Cesta k zdraviu

Barbore Wainerovej sa narodila dcéra s mozgovou obrnou, o ktorej lekár povedal, že bude iba „ležiacou pacientkou bez budúcnosti“. Kristýna sa však v siedmich rokoch naučila chodiť a navštevuje školu. „Keď ju prijali, plakala som, akoby ju vzali na Harvard,“ hovorí Wainerová.

Sedemročná Kristýna a jej mama Barbora Wainerová. Foto - archív rodiny

Mýtus, že ak sa pred jedlom s hubami napijeme alkoholu, uchránime pečeň, nie je pravdivý, hovorí mykológ Vladimír Kunca. V tomto roku bolo na Slovensku zvlášť veľa otráv hubami, z toho približne štvrtina boli deti, pre ktoré huby ani nie sú vhodným jedlom.

Priamy dôkaz dôležitosti či nedôležitosti raňajok neexistuje. Týždeň v zdraví vysvetľuje, či sú raňajky dôležité. „Raňajky teda nemáme prečo považovať za najdôležitejšie jedlo dňa, kľúčová je zdravá a vyvážená strava počas celého dňa – s raňajkami alebo aj bez nich.“

Národné toxikologické informačné centrum tento rok zaznamenalo 106 prípadov otráv hubami. V 25 prípadoch išlo o otravu u detí. Neskúseným hubárom odporúča zbierať len hríbovité huby, ktoré majú na spodnej časti klobúka rúrky.

Človeku s depresiou nehovorte, aby sa vzchopil, zhodujú sa odborníci v ankete Denníka N. „Vetami ako ‚svet je krásny‘ jeho frustráciu len prehĺbite,“ tvrdí psychologička Hana Ševčíková. „Povedať človeku s depresiou ‚vzchop sa‘ je ako povedať to isté človeku s angínou – absolútne nevhodné,“ dodáva psychológ Dušan Fábik. Mali by sme sa radšej viac zaujímať a pýtať sa, než radiť a inštruovať.

Alkohol by hlavný odborník ministerstva zdravotníctva Ľubomír Okruhlica povolil až od 21 rokov. Podľa neho by pomohlo aj obmedzenie reklamy či dostupnosti v obchodoch.

Priemerný vek človeka, ktorý sa príde liečiť zo závislosti od alkoholu, je 42 rokov. „Máme pacientov, ktorí majú 25 rokov a prídu so silnou závislosťou. Priemer je 42 a drží sa to takto roky,“ hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Počet úmrtí po užívaní nelegálnych drog je sto až dvesto ľudí ročne. Pri alkohole to je 6- až 8-tisíc ľudí ročne. Je to dané tým, že alkohol je široko dostupný, vysvetľuje hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Uleteli sme. Už sa to nedá riešiť osvetou, hovorí o konzumácii alkoholu na Slovensku Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. V rozhovore rozpráva o alkohole za volantom aj celkovom probléme pijanstva na Slovensku.

Ľubomír Okruhlica. Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď vás desiatky ľudí berú ako niekoho, kto im pomôže, tak vám to lichotí. Pre mňa to je dvojsečná zbraň, lebo máte pocit, že sa musíte venovať všetkým, hovorí novinárka Veronika Folentová v otvorenom rozhovore o duševnom zdraví v novinárskej profesii. Spolu s Vitaliou Bellou napísali knihu s názvom Ako byť šťastný?, v ktorej sa snažia spolu s odborníkmi a odborníčkami na duševné zdravie zachytiť hľadanie šťastia v rôznych etapách ľudského života.

Veronika Folentová, Vitalia Bella. Foto N - Tomáš Hrivňák

EÚ diskutuje o tom, či by mala mať plán na znižovanie škôd spôsobených fajčením. Zástancovia fajčiarskych alternatív hovoria, že môžu tieto škody znížiť. Niektorí odborníci na verejné zdravie však tvrdia, že ich iba odďaľujú. Podľa WHO si fajčenie vyžiada v Európe skoro 700-tisíc úmrtí ročne. (euractiv)

Chudnutie v šou Extrémne premeny prebieha trochu inak, ako vidno na obrazovke. Telovýchovné výzvy nie sú základom, tým je zmena jedálnička. Výživový expert Michal Páleník je spokojný s úspešnosťou, podľa ich odhadov zostane pri zdravom životnom štýle 20 percent účastníkov. „Všeobecné štatistiky sa pritom pri takýchto prípadoch počítajú v jednotkách percent.“

Účastníci šou Extrémne premeny majú v prvých týždňoch zakázané šaláty, schudli aj s hamburgerom, hovorí Michal Páleník, ktorý im nastavuje jedálniček. „Nevidíme dôvod nedať im rezeň – musia pochopiť, že dôležité je množstvo a frekvencia,“ hovorí v ďalšej epizóde Športovej vedy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Krémy sú pri celulitíde iba krátkodobé riešenie, treba zmeniť životosprávu, vysvetľujú vedci Ľudmila Oreská a Viktor Oliva. „Prestaneme aplikovať preparáty a účinok sa vytratí, takže sa žena vráti tam, kde bola.“

Odborníci odhadujú, že až viac než 12 % dospelých trpí minimálne jednou poruchou osobnosti. Týždeň v zdraví popisuje, čo o poruchách osobnosti vieme.

Ako na celulitídu: skúste silový tréning, pozor na alkohol a drastické chudnutie, radia športoví vedci Ľudmila Oreská a Viktor Oliva. „Fajčenie alebo konzumácia vyprážaných jedál podporujú tvorbu voľných radikálov v organizme, čo ovplyvňuje funkciu ciev a prispieva k zhoršeniu problému,“ hovoria.

Vladimira Putina znepokojuje, že od začiatku vojny na Ukrajine zvýšili ruskí činitelia svoju spotrebu alkoholu. Ministri, ich námestníci, vicepremiéri či pracovníci prezidentovej administratívy sa vraj od februára pokúšajú pitím zbaviť stresu.

Foto - TASR/AP

Psychické zdravie mladých sa zhoršuje a dôvody sú zložitejšie než sociálne siete a reči o krehkejšej generácii. „Najviac ma trápi množstvo práce, ktoré od nás v škole vyžadujú,“ vysvetľuje Jakub. „Staršie generácie sú zvyknuté problémy upratovať, nehovoriť o nich nahlas. Stále nám hovoria: Vzchop sa, musíš to pretrpieť,“ dodáva Adam.

Obezita má na zdravotníctvo obrovské následky, nejde však len o náklady na starostlivosť. „Mám pacienta s onkologickým ochorením, ktorý má viac ako 200 kg. Teraz je problém, kde ho budú ožarovať, lebo prístroj je pre pacientov do 150 kg,“ hovorí lekárka Adela Penesová. „Nevieme, čo máme robiť s takýmito pacientmi.“

Zhruba štvrtina dospelých ľudí na Slovensku trpí obezitou a ďalších viac ako 30 percent nadváhou. K pandémii obezity prispel covid, teraz ju zhorší aj inflácia. Situácia je horšia najmä u nízkopríjmových skupín. Dôvodom je nízka nutričná gramotnosť, menšia schopnosť odolať reklamám, ale aj to, že si nemôžu dovoliť zdravšie a často drahšie potraviny.

Psychológ Martin Polák využíva pri terapii fóbií aj virtuálnu realitu. „Užívateľ vie, že to, čo vidí, nie je reálne, ale jeho mozog zareaguje rovnako, ako keby bol vystavený obávanému podnetu v realite. Vie však, že keby to bolo veľmi nepríjemné, môže si headset zložiť, stále teda má niekde v pozadí, že to nie je skutočnosť. No my už vieme veľmi dobre pracovať so strachom, ktorý reálne cíti.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Vyskúšali sme, ako funguje terapia strachu z výšok za pomoci virtuálnej reality. „Ak sa napríklad chcete zbaviť strachu z lietania, ísť len tak do lietadla nie je celkom jednoduché, samozrejme, ak sami nevlastníte súkromné lietadlo,“ hovorí psychológ Martin Polák, ktorý skúma nové formy kognitívno-behaviorálnej terapie. Oslovujú ho aj klienti so strachom zo stiesnených priestorov, zo zvierat alebo z odberu krvi.

Psychiatri umožnili oddelenie svojho odboru od iných medicínskych odborov, čo prispelo k predstave, že duševná choroba je stav, ktorý sa nedá liečiť, hovorí Norman Sartorius, dlhoročný odborník WHO na psychiatriu. V rozhovore vysvetľuje, ako by s nedostatkom psychiatrov mohli pomôcť všeobecní lekári, prečo by mal lekár prvého kontaktu byť tým najskúsenejším a čo si myslí o psychiatrických zariadeniach, ktoré videl na Slovensku.

Do konca života budem na antidepresívach, píše reportér Denníka N Matej Ondrišek. „Nízke libido pre mňa osobne nie je ten najnepríjemnejší vedľajší účinok týchto liekov,“ tvrdí po siedmich mesiacoch boja s depresiou. Vysadiť benzodiazepíny je podľa neho ťažké, ale dá sa to.

Holandsko chce hromadným skríningom pľúc fajčiarov znížiť mieru rakoviny pľúc. Prvé skupiny z približne 400-tisíc ľudí vo veku od 60 do 79 rokov, ktorí sú alebo boli silnými fajčiarmi, v najbližších dňoch pozvú, aby prišli na CT vyšetrenie. (dutch news)

Nová štúdia spája dlhý covid so zníženou hladinou hormónu kortizolu, podľa amerických vedcov ide o zatiaľ najsilnejší predpoklad výskytu postcovidových ťažkostí.

Ľudia s funkčnými sociálnymi vzťahmi žijú nielen spokojnejšie a zdravšie, ale aj dlhšie, píše Týždeň v zdraví. Nízka kvantita či kvalita sociálnych väzieb je spájaná najmä s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, hypertenzie, onkologických a imunitných ochorení a demencie.

Pri behu treba piť inak ako na bicykli, vysvetľuje odborník na výživu a v rozhovore upozorňuje aj na ďalšie úskalia pitného režimu pri športe. Kolové nápoje podľa Martina Čupku nemusia mať len negatíva. „Plusom je stabilizácia žalúdka, preto občas môžeme vidieť cyklistov na pretekoch dať si zopár hltov.“

Aby ste počas horúčav lepšie zaspali, večer sa možno ochladiť vlažnou sprchou alebo kúpeľom, no ľadová či studená voda sa neodporúča. Necvičte večer, ale ráno, aby sa vaše telo pred spánkom zbytočne neprehrialo. Posteľnú bielizeň vložte pred spaním do plastovej tašky a na niekoľko minút ju dajte do mrazničky. Pozrite si ďalšie tipy, ako zaspať počas veľkých horúčav.

Izraelčania trpia nedostatkom jódu, vplyv na to má používanie odsolenej morskej vody. Podľa štúdie ministerstva zdravotníctva je u nich jeho koncentrácia oveľa nižšia, než odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.

Prinášame dvadsať tipov, ako sa vyspať v horúčave. Globálne otepľovanie skracuje spánok – počas horúcich nocí zaspávame neskôr, vstávame skôr a spíme menej, uvádza nová štúdia. S pokračujúcim stavom stratíme ďalšie hodiny spánku ročne.

Opekať sa na pláži, aby sme boli hnedí, je zvrátené, vraví dermatovenerologička Zuzana Zelenayová. „Mnohí chodia do mora v tričku, aby sa ochránili a ušetrili tak na opaľovacích krémoch. Ale mokré biele tričko má ochranný faktor SPF 5. Je to len minimálna ochrana. Človek nadobudne klamlivý pocit ochrany, no môže sa spáliť,“ vraví lekárka.

Ktoré nesprávne návyky negatívne vplývajú na sexuálny život? Týždeň v zdraví prináša 13 rád, ako si to nepokaziť v posteli.

Kontakt matky s dieťaťom koža na kožu hneď po pôrode má významné, vedecky dokázané benefity vrátane podpory sacieho reflexu, laktácie či rozvoja vzájomného vzťahu. Napriek tomu je v slovenských pôrodniciach v menšine. Až 65 % matiek uvádza, že ihneď po pôrode neboli s dieťaťom v kontakte koža na kožu.

Napriek tomu, že bolesti krížov, bedrovej oblasti a bokov považujeme za bežné, neradno ich ignorovať. Týždeň v zdraví opisuje najčastejšie príčiny a spôsoby ich liečby.

Spánok nie je leňošenie, ale produktívna aktivita, tvrdí vedec Tomáš Eichler. „Ľuďom, ktorí vravia, že im pravidelne stačí spať len šesť hodín a sú dlhodobo v pohode, pripomínam, že taký gén má málokto – len jeden človek z 12-tisíc. Väčšina ľudí potrebuje spať objektívne dlhšie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Opálenie sa nemá byť cieľom dovolenky, vraví dermatovenerologička Zuzana Zelenayová. Opekať sa na pláži, aby sme boli hnedí, je zvrátené, dodáva. „Je nutné zmeniť pohľad na krásu.“ V rozhovore vysvetľuje, či je možné sa opáliť aj v tieni, a radí, koľko krému natrieť na celé telo.

Neprestávajte objavovať nové, neupadnite do každodennej rutiny, obmedzte sodík a predbehnite alzheimera. Týždeň v zdraví radí, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke.

Genetický doping je už dnes reálnou hrozbou, hovorí biochemik a odborník z Antidopingovej agentúry SR Tomáš Pagáč. „To, že sa niekomu zmenia gény, neznamená, že z neho bude nový Usain Bolt, no môže si pomôcť napríklad EPO-m.“ Pagáč zároveň verí, že aj takéto prípady bude možné odhaliť.

„Na každej škole téma Xanax padla, na internete som našiel presné návody, čo má dieťa povedať, aby mu pediater liek predpísal,“ hovorí Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR. Myslí si, že môže ísť o internetovú výzvu, ktoré sú pre mladých novým veľkým rizikom. Na Slovensku už zaznamenali predávkovanie paralenom či výzvu na uvarenie kuracieho mäsa s liekom proti kašľu.

Spaľovače tukov zvyčajne nefungujú, informácie o produktoch sú často vytrhnuté z kontextu, vysvetľuje odborník z Antidopingovej agentúry SR Tomáš Pagáč. „K najefektívnejším spaľovačom patrí kofeín, ten bežná populácia užíva pravidelne, ale že by sme boli všetci štíhli, to sa nedá povedať.“

Viac ako cigarety a alkohol ohrozujú zdravie detí energetické nápoje, žuvací tabak či liek Xanax, upozorňuje Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR, ktorý prednáša na základných a stredných školách o zakázaných látkach. „Výnimkou nie sú ani deti vo veku 10 rokov, z dlhodobého hľadiska hrozia srdcové problémy aj obezita,“ hovorí o energetických nápojoch.

Tomáš Pagáč. Foto N – Peter Kováč

Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je to self-care a ako nám môže pomôcť zlepšiť zdravie. Opisujeme, ako si urobiť svoj plán a aké telesné a psychické potreby treba zhodnotiť.

Dominika Bleščáková sa snaží búrať mýty o duševných ochoreniach. „Stále počúvame, že prežijú len silnejší, aj okolie zvykne ľudí so psychickými problémami presviedčať, že sú len slabí a nevedia sa prekonať. Je preto logické, že sa potom snažíme presviedčať seba aj okolie, že sme v poriadku,“ hovorí.

Dominika Bleščáková sa na Instagrame venuje témam duševného zdravia a body positivity. Začala s tým po tom, čo si sama pred dvoma rokmi prešla depresiou a anorexiou. V rozhovore hovorí o tom, ako u nej prepukli psychické problémy, ako sa dobrovoľne dala hospitalizovať na psychiatrii a ako sa potom zmenil jej pohľad na seba aj svoje okolie.

Diagnostika autizmu sa pre pandémiu výrazne predĺžila a na intervenčné programy sa čaká najmenej pol roka, tvrdí riaditeľka centra pre autistov v Nových Zámkoch Anita Nagyová. „Diagnostika bola na jeden rok prerušená a mnohé deti sa dodnes nedostali k odborníkom,“ povedala Nagyová, podľa ktorej sa deti vracajú k bežnému režimu rýchlo. (napunk)

Inštruktorka jogy Vera Sentešová v rozhovore hovorí, že ak sa cítite nemožne, že nedokážete urobiť stojku, možno ste u zlého učiteľa. „Ľudia, ktorí na Instagrame predvádzajú krkolomné pozície, škodia tak sebe, ale aj nereálnemu obrazu o tom, čo je joga,“ myslí si zakladateľka štúdií YoGO.

Vera Sentešová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Distres – nadmerný či chronický stres nám môže uškodiť. Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké má príznaky, aj opisuje stratégie, akými sa stres dá zvládať.

Kardiovaskulárne ochorenia sú globálne najčastejšou príčinou smrti. Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako im predchádzať a čo sú rizikové faktory. „Mnohým sa to ťažko číta, ale kardiovaskulárne ochorenia sú jednoznačne choroby nezdravého životného štýlu. A ten každý dokáže zmeniť, stačí len chcieť.“

Zdravé črevo znamená zdravé trávenie. Týždeň v zdraví sumarizuje tipy, ako podporiť zdravé črevo. „Zdravie a rovnováha nášho črevného mikrobiómu sú životne dôležité prakticky pre všetky aspekty nášho zdravia.“

Nové na Dennikn.sk

17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusy