SNS

  • volebný výsledok: 3,16 %
  • SNS vypadla z parlamentu

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Na zhromaždení Smeru v Košiciach chcelo niekoľko ľudí roztiahnuť transparent „Včera Vrbětice, zajtra Košice“. Ľudia z davu, ktorí na povel Ľuboša Blahu kričali, že nechcú liberalizmus, to nedovolili. Transparent roztrhali a odporcom vulgárne nadávali.

Foto - Dušan Karolyi

Bývalý politik SNS Lukáš Machala po šestnástich mesiacoch končí v hnutí Republika. Na Facebooku len stručne vysvetlil, že vraj neodchádza v zlom. Machala bol mediálnym poradcom predsedu parlamentu Andreja Danka.

OĽaNO skonzervatívnelo aj z pohľadu ich priaznivcov, upozorňuje sociológ Martin Slosiarik. „Tí, ktorí zostali, sú stále voliči OĽaNO z roku 2020. OĽaNO prakticky nezískalo nových voličov, zostalo mu pevné jadro. Zdá sa, že pri hnutí zostali konzervatívnejší voliči, alebo teda minimálne voliči, ktorí sami seba neidentifikujú ako liberálov.“

Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, myslí si sociológ Martin Slosiarik. „Ja si myslím, že ich voliči to budú takto vyhodnocovať. To neznamená, že teraz mohutne prejdú na stranu opozície, no obával by som sa ich demobilizácie. Smer v roku 2012 nevyhral preto, že ho prišli voliť pôvodní voliči SDKÚ. Vyhral preto, že títo voliči zostali doma.“

Volebný potenciál Smeru je nad 25 %, vraví v rozhovore riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Ako svoju druhú voľbu ho uvádza časť voličov Hlasu, v prípade prepadu Pellegriniho by Smer z toho ťažil. Veľká miera akceptácie Smeru je aj medzi voličmi SNS a Republiky.

Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš Benedikovič

Bývalý poslanec za SNS Rafael Rafaj sa pridáva k mimoparlamentnému hnutiu Republika. „V rámci nášho hnutia bude zastrešovať oblasť kultúry a médií. Samozrejme, s dôrazom na presadzovanie tradičných a konzervatívnych hodnôt,“ informoval predseda hnutia Milan Uhrík.

Slota a Rafaj sedeli v parlamente vedľa seba. Foto - TASR

Martin Kvietik sa na súde snažil držať SNS od kauzy Dobytkár a úplatkov z PPA. „Odmietam, že by nejaká strana vrátane SNS participovala na skutkoch, z ktorých som obžalovaný,“ vyhlásil Kvietik. Zároveň vypovedal, že ministerka SNS Matečná ho poslala za vedením PPA, keď sa zaujímal o podnikanie v prvovýrobe.

Martin Kvietik po prečítaní výpovede odmieta ďalej odpovedať na ďalšie otázky. Chce tak urobiť až po výpovedi kajúcnika Mareka Kodadu. Na pojednávaní sa preto budú čítať Kvietikove výpovede z prípravného konania.

SNS pochybuje, či bude možné referendum o predčasných voľbách vyhlásiť s otázkou, akú pripravil Smer. „Veríme, že Smer je pripravený k diskusii o právnej bezchybnosti otázky referenda,“ reaguje strana Andreja Danka.

Andrej Danko sa vyhol odpovedi, prečo ho v čase, keď bol pri moci, nezaujímalo, odkiaľ mal Robert Fico utajované informácie o prešetrovaní daňových vecí týkajúcich sa Igora Matoviča a Andreja Kisku, za čo lídra Smeru teraz vyšetrujú.

V piatok ráno našli v rodinnom dome v bratislavskom Starom Meste mŕtveho muža. Ďalšie štyri priotrávené osoby previezli do nemocnice. Podľa informácií TV Joj išlo o Rastislava Bilasa z emisnej kauzy.

NAKA obvinila bývalého predsedu SNS Jána Slotu v prípade úplatkov sudcom. Obvinené sú aj ďalšie dve osoby. Slotu zadržali v súvislosti s kauzou žilinského sudcu Pavla Polku, ktorý už bol právoplatne odsúdený.

Ján Slota. Foto - TASR

Newsfilter si všíma pozdrav Andreja Danka z mesta Šaštín-Stráže. Predseda SNS na Facebooku napísal, že sa bol pomodliť za mier a „slovanským bratom“ zanechal odkaz: „Ukrajinci a Rusi zvládnite to, odpustite si. My Slováci vám držíme prsty.“ Dodal, že kto seje vietor, zožne búrku, nehovoril to však Putinovi, ale Zuzane Čaputovej a Eduardovi Hegerovi.

Je veľmi pravdepodobnou možnosťou, že zo Slovenska sa môže stať antisystémový mafiánsky štát, myslí si Marián Leško. Súvisí to podľa neho aj s tým, že koncept brániacej sa demokracie je v našich podmienkach vnímaný ako abstraktný a nie veľmi záväzný. „Je vnímaný v štýle – nejako bolo, nejako bude. Aj keď výsledkom môže byť, že bude, ako nebolo.“

Minister obrany Jaroslav Naď v parlamente vysvetľuje návrh na súhlas s prítomnosťou vojakov NATO. Hovorí, že Slovensko urobilo chybu, keď podobnú predsunutú jednotku nevytvorilo už po ruskej anexii Krymu, pripisuje to účasti SNS v minulej vláde.

SNS vyzýva Hlas a Smer na spoluprácu pred komunálnymi voľbami. „Rešpektujeme súťaž politických strán. To, čo sa však v poslednom období deje medzi stranami Hlas a Smer, oslabuje opozičnú prácu,“ tvrdí strana Andreja Danka.

Na Hodžovom námestí v Bratislave je protest za predčasné voľby a proti obrannej zmluve s USA, ktorý organizuje Smer. Prítomný je aj Matúš Šutaj Eštok z Hlasu a predseda SNS Andrej Danko. „Len Smer, Hlas a SNS vedia vystriedať týchto idiotov,“ povedal Danko a dodal, že na mieste prezidentky Zuzany Čaputovej si vie predstaviť Roberta Fica.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Hlas a SNS kritizujú, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd. „Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Minister obrany Jaroslav Naď zverejnil list svojho predchodcu, ministra Petra Gajdoša z SNS, ktorý bol určený americkej ambasáde. Pochádza z januára 2018 a Gajdoš v ňom píše o zámere podpísať obrannú dohodu s USA, aby Slovensko mohlo čerpať americké dotácie na rozvoj letísk.

Bližšie než k Hlasu môže mať Smer k SNS, Andrej Danko už pred letom volal po „slovenskom Fidesze“. Smer možné predvolebné spojenie s národniarmi akoby mimochodom naznačil v reakcii na odmietavý postoj Hlasu Petra Pellegriniho k predvolebnej koalícii.

Andrej Danko verí, že SNS sa znova dostane do parlamentu: „Pol roka dozadu ste hovorili, že percentá sú jedno až dve. Dnes sú preferencie 3,4 percenta. A na rozdiel od Igora Matoviča môžem po regiónoch chodiť bez ochranky. Môžem na sociálne siete nahrávať videá a vidím, že ich sledovanosť stúpa.“

Zomrel politik SNS a bývalý minister školstva Jaroslav Paška, oznámila jeho rodina. Mal 67 rokov.

Jaroslav Paška (1954 - 2021). Foto - archív tasr

Bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová sa priznala. Súčasne potvrdzuje prepojenie korupčnej kauzy priamo na Slovenskú národnú stranu.

Skupinu obvinených spojených priamo či nepriamo so Slovenským pozemkovým fondom stíha prokurátor ako zločineckú skupinu. (aktuality)

K hnutiu Republika odídencov z ĽSNS sa pridal Lukáš Machala, bývalý poradca predsedu SNS Andreja Danka. V minulosti pôsobil aj ako generálny tajomník služobného úradu ministerstva školstva a je známy šírením konšpiračných teórií.

Mimoparlamentné strany žiadajú o priestor v politických diskusiách RTVS. Podnet KDH na „objektívne“ pravidlá podporuje aj SNS a Dobrá voľba.

Opozičné strany sľubovali apolitické referendum, v petičnom výbore však sú nominanti Smeru, Hlasu aj SNS. Jedným z nich je bývalý asistent Martina Glváča a predseda mládežníckej organizácie Smeru Mladí sociálni demokrati.

Nominanti SNS v nitrianskom Agrokomplexe delili stavebné zákazky na čo najmenšie, aby nemuseli robiť súťaže. Napríklad rekonštrukcia hlavnej brány tak stála podnik pol milióna eur, ktoré rozdelili do štyroch rôznych kontraktov.

Bývalý šéf Agrokomplexu Branislav Borsuk s bývalou ministerkou pôdohospodárstva Matečnou. Foto - TASR

SNS je proti povinnému celoplošnému testovaniu a zaslala tlačovú správu s titulkom: „Andrej Danko: Pán predseda vlády Matovič, nie sme laboratórne myši. Naše DNA nemôžu dostať farmaceutické firmy.“

 Anton Hrnko sa stal poradcom predsedu parlamentu Borisa Kollára. Šéfovi Sme rodina má radiť v oblasti histórie, ako aj národnej a národnostnej politiky. Hrnko uviedol, že ho do tejto funkcie oslovil Kollár po sobotnom sneme SNS, v ktorom sa neúspešne uchádzal o post predsedu strany.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Jaroslav Paška je po sobotnom sneme SNS prvým podpredsedom strany. Ďalšími podpredsedami sú Eva Milučká, Janka Beňáková Tulisová, Milan Garaj, Ján Krišanda, Zdenko Čambal a Milan Staňo.

Foto – fb.com/stranasns

Andrej Danko po znovuzvolení za predsedu SNS: „Uvedomujem si, že byť predsedom ďalšie štyri roky je obrovská zodpovednosť. Urobím všetko pre to, aby SNS bola alternatívou pre voličov a aby sa vzoprela vláde Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára.“

Anton Hrnko po neúspešnej kandidatúre na predsedu SNS odchádza z politiky. „Budem naplno dôchodcom,“ povedal Denníku N po tom, čo bol za predsedu SNS zvolený Andrej Danko.

Ak SNS prežije Andreja Danka, prežije už všetko, píše v komentári o sneme SNS Roman Pataj.

Andrej Danko zostáva predsedom SNS. Na sneme strany v Liptovskom Mikuláši o tom rozhodli delegáti strany. Pre agentúru TASR to potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Za predsedu SNS kandidujú Andrej Danko a Anton Hrnko, snem strany bude v sobotu v Liptovskom Mikuláši. Bývalý poslanec Radovan Baláž, ktorý sa spomínal ako možný Dankov súper, napokon nekandiduje.

Andrej Danko bude opäť kandidovať na post predsedu SNS. Snem sa koná 12. septembra. „Dozvedel som sa, že v parlamente už nikomu nevadí často kritizovaný rokovací poriadok, rekonštrukcia Bratislavského hradu či slávny stožiar. Nebolo to prvýkrát, keď nám až čas dal nakoniec za pravdu a mediálna kritika utíchla,“ uviedol vo vyhlásení.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Členovia krajskej rady SNS v Banskej Bystrici za oficiálneho kandidáta na predsedu strany navrhujú Antona Hrnka. Za návrh hlasovalo 13 členov, jeden sa zdržal.

SNS spustila zber podpisov pre vypísanie referenda za predčasné voľby. Andrej Danko chce ukončiť „neisté pôsobenie tejto vlády“. Referendum môže vyhlásiť prezidentka, iniciátori potrebujú zohnať aspoň 350-tisíc podpisov. (tasr)

V SNS stúpa napätie, na Andreja Danka čoraz otvorenejšie útočí Anton Hrnko. V septembri by mal prebehnúť snem, kde sa rozhodne o tom, kto povedie stranu s tisícmi členov a nárokom na štátny príspevok.

Andrej Danko má po ôsmich rokoch vyzývateľa, na čele SNS ho chce vystriedať málo známy exposlanec Radovan Baláž. Denníku N povedal, že o korupčných kauzách sa vraj dozvedel až po voľbách. Baláža podporuje aj Anton Hrnko.

SNS začne zbierať podpisy pod petíciu za referendum za predčasné voľby. Dohodlo sa na tom predsedníctvo strany, petíciu bude pripravovať Andrej Danko, ktorý je stále šéfom strany.

Pre práceneschopnosť vysokopostaveného úradníka rezortu pôdohospodárstva Milana Lapšanského máme ohrozené platby, sťažuje sa šéf zväzu mliekarov Stanislav Voskár. Ministerstvo síce Lapšanského povinnosti zverilo úradníkovi z inej sekcie, ten však podľa Voskára ešte nie je zorientovaný.

Syn Jána Slotu Pavol chce vymeniť Andreja Danka na čele SNS. Stranu čaká snem v septembri, kandidatúru už nevylučuje ani samotný Danko. „Najprv si obídem Slovensko. Musím pochopiť, čo sa deje a dialo. V tejto chvíli nie som rozhodnutý,“ povedal aktuálny predseda pre Hospodárske noviny.

Práceneschopnosť vysokého úradníka ministerstva pôdohospodárstva Milana Lapšanského (SNS) preverí Sociálna poisťovňa, ktorú o to požiadalo ministerstvo. „Nakoľko je pán Lapšanský PN, nepoberá plat, ale dávku nemocenského poistenia,“ dodalo.

Vysoký úradník ministerstva pôdohospodárstva z SNS Milan Lapšanský je na dlhodobej PN-ke, vo funkcii tak pokračuje aj päť mesiacov po voľbách. Na ministerstve vedie dôležitú sekciu.

Šéf sekcie potravinárstva Lapšanský mal byť kľúčovým človekom na presadenie Dankovho odvodu na obchodné reťazce, ktorý po zásahu Európskej komisie zrušili. Foto - TASR

Andrej Danko obieha regióny a podľa Antona Hrnka by mohol opäť kandidovať za predsedu SNS. Danko kandidatúru nepotvrdil, nedávno hovoril, že kandidovať nemieni.

Anton Hrnko zverejnil vyhlásenie, v ktorom sa viacerí členovia SNS dištancujú od nominácií Andreja Danka. „Sme presvedčení, že nesie plnú zodpovednosť za tieto nominácie ako v morálnej, tak i v politickej, poprípade trestnoprávnej rovine,“ reagujú na kauzy Dobytkár či štátne lesy.

Odvolacie konanie v prípade Gemerský mlyn bude zrejme až na jeseň, povedal to hovorca bratislavského krajského súdu. V marci konanie zrušili pre koronakrízu.

Nové na Dennikn.sk

10:27Košické kreatívne centrum za 18 miliónov: Namiesto modernej budovy je zatiaľ len prázdny areál a halda sutín 07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu