Emmanuel Macron vyhlásil, že jeho pondelkové slová o možnom vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu boli „uvážené“. Odmietol, že by išlo o unáhlené tvrdenia. Denník Le Figaro zverejnil prieskum, podľa ktorého sa viac ako dve tretiny Francúzov domnievajú, že ich prezident urobil chybu, keď niečo také povedal.

Európski vojaci sa na Ukrajinu nechystajú, debata na samite v Paríži bola aj signálom Putinovi. Podľa zdrojov Le Monde Macron naozaj predložil návrh zapojenia sa európskych armád. „Jeho nápad stál na tom, že by sme sa mali baviť o všetkých možnostiach. Ani na začiatku nebola reč o tom, že by sa to malo teraz stať,“ povedal zdroj českého Deníka N.

Účastníci parížskeho samitu sa zhodli, že európske štáty ani NATO žiadnych vojakov na Ukrajinu nevyšlú, vyhlásil Olaf Scholz. Nemecký kancelár reagoval na výrok Emmanuela Macrona, že na vyslaní vojakov nie je zhoda, no „vylúčiť sa nedá nič“.

Emmanuel Macron po samite v Paríži reagoval na novinársku otázku k vyhláseniu Roberta Fica, podľa ktorého niektoré západné krajiny zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu. Na vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu podľa Macrona nie je zhoda, „vylúčiť sa však nedá nič“. „Boli časy, keď sme si mysleli, že Ukrajincom pošleme len helmy a spacáky,“ poznamenal.

Foto - TASR/AP

Robert Fico je na samite o pomoci Ukrajine v Paríži, ktorý hostí francúzsky prezident Emmanuel Macron a na ktorom sa zúčastňujú lídri krajín EÚ a NATO. Stretnutie sa začalo po 17. hodine, Fico pred ním tvrdil, že viaceré štáty Aliancie sa chystajú poslať vojakov na Ukrajinu a konšpiroval, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra.

Robert Fico a Emmanuel Macron pred samitom v Paríži. Foto - TASR/AP

Desiatky nahnevaných francúzskych poľnohospodárov vtrhli do areálu veľtrhu v Paríži, kam neskôr dorazil aj prezident Emmanuel Macron. Ten sa mal pôvodne zúčastniť na debate s poľnohospodárskymi organizáciami, v piatok však svoju účasť odvolal.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak sľúbili ďalšiu podporu Ukrajine, ktorá si dnes pripomína druhé výročie ruskej invázie. Nemecký kancelár Olaf Scholz zase vyzval na posilnenie európskej obranyschopnosti.

Emmanuel Macron bude v pondelok v Paríži hostiť samit o Ukrajine. Francúzski predstavitelia tvrdia, že je odhodlaný vyslať Rusku signál, že v Európe nepanuje „únava z Ukrajiny“. V sobotu uplynú dva roky od začiatku ruskej invázie. (reuters)

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj v Paríži podpísali obrannú dohodu. Francúzsko prisľúbilo Ukrajine ďalšie tri miliardy eur v rámci pomoci proti ruskej agresii. Podobnú dohodu dnes Zelenskyj podpísal aj v Berlíne.

Volodymyr Zelenskyj priletel do Paríža, kde sa stretne s Emmanuelom Macronom; očakáva sa, že podpíšu dvojstrannú bezpečnostnú dohodu. Ukrajinský prezident podobnú dohodu dnes už podpísal v Berlíne s kancelárom Olafom Scholzom.

Rusko posiela slobodné duše do gulagu a tam ich necháva zomrieť, povedal Emmanuel Macron k úmrtiu Alexeja Navaľného. Francúzsky prezident ocenil odvahu a angažovanosť ruského opozičného politika. (čtk)

Izraelský útok v Rafáhu by viedol k humanitárnej katastrofe, vyhlásil Emmanuel Macron. Podľa francúzskeho prezidenta by ofenzíva v tomto prihraničnom meste v Pásme Gazy, kde sa schádzajú palestínski utečenci, bola bodom obratu v konflikte medzi Hamasom a Izraelom.

Vysvetľujeme, prečo sa európski farmári búria a Brusel im ustupuje. Trápi ich inflácia, nafta aj Green Deal. Protesty francúzskych poľnohospodárov tentoraz nezostali len v hraniciach ich krajiny, ale v uplynulých týždňoch sa masovo šíria do všetkých ostatných štátov Európskej únie.

Francúzsky premiér Attal a jeho vláda prekonali prvé hlasovanie o nedôvere. Attala kritizovali lídri všetkých opozičných strán, no k návrhu ľavicovej opozície sa pravicové strany nepridali, hoci s vládou v mnohých bodoch nesúhlasia.

Francúzski poľnohospodári začali blokádu hlavných ciest do Paríža, do protestu sa zapojí približne 800 traktorov. Ministerstvo vnútra sa snaží zabrániť vstupu do centier miest a plánuje nasadiť až 15-tisíc policajtov.

Desaťtisíce ľudí protestovali vo Francúzsku proti novému, prísnemu imigračnému zákonu. Prezidenta Emmanuela Macrona vyzývali, aby ho nepodpísal.

Emmanuel Macron pôjde vo februári na Ukrajinu dokončiť dvojstrannú bezpečnostnú dohodu, ktorá má krajine poskytnúť bezpečnostné záruky. Francúzsko podľa prezidenta dodá v najbližších týždňoch Kyjivu desiatky rakiet a stovky bômb.

Nová francúzska ministerka školstva za niekoľko dní vo funkcii už stihla popudiť niektorých učiteľov, odbory i časť verejnosti. Škandál vyvolalo najmä zistenie, že jej deti chodia do prestížnej platenej súkromnej školy a nie do verejnej, ako aj to, že ministerka pri vysvetľovaní zmeny školy zrejme nehovorila pravdu.

Nový šéf francúzskej diplomacie Stéphane Séjourné sa v Kyjive stretol aj s Volodymyrom Zelenským. Dohodli sa na spoločnej výrobe dronov a delostreleckej munície.

Ukrajina bude naďalej pre Francúzsko prioritou, povedal nový minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné pri návšteve Kyjiva. Jeho cestu necelých 24 hodín po vymenovaní do funkcie ocenil ako dôležitú aj jeho ukrajinský kolega Dmytro Kuleba.

Do Kyjiva pricestoval nový francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné, stretne sa aj s Volodymyrom Zelenským. Séjourné sa na cestu vybral necelých 24 hodín od svojho vymenovania do funkcie, na Ukrajine chce zdôrazniť trvalú podporu krajine, ktorá čelí ruskej invázii.

Macronov úrad predstavil novú francúzsku vládu, na čele ktorej bude  premiér Gabriel Attal. Novým ministrom zahraničia sa stane doterajší šéf liberálnej frakcie europoslancov Stéphane Séjourné, ktorý nahradí Catherine Colonnaovú.

Emmanuel Macron vyzval Izrael, aby sa vyhol eskalácii, a to predovšetkým v Libanone. Spravil tak po tom, čo pri útoku v Bejrúte, ktorý je pripisovaný Izraelu, zomrel zástupca šéfa hnutia Hamas Sálih Árúrí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval svojich krajanov v novom roku na jednotu. „2024 bude rokom odhodlania, rozhodnutí, obnovy, hrdosti. V skutočnosti to bude rok nádeje,“ povedal v novoročnom príhovore.

Emmanuel Macron v novoročnom prejave vyjadril presvedčenie, že rok 2024 bude rokom francúzskej hrdosti a nádeje, a to vďaka letným olympijským hrám v Paríži aj znovuotvoreniu katedrály Notre-Dame po ničivom požiari.

Emmanuel Macron čelí kritike za to, že sa postavil na stranu herca Gérarda Depardieua. Francúzsky prezident totiž povedal, že na filmovú hviezdu, ktorá čelí obvineniam zo sexuálnych útokov na ženy, „je Francúzsko hrdé“.

Emmanuel Macron je otvorený dialógu s Vladimirom Putinom, ak by to nejakým spôsobom mohlo prispieť k dosiahnutiu trvalého mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. „Nebolo to Francúzsko, ktoré sa rozhodlo spáchať vojnové zločiny na severe Ukrajiny a prakticky tak znemožniť diskusie,“ povedal Macron.

Emmanuel Macron neprijal demisiu ministra vnútra Géralda Darmanina. Svoj odchod z funkcie ponúkol po tom, ako dolná komora parlamentu zamietla sporný vládny návrh zákona o prisťahovalectve.

Emmanuel Macron vyzval vyspelé štáty, aby do roku 2030 prestali využívať uhlie. Investovanie do tohto zdroja energie označil na klimatickej konferencii COP28 za absurdné.

Emmanuel Macron v telefonáte vyzval izraelského premiéra Netanjahua, aby chránil civilistov v Pásme Gazy. Pripomenul mu aj, že treba rozlišovať „medzi terorizmom a civilným obyvateľstvom“. Telefonoval aj so šéfom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom a oznámil ďalšiu humanitárnu pomoc.

Francúzsko úspešne otestovalo balistickú strelu dlhého doletu M51.3. Strela podľa ministerstva obrany pomôže Francúzsku udržať v nasledujúcich desaťročiach schopnosť jadrového odstrašenia.

Vo Francúzsku sa do pochodov proti antisemitizmu zapojilo vyše 180-tisíc ľudí. Na parížskej demonštrácii sa zúčastnilo viac než 100-tisíc ľudí vrátane premiérky Élisabeth Borneovej a ďalších politikov. Akcii predchádzali ich spory o tom, kto sa môže zúčastniť.

Izrael musí prestať zabíjať deti a ženy v Pásme Gazy, povedal Emmanuel Macron. Francúzsky prezident uviedol, že pre bombardovanie neexistuje žiadne ospravedlnenie, a dodal, že prímerie by Izraelu prospelo.

V konflikte medzi Izraelom a Hamasom je potrebné pracovať na prímerí, povedal Emmanuel Macron s tým, že v Pásme Gazy je potrebné čo najskôr dohodnúť humanitárnu prestávku potrebnú na doručenie pomoci.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron priletel do Izraela, aby vyjadril solidaritu Francúzska s Izraelom po útoku Hamasu. Prvoradými cieľmi by podľa neho mali byť prepustenie rukojemníkov a zabránenie šírenia konfliktu. (afp)

Emmanuel Macron nariadil podrobne preveriť všetky prípady ľudí podozrivých z radikalizácie, ktorí by mohli byť vyhostení z Francúzska. Urobil tak v reakcii na piatkovú vraždu učiteľa mladým radikalizovaným prisťahovalcom.

Emmanuel Macron varoval Irán, aby sa neangažoval v konflikte medzi Izraelom a Hamasom. Francúzsky prezident v telefonáte vystríhal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího „pred akoukoľvek eskaláciou alebo rozšírením konfliktu, najmä na Libanon“.

Vo Francúzsku vznikne 238 nových policajných staníc, z toho viac ako polovica mobilných. Oznámil to prezident Macron s tým, že sa vytvorí 2144 nových pracovných miest.

Emmanuel Macron predstavil plán rýchlejšieho znižovania emisií a podpory elektromobility. Francúzsky prezident potvrdil zatvorenie uhoľných elektrární v krajine; závislosť od fosílnych palív chce do roku 2030 znížiť zo 60 na 40 %.

Predseda PS Michal Šimečka sa v Paríži stretol s Emmanuelom Macronom. Hovorili spolu aj o význame slovenských volieb pre Európsku úniu. Stretnutie s francúzskym prezidentom je podľa Šimečku dôkazom, že Slovensko má v Európe spoľahlivých partnerov.

Michal Šimečka pri rokovaní s Emmanuelom Macronom. Foto - Progresívne Slovensko

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa v stredu stretne s Emmanuelom Macronom. Francúzsky prezident je podobne ako Šimečka súčasťou liberálnej frakcie Renew Europe.

Taliansky expremiér Amato tvrdí, že Francúzi v roku 1980 omylom zostrelili talianske osobné lietadlo. Prezidenta Macrona vyzval, aby to vyvrátil alebo potvrdil. Podľa Amata k tomu došlo nad Stredozemným morom, keď sa Francúzi snažili zavraždiť líbyjského vodcu Kaddáfího.

Prevrat v Gabone potvrdzuje, že Afrika čoraz viac smeruje svoj hnev na nenávidených Francúzov. To, že sa väčšina vojenských pučov odohrala vo francúzskych kolóniách, nie je náhoda a vyhovuje to Rusku aj Číne.

Britský kráľovský pár navštívi Francúzsko 20. až 22. septembra. Pôvodne sa mala návšteva uskutočniť už v marci, ale odložili ju pre protesty proti dôchodkovej reforme.

Emmanuel Macron otvoril v centre Paríža vojenskú prehliadku pri príležitosti Dňa dobytia Bastilly. Čestným hosťom je tento rok India zastúpená premiérom Naréndrom Módím. (čtk)

Emmanuel Macron a šéf armády generál Thierry Burkhard. Foto - TASR/AP

Francúzsky novinár Arman Soldin, ktorého zabili na Ukrajine, dostal Rad čestnej légie. Hodnosť rytiera mu pri príležitosti Dňa dobytia Bastilly udelil prezident Macron. Soldin nakrúcal videá o dianí vo vojnovej zóne pri Bachmute ako reportér agentúry AFP.

Irónia a genialita Milana Kunderu urobili z jeho diel klasiku dnešnej doby, vyhlásil Emmanuel Macron. Kunderu, ktorý zomrel vo veku 94 rokov, označil za slobodného ducha, ktorý našiel útočisko vo Francúzsku a vo svojich spisoch obsiahol univerzálne horizonty.

Francúzsko dodá Ukrajine rakety dlhého doletu SCALP, oznámil Emmanuel Macron. Ide o francúzsku verziu striel Storm Shadow, ktoré už dodáva Británia.

Emmanuel Macron navrhol pokutovať rodičov detí, ktoré sa počas protestov dopúšťajú vandalizmu a lúpeží. Navrhované opatrenie je reakciou na násilné protesty, ktoré vo Francúzsku prebiehajú už niekoľko dní.

Vo Francúzsku v súvislosti s násilnými nepokojmi hlásili v noci pokojnejšiu situáciu bez väčších incidentov. Polícia v celej krajine zadržala 78 ľudí, deň predtým 719.

Nové na Dennikn.sk

13:40Novinári musia hovoriť o zastrašovaní. Ide o slobodu 13:19Nedeľná nekázeň: Pozor, pašie nie sú na hranie! 11:00Spievankovo 2024: Pilier detskej kultúry sa zrútil, z jedného projektu sa stali štyri 06:43Ráno s NHL: Matthews môže streliť 70 gólov, v jednej veci sa však od najlepších z minulosti odlišujeVčera 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúcaVčera 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlakVčera 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie jeVčera 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie SlovenskaVčera 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubilujeVčera 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiežVčera 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrovVčera 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiádeVčera 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiťVčera 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-offVčera 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB01.03 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)01.03 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život01.03 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná01.03 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám01.03 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný