LGBTI+

Ruský súd označil „LGBTI+ hnutie“ za extrémistické a zakázal jeho činnosť, polícia robila razie v gej kluboch po celej Moskve. „Medzi LGBTI+ ľuďmi v Rusku vládne panika. Ľudia naliehavo emigrujú. Skutočné slovo, ktoré používame, je evakuácia. Musíme sa evakuovať z našej vlastnej krajiny, je to hrozné,“ povedal Sergej Trošin, mestský poslanec v Petrohrade.

Mnohé knihy pre mladých sa venujú téme LGBTI+. „Pre generácie, ktoré prichádzajú po nás, je oveľa prirodzenejšie baviť sa o týchto témach a v knihách je to normálna súčasť príbehu,“ vraví knižná influencerka Jana Šlinská.

Ruská polícia podnikla v noci razie v gej kluboch a baroch po celej Moskve. Stalo sa to necelých 48 hodín po tom, čo najvyšší súd zakázal činnosť „medzinárodného LGBTQ+ hnutia“ na území Ruska s odôvodnením, že ide o extrémistickú skupinu.

Ruský najvyšší súd vyhlásil „medzinárodné hnutie LGBTQ“ za extrémistickú organizáciu. Rozhodnutie nadobúda účinnosť okamžite. Rozsudok znamená, že všetky LGBTQ iniciatívy môžu byť pokladané za extrémistické.

V Nepále zaregistrovali prvé manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Stalo sa tak päť mesiacov po tom, čo najvyšší súd vydal dočasné nariadenie, ktoré to umožňuje. Jedinou ďalšou krajinou v Ázii, ktorá legalizovala takéto manželstvá, je Taiwan.

Pre ministerku Dolinkovú je vládna koalícia zjavne viac ako ľudia, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa po tom, čo ministerka zrušila usmernenie k zmene pohlavia, ktorá mala uľahčiť život LGBTI+ ľuďom. Tomáš Hudák dodáva, že v záujme „stability koalície“ možno zrušíme aj gravitáciu.

Dnes sa v bratislavských kinách začína Filmový festival inakosti. „Nielen pre mňa, ale pre všetkých kvír ľudí je podstatné, aby sme sa videli v médiách, vo filmoch, v hudbe. Keď mladý človek príde do kina a nájde svoj príbeh vo filme, zistí, že nie je sám s tým, čo prežíva, a môže mu to pomôcť,“ hovorí programový dramaturg David Benedek.

Foto - Jakub Kováč

Rodové tranzície sa diali aj za komunizmu. Jedine vy viete povedať, kto ste, neexistujú žiaden test ani lekár, ktorý by vám povedal, že ste transrodová osoba, hovorí v rozhovore aktivistka Martina Bednár. (euractiv)

Video: Roman Samotný odkazuje ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej: Andrej Danko nemá dostatočnú odbornosť na rozhodovanie o zmene pohlavia. Politici si spravili terč z transrodových ľudí.

Ministerka zdravotníctva Dolinková (Hlas) odpovedala, či je správne, aby sa k medicínskym otázkam, ako je potratová tabletka či LGBTI+ otázky, pristupovalo ideologicky: „Práve z dôvodu, že úprava danej problematiky nemá byť predmetom politiky, je cieľom ministerstva zdravotníctva postupovať pri riešení odborných a medicínskych otázok striktne profesionálne, na základe vedeckých stanovísk a v zmysle platnej legislatívy.“

Zrušenie usmernenia o tranzícii kritizuje iniciatíva Inakosť aj združenie Saplinq. „Ide o vyslovene politický zásah do odborného procesu,“ hovorí o rozhodnutí ministerky Zuzany Dolinkovej Martin Macko z Inakosti.

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť SNS zruší usmernenie k zmene pohlavia. Ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu povedala, že tak urobí „v záujme deklarovania stability vládnej koalície“. Usmernenie bolo jednou z požiadaviek LGBTI+ iniciatív po vražde na Zámockej.

Herca a komika Ivana Kozáka v Pezinku surovo napadol útočník, po kopancoch do tváre skončil v nemocnici. Pre portál čas.sk povedal, že ho sledoval z jedného baru do druhého, zrejme si myslel, že je gay, a na ulici na neho zaútočil.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) tvrdí, že nemala informácie o výstave Doroty Holubovej s portrétmi LGBTI+ ľudí. Preto vraj nemohla ani výstavu zrušiť. Šimkovičová neprišla do parlamentu na hodinu otázok, aj keď jej ich poslanci adresovali.

Rakúsko dá milióny eur na odškodnenie homosexuálov, ktorí ešte pred 20 rokmi čelili diskriminácii. Krajina dekriminalizovala homosexualitu už v roku 1971, niektoré diskriminačné prvky však v zákonoch zostali a posledné z nich zrušil ústavný súd až v roku 2002.

Na Bratislavskom hrade zrušili výstavu portrétov LGBTI+ ľudí, fotografka Dorota Holubová hovorí o cenzúre. Slovenské národné múzeum argumentuje, že výstava oficiálne dohodnutá nebola.

Portréty zo série Neskrývaná láska. Foto - Dorota Holubová

V hospodárskych otázkach som liberál, ale hodnotovo som konzervatívec, povedal Ivan Korčok na mítingu v Dunajskej Strede. Dodal, že nepatrí medzi tých konzervatívcov, ktorí by hneď upálili ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Na zavedenie registrovaného partnerstva na Slovensku podľa neho dozrel čas. (napunk)

Anna Záborská občas polarizovala, chcela by som to robiť inak, vraví v rozhovore predsedníčka klubu KDH Martina Holečková. Tvrdí, že hnutie neobchoduje so Smerom, a ústavný zákaz adopcií pármi rovnakého pohlavia si nevie predstaviť. „Uvidíme, aký bude hotový návrh, ale toto nie je pomoc ľuďom, ktorá je našou prioritou. Toto sú témy, ktoré budú podsúvané možno práve preto, aby rozdeľovali opozíciu.“

Lotyšský parlament schválil partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia. Tieto civilné zväzky ľuďom poskytnú určité formálne uznanie, no menej práv ako ľuďom v prípade manželstva. Novela zákona vstúpi do platnosti v polovici roku 2024. (reuters)

Katolícka cirkev pripúšťa krst transrodových ľudí, pokiaľ to nespôsobí verejné pohoršenie. Dikastérium pre náuku viery ďalej objasňuje, že homosexuáli a transrodové osoby smú byť svedkami pri cirkevnom sobáši.

Europarlamentný výbor schválil uznanie dúhových rodín. Návrh eurokomisie musia schváliť aj všetky členské štáty, Maďarsko a Taliansko už avizovali, že sú proti. (euractiv)

Po tom, čo v Budapešti zakázali mladistvým vstup na výstavu s fotkami LGBTI+ ľudí, jej návštevnosť prudko stúpla. „Ostáva len dúfať, že štátny tajomník rezortu kultúry Štefan Kuffa tieto správy nezachytil,“ píše o kontroverznom zákaze Andrej Bán.

Maďarský minister kultúry János Csák odvolal riaditeľa národného múzea Lászlóa L. Simona. Dôvodom je výstava World Press Photo, ktorá podľa vlády šírila „LGBTI+ propagandu“. Žiadala preto, aby nebola prístupná pre maloletých.

Maďarsko zakázalo tínedžerom vstup na výstavu World Press Photo v Budapešti pre fotografie LGBT+ seniorov. Je to po prvý raz, čo sa výstava spájaná s týmto ocenením stretla v Európe s cenzúrou.

Foto - World Press Photo/Hannah Morales

Už 78-tisíc eur sa vyzbieralo na nové komunitné centrum pre LGBTI+ ľudí v Bratislave. Zbierku, ktorú vytvorila Iniciatíva Inakosť, môžete podporiť na Doniu ešte do konca dnešného dňa. „Tepláreň teraz končí a my chceme vytvoriť nové bezpečné miesto, ktoré bude niesť jej odkaz,“ píše iniciatíva.

Michal Šipoš z hnutia Slovensko (predtým OĽaNO) tvrdí, že opozičné KDH vymení zmenu volebného systému za zákon, ktorý by v ústave zakázal adopcie detí. „Fico chce nalákať kolegov z KDH na to, že dá do ústavy, aby homosexuáli nemohli adoptovať deti, a oni mu pomôžu zmeniť volebný systém. Podľa mňa takáto debata je a čas ukáže, či som mal pravdu,“ povedal.

Zuzana Čaputová povedala, že slovenskú spoločnosť by nijako nepoškodilo, ak by politici schválili registrované partnerstvá. „Tento inštitút funguje v mnohých iných krajinách a nespôsobil tam žiadnu devastáciu spoločnosti,“ uviedla.

Šéf LGBTI+ organizácie európskych ľudovcov Fredrik Saweståhl kritizuje KDH za homofóbne vyjadrenia a avizuje, že na novembrovom stretnutí frakcie otvorí otázku konania slovenských strán. (euractiv)

Poslanec PS Tomáš Hellebrandt zložil sľub s pripnutou dúhovou stužkou na saku. V minulosti aj iní poslanci dávali pri skladaní sľubu najavo svoje politické postoje.

Japonský najvyšší súd rozhodol, že požiadavka operácie kvôli oficiálnej zmene pohlavia je protiústavná. Postoj krajiny v tejto záležitosti bol dlhodobo terčom kritiky medzinárodných organizácií.

Väčšia inklúzia LGBTI+ ľudí by mohla výrazne prospieť aj slovenskej ekonomike, hovorí štúdia organizácie Open for Business.

Iniciatíva Inakosť vytvorila zbierku na nové komunitné centrum pre LGBTI+ ľudí v Bratislave. Doteraz sa vyzbieralo vyše 58-tisíc eur. „Tepláreň teraz končí a my chceme vytvoriť nové bezpečné miesto, ktoré bude niesť jej odkaz,“ píše iniciatíva.

Ráno s NHL: Hoci Juraj Slafkovský proti Washingtonu nebodoval, dostal pochvalu za to, ako sa zlepšil v súbojoch – získal jednu presilovku. Udalosťou noci bolo, keď Travis Dermott porušil dúhový zákaz.

Rakúsko odškodní a rehabilituje homosexuálov, ktorí boli po roku 1945 pre svoju sexuálnu orientáciu nespravodlivo odsúdení. Oznámila to ministerka spravodlivosti Alma Zadič.

Aké práva sú homosexuálom odopierané? Upaľujú vás na námestiach? Niekto vás kántri? napísala kedysi Martina Šimkovičová. Veľkou témou možnej ministerky kultúry je aj nelegálna migrácia. Pre zdieľanie nenávistných statusov o utečencoch ju aj prepustili z Markízy.

Milan Majerský pripúšťa, že ak Smer navrhne ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi, podporí ho. Predseda KDH priznal, že Robert Fico mu o adopciách rozprával na osobnom stretnutí po voľbách.

V bratislavskej Novej Cvernovke je dnes večer oslava medzinárodného dňa coming-outu. Vystúpia Vojtik, bielorusko-slovenský kvintet Vsesvit, Kristie Kardio, Laura Plis, Vesnu a Trevor Horny.

Tisíce ľudí zaplnili Zámockú, aby si pripomenuli Juraja a Matúša a vyjadrili kvír ľuďom podporu v ťažkých časoch. „Prechádzame obdobím, ktoré je čoraz temnejšie, na ktoré sme sa nedokázali pripraviť. Nemôžeme však zabúdať na to, že týmto obdobím vieme prejsť, ak budeme držať spolu,“ povedal v príhovore Roman Samotný.

Foto N - Vladimír Šimíček

Motiváciou útoku pred Teplárňou bola podľa premiéra Ľudovíta Ódora nenávisť, ktorá pramení z predsudkov a je poháňaná jazykom, ktorý používajú aj niektorí politici. Vyhlásil to na spomienkovom podujatí na zaplnenej Zámocej ulici v Bratislave.

Foto N - Vladimír Šimíček

Najhrubší prejav cynizmu, neľudský a odporný krok, reagujú študenti na esejistickú súťaž Právnickej fakulty UK. V deň výročia útoku na Zámockej vyzvala študentov, aby sa zapojili do súťaže na tému Registrované partnerstvá na Európskom súde pre ľudské práva – možnosti (a limity) konzervatívnej odpovede na rozsudky. Organizuje ju Inštitút Ladislava Hanusa.

Môj vzťah k viere je stále taký istý, pretože ja verím v Boha, ktorý má rád všetkých, a stále nerozumiem nenávisti, ktorú produkujú niektorí kresťania, vraví Radka Trokšiarová z Teplárne rok po teroristickom útoku. V rozhovore hovorí, čo by jej pomohlo, keď ako mladá zistila, že je kvír, ako spomína na Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča a prečo nestráca nádej.

Na ministerstve spravodlivosti, ktoré vedie bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová, vyvesili dúhovú zástavu. Stalo sa tak na 1. výročie teroristickej vraždy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča na Zámockej ulici v Bratislave.

Na ministerstve spravodlivosti vyvesili dúhovú zástavu. Foto N - Miro Kern

Bilbordy boli pre mňa extrémne bolestivé, vyjadrenia ešte viac, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne o anti-LGBTI+ vyjadreniach politikov v predvolebnej kampani. „Tí politici naozaj môžu byť radi, že neprišli o niekoho blízkeho. Takisto môžu byť radi, že im niekoho nezastrelili pred očami,“ vraví v rozhovore rok po teroristickom útoku.

Je úlohou nás všetkých kultivovať spoločenskú debatu, aby k takému útoku ako pred Teplárňou už nikdy nedošlo, uviedol šéf českej diplomacie Jan Lipavský. „Pred rokom boli v Bratislave zavraždení dvaja ľudia, ďalšia žena len tesne unikla smrti. Nikto z nich sa ničím neprevinil. Boli sami sebou, večer trávili v podniku otvorenom všetkým bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.“

Keby sme mali na Slovensku rovnaké práva, mohli by sme tu pomáhať ešte viac,“ hovorí Anna Symington-Maar, ktorá má s manželkou syna a v júli sa im narodili dvojičky. Hoci sú v rodných listoch svojich detí zapísané obe, slovenská legislatíva Annu aj tak nepovažuje za druhého rodiča a zákonnú zástupkyňu.

Anna Symington Maar. Foto - Dorota Holubová

Nenávistných prejavov proti LGBTI+ je na Slovensku niekoľkonásobne viac ako pred rokom, povedal Roman Samotný na výročie teroristického útoku pred Teplárňou. „Čo je horšie, životy LGBTI+ ľudí sa stali terčom politickej kampane,“ uviedol. Nesplnené zostali aj požiadavky na zlepšenie životnej situácie kvír ľudí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Dnes je výročie teroristického útoku pred LGBTI+ barom Tepláreň, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Pred Teplárňou bude o 10.00 h tlačovka iniciatívy Ide nám o život, ktorá vznikla v reakcii na útok, a o 18.30 h sa tam uskutoční spomienkové podujatie. Z dôvodu príprav je Zámocká ulica celý deň uzavretá pre autá.

Chvíľu sme mali nádej, potom prišla nenávisť, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne rok po útoku. „Dúfala som, že rok po útoku na Tepláreň budeme oslavovať nejaký úspech, že sa podarilo konečne niečo dobré a konečne môžeme aj my mať nejaké práva, lebo sme ľudia. Nemyslela som si, že to dopadne takto, ako to dopadlo. Nič sa nepohlo,“ vraví v rozhovore.

NHL pred novou sezónou zakázala dúhové pásky na hokejkách a dúhové dresy počas rozcvičky. Vedenie ligy tak reagovalo na skutočnosť, že v minulom ročníku si niektorí hokejisti odmietli obliecť dúhové dresy na podporu LGBTI+ ľudí.

LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Zámockej nemôžu cítiť bezpečnejšie a nádej im nedali ani výsledky volieb. „Kampaň s nechutným napádaním LGBTI+ ľudí, s ‚džendžerovou‘ agendou, s freudovským prerieknutím o ‚pliage‘ so strašením o 72 pohlaviach a o tom, ako vám do školy odíde syn a vráti sa z nej dcéra, naznačila, ako málo sa zmenilo,“ píše Jana Shemesh.

Nové na Dennikn.sk

17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove) 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa) 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň? 15:13Danglár: Majster kat 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami 08:09Česko-slovenské slovo týždňa: vrstevník v. rovesník 08:06Zistili sme, že sme neplodní. Čo mám robiť, keď deti sú pre partnera jediným zmyslom života? 08:00Strelkyňa Štefečeková: Dieťa som uprednostnila pred olympiádou. Aj ako veriaca si myslím, že ženy by mali mať právo voľby 07:05Ráno s NHL: Všetci už boli dávno v šatni, no Slafkovský ešte trénoval. Aj preto bol v noci najlepším hráčom Montrealu 07:00Dúbravka dostal tri góly, no pôsobil isto. Britský expert a médiá si o jeho situácii protirečia 06:32Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšie