Životné prostredie

Na premnožené diviaky z mestských lesov pri Frankfurte poľujeme aj v obývaných oblastiach, vysvetľuje riaditeľka lesnej správy Tina Baumannová. Odstrel má na starosti špeciálne vycvičený tím poľovníkov. Poľujú len v noci s okuliarmi s nočným videním a na puškách majú tlmiče, aby nezobudili obyvateľov.

Foto N - Tomáš Grečko

Namiesto zachraňovania vysychajúceho lesa ťažbou môže byť niekedy lepšie nechať ho zhorieť, ukazujú skúsenosti z národných parkov na Slovensku a v Česku. Týka sa to najmä monokultúrnych smrekových lesov v nízkych polohách, kde sú aj tak v čase klimatickej zmeny odsúdené na zánik.

Veľké priemyselné podniky a výrobcovia energií môžu oddnes prihlasovať projekty na znižovanie emisií vo svojich prevádzkach, oznámili to minister životného prostredia Ján Budaj a premiér Eduard Heger. Celkovo je pripravených 375 miliónov eur z plánu obnovy.

Nemeckí klimatickí aktivisti dnes zastavili prevádzku na letisku Berlín-Brandenburg. Členovia skupiny Letzte Generation vnikli na jeho pozemok a na dvoch miestach sa prilepili k ploche, polícia ich vzápätí zadržala. V súčasnosti je už prevádzka letiska obnovená.

Zelený newsfilter: Jeden dôvod navyše, prečo bojovať o šikovných lekárov.

 • Ďalšiu klimatickú konferenciu hostí krajina, ktorá chce klimatickú krízu odvrátiť aj s pomocou ropy a plynu.
 • Slovenskí klimatickí aktivisti sa zatiaľ o cesty lepiť neplánujú, v Česku je už zaregistrovaný spolok Posledná generácia.

Do fondu, cez ktorý majú bohaté krajiny preplácať chudobným následky klimatických škôd, by mohlo prispievať aj Slovensko, potvrdil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Ubezpečuje, že nepôjde o reparácie, ktoré sa budú dať právne vymáhať. „Toto bola pre nás červená čiara, s niečím takým by sme nesúhlasili.“

Podľa Jána Budaja klimatická dohoda, ktorú dnes prijali v Egypte, mohla a mala byť ambicióznejšia. „Svet sa dnes len v malom priblížil k realizácii záväzku zabrániť prekročeniu globálneho otepľovania o viac ako 1,5 stupňa Celzia,“ uviedol minister životného prostredia.

Niektorí politici tvrdia, že schválená záverečná klimatická deklarácia v Egypte je nedostatočná či málo ambiciózna. Text vyhlásenia okrem iného v súvislosti s urýchleným znížením emisií skleníkových plynov a tlmenia spaľovania uhlia nepíše o konci ropy ani zemného plynu.

Krajiny na klimatickom samite COP27 schválili záverečnú deklaráciu. Dôležitým čiastočným výsledkom konferencie je dohoda na vzniku špeciálneho fondu pre kompenzácie škôd spôsobených zmenou klímy zraniteľným a chudobným krajinám.

Huby boli zrejme prvými organizmami na suchej zemi, odtlačok huby sa našiel v skameneline starej miliardu rokov. Podľa mykológa Vladimíra Kuncu budú mať dôležité slovo aj v budúcnosti pri čistení životného prostredia od plastov, ropy, radiácie, ale aj pri výrobe prírodných materiálov.

EÚ odmietla ako „neprijateľný“ návrh Egypta, hostiteľskej krajiny klimatického summitu OSN (COP27), na uzatvorenie dohody s tým, že nie je dostatočne ambiciózny v oblasti znižovania emisií uhlíka.

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

 • Únia sľúbila ambicióznejšie škrty emisií, podľa aktivistov to nebude stačiť.
 • Obnoviteľná energia má byť verejným záujmom, aj na úkor ochrany prírody.
 • Farmári by mohli dostávať peniaze za uchovávanie uhlíka v pôde.

Zelený newsfilter: Vaše posledné nové SUV so spaľovacím motorom môže narobiť ešte veľa zlého

 • Lobisti za spaľovne odpadu si pomáhajú bazénmi aj energetickou krízou
 • USA: Keď máme za škody spôsobené klimatickou krízou platiť my, tak aj Čína

Svet vyraďuje uhlie, no Čína plánuje nové uhoľné zdroje na udržanie stability siete. Hoci chce uhlíkovú neutralitu dosiahnuť v roku 2060, novými elektrárňami na uhlie chce Peking, paradoxne, riešiť výpadky elektriny z vodných elektrární. To spôsobuje vysychanie riek. (euractiv)

Rezort životného prostredia chce zvýšiť odškodné za ujmu spôsobenú chráneným živočíchom. Jeho výška sa nemenila od roku 2014, poukázal rezort v súvislosti s minuloročným smrteľným útokom medveďa na človeka v Liptovskej Lúžnej.

Za prírodné škody v dôsledku vzniku vodného diela Gabčíkovo nesie zodpovednosť aj maďarská strana, vraví v rozhovore geológ a novinár Lajos Tuba. Maďarsko odmietalo všetky kompromisy a bojovalo proti obyvateľom maďarského Szigetközu, podľa ktorých ich Budapešť zradila, dodáva Tuba.

Zelený newsfilter: IKEA školí Vlčanových úradníkov z európskej pomoci ekologickým farmárom.

 • Z francúzskeho reaktora unikla radiácia, no tá je ten najmenší problém.
 • Viac obnoviteľných zdrojov môže spomaliť rast cien, ale neznamená automaticky menej fosílnych palív.
 • Vytlačené koralové útesy môžu zachrániť morský život.

Novelu, ktorá mala podľa vládnych poslancov zabrániť šikanóznym podaniam proti investíciám, odsunul parlament na ďalšiu schôdzu. Navrhovatelia sa netajili tým, že sa snažia zabrániť aktivitám občianskeho združenia Marcela Slávika.

Miliardy eur na tvorbu pracovných miest a zmeny v uhoľných regiónoch EÚ neboli veľkým prínosom pre klímu, píšu európski audítori. Analyzovali dotácie v rokoch 2014 až 2020 vo viacerých krajinách EÚ, Slovenskom sa v správe nezaoberali.

Prevádzkovatelia vodných elektrární sa budú môcť uchádzať o peniaze z plánu obnovy na ich modernizáciu. Výzvu za 16 miliónov eur vyhlásilo ministerstvo hospodárstva, žiadať o podporu bude možné do 13. januára budúceho roka.

Koniec spaľovacích motorov sa podľa eurokomisára Bretona ešte môže odložiť. Eurokomisia v roku 2026 preverí, či sú automobilky na koniec spaľovacích motorov od roku 2035 pripravené. Ak sa ukáže, že nie, zákaz predaja áut so spaľovacími motormi ešte môže odložiť. (euractiv)

Najlepším ministrom životného prostredia je podľa ekológa Marcela Uhrina Ján Budaj. „V praxi rozbehol pripravované zálohovanie plastových fliaš a plechoviek, čo je vec, ktorú chvália aj v zahraničí. Nezabúdajme na reformu národných parkov. Keby po Budajovi ostali len tieto dve veci, aj tak bude najúspešnejším ministrom životného prostredia za celých 33 rokov od revolúcie.“

Marcel Uhrin. Foto - Romana Uhrinová

Treba čakať skôr terapiu než pokus o záchranu sveta, hodnotí klimatickú konferenciu OSN Johannes Pennekamp z Frankfurter Allgemeine Zeitung. Je podľa neho otázne, či sa na konci dočkáme spoločnej deklarácie alebo Rusko využije aj túto svetovú scénu na to, aby bolo deštruktívne.

Výrobcovia nápojov odmietajú povinné ciele opätovného použitia obalov, ktoré sa chystá navrhnúť Európska komisia. Varujú, že takýto krok by mohol ohroziť aj recykláciu. (euractiv)

Na ministerstvo pôdohospodárstva sa spustila vlna kritiky za to, že sa snaží odstaviť od dotácii ekologických farmárov či neziskové organizácie. Proti ministerskému návrhu na definíciu toho, kto je vlastne aktívny poľnohospodár, vystúpil aj protimonopolný úrad, firma Ikea zase vysvetľuje ministerstvu európske predpisy.

Zelený newsfilter: Doterajšie migračné vlny sú malina oproti tomu, čo môže spôsobiť ďalšie ohrievanie planéty

 • Štartuje klimatická konferencia COP27: Čo potrebujete vedieť a kde sledovať novinky
 • Víťazstvo Lulu v Brazílii: Nádej pre pľúca Zeme
 • Prieskum EIB: Slováci chcú rýchlejšiu zelenú transformáciu

V Tichej doline rastie na miestach bývalej kalamity pestrý les z jarabiny, jedle, smreka a javora. Ak doň nikto nebude zasahovať, o približne 250 rokov bude zo smrekovej monokultúry regulárny prales.

Limbový prales v Tichej doline. Foto – Soňa Mäkká

Štátna správa vlastní takmer 10-tisíc budov s výmerou vyše 6 miliónov metrov štvorcových. Asi 75 % z nich potrebuje rekonštrukciu s celkovými odhadovanými nákladmi v miliardách eur, upozornil Útvar hodnoty za peniaze.

V Tichej doline už rastie prales. Je to tak vďaka kalamite, vďaka občanom a jednej odvážnej úradníčke, píše v reportáži Soňa Mäkká. Keď tam víchrica vyvrátila celé stráne smrekových lesov, ochranári vedeli, že je to najlepšie riešenie, aby sa monokultúry premenili na pestrý a odolnejší les. Odvozu dreva bránili vlastným telom. Ťažbu napokon zastavila úradníčka, ktorú to stálo miesto.

Tichá dolina. Foto – Soňa Mäkká

Ak svet nezmení prístup k životnému prostrediu, svetová klíma sa do konca storočia oteplí o 2,8 stupňa Celzia, uvádza v správe OSN. Krajiny schválili záväzok, že obmedzia otepľovanie na dva stupne. Kľúčový bude podľa odborníkov prístup krajín skupiny veľkých svetových ekonomík G20, ktoré vypúšťajú 75 % celosvetových emisií skleníkových plynov.

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

 • Dôležité krajiny odchádzajú zo zmluvy, ktorá podporovala fosílnu energiu.
 • Emisné normy pre autá sa nateraz nesprísnia, spaľovacie motory však stále končia v 2035.
 • Nová ubytovacia legislatíva má zastaviť „turistifikáciu“ miest.

Polícia v Bratislave odhalila prípad neoprávneného nakladania s odpadmi, vzniesla obvinenie voči jednej osobe, ktorá ako konateľ firmy údajne od apríla 2016 do júna 2019 v Bratislave bez oprávnenia prevzala od pôvodcu odpadu popol a škvaru v celkovom množstve vyše 101-tisíc ton.

Zelený newsfilter: Na „renesanciu” jadrovej energie v Európe to ešte nadlho nevyzerá.

 • Koniec jadra v Nemecku je prakticky istý.
 • Slovensko má vytypovaných päť lokalít na uskladnenie vysokorádioaktívneho odpadu.
 • Útok atómovou zbraňou na Ukrajine môže otriasť aj pronukleárnym Francúzskom.

Vyšla kniha The Climate Book, ktorú zostavila švédska aktivistka Greta Thunbergová spolu s vedcami. Na 500 stranách opisuje prírodné katastrofy a hľadá súvislosť medzi ničením prírody a vznikom pandémií či klimatických zmien. (guardian)

Ústavný súd sa bude zaoberať námietkami prezidentky k zákonu o envirozáťažiach. Zuzana Čaputová sa na súd obrátila v auguste a upozornila na to, že zákon môže mať likvidačné následky na samosprávy.

Island je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej pre Slovensko veľkou inšpiráciou vo využívaní geotermálnej energie. Na stretnutí s islandským prezidentom Guðnim Jóhannessonom dodala, že Slovensko nevyužíva naplno svoj potenciál.

Keď pred 30 rokmi spustili Vodné dielo Gabčíkovo, bola to ekologická katastrofa. Zo suchozemskej delty Dunaja nezostalo takmer nič, zachrániť sa podarilo aspoň malé územie, izolované od suchej zeme, kde dnes platí zákaz vstupu a návštevy sú len na povolenky. Tzv. Vtáčí ostrov je teraz poslednou oázou pre desiatky druhov vtákov.

Celosvetové emisie skleníkových plynov narastú do roku 2030 o 10,6 % v porovnaní s rokom 2010, tvrdí OSN. Organizácia zároveň varovala, že pre naplnenie cieľa udržať otepľovanie planéty max. na 1,5 stupňa je nutné do roku 2030 znížiť emisie o 43 %. (reuters)

Firma Imerys chce otvoriť vo Francúzsku jednu z najväčších európskych baní na lítium, aby podporila prechod Európy na elektrické vozidlá. Zásoby by mohli vystačiť na batérie do 700-tisíc elektromobilov ročne.

Emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív v tomto roku podľa IEA pravdepodobne stúpnu o menej ako 1 %. Agentúra predpokladá, že rozmach obnoviteľných zdrojov a používanie elektromobilov prevážia nad zvýšeným dopytom po uhlí.

Podiel biozložky v motorových palivách sa do roku 2030 zvýši zo súčasných 8,2 % na 11,4 % ich energetickej hodnoty, schválili to poslanci v novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Dnes platný zákon ráta s obsahom biopalív maximálne 8,2 % aj v ďalších rokoch.

O príspevok na obnovu rodinného domu počas víkendu požiadalo 371 ľudí. Najväčšou prekážkou pri podávaní žiadostí môže byť to, že rekonštrukciu musíte financovať zo svojho, peniaze od štátu dostanete až po jej ukončení. Banky už evidujú záujemcov o zvýhodnené úvery.

Francúzska vláda dostala už druhýkrát rekordné pokuty za znečistenie ovzdušia. Dohromady má zaplatiť 20 miliónov eur.

Prezidentský palác bude prvou klimaticky neutrálnou verejnou budovou. Palác okrem toho vyzýva k ekologickejšiemu správaniu. Jeho ambíciou je stať sa prvým klimaticky neutrálnym prezidentským úradom na svete. (euractiv)

Od spustenia Vodného diela Gabčíkovo uplynie 30 rokov. Monumentálny objekt výrazne zmenil životné prostredie celého regiónu. Na Vtáčom ostrove pri Šamoríne sa podarilo zachovať malý kúsok niekdajšej pestrej fauny Podunajska vďaka ochranárom a dobrovoľníkom, ktorí sa starajú o vtáky a vykonávajú pravidelné terénne úpravy už vyše 20 rokov. (napunk)

Fotograf Martin Greguš strávil mesiac v letnej Arktíde pozorovaním a fotografovaním medveďov bielych. Pri niektorých fotografiách bol len niekoľko metrov od medveďov, puška na odstrašenie podľa neho nefunguje.

Wildlife Photographer of the Year 2021. Foto – Martin Greguš

Ján Budaj hovorí o stromoch v lese opak toho čo Igor Matovič. Ministra financií rozčúlilo, keď videl, že mŕtve stromy v Malých Karpatoch zostali v lese a neslúžia ľuďom. „Z popadaných stromov sa stáva mŕtve drevo, ktoré nielen zadržiava vodu a spomaľuje jej odtok, ale vytvára aj podmienky na vznik nového života, machov, rastlín, húb, hmyzu a stromov,“ hovorí minister životného prostredia. S jeho pohľadom súhlasí celá vedecká obec.

Prales Šimonka v Slánskych vrchoch. Foto – Soňa Mäkká

V sobotu štartujú dotácie na obnovu rodinných domov, žiadosti možno podávať elektronicky pomocou e-občianskeho preukazu, poštou a aj osobne na adresu Slovenskej agentúry životného prostredia, alebo osobne na regionálne pracoviská. Počas víkendu bude otvorených 10 regionálnych poradenských centier.

Od roku 1970 sa skúmané populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov znížili celosvetovo v priemere o 69 %. Vyplýva to zo Správy o stave planéty Svetového fondu na ochranu prírody. „Ľudia využívajú toľko ekologických zdrojov, ako keby sme žili na takmer dvoch Zemiach,“ uvádza správa. Podľa nej „máme poslednú príležitosť konať“.

V našich riekach je odhadom o 70 % menej rýb ako pred 50 rokmi a viac ako polovica povrchových vôd je v zlom stave. Neživá rieka neplní svoje ekosystémové funkcie. Ak sa z nej spraví kanál a brehy sa vybetónujú, voda z krajiny rýchlo odtečie. „Ľudia to videli toto leto, že aj keď zapršalo, čoskoro bolo veľké sucho,“ vraví environmentalistka Martina Paulíková.

Nové na Dennikn.sk

07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo