Olaf Scholz

Nemecko odovzdalo na hraniciach Ukrajine 18 tankov Leopard 2, potvrdil to kancelár Olaf Scholz. Spolu s nimi dorazilo na Ukrajinu aj 40 bojových vozidiel Marder, informoval Spiegel.

Nemecko plánuje kúpiť až 28 samohybných húfnic, aby nahradilo systémy poslané Ukrajine. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, podľa ktorého chce ministerstvo obrany desať obranných systémov už teraz a zároveň mať možnosť získať ďalších osemnásť.

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec vozidiel so spaľovacími motormi, uviedol podpredseda komisie Frans Timmermans. O tom, že sa rokovania o možnosti ich využívania aj po roku 2035 blížia k dohode, informoval aj Olaf Scholz.

Začína byť jasné, že nikto nestojí nad zákonmi, vyhlásil Olaf Scholz v súvislosti so zatykačom Medzinárodného trestného súdu na Vladimira Putina. Zatykač vydali pre únosy ukrajinských detí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. (čtk)

Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne, na schôdzke bol aj predseda poslaneckého klubu SPD pre zahraničné vzťahy Nils Schmidt. Hlas informuje, že sa s nemeckými partnermi zhodli na potrebe úzkej spolupráce medzi ich stranami na bilaterálnej a európskej úrovni.

Foto - Hlas

Olaf Scholz v prejave v Spolkovom sneme odmietol pri vojne na Ukrajine mier nadiktovaný Ruskom. Nemecký kancelár tiež vyzval Čínu, aby nevyzbrojovala Rusko a aby využila svoj vplyv v Moskve na nátlak na odchod ruských vojakov z Ukrajiny.

Nemecko chce presvedčiť Indiu, aby podporila, alebo aspoň neblokovala západné snahy o izolovanie Ruska za jeho ničivú vojnu proti Ukrajine. Po rozhovoroch s indickým premiérom Naréndrom Módím to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Prezident USA Joe Biden privíta 3. marca v Bielom dome nemeckého kancelára Olafa Scholza. Obaja politici budú diskutovať o ďalšej podpore Ukrajiny v boji proti ruskej invázii. (reuters)

Volodymyr Zelenskyj povedal, že nemeckého kancelára Olafa Scholza musí do vojenskej pomoci Ukrajine tlačiť. Ukrajinský prezident v rozhovore pre magazín Spiegel dodal, že vzťahy s Nemeckom sú striedavé, Berlínu však poďakoval za už uskutočnené dodávky zbraní.

Volodymyr Zelenskyj sa dnes v Paríži stretne s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom, oznámil Elyzejský palác. Ukrajinský prezident sa na stretnutie s európskymi lídrami presunie z Londýna, kde prišiel na nečakanú návštevu.

Nemecký kancelár Olaf Scholz kritizoval verejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu, podľa neho škodia jednotnému postoju Západu a slúžia ruskej propagande. Dodal, že Rusko inváziu na Ukrajinu vyvolalo a môže ju tak aj hneď ukončiť. Kyjivu takisto sľúbil ďalšiu nemeckú podporu.

Rokovanie s Ruskom bude možné, až keď stiahne svoje jednotky z Ukrajiny, vraví nemecký kancelár Olaf Scholz. „V momente, keď dajú najavo, že cestou je stiahnutie jednotiek, v tom momente sa uvoľní aj cesta k rozhovorom s Ukrajinou – tým som si celkom istý,“ povedal na stretnutí s občanmi. (čtk)

Olaf Scholz chce naďalej telefonicky hovoriť s Vladimirom Putinom. Nemecký kancelár to uviedol v rozhovore pre denník Tagesspiegel. Hovorca Kremľa povedal, že ruský prezident súhlasí s udržaním kontaktov, upozornil však, že sa v súčasnosti žiadny telefonát oboch lídrov neplánuje.

Nemecká zbrojovka Rheinmetall môže v prípade potreby dodať Ukrajine 139 tankov Leopard. Prvých 29 repasovaných tankov, ktoré sú určené pre Slovensko a Česko, by podľa hovorcu spoločnosti mohla Ukrajina dostať už do mája.

V Nemecku v roku 2022 silno utrpela dôvera v politické inštitúcie. Kancelárovi Olafovi Scholzovi verí len každý tretí nemecký občan, čo je o 24 percentuálnych bodov menej ako pred rokom.

Skupina G7 chce vytvoriť medzinárodnú koordinačnú platformu na rekonštrukciu Ukrajiny. Obnova bude podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza porovnateľná s Marshallovým plánom. Putinovi Scholz odkázal, že je v boji sám, a vyzval ho, aby vojnu na Ukrajine zastavil.

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa chce uchádzať aj o druhé funkčné obdobie. Súčasnej koalícii by sa podľa neho do konca volebného obdobia malo dariť dostatočne dobre. Scholz je nemeckým kancelárom od 8. decembra 2021. (zeit)

Nemecká nostalgia ohrozuje Európu, píše Edward Lucas. „Macronove diplomatické triky, ktorými sa snaží získať pozornosť, sú notoricky známe a často prázdne. Scholzove neuvážené slová sú však ešte znepokojujúcejšie, pretože odrážajú zásadný rozpor medzi Nemeckom a väčšinou jeho východoeurópskych susedov.“

Aj liberálna demokracia ako Nemecko sa musí vedieť brániť, povedal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier po zatknutí skupiny extrémistov. Ich plány na prevrat označil za novú úroveň hrozby. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová sľúbila, že Nemecko bude proti extrémistom tvrdo postupovať.

Radikáli, ktorí v Nemecku plánovali štátny prevrat, neuznávajú štát, majú vlastné pasy aj vodičáky a odmietajú platiť dane. Takzvaní Ríšski občania veria v sprisahanie elít a majú antisemitské názory. Vyše tisíc z nich môže mať zbrojný preukaz. Jedným z lídrov je samozvaný princ Henrich XIII.

Zadržaná teroristická skupina v Nemecku plánovala vybudovať novú armádu a existoval aj plán na násilný vpád do sídla parlamentu. Najvyšší nemecký prokurátor Peter Frank povedal, že extrémisti zastávali rôzne sprisahanecké teórie vrátane tých od amerického konšpiračného hnutia QAnon.

Ruské veľvyslanectvo v Berlíne odmieta väzby na teroristickú skupinu, ktorej 25 členov zadržala nemecká polícia. Skupina plánovala zvrhnúť vládu a za hlavu krajiny dosadiť jedného zo zatknutých – člena nemeckej šľachtickej rodiny Reussovcov Henricha XIII.

Vodcami extrémistickej skupiny, ktorej členov dnes zadržali v Nemecku, boli šľachtic a sudkyňa, ktorá bola poslankyňou za krajne pravicovú AfD. Skupina sa snažila aj o nadviazanie kontaktov s Ruskom.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval Vietnam, aby sa jasne postavil proti vojne Ruska proti Ukrajine. Scholz je na štvordňovej pracovnej ceste po Ázii, zúčastní sa aj na samite G20 v Indonézii. (reuters)

Nemecký kancelár Olaf Scholz je za ďalšie sankcie EÚ voči Iránu. „Chceme aj naďalej zvyšovať tlak na Iránske revolučné gardy a na politické vedenie (krajiny),“ povedal.

Olaf Scholz ohlásil novú politiku Nemecka voči Číne. Kancelár pred cestou do Pekingu uviedol, že Nemecko by sa malo zbaviť jednostranných závislostí od komunistickej krajiny, no zároveň by nemalo pretrhnúť s Čínou doterajšie hospodárske vzťahy. Nutnosť zmeny nemeckého prístupu k Pekingu zdôvodnil zmenami vo vnútri samotnej Číny.

Nemecko má problém s prílišnou ekonomickou závislosťou od Číny, píše Ivan Mikloš. Tak ako malo celé desaťročia krátkozraký a naivný vzťah k Rusku, keď profitovalo zo závislosti od ruského plynu a ropy, teraz ho má aj k Číne, ktorá je rovnako alebo aj viac riziková, hovorí bývalý slovenský minister financií.

Medzi Berlínom a Parížom sú zamrznuté vzťahy. Francúzsko radšej zrušilo plánované stretnutie s nemeckými ministrami. Prezident Macron zašiel ešte ďalej a kancelára Scholza pokarhal.

Koaliční partneri varujú nemeckého kancelára Olafa Scholza pred predajom prístavu v Hamburgu čínskej firme. Mohol by podľa nich poslúžiť na vydieranie. Od predaja ho odrádzajú EÚ aj USA. Mohla by napr. hroziť blokáda tovaru, keby sa Čína pokúsila napadnúť Taiwan.

Počet telefonátov Putina s francúzskym prezidentom či nemeckým kancelárom klesá. Dôvodom je to, že Macron aj Scholz údajne prehliadajú ruské postoje a požiadavky a nechcú sprostredkovať urovnanie situácie na Ukrajine, oznámil Putinov hovorca.

Joe Biden a Olaf Scholz odsúdili ruskú anexiu ukrajinských území, jadrové vyhrážky označili za „nezodpovedné“. Po zhruba hodinovom telefonáte lídrov o tom informoval Biely dom. Ich rozhovor bol aj prípravou na schôdzky vo formáte G7 a G20, ktoré budú vo februári 2023. (čtk, dpa)

Nemecký kancelár Olaf Scholz má covid. Podľa hovorcu má len mierne príznaky prechladnutia a je v izolácii. (čtk)

Nemecko sa podľa kancelára Olafa Scholza nemôže spoliehať na dodávky ropy z Ruska a musí byť pripravené na to, že by po dodávkach plynu mohlo zastaviť aj ropu. „Bol som si od začiatku istý, že sa nemožno spoľahnúť na to, že Rusko dodrží svoje záväzky, napríklad pokiaľ ide o dodávky plynu,“ uviedol.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že jeho rozhovory s Vladimirom Putinom sú „vždy v priateľskom duchu“. Na otázku, ako by zhrnul telefonáty s ruským prezidentom po začatí vojny, povedal, že jednoznačne došlo k pokroku, ktorý však v konečnom dôsledku k ničomu neviedol, keďže Ukrajinci každý deň trpia.

Nemecká vláda preberá kontrolu nad nemeckou súčasťou ruského dovozcu ropy Rosnefť, aby zaistila energetickú bezpečnosť krajiny. Správu vláda zverila Spolkovej agentúre pre siete, ktorá je v Nemecku sieťovým regulátorom.

S vládou nemeckého kancelára Scholza sú nespokojné rekordné dve tretiny Nemcov, vyplýva z prieskumu. Len 25 percent opýtaných si myslí, že sociálny demokrat vykonáva svoju prácu kancelára dobre.

Pred nemeckým kancelárom sa na protest proti dovozu ruského plynu vyzliekli dve ženy. Na hrudi mali nápisy, ktoré žiadali zaviesť embargo na túto surovinu. K incidentu došlo počas dňa otvorených dverí v sídle nemeckej vlády. (čtk)

Mesačný lístok na vlak za deväť eur bol jeden z našich najlepších nápadov, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Pre experiment sa jeho vláda rozhodla v súvislosti s infláciou, platil od júna.

NATO pre Rusko nikdy nebolo hrozbou, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne. Putin podľa neho rozpútal vojnu na Ukrajine z „absolútne absurdných“ dôvodov.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás počas návštevy Berlína vyčítal Izraelu holokaust, ktorého sa údajne dopustil voči Palestínčanom. Spolkový kancelár Olaf Scholz sa k jeho vyjadreniam hneď nevyjadril, neskôr však povedal, že akékoľvek bagatelizovanie slova holokaust je neprijateľné.

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď vláda zastavenie výroby energie z jadra plánovala. Píše o tom denník Wall Street Journal a odvoláva sa na nemenovaných nemeckých vládnych predstaviteľov.

Scholza čaká ešte ťažké leto, musí vysvetliť podozrenia z daňových podvodov. Nemecký kancelár sa ešte ako starosta Hamburgu v roku 2016 stretol so šéfom Warburg Bank, o pár dní neskôr jej mesto odpustilo 47 miliónov eur z daní. O rok neskôr Scholzova SPD dostala 45-tisíc eur od firiem, kde mal šéf banky svoje podiely.

Nemecká polícia údajne preverovala e-mail kancelára Olafa Scholza v súvislosti s daňovým škandálom, pri ktorom vláda prišla o miliardy eur. Výbor vyšetrujúci tzv. transakciu „cum-ex“, ktorej účastníci si vymieňali cenné papiere, aby získali finančné výhody, preveril ešte v marci Scholzovu korešpondenciu z obdobia, keď bol starostom Hamburgu. (zeit)

Ruská turbína pre plynovod Nord Stream 1, ktorá bola z dôvodu servisu v Kanade, je plne funkčná a môže byť kedykoľvek odoslaná späť do Ruska za predpokladu, že ju Moskva bude ochotná prevziať.

Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívil spoločnosť Siemens, v ktorej sa momentálne nachádza ruská turbína. Foto - TASR/AP

Západ musí zostať voči Rusku jednotný, zhodli sa americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz na samite G7.

Olaf Scholz ubezpečil východných partnerov v rámci NATO o plnej solidarite a podpore zo strany Berlína. Nemecký kancelár konkrétne spomenul aj vyslanie jednotiek na Slovensko v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny.

Olaf Scholz navrhuje zjednodušiť rozhodovací proces rozširovania EÚ. Podľa nemeckého kancelára v budúcnosti „nebude možné o všetkom, o čom sa dnes rozhoduje jednomyseľne, rozhodovať rovnakým spôsobom“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil Ukrajine ďalšiu pomoc pri boji proti ruským jednotkám. „Budeme pokračovať v poskytovaní financií. Pomôžeme pri obnove Ukrajiny. Budeme pokračovať v dodávkach zbraní, ktoré sú naliehavo potrebné na obranu nezávislosti Ukrajiny,“ povedal Scholz.

Emmanuel Macron, Olaf Scholz a Mario Draghi sú na ceste vlakom z Poľska do Kyjiva, uviedli talianske a nemecké médiá a neskôr to potvrdil Elyzejský palác. Taliansky denník La Repubblica zverejnil aj fotografie francúzskeho prezidenta, nemeckého kancelára a talianskeho premiéra vo vlaku.

Volodymyr Zelenskyj požiadal Olafa Scholza, aby ukázal, že plne podporuje Kyjiv v jeho boji proti ruskej invázii. Nemeckému kancelárovi vyčítal, že sa príliš obáva možných dôsledkov, ktoré by mal tento krok na vzťahy Berlína s Moskvou.

Nové na Dennikn.sk

08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských duší 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobré 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmiVčera 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj UkrajincomVčera 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?Včera 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu horeVčera 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)Včera 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmyVčera 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónovVčera 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byťVčera 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkouVčera 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)Včera 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?Včera 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáreVčera 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchaváVčera 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)Včera 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé stranyVčera 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odboryVčera 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniecVčera 14:02Potrebujeme nový povinný predmetVčera 13:34Danglár: Zrodil sa plánVčera 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobouVčera 12:16Správa o stave (Európskej) únieVčera 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pchingVčera 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel AllendeovouVčera 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumníkVčera 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiťVčera 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človekVčera 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchody