ÚRSO

Na finalizáciu dohody o zastropovanej cene elektriny pre domácnosti už podľa regulátora nezostáva veľa času. „Veríme, že naša komunikácia pomôže, aby si všetci relevantní aktéri uvedomili, že je dôležité dotiahnuť dokončenie memoranda do konca,“ povedal v rozhovore pre Denník E šéf ÚRSO Andrej Juris.

Slovenská agrokomora žiada vládu, aby zabezpečila plynulé dodávky energií pre domáce agropotravinárske firmy. Nesúhlasí s tým, aby mohli dodávatelia upraviť dohodnuté ceny energií v už uzavretých zmluvách. Ide o mimoriadne opatrenie, ktoré dal na diskusiu regulačný úrad.

Uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z júna 2020 vláda porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu. Rozhodol o tom Ústavný súd.

ÚRSO sa rozhodol ukončiť spoluprácu s právnickou kanceláriou Ius Aegis advokáta Radoslava Ziga. Reaguje tak na medializované podozrenia o konflikte záujmov. Zigo má blízko k Richardovi Sulíkovi a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví patrí pod ministerstvo hospodárstva.

Aj v energetike budú mať spotrebitelia svojho ombudsmana. „V Európe existujú takzvaní energetickí ombudsmani, ktorí pomáhajú spotrebiteľom rozhodovať sa alebo chrániť ich práva,“ vysvetľuje v rozhovore šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Hlinikárne Slovalco, bývalé Novácke chemické závody – Fortischem a výrobca ferozliatin OFZ sú aj tento rok prakticky oslobodené od poplatkov za zelenú elektrinu, za ktorú by inak platili takmer 90 miliónov eur. „Vzhľadom na existujúcu legislatívu na to majú právo po splnení určitých podmienok a tieto podmienky splnili aj v roku 2021,“ vysvetľuje šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Bežnej domácnosti v paneláku tento rok zlacnie teplo asi o 50 eur, elektrina o 14 eur a plyn asi o 2 eurá. Niektorí by však mali zvážiť výmenu ističov alebo zmenu tarify, aby sa vyhli prípadnému zdraženiu elektriny, vysvetľuje v rozhovore predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude hľadať riešenie, ako deregulovať trh s energiami a otvoriť ho konkurencii a zároveň vytvoriť primeraný rámec na ochranu spotrebiteľov. Liberalizácia bude postupná a začne sa od najväčších podnikov, povedal predseda úradu Andrej Juris.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podniká kroky na zníženie ceny plynu pre domácnosti a malé podniky od januára 2021. Zdôvodnil to klesajúcimi cenami komodity na trhoch.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví uvažuje, ako chrániť sociálne odkázaných ľudí pred odpájaním. Nový šéf úradu Andrej Juris vidí riešenie v nemožnosti vypnúť týchto odberateľov počas zimného obdobia, čo je štandard, ktorý už funguje v iných krajinách.

Ceny elektriny a plynu na trhu pre koronakrízu klesli, čo vytvára predpoklad znižovania cien na faktúrach. Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris však upozorňuje, že cena komodity je len jednou z položiek celkovej ceny elektriny, pri nej navyše vznikol vysoký dlh za zelenú elektrinu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Richard Sulík od nového šéfa ÚRSO Andreja Jurisa očakáva aj snahu o „maximálne férovú“ reguláciu cien. „Po slovensky to znamená o zníženie cien,“ komentoval minister hospodárstva.

Nový šéf energetického regulačného úradu ÚRSO Andrej Juris skončil v hodnotení výberovej komisie tesne na druhom mieste, povedal minister hospodárstva Sulík. Dodal, že sa zaujímal aj o povesť kandidátov, aby neboli pod vplyvom veľkých hráčov.

Andrej Juris a Richard Sulík. Foto - Facebook/MH SR

Je tragické, že sa s Jahnátkom lúčime až po 14 rokoch, odkedy nastúpil do prvej verejnej funkcie, komentuje Newsfilter jeho odvolanie z postu šéfa ÚRSO. „Mal za sebou toľko káuz, koľko by inak zabilo aj koňa.“

Premiér Matovič si myslí, že návrh na odvolanie Jahnátka z funkcie šéfa ÚRSO minister Sulík logicky vyargumentoval. Matovič tvrdí, že ak by aj Jahnátek uspel na súde a štát by mu mal preplatiť mesačný plat, bude to omrvinka v porovnaní s tým, čo po jeho odchode z funkcie môžu domácnosti ušetriť.

Odvolaný šéf energetického regulačného úradu ÚRSO Ľubomír Jahnátek považuje rozhodnutie vlády za nezákonné. Odkázal, že ho nemôže zmeniť, plánuje sa však brániť na súde.

Vtedajší premiér Robert Fico pri uvádzaní Ľubomíra Jahnátka do funkcie nového šéfa ÚRSO. Foto – TASR

Vláda odvolala šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka. Návrh predložil minister hospodárstva Richard Sulík tesne pred začiatkom rokovania. Vláda argumentuje jeho synom aj Babišovým Duslom.

Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek odmietol obvinenie z neprimeraného prístupu k dodávateľom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. ÚRSO zverejnil zoznam vyše 100 firiem, ktoré stratili pre omeškanie poistného nárok na štátnu podporu výroby energie doplatkom.

SaS žiada odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka za Babišovo Duslo. „Je zjavné že predseda úradu v rozpore s požiadavkou nezávislosti a nestrannosti ovplyvňoval nielen výkonnú, ale aj zákonodarnú moc,“ píše poslanec Karol Galek v podnete.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podal trestné oznámenie v súvislosti s kauzou zvýšenia cien elektriny zo začiatku roka 2017. „Na neznámeho páchateľa,“ vysvetľoval šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v minulosti pri kľúčových konaniach a rozhodovaniach viackrát porušil zákony o rozpočtových pravidlách, verejnom obstarávaní, ako aj zákon o finančnej kontrole. Dospeli k tomu kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu, jeho predseda Karol Mitrík protokol odstúpil na ďalšie konanie Úradu pre verejné obstarávanie aj polícii.

Ústavný súd prijal návrh prezidenta Andreja Kisku posúdiť ústavnosť minuloročnej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Kiska sa na Ústavný súd obrátil koncom minulého roka.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pre budúci rok neuznal všetky oprávnené náklady dodávky elektriny pre domácnosti. Povedal to Michal Hudec, predseda Združenia dodávateľov energií.

Opozičná SaS kritizuje budúcoročné ceny energií, ktoré určil úrad pod vedením exministra Smeru. „Na nižšie ceny energií si tak budeme musieť počkať až do obdobia pred parlamentnými voľbami,“ myslí si Karol Galek z SaS.

Ceny tepla na budúci rok stúpnu v priemere o 1 percento. O nárast cien plynu požiadalo niekoľko dodávateľov mimo dominantného SPP, väčšina vodární nežiada na rok 2018 nárast cien. Povedal to šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek, ktorý už oznámil, že mierne zdražie elektrina.

Elektrina na budúci rok mierne zdražie, oznámil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek. „Nárast ceny elektrickej energie v priemere pre Slovensko v roku 2018 bude 2,71 percenta,“ povedal.

Eduard Heger (OĽaNO) vyzýva Ľubomíra Jahnátka, aby odvolal Vasila Demjana, ktorého na jeho úrad preložili z ministerstva pôdohospodárstva. „Vyzývame šéfa ÚRSO, aby ihneď odvolal človeka, ktorý vážne pochybil pri kauze nástenkový tender“.

Ľubomíra Jahnátka čaká dôležité rozhodnutie. Mal by ukázať, ako dokáže bývalý minister Smeru nezávisle rozhodovať o cenách energií. Už ho preto bola navštíviť aj delegácia z Bruselu.

Prezident Andrej Kiska poslal na Ústavný súd novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, pretože posilňuje postavenie vládnej koalície v ÚRSO a je v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Podpredsedami ÚRSO budú Jozef Mihok a Milan Kubala. Vláda zároveň dnes odvolala z postu Miroslava Čelinského. (tasr)

Ľubomíra Jahnátka nahradí v parlamente Darina Gabániová, sľub má zložiť v utorok. Jahnátek sa 25. júla ujal funkcie šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. (tasr)

Šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek ide robiť konkurz, hľadá svojich zástupcov.„Pri výbere podpredsedov som sa rozhodol ísť cestou výberového konania, hoci mi to zákon neprikazuje,“ povedal Jahnátek.

Prezident vymenoval do funkcie predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu. Ide o radu ÚRSO, ktorý má na konte škandál s cenami energií. Naništa je podľa webu ÚRSO aktuálne podpredsedom rady.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek prijal do úradu Slávku Jánošíkovú. Keď bol Jahnátek ministrom hospodárstva, Jánošíkovú dosadil do predstavenstva Transpetrolu. Keď bol ministrom pôdohospodárstva, bola sekčná šéfka. (čas.sk)

Polícia odmietla trestné oznámenia na exšéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. Funkciu zastával od roku 2007, skončil vo februári. (sme)

SaS upozorňuje, že od začiatku júla zdražela voda pre veľa ľudí na Slovensku. „Dotkne sa to asi milióna spotrebiteľov,“ povedal poslanec Karol Galek.

Ľubomír Jahnátek patrí k prúdu ľudí, ktorí sa vždy hlásili k regulačnému rámcu, vyhlásil dnes premiér Robert Fico po tom, čo sa Jahnátek stal novým šéfom ÚRSO.

Premiér Fico uviedol Jahnátka do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Exminister a čoskoro exposlanec za Smer oddnes rozhoduje o cenách energií pre celé Slovensko.

Vtedajší premiér Robert Fico pri uvádzaní Ľubomíra Jahnátka do funkcie nového šéfa ÚRSO. Foto – TASR

Opozičná SaS vidí za voľbou dvojnásobného exministra za Smer Ľubomíra Jahnátka do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví politickú dohodu a obchod v koalícii. Jahnátkovu novú funkciu schválila vláda v pondelok.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek potvrdil, že sa vzdá poslaneckého mandátu. „Musím sa vzdať poslaneckého mandátu, nemôžem vykonávať jednu i druhú funkciu. Už mám pripravený abdikačný list,“ povedal pre SME.

Ľubomír Jahnátek sa po nástupe do funkcie predsedu ÚRSO musí vzdať poslaneckého mandátu. Konštatuje to Kancelária Národnej rady, ktorá sa odvoláva na ústavný zákon.

Poslanca Smeru Ľubomíra Jahnátka uvedie v utorok o 10.00 premiér Fico do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Oznámil to tlačový odbor úradu vlády.

Opozícia kritizuje koaličnú voľbu menovať poslanca Smeru Ľubomíra Jahnátka do kľúčového regulačného úradu. „Kvôli jeho jednoznačnej politickej nálepke sa ním ani len nemali zaoberať,“ povedal Karol Galek z SaS.

Šéf poslaneckého klubu strany Smer a podpredseda Národnej rady Martin Glváč avizuje, že Ľubomír Jahnátek sa s najväčšou pravdepodobnosťou vzdá poslaneckého mandátu. Vláda ho totiž v pondelok schválila do funkcie predsedu ÚRSO.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) si myslí, že Ľubomír Jahnátek bude v novej funkcii rozhodovať nezávisle. „Ja si myslím, že áno,“ povedal o budúcom šéfovi ÚRSO a poslancovi Smeru.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) povedal, že pri obsadení pozície šéfa ÚRSO aktuálnym poslancom za Smer Ľubomírom Jahnátkom išlo o politickú dohodu, ale dôležité je to, že prešiel výberovým konaním.

Nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek nedostal odporúčanie, aby sa po nástupe do novej funkcie vzdal poslaneckého mandátu, povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. „To musí byť jeho rozhodnutie, nechcem špekulovať, nebola o tom debata,“ dodal.

Ľubomír Jahnátek začne pôsobiť vo funkcii šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví od utorka 25. júla, potvrdil to premiér Robert Fico. Tvrdí, že postup pri jeho voľbe a vymenúvaní spĺňal všetky náležitosti.

Na dnešnom rokovaní vlády by sa mala konať voľba nového šéfa regulačného úradu. Tým sa má stať Ľubomír Jahnátek. Vláda by mala rokovať aj o zmenách v zdravotníctve.

Vláda by dnes za nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví mala vymenovať Ľubomíra Jahnátka. Kabinet potom čaká letná prestávka. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej ŠtiavniceVčera 10:35Na daňové priznanie musia myslieť aj Ukrajinci, ktorí u nás pracujú. Môže byť pre nich aj výhodnéVčera 09:56Nehorázne úprimná, kritická voči sebe, rodine aj spoločnosti. Tove Ditlevsenová a jej životné zápasyVčera 09:21Keď dochádzajú odborné argumenty, na rad prichádzajú osobné invektívyVčera 09:10Najprv nabúrala do obchodnej lode, potom oboplávala svet. Príbeh Jessicy Watsonovej vykresľuje dráma na Netflixe