Školstvo

Štúdia z Nemecka ukázala, že deti, ktoré mali tri hodiny telesnej namiesto dvoch, dosahovali lepšie známky z nemčiny a matematiky. Dievčatá mali aj lepšie pohybové zručnosti a vyššiu účasť na mimoškolských fyzických aktivitách. V prípade chlapcov sa ukázala vyššia miera problémov so správaním.

Poslanci schválili v prvom čítaní novelu školského zákona. Novela prináša dôležité zmeny, ktoré Slovensko musí urobiť, aby dostalo miliardy eur z plánu obnovy. Za hlasovalo 90 zo 135 prítomných poslancov. Podporu dostala od koalície aj poslancov SaS.

V slovenskom školstve stále prevažuje „učebnicová kultúra“ a vyžaduje sa bifľovanie. Výsledkom je, že žiaci nedokážu odlišovať fakty od názorov a zaostávajú aj v čitateľskej gramotnosti. „Deti nepotrebujú poučky; oveľa viac potrebujú vedieť, ako sa majú správať na sociálnych sieťach, alebo to, kde a ako si informácie overiť,“ vysvetľuje zmysel reformy kurikula základných škôl pedagogička Zuzana Kováčová Švecová.

Školy môžu zvýšiť počet hodín telesnej výchovy aj bez návrhu v parlamente na tri povinné týždenne. Tie, ktoré tak nespravili, argumentovali, že potrebujú skôr iné predmety. Najviac hodín telesnej v EÚ majú v Maďarsku, kde je povinná každý deň.

Psychológovia vysvetľujú, ako majú školy riešiť, ak si študenti posielajú polonahé fotky, píšu eseje o vibrátore či sa obťažujú debatami o sexe v trojici. „My dospelí to vyhodnocujeme s rozhorčením, ako môžu niečo také spraviť. Ale keď sa ponoríte do ich sveta, zistíte, že je to bohužiaľ štandard,“ hovoria.

Skupina dievčat na elitnej bratislavskej škole obvinila svojho 17-ročného spolužiaka zo sexuálneho obťažovania. Škola zakázala študentovi chodiť do školy, na online hodinách má vypnutý mikrofón aj kameru. Rodičia s právnikom podali na školu trestné oznámenie. Pozreli sme sa na to, ako by mali školy riešiť sexistické urážky medzi tínedžermi a podobné prípady.

Poslanci SaS podporia novelu školského zákona v 1. čítaní, povedal Branislav Gröhling. Sme rodina aj OĽaNO avizovali, že novelu podporia, parlament by ju tak mal v 1. čítaní schváliť. Nie je však jasné, či sa rozprava o novele dostane na rad ešte dnes.

Minister školstva Ján Horecký je presvedčený, že novela školského zákona bude v prvom čítaní schválená. Poslanci by o nej mali začať rokovať ešte dnes. Novelu odmietla minulý týždeň podporiť SaS. Horecký tvrdí, že sa so svojím predchodcom Branislavom Gröhlingom (SaS) dohodol na kompromisných úpravách v novele.

Na Slovensku aj v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov, uviedla Amnesty International Slovensko vo výročnej správe. Podľa organizácie sa rómskym deťom systematicky upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve a nedostatočné sú aj vyšetrovania týkajúce sa neprimeraného použitia policajnej sily.

Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.

Advokát Adam Puškár, ktorý je obvinený v súvislosti s vraždou Daniela Tupého, nebude učiť na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ani v prípade, že ho v nedeľu súd nevezme do väzby. Dekan fakulty Eduard Burda vraví, že od piatka externému doktorandovi Puškárovi pozastavili pedagogické pôsobenie.

Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.

Až polovica škôl z Bratislavského kraja nedokázala prijať všetky deti z Ukrajiny, ktoré sa k nim hlásili, nemali pre ne dosť miesta. „Štát by mal začať koordinovať umiestňovanie detí z Ukrajiny do škôl a tam, kde je to možné, by bolo treba podporiť aj rozšírenie kapacít škôl,“ komentujú analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová v Školskom týždni.

Prieskum v slovenských školách ukázal, že nemali dosť miesta pre deti z Ukrajiny, že im chýba ukrajinský personál a že deti majú stále problém so slovenčinou. „Ministerstvo školstva pôsobenie odborníkov a odborníčok z Ukrajiny cielene nepodporuje. A tak väčšina škôl, ktoré vzdelávajú deti z Ukrajiny, nemala takýchto ľudí,“ hodnotia analytici v Školskom týždni.

Prebiehajú všetky rokovania na to, aby bol školský zákon schválený v utorok, povedal premiér Eduard Heger. Podľa neho minister školstva Ján Horecký a Branislav Gröhling z SaS ešte dolaďujú niektoré detaily zákona.

SaS má 20 poslancov zo 150, nemôže blokovať nič. 130 poslancov by predsa mohlo zákon schváliť, píše Branislav Gröhling. „Tvrdiť, že SaS, ktorá nie je vo vláde, zodpovedá za (ne)činnosť ministrov a ich zákony, je absurdné.“

SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.

Viacerí odborníci vyzývajú poslancov na schválenie školského zákona. Prináša totiž garanciu štátu, že od roku 2026 bude platiť školám pomoc deťom v ohrození. Novelu podporí Sme rodina aj OĽaNO, minister Ján Horecký si však nevyrokoval podporu SaS.

SaS blokuje schválenie školského zákona, odborníci strane nerozumejú. Tvrdia, že zákon síce má chyby, ale v prvom čítaní by zaň zahlasovali. „Ak neprejde táto nedokonalá novela školského zákona, tak prídeme o peniaze pre najslabších.“

Rodičia, ktorých dieťa neprijmú do materskej školy z kapacitných dôvodov, by mohli dostávať kompenzáciu. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní od poslancov Hlasu, ktorú parlament poslal do druhého čítania.

Eduard Heger povedal, že chcú rokovať so SaS o ich výhradách k školskému zákonu. Parlament presunul rokovanie o ňom, keďže nemal dostatočnú podporu. Slovensko môže bez tejto novely prísť o peniaze z plánu obnovy.

Poslanci posunuli do druhého čítania zákon, ktorý na základných školách pridáva tretiu hodinu telocviku. Za hlasovalo 111 poslancov, s návrhom prišlo OĽaNO. Zdržal sa len klub SaS.

Minister školstva Ján Horecký vysvetľuje, prečo sa rozhodol presunúť rokovanie o novele školského zákona v parlamente. Tvrdí, že rokoval iba s členmi koaličných strán, pretože predpokladal, že takto zabezpečí podporu zákona v prvom čítaní. Dodal, že si teraz uvedomil, že to nestačí, keďže Slovensko má menšinovú vládu.

Parlament presunul rokovanie o školskom zákone. Ak neschvália novelu, Slovensko môže prísť o peniaze z plánu obnovy. Poslanci mali novelu zákona prerokovať v prvom čítaní dnes ráno, ale bod prepadol, keďže koalícia nemá podporu zákona zo strany SaS.

Chorvátsko plánuje na konci budúceho školského roka vydávať digitálne verzie vysvedčení a diplomov. Vládny návrh je v súčasnosti predložený na elektronickú verejnú konzultáciu.

Umelá inteligencia môže učiteľom pomôcť vytvoriť nové zadania na domáce úlohy či aktivity na hodinách. „Je nástrojom, ako byť kreatívnejší rýchlejšie,“ vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák.

Učitelia by mali študentom odporúčať použitie umelej inteligencie. „Kreatívny proces v škole sa tým môže len zlepšiť,“ vraví učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. „Niekto ju bude používať ako nástroj na podvádzanie, lebo mu to bude pripadať prirodzené, a niekto ju použije v rámci kreatívneho procesu ako nástroj, ktorý mu umožní vytvoriť niečo ešte lepšie, ako by vytvoril sám.“

Vďaka umelej inteligencii môžu byť hodiny ešte viac šité na mieru konkrétnym študentom, vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. Program ChatGPT napríklad dokáže vytvoriť cvičenie, aj keď má učiteľ veľmi špecifické požiadavky.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Plán obnovy mal pomôcť odstrániť zo škôl bariéry, aby tam mohli chodiť aj deti s hendikepom. Rozpočet na jednu školu však Slovensko obmedzilo na 130-tisíc eur a to je tak málo, že sa školy takmer nehlásia. „Ešte pred krízou stál iba výťah 80-tisíc eur,“ hovorí Barbora Lukáčová z bratislavskej župy.

Pri čerpaní peňazí z plánu obnovy štát neumožnil hlásiť sa školám z viacerých okresov v Trnavskom kraji. Peniaze na školy a škôlky nemôžu žiadať napr. ani v satelitoch okolo Bratislavy – v Kvetoslavove, Hviezdoslavove či Šamoríne.

Slovensku hrozí prepadnutie stoviek miliónov eur z plánu obnovy na školy. Namiesto stoviek škôl sa hlásia len desiatky; v pravidlách totiž nedovolili budovať telocvične a jedálne a ani rozširovať školy v niektorých satelitoch pri Bratislave.

Poslankyňa OĽaNO Mária Šofranko sa vzdala postu v rade Fondu na podporu vzdelávania, kde bola v konflikte záujmov so svojím pôsobením v školskom parlamentnom výbore.

Bojovník MMA Fiodor Jemelianenko sa tešil z anexie Krymu Ruskom a tvrdil, že Rusko nemalo nič spoločné s vojnou v Donbase v roku 2014. Citát tohto športovca si ministerstvo školstva vybralo ako maturitnú tému pre cudzí jazyk. „Vnímam to ako nešťastnú náhodu, ktorá by sa však nemala stávať,“ hovorí stredoškolský učiteľ.

Jednou z tém na písomnej maturite z cudzieho jazyka bol aj citát ruského proputinovského športovca. Myšlienku bojovníka MMA Fiodora Jemelianenka, ktorý podporoval anexiu Krymu, ministerstvo školstva vybralo ako jednu z tém pri maturite na úrovni C1. Rezort školstva tvrdí, že ide o náhodu.

Reálne učiteľské platy sa vlani výrazne prepadli a ani zvýšenie platov v tomto roku nebude stačiť na prilákanie nových. Podľa analytikov zostáva kritická situácia najmä v Bratislavskom kraji. Učiteľky a učitelia tu v minulom roku nezarábali už ani priemernú mzdu v kraji.

Školské bufety už nebudú môcť predávať energetické a presladené nápoje či vyprážané jedlá. Zároveň sladkosti, zemiakové lupienky a podobné výrobky môžu tvoriť najviac polovicu sortimentu. Zmeny prináša nová vyhláška.

Foto - Fotolia

Študent v Rusku obhájil diplomovú prácu, ktorú zaňho napísala umelá inteligencia. Študent využil četbota ChatGPT a vyhlásil, že niektorí učitelia ho dokonca poprosili, aby ich zasvätil do používania umelej inteligencie.

Ministerstvo školstva oznámilo témy pre písomné maturity, ktoré dnes začína písať viac ako 41-tisíc študentov. Zo slovenského jazyka dostali na výber umelecký opis, výklad, rozprávanie a diskusný príspevok.

Ministerstvo obrany spustilo výstavbu materskej školy pre deti zamestnancov. Pôjde o prvý rezort na Slovensku, ktorý poskytne tento benefit. Škôlka bude mať kapacitu 60 detí, práce by mali stáť 1,49 milióna eur. Kolaudáciu očakáva rezort v auguste.

Štát zaplatí deťom tablety a počítače, 152-tisíc detí môže získať 350 eur ako príspevok na ich kúpu. Analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová upozorňujú, že sú dôležitejšie oblasti v školstve, ktoré má štát podporiť: starostlivosť o deti do troch rokov, viac miest v škôlkach či viac ľudí do podporných tímov v školách.

Na Slovensku máme slabú osvetu o tom, ako sa správať k človeku s depresiou, upozorňuje herečka Kristína Kanátová. Aj umelecké školy by mali byť podľa nej viac osvietené. „Napríklad vo svojom ročníku som tému depresie nikdy neotvorila, pretože som cítila zo strany pedagógov, že každý si má niesť svoje problémy sám a neriešiť osobné veci na pôde školy.“

Vinou povereného ministra školstva Jána Horeckého môže vzdelávanie na Slovensku prísť o 815 miliónov eur z plánu obnovy, povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling. Na semafore, ktorý indikuje čerpanie z plánu obnovy, svietia len červené a oranžové farby, upozornil.

Táto reforma školstva vzniká úplne inak ako doterajšie reformy a nik si ju netrúfne zrušiť, hovorí Arnold Kiss, projektový špecialista pre tvorbu štátneho vzdelávacieho programu v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže. „Do akej šírky a hĺbky pôjde vzťahová a sexuálna výchova? Je to jednoduché – čím viac si bude verejnosť pýtať, tým reprezentatívnejšie to tam bude zastúpené, lebo silnejší bude aj mandát tvorcov.“

Pomoc pre ukrajinské deti v slovenských školách má mnohé diery, hodnotia analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová. Kurzy slovenčiny neupravili podľa reálnych potrieb detí, učebné materiály dostali školy len na slovenčinu a na ostatných predmetoch si musia nejako poradiť a napríklad na rozdiel od Česka nemáme plán na zamestnávanie ukrajinských učiteliek.

Slovenskí učitelia majú školenia, ako hovoriť s deťmi z Ukrajiny o vojne, ako pracovať s traumatizovanými deťmi a ako si môžu navzájom pomáhať rovesníci. Štát radí školám, aby pre ukrajinské deti robili dvojjazyčné testy, nedali im však peniaze na ľudí, ktorí vedia po ukrajinsky, upozorňujú Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová v Školskom týždni.

O školstve 2023, ktoré bude choré, nešťastné, ale digitalizované, píše Monika Kompaníková. „Bude to vyzerať efektne, keď dostane 150-tisíc detí nový notebook. No bude smutné sledovať, ako si budú na googli vyhľadávať kontakt na Linku detskej dôvery.“

Chemik Michal Májek je prvým vedcom zo slovenskej univerzity, ktorý získal prestížny ERC grant. Zameraný je na podporu najšpičkovejšieho európskeho výskumu, ktorý „smeruje za hranice poznaného“. „Organická chémia je pre ľudí, ktorí radi varia,“ vraví vedec z UK v Bratislave.

Program Školské mlieko sa po pandémii znovu rozbieha. Slovenský mliekarenský zväz chce zvýšiť počet zapojených škôl, v školskom roku 2020/2021 dodávali mlieko pre 2453 základných škôl a takmer 440-tisíc žiakov.

Približne 60 škôl sa prihlásilo ministerstvu školstva s tým, že si chce vyskúšať novú reformu učebných osnov, povedal minister Ján Horecký. Rezort chce zreformované kurikulum pilotne overiť v praxi na 30 školách, ktoré si vyberie spomedzi prihlásených.

Práca vedca v zahraničí nie je med lízať, vraví chemik Michal Májek, ktorý od roku 2020 pôsobí na UK v Bratislave. „Za 14 rokov, čo som bol vonku, som vystriedal 15 alebo 16 bytov. Človek nemá stabilitu, pracujete šialeným tempom.“ Za najväčšiu prekážku, ktorá brzdí slovenský výskum, považuje zákon o verejnom obstarávaní.

Michal Májek pôsobí od roku 2020 na Katedre organickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede? 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime. Obchodníci kritizujú nápad zakázať nedeľný predaj 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve 09:15Prečo je miliardová fabrika Porsche pre našu výrobu elektromobilov veľkým tromfom a v čom máme ďalej diery 09:00Hiking basecamp: Plešivecká planina, malofatranský Suchý aj Biele Karpaty s batoľaťom 08:48Historická chvíľa. Donald Trump bol obvinený v prípade peňazí pornoherečke za jej mlčanie 08:07Heger a Naď sú na Ukrajine. Kyjivu sme už odovzdali systém Kub, prichádzajú aj ďalšie migy 07:10Ráno s NHL: Keď ho Pánik stretol po rokoch, poslal mu drinky. Ako sa z právnika Jona Coopera stal elitný tréner 06:32Ekonomický newsfilter: Energetické bolesti ustupujú, ale úverové nás potrápia ďalšie dva rokyVčera 20:43Po invalidovi hrá mafiána. Herec by mal prejsť všetkými štýlmi ako samuraj, hovorí Gregor HološkaVčera 19:21Mám ako gej nasledovať Ježiša? Poľský film Strachy v nás vypovedá aj o SlovenskuVčera 19:19Newsfilter: Kým štát spal, modernú nemocnicu postavila neobľúbená PentaVčera 18:47Graf dňa: Energie zlacneli na 1,5-ročné minimum, pokles zrejme vydrží do letaVčera 18:42Stánky obhajujúce vojnu a terorVčera 18:26Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov. Má chrániť lužné lesy aj pimprlíkyVčera 18:21Prvý prípad od konca studenej vojny. Rusi zatkli amerického novinára, podozrievajú ho zo špionážeVčera 18:17Toto vystrihneme: Mr. Bean v podateľniVčera 17:37Fotografie Maloletku z Mariupola sa stali ikonickými. Zobrazil realitu bez toho, aby sa v nej vyžíval, ocenila ho World Press PhotoVčera 17:36SaS vytiahla pri hlasovaní o II. pilieri kartičky, spor o jednorazový výber úspor je späťVčera 17:28Týždeň v európskej ekonomike: Slovenské regióny sú piate najmenej konkurencieschopné v EÚVčera 16:58Shooty: Osvedčená stratégiaVčera 16:47Od bifľovania k diskusii a mäkkým zručnostiam. Ako chce zmena vyučovania pripraviť žiakov na výzvy 21. storočia?Včera 16:46Načo sa mám snažiť v škole, keď možno zajtra umriemVčera 16:45Plyn som neplatil, rakety som nevidel a Ukrajincov nestretal, až do letaVčera 16:44Po problémoch s elektrinou už ocko a blízki z Dnipra volali menej častoVčera 16:44O Ukrajine sa v škole v Kanade začalo hovoriť až po mojom príhovore, začala som malé stužkové hnutieVčera 16:43Najlepšie práce v kategórii ART (súťaž Môj rok s vojnou)Včera 16:43Výsledky súťaže Môj rok s vojnouVčera 16:42Ako tínedžeri vnímajú vojnu: V škole nám prikázali zvesiť nástenku na podporu Ukrajiny, konšpirácie nám doma robia dusnoVčera 16:17Hypotéky budú s úrokom okolo 4,5 percenta ešte aspoň tri roky, predpovedá centrálna banka