Minister obrany Robert Kaliňák zrejme získa silné postavenie v schvaľovaní licencií na zbrojárske obchody. Počíta s tým kompetenčná novela, o ktorej bude parlament rokovať zrýchlene. Na zmeny upozornila Veronika Remišová.
Minister obrany Robert Kaliňák podľa podnetu, ktorý dostal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, neukončil v zákonom stanovenej lehote svoje konateľstvo vo firme Liwa Arms. Podľa predsedníčky výboru Veroniky Remišovej (bývalé OĽaNO) podnet preveria.
Vo vládnej koalícii nepochybujú o tom, že krajské prokuratúry zvládnu spisy špeciálnej prokuratúry. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) povedal, že prokurátori špeciálnej prokuratúry „sa majú čo naučiť od krajských prokurátorov“.
Minister obrany Robert Kaliňák povedal, že „sused Slovenska má problém, preto sme povinní pomáhať Ukrajine aspoň nesmrtiacimi systémami“ ako sú odmínovacie stroje Božena. Bez komentára nechal otázku, či zbrojovky budú môcť pokračovať v komerčných zákazkách, napríklad na výrobu delostreleckej munície pre ukrajinskú armádu. (rtvs)
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) vybral človeka, ktorý bude pre neho dojednávať vojenské nákupy. Riaditeľom sekcie modernizácie sa stal Martin Čatloš, ktorý robil pre Kaliňáka už na ministerstve vnútra, blízko však mal aj k Jánovi Počiatkovi.
Česká ministerka obrany Jana Černochová bude hovoriť so slovenským ministrom Robertom Kaliňákom okrem iného o jednotke NATO na Slovensku. Očakáva, že jednotka v Lešti bude fungovať aj naďalej, povedala to v relácii Otázky Václava Moravca v Českej televízii.
Skončil šéf zbrojovky, ktorá vyrába húfnice Zuzana. Alexander Gurský mal spory s Kaliňákovým človekom, za kľúčový trh považoval Ukrajinu. Výmena na čele firmy Konštrukta Defence môže prerušiť doterajšiu ambíciu štátnych zbrojoviek expandovať na Ukrajinu.
Na štátne zbrojovky bude dohliadať Kaliňákov dlhoročný známy Miroslav Sim. Dôveroval mu aj exminister Jaroslav Naď, teraz Sim povedie štátny holding DMD. Nejasné zostáva, kto bude šéfom dcérskej firmy Konštrukta – Defence, ktorá vyrába húfnice Zuzana.
EÚ toho musí robiť pre Ukrajinu viac a rýchlejšie – podľa šéfa úniovej diplomacie Josepa Borrella sa na tom zhodli všetci ministri obrany, ktorí sa zúčastnili rokovaní v Bruseli. Slovensko už zastupoval Robert Kaliňák.
Minister obrany Robert Kaliňák sa v Bruseli stretol so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom, podľa vyhlásenia rezortu ho informoval o ukončení slovenskej vojenskej pomoci Ukrajine.
Premiér Fico ďakuje prezidentke Čaputovej za pomoc, komentuje Newsfilter odmietnutie posledného balíka pomoci Ukrajine. „Prezidentka, ktorá ho stopla, to štyri dni po voľbách vysvetľovala tým, že o zostavení novej vlády rokujú strany, ktoré takúto pomoc odmietajú. A to je, povedzme si, zvláštne poňatie politickej reality.“
Robert Fico vraví, že ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu odmietli jednomyseľne všetci ministri všetkých troch strán. Návrh, ktorý pripravila ešte Ódorova vláda, zahŕňal viacero typov munície aj rakety.
Robert Kaliňák zveril dôležitý post riaditeľa sekcie obrannej politiky neskúsenému členovi Smeru Robertovi Bestrovi, ktorý pracoval ako poslanecký asistent Martina Glváča a viedol Mladých sociálnych demokratov. Úradník v tejto funkcii koordinuje vzťahy s ministrami iných štátov a komunikuje aj s velením armády.
Britský veľvyslanec Nigel Baker po stretnutí s Robertom Kaliňákom uviedol, že minister potvrdil slovenské záväzky voči NATO a Ukrajine. „Mal som možnosť pánovi Kaliňákovi poďakovať za pokračujúcu pomoc Ukrajine,“ dodal. Kaliňák neskôr vo vyhlásení zo stretnutia pomoc Ukrajine nespomenul.
Robert Kaliňák po menovaní absolvoval s najvyššími generálmi stretnutie, z ktorého si viacerí účastníci odniesli dojem, že chce s nimi komunikovať vecne a nevnášať do vzťahov politiku. „Momentálne sa tu neschyľuje k žiadnemu hromadnému odchodu do civilu,“ hovorí jeden z nich.
Nová moc pristupuje k armáde inak než k polícii – Robert Fico najprv pozdravil generálov, až potom vlastných. Kým ministerstvo obrany Robert Kaliňák obsadil mladými funkcionármi Smeru aj ľuďmi, ktorí vedia veľa o jeho minulosti, velenie armády nateraz zostáva v pôvodnom zložení.
Ministerstvo obrany bude podľa Roberta Kaliňáka „zásadne prehodnocovať“ niektoré významné vojenské nákupy. Nepovedal, o ktoré presne pôjde. Pred voľbami kritizoval nákup vrtuľníkov Viper a vozidiel Oshkosh, ktoré Slovensku uhrádza americký vládny grant.
Miera korupcie na Ukrajine je podľa Fica „taká strašná“, že aj vysokopostavení ľudia v Kyjive hovoria, že „kradne sa tak, akoby ani nebolo zajtra“. Povedal to s odkazom na nedávny článok amerického týždenníka Time. Premiér však nevylúčil podporu Ukrajiny napríklad pri odmínovaní, čo považuje za „humanitárnu pomoc“.
Ak nejaká firma chce vyrábať zbrane pre Ukrajinu, vláda jej v tom podľa Roberta Fica nebude brániť. Dodal však, že obranný priemysel by mal v prvom rade napĺňať potreby slovenských ozbrojených síl.
Robert Kaliňák je môj najbližší spolupracovník, povedal Robert Fico pri návšteve ministerstva obrany. „Preto je prirodzené, že mnohé veci budeme spolu konzultovať,“ dodal premiér.
Naživo: Tlačová konferencia Roberta Kaliňáka a Roberta Fica na ministerstve obrany.
Ministerstvo vnútra stále nezaplatilo pokutu za bratislavské klientske centrum, ktoré kúpilo bez verejnej súťaže. O tom, že rezort pod vedením Roberta Kaliňáka porušil zákon, rozhodol v roku 2017 Úrad pre verejné obstarávanie, Kaliňák následne úrad zažaloval.
Robert Kaliňák vyhlásil, že obrannú dohodu s USA bude nutné upraviť a že Slovensko na Ukrajinu nebude posielať nové zásielky zo svojich muničných skladov. Minister obrany uviedol, že o tom informoval amerického veľvyslanca Gautama Ranu na spoločnom piatkovom stretnutí.
Minister obrany Robert Kaliňák sa dnes stretol s americkým veľvyslancom Gautamom Ranom. Podľa americkej ambasády rokovali o bezpečnostných výzvach a otázkach spoločného záujmu oboch štátov. Smer dlhodobo obviňuje USA a americké veľvyslanectvo z toho, že zasahujú do diania na Slovensku.
Spolu s Robertom Kaliňákom ovládne obranu šéf ochrankárov z kauzy únosu vietnamského občana Peter Krajčírovič a Dušana Skuhrová. Tá je dlhoročnou partnerkou bývalého šéfa vojenskej tajnej služby Ľubomíra Skuhru, ktorého spolu s ďalším bývalým šéfom Vojenského spravodajstva Jánom Balciarom obvinila pred pár týždňami NAKA. „Ja s vami nebudem hovoriť,“ reagovala na otázku, čo presne bude jej úlohou ako poradkyne.
Robert Fico prišiel na úrad vlády ako posledný, odmietol odpovedať novinárom na otázky. „Vy ste fakt neuveriteľní,“ povedal novinárom. Robert Kaliňák neprišiel hlavným, ale bočným vchodom. „Omlúvam sa,“ povedal so smiechom ostatným ministrom, ktorí naňho čakali pred prvou spoločnou fotografiou.
Michal Šipoš (OĽaNO) hovorí, že „toxickejším“ nominantom než Rudolf Huliak či Martina Šimkovičová je Robert Kaliňák na post ministra obrany. Marián Čaučík (KDH) v TA3 povedal, že Huliak získal veľký počet hlasov, preto sa podľa neho treba zamyslieť aj nad tým, že voličom sa zjavne nepozdávali kroky ministerstva pod Jánom Budajom.
Robert Kaliňák by najradšej zrušil nákup amerických obrnených vozidiel Oshkosh, hoci by ich Slovensko malo dostať bezplatne. Budúci minister obrany má väzby na českého zbrojára Michala Strnada, ktorý vyrába konkurenčné vozidlo – to by rád presadil aj do slovenskej armády.
Roberta Kaliňáka ako nového ministra obrany čaká konflikt s generálmi, ak bude trvať na predvolebných sľuboch Smeru. Jeho politici odmietali nákup amerických vrtuľníkov Viper, kým vojaci dávali najavo, že ich tvrdenia vychádzajú z neznalosti. Náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko v piatok zopakoval, že ponuku USA považuje za výhodnú.
Ak by prezidentka odmietla vymenovať Kaliňáka, povedala by, že jej názor je dôležitejší než názor voličov, tvrdí Marián Leško. „To už by nebolo celkom podľa ústavy – to už by nebol systém parlamentnej demokracie, ale systém poloprezidentský až prezidentský.“
Ospravedlnenie Kaliňákovi upiekli na generálnej prokuratúre, ministerstvo dalo len pečiatku, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Kaliňák zvládol návrat do politiky a Žilinka mu ešte pomohol, aby jeho štít nebol aspoň v očiach časti verejnosti až taký zašpinený. Netreba však zabúdať, že je to človek, ktorý sa stal symbolom systému našich ľudí, zneužívania moci či medzinárodnej hanby za podiel Slovenska na únose vietnamského občana. Ani paragraf 363 nemá čarovnú moc.“
Budúcemu ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi sa ospravedlnil rezort spravodlivosti na poslednú chvíľu, lehota by mu vypršala dnes. Hoci Robert Fico bol tiež obvinený v kauze Súmrak, ospravedlnenie od rezortu žiadať nemohol.
Robertovi Kaliňákovi sa ešte pred nástupom do funkcie ministra obrany ospravedlnil štát za jeho trestné stíhanie a väzbu v prípade Súmrak. Generálna a špeciálna prokuratúra sa pri tom opäť rozchádzajú.
Z nominácie Roberta Kaliňáka na ministra obrany musia byť nielen Vietnamci unesení, hodnotí Zuzana Petková udalosť týždňa. „Prezidentka odmietla vymenovať za ministra životného prostredia obskúrnu postavičku zvolenú na kandidátke SNS. Kaliňák však prešiel bez veľkého kriku,“ píše riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.
Špeciálna prokuratúra nebude komentovať ospravedlnenie rezortu spravodlivosti Robertovi Kaliňákovi za jeho stíhanie v kauze Súmrak. V stanovisku však poukázala na to, že sudcovia, ktorí sa zaoberali Kaliňákovým prípadom, konštatovali dôvodnosť jeho trestného stíhania.
Po dlhšom čase prišiel na Špecializovaný trestný súd aj Robert Kaliňák (Smer), ktorý v kauze Dobytkár zastupuje obžalovaného Norberta Bödöra. Kaliňák je len jedným z viacerých obhajcov Bödöra, takže aj po jeho nástupe do vlády, kde by sa mal stať ministrom obrany, bude mať obžalovaného kto na súde zastupovať.
Štát sa ospravedlnil Robertovi Kaliňákovi, za stíhanie a väzbu v kauze Súmrak mu tak nevyplatia odškodné vo výške 35-tisíc eur, píšu Aktuality.
Ak prezidentka odmieta Huliaka, prečo nie aj Kaliňáka, pýta sa v komentári Matúš Kostolný. „V prípade Kaliňáka nemáme iba obavy, či by zvládol byť dobrým ministrom. Máme istotu potvrdenú viacerými rozhodnutiami súdov, že to tak nebolo.“
Na generálnej prokuratúre pomohli Robertovi Kaliňákovi nielen v kauze Súmrak, ale aj pri obvinení z podplácania exprezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Spolu s Kaliňákom je v prípade obvinený oligarcha Jozef Brhel, o ktorom Imrecze vypovedal, že mu ročne priplácal 200-tisíc eur. Dostal tak vyše milión eur. Svedok tvrdí, že za Brhelom ho poslal Kaliňák.
Ešte pred rokom boli Robert Fico aj Robert Kaliňák obvinení, že zneužívali moc. Boli podozriví, že ako premiér a minister vnútra vybudovali zločineckú skupinu, ktorej cieľom bolo udržať Smer pri moci. Obvinenia im vlani koncom novembra zrušili na generálnej prokuratúre.
Vláda Roberta Fica môže ešte naraziť na prezidentku, ktorá môže niektoré mená namietať. Problém by mohli mať Robert Kaliňák, Tomáš Taraba aj Rudolf Huliak. Okrem toho, či sú nominanti vyšetrovaní, by mohla Zuzana Čaputová posudzovať aj to, či by zvládli zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, ako vyžaduje ústava.
Jaroslav Naď hovorí, že nominácia Roberta Kaliňáka na obranu by mohla mať aj niektoré pozitíva v prípade, že nebude len „kŕmiť mecenášov v pozadí“. „Viac ma znepokojuje možná nominácia Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu na ministerstvo vnútra než Kaliňáka na obranu,“ vraví exminister obrany.
Ministrom obrany sa môže stať Robert Kaliňák, ktorý mal na tento rezort vplyv za vlád Smeru aj vtedy, keď bol ministrom vnútra. Čo je dobré o ňom pri obrane vedieť: kamarátil sa s Amerikou, ale aj so zbrojármi a s ľuďmi z káuz vojenskej tajnej služby.
Robert Kaliňák hovorí, že médiá preceňujú problém deviatich poslancov zvolených za SNS, ktorí nie sú členmi strany. „Spájali ich spoločné hodnoty a ciele. Andrej Danko aj Tomáš Taraba určite prinesú do parlamentu stabilitu,“ povedal. (aktuality)
Robert Kaliňák hovorí, že oznámenie o novej vláde by mohlo prísť na budúci týždeň. Argumentoval aj vyhlásením predsedu KDH, že nepôjdu do vlády s PS a že už iná alternatíva nie je.
V Smere si znovu buduje silnú pozíciu bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Vrátil sa z politického dôchodku a prekrúžkoval sa zo siedmeho miesta na kandidátke hneď za Roberta Fica. Líder Smeru získal vyše 531-tisíc krúžkov, Kaliňák vyše 263-tisíc, tretí Ľuboš Blaha vyše 220-tisíc.
Igor Matovič podal trestné oznámenie na Roberta Kaliňáka a troch ďalších ľudí pre minulotýždňovú potýčku pred úradom vlády. Líder OĽaNO bezprostredne po incidente hovoril, že na politikov Smeru trestné oznámenie nepodá. Kaliňák podal trestné oznámenie na Matoviča ešte minulý týždeň.
Joker nám opäť ukradol to najcennejšie, čo máme, píše Ján Markoš o konflikte Igora Matoviča a Roberta Kaliňáka. „Naša pozornosť je tým najcennejším, čo vo vzťahu k politike máme. Populisti o ňu žobrú, lebo bez nej neprežijú. My im ju však nemusíme dať.“
Matovičovi sa podarilo Kaliňáka nachytať. Nevedel, že šéf OĽaNO má kameru aj v aute, myslí si šéf reportérov Denníka N Juraj Koník. „Mám na to aj dôkaz, že o tom asi nevedel. Novinári krátko po tom, ako sa to stalo, kamerami natočili Roberta Kaliňáka a pýtali sa ho na to. Vyslovene hovoril, že nechcel Igorovi Matovičovi vytrhnúť mikrofón a chcel sa s ním iba porozprávať. Bolo vidno, že v tom momente nevedel, že to je natočené na kamere.“
Robert Fico označil za „dve výchovné po nose“ konanie kandidáta Smeru Richarda Glücka, ktorý boxersky vrazil dve päste do tváre Igora Matoviča. V stredu sa dostal do potýčky Robert Kaliňák s lídrom OĽaNO, ktorý narúšal tlačovú besedu Smeru vyhláseniami cez megafón.