LGBTI

Turecká polícia násilím zasiahla voči účastníkom pochodu gay pride v Istanbule a zadržala stovky demonštrantov.

„Ďakujem za vašu občiansku odvahu,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová moderátorovi TA3 Richardovi Dírerovi, ktorý sa pred dvoma týždňami v televízii priznal, že je gej, a skritizoval poslanca Gyimesiho (OĽaNO), ktorý chce zakázať dúhové vlajky na úradoch.

Varšavský pochod za práva komunity LGBTI bol venovaný aj podpore Ukrajiny, zúčastnili sa na ňom desaťtisíce ľudí. Organizátori pochodu Kyiv Pride, ktorý sa tento rok nekoná, sa poďakovali poľskej komunite za to, že do svojho sprievodu prizvali aj ukrajinských LGBTI aktivistov.

Nórsko v reakcii na nočný útok pri bare v Osle zvýšilo stupeň ohrozenia terorizmom na najvyšší piaty stupeň. Páchateľ bol bezprostredne po čine zadržaný. Pri streľbe zomreli dvaja ľudia a najmenej 21 bolo zranených. (ap)

Vo Varšave sa v sobotu uskutoční spoločný poľsko-ukrajinský Pride. Účastníci budú pochodovať na podporu LGBTI komunity a za ukončenie vojny na Ukrajine, podľa organizátorov je cieľom pochodu brániť slobodu a rovnosť. (guardian)

Nórska polícia vyšetruje nočnú streľbu pri gay bare v Osle ako teroristický čin. V meste sa mal dnes konať sprievod za práva LGBTI komunity, usporiadatelia ho ale na odporúčanie polície zrušili.

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenie pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí. Útok sa odohral pri bare London Pub, ktorý je obľúbený medzi príslušníkmi komunity LGBTI. Podozrivého polícia zadržala neďaleko miesta činu.

V Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkých, teda aj pre páry rovnakého pohlavia. Väčšina Čechov je podľa prieskumov za, poslanci však váhajú. Ľudia, ktorí uzavrú len registrované partnerstvo, majú menej práv ako manželia.

Strana SaS a niekoľko poslancov OĽaNO z okien vyvesili dúhové vlajky. Protestujú tak proti návrhu na zákaz dúhových vlajok, o ktorom sa má dnes rokovať. Dúhová vlajka visí z okna sídla SaS aj z okien kancelárií poslankyne Vladimíry Marcinkovej (SaS), Andreja Stančíka (OĽaNO) a Kristiána Čekovského (OĽaNO).

Shooty: Ilegálna rodina

Moderátor by nemal v diskusnej relácii riešiť svoje vlastné problémy, ale to, že som teplý, nie je problém, hovorí v rozhovore Richard Dírer z TA3. Pred týždňom prvýkrát verejne povedal, že je gej, a spýtal sa poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho, aký má s gejmi problém. „Do nedele rána som premýšľal, či to urobím.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Japonský súd rozhodol, že neuznanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia je v súlade s ústavou. V roku 2020 podalo viacero párov žaloby na rôzne súdy v krajine s cieľom dosiahnuť uznanie manželstiev LGBTI. (afp)

Nový animovaný film Lightyear od Pixaru dostal zákaz premietanie v 13 krajinách s prevažne moslimskou populáciou. Úradom prekáža bozk medzi dvoma ženskými postavami. V mnohých moslimských krajinách je homosexualita vnímaná ako hriech. (ap)

Úrady v Saudskej Arábii odstraňujú z obchodov hračky a detské oblečenie vo farbách dúhy, pretože podľa nich podporujú homosexualitu. Dúhová vlajka je symbolom hnutia LGBTI. (čtk)

Som machiavelista, tvrdím, že politický pragmatizmus vyhráva, pretože je účinný a orientovaný na národ, povedal György Gyimesi v debate Napunk.sk v Dunajskej Strede, kde diskutoval s Ábelom Ravaszom. V Európe to podľa Gyimesiho vidí čoraz viac ľudí a orbánovský systém môže byť príkladom aj pre iné krajiny.

Moderátor Richard Dírer sa spýtal Györga Gyimesiho na dúhové vlajky. „Ja som si zobral svoje gay tričko, čo vám na nás prekáža?” spýtal sa Dírer poslanca OĽaNO. „Mohli by ste niečo urobiť aj pre našu komunitu,” tiež povedal.

Gyimesi dúhovú vlajku z VŠVU nezvesí, píše rektorka školy Bohunka Koklesová. „Vysoká škola výtvarných umení pravidelne vyvesuje dúhovú zástavu na svojich budovách. A bude tak robiť naďalej.“

Taraba s Kuffom nie sú fašisti, dúhové mimovládky vymývajú deťom mozgy, hovorí v rozhovore poslanec OĽaNO György Gyimesi. Eduard Heger je preňho menšou autoritou než Matovič. „Igor Matovič je človek, ktorý tu desať rokov veľmi vážne bojoval s mafiou. Zo septembrových 5 % urobil do februára 25. Je to človek, ktorému mnohí ľudia vďačia za svoju politickú kariéru, takže tou autoritou je práve Igor Matovič.“

György Gyimesi. Foto N - Vladimír Šimíček

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok ostro kritizuje návrh zákona poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho, ktorý chce zakázať vyvesovať dúhové vlajky na štátne budovy. Korčok upozorňuje, že sa Gyimesi spolčil s extrémistom z opozície Tarabom, s ktorým zákon predložil a „vedome ide proti koalícii, premiérovi a vlastnému poslaneckému klubu“.

Foto - FB Ivana Korčoka

Premiér Heger hovorí, že nie je v poriadku, že poslanec Gyimesi odmieta stiahnuť poslanecký návrh zakazujúci vyvesovať dúhové vlajky aj napriek jeho výzve. „Podľa toho sa zariadim,“ povedal Heger. Gyimesi návrh podáva spolu s opozičným poslancom Tarabom.

SaS bude vetovať Gyimesiho návrh, ktorý má zakázať dúhové vlajky na verejných budovách. „Ja sa hanbím, že taký návrh od koaličného poslanca zaznel. Hanbím sa, že som súčasťou koalície, kde sa toto stalo. Budeme sa o tom baviť na najbližšej koaličnej rade, kde budeme žiadať, aby sa takýto návrh stiahol, a keď nie, uplatníme si veto,“ povedala Mária Kolíková.

Úbohí heterosexuáli – jedného nemajú radi novinári, druhého možno vylúčia z klubu, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „Poslanec Gyimesi vraví, že ak by ho vylúčili z klubu OĽaNO, bol by prvým poslancom v dejinách, ktorého vylúčili pre heterosexuálnu orientáciu. Jeho mentálne dvojča Matovič si zas myslí, že novinári sú proti nemu zaujatí, lebo nie je LGBT.“

Gyimesi nebude rešpektovať premiérovu výzvu, aby stiahol svoj návrh o zákaze dúhových vlajok. „Ja si mimoriadne vážim pána premiéra aj jeho názor a hodnotovú orientáciu, ale tento návrh nestiahnem,“ povedal Gyimesi. Jeho návrh podporuje líder OĽaNO Matovič.

Igor Matovič súhlasí s návrhom zakázať vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu na štátnych budovách. Ten spoločne pripravili György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný Tomáš Taraba. Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že o tom nevedeli a že ide o porušenie pravidiel i koaličnej zmluvy.

Tisíce Poliakov sa v Gdaňsku zúčastnili na siedmom ročníku pochodu za rovnosť a proti homofóbii s heslom „My máme silu“. Podľa polície bolo na pochode okolo 7500 ľudí, prišlo aj niekoľko protidemonštrantov s ružencami. (tasr, reuters)

Poslanec Gyimesi chce spolu s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNO. Navrhujú, aby štátne úrady a školy mali zakázané umiestniť na budovách „symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“. Podľa poslanca Šeligu (Za ľudí) by tým mohli zakázať aj kresťanské kríže.

Odídenec z ĽSNS Tomáš Taraba a György Gyimesi z OĽaNO predkladajú v parlamente spoločný návrh. Chcú štátnym inštitúciám zakázať vyvesiť na budovu „symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“. Dúhovú vlajku na podporu LGBTI v minulosti vyvesila napríklad ombudsmanka. (sme)

Škótska protestantská cirkev umožní duchovným, aby v kostoloch sobášili páry rovnakého pohlavia. Ak si to však duchovní neprajú, môžu žiadosť páru odmietnuť. V hlasovaní sa na tom v Edinburghu zhodli členovia valného zhromaždenia cirkevných predstaviteľov. (bbc)

Indonézia si predvolala britského veľvyslanca za vyvesenie dúhovej vlajky v Jakarte na podporu Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii. To vyvolalo vlnu kritiky zo strany konzervatívnych moslimských skupín a politikov.

Minister zdravotníctva pozastavil platnosť usmernenia, ktoré transrodovým ľuďom umožňovalo zmeniť si rod v dokladoch aj bez kastrácie. Usmernenie má začať opätovne platiť po prijatí „štandardných terapeutických postupov“. Ich prijatie má v rukách Lengvarský a odborné komisie na ministerstve. (postoj)

Grécko zakázalo tzv. konverzné terapie na „liečbu“ homosexuality. „Tieto postupy zjavne nie sú terapiami a nie sú ani vedecky podložené,“ povedal minister zdravotníctva Thanos Plevris. (reuters)

Hovorkyňou Bieleho domu bude po prvý raz v dejinách žena čiernej pleti, Karine Jean-Pierreová. Nahradí Jen Psakiovú a bude zároveň prvou otvorene LGBTQ osobou v tejto funkcii. (ap)

O kastračných kliešťach v rukách diletantov píše vedec Vladimír Leksa. „Ako vedci odmietli hovoriť so šarlatánmi o očkovaní, nemali by s nimi diskutovať ani vo veci transrodových ľudí.“

Kanada ruší obmedzenia na darovanie krvi od gayov a bisexuálnych mužov. Namiesto toho budú všetci darcovia preverovaní, čo sa týka rizikovejšieho sexuálneho správania, bez ohľadu na pohlavie alebo orientáciu. (reuters)

Lengvarský potvrdil, že o odbornom usmernení týkajúcom sa transrodových ľudí hovoril s premiérom Hegerom. Plánuje zvolať stretnutie ľudí, ktorí majú k usmerneniu „iné odborné názory“, a zváži jeho upravenie.

Začiatkom apríla vydalo ministerstvo zdravotníctva usmernenie, podľa ktorého lekári ani matriky od transrodových ľudí pri prepise rodu v dokladoch nepotrebujú potvrdenie o kastrácii. Poslankyňa a splnomocnenkyňa pre náboženskú slobodu Anna Záborská tvrdí, že ju premiér Eduard Heger ubezpečil, že toto usmernenie minister zdravotníctva urýchlene zruší.

Poslankyňa za OĽaNO Anna Záborská kritizuje odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré transrodovým ľuďom umožňuje zmenu rodu v dokladoch aj bez kastrácie. Pripraví návrh zákona, ktorým chce platnosť tohto usmernenia zrušiť.

Nórska vláda sa oficiálne ospravedlnila homosexuálom za zákon, podľa ktorého bol až do roku 1971 pohlavný styk medzi mužmi trestným činom. V rokoch 1902 – 1950 bolo za homosexuálny pohlavný styk odsúdených 119 mužov.

V Nemecku povolili vyvesovanie dúhovej vlajky na vládnych budovách, musí však súvisieť s konkrétnym dátumom, ako sú napríklad dúhové pochody alebo výročia. Počas štátnych sviatkov ani iných dní dúhové vlajky nebudú môcť byť vyvesené. (ap, tasr)

V Maďarsku sa začali voľby do parlamentu, teda Národného zhromaždenia. Volebné miestnosti otvorili o 6.00 h. Vyše 8,2 milióna voličov rozhodne o osude 199 poslaneckých mandátov či referendovej otázke ochrany detí pred propagandou LGBTI. Zároveň sa rozhodne, či sa súčasný premiér Viktor Orbán udrží pri moci.

Dnešný Transgender Day of Visibility pripomína Nová Cvernovka v Bratislave. V rámci večera tam o 19.00 h v slovenskej predpremiére uvedú švédsky dokument Gabi a následne zahrajú Sofia Nøt a wyme.

Jamie Wallis ako prvý britský poslanec oznámil, že je transrodová osoba. V osobnom vyhlásení na Twitteri napísal, že už od detstva nie je stotožnený so svojím fyzickým pohlavím a že to už nedokáže držať v tajnosti. (čtk)

Guvernér Floridy Ron DeSantis neuznal výhru transrodovej plavkyne Lie Thomasovej na univerzitnom šampionáte, za víťazku označil druhú v poradí Emmu Weyantovú. „Florida odmieta tieto snahy zničiť ženský šport, ktoré povyšujú ideológiu nad biológiu,“ uviedol DeSantis.

Ombudsmanka Mária Patakyová hovorila o právach sexuálnych menšín, čo ju v časti spoločnosti zaškatuľkovalo. Táto téma podľa nej „prebíjala všetky ostatné a mne sa z toho kruhu nedarilo vymaniť“. Napriek tomu hovorí, že to odborne vyhodnotila správne. „Ľudsky som považovala za povinnosť túto tému uvádzať do spoločnosti,“ dodala v rozhovore.

Naozaj som sa veľmi snažil veriť tomu, že nie som gej, hovorí v rozhovore diakon Jaroslav Lorman a spomína, ako z neho „vyháňali diabla“ a ako chcel spáchať samovraždu. „Chodil som na exorcizmus 7 rokov. Môj exorcista ma duchovne viedol,“ vraví. Keď napokon urobil coming out, okamžite prišiel o prácu na pražskej teologickej fakulte.

Diakon verejne oznámil, že je gej, a prišiel o prácu na katolíckej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Jaroslav Lorman má dodnes v pamäti slová kardinála Dominika Duku: „Ak by si mlčal, dalo by sa všeličo urobiť. Ale keď si hovoril, nemáme inú možnosť.“ Rozhovor s diakonom je z knihy Filipa Titlbacha, ktorá mapuje queer súčasnosť v Česku aj za hranicami.

Jaroslav Lorman. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Guatemala sprísnila tresty za potraty a zakázala sobáše homosexuálov či výučbu o sexuálnych menšinách. „Zákon o ochrane života a rodiny“ hrozí ženám za potrat až desiatimi rokmi väzenia, doteraz to boli tri. (reuters)

Izrael zakázal tzv. konverzné terapie na „liečbu“ homosexuality. Nariadenie obsahuje aj sankcie pre tých, ktorí „sa podieľajú na tomto nebezpečnom zneužívaní mladých ľudí patriacich k LGBT komunite“, oznámil tamojší minister zdravotníctva.

Pri žiadostiach o zmenu dokladov transrodových ľudí sa matriky na Slovensku riadia starým usmernením z roku 1981, ktoré vyžaduje na zmenu dokladov potvrdenie o tom, že človek prešiel kastráciou. Komisárka pre zdravotne postihnutých Zuzana Stavrovská žiada ministra zdravotníctva, aby čo najskôr vydal nové usmernenie. Ministerstvo hovorí, že na návrhu už pracuje.

Na Kube sa začali verejné debaty o návrhu zákona, ktorý umožní homosexuálne sobáše. Podnety môže parlament zakomponovať do definitívnej verzie, ktorú budú schvaľovať ľudia v referende. (efe)

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovaniaVčera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom02.00 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až