Prokremeľské dezinformačné plátky sú v stánkoch umiestnené na najlukratívnejších miestach, všimol si Marek Vadas. „Hneď sa panej za sklom pýtam, kto rozhoduje o umiestnení titulov vo výklade. Na otázku mi neodpovedá a namiesto toho chce vedieť, prečo to chcem vedieť.“
V kauze údajného nelegálneho zásahu na cintoríne z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová naďalej pokračuje vyšetrovanie. Doteraz nikoho neobvinili. Ruská ambasáda vlani tvrdila, že starosta dal cintorín zbúrať bagrom. Hroby však zostali na miestach a polícia to označila za hoax.
Osem európskych premiérov vrátane Eduarda Hegera vyzvalo sociálne siete na účinnejší boj proti dezinformáciám. V spoločnom liste varujú pred zneužívaním týchto platforiem na vyvolávanie nepokojov, násilia na uliciach či šírenie propagandy.
Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, hoci dôkazy nemajú. Medzinárodné organizácie hodnotia voľby na Slovensku pozitívne, vážne pochybnosti o integrite volieb a ich výsledkov nie sú. Mediálny analytik z MEMO 98 Rasťo Kužel upozorňuje, že zo strany Republiky i Smeru ide o nebezpečnú manipuláciu.
Robert Fico vyhlásil, že možnosť falšovania výsledkov volieb považuje za „eminentnú“. Polícia pred týždňom varovala, že jedným z hlavných hoaxov v roku 2023 budú tvrdenia o sfalšovaných voľbách.
Polícia odmietla trestné oznámenie v prípade vyhrážok poslancom parlamentu, ktorí vlani vo februári hlasovali za obrannú dohodu s USA. Na internete sa vtedy šírili zoznamy poslancov s miestami ich bydliska, ktoré zverejňovali aj viacerí opoziční politici.
Veronika Remišová chce, aby sa do internetových diskusií mohli zapájať len používatelia, ktorých identita bola overená. Ak to spravodajské weby nezariadia, hrozila by im pokuta. Prínos je otázny. „Ľudia šíria nenávisť a vyhrážky hrdo aj pod svojím menom a fotkou,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Ministerka Veronika Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie na internete. Jej návrh zákona však má viacero nedostatkov, neprináša efektívne riešenia a môže dokonca obmedziť slobodu prejavu, varuje Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Polícia varovala, že jedným z hlavných hoaxov v roku 2023 budú tvrdenia o sfalšovaných voľbách. „Prominentní tvorcovia hoaxov začínajú s uvedeným naratívom experimentovať,“ informuje.
Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru, píše Marián Balázs o cintoríne v Ladomirovej. „Pri tvrdeniach ruskej ambasády by mal byť generálny prokurátor nanajvýš opatrný a najprv si ich overiť. Ak dal vec prešetriť, mal sa aspoň zdržať komentárov a počkať na závery vyšetrovania.“
Nemeckí konšpirátori majú svoju zoznamku, jej používatelia musia vyplniť údaje o tom, akým sprisahaneckým teóriám veria a či sa dali zaočkovať proti covidu. Zozamku založil minulý mesiac konšpirátor Michael Brundel a volá sa SchwurbelTreff.
Prípad vojenského cintorína v Ladomirovej nie je ani po pol roku uzavretý. Žilinkov podriadený, krajský prokurátor v Prešove Pavol Matija, vymenil dozorujúceho prokurátora krátko po tom, čo polícia nezistila hanobenie hrobov, ako to vlani naznačoval generálny prokurátor. Tvrdia, že dôvodom je personálna poddimenzovanosť.
Základy šírenia neprávd o očkovaní položila neslávne známa Wakefieldova štúdia, myslí si novinár Brian Deer, ktorý odhalil, že výskum spájajúci MMR vakcíny s autizmom je podvodný. Časť ľudí to nemyslí zle a je len pomýlená, no niektorí šíria nepravdy zámerne a sú to podvodníci, vraví.
Uplynulo 25 rokov od vydania štúdie, ktorá sa radí medzi najhoršie podvody v dejinách medicíny. Štúdia z Lancetu vraj dokazovala, že existuje spojenie medzi MMR vakcínami a autizmom, no novinár Brian Deer dokázal, že išlo o podvod. „Časopis Lancet sa aktívne usiloval brániť môjmu vyšetrovaniu a uprednostnil vlastnú povesť pred bezpečnosťou detí,“ vraví aj dnes Deer. Správanie časopisu označil za „trestuhodné“.
Spolustraníci Roberta Fica a Ľuboša Blahu tvrdia, že chcú kultivovať verejnú diskusiu, pretože ju vraj novinári spolarizovali a rozoštvali. „Bolo by urážkou čitateľa vysvetľovať, prečo je to celé smiešne,“ reaguje Filip Struhárik v MediaBrífingu.
V Holandsku zatkli rodinu, ktorá zarábala na popieraní koronavírusu. Traja členovia rodiny vo veku 30 až 58 rokov boli významnými popieračmi pandémie a aktivistami proti vládnym opatreniam týkajúcich sa covidu-19.
Dezinformácie môžu byť nebezpečné, boj proti nim však takisto, píše český novinár Ondřej Štindl. „Demokracia potrebuje nejakú mieru dôvery. No nielen dôvery v inštitúcie, vo vedenie krajiny a podobne. Tiež potrebuje dôveru verejnosti. Dezinformácie oslabujú dôveru toho prvého typu. Prehnaný strach z nich zase tú druhú.“
Šíria sa správy, že rúška nefungujú. Údajne to dokazuje nová štúdia z Cochrane Library, ktorej sa chytil napríklad aj dietológ Igor Bukovský. Vedecká komunita metaanalýzu ostro skritizovala. „Tí, ktorí spochybňujú rúška a respirátory, používajú rovnakú taktiku ako v minulosti tabakové firmy či priemysel fosílnych palív,“ vraví biochemik Lucky Tran.
Ruská ambasáda v Bratislave je najviac aktívna na Facebooku zo všetkých ruských a čínskych veľvyslanectiev po celej Európe, ukázalo veľké medzinárodné porovnanie. Šíri propagandu o vojne, pri odsúdení ruského špióna Bohuša Garbára však mlčala.
Záznam diskusie Denníka N na tému: Prečo nám prajete smrť? O tom, kam môže zájsť nenávisť z internetu, sa Monika Tódová rozprávala s novinárkou Sme Zuzanou Kovačič Hanzelovou, arcibiskupom Róbertom Bezákom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom.
Policajný prezident Štefan Hamran hovorí, že mu hrozili aj guľkou či utýraním jeho rodičov, novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová zasa opisuje, čo človeku napadne, keď nenávistní útočníci zverejnia vašu adresu. „Keď vás chytí hnev, vieme povedať aj slová, ktoré zraňujú, ale urobiť si z toho živnosť, to je niečo hrozné,“ povedal arcibiskup Róbert Bezák v diskusii Denníka N Prečo nám želáte smrť?.
Policajný prezident Štefan Hamran bol prekvapený, že ruský špión Garbár z Hlavných správ dostal iba podmienku a peňažný trest. „Nemôžeme hovoriť, že tu funguje právny štát v takej podobe, ako má,“ povedal s tým, že sa chce o verdikte rozprávať s kompetentnými.
Twitter po vlne prepúšťania už nedokáže chrániť užívateľov pred detskou pornografiou, obťažovaním či dezinformačnými kampaňami, vravia bývalí a súčasní zamestnanci. Oddelenie zaoberajúce sa opatreniami proti nenávistným príspevkom bolo údajne rozpustené úplne.
Policajný prezident Štefan Hamran hovorí, že v prípade vyhrážok redaktorke RTVS Marte Jančkárovej zatiaľ vyšetrovateľ nevzniesol obvinenie – vyšetrovateľ aj prokurátorka sa podľa Hamrana zhodli, že nie je dôvod na väzobné stíhanie. 77-ročný páchateľ sa priznal a svoj skutok oľutoval.
Pri nebezpečnom vyhrážaní sa vám nemusia vyhrážať len smrťou či fyzickou ujmou – ide o vyjadrenia, ktoré „vzbudzujú dôvodnú obavu“, hovorí policajný prezident Štefan Hamran v diskusii Denníka N.
Naď s Káčerom sa v Michalovciach zrazili s ruským svetom. Obstáli dobre, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Sebavedomá proruská časť spoločnosti si na diskusii dokázala, že takto môže skúšať narúšať predvolebné mítingy a akcie kohokoľvek. Budú to ťažké a nechutné mesiace predvolebnej kampane.“
Policajný prezident Štefan Hamran pripustil, že medzi policajtmi sú fanúšikovia dezinformačnej scény. „Sú, bohužiaľ. Policajný zbor sa s tým bude musieť vyrovnať,“ povedal Hamran v diskusii Denníka N a dodal, že momentálne nie je možné prepustiť policajta pre jeho politické názory. Ak ich však prejavujú verejne, môžu ich napomenúť.
Naživo: Diskusia s témou: Prečo nám prajete smrť? O tom, kam môže zájsť nenávisť z internetu, sa Monika Tódová rozpráva s novinárkou Sme Zuzanou Kovačič Hanzelovou, arcibiskupom Róbertom Bezákom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom.
Na debatu ministrov Jaroslava Naďa a Rastislava Káčera v Michalovciach sa dostali aj fanúšikovia Ruska. Výkrikmi a pískaním prerušujú vyjadrenia rečníkov napriek opakovaným upozorneniam moderátorky Gabriely Kajtárovej.
Konšpiračné médiá sú ako sekta, Rostas bol úplne posadnutý, hovorí bývalý redaktor časopisu Zem a vek Anton Smataník. Opisuje, ako takéto médiá fungujú. Spomína si, že heslom šéfredaktora Tibora Rostasa bolo „pritlačiť na pílu“. Keď sa ho opakovane pýtal, prečo toľko preberajú správy z Russia Today, Rostasova odpoveď bola vždy rovnaká: „Pretože oni píšu tak, ako my chceme.“
Šíritelia dezinformácií majú na Twitteri o 42 percent viac interakcií, odkedy sociálnu sieť prevzal miliardár Elon Musk. Ukázala to analýza organizácie Science Feedback. Výskumníci poukazujú na priamu zodpovednosť Muska za rast popularity konšpirátorov, píše MediaBrífing.
Moderátorka RTVS Marta Jančkárová po vyhrážkach rozmýšľa, ako ďaleko je od takýchto slov k skutkom. „Beriem tie vyhrážky s istou dávkou rezervy, určite ma neodradia od mojej práce. Zamýšľam sa však nad tým, či za istých okolností nehrozí, že niekto prekročí tú veľmi tenkú hranicu.“
Konšpiračné médiá sú ako sekta, Rostas bol úplne posadnutý, hovorí bývalý redaktor časopisu Zem a vek Anton Smataník. Opisuje, ako sa dostal do dezinformačných médií a ako takéto médiá fungujú. „To prostredie vás zomelie, čím dlhšie v tom idete, tým ťažšie je odísť,“ hovorí.
Moderátori televízie Fox News v súkromí neverili tomu, čo počas amerických prezidentských volieb hovorili divákom. Ukázala to žaloba spoločnosti Dominion, ktorá spravuje sčítacie volebné prístroje a bráni sa proti konšpiráciám o zmanipulovaných voľbách. Televízia sa bála, že ak nebude šíriť Trumpovu propagandu, príde o divákov. Reportérku, ktorá tieto praktiky kritizovala, chceli jej kolegovia vyhodiť.
O nenávisti na internete sa bude v pondelok 6. marca Monika Tódová rozprávať s novinárkou Denníka SME Zuzanou Kovačič Hanzelovou, arcibiskupom Róbertom Bezákom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom. Vstupenky sú už v predaji.
Zaskočili ma svojou nezmyselnosťou, hovorí Oleksandra Hordon, ktorá v TA3 debatovala s Dankom, Banášom či Chmelárom. „Tvrdili, že z nejakých neopodstatnených dôvodov by sa Ukrajina mala vzdať svojich území v prospech Ruska, celý čas pritom prízvukovali, že Ukrajinci by mali poznať svoje dejiny. Jasné, že poznáme svoje dejiny, aj preto vieme, že žiadne dohody s Ruskom nie sú možné. My o tom dobre vieme už 400 rokov.“
Česká dezinformátorka Jana Peterková dostala za šírenie poplašnej správy dvojročnú podmienku s trojročnou skúšobnou lehotou. Na internete hovorila o nútenom očkovaní detí či o obsadení Česka armádou NATO, ktorá bude strieľať na deti. Verdikt nie je právoplatný. (čtk)
MediaBrífing urobil rebríček facebookových stránok, ktoré u nás zverejnili najpopulárnejšie príspevky o Ukrajine. „Ani medzi najpopulárnejšími 50 príspevkami nenájdeme jediný, s ktorým by mali v Kremli problém. To nie je obraz Slovenska. To je ukážka, ako nám Facebook stále škodí,“ píše Filip Struhárik.
Ruský spolupracovník Denníka N Filipp Sedov tento týždeň navštevoval školy na Orave a Považí. Dnes, na výročie začiatku vojny, diskutoval v kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne so žiakmi viacerých tunajších škôl. Pýtali sa ho napríklad na to, ako sa zmenila ruská spoločnosť od začiatku vojny aj prečo je kremeľská propaganda na Slovensku taká úspešná.
Rusko počas vojny proti Ukrajine nevyužíva také utajené a sofistikované informačné operácie, aké sa podarilo odhaliť v minulosti. Namiesto toho volí najmä hrubú silu – skúša robiť menej kvalitné kampane, no s o to väčším objemom, uvádza Facebook vo svojej najnovšej správe o hrozbách na sociálnej sieti.
Ústav pamäti národa vyzýva politikov aj občanov, aby neobhajovali ruské zločiny, nešírili Putinovu propagandu a podporili pomoc Ukrajine. V stanovisku k výročiu invázie píše, že Rusi v 21. storočí do Európy vracajú metódy Adolfa Hitlera a Josifa Stalina.
Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu v ukrajinskom parlamente sú fašisti. „V ukrajinskom parlamente v súčasnosti nie je žiadna krajne pravicová, dokonca ani krajne ľavicová strana. V tomto smere patrí v Európe medzi výnimky,“ hovorí David Stulík. Ponúkame manuál proti trollom.
Rusko sa pri šírení propagandy uchyľuje k taktike spamerov, keďže jeho sofistikovanejšie metódy zlyhali. Informovala o tom spoločnosť Meta. Súčasťou tejto taktiky je aj vytvorenie tisícov falošných účtov, ktoré sa zapájajú do diskusií o vojne, či zakladanie falošných verzií spravodajských webov na podobných adresách.
Slovenská influencerka na Instagrame sľubovala, že vylieči cukrovku a jej klienti budú môcť vysadiť inzulín. Podľa odborníkov je to absolútne neprijateľné. Žena, ktorá vystupuje pod menom Tinka Malinová, nás pri otázkach kritizovala a zložila telefón. Za svoju ročnú kúru si pýtala 970 eur.
Rok ruskej agresie odkryl snahy ruskej propagandy o rozvrat v slovenskej spoločnosti, upozorňuje ministerstvo obrany. „S vojnou sa naštartovala nová éra dezinformácií, ktoré chcú dehumanizovať obete, odpútať pozornosť od skutočného agresora, vojnových zločinov, pošliapavania ľudských práv a medzinárodných dohôd.“
Umelá inteligencia pomáha bojovať proti nenávisti v internetových diskusiách, všíma si MediaBrífing. Od decembra 2022 využívajú slovenské médiá AI projekt Elfovia, ktorý čistí diskusie na ich portáloch. V marci by mal byť spustený nový startup TrollWall, ktorý už skontroloval takmer milión komentárov.
Veľká kampaň Googlu proti dezinformáciám na Slovensku vôbec nezabrala. Firma rozmýšľa, či to nebolo tým, že videá boli nadabované namiesto toho, aby boli vytvorené špeciálne pre náš trh, píše MediaBrífing.
Ruženec je naša zbraň, synov si zabiť nedáme, hovorili rečníci večer na „pochode za mier“ v Piešťanoch. Pochody v týchto dňoch prebiehajú po celom Slovensku, v Piešťanoch sa stretlo niekoľko stoviek ľudí, medzi nimi aj jednotlivci podporujúci Ukrajinu. K incidentom nedošlo. Akciu, ktorá sa označuje za nepolitickú, v meste zorganizovali kotlebovci.
Dezinformačnej scéne v Európe dominujú podľa Európskeho observatória digitálnych médií tri témy: ruská vojna proti Ukrajine, covid a klimatická zmena. V poslednom čase sa začali šíriť hoaxy týkajúce sa potravín vyrábaných z hmyzu. (euractiv)