Igor Matovič

Poslanci okolo Tomáša Tarabu hovoria, že nebudú hlasovať za odvolanie Igora Matoviča, dvakrát však už boli za jeho odchod. Keď sa hlasovalo pred rokom o odvolaní Matoviča z postu ministra a pred dvomi rokmi z postu premiéra, Taraba aj Filip Kuffa boli za, Štefan Kuffa bol neprítomný.

Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné, poslanci Sme rodina Martin Borguľa a Patrick Linhart hovoria, že sú nerozhodnutí. „Vážne zvažujem, či hlasovať za odvolanie Matoviča a tým návrat SaS do koalície, a teda udržanie tejto vlády, alebo či nehlasovať za odvolanie Matoviča, čo však podľa môjho názoru bude nakoniec znamenať pád vlády a predčasné voľby,“ povedal Borguľa.

Koalíciu vedenú Igorom Matovičom vníma ako záruku boja proti korupcii asi štvrtina opýtaných, zistila agentúra Ipsos. Vyše 60 % má opačný názor. Predsedu OĽaNO už takto nevníma ani 60 % voličov SaS, ktorá kedysi s OĽaNO organizovala napríklad protesty pred Bonaparte.

Ak nedôjde k prekvapeniu, Matovič zostane ministrom financií, píše Filip Obradovič. „Tarabovci s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdia novú väčšinu, aby sa Matovič mohol opäť raz odviazať a nepríčetne vykrikovať, že SaS sa spojila s mafiou. Vôbec ho nebude zaujímať, že im akože ponúkol návrat do vlády alebo že Sme rodina sa so Smerom a Hlasom spája bežne.“

Matovič s Hegerom skúšajú, či sa dá aj proti vetru, a tak to aj vyzerá, komentuje Newsfilter. „Niekdajšiemu víťazovi volieb sa aj na slovenské pomery podarila vec nevídaná. Po tom, čo od neho utiekla väčšina vlastných voličov, dokázal presvedčiť aj väčšinu všetkých, že lepšie ako pokračovanie sú nové voľby.“

Navrhované zvýšenie výdavkov tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur by pomohlo vláde, ak by na budúci rok prišlo rozpočtové provizórium. Štát by totiž v budúcom roku hospodáril podľa rozpočtu na rok 2022. Koalícia zatiaľ nemá na schválenie rozpočtu dosť hlasov.

Sme rodina a Za ľudí nebudú v stredu hlasovať za odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií, potvrdili Milan Krajniak a Veronika Remišová.

Mimoriadna schôdza, na ktorej majú odvolávať ministra financií Igora Matoviča, bude v stredu od 14.00. Na Twitteri to uviedol poslanec Miroslav Kollár (Spolu).

Vláda chce meniť rozpočet, na jednorazovú pomoc proti vysokej inflácii sa chystá dať 1,5 miliardy eur. Novelu už schválila, parlament o nej bude rokovať zrýchlene. Argumentuje lepším výberom daní, čo potvrdila septembrová daňová prognóza.

Smer podporí odvolanie Igora Matoviča všetkými 27 hlasmi, a to bez podmienky predčasných volieb. Strana to napísala na Facebooku.

Lízingové spoločnosti vyzvali ministra financií Igora Matoviča, aby návrh zákona o osobitnom odvode riešil štandardne a dal im možnosť pripomienok. Návrh, ktorý im zavádza povinnosť platiť odvod, predložil do parlamentu Milan Vetrák.

Shooty: Nejako už bude

Richard Sulík popiera tvrdenia Igora Matoviča, že by mal dohodu s Hlasom na predčasných voľbách výmenou za podpisy na odvolávanie ministra. „Nie je to pravda, žiadna takáto dohoda neexistuje. Naopak, ak bude Igor Matovič odvolaný, sme pripravení rokovať o novej koaličnej zmluve tak, ako sme to napísali v liste premiérovi 6. júla,“ tvrdí.

Igor Matovič v RTVS tvrdí, že podľa jeho informácií Sulík sľúbil Pellegrinimu podporu predčasných volieb, a preto mu Hlas podpísal návrh na odvolanie ministra financií. „Radi by sme takúto dohodu mali, ale žiadna nie je,“ reagoval Erik Tomáš z Hlasu. Odmietla to aj SaS.

Igor Matovič nevie, kto pomôže menšinovej vláde schváliť rozpočet. „Keď sa pýtate, s kým a kto, neviem,“ povedal minister financií. Ak rozpočet neprejde, sú podľa neho v situácii, keď sa rozpočtové provizórium „nedá ustáť“.

Igor Matovič potvrdil, že krúžkovné, ktoré po vete prezidentky pretlačil aj vďaka hlasom ĽSNS, nebude. „Radšej dáme peniaze v hotovosti,“ povedal v RTVS minister financií. Na to však treba zmeniť zákon.

Smer podporí odvolanie Igora Matoviča. Podpredseda Smeru Richard Takáč povedal, že aj keby sa o odvolaní Igora Matoviča hlasovalo 31. decembra, tak poslanci Smeru prídu a zahlasujú za to.

Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament, píše Jana Shemesh. „Je ťažko predstaviteľné, že po tom, čo by SaS pomohla odvolať Matoviča, by ju niekto opätovne volal do koalície. Nehovoriac o tom, že prvé dni v parlamente ukázali, že vzťahy medzi trojkoalíciou a SaS sú ešte horšie, ako sa čakalo, a zákonodarný zbor sa ocitol v stave chaosu.“

Anna Zemanová z SaS povedala, že „podľa parlamentných šumov“ bude schôdza k odvolávaniu Matoviča zrejme v stredu. Predseda parlamentu Boris Kollár ju musí zvolať do 7 dní od podania návrhu poslancami, čo sa udialo dnes.

Anna Zemanová z SaS podala do podateľne parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi. Podpísalo ho 32 poslancov SaS a Hlasu a dvaja nezaradení exkoaliční poslanci, Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

Hlas považuje odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií za jeden z dôležitých krokov ukončenia politického chaosu menšinovej vlády. Poslanci pridali svoje podpisy pod návrh SaS. „Teraz sa budú môcť poslanci ukázať, či sú za odvolanie Matoviča alebo chcú, aby zostal v ministerskom kresle a škodil ďalej štátu a ľuďom,“ povedal Peter Pellegrini.

Poslanci zo SaS vyzbierali hlasy pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu) a poslanci Hlasu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Veľkú časť najvyšších straníckych a štátnych postov obsadili zlovoľní ignoranti, nehanební klamári a cynickí podvodníci, píše Tomáš Gális v súvislosti s poslednými udalosťami v politike. „Slovenská politická scéna nebola nikdy ideálna, ale – azda to nie je len spomienkový optimizmus, hľadať v nej nositeľov racionality nebolo nikdy také ťažké.“

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) je proti tomu, aby sa o novinároch zovšeobecňovalo, že píšu za peniaze. Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič v Národnej rade v utorok hovoril o tom, že sa dnes dá za 500 eur mesačne kúpiť novinár a ten za to o vás bude dobre písať. Kto by takto fungoval, Matovič nepovedal. (expres)

Zmenu paragrafu 363 zarezal Matovič, píše v Newsfiltri Filip Obradovič po tom, čo návrh stopol parlament. „Je jedno, čo hovorí Eduard Heger. Toho nikto v koalícii neberie vážne. Je úplne jedno, či on niečo skúša alebo nie. Dôležité je, čo chce Igor Matovič, a on chce lojalitu Borisa Kollára, nech už je akokoľvek draho zaplatená.“

Návrh, ktorým chcú poslanci OĽaNO upraviť krúžkovné pre deti z balíčka Igora Matoviča, prešiel v prvom čítaní len o jeden hlas. Na ďalšie rokovanie ho parlament posunul hlasmi 70 poslancov zo 138 prítomných. Poslanci v návrhu chceli ustúpiť od krátenia prídavkov na deti, ktoré nechodia do školy.

Zvýšenie platov pre zdravotníkov bude na budúci rok stáť celkovo okolo pol miliardy eur, povedal minister financií Igor Matovič. Ide o sumu na platový automat, ale aj na extra zvýšenie, ktoré schválila vláda. To bude stáť 232 miliónov eur.

Do konca tohto roka majú domácnosti ceny energií zastropované, ubezpečoval premiér Heger a minister financií Matovič. „Od budúceho roka nárast bude, ale ľudí nenecháme v štichu,“ dodal Igor Matovič po rokovaní vlády.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc kritizuje Igora Matoviča, ktorý bez dôkazov obviňuje médiá, že sú skorumpované. „Reportéri bez hraníc vyzývajú premiéra Eduarda Hegera a stranu OĽaNO, aby verejne odsúdili nenávistné prejavy, ktoré podkopávajú snahu vlády o zlepšenie slobody tlače.“

Ivan Mikloš v podcaste V redakcii hovorí, že chce predčasné voľby teraz, pretože ak bude táto vláda vládnuť ešte dva roky, môže sa Fico vrátiť ešte silnejší. „Dnes si nevyberáme medzi dobrou a zlou alternatívou, vyberáme si medzi zlou a ešte horšou.“

Shooty: Partneri

Parlament sa dnes podarilo odblokovať, trojkoalícia vyhovela Kuffovi a Smeru, SaS nie. Igor Matovič povedal, že Fico dodrží sľub skôr ako Sulík. O post podpredsedu parlamentu sa uchádza Taraba zo strany Život. OĽaNO odmietlo, že by s ním malo dohodu, no jeho podporu úplne nevylúčilo.

Koalícia sa dohodla, že voľbu podpredsedov parlamentu presunie až na októbrovú schôdzu. Povedal to Igor Matovič s tým, že sa chcú rozprávať o menách aj o tom, či nezmeniť zaužívaný pomer medzi počtom koaličných a opozičných podpredsedov, keďže koalícia je v menšine.

V rozprave k zmene ústavy o predčasných voľbách prekvapivo vystúpil minister financií Igor Matovič. Vysvetlil to tým, že pre ochranu verejných financií „je dobré, aby predčasné voľby neboli, lebo by sa vrátili zlodeji“. Situáciu na Slovensku prirovnáva k 30. rokom v Nemecku a vraví, že len hlúpa strana by si želala predčasné voľby.

Podľa Michala Šipoša by dve uvoľnené miesta podpredsedov parlamentu mali obsadiť politici z koalície. „Sú viacerí, ktorí by vedeli tieto posty zastať. Nebudem však teraz vyťahovať nejaké meno,“ povedal. Nevylučuje ani dohodu s SaS, ktorá by do vedenia parlamentu chcela nominovať Martina Klusa či Annu Zemanovú.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš rozumie, prečo Igor Matovič hovorí o Denníku N ako o „denníku Nenávisť“. „Myslím si, že Igor Matovič urobil aj veľa dobrých vecí, a nepamätám si, kedy naposledy som vo vašom denníku čítal, že Igor Matovič urobil aj niečo dobré. Keď sa dá, niektorých politikov aj pochválite.“

SaS je demokratická strana, ale ohrozuje demokraciu, súhlasí so svojím predsedom Michal Šipoš z OĽaNO. „Keď Richard Sulík dokoná svoje dielo, padne táto vláda a vráti sa Fico, Pellegrini a celá jeho zberba, vytvoria znovu celý svoj systém. Potom sa stretneme a aj sa vás opýtam, či SaS-ka neohrozila demokraciu,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Požiadavky SaS, aby sa ich návrhy prerokovali v úvode schôdze Národnej rady, sú podľa Igora Matoviča „postavené na hlavu“. Naznačuje, že časť SaS by takto vraj chcela vydierať koalíciu.

Michal Šipoš reaguje na to, že Igor Matovič obvinil Petra Pellegriniho z podplácania. Tvrdí, že aj on v kuloároch v parlamente počul, že to takto fungovalo. „Každý si z toho môže urobiť svoj názor, či takto fungovali alebo nie,“ povedal Šipoš.

Ak dôjde k odvolávaniu Igora Matoviča, poslanci Hlasu za to dvihnú ruky, povedala Denisa Saková v diskusii na TA3. Podľa nej je málo pravdepodobné, že sa po odvolaní Matoviča vráti SaS do vlády.

Pre mňa je Igor Matovič generátor konfliktov, on z nich žije, povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. Reagoval na to, že predseda OĽaNO obvinil Petra Pellegriniho z podplácania.

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík je proti tomu, aby parlament odvolal Igora Matoviča z postu ministra financií, ak taký návrh bude predložený. „Myslím si, že by mal,“ odpovedal Stančík na otázku, či by mal Matovič ostať vo funkcii.

Prešľap týždňa podľa Jána Štrassera: „Otvorenie schôdze NR SR nezablokovala (áno, opozičná!) SaS, zablokoval ju na svoju ministerskú stoličku prilepený, primrznutý, prikovaný, priklincovaný, priskrutkovaný, prinitovaný Igor Matovič. Šipoš, ale najmä Remišová naložili SaS, že robí obštrukcie a za kráľovské platy odmieta pracovať. Ale to, že Boris Kollár zrušil pracovný piatok celému parlamentu, ich nerozhorčilo.“

Igor Matovič obvinil Petra Pellegriniho, že ako premiér podplácal svojich ochrankárov „centimetrami päťstoeuroviek“. Líder OĽaNO bol zo zákona povinný nahlásiť to polícii. Keďže to nespravil, sám sa mohol dopustiť trestného činu. Polícia a prokuratúra prípad nechcú preveriť. Inšpekcia začne konať, ak dostane podnet.

Rastislav Káčer sa neobáva, že mu do rezortu bude zasahovať Igor Matovič alebo György Gyimesi, ktorý kritizoval jeho nomináciu. Vyjadreniami poslanca OĽaNO sa Káčer nezaoberá. „Prečo by som sa mal zaujímať o jedného zo stopäťdesiatich poslancov, ktorý je náhradníkom? Z akých dôvodov by som mu mal venovať pozornosť?“

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že Eduard Heger musí absolútne zmeniť stratégiu vyjednávania, keďže je zjavné, že menšinová vláda nemá zaručenú podporu v parlamente a Slovensko čelí množstvu kríz. V rozpore s tým sú dehonestujúce výroky o politických partneroch od ministra financií Igora Matoviča, tvrdí prezidentka.

SaS podľa Richarda Sulíka pripraví návrh na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Potrebujú 30 podpisov, SaS sa chystá osloviť aj koaličných poslancov z klubu OĽaNO. Sulík pripustil, že potom oslovia aj Hlas.

Igor Matovič v pléne ešte pritvrdzuje a Roberta Fica nazýva „zmrdom“. Na záver svojho preslovu pri odvolávaní Romana Mikulca hovorí pohnutým hlasom o tom, čo sa stane, pokiaľ padne vláda. Poslancov SaS vyzval, aby si uvedomili, na ktorej strane dejín budú stáť.

Stanovisko vlády k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca číta Igor Matovič. Vraví, že ide o politicky motivovaný pokus, a vymenúva počty obvinených a odsúdených nominantov minulých vlád v korupčných kauzách. „Minister vnútra každý svoj krok vysvetlil,“ hovorí.

Za podpredsedom SaS Branislavom Gröhlingom chodia poslanci OĽaNO, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou situáciou. Povedal to v rozhovore s tým, že by nakoniec mohli podpísať aj návrh na odvolanie Igora Matoviča. „S mnohými sme mali za ostatné dva týždne diskusie – z ich podnetu, nie môjho –, kde komentovali situáciu a vraveli, že nie sú okej s tým, čo sa deje. Môže sa stať, že sa tam objavia aj takíto poslanci.“

Nové na Dennikn.sk

10:01Premiérku chcú zosadiť už po troch týždňoch. Paniku v Británii spôsobuje aj padajúca libra 09:49Je zle, ale skúsme sa ešte vzchopiť 08:39Je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vidieť film Piargy 07:56Hrozí Taliansku „Mussolini v sukni“? 07:47Philipp Lahm: Federer nie je iba investícia, vyrástol v spoločnosti a potom jej to vrátil. Preto ho všetci milujú 07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal 06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšieVčera 13:02Vyššie je aj Luxembursko. Slovenský futbal spadol do piateho výkonnostného košaVčera 12:27V jednoizbovom byte začala zachraňovať zranené holuby. Deratizéri ich nechávajú zomierať v klietkach