Robert Kaliňák

O obžalobe na Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Podľa informácií Denníka N prípad dostal sudca Peter Pulman. Pulman mal rozhodovať aj kauzu Očistec, ktorá sa týka zneužívania polície na politické ciele Smeru, no v kauze nekoná.

Robert Kaliňák sa priblížil k návratu do veľkej politiky aj k súdnemu procesu, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Keď pred rokmi s hanbou opustil politiku, bolo už to ťažko predstaviteľné. Predstava, že by mal priamo kandidovať a po voľbách mal možnosť stať sa znova ministrom vnútra, bola rovno sci-fi. Ale teraz sa nedá vylúčiť.“

Maroš Žilinka vraví, že v prípade Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela zanikla jeho právomoc rozhodnúť o ich podaní podľa paragrafu 363, keďže podaním obžaloby na súd sa skončilo prípravné konanie. „Z toho dôvodu sa ani nemôžem a neviem vyjadriť k prípadnej dôvodnosti alebo nedôvodnosti návrhov obvinených,“ napísal generálny prokurátor na Facebooku.

Shooty: Neodbytná návšteva

Preštudovanie spisu bolo v súlade so zákonom, reagoval na výhradu Roberta Kaliňáka dozorový prokurátor Matej Izakovič. „Boli stanovené dva termíny na preštudovanie spisu, ktoré aj väčšina obhajcov využila. Nikto sa riadne neospravedlnil,“ dodal. Kaliňák predtým podanie obžaloby spochybnil.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel majú ešte teoretickú šancu, že generálna prokuratúra bude môcť v ich prípade použiť paragraf 363. Dalo by sa to, ak by špecializovaný súd našiel chyby v obžalobe, vrátil ju prokurátorovi a zároveň by ešte neuplynulo pol roka od obvinenia. Obvinení boli vo februári.

Robert Kaliňák tvrdí, že nechápe, ako mohli naňho podať obžalobu pre podozrenie z podplácania v súvislosti s dorovnávaním platu Františka Imreczeho, keď mal na dnes termín, keď pred uzavretím spisu mohol navrhnúť ďalšie dôkazy.

Robertovi Kaliňákovi a Jozefovi Brhelovi hrozí pri obžalobe z podplácania Františka Imreczeho väzenie na 5 až 12 rokov. Vyšetrovatelia sa v tomto prípade opreli nielen o výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Imreczeho, ale aj o výpovede Daniela Čecha a Ľudovíta Makóa.

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela za podplácanie v prípade dorovnávania platu bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Podanie obžaloby znamená, že generálna prokuratúra nemôže použiť paragraf 363.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel. Foto - TASR a N/Vladimír Šimíček

Šéfom volebného štábu Smeru bude bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, oznámil Robert Fico po rokovaní predsedníctva. Kaliňák v posledných voľbách už za Smer nekandidoval, je však stále členom predsedníctva.

Smer pripravuje trestné oznámenie na politického komentátora Mariána Leška za vyjadrenia v rozhovore pre Denník N o kauze únosu vietnamského občana. „Zároveň pripravujeme občianskoprávnu žalobu, aby ho jeho klamstvá zaboleli,“ hovorí vo videu na Facebooku podpredseda strany Erik Kaliňák.

Marián Leško hovorí, že za dlhé roky pozorovania Roberta Kaliňáka zistil, že neobhájiteľné obhajuje tak, že robí z ľudí hlupákov. „Ale keď to už nejde, siahne po poslednom prostriedku, a to takom, že robí hlupáka sám zo seba.“ Leško si to všimol aj pri Kaliňákovom výroku, že 50-tisíc eur pre Lenku Wittenbergerovú z finančnej správy nebol úplatok.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta hovorí, že je škoda, že únos Vietnamca sa na Slovensku nevyšetroval hneď, keď sa o ňom štát dozvedel. “Môžem konštatovať obrovský hendikep, že sa nezačalo skôr,” povedal Remeta. Nevie však, či to je chyba Roberta Kaliňáka alebo niekoho iného. “Každý vie, že horúca stopa je dôležitá.”

V pondelok uplynula lehota, dokedy si mohli Robert Kaliňák a Jozef Brhel podať sťažnosti proti obvineniu. Či tak urobili, nekomunikujú. Na prokuratúre informáciu o podanej sťažnosti nemajú. Môže to znamenať, že Kaliňák s Brhelom obídu špeciálnu prokuratúru a obrátia sa priamo na Maroša Žilinku s paragrafom 363.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel. Foto - TASR a N/Vladimír Šimíček

Robert Kaliňák prezentuje 50-tisíc eur v kozmetickej taštičke ako „poďakovanie za odvedenú prácu“, nejde podľa neho o úplatok. V nedeľu tak však prvýkrát priznal, že v rámci korupčného prípadu Mýtnik pomimo odovzdali peniaze štátnemu funkcionárovi. Na kauze mu mimoriadne záleží, pred súdom totiž stojí aj Jozef Brhel označovaný za mecenáša Smeru. Brhela sa týka aj aktuálne obvinenie Kaliňáka.

Obvinený podnikateľ Jozef Brhel starší vzniesol námietku zaujatosti voči vyšetrovateľke Monike Barčákovej. Či podal sťažnosť voči obvineniu, zatiaľ jeho obhajca Michal Mandzák nepovedal. Lehota na podanie sťažnosti by mala uplynúť dnes. Brhel je od minulého týždňa obvinený aj spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom z podplácania bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho.

Ak sa Robert Kaliňák naozaj vráti do politiky, môžeme si byť istí, že korupciu na najvyšších miestach už zas nik neuvidí, píše Tomáš Gális v Newsfiltri.

Robert Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. V diskusii Na telo na Markíze len povedal, že určite nebude dvojka na kandidátke Smeru.

Robert Kaliňák tvrdí, že to, že si bývalá šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová našla v taštičke 50-tisíc eur, nie je korupcia. Podľa neho si Imrecze a ďalší nominanti Smeru robili svoju robotu dobre a nemôže za to, že si popri tom zobrali desať miliónov. „To sme si fakt nevšimli, mal som veľa inej roboty,“ povedal Kaliňák.

Robert Kaliňák v relácii Na telo pustil nahrávku vyšetrovateľa Jána Čurillu o údajnej snahe polície skompromitovať ho. Kaliňák označil výpovede bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho o dorovnávaní platov za nezmysel. Tvrdí, že polícia nútila Imreczeho vypovedať proti nemu.

Robert Fico sa na tlačovej besede vyhrážal vyšetrovateľke Monike Barčákovej, ktorá obvinila Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela z podplácania, že príde o policajný dôchodok.

Robert Kaliňák zatiaľ na NAKA nevypovedal. Urobí tak až potom, keď sa bude môcť oboznámiť so spisom, čo by sa malo stať dnes popoludní. Sťažnosť stále nepodal, od vznesenia obvinenia má na to tri dni. Kaliňák je obvinený z podplácania bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, čo popiera.

Na políciu prišiel vypovedať exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorého spolu s Jozefom Brhelom obvinili z podplácania. „Srdečne vás pozývam na tlačovú besedu,“ opakoval pri príchode novinárom. Zopakoval, že obvinenie považuje za politickú objednávku.

Výsluch obvineného Jozefa Brhela trval zhruba hodinu. Pri odchode z policajného prezídia novinárom nič nepovedal. „Vypovedal,“ skonštatoval jeho advokát Ľudovít Štanglovič.

Brhelov advokát Michal Mandzák považuje najnovšie obvinenie svojho klienta za „nezmyselné zaťahovanie Národnej kriminálnej agentúry do politického boja“. Prevzal tak rétoriku spoluobvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka. NAKA v stredu oboch obvinila z podplácania bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel starší dnes v súvislosti s novými obvineniami vypovedajú na Policajnom prezídiu. Kaliňák má vypovedať od 11.00 h, Brhel vypovedá od 9.00 h. Obvinenie sa týka podplácania exprezidenta finančnej správy Františka Imreczeho.

Robert Kaliňák má opäť problém, dokonca taký, aký nemal na Slovensku žiaden politik, píše Newsfilter. „Žiaľ, prvá vec, ktorá človeku v súvislosti s obvinením exministra napadne, je, že jeho trestnoprávny problém skončí opäť na generálnej prokuratúre, kde už nájdu dôvod, prečo vec zastaviť.“

Útok proti nemu je ako útok proti mne, reagoval Robert Fico na obvinenie Roberta Kaliňáka. „Je to útok proti nám, je to útok proti demokratickej opozícii.“ Fico hovoril o obvinení z „obrovskej hlúposti“ a spochybňoval slová Františka Imreczeho, o ktorom hovorí ako o kajúcnikovi a udavačovi.

Brhelovi advokáti sa už počas procesu v kauze Mýtnik snažili spochybniť Františka Imreczeho a jeho slová o doplácaní platu. Pýtali sa, ako je možné, že ho v hoteli DoubleTree by Hilton nikdy nevideli a nepísali o tom médiá. „Nemaskoval som sa,“ reagoval Imrecze a bez zaváhania opísal, ako si do hotela po „kompenzácie“ prichádzal.

Vyšetrovateľka NAKA podozrieva Jozefa Brhela, že celkovo vyplatil Františkovi Imreczemu 1,1 milióna eur ako „kompenzáciu“ k platu. Za to však požadoval lojálnosť. Imrecze mu napríklad dohadzoval informácie z finančnej správy. Brhel mal však podľa neho aj personálne požiadavky. Dosadzoval svojich ľudí na vybrané pozície.

František Imrecze už pred vyšetrovateľmi a na súde v kauze Mýtnik hovoril, ako si dohodol kompenzáciu od podnikateľa Jozefa Brhela za to, že pôjde ako riaditeľ finančnej správy dolu s platom oproti časom, keď bol v súkromnej sfére. V rokoch 2013 až 2017 od neho dostal každoročne 200-tisíc eur. Oficiálny plat šéfa finančnej správy bol zhruba 4-tisíc eur mesačne. Stretnutie s Brhelom, kde si mal vybaviť dorovnanie platu, v roku 2012 podľa Imreczeho sprostredkoval práve Kaliňák.

NAKA obvinila Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela staršieho z podplácania niekdajšieho prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Ten už opakovane hovoril, ako mu k oficiálnemu platu dávali ešte peniaze navyše.

Robert Kaliňák. Foto N - Vladimír Šimíček

V prípade Dobytkár, ktorý ukončil nedotknuteľnosť Norberta Bödöra, prokurátor spresnil obžalobu a Robert Kaliňák preto žiada ukončenie procesu. Podľa spresnenej obžaloby už úplatky nešli priamo Bödörovi, ale podieľal sa na ich legalizácii.

Obhajcovia obžalovaných v kauze Dobytkár spochybňujú aj spresnené znenie obžaloby. O spresnenie žiadali najmä obhajcovia Norberta Bödöra. Marek Para však hovorí, že prokurátor znenie skutku ešte viac sproblematizoval. Jeho kolega Robert Kaliňák v tejto súvislosti vyzval prokurátora, aby od obžaloby ustúpil.

Robert Kaliňák neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Kaliňák namietal porušenie základného práva na zákonného sudcu, a to v súvislosti s tým, že vlani v máji o jeho sťažnosti proti vzatiu do väzby rozhodoval na Najvyššom súde senát Juraja Klimenta. Ten ho z väzby prepustil.

Generálna prokuratúra nevidí rozpor v tom, že Tomáša Rajeckého odsúdili za vyzradenie daňového tajomstva Andreja Kisku a, naopak, Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zrušili stíhanie. V kauze Súmrak zastavila generálna prokuratúra stíhanie aj s argumentom, že Fico a Kaliňák neboli správcami dane.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Svedok je potrestaný, vinníci sú voľní, píše v Newsfiltri Juraj Javorský o prípade Tomáša Rajeckého. „Kým on sa priznal, že organizoval zverejnenie údajov o Kiskových daniach, a porozprával aj to, akú úlohu v tom hrali Kaliňák či Bödör, oni všetko popreli. Kým Rajecký dostal za svoje priznanie právoplatný trest, Fico s Kaliňákom dostali od generálneho prokurátora a jeho poskoka odmenu v podobe zrušenia obvinenia podľa paragrafu 363.“

Odsúdený Tomáš Rajecký pri odchode zo súdu povedal, že na Slovensku je selektívna spravodlivosť. Vyjadril sa tak po tom, čo ho odsúdili za prezradenie daňového tajomstva, ktoré sa týkalo exprezidenta Andreja Kisku. S tým súvisela aj kauza Súmrak, v ktorej však generálna prokuratúra Ficovi, Kaliňákovi a Bödörovi obvinenia zrušila.

Popradský súd odsúdil kľúčového svedka kauzy Súmrak Tomáša Rajeckého za prezradenie daňového tajomstva na podmienku so skúšobnou lehotou dva a pol roka. Sudca Richard Bureš schválil dohodu o vine a treste, ktorú v decembri uzavrel Rajecký s prešovským krajským prokurátorom.

Tomáš Rajecký na súde. Foto N - Veronika Prušová

Oslobodenie bývalého poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča spod obžaloby nadobudlo právoplatnosť, prokurátor nepodal odvolanie. Podľa obžaloby Rybanič ako zamestnanec banky prenikol do účtu vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Na súde v Berlíne dnes pokračoval proces s druhým obžalovaným v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Obžalovaný tvrdí, že nikdy nebol v Bratislave, súd však prehral diaľničné kamerové záznamy, na ktorých sedí v dodávke smerujúcej do Bratislavy a potom aj na ceste späť do Prahy.

Začal sa proces so zločineckou skupinou, ktorá na vratkách DPH vytiahla od štátu vyše 75 miliónov eur. Na jej čele bol Milan Chovanec. Ten vypovedal, že skupine umožňovalo robiť podvody politické krytie Smeru. Hovoril o „Robovi a Strapatom“, čím myslel exministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra financií či dopravy Jána Počiatka.

Na minulotýždňové zrušenie obvinení v kauze Súmrak reagovala špeciálna prokuratúra stručne. Zverejnila svoje uznesenie, ktorým zamietla sťažnosti obvinených. Je tak zrejmé, v čom sa argumenty generálnej a špeciálnej prokuratúry rozchádzajú. Zreteľne sa ukazuje, že to, čo na Úrade špeciálnej prokuratúry chceli trestne stíhať, čo skonštatovali aj súdy, to u Maroša Žilinku spochybnili.

Robert Fico. Foto – Facebook Smeru

Úrad špeciálnej prokuratúry zverejnil celé uznesenie, ktorým zamietli sťažnosti obvinených v kauze Súmrak. Prokuratúra vysvetlila, že tak robí, „aby bolo zrejmé, akými právnymi úvahami sa ÚŠP riadil v danej trestnej veci. Tieto právne úvahy boli aprobované rozhodnutiami Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu pri rozhodovaní o väzbe jedného z obvinených.“

Keď sa Michal Suchoba sťažoval Františkovi Imreczemu na to, že Jozef Brhel mu chce vstúpiť do firmy, tak ho poslal za Robertom Kaliňákom, vtedajším ministrom vnútra. „Fero ma poslal za Kalim, lebo Kali bol vždy ten férový,“ citoval Imreczeho odporúčanie svedok.

Robert Kaliňák sa vysmieva z informácie, že NAKA začala v prípade únosu vietnamského občana trestné stíhanie pre podozrenie z korupcie. „Pán Hamran produkoval vždy samé blbosti a toto patrí medzi najväčšie,“ povedal.

Štefan Hamran povedal, že ho rozhodnutie generálneho prokurátora v kauze Súmrak nepotešilo. „Mrzí ma, že sa opäť jeden prípad nedostal pred nestranný a nezávislý súd, kde sa majú hodnotiť dôkazy,” uviedol policajný prezident.

František Imrecze dnes v kauze Mýtnik vypovedal o dorovnávaní platu od Jozefa Brhela aj o zapojení Petra Kažimíra a Roberta Kaliňáka do korupčnej siete za vlády Smeru. Podľa bývalého riaditeľa finančnej správy Kaliňák vstúpil do hry už pri otázke „kompenzácie“ jeho mzdy.

Robert Fico a Robert Kaliňák podľa Andreja Kisku patria do väzenia. Exprezident aj po rozhodnutí generálnej prokuratúry dúfa vo vyšetrenie prípadu, v ktorom je poškodený a Fico a Kaliňák obvinení. „Každý rozumný človek dnes po tom, čo sa prevalilo – od Kočnera až po výpovede spolupracujúcich obvinených – vidí, že v tom čase nám vládla mafia a boli sme mafiánsky štát.“

Shooty: Správa o stave republiky

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj UkrajincomVčera 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?Včera 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu horeVčera 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)Včera 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmyVčera 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónovVčera 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byťVčera 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkouVčera 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)Včera 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?Včera 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáreVčera 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchaváVčera 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)Včera 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé stranyVčera 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odboryVčera 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniecVčera 14:02Potrebujeme nový povinný predmetVčera 13:34Danglár: Zrodil sa plánVčera 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobouVčera 12:16Správa o stave (Európskej) únieVčera 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pchingVčera 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel AllendeovouVčera 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumníkVčera 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiťVčera 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človekVčera 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchodyVčera 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede?Včera 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime, kritizujú známe značky návrh na nedeľné zatváranieVčera 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve