Hlavný denník sa ospravedlnil lekárovi Petrovi Sabakovi za článok, v ktorom dietológ Igor Bukovský tvrdil, že „vláda a vedci spôsobili tisíce úmrtí na Slovensku, pretože ignorovali vedecké fakty“.

Rusko umelo posilňovalo strach z ploštíc, ktorý sa rozšíril vo Francúzsku vlani na jeseň. V krajine sa vtedy zvýšil počet prípadov pohryznutí, odborníci však varovali, že epidémia viedla aj k nárastu falošných pozorovaní a neopodstatnenej hystérii.

Opäť sa u nás šíria lživé informácie o vakcínach proti covidu. Nový Čas v utorok napísal, že nová štúdia údajne potvrdila výroky o „pandémii srdcového zlyhania“. V skutočnosti hovorí, že závažné vedľajšie účinky sú mimoriadne zriedkavé a vakcíny sú bezpečné. Denníku N to potvrdil aj spoluautor štúdie Anders Peter Hviid.

Fico sa po Orbánovi stáva ďalším obľúbencom kremeľskej propagandy. Premiéra komentujú ruské médiá aj kolaboranti z okupovaného Krymu. Putinov hovorca vyzdvihol, že na samite v Paríži boli aj európski lídri s „triezvym pohľadom“.

Maďarská vláda zaplavila na jeseň 2023 YouTube protiimigračnými reklamami v siedmich krajinách. Na Slovensku a v Poľsku sa tieto reklamy začali objavovať pred parlamentnými voľbami, odhalil maďarský investigatívny portál Direkt 36.

Tucker Carlson obdivuje moskovské metro podobne ako v 30. rokoch Július Fučík, píše Micheal Romancov. „U súdruha Fučíka možno mať istotu, že za svoju skutočnú vlasť považoval ZSSR. O čo však ide Carlsonovi?“

Premiér Robert Fico zavádza, keď tvrdí, že Ukrajine bolo znemožnené podpísať mierovú dohodu. Na začiatku totálnej ruskej vojny naozaj prebiehali rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, ale v skutočnosti ich zastavili predovšetkým ruské masakre v Buči.

Erik Kaliňák sa tváril, že nepochopil, čo mu Marián Leško hovorí o manipulácii s nahrávkou Mariána Kučerku. „To je línia propagandy. Programové ignoranstvo. Ak mi niečo nevyhovuje, tak sa tvárim, že vôbec nerozumiem, o čom hovoríte,“ hovorí o debate s ním Leško.

Podpredseda Smeru čakal na Mariána Leška pred služobným vchodom bratislavského divadla. Foto - E. K.

Organizácia Demagog.sk bude od marca robiť fact-checking na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. To však neznamená, že pred prezidentskými voľbami bude u nás pôsobiť viac overovačov faktov, vysvetľuje newsletter MediaBrífing.

Učitelia by si mali nájsť priestor na voľnú diskusiu so žiakmi aj na úkor učiva, vraví lektor kritického myslenia Ján Markoš. „Nechajte mladých ľudí rozprávať o čomkoľvek, ale nedajte priestor extrémistickým názorom,“ hovorí v rozhovore. (čierna labuť)

Robert Fico sleduje prieskumy Globsecu, ktoré ukazujú, že až polovica Slovákov verí kremeľskej propagande. S odkazom na ne už pred voľbami obhajoval pred nemeckou novinárkou svoje proruské vyhlásenia. Propagandu naposledy šíril pred pár dňami v rozhovore pre web Hlavné správy, ktorého spolupracovníka platila ruská ambasáda.

Hlavným kanálom ruskej propagandy dnes nie sú dezinformačné weby, ale konkrétni politici ako Robert Fico. Slovenský premiér preberá Putinove tvrdenia, napríklad o údajnom vraždení Rusov alebo o údajnom sľube, že nedôjde k rozširovaniu NATO. Vydáva ich však za vlastné, „suverénne“ názory.

Dva roky po invázii už ani na slovenskej proruskej scéne nie je trendom vychvaľovanie Putina a ani Ľuboš Blaha negratuluje ruskému diktátorovi k narodeninám. Hlavnou líniou je dnes odvádzanie pozornosti, kritizovanie Ukrajiny a jej spojencov. Medzi výnimky patrí Štefan Harabin, ktorý Putina naďalej otvorene velebí.

Zhruba tretina opýtaných verí, že mimovládky sú agentmi Západu alebo že „gender ideológia“ má za cieľ rozklad morálky našej spoločnosti. Z krajín V4 najviac veríme na protizápadné konšpirácie, ukázal výskum z konca roku 2023. „Ide o dôsledok našej politickej scény – toho, o čom a ako rozprávajú naši politici, ktorí svojich voličov mobilizujú na konšpiračných príbehoch,“ myslí si sociológ Robert Klobucký.

V Estónsku od decembra do februára zadržali desať osôb podozrivých zo sabotáže, šírenia strachu a vytvárania napätia v krajine. Informácie tajnej služby naznačujú, že hybridnú operáciu koordinovalo Rusko.

Okresný úrad v Prešove zatiaľ nerozhodol v kauze cintorína v Ladomirovej. Vyšetrovateľ ešte vlani 2. októbra prípad postúpil úradu na prípadné doriešenie priestupku, keďže ani na druhý raz nijaké zhanobenie hrobov nezistil.

Robert Fico musel v rozhovore pre Hlavné správy obhajovať suverenitu Ukrajiny. Moderátor sa ho napríklad spýtal, či si vie predstaviť, že by sme si nárokovali časť územia Ukrajiny, alebo čo by znamenalo mať hranicu s Ruskom v prípade jeho víťazstva. „Ako môžeme mať na hraniciach Rusko, keď Ukrajina ako taká bude existovať?” reagoval premiér.

Danglár: Antivedecký konsenzus

Doterajším vrcholom snahy vymeniť vládu rozumu a faktov za vládu šarlatánov a hoaxov je avizovaná snaha vyhlásiť takzvanú covidovú amnestiu, píše Newsfilter. Predkladá ju dezinformátor a človek očividne taký nekompetentný, že ešte pred rokom bola absolútne nereálna predstava, aby niekto ako on prešetroval čokoľvek nielen v súvislosti s pandémiou, ale aj v súvislosti s čímkoľvek.

Peter Pellegrini v minulosti uisťoval, že politici zo strany Hlas nebudú chodiť do dezinformačných médií. Tento záväzok už zjavne neplatí. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tento týždeň prišiel na rozhovor do proruského média Infovojna, píše MediaBrífing.

Prokurátor prikázal polícii znovu sa zaoberať falošnou audionahrávkou rozhovoru medzi predsedom PS Michalom Šimečkom a novinárkou Denníka N Monikou Tódovu, ktorú niekto zverejnil na sociálnych sieťach dva dni pred parlamentnými voľbami. Prokurátor sa nestotožnil s názorom vyšetrovateľa, ktorý prípad odmietol preveriť s odôvodnením, že nikto súdny tomu nemohol uveriť.

Erik Kaliňák zo Smeru na spochybňovanie novinárov využíva konfrontáciu bez ohlásenia, s kamerou a partiou spoločníkov. Minulý týždeň si po diskusii počkal na Mariána Leška, ktorý sa s ním odmietol rozprávať a odišiel. Leško hovorí, že ak Kaliňák naberie odvahu na diskusiu, ktorá sa nebude odohrávať na večernej ulici, rád na ňu príde.

Podpredseda Smeru čakal na Mariána Leška pred služobným vchodom bratislavského divadla. Foto - E. K.

Peter Kotlár, ktorý má prešetrovať riadenie pandémie, neodpovedal na otázky, ako hodnotí hlavného hygienika Jána Mikasa alebo kto bude v jeho komisii. „To asi nemyslíte vážne. Nech sa vám darí a nepíšte mi, prosím,“ odpísal splnomocnenec vlády na otázky Denníka N.

Robert Fico napísal Zuzane Dolinkovej, aby umožnila Petrovi Kotlárovi prešetriť covid. Nový splnomocnenec sa sťažuje, že čelí prekážkam. „Sú takej intenzity, že v určitom okamihu budeme môcť hovoriť o úmyselnom konaní príslušných orgánov s cieľom zmariť úspešné prešetrenie udalostí spojených s manažmentom covidu-19,“ píše premiér v liste.

Zoroslav Kollár útočí na šéfa ÚPN Jerguša Sivoša, ktorý vyvrátil jeho hoax o Ivanovi Korčokovi a ŠtB. Sivoš si myslí, že podvrh o prezidentskom kandidátovi vypracoval človek, ktorý zrejme dobre poznal fungovanie komunistickej rozviedky. 

Terčom Zoroslava Kollára sa stal šéf ÚPN, ktorý upozornil na nepravosť ním šírených dokumentov.

Francúzsko obvinilo Rusko, že prevádzkuje veľkú sieť dezinformačných webov, ktoré vykresľujú inváziu na Ukrajinu pozitívne a cielia najmä na občanov západných krajín. Nevytvárajú vlastný obsah, ale preberajú príspevky z proruských kanálov a inštitúcií.

Ak sa nezvýši dôvera ľudí v inštitúcie, z bludného kruhu konšpiračných predstáv sa nevymaníme, vraví vedkyňa Magdalena Adamus. „Ľudia, ktorí pociťujú úzkosť či ohrozenie, vo zvýšenej miere veria na konšpiračné teórie, ak sa nemôžu spoľahnúť na štát a jeho inštitúcie, ktoré by im pomohli s riešením ich úzkosti či stresu.“

Propaganda Kremľa vykresľuje nového veliteľa ukrajinskej armády Olexandra Syrského ako ruského a sovietskeho človeka. Ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám si všíma, že v Rusku hľadajú Syrského príbuzných a kamarátov, ktorých komentáre vytrhávajú z kontextu a zdieľajú.

Putin brutálne skresľuje históriu a príčiny vypuknutia 2. svetovej vojny. Robí to v prvom rade pre agresiu proti Ukrajine a v snahe dohodnúť sa s Trumpom. No zároveň nám tým odhaľuje svoje pohnútky a ďalšie plány, píše na blogu exminister hospodárstva Karel Hirman.

Hoci sa ľuďom nepáči nenávistný obsah na sociálnych sieťach, podľa väčšiny by nemal byť skrytý alebo inak regulovaný. Jedinou výnimkou je, keď príspevky obsahujú aj vyhrážanie, vyplýva to z novej štúdie, o ktorej píše MediaBrífing.

Tucker Carlson urobil nekritický rozhovor s Putinom, nereagoval na jeho lži a manipulácie, smial sa na jeho vtipoch. No niektorí slovenskí novinári tohto amerického moderátora aj tak obdivujú. „Prezentovať sa ako odvážne médium hľadajúce pravdu a zároveň obdivne vzhliadať k propagandistovi Carlsonovi, to dá chrbtici zabrať,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Polícia v Nitre vyvracia informácie o údajnom zoborskom fantómovi – maskovanom zlodejovi, ktorý vraj vyčíňa v mestskej časti Zobor a Nitrianskych Hrnčiarovciach. Na sociálnych sieťach koluje, že preskakuje ploty, nazerá spoza okien do izieb a pokúša sa dostať do domov.

V USA zakázali automatické telefonáty s hlasmi vytvorenými umelou inteligenciou. Opatrením chcú bojovať proti podvodom a dezinformáciám. Rozhodnutiu predchádzalo šírenie odkazu, ktorý imitoval hlas prezidenta Joea Bidena.

Úrad vlády navrhuje zrušiť akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám a plánuje odobrať mimovládkam možnosť podieľať sa na strategickej komunikácii štátu. Novú koncepciu predložil do pripomienkového konania. „Cieľom je budovať hrdosť a vzťah k vlasti, histórii a tradíciám, ktoré sú ukotvené v preambule ústavy,“ tvrdí.

Túžba voličov Roberta Fica veriť jeho lžiam sa regulovať nedá, píše Martin M. Šimečka. „Žijú v paralelnom vesmíre, kde platia iné zákony logiky. A nemyslím si, že sú zmanipulovaní politikmi a konšpiračnými médiami. Oni si tento vesmír vybrali z vlastnej vôle, cítia sa v ňom dobre.“

Kým internet zahlcujú deepfake videá, vláda paralyzovala boj proti nim. Politici Smeru tvrdili, že na oddeleniach pre strategickú komunikáciu doteraz pracovali „politickí aktivisti“. Následne jedno z týchto oddelení zverili politikovi Smeru Richardovi Glückovi, ktorý prejavil pochopenie pre dezinformácie.

Hoax o údajnej spolupráci Ivana Korčoka s ŠtB koordinovane šírili aktéri, ktorí pomáhajú záujmom Smeru. Asi najväčší dosah malo konšpiračne ladené video bývalého konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Hoax priživil aj najčítanejší bulvár Nový Čas, ktorý na jeseň ovládla Penta.

Hoax o údajnej spolupráci Korčoka s ŠtB priživil i Nový Čas alebo odsúdený Zoroslav Kollár

Tím Ivana Korčoka počíta s tým, že hoaxov proti nemu bude pribúdať, na pomoc štátu sa príliš nespolieha. Dúfa, že aktívnejšie v boji proti dezinformáciám budú samotné sociálne siete, ktoré do toho tlačia nové európske predpisy.

Igor Matovič hovorí, že sa mu v politike nedarí, pretože už nežijeme v demokracii, ale v mediokracii. „Fico vyhral vďaka médiám. Mal dve tretiny alebo polovicu médií na svojej strane. Progresívci mali ďalších, my sme nemali nikoho. Mohol som povedať čokoľvek, stále to bolo zle; mohol som urobiť čokoľvek, stále to bolo zle.”

Väčšine ľudí dôveruje iba každý štvrtý Slovák, hovorí výskumník Hugo Gloss z DEKK inštitútu. „Dezolát, slniečkar, sorošovec. Ak chceme zvýšiť dôveru v spoločnosti, nenálepkujme sa,“ vysvetľuje v rozhovore. (čierna labuť)

Ústav pamäti národa upozorňuje na šíriace sa falošné dokumenty ŠtB o prezidentskom kandidátovi Ivanovi Korčokovi. Podľa ÚPN na nich nesedia dátumy, hodnosti ani podpisy dôstojníkov ŠtB a niektoré mená boli vymyslené.

Nový prednosta Okresného úradu v Komárne Tomáš Nagy neverí, že svet čelí klimatickej kríze, a je odporcom očkovania proti covidu. Ochranárov alebo ľudí, ktorí sú za očkovanie, by poslal za mreže. „V zmysle zákona o štátnej službe ministerstvo vnútra rešpektuje súkromie štátnych zamestnancov,“ reaguje rezort.

David Púchovský, autor nového projektu na odhaľovanie dezinformácií, je zároveň asistentom poslanca Jaroslava Spišiaka (PS). „Pre nový projekt tak bude mimoriadne náročné – a vlastne aj nemožné – vyhýbať sa konfliktom záujmov,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Historička Marína Zavacká si myslí, že o propagande sa môže človek niečo dozvedieť aj pri čítaní knižiek o Harrym Potterovi. „Tie knihy sú výchovné, pričom to z nich prvoplánovo netrčí. To znamená, že čitateľa to nevyrušuje od príbehu, ale pritom to v ňom zarezonuje.“

Propaganda môže pomôcť aj na rodinnom stretnutí, vraví historička Marína Zavacká a odporúča päť kníh o propagande. „Ak sa máme poučiť z dejín, treba si pred najbližšou rodinnou oslavou nájsť tému, ktorá by bavila tetu z tretieho kolena. Alebo takú, ku ktorej si možno vypýtať od prastrýka užitočnú radu,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Premiér Fico píše, že „niet väčšieho popretia vojny na Ukrajine“ ako je dnešný festival Pohoda v centre Kyjiva. V statuse na Facebooku podujatie označil za „festival politickej piesne zo Sorosových peňazí“. Fico pred návštevou Ukrajiny tvrdil, že v Kyjive je „normálny život“ a spochybňoval, že je tam vojna.

Facebook zablokoval stránku Hoaxy a Podvody, ktorú vedie bývalý administrátor sociálnych sietí polície David Púchovský. Voči rozhodnutiu sa chce odvolať. Instagramový účet projektu, ktorý Púchovský spustil tento týždeň, ďalej funguje.

Nemci odhalili prepracovanú dezinformačnú sieť organizovanú Rusmi a nie je dôvod, aby podobná neexistovala aj na Slovensku, píše Newsfilter. Rusom vojnu uľahčuje aj fakt, že kým v demokratických krajinách sa informácie šíria slobodne, ono samo ich ako diktatúra dokáže účinne kontrolovať.

Nemecko odhalilo ruskú dezinformačnú kampaň na sociálnej sieti X, využíva tisíce falošných účtov. Jej cieľom je posilniť nevôľu Nemcov voči súčasnej vládnej koalícii, ktorú vedie Olaf Scholz, a podkopať podporu Ukrajiny.

Bývalý admin policajného Facebooku David Púchovský spustil reštart projektu Hoaxy a podvody, v ktorom bude naďalej upozorňovať na hoaxy a dezinformácie. Pôvodná oficiálna policajná stránka prestala fungovať v decembri 2023 krátko po nástupe ministra Matúša Šutaja Eštoka.

Nové na Dennikn.sk

10:37Vo filme Chudiatko bojovala aj s vlastnými úzkosťami. Ako sa Emma Stone dostala na vrchol Hollywoodu 10:17Nika Macinská o zneužívaní a znásilneniach blízkymi mužmi: Bola som obeťou, no dnes už mám späť svoju slobodu 09:02Max Verstappen začal vo veľkom štýle, lenže Red Bullu vraj hrozí „explózia“ 08:20Som unavený, odchádzam – čo by sa muselo stať, aby Putin vyslovil tieto slová 07:05Ráno s NHL: Andy Murray mal rovnaký problém. Lekár opisuje, ako Kanovi pomohla špeciálna operácia kĺbu 06:33Ekonomický newsfilter: Na farmách sa fotí Takáč, ale skutočnú moc môže mať opäť BödörVčera 22:06Chce sa mi kričaťVčera 20:00Nikdy neviete, či dostanete od iných šancu. To je na tom najťažšie, hovorí Michal Kolčák, ktorý v detstve prišiel o rukuVčera 19:04Newsfilter: Ľudia si nasadzujú okuliare, azda to ešte pre Korčoka nie je neskoroVčera 18:24Štát chce kúpiť aplikáciu, ktorá poradí rodičom, či s dieťaťom prísť na pohotovosť alebo ostať domaVčera 17:42Experto Credo Roberto: Skúsený premiér sa chystá na reparát z trestnej novelyVčera 17:39Vláda zatiaľ nežiadala Komisiu o zmenu plánu obnovy, môže sa stať, že žiadna nebudeVčera 17:33Výnosy z investovania zdaníte až vtedy, keď predáte akcie, fondy, podielové listyVčera 16:58Graf dňa: Aj po najrýchlejšom raste miezd za 19 rokov si Slováci za svoj plat kúpia menej než pred rokmiVčera 16:53Shooty: Štát pre ľudíVčera 16:51Zakladal ukrajinský Forbes. Dnes je na fronte a vyvíja aplikáciu na nácvik streľbyVčera 16:02Jedného syna zabili, druhého zajali, exmanžel je kolaborant. Príbehy žien, ktorým Rusi zničili životVčera 15:26Hvoreckého knižnica: Kafka, Tarantino aj Mefisto. O kolaborantovi, ktorého si zavolal na koberček GoebbelsVčera 14:28Špionážny škandál, ktorý otriasol Nemeckom. Čo všetko prezradil zverejnený rozhovor o raketách Taurus?Včera 14:25Zo zákulisia pražského samitu V4: Ficovo vystúpenie k výročiu vojny bolo mimo reality, vravel FialaVčera 14:17Vývoj bojov (739. deň): Rusov je šesťkrát viac a nie sú na smiech – boje v najväčšom lese tejto vojny sú iné ako indeVčera 13:34V časoch Dobytkára za ním Bödör chodieval zadným vchodom. Teraz sa na agroministerstvo vracia ako šéf poradcovVčera 13:34Železničiarov už chýba toľko, že to môžu pocítiť cestujúci. V Bratislave preto vlaky meškajú dve – tri minúty, tvrdí odborárVčera 12:48O svete za zrkadlomVčera 11:09Vie to od prvého momentu. Prestupový expert z Talianska vysvetľuje, prečo Slovensko nepríde o CalzonuVčera 10:04Športový newsfilter: Volko mohol prísť o všetko, no aj tak zariskoval. Z halových MS si odnáša dobrú aj zlú správuVčera 10:01Čo sa stalo v Nízkych Tatrách pod Ďumbierom 4. marca 1935? Biela smrť prišla veľmi rýchloVčera 09:33Firemný newsfilter: Na zoštátnenie oceliarní treba zabudnúť, pri Boschi zlyhali všetci a Fico firmám pridal 13-tisíc cudzincovVčera 08:51Dlhoročný vzťah s nečinným partnerom ma unavuje. Ako sa s ním rozísť, aby som nezvrátila doterajší posun v jeho živote?Včera 08:35Za chrbtom im vybuchoval biely fosfor. Ukrajinskí vojaci opisujú posledné dni v Avdijivke