Hoaxy a propaganda

Konšpirátor Alex Jones stojí pred ďalším súdom pre svoje tvrdenia, že streľba na škole Sandy Hook v roku 2012 bola hoax. Do konca roka sa očakáva aj ďalší, už tretí súdny proces v tejto veci. Jones popri tom stihol vydať novú knihu, vyhlasuje o nej, že je predávanejšia ako Harry Potter, a nepáči sa mu, že sa nedostala do rebríčkov bestsellerov, píše MediaBrífing.

Herec Marek Ťapák začal spolupracovať s dezinformačným webom Infovojna. Bývalý programový riaditeľ RTVS a hlas upútaviek Rádia Regina bude mať nový projekt s názvom Prebúdzanie ducha, v ktorom chce prinášať príbehy, zamyslenia a podobenstvá. V utorok vystúpil na protivládnom proteste, ktorý organizoval Smer. (o mediách)

Fínsko hlási po oznámení mobilizácie zvýšenú dopravu na hraniciach s Ruskom. Pohraničná stráž zároveň poprela správy o 35-kilometrových zápchach, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach. Videá vznikli v minulosti.

Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca Igora Bratčikova pre výroky o cintoríne v Ladomirovej. Tie sú podľa ministerstva vymyslené a slúžia ako „nástroj ruskej propagandy na Slovensku“. (tasr)

Starosta Ladomirovej Ladislav Cuper priznal chybu, že nepožiadal o písomný súhlas ministerstvo vnútra, aby mohol odstrániť obrubníky na vojenskom cintoríne. O tejto povinnosti vraj nevedel. Obrubníky sa podľa neho rozpadávali, čo komplikovalo údržbu hrobov. Celú vec následne zneužila ruská ambasáda.

Žilinka k cintorínu v Ladomirovej napísal faktickú nepravdu, keď 270 pochovaných vojakov označil za príslušníkov ruskej armády. Na cintorínoch z prvej svetovej vojny sa spoločne pochovávali vojaci rôznych strán. „Prestaňme sa hrať na to, že je to ruský cintorín. Je to cintorín padlých vojakov z prvej svetovej vojny vrátane vojakov rakúsko-uhorskej armády,“ hovorí znalec Radoslav Turik.

Takto zanedbane vyzeral vojenský cintorín v Ladomirovej po páde komunistického režimu v roku 1990. Foto - Vojenský historický ústav

Cintorín v Ladomirovej nie je ruský ani zhanobený, hovorí Radoslav Turik, ktorý sa hrobom z prvej svetovej vojny venuje dvadsať rokov. Nechápe, čo na ňom chce generálny prokurátor Žilinka prešetrovať. Odstránením betónových prefabrikátov sa podľa neho cintorín priblížil prirodzenému stavu.

Vľavo: aktuálny stav cintorína v Ladomirovej na fotke, ktorú zverejnil starosta. Vpravo: Radoslav Turik v čiapke rakúsko-uhorského vojaka s odznakmi „slovenských“ plukov.

Spor o vojenský cintorín v obci Ladomirová je aj podľa ministerstva obrany ruskou informačnou operáciou a má odpútať pozornosť od nálezu masových hrobov ľudí umučených a zavraždených ruskými vojakmi v oslobodenom Iziume.

Maroš Žilinka odmietol, že by pomáhal ruskej propagande. Stav cintorína v Ladomirovej nechal podľa hovorkyne preveriť „z úradnej povinnosti“. „Generálna prokuratúra sa ostro ohradzuje voči nepravdivým obvineniam zo šírenia proruskej propagandy a dôrazne odmieta podsúvanie politického naratívu, ktorý nemá nič spoločné s úradným postupom.“

Minister obrany Naď označil generálneho prokurátora Žilinku za nástroj ruskej propagandy po tom, ako chce prešetrovať prípad cintorína na východe Slovenska. Žilinka prevzal ruskú verziu o hanobení, podľa obce iba odstránili rozpadávajúce sa betónové obrubníky a cintorín chcú obnoviť. Starostovi sa medzičasom vyhrážajú.

Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) chce mimoriadny zahraničný výbor s Marošom Žilinkom, ktorý prebral správy o údajnom znevažovaní ruských hrobov na Slovensku a prípad chce dať prešetriť.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka prevzal tvrdenia ruskej ambasády o údajnom znevážení hrobov ruských vojakov z 1. svetovej vojny v Ladomirovej. Oznámil, že prípad dá prešetriť. Polícia pritom upozornila, že na cintoríne nedošlo k ničomu neprimeranému. Rozruch podľa nej rozpútala ruská ambasáda z propagandistických dôvodov.

Foto - Facebook Maroša Žilinku

Google na Slovensku spúšťa reklamnú kampaň zameranú proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch. Je postavená na dvoch videách, ktoré predstavujú dve manipulačné techniky – prvou je vyvolávanie strachu a druhou metóda obetného baránka. Google v kampani testuje metódu nazvanú prebunking, ktorú prirovnáva k očkovaniu. Ľudí má naučiť, ako dezinformácie fungujú.

Admini prokremeľských stránok počúvajú relácie na Slobodnom vysielači a to ovplyvňuje ich príspevky, hovorí Dominik Vároš. „V jednej relácii sú schopní vyčítať ukrajinským civilistom, že sa zdržiavali v dome, keď im vraj muselo byť jasné, že Rusi môžu na ich mesto útočiť,“ hovorí Vároš.

Aj niektorí skalní fanúšikovia Putinovho Ruska začínajú premýšľať, tvrdí admin facebookovej stránky „Armáda Ruskej Federácie“. „Donedávna bezducho dávali lajky ako Severokórejčania, keď vidia Kim Čong-una. Teraz však vnímajú, že ruská armáda sa za dva mesiace posunula na Donbase o pár kilometrov, kým Ukrajinci za niekoľko dní oslobodili oveľa väčšie územie,“ hovorí Dominik Vároš.

Administrátor facebookovej stránky „Armáda Ruskej Federácie“, ktorú polícia označila za nástroj prokremeľskej propagandy, opisuje, ako na nich tlačili napríklad ľudia z ruskej ambasády. „Dokážem si predstaviť, že sa niekto z adminov znížil k tomu, že mával obedy a večere zadarmo. Hlavný je však psychologický tlak, aby ste nevytŕčali a písali príspevky v duchu toho, čo od vás očakáva komunita,“ hovorí v rozhovore Dominik Vároš.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak náhodou prehrám, urobím zbierku, hovorí bloger, ktorého Igor Bukovský žaluje o 50-tisíc eur. „Ja som v inej situácii než väčšina ľudí. Šírenie zdravotníckych neprávd ma priamo ohrozuje. Ustúpiť nie je pre mňa riešenie,“ hovorí Roman Hanajík, ktorý je na invalidnom dôchodku. Na súde chce dokázať, že jeho kritika známeho lekára bola opodstatnená.

Lekár Igor Bukovský tvrdí, že bloger Hanajík poškodil jeho reputáciu medzi verejnosťou aj biznisovými partnermi. Foto - TASR/archív R. H.

Ministerstvo spravodlivosti už nechce posielať šíriteľov dezinformácií do väzenia. Vlani chcela ministerka Mária Kolíková vytvoriť nový trestný čin – šírenie nepravdivej informácie, za ktorý mal hroziť jeden až päť rokov väzenia. V prepracovanej novele Trestného zákona už ministerstvo tento paragraf nenavrhuje, keďže preň v koalícii nenašlo podporu, píše MediaBrífing.

Slovenský právnik Vladimír Zemko píše pre ruský propagandistický web NewsFront, zistilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Portál síce nie je verejne veľmi známy, ale funguje ako zdroj pre iné dezinformačné kanály. Vlani naň uvalili sankcie USA a zakladateľ webu Konstantin Knyrik je aj na sankčnom zozname EÚ, píše MediaBrífing.

Premiér Eduard Heger poskytne 300-tisíc eur zo svojej rezervy na boj proti hoaxom a šikanovaniu na školách. Určené budú pre školy a záujmové organizácie, ktoré sa venujú týmto oblastiam, oznámil úrad vlády.

Študentom základných a stredných škôl pošle Denník N takmer 19-tisíc nových vzdelávacích príručiek o dezinformáciách, hoaxoch a propagande. Vznikli vďaka podpore Férovej nadácie O2 a viac ako dvom stovkám darcov.

Hovorili sme s Rusom, ktorý vysvetľoval slovenským konšpirátorom, že Putin je diktátor. Filipp Sedov je zvyknutý, že Slováci sú zaskočení, keď im kriticky hovorí o Rusku. „Vypočul som si už aj to, že som určite lúzer, ktorý musel z Ruska odísť, pretože tam neuspel,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v slovenských internetových diskusiách zobrazovaný najmä ako narkoman, fašista a americká bábka, ktorá Európe prikazuje, čo má robiť. Jeho obraz v spravodajských médiách je úplne iný, všíma si analýza spoločnosti Newton Media.

Jozef Šimko, ktorý prešiel do klubu Sme rodina, nájde v zahranično-politickej orientácii viac zhody s Orbánom a Putinom než so slovenskou vládou, a na jeho facebookovom profile nájdete prehliadku ruskej propagandy, upozorňuje projekt Demagog.sk.

Detox mi pripadá ako moderná verzia vyháňania diabla, tvrdí v rozhovore lekárka a výskumníčka Lívia Hlavačková. „Všimnite si, že tí, čo predávajú všetky tie prípravky na detox, vôbec nedefinujú, na aké toxíny zaberajú. Opakovane som sa na alternatívnych weboch pýtala, od čoho konkrétne sa chcú detoxikovať. Nikdy som nedostala konkrétnu odpoveď.“

Vyše 40 % tínedžerov nevie rozlíšiť pravdivé a nepravdivé zdravotnícke informácie, vyplýva z výskumu psychológov z UK a Slovenskej akadémie vied. Respondenti napríklad nepovažovali za znak nedôveryhodnosti jazykové nedostatky.

Novinári by si mali dávať pozor, aby zbytočne nešírili ruskú propagandu, píše v MediaBrífingu Filip Struhárik. „Putin a Lavrov sú politici, ktorí chcú zničiť jeden národ a zabíjajú našich susedov. Novinári by preto mali ich slová posudzovať ešte kritickejšie, aby sa nestali prietokovým ohrievačom ich konšpirácií a lží.“

Licenčná rada upozornila prevádzkovateľov hotelov a reštaurácií, aby v zariadeniach nevysielali ruské televízie Russia 24, RT (Russia Today), Sputnik, RTR Planeta a TV Centre International. Tieto stanice je totiž v EÚ zakázané distribuovať.

Google začne budúci týždeň na Slovensku, v Česku a Poľsku kampaň zameranú na boj proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch. Psychológovia z univerzít v Cambridgei a Bristole vytvorili 90-sekundové klipy, ktoré sa budú spúšťať v reklamných slotoch na YouTube.

Polícia obvinila 50-ročného muža, ktorý písal do redakcie internetového portálu v Bratislave výhražné emaily. Policajtom sa podarilo odhaliť jeho pravú identitu a zistiť, že správy zasielal z miesta trvalého bydliska. Hrozí mu dva až šesť rokov väzenia.

Facebook a Instagram zablokovali jednu z najvplyvnejších amerických skupín, ktoré šíria dezinformácie o covide-19 a bojujú proti očkovaniu. Zakladateľom skupiny Obrana zdravia detí je Robert Kennedy mladší, synovec amerického exprezidenta Johna F. Kennedyho. (guardian, tasr)

Končí sa možnosť prispieť na magazín o dezinformáciách do škôl. Čím viac vás prispeje, tým viac stredoškolákov dostane bezplatne magazín Nedajte sa oklamať. Čo bude v magazíne:

  • návod, ako sa rozprávať s kamarátmi alebo členmi rodiny, ktorí uverili Putinovi;
  • manuál na trollov;
  • ukážky hoaxov, ktoré sa šíria Slovenskom;
  • pohľad vojnovej reportérky;
  • rady učiteľom a učiteľkám.

Prípady Vasky a Hambálek predstavujú dva podivné spôsoby, ako bojovať s ruskou propagandou a šírením nenávisti, všíma si Newsfilter. „Nočný vlk Hambálek si nezaslúži ľútosť za to, že na svoje extrémistické názory doplatí. No spôsob, akým sa mu to deje, vyvoláva pochybnosť. Neprekvapilo by, keby sa raz Hambálek za tento postup dočkal odškodného.“

Rudolfa Vaského právoplatne odsúdili za jeho vyjadrenia o roxorovej revolúcii, po 7 rokoch dostal pokutu 200 eur, uviedol na Facebooku niekdajší politik Martin Poliačik, ktorý bol v konaní v pozícii poškodeného a teraz mu prišlo rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici.

Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá, píše Marián Balázs. „Boj s dezinformáciami, bludmi a proruskou propagandou sa stáva ďalšou obeťou koaličnej krízy.“

Spoločnosť Meta odstránila sieť instagramových účtov prevádzkovaných trollou farmou v Petrohrade. Cieľom účtov, ktoré zverejňovali proruské komentáre pod príspevkami vplyvných osôb a médií, bolo vytvoriť dojem podpory ruskej invázie na Ukrajinu.

Ako hovoriť s človekom, ktorý neverí na klimatickú zmenu? Presviedčanie sa začína počúvaním, vraví psychologička z SAV. Povýšeneckým správaním si zatvárame komunikačné dvere. V komunikácii sa treba vyhnúť nálepkám, že osoba, ktorá má pochybnosti o klimatickej zmene, je hlupák. „Nálepkovanie ľuďom ubližuje a narobí viac škody ako úžitku,“ dodáva odborníčka.

Americký konšpiračný teoretik Alex Jones má zaplatiť rodičom chlapca zabitého pri streľbe celkom 49,3 milióna dolárov. Porota v texaskom Austine najskôr vo štvrtok rozhodla o náhrade škody vo výške 4,1 milióna a v piatok rodine prisúdila odškodné 45,2 milióna dolárov.

Americký konšpirátor Alex Jones roky tvrdil, že útok na školákov z Connecticutu bol hoaxom, a spôsoboval tak traumy príbuzným obetí. Nakoniec ho usvedčila školácka chyba obhajcov. Jones musí zaplatiť štyri milióny za klamstvá.

Francúzsky vedec sa musel ospravedlniť za falošnú fotografiu hviezdy Proxima Centauri. Étienne Klein na Twitteri koncom júla namiesto snímky hviezdy zverejnil plátok salámy chorizo, čím chcel upozorniť na bezhlavé zdieľanie neoverených informácií na sociálnych sieťach. Fotku však zdieľali tisíce ľudí. (čtk)

Súd nariadil americkému konšpirátorovi Alexovi Jonesovi zaplatiť odškodné vo výške 4,1 milióna dolárov za to, že roky tvrdil miliónom svojich stúpencov, že streľba na základnej škole Sandy Hook v roku 2012 bola hoax.

Alex Jones na súde v texaskom Austine. Foto - TASR/AP

Čím viac peňazí sa vyzbiera, tým viac škôl na východe Slovenska dostane Magazín N o boji proti dezinformáciám. Príručku s názvom „Nedajte sa oklamať“ pripravuje Denník N, hlavným autorom je reportér Vladimír Šnídl.

Amerického dezinformátora Alexa Jonesa usvedčili na súde z klamstva vďaka podkladom, ktoré žalujúcej strane omylom poslal Jonesov obhajca. Jones roky tvrdil miliónom svojich stúpencov, že streľba na základnej škole Sandy Hook v roku 2012 sa v skutočnosti neodohrala.

Antivaxeri sa jej vyhrážali smrťou, zúfalá rakúska lekárka nakoniec spáchala samovraždu. Podľa rakúskeho novinára bol prístup polície k lekárke neuveriteľne zlý. V mailoch jej istý Claas veľmi konkrétne písal, ako ju a zamestnancov jej ambulancie zavraždí.

Denník N pripravuje pre stredné školy magazín o predchádzaní šírenia dezinformácií. Čím viac bude mať podporovateľov, tým viac škôl dostane príručku s praktickými návodmi na ochranu pred hoaxmi zadarmo.

Ľuboš Blaha zasahuje do práv prezidentky a musí prestať zverejňovať klamstvá. Krajský súd v plnom rozsahu potvrdil opatrenie, proti ktorému sa poslanec Smeru predtým odvolal. Informoval o tom Prezidentský palác.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Európsky súd potvrdil zákaz vysielania televízie RT, predtým známej ako Russia Today. Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť na zrušenie sankcií voči jej francúzskej pobočke. O zákaze šírenia ruskej propagandy rozhodla Rada EÚ, rozhodnutie je teda dôležité pre celý blok. (euractiv)

Polícia pátra po Danielovi Bombicovi, ktorý sa vyhýba trestnému konaniu. Bombic vystupuje aj pod menom Danny Kollár, spolupracoval aj s hnutím Republika. V roku 2021 na internete zverejňoval osobné údaje lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí potom čelili obťažovaniu. (tasr)

Televízia Russia Today otvára svoju novú centrálu v kenskom Nairobi, píše Marek Vadas. „Potravinovú krízu, ktorú Rusko vyvolalo vojnou na Ukrajine, treba po svojom vysvetliť práve tam, kde jej dôsledky dopadnú najsilnejšie.“

Robert Fico je pre proruskú propagandu na ukrajinskom čiernom zozname. Orgán ukrajinskej národnej bezpečnosti ho zaradil na zoznam 75 osôb, ktoré vo svete podporujú ruskú propagandu, spolu s Marine Le Penovou či americkým senátorom Random Paulom. (euractiv)

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister