Diaľnice a cesty

Firma SMS z francúzskej skupiny Vinci verí, že uspeje aj v novom vyhodnotení súťaže na opravu cesty 1. triedy pri Trenčíne. Jej šéf Dalibor Novotný však vraví, že firme vznikajú straty ešte pred spustením prác. Začať chceli vo februári.

Andrej Doležal dal tentoraz za pravdu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vrátil o krok späť súťaž na rozbitú cestu pri Trenčíne. Slovenská správa ciest bude znova vyhodnocovať víťaznú ponuku, verí, že cesta 1. triedy, prezývaná aj „tankodróm“, sa začne opravovať na jar.

Križovatka D1 s obchvatom Bratislavy (D4) by sa mohla začať stavať na jar, predpokladá to minister dopravy Andrej Doležal. Zatiaľ sa podľa neho ešte vyhodnocujú ponuky v súťaži.

Viac ako 40 % štátnych ciest nemá vyrovnané pozemky, tvrdí minister dopravy Andrej Doležal. „Sú to otázky obrovských miliárd eur, ktoré štát dlhodobo neriešil,“ dodal.

Kým rozhodne odvolacia rada Úradu pre verejné obstarávanie o juhovýchodnom obchvate Košíc, mala by si pozvať zástupcov NDS. Myslia si to poslanci výboru pre hospodárstvo, ktorý k tomu prijal uznesenie.

Spoplatnenie časti diaľničného obchvatu v Bratislave pre nákladnú dopravu nad 3,5 tony sa má dotknúť aj MHD či firmy Odvoz a likvidácia odpadu. Upozornilo na to mesto Bratislava, ktoré uplatnilo pripomienky k návrhu vyhlášky.

Národnej diaľničnej spoločnosti zdražela elektrina z 50 eur za MWh na 500, keďže si ju objednala v čase rekordných trhových cien. Nová cena je iba na január. NDS chce vybrať lacnejšiu ponuku cez súťaž, ale cena na burze zostáva vysoká.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák tvrdí, že minister dopravy Andrej Doležal zavádza, keď viní úrad z komplikácií pri juhovýchodnom obchvate Košíc. „Stal sa azda prvým politikom, ktorý si dovolil taký otvorený prvoplánový útok s arogantným tónom voči úradu,“ povedal Hlivák.

Hospodársky výbor parlamentu 11. januára mimoriadne zasadne k zrušeniu súťaže na výstavbu cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany zo strany ÚVO. O zvolanie výboru požiadali poslanci z Košíc Peter Liba a Vojtech Tóth (OĽaNO).

Stavba juhovýchodného obchvatu Košíc je zablokovaná po chybe diaľničiarov v tendri, pre ktorú Úrad pre verejné obstarávanie prikázal súťaž zrušiť. Ministerstvo dopravy by bolo rado, keby odvolacia Rada ÚVO netrestala chybu zrušením tendra.

Tržby z predaja elektronických diaľničných známok za tento rok zatiaľ dosiahli 70,9 milióna eur, informovala Národná diaľničná spoločnosť. Oproti vlaňajším výnosom 71,4 milióna eur by to bol mierny pokles.

Končiaci rok bol pomerne bohatý na otváranie nových diaľnic a rýchlostných ciest, šoférom odovzdali zhruba 45 kilometrov. Patril medzi ne náročný a meškajúci úsek D1 pri Žiline, časť obchvatu Prešova a nové úseky obchvatu v Bratislave.

Minister dopravy Andrej Doležal verí, že rezort uspeje s odvolaním proti rozhodnutiu ÚVO o zrušení súťaže na cestu R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany. Keby s odvolaním neuspel, plánuje podľa Doležala dať prípad na súd.

Andrej Doležal mohol sám skontrolovať súťaž na juhovýchodný obchvat Košíc, reagoval Úrad pre verejné obstarávanie. Minister dopravy úradu vyčítal, že nemôže podpísať zmluvu v 140-miliónovom tendri pre dve chýbajúce slová.

V roku 2022 plánujú diaľničiari odovzdať iba jednu autostrádu, a to pri Lučenci. Ide o 13,5 kilometra cesty, ktorá mala byť pôvodne hotová v roku 2021. Kľúčové však je, že v budúcom roku sa ráta so začiatkom rozširovania D1 pri Bratislave.

Červenou rozostavané, čiernou hotové diaľnice a rýchlostné cesty. Oranžová farba značí úseky odovzdané šoférom v posledných piatich rokoch, modrou sú plánované, medzi nimi juhovýchodný obchvat Košíc.
Červenou rozostavané, čiernou hotové diaľnice a rýchlostné cesty. Oranžová farba značí úseky odovzdané šoférom v posledných piatich rokoch, modrou sú plánované, medzi nimi juhovýchodný obchvat Košíc.

Piati poslanci OĽaNO a Sme rodina sa pridali ku kritike Andreja Doležala na adresu Úradu pre verejné obstarávanie. Vyčítajú mu negatívne stanovisko k tendru na juhovýchodný obchvat Košíc.

Dokončenie kysuckej diaľnice D3 môže byť podľa šéfa predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti reálne v roku 2029. Obstarávania by sa mohli spustiť na prelome rokov 2024 a 2025, dodal Juraj Tlapa. Pri troch chýbajúcich úsekoch sa posudzuje vplyv na životné prostredie. (tasr)

NDS podpísala s firmou Metrostav DS zmluvu na výstavbu privádzača D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto. Zmluvná cena stavby je 13,656 milióna eur a bude financovaná zo štátneho rozpočtu. Odovzdať by ju mali v decembri 2023. (tasr)

Rozhodnutie ÚVO zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany ešte nie je právoplatné, informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.
Plynie desaťdňová lehota na odvolanie, preto úrad zatiaľ nemôže hovoriť o obsahu svojho rozhodnutia.

Rozhodnutie ÚVO o zrušení súťaže na výstavbu juhovýchodného obchvatu Košíc je nepochopiteľné, povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček. Uviedol, že to ide proti zvýšeniu bezpečnosti dopravy v meste.

Zrušenie súťaže na časť obchvatu Košíc ohrozí čerpanie 140 miliónov eur a oddiali výstavbu obchvatu o dva roky, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Zrušiť súťaž prikázal Úrad pre verejné obstarávanie krátko pred podpisom zmluvy.

Minister dopravy Andrej Doležal nesmie podpísať pripravenú zmluvu juhovýchodný obchvat Košíc. Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť súťaž. Doležal sa odvolá, dôvody považuje za nezmyselné.

V stredu sa plánuje podpis kontraktu na stavbu privádzača pre Kysucké Nové Mesto, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. V súťaži na privádzač označili za víťaza Metrostav. Doležal chce zorganizovať debatu o plánoch a komplikáciách okolo D3 na Kysuciach.

Križovatku diaľnic D1 a D4 by mal dokončiť Doprastav, ktorý v súťaži predložil najnižšiu ponuku 85 miliónov eur. Konkurenti sa ešte môžu voči tomu odvolať. Obchvat Bratislavy D4 otvorili na jeseň, ale bez napojenia na D1.

Diaľnica D1 sa nekončí v Košiciach, odkazuje vláde iniciatíva Diaľnica na Zemplín. Polmiliónový región na východe nemá ani kilometer diaľnice a aj koncom roku 2021 je výstavba v nedohľadne. Slovensko tak nesplní ďalší záväzok voči EÚ. (euractiv)

Doprastav, Strabag a Eurovia začali v uplynulých dňoch stavať úsek rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna. Stavebné povolenie podľa Národnej diaľničnej spoločnosti dostali v novembri. Cena je 232 miliónov eur bez DPH.

V tuneli Višňové sú tri veľké problémy, ktoré spomaľujú jeho dostavbu: veľké priehlbiny v dočasnej klenbe, tenká finálna klenba a poškodené odtokové potrubia. Stavebná firma Skanska o nich vedela ale nepočítala s tým, že budú také veľké.

Obvinení z kauzy obstarávaní v Národnej diaľničnej spoločnosti zostávajú na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, keď zamietol sťažnosť prokurátora proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu, ktorým neboli obvinení vzatí do väzby.

Dostavba diaľničného tunela Višňové pri Žiline sa natiahne o niekoľko mesiacov, je v horšom stave, ako stavbári očakávali. Bude treba viac betónu na dokončenie dočasnej klenby a opraviť veľkú časť trvalej klenby, ktorá je príliš tenká, oznámila stavebná firma Skanska.

Diaľničiari spúšťajú prípravné trhové konzultácie k zákazke na technické vybavenie tunela Višňové. Ide o ďalší krok v procese dostavby úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, ktorého súčasťou je tunel Višňové.

Nové na Dennikn.sk

19:00Týždňový newsfilter: Nádej zhasla, prokurátori sú aj za Žilinku znormalizovaní 18:35Pred zničujúcimi asteroidmi nás chráni najmä Jupiter. V minulosti to bolo oveľa drsnejšie, hovorí astronóm 17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov