Školstvo

Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička Kristína Visolajská v rozhovore. „Musíme zaviesť povinné očkovanie seniorov, testovanie zamestnancov trikrát týždenne a je odôvodnené tie testy spoplatniť. A potom, ak urobíme všetko a nepomôže to, môžeme zatvárať aj školy.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Minister školstva Branislav Gröhling odmieta návrhy na zatváranie škôl. „Naše údaje zo školstva a údaje z NCZI jasne ukazujú, že nemôžeme tvrdiť, že školy sú celoplošne ohniskami. 1,6 % žiakov je pozitívnych, 83 % sa učí prezenčne. Máme školy, kde doteraz bolo zatvorených len pár tried. Nemôžeme tvrdiť, že každá jedna ZŠ aj SŠ je ohniskom.“

Každé tretie otestované dieťa na Slovensku má covid. Otvorené školy môžu podľa analytika Martina Smatanu zásadne oslabiť účinok lockdownu a je presvedčený, že by sa mali aspoň na 2-3 týždne zatvoriť. V Európe v tejto vlne školy zatvorili iba v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku.

Ak už majú zostať školy otvorené, nech v nich aspoň dodržiavajú pravidlá, píše v komentári Roman Pataj. „Nestačí len opakovať poučku o potrebe vzdelávania, ale treba zabezpečiť aj to, aby prebiehalo v čo najbezpečnejšom prostredí.“

Aliancia stredoškolákov vyzýva ministra Gröhlinga, aby počúval odborníkov a rozhodol o krátkodobom zatvorení škôl. „Jeho rozhodnutie môže mať katastrofálny dopad, ak nie na naše zdravie, tak na zdravie našich rodičov a starých rodičov.“

Ešte pred tým, ako štát pošle milióny na krúžky, by sa mal pozrieť na to, že mnohé rodiny a deti nemajú vyriešené niektoré kľúčové problémy ako stravu, hygienu, dopravu či bývanie, komentuje analytik Michal Rehúš v Školskom týždni. „Investícia do podporných programov a podpory pre deti so zdravotným, ako aj sociálnym znevýhodnením by z dlhodobého hľadiska mohli priniesť omnoho lepšie výsledky.“

Školský týždeň analyzuje riziká Matovičovho príspevku na krúžky: cena krúžkov môže výrazne stúpnuť, v niektorých lokalitách nepríde ich ponuka, školy dostanú ďalšiu byrokratickú záťaž. „Benefitovať teda možno budú opäť len bohatší a vzdelanejší. Takto hodnota za peniaze nevyzerá,“ komentuje analytik Michal Rehúš.

Igor Matovič má pravdu, že veľká časť detí nechodí na žiadne krúžky, komentuje newsfilter Školský týždeň. Prieskum ukázal, že na takéto aktivity nechodí asi 35 percent žiakov základných a stredných škôl, o niečo väčší podiel to je vo väčších mestách.

Reforma vysokých škôl: Teraz nie. Kedy konečne áno? pýtajú sa v komentári Jozef Hvorecký a Vladimír Šucha. „Školám chýba reflexia, ktorá by im umožnila rozpoznať príčiny vlastných zlyhaní, priznať svoj podiel na plagiátorstve či odchode študentov.“

Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 82,7 % žiakov, zvyšok dištančne. Zaočkovaných detí vo veku od 12 do 17 rokov prvou dávkou je podľa údajov ministerstva školstva 27,3 %. Druhou dávkou je zaočkovaných 24 % žiakov.

Prezidentka prijala zástupcov vysokoškolských študentov v súvislosti s pripravovanou novelou vysokoškolského zákona. „Kvalitná diskusia týkajúca sa prípravy akéhokoľvek zákona si vyžaduje dôveru zúčastnených strán a mrzí ma, že v prípade vysokoškolského zákona sa táto dôvera stráca,“ uviedla.

Deti od 2 do 12 rokov môžu na vstup do športových či iných záujmových klubov využívať aj samotesty, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. Rodičia však musia klubu predložiť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

Ministerstvo zdravotníctva ešte prehodnotí povinnosť testu pre deti od 2 do 12 rokov: „Uvedená problematika bude ešte predmetom diskusie, ak budeme môcť epidemické riziko znížiť iným spôsobom, môžeme na základe odbornej debaty toto rozhodnutie prehodnotiť.“

Pediatričky Elena Prokopová a Kristína Visolajská vysvetľujú, že teraz je dôležité obmedziť mobilitu detí a napríklad aj ich vstup do nákupných centier, aby mohli radšej chodiť do školy. „Sme prví na svete v počte pozitívnych ľudí na milión obyvateľov. Najväčšia pozitivita je pritom práve u detí. Infekciu prenášajú ďalej,“ hovorí Prokopová.

Deti vo veku od 2 do 12 rokov sa oddnes nedostanú bez testu do nákupných centier, hračkárstva či kníhkupectva. Pre voľnočasové aktivity v kluboch vrátane športu budú stačiť aj samotesty, ktoré rodičia dostali od škôl, uisťuje členka konzília Elena Prokopová.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa ešte nechce vyjadrovať k tomu, či sa pri trojtýždňovom lockdowne zatvoria aj školy. Podľa neho to bude predmetom rokovaní koaličnej rady aj straníckeho poslaneckého klubu. „Budem však robiť všetko pre to, aby školy zostali otvorené pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení čo najdlhšie,“ dodal Gröhling.

Matematik Michal Fečkan z Univerzity Komenského sa druhýkrát zaradil medzi najcitovanejších vedcov na svete. Získal ocenenie Highly Cited Researcher 2021 v odbore matematika vďaka vyše 3300 citáciám jeho publikácií.

Ak chce ministerstvo školstva zvýšenie platov učiteľov, môže navrhnúť zdroj financovania, reaguje ministerstvo financií. Návrh rozpočtu so zvyšovaním platov nepočíta, minister školstva Branislav Gröhling hovoril, že by chcel nárast o zhruba 5 %.

Gröhling povedal, že ministerstvo školstva podporuje požiadavku Slovenskej komory učiteľov na zvýšenie platov pedagógov, začínajúcich aj dlhoročných. Zvýšenie miezd podľa ministra patrí medzi priority rezortu.

Naživo: Minister školstva Gröhling k aktuálnej situácii v školách a k platom učiteľov

Oklieštenie akademickej samosprávy je nebezpečné a krátkozraké, píše vysokoškolský pedagóg Petr Kocina. „Likvidácia akademickej samosprávy a prenos kompetencií na politických nominantov je nápad hodný Klementa Gottwalda.“

Vysoké školy by mali podľa profesora Mikuláša Luptáčika fungovať na princípe osobnej zodpovednosti a dôvery. Luptáčik pracuje vo Viedni, na Slovensku to nenachádzal. „Tu fungovali veci na základe predpisov, nariadení a kontroly. To podľa mňa nie je skutočné akademické prostredie.“

Premiér Heger tvrdí, že protesty študentov proti novele zákona o vysokých školách sú dôsledkom nedorozumenia. „Úlohou reformy vysokých škôl nie je zasiahnuť do ich autonómnosti. Práve naopak, má priniesť kvalitnejšie a otvorenejšie akademické prostredie,“ vyhlásil a organizátorom protestu ponúkol osobné stretnutie.

Mikuláš Luptáčik je vo Viedni uznávaným profesorom ekonómie a tvrdí, že naše vysoké školy sú veľmi uzavreté. Špičkoví ľudia u nás často nemôžu pôsobiť, pretože nespĺňajú formálne podmienky. „Namiesto toho, aby sme sa svoje kritériá snažili prispôsobiť kritériám na kvalitných zahraničných univerzitách, žiadame, aby sa medzinárodná vedecká komunita prispôsobila nám.“

Približne každý šiesty žiak v Košiciach nemohol ísť do školy pre karanténu, oznámilo vedenie mesta. Na košických školách evidujú viac ako 2800 žiakov v karanténe, čo je zatiaľ najvyššie číslo od septembra. Pre covid zatvorili dve celé základné školy.

Slovenské vysoké školy sa búria proti novele vysokoškolského zákona, hovoria o obmedzení akademickej slobody. Profesor z Viedne Mikuláš Luptáčik novelu podporuje a hovorí, že vychádza aj z rakúskeho modelu. „Skutočne si nemyslím, že rakúske univerzity sú menej nezávislé,“ hovorí.

Miroslav Luptáčik. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miroslav Luptáčik. Foto N - Tomáš Benedikovič

Covidové prázdniny nebudú, vyhlásil minister školstva. Konzílium odborníkov navrhovalo na dva týždne zavrieť školy v okresoch s najhoršou situáciou. Gröhling tvrdí, že rezort školstva ich zaviesť nechce a školy budú fungovať ako doteraz.

Pripomienkové konanie k novele vysokoškolského zákona je už ukončené. Ministerstvo školstva chce pripomienky zapracovať a predstaviť aktualizovaný návrh novely vláde. Univerzita Komenského dnes popoludní organizuje v Bratislave protest proti tejto novele.

Naživo: Minister školstva Branislav Gröhling o vysokoškolskom zákone

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipovVčera 13:44Nezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomVčera 13:44MediaBrífing: 5 krokov, ktorými chce Čína znížiť závislosť detí od sociálnych sietíVčera 13:41Nižšie tresty za drogy narazili, netýkali sa len marihuany. Ani väzniť užívateľov nenávykovej extázy nie je fér, vraví OkruhlicaVčera 12:53Infektológ: Príbuzní sa boja prísť rozlúčiť so zomierajúcim na covid, boja sa posledného kontaktu aj nákazyVčera 12:42🎄Vyberte si knižný darček od Denníka N – len do nedele s dopravou zdarma