Dlhová brzda

Robert Fico doteraz dostával premiérsky plat 6,5-tisíc eur, pričom v Česku Petr Fiala zarábal 11-tisíc eur. Vláda sa teraz zvýšením platov dorovná susedom, ale obíde pritom ústavný zákon.

Člen rozpočtovej rady Juraj Kotian varuje, že za dlhodobo vysoké deficity nás môže Komisia pokutovať aj stopnutím eurofondov. V diskusii vysvetľuje, že ak sa dostaneme do procedúry nadmerného deficitu a nielen aktuálny deficit, ale aj výhľadovo ďalšie budú nad 3 percentami, tak to môže viesť k pozastaveniu štrukturálnych fondov.

Dlhová brzda sa zrejme v tomto volebnom období už reformovať nebude. Minister financií Michal Horváth požiadal o presunutie návrhu na ďalšiu schôdzu, do volieb sa však už žiadna okrem aktuálne prebiehajúcej neplánuje.

Povinné viazanie 3 % výdavkov rozpočtu bude pre tento rok 709 miliónov eur. Viazanie sa občanov ani firiem nedotkne, využije sa rezerva, hovorí tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Začiatkom mája sa zapnú najtvrdšie sankcie dlhovej brzdy, ktoré vláde prikážu šetriť stovky miliónov eur. Ministerstvo financií hľadá riešenie, aby to nezasiahlo výdavky ministerstiev a rôzne dávky a aby zároveň dodržalo ústavný zákon.

Obce a mestá sa obávajú spustenia dlhovej brzdy, ktorá pre ne bude znamenať prísnejšie rozpočtové obmedzenia. „Budeme svedkami obmedzenia a rušenia už rozbehnutých alebo plánovaných vlastných investičných zámerov miest a obcí,“ vyhlásil riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Bez šetrenia alebo zvyšovania daní začne zadlženie Slovenska opäť stúpať, v roku 2039 presiahne 90 percent HDP. Vyplýva to z vládneho materiálu, ktorý vyžaduje zákon o dlhovej brzde. Do roku 2025 bude dlh v pomere k HDP ešte klesať.

Zdroj - ministerstvo financií

Vláda na rok 2024 pravdepodobne nebude musieť zostaviť vyrovnaný rozpočet, dlhová brzda sa podľa predpovede Denníka N vypne na ďalšie dva roky. To sa asi potvrdí aj predčasnými voľbami na jeseň.

Rozpočtová rada očakáva v budúcom roku lepšie hospodárenie štátu, než predpokladá vláda v návrhu rozpočtu. Naopak, na rok 2025 je pesimistickejšia. Rozpočtový výhľad podľa šéfa rady Jána Tótha neobsahuje dôveryhodné opatrenia na zníženie schodku.

Členom vlády dodatočne znížia platy. Vyžaduje to dlhová brzda, keďže dlh Slovenska dosiahol vlani viac než 60 percent HDP. Mzdy ministrov mali byť už na jar zmrazené na úrovni roka 2021, ale úrad vlády im preplatok zúčtuje až teraz.

Slovensko si dnes požičiavalo aj dvakrát drahšie než pred mesiacom, no šéfa štátnej dlhovej agentúry viac prekvapil menší záujem investorov. „Dopyt bol výrazne menší, než býva v takomto čase, v aukcii sme chceli získať o 100 miliónov viac, ako bola realita,“ povedal Daniel Bytčánek.

Slovenská pomoc ekonomike počas kovidovej krízy patrí z medzinárodného pohľadu medzi tie lepšie, hovorí maďarsko-americký ekonomický veterán George Kopits, ktorý radí slovenskej rozpočtovej rade.

Koalícia podľa ministra financií Igora Matoviča sa stále nedohodla o novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. „Bohužiaľ, zatiaľ jeden koaličný partner oponuje, ale ja pevne verím, že sa nakoniec dohodneme,“ povedal Matovič.

Ekonomický newsfilter: Distribučky sa vzbúrili, Sulík nemá na výber, škody zaplatí štát

 • Matovič vrátil s rozpočtom do hry reformy
 • Kažimír neuposlúchol prezidentkino odporúčanie
 • Sabol a Világi vstupujú do nového sektora s majiteľmi Datalanu

Koalícia by sa mala podľa Petra Cmoreja zo SaS pokúsiť naraz dohodnúť kompromis pri ústavnom zákone o dôchodkoch, dlhovej brzde a daňovo-odvodovej reforme. „Aktuálne to vidím tak, že musíme dať na stôl všetky veľké témy,“ povedal v rozhovore. Dodal, že by to bola najschodnejšia cesta, ako prijať všetko.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá sa týka zavedenia limitu verejných výdavkov, sa opäť presúva. Poslanci by sa jej mali venovať na októbrovej schôdzi, požiadal o to minister financií Igor Matovič.

Ekonomický newsfilter: Strašenie plánom obnovy prvý raz zabralo, SaS a OĽaNO sa dohodli na výdavkových limitoch

 • V recyklovaní sa niečo deje
 • Posledná prognóza pred zverejnením návrhu rozpočtu je pesimistickejšia
 • Penta nemocnice nepredala

Ekonomickí experti SaS a OĽaNO našli kompromis: najprv schvália výdavkové limity a o daňovej brzde sa bude diskutovať potom. Obeťou tejto dohody však bude ďalšie odloženie opravy ústavného zákona o dlhovej brzde.

Ekonomický newsfilter: Matovič sa podpísal pod požiadavky rozpočtových jastrabov, ktoré sami nedokážeme splniť

 • Aj plyn bude drahší
 • Apple prvý súd s vývojárom Fortnite neprehral, ale o časť príjmov určite príde
 • O karanténach rozhodneme my, odkazuje hygiena firmám

Ako predísť krachu štátu? 17 ekonómov vysvetľuje, kam sme sa dostali a čo s tým teraz. „Budúce generácie kruto doplatia na nezodpovednosť a nekompetentnosť, ale hlavne na populizmus a zbabelosť Fica, Pellegriniho, Kažimíra a Kamenického, ale aj Matoviča, Kollára, Krajniaka a spol.,“ hovorí v Paneli expertov napríklad Ivan Mikloš.

Udržateľnosť našich verejných financií je najhoršia v EÚ, tvrdí rozpočtová rada. Ak nič neurobíme, dlh krajiny prekročí hranicu 100 % HDP v roku 2040 a hranicu 200 % v roku 2054.

Dva dôležité ústavné zákony, s ktorými počíta aj plán obnovy, čakajú do konca leta. Minister práce Milan Krajniak chce dôchodkový ústavný zákon predložiť parlamentu do konca augusta. O zmene dlhovej brzdy, ktorú blokuje SaS, zasa poslanci budú rozhodovať zrejme v septembri.

Cena za neschopnosť v druhom pilieri je v miliardách, pripomína viceguvernér NBS Ľudovít Ódor pri kritike meškania ústavného dôchodkového zákona. „Nutne potrebujeme dohodu o fungovaní druhého piliera cez ústavný zákon. Na čo ešte čakáme?“

Igor Matovič vraví, že pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti je ochotný diskutovať aj s opozíciou vrátane poslancov, „ktorým hovoria fašisti“. V rozprave reagoval aj na poslancov ĽSNS. Novelu od konca minulého roka blokuje SaS.

Komentátor Denníka E Oliver Brunovský si myslí, že Sulík by mal pri zákone o rozpočtovej zodpovednosti ustúpiť a netrvať na tom, aby bola prijatá aj daňová brzda. „Znova eskaluje konflikt, ktorý je vnútri koalície, a nie je dobré ho ďalej rozvíjať,“ hovorí v podcaste V redakcii.

Sulíkov návrh daňovej brzdy je nereálny, tvrdí v komentári poradca ministra financií a ekonomický expert Za ľudí Tomáš Meravý. „Kde máme na takéto opatrenia zobrať peniaze? Máme zobrať dôchodcom ich starobné dôchodky?“

V novom spore medzi Matovičom a Sulíkom má pravdu skôr Matovič, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Riešenie pri zákone o dlhovej brzde je veľmi jednoduché – teraz predložte, na čom je jasná zhoda, o zvyšku rokujte ďalej a neblbnite s hľadaním nových zámienok na hádky.“

Igor Matovič pohrozil Richardovi Sulíkovi, že ak nepodporí v parlamente zákon o dlhovej brzde, požiada o hlasy opozíciu. Sulík však chce do zákona včleniť takzvanú daňovú brzdu, hoci tú drvivá väčšina nezávislých ekonómov odmieta.

Richard Sulík (vpravo) žiada od premiéra Eduarda Hegera (vľavo) a Igora Matoviča (v strede) principiálny postoj v prípade stíhaného šéfa Tiposu. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ekonómovia z Klubu ekonomických analytikov žiadajú čo najrýchlejšie schválenie výdavkových limitov v novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Daňovú brzdu, ktorú presadzuje SaS, zväčša odmietajú. Parlament viackrát odkladal hlasovanie o zmenách pre spory koaličných strán.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Deficit za minulý rok bol až 6,2 % HDP, no vysoký by bol aj bez pandémie, tvrdí rozpočtová rada v reakcii na zverejnené oficiálne čísla. Pellegriniho vládou pôvodne schválený rozpočet počítal s deficitom 0,5 % HDP, bez pandémie by bol podľa analytikov rady aj tak o dva percentné body vyšší ako plánovaný.

Dvadsať elitných ekonómov píše koalícii, aby nebrzdila ústavný zákon o dôchodkoch a dlhovej brzde. Pod výzvu sa podpísali napríklad aj guvernér NBS Kažimír, predseda rozpočtovej rady Tóth, šéf Inštitútu finančnej politiky Hagara, riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Kišš, rovnako ako napríklad Ivan Mikloš či Elena Kohútiková.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Priama pomoc ekonomike v kríze je na Slovensku sotva polovičná oproti priemeru EÚ. „Podľa odhadov rozpočtových rád, Slovensko v rokoch 2020 – 2021 zatiaľ dáva priamu pomoc na úrovni 3 % HDP, pričom priemer v EÚ je 7 % HDP,“ píše v blogu predseda rozpočtovej rady Ján Tóth.

SaS trvá na tom, že chce dostať daňovú brzdu do ústavného zákona o dlhovej brzde. Preto minister financií Eduard Heger opäť stiahol novelu dlhovej brzdy z rokovania parlamentu. „Nie je dohoda na daňovej brzde a hľadáme riešenie,“ povedal šéf finančného výboru Marián Viskupič.

Foto - TASR

Poslanci na tejto schôdzi nebudú rokovať o novele zákona o rozpočtovej zodpovednosti. O vypustenie bodu z programu požiadal minister financií Eduard Heger, návrh zákona sa pritom už viackrát presúval.

Daňová brzda síce ničomu nepomôže, ale aspoň mnohému uškodí, komentuje ekonóm Libor Melioris snahu SaS vložiť do ústavného zákona stopku pre zvyšovanie daní. „Zavedenie daňovej brzdy nebude garantom efektívnej verejnej politiky, ale pomníkom jedného ideologického prúdu a výzvou na odvetu pri najbližšej príležitosti.“

Ivan Mikloš podporuje nápad SaS stanoviť zákonom maximálnu výšku daní. Myslí si však, že nie je vhodné ju teraz vkladať do ústavného zákona o dlhovej brzde.

Karikatúra Shooty/kalendár Profesia.sk 2016

Minister financií Eduard Heger nesúhlasí s tým, aby sa do ústavného zákona o dlhovej brzde vsunula daňová brzda, čo žiada SaS. Vraví, že tak ako v roku 2011, aj teraz je potrebné, aby zmeny v dlhovej brzde prešli naprieč hlasmi celého parlamentu, a teda aj opozície. „Myšlienka daňovej brzdy však tento zámer zabíja.“

Šéf finančného výboru v parlamente Marián Viskupič vraví, že v koalícii sa na daňovej brzde zatiaľ nedohodli a budú o nej rokovať v januári. Viacerým významným ekonómom sme položili otázku, či považujú zavedenie daňovej brzdy do ústavného zákona o dlhovej brzde za dobrý nápad.

Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ekonomický newsfilter: Aj Sulík chce zárez v ústave, trvá na daňovej brzde

 • Reštaurácie opakujú, že potrebujú pomoc, vláda ich nepočúva
 • Odložené odvody sa ešte raz odložia
 • Poslanec OĽaNO: Sulík posielal VW na východ, oni nechceli

Viceguvernér NBS Ódor nepovažuje zámer SaS dostať daňovú brzdu do ústavného zákona o dlhovej brzde za dobrý nápad. „Bola by škoda vyhodiť von oknom ťažko dosiahnutý konsenzus naprieč politickým spektrom len preto, aby sa niekto mohol zviditeľniť pred svojimi voličmi.“

Richard Sulík. Foto - TASR

Parlament bude o zmene dlhovej brzdy rokovať až budúci štvrtok. SaS chce do ústavného zákona dostať aj daňovú brzdu, no koaliční partneri riešia napríklad aj to, či má mať rozpočtová rada prístup k bankovému tajomstvu.

Rozpočtová rada sa pri návrhoch zmien dlhovej brzdy, paradoxne, obáva zvýšenia svojich právomocí. Vidí totiž riziko rastúceho politického tlaku, keďže podľa návrhu by narástol počet situácií, ktoré by záviseli od jej posúdenia.

Koalícia bude ešte rokovať o návrhu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, o ktorom budú rozhodovať poslanci na prebiehajúcej schôdzi. Debata je najmä o tom, ako zmierniť sankcie pre vládu v prípade, ak dlh zostáva nad sankčnými pásmami, no vláda sa snaží ozdravovať verejné financie.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Riaditeľ Ineko Peter Goliaš kritizuje vládu za to, že hoci dlh smeruje k 70 percentám, nemá plán, ako deficit znižovať.  „Neexistujú žiadne pravidlá ani finančné tlaky, ktoré by vládu v tomto a budúcom roku nútili ozdravovať verejné financie,“ píše.

Eurostat revidoval dlh Slovenska z úrovne tesne pod 48 % na 48,5 % HDP. Dlh sa tak vracia do sankčných pásiem dlhovej brzdy, upozornila rozpočtová rada.

O nastavení dlhovej brzdy sa podľa ministra financií Hegera diskutuje. Očakáva, že parlament bude upravovať návrh, ktorý dnes schválila vláda. „Tento návrh som dal vypracovať renomovaným ekonómom. Ten sme zobrali a dávame ho do parlamentu, ale je potrebné ho vsadiť aj do politickej reality.“ (tasr, e)

Štvorica ekonómov pracujúcich pre štát pripravuje návrh zmeny dlhovej brzdy, ktorá vláde zväzuje ruky, aby nemohla bezhlavo míňať, no teraz hrozí, že bude šesť rokov vypnutá. Základom je možnosť nadviazať ju na čistý dlh namiesto hrubého.

V rokovacom tíme Sme rodina je aj kontroverzný ekonomický expert strany Štefan Holý. Jeho názory iritujú ekonómov vo všetkých ostatných potenciálnych vládnych stranách. Holého plán je postavený na predstave, že štátne firmy začnú masívne investovať bez toho, aby nové dlhy ohrozili krajinu.

Boris Kollár počas volebnej noci vo februári 2020. Foto N – Peter Kováč

Hoci si Danko myslí, že by sa mal štát zadlžovať, veľká väčšina voličov pôžičky pre štát nechce. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Na telo s Michalom Kovačičom. Podľa sondáže je proti až 70 percent opýtaných.

Ódor, Mikloš, Kažimír, Vašáková, Suďa, Baláž, Molnárová, Kahanec, Ďurana, Haluš, Tóth, Hirman, Ovčarik, Kovalčík, Novysedlák a Žúdel odpovedajú na otázku, či je súčasné nastavenie zákona o dlhovej brzde pre Slovensko prínosné.

Nové na Dennikn.sk

23:02Táňa Micaľuková z linky pomoci pre Ukrajincov: Zažili šikanu, zľahčovanie znásilnenia aj odmietanie lekárskej pomoci, no mnoho ľudí im veľmi pomohlo 20:45Newsfilter: Robert Fico neblafuje, je schopný obísť aj Ústavný súd 20:35Ako môže znieť Mozart v roku 2024? Priestorovo, hravo a elektronicky 19:37Pomoc pre ľudí s mentálnym postihnutím aj linka dôvery: aké projekty ohrozil minister Susko 18:59Bude Ukrajina ako západné Nemecko? 18:52Podľa tretiny opýtaných sú mimovládky agentmi Západu. Z krajín V4 najviac veríme na protizápadné konšpirácie 18:36Kde je spravodlivosť, pýta sa otec Jána Kuciaka šesť rokov po vražde. Zhromaždenia boli v desiatkach miest (+video) 18:00Ťažko synovi vyčítať povahu, po niekom ju zdedil, hovorí pred odvetou proti Grazu Weiss st. 17:40Naozaj máme vysoké tresty? Starostku Turej viackrát odsúdili, ale vždy dostala peňažné tresty a dodnes je vo funkcii 17:38Kauzu Gorila tentokrát zastavili odmeny pre poslankyňu v Ivanke pri Dunaji 17:23Pevnejšia regulácia v zdravotníctve nutne neznamená viac regulácie 17:22Rodičia Jána a Martiny: Ďakujeme, že nám pomáhate v boji za spravodlivosť pre naše deti 17:10Stámilióny z plánu obnovy neuvidíme, ak vláda nič neurobí, hovorí bývalá vicepremiérka Vašáková (+ podcast) 17:03Veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine: Navaľného smrťou Putin zobudil zvyšok Európy, aby zbrojila ešte viac 16:49Shooty: Nekonečný príbeh 16:46Graf dňa: Budúcnosť nie je len umelá inteligencia, ďalším hitom akciového trhu sú lieky na chudnutie 15:46Šéf olympionikov blízky SNS Siekel ide k svojmu golfovému areálu pristavať stovku chát a apartmánov 15:44Glock chce stavať strelnicu v tesnej blízkosti obce Láb, ľudia sa boja hluku zo streľby 15:39Táňa Pauhofová o svojich chorvátskych koreňoch: Nevie sa o nich, lebo sa ma doteraz na ne nikto nespýtal 15:26Potápačka, ktorá nafotila tragédiu pri freedivingu: Krikom som prebudila Alessiu, Steve však už bol celý šedý 14:52Vývoj bojov (727. deň): Napísal o obrovských ruských stratách v Avdijivke a zastrelil sa, aby ho nemuseli zabiť iní 13:57Šiškinovo Rusko 13:47Francúzske ostrovy Mayotte trápia imigranti. Paríž preto mení ústavu a chce zrušiť „papierové deti“ 12:54Farská zo Za slušné Slovensko: Fico je zbabelec, z novinárov naďalej robí terče 11:28Zelený newsfilter: Veľkofarmári protestujú aj proti zdravším potravinám 10:54Môžete behať celý život, aj tak asi priberiete tuk, tvrdí štúdia. Ukazuje však, ako chudnúť aj vo vyššom veku 10:46Pokrytectvo a faloš smeráckej úderky 09:49Komu sa oplatí podať daňové priznanie, aj keď to je nepovinné? Získať sa dá bonus na dieťa alebo na hypotéku 09:38Off the Ice: Tučniak s číslom 68 sa zahniezdil pod stropom štadióna 09:25Vládnu nám cynici, šarlatáni a úplní hlupáci, vraví sociálny antropológ Buzalka a vyberá päť kníh o modernom Slovensku