17. november

Ak si niekto vie zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, hovorí violončelista Jozef Lupták. „Čo sú to vôbec za reči, že za vojnu na Ukrajine môžu Američania? Čo sú to za reči, že za niečo môžu Rómovia, Židia, imigranti? Fakt sme dodnes nepochopili, že za to, ako sa nám tu dnes žije, si môžeme my sami? Ešte ani ten Matovič nie je vinný za naše životy. Nemôže byť vinný, veď si ho istá časť ľudí zvolila. V slobodných a demokratických voľbách.“

Jozef Lupták, violončelista a zakladateľ festivalu komornej hudby Konvergencie. Foto N - Vladimír Šimíček

Streamovací portál DAFilms.sk pripravil tematickú kolekciu 33 rokov slobody. Obsahuje filmy aj dokumenty o tom, čo predchádzalo Nežnej revolúcii a ako sa minulosť premieta do súčasnosti.

Hoci si jednoznačne žijeme najlepšie v histórii, ľudia sú stále nenažraní, hovorí zubár na dôchodku a bývalý poslanec VPN v Prešove Ján Macko. „Hromadia nezmysly, chcú mať viac ako susedia, hoci na dôchodku im to bude zavadzať. Táto závisť nás zabíja. S jedlom však vždy rastie chuť. Koľkým kritikom dnešných pomerov musím vysvetľovať, že prakticky všetko máme lacnejšie ako za socializmu.“

Ján Macko. Foto - archív J. M.

Aktéri novembra ’89 vo štvrtok na stretnutí v Bratislave debatovali, ako znova pomôcť krajine. Napriek rozpínaniu extrémistov a fašistov niektorí nestrácajú nádej a premýšľajú, ako pred parlamentnými voľbami prebudia slušné Slovensko.

Ocenenie Biela vrana získali majiteľ Teplárne Roman Samotný, Martina Paulíková zo združenia Slatinka a všetci, ktorí pomáhali utečencom z Ukrajiny. Ocenenia získali tri príbehy, ktoré podľa organizátorov spája motto: „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie.“

Martina Paulíková, Roman Samotný. Foto – Biela vrana

Asi málokto z nás si v očarení z novembra ’89 pomyslel, že vydobytú slobodu a demokraciu budeme znovu musieť brániť, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na Bielych vranách. „Že pravda a láska nemusia víťaziť nad lžou a nenávisťou ani po 33 rokoch. Že lož môže mať navrch a nenávisť bude zabíjať.“

Shooty: Zdravá psychika

Ďakujeme, že ste v 89. bojovali za našu slobodu, a ďakujeme všetkým, ktorí dnes bojujú za našu slobodu na Ukrajine, povedal rapper Tono S. z projektu Ultrazvuk na Koncerte pre všímavých na bratislavskom Námestí SNP.

Nebuďte mlčiaca väčšina, vyzval Fedor Gál publikum na Koncerte pre všímavých na Námestí SNP v Bratislave. Jeden z lídrov Novembra ’89 sa predstavil so skupinou Drť. Na záver jej vystúpenia dodal: “My sme Verejnosť proti násiliu, ale musíme sa vedieť aj brániť. Musíme byť silní a odvážni”.

Koncert pre všímavých na Námestí SNP. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pozrite sa, ako dopadli prvé slobodné ponovembrové voľby v roku 1990 vo vašej obci. Jednoznačne vyhrala Verejnosť proti násiliu, ktorá získala takmer 30 percent hlasov. Nie všetci chceli demokraciu – komunistom sa darilo najmä na severovýchode a Gemeri.

Naživo: Koncert pre všímavých na Námestí SNP v Bratislave. Účinkujú Alina Pash (UA), Jana Kirschner, PARA, RozpoR, Vec & Tono S., Štefan Štec, Bez Ladu a Skladu, Neha!, Slovenský komorný orchester, Chalani z chatrče, Muzička + Varjos, Chasidské piesne, Drť band+ Fedor Gál.

Gorbačov ma držal za ruku a smutne sa ma pýtal, prečo ho práve v Rusku nemajú radi, spomína jeho kamarát János Zolcer v rozhovore. „Na to som mu nedokázal dať odpoveď. Ako mu vysvetlíte, že Rusi majú radšej Stalina, ktorý zavraždil milióny ľudí, a nie jeho, hoci priniesol slobodu?“

János Zolcer s Michailom Gorbačovom a Georgeom Bushom starším. Foto - archív J. Z.

Dôchodca Vladimír ako 12-ročný chlapec udal Poliaka, ktorý chcel ujsť z Československa na Západ. Pohraničná stráž ho zadržala a Vladimír dostal peniaze, za ktoré si kúpil texasky. Po rozhovore so starkou ich spálil. Dodnes má z udania výčitky svedomia. „Som vďačný za rok 1989, aj ja som štrngal na námestí kľúčmi a nechcem, aby sa staré časy vrátili.“

Užiť si 17. november človeku bráni aj zle skrývaná nadutosť lídrov Novembra, píše spisovateľ Silvester Lavrík. „Tvária sa milo, no za krivými úsmevmi cítiť urazenú pýchu a pocit nedocenenosti. Lenže komu odovzdali moc? Prísne vzaté – svoju historickú úlohu nezvládli.“

Ľudský cit a étos nenásilia našich revolucionárov z Novembra ’89 sme schopní oceniť iba v kontexte a v porovnaní s bezcitnosťou a násilím inde, píše Andrej Bán. „Zatiaľ čo u nás kritici vyčítajú revolucionárom prílišnú nežnosť, ja som im, naopak, vďačný za to, že sa to tu nezvrhlo na krviprelievanie.“

V bratislavskej Starej tržnici sa dnes o 15.30 začína Stredoeurópske fórum. Anna Daučíková bude hovoriť o našom 17. novembri, Oxana Zabužko o sláve Ukrajiny a jej sestre bolesti, Aľaksandar Milinkevič o zabudnutom utrpení Bieloruska a Martin C. Putna o kresťanstve, slovanstve a fašizme.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa nezúčastní na dnešnom Stredoeurópskom fóre. „Dôvody, ktoré ju prinútili zrušiť účasť, sú vážne a sú mimo jej dosahu,“ uviedli organizátori bez ďalších podrobností. Na podujatí bude napríklad knieža Karel Schwarzenberg.

Danglár: Gratulanti

Vziať komunistov na kandidátku VPN bola chyba, v tomto mali naši kritici pravdu, vraví jeden z lídrov revolúcie Peter Zajac, ktorý sa vyjadruje aj k rozkolu vo VPN po tom, čo sa prevalila údajná spolupráca Jána Budaja s ŠtB. „To, čo spravil, bola časovaná bomba a neskutočný hazard s celou revolúciou. Nie my sme popravili jeho, on tým odštartoval popravu VPN.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Rozdiel medzi životom pred a po Novembri sa dá pekne ukázať aj na dvoch Slovákoch, ktorí prišli hrať hokej do kanadskej provincie Quebec, píše Štefan Bugan. Kým Peter Šťastný emigroval s vedomím, že už možno nikdy neuvidí rodinu, Juraja Slafkovského chodia rodičia pozrieť na otočku.

November 1989 zničil režim, ktorý svojich občanov zadrôtoval v ich vlastnej krajine, povedal Boris Kollár počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Predseda parlamentu pripomenul, že politici tu nie sú na hádky, ale na riešenie problémov bežných ľudí.

Demokracia nie je dokonalá, dáva nám však slobodu, uviedol premiér Eduard Heger pri príležitosti 17. novembra. Poukázal, že ide o deň, keď sa ľudia, ktorí mali slobodu hlboko zakorenenú v srdci, jasne a odhodlane postavili totalitnému režimu.

Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Zdôraznila, že je dôležité udržiavať našu historickú pamäť v bdelosti, aby nás opäť nerozdelila železná opona. 17. november 1989 označila za jeden z najvýznamnejších dátumov našej histórie.

Predstavte si, že len predstierate, hovoria pri príležitosti 17. novembra Oľga Gyarfášová, Zora Bútorová a Soňa Szomolányi, keď majú ako sociologičky a politologičky povedať, ako by dnes komunistický režim a Nežnú revolúciu vysvetlili deťom. „Bol to režim, ktorý predovšetkým zakazoval. Žiadna lyžovačka v Rakúsku, žiadna dovolenka pri mori a asi aj ten Harry Potter by bol považovaný za ideologicky pochybného a neprečítali by si ho,“ vravia v podcaste V redakcii.

Na stráženie štátnych hraníc využíval bývalý režim aj deti: mali sledovať svoje okolie a hlásiť každého podozrivého, ktorý by sa mohol pokúsiť ujsť na Západ. Prinášame príbeh dôchodcu, ktorý ako 12-ročný udal Poliaka. Najúspešnejší detskí udavači dostali za odmenu trojtýždenný výlet na Kubu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V tento deň v roku 1989 sa v Prahe uskutočnilo zhromaždenie študentov vysokých škôl pri príležitosti 50. výročia smrti Jana Opletala a zatvorenia vysokých škôl nacistickým Nemeckom v roku 1939. Zhromaždenie však zároveň otvorene žiadalo zmenu pomerov v Československu.

Martin M. Šimečka píše, s čím sa nevie zmieriť, keď premýšľa o Novembri. „Mladí ľudia si zaslúžia našu vďaku za ich vtedajší vzdor a tá sa mala premeniť na trvalý záväzok demokratického štátu voči každej mladej generácii, lenže premenila sa na arogantnú ľahostajnosť voči nej.“

Dnes si pripomíname 33. výročie Nežnej revolúcie. Tento rok sme k 17. novembru pripravili sériu 10 rozhovorov s generáciou 89 – ľuďmi, ktorí v roku 1989 ešte len vstupovali do dospelosti a dnes majú veľký vplyv na slovenskú verejnú debatu: s prezidentkou Čaputovou, so sociológom Vašečkom, s karikaturistom Shootym či organizátorom Pohody Kaščákom.

Prechádzame ťažkou skúškou a opäť musíme viesť zápas o charakter štátu, vyhlásil Eduard Heger k 17. novembru. „Verím, že ani teraz sa nenecháme zlákať zlým SMERom či zavádzať falošnými HLASmi,“ píše.

„Slušnosť nie je slabosť“ je pre prezidentku tento rok odkazom 17. novembra. Zuzana Čaputová položila kvety a zapálila sviečku pri pamätníku Nežnej revolúcie v Prahe.

Na výročie Nežnej revolúcie chcú v Bratislave protestovať lekárski odborári, strana Smer aj kotlebovci. Bude však aj koncert pre všímavých či Biela vrana. Polícia posilní kontrolu v meste, vyzýva vodičov, aby sa popoludní vyhli širšiemu centru.

Zuzana Čaputová sa v Prahe stretla s Milošom Zemanom. „Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, ako majú Česi a Slováci k sebe blízko. Ďakujem pánovi prezidentovi za srdečné privítanie,“ uviedla prezidentka. Diskutovali aj o Ukrajine, energetickej kríze či podujatiach k 30. výročiu rozdelenia Česko-Slovenska.

Foto - kancelária Miloša Zemana

V režime, ktorý na Slovensku vládol pred rokom 1989, by chcelo žiť 29 % ľudí a nechcelo 57 %, ukázal prieskum agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na hrane televízie Joj 24. 13 % opýtaných nevedelo odpovedať.

Veľká časť Slovákov s nostalgiou spomína na komunistický režim, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj a Joj 24 Na hrane. V režime spred novembra 1989 by chcelo žiť takmer 30 % opýtaných, viac ako polovica by v ňom žiť nechcela.

Prezidentka Zuzana Čaputová si výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj v Prahe, do Česka pricestuje v stredu. Na Pražskom hrade sa stretne aj s prezidentom Milošom Zemanom.

Komunistický anonym sa Nataši Holinovej snažil znemožniť vzdelanie, sfalšoval na ňu posudok a miesto gymnázia ju poslal učiť sa za predavačku elektra. Odmietla to a dnes má dve vysoké školy, je prekladateľkou aj novinárkou, ktorá sa venuje obetiam nespravodlivosti. „Najsilnejšia vec našej generácie bola, že padol prašivý komunizmus s boľševickými obludami,“ hovorí v rozhovore.

V rámci Festivalu slobody sa dnes o 19.00 h koná záverečný koncert, vystúpi český spevák Vladimír Merta a slovenská folková skupina Jednofázové kvasenie. Koncert bude vysielaný aj naživo na Rádiu Devín. Vstup na koncert v budove Slovenského rozhlasu je voľný.

V rámci Festivalu slobody je dnes o 19.00 h na programe divadelné predstavenie Domov!, ktoré odohrajú v priestoroch divadla Astorka Korzo ’90 herci divadla exTeatro z Ľubice. Predstavenie prináša príbehy z obdobia vysťahovania karpatských Nemcov z Československa v rokoch 1945 – 1946 na základe skutočných udalostí a podľa spomienok pamätníkov a archívnych materiálov. Vstup je voľný. (festivalslobody.sk)

Boli obdobia, keď som sa bál. Kedysi som sám robil týždenník Domino efekt, pre ktorý sa mi vyhrážali, tvrdí Peter Schutz, komentátor denníka SME. „Vtedy bolo veľa zlej krvi, oveľa viac ako dnes, hoci dnes sú tu dosť hlasní antivaxeri a fašisti. Pravdou je, že dnes chodím po ulici suverénne bez strachu. Ľudia sú zbabelí. Veľa kričia, ale odvahu nemajú, kým za mečiarizmu som videl, čo sa stalo Eugenovi Kordovi, že zabili Remiáša… Vtedy mi nebolo všetko jedno.“

Fico nebol sám, ale prispel k negatívnemu vnímaniu roka 1989 veľkou mierou, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Spočiatku to boli len reči, že si November nevšimol. Potom v jeho prvom období pribudli slová, že by sa nikto nemal hanbiť za to, ako žil pred rokom 1989, či vyzdvihovanie Gustáva Husáka. Dnes sa už 17. novembra nebojí vyjsť medzi ľudí. Nie, neoslavuje slobodu a demokraciu, hoci v nej urobil kariéru ako nikto iný, ale objavil v sebe tribúna nespokojných.“

November 1989 už pozitívne vníma menej ako polovica obyvateľov Slovenska. Prieskum IVO a Focusu ukazuje zásadný prepad, negatívne Nežnú revolúciu vnímajú najmä voliči Smeru a ľudia starší ako 65 rokov.

V piatok a sobotu sa v Bratislave koná Víkend zatvorených hraníc, ktorý je súčasťou dvanásteho ročníka Festivalu slobody. Pre verejnosť je pripravená napríklad cesta od Nového SND do Novej Cvernovky dobovým autobusom s odborným výkladom k železnej opone.

Prvýkrát od roku 2014 klesol podiel ľudí s priaznivým postojom k Nežnej revolúcii pod 50 %, ukázal prieskum agentúry Focus pre Inštitút pre verejné otázky. Prevažne priaznivo ju vníma 48 % Slovákov, rovnako kladne ako záporne 29 % a negatívne 15 %. Najkritickejší sú voliči Smeru.

Uvedomte si, že antivaxeri doslova majú na svedomí smrť tisícok ľudí, tvrdí známy komentátor denníka SME Peter Schutz. „Aké výrazy pre nich pokladáte za adekvátne? Myslíte si, že pre nich slovo sviňa nie je adekvátne? Ja si myslím, že je. Niekedy sa dostanete na červenú čiaru, za ktorou už nemôžete byť politicky korektný.“

Peter Schutz. Foto N - Peter Lázár

Najlepším ministrom životného prostredia je podľa ekológa Marcela Uhrina Ján Budaj. „V praxi rozbehol pripravované zálohovanie plastových fliaš a plechoviek, čo je vec, ktorú chvália aj v zahraničí. Nezabúdajme na reformu národných parkov. Keby po Budajovi ostali len tieto dve veci, aj tak bude najúspešnejším ministrom životného prostredia za celých 33 rokov od revolúcie.“

Marcel Uhrin. Foto - Romana Uhrinová

Dnes sa v Bratislave začína filmová prehliadka Festivalu slobody. Potrvá do 10. novembra a uvedie deväť filmov medzinárodnej produkcie venujúcich sa obdobiu totalitných režimov do roku 1989.

Smútiť za komunizmom je ako smútiť za Leopoldovom či Ilavou, tvrdí v rozhovore aktivista a výtvarník Peter Kalmus. „Aj inteligentní ľudia mi hovoria, že za komunizmu bolo lepšie. Vravia, že dostali byty, mali prácu, mali z čoho žiť, a hoci stáli hodiny v rade na banány a vložky, dalo sa to vydržať. Odpovedám im, že presne toto sa poskytuje aj väzňom v Leopoldove či Ilave.“

Pomerne dlho mi trvalo uvedomiť si, že pokora sa nerovná bezdôvodnému spochybňovaniu samého seba, hovorí prezidentka Zuzana Čaputová. „Myslím si, že je veľmi dôležitá pozornosť, osobitne voči tendenciám vlastného ega. Ak som v pozícii, ktorá je spojená s výkonom verejnej moci, pokora je niečo, na čo nikdy nesmiem rezignovať. Na druhej strane to však neznamená, že by si mal človek podrážať vlastné nohy, ktoré tak veľmi potrebuje, aby pevne stál.“

Dnes prežívame obrovské externé krízy, ktoré sa nebývalo stretli, hovorí prezidentka Čaputová. „Ale my si ich dokážeme ešte okoreniť aj vnútornou politickou krízou.“ Tá to podľa prezidentky celé robí oveľa ťažšie únosným. „Preto zrejme aj podľa prieskumov toto obdobie vníma väčšina ľudí ako úpadok.“

Pesnička dňa: Nechte zvony znít. Česká speváčka Marta Kubišová oslávila 80 rokov. „Nespomínam na minulosť, November neprežívam,“ povedala v rozhovore pre Denník N pred dvoma rokmi.

Nové na Dennikn.sk

17:22Budaj zostane ministrom. Tvrdí, že podpisom spolupráce s ŠtB nestratil dušu 17:18Magoni by už nedal rozhovor, po ktorom ho Vlhová vyhodila: Možno som urobil chyby, ale zaslúžim si rešpekt ako človek 16:35Dedoles má schválený ozdravný plán. Nezaistení veritelia dostanú 65 percent 16:12Aj vy čakáte mesiace na vybavenie príspevku na obnovu domu? Agentúra konečne začala posielať rozhodnutia 15:59My riešime politiku, Európska komisia naše ekologické resty 15:47Čoho sa bojí slovenský spotrebiteľ 15:38Toto vystrihneme: Danteho Quattro Formaggi 15:19Vývoj bojov (343. deň): USA vyzbroja Ukrajincov „lietajúcimi bombami“. Doletia ďalej než čokoľvek, čo dnes majú 15:18Ako vyzerá tajná porada médií a prečo je Kočner obetný baránok? Prečítali sme knihu o Hlavných správach, aby ste vy nemuseli 15:02Ďalší Putinov útok na Kyjiv sa zadrhne na prvých kilometroch, vraví ruský opozičný politik 15:00Záhorský výrobca káblov pre dlhy z covidu a vojny padá do reštrukturalizácie. Neodvrátili ju ani jeho rakúski vlastníci 14:58Pelech mu dajte do šatníka. Osem rád, ako zvládnuť psa v byte 14:54Nevravte im, nech si hneď kúpia nové. Ako pomôcť blízkym prekonať stratu domáceho zvieraťa 14:46Školský týždeň: Hrozí, že ministerstvo školstva premrhá šancu na zlepšenie škôlok 14:05Mapa týždňa: O tom, či patríme na Východ alebo na Západ, Slováci hlasovali aj pred sto rokmi 13:35Druhé stratené desaťročie? V Británii reálne mzdy nerástli už 15 rokov, susedné štáty jej utekajú 13:27Orbán vraj rozprával na uzavretom stretnutí o tom, že je proti členstvu v EÚ. Jeho slová teraz vysvetľujú rôzne 13:16Bratislavská župa chce stavať obchvat Svätého Jura cez unikátnu rezerváciu Šúr 12:13Danglár: Exhibicionista 11:29Mierotvorcovia často zomierajú po atentáte 11:24Zelený newsfilter: Škoda, že Budaj nepresadil klimatickú reformu skôr, mali by sme byť na čo hrdí 11:11Ak zvíťazia Rusi, budeme mať pokoj. Počúvali sme ľudí, ktorí chcú, aby Putin vyhral vojnu 10:48Prečo by Eduard Heger mal odstúpiť 10:41Najväčšieho predajcu luxusných sedačiek rozbiehal, keď nemal ani 20 rokov. Teraz preň získava veľkého investora 10:23Kaliňáka opäť obvinili. Tentoraz aj s oligarchom Brhelom za „dorovnávanie“ Imrezceho platu 10:09Miluješ ma? Tak ma miluj tak, ako chcem. Tretia časť The Last of Us otvorila viac silných tém naraz 10:08Zamlčaná vina alebo dvojaká morálka Jána Budaja? 10:02Hvoreckého knižnica: Peripheral. Zrážka dvoch budúcností 09:11Danglár: Zúfalci 08:43Stlačíte tlačidlo a zastavíme, upokojuje dopravný podnik Bratislavčanov