Marian Kotleba

Ak by existoval liberálny fašizmus, Mazurek a Kotleba by boli jeho typickými predstaviteľmi, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. Vraví tiež, že Uhríkova Republika sa snaží o „dedémonizáciu“ podobne ako Švédski demokrati, ktorí pôvodne vzišli z neonacistického podhubia. Teraz sú vo Švédsku druhou najsilnejšou stranou.

Otec útočníka zo Zámockej Juraj Krajčík neverí, že by jeho syn bol schopný vraždiť. Povedal to v online rádiu, ktoré prevádzkuje Kotlebova ĽSNS. Krajčík si myslí, že jeho syna musel k vraždeniu niekto zmanipulovať, o synovi hovorí ako o „zneužitej obeti“.

Marian Kotleba povedal, že hlasovanie o prelomení veta bolo hlasovaním proti liberálom a ich „chorému videniu sveta“. Predseda ĽSNS zároveň skritizoval samosprávy, ktoré upozorňovali na to, že im štát vezme peniaze z rozpočtov na zaplatenie prorodinného balíčka.

Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“

Snem ĽSNS potvrdil Mariana Kotlebu vo funkcii šéfa strany. Kotleba sa vzdal funkcie po svojom odsúdení a strate poslaneckého mandátu začiatkom apríla. (tasr)

Mariana Kotlebu nepustili do parlamentu, vedenie Národnej rady mu ukázalo oznámenie, že mu právoplatným rozsudkom mandát zanikol a má vrátiť poslaneckú kartičku. Kotleba následne z budovy parlamentu odišiel.

Foto - N

Marian Kotleba sa snaží dostať na rokovanie parlamentu, aj keď mu po odsúdení zanikol poslanecký mandát. „Idem do práce,“ oznámil Kotleba novinárom s tým, že mu neprišiel žiaden oficiálny papier o zániku mandátu.

OĽaNO ani Za ľudí nepodporia prípadný opätovný vznik klubu ĽSNS. Ten zanikol po tom, ako jeho predsedovi Marianovi Kotlebovi zanikol poslanecký mandát.

Kotlebova ĽSNS vníma zrušenie svojho klubu v parlamente ako krok „protinárodnej vlády“ voči opozícii. „Toto rozhodnutie, pod ktoré sa podpísal maďarský podpredseda parlamentu Gábor Grendel, je nezákonné, pretože vychádza z nesprávnej skutočnosti, že zanikol poslanecký mandát predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu,“ píše strana v stanovisku.

Ďalším krokom by malo byť rozpustenie ĽSNS, píše Roman Pataj po tom, ako Kotleba už nie je poslancom Národnej rady. „Keby štát kotlebovcov zakázal, ale mazurekovcov nechal tak, výsledok by bol nulový až záporný,“ dodáva.

Marian Kotleba prišiel o mandát poslanca, tým zaniká aj poslanecký klub ĽSNS. Členovia ĽSNS sa tak stávajú nezaradenými poslancami, oznámil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý podpísal rozhodnutie v zastúpení predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).

Marian Kotleba v parlamente. Foto N - Vladimír Šimíček

Na otázku, či by mal byť Maroš Žilinka odvolaný, Eduard Heger odpovedal, že ho jeho správanie mrzí a že sa z generálneho prokurátora stáva „hrdina dezinfowebov“.

Neonacista by rád zostal v parlamente demokratického štátu, píše Newsfilter. „Kým pred týždňom sa schoval za vlastné dieťa, pretože sa bál, že ho zo súdu odvedú rovno do väzenia, dnes si vymýšľa nezmyselné právne konštrukcie, pretože má strach, čo s ním bude, keď nebude môcť otravovať vzduch v parlamente. V parlamente štátu, ktorého režim by tak rád zmenil.“

Ústavný právnik Marek Káčer vysvetľuje dôvod, prečo Kotleba o poslanecký mandát príde. „Keďže Kotleba bol odsúdený za úmyselný trestný čin, sú splnené všetky ústavné podmienky na to, aby jeho mandát zanikol.“ Kotleba tvrdí, že o mandát prísť nemusí, pretože dostal iba podmienečný trest, .

Ústavní právnici nesúhlasia s Kotlebovým výkladom Ústavy SR, že mu poslanecký mandát nezanikol, pretože dostal len podmienečný trest. Lídra ĽSNS odsúdili za úmyselný trestný čin, preto v tomto prípade poslanecký mandát zaniká, vysvetľujú právnici. O Kotlebovom „priamom úmysle“ hovoril v rozsudku aj Najvyšší súd.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba si chce ďalej uplatňovať poslanecký mandát. Odvoláva sa pritom na ústavu, kde sa v súvislosti so stratou mandátu hovorí aj o podmienečnom treste. Uviedol to v stanovisku, ktoré zverejnil na facebooku.

Súd musel na Kotlebu pozerať ako na prvopáchateľa aj napriek jeho 20-ročnej politickej dráhe, vraví Miroslav Mareš z brnianskej politológie. „Problémom slovenskej justície je skôr to, že nebola schopná potrestať niektoré jeho činy, ktoré boli závažnejšie, vrátane rozdúchavania nenávistných nálad.“

Komentátori Denníka N Zoltán Szalay a Tomáš Gális sú z rozsudku nad Marianom Kotlebom sklamaní. Extrémisti si budú podľa Gálisa dávať viac pozor a nebudú s nacistickou numerológiou pracovať tak ako Kotleba. „Ale od toho, aby boli neonacistami, ich to asi neodradí.“

Demokracia pri Kotlebovi obstála, volanie po drakonickom odsúdení nie je adekvátne, hovorí odborník na extrémizmus Miroslav Mareš. „Hľadať problém v tom, že nebol odsúdený nepodmienečne, a vyvodzovať z toho, že by demokracia bola benevolentná, považujem za chybný názor. Keďže bola konštatovaná vina, rozsudok odstrašovací potenciál má.“

Odsúdenie Kotlebu je podľa zástupcu špeciálneho prokurátora veľmi dobrá správa pre celú spoločnosť. Ladislav Masár hovorí, že exponovaní predstavitelia extrémizmu sa na súde často správajú ako zbabelci a tvária sa, že ani nevedia, prečo tam sú. „Obzvlášť zavrhnutiahodné až perverzné mi prišlo to, že na to zneužil charitatívnu udalosť,“ povedal o Kotlebovi.

Je legitímne rozprávať sa o tom, kto môže navrhnúť rozpustenie strany, vraví ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V súčasnosti môže takýto návrh podať iba generálny prokurátor.

Video:  Ako odsúdili Kotlebu za neonacizmus. Celý rozsudok Najvyššieho súdu.

Jaroslav Naď si myslí, že by Kotlebova strana ĽSNS mala byť rozpustená. „Marian Kotleba je odsúdený za extrémizmus a je adekvátne pristupovať tak aj k jeho strane.“ Podľa ministra obrany (OĽaNO) je to teraz na generálnej prokuratúre a na súdoch.

Náhradníčkou na poslanecký mandát za Mariana Kotlebu je expredsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová. Jej bývalú stranu sponzoroval Bohuš Garbár zo špiónskej aféry v ten istý rok, ako sa postavila do jej čela. Putina hájila ešte deň pred inváziou, za uznaním separatistických republík na východe videla „mierovú misiu“.

Kým prvostupňový súd Kotlebu odsúdil za založenie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv, Najvyšší súd už len za prejav sympatií k takému hnutiu. „Kotleba bol predsa dve desaťročia najvýraznejším reprezentantom neonacizmu na Slovensku a založil hneď dve hnutia, ktoré smerovali k rozkladu demokracie, tak o akých sympatiách je reč?“ pýta sa Juraj Javorský v Newsfiltri.

Kotlebova šanca kandidovať v nasledujúcich parlamentných voľbách je po verdikte Najvyššieho súdu len teoretická. Aj keď sa mu skúšobná lehota podmienky skončí krátko pred voľbami, súd ešte bude musieť o ňom rozhodnúť, či sa v podmienke osvedčil.

Prezidentka Zuzana Čaputová počká s hodnotením rozsudku voči Marianovi Kotlebovi na jeho odôvodnenie. „Je dôležité, aby miernejší verdikt v tomto prípade nebol väčším povzbudením pre stúpencov extrémizmu než pre spoločnosť, ktorú treba pred extrémizmom chrániť,“ uviedol jej hovorca Martin Strižinec.

Odsúdeného Mariana Kotlebu by po strate poslaneckého mandátu mala v parlamente nahradiť Slavěna Vorobelová. Potvrdil to hovorca ĽSNS a poslanec Martin Beluský. (tasr)

Zbabelec sa bál zbytočne, píše Tomáš Gális v komentári. „Kotleba môže byť spokojný, ale jeho odsúdenie je ďalším argumentom v prospech zákazu ĽSNS.“

Marian Kotleba v prvej reakcii na jeho podmienečné odsúdenie tvrdí, že v jeho prípade v skutočnosti išlo o to, aby ho zbavili mandátu poslanca Národnej rady. „Úloha systému bola splnená, pretože sa vôbec nebojovalo o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu,“ napísal predseda ĽSNS na Facebooku.

Marian Kotleba stráca poslanecký mandát, aj keď dostal iba podmienku, lebo je odsúdený za úmyselný trestný čin. Podobne v roku 2019 musel odísť z parlamentu Milan Mazurek. Podľa ústavy zaniká mandát poslanca „dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin“.

Marian Kotleba príde o poslanecký mandát, Najvyšší súd ho odsúdil na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na rok a 6 mesiacov za to, že šekmi v hodnote 1488 eur verejne sympatizoval s neonacizmom. Zrušil tak rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý posielal predsedu ĽSNS do väzenia na 4 roky a 4 mesiace.

Kotlebove šeky so sumou 1488 eur. Foto – archív

Najvyšší súd vyhlási rozsudok v procese s Marianom Kotlebom o 13.40 h. Obhajcovia žiadajú prípad šekov na 1488 eur buď vrátiť Špecializovanému trestnému súdu, alebo Kotlebu zbaviť viny.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák nepovedal, či po právoplatnom rozsudku nad Kotlebom predložia návrh na rozpustenie strany. „Dôkladne monitorujeme situáciu, naše závery sa opierajú nielen o závery našich súdov, ale aj medzinárodných. Každý jeden moment vyhodnocujeme,“ povedal.

Marian Kotleba označuje za protizákonné, že súd rozhodol o pokračovaní pojednávania bez jeho prítomnosti, aj keď súdu doručil ospravedlnenie. Na Facebooku tvrdí, že sa stará o syna, ktorý má vysoké horúčky.

Neznámy páchateľ nahlásil, že v budove súdu, ktorý pojednáva prípad Mariana Kotlebu, je bomba. Na asi 40 minút sa pojednávanie v kauze šekov na 1488 eur prerušilo.

Marian Kotleba sa vo svojom písomnom odvolaní rečnícky spýtal, či trest vo výške 4 roky a 4 mesiace, ktorý dostal pred rokom a pol na Špecializovanom trestnom súde, bol vecou náhody alebo či nešlo o propagáciu nacistickej organizácie SS, lebo – ako sa vraj dočítal na internete – číslo 44 na túto organizáciu odkazuje.

Na Najvyššom súde prečítali dôvody, prečo sa Marian Kotleba odvolal proti rozsudku, ktorým ho Ružena Sabová odsúdila na 4 roky a 4 mesiace väzenia. Sudkyňu označil za zaujatú. Namietal napríklad, že prerušila jeho záverečnú reč aj záverečné reči obhajcov.

Najvyšší súd bude pokračovať v pojednávaní v kauze šekov bez prítomnosti Mariana Kotlebu. Senát jeho ospravedlnenie označil za „nie riadne a dôveryhodné“, nijako podľa neho nedokazuje, že opateru o chorého syna neskúsil zabezpečiť aj inak.

Marian Kotleba sa ospravedlnil z pojednávania v kauze šekov na 1488 eur, lebo vraj ošetruje chorého syna. „Keďže matka sa dlhodobo nachádza v zahraničí a dieťa je na mňa naviazané, keď je chorý, neviem starostlivosť o neho zabezpečiť inak ako osobne,“ vysvetlil písomne súdu.

O 10.00 h sa začína pojednávanie s Marianom Kotlebom v kauze šekov na sumu 1488 eur. Kotleba včera avizoval, že nepríde, zrušil sa aj protest jeho priaznivcov pred Justičným palácom. Ráno bol na mieste pokoj.

Očakávané udalosti:

  • 10.00 h Najvyšší súd bude rozhodovať, či Kotleba pôjde do väzenia;
  • 16.30 h súd rozhodne o väzbe pre kľúčových svedkov Makóa a Beňu;
  • prezidentka Čaputová sa stretne so šéfkou USAID a dobrovoľníkmi;
  • Zelenskyj vystúpi v Bezpečnostnej rade OSN,
    ministri financií EÚ budú hovoriť o dôsledkoch vojny na Ukrajine;
  • Stoltenberg má tlačovku pred zasadnutím ministrov zahraničia NATO;
  • koná sa darcovská konferencia na pomoc Moldavsku s utečencami;
  • hrá sa štvrťfinále Ligy majstrov: Benfica – Liverpool, ManCity – Atletico.

Marian Kotleba sa v utorok nezúčastní svojho súdneho pojednávania na Najvyššom súde, kde sa má rozhodnúť, či pôjde za kauzu šekov v hodnote 1488 eur do väzenia. „Žiaľ, z vážnych osobných a zákonných dôvodov, ktoré v tejto chvíli nebudem zverejňovať, sa zajtrajšieho pojednávania nemôžem zúčastniť,“ uviedol predseda ĽSNS na Facebooku.

Je veľmi pravdepodobnou možnosťou, že zo Slovenska sa môže stať antisystémový mafiánsky štát, myslí si Marián Leško. Súvisí to podľa neho aj s tým, že koncept brániacej sa demokracie je v našich podmienkach vnímaný ako abstraktný a nie veľmi záväzný. „Je vnímaný v štýle – nejako bolo, nejako bude. Aj keď výsledkom môže byť, že bude, ako nebolo.“

Marian Kotleba sa v kauze šekov na sumu 1488 eur postaví pred súd 5. apríla. Najvyšší súd vytýčil nový termín pojednávania, ktoré malo byť pôvodne v utorok 8. marca.

Marian Kotleba čelí ďalšiemu obvineniu, tentoraz z podnecovania. Dôvodom je video z leta minulého roka, v ktorom zvolával na protest proti pandemickým opatreniam a hovoril o „blokáde Bratislavy“ na viacerých dopravných uzloch. Časť uznesenia o vznesení obvinenia zverejnil sám Kotleba na Facebooku.

Zajtrajšie pojednávanie v kauze šekov na 1488 eur s Marianom Kotlebom je zrušené, dôvodom je Kotlebova žiadosť o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Kotlebovi mohli zajtra potvrdiť väzenie.

V utorok bude na Najvyššom súde odvolací proces s Marianom Kotlebom v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur. Prvostupňový súd ho v októbri 2020 neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody.

Ak by Najvyšší súd v utorok oslobodil Mariana Kotlebu v kauze šekov, tak by to podľa komentátora Mariána Leška bola katastrofa. Kotleba totiž podľa neho urobil to, čo kedysi Putin, keď dal zabíjať svojich odporcov tak, aby bolo všetkým jasné, že to robí on. „Ak by mu to naozaj prešlo, tak nie sme brániaca sa demokracia, ale sme demokracia, ktorá si nezaslúži milosť,“ povedal Leško v podcaste V redakcii.

Slovenskí fašisti útočili na Ukrajinu aj za Tisa a komunisti vždy podporovali invázie Kremľa, píše Karel Hirman. „Fašistov a nacistov sme porazili v roku 1945, komunistov a boľševikov v 1989. Musíme ich poraziť aj teraz.“

Nové na Dennikn.sk

12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej ŠtiavniceVčera 10:35Na daňové priznanie musia myslieť aj Ukrajinci, ktorí u nás pracujú. Môže byť pre nich aj výhodnéVčera 09:56Nehorázne úprimná, kritická voči sebe, rodine aj spoločnosti. Tove Ditlevsenová a jej životné zápasyVčera 09:21Keď dochádzajú odborné argumenty, na rad prichádzajú osobné invektívyVčera 09:10Najprv nabúrala do obchodnej lode, potom oboplávala svet. Príbeh Jessicy Watsonovej vykresľuje dráma na Netflixe