SaS

Takto rýchlo ešte Smer ľudí nenahneval, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Prešlo len šesť týždňov a jeden deň od vymenovania štvrtej Ficovej vlády, keď sa uskutočnili prvé protesty proti jej snahe zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry. Postup vládnej koalície je taký brutálny, bezohľadný a nebezpečný, že ak by opozícia zotrvala iba pri rečiach v parlamente, na plnej čiare by zlyhala.“

Pred úradom vlády sa začal spoločný protest SaS, PS a KDH proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. Na bratislavskom Námestí slobody je medzi prítomnými okrem politikov aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Opozičné strany PS, KDH a SaS na štvrtok o 18.00 h zvolali pred úrad vlády protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. “Odmietame túto deštrukciu právneho štátu,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.

Koaliční poslanci „dôrazne žiadajú“ Richarda Sulíka, aby zo svojho zaplatil škody, ktoré vznikli pri slovenskej účasti na Expo v Dubaji. Za ňu bol ako minister hospodárstva zodpovedný. Poslanci toto uznesenie odhlasovali na mimoriadnej schôdzi.

Richard Sulík označil v parlamente slovenskú účasť na Expo za veľký úspech, bolo to však podľa neho v časovej tiesni. Exminister hospodárstva vysvetľoval vysoké náklady na našu účasť aj prudkým nárastom cien v tom čase a vravel, že zvažovali aj zrušenie účasti.

Parlament začal schôdzu k správe Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá sa týka výstavy Expo v Dubaji. Poslanci Smeru a Hlasu na nej žiadajú, aby exminister hospodárstva Richard Sulík zo svojho zaplatil škody, ktoré počas výstavy vznikli.

PS a KDH chcú ignorovať mimoriadnu schôdzu parlamentu o Expe Dubaj. Koaličné strany na nej plánujú žiadať exministra Richarda Sulíka, aby zaplatil státisíce eur. Sulík sa chystá na schôdzi vystúpiť, obvinenia už skôr z veľkej časti odmietol.

Strana SaS nesúhlasí s konsolidačnými opatreniami. Daňové zákony vlády sú podľa nej katastrofou pre Slovensko a jeho ekonomický rast. Kritizuje aj zásah do druhého piliera. (e)

Mária Kolíková (SaS) si myslí, že koalícia špeciálnu prokuratúru a súd zruší, prípadne okliešti tak, že stratia zmysel. „Ak chce Robert Fico zamiesť kauzy, tak ohrozuje našu bezpečnosť,“ vyhlásila bývalá ministerka spravodlivosti.

Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.

Práca opozičného poslanca je niekedy strata času, vraví v rozhovore Tomáš Szalay z SaS. „Prekvapilo ma, že aj koaliční poslanci sú ľudia z mäsa a kostí. Úplne prvý, s ktorým som sa takto stretol, bol Dušan Jarjabek. Toho som mal tridsať rokov zaškatuľkovaného ako HZDS alebo smeráckeho kovaného poslanca, a pripadal mi v rozhovore ako normálny človek.“

SaS zopakovala, že bude „hlasno kričať“ proti akémukoľvek zvyšovaniu daní. Reagovala tak na informáciu o koaličnej dohode na budúcoročnom rozpočte. Základné údaje však neboli zatiaľ zverejnené.

Minister investícií Richard Raši (Hlas) by chcel zmenu počtu volebných obvodov už v parlamentných voľbách v roku 2027. Vníma však, že na zmenu ústavy nemá koalícia v parlamente dostatok hlasov. Podpredseda SaS Branislav Gröhling je proti tejto zmene, považoval by to za podvod na voličoch.

Poslanec SaS Branislav Gröhling sa odmietol vyjadriť k tvrdeniam NKÚ, že ministerstvo hospodárstva riadené Richardom Sulíkom mohlo nehospodárne použiť 634-tisíc eur na výstave Expo v Dubaji. „Nech sa to vyšetrí, pán Sulík bude k tomu mať tlačovú konferenciu, potom si urobím názor,“ povedal Gröhling v diskusii Na telo na Markíze.

V koalícii sú formálne tri strany, ale desať platforiem, čoskoro sa im to začne rúcať, tvrdí poslanec z klubu SaS Alojz Hlina. „Pri práci na kvóre by sme sa mali vedieť spojiť, ale nerobil by som žiadny Národný front,“ hovorí o možnosti spolupráce opozície s Igorom Matovičom.

SaS uviedla, že schválené programové vyhlásenie vlády prináša vyššie dane a z toho vyplývajúci spomalený hospodársky rast. „Dokument nie je žiadne programové vyhlásenie vlády troch suverénnych strán, ale programové vyhlásenie vlády Smeru, zvyšné strany šli iba okolo,“ povedal predseda klubu SaS Branislav Gröhling.

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.

Robert Fico, Andrej Danko a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASR

Niektorí nominanti Hlasu sa správajú tak, že je ťažké rozoznať, či sú z Hlasu alebo zo Smeru, hovorí Ondrej Dostál. „Dokonca si myslím, že aj Kaliňák, ak by bol ministrom vnútra, by čistky v polícii robil elegantnejšie a nie tak nahrubo, ako to robí Šutaj Eštok,“ vraví v rozhovore poslanec za SaS.

Politici PS a SaS si pripomínajú 17. november na spoločnej spomienkovej akcii. Námestie SNP je zaplnené ľuďmi, ktorí počas príhovorov symbolicky štrngajú kľúčmi. Medzi rečníkov prišiel aj Ladislav Snopko, osobnosť Novembra ’89.

Foto N - Tomáš Pobuda

Fico sa čoraz viac podobá na Mečiara, vraví v rozhovore poslanec za SaS Ondrej Dostál. „Krátke epizódky, keď sa tvári, že bude ústretový k médiám, sa striedajú s dlhými obdobiami, keď sú novinári preňho nepriatelia. Často sú preňho novinári lepším terčom než opoziční politici a viac na nich útočí.“

Alojz Hlina (klub SaS) si všimol, že v texte programového vyhlásenia vlády je preklep, pre ktorý vláda fakticky sľubuje popieranie nekalých praktík v obchode s potravinami. Medzi strednodobými prioritami v pasáži o poľnohospodárstve sa totiž spomína „trvalé popieranie nekalých obchodných praktík v obchode s potravinami a ďalšie zdokonaľovania jeho nástrojov“.

SaS odmieta vládou zamýšľané rozdelenie RTVS. „Je to nielenže skok do minulosti, ale s nominantmi na ministerstve kultúry rovno skok do stredoveku,“ reaguje strana, podľa ktorej to bude znamenať ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou.

Juraj Krúpa (SaS) v parlamente vyhlásil, že v porovnaní s minulými vládami Roberta Fica je tento program vlády v zahraničnej politike pasívny a zo Slovenska robí „ukričaného trpaslíka“.

Novým riaditeľom Leteckých opravovní Trenčín sa stal Juraj Lauš. Vystriedal Ľubomíra Galka, ktorý sa plánuje venovať výlučne práci poslanca parlamentu za hnutie Igora Matoviča.

Vyhrážky novinárom sú ďalším krokom k orbanizácii Slovenska, vraví predseda SaS Richard Sulík. Obmedzovať novinárov podľa neho potrebuje len taká vláda, ktorá chce ľudí odstrihnúť od informácií a manipulovať s verejnou mienkou.

Progresívne Slovensko a SaS zorganizujú v piatok na Námestí SNP v Bratislave spomienkové podujatie pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Podpredseda SaS Branislav Grohling zdôraznil, že ide v prvom rade o spomienku a nie protest proti súčasnej vláde.

Neodkladné opatrenie v prípade čurillovcov sa týka ochrany pred diskrimináciou, a preto bol príslušný konať Mestský súd Bratislava IV, hovorí Mária Kolíková (SaS). Reagovala tak na spochybňovanie rozhodnutia ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas).

SaS podala trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Tvrdí, že odstavením vyšetrovateľov čurillovcov zneužil právomoci verejného činiteľa.

Poslanec SaS Ondrej Dostál si v reakcii na Ľuboša Blahu zavesil v kancelárii obraz prezidentky Čaputovej a Václava Havla. Na stôl si zároveň vyložil vlajky Slovenska, EÚ, NATO a Ukrajiny. Blaha vo svojej kancelárii pred pár dňami zvesil portrét prezidentky aj vlajku EÚ a nahradil ich obrazom Che Guevaru.

SaS pripomenula svoj predvolebný návrh na zastropovanie nárastu splátok hypoték. Neprekročili by zvýšenie priemernej nominálnej mzdy za tri roky. „Takto sme to mali s bankami predrokované,“ tvrdil predseda SaS Richard Sulík.

Opozičné strany SaS aj PS sa vyslovili proti výraznému zvýšeniu daní pre banky. Doplatili by na to podľa nich klienti bánk na poplatkoch či úrokoch a štát na drahších pôžičkách prostredníctvom dlhopisov.

SaS označila konanie policajnej inšpekcie pod vedením Branislava Zuriana za neprijateľnú vendetu. „Ostro odsudzujem včerajší zásah proti funkcionárovi inšpekcie. Akékoľvek zastrašovanie a šikana policajtov sú neprijateľné. Vláde na čele s Robertom Ficom ide len o pomstu. Toto nemôžeme tolerovať,“ povedala Mária Kolíková.

SaS zvažuje podanie trestného oznámenia pre kroky ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý pozastavil policajným vyšetrovateľom okolo Jána Čurillu výkon funkcií. Podľa Márie Kolíkovej sa navyše z ministerstva spravodlivosti stáva ministerstvo pomsty.

Newsfilter Romana Pataja: Opozícia sa zatiaľ iba hľadá. „Vzhľadom na činy vládnej koalície by sa očakávalo, že neprejde deň, aby parlamentná opozícia dôrazne nereagovala. Nikto od nej neočakáva matovičovský štýl politiky a je dobré, že sa k nemu nikto ani neuchýlil. Lenže chvíľami sledujeme opačný extrém.“

Zmeny, ktoré robí nová vláda, môžu viesť k ohrozeniu liberálnej demokracie či k „zmene režimu“, vyhlásil Juraj Krúpa (SaS). Okrem iného poukázal na vymenovanie nového riaditeľa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana. Ten sám priznal, že sa schovával v Bielorusku, kde mohol byť podľa Krúpu vypočúvaný tajnými službami.

Ak by sa Hlas rozhodol pre vládu s PS, SaS a KDH, problémom by bol Richard Sulík, myslí si exministerka financií Brigita Schmögnerová. „Hlas mal svoju predstavu o tom, aké vážne opatrenia treba urobiť. Voči niektorým týmto opatreniam by sa Sulík postavil. Jeho červenou čiarou je daňová brzda. Dnes si však nevieme predstaviť konsolidáciu verejných financií bez toho, aby jej súčasťou neboli aj niektoré daňové opatrenia.“

Danglár: Kengura

Sulík končí ako predseda, ale stranu chce riadiť ďalej, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Sulíkovi sa nechce robiť opozičná politika, chce odísť do Bruselu. Vie, že je čas skončiť ako predseda SaS, ale nevie sa strany vzdať úplne a chce ju riadiť z úzadia.“

Shooty: Balónik

Richard Sulík priznal chybu v súvislosti s možnou kandidatúrou Vladimíry Marcinkovej v eurovoľbách. Povedal, že sa s ňou o tom rozprával ešte pred dvoma rokmi. Minulý týždeň ju potom ohlásil ako kandidátku, na čo Marcinková reagovala, že ju prekvapil a nevie, či kandidovať bude.

Richard Sulík povedal, že Ivan Korčok bol s SaS už dohodnutý, že povedie stranu do parlamentných volieb. Kampaň s heslom „Meníme hru“ bola podľa odchádzajúceho predsedu nastavená na Korčoka. Mali už aj vytlačené bilbordy s ním, ale nakoniec sa exminister zahraničných vecí rozhodol, že bude kandidovať v prezidentských voľbách.

Predseda Bratislavského kraja Juraj Droba (SaS) sa vzdal mandátu poslanca v parlamente, na jeho miesto by mal nastúpiť Juraj Krúpa.

Kto môže byť novým predsedom SaS a nahradiť Richarda Sulíka? Branislav Gröhling povedal, že zvažuje kandidovať na túto funkciu. Mária Kolíková zatiaľ len oznámila, že bude kandidovať do republikovej rady, ktorá je najvyšší orgán strany. Jana Bittó Cigániková sa k tomu nechcela vyjadriť.

Zmena na poste predsedu SaS môže priniesť aj výmeny na ďalších pozíciách. Podľa Richarda Sulíka sú možné zmeny aj na úrovni krajských šéfov a tímových lídrov. Novým predsedom môže byť podľa pravidiel strany len jej člen.

Do kongresu SaS v marci je dosť času, aby ktokoľvek, kto by chcel byť predsedom, sa mohol pripraviť na kandidatúru, vyhlásil Richard Sulík. „Nemám o budúcnosť SaS najmenšiu obavu,“ dodal. V strane chce navrhnúť funkciu čestného predsedu bez rozhodovacích právomocí, o ktorú by sa uchádzal.

Richard Sulík ohlásil, že v marci 2024 ako predseda SaS skončí. Stranu viedol od jej založenia v roku 2009. „Je veľmi dôležité vedieť, kedy má človek odísť,“ vyhlásil Sulík. V marci tak bude strana voliť nového predsedu.

Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Vyhlásenie SaS k budúcnosti strany.

Tomáš Taraba vylúčil, že by nasledujúci rok kandidoval za predsedu SNS. Mária Kolíková na podobnú otázku, či plánuje byť novou líderkou SaS, odpovedala v relácii Na telo moderátorovi, aby nepredbiehal.

Jana Bittó Cigániková zažalovala Igora Matoviča za jeho tvrdenia, že je lobistka Penty. „Nemôže jeden človek chodiť a kydať niekomu na hlavu bez akýchkoľvek dôkazov,“ hovorí poslankyňa SaS.

Jana Bittó Cigániková (SaS) bude radovou členkou zdravotníckeho výboru. Predpokladá, že v ňom bude aj s lekárom Tomášom Szalayom, ktorý sa do parlamentu dostal z kandidátky SaS. Michal Šipoš (OĽaNO) hovorí, že bude vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

Nové na Dennikn.sk

06:32Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšieVčera 22:28Hiking basecamp: Zimné Batizovské pleso, banské pamiatky nad Pezinkom a začiatok skialpovej sezóny na StuhleckuVčera 20:38Ficov rýchly plán môže ako prvému pomôcť Kováčikovi, po ňom aj BödöroviVčera 20:02Newsfilter: Prešlo len 43 dní a námestie prvýkrát kričalo „Dosť bolo Fica!“Včera 18:38Graf dňa: Švajčiarsky frank je najsilnejší od januára 2015Včera 18:25Opozícia chce koalícii komplikovať rušenie špeciálnej prokuratúry aj rokovaním cez vianočné sviatky, na protest prišli tisíce ľudíVčera 18:06Smeru pomáhal tlmiť ceny energií, energetikov rozčuľoval a pri prvom zaváhaní ho obetovali. Holjenčík je späťVčera 17:24Príbeh premárnených eurofondov: pozostatky biznisu prepísali na partnerky a rumunské biele koneVčera 16:46Shooty: Čítanie s porozumenímVčera 16:09Šéf inšpekcie životného prostredia Jenčo: Končím pre Tarabovu šikanu, ohrozuje chod celého úraduVčera 15:35Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klinceVčera 15:26Útok mal začať už v apríli a v jednom smere. Američania hovoria, prečo Ukrajine nevyšla protiofenzívaVčera 15:02Vývoj bojov (652. deň): Guľka letela deväť sekúnd. Ukrajinský snajper tvrdí, že prekonal svetový rekord v najdlhšej úspešnej streleVčera 14:59Môže Brusel zasiahnuť proti Ficovi? Vysvetľujeme, aké má Európska komisia možnostiVčera 14:58Fico potrebuje opozíciu v občanochVčera 13:17Opäť sa ukázalo, že totalitná Kuba má špičkové tajné služby. O špiónovi v Bielom dome nevedeli desaťročiaVčera 13:15Zelený newsfilter: Prezident svetovej klimatickej konferencie šokoval – veda vraj nehovorí, že treba vyradiť fosílne paliváVčera 12:51Riadi ropnú firmu, ktorá bude druhou najväčšou na svete. Kto je sultán, ktorý vedie klimatický samitVčera 12:50Veľa šťastia, veľa svetlaVčera 12:00Vojna v Gaze vstupuje do rozhodujúcej fázy. Podmienky pre civilistov sú apokalyptické, tvrdí OSNVčera 10:59Danglár: Výkladový slovníkVčera 10:34Šimkovičová ďalej moderuje v konšpirátorskej televízii a propaguje ju, mohla by prísť o ročný platVčera 10:06Nezľakli sa témy zla, snov, narcizmu. Aj o smrti píšu s odvahou a s humoromVčera 09:47Bez súdu ich môžu zadržiavať aj roky. Prepustení Palestínčania opisujú zlé zaobchádzanie v izraelských väzniciachVčera 09:27Tajiť neveru môže byť horšie, než sa priznať. Psychologička vysvetľuje, čo o tom hovorí výskumVčera 09:13Vyskočenú platničku majú už desaťročné deti. Množia sa u nich dospelácke zdravotné problémyVčera 08:46Britský historik Ash: Fico si demokraciu predstavuje ako vyprážané snehové guleVčera 08:14Vláda sa rúti gréckou cestou do minulostiVčera 08:13Prezidentské voľby 2019 a dnes: čo robila Čaputová inak ako Korčok a ako dlho dokáže Fico tajiť svojho kandidátaVčera 07:01Ráno s NHL: Jednoduchý „plán Leo“ funguje. Dvojka draftu Carlsson rastie aj tým, že občas sedí na tribúne