Školstvo

O štúdium na gymnáziu je boj aj medzi jednotkármi a šance klesajú deťom, ktoré občas dostanú dvojku. V Bratislavskom kraji rýchlo rastie počet uchádzačov o gymnáziá, môže za to nielen demografia. Populačne silné ročníky sú aj v iných krajských mestách.

Ako zvládnuť prijímačky na stredné školy? Dieťaťu môže pomôcť, ak si spolu s rodičom urobí plán učenia sa. Psychologička Anna Steinerová radí cvičiť aj uvoľnenie stresu či úzkosti. „Nestačí si to však natrénovať večer pred skúškou. Venujme sa tomu už teraz,“ hovorí. Počas prijímačiek neodporúča energetické nápoje ani rozhovory s vystresovanými spolužiakmi.

Reportér Petr Koubský spísal jedenásť rád, ako zvládnuť prijímačky z matematiky. Ťažšie príklady si podľa neho treba nechať na koniec a radí zapisovať si medzivýsledky. „Počítať z hlavy je zdanlivo rýchlejšie, ale veľmi ľahko tak urobíte chybu,“ píše Koubský.

Prvá veľká škola v bratislavskej mestskej štvrti Bory má začať fungovať v roku 2026, bude stáť 15 miliónov eur a postaví ju bývalý spoluvlastník Penty Martin Kúšik. Ten tvrdí, že školné bude nastavené tak, aby bolo prijateľné aj pre bežné rodiny.

Podľa exministra školstva Daniela Bútoru nie sú podstatou školy správne odpovede, ale kladenie si správnych otázok. „Chystáme sa na éru umelej inteligencie, no zubami-nechtami sa držíme techník spred sto rokov,“ hovorí. (čierna labuť)

Dotazník o bezpečnosti vyplnilo doteraz 54 % základných a stredných škôl, oznámil rezort školstva. Údaje bude zbierať do konca mája, na ich základe chce potom vytvoriť bezpečnostné štandardy pre školy. Ministerstvo zároveň iniciovalo bezpečnostný audit aj na vysokých školách, vyčlenilo na to okolo milióna eur.

Linda van Dalen študovala arteterapiu doma na Slovensku aj v rodnom Holandsku, dnes má vlastnú prax a robí vzdelávacie kurzy aj pre pedagógov a psychológov. „Na školách je najdôležitejšie nebyť frustrovaný učiteľ a neprenášať na deti vlastné problémy,“ hovorí.

Ak deti nebudú dodržiavať zákaz mobilov na škole, mohli by im mobil odobrať alebo dať neospravedlnenú hodinu, avizuje minister školstva Tomáš Drucker. Ministerstvo bude pripravovať konkrétny zákon o regulácii mobilov a tam spresní aj to, ako by ho mohli školy vymáhať.

Výnimky na používanie mobilov v školách by mohli mať iba deti od 3. ročníka vyššie, aj deti so špeciálnymi potrebami. Minister Tomáš Drucker si od regulácie sľubuje menšie rozptýlenie pozornosti detí a aj zlepšenie ich výsledkov.

Mobily v 1. až 3. ročníku základných škôl úplne zakážu – na hodinách aj cez prestávky, oznámil minister školstva Tomáš Drucker. V 4. a 5. ročníku budú môcť mobily v škole používať vtedy, ak to budú vyžadovať učebné osnovy. Reguláciu chce dostať aj do zákona.

Učitelia by sa podľa psychologičky mohli navzájom koordinovať tak, aby deti nemali v jeden deň tri či štyri písomky. Ak sa príliš nahromadia, deti to preťažuje. „Z toho potom môžu vyplývať reakcie žiakov, ktoré sú prekvapujúce alebo vyzerajú prehnané,“ vysvetľuje Mária Jaššová v rozhovore.

Analyzovali sme, ako by mali fungovať regionálne príspevky pre učiteľov a učiteľky a či takéto opatrenie môže pomôcť. Pedagógovia v regiónoch, kde je nedostatok vyučujúcich, by mali zarábať viac ako ich kolegovia v menej ohrozených častiach Slovenska.

„A nie je na školu primalý?“ znie najčastejší argument rodičov, ktorí sa rozhodli pre odklad nástupu detí do školy. V reportáži Respektu však menujú aj ďalšie dôvody, napríklad príliš direktívne učiteľky, ktorým sa chceli vyhnúť.

Pri rozhodovaní o odklade ma presvedčilo, že by v triede mal aj spolužiakov starších o rok a pol, vraví Tereza Vrublová, ktorá svojho šesťročného syna nechala v škôlke o rok dlhšie. Najskôr sa bála, že by sa tam mohol nudiť, no teraz neľutuje, aj vďaka tomu, že syn medzičasom dozrel.

Česi sú rekordérmi v odkladaní nástupu do školy, až štvrtina detí ide do prvej triedy neskôr. Na Slovensku je to len sedem percent. V reportáži vysvetľujeme, ako tento fenomén vznikol a prečo sa to ministerstvo školstva snaží zmeniť.

Študenti vysokých škôl v Európskej únii by mohli do budúcnosti získať európsky titul, ktorý by bol automaticky uznávaný v celom zoskupení. Vyplýva to z návrhu, ktorý zverejnila Európska komisia.

Česi sú rekordérmi v odkladaní nástupu do školy, až štvrtina detí ide do prvej triedy neskôr. Na Slovensku je to len sedem percent. V reportáži vysvetľujeme, ako tento fenomén vznikol a prečo sa to ministerstvo školstva snaží zmeniť.

V Afganistane sa tento týždeň začal nový školský rok, dievčatá a ženy od siedmej triedy vyššie sú naďalej z dochádzky vylúčené. Afganistan zostáva jedinou krajinou na svete, ktorá vzdelávanie žien obmedzuje.

Elektronické maturitné skúšky a Testovanie 9 by sa na Slovensku mohli zaviesť od roku 2026, uviedol minister školstva Tomáš Drucker s tým, že na niektorých školách to môže byť už od budúceho roka.

Bezpečnosť v školách policajti ani kamery nevyriešia, upozornila školská psychologička Kornélia Ďuríková v súvislosti s rozhodnutím vlády, ktorá každej škole pridelila policajta ako kontaktnú osobu. Pripomína štatistiky z USA, podľa ktorých sa za posledné roky zdvojnásobil počet strelieb v školách aj napriek tomu, že v nich pribudli policajti a detekčné rámy.

Nemá zmysel nútiť dieťa ísť na medicínu, keď ho baví sociológia, vraví učiteľka z gymnázia Jana Bartošová. „Je dôležité objaviť v dieťati to, čo je preň vlastné, a v tom ho podporovať,“ hovorí v rozhovore. Tvrdí, že najmenej sa v živote darí deťom, ktoré sa nedokážu pre nič nadchnúť a v škole si to chcú len bezbolestne presedieť.

Inštitút sociálnej politiky sprístupnil interaktívnu aplikáciu o uplatnení absolventov stredných škôl na trhu práce. Obsahuje aj informácie o tom, aká časť z nich pracuje, koľkí pokračujú v štúdiu alebo sú nezamestnaní.

Rozpoznám, či bude dieťa úspešné, vidno to už na strednej škole, vraví učiteľka z gymnázia v Česku Jana Bartošová. Je presvedčená, že o úspechu nerozhodujú jednotky a že dnešní tínedžeri sú na tom v mnohých smeroch lepšie, než boli ich rodičia. „Je veľký posun, keď deťom dovolíme hľadať sa,“ hovorí v rozhovore.

Jana Bartošová. Foto Deník N - Jana Ciglerová

Študenti žurnalistiky z troch slovenských univerzít sa zastali RTVS a pozývajú na piatkový opozičný protest o 18.00 h na Námestí slobody v Bratislave. „Nesúhlasíme s predstavou súčasnej vlády o tom, ako by mali fungovať verejnoprávne médiá,“ vyhlásili.

Inšpirujú učiteľov a rodičov, ako sa dá učiť mimo školskej triedy vonku v prírode. „Posledné, čo chceme, je vychovať obývačkovú generáciu neschopnú riešiť aktuálne výzvy,“ hovorí Ivana Poláčková, riaditeľka organizácie Živica. (čierna labuť)

Učitelia tento rok dostanú regionálne príplatky, oznámil minister školstva Tomáš Drucker so školskými odborármi. Príplatky dostanú zamestnanci v oblastiach, kde sú vyššie náklady na život – ide najmä o západné Slovensko a Bratislavu. Dokopy na to vyčlenili 60 miliónov eur na rok 2024.

38-tisíc stredoškolákov dnes píše na maturite sloh zo slovenčiny, na výber majú štyri témy:

  • Aký pán, taký pes (charakteristika)
  • Vtedy som si pripadal/pripadala ako v počítačovej hre (rozprávanie)
  • Dobro a zlo sú v každom človeku, voľba je však na tebe… (úvaha)
  • Prejav študenta/študentky pri príležitosti návštevy partnerskej školy v inom regióne (slávnostný prejav)

Minister práce Erik Tomáš povedal, že jeho rezort urobil tri opatrenia pre zlepšenie situácie v reedukačných centrách. Zvyšujú počet sociálnych kurátorov, ktorí musia po novom kontrolovať každé dieťa v centre raz za polrok. Musia pritom napísať konkrétnu správu o ich vývoji. Sociálnych kurátorov tiež kontrolovala inšpekcia, výsledky budú známe v marci.

Ministerstvo školstva varuje učiteľov pred vzdelávacím seminárom združenia Slovenská národná rada obrodenia. Označuje ho za podujatie šíriace nenávisť a hoaxy. „Ide o nebezpečnú propagandu, ktorou chcú účastníkov presvedčiť napríklad o tom, že inklúzia detí nie je potrebná, alebo o tom, že demokratická emancipácia žien je omyl,“ reaguje rezort.

Pomer prvákov v školách s vyučovacím jazykom maďarským v posledných rokoch na Slovensku výrazne poklesol. Najväčší pokles vidieť v okrese Dunajská Streda, kým v okrese Komárno navštevuje maďarské školy trochu viac prvákov ako v uplynulých rokoch.

Učitelia v New Jersey si na svojich hodinách merajú, koľko rozprávajú žiaci a koľko oni. „Učitelia vidia dáta už počas hodiny a má to na nich okamžitý účinok. Ak učiteľ vidí, že už hovorí veľa, nechá viac hovoriť žiakov,“ hovorí riaditeľ Ken Schultz.

Riaditeľ z New Jersey v rozhovore vysvetľuje, aké dôležité je mať deti v rozmanitej škole. „Keď sa pohybujete iba pri jednom type populácie a potom ste konfrontovaní s inou kultúrou, nebudete sa pri nej cítiť komfortne. Nechcem, aby sa moje deti v akejkoľvek situácii cítili nekomfortne,“ vysvetľuje.

Riaditeľ školy v New Jersey opisuje, ako sa jeho vynikajúca škola spojila so školou so slabými výsledkami. Najprv sa skóre školy zásadne prepadlo, no už o štyri roky boli v niektorých predmetoch dokonca lepšie než predtým. „Dôležitejšie však je, že sme mali dvakrát viac žiako, ktorí zmaturovali a išli na vysoké školy,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

O úspešných príkladoch vzdelávania chudobných detí píše Róbert Chovanculiak. „Toto všetko ide proti nejakému zákonu, vyhláške alebo predpisu. A školám, ktoré by to skúsili, by hrozila nepríjemná kontrola zo Štátnej školskej inšpekcie.“

Veľká časť slovenských žiakov sa cíti bez mobilu nervózne, ukázali výsledky merania PISA. „Mobilné telefóny môžu deti použiť aj ako formu mechanizmu vytesnenia, aby sa vyhli negatívnym emóciám,“ vysvetľuje Lenka Svoradová z ministerstva školstva.

Odborníci v rezorte školstva diskutujú o zákaze mobilov v školách, hoci neočakávajú, že sa vďaka tomu zázračne vyriešia všetky problémy detí. „Ale vieme, že mobily majú vplyv na duševnú pohodu detí, a ich reguláciou sa predpokladá zlepšenie,“ vysvetľuje Lenka Svoradová.

V sobotu sa vo Zvolene uskutoční Festival dobrého vzdelávania Alma. Súčasťou bude odborná konferencia aj interaktívne workshopy o tom, ako má vyzerať škola 21. storočia. Hosťami budú Ján Markoš, Daniel Bútora, Zuzana Kovačič Hanzelová či Katarína Koščová.

Z elitnej školy v českom Krnove vytvorili inkluzívnu školu, ktorá vzdeláva deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, deti, ktoré majú problémy s učením, aj talentovaných žiakov. Jej riaditeľ Karel Handlíř vysvetlil, ako inklúzia funguje, aký má vplyv na žiakov aj na spoločnosť a prečo školy potrebujú špeciálnych pedagógov.

Rodič má dieťaťu na 1. stupni ZŠ s dennou školskou prípravou aktívne pomáhať a nemá sa spoliehať na to, že to nejako dá samo. „Rodič by si mal denne a vo vhodnom čase s dieťaťom sadnúť, skontrolovať si s ním školskú tašku, peračník, spýtať sa, čo robili v škole, a takýmto spôsobom ho viesť k uvedomeniu si zodpovednosti, ktoré nepríde len tak samo,“ radí špeciálna pedagogička.

Kariérna poradkyňa na základnej škole si všíma, že rodičia často tlačia deti na takú strednú školu, na ktorú vôbec ísť nechcú. „Nechceme vidieť dieťa také, aké naozaj je. Chceli by sme ho opraviť, vylepšiť, aby bolo také a onaké,“ hovorí učiteľka.

Deťom v školách nedávame šancu zistiť, čo ich baví, hovorí kariérna poradkyňa Monika Timková. Potom majú tínedžeri problém nájsť si to správne povolanie. „Prečo v škole nepomáhame deťom objavovať ich osobnosť? Aké sú ich obľúbené aktivity, v akých chvíľach stratia pojem o čase?“

Foto N - Peter Lázár

Keď chce rodič po reforme pre svoje dieťa na škole získať špeciálnu podporu, napríklad asistenta či doučovanie, čaká ho byrokratický maratón. Omnoho jednoduchšie to je v Česku, tam má štát navyše povinnosť podporu zaplatiť.

Inštitút INEKO zverejnil rebríčky základných a stredných škôl. Ako najlepšiu základnú školu ohodnotili ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Košiciach, oproti vlaňajšku si najviac polepšila ZŠ v Lipanoch na východe Slovenska. ZŠ I. B. Zocha v Revúcej má najlepšie výsledky spomedzi škôl s deťmi so znevýhodnením.

Tomáš Drucker chce zaviesť plošný zákaz mobilov v školách. Ministerstvo zriadilo odbornú skupinu, ktorá diskutuje o nastavení nových pravidiel. Či budú platiť už tento alebo až ďalší školský rok, povie Drucker začiatkom apríla.

Učitelia by si mali nájsť priestor na voľnú diskusiu so žiakmi aj na úkor učiva, vraví lektor kritického myslenia Ján Markoš. „Nechajte mladých ľudí rozprávať o čomkoľvek, ale nedajte priestor extrémistickým názorom,“ hovorí v rozhovore. (čierna labuť)

Štát nedokáže v pláne obnovy zabezpečiť ani znížený cieľ 9000 miest v materských školách, hovorí minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). O zmenách rokuje s Európskou komisiou. „Visí nám vo vzduchu 40 miliónov eur,“ povedal minister.

Zajtra bude zrejme rokovať vláda k plánu obnovy, naznačil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). O revízii plánu obnovy mala v stredu hlasovať vláda, materiál však nebol predložený.

Ministerstvo školstva zverejnilo prehľad výkonnosti slovenských vysokých škôl. Ide o údaje, ako je napríklad efektivita štúdia či externí lektori. Vysoké školy budú po novom dostávať časť svojho rozpočtu na základe svojej výkonnosti. Je to súčasť reformy financovania vysokých škôl v rámci plánu obnovy.

Žiakom na strednom Slovensku sa začali týždenné jarné prázdniny. Voľno sa týka študentov základných a stredných škôl z Banskobystrického, zo Žilinského a z Trenčianskeho kraja. Týždeň voľna je tradične rozdelený podľa krajov na tri termíny.

Akademickú politiku si vedci majú manažovať sami, vraví Martin Kanovský z rezortu školstva. „Štát nie je ako policajt alebo pohonič, ktorý plesne bičom. Vo vede to tak nie je nikde na svete. Prečo sa vedci nezaujímajú o to, že ak niečo nefunguje, ako si to urobiť samosprávne tak, aby to fungovalo? Právomoci na to majú. (…) Nikde na svete to nefunguje tak, že ‚ja chcem žiť vo svojej slonovinovej veži, robiť iba vedu a nech niekto príde a z vreca na mňa sype peniaze, lebo ja som dobrý‘.“

Najčítanejšie teraz

Peniazmi na ukrajinskú muníciu posielajú darcovia odkaz aj Ficovej vláde, hovoria organizátori úspešnej zbierkyZbierka na ukrajinskú muníciu je už teraz jednou z najúspešnejších od vzniku SlovenskaNovým riaditeľom RTVS môže byť konšpirátor Machala, programová rada nebudeFoto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Dá sa pochybovať, že KDH spoluprácou s koalíciou získa nejakých voličovBývalého námestníka SIS Borisa Beňu zadržali v Kongu. Môže to skomplikovať proces s Vladimírom PčolinskýmFoto N - Tomáš BenedikovičMocenské hry orbánovcov znamenajú koniec menšinového zastúpenia MaďarovMiniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien CherS týmito zbraňami by vojnu nevyhral. Čo útok Iránu na Izrael ukázal o jeho sile (+ infografiky)Iránsky útok na Izrael. Foto - TASR/APVývoj bojov (784. deň): Ukrajinci na Kryme zničili protivzdušný systém S-400, ktorý Rusi s pompou predávajú do svetaZničená časť protivzdušnej obrany S-400. Zdroj - ZSU/TelegramV čom sa mýlil Rudolf Huliak pri pokuse s kvetinou, na ktorú vydychoval dym z cigaryZdroj - Instagram SNS, Dvorapa/Wikimedia, CC BY-SA 3.0 Gyimesi pracoval u košického župana len pár týždňov, podľa polície vtedy zmanipuloval verejné obstarávanieFoto N - Vladimír ŠimíčekAkým podozreniam čelí Pellegrini? Nedodržaný limit kampane, utajovaní darcovia aj čudný listPeter Pellegrini na bilborde. Foto N - Tomáš BenedikovičSaková tají meno odborníka, na ktorého sa odvoláva pri miliónových nákupoch emisných kvótPodpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR  Denisa Saková (Hlas). Foto - TASRV kine sa budete báť, no aj realita už je hrozivá. Film Kolaps ukazuje, ako môže dopadnúť rozdeľovanie spoločnostiFoto - Forum FilmSlováci sú ako kokosy. Športujú, ale nevedia po anglicky, hovoria zahraniční študentiZahraniční študenti na Slovensku. Koláž - NAktivista Marek Mach: Konšpirátorov ani politikov sa nebojím. S bojom proti hoaxom neprestanem ani vo ŠvédskuMarek Mach. Foto N – Tomáš BenedikovičVýroba slovenskej munície bude bez európskych peňazí. Je to nefér, hovoria v DubniciPološtátna firma ZVS Holding sa špecializuje na výrobu delostreleckých granátov. Foto - ZVS Holding

Nové na Dennikn.sk

21:07Toto vystrihneme: Hviezdny mier 19:27Newsfilter: Dá sa pochybovať, že KDH spoluprácou s koalíciou získa nejakých voličov 19:19Vranovskú celulózku štát zasa karhá za ohrozovanie životného prostredia. Vyše dvojmiliónová pokuta ju však nezavrie 19:14Graf dňa: Výsledky holandskej ASML ukazujú, že sektor čipov nie je stávkou na istotu 19:11Bývalého námestníka SIS Borisa Beňu zadržali v Kongu. Môže to skomplikovať proces s Vladimírom Pčolinským 18:54Najprv sa vyhráža, potom líška. Akú hru rozohral Fico s KDH, je v hnutí panika a ako na to môžu jeho lídri reagovať? 18:49Saková tají meno odborníka, na ktorého sa odvoláva pri miliónových nákupoch emisných kvót 18:19S týmito zbraňami by vojnu nevyhral. Čo útok Iránu na Izrael ukázal o jeho sile (+ infografiky) 18:16Hiking basecamp: Kratšie výlety na hrad Hajnáčka, rozhľadne, Matku Božiu a Štúrovu lavičku 17:48Štátne teplárne riadili ich manažéri úspešne, vládnemu valcu aj tak neunikli 17:29Gyimesi pracoval u košického župana len pár týždňov, podľa polície vtedy zmanipuloval verejné obstarávanie 17:13Shooty: Suplent 17:08Popredná expertka na antisemitizmus: váš minister vnútra legitimizoval extrémistu. Je to nebezpečné 17:07My už s ropou končíme a bežať budeme na odpady, hovoria robotníci zo Slovnaftu. Preháňajú, no iba čiastočne 16:56Na semafore Obnov dom naďalej svieti červená a minister Taraba sa chváli, ako to rieši 16:54Peniazmi na ukrajinskú muníciu posielajú darcovia odkaz aj Ficovej vláde, hovoria organizátori úspešnej zbierky 16:19Mocenské hry orbánovcov znamenajú koniec menšinového zastúpenia Maďarov 16:07Prečo by učiteľ nemal spať so študentkou? Zbierka esejí Právo na sex sa zaoberá hranicami vzťahov, túžbou aj pornografiou 15:58V čom sa mýlil Rudolf Huliak pri pokuse s kvetinou, na ktorú vydychoval dym z cigary 15:58Novým riaditeľom RTVS môže byť konšpirátor Machala, programová rada nebude 14:47Danglár: Rys v ohrození 14:26Povinná vojenčina v 21. storočí? Rodovo neutrálna a vyberá tých najlepších, ukazuje švédsky model 14:19Slovenka bola pri smrteľnom útoku na Černihiv: Kým sme prišli k úkrytu, už sme počuli tri výbuchy 13:59Vývoj bojov (784. deň): Ukrajinci na Kryme zničili protivzdušný systém S-400, ktorý Rusi s pompou predávajú do sveta 13:57Slamerka Veroni Gyenge: Maďarská mládež na Slovensku veľmi túži po niečom, čo by patrilo aj jej, ale v politike takáto strana nie je 13:33V kine sa budete báť, no aj realita už je hrozivá. Film Kolaps ukazuje, ako môže dopadnúť rozdeľovanie spoločnosti 13:28„Ste pod papučou“, ale aj „konečne viem, čo si muž myslí“. Aké to je, keď ako Otcovia v plienkach rozprávame otvorene a do hĺbky 13:06Děj se co děj, nemáte se čeho bát 12:41Aktivista Marek Mach: Konšpirátorov ani politikov sa nebojím. S bojom proti hoaxom neprestanem ani vo Švédsku 12:26Povodne v Dubaji spájali s umelo vyvolaným dažďom. Čo hovoria dôkazy?