Aliancia

Kandidátom Aliancie v prezidentských voľbách bude predseda strany Krisztián Forró. Jeho nomináciu má ešte potvrdiť stranícky kongres, ktorý bude 9. decembra v Patinciach. (napunk)

Podľa viacerých neoficiálnych zdrojov môže byť nominantom koalície na splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny György Gyimesi. Exposlanec tvrdí, že takúto ponuku nedostal a slabé kompetencie splnomocnenca preňho robia túto funkciu nezaujímavou.

Viktor Orbán pokarhal stranu Aliancia za to, že sa nedostala do slovenského parlamentu. Maďarský premiér tak urobil na stretnutí s predstaviteľmi etnických strán zahraničných Maďarov v Budapešti za zatvorenými dverami. Podľa Orbána urobili členovia strany v kampani málo práce. (napunk)

Našli sa voliči, ktorí ani nepočkali na rozuzlenie dilemy od Aliancie – ako presvedčení sympatizanti Fideszu volili rovno Smer, píše János Fiala-Butora. „Zároveň má tento jav aj svoj protipól, keď niektorí maďarskí politici just dokazujú svoje demokratické presvedčenie vystúpeniami proti Viktorovi Orbánovi, aj keď to v danom kontexte nemá svoje miesto.“

V Aliancii uvažujú, že by sa ich prezidentským kandidátom mohol stať trnavský vicežupan József Berényi alebo predseda strany Krisztián Forró. Berényi tvrdí, že nemá takéto ambície, ale vie si predstaviť, že by viedol kandidátku strany v eurovoľbách. Forró hovorí, že verejnosť budú informovať až po vnútrostraníckych debatách. (napunk)

Medzi iniciátormi zberu podpisov na vznik novej strany Maďarská aliancia je aj tajomníčka Aliancie v Dunajskej Strede Zuzana Szűcsová. Aliancia tvrdí, že nechcú zakladať novú stranu ani zmeniť názov. „Podľa našich informácií bude táto iniciatíva stiahnutá,“ reagovala strana. (napunk)

Maďarský úrad vlády tvrdí, že neúspech strany Aliancia vo voľbách nebude mať žiadny vplyv na dotácie pre maďarskú menšinu na Slovensku. Budapešť uviedla, že to bude pre ňu aj v budúcnosti prioritou. Bude naďalej podporovať aj médium blízke Fideszu Ma7.sk, ktoré dostáva ročne 1,3 milióna eur z maďarského rozpočtu. (napunk)

Aliancia zostala sama na politickej scéne Maďarov na Slovensku, a to je veľká príležitosť, vraví József Berényi. Tvrdí, že verejnoprávne médiá v Maďarsku dali v kampani veľký priestor Smeru, čo mohlo zhoršiť výsledky Aliancie. (napunk)

Poslancom v parlamente za OĽaNO bude aj Viliam Tankó, ktorý bol zapísaný na dvoch kandidátkach do volieb – OĽaNO aj Aliancia. Tankó totiž pracoval v Sládkovičove vo firme ABAmet, ktorú vedie líder Aliancie Krisztián Forró.

Maďari na Slovensku ešte nikdy neboli takí politicky izolovaní ako teraz, píše Zoltán Szalay. „Maďarské strany na Slovensku sa ocitli v hlbokej kríze. Táto veta platila už aj v roku 2020, ale situácia sa odvtedy nezlepšila, skôr sa zhoršila.“

Predseda Aliancie Krisztián Forró, lídri Modrých a Mosta-Híd László Sólymos a Mikuláš Dzurinda a predseda Maďarského fóra Zsolt Simon. Foto - TASR a FB

Politik Aliancie Örs Orosz tvrdí, že pred voľbami inicioval koalíciu s KDH. Medzi stranami sa podľa neho uskutočnilo aj jedno stretnutie, ale KDH nemalo záujem o spoluprácu. Nabudúce už Aliancia nemôže kandidovať samostatne, myslí si Orosz. (napunk)

Maďarské strany ešte nikdy nevolilo tak málo voličov ako teraz. V roku 2020 volilo Maďarskú komunitnú spolupatričnosť a Most-Híd spolu 171-tisíc voličov, teraz dostali strany Aliancia, Modrí-Most a Maďarské fórum iba 142-tisíc hlasov. V roku 2016 mali SMK a Most spolu ešte 275-tisíc hlasov. (napunk)

Etnické strany majú svoje miesto a sú jedinou cestou k zachovaniu maďarskej komunity, tvrdí Krisztián Forró. Aliancia sa podľa neho nedostala do parlamentu pre nedostatočnú mobilizáciu, obviňuje aj médiá a prieskumy. (napunk)

Maďarská etnická strana sa už samostatne nevie dostať do parlamentu, hovorí György Gyimesi, ktorý kandidoval za Alianciu a získal druhý najvyšší počet preferenčných hlasov po predsedovi Krisztiánovi Forróovi. S ktorou stranou by mala Aliancia spolupracovať, však ešte nevie. (napunk)

Predseda Aliancie Krisztián Forró berie na seba politickú zodpovednosť za neúspech vo voľbách. Pred voľbami vôbec nepripúšťal možnosť, že sa Aliancia nedostane do parlamentu, no maďarská menšina tam nebude mať zastúpenie ani v tomto volebnom období. György Gyimesi hovorí o konci etnickej politiky.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.

Vláda nedodržala svoj sľub, že sčítanie hlasov pôjde bez problémov, hovorí predseda Aliancie Krizstián Forró. Zopakoval, že sa vyjadrí až k finálnym výsledkom. Strana je tesne nad hranicou zvoliteľnosti a je otázne, či sa dostane do parlamentu.

Predseda Aliancie Krisztián Forró nechcel komentovať exit poll, podľa ktorého strana získala 4,3 % hlasov. Poďakoval voličom, ktorí dali hlas Aliancii, a dodal, že komentovať bude až definitívne výsledky volieb. (napunk)

Do centrály Aliancie už prišiel predseda Krisztián Forró, s médiami sa zatiaľ nechcel rozprávať. O čosi neskôr prišiel aj György Gyimesi, no v centrále strany sa aktuálne nachádza len veľmi málo ľudí. (napunk)

Slovensko si predvolalo maďarského veľvyslanca pre vyjadrenia ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa na predvolebných zhromaždeniach Aliancie. Zasahovanie do kampane považuje náš rezort diplomacie za vymykajúce sa štandardom diplomatickej komunikácie.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó prišiel na Slovensko osobne podporiť Alianciu a vyzýval maďarských voličov, aby využili možnosť hlasovať za jednotnú maďarskú stranu. Szijjártó tvrdí, že mu slovenský šéf diplomacie poslal SMS, aby sa správal slušne.

Péter Szijjártó s politikmi Aliancie v Kolárove. Foto - TASR

György Gyimesi tvrdí, že by si ani nesadol za rokovací stôl s PS, ak sa Aliancia dostane do parlamentu. Podľa predsedu Aliancie Krisztiána Forróa je to Gyimesiho súkromný názor. Strana oficiálne vylúčila spoluprácu so Smerom a podľa Forróa to stále platí.

Nerátame s možnosťou, že sa Aliancia nedostane do parlamentu, hovorí predseda strany Krisztián Forró. „Naša komunita sa spojí, je nás osem a pol percenta. Musíme dosiahnuť päť percent. V župných voľbách sme dosiahli obrovský historický úspech, vďaka čomu je v súčasnosti Aliancia na župnej úrovni najsilnejšou stranou na Slovensku. Môžeme a musíme stavať na tomto úspechu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Strana Aliancia šíri nepravdivé informácie, Zoltán Cziprusz, štvorka na kandidátke strany, vo volebnom vysielaní TA3 ukázal prieskum Global View Institute, podľa ktorého má jeho strana 6,1 %. Napunk zistil, že takýto inštitút neexistuje.

Napunk organizuje v pondelok o 19.00 debatu o voľbách v sídle tanečného divadla Ifjú Szivek v Bratislave. Hosťami budú šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a politológ Barnabás Felicián Tóth. Debata bude v maďarčine.

Napunk organizuje predvolebnú diskusiu s maďarskými kandidátmi 20. septembra o 18.00 h v Dunajskej Strede v Europe Center. Diskutovať budú Tibor Forró (PS), Zsolt Gál (Maďarské fórum), Ábel Ravasz (SaS) a Konrád Rigó (Modrí, Most-Híd). Debata bude v maďarčine.

Malú nádej na parlament dáva aktuálny prieskum Focusu strane Demokrati (3,7) aj maďarskej Aliancii (3,6). Za nimi nasleduje ĽSNS (1,8), spojenie Modrých a Mosta-Híd (1,5) a Maďarské fórum kandidujúce s ODS a ďalšími stranami (0,8).

Predseda Aliancie Krisztián Forró vyzval lídra Modrých Mikuláša Dzurindu, aby odstúpil z volieb. Urobil to už druhýkrát, tentoraz v štúdiu Denníka N na debate lídrov menších strán. Obaja politici diskutovali o tom, čo môžu ponúknuť voličom, aj s líderkou Demokratov Andreou Letanovskou.

Aliancia spustila telefonickú kampaň, v ktorej šéf strany Krisztián Forró z nahrávky povzbudzuje voličov v maďarčine, aby ich volili. Podľa právnika by pritom na takéto hovory potrebovali predbežný súhlas ľudí a nie je jasné ani to, odkiaľ majú zoznam po maďarsky hovoriacich občanov.

Strana Aliancia sa nebude zúčastňovať na predvolebných debatách s maďarskými politikmi iných strán. Odôvodňujú to tým, že ich voliči nechcú počúvať hádky maďarských politikov. Ich bojkot sa okrem strán Most-Híd a Maďarské fórum týka aj maďarských kandidátov iných strán. (napunk)

Zhruba 45 % voličov na Slovensku je orientovaných skôr prozápadne, 45 % skôr na Východ, hovorí exminister László Gyurovszky, ktorý analyzoval výsledky volieb za 30 rokov. „Medzi Maďarmi je tento pomer približne 70 : 30 v prospech Západu. Výsledky volieb záviseli vždy od toho, koľko hlasov prepadlo na jednej alebo na druhej strane,“ vraví v rozhovore.

Podpora maďarských strán spolu prekračovala 6 percent a nie je racionálny dôvod, prečo to nevyužili, vraví exminister László Gyurovszky v rozhovore. Prítomnosť maďarských strán v parlamente by bola podľa neho žiaduca, lebo tieto strany boli vždy prozápadne orientované.

Foto N - Vladimír Šimíček

Strana Aliancia nechce komentovať kandidatúru Ivana Korčoka, v prezidentských voľbách chce mať vlastného kandidáta. Podľa podpredsedu strany Szabolcsa Mózesa sa Korčok nemôže považovať za autentického kandidáta iba preto, že opakuje „proeurópske lózungy“. Šéf Mosta-Híd László Sólymos považuje Korčoka za skúseného a pripraveného kandidáta. (napunk)

Neexistuje racionálne vysvetlenie na to, že maďarské strany nekandidujú vo voľbách spolu, hovorí exminister za SMK László Gyurovszky. Strany podľa neho už z volieb odstupovať nebudú, keďže zaplatili za reklamné plochy a spustili kampane. O návrate Mikuláša Dzurindu do politiky si myslí, že „nie je možné vstúpiť dvakrát do tej istej rieky“. (napunk)

Malé strany odstúpiť z volieb neplánujú a netlačia ich k tomu ani tie s väčšou podporou. Boja sa, že by takáto výzva vyznela arogantne. Pomerne prekvapivo s ňou prišiel Krisztián Forró z Aliancie, ktorý navrhol Mikulášovi Dzurindovi, aby podporil KDH. Maďarské fórum zasa nabádal na odstúpenie v prospech svojej strany.

Organizácia exšéfa SMK Pála Csákyho získala v roku 2011 dotáciu v prepočte 160-tisíc eur priamo z maďarského rozpočtu, odhalil web hvg.hu. Ďalšia organizácia blízka SMK s názvom Főnix získala v tom roku zhruba 600-tisíc eur. Uznesenia vlády získal portál súdnou cestou. (napunk)

Kandidát Aliancie György Gyimesi nevylučuje, že by sa po voľbách uchádzal o funkciu predsedu strany. Jeho ďalšia budúcnosť v strane podľa neho závisí od toho, akú podporu získa. Vraví, že ak sa Aliancia dostane do parlamentu, bolo by hlúpe odmietnuť pozvánku od Smeru na koaličné rokovania. (napunk)

Kandidáti Aliancie výrazne skresľujú čísla migrantov prichádzajúcich cez Maďarsko na južné Slovensko. Tvrdia, že v okrese Rimavská Sobota registrujú denne 50 migrantov, podľa polície ide mesačne v priemere o 230. Od začiatku roka do polovice júla registrovali v okrese dokopy 1 654 migrantov. (napunk)

Kým na hranici zvoliteľnosti sa podľa AKO pohybuje až šesť strán, Demokrati a Aliancia sú hlboko pod ňou. V júli obom namerali len niečo málo vyše 2 %. Ešte menej majú Modrí s Mostom či Kotlebova ĽSNS.

Orbán vidí, že Forró s Berényim šance Aliancie nezvýšili, ale znížili, keď medzi seba privolali Gyimesiho, píše Konrád Rigó z Mosta-Híd. „Gyimesiho kontroverzné vyjadrenia čísla v prieskumoch nezdvihli. Tak im Orbán chcel pomôcť v kampani. Aj za tú cenu, že podobné výroky najviac škodia nám, Maďarom žijúcim na Slovensku.“

Budapešť drží palce maďarskej strane, aby v slovenských voľbách dosiahla dobrý výsledok, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó s tým, že chce, aby Maďari mali silné zastúpenie v Bratislave. „Toto nikto nemôže považovať za zasahovanie do vnútropolitických záležitostí,“ dodal.

Súčasťou volebného programu Aliancie bude aj uznanie kolektívnych menšinových práv. Strana chce napríklad presadiť riešenie Benešových dekrétov, školskú samosprávu pre národnostné školy či maďarčinu ako regionálny úradný jazyk.

Danglár: Maďarské kráľovstvo

Premiér Ľudovít Ódor označil výroky Viktora Orbána o Slovensku ako o „odtrhnutom území“ za neprijateľné. „Neprospieva to ani bilaterálnym vzťahom a nepomáha to ani maďarskej menšine na Slovensku,“ dodal Ódor.

Viktor Orbán skritizoval maďarských politikov na Slovensku preto, lebo vo Fidesze nevidia šancu na úspech Aliancie vo voľbách, vraví politológ Barnabás Felicián Tóth. Fideszu, ktorý dlhodobo podporuje SMK a Alianciu, podľa neho zrejme došla trpezlivosť.

Od roku 1920 je to historický fakt, reagoval predseda strany Aliancia Krisztián Forró na slová Viktora Orbána, ktorý na festivale Maďarov v Rumunsku hovoril o Slovensku ako o odtrhnutom území. Pre výroky maďarského premiéra si Slovensko predvolalo maďarského veľvyslanca. (napunk)

Viktor Orbán rokoval v rumunskom meste Băile Tușnad s predstaviteľmi maďarských menšinových etnických strán vrátane šéfa Aliancie Krisztiána Forróa. Maďarský premiér prednesie svoj tradičný veľký politický prejav na festivale Tusványos v sobotu. (napunk)

György Gyimesi by rokoval so Smerom o spoločnom vládnutí, v Aliancii to oficiálne vylučujú. Podľa Gyimesiho má Ficova strana odpovede na problémy, ktoré zamestnávajú aj maďarských voličov, a treba im ponúknuť rovnaké odpovede po maďarsky.

Kandidát Aliancie György Gyimesi hovorí, že ak po voľbách dostanú pozvánku od Smeru na koaličné rokovania, nemali by ju odmietnuť. Strana však oficiálne odmieta spoluprácu so Smerom a predseda Krisztián Forró aj šéfovia platforiem SMK a Spolupatričnosť s Gyimesim nesúhlasia. (napunk)

Spájanie maďarských strán po voľbách už neprichádza do úvahy, hovorí predseda Mosta-Híd László Sólymos. „Sú ľudia, s ktorými sa to nedá,“ dodáva. Kandidatúra Györgya Gyimesiho za Alianciu bola podľa neho len poslednou kvapkou. (napunk)

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Fico to nemá pod kontrolouVčera 20:21Po Smere sa do Bratislavy pustil aj Kaliňák z Hlasu. Šíri mýty, chýba už len ten s masteným chlebom, reaguje ValloVčera 20:06Korčok verzus Pellegrini: Kampaň plynie bez stretu favoritov, ich odkaz pre voličov je podobný. S podporou čakajú aj stranyVčera 19:47Nový policajný prezident Solák hovorí, že budú vyšetrovať korupciu aj na najvyšších miestach. Spišiakovu dôveru stratilVčera 18:02Graf dňa: Slovenské domácnosti platia za plyn skoro najmenej v EÚ, vláda ho chce napriek tomu vo veľkom dotovaťVčera 17:50Klebety nie sú zlé, keď klebetíte správne. Spoločnosť by bez nich neexistovala, tvrdí psychológVčera 17:16Slovnaft môže z Tarabu cítiť šancu na nové spaľovne. Tá jeho má ročne zhltnúť až 320-tisíc ton odpaduVčera 16:55Shooty: V mene svätého HubertaVčera 16:54Ulož.to sa od decembra radikálne mení. Zmizne pirátsky obsah, vďaka ktorému služba vyrástlaVčera 16:54Šimkovičová mala peniaze na boj proti dezinformáciám, dala ich na opravu strechy Slovenskej filharmónieVčera 16:15Vláda dá ľuďom na hypotéky do 150 eur mesačne, väčšina nedostane ani polovicuVčera 16:05Farmári dostanú stámilióny dotácií neskôr, ako je obvyklé, a to znervózňuje aj banky. Takáč viní predchodcovVčera 16:04Smer chystá Gašparovi cestu do SIS, robí to nenápadne cez ministerstvo športuVčera 15:29Navrhli najlepší súkromný interiér aj kanceláriu: Interiér musí fungovať, aj keď vymeníte sedačku alebo stoličkyVčera 14:48Štefan Kuffa po 34 dňoch odchádza k Tarabovi. Nezohrali sa so Šimkovičovou, vraví poslanec MichelkoVčera 14:47Vývoj bojov (644. deň): Putin prechádza na totálnu vojnuVčera 14:27Môže prekonať Lewandowského a Tuchel sa s ním radí o taktike. V čom sa Kane líši od ostatných útočníkovVčera 13:47Škrabák o sebe tvrdil, že je zberateľ a milovník štúrovcov. Za extrémizmus dostal tri roky podmienečneVčera 13:31Ako to číta Ivan Mikloš: Rozumom Rusko nepochopíš. V čom som sa v súvislosti s Ruskom mýlilVčera 12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku?Včera 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónuVčera 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinouVčera 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio)Včera 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadeníVčera 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladýchVčera 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostrediaVčera 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smejeVčera 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu ZielinskiVčera 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým?Včera 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker