Igor Matovič

Matovič povedal, z čoho chcú zaplatiť balík pre rodiny za takmer 1,3 miliardy eur. Daňový bonus stojí 550 miliónov eur, čo je zníženie daní a o túto sumu dostanú menej obce. Ďalšie desiatky miliónov má priniesť daň z ropy.

Igorovi Matovičovi sa v stredu podarilo cez vládu pretlačiť daň z ruskej ropy aj rodinnú pomoc za vyše miliardy eur – napriek nesúhlasu SaS. Ministri SaS síce hlasovali proti obom návrhom, ale právo veta nepoužili. Dobrovoľne sa ho zriekli na jeden deň. Návrhy putujú vo štvrtok do parlamentu, kde už si veto uplatniť môžu.

Podľa Igora Matoviča dnes „prorodinná časť koalície“ vyhrala dve bitky – jednu za prorodinné opatrenia, druhú za zdanenie ropy. Na otázku, prečo sa takéto zmeny dejú v skrátenom legislatívnom konaní, minister financií odpovedal: „Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva.“

Naživo: Premiér Heger a ministri o schválenom balíku pre rodiny.

Združenie miest a obcí Slovenska vyzvalo svojich členov, aby vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Vraví, že reaguje na návrhy ministerstva financií aj dlhodobý prístup k samosprávam.

Mária Kolíková (SaS) kritizuje, že by mal rodinný balíček Igora Matoviča prejsť v skrátenom konaní. „Úprimne ja žasnem a nechápem, ako je toto možné, čo sme dnes schválili,“ povedala ministerka spravodlivosti. Opatrenia by si vyžiadali na budúci rok vyše miliardy eur.

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje voľnočasové poukazy, ktoré navrhuje Igor Matovič. Vraví, že pokiaľ štát nemá vyriešený hlavný školský čas, je to hazardovanie s peniazmi. Zákon je podľa neho napísaný tak, že hocikto môže po vyučovaní učiť deti čokoľvek. „Podporím to, pokiaľ budeme mať vyriešený hlavný čas v školách. Dobre zaplatených učiteľov.“

Vláda schválila s pripomienkami zvýšenie detských prídavkov, daňového bonusu a príspevky na krúžky. Od parlamentu žiada, aby hlasoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Richard Sulík odmieta obvinenia Igora Matoviča, že sa správa tak, že to hraničí s vlastizradou. Odmieta aj jeho tvrdenie, že to nerobí zadarmo. Pokiaľ by takéto tvrdenia Matovič opakoval, vraj má aj iné možnosti, ako sa k tomu postaviť.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok hovorí, že vláda rokuje vo vecnej rovine. Bližšie to komentovať nechcel. „Výsledok budete počuť po skončení rokovania,“ dodal. Premiér s ministrami momentálne rokuje o balíku opatrení pre rodiny s deťmi.

Igor Matovič vyzýva počas rokovania vlády o inflačnom balíčku na modlenie. „Ak sa viete modliť, modlite sa. Ak viete len držať palce, držte. Rokovania sú veľmi, veľmi ťažké, ale keď to ustojíme, rodiny s deťmi tento zápas vyhrajú,“ píše.

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje Matovičove návrhy aj počas rokovania vlády. „400 miliónov eur na krúžky sa našlo, ale to, že naše deti nemá kto učiť matematiku, nikoho nezaujíma,“ napísal na Facebooku a zdieľa to aj SaS.

Matovič predložil na vládu návrh na daň z ruskej ropy aj zvýšenie daňového bonusu a detských príspevkov. V návrhu sú aj príspevky na krúžky vo výške 50 eur mesačne. Vláda by mala rozhodovať aj o skrátenom legislatívnom konaní týkajúcom sa týchto návrhov.

Zavedenie cenovej regulácie na motorové palivá je alternatívou k navrhovanej dani z ruskej ropy, povedal minister financií Igor Matovič. O návrhu na zavedenie novej dane by mala rokovať vláda, koaličná SaS plánuje návrh vetovať.

Mária Kolíková hovorí, že rýchlosť schvaľovania Matovičových návrhov je taká „hrubosť znásilnenia legislatívneho procesu, že nemám slov“. Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že sa o návrhoch OĽaNO dozvedela včera večer, keď ukladala deti. „Dostali sme návrhy krátko pred vládou, celý právny štát sa nám takto rúca.“

Minister školstva Branislav Gröhling hovorí, že Matovičove návrhy na voľnočasové poukazy nevedia zaviesť do praxe. Kritizuje, že štát by mal platiť za to, že „ktokoľvek bude učiť deti čokoľvek“ a že návrh nemá žiadne kritériá na kvalitu. Matovič reaguje, že „minister školstva musí zriadiť register krúžkov a jemu sa to nechce robiť“.

Predseda OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že Sulíkov postoj k dani z ruskej ropy hraničí s vlastizradou. „To sa nerobí zadarmo,“ tvrdí s tým, že SaS vraj „kope za maďarských oligarchov“. Návrh na zdanenie ropy dnes aj tak predloží.

SaS ide na vládu s vetovaním zvyšovania daní vrátane dane z ruskej ropy. „Budeme vetovať nové dane, budeme vetovať zvýšenie daní,“ povedal Richard Sulík. Za ľudí bude veto SaS rešpektovať, pokiaľ ho navrhne, uviedla Veronika Remišová.

Krajniak povedal, že si dal Inštitútom sociálnej politiky prepočítať protinávrh SaS a stál by viac ako 900 miliónov eur. „Neviem, v čom je zásadný rozdiel medzi nekrytím návrhu na podporu rodín a tým, čo predložila SaS.“

Slovnaft bude postupovať tak, aby mohol voľný obchod s palivami prúdiť na Slovensko, ale aj zo Slovenska, uviedol v reakcii na návrh dane z ruskej ropy. Firma tvrdí, že bude naďalej uplatňovať svoju cenotvorbu na základe trhových princípov, vývoja na trhoch a v súlade s princípmi hospodárskej súťaže.

Nechcem, aby SaS odišla z koalície. Preto aj napriek tomu, že v tomto prípade s SaS nesúhlasím, právo veta sa má rešpektovať, hovorí Veronika Remišová. Vicepremiérka dúfa, že veto SaS bude akceptovať aj Igor Matovič.

Matovičove kroky sú politicky neudržateľné, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Opäť bez predchádzajúcej dohody vymyslel a pretláča opatrenie bez toho, aby si bol istý jeho priechodnosťou. SaS vzápätí presne podľa očakávania vytkla, že sa o ňom dozvedela až počas Matovičovho vystúpenia. To naozaj nie je normálne.“

Vyhrážanie sa nedodržiavaním koaličnej zmluvy je začiatkom konca normálnej spolupráce, reaguje hnutie OĽaNO na vyjadrenie SaS, ktorá si chce na zvýšenie daní uplatniť veto. OĽaNO tvrdí, že postoju SaS nerozumie, a dodáva, že ak sa nebude koaličná zmluva rešpektovať, stráca zmysel. (tasr)

Naživo: Minister financií Igor Matovič o výsledkoch rokovania so Slovnaftom.

Igor Matovič chce o sume 1,3 miliardy pre rodiny rozhodnúť v zrýchlenom režime a bez jasných zdrojov krytia, čo si nedovolil ani Smer pred voľbami. Zrýchlené legislatívne konanie sa môže využívať iba keď nastanú mimoriadne okolnosti, čo nie je tento prípad.

Shooty: Človek si zvykne

Igor Matovič je späť vo svojej starej forme, zo štátu si robí kolotoče, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Opäť dáva najavo, že len on má riešenia, len on vie ako na to a len on nás všetkých zachráni. Aj teraz sledujeme ten istý scenár čo vždy, keď líder OĽaNO príde s prevratnou a netradičnou myšlienkou, aby odviedol pozornosť od podstaty.“

Minister financií Igor Matovič je pripravený návrh novej podpory rodín presadiť v parlamente aj bez SaS. Vyzval SaS, aby návrh podporila.

Minister financií Igor Matovič predstavil aktualizovanú podobu pomoci rodinám. Prídavky na deti by sa mali zvýšiť od júla na 30 eur, od januára 2023 na 50 eur. Daňový bonus pre deti do 15 rokov by mal byť od júla 70 eur, na staršie deti 40 eur a od januára na dieťa do 15 rokov 100 eur, na staršie deti polovicu. Na služby deťom má ísť 50 eur.

Matovič sa tvári, že rodinám rozdá on osobne, píše Matúš Kostolný v komentári. „V tabuľkách zdôrazňuje, že ide o návrh Igora Matoviča. Ale tak to predsa nemôže fungovať, ani keby bol najlepším ministrom financií na svete.“

SaS vyzvala Igora Matoviča, aby prestal zavádzať o daňovom bonuse na dieťa. Ten podľa Richarda Sulíka bude znamenať menej peňazí pre chudobných a viac pre bohatých.

Igor Matovič predstavil dve zmeny, ktoré urobili v balíku sociálnej pomoci. Túto verziu chce predložiť v stredu na rokovaní vlády. Výška prídavku na dieťa sa zvýši o 10 eur, a to zo 40 eur na 50 eur. Služby deťom na krúžky sa o 10 eur znížia, teda na úroveň 50 eur.

Igor Matovič chce ďalší týždeň oznámiť „dobrú správu“ – na čom sa dohodol so Slovnaftom ohľadom vysokých cien pohonných hmôt. Podľa Matoviča nevyvíjal Richard Sulík v tejto oblasti ako minister hospodárstva aktivitu. „Mesiace kašlal na ceny na pumpách.“

Igor Matovič tvrdí, že SaS bohapusto klame celé Slovensko, keď tvrdí, že sociálny balíček pridá bohatým a zoberie chudobným. „Takto to vyzerá, keď niekomu ide iba o to, aby sa pomstil Matovičovi,“ hovorí minister financií.

Marián Viskupič zopakoval, že SaS ešte nevidela konkrétne znenie návrhu na daňový bonus na dieťa. Tvrdí, že detaily o návrhu sa dozvedajú iba „ústnym podaním“. Viskupič vyzval Igora Matoviča, aby v stredu na zasadnutí vlády predložil iba základný balík pomoci, na ktorom je zhoda.

Ak si mala koalícia robiť v piatok z niečoho ťažkú hlavu, nebolo to z Kaliňáka, ale zo správy štatistického úradu o inflácii, píše Newsfilter. „Inflácia najviac zasiahne ľudí s najnižšími príjmami. Preto sa od vlády čaká, že keď ide kompenzovať infláciu, zamieri práve na nich. Lenže to sa na Slovensku nedeje. Namiesto toho chystá vláda opatrenia podľa toho, ako sa zladia predstavy Matoviča a Sulíka.“

Minister obrany Jaroslav Naď nesúhlasí s výrokom Igora Matoviča, že prezidentka je falošná a zákerná. „Zatiaľ neviem o inom kandidátovi, ktorý by ma presvedčil, že by bol lepším prezidentom, ako je ona. Neviem, kto všetko bude kandidovať, ale je pre mňa prezidentkou, ktorú by som volil.“

To, ako Igor Matovič šermuje miliardami, ďaleko presahuje pamätné poskakovanie Roberta Fica pred nástenkami, konštatuje Newsfilter. „Nepočítajúc výbuch s trinástymi dôchodkami tesne pred voľbami, aj za vlád Smeru bolo zvykom, že pri takých veľkých zmenách, ktoré majú mimoriadny vplyv na verejné financie, sa aspoň imitovala odborná diskusia.“

Učiteľské odbory chystajú 15. júna protest v Bratislave, potom sľubujú aj štrajky. Ministri Gröhling a Matovič, ktorí sa viac ako polrok nedokážu dohodnúť na zvýšení platov učiteľov, chcú protestovať spolu s učiteľmi. „Takto sa chcú vyhnúť zodpovednosti. Ich spory mi pripomínajú telenovelu,“ hovorí učiteľ Vladimír Crmoman.

Matovič, Sulík a Kollár ešte nekončia, radšej sa pripravte na vyčerpávajúce dva roky, píše Filip Obradovič. „Isté je v tejto chvíli len to, že napriek nevkusným a otravným hádkam niet v koalícii nikoho, kto by mal skutočný záujem rozbiť vládu,“ komentuje v Newsfiltri.

Spor medzi Matovičom a Sulíkom sa často interpretuje tak, že majú rozdielne názory na to, či je správne, aby protiinflačný balík zaplatili veľké firmy. V skutočnosti nejde o protiinflačný balík a nemajú ho zaplatiť len firmy, ale minimálne z rovnakej časti aj obce.

Shooty: Koalícia

Koalícia sa háda pre Matovičovu rodinnú politiku. Vysvetľujeme, s čím má Richard Sulík problém, prečo Matovičov návrh kritizujú aj samosprávy a na ktoré skupiny vláda zabúda.

Predseda OĽaNO Igor Matovič pre balíček opatrení hrozí koncom koalície. SaS vetovala dve z opatrení navrhovaných ministrom financií. Daňový bonus na deti nezablokovala, hoci ho podporiť nechce. Matovič povedal, že pre nich je pomoc rodinám červenou čiarou.

Igor Matovič hovorí k balíčku opatrení, že v utorok poobede dostali písomné stanovisko SaS, že „vetujú všetky zdroje príjmov“. Richard Sulík podľa neho hodil rodiny cez palubu. Návrh na vládu nepredložil, lebo dal SaS ešte týždeň.

Naživo: Igor Matovič a Michal Šipoš o inflačnej pomoci a situácii v koalícii

Richard Sulík nevie, aké má Igor Matovič plány s cenami pohonných látok, a tvrdí, že sa o Matovičovom stretnutí so zástupcami MOL-u a Slovnaftu dozvedel z médií. Dozvedel som sa, že to on rieši, tak ho to nechám vyriešiť, povedal Sulík.

Odozva verejnosti proti vulgarizmom, ktoré zaznievali na mítingu Smeru, bola silná, vraví prezidentka Zuzana Čaputová v Sobotných dialógoch. Podľa nej je to dobrý signál, že ľudia si takúto politiku neprajú. Prezidentka bude zvažovať ďalšie právne kroky v súvislosti s nenávistnými prejavmi.

Boris Kollár si robí, čo chce, pretože mu to Igor Matovič dovolí, hovorí v podcaste V redakcii Marián Leško. „Keď počúvam reči, že Matovič prehral, tak sa pýtam, že kde bol, preboha, ten zápas, ako prehral? Veď ten sa zápas vôbec nezačal. Od samého začiatku sa vyvalil na chrbát, zdvihol všetky štyri labky hore a Kollár si mohol robiť, čo chcel.“

V parlamente začala úradovať nová korporatívna väčšina, hovorí politický komentátor a analytik Marián Leško. „Táto korporatívna väčšina sa dala dohromady a dala verejnosti na známosť: Pardon, ale my sme tu vyššia kasta, ešte stále sa považujeme za nedotknuteľných.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

PM:04Shooty: Prehnaná láskavosť PM:34Vláda Matovičovi schválila daň z ruskej ropy aj rodinnú pomoc za vyše miliardu, SaS za návrhy nehlasovala PM:31Sociologička Zora Bútorová: Verím tomu, že za ľubovoľného režimu je na každom človeku, akú cestu si zvolí PM:20Ukrajinky na balockej železničke nosia tričká s nápisom „Nech to para tlačí“. Miestni nás prijali ako blízkych, vravia PM:56Ako sa z ruského turistu stane politický emigrant PM:50Zaveďme tarifu na ruskú ropu a podporme zelené opatrenia PM:29Mats Wilander: Djoković bude počúvať Ivaniševića, no v hlave sa mu vždy ozve aj Vajdov hlas PM:43Pčolinskému sa skomplikovala situácia. Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a treste PM:37Graf dňa: Dokončí Elon Musk kúpu Twittera? Akciový trh si to nemyslí PM:11Putin sa správa ako Hitler, tvrdia ukrajinskí pamätníci. V čom obdobie po Mníchovskej dohode pripomína ruskú agresiu? PM:49Ruská klasická literatúra ako zbraň hromadného ničenia PM:09Prakticky celý svet je proti nám a bude len horšie. Ruský vojenský analytik šokoval otvorenou kritikou Putina PM:01Vývoj bojov (83. deň): Rusi pri Iziume riskujú, Arestovyč im pripomenul katastrofu z roku 1942 PM:00Ako to číta Ivan Mikloš: Zdá sa, že európski lídri sa nepoučili. Čo hovorí história o snahe meniť hranice silou PM:05Müller, Šeban a Peteraj o albume Baal: V Opuse nám povedali, že takúto platňu nikdy nevydajú PM:00Dnešné kombajny sú skoro 9-krát ťažšie ako pred 60 rokmi, pod ich váhou degraduje pôda AM:05Ak by mocní bieli muži mohli mať ihrisko, vyzeralo by takto AM:00Erdogan má „mentalitu obchodníka na bazári“. Fínov a Švédov pustí do NATO výmenou za tri veci AM:54Publicista Pavel Kosatík: Keby som bol mladým Slovákom, tešil by som sa na to, čo zažijem AM:49Rodina z Donbasu: Vyhráme vojnu, vrátime sa domov a vy, čo ste nám pomohli, budete chodiť k nášmu moru AM:39Ekonomický newsfilter: Spor medzi Matovičom a Sulíkom o protiinflačnú pomoc sa pred kľúčovou vládou vyostril AM:19300 slov z MS: Mali sme štrnásť super šancí, povedal tréner Čechov Jalonen. Nevidel ich nikto okrem nehoVčera PM:04Vicepremiérka Remišová: Málokto sa hádže o zem za bohaté firmy tak efektívne ako SulíkVčera PM:51Švíky len tak praskali, navrhnúť kostýmy pre tanečníkov je výzva, hovoria módni dizajnéri (+ foto)Včera PM:43Nemajú lieky ani vakcíny a covid volajú horúčka. Koronavírus dorazil do KĽDRVčera PM:02Dajte nám viac času, hovoria vo Fidesze o Ukrajine. Veľká zmena v Orbánovej zahraničnej politike sa odkladáVčera PM:01Newsfilter: Matovičov plán je podeliť sa s Világim o zisky z ruskej ropyVčera PM:42Matovič oznámil dohodu so Slovnaftom. Nie je to však dohodaVčera PM:30Výzva Zelená domácnostiam opäť skončila po pár minútach. Sklamaní sú žiadatelia aj výrobcoviaVčera PM:14Holý zobral manažérov z Vienna Insurance na úrad vlády vysvetľovať, ako sa v Rakúsku stavajú nájomné byty