ÚRSO

Na finalizáciu dohody o zastropovanej cene elektriny pre domácnosti už podľa regulátora nezostáva veľa času. „Veríme, že naša komunikácia pomôže, aby si všetci relevantní aktéri uvedomili, že je dôležité dotiahnuť dokončenie memoranda do konca,“ povedal v rozhovore pre Denník E šéf ÚRSO Andrej Juris.

Slovenská agrokomora žiada vládu, aby zabezpečila plynulé dodávky energií pre domáce agropotravinárske firmy. Nesúhlasí s tým, aby mohli dodávatelia upraviť dohodnuté ceny energií v už uzavretých zmluvách. Ide o mimoriadne opatrenie, ktoré dal na diskusiu regulačný úrad.

Uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z júna 2020 vláda porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu. Rozhodol o tom Ústavný súd.

ÚRSO sa rozhodol ukončiť spoluprácu s právnickou kanceláriou Ius Aegis advokáta Radoslava Ziga. Reaguje tak na medializované podozrenia o konflikte záujmov. Zigo má blízko k Richardovi Sulíkovi a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví patrí pod ministerstvo hospodárstva.

Aj v energetike budú mať spotrebitelia svojho ombudsmana. „V Európe existujú takzvaní energetickí ombudsmani, ktorí pomáhajú spotrebiteľom rozhodovať sa alebo chrániť ich práva,“ vysvetľuje v rozhovore šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Hlinikárne Slovalco, bývalé Novácke chemické závody – Fortischem a výrobca ferozliatin OFZ sú aj tento rok prakticky oslobodené od poplatkov za zelenú elektrinu, za ktorú by inak platili takmer 90 miliónov eur. „Vzhľadom na existujúcu legislatívu na to majú právo po splnení určitých podmienok a tieto podmienky splnili aj v roku 2021,“ vysvetľuje šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Bežnej domácnosti v paneláku tento rok zlacnie teplo asi o 50 eur, elektrina o 14 eur a plyn asi o 2 eurá. Niektorí by však mali zvážiť výmenu ističov alebo zmenu tarify, aby sa vyhli prípadnému zdraženiu elektriny, vysvetľuje v rozhovore predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude hľadať riešenie, ako deregulovať trh s energiami a otvoriť ho konkurencii a zároveň vytvoriť primeraný rámec na ochranu spotrebiteľov. Liberalizácia bude postupná a začne sa od najväčších podnikov, povedal predseda úradu Andrej Juris.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podniká kroky na zníženie ceny plynu pre domácnosti a malé podniky od januára 2021. Zdôvodnil to klesajúcimi cenami komodity na trhoch.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví uvažuje, ako chrániť sociálne odkázaných ľudí pred odpájaním. Nový šéf úradu Andrej Juris vidí riešenie v nemožnosti vypnúť týchto odberateľov počas zimného obdobia, čo je štandard, ktorý už funguje v iných krajinách.

Ceny elektriny a plynu na trhu pre koronakrízu klesli, čo vytvára predpoklad znižovania cien na faktúrach. Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris však upozorňuje, že cena komodity je len jednou z položiek celkovej ceny elektriny, pri nej navyše vznikol vysoký dlh za zelenú elektrinu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Richard Sulík od nového šéfa ÚRSO Andreja Jurisa očakáva aj snahu o „maximálne férovú“ reguláciu cien. „Po slovensky to znamená o zníženie cien,“ komentoval minister hospodárstva.

Nový šéf energetického regulačného úradu ÚRSO Andrej Juris skončil v hodnotení výberovej komisie tesne na druhom mieste, povedal minister hospodárstva Sulík. Dodal, že sa zaujímal aj o povesť kandidátov, aby neboli pod vplyvom veľkých hráčov.

Andrej Juris a Richard Sulík. Foto - Facebook/MH SR

Je tragické, že sa s Jahnátkom lúčime až po 14 rokoch, odkedy nastúpil do prvej verejnej funkcie, komentuje Newsfilter jeho odvolanie z postu šéfa ÚRSO. „Mal za sebou toľko káuz, koľko by inak zabilo aj koňa.“

Premiér Matovič si myslí, že návrh na odvolanie Jahnátka z funkcie šéfa ÚRSO minister Sulík logicky vyargumentoval. Matovič tvrdí, že ak by aj Jahnátek uspel na súde a štát by mu mal preplatiť mesačný plat, bude to omrvinka v porovnaní s tým, čo po jeho odchode z funkcie môžu domácnosti ušetriť.

Odvolaný šéf energetického regulačného úradu ÚRSO Ľubomír Jahnátek považuje rozhodnutie vlády za nezákonné. Odkázal, že ho nemôže zmeniť, plánuje sa však brániť na súde.

Vtedajší premiér Robert Fico pri uvádzaní Ľubomíra Jahnátka do funkcie nového šéfa ÚRSO. Foto – TASR

Vláda odvolala šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka. Návrh predložil minister hospodárstva Richard Sulík tesne pred začiatkom rokovania. Vláda argumentuje jeho synom aj Babišovým Duslom.

Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek odmietol obvinenie z neprimeraného prístupu k dodávateľom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. ÚRSO zverejnil zoznam vyše 100 firiem, ktoré stratili pre omeškanie poistného nárok na štátnu podporu výroby energie doplatkom.

SaS žiada odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka za Babišovo Duslo. „Je zjavné že predseda úradu v rozpore s požiadavkou nezávislosti a nestrannosti ovplyvňoval nielen výkonnú, ale aj zákonodarnú moc,“ píše poslanec Karol Galek v podnete.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podal trestné oznámenie v súvislosti s kauzou zvýšenia cien elektriny zo začiatku roka 2017. „Na neznámeho páchateľa,“ vysvetľoval šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v minulosti pri kľúčových konaniach a rozhodovaniach viackrát porušil zákony o rozpočtových pravidlách, verejnom obstarávaní, ako aj zákon o finančnej kontrole. Dospeli k tomu kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu, jeho predseda Karol Mitrík protokol odstúpil na ďalšie konanie Úradu pre verejné obstarávanie aj polícii.

Ústavný súd prijal návrh prezidenta Andreja Kisku posúdiť ústavnosť minuloročnej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Kiska sa na Ústavný súd obrátil koncom minulého roka.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pre budúci rok neuznal všetky oprávnené náklady dodávky elektriny pre domácnosti. Povedal to Michal Hudec, predseda Združenia dodávateľov energií.

Opozičná SaS kritizuje budúcoročné ceny energií, ktoré určil úrad pod vedením exministra Smeru. „Na nižšie ceny energií si tak budeme musieť počkať až do obdobia pred parlamentnými voľbami,“ myslí si Karol Galek z SaS.

Ceny tepla na budúci rok stúpnu v priemere o 1 percento. O nárast cien plynu požiadalo niekoľko dodávateľov mimo dominantného SPP, väčšina vodární nežiada na rok 2018 nárast cien. Povedal to šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek, ktorý už oznámil, že mierne zdražie elektrina.

Elektrina na budúci rok mierne zdražie, oznámil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek. „Nárast ceny elektrickej energie v priemere pre Slovensko v roku 2018 bude 2,71 percenta,“ povedal.

Eduard Heger (OĽaNO) vyzýva Ľubomíra Jahnátka, aby odvolal Vasila Demjana, ktorého na jeho úrad preložili z ministerstva pôdohospodárstva. „Vyzývame šéfa ÚRSO, aby ihneď odvolal človeka, ktorý vážne pochybil pri kauze nástenkový tender“.

Ľubomíra Jahnátka čaká dôležité rozhodnutie. Mal by ukázať, ako dokáže bývalý minister Smeru nezávisle rozhodovať o cenách energií. Už ho preto bola navštíviť aj delegácia z Bruselu.

Prezident Andrej Kiska poslal na Ústavný súd novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, pretože posilňuje postavenie vládnej koalície v ÚRSO a je v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Podpredsedami ÚRSO budú Jozef Mihok a Milan Kubala. Vláda zároveň dnes odvolala z postu Miroslava Čelinského. (tasr)

Ľubomíra Jahnátka nahradí v parlamente Darina Gabániová, sľub má zložiť v utorok. Jahnátek sa 25. júla ujal funkcie šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. (tasr)

Šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek ide robiť konkurz, hľadá svojich zástupcov.„Pri výbere podpredsedov som sa rozhodol ísť cestou výberového konania, hoci mi to zákon neprikazuje,“ povedal Jahnátek.

Prezident vymenoval do funkcie predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu. Ide o radu ÚRSO, ktorý má na konte škandál s cenami energií. Naništa je podľa webu ÚRSO aktuálne podpredsedom rady.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek prijal do úradu Slávku Jánošíkovú. Keď bol Jahnátek ministrom hospodárstva, Jánošíkovú dosadil do predstavenstva Transpetrolu. Keď bol ministrom pôdohospodárstva, bola sekčná šéfka. (čas.sk)

Polícia odmietla trestné oznámenia na exšéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. Funkciu zastával od roku 2007, skončil vo februári. (sme)

SaS upozorňuje, že od začiatku júla zdražela voda pre veľa ľudí na Slovensku. „Dotkne sa to asi milióna spotrebiteľov,“ povedal poslanec Karol Galek.

Ľubomír Jahnátek patrí k prúdu ľudí, ktorí sa vždy hlásili k regulačnému rámcu, vyhlásil dnes premiér Robert Fico po tom, čo sa Jahnátek stal novým šéfom ÚRSO.

Premiér Fico uviedol Jahnátka do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Exminister a čoskoro exposlanec za Smer oddnes rozhoduje o cenách energií pre celé Slovensko.

Vtedajší premiér Robert Fico pri uvádzaní Ľubomíra Jahnátka do funkcie nového šéfa ÚRSO. Foto – TASR

Opozičná SaS vidí za voľbou dvojnásobného exministra za Smer Ľubomíra Jahnátka do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví politickú dohodu a obchod v koalícii. Jahnátkovu novú funkciu schválila vláda v pondelok.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek potvrdil, že sa vzdá poslaneckého mandátu. „Musím sa vzdať poslaneckého mandátu, nemôžem vykonávať jednu i druhú funkciu. Už mám pripravený abdikačný list,“ povedal pre SME.

Ľubomír Jahnátek sa po nástupe do funkcie predsedu ÚRSO musí vzdať poslaneckého mandátu. Konštatuje to Kancelária Národnej rady, ktorá sa odvoláva na ústavný zákon.

Poslanca Smeru Ľubomíra Jahnátka uvedie v utorok o 10.00 premiér Fico do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Oznámil to tlačový odbor úradu vlády.

Opozícia kritizuje koaličnú voľbu menovať poslanca Smeru Ľubomíra Jahnátka do kľúčového regulačného úradu. „Kvôli jeho jednoznačnej politickej nálepke sa ním ani len nemali zaoberať,“ povedal Karol Galek z SaS.

Šéf poslaneckého klubu strany Smer a podpredseda Národnej rady Martin Glváč avizuje, že Ľubomír Jahnátek sa s najväčšou pravdepodobnosťou vzdá poslaneckého mandátu. Vláda ho totiž v pondelok schválila do funkcie predsedu ÚRSO.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) si myslí, že Ľubomír Jahnátek bude v novej funkcii rozhodovať nezávisle. „Ja si myslím, že áno,“ povedal o budúcom šéfovi ÚRSO a poslancovi Smeru.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) povedal, že pri obsadení pozície šéfa ÚRSO aktuálnym poslancom za Smer Ľubomírom Jahnátkom išlo o politickú dohodu, ale dôležité je to, že prešiel výberovým konaním.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek nedostal odporúčanie, aby sa po nástupe do novej funkcie vzdal poslaneckého mandátu, povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. „To musí byť jeho rozhodnutie, nechcem špekulovať, nebola o tom debata,“ dodal.

Ľubomír Jahnátek začne pôsobiť vo funkcii šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví od utorka 25. júla, potvrdil to premiér Robert Fico. Tvrdí, že postup pri jeho voľbe a vymenúvaní spĺňal všetky náležitosti.

Na dnešnom rokovaní vlády by sa mala konať voľba nového šéfa regulačného úradu. Tým sa má stať Ľubomír Jahnátek. Vláda by mala rokovať aj o zmenách v zdravotníctve.

Vláda by dnes za nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví mala vymenovať Ľubomíra Jahnátka. Kabinet potom čaká letná prestávka. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

00:07Búrky tento týždeň zabili a zranili turistov, hrozia aj cez víkendVčera 20:09Indická vláda pri 75. výročí nezávislosti zabudla na Gándhího. Na rozdiel od neho podporuje násilieVčera 19:37Newsfilter: Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrémuVčera 18:11Ani po zriadení ministerstva informatizácie Slovensko nedokáže držať krok s digitalizáciou v Európskej úniiVčera 17:43Minister financií navrhol sestrám vyššie mzdy, v Česku by aj tak zarábali viacVčera 17:42Zelený newsfilter: Šéf inšpektorov životného prostredia ako agent polície pomohol v obvinení prominentných advokátovVčera 16:54Ako berie duševná porucha kúsky identity: Pozerala som do každého zrkadla a bol z toho len plačVčera 16:47Danglár: ŠportovciVčera 15:43Týždeň v európskej ekonomike: Európa sa musí zbaviť telekomunikačnej závislosti od ČínyVčera 15:12Pavel Malovič: Každý deň sa musím niečo nové naučiť alebo vytvoriť. Inak neviem žiťVčera 14:18Graf dňa: Slováci veria elektrine z jadra čoraz viac. Väčšina podporuje aj dokončenie MochoviecVčera 13:51Vývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľovVčera 12:57Štúdia: Hladomoru by po totálnom jadrovom konflikte podľahli miliardyVčera 12:49Ako porozumieť plaču bábätiek? Dá sa to naučiť jedine praxou, ukazuje štúdiaVčera 12:48Holandský výrobca dosiek na osadzovanie čipov si v Novej Dubnici postaví veľký závod za 25 miliónovVčera 12:40Ťažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sámVčera 11:31Čo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavyVčera 11:14Strach, sliny a porno. Nevera a rozklad osobnosti v románe Ivany DobrakovovejVčera 10:07Matovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užívalVčera 09:59Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické vízaVčera 09:57Ochrana prírody zvyšuje tržby hotelov, národným parkom by pomohli vstupné poplatky či daň za ubytovanieVčera 09:37Zber bioodpadu odľahčil čierne nádoby. S výrobou hnojiva je však problémVčera 09:33Košický primátor: Priznávam, že s akvaparkom som to neodhadol, teraz už termín otvorenia nesľúbimVčera 09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalejVčera 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnouVčera 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátu01.00 20:55Kauzu Mýtnik odložili do skrine a my sme ju vytiahli, hovorí odchádzajúci šéf ÚVO01.00 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčka01.00 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórie01.00 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomoc