KDH

KDH žiada vládu, aby urýchlene zriadila krízový štáb pre energie, dodávky plynu a ropy. Podľa predsedu hnutia Milana Majerského je Slovensko vo vážnej energetickej kríze s rizikom obrovských dosahov na životy občanov a vláda zlyháva v krízovom riadení a krízovej komunikácii. (tasr)

Na primátorku Trnavy kandiduje za KDH Zuzana Bošnáková. Je dcérou Štefana Bošnáka, ktorý bol primátorom Trnavy štyri volebné obdobia, v rokoch 1994 až 2010. (tasr)

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Predseda KDH Milan Majerský bude opätovne kandidovať na post prešovského župana. Okrem neho postaví KDH v krajoch troch ďalších kandidátov – v Žilinskom kraji bude kandidovať Ivan Janckulík, v Nitrianskom Martina Holečková a v Trenčianskom Peter Máťoš. (tasr)

Ak sa potvrdí e-mailová komunikácia na ministerstve pôdohospodárstva, minister Samuel Vlčan musí podľa KDH odstúpiť. Hnutie reaguje na podozrenia, že peniaze, ktoré mali ísť na boj proti africkému moru ošípaných, skončili v rukách niekoľkých podnikateľov.

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

V župných voľbách v Žiline sa schyľuje k súboju medzi OĽaNO a KDH. O kandidatúre na župana totiž uvažuje podpredseda KDH Igor Janckulík. Kandidatúra Janckulíka proti súčasnej županke Erike Jurinovej by však asi viedla k oveľa širšiemu súboju medzi OĽaNO a KDH, hnutie by mohlo postaviť svojich kandidátov proti kandidátom KDH v iných krajoch.

Kým so Smerom a fašistami KDH vylučuje spoluprácu, pri Hlase to také definitívne nie je, aj keď v strane podľa predsedu Milana Majerského „svieti červená kontrolka“. „Niektorí ľudia, ktorí sú noví a prichádzajú do strany Hlas, nemusia byť poškvrnení politikou Smeru,“ povedal v podcaste V redakcii.

Predseda KDH a prešovský župan Milan Majerský bude zrejme opäť kandidovať v župných voľbách. O podpore už rokuje s viacerými stranami. Rokovania sa týkajú aj parlamentných volieb. „Myslím si, že Slovenská republika bude mať do najbližších volieb spojený celok politických strán, čo budú dávať relevantnú silu, ktorá dokáže poraziť zlo, čo by mohlo prísť.“

Maroš Žilinka je stále slušný človek, aj keď cestou do Moskvy spravil chybu, hovorí predseda KDH Milan Majerský. Žilinka bol kedysi štátnym tajomníkom práve za KDH. To podľa Majerského súhlasí aj s obrannou zmluvou s USA. „Znepokojuje ma, že vrcholoví predstavitelia Smeru a Hlasu v čase, keď boli pri moci, boli za túto zmluvu a dnes sú proti. Iba preto, aby vytĺkali politický kapitál.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Alojz Hlina ponúkol Tomášovi Druckerovi možnosť kandidovať za KDH už v roku 2019, ten vtedy odmietol. „Aby ste vytvorili dobré spoločenstvo, musíte nájsť najmenší spoločný menovateľ. Že máte úctu k právu, máte radi demokraciu a veríte vo vládu zákona. Toto sú menovatele, okolo ktorých sa dokážu sústrediť ľudia, ktorí sú pre niekoho typovo rozdielni. Tak ako ja a Tomáš Drucker.“

Nemôžeme čakať na politického mesiáša, vysvetľuje spojenie s Dobrou voľbou Tomáša Druckera Alojz Hlina. „Má zmysel vytvoriť stredopravú alternatívu. Či nemá? Aké je iné riešenie? Na koho ideme čakať? Na mesiáša? Nepríde. Niekto to musí začať,“ vraví bývalý predseda KDH.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

KDH pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie rozdáva 1989 kg mandarínok. Podľa hnutia sú mandarínky pripomienkou doby, keď spolu so slobodou neboli samozrejmosťou.

Za ľudí odmieta slová Petra Pčolinského o odchode dvoch poslancov do KDH. „Nikto nikam neodchádza, vylúčil to aj kolega v televíznej relácii, strana Za ľudí má 700 členov, riadne pracuje a predkladá konštruktívne a rozumné návrhy na zlepšenie Slovenska,“ tvrdí strana.

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky minuloročných parlamentných volieb príspevok 11,7 milióna eur. Rozdelí si ho desať strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Najviac získa OĽaNO (3,34 milióna eur).

Bývalá strana Sieť sa postupne zlučuje s KDH. Podľa predsedu KDH Milana Majerského ide o spájanie v konzervatívnom spektre. Kedysi vládna strana Sieť sa po svojom rozpade a odchode všetkých poslancov v roku 2018 premenovala na Slovenskú konzervatívnu stranu, od roku 2017 jej šéfuje neskorší prezidentský kandidát Ivan Zuzula.

KDH žiada povoliť aspoň súkromné návštevy kostolov a bohoslužby v exteriéri. Zároveň žiada otvorenie malých obchodov za rovnako prísnych podmienok, aké musia spĺňať hypermarkety, ktoré sú podľa hnutia oproti domácim podnikateľom neadekvátne zvýhodňované.

Európske sankcie by sa mali týkať aj korupcie, myslí si Miriam Lexmann. Korupcia je podľa nej útokom na ľudské práva a má presah aj za hranicami: „Ruskí oligarchovia majú v EÚ schovaný takmer jeden bilión dolárov. Tieto peniaze sú často využívané na ovplyvňovanie politikov alebo rozširovanie korupčných praktík.“

Mimoparlamentné strany žiadajú o priestor v politických diskusiách RTVS. Podnet KDH na „objektívne“ pravidlá podporuje aj SNS a Dobrá voľba.

KDH kritizuje, že na pobyt v prírode je potrebný negatívny test. Hnutiu sa nepáči ani to, že na testovanie musia ísť aj ľudia, ktorí pracujú z domu.

Aj KDH či Dobrá voľba odmietli Pellegriniho ponuku byť v petičnom výbore za predčasné voľby. „Referendom ani inou populistickou aktivitou pandémiu neporazíme a hospodársku situáciu štátu nezlepšíme,“ odkazuje KDH. Iniciatívu Hlasu odmietli aj PS a Spolu.

Ako KDH vybavilo ženám menšie dôchodky – Miroslav Beblavý pripomína, ako v praxi pomohla matkám snaha pomôcť im pred sedemnástimi rokmi a ako sa niečo podobné teraz môže prihodiť Sme rodina.

Nový predseda KDH Milan Majerský o odluke cirkví od štátu: „V tejto chvíli by som do toho nešiel a určite nie rýchlym či razantným spôsobom.“

Alojz Hlina žije tu v Bratislave, vedel by ihneď zvolať tlačovku na akúkoľvek tému a to by bolo na škodu KDH, vysvetľuje nový predseda strany Milan Majerský jeden z dôvodov, pre ktorý nechcel Hlinu v predsedníctve.

Úplný zákaz potratov nie je cesta, Čarnogurský je otec, treba k nemu mať úctu, hovorí nový predseda KDH Milan Majerský. Ján Čarnogurský ho milo prekvapil, keď po dlhom čase prišiel na snem strany. Do tvorby zahraničnej politiky KDH by s ním však nešiel.

Milan Majerský. Foto N – Tomáš Benedikovič
Milan Majerský. Foto N – Tomáš Benedikovič

Alojz Hlina na sneme KDH vystúpil s emotívnym príhovorom, v ktorom sa ospravedlňoval za slabý volebný výsledok. „Keď robíte, robíte aj chyby. Otázka je: Čo s ním (lídrom), keď sa potkol a leží v prachu? Prídem a dorazím ho? Alebo mu podám ruku?“ pýtal sa. Hlinu za podpredsedu hnutia nezvolili.

Majerský chce, aby sa tajomníkom KDH stal Marek Michalčík, dlhoročný pro-life aktivista a organizátor Národných pochodov za život. Za členov predsedníctva by chcel nový predseda napríklad Jozefa Mikuša, Martina Šmilňáka či Luciu Gurbaľovú.

Igor Matovič „úprimne gratuluje“ KDH k novému predsedovi. „Verím, že Milan Majerský bude pre KDH správnou voľbou v neľahkých časoch,“ uviedol.

Milan Majerský na sneme KDH otvorene povedal, že Alojza Hlinu vo vedení nechce. Vie si ho však predstaviť v klube bývalých predsedov či ako kandidáta na primátora Bratislavy.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že sa teší na spoluprácu s novým lídrom KDH Milanom Majerským. „Poznám ho ako slušného a hodnotového človeka a nepochybujem o tom, že budeme spolupracovať na tom, aby sme Slovensko posunuli výrazne dopredu.“

Alojza Hlinu nezvolili za podpredsedu KDH. „KDH je demokratická strana, treba rešpektovať výsledok volieb,“ reagoval. Na otázku, či z hnutia odíde, neodpovedal. Za podpredsedov hnutia zvolili delegáti na sneme Igora Janckulíka, Tomáša Merašického a Mariána Čaučíka.

Novým predsedom KDH sa stal Milan Majerský, na sneme v Ružomberku bol jediným kandidátom. Majerský je prešovským županom a doteraz bol podpredsedom hnutia.

Podpredseda KDH Milan Majerský nenavrhne exšéfa hnutia Alojza Hlinu za podpredsedu, vie si však predstaviť, že by bol členom prípadného poradného orgánu hnutia. Majerský je zatiaľ jediným oficiálnym kandidátom na šéfa KDH.

Europoslankyňa KDH Miriam Lexmann uzavrie manželstvo s prešovským županom a podpredsedom KDH Milanom Majerským. „Božie cesty sú nevyspytateľné. Spojil tie naše pre spoločný život a my ďakujeme za dar lásky,“ napísala Lexmann na Facebooku.

Vladimír Palko nebude kandidovať za predsedu KDH. Podpora vnútri strany podľa neho „nebola okrajovým javom, ale zrejme ani väčšinovým,“ napísal na Facebooku. „Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi v posledných týždňoch vyjadrili podporu.“

Alojz Hlina by kandidoval na podpredsedu KDH, ak by ho navrhol súčasný podpredseda Milan Majerský. Povedal to v súvislosti so svojím ďalším pôsobením v hnutí. Majerský je zatiaľ jediným oficiálnym kandidátom na šéfa KDH.

Snem KDH, ktorý sa mal konať 13. júna, vzhľadom na pandémiu presunuli. Bude sa na ňom voliť nový predseda, kandidatúru zatiaľ avizuje podpredseda hnutia a predseda Prešovského kraja Milan Majerský.

Milan Majerský bude kandidovať za predsedu KDH. O prešovskom županovi uvažovali ako o šéfovi hnutia už v roku 2016, napokon sa ním stal Alojz Hlina. (týždeň)

KDH pre šírenie koronavírusu zrušilo mimoriadny snem, zvolaný na 14. marca. Riadny snem je naplánovaný na jún, zvolia si na ňom všetky nové orgány strany vrátane predsedu a podpredsedov. (tasr)

Krajské predsedníctvo KDH v Trenčíne nesúhlasí so zvolaním snemu na marec. Snem je podľa členov predsedníctva zvolaný narýchlo a má „chabé argumenty“.

Poverený predseda KDH Pavol Zajac zvolal snem na 14. marca do Ružomberka. Na sneme si budú kresťanskí demokrati voliť nového predsedu a podpredsedov hnutia.

Alojz Hlina aj po odchode z predsedníckeho postu ostane členom KDH. Povedal to v relácii Na telo. Vo voľbe šéfa strany, ktorá bude nasledovať, nechce znovu kandidovať.

Alojz Hlina sa v pondelok vzdá postu predsedu KDH. Dočasne by ho mal zastupovať dlhoročný člen strany Pavol Zajac. „Vďaka veľká, bolo mi cťou s vami spolupracovať,“ poďakoval sa hosťom na volebnom štábe.

Vo volebnej centrále KDH začala hrať harmonika, členovia hnutia spievajú „Na Orave dobre“ a ďalšie ľudové piesne. KDH veľmi pravdepodobne neprekročí hranicu 5 % a do parlamentu sa nedostane.

V centrále KDH. Foto N - Ria Gehrerová
V centrále KDH. Foto N - Ria Gehrerová

Päťka na kandidátke KDH Caroline Líšková chce pracovať pre kresťanských demokratov bez ohľadu na to, či sa dostanú do parlamentu alebo nie. „Ak budú mať stále záujem o moje skúsenosti, vedomosti a manažérske zručnosti, rada budem pokračovať,“ povedala.

Anna Verešová (KDH) neľutuje, že odišla z OĽaNO. „V politike mi nesmierne vadí populizmus,“ povedala. OĽaNO podľa nej za dobrý výsledok vďačí politickému marketingu.

Hlina po exit polle, v ktorom KDH namerali 5,1 %: „Každá minúta teraz pre nás bude trvať hodinu.“ Predseda KDH očakáva, že to bude napínavé do poslednej chvíle.

Alojz Hlina počas volebnej noci. Foto N - Ria Gehrerová
Alojz Hlina počas volebnej noci. Foto N - Ria Gehrerová

Predseda KDH Alojz Hlina už komunikuje s kolegami z iných strán. Nechce však prezradiť s kým a o čom. „Ja som stará škola a tá hovorí, že rešpektujem dôvernosť týchto vecí,“ povedal.

Aj keď niekedy sa mi vpíše obava do tváre, som optimista, hovorí Alojz Hlina po príchode do volebného štábu KDH. Členovia hnutia na volebné výsledky čakajú v galérii Umelka pri nábreží Dunaja.

KDH hovorí o „nechutnej cynickej hre politikov populizmu, extrému a antisystému“. „Nevedia byť ani uznášaniaschopní, a to len preto, lebo rodiny s deťmi nie sú ich najväčší voliči,“ reaguje strana na neschválenie vyšších prídavkov.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchNavaľnyj - príbeh ruského opozičného lídra ako dokumentárny triler. Foto - HBO MaxVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičGyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOKoaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný poslanec Tomoáš Taraba (Život). Foto - koláž, TASRMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsJürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Jürgen Klopp na tréningu pred finále Ligy majstrov. Foto - TASR/APVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzNa Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaŽena pred svojím zbombardovaným domom v Irpini. Foto - TASR/APPre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícDušana Kováčika odvádzajú z Najvyššieho súdu do väzenia. Foto N - Tomáš BenedikovičKlimatológ Lapin: Na ničivé prívalové povodne a sucho nie sme pripravení, niektoré plodiny sa u nás v budúcnosti neoplatí pestovaťMilan Lapin pôsobí ako profesor fyziky na oddelení meteorológie a klimatológie Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Foto – TASR

Nové na Dennikn.sk

AM:13Po zásahu ťažkoodencov prišla šou Courtoisa: Chcel som si získať rešpekt, ktorý nemám hlavne v Anglicku AM:00300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýVčera PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovVčera PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému RužinovuVčera PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred MoskvouVčera PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiuVčera PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaVčera PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOVčera PM:19Vyhoďte Putina, nie PuškinaVčera AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaVčera AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black KeysVčera AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícVčera AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Včera AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Včera AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službách02.00 PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou02.00 PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)02.00 PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila02.00 PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   02.00 PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny02.00 PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal02.00 PM:49Dve roviny jedného príbehu02.00 PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)02.00 PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem02.00 PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam02.00 PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničila02.00 PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca02.00 PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)02.00 PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia02.00 PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmu