Župné voľby 2017

Raši rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu zamietnuť jeho sťažnosť, v ktorej napadol výsledky župných volieb, ale verí, že polícia celý prípad dorieši. Košický župan Trnka vraví, že v spore vyhral zdravý rozum.

Ústavný súd zamietol sťažnosť Richarda Rašiho, víťazom župných volieb z novembra 2017 v Košickom kraji ostáva Rastislav Trnka. O volebných sťažnostiach majú ústavní sudcovia rozhodnúť do 90 dní, pri Rašim to bolo vyše roka.

Ústavný súd nechal žiť Rašiho sťažnosť a košický župan Trnka si tak nemôže byť istý funkciou. Raši po vlaňajšej porážke trvá na volebných machináciách, polícia zistila len obyčajnú ľudskú chybu pri zapisovaní 88 hlasov. Jeden zo sudcov varuje pred politickými záujmami.

Ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť na nezákonnosť novembrových volieb poslancov zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja vo volebnom obvode Snina, ktorú podal neúspešný kandidát Michal Vohar (Smer).

Košická župa je stále bez podpredsedov, zastupiteľstvo nezvolilo do funkcie poslanca za KDH Daniela Rusnáka. Návrh predložil župan Rastislav Trnka, ktorý po jeho neschválení už ďalších kandidátov nenavrhol. Na zvolenie chýbal jeden hlas. (tasr)

Košický župan Rastislav Trnka verí, že Ústavný súd voľby v kraji nevyhlási za neplatné. Je podozrievavý, či sa v Zemplínskej Širokej naozaj stala len náhodná chyba pri písaní zápisnice.

Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková prijme od primátora Richarda Rašiho Cenu mesta Košice. Macejková pritom rozhoduje o Rašiho sťažnosti  na výsledok župných volieb. Podľa ústavných právnikov ide o konflikt záujmov.

Sťažnosť Richarda Rašiho na výsledok župných volieb prijal Ústavný súd na ďalšie konanie. Rozhodlo o tom dnes plénum súdu s tým, že sudcovia Ľudmila Gajdošíková, Ladislav Orosz a Rudolf Tkáčik k tomu pripojili odlišné stanovisko. 

Richard Raši podal kvôli voľbám do VÚC trestné oznámenie, vidí podozrenia na volebný podvod. Už predtým požiadal neúspešný kandidát na župana Ústavný súd o prešetrenie sčítania hlasov. (tasr)

Trenčiansky župan Jaroslav Baška sa nevzdá svojho poslaneckého mandátu. Poslanec Národnej rady za Smer to oznámil na svojej tlačovej konferencii. (tasr)

Historička Natália Milanová a zdravotná sestra Elena Červeňáková sa stanú novými poslankyňami za OĽaNO. V parlamente nahradia Eriku Jurinovú a Jozefa Viskupiča, ktorí sa vzdali mandátu po tom, čo boli zvolení do čela VÚC.

Poslanci OĽaNO Erika Jurinová a Jozef Viskupič sa dnes vzdajú svojich mandátov, obaja sa stali županmi a odchod z parlamentu vopred sľubovali.

Ústavný súd ešte nerozhodol o sťažnosti Richarda Rašiho, ktorý žiada prešetrenie sčítania hlasov v župných voľbách. Ďalšie štyri sťažnosti na hlasovanie súd odmietol. (tasr)

Foto: Noví župani Jozef Viskupič a Rastislav Trnka v diskusii Večer Michala Vašečku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V diskusii Večer Michala Vašečku dnes vystúpia noví župani Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Rastislav Trnka. Debata sa začína o 18:00 v Pistoriho paláci na Štefánikovej 25 v Bratislave.

Bratislavský krajský predseda Smeru Martin Glváč na Maďaričovu kritiku, že Smer nepostavil v Bratislave vlastného kandidáta na župana, povedal, že mohol kandidovať on. „Nikdy nešiel, nekandidoval, môže si to vyskúšať. Môže ísť v Bratislave kandidovať,“ povedal Glváč.

V debate Večer Michala Vašečku v pondelok vystúpia noví župani Erika Jurinová, Rastislav Trnka a Jozef Viskupič. Témou sú prekvapivé výsledky župných volieb.

Marian Kotleba si v parlamente pozerá status iniciatívy Nie v našom meste o znovuvyvesení vlajky EÚ na banskobystrickej župe. Iniciatíva v ňom k fotke župného úradu napísala „Z tohto sa úprimne tešíme!“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kotlebovci nechali po sebe na úrade župy Jánovi Lunterovi aj posilňovňu, zmeny na poslednú chvíľu a kópie straníckych novín, ktoré rozmnožovali na župných kopírkach.

Začala sa župnými voľbami na Slovensku politická revolúcia? Aj o tom budú diskutovať noví župani Erika Jurinová, Rastislav Trnka a Jozef Viskupič. Diskusiu 11. decembra moderuje Michal Vašečka.

Kotlebovej ochranke, ktorá vytlačila novinárov z odovzdávania moci, sa postavil aj Ján Lunter. „To, čo sa stalo, je v demokracii neprípustné. S Kotlebom odchádzajú aj takéto praktiky,“ vyhlásil Lunter.

Ján Lunter sa ujal vedenia Banskobystrického kraja. Stalo sa tak na ustanovujúcom zasadnutí krajských poslancov v župnom dome v Rimavskej Sobote.

Ján Lunter preberá funkciu od Mariana Kotlebu. Foto N – Daniel Vražda

Ochranka Mariana Kotlebu nechcela pustiť novinárov na posledné župné zastupiteľstvo, kde odovzdá funkciu Jánovi Lunterovi.

Nová žilinská županka Erika Jurinová zložila sľub na ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Je tak prvou ženou vo vedení samosprávneho kraja. Po 12 rokoch vymení Juraja Blanára. (tasr)

Novozvolený nitrianský župan Milan Belica zložil slávnostný sľub. Začína sa tým jeho piate volebné obdobie vo funkcii. (tasr)

Rastislav Trnka zložil slávnostný sľub a ujal sa funkcie košického župana. Na poste nahradil Zdenka Trebuľu (Smer), ktorý po troch funkčných obdobiach už nekandidoval. (tasr)

Juraj Droba zložil sľub na bratislavského župana. Po ňom skladajú poslanecký sľub novozvolení členovia krajského parlamentu. (tasr)

Prešovským županom sa dnes stane Milan Majerský (KDH, pravicová koalícia), prvýkrát zasadne nové župné zastupiteľstvo. V iných krajoch to odchádzajúci župani posunuli aj na neskôr.

Juraj Droba prevezme oficiálne úrad BSK 4. decembra. Stane sa tak na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva župy. Spolu s Drobom zároveň zloží poslanecký sľub 50 členov nového krajského zastupiteľstva. (tasr)

Trenčiansky župan Jaroslav Baška (Smer) si myslí, že v strane dôjde po sneme k viacerým zmenám na postoch podpredsedov. „Nemali by sme to nechať len na okresných úrovniach, niečo treba urobiť aj na krajskej úrovni a určite budú zmeny aj na postoch podpredsedov,“ povedal.

Prečo sa Kotlebova úspešnosť koncentruje na periférii banskobystrickej župy? Ako sa dá hýbať s výsledkami volieb cez zmeny volebných obvodov? A ako čítať volebné mapy? Volebný expert Daniel Kerekes podrobne vysvetľuje, čo nám o voľbách hovoria rôzne dáta.

Kotleba má fanúšikov aj medzi hendikepovanými, štát ich naučil spoliehať sa na pomoc, hovorí bratislavský župný poslanec Marek Machata. „Vidia v ňom niekoho, kto urobí poriadok s neprispôsobivými. Potom majú pocit, že sa o tých, čo to naozaj potrebujú, postará.“

Novému bratislavskému županovi Jurajovi Drobovi sa už v župnom parlamente rysuje veľká väčšina, podporiť ho chcú bývalí politici SaS, SDKÚ či Siete, núka sa aj Smer.

To, čo robí Richard Raši, je nepochopiteľné, reaguje nový košický župan Rastislav Trnka na snahu napadnúť výsledky župných volieb na Ústavnom súde. „Ja sa opätovného prepočítavania neobávam, je možné, že rozdiel bude ešte viac v môj prospech,“ povedal. (korzár)

Kotlebovo vedenie Banskobystrického kraja rozpredalo starý majetok správy ciest a drží sa v úrade do posledného momentu. Úrad pre verejné obstarávanie našiel porušenie zákona. Kotleba s Lunterom nekomunikuje.

Lunter vyzýva Kotlebu, aby už oznámil, kedy odovzdá úrad. Zároveň mu adresoval výzvu, aby prestal konať spôsobom, ktorý poškodzuje záujmy kraja.

Richard Raši žiada vyhlásiť voľby župana v Košickom kraji za neplatné pre nezrovnalosti v obci Zemplínska Široká. Podľa člena tamojšej volebnej komisie tam mal získať 88 hlasov, no v oficiálnych výsledkoch nemal ani jeden.

Richard Raši žiada Ústavný súd prešetriť sčítanie hlasov v župných voľbách. Neúspešný kandidát na šéfa Košického kraja za Smer prehral s Rastislavom Trnkom o 875 hlasov.

Novozvoleného trnavského župana Jozefa Viskupiča nahradí v parlamente Natália Milanová, občianska aktivistka a vyštudovaná historička z Bratislavy. Rokovanie v pléne naplánované do konca roka ešte Viskupič absolvuje. (sme)

Robert Fico po voľbách zažil, ako sa cítia bezmocní, píše Miroslav Kocúr. „Premiér sa v novej situácii necíti dobre, hoci si myslí, že tieto voľby ešte vyhral. Sebavedomie zodpovedných víťazov volieb však vyzerá inak.“

Budúci prešovský župan Milan Majerský odíde z postu primátora Levoče. Od 1. decembra bude levočskú radnicu viesť Lýdia Budziňáková. (tasr)

Minister financií Peter Kažimír sa o vzdaní funkcie podpredsedu Smeru rozhodne najneskôr do decembrového snemu. „Ak treba reagovať na trend, ktorý všetci vnímame, som pripravený z hľadiska straníckej pozície ponúknuť svoju funkciu.“

Na počesť volebného víťazstva ponúkli funkcie všetci podpredsedovia Smeru, komentuje Newsfilter. „Je možné, že Fico žije vo svete, kde je 89 župných poslancov stále úspech, a jeho podpredsedovia vo svete, kde to znamená fiasko?“ pýta sa Tomáš Gális.

Opozícia má v budúcich voľbách podľa Matoviča šancu iba pri spolupráci. Tvrdí, že Smer utrpel v župných voľbách dramatickú porážku.

Foto N - Vladimír Šimíček

Marek Maďarič ponúkol vedeniu Smeru svoju abdikáciu na podpredsedu strany. Minister kultúry povedal, že nevie, či ešte dokáže byť platným členom vedenia strany.

Rokovanie vedenia Smeru sa skončilo, výsledky nie sú známe. Strana zatiaľ na otázky neodpovedala.

Vyhrali nezávislí? Zodpovednosť je aj u premiéra, píše politológ Radoslav Štefančík. Ak v spoločnosti rastie znechutenie z politiky a z politických strán, zodpovednosť je podľa neho na strane vládnych politikov.

Na obed začne na úrade vlády rokovať vedenie Smeru o situácii po voľbách. Očakáva sa, či niekto vznesie požiadavku na odchod Roberta Kaliňáka z funkcie.

Hlavnou témou v politických stranách by malo byť, prečo župné voľby všetci prehrali s nezávislými kandidátmi, a nie to, či vyhral Smer alebo pravicový blok, píše Roman Pataj.

Zlepence strán čaká podobný osud deštrukcie, aký sa dnes začína v Sulíkovej strane, píše Robert Fico v Hospodárskych novinách. „Som presvedčený, že slovenský mainstream po bujarých oslavách čaká poriadny hlavybôľ.“

Nové na Dennikn.sk

11:42Tenká koža je znakom slabosti 11:36Starosta gemerskej obce: Keď Matovič videl, že obce ušetrili, rozhodol sa, že budú financovať jeho nápady 11:26Bývalý hráč Slovana Sherbatov: Z Mariupola som ušiel vo vlaku smrti, kamarát naň nenastúpil 11:21Pracoval v potravinách, dnes patrí k najlepšie plateným dídžejom. Calvin Harris má nový album 11:14Serena Williamsová končí s tenisom: Preboha, baví ma to, ale chcem byť matkou 10:16Z národného hrdinu je zradca. Ukrajinský krasokorčuliar vystúpil na exhibícii v Rusku, prišiel o funkcie aj o peniaze 10:09Barce nechcú zaregistrovať Lewandowského. Klub vydiera de Jonga taktikou, ktorú použil aj na Messiho 07:03V F1 sa uvoľnilo miesto, celé to potom skomplikoval Alonso. Jazdiť za svoj tím odmietol 21-ročný Oscar Piastri 06:59Ekonomický newsfilter: Nie, ešte nie je dôvod tankovať aj do zásoby  06:03300 slov z MS do 20 rokov: Z medailového tímu je priemerný. Ak nás takto točili Česi, čo s nami urobí Kanada? 00:01Ako ochrániť stredoškolákov pred bludmi? Prispejte na Magazín N o dezinformáciáchVčera 20:44Koniec Slovenska ako „čiernej diery“ na mape vesmírnych aktivít. Anketa o prínose členstva v Európskej vesmírnej agentúreVčera 20:25Primátor sa spýtal: „Si šaľeny?“ Prečo zastal projekt rekonštrukcie Warholovho múzea v MedzilaborciachVčera 18:55Newsfilter: Ruská ropa prestala tiecť na SlovenskoVčera 18:12Putinovské Rusko nezmeníme, môžeme ho len izolovať, hovorí politický geograf RomancovVčera 17:55Na jeho hlavu vypísali miliónovú odmenu, proruského guvernéra Chersonu údajne otrávil kuchárVčera 17:39Ruská ropa prestala tiecť na Slovensko. Dôvodom sú vraj sankcieVčera 17:19Danglár: Putinova pochvalaVčera 16:07V Bratislave končí street food Poľná kuchyňa. Každého konceptu sa ľudia časom prejedia, vraví jeho zakladateľVčera 15:14Literárny historik Putna: Ak Putinov režim nie je fašistický, tak potom neviem, aký jeVčera 15:02Pätnásťročnému autistovi kľakli na krk, policajt mal šiltovku ANO. Na Babišových mítingoch je horúcoVčera 15:02Výstavbu petržalskej električky na budúci týždeň obnoviaVčera 15:00Graf dňa: Maďarská inflácia je najvyššia od roku 1998, nepomohli cenové stropy ani rast úrokovVčera 14:39Trvalo nerozpustní kotlebovciVčera 14:10Vivat Slovakia: Bratislava 90. rokov, Mečiar a taxikári sú predlohou očakávanej videohryVčera 13:51Vývoj bojov (166. deň): Čo robia Biden i Putin, aby sa vojna na Ukrajine nezmenila na svetovúVčera 12:07Ohrozená ikona priemyselného vývoja sa už oznámeného investora nedočkala. O jej dlhy sa zaujíma aj NBSVčera 11:00Má vyše päťdesiat a nikdy nezažila dobrý sex. Veľa šťastia, pán Veľký je vtipný film, ktorý vás možno aj rozplačeVčera 10:45Trnka hovorí o akvaparku, ale o arzéne mlčíVčera 10:22Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá