RTVS za Machaja

SaS odmieta vládou zamýšľané rozdelenie RTVS. „Je to nielenže skok do minulosti, ale s nominantmi na ministerstve kultúry rovno skok do stredoveku,“ reaguje strana, podľa ktorej to bude znamenať ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou.

Podľa Pavla Szalaia z Reportérov bez hraníc chce vláda rozdeliť RTVS zo straníckych záujmov. Organizácia na to už upozornila Európsku vysielaciu úniu a upozorní aj Európsku komisiu, ktorá podľa neho v minulých rokoch pochválila reformy RTVS.

Rozdelenie RTVS je len jedna z alternatív, neznamená to, že k nemu naozaj dôjde, povedal Peter Pellegrini. Podľa neho je to len hypotéza a jedna z možností, o ktorej bude vláda rokovať.

Pozrite sa, v akých priestoroch ste, aké tu máte toalety, o chvíľu vám to tu padne na hlavu, povedal Andrej Danko v RTVS. Tvrdí, že liekom pre verejnoprávnu inštitúciu by bolo aj rozdelenie rozhlasu a televízie.

Rozdelenie RTVS na samostatnú televíziu a rozhlas bude v programe vlády, povedal poslanec za SNS a predseda mediálneho výboru Roman Michelko. „Je to jeden z bodov, o ktorých sa vážne rozpráva a kde si myslím, že je väčšinová politická vôľa.“

Premiér Robert Fico na ministerstve kultúry povedal, že sú úvahy o tom, čo ďalej robiť s RTVS. Podľa neho ťažko hovoriť o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase ako o verejnoprávnych médiách. „Túto úlohu málokedy táto inštitúcia napĺňala,“ povedal.

Atmosféra v redakcii spravodajstva RTVS je po voľbách pokojná, ale redaktori to nemajú jednoduché, vraví riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. „Niektorí ľudia sú konfrontovaní na tlačovkách, hovoria im, že s nimi zatočia. No nemáme v redakcii žiadne zásadné turbulencie, ktoré by z tohto vyplývali.“

Ešte to nebalím, svojej pozície sa nemienim vzdať, hovorí riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Rozdeliť RTVS na rozhlas a televíziu bude podľa neho zložitejšie, ako si v koalícii myslia. „Rozdelenie by bolo veľmi komplikované a zložité a myslím si, že by to bol návrat naspäť. Nepoznám v Európe takýto verejnoprávny priestor, ktorý by sa rozdeľoval. Trendom je skôr spájanie.“

Spísali sme osem spôsobov, ako môže Ficova vláda ublížiť médiám. Okrem ovládnutia verejnoprávnych médií môže skúsiť obsadiť aj mediálneho regulátora. Prijať môže tiež škodlivé zmeny legislatívy a politici môžu šikanovať novinárov žalobami.

V koalícii uvažujú o znovurozdelení verejnoprávnej RTVS na samostatný rozhlas a televíziu. Dušan Jarjabek (Smer) považuje spojený telerozhlas za mačkopsa a myslí si, že by o rozdelení mala prebehnúť debata. Odmieta však, že by malo ísť o účelový krok, ako vymeniť súčasného riaditeľa. To sa podľa neho dá urobiť aj jednoduchšie.

Podľa RTVS je teraz predčasné vyjadrovať sa k možnosti opätovného zavedenia koncesionárskych poplatkov, ako to v opatreniach navrhla Ódorova vláda. Akékoľvek zásahy do financovania RTVS považuje vedenie verejnoprávneho média za rizikové.

Ťažko chlapom v krčme vo Veľkom Šariši vysvetlím, prečo je Uhrík neprijateľný, píše Andrej Bán. „Pre verejnoprávnu inštitúciu nie sú prioritou príbehy a dokumenty o odporcoch oboch totalít, fašistickej aj komunistickej.“

Rada RTVS tvrdí, že vo vysielaní relácie Sobotné dialógy neprišlo k šíreniu fašistickej ideológie a obvinenia voči RTVS z jej propagácie považuje za neopodstatnené. Hosťami diskusie boli predseda Republiky Milan Uhrík a líder kandidátky ĽSNS Marek Kotleba.

Rada pre mediálne služby udelila RTVS sankciu za odvysielanie snemu Smeru 17. novembra 2022. Sankciou je len upozornenie na porušenie zákona. Pre odvysielanie snemu skončilo vtedajšie vedenie spravodajstva RTVS vrátane šéfky Márie Hlucháňovej, ktorá podala demisiu.

RTVS už dlhé roky prevádzkuje detské Rádio Junior, ktoré vysiela 24 hodín denne. Obsah je kvalitný, väčšina rodičov s deťmi však o rádiu netuší, lebo nie je adekvátne propagované. Ako sa tam pracuje, čo všetko rádio ponúka a či sa situácia zlepšuje za súčasného vedenia, vysvetľuje jeho redaktorka Rozália Vlasková. „Občas som mala pocit, že pracujeme v utajení.“

Rozália Vlasková. Foto - archív R. V.

Nový model financovania môže priniesť RTVS o 20 až 25 miliónov eur navyše, vraví riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj a verí, že RTVS čakajú lepšie časy. „Či už so mnou a s týmto manažmentom, alebo bez neho. Verím, že to RTVS zvládne a že sa nestane – ako si to predstavujú niektorí politici – štátnou televíziou, ktorá bude reflektovať len záujmy štátu a politických strán.“

V RTVS nie je žiadna cenzúra, odmieta výhrady Smeru riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj. „To, že Ľuboš Blaha nemal prístup do vysielania, bolo normálne zásadné stanovisko k tomu, že politická strana si z vysielania RTVS nemôže robiť trhací kalendár. RTVS nie je v rukách politikov, my si určujeme, čo je aktuálna téma.“

Prekvapilo ma, keď mi Fico povedal, že mi pôjde po krku a po hlave – to nebolo úplne najpríjemnejšie, vraví riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Do funkcie ho zvolili pred rokom a dnes čelí čoraz tvrdšej kritike opozície. „Oni nie sú príliš spokojní. Viem, že uvažujú vytvoriť nový rámec, ako majú fungovať verejnoprávne médiá podľa ich predstavy – ak teda budú oni rozdávať karty.“

Poslanci opäť nezvolili člena Rady RTVS pre oblasť ekonómie. O post sa uchádzali Peter Abrahám a Marek Volný. Ani jeden z dvoch uchádzačov nezískal potrebný počet hlasov.

Parlament schválil zmenu financovania RTVS po tom, ako sa od júla zrušia koncesionárske poplatky. Od budúceho roka bude dostávať nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu vo výške 0,17 % HDP.

RTVS si možno bude musieť vybaviť úver na zabezpečenie financovania po júnovom konci koncesionárskych poplatkov. Štátny príspevok, ktorý by mala dostávať, totiž musí najprv ako povolenú štátnu pomoc schváliť Európska komisia.

Andrej Danko povedal, že o kandidatúre rokuje aj s riaditeľom prieskumnej agentúry Polis Jánom Baránkom. „Je to na dobrej ceste,“ povedal predseda SNS v TA3.

Bývalý riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník skončil v Českom rozhlase, kde od septembra pôsobil ako odborný pracovník. Rezník dal výpoveď k 30. aprílu, pár týždňov po tom, čo vyšlo najavo, že Rezníkovým dcéram platil za štúdium v zahraničí Peter Kuba obžalovaný v kauze Dobytkár.

Poslanci posunuli do druhého čítania novelu ústavy, podľa ktorej by RTVS mala dostávať ročne najmenej 0,15 % HDP. Táto suma má nahradiť koncesionárske poplatky, ktoré budú ľudia platiť len do júna 2023. Za zmenu ústavy, ktorú predložil poslanec OĽaNO Milan Vetrák, hlasovala takmer celá bývalá koalícia.

Podľa novej ministerky kultúry Silvie Hroncovej je aktuálnou prioritou napojenie RTVS na štátny rozpočet a nastavenie nových vzťahov s verejnoprávnym médiom, keďže od 1. júla budú zrušené koncesionárske poplatky.

Mediálny parlamentný výbor navrhol odvolať šéfa Rady RTVS Igora Galla pre konflikt záujmov. Gallo sa ho údajne dopustil tým, že prijal v súbehu so svojou funkciou i funkciu člena dozornej rady spoločnosti MEDIA RTVS.

Mediálny regulátor označil za neopodstatnené sťažnosti na reláciu Sobotné dialógy, do ktorej RTVS nepustila Ľuboša Blahu. Sťažovatelia namietali nevyváženosť diskusie, v ktorej bol len Jaroslav Naď, a nedostatočnú oponentúru zo strany moderátorky Marty Jančkárovej.

Medzinárodný tlačový inštitút odporúča reformu systému voľby generálneho riaditeľa RTVS. Ako upozornil autor správy o tzv. zajatí médií na Slovensku Peter Hanák, verejnoprávne médiá sú zraniteľné a vystavené riziku zo strany politikov, mocných a bohatých. Poukázal aj na potrebu zmeny prideľovania štátnej reklamy.

Nový model financovania RTVS posunuli poslanci do druhého čítania. Podľa vládneho návrhu by malo verejnoprávne médium dostať budúci rok 0,15 % HDP, čo by malo byť 155 až 160 miliónov eur.

RTVS by mala dostávať každý rok sumu rovnajúcu sa 0,15 % HDP Slovenska, v roku 2024 by to malo byť zhruba 155 až 160 miliónov eur. Dohodla sa na tom vláda. „RTVS bude chránená od politického vplyvu a má garantované peniaze,“ povedal premiér Eduard Heger.

Newsfilter o Rezníkovi a jeho dcérach, ktorým za štúdium v zahraničí platil obžalovaný Kuba z kauzy Dobytkár. „Rezník počas svojho šéfovania urobil veľa čudných vecí – od nadbiehania politikom cez zmluvu s lídrom alternatívnych médií a zmluvu s vlastným otcom po predaj sídla TASR –, no neprestáva prekvapovať ani po svojom odchode. Môžeme sa spoľahnúť, že ak nebude mať trestnoprávnu dohru, táto kauza po ňom stečie rovnako ako tie predchádzajúce.“

Za člena Rady RTVS pre oblasť televízneho vysielania zvolili Milana Antola. Členov pre oblasť ekonómie či mediálne služby sa poslancom opäť nepodarilo zvoliť, vykoná sa preto nová voľba. (tasr)

Richard Sulík bude hlasovať za to, aby sa nový model financovania RTVS prijal ako ústavný zákon, povedal v diskusii o budúcnosti verejnoprávneho média, ktorú zorganizovala strana SaS.

Parlamentný mediálny výbor uznesením odsúdil verbálne útoky voči novinárom. Jeho súčasťou je aj odsúdenie „politickej provokácie strany Smer“ voči RTVS, ktoré vyústilo do vyhrážok moderátorke Marte Jančkárovej. Výbor vyzval vládu, aby zlepšovala mediálne prostredie a posilňovala ochranu novinárov.

Policajný prezident Štefan Hamran hovorí, že v prípade vyhrážok redaktorke RTVS Marte Jančkárovej zatiaľ vyšetrovateľ nevzniesol obvinenie – vyšetrovateľ aj prokurátorka sa podľa Hamrana zhodli, že nie je dôvod na väzobné stíhanie. 77-ročný páchateľ sa priznal a svoj skutok oľutoval.

Predseda Okresného súdu Bratislava I René Milták sa priamo nevyjadril na otázku, či dá preveriť postup sudcu Branislava Harabina, ktorý polícii nedal súhlas na domovú prehliadku u muža podozrivého z vyhrážok Marte Jančkárovej. Dodal, že „sudca je pri výkone svojej funkcie nezávislý a zákony a iné všeobecne záväzné právne predpisy vykladá podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia“.

Bratislavský okresný sudca Branislav Harabin nepovedal, prečo polícii nedovolil spraviť domovú prehliadku u muža podozrivého z vyhrážania sa novinárke RTVS Marte Jančkárovej. Rozhodnutie podľa neho podlieha režimu utajenia. Harabin je synom bývalého predsedu Najvyššieho súdu a Mečiarovho ministra spravodlivosti Štefana Harabina.

Takéto niečo som ešte nezažila, hovorí v podcaste V redakcii o vyhrážkach, ktorým čelí, moderátorka RTVS Marta Jančkárová. Policajnú ochranu odmietla a hovorí, že spoločnosť je rozdelená ako nikdy. Pán, ktorý sa jej vyhrážal a volal do RTVS, je z dediny, ktorá sa nachádza blízko jej bydliska.

SaS podporuje model financovania RTVS, ktorý navrhuje ministerstvo kultúry. Suma 180 miliónov podľa strany predstavuje adekvátnu náhradu koncesií. SaS chce ešte okrem modelu financovania diskutovať aj o voľbe riaditeľa RTVS aj o jej kontrolných inštitúciách.

Pripomienkové konanie k novému modelu financovania RTVS potrvá do 20. marca, potom sa návrhom bude zaoberať vláda a parlament. RTVS už v minulosti upozornila, že hoci sa koncesionárske poplatky zrušili, ľudia ich musia platiť až do konca júna 2023. Zároveň nezaniká ani prípadný dlh.

RTVS by po novom mala dostávať každý rok sumu rovnajúcu sa 0,17 % HDP, budúci rok to je 180 miliónov eur. Ministerstvo kultúry predstavilo nový model financovania, ktorý nahradí koncesionárske poplatky. V posledných rokoch sa príjmy RTVS pohybovali medzi 120 až 140 miliónmi eur.

Rokovanie mediálneho výboru o útokoch na RTVS a moderátorku Martu Jančkárovú je plné hádok poslancov, prekrikujú sa a obviňujú, kto spustil vyhrážky. Poslanec Smeru Ľuboš Blaha zodpovednosť popiera. Rokovanie už niekoľkokrát prerušili pre technické problémy pri nahrávaní.

Polícia má podozrivého v prípade útokov na moderátorku RTVS Martu Jančkárovú. Policajný prezident Štefan Hamran zároveň povedal, že poškodenou je aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Newsfilter Filipa Obradoviča: Po útokoch na RTVS a vyhrážkach moderátorke Marte Jančkárovej zostáva Smer osamotený na politickom okraji. „Robert Fico je Smer, Smer je Ľuboš Blaha, medzi Robertom Ficom a Ľubošom Blahom už nie je žiadny rozdiel. Obaja sú extrémisti a každý, kto sa s nimi bude ochotný po voľbách spojiť, si nezaslúži nič iné než doživotné opovrhnutie.“

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že útoky na novinárov, ktorých dôvodom je ich práca, sú absolútne neprípustné. Takisto vyjadrila podporu moderátorke RTVS Marte Jančkárovej, ktorá čelila verbálnym útokom a vyhrážkam, a odsúdila konanie členov strany Smer.

Šéfredaktori slovenských médií sa zastali RTVS a moderátorky Marty Jančkárovej po útokoch Smeru a výhražných emailoch. „Dnes je to povel na verbálny útok, zajtra možno znovu pre niekoho pohnútka na fyzickú likvidáciu. Odmietame útoky na novinárov. Stojíme za Martou Jančkárovou a RTVS, ktorí neurobili nič zlé,“ píšu vo vyhlásení.

Predseda poslaneckého výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský zvolal na utorok mimoriadne rokovanie v súvislosti s verbálnymi útokmi politikov na novinárov. „To, čo politici Smeru predvádzajú v posledných dňoch voči RTVS a moderátorke Marte Jančkárovej, prekročilo všetky hranice. Považujem to za zastrašovanie,“ vyhlásil.

Po útokoch Smeru na moderátorku RTVS Martu Jančkárovú a nenávistných emailoch sa jej zastali aj Reportéri bez hraníc, aj politické strany koalície a opozície. Peter Pellegrini sa v tomto prípade opäť vymedzil voči Smeru, na stranu RTVS sa postavil aj premiér Eduard Heger.

Útok na Martu Jančkárovú je útokom na nezávislosť a slobodu médií, píše sa vo vyhlásení Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave podpísanom dekankou Ivetou Radičovou.

Ministerstvo kultúry odsúdilo útoky na novinárku RTVS Martu Jančkárovú a vyhlásilo, že politické zásahy do nezávislosti považuje za neprijateľné. Rezort zdôraznil, že dramaturgia verejnoprávnej televízie nie je a nemôže byť rukojemníkom centrály ktorejkoľvek politickej strany.

Nové na Dennikn.sk

17:28High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo Viedni 17:25Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať) 16:26Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa)  16:24Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničí 14:33Fico nechce zrušiť len Lipšica, ale aj spolupracujúcich obvinených. Prialo by to mafii 14:25Tréner: Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovať 14:15Lístky zadarmo. Nemecký klub chce spustiť futbalovú revolúciu. Môže to fungovať aj u nás? 12:05Na dlhopisoch sa dá výnimočne zarobiť, nová príležitosť však nebude dlho trvať  10:20Naozaj neviem, ako vo vláde narátali až 3-miliardové šetrenie, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast) 09:53Riešia hádanky a možno aj snívajú. Chobotnice sú príliš bystré, aby sme ich jedli, vraví vedkyňa 09:52Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SIS 09:46Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Popáleniny tam rodičia natierajú čímkoľvek, aj zubnou pastou 09:36Moderátor ČT Rosí: Na rozhovor s Erikom Kaliňákom sme sa pripravovali niekoľko dní 08:37Ráno s NHL: Ten chlapec je ale sebavedomý. Nemec spravil pri debute dojem dvomi bodmi aj vyjadreniami 08:30Nepamätám si bolesť, pamätám si iba strach. Štyridsiatnik hovorí o šikane, ktorú zažil v detstveVčera 21:34Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Šutaj Eštok mi volal v deň, keď sa stal ministromVčera 19:34Nad Slovenskom sa bude opäť dať vidieť polárna žiara. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Včera 19:16Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuVčera 19:12Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaVčera 19:01Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurenciaVčera 18:44Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiVčera 18:12Mnohí Maďari na Slovensku sa k svojej identite nepriznávajú, hovoria tvorcovia seriálu o zahraničných MaďarochVčera 16:45„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéVčera 16:224:3 a trhlina na dôveryhodnosti a dobrej povesti slovenskej justícieVčera 15:33Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 7. časť (audio)Včera 14:59Šimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Včera 14:35Danglár: Kultúrna revolúciaVčera 14:35Vývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeVčera 14:10Svoje „nie“ nemusíte vysvetľovať. Psychologička radí, ako nebyť people-pleaseromVčera 13:46Odmietnutie podpory Ukrajine životnú úroveň na Slovensku nezvýši