Olaf Scholz

Nemecký kancelár Olaf Scholz napriek rozpočtovej kríze prisľúbil ďalšiu pomoc Ukrajine v jej obrane pred Ruskom. Nemecko bude Ukrajine naďalej pomáhať finančne aj zbraňami, vyhlásil Scholz na zjazde sociálnych demokratov.

Nemecká vláda stále nemá dohodu o rozpočte na rok 2024, je možné, že ho neschváli do konca roka. Poslanci medzitým diskutujú o dodatku pre tohtoročný rozpočet, ktorým chce kabinet napraviť rozpočtovú krízu.

Nemecká vláda čelí najväčšej kríze od začiatku svojho vládnutia. Po verdikte ústavného súdu o dlhovej brzde musí zalepiť 17-miliardovú dieru v budúcoročnom rozpočte. V trojfarebnej koalícii to vytvára spory, ktoré ju môžu v krajnom prípade definitívne rozdeliť.

Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že plánuje rokovať s Vladimirom Putinom. Dodal, že dátum zatiaľ nebol stanovený a neočakáva, že sa rokovania skončia akoukoľvek dohodou. Lídri spolu naposledy hovorili vlani v decembri.

Nemecko poskytne Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot, aby pomohol pri ochrane Ukrajiny v zimných mesiacoch. Kancelár Olaf Scholz to oznámil po tom, ako sa stretol s Volodymyrom Zelenským počas samitu Európskeho politického spoločenstva v Granade.

Poľský minister zahraničných vecí tvrdí, že Nemecko vyjadreniami o vízach zasahuje do poľskej volebnej kampane. Zbigniew Rau tak reagoval na vyjadrenie kancelára Scholza, ktorý od Poľska žiadal, aby vysvetlilo situáciu okolo nelegálneho vydávania víz.

Nemecký kancelár Olaf Scholz nevylúčil ďalšie opatrenia na hraniciach. Konkrétne spomenul hranicu s Poľskom. Ministerka vnútra Nancy Faeserová v rozhovore pre noviny Welt am Sonntag označila za jeden z možných krokov aj zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom. Takéto opatrenie predtým odmietala.

Ruský prezident môže zastaviť vojnu jediným pokynom, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz v OSN. Vyzval na správne riešenie pre Ukrajinu, ktorým podľa neho nemôže byť mier bez spravodlivosti či slobody.

Čínske ministerstvo zahraničia si predvolalo nemeckú veľvyslankyňu v Pekingu pre poznámku ministerky Baerbockovej, ktorá označila čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora.

Nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ ako líder nepresvedčil aj napriek tomu, že do dejín vstúpi ako politik, za ktorého už Rusko prestalo byť partnerom Nemecka. Merkelovej nástupcovi, ktorého prezývajú robot, už na začiatku mnohí neverili.

Nemecký kancelár Olaf Scholz spadol pri behaní a utrpel pomliaždeniny v tvári, pre ktoré musel cez víkend zrušiť viaceré stretnutia. Jeho program počas budúceho týždňa to neovplyvní. (ap)

Spojené štáty schválili predaj izraelského protiraketového systému Arrow 3 do Nemecka, tvrdí izraelské ministerstvo obrany s tým, že pôjde o najväčší obranný obchod v jeho histórii. Nemecko chce do projektu investovať až päť miliárd eur.

Nemecká vláda podľa Reuters odstupuje od záväzku vynaložiť na obranu dve percentá HDP. Kancelár Olaf Scholz dal tento prísľub vlani vo februári po napadnutí Ukrajiny Ruskom.

Nemecká vláda urobila prvý krok k legalizácii konopy. Podľa návrhu zákona, ktorý schválila vláda kancelára Scholza, budú môcť ľudia nad 18 rokov držať až 25 gramov a pestovať tri rastliny konopy pre vlastnú potrebu. Návrhom sa bude ešte zaoberať parlament, začať platiť by mohol do konca roka.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vylúčil akúkoľvek formu spolupráce s krajne pravicovou stranou Alternatíva pre Nemecko (AfD), a to na komunálnej, krajinskej alebo celoštátnej úrovni.

Nemecko bude investovať do armády dve percentá HDP dlhodobo, uviedol kancelár Olaf Scholz. Dvojpercentný cieľ, ku ktorému sa zaviazali členské štáty NATO, splní Nemecko prvýkrát v roku 2024, a to aj vďaka osobitnému zbrojnému fondu zriadenému po napadnutí Ukrajiny.

Ukrajina vie, že počas vojny sa členom NATO nestane, vyhlásil Olaf Scholz. „Jednou z podmienok pre vstup je, že krajina nesmie mať žiadne nevyriešené územné spory so svojimi susedmi,“ pripomenul nemecký kancelár.

Nemecká vláda sa pokúša vyriešiť spor o dodávku stíhačiek Eurofighter Typhoon pre Saudskú Arábiu. Kancelár Olaf Scholz (SPD) a minister financií Christian Lindner (FDP) sa prikláňajú k povoleniu vývozu, ale Zelení a časť SPD sú proti.

Nemecko a Mongolsko sa dohodli na rozšírení hospodárskej spolupráce. Chcú tak znížiť svoju závislosť od Ruska a Číny a to najmä v oblasti ťažby a využitia nerastných surovín a obnoviteľných zdrojov energie.

Nemecko sa nepripojí ku koalícii, ktorá chce Ukrajine zaistiť stíhačky. Zameria sa namiesto toho na dodávky tankov, munície a opravu techniky, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Minister obrany Boris Pistorius hovorí o chýbajúcich kapacitách. (euractiv)

Voľby v nemeckých Brémach jasne vyhrali sociálni demokrati z SPD so zhruba 30 percentami, vyplýva to z prognóz, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili verejnoprávne televízie ARD a ZDF.

Volodymyr Zelenskyj si prevzal v Aachene prestížnu Cenu Karola Veľkého, ktorú získal spolu s ukrajinským ľuďom. Nemecký kancelár Scholz pri tej príležitosti povedal, že Ukrajina patrí do európskej rodiny, v ktorej ju čaká európska budúcnosť.

Zelenskyj a Scholz v Aachene. Foto - TASR/AP

Ukrajina a Nemecko v spoločnom vyhlásení požadujú potrestanie zodpovedných za vojnové zločiny počas ruskej invázie. Prezident Zelenskyj a kancelár Scholz sa zhodli aj na tom, že budúcnosť Ukrajiny je v Európe.

Nemecko bude Ukrajinu podporovať, kým bude treba, povedal kancelár Olaf Scholz po rokovaní s Volodymyrom Zelenským. Dodal, že Nemecko v podpore nepoľavuje a práve pripravuje ďalšiu zbrojnú pomoc. V sobotu predstavilo nový balík pomoci v objeme 2,7 miliardy eur.

Volodymyr Zelenskyj a Olaf Scholz v Berlíne. Foto - TASR/AP

V nemeckých Brémach sa konajú voľby do regionálneho parlamentu, rozhoduje sa v nich, či pri moci zostanú sociálni demokrati z SPD. V posledných voľbách strana prvý raz za 70 rokov nezvíťazila, ale ďalej vládne v koalícii s Ľavicou a so Zelenými. (reuters)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier privítal v Berlíne Volodymyra Zelenského. Ide o jeho prvú návštevu Nemecka od začiatku vojny, počas dňa sa stretne aj so spolkovým kancelárom Scholzom.

Volodymyr Zelenskyj v noci pricestoval do Berlína. Na Twitteri oznámil, že tam bude rokovať o dodávkach zbraní, povojnovej rekonštrukcii krajiny aj Európskej únii a NATO.

Nemecko kúpi 50 kusov moderných bojových vozidiel pechoty Puma za 1,5 miliardy eur, píše agentúra Reuters. Jej nákup pritom ministerstvo obrany koncom minulého roka pozastavilo pre prevádzkové problémy.

Nemecko odovzdalo na hraniciach Ukrajine 18 tankov Leopard 2, potvrdil to kancelár Olaf Scholz. Spolu s nimi dorazilo na Ukrajinu aj 40 bojových vozidiel Marder, informoval Spiegel.

Nemecko plánuje kúpiť až 28 samohybných húfnic, aby nahradilo systémy poslané Ukrajine. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, podľa ktorého chce ministerstvo obrany desať obranných systémov už teraz a zároveň mať možnosť získať ďalších osemnásť.

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec vozidiel so spaľovacími motormi, uviedol podpredseda komisie Frans Timmermans. O tom, že sa rokovania o možnosti ich využívania aj po roku 2035 blížia k dohode, informoval aj Olaf Scholz.

Začína byť jasné, že nikto nestojí nad zákonmi, vyhlásil Olaf Scholz v súvislosti so zatykačom Medzinárodného trestného súdu na Vladimira Putina. Zatykač vydali pre únosy ukrajinských detí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. (čtk)

Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne, na schôdzke bol aj predseda poslaneckého klubu SPD pre zahraničné vzťahy Nils Schmidt. Hlas informuje, že sa s nemeckými partnermi zhodli na potrebe úzkej spolupráce medzi ich stranami na bilaterálnej a európskej úrovni.

Foto - Hlas

Olaf Scholz v prejave v Spolkovom sneme odmietol pri vojne na Ukrajine mier nadiktovaný Ruskom. Nemecký kancelár tiež vyzval Čínu, aby nevyzbrojovala Rusko a aby využila svoj vplyv v Moskve na nátlak na odchod ruských vojakov z Ukrajiny.

Nemecko chce presvedčiť Indiu, aby podporila, alebo aspoň neblokovala západné snahy o izolovanie Ruska za jeho ničivú vojnu proti Ukrajine. Po rozhovoroch s indickým premiérom Naréndrom Módím to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Prezident USA Joe Biden privíta 3. marca v Bielom dome nemeckého kancelára Olafa Scholza. Obaja politici budú diskutovať o ďalšej podpore Ukrajiny v boji proti ruskej invázii. (reuters)

Volodymyr Zelenskyj povedal, že nemeckého kancelára Olafa Scholza musí do vojenskej pomoci Ukrajine tlačiť. Ukrajinský prezident v rozhovore pre magazín Spiegel dodal, že vzťahy s Nemeckom sú striedavé, Berlínu však poďakoval za už uskutočnené dodávky zbraní.

Volodymyr Zelenskyj sa dnes v Paríži stretne s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom, oznámil Elyzejský palác. Ukrajinský prezident sa na stretnutie s európskymi lídrami presunie z Londýna, kde prišiel na nečakanú návštevu.

Nemecký kancelár Olaf Scholz kritizoval verejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu, podľa neho škodia jednotnému postoju Západu a slúžia ruskej propagande. Dodal, že Rusko inváziu na Ukrajinu vyvolalo a môže ju tak aj hneď ukončiť. Kyjivu takisto sľúbil ďalšiu nemeckú podporu.

Rokovanie s Ruskom bude možné, až keď stiahne svoje jednotky z Ukrajiny, vraví nemecký kancelár Olaf Scholz. „V momente, keď dajú najavo, že cestou je stiahnutie jednotiek, v tom momente sa uvoľní aj cesta k rozhovorom s Ukrajinou – tým som si celkom istý,“ povedal na stretnutí s občanmi. (čtk)

Olaf Scholz chce naďalej telefonicky hovoriť s Vladimirom Putinom. Nemecký kancelár to uviedol v rozhovore pre denník Tagesspiegel. Hovorca Kremľa povedal, že ruský prezident súhlasí s udržaním kontaktov, upozornil však, že sa v súčasnosti žiadny telefonát oboch lídrov neplánuje.

Nemecká zbrojovka Rheinmetall môže v prípade potreby dodať Ukrajine 139 tankov Leopard. Prvých 29 repasovaných tankov, ktoré sú určené pre Slovensko a Česko, by podľa hovorcu spoločnosti mohla Ukrajina dostať už do mája.

V Nemecku v roku 2022 silno utrpela dôvera v politické inštitúcie. Kancelárovi Olafovi Scholzovi verí len každý tretí nemecký občan, čo je o 24 percentuálnych bodov menej ako pred rokom.

Skupina G7 chce vytvoriť medzinárodnú koordinačnú platformu na rekonštrukciu Ukrajiny. Obnova bude podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza porovnateľná s Marshallovým plánom. Putinovi Scholz odkázal, že je v boji sám, a vyzval ho, aby vojnu na Ukrajine zastavil.

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa chce uchádzať aj o druhé funkčné obdobie. Súčasnej koalícii by sa podľa neho do konca volebného obdobia malo dariť dostatočne dobre. Scholz je nemeckým kancelárom od 8. decembra 2021. (zeit)

Nemecká nostalgia ohrozuje Európu, píše Edward Lucas. „Macronove diplomatické triky, ktorými sa snaží získať pozornosť, sú notoricky známe a často prázdne. Scholzove neuvážené slová sú však ešte znepokojujúcejšie, pretože odrážajú zásadný rozpor medzi Nemeckom a väčšinou jeho východoeurópskych susedov.“

Aj liberálna demokracia ako Nemecko sa musí vedieť brániť, povedal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier po zatknutí skupiny extrémistov. Ich plány na prevrat označil za novú úroveň hrozby. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová sľúbila, že Nemecko bude proti extrémistom tvrdo postupovať.

Radikáli, ktorí v Nemecku plánovali štátny prevrat, neuznávajú štát, majú vlastné pasy aj vodičáky a odmietajú platiť dane. Takzvaní Ríšski občania veria v sprisahanie elít a majú antisemitské názory. Vyše tisíc z nich môže mať zbrojný preukaz. Jedným z lídrov je samozvaný princ Henrich XIII.

Zadržaná teroristická skupina v Nemecku plánovala vybudovať novú armádu a existoval aj plán na násilný vpád do sídla parlamentu. Najvyšší nemecký prokurátor Peter Frank povedal, že extrémisti zastávali rôzne sprisahanecké teórie vrátane tých od amerického konšpiračného hnutia QAnon.

Ruské veľvyslanectvo v Berlíne odmieta väzby na teroristickú skupinu, ktorej 25 členov zadržala nemecká polícia. Skupina plánovala zvrhnúť vládu a za hlavu krajiny dosadiť jedného zo zatknutých – člena nemeckej šľachtickej rodiny Reussovcov Henricha XIII.

Nové na Dennikn.sk

15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v históriiVčera 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnúVčera 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovládeVčera 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchloVčera 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromčekVčera 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z BruseluVčera 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tankVčera 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastúVčera 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedaliVčera 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)Včera 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológaVčera 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosomVčera 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkovVčera 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veciVčera 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)Včera 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?Včera 15:13Danglár: Majster katVčera 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlamiVčera 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavkaVčera 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa imVčera 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov rokaVčera 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví trénerVčera 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestáchVčera 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnanéVčera 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnaťVčera 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika