Robert Kaliňák

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar mali tlačovku, na ktorej znovu útočili na policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí riešia najvážnejšie kauzy. Zastávali sa aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Marek Para mali ďalšiu tlačovú besedu, na ktorej osočovali policajtov NAKA, prokurátorov a sudcov. Fico o vyšetrovateľoch povedal, že sú zvieratá. Policajný prezident Štefan Hamran ohlásil tlačovú besedu na štvrtok o 11.00 s názvom Krajina krivých zrkadiel.

Ministerstvo vnútra odmieta osočovanie policajtov, prokurátorov a sudcov, ako to dnes znovu robili na tlačovej besede obvinený Robert Fico a spol. „Polícia a orgány činné v trestnom konaní majú voľné ruky vo svojej práci a ministerstvo vnútra im plne dôveruje. Obe zložky sú konečne po dlhých rokoch slobodné v konaní,“ reagovalo s tým, že ide o snahu prekryť závažné podozrenia z minulosti.

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár zamietol sťažnosti obvineného Roberta Fica a spol. v kauze Súmrak. Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar na tlačovej besede oznámili, že v kauze podali na generálnu prokuratúru sťažnosť podľa paragrafu 363.

Newsfilter: Nie všetko vyzerá tak pochmúrne ako budúcnosť koalície. „Teda ako pre koho. Byť na mieste Fica či Kaliňáka totiž asi nebude najpríjemnejšie ani v čase, keď súčasná garnitúra výrazne zvyšuje ich šance,“ píše Tomáš Gális s tým, že doteraz právoplatne odsúdili už 17 rôznych vplyvných osôb vrátane nominantov bývalých vlád.

Ficova priateľka Katarína Szalayová po odchode z prokuratúry pracuje u Roberta Kaliňáka v advokátskej kancelárii Kallan Legal. „Politika ju pripravila o prácu, tak som si nenechal ujsť jeden právnický talent,“ povedal Kaliňák pre Aktuality.

Katarína Szalayová. Foto - N

Zástupca špeciálneho prokurátora už rozhodol o sťažnostiach v kauze zločineckej skupiny Roberta Fica a spol. Oznámila to špeciálna prokuratúra. To, ako rozhodol, budú informovať až po doručení uznesenia oprávneným osobám. V kauze Súmrak nastal aj ďalší posun. Vyšetrovateľ už ukončil vyšetrovanie celého prípadu s návrhom na podanie obžaloby na Fica, Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara. Tá však zatiaľ podaná nebude.

Vo veci Roberta Fica a spol. koná vyšetrovateľ aj prokurátor bez prieťahov a generálny prokurátor nemá kompetenciu skúmať, či v tejto veci došlo k prieťahom. Uviedol to Úrad špeciálnej prokuratúry v reakcii na generálneho prokurátora, podľa ktorého sú v konaní prieťahy.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka už preskúmal spis týkajúci sa vyšetrovania zločineckej skupiny Roberta Fica a spol. a zistil prieťahy v konaní v dĺžke 55 dní. Rozhodol, že o sťažnostiach proti obvineniu musia na špeciálnej prokuratúre bezodkladne rozhodnúť.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka. oto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Obžaloba Fica môže prísť skôr ako rozpad koalície, píše Juraj Javorský. „Fico sa dozvedel, že sa jeho meno ocitlo na ukrajinskom zozname 75 ľudí, ktorí šíria dezinformácie v prospech Putinovho Ruska. Pre trojnásobného expremiéra členského štátu EÚ je to síce poriadna hanba, ale to Fica nemusí trápiť… Viac ho však mohla zasiahnuť čerstvá správa od šéfa NAKA. Daňko prezradil, že sa skončilo vyšetrovanie akcie Súmrak. V nej sú obvinení aj Fico a Kaliňák.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka si vyžiadal spisový materiál ku kauze Súmrak. Urobil to na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného Roberta Fica proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Prokurátor Matúš Harkabus ešte nerozhodol o sťažnosti Roberta Fica proti obvineniu, ktoré mu vzniesli 19. apríla. „Takýto stav považuje môj klient za nezákonný,“ napísal Ficov obhajca Ľubomír Hlbočan v otvorenom liste, v ktorom žiada o neodkladné rozhodnutie o sťažnostiach obvinených v kauze Súmrak.

Kým Makó a Imrecze rekonštruujú, Fico stále dúfa v Žilinkovu pomoc, píše Newsfilter. „Nech rekonštrukcia dopadla akokoľvek, stále všetko stojí na jednom človeku, ktorý môže dlhodobú prácu NAKA zrušiť jedným ťahom pera.“

Na úrade vlády vykonáva NAKA rekonštrukciu stretnutí v kauze Súmrak, spolupracujúci obvinení Ľudovít Makó a František Imrecze tam ukazujú, kde a ako sa stretávali s Norbetom Bödörom, Robertom Ficom či Kaliňákom, píše web Aktuality.sk.

Maroš Žilinka príjemne prekvapil, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Namiesto toho, aby v týždni, keď sa robia zásadné kroky v prospech návratu smeráckych politikov k moci, priložil ruku k dielu a dal vedieť, že expremiér a exminister požiadali o zrušenie svojich obvinení podľa legendárneho paragrafu predčasne.“

Maroš Žilinka rozhodol, že Fico, Kaliňák a Para požiadali o zrušenie svojich obvinení podľa paragrafu 363 predčasne. Upozorňuje, že to neznamená, že v budúcnosti by nemohli dať takýto návrh opäť.

Robert Fico s Robertom Kaliňákom žiadajú generálneho prokurátora, aby ich obvinenia zrušil paragrafom 363. Potvrdila to generálna prokuratúra s tým, že doteraz nebolo rozhodnuté ani o sťažnosti, ktorú obaja podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia. (markíza)

Peter Pellegrini dnes vypovedal na NAKA ako svedok v súvislosti s kauzou založenia a zosnovania zločineckej skupiny, v ktorej figurujú aj Fico a Kaliňák. Líder Hlasu tvrdí, že odpovedal na všetky otázky vyšetrovateľa a nič nezatajoval.

Advokáta Mareka Paru prepustili z väzby. „Vykonaním predmetných výsluchov dôvod väzby pominul, preto prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvineného z väzby prepustil,“ informoval hovorca generálnej prokuratúry.

Pojednávanie v kauze Dobytkár sa skončilo a pokračovať bude začiatkom augusta. Advokát Robert Kaliňák na záver výpovede Ľubomíra Partiku navrhol prokurátorovi, aby ustúpil od obžaloby. Má totiž pocit, že Partika obžalobu „rozobral“ a je jasné, že v nej nič nesedí.

Špecializovaný trestný súd bude dnes rozhodovať o žiadosti Mareka Paru o prepustenie z väzby. Na súde je kvôli tomu už aj jeho obhajca Robert Kaliňák.

Ministerstvo vnútra v reakcii na Roberta Kaliňáka zdôrazňuje, že orgány činné v trestnom konaní „sú konečne po dlhých rokoch vlády Smeru slobodné v konaní. Dôkazom toho je, že ľudia spriaznení s vládami Smeru vypovedajú o vážnych podozreniach z obrovských korupčných krokov a ďalších závažných podozrení z trestných činov“.

Prokurátor Matúš Harkabus odmieta tvrdenie Roberta Kaliňáka, že je spolužiakom sudcu Špecializovaného trestného súdu Miroslava Mazúcha, ktorý zobral Kaliňáka do väzby.

Robert Kaliňák na právoplatné odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika povedal, že „Kováčika sme nenominovali my, bol zvolený za vlády Mikuláša Dzurindu, druhýkrát za vlády Radičovej“. V skutočnosti Kováčika druhýkrát zvolili ešte za vlády Smeru, SNS a HZDS v roku 2009 a tretíkrát za jednofarebnej vlády Smeru v roku 2014.

Kaliňák v Na telo povedal, že Martina Borguľu obvinili, aby zastrašili hnutie Sme rodina. Šéfa Tiposu Kaňku podľa neho obvinili, aby zastrašili premiéra Eduarda Hegera a obvinenie Vladimíra Tvarošku podľa neho prišlo preto, aby sa bála SaS. Poslanec Krúpa z OĽaNO mu povedal, že jediný, kto má problém s vyšetrovaním sú „páni zo Smeru, ktorí sú v panike“.

To, že Robert Fico na chate hovoril, že Žilinka drží ochrannú ruku nad Petrom Kažimírom, znamenalo podľa Roberta Kaliňáka zo Smeru ochrannú ruku zákona. Predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu z OĽaNO táto interpretácia pobavila.

Video: Senát Najvyššieho súdu, ktorý poslal Dušana Kováčika do väzenia na osem rokov, porušuje podľa Roberta Fica ľudské práva. Ten istý senát prepustil Roberta Kaliňáka z väzby. „Vy nie ste noviny, vy ste obyčajní fašisti,“ odpovedal Fico reportérke Denníka N, keď ho na rozpor upozornila.

Robert Kaliňák ako obhajca Norberta Bödöra neuspel so svojou žiadosťou o odročenie pojednávania. Dôvodom bolo, že sa obhajoba nestihla dostatočne pripraviť, pretože Kaliňák bol vo väzbe a druhý obhajca Marek Para je stále väzobne stíhaný.

Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Norberta Bödöra, žiada súd o odročenie dnešného pojednávania v kauze Dobytkár. Argumentuje tým, že on, ale i druhý obhajca klienta, Marek Para, boli a sú väzobne stíhaní. Kaliňáka Najvyšší súd prepustil len v piatok, Para je vo väzbe od začiatku mája.

Štefan Hamran hovorí, že Boris Kollár naletel Robertovi Ficovi aj pri zľahčovaní kauzy poľovníckej chaty. Policajný prezident vraví, že Kollár nešťastným spôsobom prípad zľahčoval, že išlo len o „krájanie slaninky“, orgány činné v trestnom konaní však podľa neho „videli viac než len krájanie slaninky“.

Robert Fico vyjadril sústrasť rodine zosnulého prezidenta Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Chalífu bin Zajd Nahajána vo facebookovom statuse napísanom po anglicky. Práve v SAE získal v roku 2019 Robert Kaliňák investora pre vývoj guľovnice pre jeho spoločnosť.

Keby bol Kaliňák disident, trčal by v base, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Veď aké je to sprisahanie, keď ho práve pustili z väzby a on môže slobodne stáť pred novinármi a hovoriť teórie o sprisahaní? Aký stalinistický výkon práva, keď je nažive, nie je v gulagu a najhoršie, čo zažil, boli tri dni bez sprchy?“

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Robert Fico reaguje na prepustenie Roberta Kaliňáka slovami, že „vojna pokračuje“. Tvrdí, že koalícia, prezidentka a Daniel Lipšic chcú umlčať a pozatvárať opozíciu.

Robert Kaliňák tvrdí, že po svojom prepustení zostane na Slovensku. „Veľa som si čítal a veľa som sa učil. Vychádzky som mal, to sa dodržiava. Jednu hodinu za deň a popri tom stretnutia s psychológom, duchovným aj advokátom,“ povedal o 23 dňoch väzby.

Dostali ma do disentu, používajú diktátorské praktiky, vysvetľuje Robert Kaliňák gestá s putami na rukách spred 23 dní, keď ho brali do väzby. „Takto ma nezlomia.“

Robert Kaliňák pózoval s putami na rukách pred rozhodovaním o jeho väzbe. Foto – TASR

Robert Kaliňák po prepustení z väzby hovorí, že v jeho a Ficovom prípade ide o politický proces. Novinárov sa pýta, či boli s jeho väzbou spokojní, a hovorí im, že časom pochopia, že vyšetrovanie nie je v poriadku.

Roberta Kaliňáka prepustili z väzby, stíhaný bude na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Senát súdu však skonštatoval, že trestné stíhanie v jeho prípade považuje „vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné“. Kaliňáka spolu s Robertom Ficom obvinili zo založenia zločineckej skupiny.

Polícia odmietla trestné oznámenie Ústavu pamäti národa v súvislosti so skartáciou osobných spisov stoviek príslušníkov ŠtB zo 60. a 70. rokov. Ústav neuspel ani s následnou sťažnosťou. Ku skartáciám došlo na ministerstve vnútra v rokoch 2017 a 2018, keď rezort viedol Robert Kaliňák zo Smeru.

Prostredníctvom tlačoviek sa vyhrážali dvaja Robertovia, vo väzbe je za to len jeden, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „V Národnej rade sa však nenašiel dostatok poslancov a poslankýň, ktorí by tieto argumenty považovali za postačujúce na vydanie Fica. Je celkom možné, že rovnako by sa zachovali aj v prípade Kaliňáka. Ten sa musí na seba hnevať, že odišiel z politiky.“

Foto - TASR

V prípade obvinenia Fica a Kaliňáka je dôležitá výpoveď Bernarda Slobodníka, že zločinecká skupina „hlbokým spôsobom zasahovala do rôznych štátnych zákaziek, cez ktoré zarobila obrovské miliardy, ktoré končili vo vreckách oligarchov“. Boris Kollár pritom tvrdí, že Fica a Kaliňáka teraz nevyšetrujú pre ukradnuté miliardy, ale pre zločineckú skupinu.

Robert Kaliňák pri rozhodovaní o jeho väzbe tvrdil, že o stretnutiach zločineckej skupiny „nemá pamäťovú stopu“. Zároveň uznal, že to nevie vyvrátiť: „Keby som aj teraz povedal informácie, ktoré to vylučujú, tak viem, čo by sa počas dvoch týždňov dialo. To riziko tu bezpochyby je,“ vypovedal Kaliňák.

Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Právnik Jozef Vozár pripomína prípad z roku 2006, keď proti právnikovi opozície Ernestovi Valkovi zasiahla polícia. „Ak by sa dnes takto brutálne porušili práva ktoréhokoľvek advokáta zastupujúceho predstaviteľov opozičných politických strán, tak by pán Fico zvolával tlačovky aj trikrát denne.“

Vzatie advokáta Mareka Paru do väzby by nemalo mať vplyv na utorňajšie pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Špecializovaný trestný súd obžalovanému Marianovi Kočnerovi už pred niekoľkými dňami preventívne ustanovil náhradného obhajcu.

Video: Obvineného advokáta Mareka Paru odvážajú do väzby.

Advokát Marek Para skončil vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd, ktorý zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Podľa predsedu senátu Juraja Klimenta ide do väzby, aby nemohol ovplyvňovať svedkov, ktorých výsluchy sú ešte naplánované.

Marek Para. Foto – TASR

Najvyšší súd prerušil rozhodovanie o väzbe pre advokáta Mareka Paru na poradu senátu. Rozhodnutie by mal oznámiť zhruba o polhodinu.

Senát Juraja Klimenta chce vypočuť k dôvodom väzby obvineného Mareka Paru. On to najskôr odmietol, no následne si to po porade s obhajcami rozmyslel a povedal, že bude vypovedať. „Budem vypovedať len ku vzťahu k dôkazom, ktoré som predložil ku konaniu o väzbe,“ povedal Para.

Senát predsedu Juraja Klimenta začal rozhodovať o tom, či advokát Marek Para skončí vo väzbe. Špecializovaný trestný súd návrhu prokurátora 24. apríla nevyhovel, no ten podal sťažnosť. Preto sa návrh na väzobné stíhanie Paru dostal na Najvyšší súd.

Parlament začína rokovať o vydaní Roberta Fica do väzby. Opoziční poslanci žiadajú, aby sa o tomto bode hlasovalo tajne. O tomto procedurálnom návrhu musí ešte Národná rada hlasovať. Do rozpravy sa len písomne prihlásilo až 35 poslancov. Ide hlavne o členov Smeru a Hlasu, Fico má hovoriť posledný.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal 06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšieVčera 13:02Vyššie je aj Luxembursko. Slovenský futbal spadol do piateho výkonnostného košaVčera 12:27V jednoizbovom byte začala zachraňovať zranené holuby. Deratizéri ich nechávajú zomierať v klietkachVčera 11:53Kollárovi ťah s obštrukciou z minulého týždňa vyšiel, návrh SaS na zmenu 363 neprešielVčera 11:05Národné parky hľadajú šéfov. Kandidujú ochranári, kritizovaný úradník aj plagiátorVčera 11:03Je čas porozprávať sa o odnímaní volebného právaVčera 10:54Pri liečbe duševne chorých v Česku pomáhajú aj ľudia, ktorí sami zažili psychické ochorenie. Ako fungujú peer konzultanti?Včera 10:46Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo je také populárne „nakladať“ protivníkom?