný trestný súd návrhu prokurátora 24. apríla nevyhovel, no ten podal sťažnosť. Preto sa návrh na väzobné stíhanie Paru dostal na Najvyšší súd.

Parlament začína rokovať o vydaní Roberta Fica do väzby. Opoziční poslanci žiadajú, aby sa o tomto bode hlasovalo tajne. O tomto procedurálnom návrhu musí ešte Národná rada hlasovať. Do rozpravy sa len písomne prihlásilo až 35 poslancov. Ide hlavne o členov Smeru a Hlasu, Fico má hovoriť posledný.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak Fico a Kaliňák vytvorili zločineckú skupinu, tak to pred členmi Smeru skrývali, vraví spoluzakladateľ Smeru Boris Zala v rozhovore. Koaličná väčšina podľa neho vydá Fica na väzobné stíhanie a odhaduje, že prípad zastaví rast preferencií Smeru.

Boris Zala. Foto N – Tomáš Benedikovič
Boris Zala. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico sa len tvári, že svojmu obvineniu nerozumie, hovorí v rozhovore policajný prezident Štefan Hamran. „Je docentom trestného práva, mal by to vedieť pochopiť.“ Ak tomu nerozumejú ani jeho obhajcovia, Hamran reaguje, že by si mal nájsť nových. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že dôkazy proti Ficovi obstoja na súde.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

O väzbe obvineného advokáta Mareka Paru by mal na Najvyššom súde rozhodovať senát sudcu Juraja Klimenta. Vyplýva to zo zverejneného termínu verejného zasadnutia, ktoré bude 2. mája o 13.00.

Obvinený Robert Fico na tlačovej besede po svojom výsluchu zaútočil na vyšetrovateľa prípadu Jaroslava Vereščáka aj na sudcu Miroslava Mazúcha, ktorý bral Roberta Kaliňáka do väzby. „Môžem vám povedať o tom sudcovi, ako sa pozná s tým prokurátorom, ako spolupracovali na jednom pracovisku,“ povedal.

Svet sa nezrútil z toho, že je Robert Kaliňák vo väzbe, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Práve naopak, všetko ide ako hodinky. Časť koalície – každý vie ktorá – sa bude možno trochu okúňať, keď sa bude hlasovať o Ficovi, ale žiadna časť koalície v tom nevidí osudový problém. Inak by sa tak plynule nedohodovali na iných komplikovaných záležitostiach, ako sú napríklad predkladané zákony.“

Robert Fico napísal v liste európskym politikom, že na Slovensku ho chcú politickí oponenti za každú cenu dostať do väzby. „Situácia na Slovensku je vážnejšia ako v Rumunsku, kde prebehli podobné politické čistky pred niekoľkými rokmi,“ napísal Fico.

Národná rada na svojej stránke zverejnila žiadosť na vydanie Roberta Fica do väzby. Žiadosť uvádza rovnaké argumenty ako uznesenie o obvinení Roberta Fica a Robera Kaliňáka.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že absolútne odmieta, že by bolo vyšetrovanie politikov politicky motivované. „Oni nás vidia takých, akí sú oni. Do určitej miery rozumiem ich rétorike, asi sami o sebe nepovedia, že sa stotožňujú s vecami, ktoré sú v uzneseniach,“ povedal Mikulec v Rádiu Expres.

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová vyhlásila, že si zo záujmom prečítala list Roberta Fica predstaviteľom európskych inštitúcií. Fica zároveň skritizovala za to, ako sa vyjadruje o prezidentke Zuzane Čaputovej.

Smer sa nám tu pokúša vysvetliť, že Fico a Kaliňák sú vlastne whistlebloweri, komentuje Newsfilter. „Táto rovina je na smiech, otázne však je, či im orgány činné v trestnom konaní naozaj budú vedieť dokázať založenie a zosnovanie zločineckej skupiny.“

Shooty: Desatorák

Robert Kaliňák vo väzbe, Robert Fico tam ešte nie je, ale veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých dní, môže svojho priateľa nasledovať. Tieto dni zmenia Slovensko, napísal Filip Obradovič v Newsfiltri.

Vyšetrovateľ NAKA Jaroslav Vereščák odmieta výroky opozičných politikov zo Smeru, že podpis pod uznesením o obvinení Roberta Fica alebo Roberta Kaliňáka nie je jeho, alebo že by ho písal niekto iný a on sa len podpísal.

Prokurátor Ján Šanta povedal, že Maroš Žilinka je preňho ľudsky sklamaním. Prekvapilo ho aj to, že Žilinka nevyužil svoju právomoc a nepožiadal priamo on o to, aby v parlamente vydali Fica na väzobné stíhanie. „Je to úplne neštandardné, de iure nerozhodol on, ale keďže to de facto ponechal nám, tak bolo jasné, že my tento návrh podáme, to musel vedieť dopredu,“ povedal Šanta.

Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko odmieta, že by boli Fico a Kaliňák stíhaní za politickú činnosť. Obvinení však podľa neho môžu na svoju obhajobu hovoriť čokoľvek. „Som vďačný všetkým vyšetrovateľom, ktorí sa neboja,“ povedal v diskusii o tom, či vieme dotiahnuť veľké kauzy do konca.

Vzatím Kaliňáka do väzby sa podľa Jána Šantu menia dejiny práva a kriminalistiky. „Dnešným dňom sa spoločnosť posunula o krôčik ďalej,“ povedal prokurátor na festivale Pucung. „Doposiaľ to bolo v rovine ‚niečo tvrdí vyšetrovateľ a niečo prokurátor‘. Po dnešnom vzatí do väzby to už tvrdí aj sudca pre prípravné konanie, tri orgány potvrdili dôvodnosť trestného stíhania, čo v laickom jazyku znamená, že máme dostatok dôkazov, je správne ustálený dôkazný stav a spoločnosť ide správnym smerom.“

Pred voľbami máme zarobené na veľký problém, hovorí komentátor Filip Obradovič. „Máme za sebou mimoriadne krízy, ktoré za posledné desaťročia nemajú obdobu. Spoločnosť je rozdelená a ja nevidím nejaké svetlo na konci tunela. Bude to veľký súboj, v ktorom budeme znovu bojovať o to, či chceme byť civilizovanou krajinou alebo nie.“

Kolúzne dôvody väzby Roberta Kaliňáka vychádzali z jednej jeho tlačovej konferencie a jednej nahrávky z poľovníckej chaty, potvrdil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. „Táto kauza má politický rozmer, to má kauza vždy, keď je stíhaný politik. Ale to nie je zapríčinené orgánmi činnými v trestnom konaní, ide sa prísne podľa dôkazov,“ povedal.

Naživo: Prokurátor po rozhodnutí súdu o väzbe pre Roberta Kaliňáka a príslušníka SIS Martina Ciriaka

Smer zvoláva ľudí v stredu pred parlament na „mobilizáciu za demokraciu a právny štát“. V reakcii na rozhodnutie o Kaliňákovej väzbe strana napísala, že „nastala doba temna, kde sa opozícii zatvárajú ústa putami“. Strana napísala, že za Kaliňákom stojí.

Hlas rešpektuje rozhodnutie o väzbe pre Roberta Kaliňáka, počká si však na definitívne rozhodnutie. Strana zároveň vyjadrila vážne znepokojenie nad tým, že sa trestné právo čoraz viac zneužíva vládou na boj proti politickej opozícii.

Kaliňákovi obhajcovia hovoria, že nerozumejú, ako by ich klient mohol ovplyvňovať svedkov ako Ľudovít Makó či František Imrecze, ak už boli vypočutí. „To sú logické argumenty, na ktoré ak nedostanete odpoveď, tak máte pochybnosti, či sa pohybujete v právnom rámci,“ povedal David Lindtner.

Kaliňákov obhajca David Lindtner po rozhodnutí o väzbe povedal, že verdikt rešpektujú. „No my sme sa skutočne nedozvedeli ani jednu odpoveď na naše argumenty. Pevne verím, že sa niektoré odpovede dozvieme,“ povedal.

Stíhanie Roberta Kaliňáka je dôvodné, konštatoval sudca. „Sudca Špecializovaného trestného súdu po výsluchu obvineného R. K. považoval návrh prokurátora za dôvodný, pretože aj podľa názoru sudcu obvinený je dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je uňho daný dôvod kolúznej väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinený podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd,“ konštatovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Naživo: Obhajca Roberta Kaliňáka po rozhodnutí o jeho väzbe

Robert Kaliňák ide do väzby. Rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie nie je právoplatné, exminister vnútra za Smer podal sťažnosť, rozhodovať o väzbe tak bude ešte Najvyšší súd. Prokuratúra žiadala pre Kaliňáka kolúznu väzbu pre obavy, že by na slobode ovplyvňoval a maril vyšetrovanie.

Robert Kaliňák pred rozhodovaním o jeho väzbe zapózoval novinárom s putami. Foto - TASR
Robert Kaliňák pred rozhodovaním o jeho väzbe zapózoval novinárom s putami. Foto - TASR

Naživo: Po rozhodnutí o väzbe pre Roberta Kaliňáka

Nové na Dennikn.sk

AM:04Problém rieky Slaná sa naťahoval, kým nenastala ekologická katastrofa AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako Vianoce