Cesta k zdraviu

Dominika Bleščáková sa snaží búrať mýty o duševných ochoreniach. „Stále počúvame, že prežijú len silnejší, aj okolie zvykne ľudí so psychickými problémami presviedčať, že sú len slabí a nevedia sa prekonať. Je preto logické, že sa potom snažíme presviedčať seba aj okolie, že sme v poriadku,“ hovorí.

Dominika Bleščáková sa na Instagrame venuje témam duševného zdravia a body positivity. Začala s tým po tom, čo si sama pred dvoma rokmi prešla depresiou a anorexiou. V rozhovore hovorí o tom, ako u nej prepukli psychické problémy, ako sa dobrovoľne dala hospitalizovať na psychiatrii a ako sa potom zmenil jej pohľad na seba aj svoje okolie.

Diagnostika autizmu sa pre pandémiu výrazne predĺžila a na intervenčné programy sa čaká najmenej pol roka, tvrdí riaditeľka centra pre autistov v Nových Zámkoch Anita Nagyová. „Diagnostika bola na jeden rok prerušená a mnohé deti sa dodnes nedostali k odborníkom,“ povedala Nagyová, podľa ktorej sa deti vracajú k bežnému režimu rýchlo. (napunk)

Inštruktorka jogy Vera Sentešová v rozhovore hovorí, že ak sa cítite nemožne, že nedokážete urobiť stojku, možno ste u zlého učiteľa. „Ľudia, ktorí na Instagrame predvádzajú krkolomné pozície, škodia tak sebe, ale aj nereálnemu obrazu o tom, čo je joga,“ myslí si zakladateľka štúdií YoGO.

Vera Sentešová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Distres – nadmerný či chronický stres nám môže uškodiť. Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké má príznaky, aj opisuje stratégie, akými sa stres dá zvládať.

Kardiovaskulárne ochorenia sú globálne najčastejšou príčinou smrti. Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako im predchádzať a čo sú rizikové faktory. „Mnohým sa to ťažko číta, ale kardiovaskulárne ochorenia sú jednoznačne choroby nezdravého životného štýlu. A ten každý dokáže zmeniť, stačí len chcieť.“

Zdravé črevo znamená zdravé trávenie. Týždeň v zdraví sumarizuje tipy, ako podporiť zdravé črevo. „Zdravie a rovnováha nášho črevného mikrobiómu sú životne dôležité prakticky pre všetky aspekty nášho zdravia.“

Halucinácie sú relatívne rozšírené a nie vždy znamenajú, že človek, ktorý ich zažil, má psychické ochorenie alebo poruchu. Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo sú halucinácie a čo ich spôsobuje: „Ak zažijete akýkoľvek typ halucinácie, je rozumné navštíviť lekára. Platí to aj v prípade, ak zaznamenáte, že niekto z vašich blízkych má halucinácie.“

Týždeň v zdraví opisuje, aké sú poznatky o tom, či môže mať výživa vplyv na duševné zdravie. „S výrazne zvýšeným rizikom depresie bola spojená nezdravá strava ‚západného štýlu‘. Zahŕňa vysoký príjem červeného a spracovaného mäsa, rafinovaných obilnín, sladkostí, mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, masla a zemiakov. A nízky príjem ovocia a zeleniny,“ píšu.

Sklon k alkoholizmu sa častejšie prejavuje v rodinách, kde už s ním bojovali rodičia, starí rodičia alebo iní blízki príbuzní. „Je však dôležité vedieť, že túto dispozíciu môžeme buď rozvíjať, alebo si na ňu môžeme dávať pozor – či už u seba, alebo u svojich detí -, a potom sa vôbec nemusí rozvinúť,“ hovorí psychologička Ilona Preslová.

Ak si kofeín doprajeme hoci aj denne v primeranom množstve, nemôže nám uškodiť. Pozor treba dať na nadmerný príjem kofeínu, kofeinizmus – závislosť či intoxikáciu už nemôžeme považovať za zdraviu prospešné. Píšeme o tom, aký vplyv má na nás kofeín a koľko kávy je už priveľa.

Po dvoch rokoch v rúškach sa ľuďom môže zdať, že sú teraz chorľavejší a prejavy alergie sú silnejšie. Je to podľa imunológa Martina Hrubiška aj preto, že počas covidu sa nestretávali s ľuďmi, vírusmi a často ani alergénmi. Teraz sa podľa neho vraciame k stavu pred pandémiou.

Pomáhajú CBD oleje na posilnenie imunity? Imunológ Martin Hrubiško v rozhovore hovorí, že nechce povedať, že to je hlúposť. „Trošku to vnímam ako módny trend, zatiaľ nemáme jasné dôkazy.“

Keď pôjdete domov pešo a vyjdete po schodoch, urobíte pre seba viac, ako keď sa autom preveziete do posilňovne. Primár oddelenia klinickej imunológie a alergiológie Martin Hrubiško radí, čo robiť, aby sme posilnili imunitu.

Martin Hrubiško. Foto - N/Vladimír Šimíček

Jedenie len v presne vymedzený čas počas dňa, napríklad od 8.00 h do 16.00 h, nevedie k väčšiemu poklesu hmotnosti ako konzumácia rovnakého počtu kalórií kedykoľvek počas dňa. Vyplýva to zo štúdie o tzv. prerušovanom pôste, ktorá vyšla minulý týždeň v špičkovom lekárskom časopise NEJM.

Vysvetľujeme, prečo potrebujeme pre správne fungovanie našej črevnej mikroflóry prebiotiká. „Prebiotické potraviny, najmä ovocie, zelenina a strukoviny, by mali byť bežnou súčasťou nášho jedálnička.“

Telu trvá pol roka, kým sa po sviatkoch zbaví nadbytočného tuku, ukázal výskum. Okrem Vianoc je problémom aj Veľká noc a vzorka dobrovoľníkov z Európy prekonala aj ľudí z USA. Odborníci vyzývajú na lepšiu kontrolu toho, čo jeme, prevenciou je aj pohybová aktivita, ktorá sa stane návykom.

Užívate denne ružové tabletky proti bolesti? Ani voľnopredajné lieky nie sú lentilky a nemali by sme ich jesť denne, nemáme na to dôvod a môžeme si uškodiť, vysvetľujú lekári Tomáš Havran a Marek Karman v Týždni v zdraví.

Vedci sú o niečo bližšie k zvráteniu starnutia, omladili kožné bunky 50-ročnej ženy tak, aby vyzerali ako 20-ročné. Nie je to cesta k nesmrteľnosti, ale v budúcnosti nám to možno zabezpečí o niečo zdravšiu starobu.

Traja odborníci vyvracajú sedem mýtov o chudnutí. Treba jesť viac malých porcií? A čo večerné jedenie? Naozaj sa z bieleho pečiva priberá viac? „Priberá sa skôr z toho, čo na pečive máme – maslo, salámy či syry,“ hovorí Michal Páleník v poslednej časti seriálu Chudnutie.

Viaceré príznaky infarktu a panického ataku sa môžu prekrývať, sú podobné. Ak príznaky trvajú dlhšie ako pár minút, treba volať záchranku. Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako rozoznať infarkt a panický atak.

Počet detí a dospievajúcich trpiacich mentálnou anorexiou sa v Nemecku počas pandémie zvýšil. Zároveň sa znižuje vek, v ktorom pacienti a pacientky začnú ochorením trpieť – postihuje aj osem- či deväťročné dievčatá.

Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké zdravotné benefity má sex – ako vplýva na spánok, či znižuje riziko srdcových príhod v neskoršom živote aj ako vplýva na vysoký krvný tlak. „Vedci v štúdii z roku 2019 potvrdili aj to, že sex môže slúžiť aj ako prirodzený spôsob odbúrania stresu.“

Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je alopécia, aké má formy a či sa jej dá predísť. „Facka Willa Smitha počas udeľovania Oscarov bola účinnejšia ako akokoľvek dobre premyslená a zvládnutá informačná kampaň. Vzbudila virálny a globálny záujem o ochorenie, o ktorom – okrem lekárov, tých, ktorých postihlo, a ich najbližších – nikto zrejme nič netušil.“

Vedci po prvýkrát našli zvyšky polystyrénu či PET fliaš v ľudských žilách. V krvi ich malo takmer 8 z 10 účastníkov štúdie. Mikroplasty môžu takto po tele cestovať a usádzať sa v jednotlivých orgánoch.

Odborníci používajú smoothies na priberanie, nie chudnutie, píše deviaty diel seriálu Chudnutie. Užitočné však môžu byť u detí či onkologických pacientov. A pozor na firmy, ktoré sľubujú, že smoothie nápojmi nahradíte klasické jedlo.

Troch odborníkov sme sa v ankete pýtali na tri populárne diéty: keto, detox a prerušované hladovanie. „Redukcia hmotnosti nastať môže, ale je tu množstvo rizík,“ varujú odborníci v ôsmej časti seriálu Chudnutie. Diéty môžu podľa nich viesť k narušeniu vzťahu s jedlom a dostať nás do začarovaného kruhu.

Veda hovorí, že v boji proti úzkosti a depresii pomôže aj 10-minútová prechádzka, odborníci zároveň zverejnili šesť rád, ako si pohybom pomôcť k duševnému zdraviu. Nový výskum vo Švédsku ukázal aj to, že pravdepodobnosť depresie je u aktívnych ľudí až o 60 percent nižšia.

Španielska vláda chce obmedziť reklamu na sladkosti či energetické nápoje cielenú na deti či maloletých. Podľa návrhu zákona nebudú môcť v reklame na potraviny s vyšším obsahom cukru či tuku účinkovať celebrity či influenceri.

Slovenské ambulancie evidujú viac ako 12-tisíc obéznych detí. Problém sa týka skôr chlapcov, najmä vo veku od 6 do 14 rokov, upozornilo NCZI pri príležitosti Svetového dňa obezity.

Už jedna mrkva denne zníži riziko civilizačných chorôb. Klobása je karcinogén ako fajčenie, hovorí gastroenterológ Ladislav Kužela. V rozhovore vysvetľuje, akým jedlám by sme sa mali vyhýbať, ako rýchlo dokáže zmena stravy priniesť efekt, ako predchádzať civilizačným chorobám aj ako sa zmenilo naše stravovanie počas pandémie.

Foto N - Vladimír Šimíček

Kolonoskopia a gastroskopia: ako prebiehajú a ako sa na ne pripraviť, čo presne sa pri nich deje, čo sa pri nich používa, vysvetľuje gastroenterológ Jozef Klucho. „Pri kolonoskopii sa vyšetruje nielen hrubé črevo, ale aj časť tenkého čreva. Pri gastroskopii sa sleduje žalúdok, ale aj pažerák a dvanástnik.“ Klucho vraví, že vyšetrení sa netreba báť ani sa pri nich hanbiť, lebo včasný príchod môže zachrániť život.

Gastroenterológ Jozef Klucho. Foto – archív J. K.

Počas pandémie rastie počet pacientov s obezitou, upozorňuje Všeobecná zdravotná poisťovňa. Nárast počtu obéznych poistencov evidujú aj súkromné poisťovne Dôvera a Union.

Bývalá anorektička Natália Tokárová si vážila aj orechy a cherry paradajky. „Nechcela som prílohy k jedlám ani desiatu. Stále som pravidelne jedla, ale myslenie už nebolo v poriadku. Bola som príliš zameraná na telo a chudnutie,” hovorí v šiestej časti seriálu o chudnutí.

Eurokomisia predložila štyri nové iniciatívy v rámci boja proti rakovine, ktorými chce podporiť členské štáty pri riešení nerovností, zlepšiť skríning a očkovanie proti HPV a podporiť ľudí, ktorí rakovinu prekonali.

Dvaja odborníci radia, čo robiť, keď vás zo sedenia bolia kríže a krčná chrbtica. Drahá stolička ani fitlopta vám nepomôžu, radšej si nastavte budík a každých 40 minút sa hýbte. Prečítajte si piatu časť seriálu Chudnutie, je o nadmernom sedení, ktoré prispieva k obezite.

Ak máte bolesti spôsobené sedením v práci, státie môže čiastočne pomôcť. „Pokiaľ by ste však stáli celý deň, svalový aparát by to neuniesol,“ varuje fyzioterapeut Dávid Líška.

Online diskusia: Všetko, čo chcete vedieť o omikrone a jeho liečbe. Na otázky čitateľov Denníka N budú v utorok 8. februára online odpovedať všeobecná lekárka Jana Bendová a analytik Martin Smatana.

Čo robiť, aby ste sa po obede nedostali do útlmu? „Keď pacientom nastavíme pestrý jedálniček, kde nebude len mäso, ale aj príloha, neprichádza žiadny výraznejší útlm,“ hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV v ďalšej časti seriálu o chudnutí.

Keď zanikne 80 percent beta buniek, ktoré produkujú inzulín, zvyčajne sa prejaví diabetes. Testami to dokážeme odhaliť pomerne presne. Háčik je v tom, že nevieme, čo s tým. „Liečiť inzulínom môžeme až v momente, keď bude chýbať. Zatiaľ neexistuje preventívna liečba, ktorá by spomalila postupujúcu inzulitídu. Takýto test je len oznámenie o hrozbe. Bohužiaľ,“ vraví profesor Michal Anděl.

Závislosť na sladkom si len namýšľame, hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV. „Ak vás bolí hlava, porozmýšľajte, koľko tekutín ste počas dňa vypili,“ vysvetľuje v rozhovore, v ktorom hovorí aj o tom, že v spotrebe cukru sme už predbehli aj USA.

Za záchvatovým prejedaním sa môže skrývať vážny psychický problém. Človek sa chce vyhnúť emóciám, ktorými sa nechce zaoberať, a nahradí ich jedením. Môže to byť aj snaha uľaviť si od napätia či stresu, prípadne forma odmeny. „Má to priniesť psychickú úľavu a pozitívne emócie, hoci v realite prídu výčitky a pocit hanby,“ vysvetľuje detská psychiatrička Marcela Šoltýsová.

Pred sto rokmi dostal chlapec z Toronta, ktorý pre diabetes upadal do kómy, ako prvý človek na svete injekciu inzulínu. Ihneď sa prebral, jeho stav sa rýchlo zlepšil a príbeh obehol celý svet. „Jednoduchý, ale geniálny nápad, princíp, ktorý funguje dodnes,“ hovorí český profesor Michal Anděl, ktorý diabetu zasvätil svoj profesijný život.

Záchvatové prejedanie je v spoločnosti odsudzované viac než hladovanie, hoci ide o poruchu príjmu potravy, hovorí Valentína Sedileková z neziskovej organizácie Chuť žiť. „Hladovanie vnímame ako súčasť diét alebo niekedy dokonca ako súčasť nejakého zdravého životného štýlu. Naopak, prejedanie sa vníma ako hriech či dôsledok slabej vôle tých, čo nedokážu schudnúť,“ upozorňuje.

Jedna z najpredávanejších kníh roka 2021 je opäť dostupná v obchode Denníka N. Vedecký publicista Graham Lawton oddeľuje mýty od faktov a prináša kritický pohľad na zdravie, výživu a životný štýl. Prečítajte si ukážku z jeho Knihy, ktorá vám možno zachráni život.

Záchvatové prejedanie je najrozšírenejšou poruchou príjmu potravy v USA. Európske klasifikácie chorôb túto diagnózu zatiaľ nerozoznávajú. Zmenu môže priniesť nová verzia klasifikácie, ktorá by mala začať platiť tento rok.

Odborník vysvetľuje, prečo diéty nefungujú, hoci s nimi tak rýchlo schudneme. „Pri extrémnej diéte začíname strácať viac svalov a to je veľký problém, lebo sú pre naše zdravie a rovnováhu v tele veľmi dôležité,“ hovorí Michal Páleník v tretej časti seriálu o chudnutí.

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu pripravil príručku, ktorá pomôže pacientom po prekonaní covidu-19. Vysvetľuje, ako si doma bez potreby odborného dozoru ľudia môžu precvičovať jednotlivé cvičenia a zlepšiť tak dýchanie, odbúrať stres a nechuť do jedla. Príručku si môžete stiahnuť tu.

Vedci odhalili pravdepodobnú príčinu sklerózy multiplex. Podľa nich je toto neliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie spôsobované nákazou vírusom Epsteina-Barrovej.

Naši tínedžeri cez pandémiu výrazne pribrali, vnímam to ako svoje zlyhanie, hovorí matka dvojčiat. Deti sa s nárastom váhy nevyrovnali dobre. Aj preto, lebo ona nevedela, ako o téme komunikovať.

Nové na Dennikn.sk

18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služieb 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa) 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológie 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USA 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ide 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webov 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestami 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť  15:36Párová terapia na fare 15:21Chcel by som vrátiť minulé leto 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa) 14:23Africký pohľad na vojnu 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básne 13:44Danglár: Vždy pripravení 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“ 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevie 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľa 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavby 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieri 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné leto 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúrami 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojny 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkých 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brody 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávania 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému 07:41Je férové povedať, že nás nečakajú ľahké časy, hovorí hlavný ekonóm NBS Horváth (+ video) 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič rozbil vlastnú koalíciu v čase, keď Slovensko najviac potrebuje pevnú vláduVčera 21:15Poslanec Krúpa: Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, kam sme to za tie dva roky s OĽaNO dotiahliVčera 20:37Nekrívam, takže to môžem skúsiť. Nadalovi zabralo spálenie nervu a v jeho tíme sa spomína útok na Grand Slam