Smer

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa lieta vrtuľníkom na usadlosť pri Banskej Belej, na ktorú majitelia dostali dotáciu krátko pred voľbami 2016. Oficiálnym majiteľom usadlosti je Borguľov priateľ, s ktorým ho spája biznis. Poslanec hovorí, že s dotáciou nepomáhal a jazdí tam len ako hosť.

Martin Borguľa a usadlosť pri Banskej Belej. Foto N a Tomáš Benedikovič
Martin Borguľa a usadlosť pri Banskej Belej. Foto N a Tomáš Benedikovič

Štefan Hamran sa čuduje, prečo vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása stíha Krajská prokuratúra v Nitre a nie policajná inšpekcia, ktorá to má priamo v kompetencii. Podľa Hamrana ide o účelové vyšetrovanie, ktoré „stojí absolútne na vode“. Vďaka Juhásovi vznikli nahrávky Roberta Fica na poľovníckej chate.

Hlas podľa Erika Tomáša podporuje viaceré návrhy z koaličného balíčka na boj s infláciou. „Zvyšovanie daňového bonusu na dieťa a zvyšovanie rodinných prídavkom je pomocou rodinám,“ hovorí. Už aj Robert Fico povedal, že časť balíka by Smer podporil. (markíza)

Smer bude prezidentského kandidáta hľadať ťažko, myslí si zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský. „Musel by dokázať osloviť voličov od krajnej pravice až niekam ďaleko za stred, aby atakoval aj Zuzanu Čaputovú. Taký kandidát neexistuje, nie s takými vlohami, aké mal aspoň pán Šefčovič. A keď, tak nepôjde do spolku s človekom, ktorý od roku 2014 sústavne prehráva.“

Smer podľa Juraja Blanára nepodporí daňový bonus, ak sa na tom nedohodne koalícia. „Ak nie ste schopní vládnuť, vzdajte sa,“ povedal v diskusnej relácii Sobotné dialógy s vicepremiérkou Veronikou Remišovou.

Robert Fico vyjadril sústrasť rodine zosnulého prezidenta Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Chalífu bin Zajd Nahajána vo facebookovom statuse napísanom po anglicky. Práve v SAE získal v roku 2019 Robert Kaliňák investora pre vývoj guľovnice pre jeho spoločnosť.

Robert Fico reaguje na prepustenie Roberta Kaliňáka slovami, že „vojna pokračuje“. Tvrdí, že koalícia, prezidentka a Daniel Lipšic chcú umlčať a pozatvárať opozíciu.

Dostali ma do disentu, používajú diktátorské praktiky, vysvetľuje Robert Kaliňák gestá s putami na rukách spred 23 dní, keď ho brali do väzby. „Takto ma nezlomia.“

Robert Kaliňák pózoval s putami na rukách pred rozhodovaním o jeho väzbe. Foto – TASR
Robert Kaliňák pózoval s putami na rukách pred rozhodovaním o jeho väzbe. Foto – TASR

Robert Kaliňák po prepustení z väzby hovorí, že v jeho a Ficovom prípade ide o politický proces. Novinárov sa pýta, či boli s jeho väzbou spokojní, a hovorí im, že časom pochopia, že vyšetrovanie nie je v poriadku.

Štátne lesy vypovedia zmluvu na prenájom poľovníckej chaty, kde sa stretávali špičky Smeru s advokátmi. O zmluvu príde poľovnícke združenie Čierny vŕšok, v ktorom je aj Miroslav Bödör.

Robert Fico tvrdí, že zastavenie tranzitu plynu cez stanicu Sochranovka je „politickou provokáciou Ukrajiny“. Ukrajinský prevádzkovateľ, naopak, ako dôvod uviedol aktivity ruských okupačných síl. (tasr)

Parlament neschválil návrh Smeru, v ktorom chcel do 17. júna osobitne rokovať o raste cien. Uznesenie by tiež žiadalo od vlády prijať kompenzačné opatrenia, kroky proti rastu cien potravín či energií a cenovú kontrolu najväčších obchodných reťazcov.

Robert Fico nebude počas prejavu ukrajinského prezidenta v parlamente. Tvrdí, že nechce počúvať človeka, ktorý „klame na dennej báze“ a poškodzuje záujmy Slovenska. Volodymyr Zelenskyj sa má poslancom prihovoriť v utorok na poludnie.

Smer podľa poslanca Ladislava Kamenického nie je vulgárna strana. V reakcii na prvomájový míting Smeru, kde Ľuboš Blaha hecoval dav hovoriť o prezidentke, že je „americká k…“, povedal Kamenický, že médiá zmanipulovali videá z mítingu.

Poslanec Smeru Ladislav Kamenický tvrdí, že Smer nijako nehonoroval poslancov iných strán, aby podržali Roberta Fica pri hlasovaní o jeho vydaní na väzobné stíhanie. „To vylučujem,“ povedal Kamenický v relácii Markízy Na Telo.

Danglár: Rekordný ponor

Zuzana Čaputová pravidelne chodieva na výsluchy pre vyhrážky zabitím, ktoré dostáva. V relácii Joj Na hrane povedala, že sú spájané s naratívom, ktorý o nej šíri poslanec Smeru Ľuboš Blaha a ďalší. „Používajú naratívy, že slúžim inej moci a vlastizrady, čo odmietam,“ vyhlásila prezidentka.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel vyzýva koalíciu, aby nezahodila všetko pre jedno hlasovanie o Ficovi. „Nezahoďme tých 30 priznaní, kauzy ako Dobytkár, Očistec, Mýtnik. Mnohé sú už uzavreté s návrhom na podanie obžaloby alebo s už podanou obžalobou,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že je sklamaný zo včerajšieho hlasovania parlamentu v súvislosti s Robertom Ficom. „Poslanci mali jedinečnú príležitosť dokázať, že časy, keď má poslanec nezaslúžené privilégiá, sú preč. Nestalo sa tak, lebo poslanci koaličnej strany Sme rodina a, žiaľ, aj dve poslankyne OĽaNO mali na vec iný názor,“ napísal v stanovisku.

Video: Prežije koalícia hlasovanie o Ficovi? Konflikt Matoviča a Bittó Cigánikovej na tlačovej konferencii OĽaNO

Matovič s Kollárom na večné veky, píše v Newsfiltri Filip Obradovič o dnešnom hlasovaní v parlamente a nevydaní Fica do väzby. „Za iných okolností by otázka, načo nám je takáto vládna koalícia a čo bude teraz s Matovičom, musela mať koncovku, ale toto zrejme nebude ten prípad.“

Newsfilter: Matovič prehral symbolický súboj o význam svojej politickej existencie. „Hlasovanie o vydaní Fica bolo bezpochyby aj hlasovaním o Matovičovi a protikorupčnom étose, na ktorom si líder OĽaNO vybudoval svoju politickú kariéru. Môžeme hovoriť o dvoch pomýlených dušiach OĽaNO či mafiánskej cti Borisa Kollára. Ale z akejkoľvek strany to preberáte, vždy vám z toho vyjde zlyhanie Matoviča,“ píše Filip Obradovič.

Video: Robert Fico po hlasovaní o svojom nevydaní podával ruku Borguľovi, Pellegrinimu aj fašistom. „Dobre vás platí Soros? Dobre vám je na svete?“ pýtal sa Fico novinárov Denníka N, SME a ďalších.

Sme rodina vysvetľuje hlasovanie tým, že Roberta Fica stíhajú za porušenie daňového tajomstva, za čo sa nenariaďuje väzba. Zločineckú skupinu mu podľa šéfa klubu Petra Pčolinského „prifarili“.

Hlasovanie o vydaní Fica rozhádalo koalíciu, v SaS hovoria o vláde bez Kollára, Matovič ho drží. Koaličné strany bez Sme rodina, prípadne bez SaS, by nemali ani s nezaradenými poslancami väčšinu 76 hlasov.

Neverím, že keby bol Robert Fico v inej životnej situácii, tak by podporoval také vyjadrenia, aké odzneli na mítingu Smeru v Nitre, hovorí Ján Mazák. „Sám veľmi dobre vie, že je to kontraproduktívne.“ Spätná predstava, že by bol Fico predsedom Ústavného súdu, ako o to žiadal Andreja Kisku, je podľa Mazáka absurdná. Mazák bol vtedy Kiskovým poradcom a vymenovanie Fica mu neodporúčal.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Poslankyne Romanu Tabák a Katarínu Hatrákovú vylúčili z poslaneckého klubu OĽaNO. Dôvodom je to, že hlasovali za nevydanie Roberta Fica do väzby a spreneverenie sa hodnotám hnutia a programu, pod ktorý sa podpísali.

Robert Fico sa poďakoval každému poslancovi, ktorý ho v hlasovaní podporil. „Žiadne vyjednávanie sme neviedli,“ povedal na adresu poslankýň OĽaNO, ktoré ho v hlasovaní podržali. Fico si nemyslí, že koalíciu toto hlasovanie zruinuje.

Smer po hlasovaní v parlamente prisľúbil tlačovú konferenciu, nakoniec však poslanci strany pred médiá nepredstúpili.

Smer reagoval na výsledok hlasovania fotografiou poslancov, ktorí sa držia za plecia s Robertom Ficom. „Ďakujeme všetkým poslancom, ktorí sa postavili na stranu zdravého rozumu a dnes hlasovali za demokraciu a právny štát na Slovensku. Slováci, dnes sme dvakrát silnejší aj vďaka vašej podpore v boji za záchranu Slovenska,“ dodala strana.

Foto - Smer
Foto - Smer

Slovensko je krajina 5. cenovej skupiny, píše Andrej Bán. „Že taká neexistuje? Zodvihnite hlavu od stola a rozhliadnite sa okolo seba.“

Členovia výboru pre európske záležitosti odsúdili nevraživosti na prvomájovom proteste Smeru v Nitre. Prijali uznesenie, v ktorom sa dištancujú od „rozsahu vulgarizmov a miery nekultúrnosti, osobných urážok, osobitne voči prezidentke Čaputovej“.

Na poľovníckej chate nahrala polícia v súvislosti s pytliactvom aj poslanca Smeru Martina Nemkyho, ako sa rozpráva so zápasníkom Matúšom Mečárom. Píše o tom denník SME.  „V tomto rozhovore rozoberajú protiprávnu manipuláciu pri označovaní zastrelenej raticovej zveri plombou,“ napísal vo svojej sťažnosti proti vznesenému obvineniu vyšetrovateľ Martin Juhás.

Smer sa za vulgárne útoky svojich priaznivcov na prezidentku Čaputovú ospravedlnil po blahovsky, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Interpretácia udalosti, že ,niektorí ľudia sa na proteste neudržali,‘ je zbabelá lož. Títo ľudia totiž vypočuli Blahovo huckanie a on v ňom pokračoval, aj keď už počul, k čomu ich vyprovokoval.“

Polícia vyhodnocuje záznamy z mítingu Smeru v Nitre, kde dav vulgárne nadával prezidentke Čaputovej. Nitrianska polícia uviedla, že v súvislosti s protestným stretnutím vykonala „potrebné bezpečnostné opatrenie“.

Vulgárni a zbabelí, prosto smeráci, píše Jana Shemesh v komentári. „Najprv narobia zle, nerešpektujú nič a nikoho, a keď sa im na to príde, zbabelo sa vyhovárajú.“

Smer v stanovisku napísal, že ich ľudsky mrzí, že „niektorí ľudia sa v nedeľu na proteste v Nitre neudržali a povedali, čo si myslia o pani prezidentke, a mohlo sa jej to dotknúť“. Dav na výzvu Ľuboša Blahu vulgárne urážal Zuzanu Čaputovú.

Maroš Žilinka sa nevedel vyjadriť k tomu, či bude generálna prokuratúra skúmať hecovanie davu na mítingu Smeru v Nitre. „Nesledoval som teraz spoločenské dianie. Určite si preverím, keď si pozriem monitoring. Nemal som dôvod to pozerať. Nesledoval som včera správy, mal som iné starosti,“ povedal.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí kritizuje dianie počas mítingu Smeru v Nitre, na ktorom členovia strany motivovali ľudí, aby urážali prezidentku Zuzanu Čaputovú. Zväz tvrdí, že premyslené rozdúchavanie vášní a vyvolávanie agresivity nie je črtou sociálnej demokracie, ale črtou nevychovancov či gaunerov.

Premiér Heger vyhlásil, že na posledné útoky Smeru proti prezidentke neexistuje žiadne ospravedlnenie. „Páni Fico, Blaha, pani Beňová a zvyšok vašej vykoľajenej strany, verejne sa vás po včerajšku pýtam. Máte ešte hranice? Po vašom prvomájovom burcovaní v Nitre o tom silne pochybujem,“ napísal na Facebooku.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa poďakovala za podporu od ľudí po vulgárnych útokoch Ľuboša Blahu. „Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia.“

Bol trikrát premiérom, ale teraz nemá spojencov, stratégiu ani budúcnosť, píše Newsfilter. „Nepočíta, nevidí a nechápe. Taký je Fico. Jednoduchší, než by kto dúfal. Jeho stratégia ho nezachráni pred basou, ale, naopak, potvrdí pocit, že tam rozhodne patrí.“

Ivan Korčok vyzýva parlament, aby sa dištancoval od prejavov Smeru na prvomájovom proteste. „Prejavy na verejnej politickej akcii strany Smer prekročili aj také červené čiary, o ktorých sme si mnohí mysleli, že na európskom Slovensku v 21. storočí nebudú nikdy prekročené,“ vyhlásil minister zahraničia.

Ôsmi slovenskí europoslanci vyzývajú frakciu S&D na vylúčenie Smeru. Tvrdia, postoje strany sú „nezlučiteľné s princípmi a hodnotami, ktoré dlhodobo, nielen v čase hroznej vojny na Ukrajine, prezentuje frakcia socialistov a demokratov“.

Nadávky Smeru na Čaputovú sú najhlbšie Ficovo dno, píše v komentári Roman Pataj. „Zostali mu už iba bezvýznamní a zbabelí. A jeden ešte horší, ako je on sám.“

Shooty: Frustrovaný súdruh

Smer reaguje na výzvy koaličných poslancov, aby nezdržiaval rokovanie o návrhu na väzobné stíhanie Roberta Fica. V utorok na schôdzi predloží procedurálny návrh na prerušenie rokovania, aby parlament mohol diskutovať o opatreniach kompenzujúcich zdražovanie. Podľa Smeru je jedno, či bude Fico „vzatý do väzby v priebehu mája alebo júna“.

Oslavy 1. mája organizované Smerom v Nitre sa zmenili na protest proti vláde, prezidentke aj vydaniu Roberta Fica na väzobné stíhanie. Asi 2500 ľudí z celého Slovenska pozdravil aj predseda Smeru, ktorý v úvode vyzval účastníkov na potlesk solidarity „pre uväzneného Roberta Kaliňáka.“ Na záver musel zasiahnuť policajný antikonfliktný tím.

Opozícia sa eurokomisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi sťažovala na zneužívanie práva na Slovensku. „Právny štát na Slovensku zlyháva a my ako predstavitelia opozície na to upozorňujeme nielen našich voličov, ale aj dôležité inštitúcie, ktoré by si nemali pred tým zakrývať oči,“ zhodli sa lídri Smeru a Hlasu Robert Fico a Peter Pellegrini. (tasr)

Na obranu Fica majú poslanci Smeru právo, ale ich vystúpenia v rozprave bývajú hlboko pod úroveň, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. Spomína ich opakované urážky, že Daniel Lipšic je Matovičov pes či vykrikovanie na Annu Zemanovú z SaS, že je sfetovaná. „Áno, dehumanizácia Robertovi Ficovi ide.“

Nové na Dennikn.sk

AM:36Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkov AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu