SNS

  • volebný výsledok: 3,16 %
  • SNS vypadla z parlamentu

Andrej Danko sa vyhol odpovedi, prečo ho v čase, keď bol pri moci, nezaujímalo, odkiaľ mal Robert Fico utajované informácie o prešetrovaní daňových vecí týkajúcich sa Igora Matoviča a Andreja Kisku, za čo lídra Smeru teraz vyšetrujú.

V piatok ráno našli v rodinnom dome v bratislavskom Starom Meste mŕtveho muža. Ďalšie štyri priotrávené osoby previezli do nemocnice. Podľa informácií TV Joj išlo o Rastislava Bilasa z emisnej kauzy.

NAKA obvinila bývalého predsedu SNS Jána Slotu v prípade úplatkov sudcom. Obvinené sú aj ďalšie dve osoby. Slotu zadržali v súvislosti s kauzou žilinského sudcu Pavla Polku, ktorý už bol právoplatne odsúdený.

Ján Slota. Foto - TASR
Ján Slota. Foto - TASR

Newsfilter si všíma pozdrav Andreja Danka z mesta Šaštín-Stráže. Predseda SNS na Facebooku napísal, že sa bol pomodliť za mier a „slovanským bratom“ zanechal odkaz: „Ukrajinci a Rusi zvládnite to, odpustite si. My Slováci vám držíme prsty.“ Dodal, že kto seje vietor, zožne búrku, nehovoril to však Putinovi, ale Zuzane Čaputovej a Eduardovi Hegerovi.

Je veľmi pravdepodobnou možnosťou, že zo Slovenska sa môže stať antisystémový mafiánsky štát, myslí si Marián Leško. Súvisí to podľa neho aj s tým, že koncept brániacej sa demokracie je v našich podmienkach vnímaný ako abstraktný a nie veľmi záväzný. „Je vnímaný v štýle – nejako bolo, nejako bude. Aj keď výsledkom môže byť, že bude, ako nebolo.“

Minister obrany Jaroslav Naď v parlamente vysvetľuje návrh na súhlas s prítomnosťou vojakov NATO. Hovorí, že Slovensko urobilo chybu, keď podobnú predsunutú jednotku nevytvorilo už po ruskej anexii Krymu, pripisuje to účasti SNS v minulej vláde.

SNS vyzýva Hlas a Smer na spoluprácu pred komunálnymi voľbami. „Rešpektujeme súťaž politických strán. To, čo sa však v poslednom období deje medzi stranami Hlas a Smer, oslabuje opozičnú prácu,“ tvrdí strana Andreja Danka.

Na Hodžovom námestí v Bratislave je protest za predčasné voľby a proti obrannej zmluve s USA, ktorý organizuje Smer. Prítomný je aj Matúš Šutaj Eštok z Hlasu a predseda SNS Andrej Danko. „Len Smer, Hlas a SNS vedia vystriedať týchto idiotov,“ povedal Danko a dodal, že na mieste prezidentky Zuzany Čaputovej si vie predstaviť Roberta Fica.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Hlas a SNS kritizujú, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd. „Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Minister obrany Jaroslav Naď zverejnil list svojho predchodcu, ministra Petra Gajdoša z SNS, ktorý bol určený americkej ambasáde. Pochádza z januára 2018 a Gajdoš v ňom píše o zámere podpísať obrannú dohodu s USA, aby Slovensko mohlo čerpať americké dotácie na rozvoj letísk.

Bližšie než k Hlasu môže mať Smer k SNS, Andrej Danko už pred letom volal po „slovenskom Fidesze“. Smer možné predvolebné spojenie s národniarmi akoby mimochodom naznačil v reakcii na odmietavý postoj Hlasu Petra Pellegriniho k predvolebnej koalícii.

Andrej Danko verí, že SNS sa znova dostane do parlamentu: „Pol roka dozadu ste hovorili, že percentá sú jedno až dve. Dnes sú preferencie 3,4 percenta. A na rozdiel od Igora Matoviča môžem po regiónoch chodiť bez ochranky. Môžem na sociálne siete nahrávať videá a vidím, že ich sledovanosť stúpa.“

Zomrel politik SNS a bývalý minister školstva Jaroslav Paška, oznámila jeho rodina. Mal 67 rokov.

Jaroslav Paška (1954 - 2021). Foto - archív tasr
Jaroslav Paška (1954 - 2021). Foto - archív tasr

Bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová sa priznala. Súčasne potvrdzuje prepojenie korupčnej kauzy priamo na Slovenskú národnú stranu.

Skupinu obvinených spojených priamo či nepriamo so Slovenským pozemkovým fondom stíha prokurátor ako zločineckú skupinu. (aktuality)

K hnutiu Republika odídencov z ĽSNS sa pridal Lukáš Machala, bývalý poradca predsedu SNS Andreja Danka. V minulosti pôsobil aj ako generálny tajomník služobného úradu ministerstva školstva a je známy šírením konšpiračných teórií.

Mimoparlamentné strany žiadajú o priestor v politických diskusiách RTVS. Podnet KDH na „objektívne“ pravidlá podporuje aj SNS a Dobrá voľba.

Opozičné strany sľubovali apolitické referendum, v petičnom výbore však sú nominanti Smeru, Hlasu aj SNS. Jedným z nich je bývalý asistent Martina Glváča a predseda mládežníckej organizácie Smeru Mladí sociálni demokrati.

Nominanti SNS v nitrianskom Agrokomplexe delili stavebné zákazky na čo najmenšie, aby nemuseli robiť súťaže. Napríklad rekonštrukcia hlavnej brány tak stála podnik pol milióna eur, ktoré rozdelili do štyroch rôznych kontraktov.

Bývalý šéf Agrokomplexu Branislav Borsuk s bývalou ministerkou pôdohospodárstva Matečnou. Foto - TASR
Bývalý šéf Agrokomplexu Branislav Borsuk s bývalou ministerkou pôdohospodárstva Matečnou. Foto - TASR

SNS je proti povinnému celoplošnému testovaniu a zaslala tlačovú správu s titulkom: „Andrej Danko: Pán predseda vlády Matovič, nie sme laboratórne myši. Naše DNA nemôžu dostať farmaceutické firmy.“

 Anton Hrnko sa stal poradcom predsedu parlamentu Borisa Kollára. Šéfovi Sme rodina má radiť v oblasti histórie, ako aj národnej a národnostnej politiky. Hrnko uviedol, že ho do tejto funkcie oslovil Kollár po sobotnom sneme SNS, v ktorom sa neúspešne uchádzal o post predsedu strany.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Jaroslav Paška je po sobotnom sneme SNS prvým podpredsedom strany. Ďalšími podpredsedami sú Eva Milučká, Janka Beňáková Tulisová, Milan Garaj, Ján Krišanda, Zdenko Čambal a Milan Staňo.

Foto – fb.com/stranasns
Foto – fb.com/stranasns

Andrej Danko po znovuzvolení za predsedu SNS: „Uvedomujem si, že byť predsedom ďalšie štyri roky je obrovská zodpovednosť. Urobím všetko pre to, aby SNS bola alternatívou pre voličov a aby sa vzoprela vláde Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára.“

Anton Hrnko po neúspešnej kandidatúre na predsedu SNS odchádza z politiky. „Budem naplno dôchodcom,“ povedal Denníku N po tom, čo bol za predsedu SNS zvolený Andrej Danko.

Ak SNS prežije Andreja Danka, prežije už všetko, píše v komentári o sneme SNS Roman Pataj.

Andrej Danko zostáva predsedom SNS. Na sneme strany v Liptovskom Mikuláši o tom rozhodli delegáti strany. Pre agentúru TASR to potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Za predsedu SNS kandidujú Andrej Danko a Anton Hrnko, snem strany bude v sobotu v Liptovskom Mikuláši. Bývalý poslanec Radovan Baláž, ktorý sa spomínal ako možný Dankov súper, napokon nekandiduje.

Andrej Danko bude opäť kandidovať na post predsedu SNS. Snem sa koná 12. septembra. „Dozvedel som sa, že v parlamente už nikomu nevadí často kritizovaný rokovací poriadok, rekonštrukcia Bratislavského hradu či slávny stožiar. Nebolo to prvýkrát, keď nám až čas dal nakoniec za pravdu a mediálna kritika utíchla,“ uviedol vo vyhlásení.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Členovia krajskej rady SNS v Banskej Bystrici za oficiálneho kandidáta na predsedu strany navrhujú Antona Hrnka. Za návrh hlasovalo 13 členov, jeden sa zdržal.

SNS spustila zber podpisov pre vypísanie referenda za predčasné voľby. Andrej Danko chce ukončiť „neisté pôsobenie tejto vlády“. Referendum môže vyhlásiť prezidentka, iniciátori potrebujú zohnať aspoň 350-tisíc podpisov. (tasr)

V SNS stúpa napätie, na Andreja Danka čoraz otvorenejšie útočí Anton Hrnko. V septembri by mal prebehnúť snem, kde sa rozhodne o tom, kto povedie stranu s tisícmi členov a nárokom na štátny príspevok.

Andrej Danko má po ôsmich rokoch vyzývateľa, na čele SNS ho chce vystriedať málo známy exposlanec Radovan Baláž. Denníku N povedal, že o korupčných kauzách sa vraj dozvedel až po voľbách. Baláža podporuje aj Anton Hrnko.

SNS začne zbierať podpisy pod petíciu za referendum za predčasné voľby. Dohodlo sa na tom predsedníctvo strany, petíciu bude pripravovať Andrej Danko, ktorý je stále šéfom strany.

Pre práceneschopnosť vysokopostaveného úradníka rezortu pôdohospodárstva Milana Lapšanského máme ohrozené platby, sťažuje sa šéf zväzu mliekarov Stanislav Voskár. Ministerstvo síce Lapšanského povinnosti zverilo úradníkovi z inej sekcie, ten však podľa Voskára ešte nie je zorientovaný.

Syn Jána Slotu Pavol chce vymeniť Andreja Danka na čele SNS. Stranu čaká snem v septembri, kandidatúru už nevylučuje ani samotný Danko. „Najprv si obídem Slovensko. Musím pochopiť, čo sa deje a dialo. V tejto chvíli nie som rozhodnutý,“ povedal aktuálny predseda pre Hospodárske noviny.

Práceneschopnosť vysokého úradníka ministerstva pôdohospodárstva Milana Lapšanského (SNS) preverí Sociálna poisťovňa, ktorú o to požiadalo ministerstvo. „Nakoľko je pán Lapšanský PN, nepoberá plat, ale dávku nemocenského poistenia,“ dodalo.

Vysoký úradník ministerstva pôdohospodárstva z SNS Milan Lapšanský je na dlhodobej PN-ke, vo funkcii tak pokračuje aj päť mesiacov po voľbách. Na ministerstve vedie dôležitú sekciu.

Šéf sekcie potravinárstva Lapšanský mal byť kľúčovým človekom na presadenie Dankovho odvodu na obchodné reťazce, ktorý po zásahu Európskej komisie zrušili. Foto - TASR
Šéf sekcie potravinárstva Lapšanský mal byť kľúčovým človekom na presadenie Dankovho odvodu na obchodné reťazce, ktorý po zásahu Európskej komisie zrušili. Foto - TASR

Andrej Danko obieha regióny a podľa Antona Hrnka by mohol opäť kandidovať za predsedu SNS. Danko kandidatúru nepotvrdil, nedávno hovoril, že kandidovať nemieni.

Anton Hrnko zverejnil vyhlásenie, v ktorom sa viacerí členovia SNS dištancujú od nominácií Andreja Danka. „Sme presvedčení, že nesie plnú zodpovednosť za tieto nominácie ako v morálnej, tak i v politickej, poprípade trestnoprávnej rovine,“ reagujú na kauzy Dobytkár či štátne lesy.

Odvolacie konanie v prípade Gemerský mlyn bude zrejme až na jeseň, povedal to hovorca bratislavského krajského súdu. V marci konanie zrušili pre koronakrízu.

Andrej Danko požiada o pozastavenie členstva v SNS a na sneme 12. septembra nebude kandidovať za predsedu. Podpredsedovia Eva Smolíková, Jaroslav Paška a Anton Hrnko tiež neuvažujú, že by sa o post uchádzali.

Povýšenie na kapitána a Dankovo pobozkanie výložiek znamenali zlom v kariére predsedu SNS. Jeho strana po tejto kauze skokovo spadla v preferenciách a odvtedy už len padala.

Úplatky v kauze Dobytkár mohli slúžiť SNS, vyplýva z uznesenia Špecializovaného trestného súdu, ktorým bral do väzby bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha a podnikateľa Martina Kvietika. „Malo ísť o finančné prostriedky pre médiá, na stranícke výdavky s blížiacimi sa voľbami pre SNS a pod.,“ píše sa v uznesení. (aktuality.sk)

Andrej Danko odmietol odpovedať na otázku, aký mal doteraz vzťah so zadržaným Martinom Kvietikom. „SNS, tak ako vždy, sa nevyjadruje a ani sa nevyjadrovala k veciam, ktoré musia byť právoplatne vyšetrené,“ odpovedala hovorkyňa strany.

Andrej Danko odmietol úvahy o svojej opätovnej kandidatúre za predsedu SNS. Zvažuje definitívny odchod z politiky. Uviedol to v reakcii na vyjadrenie podpredsedníčky SNS Evy Smolíkovej, podľa ktorej Danko bude opäť pravdepodobne kandidovať.

Andrej Danko. Foto - TASR
Andrej Danko. Foto - TASR

Bývalý predseda parlamentu Andrej Danko si obnovil advokátsku licenciu. „Pán Danko má v pláne ponúknuť svoje skúsenosti a poradenstvo najmä pre slovenské spoločnosti so zameraním na východné trhy,“ napísala hovorkyňa SNS Zuzana Skopcová.

Aj SNS môže za to, ako absurdne sa pri koronavíruse správali hokejisti, a to nekoncepčnou úpravou zákona, píše Michal Červený. Už deň po zrušení ligy potom Ligová rada na čele s Miroslavom Šatanom určila jej víťaza, ktorý majtrovskú trofej aj absurdne oslávil.

Predseda SNS Andrej Danko sa vzdá funkcie predsedu strany a celé vedenie SNS odstúpi zo svojich postov. Potvrdila to hovorkyňa strany s tým, že nové vedenie sa bude voliť na sneme 9. mája.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Štefan Zelník odstupuje z funkcie podpredsedu SNS a zároveň sa vzdáva členstva v strane. Jeho odchod je protestom proti Andrejovi Dankovi, ktorého viní za neúspech strany vo voľbách.

Celé vedenie SNS dá na najbližšom sneme svoje funkcie k dispozícii. Andrej Danko však jednoznačne nehovorí, či po vypadnutí z parlamentu končí v politike.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterDvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchNavaľnyj - príbeh ruského opozičného lídra ako dokumentárny triler. Foto - HBO MaxŽeleznice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovIlustračné foto - ZSSKVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovPre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícDušana Kováčika odvádzajú z Najvyššieho súdu do väzenia. Foto N - Tomáš BenedikovičGyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOKoaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný poslanec Tomoáš Taraba (Život). Foto - koláž, TASRRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannSulík avizuje „pecku na východe“. Ľudia sa vraj začnú vracať z Bratislavy, Prahy, Londýna i Írska (Košický newsfilter) Foto N - Vladimír ŠimíčekKlimatológ Lapin: Na ničivé prívalové povodne a sucho nie sme pripravení, niektoré plodiny sa u nás v budúcnosti neoplatí pestovaťMilan Lapin pôsobí ako profesor fyziky na oddelení meteorológie a klimatológie Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Foto – TASRNa Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaŽena pred svojím zbombardovaným domom v Irpini. Foto - TASR/APJürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Jürgen Klopp na tréningu pred finále Ligy majstrov. Foto - TASR/AP300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýFoto – AP

Nové na Dennikn.sk

AM:21High 5ive: Čo to Fletch vlastne v Depeche Mode robil AM:13Po zásahu ťažkoodencov prišla šou Courtoisa: Chcel som si získať rešpekt, ktorý nemám hlavne v Anglicku AM:00300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýVčera PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovVčera PM:35Sulík avizuje „pecku na východe“. Ľudia sa vraj začnú vracať z Bratislavy, Prahy, Londýna i Írska (Košický newsfilter) Včera PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred MoskvouVčera PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiuVčera PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaVčera PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOVčera PM:19Vyhoďte Putina, nie PuškinaVčera AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaVčera AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black KeysVčera AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícVčera AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Včera AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Včera AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službách02.00 PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou02.00 PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)02.00 PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila02.00 PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   02.00 PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny02.00 PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal02.00 PM:49Dve roviny jedného príbehu02.00 PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)02.00 PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem02.00 PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam02.00 PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničila02.00 PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca02.00 PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)02.00 PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia