Boris Kollár

  • Boris Kollár ostáva predsedom parlamentu, svoje odvolávanie navrhol sám
  • tajného hlasovania sa nezúčastnili poslanci SaS a Za ľudí
  • dôvodom odvolávania bola jeho diplomová práca, ktorú opísal

Boris Kollár nateraz nechce vylučovať z povolebnej spolupráce nikoho vrátane Smeru. V Markíze tak spochybnil slová svojho ministra Milana Krajniaka, že Sme rodina zrejme odmietne Smer.

Vládne Kollár, Hegerovi nemá dôvod niečo uľahčovať, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „V parlamente neprechádzajú vládne zákony naviazané na miliardy z plánu obnovy, zato Boris Kollár vytvára ad hoc spojenectvá s opozičnými poslancami a stranami a spolu hlasujú za návrhy, ktoré vláda nevidela.“

Problémy spojené s dovozom lacného ukrajinského obilia chce Boris Kollár (Sme rodina) riešiť kontrolou bezcolnej zóny. Zhodli sa na tom s predsedom poľského Senátu Tomaszom Grodzkim počas rokovania vo Vysokých Tatrách. Kollár upozornil, že pokiaľ sa situáciu nepodarí vyriešiť, bude to slovenských poľnohospodárov decimovať.

Robert Fico na otázku, či bude kandidovať v prezidentských voľbách, odpovedal, že chce národného kandidáta a dohodnú sa na ňom, aj keď nebude zo Smeru. „Témou prezidentských volieb sa budeme zaoberať až po parlamentných. Jediné, čo viem povedať na 100 percent je to, že už nikdy pani Čaputová,“ povedal v relácii TV Joj Na hrane.

Hegerove slová o hodnotách nie sú celkom vierohodné a nemožno im dosť dobre rozumieť, píše Marián Balázs. „Je namieste otázka, ktoré sú tie hodnoty, ktoré Pellegrini a jeho Hlas nespĺňajú, ale Matovič a Kollár spĺňajú?“

Boris Kollár chce, aby Slovensko aj Česko boli zapojené do povojnovej obnovy Ukrajiny. Vníma to ako kompenzáciu za pomoc. Predseda parlamentu to vyhlásil počas stretnutia s českým prezidentom Petrom Pavlom, ktorý je na návšteve Slovenska.

Boris Kollár v RTVS povedal, že ak sa nepostavia Rázsochy, zodpovednosť ponesie premiér Eduard Heger. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka nebude v prípade nemocnice dodržaný finančný ani časový plán. Upozornil, že meškajú so všetkým. „Rázsochy budú fiasko tejto vlády,“ poznamenal.

Trest za dopravnú nehodu limuzíny s Borisom Kollárom z roku 2020 môže padnúť čoskoro. Šofér auta, ktoré do limuzíny vrazilo, môže vyviaznuť s podmienkou. Sudca Okresného súdu Bratislava II Roman Farkaš zvažuje vydať trestný rozkaz voči obvinenému.

Firma Borisa Kollára Goimpex Bratislava chce postaviť lanovú kĺzačku ponad Donovaly. Projekt počíta s nákladmi 1,5 milióna eur, štartovacia stanica sa má nachádzať pod vrchom Nová hoľa, výstupná v časti Záhradište.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla žaluje Borisa Kollára za slová o čurillovskej mafii aj preto, že celý profesionálny život bojuje proti mafii. „Ten ústavný činiteľ bol pritom zachytený na fotografii s niekoľkými predstaviteľmi mafie, ktorých práve Ján Čurilla s kolegami úspešne odstíhali a ktorí sú dnes právoplatne odsúdení,“ vraví advokát Peter Kubina.

Boris Kollár súhlasí s tým, aby Eduard Heger aj po odchode z OĽaNO doviedol krajinu ako premiér do  predčasných volieb. Povedal to v diskusnej relácii v TA3.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že veľká hotovosť, ktorú dal na účet hnutia a ktorú preverovala polícia, boli legálne peniaze. „Mám ich legálne, mám ich zarobené,“ povedal Kollár s tým, že nie je kariérny politik ako Fico, preto si dokázal zarobiť počas svojho podnikania. (ta3)

Expolicajt NAKA Marián Kučerka na sklonku vládnutia Smeru, pred parlamentnými voľbami 2020, preveroval Borisa Kollára pre vysokú hotovosť, s ktorou prišiel do banky a ktorá skončila na účte Sme rodina. Podrobnosti o pôvode Kollárových peňazí zisťoval na káve s Vladimírom Pčolinským.

Polícia v minulosti preverovala, odkiaľ mal Boris Kollár desaťtisíce eur, s ktorými prišiel do banky a potom ich zo svojho účtu previedol na účet strany Sme rodina. Kollár o prípade mlčí. Preverovanie mal na starosti bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, známy z viacerých korupčných káuz.

Boris Kollár povedal, že ho koniec Vladimíra Lengvarského mrzí, podľa neho mal plnú dôveru a podporu Sme rodina. Kollár tvrdí, že odborníci, lekári a riaditelia nemocníc boli s Lengvarského prácou spokojní.

Prezidentka, premiér a predseda parlamentu podporili desaťbodový mierový plán Volodymyra Zelenského a chcú, aby Ukrajina smerovala do EÚ. „Je našou zodpovednosťou aj v našom záujme pomáhať Ukrajine, aby sa ubránila a aby sa vojna nerozšírila ďalej,“ odkazujú traja najvyšší ústavní činitelia v spoločnom vyhlásení k výročiu ruskej invázie.

Boris Kollár upozornil v pléne svojho niekdajšieho kolegu zo Sme rodina Martina Borguľu, že prišiel nedôstojne oblečený. „V texaskách a teniskách sa do Národnej rady nechodí,“ povedal Kollár. „Nabudúce sa adekvátne ustrojte.“

Sme rodina má v parlamente novelu, ktorá nenápadne okresáva špeciálnu prokuratúru a špecializovaný súd. Zmena má platiť od mája. Návrh zaskočil OĽaNO, minister spravodlivosti Viliam Karas ho odporúča stiahnuť. Strana Borisa Kollára to ešte neurobila, hlasovať by sa o nej mohlo dnes.

Poslanci Sme rodina podporia otvorenie mimoriadnej schôdze o júnovom termíne volieb a budú hlasovať za tento termín. Predseda Sme rodina Boris Kollár zopakoval, že od začiatku chceli čo najskorší termín volieb.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) k Matovičovmu návrhu na zníženie poslaneckých platov povedal, že niektorí poslanci by si zaslúžili aj nulu, alebo nesedieť v parlamente či “sedieť niekde inde”. Niektorí si však podľa neho zaslúžia násobky platu. “No mne je to principiálne jedno,” povedal.

Naživo: Boris Kollár reaguje na návrh Igora Matoviča k zníženiu platov poslancov.

Boris Kollár hovorí, že Smer a Hlas majú presvedčiť OĽaNO alebo SaS, aby súhlasili s júnovým termínom volieb. Ak to nespravia, podľa predsedu parlamentu nemá význam sa o zmene baviť, lebo bez nich nie je potrebných 90 hlasov.

Boris Kollár hovorí, že ak Igor Matovič nepovie, odkiaľ má štát vziať na vyplácanie 500 eur za účasť vo voľbách, Sme rodina to nepodporí. „Ja nebudem nikoho na nič upozorňovať, v každom prípade aj Igor Matovič je naša konkurencia. A keď robí dobre, tak mu tíško závidíme. Keď robí zle, tak ho nevyrušujeme,“ vyhlásil.

Boris Kollár oznámil, že chcú dokončiť všetky návrhy z tejto parlamentnej schôdze do piatka tak, že budú dlhšie rokovať. Od budúceho týždňa by už parlament nezasadal a nič by nepresunuli na marcovú schôdzu. O návrhu, ktorý vzišiel z poslaneckého grémia, budú poslanci hlasovať o 17. hodine. Budúci týždeň sa začínajú na západnom Slovensku jarné prázdniny.

Boris Kollár tvrdí, že v prípade poskytnutia migov bude možno potrebné zmeniť zákon. V pléne parlamentu hovoril, že ak to bude potrebné, sú pripravení zmenu spraviť. V tejto súvislosti spomínal, že ak by sa ukázalo, že nemajú ako dočasne poverení výkonom funkcie právo nakladať s majetkom štátu, tak môžu byť členovia vlády trestne stíhaní.

Predseda parlamentu Boris Kollár vidí za prudkým nárastom odmietnutí mimoriadnej služby to, že ľudia uverili konšpiráciám o mobilizácii. „Ľudia uverili tejto hlúposti, rovnako ako verili, že vo vakcínach sú mikročipy a že ich cez ne dostáva Bill Gates do ich krvného obehu a bude ich ovládať aj so Sorosom. A do toho im budú sypať na hlavu chemtrails,“ povedal Kollár.

Boris Kollár hovorí, že v otázke stíhačiek MiG by sa malo najprv vyriešiť, či má vláda legitimitu rozhodovať o ich osude. Potom by sa podľa neho mali premiér a minister obrany obrátiť na koaličných partnerov, či sú za ich presun na Ukrajinu. „Určite to nemá byť takým spôsobom, že my ideme dávať prví stíhačky Ukrajine,“ dodal.

Naživo: Boris Kollár a Sme rodina k prídavkom na dieťa.

Český prezident Miloš Zeman ukončil svoju rozlúčkovú návštevu Slovenska. Na záver trojdňového programu vyrazil s predsedom parlamentu Borisom Kollárom na vyhliadkový let vrtuľníkom ponad Tatry.

Za posledné štyri roky menili politici obedy zadarmo trikrát, a to pred voľbami alebo po nich. Či budú obedy pre rodičov úplne zadarmo, nie je úplne jasné, o prípadných doplatkoch ešte musia rozhodnúť samosprávy, pod ktoré školy a ich jedálne patria.

Naživo: Stanovisko Borisa Kollára a Igora Matoviča k schváleniu obedov zadarmo

Predseda Sme rodina Boris Kollár pripustil, že už rokoval s poslancami okolo Tomáša Tarabu, ktorých chcel vziať na kandidátku. „Bolo to veľmi blízko, ale ako vysvetlím svojim voličom, že mám zobrať na kandidátku politikov, ktorí mi povalili vlastnú vládu? Nemôžem,“ dodal Kollár.

Boris Kollár nechce komentovať zverejnenie spisu ŠtB povereného ministra Jána Budaja. „Pán Budaj veľmi dobre sám vie, čo robil. Ja mu môžem len povedať, nech vyvodí nejaké konzekvencie,“ povedal predseda parlamentu s tým, že o tom, aké dôsledky to budú, má Budaj rozhodnúť sám.

Stav poslanca ĽSNS Martina Beluského je po dnešnom kolapse v parlamente stabilizovaný. „Mám informácie, že je stabilizovaný, komunikuje a cíti sa podstatne lepšie,“ povedal Boris Kollár s tým, že poslanec dostal hneď v parlamente prvú pomoc.

Boris Kollár kritizuje opozíciu, že nehlasovala za septembrový termín volieb. „Mrzí ma to farizejstvo zo strany opozície, ktorá na jednej strane robí mexické vlny s referendom, potom s májovým a júnovým termínom a za septembrový nezahlasujú,“ povedal.

Boris Kollár chváli NATO, no zároveň sa stretáva s proputinovskými europoslancami z Francúzska. Dvaja z nich sú na ukrajinských sankčných zoznamoch za podporu Putinovho režimu a legitimizáciu anexie Krymu. Kollár hovorí, že počas návštevy Bratislavy im vysvetľoval postoje Sme rodina, ktorá je na strane Ukrajiny.

„Pokiaľ má niekto mandát europoslanca, nevidím dôvod pozerať sa na to, či sú na sankčnom zozname Ukrajiny,“ povedal s tým, že ho „zaujíma jedine sankčný zoznam EÚ, prípadne USA“.

Boris Kollár s krajne pravicovými europoslancami z Francúzska. Foto - FB ID

SaS je pripravená rokovať aj o júnovom termíne predčasných volieb. Uviedol to Richard Sulík po tvrdení Borisa Kollára, že septembrový termín preferuje práve Sulík. Parlament bude o termíne volieb hlasovať tento utorok.

Boris Kollár a Peter Pellegrini zopakovali, že si vedia predstaviť spolu vládnuť. „Hlas považujem za príčetnú politickú stranu,“ povedal predseda Sme rodina.

Boris Kollár nepriamo povedal, že by nebolo vhodné, ak by Maroš Žilinka kandidoval za prezidenta. Podľa neho nie je správne, aby ľudia vo vrcholných pozíciách v polícii, prokuratúre alebo NBÚ vstupovali do politiky. Aj Peter Pellegrini odporučil Žilinkovi, aby „nepokúšal osud“ a zostal do konca funkčného obdobia v čele generálnej prokuratúry.

Boris Kollár povedal, že ho zamrzeli slová Andreja Babiša z predvolebnej debaty, že by „bratskému poľskému národu“ nepomohol v prípade vojenskej agresie. „Všetci chceme mier, ale sme v nejakom spoločenstve a článok 5 jasne hovorí: v prípade napadnutia všetci jeden druhému prídeme na pomoc,“ uviedol predseda Sme rodina v RTVS.

Ak nikto z bývalej štvorkoalície do utorka nezmení názor, voľby budú 30. septembra, povedal Boris Kollár. Predseda parlamentu je presvedčený, že septembrový termín prejde určite, nie je však vylúčená zhoda ani na skoršom dátume.

Sme rodina sa do volieb nebude s nikým spájať, tvrdí Boris Kollár v Rádiu Expres. Hnutie má podľa neho silný koaličný potenciál. Sme rodina zahlasuje za júnový aj za septembrový termín predčasných volieb.

Boris Kollár ohlásil na 16.00 h tlačovku k aktuálnemu politickému dianiu po tom, čo SaS odmietla Hegerov plán na novú 76-ku. 

Eduard Heger pri hľadaní novej väčšiny osloví tiež SaS či poslanca za Spolu Miroslava Kollára. Po stretnutí s Borisom Kollárom povedal, že treba oddeliť diskusie o predčasných voľbách od diskusie o hľadaní 76, a predpokladá, že Sme rodina pridá hlasy. S Richardom Sulíkom, ktorý podľa Hegera momentálne nie je na Slovensku, komunikuje telefonicky.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga reaguje na slová Borisa Kollára, ktorý povedal, že nevie nič o novej koaličnej 76-ke: „Pán premiér Heger ma požiadal o pomoc pri hľadaní väčšiny, ktorá by dovládla do riadnych alebo predčasných volieb. Rád mu pomôžem, lebo je úplne legitímne, aby sme sa o to pokúsili. Nie som však naivný, ak sa to nepodarí, budeme rokovať o novele ústavy o skrátení volebného obdobia.“

Robert Fico obvinil „liberálne médiá“, že vražde v Michalovciach nevenujú toľko pozornosti ako vraždám na Zámockej ulici preto, lebo podozrivý je rómskeho pôvodu. Boris Kollár oponoval, že o vražde v Michalovciach sa píše menej, pretože motívom boli peniaze, zatiaľ čo na Zámockej došlo k teroristickému útoku.

Boris Kollár naďalej chce predčasné voľby a vraví, že nevie nič o „novej 76-ke“, o ktorej v sobotu hovoril poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Predseda hnutia Sme rodina to povedal v relácii V politike na TA3.

Ak chceme byť v novom svete úspešní, musíme sa zbaviť žabomyších vojen, vyhlásil Boris Kollár v príhovore počas galavečera pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenska. Politici by podľa neho po oslavách mali dokázať, že im nejde primárne o osobný prospech, ale o celospoločenský posun dopredu. „Ak na to treba voľby, tak treba vykonať voľby,“ vyhlásil.

Na začiatku boli plagiátori bez trestu, píše Martin M. Šimečka o aktuálnej kríze. „Politici začali považovať falšovanie reality za samozrejmosť, preto sa krajina ocitá v bludnom kruhu bludov.“

Newsfilter: Hegerovi sa kráti čas. „Okrem toho, že vôbec nie je jasné, s kým a kedy sa chce spájať, vývoj udalostí môže Eduarda Hegera opäť raz predbehnúť a spraviť z neho štatistu. Boris Kollár už začal hovoriť o 24. júni ako termíne predčasných volieb a rokovania o vzniku novej 76 sa nikam neposunuli,“ píše Roman Pataj.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAVčera 19:43Graf dňa: Euro sa otriaslo z problémov bánk a podľa analytikov ešte porastieVčera 19:07Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieVčera 19:03Schválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuVčera 18:52Najväčšia kryptoburza Binance čelí v USA žalobe, hrozia jej pokuty a v zámorí aj zákaz činnostiVčera 18:09Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariVčera 18:01O regulované ceny elektriny a plynu sa dá požiadať už len do piatka. Komu sa to oplatí?Včera 17:11Autor knihy o Zelenskom: Nebol pripravený na funkciu prezidenta, teraz si počína výborneVčera 16:58Smer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyVčera 16:57Shooty: Neodbytná návštevaVčera 16:56Británia, Dánsko aj Chorvátsko majú definíciu znásilnenia postavenú na súhlase. Prečo ju potrebujeme aj u násVčera 16:39Skutočným problémom je nedostatok sestier a bude sa to iba zhoršovať, hovoria analytici (+ podcast)Včera 16:30Vojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVčera 16:19Obvinený advokát sa priznal, že bol na mieste činu, polícia má analýzu mobilov. Otázky a odpovede o vražde Daniela TupéhoVčera 16:16Ruské kybernetické spoločnosti: rast navzdory sankciámVčera 15:07Na Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoVčera 14:33Vývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovVčera 14:13Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína, v hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechodyVčera 14:10Komu by pomohla Matovičova 500-eurovka za voľby: Nahrať by mohla Sme rodina a maďarským stranámVčera 13:48Kremeľ sa už zasa snaží vystrašiť ZápadVčera 13:39A nie sú tí chlapci viac ako kamaráti? Ako blízko je niekedy od nepochopenia k tragédiiVčera 12:34O koľko treba znížiť hypotéku, aby vám nestúpla mesačná splátka (+ kalkulačka)Včera 12:18Danglár: Spredu JUDr., zozadu extrémistaVčera 12:03Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuVčera 11:21Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo si niektorí ľudia viac cenia priateľstvá ako iné vzťahy   Včera 11:21Nemám koho voliť a všetci ma štvúVčera 10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočíVčera 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári