Životné prostredie

Lesníci navrhujú, aby bolo 10 % slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasia. Ďalších 10 % majú podľa ich predstáv tvoriť plantáže rýchlorastúcich drevín a na zvyšných 80 % by sa hospodárilo prírode blízkymi spôsobmi.

Živnostníci aj podniky budú môcť vďaka novému programu Zelená podnikom čerpať dotácie na tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltiku či veterné turbíny. Agentúra SIEA pod ministerstvom hospodárstva podporí okolo 900 firiem. Maximálny príspevok na jednu má byť 50-tisíc eur.

Veterná energia sa v 1. štvrťroku v Nemecku vrátila na prvé miesto medzi zdrojmi, vyrobila sa z nej takmer tretina elektriny. Naposledy boli veterné elektrárne na vedúcej pozícii v 2. kvartáli 2020.

Ukrajinci po zničení Kachovskej priehrady hovoria o ekologickej katastrofe, podľa experta však samotná záplava nie je problémom. Problém spočíva v tom, že sa môže dostať na miesta, kde sa „sa s tým nepočítalo“, a vyplaviť skládky, fabriky či družstvá.

Zaplavený Cherson po zničení Kachovskej priehrady. Foto - TASR/AP

Japonsko investuje z dôvodu dekarbonizácie 100 miliárd eur do zvýšenia dodávok vodíka, ktorý má v krajine zohrávať kľúčovú rolu v prechode na čistejšiu ekonomiku. Nulové emisie skleníkových plynov chce dosiahnuť do roku 2050.

Mikroplasty sa našli vo všetkých vzorkách vody odobraných počas cesty naprieč oceánmi. Na niektorých miestach bola koncentrácia 18-krát vyššia ako v roku 2018. Britskí vedci namerali vyše 1880 častíc na kubický meter vody. (guardian)

Košické oceliarne U. S. Steel zatiaľ nie sú rozhodnuté, či rekordnú 300-miliónovú dotáciu na ekologizáciu svojej výroby využijú. Podľa hovorcu Jána Baču je to len „prvý z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície“. Medzi ďalšími podmienkami spomína aj „konkurencieschopné ceny elektrickej energie“.

Taliansko by mohlo prestať používať uhlie na výrobu elektriny v roku 2024, teda o rok skôr, než plánovalo. Podmienkou je, aby ceny plynu zostali na súčasnej úrovni. V krajine je v prevádzke sedem uhoľných elektrární.

U. S. Steel ešte nerozhodol o investícii do elektrických pecí, hoci mu štát pridelil z plánu obnovy 300 miliónov eur. „Toto je prvý z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie,“ napísal hovorca Ján Bača.

Ministerstvo životného prostredia rozdelí dokopy 317 miliónov eur na zelené investície trom podnikom: U. S. Steel Košice, Danucem a Wienerberger. Ide o najväčšiu výzvu z plánu obnovy. Je určená pre najväčších znečisťovateľov ovzdušia.

Riaditeľ spoločnosti Ewia hrozil aktivistom bojujúcim proti spaľovni 20-miliónovou pokutou za to, že si ho nahrávali na zasadnutí obecného zastupiteľstva. Ewia chce postaviť novú spaľovňu za 120 miliónov eur v katastri obce Močenok neďaleko Šale. List označila za súkromnú iniciatívu svojho zamestnanca.

O 12 rokov bude aj pri optimistických predpokladoch vznikať na Slovensku 600-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu, ktorý nebude kde spracovať, hovorí Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia. Firma chce na Slovensku stavať nové komunálne spaľovne, hoci tie, ktoré fungujú v cementárňach, musia dovážať státisíce ton odpadu zo zahraničia.

K odporu proti návrhu emisnej normy Euro 7 sa pridalo Nemecko, povedal český minister dopravy Martin Kupka. Podľa neho sa v ďalších prípravách konečného znenia bude pravdepodobne vychádzať z podnetov od ôsmich štátov, ktoré návrh kritizujú.

Ak to prejde, tak to bude návod, podľa ktorého sa budú stavať spaľovne všade na Slovensku, hovorí obyvateľ Šale a aktivista Ivan Vlk o zámere spoločnosti Ewia postaviť za mestom novú spaľovňu. „Je to zlý projekt nielen pre Šaľu, ale aj pre celé Slovensko.“ Má ísť o prvú novú komunálnu spaľovňu za posledných 30 rokov.

Aktivista Ivan Vlk. Foto N - Tomáš Grečko

Väčšina politických strán nemá namiesto obmedzovania spaľovacích motorov vlastné nápady, ako riešiť úmrtia na výfukové plyny, píše Zelený newsfilter. Strany síce žiadajú odklad prísnejších emisných noriem, no nehovoria už, čo chcú robiť s podvodmi pri emisných kontrolách alebo s narastajúcimi skleníkovými plynmi v osobnej doprave.

Celosvetové kapacity na výrobu obnoviteľnej energie sa tento rok rekordne zvýšia, narastú o tretinu, predpovedá Medzinárodná agentúra pre energiu. Obzvlášť silno porastie výroba solárnej energie, a to najmä v Číne.

Dať fotovoltiku na nezateplenú strechu je nezmysel, hovorí Radoš Horáček, ktorý v eurokomisii vedie tím pre politiku energetickej efektívnosti. Štáty by podľa neho mali renovačným schémam poskytnúť viac prostriedkov a lepšie ich zladiť, pretože peňazí je dosť. (euractiv)

Služobný úrad na ministerstve životného prostredia povedie Mária Medveďová. Podobnú funkciu zastávala na Úrade pre verejné obstarávanie, predtým pracovala vo firme Starland, ktorá je známa developerskými aktivitami pri križovatke Triblavina.

Talianska vláda sa obáva, že koniec áut so spaľovacími motormi povedie v krajine k zániku 70-tisíc pracovných miest. Rozhodnutie EÚ prakticky znemožňuje predaj nových áut na naftu a benzín od roku 2035.

Japonsko chce zdvihnúť podiel veternej energie na spotrebe elektriny na viac ako 30 %. Do polovice storočia plánuje zvýšiť kapacitu veternej energie na 140 zo súčasných takmer 5 GW a stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou. (reuters)

Prvá výzva na podporu cyklotrás z plánu obnovy mala uzávierku vlani koncom septembra, vyhodnotili ju až teraz. Uspelo 25 z približne 50 žiadateľov, predstavitelia ministerstva dopravy upozorňovali, že podporili projekty zamerané na dochádzanie do práce či školy, nie na turistické aktivity.

Negatívne následky chystanej emisnej normy Euro 7 budú miernejšie, povedal člen vedenia Škody Martin Jahn. Podľa neho rokovania v EÚ spejú k niekoľkoročnému odkladu normy, ktorá mala začať platiť od polovice roka 2025 pre osobné autá.

Nemecké solárne panely v nedeľu vyprodukovali rekordné množstvo slnečnej energie, ich výkon podľa údajov burzy EEX dosiahol 40,9 gigawattu. Nemecko je už v súčasnosti európskym lídrom v obnoviteľnej energii.

Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.

Občania Liptovského Jána žiadajú obec, aby zabránila výstavbe dinoparku spoločnosti DinoPark Liptovský Ján. Petíciu podpísalo zatiaľ viac ako 4300 ľudí. Zároveň aj s lokálnymi aktivistami požadujú, aby obec aj urbár, ktorý už pozemky prenajal, takéto investičné zámery prediskutovali s verejnosťou.

Labute medzi Ižou a Patincami sa stali závislými od výhonkov maku, mnohé z nich už preto uhynuli. V chladnejšom období si hľadajú potravu na orných pôdach, zvyčajne sa kŕmia repkou. Dôvodom zmeny môže byť, že ich vyhnali z niektorého blízkeho repkového poľa, no pravdepodobnejšie je, že ich prilákali blízke vodné plochy.

Veterné elektrárne zabíjajú vtáky, sú hlučné, škaredé a ako zdroj energie nespoľahlivé. To sú najčastejšie argumenty proti veternej energii. Mýty o nej vyvracajú Rakúšania z neďalekého Brucku an der Leitha, ktorí žijú s turbínami už 20 rokov.

Labute, ktoré obsadili makové pole medzi obcami Iža a Patince v okrese Komárno, sa stali závislými od maku. Ten je pre ich tráviaci systém škodlivý, zahynuli tam už desiatky vtákov. Takmer 150 otrávených labutí naďalej ostáva na makovom poli.

Foto - Napunk/Krisztián Kacsinecz

Investície do solárnych projektov tento rok podľa IEA prvý raz prekonajú výdavky na novú ťažbu ropy. Agentúra odhaduje, že celkové investície do energetiky dosiahnu 2,8 bilióna dolárov a čisté zdroje zvýšia náskok nad fosílnymi palivami.

Štáty vlani získali z poplatkov od firiem za vypúšťanie oxidu uhličitého rekordných 95 miliárd dolárov, uviedla Svetová banka. Ceny sú príliš nízke na to, aby sa darilo vykonávať zmeny, na ktoré sa zameriava parížska dohoda o zmene klímy.

Náklady na emisnú normu Euro 7 budú výrazne vyššie, než uvádza eurokomisia, tvrdí združenie ACEA. Odvoláva sa na štúdiu Frontier Economics, ktorá vyčísľuje priame náklady pri benzínových autách na 1 862 eur na vozidlo. Odhad Komisie je 184 eur.

Poslanci neschválili novelu, ktorá by zvrátila prebiehajúcu reformu národných parkov a ohrozila podanie 3. žiadosti o peniaze z Plánu obnovy v sume 815 miliónov eur. S novelou prišli poslanci Tomáš Taraba, Filip a Štefan Kuffa.

Osem krajín EÚ vrátane Slovenska je proti novým emisným limitom pre autá. Kritizujú, že norma známa ako Euro 7 ohrozuje investície. Prísnejšie limity na oxidy dusíka a oxid uhoľnatý by mali vstúpiť do platnosti v júli 2025.

Tri americké štáty sa dohodli na znížení spotreby vody, aby obmedzili vysychanie rieky Colorado. Jej hladina klesla na nebezpečne nízku úroveň po dlhoročných suchách, ktoré spájajú s klimatickou zmenou a rastúcim dopytom. Podrobnosti plánu známe nie sú, no zníženie sa má pohybovať od 20 až do 40 %. (cnn)

Klimatickí aktivisti naliali čiernu tekutinu do Fontány di Trevi v Ríme, aby upozornili na potrebu riešiť klimatickú krízu. Skupina asi 10 ľudí sa postavila priamo do fontány a držala pútač s textom „Nebudeme platiť za fosílne palivá“. Mesto musí z fontány vyliať okolo 300-tisíc litrov vody, ktorú znečistili zmesou z rastlinného uhlia. (ansa)

Klimatickí experti kritizujú samit skupiny G7, pretože lídri bohatých ekonomík neprijali prísnejšie záväzky v súvislosti s odklonom od fosílnych palív v energetike. Krajiny napríklad nestanovili termín uzatvorenia uhoľných elektrární. (ft)

Posudzovanie žiadostí z projektu Obnov dom treba zrýchliť, povedala vicepremiérka Lívia Vašáková. Schému spravuje rezort životného prostredia, v prvých výzvach bol nízky záujem, v poslednej sa po zmene podmienok kapacita naplnila za necelý deň.

Poslanec Filip Kuffa predložil do parlamentu dva pozmeňujúce návrhy k vlastnej novele zákona o ochrane prírody, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. Ak by sa zákon schválil, zvrátil by prebiehajúcu reformu národných parkov, zablokoval vyhlasovanie zonácií a európskych chránených území a ohrozil by podanie 3. žiadosti o peniaze z plánu obnovy v sume 800 miliónov eur.

Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve životného prostredia bude Katarína Butkovská. Vo funkcii zároveň končia doterajší štátni tajomníci Michal Kiča a Juraj Smatana, rozhodla vláda.

Taliansko a jeho spojenci v EÚ majú silu zablokovať emisnú normu Euro 7, povedal minister dopravy Matteo Salvini. Norma by mala od roku 2025 obmedziť splodiny oxidov dusíka a pevných častíc z výfukov, pneumatík i bŕzd.

Francúzsko ročne vyčlení pol miliardy eur na daňové úľavy pre investície šetrné k životnému prostrediu. Opatrenie je súčasťou zákona, ktorým chce krajina konkurovať dotáciám americkej vlády.

Strážcovia prírody protestujú proti tomu, aby ich namiesto správ chránených území riadila inšpekcia životného prostredia a aby sa venovali najmä vyberaniu pokút. Pozmeňujúci návrh, ktorý novelizuje zákon o ochrane prírody, predložila Anna Zemanová (SaS) k návrhu zákona o turistických trasách, ktorý je teraz v druhom čítaní.

Slovenské elektrárne chcú v Novákoch postaviť nový slnečný park s výkonom 23 megawattov. Je ešte o šesť megawattov výkonnejší ako prvý veľký avizovaný park podniku pri Vojanoch. Oba vzniknú na odkaliskách s popolčekom z tamojších uhoľných elektrární.

Strana Demokrati vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy.

PS tvrdí, že zmeny v stavebnej legislatíve rozvrátia základy ochrany životného prostredia a vylúčia verejnosť z rozhodovania. Občianski aktivisti podľa strany v minulosti zabránili výstavbe malých elektrární na Hrone či rozšíreniu zjazdoviek v Nízkych Tatrách.

Významným znečisťovateľom ovzdušia stúpnu poplatky. Parlament schválil viacnásobne odsúvanú novelu, základný poplatok stúpne z 34 na 500 eur za rok. Za boli OĽaNO, SaS a Sme rodina, poslanci Smeru hlasovali zväčša proti.

Parlament schválil stavebnú reformu od Sme rodina, ktorá oslabuje verejnosť, samosprávy a ochranu prírody. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie síce nakoniec ostane ministerstvu životného prostredia, no proces radikálne okresali. Zobrali mu aj schvaľovanie územných plánov, ktoré prejde pod nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu.

Veľké slovenské fabriky dostanú viac z výnosov z predaja emisných kvót – namiesto 25 % to bude 35 %. Za návrh, ktorý sa viackrát odsúval, hlasovalo 84 poslancov. Kompenzácie pre energeticky náročný priemysel sa tak vyrovnajú tým, ktoré dostávajú firmy v iných štátoch EÚ.

Firmy Kofola, Mattoni a skupina okolo Jána Sabola predsa len rozbiehajú spoločnú recykláciu plastových fliaš. Protimonopolný úrad ich spojenie prestal posudzovať iba preto, že firmy spoluprácu prenastavili tak, aby už nepotrebovali jeho súhlas.

Poslanec Jaromír Šíbl (Demokrati) reaguje na iniciatívu Sme rodina, ktorá chce presunúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie pod stavebné úrady. Podľa neho by mala toto posudzovanie robiť Slovenská inšpekcia životného prostredia, čo je aj v pôvodnom znení návrhu zákona od Jaroslava Karahutu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:18Newsfilter: Fico s Matovičom majú pár podobných vlastností, ktoré ich držia v hreVčera 20:03Tsitsipas si pred zápasom dal hormón na spanie a potom sa čudoval, že necítil stres ani adrenalínVčera 19:43Exminister Ján Kubiš: Kandidatúru na prezidenta zvažujem, neodmietol by som ani podporu SmeruVčera 19:17Graf dňa: Výstavba bytov sa ďalej spomaľuje, najviac v Bratislavskom krajiVčera 19:08Je tu ticho a pokoj, evakuácia nie je potrebná. Ako veľká voda zaskočila aj ruskú propaganduVčera 18:39Je odkázaná na invalidný vozík. Šla na vysokú školu, vzala si hypotéku na byt, pracuje a našla si zdravého partneraVčera 18:03Dve proruské strany sa hádajú, Uhrík považuje hlasy pre SNS za prepadnutéVčera 17:49Cesta k postaveniu Rázsoch vedie cez tunel a elektráreňVčera 17:00Shooty: Vzdelávanie budúcnostiVčera 15:03Vývoj bojov (468. deň): Zahrievacie ukrajinské útoky skáču z miesta na miesto, Rusi musia neustále reagovaťVčera 14:55Úradnícka vláda by mala upokojiť chaos aj vo verejných financiách, hovorí Štefan Kišš z PS (+ podcast)Včera 14:50Z polí môže byť púšť, varujú Ukrajinci po zničení priehrady. Voda zaplavuje dediny a presúva mínyVčera 14:44Pozor na začiatkyVčera 14:19„Zelená domácnostiam“ bude aj pre firmy. K dotáciám na obnoviteľné zdroje sa dostanú na jeseňVčera 13:58Danglár: Záchranné kolesoVčera 13:53Žrať z lopaty. Filipenkov majstrovský román Červené kríže o žene v gulagu a sovietskej generáciiVčera 13:53Je mi nanič, povedal na súde Slota. Za úplatky mu hrozí väzenieVčera 11:38Zelenského úmyselne vynechali z hry. Nové dôkazy naznačujú, že ukrajinská armáda plánovala zničiť Nord StreamVčera 11:29Izrael: Krajina, ktorej líder sa pre strach o seba vzdáva jej najväčšieho bohatstva Včera 11:22Lesníci navrhujú, aby bolo desať percent slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasiaVčera 11:14Red Bull je ako v inej lige, priznáva zlepšujúci sa MercedesVčera 11:05Rekordný protest v Poľsku dal opozícii vieru, že Kaczyńského vo voľbách porazíVčera 10:55Matovič už stihol kampaň v päťdesiatich mestách. Volajú ho Cattani aj hochštapler, kotlebovcov utíšil poďakovanímVčera 10:26Slovenské úrady sú super!Včera 10:26Načo bude dobré digitálne euro?Včera 07:29Lukašenka odsúdila ako málo Bielorusov, pred vojnou ho podporila. Sabalenková čelila aj ukrajinskému novinároviVčera 07:00Ráno s NHL: Florida ho nechránila a teraz ju s „bandou niktošov“ vo Vegas oberá o titulVčera 06:32Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dych06.06 20:22V Austrálii omilostili matku odsúdenú za vraždu svojich detí. Žene pomohla genetická analýza06.06 20:21Utopené zvieratá aj vyliata ropa. Experti objasňujú, čo hrozí prírode po zničení Kachovskej priehrady