SaS

Po odchode doterajšieho poslanca Michala Luciaka (SaS) na post vedúceho úradu vlády sa do parlamentu vracia Marek Antal. Obaja pôvodne kandidovali za stranu Za ľudí. Antal bude pôsobiť v poslaneckom klube SaS.

SaS a Progresívne Slovensko sa preťahujú takmer o polovicu svojich voličov, ukazuje nový prieskum. Strane Richarda Sulíka by dalo druhý alebo tretí hlas až 44 % priaznivcov PS a, naopak, strane Michala Šimečku by dalo hlas číslo dva či tri 47 % voličov SaS.

Víťazom volieb nemusí byť len ten, kto dostane najviac hlasov, myslí si poslanec SaS Ondrej Dostál. „Voľby v roku 1998 nevyhral Vladimír Mečiar, ale Mikuláš Dzurinda napriek tomu, že HZDS malo viac hlasov ako SDK. Rovnako voľby v roku 2002 nevyhral Mečiar, ale opäť Dzurinda, hoci znova malo HZDS viac hlasov ako SDKÚ. Vyhrať voľby je byť schopný zostaviť budúcu vládu.“

SaS a PS nemusia vytvárať pakt, kto sleduje mediálne výstupy, vie, že sú to blízke strany, hovorí Ondrej Dostál. „Je veľmi pravdepodobné, že budú spolu vo vládnej koalícii alebo v opozícii. Nezdá sa mi, že je to nevyhnutné nejako formalizovať.“

Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNO, hovorí poslanec SaS Ondrej Dostál. „Nemyslím si, že s Igorom Matovičom tu môže fungovať stabilná, pokojná, stredovo-pravicová vláda alebo čo i len demokratická vláda.“

SaS zahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, oznámil po rokovaní s premiérom Ódorom Richard Sulík. Nezahlasovať za je podľa neho politicky hlúpe.

SaS nepodporí návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorú chce iniciovať OĽaNO. Sulíkova strana tvrdí, že sa nechce podieľať „na populistických a nezmyselných návrhoch, ktoré rozvracajú verejné financie, zvyšujú dane a prikazujú iným, ako majú žiť“.

SaS tvrdí, že Slovensku môže hroziť pokuta 20 miliónov eur za zverejňovanie platov detí v súvislosti s rodičovským dôchodkom. Obrátila sa v tejto veci na Úrad na ochranu osobných údajov z dôvodu možného porušenia smernice GDPR.

Je to prostredie, ktoré nie je úplne zdravé pre ľudskú psychiku, hovorí o parlamente poslanec Tomáš Lehotský, ktorý končí v politike. „Je dôležité, aby bol o túto profesiu záujem. (…) V politike je to aj špina už len preto, že sedíte vedľa ľudí, ktorí klamú, o ktorých viete, aké veci napáchali. Pre citlivejšie povahy to nemusí byť úplne jednoduché.“

S Veronikou Remišovou sa v parlamente ani nepozdravíme, hovorí poslanec Tomáš Lehotský, ktorý odišiel zo Za ľudí a dnes je v klube SaS. Zároveň ohlasuje svoj koniec v politike. „Dá sa povedať, že som sklamaný. Nechcem, aby to vyznelo tak, že vnímam len to negatívne. Ale sklamalo ma množstvo neodbornosti, hnevu a netolerancie, ktoré v parlamente sú.“

Marián Viskupič (SaS) vraví, že termín na predloženie rozpočtu sa môže posunúť aj opačne, o 30 dní po vyslovení dôvery novej vláde. Ódorova vláda by tak nemusela do parlamentu predložiť vyrovnaný rozpočet. „Najlepšie riešenie je, že by úradnícka vláda dokázala získať dôveru v parlamente,“ povedal.

Shooty: Konkurenčná výhoda

Alojz Hlina odišiel z Dobrej voľby, lebo odmietal spojenie s Hlasom. Kandidovať bude za SaS. Ak by boli s Hlasom v koalícii, nebola by to pre neho červená čiara. „Do Dunaja by som sa určite nehádzal, ak by taká situácia nastala. Volič je pán, a keď to určí…“

Alojz Hlina kandiduje zo 150. miesta na kandidátke SaS. Pri kultúrno-etických otázkach môže mať zelenú kartu. S registrovanými partnerstvami by problém nemal. „V tomto nie som karpatský, ale západoeurópsky konzervatívec a tí bežne hlasujú za. Chcem to však vidieť,“ povedal Hlina v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: SaS si verí, odhaľuje kandidátku. „Od začiatku roka sa Sulíkovi podarilo preferencie strany stabilizovať… ale možno to vyššie nepôjde, lebo volič má v pamäti chyby za posledný polrok. Minimálne však niečo robia a nezaoberajú sa len sebou,“ píše Filip Obradovič.

Môžete mať na SaS rôzne názory, ale je to pravicová strana a ja som pravičiar, hovorí Alojz Hlina, prečo vstúpil do SaS. Pravicová strana musí byť podľa neho silná a SaS na to podľa Hlinu má. „Lojza Hlinu poznám 12 rokov a viem, že bol vo viacerých stranách, ale neznamená to, že musí robiť mentálne saltá,“ hovorí Sulík.

Okrem prvých tridsať kandidátov predstavil Richard Sulík aj Alojza Hlinu, ktorý bude kandidovať zo 150. miesta. „Milujem Alojza Hlinu pre jeho ekonomické názory,“ povedal predseda SaS a privítal Hlinu na „liberálnej a tolerantnej“ kandidátke.

SaS ako prvá predstavila svoju kandidátku, lídrom bude Richard Sulík, v prvej päťke sú tri ženy. Z druhého miesta kandiduje exminister školstva Branislav Gröhling, nasleduje poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Za SaS ide do volieb aj Alojz Hlina.

Kandidáti SaS do volieb. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: SaS predstavuje kandidátku

Alojz Hlina pôjde do parlamentných volieb na kandidátke strany SaS, kde bude na 150. mieste. Hlinova platforma Umiernení vo februári opustila Dobrú voľbu a Umiernených pre nesúhlas s rozhodnutím predsedníctva vstúpiť do rokovania o spolupráci s Hlasom. (sme)

Rozhodnutie súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka nebolo dostatočne vysvetlené, myslí si exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Dnes podľa nej nestačí konštatovať, že nemali proti Marianovi Kočnerovi, ktorého v prípade oslobodili, dostatok dôkazov.

Exministerka Mária Kolíková (SaS) stojí za Richardom Sulíkom po zverejnení videa z veľtrhu Expo Dubaj, kde Sulík vyzval ľudí, aby zadarmo vypili bar. Kolíková tvrdí, že SaS nemá problém, aby Najvyšší kontrolný úrad preveril financovanie.

Nárok na materské získajú aj čerstvé absolventky stredných či vysokých škôl, poslanci na návrh SaS uvoľnili pravidlá. Obdobie štúdia sa bude rátať namiesto platenia nemocenského poistenia, ktoré je bežnou podmienkou pri uplatňovaní nároku.

Heger má problém s koalíciou, Sulík s Dubajom, Maďari s rozpadom, komentuje Newsfilter útrapy demokratov. „Kým Fico štyri a pol mesiaca pred voľbami ide hlava-nehlava, strany, ktoré by ho mali zastaviť, sa zmietajú v ťažkostiach. Namiesto ich spájania to vyzerá na postupujúcu dezintegráciu.“

Na kritizovanej oslave na Expo v Dubaji boli aj Jana Bittó Cigániková, Boris Kollár či rodina Geissovcov. „Boris Kollár tam bol súkromne, za svoje peniaze, nebol tam štátnym špeciálom a nebýval v hoteloch, ktoré mu platil štát,“ hovorí Peter Pčolinský zo Sme rodina. To sa podľa neho netýka iných ústavných činiteľov, preto je kontrola NKÚ namieste.

SaS neprešiel procedurálny návrh, aby parlament rokoval o jej návrhu uznesenia k nemocnici Rázsochy. Jana Bittó Cigániková tvrdila, že návrh nemôže ostať ľahostajný nikomu, komu záleží na tom, aby neprepadlo 280 miliónov eur, ktoré majú ísť na výstavbu nemocnice z plánu obnovy.

Poslanecké grémium dnes bude riešiť, kto by mohol obsadiť post predsedu branno-bezpečnostného výboru po Jurajovi Krúpovi (SaS). Predseda parlamentu Boris Kollár povedal, že sa záležitosťou treba zaoberať aj z dôvodu stále prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu.

SaS po zverejnení zostavy úradníckej vlády reaguje, že v parlamente jej vysloví dôveru všetkých jej 20 poslancov. Zloženie vlády privítali. „Vláda Ľudovíta Ódora nahrádza vládu chaosu,“ tvrdí Richard Sulík.

SaS tvrdí, že končiaci premiér Eduard Heger šíri konšpirácie o zasahovaní Richarda Sulíka do zostavovania úradníckej vlády. „Eduard Heger v snahe vyviniť sa z neschopnosti udržať svoju odvolanú vládu do predčasných volieb šíri konšpiračné teórie, za ktoré by sa nehanbil ani Robert Fico. Tvrdenia o tom, že sa SaS snaží zobchodovať podporu pre úradnícku vládu, nie sú hodné odchádzajúceho premiéra,“ povedal Sulík.

Dosluhujúci premiér Eduard Heger pre televíziu Joj povedal, že predseda SaS Richard Sulík tlačí na prezidentku Zuzanu Čaputovú a podarilo sa mu vytlačiť z postu ministra hospodárstva Petra Šveca. Ten je momentálne štátnym tajomníkom. „Tlačí na prezidentku a snaží sa zobchodovať, aby tam mal svojho človeka,“ povedal Heger o Sulíkovi.

Richard Sulík povedal, že SaS bude hlasovať za dôveru Ódorovej vláde, pokiaľ prezidentka zohľadní ich rozhovor. Ani on po stretnutí so Zuzanou Čaputovou neprezradil, kto vo vláde bude.

Predseda SaS Richard Sulík vyzval Roberta Fica, aby sa ospravedlnil prezidentke Zuzane Čaputovej za verejné útoky. Sulík píše, že SaS stojí za prezidentkou, a Fico podľa neho denne prekračuje mantinely. „V ľuďoch cez bludy živí nenávisť, ktorá, bohužiaľ, vedie až k vyhrážkam smrti smerom k rodine prezidentky.“

SaS ešte nedostala termín stretnutia od prezidentky Zuzany Čaputovej, na ktorom by ich mala oboznámiť so svojimi nominantmi v úradníckej vláde. Predseda SaS Sulík však chváli výber premiéra úradníckej vlády.

Paragraf 363 delí našu politickú scénu na zločineckú a protizločineckú, píše Ivan Štulajter. „Občan, čo sa snaží pochopiť všetky dôležité súvislosti i veľkosť ohrozenia slobody, je dnes takpovediac na všetko sám. Ak si však neurobí poriadok v hlave on, urobia s ním po voľbách poriadok ľudia, čo sú závislí od paragrafu 363 ako od drog.“

SaS v reakcii na krok Eduarda Hegera píše, že ide o koniec éry najnerozhodnejšieho premiéra v dejinách Slovenska. Heger tomu mohol predísť, pokiaľ by SaS nevymenil za Matoviča.

O dvoch rozhodnutiach prezidentky, ktoré zmenia Slovensko, píše v komentári Matúš Kostolný. „Prezidentka musí na budúci týždeň vymenovať úradnícku vládu, lebo táto vláda bez dôvery sa sama rozpadla.“

Eduard Heger u prezidentky. Foto N - Tomáš Benedikovič

Úradnícka vláda je nevyhnutná, vraví podpredseda SaS Branislav Gröhling. „Odchody dvoch ministrov neznamenajú už nič iné. Eduard Heger zlyhal. Nedokázal sa postaviť ministrovi financií a nedokázal udržať menšinovú vládu. Nehovoriac o fatálnom meškaní plánu obnovy,“ napísal na Facebooku.

SaS aj Sme rodina odmietajú, aby sa menil termín predčasných volieb zo septembra na júl, ako to požaduje Robert Fico. „Ukážte mi tých hlupákov, ktorí by boli ochotní vstúpiť do úradníckej vlády na dva mesiace, aby podporili skorší termín Robertovi Ficovi. Chcem ich vidieť,“ reagoval Boris Kollár.

Po PS aj SaS tvrdí, že Eduard Heger zneužil vystúpenie v RTVS. „Nevystúpil ako predseda vlády, ale ako šéf politickej strany, ktorý útočil na politických súperov,“ kritizuje Branislav Gröhling. Ak by sa prezidentka rozhodla vymenovať úradnícku vládu, SaS ju podporí.

Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri neprešli „pre malichernosti“, sťažoval sa poslanec SaS Peter Cmorej. Návrh, ktorý mal okrem iného zvýhodniť dobrovoľné príspevky, SaS nepodporila po tom, čo stroskotal Cmorejov „pozmeňovák“.

Poslanci neschválili návrh zákona, ktorý by dodávateľom energií prikazoval mať pred zimou zásoby plynu. Objem uskladneného plynu tak zostane na dobrovoľnom základe. Povinné zásoby presadzovala SaS, minister hospodárstva Karel Hirman bol proti.

Mária Kolíková hovorí, že stranícke funkcie v SaS teraz nie sú pre ňu téma, preto sa na kongrese ani o žiadnu neuchádzala. „Ak by som bola po voľbách ministerkou spravodlivosti a strana SaS jednoznačne bude za mnou stáť, ako stála doteraz, tak určite áno.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Verím, že o mesiac budeme mať v prieskumoch viac, hovorí bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková. „Súvisí to s množstvom rozhodnutí, ktoré sme urobili a nebol čas ich poriadne vysvetliť,“ hovorí o páde preferencií.

Parlament odvolal predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu (SaS). Za jeho odvolanie bolo v tajnom hlasovaní 68 zo 104 hlasujúcich poslancov.

SaS navrhuje presunúť peniaze na Rázsochy do regiónov a vyzýva vládu, aby priznala, že nová nemocnica sa postaviť nestihne. „Nemôžeme si dovoliť len preto, že si politici odmietajú priznať zodpovednosť, riskovať stratu 280 miliónov eur,“ povedal kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

SaS chce v parlamente presadzovať uznesenie proti zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. EÚ už opatrenie odhlasovala po tom, čo ho podporilo aj Nemecko, ktoré si na poslednú chvíľu presadzovalo výnimky.

Richard Sulík nevylúčil, že až do volieb SaS nepovie, či by boli ochotní ísť do vlády spolu s Hlasom. „Je to možné,“ odpovedal na otázku v relácii Na telo na TV Markíza.

Aktuálny prieskum ukazuje, že trend klesania SaS prestal, komentoval výsledky predseda strany Richard Sulík. „Máme päť mesiacov do volieb a toto dáva SaS dobré šance presvedčiť ľudí, že vieme vyviesť krajinu z tejto mizérie,“ povedal v relácii Na telo TV Markíza.

Denník N sa pri spaľovacích motoroch mýli, tvrdí Richard Sulík v reakcii na Zelený newsfilter, ktorý polemizuje s odporom SaS k bruselskému zákazu spaľovacích motorov od roku 2035. „V článku je viacero tvrdení, ktoré sa opierajú len o zbožné želanie autorov,“ tvrdí líder SaS.

Hnutie OĽaNO urobilo na slovenskom zdravotníctve taký masaker, aký sa možno nepodaril ani Pavlovi Paškovi, hovorí Tomáš Szalay. Hlavný lekár bratislavskej župy v predčasných voľbách kandiduje za SaS a vraví, že strana chce ministerstvo zdravotníctva – a nie tak, že jej omylom spadne do lona.

Nové na Dennikn.sk

Včera 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosťVčera 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné rokyVčera 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebelaVčera 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚVčera 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíraVčera 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako MečiarVčera 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?02.06 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?02.06 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodina02.06 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veria02.06 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   02.06 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinám02.06 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)02.06 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviac02.06 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expert02.06 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovarom02.06 16:34Ako písať o vojne?02.06 16:33Danglár: Divoká jazda02.06 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHL02.06 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciu02.06 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvod02.06 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatu02.06 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídlisko02.06 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšia02.06 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístav02.06 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumov02.06 13:24MediaBrífing: Umelá inteligencia mení svet reklamy, z noviniek sú ľudia nadšení02.06 13:07Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiť02.06 13:05Taiwanský diplomat: Dezinformácie berieme vážne. Každý na ne musí reagovať do dvoch hodín