Cesta k zdraviu

Vedci odhalili pravdepodobnú príčinu sklerózy multiplex. Podľa nich je toto neliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie spôsobované nákazou vírusom Epsteina-Barrovej.

Naši tínedžeri cez pandémiu výrazne pribrali, vnímam to ako svoje zlyhanie, hovorí matka dvojčiat. Deti sa s nárastom váhy nevyrovnali dobre. Aj preto, lebo ona nevedela, ako o téme komunikovať.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník prednáša na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník vyvracia mýty o chudnutí a ponúka návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét. Otázky mu môžete položiť cez sli.do.

Druhá časť seriálu o chudnutí je o tom, že ak sa doň pustíte, nemali by ste to brať smrteľne vážne. Jeden deň s pizzou a pivom do týždňa vám môže pomôcť. A hlavne zabudnite, že tuk sa mení na svaly, nie je to tak, chce to svoj čas.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník bude v piatok 14. januára prednášať na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník bude vyvracať mýty o chudnutí a ponúkne návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét.

Vzťahy sú pre zdravie dôležitejšie než pohyb či spánok, píše Jana Ciglerová a dokazuje to aj na príbehu dvoch slovensko-kanadských sestier. Jedna si vzala obyčajného farmára a žila obklopená rodinou, druhá sa vydala za bohatého obchodníka, odsťahovala sa s ním do veľkomesta a po jeho smrti ostala sama.

Keď vedkyňa Susan Pinklerová zisťovala, čo spôsobuje dlhovekosť, objavila dedinu na Sardínii, kde sa muži dožívajú rovnakého veku ako ženy. V Ogliastre je zároveň najväčšia koncentrácia storočných na svete. Uvedomila si, že je to tým, že žijú blízko seba a nikdy nie sú sami.

Aj prechádzka so psom či upratovanie môže byť pri chudnutí efektívnejšie ako fitnescentrum, píše prvá z 12 častí seriálu o chudnutí. Prinášame návod nielen pre tých, čo chcú chudnúť, ale aj pre tých, čo sa zaujímajú o zdravý životný štýl.

Rúško samo osebe problémy s pleťou nespôsobuje, vraví v rozhovore dermatologička Hana Zelenková. „Lenže ak má niekto napríklad akné, jeho nosenie problematické byť môže,“ vysvetľuje. Mejkap pod rúškom neodporúča za žiadnych okolností. Ľudia, ktorí v práci veľa hovoria, by si mali meniť rúško aj každé tri hodiny.

V roku 2021 bol najčítanejším článkom denníka New York Times text psychológa Adama Granta o pocite, ktorý ľudia zažívajú počas pandémie – v angličtine sa nazýva „languishing“. O tejto téme sme sa rozprávali so psychologičkou Martinou Baránkovou: „Keď sa raz dostaneme do ‚languishingu‘, je ťažšie znova nájsť chuť do života a nahodiť svoje poistky,“ povedala v archívnom rozhovore.

Michelle Obamová vstáva pred piatou ráno a cvičí, Bill Gates prečíta aj 50 kníh ročne. O vedomú zmenu návykov sa snažia milióny ľudí na celom svete – niektorí kopírujú zvyky úspešných, iní sa snažia pochopiť mechanizmus, ktorý za nimi stojí. Psychológ Dalibor Špok a ľudia, ktorí zmenu návykov sami vyskúšali, vysvetľujú, ako funguje.

Naozaj sú dva typy ľudí, jedni skrátka priberajú viac. Aj preto je povianočná diéta nezmysel, vysvetľuje lekár Boris Bajer v prednáške Športovej vedy. Tí, čo nepriberajú, však aj rýchlo chudnú, čo nie vždy v histórii bola výhoda.

Podľa lekára Borisa Bajera by ľudia nemali po Vianociach držať drastické diéty. „Po sviatkoch sa postavíme na váhu a zaskočí nás, koľko sme zase pribrali, ale pozor, nie každé kilo navyše je tuk,“ upozorňuje v prednáške Športovej vedy o výžive počas sviatkov.

Podvádzanie pri cvičení bicepsu a tricepsu nemusí byť nutne zlé, hovorí kondičný tréner Roman Švantner. „Pokojne si pomôžte pri posledných troch opakovaniach, ale najprv urobte desať poriadnych,“ radí.

Lekár Boris Bajer v prednáške hovorí, ako na výživu počas sviatkov. Vysvetľuje, na čo si dať počas sviatkov pozor a ako zbytočne nepribrať. Na konci prednášky odpovie na otázky, ktoré mu môžete položiť na sli.do.

Výkonnostní a talentovaní športovci musia na Slovensku raz ročne absolvovať záťažový test srdca, prešli sme si ním aj my. „Ak sa robí raz za rok, dajú sa vylúčiť určité ochorenia, ktoré zvyšujú riziko náhlej smrti,“ hovorí športová lekárka Lucia Knappková.

Ak sa seniori začnú hýbať, už po troch mesiacoch sa ich stav výrazne zlepší, potvrdzujú výskumy FTVŠ UK v Bratislave. „Klienti po porážke mali výrazné pohybové obmedzenia, niektorí boli doslova paralyzovaní na lôžku. A hoci by sa mohlo zdať, že pohyb je pre nich skôr kontraproduktívny, opak je pravdou,“ hovorí Ján Cvečka, ktorý vedie Centrum aktívneho starnutia.

Hoci sa Wim Hof preslávil vďaka extrémnemu chladu a dostal prezývku ľadový muž, jeho metóda vychádza najmä z vedomého a kontrolovaného dýchania. Chlad a otužovanie sa potom dajú považovať „len“ za prostriedok na demonštráciu toho, že správne dýchanie skutočne funguje.

Wim Hof v nádobe naplnenej ľadom. Foto – TASR/AP
Wim Hof v nádobe naplnenej ľadom. Foto – TASR/AP

Aby vedci zistili, či Wim Hof skutočne dokáže dýchaním a meditáciou ovplyvniť nervový systém, do tela mu pichli endotoxín. Ten sa bežne prejaví chorobnými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť či triaška. U Holanďana sa však príznaky neprejavili. Za 10 dní svoju metódu naučil aj iných.

Je mýtus, že seniori by sa mali šetriť, potom sú odkázaní na druhých, hovorí Ján Cvečka, ktorý vedie Centrum aktívneho starnutia. V rozhovore vysvetľuje, ako so seniormi cvičia a že sa nemusia obávať ani tí, ktorí majú problémy so základnými pohybmi.

Ján Cvečka. Foto N – Pavel Bielik
Ján Cvečka. Foto N – Pavel Bielik

Vedci potvrdili, že Holanďan Wim Hof, ktorý sa preslávil ako Ľadový muž, skutočne dokáže mysľou a dýchaním ovplyvniť imunitnú reakciu organizmu. Vďaka tomu vydrží v extrémnom chlade a dokázal aj potlačiť chorobu. Metódu, ktorú vymyslel, však niekedy preceňuje.

Na internátoch v Mlynskej doline môžu nájsť študenti Univerzity Komenského psychologickú pomoc zadarmo. Podľa psychologičky by si ju inak nemohli dovoliť. „Mnohí už pracujú, ale ich príjem nie je taký veľký, aby si mohli dovoliť psychológa niekoľkokrát do mesiaca. V Bratislave sa začínajú ceny za jedno sedenie od 40 eur na hodinu.“

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Vedci prišli na to, ako liečiť poranenú miechu, paralyzované myši po jednej injekcii opäť chodia. Imunológ Vladimír Leksa píše o prelomovom výskume amerických vedcov, ktorý mení pohľad na poranenia chrbtice, ktoré boli doteraz často nezvratné.

Psychická choroba nie je dar, hovorí v rozhovore český moderátor Jeroným Janíček, ktorý roky bojuje s úzkosťou a depresiou. „Niektorí hovoria, čo všetko psychickou chorobou získali. Možno tým myslia to, že sa začali k sebe a k okoliu správať inak, lepšie, žiť v pravde alebo sa k tej pravde aspoň priblížiť. Ale môžem vám povedať, že by som sa stopercentne radšej narodil ako psychicky zdravý.“

Jeroným Janíček. Foto - archív J. J.
Jeroným Janíček. Foto - archív J. J.

Prinášame ďalší tip na ľudí, ktorým môžete počas adventu pomôcť. Muskulárni dystrofici alebo pacienti trpiaci ALS dnes patria medzi mimoriadne ohrozenú skupinu. Majú oslabené dýchacie svaly a prípadné nakazenie covidom je pre nich mimoriadne nebezpečné. Počas pandémie majú navyše zhoršený prístup k pomoci od osobných asistentov.

Psychologička radí, ako pomôcť partnerovi alebo partnerke s depresiou a zachovať si vo vzťahu vzájomnú blízkosť. „Keď partneri spolu uznajú, že čelia niečomu, čo je väčšie, ako sú oni dvaja, vtedy ich to drží pri sebe ako spojencov proti depresii,“ hovorí Lenka Pavuková-Rušarová v rozhovore.

Lenka Pavuková-Rušarová. Foto - Dominik Sepp
Lenka Pavuková-Rušarová. Foto - Dominik Sepp

Deti môžu so silovým tréningom začať už v šiestich rokoch, hovorí tréner Tomáš Mihalík. V desiatich rokoch sa začína „regulárny“ tréning a v pätnástich sa môže „šliapnuť na plyn“. Deti, ktoré začnú cvičiť neskoro, už nikdy nedobehnú tie, ktoré začali v skorom veku.

Slovensko predbehlo v spotrebe cukru aj USA. Problémový je aj podiel fajčiarov či spotreba alkoholu, ukazuje štúdia, na ktorú poukázali analytici. V prípade diétnych rizík patrí Slovensko k najhorším krajinám OECD.

Silový tréning škodí detským kostiam? Mýtus, hovorí silový špecialista Tomáš Mihalík. Deti, ktoré cvičia, majú „oveľa lepšiu hustotu kostí než deti, ktoré sa silovému tréningu nevenujú.“ Zároveň sa výrazne znižuje riziko ich zranenia.

V Anglicku otvoria 15 špecializovaných ambulancií pre deti s obezitou. Poskytnú im stravovacie plány, starostlivosť o psychické zdravie a podporu koučov. Ide o súčasť plánu s cieľom zakročiť proti nárastu obezity medzi mladými ľuďmi. (guardian)

Hormóny ovplyvňujú v našom tele všetko: dýchanie, premýšľanie, spánok, konanie i umieranie, vysvetľuje Randi Hutterová Epsteinová, ktorá o hormónoch napísala knihu. Za prelom v hormonálnej liečbe označuje moment, keď prvý diabetik dostal inzulín. Najväčšou tragédiou podľa nej bolo, keď deťom podávali rastový hormón odoberaný z mozgov mŕtvol.

Keby mohli muži otehotnieť, už dávno by sme mali antikoncepciu bez vedľajších účinkov, vraví autorka knihy o hormónoch Randi Hutterová Epsteinová. V rozhovore vysvetľuje, ako hormóny fungujú a čo ich robí natoľko špecifickými, kedy začali brať hormonálnu liečbu aj úplne zdraví ľudia a čo nám história hormónov hovorí o histórii ľudstva.

Lengvarského reformu nemocníc zatiaľ nepotopil ani bojkot Sme rodina. Do druhého čítania prešla v deň, keď ju premiér označil za najdôležitejšiu z reforiem a keď prezidentka kritizovala koalíciu, že nevie dotiahnuť reformy.

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) znižuje pravdepodobnosť rakoviny krčka maternice až o 87 percent, ukázala britská dlhodobá štúdia, ktorá bola zverejnená v odbornom časopise Lancet.

Španielsko zakáže reklamy na potraviny a nápoje s vysokým obsahom cukru zamerané na deti. Cieľom opatrenia, ktoré vstúpi do platnosti v roku 2022, je spomaliť narastajúcu vlnu obezity v krajine.

Ak si chcete kúpiť jeden stroj na cvičenie, nekúpte si žiadny alebo si kúpte skôr stroj na kardio, nie na silu, tvrdia odborníci. Tréneri Petry Vlhovej či Martina Škrtela hovoria aj tom, aké pomôcky odporúčajú na domáce cvičenie.

Zľava: Viktor Oliva, Šimon Klimčík a Roman Švantner. Foto - N/Tomáš Benedikovič,  Samuel Antoška, archív R. Š.
Zľava: Viktor Oliva, Šimon Klimčík a Roman Švantner. Foto - N/Tomáš Benedikovič, Samuel Antoška, archív R. Š.

Špičkoví tréneri nevedia odporučiť žiadny kanál na YouTube, ktorým by sa dalo riadiť. „Ak niekto nemá peniaze a čas, aby pravidelne cvičil s trénerom, nech ide možno len na jeden vedený tréning a ďalej nech mesiac cvičí sám. Potom nech znovu vyhľadá trénera, aby tréning upravil,“ odporúča Roman Švantner.

Alkohol predlžuje účinnosť kofeínu o 70 %, cigareta ho skracuje. Odborníci Milan Sedliak a Martin Čupka hovoria aj o tom, koľko šálok je ešte v poriadku či ako zefektívniť jeho konzumáciu pre športovcov a bežných ľudí.

Milan Sedliak a Martin Čupka. Foto N – Pavel Bielik
Milan Sedliak a Martin Čupka. Foto N – Pavel Bielik

Presvedčenie, že vitamín C chráni proti prechladnutiu, je z veľkej časti nepravdivé. Ide o mýtus, ktorý vytvoril Linus Pauling, uznávaný vedec, z ktorého sa stal šarlatán. Otázne je aj užívanie vysokých dávok pri príznakoch nachladnutia. Podľa štúdií sú výnimkou len vysoko aktívni ľudia, napríklad vojaci, lyžiari či maratónci.

Ročná spotreba cukru v Amerike je na hodnote 40 kilogramov na osobu – viac ako 20 kociek cukru denne, píše Graham Lawton v Knihe, ktorá vám možno zachráni život. „Ľudia cukor v podstate nepotrebujú. Bez esenciálnych mastných kyselín, bielkovín a niektorých sacharidov neprežijeme. Ale bez cukru sa zaobídeme úplne bez problémov.“

Naša spoločnosť je orientovaná na štíhlosť a ideál krásy je napriek snahe o zmenu stále príliš štíhly, hovorí detská psychiatrička Martina Paulinyová. V rozhovore vysvetľuje, prečo diéty nemajú u detí ani tínedžerov miesto a prečo by sme nemali komentovať hmotnosť človeka.

Detská psychiatrička Martina Paulinyová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Detská psychiatrička Martina Paulinyová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Alkohol výrazne zvyšuje riziko rakoviny prsníka, píše v novej správe WHO. Odhaduje sa, že v roku 2020 zodpovedal alkohol za takmer 40-tisíc nových prípadov. Neexistuje bezpečná miera konzumácie alkoholu, upozornila WHO.

Kofeín pomáha aj pri športovom výkone, zhodujú sa Martin Čupka a Milan Sedliak. Odporúčajú ho však v tabletách či žuvačkách pred cvičením, v prípade dlhšieho cyklistického výjazdu aj počas výkonu.

Pravidelné samovyšetrenie prsníkov a mamografický skríning môžu ročne zachrániť až 300 Sloveniek. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pre zdravé prsia, ktorý si pripomíname 15. októbra, na to poukázala organizácia Nie rakovine.

Traja z desiatich ľudí si myslia, že antibiotiká zabíjajú vírusy, ukázal prieskum z Česka. Antibiotiká pritom zaberajú len na bakteriálne infekcie a nadužívaním sa oslabuje ich účinnosť. „Zodpovednosť je na oboch – lekárovi aj pacientovi,“ hovorí mikrobiologička Helena Žemličková.

Maratónsky bežec Ján Hazucha skončil druhý na majstrovstvách sveta veteránov, ktoré sa konali v rámci londýnskeho maratónu. Zvolenčan má 78 rokov, stále pracuje a pritom behá. V príprave ho neodradila ani zlomenina. Hazucha začal s behom, keď mal 45, vo svojej vekovej kategórii vyhral všetkých šesť elitných svetových maratónov.

Ján Hazucha (v strede) počas MS veteránov v maratóne. Foto – archív Jána Hazuchu
Ján Hazucha (v strede) počas MS veteránov v maratóne. Foto – archív Jána Hazuchu

Soľ je tichý a nenápadný zabijak, tvrdí vedecký novinár Graham Lawton, autor Knihy, ktorá vám možno zachráni život. „Soľ je bežnou súčasťou väčšiny jedálničkov a ľudia si ju do jedál sypú bez rozmyslu, hoci je jej v nich už aj tak habadej. A pritom nás tento minerál zabíja. Nie hneď. Ale napokon nás dostane.“

Ružena Rusnáková má ochorenie ALS, no nedostáva žiadnu liečbu. Poisťovne jej neuhradia ani vitamíny. Už predtým si ako zdravotná sestra uvedomovala, že veľa vecí v zdravotníctve nefunguje, teraz to zažíva ako pacientka. „Celý život zachraňovala životy, a keď sama ochorela, všetci sa jej otočili chrbtom,“ hovorí jej dcéra Kristína.

Ružena Rusnáková s dcérou Kristínou. Foto - archív K. R.
Ružena Rusnáková s dcérou Kristínou. Foto - archív K. R.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

PM:12Newsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vlády PM:22Slovenský líder európskej výroby plastových obalov na vajcia bude ešte silnejší. Chce už aj fabriku na plastovú surovinu PM:05Matovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopil PM:03Šéf policajných odposluchov tvrdí, že za jeho obžalobou je diskreditačná kampaň a to, že ho prokurátor Kysel nemá rád PM:55Nie, nemusíte vyradiť ani pečivo. Vedecké vysvetlenie, prečo žiadna diéta nefunguje PM:43Vynútené rošády u Vlčana – namiesto farmára má vodohospodára na boj so suchom a kritizovaný lesník už závodu nešéfuje PM:02Shooty: Kuchynská diplomacia PM:27Politici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerický PM:26Šimečka po zvolení za podpredsedu EP: Bola to dráma, rokovalo sa do poslednej chvíle PM:22Ako to číta Ivan Mikloš: Situácia je neľahká, ale klimatická panika nám určite nepomôže PM:04V novom zákone majú byť turistické značky verejným záujmom a horskí sprievodcovia prídu o monopol na sprevádzanie PM:31Vrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko? PM:20Trenčín ako mesto kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia Dubačová PM:13Poriadok v hlave PM:53„Naši ľudia“ na ministerstve vnútra PM:34Andrej Kiska: Na Zemanovi oceňujem empatiu, Babiš je pred voľbami v rovnakej situácii, ako bol Fico PM:23Omikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných? PM:06Nehaňte univerzity naše (viac, než treba) PM:47Komplot v Chachalande PM:03Keď boli v Anglicku poloprázdne regály, bolo to pre nedostatok vodičov, a my k tomu smerujeme, hovorí prezident združenia dopravcov AM:49Audit v Matici odhalil nedostatky a žiada, aby vrátila časť peňazí. Matičiari pochybenia odmietajú AM:22Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahrá AM:08Bývalým nominantom Smeru vo vedení polície sa začínajú súdy. Prvý je na rade niekdajší šéf odposluchov AM:31Počet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovať AM:17Bielorusom v Bratislave fandil aj Lukašenkov blízky šéf hádzanárskeho zväzu, ktorý sa vyhrážal podriadeným AM:18Problémy chcú prekryť hráčom, ktorý zbankrotoval. Edmonton v NHL znovu zlyháva AM:49Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníci AM:36Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to bolo AM:44Ekonomický newsfilter: Dôchodková reforma by bez rodičovského bonusu bola lepšia, pripomína rozpočtová radaVčera PM:35Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodky