Prírodné vedy

Navrhovaný Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov – má chrániť lužné lesy, orchidey aj pimprlíky. Parlament sa bude národným parkom zaoberať na májovej schôdzi. Ministerstvo životného prostredia medzitým neformálne rokuje so samosprávami, s rybármi aj poľnohospodármi o konkrétnej podobe parku.

Navrhované hranice Národného parku Podunajsko. Foto –Štátna ochrana prírody SR

Lektorka chémie Olga Ryparová vysvetľuje, na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a ako údiť bezpečne. V rozhovore tiež rozpráva o tom, či sú biopotraviny naozaj zdravšie a prečo ovocie rýchlejšie dozreje, ak sa dá do vrecka s banánmi.

Olga Ryparová. Foto – archív O. R.

Lektorka chémie Olga Ryparová vysvetľuje, prečo nám pôsobia slasť sladké potraviny a čokoláda a prečo je čokoláda toxická pre mačky alebo psy. V rozhovore takisto hovorí o rozdieloch medzi bielym a trstinovým cukrom alebo o predlžovaní životnosti ovocia v potravinárstve.

Olga Ryparová. Foto – archív O. R.

Chemik Michal Májek je prvým vedcom zo slovenskej univerzity, ktorý získal prestížny ERC grant. Zameraný je na podporu najšpičkovejšieho európskeho výskumu, ktorý „smeruje za hranice poznaného“. „Organická chémia je pre ľudí, ktorí radi varia,“ vraví vedec z UK v Bratislave.

Práca vedca v zahraničí nie je med lízať, vraví chemik Michal Májek, ktorý od roku 2020 pôsobí na UK v Bratislave. „Za 14 rokov, čo som bol vonku, som vystriedal 15 alebo 16 bytov. Človek nemá stabilitu, pracujete šialeným tempom.“ Za najväčšiu prekážku, ktorá brzdí slovenský výskum, považuje zákon o verejnom obstarávaní.

Michal Májek pôsobí od roku 2020 na Katedre organickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovenským biotechnológiám by pomohlo, keby sem prišla veľká farmafirma – bol by to magnet na investície a zlepšil by sa celý ekosystém firiem, hovoria vedci Pavol Čekan a Norbert Žilka. Ako príklad uvádzajú Island, kde príchod takých veľkých firiem dokázal akcelerovať rozvoj vedy a výskumu.

Alzheimerova choroba môže v budúcnosti zvalcovať našu ekonomiku, vravia vedci Norbert Žilka a Pavol Čekan. So skupinou vedcov získali prestížny európsky grant, aby zistili, ako chorobu diagnostikovať skôr.

Pavol Čekan a Norbert Žilka. Foto N - Tomáš Hrivňák

Na absolútnu nulu, čiže mínus 273,15 stupňa Celzia, sa nikdy nedostaneme, hovorí George Pickett z Lancasterskej univerzity. „Je nešťastné, že spôsob, akým definujeme teplotnú stupnicu, implikuje, že existuje akýsi koniec, kam sa dostať, ale v skutočnosti je absolútna nula nekonečnom,“ povedal vedec. Fyziku nízkych teplôt využívajú MRI skenery či supravodivé kvantové počítače.

Čokoľvek vás bolí, počas naozaj vášnivého sexu prestane, konštatuje Mary Roach, ktorá v knihe Rozdáme si to? prináša zábavné rozprávanie o výskumoch ľudskej sexuality. Prečítajte si ukážku z nej.

Ľudia majú modré oči, aj keď sa v dúhovke nenachádza modré farbivo. Vysvetlením je menej melanínu v dúhovke oka, píše Otakar Horák. V takom prípade sa svetlo dlhších vlnových dĺžok pohltí v tmavých častiach oka, zatiaľ čo svetlo kratších vlnových dĺžok sa buď odrazí, alebo sa rozptýli. Keďže modré svetlo má kratšiu vlnovú dĺžku, oko sa javí ako modré.

Štúdie ukazujú, že farba očí sa mení zvyčajne zo svetlejšej na tmavšiu. Mnohé zmeny farby očí sú neškodné, no môže ísť aj o výsledok zranenia, ako v prípade speváka Davida Bowieho, či zápalu, aký mala napríklad herečka Mila Kunis. „Mnoho rokov som na jedno oko nevidela a nikto o tom nevedel,“ povedala herečka v roku 2011.

Vzhľadom na klimatickú zmenu a sucho v lese by sme mali úplne zabudnúť na veľkoplošné ťažby, hovorí lesník Ján Mozoľa. „Začína byť jasné, že úlohou nás lesníkov nie je dosahovať zisk a uspokojovať dopyt drevospracujúceho priemyslu, ale musíme sa snažiť lesy rozumným hospodárením čo najdlhšie udržať, aby odolali klimatickej zmene.”

Život mohol vzniknúť už 300 miliónov rokov po sformovaní Zeme, uvádza nová štúdia. Vedci si myslia, že ak sa život na Zemi dokázal ujať tak rýchlo, „mimozemský život môže byť rozšírenejší, než sa pôvodne myslelo“.

Slovenskí vedci hľadajú liečbu na chorobu, ktorá spôsobuje stratu schopnosti ovládať svaly. Výskumníci z košických pracovísk SAV a ich zahraniční kolegovia publikovali v prestížnom časopise Nature Medicine štúdiu o amyotrofickej laterálnej skleróze.

Martin Maršala v experimentálnej operačnej sále. Foto - M. M.

Slovenská vedkyňa skúma procesy, ktoré súvisia s bunkovou smrťou. Návrat domov pre byrokratickú záťaž vedcov a kauzy neplánuje.

Česko-americký vedecký tím vyvinul novú metódu boja proti rakovine. Na pokračovanie výskumu dostal 800 miliónov korún (cca 31 miliónov eur). Metóda spočíva v tom, že sa rakovinovým bunkám odoberie aminokyselina glutamín, ktorá im slúži ako palivo. (čtk)

Nové na Dennikn.sk

10:5730 najsmiešnejších udalostí marca: Ako sa bozkávať na diaľku a čo robí Andrew Tate v noci 10:25Zlý spánok – fajčenie 21. storočia 08:30Začala sa vojna a ja mám myslieť na vektory? Hodinu dejepisu o druhej svetovej som preplakala 07:26Ráno s NHL: Krátke okno v dejinách, keď bol dopyt po hokejovom disko albume. Lafleur ho nahral, hoci nevedel spievaťVčera 22:08Okupovaný Krym si založil vlastnú žoldniersku armádu. Tej veľkej ruskej už nedôverujeVčera 21:41Ako sa z Varufakisa a Chomského stávajú obhajcovia ruského kolonializmuVčera 20:20Príbeh o hip hope, drogách a ambíciách nakrútili na iPhone. Je svižný a zábavnýVčera 18:12Vo Francúzsku sa kopia odpadky, v Nemecku štrajky odstavili dopravu. Expert vraví, čo je za protestmi v EurópeVčera 16:29Všetkých nás ovplyvnil svojou láskou k filmu aj k životuVčera 12:30Hegerovo ministerstvo navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, Heger tvrdí, že šlo o chybuVčera 11:03Rastliny v strese „volajú o pomoc“. Ľudské ucho to nezachytí, iné živočíchy možno ánoVčera 10:29High 5ive: Stratiť sa v hudobnom lese, z ktorého nechcete vyjsťVčera 10:14Dilema volieb a ilúzia ideáluVčera 08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských dušíVčera 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobréVčera 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmi31.03 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom31.03 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?31.03 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore31.03 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)31.03 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy31.03 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov31.03 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť31.03 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou31.03 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)31.03 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?31.03 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre31.03 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá31.03 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)31.03 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany