SNS

RTVS by sa podľa politikov z SNS mala zmeniť podľa vzoru poľskej televízie TVP. Poľský model štátnej televízie sa práve v posledných rokoch neosvedčil. TVP bola za vlády ultrakonzervatívnej strany Právo a spravodlivosť spolitizovaná a šírila stranícku propagandu PiS.

Verejnoprávna RTVS by sa už v polovici tohto roka mala zmeniť na štátnu akciovú spoločnosť, vravia politici z vládnej SNS. Takáto zásadná zmena právnej formy by umožnila vymeniť aj súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorého parlament zvolil do funkcie na päť rokov v roku 2022.

Anton Siekel chce vo svojom juhoslovenskom golfovom areáli Sedin pristaviť vyše sto apartmánov a chát. Veľkopodnikateľ blízky SNS a prezident slovenských olympionikov na to vynaloží zhruba 10 miliónov eur.

Splnomocnenec pre preverovanie riadenia pandémie Peter Kotlár na vládu nepredložil návrh „covidovej“ amnestie. Poslanec SNS takýto krok ohlasoval minulý týždeň na tlačovej besede.

Andrej Danko radil Robertovi Ficovi, aby viac spolupracoval s Viktorom Orbánom. V TA3 opisoval, že Ficovi radil, aby stál pri Orbánovi, a keď odíde z miestnosti, aby odišiel aj Fico. Odôvodnil to tým, že Orbán vždy niečo pre Maďarsko v Bruseli vyrokoval.

Predseda KDH sa pýta, kto vedie ministerstvo zdravotníctva, či SNS alebo Zuzana Dolinková z Hlasu. Reaguje tak na vyjadrenia Andreja Danka, ako vďaka nemu musel odísť hlavný hygienik Ján Mikas. Majerský kritizuje aj post splnomocnenca vlády Petra Kotlára, ktorý má posudzovať manažment pandémie.

Andrej Danko v pondelok navrhne „radikálne a tvrdé riešenie na zmenu vedenia RTVS“, povedal v TA3. Pellegrini podľa neho akceptoval niektoré Dankove zmeny v rokovacom poriadku. Konkrétnosti nepovedal.

Predseda SNS Andrej Danko má veľkú obavu o koalíciu. „Mám obavu u Petra, že neporazí Korčoka,“ povedal. Problém podľa neho je, že v Hlase im nevedia odpovedať, ako budú ďalej fungovať, ak by sa Pellegrini stal prezidentom.

Ivan Korčok sa podľa predsedu KDH Milana Majerského asi najviac približoval ideám KDH. Vyberali z podľa neho relevantných kandidátov, ktorí môžu postúpiť do druhého kola, kam Andreja Danka nezaraďuje. Predseda SNS reaguje, že on sa cíti ako relevantný kandidát.

Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) hovorí, že by aj dnes konal pri svojej nehode rovnako. „Škoda je zaplatená a čakám na rozhodnutie, či išlo o škodovú udalosť alebo to bola nehoda,“ povedal v TA3. Na Deň Zeme bude Danko upratovať v Dúbravke, dohodol sa na tom so starostom.

Koaličná SNS navrhne v parlamente obnoviť skupiny priateľstva s Ruskom a Bieloruskom. Verí, že návrh podporia aj koaliční partneri Smer a Hlas. Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine parlament dočasne pozastavil jej činnosť.

Právnik Ivan Humeník kritizuje návrh splnomocnenca Petra Kotlára na „covidovú amnestiu“. Splnomocnenec vlády ide podľa právnika navrhnúť, aby vláda schválila amnestiu na priestupky za porušenie opatrení, ktoré porušovali a zľahčovali aj členovia strán sediacich práve v tej vláde, ktorá má amnestiu udeliť. „Toto nie je dobrý nápad,” hovorí.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková nekomentovala návrh splnomocnenca vlády Petra Kotlára na „covidovú amnestiu“. “Návrh takejto právnej úpravy zatiaľ nebol rezortu zdravotníctva doručený,” odpovedal rezort s tým, že poskytuje Kotlárovi plnú súčinnosť.

Covidová amnestia, ktorú navrhol splnomocnenec vlády Peter Kotlár (SNS), by sa mohla dotknúť desaťtisícov ľudí. Len polícia uložila zhruba 65-tisíc pokút za dva roky za celkovo zhruba tri milióny eur.

Parlament vymenil väčšinu členov rady pozemkového fondu. Po novom sa do rady dostala aj Lenka Stančíková, prednostka obecného úradu v Očovej, kde je starostom Rudolf Huliak, zvolený za SNS. Funkciu dostala aj exriaditeľka fondu Jana Štilichová.

Gabriela Matečná bude mať na envirorezorte v kompetencii aj konania proti Slovensku za porušovanie európskej legislatívy, píše tlačový odbor ministerstva. Okrem toho má mať na starosti aj bilaterálne vzťahy a zahraničnú spoluprácu. V budove Slovenskej inšpekcie životného prostredia má kanceláriu vraj iba dočasne.

Vládny splnomocnenec na preverenie pandémie Peter Kotlár navrhuje vláde udeliť amnestie na priestupky, ktoré ľudia urobili pri nedodržiavaní protipandemických opatrení počas covidovej pandémie. Poslanec SNS hovorí, že uvažuje aj nad rehabilitáciou, teda nad zmiernením následkov už uloženej sankcie.

Peter Kotlár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Andrej Danko sa opakovane zaoberá úvahami o ovládnutí RTVS, ktorá by podľa neho mala úplne prísť o verejnoprávnosť. Zároveň tvrdí, že počas vlády Smeru, SNS a Mosta osobne schvaľoval, kto bude moderovať nedeľnú politickú diskusnú reláciu. Je to prvýkrát, čo politik priznal, že rozhodoval o dianí v RTVS.

Roman Michelko (SNS) klamal o tom, že vyšetrovateľ Ján Čurilla môže za to, že vraždu Daniela Tupého sa nepodarilo vyšetriť skôr. Michelko to priznal dnes v televízii Markíza. Na otázku, či ustojí žalobu, ktorú naňho Čurilla po jeho sobotných výrokoch podá, Michelko povedal: „Nebol som presný. Je možné, že som nebol úplne presný. Mal som skreslenú informáciu, ktorú som v afekte povedal.“

Roman Michelko (SNS) nevylúčil, že Andrej Danko sa v prezidentských voľbách vzdá v prospech Štefana Harabina. Rozhodnúť sa chcú týždeň až desať dní pred konaním 1. kola.

Roman Michelko (SNS) neočakáva, že by Ústavný súd vydal predbežné opatrenie, ktoré by pozastavilo účinnosť nového Trestného zákona, pretože ide o opatrenie, ktoré tento súd používa veľmi zriedka. Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že ak zákon bude účinný čo len sekundu, vražda Daniela Tupého už nikdy nebude pred súdom.

Hlavný hygienik Ján Mikas sa nebude brániť prešetrovaniu manažmentu pandémie, no útoky koaličných politikov považuje za nekorektné. Uviedol to v reakcii na výzvu SNS na jeho odstúpenie.

Policajt Ján Čurilla podá žalobu na poslanca SNS Romana Michelka. Dôvodom sú jeho dnešné výroky, že za prípadné premlčanie vraždy Daniela Tupého budú vinní bývalí vyšetrovatelia NAKA. Avizuje to Čurillov obhajca Peter Kubina.

SNS žiada, aby hlavný hygienik Ján Mikas odstúpil v súvislosti s manažovaním pandémie covidu-19. Ak neodíde, strana Andreja Danka ho navrhne odvolať na najbližšej koaličnej rade.

Roman Michelko (SNS) prípadné premlčanie vraždy Daniela Tupého dáva za vinu bývalým vyšetrovateľom NAKA „čurillovcom“ a nie novele Trestného zákona, ktorú koalícia schválila a ktorá skracuje premlčaciu lehotu za zločiny z 20 na 15 rokov. „Čurilla nikdy nič nedokázal a je priamo osobne zodpovedný za to, že Tupého vražda nie je vyšetrená. Je to totálny neschopák, ktorý dokáže robiť iba politické veci,“ povedal Michelko na RTVS.

Roman Michelko (SNS) obhajoval skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení z dvadsať na desať rokov: „Je to presne tak ako v Rakúsku, Nemecku a Česku,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS. Vládna koalícia to odhlasovala vo štvrtok pri hlasovaní o novele Trestného zákona.

Peter Pellegrini podľa Andreja Danka „dovydieral“ Roberta Fica pri rokovaniach o vláde. „Fico mu musel sľúbiť, že ho podporí na prezidenta,“ povedal tento týždeň pre proruskú Infovojnu. Predseda Hlasu má podľa predsedu SNS sen, že sa ako prezident bude k Ficovi správať ako Michal Kováč k Vladimírovi Mečiarovi.

Pokiaľ ide o peniaze, netreba tím SNS na ministerstve kultúry podceňovať, píše Filip Obradovič. „Za ambíciou ovládnuť fondy nie je len nefalšovaná vôľa stať sa oficiálnym arbitrom kultúry, ale aj konečným užívateľom výhod.“

Na opozičný protest sa dnes prišiel pozrieť aj koaličný poslanec Pavel Ľupták za SNS. „Je to normálny legitímny protest, ktorý obhajuje nejaký politický názor,“ povedal. Tisíce ľudí v uliciach ho však nepresvedčili, aby hlasoval inak.

Róbert Vittek odstúpil z funkcie predsedu dozornej rady Tiposu, kam ho dosadila SNS. Štátna lotériová spoločnosť dôvod neuviedla. Bývalý futbalista na funkciu nespĺňal podmienky, nemal totiž potrebné vzdelanie, o porušenie zákona však nešlo.

Novou štátnou tajomníčkou ministerstva životného prostredia bude Gabriela Matečná z SNS. Na rovnaký post na ministerstvo obrany zasa príde Martin Vojtašovič, bývalý konateľ firmy českého podnikateľa Michala Strnada MSM Export.

Gabriela Matečná sa môže stať treťou štátnou tajomníčkou na ministerstve životného prostredia. Ohlásilo to ministerstvo, o jej vymenovaní dnes rozhodne vláda. Bývalá ministerka pôdohospodárstva je členkou predsedníctva SNS.

Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo kultúry nateraz stiahlo návrh na rozdelenie RTVS z legislatívneho plánu vlády. Tvrdí, že dôvodom je aktuálne dianie v Národnej rade, ktoré znemožňuje stihnúť plánovaný marcový termín predloženia potrebných zákonov. Definitívne sa tiež nebudú zlučovať fondy na podporu umenia.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) vraví, že rokovací poriadok parlamentu by sa mal zmeniť vo dvoch veciach. Prvou je, aby poslanci nemohli v pléne čítať pozmeňujúce návrhy, druhou, aby ministri mohli reagovať faktickými pripomienkami. (rtvs)

Peter Pellegrini pripúšťa zmeny rokovacieho poriadku parlamentu v reakcii na vyjadrenia Andreja Danka, ktorý považuje za trápne, ak parlament tri týždne nevie schváliť nejaký zákon. „Mali by sme byť tvrdší, pretože ľudia od nás očakávajú zmeny, zákony, pomoc,“ vyhlásil predseda SNS.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová má plnú podporu Andreja Danka. „Som rád, že peniaze nedáva na dúhové pochody, ale na opravu strechy filharmónie,“ vyhlásil predseda SNS v reakcii na návrh PS a SaS na jej odvolanie.

Smer si nielen drží vysoké preferencie, rastie aj jeho akceptácia medzi voličmi iných strán. Od novembra narástol potenciál Smeru o tri percentuálne body na 37 %. Voľbu tejto strany si dokáže predstaviť až polovica voličov Hlasu, 40 % voličov SNS či tretina priaznivcov Republiky.

Andrej Danko minulý týždeň vedome nehlasoval za posunutie novely Trestného zákona do druhého čítania. „Zdvihol som vážne prst,“ tvrdí s tým, že sa mu nepozdávalo zmiernenie novely a chcel, aby ju schválili v navrhnutom znení.

SNS zrejme v druhom kole prezidentských volieb podporí Petra Pellegriniho. Dôležité podľa Tomáša Tarabu bude, ako sa postaví ku „kultúrno-etickým“ otázkam v prípadnej pozícii prezidenta. „Ale v tejto prvej fáze robíme všetko pre to, aby národný kandidát dostal čo najviac percent,“ povedal v TA3.

Ešte pred prvým kolom prezidentských volieb môže prísť k dohode medzi Andrejom Dankom a Štefanom Harabinom. V TA3 to naznačil minister Tomáš Taraba. Jeho oponent Michal Šipoš stále nechcel konkretizovať, koho postaví hnutie Igora Matoviča.

Partnerka poslanca SNS Rudolfa Huliaka Eva Pšídová sa stala riaditeľkou kancelárie generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody na ústredí v Banskej Bystrici. Predtým v rezorte životného prostredia nepracovala.

Zuzana Čaputová povedala, že ona by nové ministerstvo cestovného ruchu a športu nezriaďovala, považuje to za prinajmenšom sporné z pohľadu verejných financií. Túto časť kompetenčného zákona však na Ústavnom súde nenapadla.

Poslanec SNS Roman Michelko pripúšťa, že aj v druhom čítaní k trestnej novele môže dôjsť k obmedzeniu rozpravy. Ak bude opozícia „extrémne naťahovať rozpravu“, koalícia sa podľa neho bude brániť.

Danglár: Hrdo, odborne, slušne

PS podá návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Podľa predsedu hnutia Michala Šimečku je jej programom homofóbia a šírenie nenávisti a do funkcie sa dostala vďaka šíreniu konšpirácií.

Brannobezpečnostný výbor, ktorý sa mal zaoberať autonehodou Andreja Danka, nebol uznášaniaschopný. Na výbor prišiel policajný prezident Solák aj so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Kurilovskou, na otázky poslancov neodpovedali ani neformálne.

Ministerstvo životného prostredia chce do konca februára predstaviť nový systém riešenia medveďov, ktoré schádzajú do intravilánov. Má sa na nich podieľať polícia, poľovníci, štátni ochranári a záchranné zložky.

Poslanec SNS Rudolf Huliak chce dať opätovne spočítať medvede. Má to urobiť Národné lesnícke centrum a Technická univerzita vo Zvolene. Huliak tvrdí, že medvede sú niekoľkonásobne premnožené.

Petíciu za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej už podpísalo viac ľudí, ako SNS získala hlasov v parlamentných voľbách. Petíciu podporilo vyše 167-tisíc ľudí, kým strana Andreja Danka v septembri dostala 166 995 hlasov. Šimkovičová je vo vláde nominantkou SNS.

Andrej Danko sa zatiaľ nemusí báť, že by mu stranu nepriateľsky prevzal Tomáš Taraba alebo Rudolf Huliak. Stanovy SNS sú nastavené tak, že o všetkom podstatnom rozhoduje Danko a úzka skupina funkcionárov. Niektorí už dostali posty v štátnych firmách.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: AgresoriVčera 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadVčera 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodnýVčera 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiVčera 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziťVčera 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšieVčera 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíhaVčera 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zlaVčera 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologičkaVčera 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozeraťVčera 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story