Daniel Lipšic

Maroš Žilinka tvrdí, že špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi nezabránil chodiť na parlamentné výbory. Členom ústavnoprávneho výboru to hovoril, keď žiadali vysvetliť Žilinkov list, ktorý adresoval predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi, aby nevolali na výbor špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bez vedomia generálneho prokurátora.

Martin Kvietik sa na súde k Dobytkárovi bránil aj ironickým tvrdením, že Lipšic mení páchateľov v transformačnej skrini na kajúcnikov. „Po vložení páchateľa a po mnohomesačnej väzbe s podmienkami z 18. storočia vypadne transformovaný kajúcnik, hodnoverný svedok,“ vypovedal.

Súd oboznamuje záznam zo sledovania vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. Aj v tomto prípade ide o zaznamenanie denného režimu. Marian Kočner aj jeho komando tvrdia, že úlohou sledovania bolo získať diskreditujúce informácie, aby ich potom mohli zverejniť.

Špeciálna a generálna prokuratúra vyhodnocujú dôkazy v korupčnom prípade Petra Kažimíra úplne protichodne. V šiestich bodoch zhŕňame, v čom sa nezhodujú. U Maroša Žilinku zbavili guvernéra NBS a bývalého ministra financií za Smer obvinenia cez sporný paragraf 363, lebo vraj nie sú štatistami a museli konať, lebo bol porušený zákon.

Maroš Žilinka a Daniel Lipšic. Foto – N

Gábor Grendel tvrdí, že Maroš Žilinka „slovičkárči“, ak tvrdí, že pozývanie špeciálneho prokurátora na parlamentné výbory je nezákonné. Podpredseda parlamentu pripomína, že žiaden generálny prokurátor doteraz nezasiahol do tejto právomoci parlamentu.

Maroš Žilinka protestuje proti pozývaniu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na parlamentné výbory. Hovorí o neprípustnom zásahu do ústavného postavenia generálneho prokurátora a o porušovaní zákona. Stretol sa preto s Borisom Kollárom, ktorý s ním súhlasí a chce tému otvoriť na grémiu i koaličnej rade.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka potrestal prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu za to, že sa o Dušanovi Kováčikovi vyjadril, že je „pošahanec“, alebo že povedal, že obhajcovi Marekovi Parovi „dochádza para“. Žilinka vykonal so Šantom takzvaný pohovor.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odsúdenie ani trest pre Zoroslava Kollára nekomentuje, keďže Kollár je ďalej trestne stíhaný v inej trestnej veci pod dozorom prokurátora špeciálnej prokuratúry.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa hovorí, že disciplinárne potrestanie Daniela Lipšica ho prekvapilo. Vysvetľuje si to aj zložením senátu, kde boli až štyria prokurátori (dvaja bývalí a dvaja súčasní). „Pánovi špeciálnemu prokurátorovi som povedal, že som si jeho vyjadrenie vážil, že ako sa on postavil za nás, tak by som sa aj ja postavil zaňho.“

Lipšic dostal odkaz, kto je na vrchole pyramídy, píše o piatkovom rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Jana Shemesh. „Rozhodnutie totiž nerozsúdilo len spor medzi Lipšicom a Žilinkom, ale je aj precedensom. V žiadnom povolaní nie je dobré, ak ľudia, ktorí majú jasne nastavený profesionálny kódex, musia ešte nad jeho rámec rozmýšľať nad tým, či neriskujú pokarhanie či iný disciplinárny trest.“

Rozhodnutie disciplinárneho senátu v prípade Daniela Lipšica je prelomové, povedal prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, podľa ktorého tak senát určil mantinely pre prokurátorov. Práve to bolo podľa neho zmyslom celého disciplinárneho konania so špeciálnym prokurátorom.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic rozhodnutie disciplinárneho senátu rešpektuje, ale nesúhlasí s ním. „Znamená, že viacerí prokurátori sa dopustili rovnakého previnenia, len nebol na nich daný disciplinárny návrh,“ dodal s tým, že svoje vyjadrenia považuje za správne a kedykoľvek by sa opäť svojich kolegov zastal.

Naživo: Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera reaguje na rozhodnutie disciplinárneho senátu v súvislosti s Danielom Lipšicom

Naživo: Reakcie na rozhodnutie disciplinárneho senátu o Danielovi Lipšicovi

Povinnosť zdržanlivosti prokurátora vyjadrovať sa v právoplatne neskončených prípadoch je normatívne daná zákonom, vysvetlila v súvislosti s Lipšicom predsedníčka disciplinárneho senátu Anita Filová. „Musí sa zdržať verejného vyslovovania názoru na prípady, ktoré nie sú právoplatne skončené. Je to určené priamo zákonom,“ dodala.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia, ako trest dostal písomné pokarhanie a musí zaplatiť trovy disciplinárneho konania, a to 120 eur. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd v súvislosti s jeho vlaňajšími výrokmi o postupe policajnej inšpekcie pri vyšetrovaní podozrení z manipulovania svedkov. Konanie vlani inicioval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Špeciálna prokuratúra považuje za nesprávny názor generálnej prokuratúry, že bolo v rozpore s Trestným poriadkom podať obžalobu na Vladimíra Pčolinského, kým oni nerozhodli o jeho podaní na zbavenie stíhania podľa sporného paragrafu 363. Pokračuje tak spor oboch inštitúcií o prípad bývalého šéfa SIS.

Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda sa zastáva Daniela Lipšica, ktorého Robert Fico obviňuje z prípravy jeho jeho vyšetrovania. „V jeho činnosti v rámci špeciálnej prokuratúry jednoznačne prevažujú klady. Myslím, že je dobré, že je tam, kde je,“ tvrdí v rozhovore Burda, ktorého vyjadrenia používali poslanci Smeru na obranu Fica pred vydaním na väzobné stíhanie.

Pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov bude pokračovať o tri týždne. Ako posledný v utorok vypovedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Opisoval viaceré situácie, pri ktorých sa mu Marian Kočner vyhrážal, alebo ako zastupoval ľudí, ktorí stáli na opačnej strane sporu ako Kočner.

Generálna prokuratúra sa zaoberá kritickými výrokmi prokurátora Jána Šantu. Námestník Jozef Sedlák poslal ešte v pondelok e-mail všetkým prokurátorom, v ktorom Šantu kritizoval za jeho vyjadrenia o advokátovi Marekovi Parovi alebo o bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Maroš Žilinka sa nechcel vyjadriť, či chce Šantu potrestať.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odmieta tvrdenia Roberta Fica o údajnom stretnutí s predsedníčkou mandátového a imunitného výboru Annou Andrejuvovou. Podľa Lipšica mu Andrejuvová prišla 25. apríla vyjadriť sústrasť na pohrebe jeho otca a iným spôsobom s ňou odvtedy nekomunikoval.

Najvyšší správny súd dnes rozhodnutie vo veci disciplinárneho stíhania Daniela Lipšica nevyhlási. Súd odročil pojednávanie na 20. mája o 13.00. Predsedníčka senátu povedala, že rozhodnutie vyhlásia vtedy.

Najvyšší správny súd vyhlási rozhodnutie o disciplinárnom stíhaní Daniela Lipšica o 17.00. Vo veci rozhoduje 5-členný senát, ktorému predsedá sudkyňa Anita Filová. Ďalšími členmi sú sudcovia Marián Fečík a Peter Potásch. V senáte sú aj dvaja prokurátori Adriana Zacharová a Jaroslav Jarabinský.

Na disciplinárne pojednávanie s Danielom Lipšicom prišla ako verejnosť aj Zuzana Tománková z Čistého dňa. „Prišla som sa podučiť, ako sa robí obhajoba,“ povedala Tománková, ktorá robila advokátku Marianovi Kočnerovi.

Zuzana Tománková. Foto - N

Generálny prokurátor neprišiel na disciplinárne pojednávanie s Danielom Lipšicom. Dôvodom je Žilinkova nehoda na bicykli, vysvetlil prvý námestník Jozef Kandera, ktorý ho zastupuje. Následky však podľa Kanderu nie sú až také vážne.

Daniel Lipšic a Jozef Kandera pred zasadnutím disciplinárneho senátu. Foto N - Vladimír Šimíček

Disciplinárne pojednávanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude vo štvrtok o 13.00 na Najvyššom správnom súde. Návrh na disciplinárne konanie podal generálny prokurátor Maroš Žilinka vlani v auguste. Argumentoval, že špeciálny prokurátor postupoval v rozpore s princípom zdržanlivosti.

Fico medzi riadkami naznačil, že Pellegriniho Hlas nepovažuje za skutočnú opozíciu proti súčasnej vláde. „Skutočná opozícia je Smer a mimo médií je to len Republika, ktorá si robí razantnú opozičnú politiku. Inú silnú opozíciu nevidíme,“ vyhlásil na tlačovej besede k svojmu obvineniu.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že pondelkové stanovisko 7 vedúcich predstaviteľov úradu neznamená osobné útoky na kohokoľvek z generálnej prokuratúry. “Predstavuje iba vyjadrenie nášho názoru, za ktorým si stojíme, vychádzame z faktov a obsahu spisov. Ide o obranu,” napísal v stanovisku zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár.

Lipšic a jeho tím sa rozhodli brániť, pri Pčolinskom vidia nadprácu Žilinkových ľudí, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Špeciálna prokuratúra nedokázala mlčať, generálneho prokurátora Žilinku a jeho ľudí tvrdo spochybňuje.“

Disciplinárne pojednávanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude 28. apríla o 13:00 na Najvyššom správnom súde. Návrh podal generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte vlani, podľa neho mal Lipšic postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa z dnešného pojednávania na súde ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Predložil aj potvrdenie o práceneschopnosti. V prípade prípravy vrážd prokurátorov vystupuje Žilinka ako poškodený a jeho prítomnosť nie je nevyhnutná.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic k štvrtému výročiu vraždy Jána Kuciaka povedal, že sa možno deje, že svet moci, manipulácií, luxusných apartmánov, hodiniek, jácht a spoločníčok „sa znovu nadychuje a vracia“. „A získava svojich spojencov aj na miestach, kde by ich nemal mať. Na pamiatku Jána a Martiny však boj za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom nesmieme nikdy vzdať.“

O tom, či bude sudca Michal Truban rozhodovať kauzu Očistec, rozhodne Najvyšší súd. Hoci Truban vyhovel námietke zaujatosti prokurátora, takmer všetci obvinení voči tomu podali sťažnosť a chcú, aby vec pojednával práve Truban. V podcaste V redakcii to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Daniel Lipšic nesúhlasí s tým, aby koalícia zmenila zákon tak, že by bolo možné odvolať generálneho prokurátora z funkcie. „Riešme veci systémovo, môžeme riešiť paragraf 363, čo je naozaj nesystémový prvok,“ hovorí špeciálny prokurátor.

Časť orgánov presadzovania práva sa úplne evidentne pridala k druhej strane, hovorí v rozhovore špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý bol do funkcie vymenovaný presne pred rokom. Vyšetrovatelia aj prokurátori podľa neho pracujú pod tlakom, napriek tomu by mali postupovať bez vášne a hnevu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Bratislavská kriminálka prijala trestné oznámenie Roberta Fica, ktoré sa týka bezpečnostnej previerky Daniela Lipšica, a začala stíhanie vo veci. Ako podozrivú označuje osobu, ktorá na ministerstve práce požiadala o Lipšicovu previerku NBÚ.

Špeciálny prokurátor má u mňa vždy dvere otvorené, vyhlásil generálny prokurátor Maroš Žilinka na ústavnoprávnom výbore. Bola to reakcia na kritiku, že už dávno nebola operatívna porada, na ktorej by sa obaja prokurátori stretli.

Sudca Michal Truban sa vylúčil z rozhodovania v kauze Očistec. Námietku voči nemu podal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý je v tomto prípade poškodeným, ako aj prokurátor špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. Truban vyhovel len námietke Šúreka. Proti jeho rozhodnutiu je možné podať sťažnosť a v takom prípade bude rozhodovať Najvyšší súd. (aktuality)

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic si myslí, že sú nahrávky z chaty použiteľné. V relácii TV Joj Analýzy na hrane povedal, že sa ÚŠP neriadi rozhodnutím krajskej prokuratúry a o prípadnej využiteľnosti nahrávok rozhodne prokurátor ÚŠP.

Špeciálny prokurátor Lipšic vyhlásil, že generálny prokurátor Žilinka mu ešte v lete povedal, „že v žiadnom prípade by sme nemali reagovať na politikov“. Lipšic povedal, že nevie, prečo teraz Žilinka na politikov reaguje a či zmenil názor. Žilinka komentuje politikov na svojom Facebooku po tom, ako ho kritizujú, teraz najmä za cestu do Ruska.

Disciplinárne návrhy voči špeciálnemu prokurátorovi Lipšicovi a sudcovi Špecializovaného trestného súdu Trubanovi pridelili konkrétnym senátom Najvyššieho správneho súdu. Potvrdil to hovorca súdu Michal Hajtol.

Európsky súd pre ľudské práva nevyhovel sťažnostiam bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Obaja sa sťažovali, že sa nemohli zúčastniť na konaní pred Ústavným súdom.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic povedal, že on by nešiel do Ruska na oslavy výročia prokuratúry. „Podľa mňa musíme byť ako prokurátori zdržanliví, aby nevzniklo ani zdanie, že sa venujeme iným otázkam, ako by sme sa venovať mali,“ povedal pre SME.

Daniel Lipšic sa v roku 2021 ukázal ako pozitívna postava, u Maroša Žilinku je to naopak, hovoria komentátori Denníka N. „Som človek, ktorý sa ako občan Daniela Lipšica skôr bojí, ale po desiatich mesiacoch sa bojím menej,“ myslí si Konštantín Čikovský. Podľa Martina M. Šimečku Žilinka nevysvetľuje svoje činy, vyhýba sa novinárom a je arogantný.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v roku 2021 spolu 144 obžalôb na 294 obvinených osôb. Prokurátori tiež uzavreli 77 dohôd o vine a treste s celkovo 118 obvinenými. Najznámejšie prípady bilancuje úrad na svojom facebooku.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zamietol sťažnosť guvernéra NBS a exministra financií Petra Kažimíra voči obvineniu z podplácania. V odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby.

Mária Kolíková povedala, že Maroš Žilinka zakázal Danielovi Lipšicovi, aby sa zúčastnil na pracovnom stretnutí, ktoré ministerka spravodlivosti organizovala k paragrafu 363. Kolíková chcela, aby bol na stretnutí aj Žilinka a Lipšic.

Úrad špeciálnej prokuratúry dozoruje aj niektoré kauzy, ktoré mali pôvodne patriť Európskej prokuratúre, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Dôvodom sú vyššie trestné sadzby pre subvenčné podvody ako pre poškodzovanie finančných záujmov EÚ, ktoré patrí do gescie Európskej prokuratúry.

V prípadoch, keď generálny prokurátor použil paragraf 363 Trestného poriadku, možno aj naďalej konať, uviedol Maroš Žilinka v reakcii na tvrdenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, že o vine a treste majú rozhodovať súdy, nie prokurátor.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú mrzí pnutie medzi generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. Prezidentka vraví, že práve v čase pandémie potrebujeme posilňovať dôveru v inštitúcie.

Najčítanejšie teraz

Desiatky umelcov vyzývajú Matoviča na odchod. Treba sa obetovať, hovorí Richard Stanke (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičAko Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechMonika Jankovská sa po viac ako roku dostala z väzby na slobodu. Na snímke s advokátom Petrom Erdösom. Foto - TASRVývoj bojov (174. deň): Rusko predstavuje nové zbrane pre armádu, ale ani táto Potemkinova dedina si na Ukrajine nezabojujeVladimir Putin a Sergej Šojgu na výstave Armija 2022. Oficiálne je nálada dobrá. Foto - TASR/APRadšej spolu padnemeMária Šofranko, Igor Matovič a Peter Kremský. Foto - TASRNewsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaIgor Matovič. Foto N - Tomáš BenedikovičRozhovor s Volodymyrom Zelenským: Ak by sme ľuďom hovorili, že prídu Rusi, obsadili by nás za tri dniVolodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/APKollár s Holým ukázali cenovú mapu, koľko majú ľudia platiť za nájomné bytyVývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľovObyvatelia Kramatorska si obzerajú následky ruského bombardovania. Foto - TASR/APSovietsky človek zmutoval na Homo putinus. Je to človek cynický a pomstychtivý, vraví ruský sociológSilovik. Ilustrácia N - Shooty Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuRichard Sulík. Foto N - Tomáš BenedikovičMatovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užívalFoto N - Tomáš BenedikovičŤažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sámRežisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéHerečky Natália Germáni a Eva Mores, režisérka Tereza Nvotová so Zlatým leopardom. Foto - Forum Film/Locarno FestivalPre klimatickú zmenu sa porušujú naše ľudské práva. Mladí Portugalci berú pred súd 32 krajín, medzi nimi aj SlovenskoNa leteckej snímke hasiči hasia lesný požiar neďaleko obce Saint-Magne na juhozápade Francúzska vo štvrtok 11. augusta 2022. Foto - TASR/APZa jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocNásledky požiaru. Foto - Martin Marek

Nové na Dennikn.sk

15:12Pavel Malovič: Každý deň sa musím niečo nové naučiť alebo vytvoriť. Inak neviem žiť 14:18Graf dňa: Slováci veria elektrine z jadra čoraz viac. Väčšina podporuje aj dokončenie Mochoviec 13:51Vývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľov 12:57Štúdia: Hladomoru by po totálnom jadrovom konflikte podľahli miliardy 12:49Ako porozumieť plaču bábätiek? Dá sa to naučiť jedine praxou, ukazuje štúdia 12:48Holandský výrobca dosiek na osadzovanie čipov si v Novej Dubnici postaví veľký závod za 25 miliónov 12:40Ťažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sám 11:31Čo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavy 11:14Strach, sliny a porno. Nevera a rozklad osobnosti v románe Ivany Dobrakovovej 10:07Matovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užíval 09:59Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza 09:57Ochrana prírody zvyšuje tržby hotelov, národným parkom by pomohli vstupné poplatky či daň za ubytovanie 09:37Zber bioodpadu odľahčil čierne nádoby. S výrobou hnojiva je však problém 09:33Košický primátor: Priznávam, že s akvaparkom som to neodhadol, teraz už termín otvorenia nesľúbim 09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalej 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Kauzu Mýtnik odložili do skrine a my sme ju vytiahli, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifestVčera 16:35Župani a hradné župy, Slováci a MaďariVčera 16:19Danglár: Trest smrtiVčera 16:15Oživenie Slovalca je menej pravdepodobné než to, že sa už nikdy nerozbehne, hovorí šéf zatváraných hlinikární