SaS

  • volebné výsledky: 6,22 % a 13 mandátov
  • zoznam poslancov: v parlamente budú Sulík, Dostál, zvolený je aj župan Droba, ktorý mandát nechce

Ministerstvo hospodárstva má na budúci týždeň predložiť riešenie vysokých cien energií pre podniky, dohodli sa na tom na koaličnej rade, povedal v stredu štátny tajomník ministerstva Ján Oravec (SaS). (pravda.sk)

Slovensko musí vyslať jasný signál, že stojí na strane Ukrajiny a mierových princípov, uviedla SaS pred rokovaním bezpečnostnej rady. „Dodržiavanie medzinárodného práva a základov, na ktorých je postavená od roku 1989 bezpečnostná architektúra Európy, je jediná cesta, ako nájsť politickú a diplomatickú vôľu k deeskalácii napätia.“

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha sa sťažuje, že na neho SaS podala trestné oznámenie za vlastizradu. V skutočnosti poslanec SaS Miroslav Žiak iba rozšíril oznámenie na neho pre šírenie poplašnej správy.

Branislav Gröhling nevie, či by mala poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá je obvinená z trestného činu, odísť z funkcie. „Signalizuje to, že systém funguje, a absolútne pre každého. Nemyslím si, že by sme mali robiť robotu policajtov, sudcov – počkajme si na vyšetrovanie.“

Minister školstva Branislav Gröhling si myslí, že sankcie voči Rusku sú potrebné. „Keby sme tieto sankcie nemali, tak legitimujeme to, čo sa udialo v Kryme. Preto by sme mali zotrvať v nastavení, ktoré máme.“

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Zo Sulíkovej vety o Kryme je medzinárodný škandál, prvá ju prifarbila ruská agentúra. Predseda SaS ešte v stredu hovoril s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a šéfom diplomacie Ivanom Korčokom, vo štvrtok s premiérom Eduardom Hegerom.

SaS rešpektuje rozhodnutie prezidentky v súvislosti s obrannou dohodou s USA. „Interpretačná doložka by podľa nás mohla rozptýliť vášne a hoaxy, ktoré sa s obrannou dohodou s USA šíria,“ reagovala strana.

SaS reaguje na kritiku jej lídra Sulíka, ktorý odmietol ekonomické sankcie voči Rusku: „Predseda SaS Richard Sulík vyslovil svoj predpoklad, že Rusko Krym nevráti. Tento akt však považuje za porušenie medzinárodného práva. Myslí si, že niektorých slovenských exportérov sankcie môžu postihovať. Strana SaS však v žiadnom prípade nespochybňuje ich politický účel.“

Poslanci SaS pripravujú prvý zákon, ktorý sa má týkať turistického značenia či sprievodcov v horskom prostredí. „Máme jedno z najlepších značení na svete, no nie je dostatočne chránené,“ hovorí autorka a poslankyňa SaS Anna Zemanová.

Zvýšenie počtu volebných obvodov na Slovensku považuje Richard Sulík za chybu. Myslí si, že volebný obvod by mal byť presne taký veľký, aké je územie, kde platia pravidlá prijaté volebnými zástupcami za konkrétny obvod. Prípadné riešenie pri zmene volebného systému na Slovensku vidí v dvojkolovej voľbe.

Richard Sulík je proti povinnému očkovaniu. Povinné očkovanie by podľa neho zvýšilo korupciu, lebo tí, ktorí by sa nechceli očkovať, by si zháňali „pokútne“ potvrdenia o očkovaní, aby sa vyhli pokute.

Ak koalícia neprijme reformu daní a odvodov tento rok, stihne v prebiehajúcom volebnom období maximálne čiastkové zmeny, domnieva sa poslanec SaS Peter Cmorej. „Čas neoklamete, nevyzerá to veľmi reálne, že by to bolo prijaté ako celok za rok alebo za kratší čas,“ vraví.

Dôchodková reforma, ale aj ďalšie zmeny podľa poslanca SaS Petra Cmoreja uviazli pre postoj strany Sme rodina. „Minister Krajniak prejavil záujem dohodnúť sa na všetkom, ale otvorene povedal, že mu záleží na rodičovskom bonuse. Dá sa povedať, že teraz všetky reformy stoja na hnutí Sme rodina,“ vyhlásil.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Povinné očkovanie proti covidu je podľa Jany Bittó Cigánikovej politicky a vecne nerealizovateľné. „Nezvládli sme komunikáciu ohľadne vakcín,“ uviedla predsedníčka zdravotníckeho výboru (SaS) v TA3. „Pol roka sme sa doťahovali s Matovičom, ktorá vakcína je horšia.“ Cesta by podľa nej bola, že sa neočkovaní budú podieľať na nákladoch za zdravotnú starostlivosť.

Sme rodina ešte nie je rozhodnutá, či podporí obrannú dohodu s USA, povedal Boris Kollár. Ministri Korčok a Naď sa podľa neho najprv musia vysporiadať s „množstvom pripomienok“, ktoré k textu zmluvy prišli, chce si ich predvolať na poslanecký klub hnutia.

Z ľudskej stránky rozumiem potrebe ktoréhokoľvek ministra či poslanca vycestovať, ísť trošku do tepla a oddýchnuť si po náročnej jeseni, hovorí štátny tajomník Martin Klus o dovolenke ministra zdravotníctva Lengvarského v Ománe. „No je tu potom aj politická rovina a tá je úplne jasná. V čase, keď odporúčame necestovať, by ministri vlády mali ísť príkladom.“

Nitrianskemu primátorovi a poslancovi Marekovi Hattasovi (klub SaS) v koalícii neprešiel návrh na zmenu volebného zákona. Chcel, aby si mohli skupiny nezávislých kandidátov na volebných lístkoch písať názvy združení, akými boli Team Vallo či Tím Hattas. Návrh podľa neho zablokovalo hnutie Sme rodina.

SaS bude presadzovať, aby sa otvorili divadlá, kiná či koncertné sály pre očkovaných a osoby po prekonaní. Ďalšie predlžovanie bude podľa strany znamenať devastačné problémy pre kultúrny biznis aj väčšinu rodín, ktorých živilo divadlo alebo hudba.

Viem si predstaviť, že by k nám bez karantény či PCR testu mohli prísť len ľudia s treťou dávkou, vraví štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. „Sprísniť pravidlá, ktoré občania nedodržiavajú, však nemá žiadny zmysel. Čiže potrebujeme efektívne kontroly na hraniciach a zároveň spustiť trasovanie mobilných telefónov ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia.“

Martin Klus. Foto N – Vladimír Šimíček
Martin Klus. Foto N – Vladimír Šimíček

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje odchod zo strany Za ľudí za správny krok a neľutuje rozhodnutie stať sa súčasťou SaS. „Žiaden rozchod sa nedá hodnotiť ako pozitívny. Rozchod ľudí a vzťahov vždy zanechá bolestivú stopu. Myslím si však, že to bolo správne rozhodnutie,“ povedala Kolíková.

Richard Sulík si myslí, že konzílium odborníkov by sa mohlo rozšíriť o ekonómov či pedagógov. Na otázku, či vláda zvláda boj s pandémiou, odpovedal, že by to určite mohlo byť aj lepšie. „Keď sa pozriem na iné vlády, tak Slovensko nie je posledné v poradí. Myslím, že celkom obstojne sa s tým pasujeme. Aj keď chápem, že opozícia to využíva na kritiku v obrovskom rozsahu.“

Matovič svojimi útokmi nič nevyrieši a ani si nepomôže, je to však silnejšie ako on, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Keby sa Matovič zmieril s dnešnou situáciou, ako to zjavne dokázali všetci ostatní, koalícia by mala o treciu plochu menej. Keby sa s tým aj nezmieril, ale riešil by vec vnútri koalície, SaS by možno nemala silácke reči, o ktorých vie, že sa nesplnia. Svojou snahou prepierať na verejnosti úplne všetko, Matovič, samozrejme, nič nedosiahol a ani nedosiahne.“

Ak by Matovič chcel pre Kolíkovú otvoriť koaličnú zmluvu, SaS si bude nárokovať post predsedu parlamentu. Sulík reagoval na Matovičov výrok, že Kolíková „okupuje“ ministerstvo spravodlivosti. „Ako druhá najväčšia koaličná strana máme nárok na pozíciu predsedu parlamentu a tento nárok si budeme uplatňovať,“ povedal predseda SaS.

Igor Matovič neočakáva skorú dohodu so SaS, ktorá za podporu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti požaduje zavedenie daňovej brzdy. Chce preto presadiť do zákona aspoň výdavkové limity, ktoré by mal vláde pravidelne schvaľovať parlament.

Strana SaS poslala ministrovi financií Matovičovi hodnotenie jeho daňovej reformy. Nesúhlasí so zrušením odvodových stropov, milionárskou daňou, zvýšením dane z dividend či vyšším zdaňovaním živnostníkov.

Marián Viskupič (SaS) hygienikom neodpovedal na výzvu, aby vysvetlil, prečo v októbri prekročil hranice, no nevyplnil formulár Ehranica a nešiel do karantény. Regionálny úrad v Trnave preto “zváži všetky dostupné možnosti a vo veci bude postupovať v zmysle platných právnych predpisov”.

Richard Sulík vysvetľuje svoje vyjadrenie v Rádiu Expres, kde tvrdil, že sa v tretej vlne neodkladajú plánované operácie. „Myslím si, že ak odkladajú, tak minimálne, skôr nie,“ povedal. Neskôr vysvetlil, že sa nevyjadril dostatočne presne: „Zatiaľ čo pred rokom boli odložené všetky alebo takmer všetky plánované operácie, v tejto vlne sa operácie tiež odkladajú, ale v menšej miere.“

Richard Sulík vysvetľuje dohodu o zatvorení škôl a otvorení obchodov a zjazdoviek aj tak, že SaS sa podarilo udržať deti v školách o dva týždne dlhšie. „Podarilo sa nám zabrániť zatvoreniu škôl na obdobie dvoch týždňov a teraz ten posledný týždeň pred vianočnými prázdninami sme si povedali dobre, keď toto má byť ten ústupok za tie obchody, tak to spravíme.“

Richard Sulík hovorí, že podľa jeho informácií teraz nedochádza k odkladaniu operácií v nemocniciach. „Myslím si, že ak odkladajú, tak minimálne, skôr nie. Za druhej vlny sa veľa toho nazbieralo a teraz to tlačia pred sebou,“ vraví v rozhovore.

Richarda Sulíka prekvapuje, že Matovičovi neprekáža Kollárova kampaň proti koalícii. “Keď som si v minulosti dovolil mať iný názor ako Igor Matovič, tak už to bolo, že hrajuškám sa s percentíčkami. A teraz nie, teraz je to pieskovisková česť,” vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Koalícia našla spôsob, ako vládnuť s Kollárom aj bez, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Napriek silným rečiam predsedu SaS niet nikoho, kto by mal skutočný záujem kollárovcov z vlády vyhodiť. Matovič cíti ku Kollárovi pieskoviskovú náklonnosť a navyše ho potrebuje ako protiváhu k Sulíkovi. Kollár sa sám nikam nepoberá, pretože neexistuje jediný pádny argument, pre ktorý by sa mu oplatilo vládnu zostavu opustiť.“

Igor Matovič tvrdí, že najkratšia cesta k predčasným voľbám je vyštvať Sme rodina z koalície. „Viem, že ľudia ťahajúci nitky v úzadí už slintajú blahom pri predstave novej vládnej zostavy mafošov z Hlasu, progresívcov z PS a SaS… ale ešte budú musieť chvíľku počkať,“ píše na Facebooku.

Peter Pčolinský (Sme rodina) považuje Sulíkovu kritiku Borisa Kollára za pokus rozbiť už tretiu vládu. „Prvá bola Radičovej, druhá Matovičova – a robí všetko, aby rozbil Hegerovu vládu práve takýmito intrigami a provokáciami koaličných partnerov,“ hovorí Pčolinský. Hlasovanie Sme rodina proti reformám už kritizoval aj Michal Šipoš z OĽaNO.

Richard Sulík povedal, že koalícia si prešla aj ťažšími časmi, ako je to v súčasnosti pod premiérom Hegerom. „Za tie dva roky som dnes najviac presvedčený, že dovládneme do konca volebného obdobia,“ povedal predseda SaS.

Výberová komisia podľa očakávania odporučila jediného kandidáta na šéfa protimonopolného úradu Matúša Medveca. Ten vedie patentový úrad, na čelo ktorého ho navrhol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Spôsob výberu kritizovali mimovládne organizácie.

Zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde poslanci odsunuli na februárovú schôdzu, rovnako aj návrh podpory výstavby nájomných bytov, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý. Schválenie úprav dlhovej brzdy bolo jednou z podmienok Igora Matoviča na vyššie výdavky štátu na budúci rok.

Je šanca, že sa koalícia dohodne na zmene opatrení do vlády, ktorá bude v stredu. Povedala to Jana Bittó Cigániková (SaS). „SaS má problém s lockdownom,“ povedala.

Na povinné očkovanie v SaS nie je jednotný názor, hovorí minister školstva Gröhling. Sám je za povinné očkovanie niektorých profesií: napríklad vojakov, zdravotníkov či zamestnancov sociálnych služieb, prípadne podľa veku. (markíza)

Branislav Gröhling hovorí o možnosti, že by si nezaočkovaní hradili spoluúčasť pri hospitalizácii spôsobenej covidom. Menuje to ako jedno z možných opatrení na zvýšenie zaočkovanosti. (markíza)

Branislav Gröhling jasne neodpovedá na otázku, či bude SaS vetovať predĺženie lockdownu, ktoré navrhli odborníci. „My budeme podporovať lockdown, ktorý bude zvýhodňovať očkovaných a vyliečených.“ (markíza)

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková si myslí, že by sa mal zaviesť prísnejší lockdown pre nezaočkovaných. Podľa nej sa tak zvýši motivácia dať sa zaočkovať. Bittó Cigániková je zároveň za viac peňazí zdravotníkom. (rtvs)

OĽaNO uviedlo, že „odsudzuje populizmus“ SaS. Hnutie v tlačovej správe vyhlásilo, že víta stanovisko konzília odborníkov k zatváraniu škôl regionálnymi hygienikmi a zároveň odsudzuje správanie koaličného partnera, ktoré nazvalo „nezodpovedným“.

Jana Bittó Cigániková navrhuje Matovičovi, aby podľa vzoru poukazov finančne odmeňoval tých, čo nepijú, dodržiavajú životosprávu či nepestujú adrenalínové športy. Poslankyňa SaS sa v parlamente pýta, či im nedá rovno 5 000 eur. „Nebuď lakomý, daj viac, Igor.“

Richard Sulík konkrétne nepovedal, či bude vetovať možný ďalší lockdown: “Zatvorené obchody pre všetkých považujem za chybu, podporujeme tým len zahraničné reťazce.”

Sulík hovorí, že bola chyba na dva týždne prijať lockdown pre všetkých. „Bola chyba, že sme to zavreli,“ povedal. Od 9. decembra bude proti lockdownu pre všetkých.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) povedal, že nezmenil svoje stanovisko k 500-eurovému bonusu očkovaným nad 60 rokov. “Vystúpim v prvom čítaní, prečo to nepodporíme.”

SaS zvolá mimoriadny výbor pre podozrenia z neoprávneného konania poslankyne OĽaNO Kataríny Hatrákovej. Podľa strany sú podozrenia, že si pod zásterkou poslaneckého prieskumu vyžiadala spisy detí v prípade, do ktorého mala byť osobne zaangažovaná aj ako psychologička.

Nové na Dennikn.sk

PM:25Poslanci chcú zmeniť voľbu riaditeľa RTVS. Navrhujú, aby bola verejná PM:00Čoskoro sa každý nemusí dostať na PCR test, prichádza čas domácich antigénov (rady o testoch) PM:50Covid v roku 2022: zo zabijaka sa stáva príživník, z pandemickej nákazy je endemická PM:43Ak už všetko pôjde hladko, Mochovce nabehnú na plný výkon v lete PM:34Osudové Literárky PM:47Hvoreckého knižnica: Ako čítať konflikt Ukrajina verzus Rusko PM:13Jeden deň vedľa Griezmanna, teraz v Bratislave. Slovan chce so Šaponjićom skopírovať svoj minulý úspech PM:01Zvrat v kauze Košičana Roba Džunka, namiesto pôvodných 12,5 roka dostal za marihuanu 5 rokov väzenia PM:56Žilinský kraj sa pripravuje na vrchol omikronu. Majte doma lieky, samotesty a potraviny, odporúča koordinátorka PM:44Ako by Slovensko mohlo pomôcť Ukrajine? Odpovedajú Kiska, Mikloš, Macko, Mikloško či primátor Košíc Polačko AM:04Nebláznime, brániť hodnoty nie je vlastizrada AM:40Za utorok pribudol rekord pandémie – 13 840 prípadov. Severná Orava je už na 2,5-násobku tretej vlny AM:31Ako dieťa bola outsiderkou, neskôr ju z kolektívu vyčlenilo odmietanie alkoholu. So zničeným sebavedomím jej pomáha terapia AM:22Príbeh Nowej Huty: Vydarená komunistická utópia, ktorá sa postavila komunistom AM:31Protestujte proti vakcínam, koľko chcete, ale bez žltých hviezd a Anny Frankovej AM:00Desať noviniek v aplikácii Minúta po minúte AM:45Ekonomický newsfilter: Slovensko si v hodnotení korupcie polepšilo o štyri miesta, cieľ vlády zatiaľ plní na 20 percentVčera PM:02Sabaka: Na klinike sme nemali jediného pacienta s boostrom. Tretia dávka chráni pred hospitalizáciou na 90 percentVčera PM:16Pripomína to voľbu pápeža. Prečo nakoniec Berlusconi nekandiduje za prezidentaVčera PM:00Newsfilter: Vláda už pripravuje opatrenia pre prípad vojny na UkrajineVčera PM:17V kryptomenách je bublina a mnohé projekty sa skončia. To zdravé zostane a bude ďalej rásť, hovorí právnik a kryptonadšenec Steiniger Včera PM:13Chcem si zväčšiť dôchodok z II. piliera. Ako a kedy mám presunúť úspory do indexových fondov? Oplatia sa dobrovoľné príspevky?Včera PM:57Ak vám nikto neurobí naschvál, stavbu vám povolia za šesť týždňov, hovorí o novom stavebnom zákone vicepremiér HolýVčera PM:15Ako omikron zmení liečbu: monoklonálne protilátky, ktoré zaberajú, na Slovensku nemámeVčera PM:08Shooty: ExportVčera PM:02Aj limitovaný útok na Ukrajinu prinesie desaťtisíce utečencov, upozornil minister obrany NaďVčera PM:39Kazachstan a jeho susedov zasiahol uprostred mrazov blackout, ťažiarom bitcoinu vypli elektrinuVčera PM:28Ja som iná. Vlhová si nevybrala oddych a pred olympiádou získala nové sebavedomieVčera PM:20Bývam na Ulici Klementa Gottwalda a poviem vám, aké to jeVčera PM:16Pellegrini sa od Fica stále neodpútal