Olaf Scholz

Nemecký kancelár Olaf Scholz má covid. Podľa hovorcu má len mierne príznaky prechladnutia a je v izolácii. (čtk)

Nemecko sa podľa kancelára Olafa Scholza nemôže spoliehať na dodávky ropy z Ruska a musí byť pripravené na to, že by po dodávkach plynu mohlo zastaviť aj ropu. „Bol som si od začiatku istý, že sa nemožno spoľahnúť na to, že Rusko dodrží svoje záväzky, napríklad pokiaľ ide o dodávky plynu,“ uviedol.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že jeho rozhovory s Vladimirom Putinom sú „vždy v priateľskom duchu“. Na otázku, ako by zhrnul telefonáty s ruským prezidentom po začatí vojny, povedal, že jednoznačne došlo k pokroku, ktorý však v konečnom dôsledku k ničomu neviedol, keďže Ukrajinci každý deň trpia.

Nemecká vláda preberá kontrolu nad nemeckou súčasťou ruského dovozcu ropy Rosnefť, aby zaistila energetickú bezpečnosť krajiny. Správu vláda zverila Spolkovej agentúre pre siete, ktorá je v Nemecku sieťovým regulátorom.

S vládou nemeckého kancelára Scholza sú nespokojné rekordné dve tretiny Nemcov, vyplýva z prieskumu. Len 25 percent opýtaných si myslí, že sociálny demokrat vykonáva svoju prácu kancelára dobre.

Pred nemeckým kancelárom sa na protest proti dovozu ruského plynu vyzliekli dve ženy. Na hrudi mali nápisy, ktoré žiadali zaviesť embargo na túto surovinu. K incidentu došlo počas dňa otvorených dverí v sídle nemeckej vlády. (čtk)

Mesačný lístok na vlak za deväť eur bol jeden z našich najlepších nápadov, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Pre experiment sa jeho vláda rozhodla v súvislosti s infláciou, platil od júna.

NATO pre Rusko nikdy nebolo hrozbou, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne. Putin podľa neho rozpútal vojnu na Ukrajine z „absolútne absurdných“ dôvodov.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás počas návštevy Berlína vyčítal Izraelu holokaust, ktorého sa údajne dopustil voči Palestínčanom. Spolkový kancelár Olaf Scholz sa k jeho vyjadreniam hneď nevyjadril, neskôr však povedal, že akékoľvek bagatelizovanie slova holokaust je neprijateľné.

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď vláda zastavenie výroby energie z jadra plánovala. Píše o tom denník Wall Street Journal a odvoláva sa na nemenovaných nemeckých vládnych predstaviteľov.

Scholza čaká ešte ťažké leto, musí vysvetliť podozrenia z daňových podvodov. Nemecký kancelár sa ešte ako starosta Hamburgu v roku 2016 stretol so šéfom Warburg Bank, o pár dní neskôr jej mesto odpustilo 47 miliónov eur z daní. O rok neskôr Scholzova SPD dostala 45-tisíc eur od firiem, kde mal šéf banky svoje podiely.

Nemecká polícia údajne preverovala e-mail kancelára Olafa Scholza v súvislosti s daňovým škandálom, pri ktorom vláda prišla o miliardy eur. Výbor vyšetrujúci tzv. transakciu „cum-ex“, ktorej účastníci si vymieňali cenné papiere, aby získali finančné výhody, preveril ešte v marci Scholzovu korešpondenciu z obdobia, keď bol starostom Hamburgu. (zeit)

Ruská turbína pre plynovod Nord Stream 1, ktorá bola z dôvodu servisu v Kanade, je plne funkčná a môže byť kedykoľvek odoslaná späť do Ruska za predpokladu, že ju Moskva bude ochotná prevziať.

Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívil spoločnosť Siemens, v ktorej sa momentálne nachádza ruská turbína. Foto - TASR/AP

Západ musí zostať voči Rusku jednotný, zhodli sa americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz na samite G7.

Olaf Scholz ubezpečil východných partnerov v rámci NATO o plnej solidarite a podpore zo strany Berlína. Nemecký kancelár konkrétne spomenul aj vyslanie jednotiek na Slovensko v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny.

Olaf Scholz navrhuje zjednodušiť rozhodovací proces rozširovania EÚ. Podľa nemeckého kancelára v budúcnosti „nebude možné o všetkom, o čom sa dnes rozhoduje jednomyseľne, rozhodovať rovnakým spôsobom“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil Ukrajine ďalšiu pomoc pri boji proti ruským jednotkám. „Budeme pokračovať v poskytovaní financií. Pomôžeme pri obnove Ukrajiny. Budeme pokračovať v dodávkach zbraní, ktoré sú naliehavo potrebné na obranu nezávislosti Ukrajiny,“ povedal Scholz.

Emmanuel Macron, Olaf Scholz a Mario Draghi sú na ceste vlakom z Poľska do Kyjiva, uviedli talianske a nemecké médiá a neskôr to potvrdil Elyzejský palác. Taliansky denník La Repubblica zverejnil aj fotografie francúzskeho prezidenta, nemeckého kancelára a talianskeho premiéra vo vlaku.

Volodymyr Zelenskyj požiadal Olafa Scholza, aby ukázal, že plne podporuje Kyjiv v jeho boji proti ruskej invázii. Nemeckému kancelárovi vyčítal, že sa príliš obáva možných dôsledkov, ktoré by mal tento krok na vzťahy Berlína s Moskvou.

Eduard Heger v Berlíne požiadal Olafa Scholza, aby Nemecko ponechalo na Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot, kým to bude potrebné. Premiér ďalej uviedol, že Slovensko podporuje úniové ambície Ukrajiny, ale k členstvu nesmú viesť žiadne skratky.

Olaf Scholz a Eduard Heger. Foto - TASR

Premiéra Eduarda Hegera prijal v Berlíne nemecký kancelár Olaf Scholz. Ide o prvú bilaterálnu návštevu na úrovni šéfov vlád po štyroch rokoch.

Olaf Scholz počas návštevy západného Balkánu vyzval Srbsko a Kosovo, aby sa vzájomne uznali pred vstupom do EÚ. Nemecký kancelár zároveň vyzval Belehrad, aby sa pridal k sankciám proti Rusku za inváziu na Ukrajinu.

Nemecká vláda vníma pripojenie krajín západného Balkánu k EÚ ako prioritu, povedal kancelár Olaf Scholz na návšteve Kosova. Prisľúbil, že pomôže oživiť debatu o členstve týchto štátov a že sa zasadí o uvoľnenie vízovej povinnosti pre občanov Kosova cestujúcich do krajín EÚ.

Nemecko zmenilo ústavu, armáda vďaka tomu bude mať k dispozícii zbrojný fond s objemom 100 miliárd eur. Fond stojí mimo rozpočtu, netýka sa ho dlhová brzda a jeho čerpanie bude vďaka včleneniu do ústavy nezávislé od aktuálnej vlády.

Angela Merkelová vystúpila s prvým verejným prejavom v tomto roku a prelomila tak mlčanie o ruskej invázii na Ukrajinu. Bývalá nemecká kancelárka podporila prácu nemeckej vlády, EÚ, USA, NATO a ďalších, ktorých cieľom je dosiahnuť „koniec tejto barbarskej vojny“.

Nemecko zjednoduší udeľovanie víz pre Rusov kritických voči Kremľu. Profitovať z týchto zmien budú môcť ruskí novinári, vedci či občianski aktivisti, ktorí čelia tlaku zo strany Moskvy.

Putin varoval Macrona a Scholza pred zvyšovaním dodávok zbraní Ukrajine. V spoločnom telefonáte uviedol, že by to mohlo ešte viac destabilizovať situáciu v krajine.

Vladimir Putin vojnu na Ukrajine nevyhrá, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz pri vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Putinovi podľa Scholza nesmieme dovoliť, aby si určoval podmienky prímeria, o mieri začne vyjednávať až vtedy, keď si uvedomí, že nemôže prelomiť ukrajinskú obranu.

Nemecko je podľa kancelára Olafa Scholza pripravené Slovensku pomôcť s dodávkami plynu, uviedol slovenský úrad vlády. Premiér Eduard Heger telefonoval so Scholzom dnes ráno, pozval ho aj na návštevu Slovenska.

Nedeľné voľby v západonemeckom Severnom Porýní-Vestfálsku vyhrala s 35,7 percenta konzervatívna CDU tamojšieho premiéra Hendrika Wüsta. „Vyhrali dve strany, a to Zelení a CDU,“ povedal Wüst. Obe strany majú dostatok hlasov na zostavenie krajinskej vlády.

Olaf Scholz sa stretol s Emmanuelom Macronom, pre ktorého je návšteva Berlína prvou zahraničnou cestou po znovuzvolení. Nemecký kancelár na stretnutí vyhlásil, že nemecko-francúzske priateľstvo je vzorom pre Európu, a to obzvlášť v terajších ťažkých časoch, keď na kontinente vinou ruskej agresie opäť zúri vojna. (čtk)

Nemecko má podľa Olafa Scholza historickú povinnosť pomôcť Ukrajine v boji proti ruskej agresii, zároveň však neurobí nič, čo by krajinu a NATO zaviedlo do vojny s Ruskom. Nemecký kancelár to vyhlásil v prejave k národu pri príležitosti 77. výročia konca 2. svetovej vojny v Európe.

Odmietnuť poslať zbrane do konfliktných oblastí znamená prirovnávanie agresora k obeti, píše politológ Sławomir Sierakowski. V komentári si kladie otázku, prečo sa Nemecko doteraz nesprávalo k Ukrajine rovnako ako ostatné západoeurópske krajiny.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že bude ďalej viesť rozhovory s Vladimirom Putinom. Povedal to deň po tom, čo sa s ruským prezidentom rozprával aj Emmanuel Macron.

Volodymyr Zelenskyj prijal šéfa nemeckej opozície Friedricha Merza. Predseda CDU je prvým nemeckým vysokopostaveným politikom, ktorý navštívil Kyjiv od začiatku ruskej invázie.

Dolná komora nemeckého bundestagu veľkou väčšinou schválila rezolúciu na podporu Ukrajiny. Uznesenie podporuje dodávky zbraní vrátane tých ťažkých na Ukrajinu, aby jej pomohli odraziť ruské útoky.

Novou nemeckou ministerkou pre rodinu je Elisabeth Pausová. Jej predchodkyňa Anna Spiegelová sa vzdala funkcie, pretože počas minuloročných záplav v krajine odišla na mesačnú dovolenku do Francúzska. (spiegel)

Spolušéfka nemeckej SPD Saskia Eskenová vyzvala bývalého kancelára Schrödera, aby opustil stranu. „Jeho obrana Putina pred obvineniami z vojnových zločinov je absurdná.“ Gerhard Schröder, ktorý pracuje pre viaceré ruské firmy, v rozhovore pre NY Times obhajoval Rusko aj nemeckú spoluprácu s ním. (zdf)

Český expert na Nemecko Jakub Eberle tvrdí, že Nemci spravili po Kryme dve veľké chyby, pričom pod oboma je podpísaná Merkelová. „Nemci sa domnievali, že sa s Ruskom vždy nejako dohodnú, hoci nie vždy schvaľovali, čo sa tam robí,“ hovorí.

Európa je momentálne bez lídra, hovorí analytik Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku Milan Nič. „Spätne nevidíme, že osem rokov zadržiavania Ruska a Putina po Kryme bolo na bedrách veľmi malého okruhu ľudí v nemeckej administratíve a okolo ľudí Angely Merkelovej.“

V Nemecku sa v nedeľu po piatich rokoch zíde Spolkové zhromaždenie, aby zvolilo prezidenta. Očakáva sa, že súčasný prezident Frank-Walter Steinmeier získa jasnú väčšinu hlasov a mandát obháji. Okrem vládnej koalície ho podporujú aj opoziční konzervatívci.

Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívi 15. februára Rusko, aby sa stretol s prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a dodal, že budú rokovať o „podstatných bilaterálnych otázkach“.

Nemecká vládna strana Zelených si zvolila dvojicu nových spolupredsedov – Ricardu Langovú a Omida Noripoura. Vo funkciách nahradia doterajších spolupredsedov Annalenu Baerbockovú a Roberta Habecka, ktorí sa stali ministrami vo vláde Olafa Scholza.

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko nominovala do súboja o prezidentskú funkciu člena CDU Maxa Otteho. Vedenie CDU Otteho v reakcii na tento krok vyzvalo, aby zo strany vystúpil, inak bude vylúčený. Ten to však odmieta.

Nemecká CDU má nového predsedu Friedricha Merza. Na čele najväčšej opozičnej strany strieda Armina Lascheta. Delegáti online zjazdu dnešnou voľbou podľa očakávania potvrdili decembrový výsledok vnútrostraníckeho referenda. (zeit)

Friedrich Merz. Foto - TASR/AP

Nemecká konzervatívna CDU si dnes na zjazde zvolí za predsedu Friedricha Merza. Straníci si ho už v decembri vybrali v referende, vôľu členskej základne delegáti len formálne potvrdia. Merz chce stranu vrátiť k jej konzervatívnejším koreňom, čo je zmena oproti stredovej línii, ktorú vytýčila Angela Merkelová. (čtk, rnd)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier má isté znovuzvolenie. V deň jeho 66. narodenín mu vyslovila podporu únia CDU/CSU, už predtým mu hlasy sľúbila vládna koalícia SPD, Zelených a FDP. (čtk)

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo svojom prvom novoročnom príhovore podporil Ukrajinu. Zdôraznil „nedotknuteľnosť jej hraníc“ a odkázal Rusku, že sa o nej nedá vyjednávať. Išlo o nečakané varovanie, keďže kancelárov príhovor k novému roku býva zvyčajne venovaný domácim záležitostiam.

Angela Merkelová vo funkcii nemeckej kancelárky zažila štyroch amerických prezidentov a piatich britských či ôsmich talianskych premiérov. Tento mesiac definitívne skončila a nahradil ju Olaf Scholz. Vysvetľujeme, ako je možné, že kandidát, ktorý sa najviac podobal Merkelovej, pochádzal z historicky „znepriatelenej“ strany. A čo znamená výsledok volieb pre Slovensko?

Nový nemecký kancelár Olaf Scholz sľúbil, že jeho vláda využije všetky prostriedky na prekonanie pandémie. Rovnako uistil, že „semaforová“ vládna koalícia sociálnych demokratov, Zelených a liberálov vytvorí „moderné Nemecko“, pričom hlavnou prioritou vlády bude boj s klimatickou zmenou. (čtk)

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

21:07Newsfilter: Obyčajný deň Hegerovej vlády – ekonomický kolaps, kontroly na hraniciach a zachraňovanie Igora Matoviča 20:12Imune preskladňovanie Matovičovho Sputnika nepomohlo. Do dlhov a strát sa ponára stále hlbšie 19:33Umelkyňa Ilona Németh o prestížnej výstave v Nemecku: Umenie má funkciu poukázať na citlivé miesta 18:48Zubárka Hrubá: Rodičia by mali dočisťovať deťom zuby do 12 rokov. Aké kefky použiť a kedy je vhodné dieťa pri ošetrení uspať? 18:12Plynovody Nord Stream možno už nikdy neopravia. Európa sa začína báť o kritickú infraštruktúru 18:00Nesmrteľný život brožúrky 17:12Shooty: Recesia 17:12Policajný prezident Hamran: Na migrantov nemáme kapacity (+ video) 17:10Hraničné kontroly sa obnovujú aj preto, že si Slovensko nevšímalo migrantov zo Sýrie 17:03Slovenská sporiteľňa a VÚB výraznejšie zdražujú hypotéky, blížia sa k hranici 4 % 17:01Zo sveta technológií: Satelity budú pomáhať pri klimatickej kríze a fond expolitika Beblavého podporil slovenské startupy 16:50Ako to číta Ivan Mikloš: Ako zvládnuť povojnovú obnovu Ukrajiny 16:30Malí hrdinovia 16:29Starostu Dolného Chotára odsúdili za objednávky vrážd, ale jeho dedina je ešte stále plná strachu a tajomstiev (reportáž) 16:07Zemanovej novela zákona o EIA naráža na odpor, obmedzila by verejnosť a pomohla developerom, tvrdia odborníci 15:45Graf dňa: Národná banka vidí budúcnosť černejšie ako vládni analytici 15:11Prezývky Batman a Robin nám celkom pasujú, hovorí Mešár. Montreal má pre jeho dobré výkony dilemu 14:41Kováčik: Hamšík spravil to, čo som za dvanásť rokov od Borbélyho nezažil 14:07Vývoj bojov (216. deň): V najbližších dňoch sa možno dozvieme, či nekončiaci ukrajinský postup pripraví Putina o posledné zábrany 12:53Slovnaft sa ruskej ropy úplne nezriekne. Pomieša ju s inou ropou a bude veriť, že mu to Brusel nestopne – hovorí jeho šéf 12:41Za predražené cétečká Blanárov úradník sedí, Fico stále drží Blanára vo vysokej štátnej funkcii 12:27Japonského diplomata v Rusku vypočúvali zviazaného a so zakrytými očami. Násilný výsluch vyostril vzťahy medzi krajinami 11:31Blogerka Erika Mokrý o popôrodnej depresii: Pripadala som si ako najhoršia matka, dnes chápem, že chyba nie je vo mne 11:18Milan Majerský pred voľbami: O vreci zemiakov nebudem hovoriť 10:01Premiérku chcú zosadiť už po troch týždňoch. Paniku v Británii spôsobuje aj padajúca libra 09:49Je zle, ale skúsme sa ešte vzchopiť 08:39Je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vidieť film Piargy 07:56Hrozí Taliansku „Mussolini v sukni“? 07:47Philipp Lahm: Federer nie je iba investícia, vyrástol v spoločnosti a potom jej to vrátil. Preto ho všetci milujú 07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal