KDH

Kauza financovania kampane Rudolfa Kusého ukazuje, že veľkým prispievateľom a veriteľom KDH je bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Viac ako štvrtina peňazí, ktoré KDH použilo na volebnú kampaň, pochádza od Uhliarika a jeho blízkych. Uhliarik je dnes podnikateľom v zdravotníctve, je v dozornej rade Agelu a v minulosti pracoval aj pre Kmotríka.

Ivan Uhliarik. Foto - TASR

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybňuje vysvetlenie hnutia o financovaní kampane Rudolfa Kusého. Hovorí, že pozná možno 80 percent zo zverejnených darcov a zväčša ide o členov KDH, ktorí vo voľbách kandidovali a prispeli na svoju kampaň alebo chceli podporiť iných kandidátov hnutia. Upozorňuje tiež, že podľa zákona predseda Milan Majerský nemohol splnomocniť na podpisovanie veľkých darov tajomníka.

Podľa Martina M. Šimečku by bolo dobré, keby sa KDH aj po škandále s financovaním kampane Rudolfa Kusého dostalo do parlamentu, pretože ide o štandardnú politickú stranu, ktorá, ak to bude nevyhnutné, svojho predsedu vymení. „Oni existujú kvôli tomu, že ‚my katolíci chceme mať účasť na moci‘. A chceme to robiť spôsobom, ktorý je európsky a nie ruský. A tam sú ich limity. Táto situácia s darmi, ktorá vznikla, je krajne trápna, ale vyšumí,“ myslí si aj komentátor Konštantín Čikovský.

KDH považuje za chybu, že dary na kampaň Rudolfa Kusého nešli cez transparentný účet, ale aj tento spôsob financovania kampane je podľa hnutia zákonný. Predseda KDH očakáva odstúpenie bratislavského vedenia hnutia. Strana tiež zverejnila nad rámec zákona už teraz kompletný zoznam svojich darcov.

Pre končiaceho starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého, ktorého obvinili z prijatia úplatku, žiadajú väzbu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák potvrdil, že na Špecializovaný trestný súd v Pezinku podal návrh na väzobné stíhanie. Pre aké dôvody, nechcel uviesť.

Alojz Hlina nechce povedať, či volil kandidáta svojej strany Dobrá voľba za bratislavského primátora. Ak by mal byť s Kusým na kandidátke do parlamentných volieb, považoval by to za problém. Dokonca uvažuje, že z politiky odíde. „Existuje variant, že sa úplne stiahnem, ale aj že zostaneme v tomto móde. A je tu ešte aj variant, že sa zo mňa stane tvrdý aktivista.“

Alojz Hlina z Dobrej voľby vraví, že v KDH rašia chápadlá, ktoré sa on snažil uťať. Majerského vyzýva na odchod z postu predsedu KDH. „Ak budeme hrať túto hru, na konci tu nebude silná kresťanská strana, ale niekto, komu dovolia sedieť na púti v prvej lavici, ale nemôže robiť veľkú politiku,“ povedal Hlina.

KDH malo problém s čiernymi peniazmi aj v minulosti, vraví bývalý predseda hnutia Alojz Hlina. Spomína, ako županovi Milanovi Majerskému posielali tisíce zamestnanci jeho úradu. „Boli to problémové peniaze, ktoré nevedeli, ako dostať do systému, tak to robili takto. Keď sme Majerského upozornili, čo to má znamenať, začalo to chodiť cez nejakého podnikateľa zo Spišskej Novej Vsi.“

Alojz Hlina. Foto N - Tomáš Benedikovič

KDH malo čierne peniaze vo svojom financovaní už vtedy, keď pred 20 rokmi ovládalo Bratislavu. Za primátora Andreja Ďurkovského mesto podozrivo predalo pozemky pod PKO skupine J&T, v 90. rokoch zasa išli milióny do firmy Petra Gaburu z KDH od Siemensu, ktorý mal veľkú zákazku na osvetlenie.

Polícia už vyšetruje financovanie kampane Rudolfa Kusého cez KDH, potvrdilo policajné prezídium. KDH stále nezverejnilo darcov kampane ani neukázalo darovaciu zmluvu s Rudolfom Hrubým z ESET-u. Viac sľubuje povedať až po víkendovom rokovaní predsedníctva.

Blamáž preskočila z Kusého na KDH, píše Newsfilter. „Dávno pred primátorskými voľbami všetko nasvedčovalo tomu, že Rudolf Kusý v nich utrpí nielen krutú prehru, ale aj PR katastrofu. Po voľbách sa všetko do bodky naplnilo – Kusý dostal debakel. Nečakane však marketingová pohroma zasiahla oveľa širší okruh.“

Strana Aliancia – Szövetség z koalície kandidáta Rudolfa Kusého odsúdila spôsob financovania jeho kampane cez KDH, ktoré až po voľbách priznalo dar 25-tisíc od Rudolfa Hrubého z ESET-u. „Podobné praktiky sú pre nás neprijateľné.“

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybnil tvrdenia Milana Majerského, že nemohol mať prehľad o všetkých sponzorských daroch, po odhalení, že 25-tisíc eur na kampaň Rudolfa Kusého poslal hnutiu Rudolf Hrubý z ESET-u. Hlina hovorí, že všetky väčšie dary chodil osobne podpisovať k notárovi.

KDH ide preverovať financovanie primátorskej kampane Rudolfa Kusého, tento týždeň sa preto zíde predsedníctvo strany. Podpredseda Igor Janckulík však hovorí, že nemá dôvod nedôverovať predsedovi Milanovi Majerskému. Kusého kampaňou sa podľa policajného prezidenta bude zaoberať aj spravodajská jednotka finančnej polície.

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybnil verziu Milana Majerského, že by nemal prehľad o daroch na kampaň bratislavského primátorského kandidáta Rudolfa Kusého. Foto N – Tomáš Benedikovič, Tomáš Hrivňák

Majerský chcel dať ruky preč od Kusého, teraz je po bradu v bahne podozrení, píše Newsfilter. „To, čo sa stalo, je vážne zlyhanie a pripomienka toho, že bratislavská pobočka KDH sa celkom nezbavila netransparentných a pochybnosti vyvolávajúcich praktík z 90. rokov minulého storočia.“

Aj po priznaní KDH k sponzorovi Rudolfovi Hrubému zostávajú viaceré otvorené otázky o financovaní kampane Rudolfa Kusého: prečo strana a kandidát nepriznali pred voľbami 25-tisíc od Hrubého a odkiaľ pochádza zvyšných 85-tisíc eur, ktoré KDH poslalo primátorskému kandidátovi na kampaň.

Zakladateľ ESET-u Rudolf Hrubý priznal, že dal sponzorský dar KDH, a tvrdí, že to nebolo na kampaň Rudolfa Kusého a bolo na strane, ako peniaze použije. KDH napokon priznalo dar od neho vo výške 25-tisíc eur a tvrdí, že Hrubý si vyslovene želal podporiť kampaň Rudolfa Kusého.

Rudolf Hrubý v roku 2020, keď kúpil Slovan Bratislava. Foto N - Tomáš Benedikovič

Primátorský kandidát Rudolf Kusý tvrdí, že nevie, kto boli sponzori jeho kampane, a v prípade utajených sponzorov KDH ide podľa neho o internú záležitosť KDH. „Dohoda politických strán bola, že na kampaň prispejú určitou sumou. Z akých zdrojov prispelo KDH, vám neviem odpovedať. Otázky o sume, konkrétnom sponzorovi a ďalších informáciách musíte klásť smerom ku KDH,“ povedal Kusý.

Rudolf Kusý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Spravodajská jednotka finančnej polície „na 110 percent“ preverí financovanie kampane kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého, povedal policajný prezident Štefan Hamran. 

Rudolf Kusý a KDH mali v kampani čierne peniaze, utajili príspevky od darcov na bratislavskú kampaň. Jedným z nich bol Rudolf Hrubý z ESET-u, strana ho nepriznala.

Volebný bilbord Rudolfa Kusého. Foto N - Tomáš Benedikovič

Predseda KDH Milan Majerský vyhlásil, že on by na pochode po vražde na Zámockej ulici do rúk dúhovú vlajku nevzal. Súhlasí so zmenami v zákone, ktoré pripravuje minister spravodlivosti, za registrované partnerstvá ani manželstvá by nehlasoval. Prečo? „Manželstvo medzi mužom a ženou je niečo prirodzené, čo je zakotvené aj v ústave a je to aj normálne.“

KDH ide zatiaľ do parlamentných volieb samostatne, ale nie je vylúčené, že sa to ešte pred voľbami zmení, vyhlásil Milan Majerský, predseda strany a prešovský župan. Hýbateľom spájania síl by chcel byť Mikuláš Dzurinda. „Bavili sme sa o osobnostiach, nie o politických stranách,“ povedal Majerský o rozhovoroch s Dzurindom, ktoré prebehli ešte v lete.

Milan Majerský. Foto N – Tomáš Benedikovič

KDH neprispelo na kampaň kandidátovi na bratislavského primátora Rudolfovi Kusému 80-tisíc eur tak, ako to ukazoval transparentný účet strany. V rozhovore Denníka N to priznal predseda strany Milan Majerský. „Bol to jeho sponzorský dar, ktorý išiel cez transparentný účet KDH pre Rudolfa Kusého,“ povedal Majerský. Podľa neho nejde o pranie peňazí. Kto bol sponzor, Majerský zistí.

Vo veku 89 rokov zomrel bývalý politik a mediálny manažér Ivan Čarnogurský. V roku 1989 patril spolu s bratom Jánom k zakladateľom KDH. Bol poslancom Slovenskej národnej rady aj federálneho parlamentu. Neskôr viedol podnik Hydrostav Bratislava. (noviny.sk)

Ivan Čarnogurský na sneme KHD v roku 2015. Foto - TASR

Prešovský župan Milan Majerský tvrdí, že si víťazstvom v krajských voľbách posilnil svoju pozíciu predsedu KDH. „Musel by som zvažovať funkciu predsedu, ak by som neustál tieto voľby. Byť predsedom, ktorý nedokázal zvládnuť krajské voľby, by bolo ťažké,“ povedal Majerský.

Prieskum AKO: SaS klesla, polepšili si Republika, Progresívne Slovensko a Smer. Voľby by vyhral Hlas (19,1 %) pred Smerom (16,1 %), SaS (11,5 %), PS (11,2 %) a OĽaNO (8,1 %). Do parlamentu by sa podľa sondáže dostali aj Sme rodina, Republika a KDH.

Favoriti vo voľbách prešovského župana Milan Majerský a Michal Kaliňák sú takmer každý deň v teréne. Majerský potrebuje presvedčiť ďaleký východ, Kaliňák zasa Spiš, Šariš a väčšie mestá. Už tradične je to v Prešovskom kraji súboj KDH so Smerom.

Milan Majerský a Michal Kaliňák v predvolebnej kampani. Foto N - Tomáš Hrivňák

K nápadu Igora Matoviča použiť nevyčerpané eurofondy na kompenzovanie rastúcich cien energií sa po SaS prihlásila aj KDH. „Je dobré, že vláda sa inšpirovala návrhom KDH, ale v dnešnej situácii – po výsledku rokovania ministrov EÚ za energetiku, ktorý pre Slovensko nie je výhodný – to už určite nestačí,“ píše hnutie vo vyhlásení.

Aj KDH kritizuje vládu Eduarda Hegera po schôdzke ministrov energetiky EÚ. Predseda strany Milan Majerský tvrdí, že sa namiesto prípravy riešení celé týždne zaoberala sama sebou. Premiér po schôdzke označil výsledok za nevýhodný pre Slovensko a hrozil znárodnením elektriny predanej do zahraničia.

Mnohé rozhodnutia Maroša Žilinku sú podľa predsedu KDH Milana Majerského diskutabilné. Platí to aj pre jeho aktivitu pri cintoríne v Ladomirovej, kde začal preverovať zhanobenie hrobov po tom, čo fotografie stavebných úprav zverejnila ruská ambasáda. „Mrzí ma, že sa stal úplne zbytočne súčasťou proruskej propagandy.“

Súčasný prešovský župan a šéf KDH Milan Majerský považuje za svojich najväčších konkurentov troch kandidátov. Okrem Michala Kaliňáka zo ZMOS-u aj poslancov Filipa Kuffu a Milana Mazureka. „O nikom by mi nenapadlo povedať to príslovie o vreci zemiakov, ktoré už deväť rokov lieta po Slovensku,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

KDH by sa malo Dzurindovou ponukou zaoberať, nie je dôvod sa báť, hovorí bývalý minister spravodlivosti, vnútra a obrany Ivan Šimko, ktorý je dnes radovým členom KDH. „Ide o viac než len o uplatnenie sa a o ambície nejakých politikov. Vždy ide o krajinu,“ hovorí bývalý politik. Kedysi sa s Dzurindom rozišiel v zlom, dnes si už odpustili a občas sa stretnú.

Foto N - Vladimír Šimíček

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Ak vláda nenastaví riadny model pomoci ľuďom, KDH sa bude zasadzovať za predčasné voľby. Takéto rozhodnutie prijalo predsedníctvo hnutia na svojom mimoriadnom rokovaní.

Ak situácia v koalícii dopadne tak, ako to lídri vládnych strán oznámili po piatkovom rokovaní, pôjde o obrovské zlyhanie s tvrdými dosahmi na krajinu, myslí si predseda KDH Milan Majerský.

Hlas zostáva preferenčne najsilnejšou stranou, vyplýva z prieskumu AKO pre TV Joj. Stranu Petra Pellegriniho by podľa neho volilo 19,2 % voličov, nasleduje Smer (14,9) a SaS (13,1). Do parlamentu by sa nedostali Za ľudí, kotlebovci ani SNS.

Ministerstvo investícií Veroniky Remišovej nenaznačuje zníženie podielu, ktorým majú na svoje eurofondové projekty prispieť samosprávy. Hovorí, že Slovensko má v EÚ jednu z najnižších mier spolufinancovania, navyše ju nastavuje ministerstvo financií.

Voľby by v júni vyhral Hlas s 20,5 %, druhý je Smer so 14,4 % a tretia SaS s 9,6 %. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Nasleduje PS s 9,1 %, Sme rodina má 7,6 %, OĽaNO 7,1 %, Republika 6,8 % a KDH 6,7 %. SaS v prieskume klesla o jeden a pol percentuálneho bodu, OĽaNO o jeden bod.

Predsedom KDH bude aj ďalšie dva roky prešovský župan Milan Majerský, vo funkcii ho potvrdili na dnešnom sneme. Podpredsedami zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH bude aj novinár a ekonóm Jozef Hajko.

KDH žiada vládu, aby urýchlene zriadila krízový štáb pre energie, dodávky plynu a ropy. Podľa predsedu hnutia Milana Majerského je Slovensko vo vážnej energetickej kríze s rizikom obrovských dosahov na životy občanov a vláda zlyháva v krízovom riadení a krízovej komunikácii. (tasr)

Na primátorku Trnavy kandiduje za KDH Zuzana Bošnáková. Je dcérou Štefana Bošnáka, ktorý bol primátorom Trnavy štyri volebné obdobia, v rokoch 1994 až 2010. (tasr)

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Predseda KDH Milan Majerský bude opätovne kandidovať na post prešovského župana. Okrem neho postaví KDH v krajoch troch ďalších kandidátov – v Žilinskom kraji bude kandidovať Ivan Janckulík, v Nitrianskom Martina Holečková a v Trenčianskom Peter Máťoš. (tasr)

Ak sa potvrdí e-mailová komunikácia na ministerstve pôdohospodárstva, minister Samuel Vlčan musí podľa KDH odstúpiť. Hnutie reaguje na podozrenia, že peniaze, ktoré mali ísť na boj proti africkému moru ošípaných, skončili v rukách niekoľkých podnikateľov.

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

V župných voľbách v Žiline sa schyľuje k súboju medzi OĽaNO a KDH. O kandidatúre na župana totiž uvažuje podpredseda KDH Igor Janckulík. Kandidatúra Janckulíka proti súčasnej županke Erike Jurinovej by však asi viedla k oveľa širšiemu súboju medzi OĽaNO a KDH, hnutie by mohlo postaviť svojich kandidátov proti kandidátom KDH v iných krajoch.

Kým so Smerom a fašistami KDH vylučuje spoluprácu, pri Hlase to také definitívne nie je, aj keď v strane podľa predsedu Milana Majerského „svieti červená kontrolka“. „Niektorí ľudia, ktorí sú noví a prichádzajú do strany Hlas, nemusia byť poškvrnení politikou Smeru,“ povedal v podcaste V redakcii.

Predseda KDH a prešovský župan Milan Majerský bude zrejme opäť kandidovať v župných voľbách. O podpore už rokuje s viacerými stranami. Rokovania sa týkajú aj parlamentných volieb. „Myslím si, že Slovenská republika bude mať do najbližších volieb spojený celok politických strán, čo budú dávať relevantnú silu, ktorá dokáže poraziť zlo, čo by mohlo prísť.“

Maroš Žilinka je stále slušný človek, aj keď cestou do Moskvy spravil chybu, hovorí predseda KDH Milan Majerský. Žilinka bol kedysi štátnym tajomníkom práve za KDH. To podľa Majerského súhlasí aj s obrannou zmluvou s USA. „Znepokojuje ma, že vrcholoví predstavitelia Smeru a Hlasu v čase, keď boli pri moci, boli za túto zmluvu a dnes sú proti. Iba preto, aby vytĺkali politický kapitál.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Alojz Hlina ponúkol Tomášovi Druckerovi možnosť kandidovať za KDH už v roku 2019, ten vtedy odmietol. „Aby ste vytvorili dobré spoločenstvo, musíte nájsť najmenší spoločný menovateľ. Že máte úctu k právu, máte radi demokraciu a veríte vo vládu zákona. Toto sú menovatele, okolo ktorých sa dokážu sústrediť ľudia, ktorí sú pre niekoho typovo rozdielni. Tak ako ja a Tomáš Drucker.“

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo25.11 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?25.11 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuz