Kvalita potravín

Doteraz na Bratislavu orientovaná sieť potravín Yeme uvažuje o prvých predajniach aj v Trnave a Trenčíne. Časom je možný posun aj do Žiliny a Banskej Bystrice, no zásobovať vlastnými produktmi predajne v ďalších krajoch by už vraj bolo ďaleko.

Sieť luxusných potravín Yeme vlani prvýkrát zarobila väčšie peniaze. Materská firma Slovenský potravinársky priemysel sa z covidovej straty 630-tisíc eur posunula k vlaňajšiemu polmiliónovému zisku. Podľa jej šéfa Petra Varmužu za úspechom nie je neprimerané zdražovanie potravín.

Mlyn Kolárovo zvažuje, že sa odvolá voči likvidácii 1 500 ton ukrajinskej pšenice. Štát o nej rozhodol po výsledkoch tretieho, rozhodcovského testu, ktorý potvrdil prekročené normy reziduí pesticídov.

Aj po zákaze dovozov ukrajinského obilia zostalo slovenským farmárom v sýpkach zhruba 300-tisíc ton nepredaných zrnín. Kompenzácie EÚ pokryjú len šestinu tohto objemu, upozorňuje predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

EÚ síce Slovensku odobrila zákaz dovozov ukrajinského obilia a olejnín, povolí sa však import cukru, medu, ovocia a zeleniny. Najviac sa boja ukrajinských konkurentov slovenské cukrovary.

Jednostranné slovenské zákazy dovozov ukrajinských potravín strieda jednotná európska ochrana. Zdravie ľudí však ukrajinské obilie a olejniny neohrozujú, v západnej Európe sa môžu mlieť a lisovať aj naďalej.

Oravskí hutníci z OFZ vlani aj napriek dlhému odstaveniu výroby prerobili iba necelé dva milióny eur. Väčšej strate sa vyhli odpredajom emisných kvót za 5,7 milióna. Prejedáme si budúcnosť, ale inak by sme vlaňajšok neprežili, hovorí šéf firmy Branislav Klocok.

Múka z Mlyna Kolárovo je bezpečná, ukázali to testy na pesticídy aj iné škodliviny, hovorí minister Samuel Vlčan. Štát v kolárovskom mlyne už skôr našiel zvyšky pesticídov, nie však v múke, ale v ukrajinskej pšenici.

Nové testy, ktoré si Mlyn Kolárovo objednal od externého laboratória, označili problémovú ukrajinskú pšenicu za vyhovujúcu. Štát však naďalej trvá na jej zničení, výsledky testov interpretuje inak.

Zákazu dovozov ukrajinských potravín sa rýchlo chopila aj opozícia. Podľa SaS zákazy prišli neskoro, Hlas straší nebezpečnou múkou a KDH chce čiernu listinu tých domácich priekupníkov, ktorí na ukrajinských dovozoch zarobili najviac.

Nie je dôvod na zákaznícku paniku, hovorí minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan o dovezenom obilí. Ukrajinské obilie má síce zvýšený obsah rezíduí pesticídov, ale produkty s ukrajinským pôvodom sú kontrolované.

Slovensko na rozdiel od Poľska zakazuje iba dovoz niektorých ukrajinských potravín. Ich tranzit do cieľových tretích krajín v Afrike či na Blízkom Východe obmedzovať nebude, uviedol dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Slovenská vláda síce dočasne zakáže dovoz ukrajinského obilia, no záujem oň už aj tak opadol, hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Dôvodom je pokles burzových cien zrnovín, a tým aj menej zaujímavá zľava na ukrajinské obilie.

Ukrajinské obilie so zvýšeným obsahom pesticídov neprekročilo normy EÚ o tisíc percent, ako mylne informovali niektoré médiá, ale „len“ o 160. Kolárovský mlyn sa bráni, že norma sa sprísnila iba nedávno a pôvodne platný limit by dodržal.

Mlyn Kolárovo ubezpečuje, že jeho výrobky pre domácich malých spotrebiteľov sú zo slovenskej pšenice. To isté podľa firmy platí aj o tovare balenom pod značkami obchodných reťazcov. Firma reaguje na nález ukrajinskej pšenice s nadmerným obsahom zvyškov pesticídov v jej skladoch.

Šesť krajín Európskej únie vrátane Slovenska žiada vytvoriť európsky nástroj na výkup lacného ukrajinského obilia. Vyšehradská štvorka (Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko), Bulharsko a Rumunsko požadujú aj zavedenie colných kvót na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na únijný trh.

Zničenie jeden a pol tisíca ton ukrajinskej pšenice by Mlyn Kolárovo nemalo ohroziť, ide o najväčšieho domáceho výrobcu múk a fabrika je taká veľká, že tento objem spracuje za dva pracovné dni. V ukrajinskej pšenici boli násobne prekročené limity na pesticídy.

Ministerstvo pôdohospodárstva dočasne zakázalo predaj výrobkov z ukrajinského obilia a jeho spracovanie na Slovensku. Dovezené obilie sa musí najskôr skontrolovať. Reaguje tak na objavenie suroviny s nadmernými zvyškami pesticídov.

Jeden a pol tisíca ton ukrajinskej pšenice plnej rezíduí pesticídov sa musí zničiť. Najnovšie testy ukázali, že by bola nebezpečná pre zdravie ľudí. Náklady ponesie firma Mlyn Kolárovo, ktorá pšenicu nakúpila.

O vstupe na slovenský trh uvažuje najväčší poľský predajca potravín Biedronka, ktorého tržby presahujú 12 miliárd eur. Diskont môže na Slovensku vyvolať podobný tlak na zlacňovanie potravín ako pred rokmi nemecký Lidl.

V podstielkovom chove nosnice vydávajú viac energie na pohyb, ktorá potom chýba v produkcii vajec, hovorí šéf Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. „Nosnice v klietkach sú špeciálne vyšľachtené hybridy. Nepotrebujú až toľko pohybu,“ vysvetľuje v rozhovore. (euractiv)

Nestlé zatvára továreň na pizzu, ktorej produkty mohli viesť k úmrtiu dvoch detí. Závod na severe Francúzska bol zapletený do kauzy otráv baktériou E.Coli. Firma uviedla ako dôvod zatvorenia prevádzky pokles predaja.

Vláda by pri raste cien potravín mala pomáhať zraniteľným, zhodujú sa ekonómovia z Panelu expertov. Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster spresňuje, že Slovensko nedokáže kompenzovať vysoké ceny každému.

Lektorka chémie Olga Ryparová vysvetľuje, na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a ako údiť bezpečne. V rozhovore tiež rozpráva o tom, či sú biopotraviny naozaj zdravšie a prečo ovocie rýchlejšie dozreje, ak sa dá do vrecka s banánmi.

Olga Ryparová. Foto – archív O. R.

Lektorka chémie Olga Ryparová vysvetľuje, prečo nám pôsobia slasť sladké potraviny a čokoláda a prečo je čokoláda toxická pre mačky alebo psy. V rozhovore takisto hovorí o rozdieloch medzi bielym a trstinovým cukrom alebo o predlžovaní životnosti ovocia v potravinárstve.

Olga Ryparová. Foto – archív O. R.

K zníženiu cien potravín oveľa viac prispejú štátne dotácie na zníženie energetických nákladov výrobcov než stropovanie cien na pultoch obchodov. Upozorňuje na to strana SaS aj viacerí producenti potravín.

Protimonopolný úrad po zastropovaní cien potravín osmičkou najväčších reťazcov situáciu na trhu zatiaľ iba monitoruje. Obchodníci podľa neho už aj doteraz trh veľmi pozorne sledovali a svoje ceny prispôsobovali konkurencii. „Takýmto správaním dochádza k cenovému nasledovaniu, ktoré z hľadiska práva hospodárskej súťaže nie je zakázané,“ napísal úrad.

Päť tuzemských potravinárov má silné zastúpenie v zoznamoch potravín s cenovými stropmi, ide o mäsokombinát Tauris, výrobcu čajov a káv Baliarne obchodu Poprad a tri mliekarne Rajo, Milsy a Zvolenskú mliekareň. Z dovozcov je najsilnejšie české Hamé a firma Goral ako importér značiek Giana a Franz Josef Kaiser.

Niektorí potravinári tvrdia, že už pred ohlásením zastropovania cien potravín čelili tlaku reťazcov, ktoré vraj žiadali zníženie odbytových cien. „Odmietame, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na naše plecia,“ uvádzajú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu s Úniou potravinárov Slovenska.

Od pondelka nájdu zákazníci v niektorých potravinách nálepku „protiinflačná garancia“, ktorá znamená, že cena tovaru je zastropovaná. Na zoznamoch sa prekvapivo objavili aj mrazená pizza quattro formaggi či dokonca alkohol.

Slováci si pre pár centov nedajú prevŕtať koleno, ako tvrdia hydinári, hovorí riaditeľ organizácie Humánny pokrok Martin Smrek. Pohoda sliepok sa nemeria podľa toho, koľko zarobia chovateľovi peňazí, reaguje na argumenty hydinárov, podľa ktorých vyššie znášky vajec svedčia o tom, že pre sliepky sú klietky lepšie ako bezklietkové chovy. (euractiv)

Netreba sa obávať, že potravinári začnú pre rast nákladov v sektore znižovať kvalitu svojich receptov, tvrdí v rozhovore riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. „Hľadať za tým, či sa potravinári na celej situácii nepriživili na úkor spotrebiteľa, nie je korektné.“

Program Školské mlieko sa po pandémii znovu rozbieha. Slovenský mliekarenský zväz chce zvýšiť počet zapojených škôl, v školskom roku 2020/2021 dodávali mlieko pre 2453 základných škôl a takmer 440-tisíc žiakov.

Mlynári vyzývajú agrorezort, aby pristúpil ku kontrole dovážanej múky. Vzhľadom na neprehľadnú situáciu, ktorá vznikla pre vojnu na Ukrajine, sa podľa Slovenskej spoločnosti mlynárov na spoločný trh EÚ dostáva ukrajinská múka otáznymi spôsobmi.

Štatistickým úradom zverejnené 28-percentné zvýšenie vlaňajších cien potravín je skreslené, tvrdí šéf predajní Terno a Kraj Stanislav Čajka. Reálne podľa neho vlani Slovákom nákupy zdraželi o 15 až 20 %. Štatistiky vraj nezohľadňujú cenové akcie, ktoré boli agresívnejšie než donedávna.

Šéf predajní Terno a Kraj Stanislav Čajka. Foto N - Tomáš Hrivňák

IKEA sťahuje z predaja otočnú stoličku Odger antracitovej farby pre nebezpečenstvo pádu a zranenia. Stiahla aj obmedzené množstvo mandľovej torty Almondy s čokoládou Daim, pretože v nej bol nájdený kovový predmet. Oba výrobky sa dajú aj bez bločku vrátiť v obchode.

Na Potravinovom semafore je dohoda, má zabezpečené aj finančné krytie z agrorezortu, povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Reagoval na „ultimátum“ Patricka Linharta zo Sme rodina, ktoré adresoval ministrovi financií Igorovi Matovičovi, aby poslal peniaze na semafor.

Poslanec Sme rodina Patrick Linhart poslal „ultimátum“ ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Žiada ho, aby poslal peniaze ministerstvu pôdohospodárstva na Potravinový semafor, inak prestane byť koaličným poslancom.

Štátna veterinárna a potravinová správa momentálne neodporúča konzumovať hydinové mäso z Poľska. Reaguje na medializovaný škandál s krmivom kontaminovaným technickými olejmi a mazivami, ktoré sa údajne podávalo na poľských farmách.

Najväčšia továreň na výrobu čokolády v Belgicku obnovila prevádzku po 6-týždňovej hygienickej prestávke. Koncom júna v nej zistili znečistenie salmonelou.

Milióny krabíc s pomarančmi sa kazia v kontajneroch uviaznutých v európskych prístavoch. Dôvodom sú podľa pestovateľov pomarančov spory medzi EÚ a Juhoafrickou republikou pre nové európske pravidlá pri dovoze ovocia.

Firma Barry Callebaut oznámila, že žiadna jej čokoláda kontaminovaná salmonelou nebola dodaná do obchodov. Uviedla to deň po zastavení výroby v najväčšej továrni na čokoládu na svete v belgickom Wieze.

Novelou zákona o potravinách štát napráva protiprávny stav nastolený v minulosti, tvrdí Slovenská aliancia moderného obchodu zastupujúca veľké reťazce. Novela podľa nej rieši hlavné problémy spôsobené predošlým znením zákona, ktoré viedli až k infringementu Európskej komisie a k viacerým súdnym sporom.

Novelou zákona o potravinách Slovensko odstráni z legislatívy narušenie princípov jednotného trhu EÚ, reagujú na jej schválenie výrobcovia a dovozcovia potravín. Vítajú aj to, že sa v ekonomicky náročnom období uvoľnia pravidlá uvádzania akciového tovaru.

Poslanci schválili novelu zákona o potravinách, ktorá ruší minimálnu miliónovú pokutu za opakované prehrešky pri predaji potravín. Umožní aj predaj potravín po minimálnej trvanlivosti a zruší povinne určený podiel slovenských potravín v letákoch.

Domácim potravinárom chýbajú niektoré druhy korenín, špeciálne múky na bezlepkové a trvanlivé pečivo, ako aj slnečnicový a palmový olej. Štát im však už umožňuje nahradiť ich vo výrobkoch podobnými surovinami.

Slovenskí potravinári už môžu meniť svoje receptúry, ak nedokážu pre vojnu na Ukrajine kúpiť niektoré ingrediencie. Chýbajúce suroviny smú nahradiť podobnými produktmi, no musia o tom informovať na obaloch aj regionálne úrady potravinovej inšpekcie.

Trnavské mäsiarstvo Laprema padlo koncom apríla do konkurzu. Podnik rodiny Lančaričovcov pritom iba pred štyrmi rokmi prevzal trenčianskeho konkurenta Mäsovýroba Maroš a viaceré jeho produkty získali štátne značky kvality.

Ferrero pozastavilo prevádzku továrne v belgickom Arlone. K tomuto kroku pristúpilo po tom, ako európske úrady začali vyšetrovať desiatky prípadov salmonely, ktoré by mohli súvisieť s čokoládami tohto výrobcu.

Ferrero sťahuje v USA z predaja niektoré čokolády Kinder, mohla by pri nich hroziť nákaza salmonelou. Pre rovnaký krok sa firma tento týždeň rozhodla aj na Slovensku, v Česku, iných európskych krajinách, Austrálii, Izraeli či Hongkongu.

Nové na Dennikn.sk

13:32Prieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS áno 13:32Nedeľná nekázeň: Mužská úradná cirkev, to sú hetero, homo aj trans, sú celibátni aj promiskuitní 11:58Ján Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúťVčera 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosťVčera 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné rokyVčera 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebelaVčera 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚVčera 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíraVčera 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako MečiarVčera 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?02.06 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?02.06 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodina02.06 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veria02.06 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   02.06 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinám02.06 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)02.06 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviac02.06 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expert02.06 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovarom02.06 16:34Ako písať o vojne?02.06 16:33Danglár: Divoká jazda02.06 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHL02.06 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciu02.06 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvod02.06 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatu02.06 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídlisko02.06 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšia02.06 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístav02.06 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumov