Igor Matovič

V parlamente sa stále neskončila rozprava k odmene za očkovanie. Opäť vystúpil Igor Matovič a Roberta Fica opäť nazýval „skorumpovaným bastardom“. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer) preto prerušil schôdzu.

Zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde poslanci odsunuli na februárovú schôdzu, rovnako aj návrh podpory výstavby nájomných bytov, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý. Schválenie úprav dlhovej brzdy bolo jednou z podmienok Igora Matoviča na vyššie výdavky štátu na budúci rok.

Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si tým zarábame na problémy do budúcna, hovorí behaviorálny analytik Matej Šucha. „Prieskum pre ministerstvo zdravotníctva ukazuje, že nerozhodných ľudí finančná motivácia demotivuje. Takže ministerstvo má prieskum, ktorý hovorí, že presný opak je pravda než to, čo tlačí Matovič a oni si to tak či tak pretlačia. To je neuveriteľné.“

Foto - archív M. Šuchu
Foto - archív M. Šuchu

Igor Matovič v parlamente hovorí, že chcú zvolávať mimoriadne schôdze k aféram minulých vlád. Ako prípad uvádza colné podvody s podhodnoteným čínskym textilom, za ktoré máme zaplatiť pokutu 277 miliónov.

V rozprave k odmene za očkovanie opäť reční Matovič. Opisuje, ako Fico dáva dôchodkyniam, ktoré ho milujú, „smrteľný bozk“ tým, že ich rozváža na mítingy. O bývalom premiérovi opäť hovorí ako o „skorumpovanom bastardovi“.

V parlamente sa začalo druhé čítanie k odmene za očkovanie. Návrh na 200- a 300-eurové odmeny je podľa Igora Matoviča zodpovedný voči verejným financiám. Za liečenie pacientov totiž podľa neho dávame niekoľkonásobne viac.

Poslanci schválili v prvom čítaní návrh Igora Matoviča, ktorý má finančne odmeniť za očkovanie ľudí nad 60 rokov. Za hlasovalo 87 zo 144 prítomných poslancov. Návrh sa má z odmeny 500 eur zmeniť na 300-eurovú odmenu v druhom čítaní, ktoré bude v stredu.

Boris Kollár ide na poslednú chvíľu zháňať hlasy poslancov Hlasu pre Matovičov návrh 500-eurových poukážok pre seniorov a 100-eurového bonusu na energie. Kollár potvrdil, že ešte dnes bude rokovať s Petrom Pellegrinim o ich návrhu, aby sa poukážky zmenili tak, že 200 eur by sa dávalo seniorom v hotovosti a na poukazy by išlo 300 eur.

Ekonomický newsfilter: Ekonómovia hovoria nie 500-eurovým šekom a áno povinnému očkovaniu

  • Okamžité platby nebudú okamžite, ale do minúty určite
  • Briti plánujú veľké dopravné lietadlo na vodík
  • Železnice dali zamestnancom na výber z dvoch rovnakých možností

Líder OĽaNO Igor Matovič podporuje návrh odborníkov a ministerstva zdravotníctva na zmeny opatrení. Navrhujú postupné čiastočné uvoľňovania pre zaočkovaných až do 9. januára.

Hlas vyzval premiéra Hegera, aby odvolal Igora Matoviča z postu ministra financií. Heger to podľa Hlasu musí urobiť, ak chce „budovať kultúru úcty“, ako premiér píše vo svojom statuse na Facebooku.

Matovičovu daňovú reformu víta necelá tretina ľudí, polovica je proti, ukázal prieskum Focusu pre TV Markíza. Reforma podľa sondáže nemá nadpriemerne veľa zástancov ani vo viacčlenných domácnostiach, i keď minister financií hovorí o podpore rodín s deťmi.

Poslanec Sme rodina Miloš Svrček súhlasí s 500-eurovými poukážkami pre seniorov. „Nie je to ideálne, ale akékoľvek riešenie na zvýšenie zaočkovanosti u seniorov je určite dobré,“ povedal v Sobotných dialógoch.

Zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský si myslí, že aj prezidentka už vlastne vyzvala premiéra, aby odvolal ministra financií. „Eduard Heger dostal možnosť sa k celej veci vyjadriť; vyhol sa tomu, čo si možno vysvetliť len jedným spôsobom – chcel sa vyhnúť konfliktom s Igorom Matovičom. Musí sa mu točiť hlava z toho, keď vidí, ako niekto narába so stovkami miliónov bez toho, aby sa poradil.“

Vlastnú atómovku by mal vytiahnuť Heger – treba odvolať Matoviča a zaviesť povinné očkovanie, píše v komentári Konštantín Čikovský. „Igor Matovič je pre vládu a koalíciu nepotrebný, naopak, je jej na príťaž rovnako ako štátu, preto mu treba vziať funkciu.“

Je čas na odvolanie Igora Matoviča z funkcie, hovoria v podcaste V redakcii šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a jeho zástupca Konštantín Čikovský. „Už aj Eduard Heger zlyhal. Minister financií robí vlastnú politiku, to nie je prípustné, navyše tá politika je zlá,“ vraví Čikovský. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Kým Heger vidí samé dobré správy, Matovič rozpúta anarchiu, komentuje Newsfilter. „Minister financií neprerokoval so svojím premiérom, že si chce zobrať zo štátneho rozpočtu 110 miliónov eur na spontánne rozdávanie. Za normálnych okolností je to na okamžité odvolanie ministra.“

Premiér Heger dopredu nevedel, že Igor Matovič chce k 500-eurovým poukážkam pre seniorov navrhnúť aj 100 eur na energie. „Myslím, že tak ako všetci,“ odpovedal na otázku, kedy sa dozvedel o sto eurách na energie.

Igor Matovič sa pri pláne rozdávať 100 eur na energie rozhodol na poslednú chvíľu. Pokus takto získať opozičné hlasy prekvapil aj mnohých poslancov, podľa informácií Denníka N o ňom do poslednej chvíle netušili ani viacerí členovia vlády.

Minister financií Igor Matovič. Foto – TASR
Minister financií Igor Matovič. Foto – TASR

Parlament ukončil dnešné zasadnutie, prerušila sa aj rozprava o 500-eurových poukážkach za očkovanie. Rokovanie o tejto téme bude pokračovať v utorok ráno.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková počas rozpravy prepočítava, čo stojí 600 miliónov, ktoré chce Igor Matovič vyplatiť seniorom. Mohli by sme za to napríklad každej zdravotnej sestre vyplatiť 17-tisíc eur, za túto sumu vyštuduje 10-tisíc lekárov.

Igor Matovič reagoval počas rozpravy na slová Mariana Viskupiča. Minister financií si myslí, že jeho vyjadrenia k poukazom pre seniorov neboli poctivé. „Nestraš ľudí, nepodceňuj nás,” hovorí Viskupičovi na to, že nie je možné sfunkčniť 500-eurové poukazy v krátkom čase.

Poslanec Marián Viskupič (SaS) počas rozpravy o 500-eurových poukážkach hovorí, že doteraz nepozná detaily návrhu Igora Matoviča. Následne rozpráva o tom, že to bude stáť viac ako pol miliardy eur. „Nemyslím si, že to bude jeden 500-eurový poukaz, bude to treba vytlačiť alebo rozdistribuovať, na to bude potrebná súťaž.”

Igor Matovič si myslí, ze naďalej žije nádej pre 600 eur pre seniorov. Nespolieha sa pritom na hlasy Smeru. „Vôbec sa nespolieham na to, že by fašisti alebo Fico a spol. nejakým spôsobom zvážili svoje hlasovanie.”

V parlamente sa začína prvé čítane k 500-eurovým poukazom. Návrh stručne uviedol Igor Matovič. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 11 poslancov a ďalší sa môžu prihlásiť ústne. Rozprava tak môže trvať niekoľko hodín.

Parlament nakoniec hlasoval o skrátenom legislatívnom konaní pre 500-eurové poukážky a posunul ich do prvého čítania. Za hlasovalo 72 zo 143 prítomných poslancov.

Matovič končí svoje vystúpenie, pretože od 11.00 má byť v parlamente hlasovanie. O skrátenom legislatívnom konaní k 500-eurovým poukazom sa ešte hlasovať nebude, lebo rozprava sa neskončila.

Dôchodcovia nebudú potrebovať smartfón, aby využili 500-eurové poukazy, tvrdí Matovič. Podľa ministra financií im prídu papierové poukazy podobné gastrolístkom poštou a podobné to bude aj so 100-eurovou kompenzáciou za drahé energie.

Nové na Dennikn.sk

21:41Newsfilter: Do obchodov po darčeky áno, k rodine cez Vianoce nie, vláda skúša, či dávame pozor 21:28Aké by to bolo keby ženy „zízali“ na mužov. Výstava v Žiline pracuje s otázkami feminizmu a rodových rolí 19:37Úvahy o sankciách proti Rusku vytlačili ceny energií na nové rekordy. Doplatia na to aj slovenské firmy 19:33Niektoré firmy vymazané z obchodného registra sa budú môcť obnoviť, ministerka Kolíková chce rýchlo meniť zákon 18:48Legalizácia dvojakého občianstva sa odkladá už takmer rok, koalícia má obavy z nového maďarského zákona 18:24Štúdia ekonómov ukázala škodlivosť Dankovho zrušenia daňových licencií 18:13V osemnástich boli pristaré. Súd s Epsteinovou spoločníčkou ukazuje, ako zneužívali dievčatá 18:05Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si zarábame na budúce problémy, hovorí behaviorálny analytik 17:45Napriek pochybnostiam ho odsúdili za fekálne útoky. Stratil dôveru v ľudí, spravodlivosť aj lásku (+video) 17:31Od rebela, ktorého dráždili americké rakety, po pragmatika v štýle Merkelovej. Kto je kancelár Olaf Scholz 17:26Skoro polovica mladých Britov ani nechce vedieť, aké má dlhy. Na Slovensku sa zdajú byť mladí zodpovednejší 17:06Prečo je stotisíc Putinových vojakov problém 17:04Shooty: Križiacka krutosť 16:58Opatrenia sa opäť menia. Od piatka sa pre očkovaných otvoria aj kaderníctva, OTP režim nebude v mestskej doprave 16:05Minúta po minúte: Vianoce budú bez návštev, pre očkovaných sa otvoria všetky obchody 16:02Najvplyvnejšie ženy sveta: filantropky, miliardárky, političky aj prezidentka Čaputová 15:56Nový fenomén. Ľudia si posúvajú, kde im dajú tretiu dávku pred uplynutím šiestich mesiacov 15:50Premiér tlačí na povinné očkovanie, mohla by na to stačiť aj čiastočná podpora koalície 15:49Sme zhrození, že školy sa dajú zobchodovať za predvianočný konzum a lyžovačku (anketa) 15:22Kto je právnička Anna Niku, ktorá sa môže stať komisárkou pre deti? 14:02Najvyšší súd Žilinkovi: Nechajte hodnotenie dôkazov na súd, takto sa paragraf 363 nesmie používať 12:39Zápasy v mierových časoch. Slovenské voľby v Uhorsku 12:20Margaret MacMillan: Stále presne nevieme, ako vznikla prvá svetová vojna. Aj preto mám obavy, že sa dnes môže situácia opakovať 12:19Farebná Laterna magika Vladimíra Mišíka 12:15Pätnásťročný strelec z Michiganu sa na útok tešil. Zatiaľ nevie, že obvinili aj jeho rodičov 12:06Odkrýva vojna to najhoršie alebo to najlepšie v nás? O tom, ako ľudí formujú bojové konflikty 12:04Pomoc rodinám samoživiteľov dnes zahŕňa aj mnoho rodín, v ktorých jeden z rodičov zomrel na covid 11:27V Afganistane môže túto zimu zomrieť viac ľudí ako za dvadsať rokov vojny dokopy 11:19Biochemik Konvalinka: Bez očkovania by bol teraz armagedon, tretia dávka je priorita číslo jeden 10:21„Sem môžem napísať nielen, čo si naozaj myslím, ale aj čo chcem.“ Vyšli denníky Milana Lasicu