Petr Pavel

Český prezident Petr Pavel je na oficiálnej návšteve Nemecka, prezident Frank-Walter Steinmeier ho na berlínskom zámku Bellevue privítal s vojenskými poctami. Neskôr sa Pavel stretne aj s kancelárom Olafom Scholzom. (idnes)

Ukrajina bude mať podľa českého prezidenta Petra Pavla len jeden pokus na zásadnú protiofenzívu. Ak zlyhá, bude nesmierne ťažké získať financie na ďalšie, vraví. Dôvodom sú aj blížiace sa americké prezidentské voľby, pre ktoré môže záujem Spojených štátov o Ukrajinu a výška ich pomoci klesnúť.

Už v prvom týždni po svojej inaugurácii rozhodoval Petr Pavel o spornom dôchodkovom zákone. Stál pritom pred nepríjemnou dilemou – buď sa postaviť proti Fialovej vláde, alebo riskovať, že hneď prvý zákon, ktorý podpíše, bude protiústavný.

Nový český prezident Petr Pavel zverejnil program na prvých 100 dní vo funkcii. Okrem iného chce navštíviť všetky susedné štáty, vydať sa na Ukrajinu a stretnúť sa s najvyššími predstaviteľmi EÚ a NATO.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel hovorili aj o tom, že nezradíme Ukrajinu, ako nás zradili v Mníchove, aj o obavách z orbánovskej cesty či o úradníckej vláde. Prečítajte si prepis celej diskusie.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Čaputová s Pavlom ukázali, že môže zvíťaziť istý monarchistický model, keď prezident určí aj pravidlá správania, všíma si sociológ Michal Vašečka. „V minulosti boli pre rôznych prezidentov, bohužiaľ, typické hlúpe žarty. Pre Václava Klausa a Miloša Zemana v Česku či Ivana Gašparoviča a Rudolfa Schustera na Slovensku. Prinieslo to veľa nešťastných príbehov.“

Video: Zuzana Čaputová a Petr Pavel si rozumeli aj na pódiu. Pozrite si záznam z prezidentskej debaty, ktorú organizovali český Deník N a slovenský Denník N.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel si rozumeli aj na pódiu. Tabery, Vašečka či Šimečka zhodnotili ich debatu v Bratislave. „Už si skoro nepamätám časy, keď som sa nemusel báť, že český prezident urazí susedov. Nachádzame sa vo výnimočnom okne dejín, keď sú si hlavy štátov názorovo aj ľudsky blízke. To je dobré nielen pre Česko a Slovensko, ale aj pre Európu a celý demokratický svet,“ vraví šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Časť útokov, ktorým prezidentka Čaputová čelí, podľa nej súvisí aj s tým, že je žena. „Som možno posledná, ktorá si to uvedomila,“ povedala s tým, že dlho nevnímala, že by mala tento aspekt zvážiť.

Foto N - Vladimír Šimíček

Petr Pavel povedal, že rozhodnutie, či Slovensko posunie svoje migy na Ukrajinu, je na slovenských poslancoch. „Je pekné niekomu radiť, že má darovať, čo mi nepatrí. No zaznamenal som vôľu Slovenska migy darovať. Bol by to obdivuhodný krok, ktorý by Ukrajine pomohol,“ povedal český prezident.

Petr Pavel povedal, že je úplne v našom záujme podporovať Ukrajinu dovtedy, dokedy si to oni vyhodnotia, ideálne do okamihu vytlačenia Ruska z ich územia a obnovenia pôvodných hraníc. „Ak by sme Ukrajine hovorili, že má Rusku postúpiť svoje územie, bolo by to to isté ako po Mníchovskej dohode. A to my robiť nebudeme,“ vyhlásil na prezidentskej debate.

Foto N - Vladimír Šimíček

Zuzana Čaputová a Petr Pavel plánujú spoločnú cestu na Ukrajinu počas apríla. „Hovoril som včera s prezidentom Zelenským, dohovorili sme sa na tom, že cesta by v závislosti od bezpečnosti mohla prebehnúť počas apríla. Zhodli sme sa s pani prezidentkou, že by sme išli spoločne. Taká cesta by mala nielen praktický, ale aj symbolický význam,“ povedal Pavel.

Prezidentka Čaputová má obavu, že by sa Slovensko mohlo vybrať cestou Viktora Orbána. „Niektoré vzorce či príklady politiky a prístupov sú, zdá sa, inšpiráciou pre populistických lídrov v Európe,“ povedala.

V SND sa začala prezidentská debata so Zuzanou Čaputovou a s českým prezidentom Petrom Pavlom. Obaja sa v úvode vrátili k návšteve slovenskej prezidentky v jeho volebnom štábe. Pavel to označil za mimoriadne príjemné prekvapenie. „Bola to atmosféra, ako keby prišla rocková hviezda,“ povedal.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Prezidentská debata so Zuzanou Čaputovou a s Petrom Pavlom v Bratislave. So slovenskou prezidentkou a s českým prezidentom hovoria šéfredaktori českého Deníka N a slovenského Denníka N Pavel Tomášek a Matúš Kostolný.

Presne o hodinu – o 18.00 – sa začína prezidentská debata so Zuzanou Čaputovou a s Petrom Pavlom, ktorú organizujú český Deník N a slovenský Denník N. So slovenskou prezidentkou a s českým prezidentom budú hovoriť šéfredaktori Pavel Tomášek a Matúš Kostolný. Prenos budete môcť sledovať naživo na našom Facebooku.

Rad pred začiatkom prezidentskej debaty v SND. Foto N - Vladimír Šimíček

Český prezidentský pár si uctil na bratislavskom Námestí SNP aj pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  

Foto N - Vladimír Šimíček

Český prezident Petr Pavel s manželkou si uctili pamiatku zavraždených Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pred barom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave.

Foto N - Vladimír Šimíček

Český prezident Petr Pavel v súčasnosti vníma V4 skôr ako konzultačné fórum, ktoré nemá ambície na detailnú koordináciu zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky. Priestor vidí v rozšírení spolupráce aj na baltské krajiny.

Zuzanu Čaputovú mrzí, že na Slovensku doteraz nie je úprava registrovaných partnerstiev, aká funguje napríklad v Česku. „Mali by sme mať všetci rovnaké práva a možnosti,“ povedal český prezident Petr Pavel.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel zvažujú spoločné zahraničné cesty a možnosti užšej spolupráce medzi Českom a Slovenskom vidia okrem iného v boji proti dezinformáciám.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Spoločný brífing Zuzany Čaputovej a Petra Pavla

Český prezident Petr Pavel začal dvojdňovú návštevu Slovenska, kam prišiel na svoju prvú zahraničnú cestu po nástupe do úradu. Pavla privítala Zuzana Čaputová, spoločne absolvovali prehliadku čestnej prezidentskej stráže.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Danglár: Generál upratuje

Petr Pavel deň po svojej inaugurácii vymenoval Petra Hladíka do funkcie ministra životného prostredia. Bývalý český prezident Miloš Zeman politika KDU-ČSL, ktorého navrhoval premiér Fiala, menovať odmietal. (deník n)

Petr Pavel povedal, že jeho cesta na Ukrajinu by sa mohla uskutočniť v apríli. Nový český prezident už pred časom avizoval, že by do Kyjiva chcel ísť spoločne so Zuzanou Čaputovou. (tasr)

Zuzana Čaputová zablahoželala novému českému prezidentovi Petrovi Pavlovi k jeho dnešnej inaugurácii. „Som rada, že na čele štátu, ktorý je Slovensku najbližší, je človek, s ktorým máme rovnaké hodnoty,“ uviedla slovenská prezidentka.

Miloš Zeman rozdeľoval spoločnosť a Česko vystavil skúške, či zostane parlamentnou demokraciou, vraví Petr Fiala. Český premiér uviedol, že sa teší na spoluprácu s novým prezidentom Petrom Pavlom, ktorý chce spoločnosť spájať.

Český prezident Petr Pavel vyvesil z balkóna Pražského hradu štandardu, ktorú v roku 2015 ukradli aktivisti zo skupiny Ztohoven a vymenili ju za červené trenírky. Označil to za symbol návratu hodnôt na Hrad. (deník n)

Foto - Deník N/Adam Hecl

Petr Pavel zložil slávnostný sľub a nahradil Miloša Zemana na poste českého prezidenta. V prejave povedal, že chce do vedenia krajiny vrátiť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, na ktoré sa podľa neho rezignovalo, a všetko sa meralo len úspechom.

Newly elected Czech President Petr Pavel, centre, swears in during his inauguration ceremony at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Thursday, March 9, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)

Zvolený český prezident Petr Pavel s manželkou Evou obedujú na Pražskom hrade s manželmi Zemanovcami. O 14.00 h sa začne vo Vladislavskej sále hradu slávnostná ceremónia. Kontroverzný Zemanov kancelár Vratislav Mynář medzitým oznámil svoju rezignáciu, nahradí ho Jana Vohralíková. (deník n)

Petr Pavel s manželkou Evou prichádzajú na Pražský hrad. Foto - Deník N/Adam Hecl

Česko bude mať opäť seriózneho prezidenta, napísali nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, podľa ktorých je Petr Pavel konzervatívny a otvorený diskusiám. S odchodom Miloša Zemana sa podľa nich v Česku končí éra, keď sa najmenej polovica ľudí za prezidenta hanbila. (sdz)

V tejto fáze vojny na Ukrajine je takmer nemožné hovoriť s ruským vedením, vraví Petr Pavel. Rusko musí podľa zvoleného českého prezidenta zmeniť svoj postoj, prejaviť ochotu rokovať a predložiť aspoň rámec mierového návrhu.

Český Deník N a slovenský Denník N organizujú prezidentskú debatu pri príležitosti prvej návštevy českého prezidenta na Slovensku. So Zuzanou Čaputovou a Petrom Pavlom budú v pondelok 13. marca hovoriť šéfredaktori Pavel Tomášek a Matúš Kostolný. Lístky sú už v predpredaji.

O týždeň v pondelok pricestuje na Slovensko novozvolený český prezident Petr Pavel, pozvala ho Zuzana Čaputová. Pavel tak pokračuje v tradícii svojich predchodcov, keď aj jeho prvá zahraničná cesta smeruje na Slovensko.

Putinov výklad udalostí na Ukrajine je odtrhnutý od reality, povedal zvolený český prezident Petr Pavel. V rozhovore pre CNN reagoval na Putinov dnešný prejav; vyzval tiež na opatrnosť ohľadom Číny a jej návrhov na mierové riešenie konfliktu.

Štátom a národom, ktoré nie sú vo vojne, sa ľahko hovorí o boji za princípy, pretože ich ľudia nezomierajú, hovorí Petr Pavel. Zvolený český prezident v rozhovore s Deníkom N opisuje, ako vníma budúcnosť vojny, kedy by sa malo začať rokovanie o ukrajinskom členstve v NATO a aké by mali byť budúce vzťahy s Ruskom.

Na Ukrajine treba počítať aj s variantmi, ktoré nie sú také pozitívne, vyhlásil novozvolený český prezident Petr Pavel. Podľa neho to však neznamená, že Západ by vopred vnímal možnosť „nie úplného víťazstva“, je však dobré byť na to pripravený.

Zvolený český prezident Petr Pavel sa na konferencii v Mníchove zišiel s francúzskym prezidentom Macronom. Na schôdzke medzi štyrmi očami sa Macron zmienil aj o Pavlovej misii, pri ktorej oslobodil francúzskych vojakov zo základne Karin počas misie UNPROFOR. (deník n)

Novozvolený český prezident Petr Pavel pozval Miloša Zemana na svoju marcovú inauguráciu. Pavel a Zeman sa stretli prvý raz od volieb, rozprávali sa približne hodinu a spoločne prebrali aj výsledky volieb. Podľa Zemana si Andrej Babiš prehru vo voľbách do istej miery zapríčinil sám.

Petr Pavel. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Politický marketér Martin Burgr si nemyslí, že parlamentné voľby na Slovensku budú mať jednu tému. „Vzhľadom na roztrieštenosť straníckeho systému bude každý kampaňovať proti niekomu, kto je jeho súper a má podobných voličov. A môže na to používať mobilizáciu cez úplne iného nepriateľa. Neočakával by som jednu tému, chaos tém a konfliktov zostane až do volieb.“

Podpredseda Babišovho hnutia ANO Ivo Vondrák skončil vo funkcii. Moravskoslezský hejtman patril ku kritikom Babišovej kandidatúry na českého prezidenta a otvorene podporil Petra Pavla. Už predtým mal výhrady k smerovaniu strany. (deník n, čtk)

Petr Pavel sa veľmi nerád opakuje, vraví jeho hovorkyňa Markéta Řeháková. V rozhovore opisuje, ako Pavla počas kampane presviedčali, že má reagovať aj na otázky, ktoré už predtým zodpovedal. Oceňuje aj to, že nie je chaotik ani mikromanažér.

Prezidentský kandidát fyzicky nemôže schvaľovať každý status, ktorý sa na jeho profiloch objaví, vraví marketér Martin Burgr. „V závere kampane Petra Pavla sme postovali okolo 37 výstupov denne, čo sa ešte násobilo všetkými sociálnymi sieťami s rôznymi variáciami. Keď spolupráca trvá nejaký čas, tak sa už vybuduje dôvera a výstupy na sociálne siete sa robia na základe toho, čo kandidát už niekde povedal.“

Babišov štýl kampane by na Slovensku asi fungoval lepšie, vraví Martin Burgr, politický marketér z tímu Petra Pavla. „Postoj k Rusku je v časti populácie omnoho pozitívnejší než v Česku. V českej kampani sa dvaja kandidáti vzájomne obviňovali, kto je proruský, ale v negatívnom zmysle. Ja sa obávam, že na Slovensku by sa tým niektorí chválili,“ povedal v rozhovore.

Hovorkyňu Petra Pavla po emotívnej tlačovke obviňovali z nedostatku profesionality, novozvolený prezident však Markétu Řehákovú nenechal odísť a vyjadril jej podporu ešte predtým, ako stihla ponúknuť svoju funkciu. V rozhovore opisuje aj to, ako sa k práci s Pavlom dostala a prečo ju láka práca v NATO.

Markéta Řeháková. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Neviem si predstaviť, že by som sa mal usilovať o návštevu Číny, hovorí budúci český prezident Petr Pavel. „Prečo by sme mali predstierať, že Čína je priateľská veľmoc, s ktorou sa v zásadných otázkach zhodneme, keď vieme, že to tak v mnohých veciach nie je?“ pýta sa v rozhovore. Kritika zo strany Pekingu po zvolení ho neprekvapila.

Nechcem byť ako slon v porceláne, telefonát na Taiwan som konzultoval, hovorí Petr Pavel. „Ešte pred telefonátom s taiwanskou prezidentkou som hovoril s ministrom zahraničia, aká je presne pozícia Česka. Aby som nešliapol vedľa,“ tvrdí zvolený český prezident. Dodáva, že Taiwan je pre Česko významnejší obchodný partner než Čína.

Ísť so Zuzanou Čaputovou na Ukrajinu napadlo nám obom, tvrdí zvolený český prezident Petr Pavel. „Bolo to ako istá forma telepatie,“ hovorí v rozhovore. Opisuje, čo ho po voľbách prekvapilo zo strany Miloša Zemana a o čom sa rozprával s Volodymyrom Zelenským.

Petr Pavel. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Petr Pavel povedal, že jediným obmedzením zbrojných dodávok Ukrajine by mali byť jadrové zbrane. Zároveň zvolený český prezident vyjadril presvedčenie, že ukrajinská armáda môže ruské invázne sily poraziť. (bloomberg)

Nové na Dennikn.sk

14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covid 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkám 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politiky 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanie 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali ceny 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľ 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umenia 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s Guardiolom 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expert 07:59Zákony proti ľuďom 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokáže 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility 00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAVčera 19:43Graf dňa: Euro sa otriaslo z problémov bánk a podľa analytikov ešte porastieVčera 19:07Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieVčera 19:03Schválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuVčera 18:52Najväčšia kryptoburza Binance čelí v USA žalobe, hrozia jej pokuty a v zámorí aj zákaz činnostiVčera 18:09Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariVčera 18:01O regulované ceny elektriny a plynu sa dá požiadať už len do piatka. Komu sa to oplatí?Včera 17:11Autor knihy o Zelenskom: Nebol pripravený na funkciu prezidenta, teraz si počína výborneVčera 16:58Smer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyVčera 16:57Shooty: Neodbytná návštevaVčera 16:56Británia, Dánsko aj Chorvátsko majú definíciu znásilnenia postavenú na súhlase. Prečo ju potrebujeme aj u násVčera 16:39Skutočným problémom je nedostatok sestier a bude sa to iba zhoršovať, hovoria analytici (+ podcast)Včera 16:30Vojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVčera 16:19Obvinený advokát sa priznal, že bol na mieste činu, polícia má analýzu mobilov. Otázky a odpovede o vražde Daniela TupéhoVčera 16:16Ruské kybernetické spoločnosti: rast navzdory sankciámVčera 15:07Na Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania Imreczeho