LGBTI+

V Rusku zakazujú právne alebo chirurgické zmeny pohlavia, vláda zostaví zoznam povolených zákrokov určených na „liečbu vrodených fyziologických anomálií u detí“.

Drag priamo nesúvisí so sexuálnou orientáciou. Prejavovať sa „inak“, nosiť iné oblečenie, než sa sluší a patrí pre naše pohlavie, bolo dlho odsudzované a trestané. Drag je nielen umelecká forma zábavy, nesie v sebe aj mnoho historických konotácií, ktoré súvisia s bojom za queer rovnoprávnosť v USA. 

Keď zomrel novinár počas MS v Katare, ľudia mi písali, že ja budem ďalší, vraví reportér Adam Crafton, ktorý je gej. Na Twitteri bol terčom urážok, keď o krajine písal kriticky. „Z tohto pohľadu bol Katar veľmi náročný, obťažovanie prakticky nemalo konca,“ hovorí novinár z webu The Athletic.

Uganda schválila jeden z najprísnejších zákonov proti LGBT+ ľuďom. Za sex s ľuďmi rovnakého pohlavia, ktorí sú mladší ako 18 rokov, v krajine po novom hrozí až trest smrti. Za „propagáciu homosexuality“ hrozí 20-ročné väzenie. (reuters)

Zuzana Čaputová je s prvými týždňami úradníckej vlády spokojná. „Som v priebežnom kontakte s pánom premiérom. Mám z toho dobrý pocit. Som rada, že sa im darí odolávať politickým atakom a snahám vtiahnuť ich do politického boja,“ povedala.

Mladý český filmár Radek Ševčík hovorí, že Česko je konzervatívne ako Slovensko, akurát tam tieto postoje nevychádzajú z viery a o manželstvách pre páry rovnakého pohlavia sa aspoň diskutuje. „Sme prosto východná Európa a strašne nevzdelaná spoločnosť. Hnevá ma to.“

Režisér dokumentu o útoku pred Teplárňou si začal uvedomovať, že je gej, keď mal zhruba šestnásť rokov. Ako prvému sa zdôveril so svojou orientáciou otcovi. „Bola to vtipná situácia. Práve jedol guláš, keď som vyslovil, že som gej. On na to len povedal ,ja som si to myslel‘ a jedol ďalej,“ opisuje Radek Ševčík.

Pred pol rokom som požiadal svojho partnera o ruku, pritom na verejnosti sa bojím držať sa s ním za ruky, hovorí 23-ročný Radek Ševčík v krátkom filme Otrávená studňa, ktorý režíroval. So snúbencom pochádzajú z Moravy, do Bratislavy sa prisťahovali pred dvoma rokmi. „Základný prehľad o tunajšej situácii LGBTI+ ľudí sme mali, no zaskočila nás politická kultúra.“

Radek Ševčík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vláda stiahla z parlamentu návrh riešení životných situácií nezosobášených párov. Ako dôvod uviedla, že nie je adekvátnym a plnohodnotným riešením pre LGBTI+ ľudí.

V Maďarsku nebude možné udávať LGBTI+ rodiny. Parlament po vete prezidentky Katalin Novákovej vypustil túto možnosť z nového zákona o whistlebloweroch. Podľa vlády preto, aby čím skôr uzavreli konanie o porušení práva EÚ. (napunk)

Rumunsko porušuje ľudské práva, keď nemá žiadny právny inštitút pre spolužitie párov rovnakého pohlavia, uviedol Európsky súd pre ľudské práva. Sudcovia poukázali aj na to, že uzákonenie registrovaného partnerstva či inej formy spolužitia párov toho istého pohlavia nijako nepoškodzuje práva heterosexuálnych párov uzatvárať manželstvo.

Republikáni v Nebraske schválili zákaz potratov po 12. týždni tehotenstva a aj obmedzenia na procedúry pomáhajúce mladým trans osobám. Guvernér Nebrasky Jim Pillen návrh prakticky určite podpíše, takže sa v USA rozširuje skupina štátov, ktoré pristúpili k obmedzeniu možnosti ukončiť tehotenstvo.

Florida zakazuje pre mladých trans ľudí zdravotnú starostlivosť spojenú so zmenou pohlavia. Stala sa tak ďalším americkým štátom, kde politici Republikánskej strany toto opatrenie presadili.

Násilie voči LGBTI+ ľuďom v Európe a Strednej Ázii narastá, konštatuje výročná správa organizácie ILGA-Europe, podľa ktorej rastie počet aj intenzita násilných činov. Slovensku patrí v rebríčku rovnosti spomedzi 49 krajín 30. miesto. (euractiv)

Mária Kolíková, Lucia Plaváková a Monika Kozelová sa s iniciatívou Inakosť obrátili na Ústavný súd, aby primal parlament, aby uznal párom rovnakého pohlavia právo dôstojne žiť. „Viacnásobné snahy a návrhy k životným partnerstvám v Národnej rade zlyhali,“ hovorí Kolíková.

Dokument režisérky Sone G. Lutherovej Štastný človek má za sebou svetovú premiéru na festivale v Toronte. Zachytáva proces tranzície grafického dizajnéra a amatérskeho spisovateľa Marvina Horvata a každodenný život jeho česko-slovenskej rodiny žijúcej vo Švédsku. Slovenská premiéra je naplánovaná na september.

Veľké firmy vyzývajú na zlepšenie práv LGBTI+ ľudí na Slovensku. Upozorňujú, že intenzita násilia a nenávistných prejavov, ktoré sa po vlaňajšom teroristickom útoku pred Teplárňou ešte stupňujú, majú negatívny vplyv na psychické a všeobecné zdravie zamestnancov.

Prezidentka si pripomenula Medzinárodný deň boja proti homofóbii a transfóbii. „Mrzí ma, že aj po tom všetkom, čo sa stalo, stále mnoho ľudí zažíva ponižovanie a útoky. Obávajú sa, že v predvolebnej kampani budú ešte väčším terčom,“ upozorňuje.

Floridský guvernér Ron DeSantis podpísal zákon, ktorý zakazuje štátnym univerzitám financovať programy diverzity, rovnosti a inklúzie, zároveň obmedzuje možnosť pri výučbe diskutovať o rase. (washington post)

Dieťa vie, či sa cíti ako chlapec alebo dievča, už v druhom alebo treťom roku života, hovorí psychiater Michal Patarák. Podľa neho treba deti nechať slobodne sa prejaviť také, aké sú. V rozhovore hovorí aj o tom, čo dnes prežívajú jeho transrodoví pacienti. „Cítia veľkú obavu. Hovoria o tom, že ak takéto tlaky budú silnieť, tak sa presťahujú mimo Slovenska.“

Každá jedna transrodová osoba v mojej ambulancii má strach, s čím prídu politici, hovorí psychiater Michal Patarák. Rodový nesúlad a tranzície podľa neho nespadli z nebies a na Slovensku s nimi pracujú už roky. V rozhovore tiež vysvetľuje, či vníma konflikt medzi prácou a vierou, a hovorí aj o prípadoch, keď sa človek rozhodne tranzíciu prerušiť.

Parlament posunul do druhého čítania zákon, ktorý upravuje niektoré práva nezosobášených párov. Za bolo 72 zo 137 prítomných poslancov. Ide o reakciu na útok na Zámockej, no LGBTI+ aktivisti zmenu kritizujú. Nedáva možnosť dediť a ani mať bezpodielové spoluvlastníctvo.

Vojtech Klinec má 19 rokov a nahral pesničku Detviansky sen, v ktorej otvorene spieva o tom, čo prežíva tínedžer v malom meste, ktorý je queer Róm. „Detva je až príliš konzervatívne malé mesto. Mnoho ľudí sa rozhodlo ignorovať moju existenciu, niektorí sa mi začali posmievať, niekoľko vzdialených členov mojej rodiny prestalo so mnou komunikovať,“ hovorí.

Mimovládky varujú, že novela nadačného zákona zavádza súkromné nadácie, ktoré pomôžu zakryť majetok oligarchom, no deje sa tak pod zámienkou pomoci LGBTI+. Už raz neprešla vládou; teraz sa objavila ako poslanecký návrh Miloša Svrčeka (Sme rodina) a Anny Andrejuvovej (OĽaNO).

Skupina europoslancov zaslala list Národnej rade, v ktorom kritizuje návrhy ohrozujúce práva transrodových ľudí. Znepokojenie vyjadrili aj v prípade obmedzenia potratov. „Ženy na Slovensku musia každých šesť mesiacov čeliť hrozbe straty svojich práv,“ uvádza sa v liste.

Parlament bude až budúci týždeň v stredu hlasovať o zavedení inštitútu takzvaného dôverníka, ktorý má zlepšiť podmienky pre nezosobášené páry aj pre páry rovnakého pohlavia. Poslanci si to odsúhlasili na základe procedurálneho návrhu Milana Vetráka z OĽaNO.

Parlament začal rokovanie o vládnom návrhu na zriadenia inštitútu dôverníka, ktorý má zlepšiť podmienky pre nezosobášené páry a aj pre páry rovnakého pohlavia. LGBTI+ ľudia však tento návrh kritizujú, keďže nejde o registrované partnerstvá.

Igor Matovič na tlačovej besede odmietol, že by na utorňajšom proteste za práva transrodových osôb provokoval. Tvrdí, že len odpovedal na otázky redaktorke Refresheru, keď sa mu jeden z účastníkov pochodu začal vyhrážať zabitím, po čom si Matovič začal incident natáčať na telefón.

Anglikánska cirkev odkázala veriacim, ktorí nežijú v žiadnom partnerskom vzťahu, že aj Ježiš bol single a ich životný model považuje za rovnoprávny s inými. „Anglikánska cirkev už pred dvadsiatimi rokmi povolila sobáše rozvedeným ľuďom a dáva aj požehnanie gejským a lesbickým párom. To všetko robí v mene lásky a pre rodinu,“ píše Jana Shemesh.

Ugandský parlament schválil návrh zákona proti homosexuálom, ktorého súčasťou sú viaceré prísne tresty. Prezident Yoweri Museveni po protestoch západných vlád vyzýval na jeho prepracovanie a teraz ho môže vetovať.

Igor Matovič sa dostal pred parlamentom do konfliktu s časťou protestujúcich, ktorí v Bratislave zorganizovali protest proti novele o rodných číslach komplikujúcich život transrodovým ľuďom.

Igor Matovič na demonštrácii. Foto - Šimon Kern

Do rozhodovania expertov o transrodových ľuďoch zasahovali politici, povedali Denníku N viacerí ľudia, ktorí boli pri tomto procese. Na zasadnutie odbornej komisie prišla vlani na jeseň aj poslankyňa OĽaNO Lucia Drábiková. Ona hovorí, že ju tam prizval premiér Eduard Heger. Úrad vlády to popiera a odpovedá, že poslankyňu tam chcelo OĽaNO.

Poslanci z OĽaNO a Sme rodina chcú, aby zmena pohlavia nebola uvedená ako možný dôvod zmeny mena. Žiadajú to v pozmeňujúcom návrhu k zákonu o mene a priezvisku. Návrh sa bude prerokúvať na schôdzi, ktorá sa začne na budúci utorok.

Učiteľka z brnianskeho gymnázia útočí na queer študentov a vystupuje proti potratom. O vzťahu transrodového páru napísala anonymný článok, oni sa v ňom však spoznali. Keď Robin svojej angličtinárke napísal, že je trans a rád by sa na súťaž zapísal pod novým menom, poslala mu tip na stránku, kde ľudia tranzíciu ľutujú. Neskôr študentov odhovárala od toho, aby používali Robinovo nové meno.

Ukrajinské sily sa zhromažďujú v Zaporižskej oblasti, tvrdí tamojší okupačný predstaviteľ Vladimir Rogov. Podľa neho sa v oblasti mesta Huľajpole momentálne nachádza 12-tisíc ukrajinských vojakov. Tvrdenia nie je možné bezprostredne overiť.

Diskusie o tranzícii spôsobujú, že matriky svojvoľne prestávajú vydávať nové rodné čísla. „Niektorý úrad uzná potvrdenie od lekára či lekárky, v ktorom sa jasne uvádza, že zmena pohlavia bola plne indikovaná, je nezvratná a nemenná, no iný matričný úrad ho neuzná. Kým sa celá téma nespolitizovala, legislatívu a lekárske potvrdenia matriky plne rešpektovali,“ hovorí poradkyňa Zara Kromková.

Foto N - Peter Lázár

Maďarská prezidentka Katalin Nováková vetovala zákon, ktorý zavádzal možnosť udávať LGBTI+ rodiny. Podľa agentúry DPA je to prvýkrát od roku 2010, keď sa v Maďarsku hlava štátu vymedzila proti zákonu zásadnému pre konzervatívnu vládu Viktora Orbána.

Všetci potrebujeme hlavne rešpekt a byť ľúbení, hovorí Soňa G. Lutherová, ktorá nakrútila intímny rodinný príbeh o tranzícii. Dokument Šťastný človek bude mať 1. mája svetovú premiéru na Hot Docs Festival, do našich kín príde v septembri.

Soňa G. Lutherová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Republikáni v Snemovni reprezentantov USA odhlasovali zákaz účasti transrodových žien a dievčat v ženských športoch. Zákaz sa vzťahuje na súťaže spojené so školami naprieč USA. Opatrenie nemá šancu na schválenie v demokratmi kontrolovanom senáte a zapadá do vlny krokov republikánov proti právam transrodových osôb v jednotlivých amerických štátoch. (cnn)

Jakub Jankto už v tejto sezóne nebude hrať za Spartu Praha. Dôvodom je incident, keď sa počas cestnej kontroly odmietol podrobiť testu na drogy. „V priebehu uplynulého roka sa okolo mňa nakopilo toľko vecí, že je lepšie myslieť na svoje zdravie,“ povedal český futbalista, ktorý v polovici februára spravil coming-out.

Na Floride schválili zákaz výučby o sexuálnej orientácii a rodovej identite vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Na žiadosť guvernéra amerického štátu Rona DeSantisa tak rozšírili úpravu, ktorá pôvodne zakazovala túto výučbu na škôlkach a v prvých troch ročníkoch základnej školy. (ap)

Ľudia na Slovensku podľa prieskumu Profesie.sk na pracovisku najmenej akceptujú ľudí LGBTI+. Desatina zamestnancov má skúsenosti s rôznymi formami diskriminácie v práci, najčastejšie pre vek, názory a pohlavie.

Iniciatíva Ide nám o život vraví, že Hegerova vláda za pol roka od teroristického útoku na Zámockej ulici naplnila len jednu jej požiadavku. Zástupcovia iniciatívy zároveň varujú, že ak by premiér zrušil odborné usmernenie o zjednotení medicínskych postupov, transrodoví ľudia by boli opäť vystavení núteným sterilizáciám.

Naživo: Iniciatíva Ide nám o život pol roka po vražde na Zámockej o hroziacom zrušení štandardov pre tranzíciu

Maďarsko prijalo ďalší homofóbny zákon, ľudia majú nahlasovať dúhové rodiny. Maďarský parlament prebral európsku smernicu o ochrane whistleblowerov tak, že do nej vložil aj nahlasovanie LGBTI+ rodín. Zákon ráta aj s online formulárom, ktorým budú môcť ľudia anonymne oznamovať ich existenciu. (euractiv)

Poslanec Smeru Blanár kritizuje, že oficiálne zahraničné návštevy si chodia uctiť pamiatku zavraždených Matúša Vankuliča a Juraja Horvátha na Zámockú ulicu v Bratislave. Prezidentke Čaputovej vyčítal, že zahraničných hostí radšej nevodí na pamätník Slavín.

Vláda schválila návrh riešení životných situácií nezosobášených párov. Ide o reakciu na útok na Zámockej, no LGBTI+ aktivisti zmenu kritizujú. Nedáva párom možnosť dediť a ani mať bezpodielové spoluvlastníctvo. O deťoch by rozhodoval súd a partner či partnerka by ich ani nemali zapísané v dokladoch.

V Maďarsku bude možné udávať ľudí, ktorí spochybňujú ústavou určenú úlohu manželstva a rodiny. Poslanci to schválili v zákone, ktorým zároveň zaviedli podávanie anonymných podnetov pri podozrení z korupcie. Takúto zmenu si vyžaduje EÚ.

K žalobe na Maďarsko za homofóbny zákon sa pridal historický počet krajín, Slovensko v zozname chýba. Orbánovu vládu žaluje 15 krajín EÚ, eurokomisia aj europarlament v súvislosti s kontroverzným zákonom proti LGBTI komunite. Súd bude prvýkrát rozhodovať, či zákonom porušila základné hodnoty EÚ ako také. (euractiv)

Nemecko a Francúzsko sa pripájajú k žalobe EÚ voči Maďarsku za jeho kroky proti LGBT+. Fidesz schválil predvlani zákon zakazujúci akúkoľvek prezentáciu homosexuality v školách pre deti do 18 rokov. (reuters)

Nové na Dennikn.sk

16:33Shooty: Do plaviek 16:28Psychicky narušení vrahovia, afektovaní gejovia a sekretárky bez mena. Čo robiť s programami, ktoré šíria stereotypy 16:19Čierna voda vo fontáne a prilepení aktivisti. Pomáhajú alebo škodia takéto protesty v boji proti klimatickej zmene? 16:10Či vyrastie ďalšia spaľovňa kúsok od vás, závisí aj od toho, ako dopadne tá pri Šali 15:59Väčšia akcia v Moldavsku 30 rokov nebola, kvôli štátnikom vyhlásili sviatok. Bolo to osviežujúce, vraví Ódor 15:22Zelený newsfilter: Prísnejšie emisie pre spaľovacie motory nechcú, tak čo chcú? Ako by strany znížili počet úmrtí na výfukové plyny 14:56Cháron prevážal duše bez prestávky, slovenský Styx je splavný po piatich suchých rokoch 14:18Vývoj bojov (462. deň): Najsilnejšia ruská kyberzbraň je Industroyer, vo vojne ju použili len raz 13:53Ako sa v Sovietskom zväze vyrovnali s hladomorom a čo z toho vyplýva 13:18Orbánova elitná akadémia prichádza na Slovensko, maďarská vláda jej darovala stámilióny eur 13:17Viac ako tretina mladých na Facebooku nič nezdieľa a nekomentuje, aktívnejší sú starší a ľudia s nižším vzdelaním (prieskum) 12:45Namiesto diplomacie rozpútali prestrelku. Taliban sa vyhráža Iránu, vojna však zatiaľ nehrozí 12:37Verejná doprava v USA je katastrofa, hovorí český reportér, ktorý tam prežil šesť rokov 12:06Ako to číta Ivan Mikloš: Hrá sa o čas. A Putin ho má viac 11:58Skutočný stavebný boom sa v Petržalke začne, keď dokončia meškajúcu električku (+veľký prehľad zmien) 11:32Odišli tí, ktorí generovali napätie, stranu to môže posilniť, hovorí predseda Aliancie Krisztián Forró 10:07Traja Česi ponuku z KHL odmietli, Podkonický to prijal a Slovan mu ešte aj zatlieskal 09:24Ukrajinská autorka Kateryna Jehoruškina: Jednou z príčin vojny sú slová, významy a rozprávania 08:41Srvátkové nápoje nepotrebujete. Aj bez nich zrejme prijímate dostatok bielkovín 08:36S vnúčatami sa rozpráva o Taylor Swift. Mozgy „superstarcov“ starnú pomalšie, ukazuje výskum 08:31Hlavne ho nedávajte do chladničky. Ako skladovať chlieb a čomu sa pri tom vyhnúť 08:28Začína platiť najväčšia súdna reforma. Pozrite sa, čo sa mení a aký súd bude vo vašom meste 07:20Off the Ice: Adin Hill ukončil éru brankárskych jednotiek 07:16Finále Európskej ligy: Mourinho sa takmer pobil a nakoniec hodil svoju medailu do davu 07:10Rogera Watersa vyšetrujú za propagáciu nacizmu. Tvrdí, že je len naďalej odporcom totalitných režimov 07:00Ak by Ramsay zostal, bol by som rád, hovorí Adam Sýkora, ktorý na MS chýbal 06:23Ekonomický newsfilter: Zachraňovanie domácností sa elektrárňam vypomstilo, spadli do gigantickej stratyVčera 21:49Tragické štyri minúty na MS, ktoré ukázali realitu slovenskej futbalovej dvadsiatkyVčera 20:30Newsfilter: Fico skúša vyhrať voľby fantazmagóriamiVčera 20:10Turecký novinár, ktorý musel ujsť pred Erdoganom: Európa doplatí na to, že mu ustupuje