Hoaxy a propaganda

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok je rád, že sa americkí kongresmani obrátili na šéfa sociálnej siete Meta, pretože zo strany Facebooku nevidia „zodpovedajúce kroky“, hoci slovenská aj americká vláda na problém s dezinformáciami opakovane upozorňujú.

Každý piaty slovenský senior sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax. Tretina nevie povedať, ktoré médium je dôveryhodné alebo nedôveruje žiadnemu, ukázal prieskum spoločnosti CallQuest, ktorý si objednalo ministerstvo investícií a informatizácie.

Premiér Eduard Heger pri príležitosti výročia konca 2. svetovej vojny varuje aj pred dezinformáciami. „Druhá svetová vojna vypovedá aj o tom, do akých krajností sa vie ľudstvo dostať na základe manipulácie s informáciami pod vedením patologicky zlých vodcov a ich nenávistných ideológií.“

Ľudia ani netušia, ako veľmi boli masírovaní ruskou propagandou, povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má prístup k informáciám od tajných služieb. Dodala, že mnohí politickí predstavitelia na Slovensku boli jej vďačnými komunikátormi.

Štát by mal blokovať dezinformačné weby len so súhlasom súdu, navrhuje to novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá bola predložená do pripomienkového konania. Súd by mal o blokovaní rozhodnúť do troch dní od podania návrhu, všíma si MediaBrífing.

Viacerí Slováci obhajujú Putina už len preto, aby boli ne-mainstreamoví. Podľa psychológa Ondrušeka môže byť za tým až narcistická potreba utvrdzovať sa v tom, že sú tí bystrejší. „Sami seba považujú za tých, ktorí nie sú ovce, preto potrebujú byť za každú cenu v opozícii,“ hovorí.

Taliansky parlamentný výbor začal vyšetrovanie šírenia dezinformácií v televízii, ktoré súvisí s častým objavovaním sa ruských hostí v spravodajských reláciách.

Chcete hovoriť s Putinovým fanúšikom? Autor knihy o kritickom myslení Martin Poliačik odporúča takzvanú Dennettovu postupku: najprv si oponenta vypočuť, prerozprávať jeho verziu vlastnými slovami, povedať, s čím súhlasíme, a až potom ísť do polemiky. „Cieľom konceptu láskavej kritiky je, aby si našu oponentúru vypočul v pokoji a bez toho, aby ju bral ako osobný útok.“

Obhajujú vo vašej rodine Putina? Ponúkame tipy, ako hovoriť s blízkym človekom, ktorý odmieta uznať realitu. Požiadali sme o ne psychológa Dušana Ondrušeka, odborníka na kritické myslenie Jána Markoša či exposlanca a autora knihy o kritickom myslení Martina Poliačika. Len prácne predkladanie faktov podľa nich v diskusii nemusí stačiť.

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin. Foto - TASR/AP

Keď začali voličom Donalda Trumpa v rámci experimentu platiť za to, že sledujú televíziu CNN, niektoré ich postoje sa zmenili. Išlo napríklad o názory na covid alebo na čestnosť politikov. Efekt však vyprchal veľmi rýchlo po ukončení experimentu, keď sa vrátili k sledovaniu Fox News.

Reportéri bez hraníc upozorňujú na novú éru polarizácie médií aj informačný chaos, vyvolaný globalizáciou a neregulovaním online priestoru, ktorý podporuje fake news a propagandu. Organizácia tak urobila v tohtoročnom Svetovom indexe slobody tlače.

Kremeľský propagandista Dmitrij Kiseľov sa Británii vyhráža zničením jadrovou superbombou Poseidon. „Výbuch tohto termonukleárneho torpéda pri pobreží Británie zdvihne obrovskú vlnu až do výšky 500 metrov. Takýto nápor vody je aj nosičom extrémne vysokých dávok radiácie… Keď sa prevalí cez Britániu, premení to, čo z nej zostane, na rádioaktívnu púšť,“ povedal v štátnej televízii. (times)

Nie každý zostane vo vede, no spája ich, že sa naučili kriticky myslieť, hovorí Miriam Feretová o svojich študentoch, ktorí vyhrávajú celosvetové vedecké súťaže. Počas pandémie vyvracala hoaxy o očkovaní, teraz im vysvetľuje, ako fungujú biologické zbrane a možnosti pomoci na ukrajinských hraniciach.

Miriam Feretová učí biológiu na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša v Prešove. Foto - Peter Višňovský
Miriam Feretová učí biológiu na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša v Prešove. Foto - Peter Višňovský

Aj medzi Slovákmi sa šíri hoax, ako mal ukrajinský prezident Zelenskyj údajne na stole rozsypaný biely prášok. Ide o videomontáž, v originálnom videu na stole nič nevidieť. Kremeľská propaganda sa Zelenského snaží vykresľovať ako narkomana. Pre jeho židovský pôvod ho totiž nemôžu nálepkovať ako fašistu.

Foto - Facebook Dezinformácie Hoaxy Propaganda
Foto - Facebook Dezinformácie Hoaxy Propaganda

Twitter zakáže umiestňovanie reklám, ktoré popierajú vedecký konsenzus o klimatickej zmene. „Berieme na vedomie, že zavádzajúce informácie o klimatickej zmene môžu oslabiť úsilie na ochranu našej planéty,“ uviedla spoločnosť. (the verge)

Web Fedora Flašíka eReport funguje ako internetová televízia Smeru a Hlasu. Zverejňuje prakticky len vystúpenia predstaviteľov týchto dvoch strán, na tlačových besedách im dáva nekritické otázky, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Súčasné blokovanie dezinformačných stránok je ústavne problematické, píše pedagóg z London School of Economics Martin Husovec. „Účel nesvätí prostriedky. Zlých aktérov nemožno bez riadneho procesu a ústavných záruk proti zneužitiu len tak potajme potrestať.“

Po lžiach o koronavíruse sa Soňa Peková zastáva Putina. Šíri prokremeľskú propagandu a prosí o modlitbu za ruského prezidenta. Teraz vidno, že jej pochybné výroky o korone neboli individuálnym zlyhaním, ale prejavom „systémovej chyby“ človeka, ktorý rezignoval na fakty. O jej výroky sa podľa iDnes už zaujíma česká polícia.

Príspevky spochybňujúce ruské zločiny v Buči sa na Facebooku zdieľali častejšie ako pravda. Najviac dezinformácií sa pritom šírilo na Slovensku. Zistili to experti z londýnskeho Inštitútu pre strategický dialóg.

Staršiu ženu podľa susedov buď zastrelili Rusi, alebo ju zasiahli črepiny po výbuchu granátu. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Staršiu ženu podľa susedov buď zastrelili Rusi, alebo ju zasiahli črepiny po výbuchu granátu. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Milan Mazurek zatiaľ nemusí zaplatiť Petrovi Sabakovi odškodné 20-tisíc eur a nemusí sa ani ospravedlniť. Má len vymazať video, v ktorom útočil na lekára. Krajský súd v Prešove vydal takéto opatrenie, na definitívny verdikt sa čaká. O odškodnení pôvodne rozhodol Okresný súd v Kežmarku. (aktuality.sk)

Ministerka Veronika Remišová chystá zákon o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu. Štátu má pomôcť v boji proti dezinformáciám a nenávisti, zodpovednosť za ich šírenie majú niesť digitálne platformy.

Prevádzkovateľ amerického ultrapravicového portálu InfoWars Alex Jones vyhlásil bankrot. Za niektoré konšpiratívne články čelí niekoľkým občianskoprávnym žalobám, ktoré podali okrem iného aj rodičia obetí streľby na základnej škole Sandy Hook z roku 2012.

Takmer tretina Slovákov súhlasí s tvrdením, že informačná vojna je iba zámienkou Západu na obmedzovanie slobody slova. V Česku ide o 15 % populácie. Ukázal to prieskum Ipsos pre Stredoeurópske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií.

SIS varuje pred škodlivými emailmi, hekeri podľa nej využívajú aj informácie o vojne na Ukrajine. Tajná služba odporúča zvýšiť opatrnosť a neotvárať HTML súbory, ktoré takéto podvodné maily môžu obsahovať.

Videá internetového agresora Daniela Bombica, ktorý vystupuje pod menom Danny Kollár, neporušujú pravidlá YouTubu, hoci obsahujú množstvo dezinformačného obsahu. „Obsah kanála sme celý znova zrevidovali a došli sme k záveru, že naše zásady neporušuje,“ informovala hovorkyňa Googlu.

Slovenský systém S-300 nebol na Ukrajine zničený, zopakoval minister obrany. Reagoval tak na tvrdenia Rusov, ktorí sa pochválili jeho zlikvidovaním. „S-tristovka je nasadená a slúži, bolo to klamstvo ruskej propagandy,“ povedal Naď.

Polícia upozorňuje, že Slovensko nedostalo od Ruska žiadnu diplomatickú nótu. Reaguje tak na informácie, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach a majú vyvolať strach z toho, že Slovensko pomáha Ukrajine.

Twitter obmedzí obsah z viac než 300 oficiálnych účtov ruskej vlády vrátane účtu prezidenta Vladimira Putina. Účty už nebudú odporúčané v časových osiach, upozorneniach ani inde na stránke, uviedla spoločnosť.

Konšpirátori tu boli už dávno pred koronou, hovoria členovia skupiny Catastrofy. Venovali im špeciálnu skladbu na svojom novom albume (moja muzika)

Časť slovenských užívateľov Facebooku je odhodlaná šíriť akékoľvek video, ktoré bude odvádzať pozornosť od zodpovednosti Putina. Tisíce z nich aktuálne zdieľajú „reportáž“ propagandistu Patricka Lancastera z Mariupola, pri ktorom sa dá jednoduchým googlením zistiť, že už niekoľko rokov pomáha Kremľu.

Obhajcovia Putina dostali k dispozícii viacero videí, ktoré môžu šíriť na vyviňovanie Kremľa. Stovky Slovákov už napríklad zdieľali video o tom, že telá mŕtvych obyvateľov Buče sa údajne hýbu. Cieľom príspevkov je, aby časť verejnosti nevedela, čomu veriť, prípadne verila Kremľu, že za civilné obete môžu Ukrajinci.

Mŕtvy človek z Buče nepohol rukou, upozorňuje na Facebooku polícia. Vyvracia zavádzajúce video, ktoré sa snaží podsúvať, že civilné obete z oslobodeného ukrajinského mesta sú zinscenované.

Facebookom sa hromadne šíri video, ktoré sa snaží pripisovať vinu za civilné straty Ukrajincom. V Rusmi obsadenej časti Mariupola ho natočil americký „novinár“ Patrick Lancaster.

Najväčším trollom je teraz sám Putin, vraví fínska novinárka Jessikka Arová, ktorá odhaľuje ruské trollie farmy. Novinári sú podľa nej vo veľmi ťažkej situácii, ale môžu sa spoľahnúť na jednu vec: ruské informácie budú vo veľkej väčšine nepravdivé.

Fínska novinárka Jessikka Arová. Foto – Nelli Kivinen
Fínska novinárka Jessikka Arová. Foto – Nelli Kivinen

Zo slovenských politikov dominujú na Facebooku najmä predstavitelia strany Republika a Smer, ukázala analýza organizácie MEMO 98, ktorá skúmala príspevky na sociálnej sieti za prvý mesiac vojny na Ukrajine. Jedinou protiváhou bola prezidentka Zuzana Čaputová, píše MediaBrífing.

Premiér Eduard Heger podporí zo svojej rezervy vzdelávanie a boj proti hoaxom či šikane. „Skončili sa časy, keď boli peniaze z rezervy predsedu vlády vynakladané netransparentne alebo na osobnú prezentáciu bývalých premiérov. Finančné prostriedky z rezervy budeme využívať na verejnoprospešné účely,“ uviedol vo vyhlásení.

Ústavný právnik Radoslav Procházka reaguje na výhrady, že verejnosť nepozná presné dôvody, pre ktoré boli vypnuté niektoré dezinformačné weby. „Pýtať si ešte pred tým, než sa veci chopí súd, verejný prístup k informáciám spravodajskej povahy z oblasti kybernetickej bezpečnosti je podobné, ako chcieť poznať konkrétne dôvody, pre ktoré bol vydaný súhlas na odpočúvanie toho alebo onoho čísla,“ píše Procházka vo svojom seriáli o práve.

Šesť z desiatich ľudí si myslí, že väčšina obyvateľov Slovenska nedokáže aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine rozoznať pravdivú informáciu od dezinformácie. Ukázal to prieskum agentúry Ako pre reláciu Na hrane TV Joj.

Štát už mesiac tají konkrétne dôvody blokovania dezinformačných webov. Národný bezpečnostný úrad zamietol aj infožiadosť Denníka N, ktorá požadovala ich sprístupnenie. Redakcia nakoniec získala rozhodnutia NBÚ od svojich zdrojov, no dôvody na blokovanie stránok v nich nie sú špecifikované.

Nová časť seriálu Krotíme hoaxy je o ľuďoch, ktorí zo Slovenska pomáhajú Putinovej vojnovej propagande. Ukazujeme techniky, s akými dnes pracujú slovenskí šíritelia dezinformácií.

Neobhajujem Putina, ale… Ako pomocníci Kremľa Blaha, Uhrík a spol. odvádzajú pozornosť od vojny na Ukrajine. Snažia sa ukazovať prstom na Ameriku alebo priživovať zmätok, v ktorom si človek povie, že „všetci klamú a pravda je uprostred“.

„Nemôžeme rezignovať na pravdu. Ak o vás niekto šíri lži a klamstvá deformujú realitu, tak máme povinnosť na to reagovať,“ hovorí právnik Radovan Pala z kancelárie, ktorá zastupuje prezidentku Zuzanu Čaputovú v spore s poslancom Blahom. „Ak chceme chrániť demokraciu, tak musíme byť aktívni,“ hovorí.

Advokát Radovan Pala. Foto N – Tomáš Benedikovič
Advokát Radovan Pala. Foto N – Tomáš Benedikovič

Štát nabáda učiteľov, aby sa nebáli so žiakmi hovoriť o vojne na Ukrajine. Pripravil pre nich aj brožúru s viacerými tipmi. V triede si môžu pozrieť napríklad prejav Volodymyra Zelenského a porovnať ho s prejavom Putina.

Viacerí učitelia sa zdráhajú hovoriť so žiakmi o hoaxoch, lebo sa obávajú reakcie rodičov. Pomohlo by im, keby im to štát stanovil ako povinnosť. „Keby som začala prednášať o covide niečo iné, než si niektorí otcovia prečítali na internete, tak by si to radi prišli so mnou vysvetliť,“ povedala jedna z učiteliek.

Rebríček desiatich najúspešnejších facebookových príspevkov o vojne na Ukrajine opäť obsadili najmä fašisti, manipulátori a šíritelia nepravdivých informácií. „Ďakujeme Facebooku, že jeho algoritmy propagujú extrémy a lži,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Hovorili sme s učiteľmi, ktorí sa snažia učiť o hoaxoch. V niektorých školách na to využívajú aj hodiny angličtiny či biológie. „Žiakom hovoríme, že dôveryhodný článok musí mať autora, podložené informácie a nebičuje príliš emócie,“ hovorí učiteľ Dušan Přibík z prešovského gymnázia.

Spolupracovník ruskej rozviedky má k Hlavným správam bližšie, ako priznali – jazdí ich firemným autom. Borisa Garbára nakrútili vojenskí tajní na video pri tom, ako ho verboval Sergej Solomasov z ruskej ambasády. „S redakciou nemal žiadny osobný kontakt, príspevky posielal mailom,“ tvrdil o Garbárovi šéfredaktor Hlavných správ.

Boris Garbár (vľavo) si strká do vrecka peniaze, ktoré mu dal Solomasov. Reprofoto: Denník N
Boris Garbár (vľavo) si strká do vrecka peniaze, ktoré mu dal Solomasov. Reprofoto: Denník N

Národný bezpečnostný úrad zablokoval dezinformačný web Infovojna, ktorý nedávno presťahoval svoju doménu zo Slovenska na Belize. Štát aktuálne blokuje štyri dezinformačné stránky. (nbú)

Brazílsky najvyšší súd po dvoch dňoch odvolal zákaz aplikácie Telegram v krajine. Služba vraj splnila všetky požiadavky súdu, povedal sudca Alexandre de Moraes.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dal na Ľuboša Blahu (Smer) žalobu na ochranu osobnosti. „Poslanec Blaha ma dlhodobo a opakovane verejne nazýva vlastizradcom a bez akýchkoľvek argumentov a dôkazov ma verejne obviňuje zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vlastizrady.“

Nové na Dennikn.sk

AM:40Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkov AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu