Diaľnice a cesty

Nemôžeme platiť ešte raz za to isté niekomu inému, vysvetľuje šéf Skansky Miroslav Potoč, prečo niektoré firmy v dodávateľskom reťazci tunela Višňové nemajú uhradené faktúry. O peniaze sa sporia aj dvaja hlavní dodávatelia – Porr a Tubau.

Krajina má obmedzené zdroje, a to ešte treba postaviť úsek D1 Turany – Hubová, vysvetľuje šéf Skansky Miroslav Potoč, prečo je nevyhnutné mať jasný plán investičných priorít a aj sa ho držať. Slovensko ho má lepší v železniciach než v cestách.

Štátna pôda v intravilánoch obcí by mala prejsť do ich vlastníctva. Predpokladá to poslanecký návrh poslanca za OĽaNO Martina Fecka k vládnej novele zákona o pozemkových úpravách. Poslanec chce takto urýchliť investičný rozvoj obcí a zjednodušiť aj čerpanie eurofondov.

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákon na zoštátnenie pôdy nezistených vlastníkov. Takéto pozemky predstavujú až 8 percent územia Slovenska. Zoštátňovanie sa má rozbehnúť až po tom, čo štát na zhruba rok zintenzívni hľadanie neprihlásených dedičov.

Stavebnej firme Skanska v tuneli Višňové zostáva dokončiť 10 % klenby. Keď pred rokom prišla na stavbu, chýbalo 40 %. Niektoré úseky však bude opravovať po predchádzajúcej firme a musí čakať na presné inštrukcie štátnych diaľničiarov.

Na stavbe R2 Kriváň – Mýtna sa začala výstavba unikátnej, vyše 4-kilometrovej estakády, ktorá bude po dokončení najdlhšia na Slovensku. Most ponad cestu I/16 bude vo výške 15 – 45 metrov, plánované dokončenie je na jar 2024.

Ministerstvo dopravy vyhlásilo výberové konanie na členov predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti. Hľadá skúsených manažérov s minimálne päťročnou praxou v riadiacich funkciách. Termín na doručenie písomnej prihlášky je do 11. júla.

Kotlebovcom v parlamente neprešiel návrh zmraziť platy poslancov, prezidentky a ministrov, ak by Slovensko hospodárilo s deficitom. V prvom čítaní vyradili aj ich ďalší návrh, aby boli diaľničné známky dočasne bezplatné aj pre občanov Slovenska, keďže takúto úľavu dostali utečenci z Ukrajiny.

Bratislavský samosprávny kraj opravil od septembra už 26 úsekov ciest v dĺžke 43 kilometrov. Do konca roka plánuje opraviť 100 km. Župa sa najnovšie pustila do modernizácie cesty medzi Malackami a Pernekom metódou recyklácie asfaltových zmesí za horúca na mieste.

Križovatku obchvatu Bratislavy s D1 by mohli v ideálnom scenári začať stavať o dva až tri týždne, v negatívnom scenári o dva až tri mesiace, povedal minister dopravy Andrej Doležal v Rádiu Expres. „Vyhodnocujeme súťaž.“

Ako je to s neplatením za stavebné práce v tuneli Višňové? Niektorí menší stavbári tvrdia, že im nezaplatila spoločnosť Tubau, jej šéf však tvrdí, že mu dlhuje firma Porr, tá píše, že všetko zaplatila.

Liptovskú diaľnicu D1 v úseku mosta nad poľnou cestou pri obci Hybe od 9. do 29. júna čiastočne uzatvoria. Dôvodom je kompletná sanácia betónového povrchu a výmena zvodidiel na vnútorných rímsach mosta.

Viaceré stavebné firmy nedostali zaplatené za práce v diaľničnom tuneli Višňové pri Žiline. Slavomír Juhas tvrdí, že jeho firme JHS Slovakia dlhujú za betonárske práce takmer pol milióna eur.

V tuneli Bikoš na stavbe R4, ktorá je súčasťou obchvatu Prešova, dokončili ďalšiu časť prác, sekundárne ostenie v oboch tunelových rúrach. Predpokladaný termín odovzdania stavby do užívania je leto 2023.

Slovenská správa ciest vyhlásila novú súťaž na opravu mosta v Radoli pri Kysuckom Novom Meste. Začiatok stavebných prác predpokladá v septembri.

Mesto Košice vyhlásilo verejné obstarávanie na stavebnú údržbu a opravy ciest. Predpokladaná hodnota zákazky je 2,8 milióna eur bez DPH, na jej predmet bude uzatvorená rámcová dohoda, vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku ÚVO.

Národná diaľničná spoločnosť dostala pokutu 30-tisíc eur za zákazku týkajúcu sa premostenia diaľnice pri Triblavine. Kontrakt za zhruba 6 miliónov eur získal predvlani Doprastav.

Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu s víťazom tendra na výstavbu ekoduktu vo Svrčinovci. Postavia ho firmy Váhostav SK a Combin Banská Štiavnica, dokončiť ho plánujú koncom leta 2023 a bude stáť zhruba 13,6 milióna eur.

V Košiciach začala Eurovia SK rozsiahlu rekonštrukciu ciest a chodníkov za takmer 4 mil. eur, bude trvať niekoľko týždňov. Práce budú na úsekoch dlhých 5,5 km na uliciach Lomonosovova, Pražská, Jaltská, Trieda KVP a na Čermeľskej ceste.

Chystá sa druhá fáza opravy mosta Lamač na D2, v opačnom smere ako minulý rok. Národná diaľničná spoločnosť sľubuje, že to také utrpenie nebude, pretože majú lepšie dopravné riešenie. Prípravy štartujú v máji, oprava sa začne koncom júna.

Váhostav má blízko ku kontraktu na stavbu prechodu pre zver na Kysuciach za takmer 14 miliónov eur. Ekodukt je kľúčový nato, aby štátu neprepadli peniaze z eurofondov na vedľajšiu diaľnicu.

V Banskej Bystrici začali rekonštruovať frekventovanú cestu prvej triedy I/66. Vodiči sa musia pripraviť na čiastočné obmedzenie dopravy.

V tuneli Višňové bude zrejme treba preveriť skenom ďalších 200 blokov, hovorí minister dopravy Andrej Doležal. Odporúča to podľa neho Slovenská technická univerzita v Bratislave. Nie je jasné, ako to stavbu zdrží.

Na diaľniciach sa nebudú môcť organizovať športové ani kultúrne podujatia, úrady však budú môcť odsúhlasiť výnimku. Zmenu schválili poslanci vo vládnej novele, ktorá sa týkala z veľkej časti riadenia bezpečnosti ciest.

Tunel Čebrať na rozostavanom obchvate Ružomberka sa nerazí, priznal štát. „Práce boli nateraz pozastavené,“ povedal na rokovaní parlamentného výboru pre hospodárstvo šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko.

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský zvolal na zajtra mimoriadnu schôdzu k dokončovaniu diaľnic na severe Slovenska. Poslanci chcú s ministrom dopravy Andrejom Doležalom a šéfom NDS Vladimírom Jackom hovoriť o úseku D1 pri Ružomberku a tuneli Višňové pri Žiline.

Minister dopravy chce predložiť na vládu materiál, ktorý bude prioritizovať úsek cesty R4 na severe. Tento úsek je podľa neho posledným chýbajúcim na ceste Via Carpatia, ktorá vedie od Pobaltia k Egejskému moru

V piatok budú rokovať zástupcovia rezortu dopravy a Úradu pre verejné obstarávanie o vplyve drahých stavebnín na výstavbu diaľnic či ciest. „Máme návrhy konkrétnych riešení, zajtra to prediskutujeme, verím, že čoskoro budeme informovať,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Banskobystrický samosprávny kraj opraví v tomto roku 121 km ciest II. a III. triedy, zameria sa i na rekonštrukciu mostov v kritickom stave. Opravy plánuje financovať z vlastného rozpočtu, európskych zdrojov a úveru, informoval predseda kraja Ján Lunter.

Začína sa stavať úsek rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany, úsek dlhý 14 kilometrov prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4 a vytvorí juhovýchodný obchvat Košíc. Dielo za 132,6 mil. eur zrealizuje združenie Eurovia R2 Šaca.

Opravy výtlkov na niektorých cestách sa odsúvajú pre drahé stavebné materiály. Na strednom Slovensku odmietlo podpísať zmluvu na rekonštrukciu cesty prvých 5 firiem z tendra, lebo ponuky sú medzičasom neaktuálne. Problémy hlásia aj inde.

Diaľničiari chcú v poslednom aprílovom týždni začať výstavbu chýbajúcej časti obchvatu Košíc. Zákazku za 133 miliónov eur bez DPH získala Eurovia, stavbu po ťažkostiach so súťažou poslanci odblokovali zmenou zákona.

Národná diaľničná spoločnosť na dva mesiace čiastočne obmedzí dopravu na diaľničnom moste pri Ladcoch. Vodiči prejdú len vo voľných pruhoch. Práce na tomto úseku diaľnice D1 na Považí sa začnú 23. apríla o ôsmej ráno.

NDS upozorňuje na nápor vodičov najmä vo štvrtok a na Veľkonočný pondelok. Najväčší nápor na diaľniciach, hlavne pri výjazde z Bratislavy po D1, očakávajú dnes medzi 14.00 a 18.00 h. Vodičov prosí o zvýšenie pozornosti a ohľaduplnú jazdu.

Najviac peňazí z 13 miliárd nových eurofondov by malo ísť na zelené investície. Súvisí to aj s vojnou na Ukrajine. Naopak, na tradičnú slovenskú prioritu, budovanie ciest a diaľnic, pôjde menej zdrojov ako v minulosti.

Keďže sa na obchvate Ružomberka už dlhšie poriadne nestavia, hrozí, že robotníci zo stavby nadobro odídu a presunú sa na iné zákazky. Získať ich naspäť uprostred stavebnej sezóny môže byť ťažké.

Uplynul približne mesiac, odkedy sa práce na obchvate Ružomberka výrazne spomalili a tempo sa stále zásadne nemení. Podľa predstaviteľov samosprávy k tomu prispieva, že Národná diaľničná spoločnosť neplatí faktúry. Do prerazenia kľúčového tunela Čebrať pritom chýba niekoľko desiatok metrov.

V tuneli Bikoš na stavbe obchvatu Prešova na R4 tento týždeň dokončia sekundárne ostenie, čiže finálnu klenbu v oboch rúrach. Podľa NDS práce napredujú podľa plánu a cestu dokončia v lete 2023.

Tender na stavbu obchvatu Šale sa má spustiť v najbližších dňoch, povedal minister dopravy Andrej Doležal. „Dnes – zajtra Slovenská správa ciest spúšťa verejné obstarávanie,“ oznámil v diskusii na sociálnej sieti.

Práce na obchvate Ružomberka sa výrazne spomalili, priznáva minister dopravy Andrej Doležal, ktorý rokuje so zhotoviteľom. Naďalej je podľa neho možné stavbu dokončiť do konca budúceho roka. „Uvedomujeme si dôležitosť stavby v Ružomberku. Neviem si predstaviť zastavenie prác, neviem si predstaviť, že by sme dopustili scenár podobný tunelu Višňové.“

Dodávatelia zvodidiel a zábradlí zvýšili ceny o viac než polovicu, vraví Dalibor Novotný, šéf firmy SMS, ktorá prerába „tankodróm“ pri Trenčíne. Podľa neho zdražel aj asfalt a cement, extra problém je hliník, ktorý sa dovážal z Ukrajiny či z Ruska.

Dalibor Novotný, riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti SMS a. s. Foto - SMS a. s.

Štát stále rokuje so staviteľmi obchvatu Ružomberka, zatiaľ posledná debata bola v stredu, potvrdil minister dopravy Andrej Doležal. „Ak sa rýchlo dohodneme, nemusel by byť ohrozený termín,“ povedal Doležal a spomenul december 2023 a január 2024.

Čiastočné pozastavenie výstavby diaľnice D1 pri Ružomberku podľa poradcu primátora súvisí s neuhradenými prácami zo strany NDS. Dodal, že ide o obchodný spor medzi diaľničiarmi a zhotoviteľom.

Verejné obstarávanie na obchvat Šale by malo byť vyhlásené už v najbližších dňoch, uviedol minister dopravy Andrej Doležal v livestreame na Facebooku. Obchvat bude mať dĺžku 11,8 kilometra a jeho súčasťou bude aj 705-metrový most cez Váh. Z prevažnej časti bude financovaný z eurofondov.

Ak sa nič nepokazí, bude Eurovia stavať juhovýchodný obchvat Košíc tri roky, zmluvu na stavbu podpísalo vedenie NDS. Zhruba tri roky už pritom uplynuli od začiatku súťaže, najväčšie komplikácie prišli v jej finále, podpis kontraktu poistila až zmena v zákone.

Nie je pravda, že by sa na úseku D1 Hubová – Ivachnová nepracovalo, povedal minister dopravy Andrej Doležal. „Je pravda, že boli utlmené práce na niektorých objektoch, ale je aj pravda, že niekoľko mesiacov intenzívne so zhotoviteľom komunikujeme a hľadáme riešenie,“ dodal.

Košický obchvat sa môže stavať – Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu na jeho výstavbu, oznámilo ministerstvo dopravy. Stavbu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, ktorý má 14,3 kilometra a má stáť takmer 133 miliónov eur, zabezpečia Eurovia SK a Eurovia CS.

Firma Tofan – MTS by mala betónovať klenbu tunela Čebrať na rozostavanom obchvate Ružomberka, ale jej sto ľudí je doma a čaká sa, čo bude ďalej. „Poslali nás preč, práce sa zastavili, vraj pre peniaze,“ vraví konateľ firmy Štefan Tomašák.

Stavbu juhovýchodného obchvatu Košíc by mohli diaľničiari objednať do konca marca, vraví šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko. Prezidentka podpísala novelu, ktorá ho odblokuje skôr než o spore o autostrádu rozhodla Rada Úradu pre verejné obstarávanie.

S komplikáciami na obchvate Ružomberka je to vážnejšie, než priznáva Národná diaľničná spoločnosť. Tá tvrdí, že sa stavia všade, aj keď niekde možno pomalšie, no z úseku prichádzajú horšie správy.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému