Smer

Mimoriadna schôdza Smeru k polícii a prokuratúre by mala byť vo štvrtok, informoval predseda parlamentu Boris Kollár po zasadnutí poslaneckého grémia.

V Na telo s Veronikou Remišovou nakoniec debatuje poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Robert Fico krátko pred reláciou oznámil, že ochorel, a z vysielania sa ospravedlnil. Veronika Remišová v úvode relácie povedala, že Ficovi želá skoré uzdravenie a že za iných okolností by s Blahom, ktorý šíri konšpirácie, do diskusie nešla. (markíza)

Robert Fico nebude v dnešnej diskusii Na telo na Markíze, kde mal debatovať s Veronikou Remišovou. „Z dnešnej účasti v Na telo som sa musel ospravedlniť. Mám silné príznaky infekčného ochorenia a musím absolvovať test. Vedenie Smeru vynakladá maximálne úsilie na zabezpečenie účasti relevantného diskutujúceho,“ uviedol na Facebooku.

Všetkých 27 poslancov Smeru bude v utorok hlasovať za odvolanie Igora Matoviča, povedal podpredseda strany Richard Takáč. Zároveň kritizoval SaS. Tvrdí, že podľa jeho informácií na plánovanom hlasovaní vo štvrtok o 17.00 dvaja poslanci z klubu SaS chýbali. Pre kolaps poslanca Jána Kerekrétiho sa hlasovanie odložilo. (rtvs)

Bývalý pokladník Smeru Viktor Stromček má vo Francúzsku vilu za 5 miliónov eur, píše SME. V minulosti povedal, že už pred politickou kariérou podnikal. Teraz pre denník uviedol, že jeho rodina žije vo Francúzsku 13 rokov a nejde o novinku.

Peter Pellegrini na sneme Hlasu povedal, že Smer „uviazol v minulosti“. Fica, ktorý mu vo videu odkázal, že chce spolupracovať, kritizoval za spájanie Hlasu s SaS. Rozhodnutie ohľadom spolupráce s Republikou zatiaľ neurobil. „Tí, v ktorých sme verili a s ktorými sme začínali, stratili svoj smer. Zablúdili a doteraz si to nie sú ochotní priznať,“ vyhlásil o Smere.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini pripúšťa, že by v Bratislavskom kraji mohli podporiť kandidáta Smeru na župana Jána Mažgúta, ak by Smer v iných regiónoch zvážil podporu kandidátov Hlasu. Doteraz v Hlase uvažovali, že by nepriamo podporili skôr súčasného župana Juraja Drobu z SaS.

Peter Pellegrini poďakoval Robertovi Ficovi za videopozdrav k dnešnému snemu Hlasu. Dodal však, že predseda Smeru cielene poškodzuje jeho stranu, keď tvrdí, že Hlas chce spolupracovať s SaS. „Je to snaha zneistiť voličov Hlasu,“ vyhlásil Pellegrini.

Peter Pellegrini na sneme Hlasu vyhlásil, že „dozrel čas na dohodu, na celospoločenský zmier“. Ohlasuje „koniec politiky proti niekomu“. Delegátom povedal, že Smer zostal v minulosti a Hlas je budúcnosť.

SaS po vládnej kríze mierne klesla aj v prieskume Focusu pre Markízu, preskočilo ju Progresívne Slovensko. Ak by sa voľby konali v druhej polovici septembra, vyhral by ich Hlas s 20 %, nasleduje Smer s 15 %. (tvnoviny.sk)

Robert Fico vyhlásil, že vstup Ukrajiny do NATO „je krokom k tretej svetovej vojne“. Ak by bol Smer vo vláde, vetoval by ho. Vo vyhlásení ďalej konšpiruje, že to je vraj aj dôvod, prečo prezidentka drží pri moci súčasnú vládu.

Najvyšší súd v odôvodnení rozsudku v kauze predražených cétečiek v žilinskej župe píše, že súťaž bola úmyselne zmanipulovaná, aby vyhrala najdrahšia ponuka. Bývalý župan Juraj Blanár nákup obhajoval a Smer ho drží vo funkcii podpredsedu parlamentu aj po odsúdení jeho niekdajšieho podriadeného.

Ako hlasovali poslanci pri vstupe Švédska a Fínska: z klubu OĽaNO bol proti poslanec Milan Kuriak, z klubu Smeru chýbali len hlasy Ľuboša Blahu, Dušana Galisa a Jána Podmanického. Proti boli poslanci ĽSNS a Republiky, ale aj dvojica Štefan a Filip Kuffovci. Na hlasovaní chýbal Peter Pellegrini, no poslanci Hlasu vstup severských krajín podporili.

Smer podporí odvolanie Igora Matoviča všetkými 27 hlasmi, a to bez podmienky predčasných volieb. Strana to napísala na Facebooku.

Nateraz to pri odvolávaní Igora Matoviča vyzerá na najmenej 73 hlasov za vyslovenie nedôvery, rozhodnúť môžu nezaradení poslanci. Po týždňoch nejasných odkazov Smer hovorí, že podporí odvolanie.

Smer podporí odvolanie Igora Matoviča. Podpredseda Smeru Richard Takáč povedal, že aj keby sa o odvolaní Igora Matoviča hlasovalo 31. decembra, tak poslanci Smeru prídu a zahlasujú za to.

Najväčší volebný potenciál majú Hlas a Smer, každá strana okolo 30 percent. Ukázal to prieskum Ipsosu, kde mohli respondenti uviesť svoje druhé a tretie voľby. Polovica voličov Hlasu uviedla Smer a naopak. Potenciál SaS a PS sa blíži k 20 percentám, na podpore OĽaNO vidno, že mu zostali najmä skalní sympatizanti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová mala procedurálny návrh, aby sa ešte dnes hlasovalo o paragrafe 363. Šéf Smeru Fico povedal, že návrh je nekorektný, pretože „ak by sme hlasovali o tomto procedurálnom návrhu, robíme to poza chrbát predsedu Národnej rady“. Hlasovať o návrhu sa má v utorok o 11.00.

Robert Fico avizoval, že Smer podporí v prvom čítaní vládne energetické zákony, o ktorých rokujú poslanci zrýchlene. Následne však k nim pripraví súbor pozmeňujúcich návrhov.

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Na mítingu proti vláde vystúpil Robert Fico aj Milan Uhrík z extrémistickej Republiky či proruský exposlanec Peter Marček. Fico žiadal predčasné voľby, okamžitú demisiu vlády, zmenu ústavy, aby sa mohli konať predčasné voľby, a od prezidentky, aby „prestala mariť druhé referendum“.

Námestie pred Prezidentským palácom sa počas protivládnej demonštrácie zapĺňa. Nočný primátor Bratislavy a bezpečnostný expert Martin Královič odhaduje počet účastníkov protestu na 4- až 5-tisíc. Prezidentka v paláci nie je, keďže je na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Na protivládnu demonštráciu pred Prezidentským palácom prišlo zatiaľ niekoľko stoviek ľudí. Prvú časť, ktorá má byť bez politikov, uviedol podpredseda Smeru Erik Kaliňák a moderuje ju hovorca strany Ján Mažgút.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V parlamente prišlo k zvláštnej situácii. Spravodajca návrhu na zmenu ústavy o predčasných voľbách Dominik Drdul z OĽaNO ohlásil hlasovanie o piatej, aj keď už bol bod prerokovaný a mohlo sa hlasovať o 11.00. Proti tomu sa ozval Smer, ktorý o 17.00 organizuje protivládny protest pred Prezidentským palácom.

Smer organizuje protivládny protest pred Prezidentským palácom v utorok o 17. hodine. Podľa Roberta Fica to bude občiansky, ale aj politický protest. Smer podľa Fica poslal pozvánky všetkým opozičným stranám, a to aj SaS.

Fico vidí na Ukrajine vojnu Američanov s Rusmi, no väčšina klubu Smeru aj tak zrejme zahlasuje za vstup Švédska a Fínska do NATO. Rozširovanie aliancie Rusov pritom dráždi. Predseda zahraničného výboru Marián Kéry vraví, že vstup škandinávskych krajín nepovažuje za riešenie problémov sveta, ale nie je vraj dôvod im v tom brániť.

Protest proti obrannej dohode pred Národnou radou vo februári, zúčastnilo sa ho približne 2-tisíc ľudí. Foto N - Tomáš Benedikovič

Smer prekladá svoj protivládny protest, do ktorého sa chce zapojiť aj Republika, z 19. na 20. septembra. Dôvodom je pohreb Alžbety II. Protest sa začne o 17. hodine na Hodžovom námestí v Bratislave.

Robert Fico po vyhlásení prezidentky tvrdí, že zmarila ďalšie referendum. Dodal, že Zuzana Čaputová ho mohla vyhlásiť v deň komunálnych volieb. „Petičné otázky poznala od polovice júna a na overenie dostatočného počtu podpisov potrebovala krátky čas. Neurobila to úmyselne, lebo vie, že referendum by v tento deň bolo úspešné,“ povedal Fico.

Robert Fico verejne vyzýva Petra Pellegriniho, aby sa vyjadril, či sa zúčastní na protivládnom proteste 19. septembra v Bratislave, do ktorého sa so Smerom chystá zapojiť aj Republika. Fico Pellegrinimu pripomína, že Hlas nebol ani na proteste 1. septembra v Košiciach a na oslavách SNP v Zvolene, kam Smer pozval aj ruského veľvyslanca.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Marek Para mali ďalšiu tlačovú besedu, na ktorej osočovali policajtov NAKA, prokurátorov a sudcov. Fico o vyšetrovateľoch povedal, že sú zvieratá. Policajný prezident Štefan Hamran ohlásil tlačovú besedu na štvrtok o 11.00 s názvom Krajina krivých zrkadiel.

Kandidát na bratislavského župana za Smer Ján Mažgút vyzval Hlas, aby rokovali o jeho podpore vo voľbách. V Hlase uvažujú o nepriamej podpore súčasného župana Juraja Drobu zo SaS.

Fico vyzýva opozičné strany, aby 19. septembra usporiadali veľký protivládny protest v Bratislave. Na organizáciu ponúkol peniaze a štruktúry Smeru, no pripustil, že by na pódiu nebol ani on, ani Ľuboš Blaha, ak s nimi majú iní opoziční politici problém.

Podpredseda Smeru Blanár odmieta, že by ich strana oslavovala Putina tým, že počas osláv výročia SNP pozvali na podujatie aj ruského veľvyslanca. Blanár tvrdí, že pozvaním ruského veľvyslanca ani nelegitimizovali ruský útok na Ukrajinu.

Otec Jána Kuciaka si myslí, že po Sulíkovi by mal do pondelka podať demisiu aj Matovič. Príbuzní zavraždeného novinára a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sú z vládnej krízy a z politikov sklamaní a boja sa návratu Fica k moci. „Podľa môjho názoru tu už nejde o to, že sa človek odlišuje od zvierat, ale je to systém alfasamcov a dvaja kohúti na smetisku,“ povedal Jozef Kuciak starší.

Žiadosť o potlesk pre Vladimíra Mečiara je ďalším z vrcholov kariéry Roberta Fica ako politického vyvrheľa, vyhlásil Eduard Heger. „Robert Fico vysáva k sebe všetky slovenské extrémy a ťahá našu demokratickú republiku ku dnu,“ tvrdí premiér.

Na zhromaždení Smeru v Košiciach chcelo niekoľko ľudí roztiahnuť transparent „Včera Vrbětice, zajtra Košice“. Ľudia z davu, ktorí na povel Ľuboša Blahu kričali, že nechcú liberalizmus, to nedovolili. Transparent roztrhali a odporcom vulgárne nadávali.

Foto - Dušan Karolyi

Na Deň Ústavy zvolal Smer svojich priaznivcov na Hlavnú ulicu v centre Košíc. Na zhromaždení „za predčasné voľby a proti zdražovaniu“ sa od 16. hodiny pri súsoší Immaculata zišlo odhadom okolo dvetisíc ľudí. Medzi vlajkami sa objavila aj ruská či sovietska.

Foto - Dušan Karolyi

Vystúpenie Roberta Fica na zhromaždení k 30. výročiu prijatia ústavy kritizujú viacerí politici. Poslanec Miroslav Kollár (Spolu) opustil sálu na protest proti Ficovej žiadosti o potlesk pre Mečiara a Gašparoviča. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) zasa šéfovi Smeru vyčíta reči o referende.

Robert Fico na slávnostnom zhromaždení ku Dňu Ústavy SR požiadal o potlesk pre Mečiara a Gašparoviča. „Prosím, môžete to hodnotiť, ako chcete, ale ja vás chcem požiadať o potlesk pre dvoch ľudí. Pána predsedu vtedajšej Národnej rady Ivana Gašparoviča a predsedu vtedajšej vlády Vladimíra Mečiara, že to zobrali do svojich rúk,“ povedal.

Osem slovenských europoslancov opätovne vyzvalo európskych socialistov na vylúčenie Smeru. Dôvodom je aj spolupráca s fašistickou stranou Republika a spoločné oslavy SNP s ruským veľvyslancom.

Fico dokončil svoj pád na dno, píše Roman Pataj po oslavách Smeru s ruským veľvyslancom. „Jediný, pre koho je to dobrá správa, je Vladimir Putin. Na zoznam jeho spojencov, ako sú Venezuela, Sýria, Eritrea, Irán či Severná Kórea, sa zaradil aj Smer. Robert Fico je konečne v spoločnosti, do ktorej patrí. Úlohou demokratických politikov je zabrániť tomu, aby nás všetkých do nej dostal spolu so sebou.“

Eduard Heger odsúdil Smer za oslavy SNP s účasťou ruského veľvyslanca. „Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami, takto sa tlieska prelievaniu krvi nevinných,“ vyhlásil premiér.

Pozvánka pre ruského veľvyslanca na oslavy výročia SNP nebola prvým zneužitím tohto sviatku zo strany Roberta Fica. 29. august predstavuje pre šéfa Smeru príležitosť útočiť na politických protivníkov, na migrantov či na Európsku úniu.

Ministerstvo zahraničia v utorok tlmočí ruskému veľvyslancovi Igorovi Bratčikovovi protest za to, že verejne podporil Smer. „Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi,“ kritizuje minister Ivan Koročok stranu Roberta Fica.

Oslavy SNP vo Zvolene – hneď po Robertovi Ficovi rečnil ruský veľvyslanec Bratčikov. Foto N - Daniel Vražda

Židovská obec upozorňuje na spájanie politikov, ktorí sa dlhé roky vydávali za ochrancov odkazu SNP, s jeho odporcami. „Dnes je deň, keď všetci demokraticky zmýšľajúci občania musia jasne týmto politikom ukázať, že sa zahrávajú s ohňom,“ uviedla vo vyhlásení.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, je ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Prišiel aj zástupca bieloruskej ambasády. Hlavný rečník Robert Fico kritizoval sankcie proti Rusku a povedal, že zdražovanie je tu hlavne ich vinou.

Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.

Sme rodina predložila novelu ústavy, ktorá má umožniť skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom alebo referendom. Pokiaľ by referendum bolo úspešné, volebné obdobie by sa skončilo dňom uvedeným v referende. Nová legislatíva by sa mala vzťahovať aj na aktuálne volebné obdobie.

Hlas kritizuje Roberta Fica a Andreja Danka a tvrdí, že „hrubo zavádzali verejnosť.“ Smer predtým kritizoval Hlas, že v župných voľbách uvažuje nad nepriamou podporou Juraja Drobu z SaS. Hlas tvrdí, že zatiaľ nevyslovil podporu žiadnemu kandidátovi a so žiadnym ani nerokoval.

Nové na Dennikn.sk

18:59Ako ruskí propagandisti nepochopili vtip. České sociálne siete sa bavia fiktívnou anexiou Kaliningradu 18:44Molekuly, ktoré sa skladajú ako Lego. Držitelia Nobelovej ceny za chémiu odštartovali pokrok vo výskume liekov aj rakoviny 18:18Graf dňa: Zásah štátu 3-násobne zvýšil regulovanú cenu elektriny. Spozornieť by mali najmä malé podniky 18:15Babiša už súdia, no jeho biznis ďalej rastie. Prvé kliniky na umelé oplodnenie získava aj v Španielsku a Taliansku 17:35Krajniak uspel s rodičovským bonusom, zdroje našiel na poslednú chvíľu v druhom pilieri 17:35Abbé Faria by sa divil 17:20Ako to číta Ivan Mikloš: Vojna na Ukrajine ako budíček. Časť prvá 17:05Shooty: Metodika 17:04NDS sľubuje, že nové mýto vynesie 250 miliónov ročne pri pätinových nákladoch. Presným číslam sa vyhýba  16:47Prajú si Slováci viac víťazstvo Ruska alebo Ukrajiny? Čerstvý prieskum Focusu pre Globsec ukazuje priaznivejšie výsledky 16:32Prokurátor Masár sa nestane zástupcom Lipšica, Žilinkovi ľudia ho zablokovali 15:50Dotknem sa ťa za každú prihrávku, ktorú pokazíš. V Amerike systematicky zneužívali futbalistky 15:49Otcovia budú môcť ísť od novembra na dva týždne platenej otcovskej dovolenky 14:42Krátke dejiny dezercií a odmietania vojenskej služby po vyhlásení mobilizácie 14:06Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masy 13:45Expert Onderčo: Použitie jadrových zbraní by nemalo pre Rusko žiaden význam 13:39Ukážeme vám, ako sa mu vykrútili prsty. Zranenie elitného quarterbacka vydesilo NFL 13:27Novinárky o duševnom zdraví: Sme zvyknutí poradiť si so všetkým sami, ale niekedy jednoducho treba vyhľadať pomoc 13:03Volám sa Viktor a hrám za Šachtar. Keď sa začne bombardovanie, je úplne jedno, čo viem o politike 11:20Bez pomoci v Pešti. Prečo Slovensko na knižnom veľtrhu prezentovalo občianske združenie 11:04Aby som sa s vami stretol, musel som sa nadopovať liekmi, hovorí muž s chronickým únavovým syndrómom 09:00Danglár: Pud sebazničenia 08:39Putin vojnu prehrá a Rusko sa môže rozpadnúť, hovorí český diplomat 08:23Historik Snyder o Československu 1938 a Ukrajine 2022 06:44Slafkovský dostal dve lekcie zo základov hokeja v NHL. Po zápase bol vraj ošetrovaný 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie jeVčera 21:39Minister spravodlivosti Karas: Chcem sa opierať o všetkých poslancov dobrej vôle. S poslancom Tarabom som už rokoval (+ video)Včera 20:38Novela zákona o ochrane prírody od Sme rodina prešla prvým čítaním, v druhom sa má výrazne meniťVčera 19:39Newsfilter: Vitajte, tarabovci, zbohom, rozpočetVčera 19:31Môjmu mužovi aspoň zostali oči a mužské orgány. Čo sa deje na Rusmi okupovanej Ukrajine