Maďarské strany na Slovensku

Aliancia zatiaľ neuzavrela rokovania s Györgyom Gyimesim (OĽaNO) ani s Maďarským fórom Zsolta Simona. Záujem o spoluprácu podľa strany prejavil aj Igor Matovič.

Maďarská vláda od septembra zvyšuje podporu pre deti v susedných krajinách, ktoré chodia do škôl s vyučovacím jazykom maďarským, zo súčasných v prepočte asi 57 eur na približne 256 eur. Okrem toho posiela všetkým prvákom školské tašky a štipendium asi 26 eur. (napunk)

Pál Csáky tvrdí, že Mikuláš Dzurinda konzultoval svoj nový projekt aj s ním, ale nepridal sa k nemu. „Povedal som mu, že nemožno dvakrát vstúpiť do tej istej rieky,“ dodal bývalý predseda SMK. (napunk)

Aliancia a Maďarské fórum Zsolta Simona sa nakoniec dohodnú a pôjdu do volieb spolu, predpovedá šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. „Aj Zsolt Simon musí vedieť, že má väčšiu šancu na kandidátke Aliancie alebo inej maďarskej strany než na silnej kandidátke slovenskej strany. Myslím si, že sa nakoniec dohodnú.“

Časť strany Aliancia víta darovanie migov Ukrajine, časť to kritizuje. Šéf platformy Mosta-Híd Konrád Rigó to označil za správne rozhodnutie, ale predseda strany Krisztián Forró vo svojej reakcii zdôrazňuje, že s darovaním stíhačiek nesúhlasí väčšina slovenskej populácie. (napunk)

Poslanec za OĽaNO György Gyimesi sa nedohodol s platformou SMK strany Aliancia o volebnej spolupráci. Rokovania pokračujú budúci týždeň. (napunk)

Györgyovi Gyimesimu ponúkli neoficiálne 150. miesto na kandidátke Aliancie, s ponukou nebol spokojný. Jeho spoluprácu s Alianciou nepodporuje časť strany a negatívne reakcie prichádzajú aj z Maďarska.

György Gyimesi a Krisztián Forró. Foto N - Vladimír Šimíček

György Gyimesi bude v piatok rokovať s platformou SMK strany Aliancia o volebnej spolupráci. Gyimesi už dostal neoficiálnu ponuku kandidovať na kandidátke Aliancie. OĽaNO tiež poslalo list Aliancii s návrhom na spoluprácu, o ktorom vraj Gyimesi nevedel. (napunk)

Najpopulárnejším politikom medzi Maďarmi na Slovensku je podpredseda trnavskej župy József Berényi, ukazuje prieskum Fóra inštitútu pre výskum menšín. Berényiho by volilo 46 percent respondentov, druhý je Gyula Bárdos so 46 percentami, tretí László Sólymos so 41 percentami. Györgya Gyimesiho by volilo 28 percent opýtaných. (napunk)

Robert Fico má v súvislosti s vojnou na Ukrajine veľmi podobné názory ako maďarská vláda, vraví v rozhovore maďarský veľvyslanec Csaba Balogh. Ministri zahraničia krajín EÚ by podľa neho mali nasledovať príklad šéfa maďarskej diplomacie, ktorý chodí pravidelne do Moskvy.

Maďarské fórum a Modrá koalícia sa dohodli na zintenzívnení dialógu, povedal Zsolt Simon po stretnutí s Miroslavom Kollárom. Hovorili spolu o krokoch strán pred voľbami aj o možnej spolupráci.

Šéf platformy Mosta-Híd v strane Aliancia Konrád Rigó podáva občianskoprávnu žalobu na Györgya Gyimesiho. Gyimesi nazval Rigóa zradcom a „chorým človekom“ po tom, čo Rigó vyhlásil, že mu neprekáža, ak niekto kritizuje Orbánov režim, ako to robil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. (napunk)

Strany Aliancia a Maďarské fórum sa na predvolebnej spolupráci nedohodli. Zsolt Simon navrhoval, aby do názvu Aliancie doplnili Maďarské fórum, s čím však druhá strana nesúhlasila. (napunk)

Strana Aliancia odmieta výroky ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územie. Strana ho vyzýva na odstúpenie z funkcie. Strana kategoricky odmieta, aby minister alebo ktokoľvek na Slovensku strašil Maďarskom.

Primátor Fiľakova a člen predsedníctva strany Aliancia Attila Agócs vylúčil, že by kandidoval na kandidátke, na ktorej je aj György Gyimesi. Agócs tak reagoval na to, že Gyimesi vo štvrtok nazval predsedu platformy Mostu-Híd Konráda Rigóa zradcom a „chorým človekom“. (napunk)

Aliancia nekoordinuje svoju komunikáciu s maďarskou vládou, tvrdí šéf platformy SMK József Berényi. Platforma vydala v sobotu vyhlásenie, v ktorom kritizuje Európsku úniu za sankcie proti Rusku, ako aj za to, že podľa nich „vyvíja nátlak“ na Poľsko a Maďarsko v oblasti prisťahovalectva a LGBTI+ práv. (napunk)

Zsolt Simon tvrdí, že SMK odmietlo spoločnú kandidátku Aliancie a jeho Maďarského fóra. Ďalšie dve platformy Aliancie, Spolupatričnosť a Most, vyzval, aby sa do 15. februára dohodli na spoločnom postupe.

Platforma SMK zo strany Aliancia chce stranu premenovať na Maďarskú Alianciu ešte pred predčasnými voľbami. Zvyšné dve platformy však s návrhom zatiaľ nesúhlasia. (napunk)

Vláda schválila rozšírenie počtu obcí, v ktorých sa používa menšinový jazyk v úradnom styku. Pribudne ich 125, z toho 88 rusínskych, 64 rómskych, 5 maďarských a jedna nemecká. Celkovo bude takýchto obcí 763. (napunk)

Niet nikoho, kto by zastupoval záujmy národnostných menšín pred štátom, aj preto by sme potrebovali nový zákon, vraví právnik János Fiala-Butora. Návrh vypracovaný úradom splnomocnenca podľa neho odmietli ministerstvá s falošnými výhradami.

Na Miklósa Duraya budem vždy s úctou a priateľsky spomínať, píše František Mikloško. „Jeho pohrebné obrady sa konali v Lučenci, v obnovenej najväčšej synagóge v strednej Európe. To bolo videnie sveta Miklósa Duraya. Bol to azda aj jeho odkaz, že pokojné, vzájomné spolunažívanie Slovákov a Maďarov nájdeme nakoniec vo väčšom geografickom priestore, ako sú len hranice Slovenska a Maďarska?“ 

Gábor Grendel nevylučuje spoluprácu s maďarskými stranami, ale ešte nie je rozhodnutý, s kým pôjde do volieb. „Pozvanie Zsolta Simona som prijal, lebo jeho stranu zaraďujem medzi proeurópske strany, ktoré presadzujú právny štát,“ povedal po rokovaní s Maďarským fórom. Za takúto stranu považuje aj Alianciu. (napunk)

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon by chcel spoločnú volebnú stranu pre maďarských kandidátov, Aliancia s tým však nesúhlasí. Strany budú pokračovať v rokovaniach o spoločnom predvolebnom postupe vo februári. Simon chce rokovať aj s maďarskými politikmi z iných strán vrátane Györgya Gyimesiho. (napunk)

Strana Zsolta Simona Maďarské fórum dnes rokovala s Gáborom Grendelom z OĽaNO o možnosti spoločnej kandidátky. Podľa Simona budú v dialógu pokračovať. Maďarské fórum rokuje zajtra o spoločnej kandidátke aj so stranou Aliancia. (napunk)

Foto - Facebook Maďarského fóra

Na dnešnej rozlúčke s bývalým poslancom Miklósom Durayom v Lučenci sa zúčastňuje aj maďarský premiér Viktor Orbán. Na pohreb pricestovalo viacero členov maďarskej vlády a strany Fidesz vrátane predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra. (napunk

Foto - Zoltán Schnelczer

Miklós Duray sa z príslušníka demokratickej opozície a ikony maďarskej menšiny stal najkontroverznejším maďarským politikom na Slovensku. „Miklós chcel veľakrát všetko a výsledkom bolo nič,“ hovorí o ňom jeho niekdajší kolega a súper Béla Bugár.

Miklós Duray počas schôdze Národnej rady v roku 2008. Foto - tasr

Najúspešnejším maďarským politikom na Slovensku na Facebooku bol minulý rok politik Aliancie Örs Orosz, za ním skončili poslanci OĽaNO György Gyimesi, Gábor Grendel či predseda Aliancie Krisztián Forró. (napunk)

Prvé rokovanie Aliancie a Maďarského fóra o spoločnej kandidátke bude 19. januára v Bratislave. Predseda fóra Zsolt Simon chce rokovať aj s inými maďarskými politikmi o jednotnej maďarskej kandidátke. (napunk)

Matovičova i Hegerova vláda sa zaviazali, že schvália zákon o národnostných menšinách, ale po skoro trojročnej príprave je výsledok nulový. Do procesu sa zapojil aj poslanec za OĽaNO György Gyimesi, ktorý tvrdí, že verziu vypracovanú splnomocnencom vlády bolo treba zahodiť.

Aliancia bude rokovať s Maďarským fórom o spoločnej volebnej kandidátke. Rokovanie inicioval šéf fóra Zsolt Simon. (napunk)

Pohreb bývalého poslanca Miklósa Duraya bude 17. januára od 12.00 na bývalom reformovanom cintoríne v Lučenci. Duray zomrel vo veku 77 rokov po dlhej chorobe 30. decembra. (napunk)

Predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon inicioval rokovania so stranou Aliancia o spoločnej volebnej kandidátke. „Nie je v poriadku, že kým niektorí hlásia neautenticky jednotu, iných vylučujú zo spájania,“ vyhlásil Simon, ktorý v roku 2020 neúspešne kandidoval do parlamentu spolu s SMK. (napunk)

Vo veku 77 rokov zomrel po dlhotrvajúcej chorobe bývalý poslanec SMK Miklós Duray. V 70. a 80. rokoch patril medzi významných predstaviteľov maďarskej politickej opozície na Slovensku, bol signatárom Charty 77. Zakladal a viedol hnutie Együttélés – Spolužitie, neskôr bol podpredsedom SMK. 

Miklós Duray počas schôdze Národnej rady v roku 2008. Foto - tasr

Poslanec OĽaNO György Gyimesi by nepodporil vládu bez Igora Matoviča. Gyimesi dnes rokoval s predsedom Aliancie Krisztiánom Forróom. Gyimesi tvrdí, že ak vznikne nová vláda, v priebehu januára alebo februára predstaví svoje plány do budúcnosti. (napunk)

Pre vnútorné spory sa prerušilo dnešné rokovanie republikovej rady strany Aliancia. Tri platformy strany (SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť) sa nevedeli dohodnúť na tom, či majú v strane zachovať systém platforiem. Politici bývalej SMK rokovanie opustili a hlasovanie sa neuskutočnilo. (napunk)

Pellegriniho Hlas zostáva hlavným hráčom a zrejme by rozhodoval o vláde, prvýkrát by sa do parlamentu dostala Aliancia – Szövetség, ukázal prieskum Focusu pre Na telo Michala Kovačiča TV Markíza.

Maďarské strany na Slovensku by súhlasili s rozšírením práv LGBT+ ľudí iba v obmedzenej miere. Aliancia odmieta manželstvo párov rovnakého pohlavia i adopcie pármi rovnakého pohlavia a nemá jednotný názor na registrované partnerstvo. Maďarské Fórum Zsolta Simona by registrované partnerstvá podporilo. (napunk)

Politici Aliancie tvrdo kritizujú ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera, ktorý v rozhovore pre poľské médiá kriticky spomenul mapu veľkého Uhorska v kancelárii Viktora Orbána. Podľa Szabolcsa Mózesa je Káčer paranoidný, Örs Orosz ho nazval debilom a štváčom. (napunk)

Eduard Heger sa stretol s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Vo vyhlásení uviedol, že Slovensko a Maďarsko majú rôzne pohľady na sankcie voči Rusku či riešenie energetickej krízy. „Aj napriek rozdielnym postojom musíme diskutovať a hľadať kompromisy,“ dodal.

Bratislava s Budapešťou prehrala zápas o Maďarov na Slovensku, vraví bývalý kultúrny diplomat Gábor Hushegyi. „Orbánov systém si zaviazal tých, ktorí dostávajú materiálne statky z Budapešti do takej miery, že to Slovensko nie je schopné zmeniť,“ tvrdí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

György Gyimesi z OĽaNO chce v súvislosti s Rastislavom Káčerom ako možným ministrom zahraničných vecí garancie, že „bude funkciu vykonávať zodpovedne, bez provokácií, s ohľadom na záujmy národností a na dobré susedské vzťahy“. (napunk)

Kandidát na trnavského župana József Berényi tvrdí, že jeho spolustraníci z Aliancie ho chcú z volieb vytlačiť manipuláciami. Berényiho kandidatúru nepodporujú dve z troch platforiem strany, no podľa neho ide len o intrigy a v regiónoch má podporu. (napunk)

György Gyimesi zatiaľ nepreukázal kvality potrebné na založenie vlastnej strany, myslí si šamorínsky publicista a aktivista Balázs Kovács. Ak by ju však založil, asi by to robil s cieľom vylepšiť si pozíciu pred vstupom do spoločnej maďarskej strany, tvrdí. (napunk)

Platforma Mosta-Híd nepovažuje Józsefa Berényiho za legitímneho kandidáta strany Aliancia na trnavského župana. Vyhlásil to šéf republikovej rady Aliancie László Sólymos. Podľa Sólymosa predseda Krisztián Forró zneužil svoju funkciu a porušil stanovy strany. Forró včera oznámil, že kandidátom Aliancie na trnavského župana bude Berényi. (napunk)

Za trnavského župana bude kandidovať aj terajší podpredseda kraja József Berényi. Informoval o tom spolu s predsedom strany Aliancia Krisztiánom Forróom. Berényiho však v kandidatúre z troch platforiem Aliancie podporuje len SMK.

Ak strana Aliancia bude neúspešná v komunálnych a župných voľbách, môže prísť chvíľa Györgya Gyimesiho, myslí si politológ Barnabás Felicián Tóth. „Zdá sa, že Gyimesi je dnes jediný charizmatický maďarský politik, ktorý by mohol založiť stranu okolo svojej osoby a mohol by získať relevantnú podporu.“ Tvrdí, že Gyimesimu by stačilo mať 2-3-percentnú podporu, aby mohol kandidovať na kandidátke OĽaNO so svojimi ľuďmi. (napunk)

Predseda maďarského parlamentu László Kövér podporil stranu Aliancia vo svojom prejave na folklórnom festivale v Želiezovciach. Kövér požiadal Maďarov na Slovensku, aby v jesenných komunálnych a župných voľbách pomohli k víťazstvu maďarských politikov na Slovensku.

Členovia bývalej SMK by premenovali stranu Aliancia na Maďarskú alianciu. „Maďari na Slovensku, ale aj slovenská verejnosť nás považujú za ,maďarskú stranu‘,“ vraví niekdajší šéf SMK József Berényi. Platforma Mosta-Híd však tento nápad nepodporuje, podľa nich by to neviedlo k posilneniu strany.

György Gyimesi popiera, že by zakladal novú maďarskú stranu. „Povedal som iba svoj názor,“ komentoval svoj dnešný status, v ktorom vyhlásil, že „potrebujeme slušnú maďarskú stranu“.

Nové na Dennikn.sk

18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenci 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej Európe 17:19SaS blokuje školský zákon, odborníci im nerozumejú. Môžeme prísť o šancu pomôcť deťom, hovoria 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice? 16:46Shooty: Kresťanská láska 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II. 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciou 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinu 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervy 14:24Zažívame triumf iracionality 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvu 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienky 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s Ruskom 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončí 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú? 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru 08:12Danglár: Láska k blížnemu 07:55Štiavnica a syndróm vyhorenia 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov Montrealu 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáležíVčera 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov ViperVčera 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %Včera 20:03Namiesto zeleniny zastropovali alkohol (kompletný zoznam potravín, ktoré nemôžu zdražieť)Včera 20:01Psychológ Madro: Rodičia často nevystihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávaťVčera 19:58Graf dňa: Slovensko dopláca na riziko bankovej krízy, aj keď za pôžičky platí menej ako pred mesiacomVčera 19:46Berieme to ako varovanie, ohrozených je 1,7 miliardy, hovorí o neschválených zákonoch Vašáková z plánu obnovy (+ podcast)Včera 19:07Newsfilter: Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zasVčera 17:36Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorý podľa obžaloby vzal úplatokVčera 17:07Ľudia na Slovensku sú najskeptickejší v EÚ a neveria ostatným, ukazujú prieskumy. Krajina sa podľa nich uberá nesprávnym smerom