Školstvo

Robert Fico navrhuje, aby vysoké školy vyberali len kvalitných študentov. Richard Sulík v debate TV Joj súhlasí, že vysoké školstvo treba zexkluzívniť, pri stredných školách treba podľa neho posilniť duálne vzdelávanie.

Univerzita Komenského považuje tvrdenia o čoraz väčšom zaostávaní v rebríčkoch za zavádzajúce a nekorektné. Tvrdí, že vzhľadom na stúpajúci počet hodnotených škôl sa jej, naopak, darí postavenie zlepšovať. Kritizuje tiež súčasné financovanie od štátu.

Na ministerstve školstva cítili tlak na to, aby výsledky analýz formulovali spôsobom, ktorý nepôsobí alarmujúco, hovorí analytik Michal Rehuš. „V rezorte školstva bol vždy problém s publikovaním analýz. Ministrom nebolo príjemné, keď ich s nimi konfrontovali.“ (čierna labuť)

Volebné programy v školstve nie sú žiadna výhra, len povinná jazda, píše Róbert Chovanculiak z INESS. „Strany popísali množstvá strán dobre znejúcimi abstraktných sľubmi. A tie chcú dosiahnuť podobne abstraktnými a nejasnými politikami a nástrojmi.“

UK čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajinách, uviedla analytická jednotka úradu vlády – Inštitút pre stratégie a analýzy. V rokoch 2016 – 2018 sa ešte umiestňovala medzi 601. a 800. miestom v rebríčkoch Times, dnes slovenské školy už nepatria ani medzi tisíc najlepších.

Nerád počujem, že niekto nemá bunky na matematiku, základy dokáže zvládnuť každý, vraví v rozhovore matematik Zbyněk Kubáček, ktorého prednášky majú na YouTube viac ako dva milióny videní. „Počul som príbehy, ako rodičia dieťaťu vsugerovali frázy typu ‚ani my sme nevedeli matematiku, ani tebe to nepôjde, ale musíš to nejako prežiť‘. Tam sa dá očakávať, že u dieťaťa vznikne pocit, že na to nemá.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Švédske školy sa v novom školskom roku čiastočne vracajú k tlačeným učebniciam a písaniu rukou; menej času, naopak, plánujú venovať tabletom, samostatnému vyhľadávaniu informácií na internete a písaniu na klávesnici.

Štát a ministerstvo školstva sa pripravujú na to, aby pre ukrajinské deti platila od septembra 2024 povinná školská dochádzka, hovorí Tina Gažovičová, expertka PS na vzdelávanie. „Kľúčové je predovšetkým vytvoriť podmienky v školách a podporiť u ukrajinských detí právo na vzdelanie.“

V belgickom meste Charleroi podpaľači zakladajú požiare v školách, ktoré zaviedli sexuálnu výchovu. Belgickí vládni politici tvrdia, že školský predmet sa stal cieľom dezinformačnej kampane, ktorá mohla vzbudiť vášne vedúce až k požiarom.

Bývalý minister školstva Ján Horecký hovorí, že máme mnoho ukrajinských detí, ktoré nechodia do školy. „Môj odhad na základe viacerých indícií bol, že na Slovensku môže byť 20- až 25-tisíc ukrajinských detí a 5- až 10-tisíc detí máme niekde na ulici a nemáme ich v školách.“

Zuzana Čaputová vymenovala 48 nových vysokoškolských profesorov. V príhovore vyjadrila ľútosť nad stavom vzdelávania na Slovensku a nedostatočnou podporou pre školstvo.

Denník N dnes o 14:00 naživo odvysiela diskusiu združenia eduRoma s témou Menšiny vo vzdelávaní. Hosťami sú bývalý minister školstva Ján Horecký (KDH) a expertka PS na vzdelávanie Tina Gažovičová. Diskusiu môžete sledovať na Facebooku Denníka N.

Bratislavský kraj získal z eurofondov viac ako 60 miliónov eur na rozšírenie kapacít základných škôl. Pribudnúť má vyše 4000 nových miest. Župan Juraj Droba upozorňuje, že v kraji pribudne každý rok osemtisíc obyvateľov.

Bratislavské mestské časti sa dohodli s magistrátom na novom rozdelení peňazí z daní z príjmov. Podľa mesta majú mestské časti získať zhruba o 2,3 milióna eur viac na materské školy. Zmeny budú schvaľovať poslanci, následne by mohli účinkovať od budúceho roka.

Problémy školstva nevyriešime, kým nepovýšime vzdelávanie na cieľ, nie prostriedok, píše kultúrny antropológ Peter Sutoris. „Problémami totiž nie sú nízke platy či zastarané osnovy a metódy. To všetko sú symptómy, nie príčiny. Školstvo postavené na báze ‚vzdelávanie pre vzdelávanie‘ je školstvo, na ktorom občanom záleží, ktoré zvyšuje kvalitu ich života.

Nominácie na Cenu Dionýza Ilkoviča pre pedagógov a mentorov prírodovedných predmetov je možné podávať do 13. septembra. Ocenenie má zviditeľniť ľudí, ktorí svoju profesiu nevnímajú len ako pracovnú náplň, ale ako životný cieľ.

NKÚ upozornil, že doposiaľ využité peniaze na opravu internátov síce zvýšili komfort študentov, ale zmeny nestačia na to, aby sa ich životné podmienky priblížili štandardom v zahraničí. Kontrolóri preverovali obnovu internátov na šiestich verejných vysokých školách za roky 2018 až 2022.

Experti na školstvo PS, KDH a SaS sa v diskusii Denníka N nezhodli na tom, ako zvyšovať platy učiteľov, a napríklad ani na tom, či treba zakázať mobily v školách. Zhodli sa však, že aby bolo viac škôlok, treba uvoľniť prísne hygienické normy – aby napríklad neposudzovali tak prísne hluk.

Branislav Gröhling (SaS) v diskusii Denníka N pripomenul, že v roku 2024 by sa mala začať povinná škôlka pre 4-ročné deti a od roku 2025 aj pre trojročné. Podľa neho je však veľký problém s kapacitami a ministerstvo školstva bude musieť nastaviť budovanie ďalších kapacít.

Ján Horecký (KDH) chce na základných školách zaviesť zákaz používania mobilných telefónov okrem momentov, keď sú súčasťou vzdelávania alebo keď sa stane mimoriadna udalosť. Je to aj v programe KDH. Tvrdí, že deti by sa mali počas prestávok hýbať a nie „scrolovať“ na mobile.

SaS, PS aj KDH sľubujú zvýšenie platov učiteľov. Uviedli to v diskusii Denníka N o školstve. PS a KDH si ako cieľ dávajú navýšenie platov na úroveň priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. Branislav Gröhling z SaS navrhuje zvýšenie o infláciu a platový automat – pravidelné zvyšovanie ukotvené v zákone.

Expertka Progresívneho Slovenska na školstvo Ingrid Kosová nepovedala, či by sa v prípadnej vláde stala ministerskou školstva. Vyhlásila, že vzdelávanie je pre PS top prioritou. „Chcem presadzovať program PS, či to už bude z exekutívy, alebo z poslaneckej lavice,“ povedala v diskusii Denníka N.

Debata Denníka N o školstve. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Predvolebná diskusia o školstve s exministrami Jánom Horeckým (KDH) a Branislavom Gröhlingom (SaS) a odborníčkou na školstvo z PS Ingrid Kosovou. Moderuje Veronika Folentová.

Denník N má dnes predvolebnú diskusiu o školstve s exministrami Jánom Horeckým (KDH) a Branislavom Gröhlingom (SaS) a odborníčkou na školstvo z PS Ingrid Kosovou. Bude od 19.00 v Novej Cvernovke, moderuje Veronika Folentová. Lístky sú v predaji.

Vo štvrtok sa koná predvolebná diskusia Denníka N o školstve: hosťami sú exministri Ján Horecký (KDH) a Branislav Gröhling (SaS) a Ingrid Kosová, odborníčka PS na školstvo. Diskusia bude od 19.00 v Novej Cvernovke, moderuje Veronika Folentová. Lístky sú ešte v predaji.

Otakar nechodí do školy ako ostatné deti, funguje v unschoolingu a sám si vyberá, čo a ako sa bude učiť. „Môj syn doma sám vyrobil kladku. Áno, nevie do testu napísať, ako funguje kladka. Ale v praxi pochopil, ako funguje,“ hovorí jeho mama Kristína Převrátil Alexy.

Väčšina ľudí o vás vôbec nepremýšľa, Occamova britva je výborná pomôcka a väčšina práce je tímová. Zostavili sme zoznam 10 vecí, ktoré vás v škole nenaučia. Nejde o žiadne tajné ani zložité veci, sú len prehliadané. Ich spoločnou vlastnosťou je, že keď sa o nich v dospelosti – či až v starobe – konečne dozviete, uvedomíte si, aké dobré by bolo vedieť ich skôr.

Nebránil by som sa tomu, aby volili už 16-roční, ak by došlo k zlepšeniu občianskeho vzdelávania, vraví učiteľ občianskej náuky Dávid Daubner. Ak by v parlamentných voľbách v roku 2020 volili iba stredoškoláci, vyhrala by koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu s počtom 21,7 percenta.

Jana Ashford vysvetľuje v Psychologickej poradni, aké pocity môže prežívať dieťa v puberte pri nástupe do novej školy. „Je veľmi pravdepodobné, že vaša dcéra prežíva obavy, neistotu, premýšľa, ako bude v triede prijatá, či si nájde kamarátky, akých bude mať učiteľov, ako jej pôjde škola… No nie všetky deti v tomto období sa chcú deliť o svoje starosti s rodičmi.“

Anonym na polícii v Kyjive oznámil, že sú zamínované všetky stredné školy v meste. Podobnú vyhrážku dostali školy už v piatok, po prehľadaní škôl sa ukázalo, že tam žiadne nálože neboli.

V Dunajskej Strede v septembri otvoria elitné vzdelávacie centrum blízke Fideszu Mathias Corvinus Collegium. Podľa organizátorov je zo strany študentov o štúdium nadmerný záujem, ale budú vykonávať aj nábor v školách regiónu. Maďarská vláda darovala MCC v posledných rokoch majetok vo výške stámiliónov eur. (napunk)

Deti z Ukrajiny stále neovládajú slovenský jazyk a na väčšine škôl nemali upravený učebný plán. Vyplýva to zo záverov ďalšej inšpekcie zameranej na začleňovanie žiakov. „V prvom rade je potrebné podporiť organizáciu kurzov štátneho jazyka,“ zdôrazňuje hlavná inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

V rezorte školstva neexistuje oddelenie špeciálne zamerané na manažovanie účasti v medzinárodných vedeckých inštitúciách. „Na starosti to má jediný človek, no ten má aj iné úlohy,“ vraví Robert Ševčík z ministerstva. O prestížnych zákazkách tak slovenské firmy veľakrát nevedia. Chýba im propagácia alebo účasť na konferenciách.

Mesto Charkiv vybudovalo v priestoroch metra 60 učební pre viac ako tisíc detí. Podzemné priestory majú školákov ochrániť pred ruskými raketami. Viaceré miestne deti sa k prezenčnej výučbe vrátia prvý raz po 20 mesiacoch.

Členstvo v medzinárodných vedeckých inštitúciách nás stojí zhruba 15 miliónov eur ročne, no Slovensko ho zďaleka nedokáže využiť. Krajine tak unikajú milióny aj rozvoj. Denník N skúmal, aké hodnoty nám prináša účasť v CERN-e alebo Európskej vesmírnej agentúre a ako z členstva v takýchto inštitúciách vyťažiť viac.

Na budúci týždeň organizuje Denník N predvolebnú diskusiu Horecký, Kosová, Gröhling: Kto bude učiť deti a ako sa zmení školstvo. Bude vo štvrtok 7. septembra o 19.00 h v bratislavskej Novej Cvernovke. Lístky sú už v predaji.

Univerzita Komenského po kritike upustila od poplatkov za elektrospotrebiče v Mlynskej doline. Škola však avizuje kontroly na izbách, keďže staré siete na bratislavských internátoch nezvládajú nápor.

Sú mnohé krajiny, kde ženy neznamenajú absolútne nič, každý deň je pre nich bojom o prežitie, hovorí Andrea Mlynárová. Ako manželka slovenského diplomata sa práve sťahuje z New Yorku do Kene, kde sa chystá učiť matematiku. “Projekty, ktoré tam Slovensko podporuje, pomáhajú tomu, aby sa deti, dievčatá a ženy vzdelávali,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Andrej Danko sa v nedeľu rozhodol porovnávať si vzdelanie s Michalom Šimečkom a to nemal robiť, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Nie je lepšia téma pre podpredsedu europarlamentu Šimečku ako jeho vzdelanie, pretože ho má zrejme najlepšie zo všetkých predsedov strán. Nevedno, či to Danko nedomyslel, ale vzápätí musel po otvorení témy vzdelania znova reagovať na to, že je plagiátor.“

Andrej Danko viackrát odmietol tvrdenie, že jeho rigorózna práca je plagiát. „Moja práca nebola plagiát. V roku 1998 mohlo byť aj 100 percent cudzieho textu,“ obhajoval sa. Priznal aj to, že vyše 96 percent textu jeho rigoróznej práce bolo prebratej z textov cudzích autorov. (ta3)

Vedenie Technickej univerzity vo Zvolene na mimoriadnom zasadnutí rozhodlo, že preveria doterajšie plnenie podmienok štúdia poslanca Miroslava Suju (Republika). Možný konflikt záujmov by mala riešiť etická komisia. Suja je ako autor uvedený len na prácach svojho poslaneckého asistenta. Jeho školiteľ zároveň kandidoval v komunálnych voľbách za hnutie Republika.

Denník N organizuje 7. septembra diskusiu o školstve s dvomi bývalými ministrami Branislavom Gröhlingom (SaS) a Jánom Horeckým (KDH) a s odborníčkou PS na vzdelávanie Ingrid Kosovou. Debatu v Novej Cvernovke bude moderovať Veronika Folentová. Lístky už v predaji.

Štátna tajomníčka Katarína Bruncková zo Sme rodina odmieta konflikt záujmov a zvýhodňovanie v súvislosti so svojím štúdiom v Košiciach. Bruncková už bola študentkou košickej fakulty s individuálnym študijným plánom od dekana, keď sa vlani ako štátna tajomníčka rezortu dopravy stala predsedníčkou komisie, ktorá vybrala nových členov Dozornej rady Letových prevádzkových služieb SR. Stal sa ním aj dekan z košickej univerzity Peter Korba, ktorý rozhodol o jej individuálnom študijnom pláne.

Štátna tajomníčka za Sme rodina na ministerstve dopravy Katarína Bruncková si v Košiciach popri práci v Bratislave robí bakalársky študijný program pilot. Prečo sa rozhodla pre štúdium na leteckej fakulte a ako by ho chcela zužitkovať, nevysvetlila. Ak by nedostala od vedenia školy individuálny študijný plán a chodila by do školy ako bežní denní študenti, podľa rozvrhu by v nej strávila väčšinu pondelka a stredy, jeden predmet by mala aj v utorok.

Štátna tajomníčka Katarína Bruncková za Sme rodina stíha pracovať v Bratislave aj denne študovať na košickej leteckej fakulte. Vysoká škola neodpovedá na otázky, na základe čoho tajomníčke z rezortu dopravy umožnili individuálne študovať špecializáciu riadenie letovej prevádzky ani ako často chodí do školy.

Katarína Bruncková. Foto - TASR

Taliban zabránil asi stovke afganských študentiek odcestovať do Spojených arabských emirátov za vzdelaním. Uviedol to predseda konzorcia, ktoré im ponúklo štipendium na univerzite v Dubaji.

Maďarská vláda darovala ďalšie štyri školské autobusy maďarským školám na Slovensku a 38 do maďarských škôl v Rumunsku. Dokopy už bude na južnom Slovensku jazdiť 20 školských autobusov darovaných maďarskou vládou. Nové autobusy budú prepravovať deti do škôl v Senci, Sládkovičove, vo Veľkom Cetíne a v Dvorníkoch. (napunk)

Výkonnostné zmluvy prinesú vysokým školám nový systém financovania. Zmena je súčasťou plánu rozvoja vysokých škôl do roka 2028, ktorý teraz schválila vláda. Školám chce dať 200 miliónov eur navyše.

Pre žiakov študujúcich v zahraničí sa zjednoduší komisionálny proces. Už nebude potrebné úradne predkladať vysvedčenie a školy budú určovať termín skúšky najneskôr 30 dní pred jej konaním, nie iba doterajších 15.

Do parlamentu tento rok kandiduje veľa učiteľov alebo riaditeľov škôl. Hovoria, že v škole musí byť učiteľ apolitický. Tí, ktorí kandidujú za Smer či Republiku, na Facebooku zdieľajú konšpirácie – od tých o vakcínach až po videá o Tiborovi Gašparovi.

Učitelia na kandidátkach. Foto - FB učiteľov

Nové na Dennikn.sk

06:35Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konfliktyVčera 23:42Jediným súperom Fica bol Šimečka. Tódová, Kostolný, Pataj, Bezák a Čikovský hodnotia debatu na JojVčera 22:44Hiking basecamp: Kratšie výlety na Batizovské pleso, Sitno či hrad Šomoška a unikátny čadičový vodopádVčera 22:01Škandálov v poľskej cirkvi pribúda. Skupina farárov si zavolala prostitúta, ktorý skolaboval a nechceli k nemu pustiť lekárovVčera 21:06Úspešní Slováci v USA hovoria, čo by mala spraviť vláda, aby sa vrátili na SlovenskoVčera 19:17Newsfilter: Pellegrini bojuje o voličov aj vlastných kolegov – väčšina vedenia je proti jeho názoru na SmerVčera 19:00Čo všetko musia dievčatá urobiť, aby prežili? V cene Maľba 2023 zvíťazili silné posolstvá mladej generácie umelkýňVčera 18:15Graf dňa: Cukor výrazne dražie, no Ukrajina má pripravený štvornásobok slovenskej spotreby Včera 17:54Čo hovoria prieskumy, objavia sa „skrytí voliči“ a koľkí sú nerozhodnutí? Odpovedajú riaditelia AKO, Focusu a IpsosuVčera 17:45Najlepšie novinárske fotky roka zachytávajú hnev, zúfalstvo a strach, ale aj úsmev 89-ročnej predavačky rýbVčera 17:22Týždeň v európskej ekonomike: Eurokomisia oznámila podporu veternej energiiVčera 16:54Shooty: Zodpovední voličiVčera 16:43Chápem nenávisť Ukrajincov voči Rusom. Zabíjať vo vojne nepriateľov je správne, vraví rabín KapustinVčera 16:21Pôjde Hlas do vlády so Smerom? Pred voľbami to vyzerá na jasnú cestu k FicoviVčera 16:21Konflikt Poľska a Ukrajiny o obilie môže byť začiatkom niečoho oveľa horšieho Včera 16:10Ako sme mapovali pralesy: Prales na Salatíne sa zachoval vďaka tomu, že ho naši predkovia nemali ako vyťažiťVčera 15:52Bola tu druhá Buča, telá ležali všade: reportáž z Iziumu rok po vyhnaní ruských okupantovVčera 15:47Zhodnotili sme, ako chcú politické strany riešiť kľúčové problémy nášho vzdelávaniaVčera 15:16Prečo na Slovensku nemáme variabilné sadzby hypoték, ktoré ľudia v eurozóne znovu objavujúVčera 14:45Vývoj bojov (575. deň): Za Surovikinovou líniou prvýkrát vidieť ukrajinské obrnené vozidláVčera 14:22Ukrajinské obilie je problém pre farmárov, podľa dopravcov zas premrhaná príležitosťVčera 14:07V roku 2182 by sa asteroid Bennu mohol zraziť so Zemou, vzorky z planétky teraz pristanú v UtahuVčera 13:04Ako to číta Ivan Mikloš: Je Nemecko znovu chorým mužom Európy? Ak áno, čo to znamená pre nás?Včera 12:57Zrádzajú Kadyrova obličky alebo Putin? Stav vodcu Čečenska je neistý, Kremeľ mu hľadá nástupcuVčera 11:49Danglár: Láska k nenávistiVčera 11:43Facebook ovládli Smer, Republika a SNS, na Instagrame sa darí PS a rastie aj KorčokVčera 11:26Prišla som o vlasy aj duševné zdravie. Ako som prežila otravu krvi a ako ma to zmeniloVčera 10:58Pozrite si 20 najlepších obrazov v súťaži Maľba 2023Včera 10:52Zelený newsfilter: Ako vás politici balamutia, keď tvrdia, že problémy s klímou vyriešia lesy a pôdaVčera 10:15Na veku nezáleží a netreba mať ani matematické zmýšľanie. Skladanie Rubikovej kocky je naozaj pre všetkých