RTVS za Machaja

Rada RTVS kritizovala reláciu Pod povrchom, v ktorej Marek Vagovič robil rozhovor s Františkom Imreczem. Podľa podpredsedu rady Martina Kákoša je „zarážajúce“, že Imrecze dostal vo vysielaní verejnoprávneho média priestor na vyviňovanie sa.

Trojka RTVS dnes končí svoje vysielanie. Archívny televízny okruh začal vysielať 22. decembra 2019 a prioritne sa zameriaval na divákov v cieľovej skupine nad 60 rokov. Prinášal najmä domácu archívnu tvorbu, ale aj české seriály a niekoľko vlastných magazínov. Koniec Trojky avizoval riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj už vo svojom projekte.

Ladislav Kamenický (Smer) v RTVS kritizoval, že zo spravodajstva televízie odišlo viacero ľudí po tom, čo odvysielali celý prejav Roberta Fica zo snemu Smeru. Ani Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) sa nepáči reakcia RTVS. Tvrdí, že sa majú nastaviť jednotné pravidlá – buď verejnoprávna televízia vysiela prejavy zo straníckych snemov všetkým stranám, alebo nikomu.

Podpredseda Smeru Juraj Blanár označil za neakceptovateľné, že riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj odvolal vedenie spravodajstva po tom, čo bol 17. novembra naživo odvysielaný hodinový prejav Roberta Fica. Tvrdí, že koalícia cez RTVS krágľuje opozíciu. Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga v Sobotných dialógoch odmietol, že by koalícia zasahovala do RTVS.

Biele vrany dávajú tejto krajine nádej, Fico v priamom prenose na RTVS jej ju berie, komentuje Newsfilter. „Prejav lídra Smeru išiel v RTVS na výročie 17. novembra hodinu v priamom prenose bez toho, aby nasledovala analýza alebo rozhovor, v ktorom by sa vysvetlilo, aké klamstvá o Ukrajine, prezidentke či takzvaných politických procesoch narozprával.“

Robert Fico reagoval na koniec vedenia spravodajstva RTVS po odvysielaní jeho prejavu zo snemu Smeru. “Neexistuje väčšie opľutie štátneho sviatku slobody a demokracie, ako vyhodiť novinárov za to, že nechali odvysielať prejav opozičného politika,” vyhlásil.

RTVS nevysielala naživo len Ficov prejav zo snemu Smeru, ale aj Pellegriniho zo snemu Hlasu v októbri. ČT pri informovaní zo straníckych snemov prejavy dopĺňa analýzami s hosťami v štúdiu, ktorí môžu na príhovory reagovať. Fico v tom svojom viackrát konšpiroval a sľuboval zmenu kurzu voči Rusku.

Po odvysielaní prejavu Roberta Fica plného útokov aj náznakov o revanši na kanáli :24 na 17. novembra končí celé vedenie spravodajstva RTVS. Okrem šéfky spravodajstva Márie Hlucháňovej odchádza aj intendant spravodajského kanálu Alfonz Šuran, šéfka odboru televízneho spravodajstva Andrea Fajnorová a šéfdramaturg :24 Peter Nittnaus.

Robert Fico vo vysielaní RTVS:24. Reprofoto - N

V RTVS dočasne poverili vedením spravodajstva a publicistiky moderátora Miroslava Frindta. Stalo sa to po tom, ako doterajšia šéfka Mária Hlucháňová ponúkla funkciu v reakcii na živý prenos prejavu Roberta Fica na 17. novembra. (O médiách)

Vedenie RTVS sa zaoberá odvysielaním prejavu Roberta Fica zo snemu Smeru. Hodinový prejav na 17. novembra naživo priniesla spravodajská stanica :24. Vedenie verejnoprávnej televízie prisľúbilo stanovisko na dnešné popoludnie. Podľa omediach.com šéfka spravodajstva Mária Hlucháňová ponúkla svoju funkciu.

Moderátorom O 5 minút 12 zostane Marek Makara, hovorí riaditeľka spravodajstva RTVS Mária Hlucháňová. „Marekovi Makarovi trvalo, kým sa usadil, ale teraz je to verejnoprávny moderátor na správnom mieste. O 5 minút 12 má vynikajúce čísla, v nedeľu často o prsia bojujú v sledovanosti s reláciou Na telo Michala Kovačiča na Markíze. Nemám najmenší dôvod do relácie pichať. Takíto moderátori nerastú na strome.“

Matovičove ataky voči novinárom sú nehodné, ale oproti 90. rokom je to malinovka, vraví nová riaditeľka spravodajstva RTVS. „Keď vás dva roky sleduje SIS, vyhodí vás Mečiar a na titulnej strane novín o vás píšu, že ste agent CIA, tak si zvyknete. No nie je to hodné slovenského politika v roku 2022. Už sme sa mali niekam posunúť a takéto veci mať vyriešené,“ myslí si Mária Hlucháňová.

Volať Čarnogurského k Rusku je nonsens, RTVS na vojnu reagovala polotovarom, vraví v rozhovore nová šéfka správ RTVS Mária Hlucháňová. „Mnohí odborníci na rovinu od januára hovorili, že vojna bude. Aby sa na to spravodajstvo RTVS vôbec nepripravovalo, nemalo záložný plán na takýto scenár, to považujem za obrovské zlyhanie.“

Mária Hlucháňová. Foto N - Tomáš Hrivňák

Štvorica bývalých redaktorov vyhrala súd s RTVS. Verejnoprávne médium žalovali bývalí redaktori Matúš Baňovič, Kristián Čekovský (dnes poslanec), Jana Masárová (dnes Alexová) a Matúš Dávid (súčasný hovorca ministerstva zahraničných vecí) pre náhle ukončenie zmluvy počas konfliktu redakcie s vedením RTVS na jar 2018.

Logo vo farbách dúhy bolo na stránke RTVS len niekoľko hodín, píše O médiách. „Ešte v piatok večer RTVS zmenila logo vo farbách dúhy na čistočierne a obmedzila možnosť pridávať k logu komentáre. Z časovej osi RTVS odstránila nielen fotku pôvodného dúhového loga, ale aj status, ktorým ho uviedla.“

Rada a manažment RTVS žiadajú o zvolanie mediálneho výboru parlamentu k financovaniu RTVS. „Dlhodobé podfinancovanie spolu s rastom energií a zavádzaním nových, finančne nekrytých povinností dostali RTVS na pokraj ekonomického prežitia,“ hovorí predseda Rady RTVS Igor Gallo.

Herec Marek Ťapák začal spolupracovať s dezinformačným webom Infovojna. Bývalý programový riaditeľ RTVS a hlas upútaviek Rádia Regina bude mať nový projekt s názvom Prebúdzanie ducha, v ktorom chce prinášať príbehy, zamyslenia a podobenstvá. V utorok vystúpil na protivládnom proteste, ktorý organizoval Smer. (o mediách)

Do spravodajského tímu RTVS prichádza z Markízy novinár Patrik Herman. Pracovať bude ako moderátor, zapojí sa do vzdelávania nových redaktorov a moderátorov a podieľať sa bude aj na charitatívnych projektoch.

Bývalý riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník bude pôsobiť ako odborný pracovník v Českom rozhlase. Podľa hovorcu ČRo má byť súčasťou jeho práce vytváranie analýz a podkladov, ktoré manažment využije pri strategickom rozvoji rozhlasu. (o médiách)

RTVS koncom novembra ukončí vysielanie Trojky, dôvodom je šetrenie. Časť jej obsahu sa presunie na Dvojku, informuje MediaBrífing.

Ministerstvo kultúry zatiaľ neplánuje rušiť koncesionárske poplatky, aby tak znížilo finančnú záťaž občanov v čase inflácie. „Zrušenie týchto poplatkov by znamenalo zníženie finančnej záťaže pre občanov len naoko, keďže chýbajúce finančné prostriedky by zaplatili všetci daňoví poplatníci prostredníctvom štátneho rozpočtu,“ uviedlo ministerstvo kultúry.

SaS navrhuje zrušiť koncesionárske poplatky a nahradiť ich príspevkom zo štátneho rozpočtu. Poslanci Marián Viskupič a Roman Foltin navrhujú zrušiť úhrady „ako osobitnú finančnú záťaž občanov i podnikateľskej sféry, ktorá ide nad rámec ich daňového a odvodového zaťaženia“.

Novou šéfkou televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS sa stala Andrea Fajnorová. V minulosti pôsobila okrem verejnoprávnej televízie aj v TV Markíza. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS zmenu oznámil Ľuboš Machaj.

RTVS začne od septembra vysielať nový dokumentárny seriál ŠTB: Prísne tajné. Ide o prvé komplexné audiovizuálne dielo zaoberajúce sa pôsobením ŠTB na Slovensku, ktoré vzniklo pod dohľadom veľkej skupiny expertov.

Zuzana Ťapáková nastúpi na pozíciu riaditeľky sekcie marketingu RTVS od utorka 16. augusta. Telerozhlas to potvrdil v tlačovej správe. Nový riaditeľ Ľuboš Machaj o nej povedal, že je „človek, ktorý sa ako jeden z mála na slovenskom trhu vyzná v televíznej štruktúre, dokáže zhodnotiť výtlak jednotlivých formátov“.

Novou riaditeľkou marketingu a komunikácie RTVS bude podľa riaditeľa Ľubomíra Machaja „na 90 percent“ bývalá riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková. „Je len veľmi málo ľudí, ktorí ovládajú štruktúru vysielania tak dobre ako ona,“ povedal Machaj pre Plus 7 dní.

RTVS uzavrela zmluvu v hodnote takmer sedem miliónov eur na rekonštrukciu osvetlenia budovy SRo na Mýtnej ulici v Bratislave. Náklady poskytne dodávateľ, RTVS mu bude prostriedky refundovať v splátkach, ktoré sa budú odvíjať od reálnej úspory na energiách.

Končiaci riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník sa lúči s vedením telerozhlasu. Za svoj neúspech označil, že nedokázal politické elity presvedčiť, aby sa koncesionárske poplatky zvýšili, a že neustál tlak na oslobodenie dôchodcov od koncesií. Tento krok presadila v minulom volebnom období SNS.

Nový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj potvrdil, že šéfkou spravodajstva sa stane Mária Hlucháňová, ktorá v minulosti kandidovala za KDH a pomáhala Pavlovi Hrušovskému s kampaňou.

Tento rok diskutovalo v relácii Do kríža na RTVS len päť žien, no muži boli pozvaní až 63-krát. „Ak poskytujete ženám len 7-percentný priestor, zaručene robíte niečo zle,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Favoritka nového riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja na šéfku spravodajstva pracovala pre bývalého predsedu KDH Pavla Hrušovského. Novinárka Mária Hlucháňová mu radila v prezidentskej kampani, v minulosti za KDH aj kandidovala. Bývalému riaditeľovi spravodajstva Vahramovi Chuguryanovi prácu pre politikov redaktori RTVS vyčítali.

Pavol Hrušovský a jeho poradkyňa Mária Hlucháňová počas prezidentskej kampane v roku 2014. Foto - TASR

Ak by OĽaNO podporilo niekoho iného ako Ľuboša Machaja, zvýšili by sa šance na znovuzvolenie Jaroslava Rezníka, myslí si Kristián Čekovský. „Pri ktoromkoľvek inom kandidátovi by sme riskovali, že nezískame plnú podporu hnutia OĽaNO, ale ani ďalších koaličných poslancov,“ vysvetľuje šéf mediálneho výboru.

Voľba Machaja za šéfa RTVS je dobrou správou, ale nie je to vzkriesenie koalície, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa vzájomné odcudzovanie zastavilo. Vidieť tak dnešné hlasovanie je ilúziou.“

Končiaci riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník plne rešpektuje výsledky voľby a označil ju za legitímnu. „Novému riaditeľovi gratulujem a držím vo funkcii palce, aby sa mu podarilo presadiť vízie, ktoré si vo svojom projekte stanovil,“ vyhlásil.

Klub OĽaNO sa bude zaoberať vlastnými poslancami, ktorí „využili neprítomnosť SaS na koaličných radách na rozvíjanie niektorých svojich politických zámerov“. Povedal to jeho predseda Michal Šipoš po otázke na to, že v prvom kole voľby riaditeľa RTVS hlasoval za Jaroslava Rezníka aj György Gyimesi.

Podľa predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša je hlasovanie o riaditeľovi RTVS dôkazom, že koalícia funguje. Za Machaja podľa neho hlasovali poslanci z demokratického spektra, za Jaroslava Rezníka „komunisti a fašisti“. Rezníka podporili prítomní poslanci Smeru, časť Hlasu vrátane Petra Pellegriniho a poslanci Republiky.

Za Ľuboša Machaja okrem poslancov koalície z OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí hlasovali aj poslanci Matúš Šutaj Eštok a Ján Blcháč z Hlasu. Podporili ho aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS) či odídenci z OĽaNO ako Romana Tabák či Ján Krošlák.

Novým riaditeľom RTVS sa podľa očakávania stal Ľuboš Machaj. Bývalý programový šéf rozhlasu z čias Miloslavy Zemkovej získal v druhom kole 89 hlasov. Súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka volilo 29 poslancov. Na zvolenie stačila nadpolovičná väčšina zo 122 prítomných poslancov.

Ľuboš Machaj. Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament práve začína voliť riaditeľa RTVS. Do druhého kola postúpili dvaja kandidáti z prvého kola, Ľuboš Machaj a súčasný riaditeľ Jaroslav Rezník. Poslanci volia na hlasovacích lístkoch, voľba je však verejná.

Rezník prehráva hru o tróny, píše Newsfilter. „Machajovo víťazstvo sa neočakávalo, situácia sa zmenila po tom, čo mu v utorok OĽaNO vyslovilo podporu. Napokon zaňho hlasovala aj Sme rodina i poslanci Za ľudí. SaS, ktorá chcela Búzu, už avizuje, že vo štvrtok sa pridajú aj oni. Na pomery koalície, ktorá je v štádiu rozkladu, ide o nadštandardný výkon.“

Podpora SaS pre kandidáta na riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja v druhom kole voľby zatiaľ platí aj po zverejnení správy, že je v osobnom bankrote. Pre stranu je Jaroslav Rezník neprijateľný. Poslanci Sme rodina, ktorí za Machaja hlasovali takisto, si informácie ešte spoločne prejdú. Druhé kolo sa uskutoční vo štvrtok.

Kandidát na riaditeľa RTVS Ľuboš Machaj je v osobnom bankrote. Dlh podľa neho súvisí s tým, že si požičal peniaze na záchranu Rádia Twist, ktoré sa neskôr premenovalo na Rádio Viva. Išlo o pôžičku v hodnote niekoľkých miliónov korún a dlžoby sa pred dvomi rokmi rozhodol riešiť osobným bankrotom.

Kto získal aké hlasy vo voľbe riaditeľa RTVS: za Rezníka bol Smer, väčšina poslancov Hlasu, poslanci Republiky, György Gyimesi z OĽaNO a trojica okolo Tomáša Tarabu. Za Machaja okrem poslancov OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí hlasovali aj nezaradení poslanci Romana Tabák, Ján Mičovský či Ján Krošlák.

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský nepredpokladá, že by hnutie do zajtrajšieho 2. kola voľby riaditeľa RTVS zmenilo názor. „Na 99 percent znovu podporíme pána Machaja,“ povedal. Za Machaja hlasovali poslanci OĽaNO a Sme rodina, vo štvrtok sa podľa šéfky klubu SaS Anny Zemanovej pridajú aj ich poslanci.

Do 2. kola voľby riaditeľa RTVS postúpili Jaroslav Rezník a bývalý programový šéf rozhlasu Ľuboš Machaj. Za Machaja hlasovalo 67 zo 137 prítomných poslancov, Rezník získal 41 hlasov. Machajovi by na zvolenie stačilo 69 hlasov. Tibor Búza získal 22 hlasov. Druhé kolo bude vo štvrtok o 11.00.

Koaliční poslanci už vedia neoficiálne výsledky voľby riaditeľa RTVS, rozprávali sa o nich nahlas v pléne Národnej rady. Podľa nich riaditeľ zatiaľ zvolený nebol, do druhého kola postupujú Ľuboš Machaj a Jaroslav Rezník. Na vyhlásenie výsledkov sa zatiaľ čaká.

Niektorí poslanci na Instagrame zverejňujú hárky zo svojej voľby riaditeľa RTVS. Vladimíra Marcinková z klubu SaS hlasovala za Tibora Búzu, tento postoj sa čaká od celého klubu. Andrej Stančík podobne ako väčšina z OĽaNO hlasoval za Ľuboša Machaja.

Parlament práve začína voliť riaditeľa RTVS. Hlasuje sa na hlasovacích lístkoch, poslanci odchádzajú do priestoru za sálou Národnej rady. Pôvodne kandidovalo osem uchádzačov, jeden z nich, Daniel Živica, sa kandidatúry vzdal.

Ani tesne pred voľbou riaditeľa RTVS, ktorá by mala v parlamente prebehnúť po 11.00, nie je jasné, či poslanci v prvom kole niekoho zvolia. Po tom, čo ho včera podporil klub OĽaNO, sa stal favoritom bývalý programový riaditeľ rozhlasu Ľuboš Machaj. Ten je prijateľným aj pre SaS a Za ľudí, čo mu dáva šancu na výhru.

Poslanci Republiky podporia v dnešnej voľbe šéfa RTVS Jaroslava Rezníka. Líder hnutia Milan Uhrík označil jeho voľbu za „najmenšie zlo“, väčšina kandidátov je podľa neho liberálne orientovaná. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných graffiti pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusyVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestry