Školstvo

Igor Matovič potvrdil, že krúžkovné, ktoré po vete prezidentky pretlačil aj vďaka hlasom ĽSNS, nebude. „Radšej dáme peniaze v hotovosti,“ povedal v RTVS minister financií. Na to však treba zmeniť zákon.

Holandský parlament schválil 100 miliónov eur na jedlo zadarmo pre školákov v sociálne slabých regiónoch. Niektoré holandské školy už v rámci boja s detskou chudobou ponúkajú školské raňajky. (dutchnews)

Univerzita Komenského prijala opatrenia, ktoré by mali ušetriť 10 až 15 % spotreby energie. Ide o zníženie teploty v budovách, výmenu osvetlenia na úsporné svietidlá či častejšie využívanie práce z domu. Rektor Marek Števček tento týždeň varoval, že ak štát univerzite nepomôže, od 17. novembra budú musieť školu zatvoriť. (tasr)

Britská University of Cambridge priznala, že v minulosti profitovala z obchodovania s otrokmi. Inštitúcia preto sľúbila, že rozšíri štipendium pre černošských študentov a bude financovať ďalší výskum svojej historickej úlohy v obchodovaní s otrokmi. (reuters)

Ministrom školstva môže byť riaditeľ cirkevnej školy z Trebišova Slavomír Partila. Aké sú jeho názory na vzdelávanie, známe nie je. Dlhoročný riaditeľ strednej odbornej školy pôsobí ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Nového ministra školstva vymenujú zrejme až na budúci týždeň.

Slavomír Partila. Zdroj - spolu-pre-mesto.sk

Začal sa 5. ročník súťaže Učiteľ Slovenska. Až do 6. novembra môže verejnosť nominovať učiteľku alebo učiteľa, ktorý by si zaslúžil tento titul. Súťaž organizuje Komenského inštitút zo združenia Živica, ktoré chce poukázať na to, že dobrých učiteľov je veľa a zaslúžia si uznanie spoločnosti.

K vymenovaniu nového ministra školstva by mohlo dôjsť zrejme budúci týždeň, povedal premiér Eduard Heger v parlamente na hodine otázok. Meno povedať nechcel s tým, že čaká, kým sa prezidentka Čaputová vráti na Slovensko, aby jej povedal, kto by mal byť nový minister.

Aj v Anglicku majú nedostatok učiteľov matematiky a fyziky – dali im mimoriadne odmeny a menej ich odišlo zo škôl. „Nedostatok vyučujúcich matematiky a fyziky sa dá znížiť cielenými odmenami,” upozorňuje Školský týždeň a dodáva, že ani tam nestačili peniaze, treba zmeniť pracovné podmienky učiteľov.

Premiér hovorí, že nechce, aby sa následkom energetickej krízy zatvárali školy. Chce, aby fungovali v bežnom režime. „Urobíme všetko pre to, aby sme k tomu nemuseli pristúpiť,“ povedal Heger.

Premiér Heger nepovedal, či už dal prezidentke Čaputovej návrh na nového ministra školstva. „Počkajme si na výsledok, je to otázka dní,“ povedal premiér. Povedal, že ministra školstva nevyberá podľa toho, či je konzervatívny. (expres)

Návrh, ktorým chcú poslanci OĽaNO upraviť krúžkovné pre deti z balíčka Igora Matoviča, prešiel v prvom čítaní len o jeden hlas. Na ďalšie rokovanie ho parlament posunul hlasmi 70 poslancov zo 138 prítomných. Poslanci v návrhu chceli ustúpiť od krátenia prídavkov na deti, ktoré nechodia do školy.

Kandidátom na post ministra školstva je riaditeľ cirkevnej školy v Trebišove Slavomír Partila, informuje Markíza. Partila pôsobí aj ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Bývalý prezident tohto združenia Ján Horecký zase dostal ponuku stať sa štátnym tajomníkom na ministerstve, zatiaľ však podľa vlastných slov „nedal definitívny súhlas“.

Prechod na dištančné vyučovanie nie je reálna úspora, vraví rektor UK Marek Števček o rastúcich nákladoch na energie. „Znamenalo by to iba to, že by študenti boli na internátoch, kde im takisto musíme kúriť, svietiť a púšťať teplú vodu. To isté platí aj o našich budovách.“

Ak štát nepomôže, od 17. novembra školu zatvoríme, hovorí rektor Univerzity Komenského Marek Števček. „Nie je to o našom rozhodnutí, nemáme veci vo vlastných rukách. Závisí to od vlády. Niekoľko mesiacov už deklarujeme, že toto sami nezvládneme. Nemáme na to krízový manuál, žiadny postup nie je napísaný v zákone, nevieme, ako to bude vyzerať,“ vraví o problémoch s platením faktúr.

Marek Števček. Foto N - Tomáš Hrivňák

Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) vyzval vládu, aby v súvislosti so zvýšenými cenami energií nezatvárala školy. „Považujem za absurdné šetriť peniaze na energiách tým, že deti pošleme domov. Ušetrí sa minimum financií, rodičom sa skomplikuje rodinný život a na ceny energií doplatia deti svojím vzdelaním,“ dodal vo vyhlásení.

Koalícia má troch vážnych kandidátov na ministra školstva – dvoch mužov a jednu ženu. Igor Matovič povedal, že mužskí kandidáti sú rezort ochotní viesť, ženská kandidátka sa ešte rozhoduje. Predseda OĽaNO ich považuje za kvalitných kandidátov, nomináciu chce koalícia uzatvoriť do konca týždňa.

Do 28. októbra na základných školách prebieha celoštátne testovanie pohybových predpokladov žiakov prvého a tretieho ročníka. Testovanie je povinné.

Ministerstvo financií sa zatiaľ jednoznačne nevyjadrilo k žiadosti o pomoc s cenami energií pre vysoké školy. Uviedlo, že sa požiadavkou zaoberá, no chce viac informácií od ministerstva školstva. Vysoké školy hrozili prerušením výučby.

Regionálne školy dostanú na energie 30 miliónov eur. Schválilo to ministerstvo financií na žiadosť ministerstva školstva.

Univerzita Komenského upozornila na možnosť uzavretia školy. „Bez kompenzácie výpadkov prehĺbených energetickou krízou zatvoria vysoké školy 17. novembra brány a prestanú plniť svoje poslanie,“ informovala pri príležitosti začiatku nového akademického roka.

Branislav Gröhling kritizuje výrok Borisa Kollára, že novým ministrom školstva by mal byť „konzervatívne orientovaný odborník“, čo predseda Sme rodina označil za svoju podmienku. Zástupcovia koalície sa v týchto dňoch stretávajú s kandidátmi.

Pri príležitosti začiatku nového akademického roka na univerzitách dávame do pozornosti archívny článok s 20 radami pre vysokoškolákov. Buďte nároční na seba aj na učiteľov, vykašlite sa na tie najľahšie predmety a neberte kritiku osobne, radilo študentom 150 ľudí oslovených Denníkom N.

Bývalému ministrovi školstva Gröhlingovi sa podarilo rozbehnúť prípravu viacerých zásadných reforiem, píše popri kritike Školský týždeň. „Pomerne ďaleko sú práce na príprave nového obsahu vzdelávania pre základné školy. Peniaze z plánu obnovy môžu dopomôcť k vyriešeniu dlhodobých problémov s nedostatkom miest v školách aj so slabou dostupnosťou škôl pre deti a vyučujúcich so zdravotným znevýhodnením.“

Maroš Žilinka sa pre financovanie súkromných či cirkevných škôl obrátil na Ústavný súd. Urobil tak po podnete od ZMOS-u, ktorý kritizoval, že samosprávy majú po novom poskytovať peniaze na prevádzku týchto škôl.

Prezidentka pri demisii najmä chválila ministra školstva Branislava Gröhlinga, odborníci sú k nemu výrazne kritickejší. Nezvládol podľa nich dve zásadné krízy – covid a začlenenie detí z Ukrajiny. Do praxe sa zároveň nezaviedli takmer žiadne väčšie zmeny, ktoré by deti a ľudia pracujúci v školstve mohli reálne pocítiť.

Premiér Eduard Heger ubezpečuje, že školy nebudú musieť prerušiť prezenčnú výučbu v dôsledku cien energií. „Samozrejme, nič také nedopustíme,“ vyhlásil Heger. Vláda dnes neschválila žiadne opatrenie proti vysokým cenám energií, premiér aj viacerí ministri ich ohlasujú na budúci týždeň.

Vysoké školy pohrozili zastavením výučby od 17. novembra, ak vláda nesplní tri požiadavky. Rektorská konferencia žiada, aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020, žiada pokrytie výpadkov spôsobených energetickou krízou a dofinancovanie výpadkov v národných a európskych projektoch.

Radšej budem sedieť v bunde ako sa učiť z domu, hovoria vysokoškolskí študenti. Univerzity plánujú šetriť energie napríklad tak, že posunú začiatok semestra, aby nemuseli vykurovať v najchladnejších dňoch. Niektoré skúšky môžu byť online, no obnoviť dištančnú výučbu školy neplánujú.

Ideálom bola povinná školská dochádzka od 6 do 12 rokov. No na jej vynucovanie neexistoval efektívny spôsob, hovorí historička Eva Kowalská o začiatkoch povinnej školskej dochádzky na našom území. V rozhovore vysvetľuje, ako sa farári zmierovali s tým, že učitelia už nie sú ich podriadení, prečo boli ženy dušou osvietenskej spoločnosti na Západe, no nie v Uhorsku a ako vyzerali tajné študentské spolky.

Univerzity posúvajú začiatok semestra a uvažujú nad online skúškovým, aby ušetrili energie. Hovoria, že zimu finančne nezvládnu, a očakávajú pomoc od štátu. S dištančnou výučbou zatiaľ nepočítajú.

Preč s katedrou a učiteľom, ktorý vás chce autoritatívne osvecovať, hovorí historička Eva Kowalská. V rozhovore vysvetľuje, aké školské zvyky sme si zachovali od čias Márie Terézie. „Portrétom panovníka v škole dávala spoločnosť najavo, že už nepotrebuje robiť protihabsburské povstania, ale poslúcha ho pod krásnym obrazom. Čím väčším, tým lepšie,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Igor Matovič označil Branislava Gröhlinga za „trapka“, pretože údajne zakázal zamestnancom ministerstva školstva čokoľvek robiť na zavedení krúžkovného. Príspevok 60 eur mal fungovať od januára 2023, presadil ho Matovič na jar ako súčasť rodinného balíčka, a to proti vôli ministra školstva, nakoniec však nebude.

Igor Matovič vysvetľuje, prečo vláda zatiaľ nevybrala novú ministerku či ministra školstva. „Máme viacero zaujímavých kandidátov a nechceme urobiť pri výbere zbytočne unáhlené rozhodnutie,“ píše na Facebooku.

Nemať meno nového ministra školstva považujem za hazard so vzdelávaním našich detí, reaguje Branislav Gröhling (SaS) na správu, že premiér Eduard Heger chce dočasne riadiť rezort školstva. Gröhling tvrdí, že jeho nástupcom nemôže byť premiér na čiastočný úväzok.

Premiér Eduard Heger požiadal prezidentku, aby riadením ministerstva školstva dočasne poverila jeho. Okrem toho Zuzane Čaputovej už odovzdal návrhy na obsadenie ostatných troch ministerských postov. Mená nových ministrov chce potvrdiť neskôr.

Iveta Radičová vyberá za prešľap týždňa masívny nedostatok učiteľov. „Výsledkom zhoršujúceho sa stavu v školstve je priamoúmerný nárast nedovzdelaných. Živná pôda pre populistov a predavačov dažďa v podobe jednoduchých, rýchlych až sebadeštrukčných či úplne nerealizovateľných riešení. Dobrú vzorku a príklady nájdeme medzi poslaneckými návrhmi na septembrovú schôdzu.“

Premiér Eduard Heger poskytne 300-tisíc eur zo svojej rezervy na boj proti hoaxom a šikanovaniu na školách. Určené budú pre školy a záujmové organizácie, ktoré sa venujú týmto oblastiam, oznámil úrad vlády.

Zriadenie novej slovenskej základnej školy v Šamoríne, pre ktorú zmenili aj zákon, ešte môže vyvolať napätie, hovorí primátor Csaba Orosz. „Zasiahli do života dvoch gymnázií, ktoré žili v symbióze,“ vraví. Novú školu zriadil štát napriek nesúhlasu miestnej samosprávy v budove gymnázia, ktorého zriaďovateľom je VÚC. (napunk)

Deti so znevýhodnením by potrebovali v školách viac ako 12-tisíc asistentov a asistentiek, štát zaplatí iba štvrtinu z tohto počtu. Tento rok pribudne ešte 616 asistentov platených z fondu obnovy. Bez potrebnej personálnej podpory naďalej zostanú tisíce detí.

Do slovenských škôl môže prísť v tomto školskom roku ešte viac detí z Ukrajiny a rezort odchádzajúceho ministra školstva Gröhlinga sa na to veľmi nepripravil, upozorňuje Školský týždeň. „Opatrenia, ktoré predstavili v auguste, sú buď technické drobnosti, alebo nedorobky. Školy si naďalej budú musieť poradiť predovšetkým samy,“ hodnotí analytik Michal Rehúš.

Shooty: Aktivity

Bude ešte mať kto učiť? pýta sa Róbert Chovanculiak z INESS. „Ak nás skutočne čaká takýto problém s nedostatkom učiteľov, len veľmi málo nám pomôže plošné zvyšovanie ich miezd.“

Branislav Gröhling sa obáva kandidátov na ministrov školstva. Odborníka Daniela Bútoru označil v rozhovore pre SME spolu s Richardom Vašečkom (OĽaNO) ako „pánov z konzervatívneho krídla“.

Na celom Slovensku chýbajú stovky učiteľov a už neplatí, že problém s nízkym platom majú iba učitelia v Bratislave. Učiteľ z Lomničky pod Tatrami bude pracovať ako šofér, aby si zarobil. „Má novopostavený dom a tri pôžičky. Povedal mi, že si musí ísť zarobiť,“ hovorí riaditeľ školy Miroslav Zelina.

Deti sa vracajú do škôl, zatiaľ čo učitelia odchádzajú. Víkend pred prvým školským dňom zverejnil portál Edujobs až 870 inzerátov na pozíciu učiteľa. Riaditelia tvrdia, že si už nemôžu vyberať a sú radi, keď im vôbec niekto zareaguje na inzerát.

Ak vám dieťa ukáže nepodarený obrázok, môžete povedať, že sa vám páči, radí psychologička Kamila Urban. „‚Páči sa mi‘ je subjektívna kategória – nič nehovorí o tom, či je dieťa dobré alebo nie. Môžete vyzdvihnúť niečo na obrázku, jeho samotné schopnosti môžeme podporiť v spojení s jeho predošlou prácou.“

Deti prejdú školou bez toho, aby sa naučili čo i len správne podčiarkovať text, hovorí Kamila Urban. „Ak dokáže študent podčiarknuť tie správne slová, je to efektívne na to, aby dokázal z pamäti vytiahnuť kľúčovú informáciu. Napríklad miesto bitky, meno panovníka či rok. Problém je, že študenti nevedia, čo si majú zvýrazniť.“

Na južnom Slovensku je veľký záujem o alternatívne druhy vzdelávania v maďarčine, ale chýbajú príslušné zariadenia. Jediná Montessoriovej škôlka v Dunajskej Strede ponúka vzdelávanie v maďarčine aj slovenčine, tento rok však musela odmietnuť 44 detí pre nedostatočú kapacitu. (napunk)

Skúsená učiteľka a riaditeľka Michaela Vargová vysvetľuje, či môžu do škôlky nastúpiť aj deti, ktoré ešte poriadne nerozprávajú, nie sú úplne odplienkované alebo si cmúľajú palec. V rozhovore hovorí aj o tom, či musia deti v škôlke zjesť každé jedlo, ktoré sa pripraví, alebo či musia poobede povinne spať.

Zamestnanci v školstve naďalej chýbajú, najviac v Bratislavskom kraji. Na portáli Edujobs.sk, ktorý sa zameriava na prácu v školstve, cez víkend zverejnili okolo 870 voľných pracovných pozícií v školstve, z toho v Bratislavskom kraji to bolo 500.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister