SaS

 • volebné výsledky: 6,22 % a 13 mandátov
 • zoznam poslancov: v parlamente budú Sulík, Dostál, zvolený je aj župan Droba, ktorý mandát nechce

Koalície bez Smeru a HZDS takmer nikdy nedokážu vládnuť štyri roky, všíma si Tomáš Gális. „Z vládneho štvorlístka sa vždy najracionálnejšie javila SaS, ktorá (teda najmä jej predseda) znášala Matovičove útoky a podrazy. Keď SaS opäť riskuje návrat Fica, pohár jej trpezlivosti zjavne pretiekol,“ píše v Newsfiltri.

OĽaNO naďalej odmieta požiadavku SaS na odchod ministra financií Matoviča z vlády. „Naše stanovisko zostáva a zostane nemenné. Zároveň veríme, že strana SaS od svojho plánu povaliť ďalšiu vládu k 1. septembru nakoniec pre dobro demokratického Slovenska ustúpi,“ píše OĽaNO.

OĽaNO zatiaľ nedostalo list s požiadavkami od koaličného partnera SaS. Potvrdil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že SaS sa podľa neho nechce dohodnúť. Hovorí o nesplniteľných podmienkach, ktoré sú zámienkou na odchod z vlády.

Sulík dal šancu Hegerovi spamätať sa, píše v Newsfiltri Filip Obradovič a rozoberá štyri scenáre vývoja. „Z akejkoľvek strany sa na to dívate, vždy vám v tejto chvíli vyjde to isté. Sulík nemôže ustúpiť. Matovič nemôže ustúpiť. Heger je možno politicky nesvojprávny alebo to len pekne na nás hrá a v skutočnosti je to celý čas Matovičov človek. Koalícia smeruje síce pomaly, ale predsa len k rozpadu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Koaličná kríza – súhrn dnešných udalostí:

 • SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada koniec Igora Matoviča vo vláde.
 • Ak sa tak nestane do 31. augusta, ministri za SaS podajú demisiu.
 • OĽaNO už skôr avizovalo, že nebude súhlasiť s odchodom Matoviča z vlády.
 • Po tlačovke SaS zatiaľ neprišla od premiéra ani OĽaNO žiadna reakcia.

Konflikt vo vláde vyvolali Matovič a Sulík a oni ho musia aj urovnať, hovorí predseda Sme rodina Boris Kollár. „Túto psychiatriu už treba ukončiť, buď tak, alebo onak. Sme rodina nebude robiť prekážky, keď sa dohodneme, že v nejakej forme to bude pokračovať a potiahneme to až po riadne voľby 2024. Rovnako, keď sa tieto dve strany dohodnú na predčasných voľbách, budeme hlasovať za predčasné voľby,“ povedal Kollár.

Oficiálna reakcia na ultimátum od SaS sa dnes neočakáva ani z úradu vlády, ani od hnutia OĽaNO.

Mária Šofranko (OĽaNO) k ultimátu SaS povedala, že „6-percentná strana opäť diktuje personálne podmienky a rozbíja ďalšiu vládu“. „Cítim hnev a sklamanie,“ napísala na Facebooku s tým, že stále verí v dohodu.

Richard Sulík hovorí, že SaS sa o svojom rozhodnutí neradila s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Je to autonómne rozhodnutie republikovej rady,“ dodal Sulík.

Richard Sulík hovorí, že SaS má záujem na dobrom fungovaní vlády. „Keď však takto budeme fungovať naďalej, tak SaS by bola spoluzodpovedná za návrat Roberta Fica, a tak sme sa rozhodli konať,“ vysvetlil Sulík dôvody na vypovedanie koaličnej zmluvy a požiadavku, aby Igor Matovič skončil na poste ministra financií.

Pre SaS je neprijateľné, aby museli prosiť ministra financií Matoviča o zvýšenie platov učiteľov – aj to bude jedna z požiadaviek, ktorá má byť v novej koaličnej zmluve. Ak by OĽaNO žiadalo za odvolanie Igora Matoviča aj odchod Richarda Sulíka z postu ministra hospodárstva, podľa Sulíka sa nad tým SaS zamyslí.

SaS vypovedá koaličnú zmluvu a žiada koniec Igora Matoviča vo vláde. Od premiéra preto očakáva novú koaličnú zmluvu, oznámil Richard Sulík. Ak sa tak nestane do 31. augusta, ministri za SaS podajú demisiu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Tak ako doteraz sa už pri najlepšej vôli nedá pokračovať, povedal Richard Sulík po rokovaní republikovej rady SaS o Igorovi Matovičovi. Vrcholom bolo podľa neho prelomenie prezidentkinho veta k rodinnému balíčku s hlasmi kotlebovcov. Matovič je podľa neho v konflikte s každým, kto s ním výhradne nesúhlasí.

Video: Po rokovaní rozšírenej republikovej rady SaS

Teraz nie je čas na povalenie vlády, povedal premiér Eduard Heger vo vyhlásení po rokovaní vlády. „Verím, že kolegovia z SaS sa rozhodnú ostať s nami.“

SaS už vlani avizovala, že s Matovičom vo vláde to bude zložité, no nakoniec ustúpila. Teraz strana rozhoduje, ako po sporoch pokračovať v koalícii, jednou z možností je aj ultimátum pre ministra financií. Vybrali sme 10 kľúčových výrokov, ktoré vykresľujú spor Matoviča a Sulíka.

Igora Matoviča podržíme a neodvoláme ho,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Dodal, že hnutie je za to, aby ostala SaS v koalícii. „Veľmi si želám, aby ostali vo vláde,“ povedal. Za ostatný týždeň malo OĽaNO tri zasadnutia predsedníctva hnutia, povedal. „Osobne som smutný zo situácie, ktorá je,“ povedal. Situácia vo vláde nie je podľa neho dobrá. Rozbiť vládu pre personálne otázky je podľa neho nezodpovedné. Verí, že sa to nestane.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová hovorí, že štvorkoalícia má zmysel a je mimoriadne dôležité, aby aj pokračovala. Presun jedného alebo dvoch lídrov do parlamentu by podľa nej nebol riešením. „Vláda pracuje bez problémov,“ povedala po rokovaní vlády. Problém koalície vníma ako osobné spory medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Riešením by podľa nej bolo, aby sa „obaja lídri správali normálne“.

Video: Heger a predsedníctvo OĽaNO: Nesúhlasíme s odchodom Matoviča z vlády, ak budú predčasné voľby, SaS uvrhne Slovensko do katastrofy.

OĽaNO odmieta možnú požiadavku na odchod ministra financií Matoviča z vlády. „Vaša požiadavka je v príkrom rozpore s koaličnou zmluvou a hnutie OĽANO s ňou nesúhlasí a určite nebude hlasovať ani za predčasné voľby,“ píše vo vyhlásení po zasadnutí predsedníctva, ktoré bolo pred rokovaním vlády.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Predseda SaS Richard Sulík sa k vzťahom v koalícii bude vyjadrovať až po rokovaní republikovej rady okolo 16. hodiny.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa zúčastní na republikovej rade SaS. Na otázky odpovie až po jej zasadnutí. Nemá informácie o výsledkoch predsedníctva OĽaNO, ktoré sa konalo pred rokovaním vlády.

SaS dnes na republikovej rade rozhodne o svojom ďalšom pôsobení v koalícii:

 • strana zrejme uloží premiérovi ultimátum, že Matovič musí skončiť ako minister financií, inak SaS odíde z vlády
 • za takýto postup je podľa informácií Denníka N väčšina členov rady, ultimátum by malo trvať do začiatku septembra
 • okamžitý odchod z koalície je nateraz málo pravdepodobný, hoci si ho niekoľko poslancov SaS želá viac ako ultimátum
 • nie je jasné, čo s ultimátom urobí premiér, zatiaľ však nevysiela signály, že by mohol Matoviča odvolať proti jeho vôli
 • dnes je najprv zasadnutie vlády (od 10.00), po ňom sa očakáva zasadnutie rady SaS a okolo 16.00 stanovisko strany
Foto N - Tomáš Benedikovič

SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Ak si chcú v SaS zachovať tvár, tak by svoje ultimátum museli brať rovnako vážne na začiatku aj na konci leta. To by teda malo znamenať, že sa po prázdninách buď vrátia do vlády, v ktorej nebude Igor Matovič, alebo sa do nej nevrátia vôbec.“

SaS je veľmi blízko k rozhodnutiu, že v stredu dajú premiérovi Hegerovi ultimátum, aby Matovič odišiel z postu ministra financií. Za takúto možnosť je podľa informácií Denníka N pred stredajším rokovaním veľká časť rozšírenej republikovej rady SaS. Je len málo pravdepodobné, že by SaS už v stredu odišla z koalície.

Ak by SaS po republikovej rade žiadala odchod Igora Matoviča z vlády, bolo by to porušenie koaličnej zmluvy, vraví premiér Heger. „Bolo by to v rozpore s pravidlami koalície. Nekádrujeme si nominantov. Snažím sa komunikovať s ľuďmi, ktorí hranice koaličnej zmluvy prekračujú, aby to nerobili, lebo to zbytočne nabúrava disciplínu v rámci koalície. A tá už je aj tak dosť nabúraná.“

SaS považuje rozhodnutie o financovaní výstavby nemocníc v Martine a na bratislavských Rázsochách za dobré, napriek tomu, že mala iný pohľad. Za stranu to uviedla šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.

Voľby by v júni vyhral Hlas s 20,5 %, druhý je Smer so 14,4 % a tretia SaS s 9,6 %. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Nasleduje PS s 9,1 %, Sme rodina má 7,6 %, OĽaNO 7,1 %, Republika 6,8 % a KDH 6,7 %. SaS v prieskume klesla o jeden a pol percentuálneho bodu, OĽaNO o jeden bod.

Klub OĽaNO sa bude zaoberať vlastnými poslancami, ktorí „využili neprítomnosť SaS na koaličných radách na rozvíjanie niektorých svojich politických zámerov“. Povedal to jeho predseda Michal Šipoš po otázke na to, že v prvom kole voľby riaditeľa RTVS hlasoval za Jaroslava Rezníka aj György Gyimesi.

Matovičov návrh na 500-eurový príspevok má podľa Mariána Viskupiča z SaS racio. „Treba vidieť všetky detaily. Vo všeobecnosti tá idea nie je zlá.“ Predseda finančného výboru vysvetľuje, že ide o návrh jednorazovej pomoci a že o tých peniazoch treba debatu, pretože sa ich „ľudia museli vzdať – či už vo väčšom výbere DPH, spotrebných či ďalších daní“, vraví v podcaste V redakcii.

Premiér Heger nemal byť na Matovičovej tlačovke o 500-eurovom príspevku bez vedomia koaličných partnerov, vraví Marián Viskupič z SaS. „To, že pán minister financií sa pokúša o takéto veci, je prosto jeho videnie sveta. Ale to, že premiér s týmto súhlasil a bol pri tom prítomný, považujem za jeho veľkú chybu.“

Potrebujeme nového ministra financií, vraví v rozhovore poslanec SaS Marián Viskupič. „Vidím, ako nezvláda svoj rezort, ako tlačí na hranu, ako robí ekonomicky nezmysluplné veci,“ povedal. Či by si SaS mala dať ako podmienku zotrvania v koalícii Matovičov odchod, Viskupič nateraz nehovorí. Poradia sa na republikovej rade 6. júla.

Kríza v koalícii sa zhoršuje, zhrnuli sme scenáre možného vývoja. Hrozí aj odchod SaS z vlády, Sulík môže dať premiérovi Hegerovi ultimátum, aby odvolal Matoviča z postu ministra financií. Ak by SaS napokon aj odišla, neznamenalo by to automaticky predčasné voľby.

Foto - TASR

OĽaNO zvolalo mimoriadne predsedníctvo, povedal Igor Matovič po tom, ako SaS oznámila zvolanie mimoriadnej republikovej rady k fungovaniu koalície. „Koaličný partner blokuje rozhodnutia tým, že nechodí na koaličné rady. Musíme sa rozhodnúť ako ďalej,“ povedal Matovič. Možnosti na predsedníctve sú podľa Matoviča rôzne. (sme)

SaS 6. júla rozhodne o ďalšom postupe v koalícii a aké budú podmienky strany. Urobí tak na mimoriadnej republikovej rade, ktorá bude rozšírená o poslancov a ministrov. „Nemá zmysel tváriť sa, že problémy v koalícii nie sú. Situácia je vážna, najmä po posledných týždňoch,“ povedal Richard Sulík.

Ospravedlnenie Matoviča nezaberá, Sme rodina a SaS netušili, čo predstaví na sobotnej tlačovke. V SaS si všimli, že tentoraz minister financií predstavoval nedohodnutý zámer na zvyšovanie platov štátnych zamestnancov aj v prítomnosti premiéra. „Práve pán premiér by mal byť garantom toho, že koaličné riešenia vznikajú na pôde koalície,“ vraví poslanec Marián Viskupič.

Ospravedlnenie Igora Matoviča by malo v prvom rade smerovať celému Slovensku, píše v stanovisku SaS. „Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, tak by ocenil naše pondelkové rozhodnutie vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť,“ uviedol Richard Sulík s tým, že strana včas oznámi svoj ďalší postup.

SaS žiada v reakcii na zastrašovanie komunálneho politika Milana Kaplana zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru. Podľa okresného predsedu SaS v Michalovciach bola motívom činu pravdepodobne Kaplanova politická práca.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová dúfa, že Richard Sulík a aj ostatní politici z SaS prijmú podanú ruku od OĽaNO. „Je dôležité, aby koalícia začala znovu normálne fungovať. Odchádzanie zo skupín fyzických či virtuálnych nič nerieši, rovnako ako nič neriešia útoky a osočovanie,“ povedala Remišová.

SaS si vie predstaviť podporu jednorazovej pomoci štátnym zamestnancom, ktorú predstavili Heger s Matovičom. Podmienkou je, aby minister financií dokázal nájsť kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu.

Igor Matovič aj Eduard Heger prosia SaS o odpustenie a chcú, aby sa vrátila na koaličné rady. Matovič sa zároveň ospravedlnil, ak sa niekoho dotkol. „Chcel by som poprosiť Riša Sulíka: poďme spolu bojovať za ľudí, prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal Matovič.

Eduard Heger a Igor Matovič. Foto – TASR

SaS nebude komentovať slová prezidentky Zuzany Čaputovej o potrebe reštartovať vzťahy v koalícii. „Všetko, čo sme chceli povedať, sme uviedli včera na tlačovej besede. Tam aj Richard Sulík povedal, že zatiaľ nebudeme prijímať, a teda ani oznamovať žiadne rozhodnutie. Takéto veci sa robia po dôkladnej úvahe a navyše je pred nami pár týždňov oddychu,“ povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Strana SaS a niekoľko poslancov OĽaNO z okien vyvesili dúhové vlajky. Protestujú tak proti návrhu na zákaz dúhových vlajok, o ktorom sa má dnes rokovať. Dúhová vlajka visí z okna sídla SaS aj z okien kancelárií poslankyne Vladimíry Marcinkovej (SaS), Andreja Stančíka (OĽaNO) a Kristiána Čekovského (OĽaNO).

Premiér Eduard Heger sa zastal Igora Matoviča a vyhlásil, že považuje za nekorektné, že SaS hneď po hlasovaní vraj prešla do útokov na OĽaNO. „V tomto svetle treba hodnotiť aj reakciu predsedu strany a ministra financií,“ tvrdí v stanovisku. K Matovičovmu obvineniu SaS zo spolupráce s opozíciou sa v ňom nevyjadruje.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová hovorí, že poslanci OĽaNO hlasovali v rozpore s koaličnou zmluvou, keď podporili opozičný návrh nezaradeného poslanca Jozefa Šimka, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátke Kotlebovej ĽSNS. Na koaličnej rade sa podľa nej dohodli, že novela o verejnom obstarávaní neprejde, lebo je podľa premiéra Hegera škodlivá.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam Igora Matoviča, že by boli poslanci SaS dohodnutí na sprisahaní s opozičnými stranami. Branislav Gröhling takisto odmietol tvrdenia ministra financií, že na vládu priniesol návrh na zvýšenie platov učiteľov, ale SaS ho vetovala.

Richard Sulík povedal, že si v SaS cez leto premyslia, či a ako zotrvajú v koalícii. „Keď budeme rozhodnutí, oznámime to aj skôr ako po lete,“ dodal s tým, že odchod SaS by zrejme „urobil Matovičovi radosť“.

Richard Sulík povedal, že Igor Matovič robí všetko preto, aby vyštval SaS z koalície. Odmieta, že by sa jeho strana spolčila s opozíciou. Sulík takisto povedal, že premiér Heger mu prisľúbil, že sa posnaží, aby Matovič prestal s útokmi, no zatiaľ sa tak nestalo.

Naživo: Reakcia Richarda Sulíka na obvinenia Igora Matoviča.

OĽaNO vyzýva SaS, „aby normálne pracovala a neparalyzovala koaličnú radu“. „V opačnom prípade vystavujú verejnosť veľkému nebezpečenstvu návratu mafie k moci,“ uviedol v stanovisku predseda klubu Michal Šipoš.

Nové na Dennikn.sk

19:00Newsfilter: Ďalšia koalícia, ktorá to zrejme nezvládne 18:47Rodičku z Ružinova museli presunúť inam. Najväčšia nemocnica nemá miesto ani ľudí 17:05Životné minimum už roky nestíha držať krok so životnými nákladmi. Krajniak chce najskôr zmeniť dávky v hmotnej núdzi 16:54Danglár: Koaličná kríza 16:51Neuspel v Silicon Valley, teraz hviezdi v Európe. Mladý Slovák vytvoril appku na záchranu životov 16:28Investície ako Tesla nemusia spasiť východné Nemecko. Ohrozuje ho plynová kríza aj extrémizmus 16:21Graf dňa: Euro je najslabšie za takmer 20 rokov a čoskoro môže byť lacnejšie ako dolár 16:15Rusi okupujú už aj ukrajinské bane slovenských oceliarov. Tí železnú rudu pre strednú Európu vozia z iných lokalít 16:09Deti sú všetkému otvorené a vidia iné veci, hovorí tvorca obrázkových kníh Petr Horáček 15:06Voda na prídel, menej paradajok, parmezánu a žiadne akvaparky. Vysychajúca rieka Pád ohrozuje taliansku ekonomiku 15:02Bolo by pod úroveň prezidentky reagovať na všetko 14:46Prichádza kométa, ktorá nesie budúcnosť. Afrofuturistický bedeker pre Pohodu 14:26Edo to zatiaľ nevybavil 14:00Vývoj bojov (133. deň): Čo treba urobiť, aby Rusko prehralo a Ukrajina vyhrala 12:13Prehľad kvality vody: v ktorom jazere sa okúpať, ak nemáte radi kúpaliská 12:07Už nemal na výber. Britský premiér Boris Johnson končí (päť škandálov, ktoré ho potopili) 11:26Nerušte ruskú kultúru 11:16Gogoľ a Puškin majú svoj domov aj na Ukrajine 10:39Zelený newsfilter: Užívajte si toto leto. Je jedno z najchladnejších, aké ešte zažijete 09:31Na čo by mala vláda použiť dodatočné dve miliardy z výberu daní? (panel expertov) 09:00Viac gólov strelil aj jeho slovenský spoluhráč, o tie však nejde. Kto je Shane Wright, Slafkovského rival na drafte 09:00Roglič si rameno napravil stoličkou. V cieli som videl jazdcov, ktorí akoby zbadali ducha v uhoľnej bani 07:13Letné trápenie Slovana: Remíza s Batumi, Weissov koniec-nekoniec a Kmotrík ml. hovorí, že niečo musí byť zle 07:05Kto bude hrať na Pohode 2022 a prečo (tipy Michala Kaščáka) 07:00Draft nemusí nič znamenať. Veď napríklad aj Bondru, Šatana či Demitru vybrali z veľmi nízkych miest 06:49Ekonomický newsfilter: Sulíkovi treba poďakovať za plyn na budúcu sezónu aj ultimátum pre Matoviča 06:34Nadal neposlúchol otca ani sestru. Vyhral zápas, ktorý by ktokoľvek iný vzdal 06:00300 slov z Tour: Skvelé preteky v prachu odštartoval Saganov pád. Asi som si udrel nerv, vravel v cieliVčera 20:24Newsfilter: Sulík dal šancu Hegerovi spamätať saVčera 19:39Drzý a mrzutý, jeden zo skautov sa s ním takmer pobil. Výber desiatich najhorších jednotiek draftu NHL