Boris Kollár

  • Boris Kollár ostáva predsedom parlamentu, svoje odvolávanie navrhol sám
  • tajného hlasovania sa nezúčastnili poslanci SaS a Za ľudí
  • dôvodom odvolávania bola jeho diplomová práca, ktorú opísal

Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciu, komentuje Newsfilter. „V posledných dňoch sa ukázalo, ako zrejme bude vyzerať zvyšok volebného obdobia. Kým Heger vyjadroval spokojnosť s množstvom reforiem a nádej, že aj menšinová vláda môže pokračovať v činnosti, Kollár si robil, čo chcel. Nech sa spája s kýmkoľvek, Sme rodina je vždy vo väčšine.“

Danglár: Ruská trojka

Newsfilter: Veľkú časť najvyšších straníckych a štátnych postov obsadili zlovoľní ignoranti, nehanební klamári a cynickí podvodníci, píše Tomáš Gális v súvislosti s poslednými udalosťami v politike. „Slovenská politická scéna nebola nikdy ideálna, ale – azda to nie je len spomienkový optimizmus, hľadať v nej nositeľov racionality nebolo nikdy také ťažké.“

Štát musí podľa Borisa Kollára čo najskôr zastropovať ceny energií, aj keby mal pri tom využiť neštandardné postupy. Pred rapídnym zvýšením cien varujú aj vodárenské spoločnosti, povedal po stretnutí so zástupcami Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Zmenu paragrafu 363 zarezal Matovič, píše v Newsfiltri Filip Obradovič po tom, čo návrh stopol parlament. „Je jedno, čo hovorí Eduard Heger. Toho nikto v koalícii neberie vážne. Je úplne jedno, či on niečo skúša alebo nie. Dôležité je, čo chce Igor Matovič, a on chce lojalitu Borisa Kollára, nech už je akokoľvek draho zaplatená.“

Boris Kollár tvrdí, že úpravu paragrafu 363 blokujú kvôli ľuďom, ktorí „nezákonne končia v base“. Podráždila ho otázka, že pri jeho využívaní dochádza aj k chybám, čo sa ukázalo v prípade Zoroslava Kollára. „Prkotiny tu vyťahujete. Viete, čo je sedieť v base nezákonne? Viete, čo to je? Vám to nič nehovorí. Vy si idete tú svoju ideológiu,“ reagoval predseda Sme rodina.

Koaličná rada bude riešiť, prečo Boris Kollár zablokoval novelu OĽaNO týkajúcu sa paragrafu 363. Pôvodne sľúbil posunúť ju do druhého čítania. Predkladateľ novely Milan Vetrák tvrdí, že Kollár zatiaľ nevysvetlil, prečo dohodu porušil.

Boris Kollár sa v avizovanom príhovore poďakoval poslancom za podporu zmien, ktoré už parlament odhlasoval. Zároveň ich vyzval, aby odložili stranícke spory a podporovali zásadné zákony na pomoc ľuďom.

Naživo: Mimoriadny príhovor Borisa Kollára v parlamente

Boris Kollár poprosil poslancov, aby po hlasovaní ostali v rokovacej sále parlamentu, lebo sa im chce prihovoriť. O čom chce hovoriť, nepovedal. Vystúpi o pár minút, keďže hlasovanie o návrhoch zákonov sa už končí.

Boris Kollár v parlamente zablokoval úpravu sporného paragrafu 363, na jej posunutie chýbal jeden hlas. Zastaviť schvaľovanie novely OĽaNO, ktorá by obmedzila generálnemu prokurátorovi používanie paragrafu, sa hnutiu Sme rodina podarilo vďaka hlasom Smeru, Hlasu a časti nezaradených poslancov.

Boris Kollár. Foto - TASR/AP

Shooty: Partneri

SaS sa necíti viazaná žiadnymi dohodami s trojkoalíciou a v parlamente bude hlasovať výlučne podľa svojho programu. „Naši bývalí koaliční partneri nemajú záujem na dohode s nami, v poriadku, my sa zariadime,“ oznámil Richard Sulík.

Newsfilter: Zo správania lídrov koalície žiadnu naliehavosť pri riešení rastúcich cien energií necítiť. Ak sa v niečom rozhýbali, tak akurát v politických intrigách. Konkrétne Boris Kollár vôbec neriešil energetické návrhy. Namiesto toho pracoval na svojej budúcej koalícii s Robertom Ficom.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zaradil ako druhý bod schôdze parlamentu zmenu ústavy, ktorá má umožniť predčasné voľby. Takýto presun na začiatok schôdze bol podmienkou Smeru, aby jeho poslanci hlasovali za otvorenie schôdze. Fico o nej hovoril v nedeľu v O päť minút dvanásť.

Branislav Gröhling kritizuje výrok Borisa Kollára, že novým ministrom školstva by mal byť „konzervatívne orientovaný odborník“, čo predseda Sme rodina označil za svoju podmienku. Zástupcovia koalície sa v týchto dňoch stretávajú s kandidátmi.

Boris Kollár presadzuje do verejných funkcií konzervatívnych odborníkov, vyhlásil na Konzervatívnom samite v Bratislave. „Včera sme napríklad na úrade vlády vyberali nového ministra školstva a mojou podmienkou je, aby to bol konzervatívne orientovaný odborník. Asi všetci tušíte prečo,“ povedal.

Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Otázka, či sa SaS po prípadnom odvolaní Igora Matoviča vráti do vlády, je podľa Borisa Kollára otázkou na konzílium psychiatrov. „Je to blázinec,“ povedal Kollár. Podľa neho v prípade, že Matovič bude odvolaný, bude sedieť v parlamente a naďalej bude mať konflikty so SaS.

Boris Kollár nechcel v RTVS komentovať rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej k referendu o predčasných voľbách. Podľa Kollára nie je on a jeho hnutie „miláčik prezidentky“, ale rešpektuje jej rozhodnutie. „História ukáže, či to bolo správne alebo zlé,“ povedal Kollár.

Robert Fico v RTVS požiadal Borisa Kollára, aby predsunul rokovanie o ústavnom zákone k predčasným voľbám ako prvý bod programu parlamentnej schôdze. Podľa neho Smer svojimi hlasmi podporí otvorenie schôdze, ak sa tento návrh zákona presunie a prerokuje. Kollár odpovedal, že s tým nemá problém a súhlasí s tým.

Vláda v stredu prerokuje návrh zákona na zastropovanie cien energií, ktorý pôjde v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, povedal Boris Kollár (Sme rodina). Malo by ísť o zastropovanie energií pre domácnosti aj veľké podniky.

Robert Fico označil za „šialené“, že Európska komisia navrhuje odňať Maďarsku 7,5 miliardy eurofondov. „Keby som bol predseda slovenskej vlády, tlačil by som na to, aby sme vetovali toto rozhodnutie,“ povedal Fico. Boris Kollár s ním súhlasí. V diskusii na RTVS povedal, že navrhne koalícii, aby tento návrh Slovensko vetovalo.

Boris Kollár verí, že obštrukcia SaS bola „iba úvodný kopanec menšinovej vláde, a teraz sa pristúpi k vážnemu rokovaniu“. Bolo by podľa neho nezmyselné naťahovať agóniu a skúšať otvárať parlamentnú schôdzu viac ako dvakrát.

Aj poslanec PS Tomáš Valášek povedal, že by sa prezentoval, ak by dal Boris Kollár hlasovať o prítomnosti poslancov tretíkrát. „Parlament musí fungovať, ľudia od neho právom očakávajú riešenia, okrem iného aj na astronomické ceny elektriny a plynu,“ povedal Valášek.

Poslanec Miroslav Kollár hovorí, že ak by dal Boris Kollár hlasovať o otvorení schôdze tretíkrát, už by bol za. To, že predseda parlamentu nedal hlasovať aj tretíkrát, ako je bežná prax, poslanca Kollára prekvapilo.

Boris Kollár povedal, že ak neprejde hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok, končí vo vláde. „Ak neprijmeme štátny rozpočet, tak je korektné prísť pred ľudí a povedať, že musíme ísť do predčasných volieb, lebo vám nie sme schopní doručiť pomoc. Ak bude prijatý štátny rozpočet, tak vieme pomáhať rôznymi spôsobmi. Ale v rozpočtovom provizóriu nie. Ja na svojej stoličke takto prilepený nie som,“ povedal predseda Sme rodina.

Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Boris Kollár sa podpísali do kondolenčnej knihy v rezidencii Spojeného kráľovstva v Bratislave. Traja najvyšší ústavní činitelia si tak uctili pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II.

Newsfilter: Boris Kollár pochopil, že lepšie je byť vo vláde, ako v nej nebyť, píše Filip Obradovič. „Ak zostáva koalícia v zmenšenom formáte a Sulík odkazuje, že on vládu nepovalí, prečo by ste sa rozbehli do predčasných volieb a s nimi spojeného neznáma? Prečo by ste to robili, keď vám prieskumy ukazujú okolo šesť percent a viete, že bez ohľadu na ťažké časy takú mocenskú pozíciu už nikdy v žiadnej vláde, ak vôbec preleziete do parlamentu, nedosiahnete?“

Sme rodina bude podporovať vládu, ak prejde exekučná amnestia, bude sa podporovať cestovný ruch a vyrieši sa energetická situácia na Slovensku od roku 2023. Povedal to predseda hnutia Boris Kollár.

Boris Kollár bude mať o 14:20 brífing k aktuálnej politickej situácii. Predseda Sme rodina sa k demisiám ministrov za SaS v pondelok nevyjadril.

Boris Kollár (Sme rodina) nevie, ako sa v pondelok zachovajú koaliční partneri a či sa nakoniec Sulík alebo Matovič nerozhodnú na poslednú chvíľu ustúpiť. „Je to katastrofa, naťahovať to dva mesiace,“ zhodnotil koaličnú krízu Kollár v diskusnej relácii Na telo. (tv markíza)

Boris Kollár dobre vie, že Robert Fico je vystrašená neriadená strela, no aj tak ho nechal na slávnostnej schôdzi parlamentu tárať, píše Newsfilter. „Zo schôdze tak vyrobil trapas nad trapas a dosiahol, že v tom, že to bolo od Fica nevhodné, ba priam nechutné, nastala pomerne široká politická zhoda.“

Boris Kollár spomenul ako riešenie energetickej krízy obmedzenie špekulantov a hovoril aj o znárodnení. „Ja osobne by som išiel na hranu, nech sa to rieši v budúcnosti aj súdnymi spormi, ale priekupníkov, ktorí vykúpili elektrickú energiu, ktorá je vyrobená na Slovensku, za smiešne peniaze, 50-60 eur, a teraz to predávajú nám cez Švajčiarsko za 900 eur…, pokojne by som išiel aj do znárodnenia, bez problémov.“ (joj)

Boris Kollár odkázal Jánovi Budajovi, nech odíde, ak sa nechce spoliehať na poslancov z ĽSNS a Republiky v menšinovej vláde. „Potom odporúčam pánovi ministrovi, nech naplní svoje slová a nech odíde.“

Je prakticky jasná vec, že od pondelka bude vládnuť len trojkoalícia, povedal Boris Kollár v relácii Analýzy Na hrane televízie Joj. „Richard Sulík podal demisiu a tým pádom si myslím, že je stav nezvratný. Pravdepodobne sa po pondelku ocitneme v menšinovej vláde, s vysokou pravdepodobnosťou podajú demisiu aj zvyšní traja ministri (za SaS),“ vyhlásil.

Sme rodina sa pripravuje na scenár trojkoalície, aj keď doteraz menšinovú vládu Boris Kollár skôr odmietal. Aktuálne vraví, že pokiaľ by nefungovala, potom treba ísť do predčasných volieb. Desať požiadaviek OĽaNO pre SaS komentovať nechcel.

Štátnu cenu J. M. Hurbana dostali pri príležitosti osláv Dňa Ústavy herečka Božidara Turzonovová, dramatik a režisér Viliam Klimáček, exprezident Rudolf Schuster či rabín Itzchack Jehuda Schapira.

Podľa Borisa Kollára sa ústava „nemala stať neustále sa meniaci zákon“ a „zaslúžila by si viac rešpektu“. V prejave na Deň Ústavy Slovenskej republiky povedal, že nepovažuje za oprávnené hlasy, ktoré požadujú zmenu celého textu.

Sme rodina od 1. septembra priberá do klubu troch nových členov: Romanu Tabák, Jána Krošláka (ex-OĽaNO) a Jozefa Šimka, ktorý kandidoval za ĽSNS. Poslanecký klub hnutia bude mať 20 poslancov, rovnako má SaS.

Romana Tabak. Foto N - Vladimír Šimíček

Zuzana Čaputová prijala premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára v súvislosti s vládnou krízou. Po rokovaní by mala mať prezidentka vyhlásenie.

Foto - tasr

Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Boris Kollár budú od 13.30 hovoriť o vládnej kríze. Traja najvyšší ústavní činitelia sa stretnú v Prezidentskom paláci, po rokovaní by mala mať prezidentka vyhlásenie, uviedol jej hovorca.

Boris Kollár na oslavách SNP hovoril o antifašistických tradíciách ako základe 30-ročnej existencie suverénnej Slovenskej republiky. Okrem Rusov či Čechov spomenul predseda parlamentu medzi účastníkmi povstania aj Ukrajincov.

Menšinové vládnutie v dnešnej kríze je odsúdeniahodný hazard s krajinou a jej obyvateľmi, píše Marián Leško. „Poloha, do ktorej sa nechal predseda vlády dotlačiť, už nie je len politicky neúnosná, ale aj ľudsky nedôstojná.“

Sme rodina podľa Borisa Kollára zvolá svoje predsedníctvo na 2. septembra a až na ňom budú riešiť čo ďalej v koalícii. O tom, aké ministerstvá by chceli, preto teraz odmieta hovoriť.

Predseda Sme rodina Boris Kollár ešte nehovorí o definitívnom odchode SaS z vlády. „Nádej umiera posledná,“ vravel s tým, že ešte nie je budúca streda, keď po vláde podajú ministri za SaS demisiu.

Návrh Borisa Kollára na zmenu ústavy by sa mal týkať až ďalšieho volebného obdobia, tvrdí predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO). Nepovažuje takúto zmenu za správnu, no predpokladá, že o návrhu sa bude ešte rokovať. Vďaka úprave by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách.

Robert Fico neverí „úprimnosti“ Borisa Kollára, ktorý podal návrh na zmenu Ústavy o možnosti ukončiť volebné obdobie. Smer však v parlamente návrh podporí.

Boris Kollár predloží zmenu ústavy, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách a poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie. „V piatok to bude podané,“ povedal predseda parlamentu. S koaličnými partnermi návrh nekonzultoval.

Milan Krajniak a Boris Kollár navrhli mimoriadne dávky dôchodcom na pomoc s infláciou. Majú im pomôcť zvládnuť nárast cien energií či potravín. Spomenuli tri možnosti od jednorazových 150 eur po 70 percent z trinásteho dôchodku.

Súčasná vládna koalícia stále môže hovoriť, že počas jej vlády dochádza k očiste spoločnosti. Premiér Eduard Heger to hovorí aj napriek tomu, že koalícia zvolila do čela prokuratúry Maroša Žilinku a že stále nepohla s paragrafom 363 Trestného poriadku.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister