Prezidentské voľby v ČR

České prezidentské voľby sú naplánované na začiatok roka 2023.

Danuše Nerudová sa podľa prieskumov pred českými prezidentskými voľbami doťahuje na dvojicu Andrej Babiš – Petr Pavel. Agentúry Kantar a Data Collect jej namerali 23,5 percenta, čo je oproti októbru o 6 až 8 percentuálnych bodov viac. Babiš naďalej vedie s 27 percentami, tesne za ním je Pavel s 26,5 %. (deník n)

Televízia Prima odmietla návrh Českej televízie na usporiadanie spoločnej debaty prezidentských kandidátov. Prima to zdôvodnila rozdielnym poňatím politických debát a plánuje vysielať vlastné. Predtým odmietla ponuku ČT aj TV Nova. (české noviny)

Pripravte sa na úmornú debatu, či mal bližšie ku komunistom Babiš alebo Pavel, píše Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Prezidentské voľby dostávajú rozhodnutím Andreja Babiša kandidovať úplne novú dynamiku.“

Český premiér Petr Fiala k Babišovej kandidatúre na prezidenta: „Rozhodnutie Andreja Babiša kandidovať ma neprekvapilo. V demokratických krajinách obžalovaný politik odchádza, Andrej Babiš hľadá imunitu na hrade. A to si Česko nezaslúži.“ Babiš je obžalovaný v kauze Čapí hnízdo.

Andrej Babiš ohlásil svoju kandidatúru na post českého prezidenta. Bývalý premiér a líder hnutia ANO sa dnes stretol aj s prezidentom Zemanom, svoj zámer kandidovať oznámil v priamom prenose v televízii Nova.

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

O post českého prezidenta možno v 2. kole zabojujú dvaja bývalí členovia KSČ – generál vo výslužbe Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš, všíma si Český týždeň. „Je to zaujímavý moment, pretože kritika komunistickej minulosti bola jedným z hlavných spôsobov, ako sa vymedziť voči Babišovi. Teraz má tento problém aj kandidát druhého tábora.“

Podľa prieskumu Medianu je Petr Pavel už tesne pred Andrejom Babišom: v 1. kole prezidentských volieb by oboch volilo zhruba 24 % ľudí. V 2. kole by Babiša porazil ktokoľvek z relevantných kandidátov – nielen Pavel, ale aj Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer i šéf českých odborov Josef Středula.

Foto - Median/Deník N

Andrej Babiš má o dôvod viac nekandidovať za prezidenta – je jasným porazeným senátnych volieb. Koalícia Spolu sa medzitým rozhodla nepostaviť vlastného prezidentského kandidáta, namiesto toho podporila rovno troch.

Keby som ja bol prezidentom, to by ste sa čudovali. Bol by som veľmi aktívny prezident, vraví Andrej Babiš v rozhovore. „Lietal by som po celom svete, to je moja profesia, zahraničný obchod. Viem nadväzovať vzťahy s ľuďmi. Bol by som prospešný pre českých podnikateľov,“ dodáva. Stále však nepovedal, či hodlá kandidovať.

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Andrej Babiš chce od februára obchádzať Česko a stretávať sa s ľuďmi. Kúpil si kvôli tomu aj nový karavan. Podľa politológov sa tým pripravuje na prezidentskú kampaň. Rozhodnutie, či bude kandidovať, chce bývalý premiér oznámiť až na budúci rok. (deník n)

Český expremiér Andrej Babiš sa o svojej prípadnej prezidentskej kandidatúre rozhodne v septembri 2022. Závisieť bude aj od postoja jeho rodiny, ktorá podľa neho jeho pôsobením v politike trpí a nikdy mu to neodpustila.

Bývalý český minister financií Miroslav Kalousek zvažuje kandidatúru na prezidenta. Rozhodnúť sa chce do konca zimy, prezidentské voľby majú byť v januári 2023. (právo)

Český premiér Andrej Babiš ešte nezverejnil zoznam svojich ministrov a už vyzýva ČSSD, aby zmenili svojho kandidáta na šéfa diplomacie. Prečo neznámy Miroslav Poche tak prekáža prezidentovi?

Zemanovo druhé päťročné volebné obdobie sa začalo škandálom. Po tom, ako na Pražskom hrade zložil sľub, zaútočil v prejave na verejnoprávnu Českú televíziu a aj niektorých ďalších novinárov. Na protest priamo počas prejavu zo sály odišli niekoľkí českí politici.

Český prezident Zeman navštívi začiatkom apríla Slovensko ako prvú krajinu vo svojom druhom funkčnom období. Zeman dnes zložil svoj druhý prezidentský sľub a ujal sa úradu na ďalších päť rokov. (tasr)

Miloš Zeman kritizoval počas svojho inauguračného prejavu viaceré české médiá a podnikateľa Zděnka Bakalu. Hovoril o Hospodářskych novinách, Respekte, portáli Aktuálně.cz aj o ČT. Niektorí politici opustili na protest sálu. (čt24)

Český prezident Miloš Zeman zložil svoj druhý prezidentský sľub a na ďalších päť rokov sa ujal úradu. Zeman v prejave kritizuje viaceré české médiá vrátane ČT. (čt24)

Český prezident Miloš Zeman dnes zloží svoj druhý prezidentský sľub a ujme sa úradu na ďalších päť rokov. Ceremoniál vo Vladislavskej sále Pražského hradu sa začne o 14.00 h.

Aktivistka, ktorá napadla Miloša Zemana, prišla o prácu. Aktivistka hnutia Femen, Ukrajinka Anželina Diašová, ktorá sa v januári polonahá vrhla pred českého prezidenta, prišla pre svoje aktivity o prácu učiteľky v kyjevskej materskej škole.

Tretí z českých prezidentských volieb Pavel Fischer chce kritizovať Miloša Zemana ako tieňový prezident a nevylučuje, že bude za prezidenta kandidovať opäť. (aktuálně)

Karel Slezák, muž, ktorý päsťami útočil na novinárov v štábe prezidenta Zemana, v stredu zomrel. Podľa novinára Jaroslava Kmentu je zaujímavá jeho podnikateľská činnosť.

Neúspešný prezidentský kandidát Marek Hilšer bude kandidovať do českého senátu. Hilšer, ktorý získal v 1. kole volieb 8,8 % hlasov, už rokuje o podpore s predstaviteľmi politických strán. (aktuálně)

Grafický dizajnér Pavel Fuksa predstavil vtipné návrhy českých prezidentských známok. Na Facebooku ich zdieľajú stovky ľudí.

Fico je presvedčený, že Zeman bude jedným z rozhodujúcich katalyzátorov posilňovania nadštandardných vzťahov medzi Českom a Slovenskom. Slová neprítomného premiéra tlmočil počas parlamentnej Hodiny otázok podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Zeman teraz bude chcieť dostať sociálnych demokratov do Babišovej vlády, tvrdí politológ z brnianskej Masarykovej univerzity Lubomír Kopeček. V rozhovore hovorí, že Zemanovi sa podarilo dať dokopy neopakovateľnú voličskú koalíciu a že o rozdelení českej spoločnosti viac hovoria výsledky parlamentných ako prezidentských volieb.

Čo české prezidentské voľby vypovedajú o západnej demokracii. Komentátorka The Washington Post Anne Applebaum tvrdí, že medzi spôsobom, akým vyhral voľby Miloš Zeman, a tým, ako uspel Donald Trump, sú desivé podobnosti.

Dnešný Shooty:

Smeráci sa tešili, že v Česku prehrala kaviareň. Robili to napriek tomu, že oni sami prehrali prezidentské, parlamentné a župné voľby, píše Samo Marec.

Pre Putina je znovuzvolenie Miloša Zemana dobrou správou, povedal poslanec SaS Martin Klus. „Nie je žiadnym tajomstvom, že Miloš Zeman bol obhajovateľom záujmov Ruskej federácie napríklad vtedy, keď hovoril o anexii Krymu ako o hotovej veci.“ (teraz.sk)

Píše Andrej Bán: Masívna nenávisť voči médiám je symptóm celej spoločnosti. Pretože politici ako Zeman, Trump či u nás Fico zastupujú plus-mínus jej polovicu. Takú, ktorej hrubosť a agresivita ani zamak neprekážajú.

Voľby ukázali, že Česi prijali hru na strach a krajina je výrazne rozdelená. Obavy o demokraciu sa zvýšia a Babiš bude mať ťažkého súpera.

Útoky na novinárov v Zemanovom štábe odsúdila medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. „Nie je to hodné demokracie,“ napísala v stanovisku, ktoré pripomína, ako Zeman v minulosti mieril atrapou kalašnikova s nápisom „na novinárov“.

Jiří Drahoš po súboji so Zemanom nechce odísť z politiky, založenie jeho vlastnej strany však nikto nepredpokladá. Miloš Zeman síce v celkovom súčte v desiatich zo štrnástich krajov vyhral, no krajské mestá väčšinou bral Drahoš.

Oslavy Zemanovho víťazstva boli zatienené útokmi na novinárov. Novinári by podľa týždenníka Respekt mali reagovať na grobianstvo politikov. Ak politici odmietajú odpovedať na kritické otázky, iní novinári by ich mali za kolegov zopakovať.

Po Vladimirovi Putinovi zablahoželal Milošovi Zemanovi aj čínsky prezident. Si Ťin-pching uviedol, že v posledných rokoch zažívajú bilaterálne vzťahy prudký rozvoj a že je pripravený posunúť strategické partnerstvo na vyššiu úroveň.

Video – Ľudia zo Zemanovho štábu novinárov napádali, vykazovali z miestnosti a nadávali im. „Vôbec ma to nezaujíma,“ reagoval prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. (čt)

Vo volebnom štábe Miloša Zemana dnes okrem iného skolaboval muž. Podľa idnes.cz išlo o publicistu Milana Rokytka, ktorý prispieva aj pre Parlamentné listy. Záchranári oznámili, že na vine bol aj alkohol.

Vladimir Putin zablahoželal Milošovi Zemanovi k opätovnému zvoleniu. Ruský prezident v telegrame zdôraznil pripravenosť pokračovať v konštruktívnej spolupráci v bilaterálnych a medzinárodných otázkach.

Andrej Babiš slovne napadol redaktorku DVTV.  Šéf hnutia ANO urážal rodinu Emmy Smetana, ktorá českému premiérovi pripomenula jeho slová o Zemanových ľuďoch na Hrade.

Šéf zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil víťazstvo Miloša Zemana za dobrú správu.

Na záver oslavy ochranka v štábe Miloša Zemana napadla reportérku televízie Seznam. „Choďte už do prd…, hyeny novinárske!“ kričali na novinárov po tom, čo sa podľa Seznamu jeden z prezidentových prívržencov opil až tak, že zasahovala záchranka.

Píše Peter Morvay: Drahoš už nestačí, rovnako ako nestačila Clintonová. „Neférové voľby, falošné správy a vplyv oligarchov, na to všetko musíme byť pri voľbách pripravení. Už nestačí mať len lepších kandidátov – potrebujeme tých, čo dokážu aj za takýchto podmienok vyhrať.“

Milošovi Zemanovi sa podarilo získať takmer 900-tisíc voličov navyše oproti prvému kolu. Jiří Drahoš nedokázal nazbierať ani voličov štyroch liberálnych kandidátov z prvého kola.

Politológ má obavu, že Česko sa blíži k Maďarsku a Poľsku. O prehre Jiřího Drahoša mohla rozhodnúť aj nedôstojná debata na TV Prima, hovorí Tomáš Lebeda.

 Na Slovensku volili Česi prevažne Jiřího Drahoša: získal 604 hlasov, kým Miloš Zeman len 143. Volebný okrsok sa nachádzal v Bratislave. (tasr)

Andrej Kiska už telefonicky zablahoželal Milošovi Zemanovi a pozval ho na návštevu do Tatier. „Vzťahy medzi našimi krajinami a ich občanmi sú výnimočne blízke. Som presvedčený o tom, že v ich podpore budeme spolu naďalej pokračovať,“ vyhlásil Kiska.

Miloš Zeman dá viac času premiérovi Andrejovi Babišovi na zháňanie podpory pre jeho vládu, ktorá v parlamente nemá väčšinu a po prvom pokuse nezískala dôveru.

Premiérov poradca Erik Tomáš oslavuje víťazstvo Miloša Zemana slovami „keď realita porazí kaviareň, keď zdravý rozum zvíťazí nad politickou korektnosťou“.

Jiřímu Drahošovi sa podarilo zvíťaziť v Prahe a v ďalších troch krajoch, zvyšok Česka ovládol Miloš Zeman. (ihned)

Miloš Zeman ihneď opäť útočí na novinárov a vyzdvihuje xenofóbneho politika Tomia Okamuru. Niektorí novinári, ale aj politici podľa neho majú nižšiu inteligenciu.

Nové na Dennikn.sk

06:00300 slov z MS: Po napínavých minútach prišlo k napadnutiu rozhodcu, ešte predtým k smútku SuárezaVčera 21:27Mária Kolíková: Vláda nepadne, Žilinka je obrovské sklamanie (+ video)Včera 20:29Slovenský výrobca delostreleckej munície nabehol po Putinovej invázii na dvojnásobný výkonVčera 20:09Školský týždeň: Bezpečnosť na školách potrebujeme riešiť, konkrétne kroky zatiaľ nepoznámeVčera 19:33Zápisky z Dillí, z mesta, ktoré sa nedá pochopiťVčera 19:09Keby sa zastavila odevná výroba, desaťročie by sme si nemuseli kupovať žiadne oblečenieVčera 18:57High 5ive: Kafka z Haliče – Bruna Schulza skolila gestapácka guľka pred 80 rokmiVčera 18:49Newsfilter: Niečo je zle, keď je takmer polovici voličov dobrý Pellegrini  Včera 18:43Graf dňa: Slováci zatiaľ drahšie energie nepocítili a cenové stropy im zoberú motiváciu šetriťVčera 18:04Expert na nákupné správanie: Je lepšie mať širokú ponuku produktov ako úzku, ale pri tom sa to nesmie skončiťVčera 17:44Matovič znervóznil diplomatov náznakmi, že podrží Orbána. Postoj k zmrazeniu eurofondov Maďarsku je nejasnýVčera 17:22Štátny tajomník taiwanskej diplomacie: Nesmieme dopustiť, aby sa tragédia na Ukrajine zopakovalaVčera 17:16Firemný newsfilter: Maďarská matka Slovnaftu hrozí vláde medzinárodným sporom, nalomený AeroMobil a veľký agroobchod J&TVčera 17:05Kandelinka 363 a súmrak právneho štátu (udalosti týždňa)Včera 16:07Žije s HIV: Stačia jeden alebo dva lieky denne. Občas ma až zamrazí, ako málo ľudia o víruse vediaVčera 16:07Český týždeň: Nerudová zažíva raketový vzostup, jej kampaň však má aj slabinyVčera 15:54Zdvíham prostredníkVčera 15:50Rusko sa vidí vždy v prvej lige, aj keď tam nepatríVčera 15:34Bezbrehé marketingové vyvolávanie obmedzili, no ponuky cez telefón nezmiznú Včera 15:03MediaBrífing: Keď ľuďom na sociálnych sieťach skryjete toxický obsah, sami ho prestanú produkovaťVčera 14:38EÚ sa snažila, aby energie a voda boli dostupné pre všetkých. Mali by sme sa nad tým zamyslieť, hovorí sociologička KusáVčera 13:04Týždeň v európskej ekonomike: Komisia kritizuje Nemecko za príliš štedrú pomoc ekonomikeVčera 12:04Vývoj bojov (281. deň): Päť ponaučení aj pre slovenskú armádu z vojny na Ukrajine podľa britských analytikovVčera 11:26Tára vám v hlave otravný vnútorný hlas? Vitajte medzi ľuďmi, hovorí psychológVčera 11:14Slipknot s albumom The End, So Far hlásia nový začiatokVčera 11:11Prieskum Ipsosu: Najväčšiu dôveru má prezidentka Čaputová, podporuje ju aj väčšina voličov MatovičaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Pol slova k § 363, vo zvyšku nuda v Brne Včera 10:57Potratili alebo nemôžu otehotnieť. A každú chvíľu dostávajú otázky, kedy bude dieťaVčera 09:04Svetový newsfilter: NATO vie, že Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane. Čo sa dohodlo v BukureštiVčera 09:00V pandémii sa topánky opotrebovali menej, ľudia počas klimatickej zmeny niekedy vyčkávajú s výmenou, hovorí manažérka z CCC