Školstvo

Vysokú mieru čitateľskej gramotnosti má len zhruba štvrtina učiteľov, ukázal výskum v slovenských školách. Asi polovica z dvetisíc učiteľov sa umiestnila na strednej úrovni, pätina učiteľov je na druhej najnižšej úrovni, čo znamená, že vedia urobiť jednoduchý záver z textu či nájsť súvislosti medzi dvoma a viacerými informáciami.

Zvyšovanie platov učiteľov sa udeje, ale len u tých, ktorí sú rodičia, povedal Eduard Heger (OĽaNO) s odkazom na rodinný balíček. Plošne sa zatiaľ zvyšovať nebudú. Premiér v Sobotných dialógoch dodal, že je úlohou ministra školstva, aby zvyšovanie platov vyrokoval.

Na mnohé krúžky sa dnes deti nedostanú, pretože ich rodičia na to nemajú dosť peňazí, hovoria organizátori mimoškolských aktivít. Viacerí vítajú Matovičov návrh na 50 eur mesačne pre každé dieťa. Upozorňujú však, že to nemusí znamenať automaticky nové krúžky v chudobných oblastiach.

Krúžkovné Igora Matoviča by výrazne rozšírilo možnosti nových krúžkov, dnes štát prispieva 32 eur za rok a iba na aktivity v sieti, po novom by to malo byť 50 eur mesačne a krúžkov by bolo viac. SaS spochybňuje, či štát dokáže kontrolovať výučbu a tréningy, a varuje, aby kotlebovci nevyučovali dejepis.

Slovenskí učitelia sú nadpriemerne dobrí v matematike, v čitateľskej gramotnosti nevynikajú, ukázal veľký výskum. Mladší šikovní matematikári veľmi do školstva nejdú, matematickú gramotnosť majú vysokú najmä učitelia vo veku 45 až 55 rokov.

Minister školstva reaguje na to, že Igor Matovič chce protestovať s učiteľmi za vyššie platy. „Za čo pôjde protestovať minister financií? Stačí jeden jeho podpis, aby uvoľnil peniaze. Je to iba o nejakom divadle,“ povedal Gröhling.

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje voľnočasové poukazy, ktoré navrhuje Igor Matovič. Vraví, že pokiaľ štát nemá vyriešený hlavný školský čas, je to hazardovanie s peniazmi. Zákon je podľa neho napísaný tak, že hocikto môže po vyučovaní učiť deti čokoľvek. „Podporím to, pokiaľ budeme mať vyriešený hlavný čas v školách. Dobre zaplatených učiteľov.“

Rektorom Univerzity Komenského bude naďalej Marek Števček, ktorý školu vedie už od roku 2019. Akademický senát univerzity ho uprednostnil pred protikandidátom Danielom Olejárom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Števčeka ešte musí vymenovať prezidentka. (tasr)

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje Matovičove návrhy aj počas rokovania vlády. „400 miliónov eur na krúžky sa našlo, ale to, že naše deti nemá kto učiť matematiku, nikoho nezaujíma,“ napísal na Facebooku a zdieľa to aj SaS.

Minister školstva Branislav Gröhling hovorí, že Matovičove návrhy na voľnočasové poukazy nevedia zaviesť do praxe. Kritizuje, že štát by mal platiť za to, že „ktokoľvek bude učiť deti čokoľvek“ a že návrh nemá žiadne kritériá na kvalitu. Matovič reaguje, že „minister školstva musí zriadiť register krúžkov a jemu sa to nechce robiť“.

Deti sa nás pýtajú, kedy zomrie Putin, hovorí Alla Plotnikova, ktorá vedie tím ukrajinských školských psychologičiek. Mladšie ukrajinské deti sa na slovenských školách adaptujú o niečo ľahšie ako staršie. Tým sa zdajú prísnejšie napríklad preto, že nemôžu opustiť areál alebo používať mobily, vysvetľuje.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

OĽaNO aj SaS chcú zvýšenie platov učiteľov, hovoria poslanci Marek Šefčík (OĽaNO) a Radovan Sloboda. No názory sa líšia v tom, odkiaľ na to nájsť peniaze.

Ak by sa odborári nedohodli s vládou na zvyšovaní platov učiteľov, od septembra môžu spustiť štrajk, povedal v Exprese šéf školských odborov Pavel Ondek. Scenár štrajku už majú pripravený. Zároveň odbory 15. júna chystajú v Bratislave učiteľský protest.

Školské odbory prekvapilo, keď vláda dokázala nájsť peniaze napríklad na očkovaciu lotériu, keď dlhé mesiace tvrdila, že na platy učiteľov peniaze nie sú. Predseda odborov Pavel Ondek tvrdí, že učitelia odmietajú byť rukojemníkmi sporu medzi ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom Richarda Sulíka (SaS). (expres)

Slovenská technická univerzita eviduje nárast podaných prihlášok na bakalárske štúdium, výrazne stúpol počet záujemcov z Ukrajiny. Kým vlani univerzita evidovala 5187 prihlášok na prvý stupeň štúdia, teraz ich je 6720.

Učenie vonku pomáha deťom rozvíjať vnímavosť k ich okoliu a prírodnému prostrediu, hovoria učiteľky prvého stupňa zo zaježovskej školy. „S dobrou prípravou pracujú deti vonku veľmi samostatne.“ (čierna labuť)

Viacerí zamestnanci školských jedální sú nespokojní so súčasným stavom v školských jedálňach. Tvrdia, že rezort školstva nerieši dlhodobé finančné a personálne problémy. Žiadajú úpravu finančných pásiem na nákup potravín na výrobu jedného jedla.

Na novú pozíciu mentora, ktorá je súčasťou prechodu na novú formu vzdelávania po prijatí reformy, sa môže prihlásiť 160 učiteľov. Prvých 16 regionálnych centier podpory učiteľov vznikne v septembri.

Za tejto vlády sa platy učiteľov zvýšili len o tri percentá, čo je v porovnaní s predošlými vládami jeden z najhorších výsledkov. „Ich politické tančeky nás nezaujímajú. Sú najhoršou vládou, čo sa týka školstva,“ tvrdí prezident Slovenskej komory učiteľov.

Učitelia sú frustrovaní z toho, že sa ich platy nehýbu smerom nahor, zatiaľ čo inflácia rýchlo rastie. A to všetko pre politické nezhody SaS a OĽaNO. „Rozhodnúť o tom, či bude alebo nebude štrajk učiteľov, môžu dvaja ľudia – minister financií Matovič a minister hospodárstva Sulík,“ hovorí šéf školských odborov Pavel Ondek.

Deti, ktoré sa učili matematiku Hejného metódou, dosiahli v matematickom teste významne lepšie výsledky ako ich rovesníci a rovesníčky, upozorňuje Školský týždeň na výsledky českej analýzy. Ide o experimentálnu metódu učenia, ktorá deti vedie k samostatnosti a pri ktorej sa učia na základe príkladov zo života.

Učiteľské odbory chystajú 15. júna protest v Bratislave, potom sľubujú aj štrajky. Ministri Gröhling a Matovič, ktorí sa viac ako polrok nedokážu dohodnúť na zvýšení platov učiteľov, chcú protestovať spolu s učiteľmi. „Takto sa chcú vyhnúť zodpovednosti. Ich spory mi pripomínajú telenovelu,“ hovorí učiteľ Vladimír Crmoman.

Keby aj učiteľom zvýšili platy o 10 %, nepokryje to infláciu, reálne by im platy klesli o 3,5 %. „Zvyšovanie platov by preto malo byť vyššie, prípadne by ho mala sprevádzať odmena,“ píše analytik Michal Rehúš. V koalícii je o platy učiteľov spor, zatiaľ im dajú iba tri percentá navyše.

Učitelia majú reformu uskutočňovať za nižšie platy, píše Juraj Hipš. „Ak minister školstva skutočne bojuje za zvýšenie učiteľských platov, mali by sme teraz počuť aj silnú podporu od jeho straníckeho šéfa.“

Rozmýšľame o tom, čo má vedieť ten, kto ukončí školu, aké má mať zručnosti, aké postoje, hovorí Péter Urbán, odborník na mentorský program pedagógov z ministerstva školstva. „Tento posun je jednou z najdôležitejších zmien, ktorá predurčuje ďalší vývoj,“ tvrdí v rozhovore.

Štátna školská inšpekcia navrhla vyradiť zo siete škôl Súkromnú strednú odbornú školu v Dolnom Kubíne. Dôvodom sú chýbajúce učebné osnovy, nerešpektovanie vzdelávacích štandardov či nedodržanie normatívu pre praktické vyučovanie. (tasr)

Štát pre zlepšujúcu sa situáciu pozastavil školský covid semafor. Ministerstvo školstva s cieľom aj naďalej udržať bezpečné prostredie v školách zostavilo nové usmernenie.

V Nemecku pomáhajú deťom utečencov v tzv. wilkommenclasse – uvádzacích triedach, kde sa deti ľahšie adaptujú a učiteľky nájdu prácu. U nás takéto triedy nemáme a učiteľky z Ukrajiny si nevedia nájsť na Slovensku prácu. Mohli by pritom pomôcť deťom utečencov adaptovať sa v školách.

V slovenských školách sa vzdeláva 9732 žiakov z Ukrajiny. Najviac z nich navštevuje základné školy v Bratislavskom a najmenej v Banskobystrickom kraji. Z Ukrajincov najviac našlo uplatnenie v regionálnom školstve, v ktorom je zamestnaných 230 ľudí. Údaje sú platné k 6. máju.

Minister školstva vyzýva na Facebooku na splnenie sľubu vládnych strán a zvýšenie financií do školstva. Branislav Gröhling poukazuje na sociálny balík za 1,3 miliardy eur na podporu rodín s tým, že podľa neho je pri takomto veľkom objeme nemožné opomenúť zvýšenie platov v školstve.

V školských jedálňach varia napríklad polievku od babičky, kuracie prsia od Lenky či polievku mňam-mňam a žiaci nevedia, čo si majú pod tým predstaviť, vraví šéfkuchár Vojtech Végh, ktorý pomáha zastaviť plytvanie jedlom v školách. Navrhol k názvom dovysvetlenie.

Nemčinárka zo Žiliny sa stala Učiteľkou Slovenska. Alexandra Hučeková pracovala v štátnej jazykovej škole, ale nakoniec si založila vlastnú. Podľa nej to bola jediná možnosť, ako učiť podľa svojich predstáv – bez katedry, so slovným hodnotením a s najmodernejšími učebnicami.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Segregácia rómskych žiakov v Hermanovciach nie je ojedinelý prípad, píše Tomáš Hellebrandt. „V celom štáte hádam neexistuje príklad horšej hodnoty za peniaze.“

Iba máloktorá krajina môže urobiť to čo my – naučiť dieťa čítať bez toho, aby rozumelo obsahu, hovorí odborníčka na čitateľskú gramotnosť Oľga Zápotočná. „Učíme ich čítať rýchlo a plynulo, ale s vypnutou hlavou.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Na jednom z bratislavských gymnázií ušetrili až tretinu odpadu v školskej jedálni, keď upravili menu, doplnili názvy jedál a zaviedli obedáre, v ktorých si žiaci aj učitelia mohli odniesť nedojedené obedy. Školské jedálne majú pritom prísne normy a jedlá veľmi meniť nemôžu.

Šéfkuchár Vojtech Végh išiel na týždeň do školskej jedálne, aby kuchárky naučil, ako neplytvať potravinami a nevyhadzovať jedlo. „Žiaci si môžu povedať, že kuchárky nevedia variť, nechutí im to a podobne, no ony majú zviazané ruky štátnymi normami a nemôžu s tým robiť takmer nič,“ vraví.

Vojtech Végh. Foto – Archív V. V.
Vojtech Végh. Foto – Archív V. V.

Každý piaty obed zo školskej jedálne končí v smetnom koši, ukázalo meranie projektu Free Food v školskej jedálni na jednom z bratislavských gymnázií. Najviac potravín sa vyplytvalo preto, že sa študenti neodhlásili z obeda a že nechali veľa jedla na tanieri.

Slovensko má v EÚ najvyšší podiel mladých ľudí do 34 rokov so základným vzdelaním, ktorí nepracujú ani sa nevzdelávajú. Do práce ani do školy nechodí 70,5 percenta týchto mladých.

Reforma univerzít znamená aj spájanie malých vysokých škôl: Trenčianska univerzita A. Dubčeka sa chce spojiť s VŠ DTI v Dubnici nad Váhom. UPJŠ v Košiciach chce zdieľať technológie s Technickou univerzitou v Košiciach a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. UCM v Trnave chce zasa posilniť spoluprácu s Trnavskou univerzitou.

Matematiku kritizujú často ľudia, ktorí si neuvedomujú, že ju využívajú v každodennom živote, hovorí učiteľ Jozef Zvolenský, ktorý získal cenu verejnosti Učiteľ Slovenska 2021. Žiakom ukazuje matematiku v bežnom živote aj cez youtubové videá, má tisícky odberateľov z celého Slovenska. (čierna labuť)

Parlament schválil novelu zákona, ktorá zjednoduší pôžičky pre vysokoškolákov. Z Fondu na podporu vzdelávania budú môcť dostať pôžičku aj študenti zo slabších socio-ekonomických podmienok či mladí ľudia na špičkových zahraničných univerzitách.

Vysokoškolskí študenti, ktorí ostanú študovať na Slovensku, môžu získať štipendium z plánu obnovy. Štát chce aj takto zastaviť odliv mozgov. Prihasiť sa dá do konca mája.

O funkciu rektora Univerzity Komenského sa uchádzajú dvaja kandidáti: súčasný rektor Marek Števček a Daniel Olejár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, ktorý v minulosti pôsobil ako prorektor UK. Voľby sa budú konať 18. mája. (uniba)

Do konca mája sa môžu ďalšie školy prihlásiť do programu finančného vzdelávania FinQ, ktorý vytvorila Nadácia Slovenskej sporiteľne. Je určený pre prvý a druhý stupeň základných škôl aj pre stredné školy, zatiaľ ho využíva 63 škôl.

Sebastián chcel byť automechanikom, poslali ho však do špeciálnej školy. Súd teraz rozhodol, že ho diagnostikovali nesprávne. Experti potvrdili, že deti zo školy v Hermanovciach v skutočnosti nevybočovali z normy a nepatrili do špeciálnej školy.

Prelomový rozsudok ukazuje prípad školy v Hermanovciach pri Prešove, kde deti nesprávne diagnostikovali ako mentálne postihnuté a zaradili ich do špeciálnych tried. Súd deťom priznal ospravedlnenie a odškodné po päťtisíc eur.

Nie každý zostane vo vede, no spája ich, že sa naučili kriticky myslieť, hovorí Miriam Feretová o svojich študentoch, ktorí vyhrávajú celosvetové vedecké súťaže. Počas pandémie vyvracala hoaxy o očkovaní, teraz im vysvetľuje, ako fungujú biologické zbrane a možnosti pomoci na ukrajinských hraniciach.

Miriam Feretová učí biológiu na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša v Prešove. Foto - Peter Višňovský
Miriam Feretová učí biológiu na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša v Prešove. Foto - Peter Višňovský

Termíny prijímacích skúšok na gymnáziá, konzervatóriá či stredné odborné školy sú v máji. Prvý termín pre odbory, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, je dnes a 3. mája, druhý 9. alebo 10. mája.

Kandidátka na komisárku pre deti Júlia Lindtnerová tvrdí, že je predsedníčkou najväčšieho združenia, lebo pod ňu patrí 1860 rodičovských združení a štvrť milióna rodičov. Viacerí rodičia sa ale sťažujú, že okrem vyberania členského o jej prínose pre školstvo nepočuli.

Júlia Lindtnerová. Foto - TASR
Júlia Lindtnerová. Foto - TASR

Mnohé rodičovské združenia na školách nevidia dôvod, prečo by mali platiť poplatky organizácii, ktorá ich na Slovensku zastrešuje. Tvrdia, že im neponúka žiadne protislužby, posiela len upomienky a vyhráža sa vymáhačmi.

Nové na Dennikn.sk

AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobileVčera AM:411. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska od Petra Koubského: Vikingovia, Mongoli a tretí RímVčera AM:50Športový newsfilter: Sexistické otázky sú neprijateľné aj na Slovensku. Len to ešte nechápu všetci