SNS

Exsudca Pavol Polka odsúdený za korupciu dostal pokutu tisíc eur, keďže odmietol na súde vypovedať v úplatkárskom prípade Jána Slotu. Sudca Michal Truban mu pripomenul, že v prípravnom konaní vypovedal a na nezbavenie povinnosti mlčanlivosti sa nesťažoval.

Dve slovenské proruské strany sa prvýkrát verejne hádajú. Milan Uhrík vyzval ľudí, aby nevolili SNS, lebo ich hlas môže prepadnúť. Andrej Danko zasa o Uhríkovi vyhlásil, že nemá žiadny koaličný potenciál. V oboch stranách sú zároveň politici, ktorí sa vzájomne neznášajú.

Milan Uhrík a Andrej Danko. Archív - N/TASR

Pojednávanie s Jánom Slotom sudca prerušil do zajtra. Vypovedať by mal svedok Pavol Polka, bývalý žilinský sudca odsúdený za korupciu. Slota sa procesu viac nebude zúčastňovať.

Ján Slota na súde hovoril, že nepotreboval päťtisíc eur, a proces označil za politicky motivovaný. „Verím v nezávislosť súdov,“ povedal bývalý líder SNS obžalovaný z účasti na korupcii a ovplyvňovaní rozhodnutí súdov.

Nový prieskum priblížil Danka k parlamentu, bola by to katastrofa, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „SNS už tam takmer je – 4,7 percenta mu dáva reálnu nádej. Pre Fica by to bola výhra v lotérii.“

Prieskum Focusu: Prvý je Smer s 18 percentami, pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati stále nerastú a pohybujú sa okolo 3 percent; naopak, SNS sa po spojení s viacerými malými stranami priblížila k piatim percentám.

Za SNS bude kandidovať aj politický komentátor Roman Michelko. Ten v minulosti kandidoval za Harabinovu Vlasť, robil asistenta poslancom Smeru a HZDS, vystupuje v dezinformačnom Slobodnom vysielači a v minulosti navrhoval aj dekriminalizáciu Jozefa Tisa.

Andrej Danko povedal, že o kandidatúre rokuje aj s riaditeľom prieskumnej agentúry Polis Jánom Baránkom. „Je to na dobrej ceste,“ povedal predseda SNS v TA3.

Na kandidátke SNS nebudú zástupcovia Komunistickej strany Slovenska, hoci Andrej Danko s nimi rokoval a rečnil na ich zjazde. Predvolebnú spoluprácu s KSS si nevedel predstaviť poslanec Tomáš Taraba, s ktorým sa Danko spojil ako s prvým. „Dohodli sme, že ak by KSS ako strana bola na kandidátke SNS, nebol by to najlepší nápad,“ povedal Taraba.

Andrej Danko na víkendovom zjazde KSS. Reprofoto - N

V zóne ohrozenia je aj KDH, v aktuálnom prieskume Ipsosu pre Denník N má len 5,2 %. Hnutie na čele s Milanom Majerským má veľmi slabé jadro voličov – to majú silnejšie aj SNS a Aliancia, ktoré sú dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti.

SNS vezme na kandidátku aj zástupcov strany Slovenský patriot, ktorú vedie europoslanec Miroslav Radačovský (zvolený za ĽSNS). Ten podľa Andreja Danka v europarlamente zastáva hodnoty blízke jeho SNS.

V centrále SNS sa stretol Andrej Danko s predsedom Smeru Robertom Ficom. Danko povedal, že Fica informoval o svojich rokovaniach s inými nacionalistickými stranami, teda so stranou Život, Národnou koalíciou a stranou Patriot. „Som presvedčený, že Slovenská národná strana sa do parlamentu dostane,“ vyhlásil.

SNS tvrdí, že Romana Tabák nebude na jej kandidátke. O tejto možnosti predtým hovoril Tomáš Taraba, ktorý sa so SNS spája.

Peter Pellegrini v stredu nepôjde na stretnutie s Robertom Ficom, ktoré sa snaží zorganizovať predseda SNS Andrej Danko. Predseda Hlasu nemá problém zísť sa s Dankom, ale nevidí dôvod na prítomnosť Fica. „Prečo by sme na našom vzájomnom priateľskom neformálnom stretnutí mali mať ešte tretiu osobu,“ vravel Pellegrini v diskusii TA3.

Sociológ Michal Vašečka varuje, že po voľbách môže dôjsť aj k vláde Smer, Republika, SNS a Sme rodina. „Ľudia úplne zabudli na to, že na strane takzvaných demokratov môže prepadnúť obrovské množstvo hlasov. A naopak, nikto si zatiaľ nepripúšťa, že Dankova SNS by mohlo prejsť. Možná je totiž aj koalícia Fica, kde nebude potrebovať Hlas,“ hovorí.

Predseda SNS Andrej Danko odmietol spájanie strany s korupčnou kauzou Dobytkár. Priznal, že s obžalovaným Martinom Kvietikom sa stretol aj v bratislavskom hoteli Albrecht, no tvrdí, že tam riešili spoločenské témy. „Nemá finančný osobný vzťah k SNS ani k mojej osobe, a pokiaľ mám vedomosť, ani k vedeniu SNS,“ vyhlásil Danko na súde o Kvietikovi.

Andrej Danko vypovedá na pojednávaní v kauze Dobytkár. Foto - TASR

Exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) vyhlásila, že nevie nič o korupcii obžalovaného bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika. Obaja sú obžalovaní z brania úplatkov z dotácií z agentúry.

Dankovi ide o Život, kuffovcom o ďalší mandát a všetkým o slovenský Fidesz, píše Andrej Bán. „Ak to spolu vytlačia nad hranicu zvoliteľnosti, Fico sa nemusí vôbec obávať a Pellegriniho už nejako k spoločnej vláde dokopú.“

Andrej Danko oznámil spojenie s tarabovcami s cieľom boja proti liberálnej demokracii. Na kandidátke SNS by mala byť aj Romana Tabák, ktorá po vylúčení z OĽaNO prešla do klubu Sme rodina, a bývalá poslankyňa Sme rodina Martina Šimkovičová.

SNS Andreja Danka pôjde do volieb spolu so stranou Život Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Taraba to potvrdil webu Aktuality, dohodu by mali oznámiť v stredu na tlačovke.

Sme rodina podporí návrh na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu. Do Národnej rady predkladá túto zmenu nezaradený Tomáš Taraba, pripravila ju SNS, s ktorou rokuje o spolupráci.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba stále rokuje so SNS o predvolebnej spolupráci. Do Národnej rady tiež predloží návrh na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu, ktorý pripravila strana Andreja Danka. V roku 2019 jej chýbali na schválenie tri hlasy.

Priaznivci Smeru uviedli Republiku ako partnera do ideálnej koalície o niečo častejšie ako stranu Hlas, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Republiku ako súčasť ideálnej koalície menovala necelá polovica priaznivcov Smeru, Hlas vyše tretiny. Podobný počet spomenul aj SNS Andreja Danka.

Andrej Danko rokuje o vytvorení predvolebného bloku aj s Národnou koalíciou. Jej predseda, starosta Očovej Rudolf Huliak, skončil tretí vo voľbách župana v Banskobystrickom kraji, keď predbehol aj Miroslava Suju a Mareka Kotlebu. Huliak tvrdí, že Rusko vyhrá vojnu a bude slovenským susedom, presadzuje vystúpenie z NATO, ale aj referendum o odchode z EÚ.

SNS Andreja Danka zrejme pôjde do volieb spolu so stranou Život Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Podľa Tarabu sú na 90 percent dohodnutí. „Očakávam, že do dvoch týždňov by sme mohli prísť k nejakej finálnej dohode. Debaty sa primárne nenesú okolo toho, kto bude mať aké miesto na kandidátke, ale o tom, aby ak vznikne nejaký národný blok, tak mal také kontúry, že bude mať a zachová si koaličný potenciál.“

Tomáš Taraba potvrdil, že sa plánuje zúčastniť na rokovaní o spolupráci s SNS, na ktoré ho pozval Andrej Danko. „Považujem za prirodzené a logické, že ak sa majú spájať národné a konzervatívne sily, primárne by sa tá diskusia mala viesť okolo historicky najstaršej národnej strany,“ napísal na Facebooku o SNS.

SNS plánuje rokovať s tarabovcami o predvolebnej spolupráci, označuje ich za prirodzených partnerov. „Chceme rokovať o konkrétnych pozíciách spoločného postupu do parlamentných volieb. Medzi politickými stranami Život – Národná strana a SNS je absolútny programový prienik,“ uviedla pre TASR hovorkyňa SNS.

Tomáš Taraba a Andrej Danko. Foto - TASR

Kľúčovým svedkom v prípade bývalého šéfa SNS Jána Slotu je exsudca Pavol Polka. Práve jemu údajne smerovali úplatky od Slotu, ktorý sa takto snažil vybaviť rozsudok pre svojho známeho. Polka však nie je jediným svedkom obžaloby.

Bývalému dlhoročnému predsedovi SNS a exprimátorovi Žiliny Jánovi Slotovi hrozí, že starobu strávi za mrežami. Prokurátor naňho v pondelok podal obžalobu pre podozrenie, že vybavoval za úplatok rozsudok pre svojho známeho. Slota vinu popiera, no ak mu ju súd preukáže, hrozí mu 5 až 12 rokov väzenia.

Ján Slota. Foto - TASR

Juraj Blanár nevylúčil, že by Smer po voľbách na ministra vnútra nominoval Roberta Kaliňáka. Blanár dodal, že Smer na svoju kandidátku určite nezoberie predsedu SNS Andreja Danka. (markíza)

Predseda SNS Andrej Danko ponúka miesta na kandidátke malým opozičným stranám. V pondelok rokoval s Národnou koalíciou, na budúci týždeň sa plánuje stretnúť so stranou Patriot. Tvrdí, že pred voľbami chce vytvoriť jednotný opozičný blok.

Danglár: Zúfalci

SNS sa pred voľbami snaží dohodnúť s komunistami aj so stranami, ktoré sa profilujú ako pronárodné. Andrej Danko s nimi začal rokovať minulý týždeň, bývalý podpredseda SNS Anton Hrnko to považuje za politický idiotizmus. Danko by sa rád spájal aj s Hlasom a so Smerom, tí chcú ísť do volieb samostatne.

SNS rokuje o vytvorení predvolebného bloku s KSS, stranou Socialisti, Národnou koalíciou a stranou Patriot. Oznámil to Andrej Danko s tým, že chcú vytvoriť spoločný program.

Podpredseda Smeru Juraj Blanár vylúčil, že by sa Andrej Danko a SNS objavili na kandidátke Smeru. Povedal, že Smer integroval stredoľavé strany a budú držať Dankovi palce, aby sa mu podarilo zjednotiť konzervatívne a národné strany od stredu doprava.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Na zhromaždení Smeru v Košiciach chcelo niekoľko ľudí roztiahnuť transparent „Včera Vrbětice, zajtra Košice“. Ľudia z davu, ktorí na povel Ľuboša Blahu kričali, že nechcú liberalizmus, to nedovolili. Transparent roztrhali a odporcom vulgárne nadávali.

Foto - Dušan Karolyi

Bývalý politik SNS Lukáš Machala po šestnástich mesiacoch končí v hnutí Republika. Na Facebooku len stručne vysvetlil, že vraj neodchádza v zlom. Machala bol mediálnym poradcom predsedu parlamentu Andreja Danka.

OĽaNO skonzervatívnelo aj z pohľadu ich priaznivcov, upozorňuje sociológ Martin Slosiarik. „Tí, ktorí zostali, sú stále voliči OĽaNO z roku 2020. OĽaNO prakticky nezískalo nových voličov, zostalo mu pevné jadro. Zdá sa, že pri hnutí zostali konzervatívnejší voliči, alebo teda minimálne voliči, ktorí sami seba neidentifikujú ako liberálov.“

Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, myslí si sociológ Martin Slosiarik. „Ja si myslím, že ich voliči to budú takto vyhodnocovať. To neznamená, že teraz mohutne prejdú na stranu opozície, no obával by som sa ich demobilizácie. Smer v roku 2012 nevyhral preto, že ho prišli voliť pôvodní voliči SDKÚ. Vyhral preto, že títo voliči zostali doma.“

Volebný potenciál Smeru je nad 25 %, vraví v rozhovore riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Ako svoju druhú voľbu ho uvádza časť voličov Hlasu, v prípade prepadu Pellegriniho by Smer z toho ťažil. Veľká miera akceptácie Smeru je aj medzi voličmi SNS a Republiky.

Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš Benedikovič

Bývalý poslanec za SNS Rafael Rafaj sa pridáva k mimoparlamentnému hnutiu Republika. „V rámci nášho hnutia bude zastrešovať oblasť kultúry a médií. Samozrejme, s dôrazom na presadzovanie tradičných a konzervatívnych hodnôt,“ informoval predseda hnutia Milan Uhrík.

Slota a Rafaj sedeli v parlamente vedľa seba. Foto - TASR

Martin Kvietik sa na súde snažil držať SNS od kauzy Dobytkár a úplatkov z PPA. „Odmietam, že by nejaká strana vrátane SNS participovala na skutkoch, z ktorých som obžalovaný,“ vyhlásil Kvietik. Zároveň vypovedal, že ministerka SNS Matečná ho poslala za vedením PPA, keď sa zaujímal o podnikanie v prvovýrobe.

Martin Kvietik po prečítaní výpovede odmieta ďalej odpovedať na ďalšie otázky. Chce tak urobiť až po výpovedi kajúcnika Mareka Kodadu. Na pojednávaní sa preto budú čítať Kvietikove výpovede z prípravného konania.

SNS pochybuje, či bude možné referendum o predčasných voľbách vyhlásiť s otázkou, akú pripravil Smer. „Veríme, že Smer je pripravený k diskusii o právnej bezchybnosti otázky referenda,“ reaguje strana Andreja Danka.

Andrej Danko sa vyhol odpovedi, prečo ho v čase, keď bol pri moci, nezaujímalo, odkiaľ mal Robert Fico utajované informácie o prešetrovaní daňových vecí týkajúcich sa Igora Matoviča a Andreja Kisku, za čo lídra Smeru teraz vyšetrujú.

V piatok ráno našli v rodinnom dome v bratislavskom Starom Meste mŕtveho muža. Ďalšie štyri priotrávené osoby previezli do nemocnice. Podľa informácií TV Joj išlo o Rastislava Bilasa z emisnej kauzy.

NAKA obvinila bývalého predsedu SNS Jána Slotu v prípade úplatkov sudcom. Obvinené sú aj ďalšie dve osoby. Slotu zadržali v súvislosti s kauzou žilinského sudcu Pavla Polku, ktorý už bol právoplatne odsúdený.

Ján Slota. Foto - TASR

Newsfilter si všíma pozdrav Andreja Danka z mesta Šaštín-Stráže. Predseda SNS na Facebooku napísal, že sa bol pomodliť za mier a „slovanským bratom“ zanechal odkaz: „Ukrajinci a Rusi zvládnite to, odpustite si. My Slováci vám držíme prsty.“ Dodal, že kto seje vietor, zožne búrku, nehovoril to však Putinovi, ale Zuzane Čaputovej a Eduardovi Hegerovi.

Je veľmi pravdepodobnou možnosťou, že zo Slovenska sa môže stať antisystémový mafiánsky štát, myslí si Marián Leško. Súvisí to podľa neho aj s tým, že koncept brániacej sa demokracie je v našich podmienkach vnímaný ako abstraktný a nie veľmi záväzný. „Je vnímaný v štýle – nejako bolo, nejako bude. Aj keď výsledkom môže byť, že bude, ako nebolo.“

Nové na Dennikn.sk

21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textu 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalej 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamená 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video) 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízou 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať? 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských Palisádach 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to blbosť, základom je negúgliť 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohodu 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od Černobyľa 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlani 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako ja 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšlo 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchať 15:29Shooty: Ruina 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video) 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj Leopardy 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii!  12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejší 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný čas 12:19Do Ruska sa vracia politika 11:33Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúval 11:16Zdroje podpory pre časy, ktoré prídu 11:04Café croissant 10:51Dušana Dědečka, ktorý šoféroval opitý a zabil piatich ľudí, odsúdili na 15 rokov (+video) 10:43Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočet 10:24Smartfóny ovplyvňujú aj to, aké logá majú firmy 07:25Messi prestupuje do Interu Miami. Zložia sa naňho Apple, Adidas aj celá liga 07:20West Ham v Prahe oslavoval trofej. Pred zápasom bola bitka v podniku, počas neho fanúšikovia zranili hráča Fiorentiny 06:32Ekonomický newsfilter: Z eurofondov neprepadnú miliardy, ak budeme mať šťastie, budú to „iba“ stovky miliónov