Maďarské strany na Slovensku

Eduard Heger sa stretol s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Vo vyhlásení uviedol, že Slovensko a Maďarsko majú rôzne pohľady na sankcie voči Rusku či riešenie energetickej krízy. „Aj napriek rozdielnym postojom musíme diskutovať a hľadať kompromisy,“ dodal.

Bratislava s Budapešťou prehrala zápas o Maďarov na Slovensku, vraví bývalý kultúrny diplomat Gábor Hushegyi. „Orbánov systém si zaviazal tých, ktorí dostávajú materiálne statky z Budapešti do takej miery, že to Slovensko nie je schopné zmeniť,“ tvrdí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

György Gyimesi z OĽaNO chce v súvislosti s Rastislavom Káčerom ako možným ministrom zahraničných vecí garancie, že „bude funkciu vykonávať zodpovedne, bez provokácií, s ohľadom na záujmy národností a na dobré susedské vzťahy“. (napunk)

Kandidát na trnavského župana József Berényi tvrdí, že jeho spolustraníci z Aliancie ho chcú z volieb vytlačiť manipuláciami. Berényiho kandidatúru nepodporujú dve z troch platforiem strany, no podľa neho ide len o intrigy a v regiónoch má podporu. (napunk)

György Gyimesi zatiaľ nepreukázal kvality potrebné na založenie vlastnej strany, myslí si šamorínsky publicista a aktivista Balázs Kovács. Ak by ju však založil, asi by to robil s cieľom vylepšiť si pozíciu pred vstupom do spoločnej maďarskej strany, tvrdí. (napunk)

Platforma Mosta-Híd nepovažuje Józsefa Berényiho za legitímneho kandidáta strany Aliancia na trnavského župana. Vyhlásil to šéf republikovej rady Aliancie László Sólymos. Podľa Sólymosa predseda Krisztián Forró zneužil svoju funkciu a porušil stanovy strany. Forró včera oznámil, že kandidátom Aliancie na trnavského župana bude Berényi. (napunk)

Za trnavského župana bude kandidovať aj terajší podpredseda kraja József Berényi. Informoval o tom spolu s predsedom strany Aliancia Krisztiánom Forróom. Berényiho však v kandidatúre z troch platforiem Aliancie podporuje len SMK.

Ak strana Aliancia bude neúspešná v komunálnych a župných voľbách, môže prísť chvíľa Györgya Gyimesiho, myslí si politológ Barnabás Felicián Tóth. „Zdá sa, že Gyimesi je dnes jediný charizmatický maďarský politik, ktorý by mohol založiť stranu okolo svojej osoby a mohol by získať relevantnú podporu.“ Tvrdí, že Gyimesimu by stačilo mať 2-3-percentnú podporu, aby mohol kandidovať na kandidátke OĽaNO so svojimi ľuďmi. (napunk)

Predseda maďarského parlamentu László Kövér podporil stranu Aliancia vo svojom prejave na folklórnom festivale v Želiezovciach. Kövér požiadal Maďarov na Slovensku, aby v jesenných komunálnych a župných voľbách pomohli k víťazstvu maďarských politikov na Slovensku.

Členovia bývalej SMK by premenovali stranu Aliancia na Maďarskú alianciu. „Maďari na Slovensku, ale aj slovenská verejnosť nás považujú za ,maďarskú stranu‘,“ vraví niekdajší šéf SMK József Berényi. Platforma Mosta-Híd však tento nápad nepodporuje, podľa nich by to neviedlo k posilneniu strany.

György Gyimesi popiera, že by zakladal novú maďarskú stranu. „Povedal som iba svoj názor,“ komentoval svoj dnešný status, v ktorom vyhlásil, že „potrebujeme slušnú maďarskú stranu“.

Potrebujeme slušnú maďarskú stranu, vyhlásil György Gyimesi. „Takú stranu, ktorá by mala svojho predsedu, čitateľný a jasný program,“ napísal v maďarčine na facebooku. „Spolu pre Maďarov na Felvidéku, bez kontaminácie ‚zmiešanej strany‘!“ Gyimesi doteraz tvrdil, že chce zostať poslancom klubu OĽaNO. (napunk)

Sobotňajší prejav Viktora Orbána o miešaní rás si na mieste vypočulo aj viac politikov strany Aliancia. Výrazy, ktoré Orbán použil, odkazujú na 30. a 40. roky 20. storočia, ale procesy, ktoré opísal, sú reálne, myslí si o prejave šéf Aliancie Krisztián Forró. Výraz „ľudský druh“ považuje za problematický aj podpredseda trnavskej župy József Berényi, ale Orbánove názory o Európe sú podľa neho na mieste. (napunk)

Agentúra AKO namerala maďarskej Aliancii v júli iba 1,1 percenta, čo v maďarskej komunite vyvolalo polemiku o dôveryhodnosti agentúr. Václav Hřích hovorí, že vo svojich prieskumoch majú striktné národnostné kvóty a oslovujú respondentov dovtedy, kým tieto kvóty nemajú splnené. Aliancia podľa neho stratila voličov najmä medzi mladými a maďarské strany oslovujú už menej ako polovicu maďarskej komunity na Slovensku. (napunk)

Aliancia si zatiaľ nevedela vybrať svojho kandidáta na predsedu Trnavského kraja. V okrese Dunajská Streda konferencia strany v pondelok neschválila za kandidáta podpredsedu Aliancie Szabolcsa Mózesa. V okrese Galanta podporili delegáti súčasného podpredsedu župy Józsefa Berényiho, ktorého však ešte musí potvrdiť krajská rada strany. (napunk)

Slovenské strany môžu začať bojovať o maďarských voličov, píše Zsolt Beke v dnešnom Napunk newsfiltri. Strany Aliancia a Maďarské fórum podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO nedosahujú spolu ani trojpercentnú podporu, pričom podľa sčítania obyvateľov máme na Slovensku osempercentnú maďarskú menšinu. (napunk)

Vedenie Aliancie je za predčasné voľby. Na debate v Gombaseckom letnom tábore sa na tom zhodli predstavitelia všetkých troch platforiem maďarskej strany. Aliancia vylúčila spoluprácu s kotlebovcami a Republikou, v súvislosti s ostatnými stranami neposkytli jednoznačné stanovisko. (napunk)

Obvinenie je príležitosť pre Gábora Gála, aby očistil svoje meno, vraví exminister životného prostredia László Sólymos. Šéf republikovej rady Aliancie sa nečuduje, že parlament nevydal Roberta Fica na väzobné stíhanie.

Je hanbou slovenskej vlády, že sa južné Slovensko môže spoliehať viac na Budapešť ako na Bratislavu, tvrdí kandidátka Aliancie na primátorku Komárna Ildikó Bauer. „Čokoľvek by sme chceli rozvíjať, platí, že na maďarskú vládu sa môžeme vždy viac spoliehať ako na slovenskú, pokiaľ ide o pomoc miestnym Maďarom“, hovorí Bauer.

Béla Bugár vystupuje zo strany Aliancia. Ako dôvod uviedol to, že SMK „nedodržuje ťažko dosiahnuté dohody“. Podľa neho chce SMK vytlačiť zo strany platformy Mosta a Spolupatričnosti.

Putin s Orbánom si o chvíľu rozparcelujú aj Slovensko, povedal Boris Kollár v súvislosti s možnými následkami ruskej agresie. V relácii Na telo opakovane rozprával o možnej hrozbe zo strany Maďarska. „Hovoria o veľkom Uhorsku, kupujú si u nás nehnuteľnosti, rozdávajú pasy. To nie je sranda.“

Šéfa Aliancie Krisztiána Forró vyhostili z Ukrajiny, ale napriek tomu si nemyslí, že vojnu Ruska ospravedlňuje menšinová politika Kyjiva. „Tento konflikt vnímam ako agresiu. Ukrajina pred agresiou bola iná Ukrajina. Teraz sa situácia zmenila,“ hovorí Forró. S posielaním zbraní pre Ukrajinu však nesúhlasí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Maďarský parlament volí v marci prezidenta, podľa očakávaní bude prvýkrát túto funkciu zastávať žena, bývalá podpredsedníčka vládneho Fideszu Katalin Nováková. Kandidátom krajnej pravice je bývalý historik Slovenskej akadémie vied Gyula Popély, ktorý pre túto kandidatúru prišiel o členstvo v strane Aliancia.

Maďarský volič na Slovensku musí vedieť aj to, že keď odovzdá hlas Aliancii, tak nevyjadrí len svoj etnický postoj, ale urobí aj vážny protieurópsky krok, píše Péter Hunčík. „Vidím, že Aliancia bude fungovať pod vedením bývalej SMK. Z toho však vyplýva, že strana sa, podobne ako v uplynulých dvanástich rokoch, úplne podriadi direktívam Fideszu.“

Vo veku 64 rokov zomrel niekdajší minister školstva a politik SMK László Szigeti. Szigeti sa stal poslancom v roku 1994 za Maďarské kresťanskodemokratické hnutie.

László Szigeti. Foto - TASR

Ak si nepomôžu slovenskí Maďari sami, mali by to urobiť Slováci, píše v komentári Roman Pataj. „Demografia a súčasné volebné pravidlá smerujú k zbezvýznamneniu politickej váhy maďarskej menšiny.“

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Predčasné voľby chce 52 percent ľudí, z vládnych strán sú za ne najviac Kollárovi voliči, ukázal prieskum AKO pre televíziu Joj. Nové voľby majú malú podporu u priaznivcov OĽaNO (11 percent), KDH (13), PS (25) a SaS (29).

Maďari tvoria najväčšiu menšinovú komunitu na Slovensku, ich počet sa však zmenšil aj napriek možnosti uviesť druhú národnosť. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľstva v roku 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Výsledky sčítania obyvateľov ukázali, že národnostná identita je len jedna, tvrdí to poslanec György Gyimesi (OĽaNO). Ešte pred spustením sčítania kritizoval možnosť uviesť dve národnosti. Myslí si, že dvojitá identita je pre Maďarov cudzím pojmom a sčítanie prinieslo pokles ľudí hlásiacich sa k maďarskej národnosti.

Maďarská Aliancia je už niekoľko mesiacov po svojom vzniku v kríze. Podľa šéfa strany Krisztiána Forróa sa nebudú zapájať do predvolebnej kampane v Maďarsku, ale platforma SMK vyzýva svojich prívržencov na účasť na pochode Orbána.

Strana Aliancia vyzýva svojich priaznivcov, aby sa zúčastnili na predvolebnom pochode Viktora Orbána v Budapešti. „Prosíme príslušníkov, sympatizantov našej platformy, aby sa tí, ktorí môžu, zúčastnili na demonštrácii, aby sme aspoň takto symbolicky vyjadrili podporu Viktorovi Orbánovi a národnej vláde,“ píše sa na Facebooku platformy bývalej SMK.

Aliancia sľubuje, že sa nebude zapájať do predvolebnej kampane v Maďarsku. Viacerí členovia vedenia strany vrátane jej predsedu Krisztiána Forróa sa však zúčastnili na straníckom kongrese Fideszu, kde znovuzvolili Viktora Orbána za predsedu. Platforma Mosta-Híd za to vedenie strany skritizovala.

Najväčšia maďarská kultúrna organizácia na Slovensku Csemadok by mala dostávať pravidelnú podporu od štátu na svoje fungovanie. Tzv. lex Csemadok v prvom čítaní už schválil parlament, jeho ďalší osud úzko súvisí s riešením financovania Matice slovenskej. Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) chce, aby dostával každoročne 300-tisíc eur zo štátneho rozpočtu.

Predsedu strany Aliancia Krisztiána Forróa vykázali z Ukrajiny, kde nikdy predtým nebol. Podľa Kyjeva porušil ich volebný zákon, a preto mu na tri roky zakázali vstup do krajiny.

Predseda Aliancie Krisztián Forró má zákaz vstupu na Ukrajinu pre porušenie ukrajinského volebného zákona. Zákaz platí od októbra 2020. Denníku N to uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko. Nekonkretizoval, ako Forró porušil zákon.

Predsedovi Aliancie Krisztiánovi Forróovi zakázali vstup na Ukrajinu. Forró sa obrátil na slovenské ministerstvo zahraničných vecí, aby požiadalo ukrajinskú stranu o vysvetlenie.

Korčok a Heger rýchlo prinútili ustúpiť Orbána, to sa málokomu podarí, píše Roman Pataj. „Keď minulý týždeň Korčok tému skupovania pôdy Maďarskom otvoril, ozval sa Fico s vyhlásením, že zvolá mimoriadnu schôdzu, lebo vláda zlyháva. Pritom práve za Ficových vlád Slovensko tolerovalo Orbánovi, keď tu platil spriaznených menšinových politikov, úslužné médiá atď.“

Ministerstvo zahraničia chce meniť zákon v súvislosti s nákupom nehnuteľností cudzími štátmi. Katastre budú od 15. októbra informovať štátne orgány vrátane rezortu diplomacie, že konajú o vklade vlastníckeho práva ktoréhokoľvek cudzieho štátu.

Ivan Korčok otvoril citlivé slovensko-maďarské témy. Minister zahraničných vecí nechce, aby sa o nákupe slovenskej pôdy alebo historických budov maďarskou stranou dozvedal až z médií. Svojho maďarského kolegu Pétera Szijjártóa pozval na rokovanie a požiadal ho, aby Budapešť realizovala svoje vládne aktivity presahujúce na Slovensko až po konzultácii so slovenskou vládou.

Maďarská vláda je pripravená na spoluprácu s Alianciou. „Sme radi, že vznikla jednotná reprezentácia Maďarov na Slovensku,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v Bratislave. Szijjártó potvrdil, že maďarská vláda pokračuje v poskytovaní hospodárskych dotácií pre južné Slovensko.

Aliancia chce spolupracovať s maďarskou vládou, ale Krisztián Forró jednoznačne neodpovedal na otázku, či budú aj strategickým partnerom Fideszu, ktorým bola doteraz SMK. „O tomto partnerstve neexistuje žiadna zmluva,“ povedal predseda novej strany. Na Slovensku vylúčil spoluprácu s Kotlebom, Ficom a Uhríkom.

Maďarská Aliancia je na svete, chce zrušiť Benešove dekréty o kolektívnej vine Maďarov. „Musíme zmyť z našej komunity pečať vojnových zločincov,“ vyhlásil nový šéf strany Krisztián Forró. Slovo autonómia vo svojom programe používať nechcú.

Na zakladajúcom sneme novej maďarskej strany Aliancia zvolili v Šamoríne za predsedu Krisztiána Forróa, šéfa SMK. Predsedom republikovej rady sa stal doterajší predseda Mosta-Híd László Sólymos, za podpredsedu zvolili doterajšieho šéfa hnutia Spolupatričnosť Szabolcsa Mózesa.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pozsonyi podcast: V sobotu má ustanovujúci snem Aliancia, strana spojená z maďarských strán SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť. Ak Aliancia bude čisto maďarská etnická strana, nikdy sa do parlamentu nedostane, povedal Béla Bugár.

Slováci a Maďari si sú blízki aj biologicky, ukazujú štruktúry DNA, upozorňuje sociológ Michal Vašečka. „Priveľa Maďarov nerozumie rozhorčeniu Slovákov z procesov maďarizácie koncom 19. storočia. Väčšina Slovákov ani netuší, aká krivda sa Maďarom stala po roku 1945 aplikáciou Benešových dekrétov,“ vraví v texte o predsudkoch, ktorý vydávame aj v maďarčine.

V stredu 29. septembra bude v rámci projektu Denník N v Komárne diskusia na tému Maďarskí politici o spájaní a o slovenských Maďaroch. Hosťami budú bývalý predseda SMK a Mosta-Híd Béla Bugár, poslanec OĽaNO György Gyimesi a predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes. Lístky sú už v predaji.

Snem SMK odobril svoj vstup do strany Aliancia. „Odsúhlasili sme stanovy novej strany, kandidáta na predsedu strany, ktorým sa stal Krisztián Forró. Taktiež predsedu platformy SMK v osobe Józsefa Berényiho a ďalších sedem, dohromady deväť členov predsedníctva novej strany Szövetség – Aliancia za platformu SMK,“ ozrejmil tajomník SMK Róbert Králik.

Strana Most-Híd zaniká, bude súčasťou spoločnej strany Aliancia, oznámil po sobotnom sneme predseda Mosta-Híd Attila Agócs. V strane Aliancia bude fungovať ako platforma.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:30Hiking basecamp: Vršatecké a Lednické bradlá a okruh cez cyklomosty pri BratislaveVčera 22:14Zaceliť, obnoviť, zlepšiť. Pozrite si laureátov ocenenia za architektúru CE ZA ARVčera 20:18Týždeň v európskej ekonomike: Firmám môžu s drahými energiami pomôcť peniaze z eurofondovVčera 19:51Newsfilter: Taraba s koalíciou, Kollár s opozíciouVčera 18:52Vláda sa v pomoci s cenami energií posúva vpred. Čo chystá pre podniky?Včera 18:50Ako americkí muzikanti predpovedali 11. september 2001Včera 18:21Slovenské centrum dizajnu otvorilo výstavu najlepších kníh, plagátov či kampaníVčera 17:57Graf dňa: Jadrová energia má najlepšie roky už za sebou  Včera 17:52Najlepšie riešenia na zvládnutie drahých energií od ôsmych lídrov slovenských firiem (anketa)Včera 17:46O odvolávaní predsedu vlády zatiaľ v opozícii neexistuje dohodaVčera 17:17Akú používate antikoncepciu? Záborská opäť rieši interrupcie a prichystala pre ženy dotazníkVčera 16:58Neandertálec (a los) v každom z násVčera 16:44Shooty: Hlavne protiVčera 16:28Školský týždeň: Len vyššie učiteľské platy nestačia, potrebujeme zlepšiť aj pracovné prostredie v školáchVčera 16:27Ceny bývania môžu klesnúť na úroveň spred roka, hovorí realitný maklérVčera 15:47Zvýšenie platov situáciu nemení, lekári neplánujú stiahnuť výpovedeVčera 15:46Prokremeľská scéna píše o úmrtí Slováka, ktorý bojoval na ruskej straneVčera 15:33New York Times tvrdí, že dcéru ruského ideológa zabili Ukrajinci. Kyjiv to popieraVčera 15:22Dnes je deň aradských mučeníkov. Ten, kto v súčasnosti verí v priateľstvo s Rusmi, je naivnýVčera 14:45Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje nákladyVčera 14:39Kmotrík starší: Chcem, aby sa syn videl v reálnej práci, nie behať okolo futbalistovVčera 14:36O pacientoch s rakovinou máme údaje z roku 2012. Stav dát v zdravotníctve je alarmujúciVčera 14:36Vývoj bojov (224. deň): Kým sa špekuluje o treťom fronte, Rusi útočia iránskymi dronmi na ukrajinské mestáVčera 14:29Cole Caufield: Slafkovský ku mne so Suzukim ľahko zapadne. Musí si ešte zvyknúť na rýchlejší hokejVčera 13:48Podať vakcínu proti chrípke a covidu do odlišných ramien a treba dodržať časový odstup medzi očkovaniami?Včera 13:40Ukrajinka z Irpiňa: Predstava, že mobilizovaný synovec z Moskvy, ktorého som držala na rukách, nás príde zabiť, je hrozná Včera 13:37Kto je francúzska spisovateľka a nobelistka Annie ErnauxVčera 13:00Kadyrov je ako sultán. Prečo si čečenský líder môže dovoliť kritizovať ruské neúspechyVčera 12:23Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobamiVčera 12:18Zelený newsfilter: Rusi už od leta trénujú, ako obísť embargo na ruskú ropu