Česko dodávalo Ukrajine zbrane od prvých dní vojny, ktorá aj vďaka nim dokázala ubrániť Kyjiv. Respekt v reportáži opisuje, ako si českí úradníci zriadili kancelárie na ukrajinskom veľvyslanectve a ako získali informačný náskok v porovnaní so západnými krajinami.

Českú iniciatívu, ktorá zháňa muníciu pre Ukrajinu, vyprovokoval článok v ruskej štátnej agentúre. Vtedajší námestník ministerky obrany Tomáš Kopečný v reportáži opisuje, ako sa smial na vymyslenom zozname zbraní, ktoré Česko údajne dodalo Ukrajine. To ho inšpirovalo zistiť, aké zbrane sa dajú zohnať naozaj.

Tomáš Kopečný. Foto - Respekt/Milan Jaroš

Ako sa zrodil nečakaný plán nájsť vo svete muníciu pre Ukrajinu: keď prezident Pavel v Mníchove prekvapil slovami o 800-tisíc nábojoch, českí úradníci už v afrických a ázijských krajinách rokovali o tom, ako by ich mohli odkúpiť. Využili na to kontakty z čias socializmu a dokázali plán utajiť aj pred Ruskom, ktoré by ich mohlo preplatiť či vydierať.

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

Česko už identifikovalo viac ako milión kusov delostreleckej munície v krajinách mimo EÚ, ktoré by sa dali kúpiť pre Ukrajinu. Po samite iniciatívy Trojmoria vo Vilniuse to povedal prezident Petr Pavel. Predtým hovoril o 800-tisíc kusoch.

Český prezident Petr Pavel dnes vycestuje na návštevu Rwandy a pripomenie si tam 30. výročie genocídy, pri ktorej zomrelo vyše 800-tisíc ľudí. Stretne sa aj s prezidentom Paulom Kagamem a Čechmi pôsobiacimi v krajine.

Čokoľvek dnes počujeme o česko-slovenských vzťahoch, treba to brať s veľkou rezervou, povedal český prezident Petr Pavel počas návštevy prezidentky Zuzany Čaputovej v Prahe. „Nemôže ich zmeniť to, že máme na jednu, hoci zásadnú vec rozdielny názor,“ povedal o postojoch voči Ukrajine.

Zuzana Čaputová v pondelok navštívi Prahu, stretne sa s prezidentom Petrom Pavlom aj premiérom Petrom Fialom. Zúčastní sa aj slávnostnej premiéry filmu Tady Havel, slyšíte mě?, ktorý sleduje život bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Český prezident Petr Pavel udelil Billovi Clintonovi štátne vyznamenanie za zásluhy o rozvoj demokracie a stability v strednej a vo východnej Európe. Americký exprezident prišiel do Prahy pri príležitosti 25. výročia vstupu Česka v NATO.

Foto Deník N - Gabriel Kuchta

Na Pražskom hrade sa koná bezpečnostná konferencia pripomínajúca 25 rokov od vstupu Česka do NATO. Okrem prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialu na nej vystúpia aj americký exprezident Bill Clinton či bývalý šéf NATO George Robertson.

Český prezident Petr Pavel v utorok udelí vyznamenanie Billovi Clintonovi. Americký exprezident sa v Prahe zúčastní bezpečnostnej konferencie, ktorá pripomenie 25 rokov od vstupu Česka do NATO.

V rámci českej iniciatívy už boli nazhromaždené financie na nákup 800-tisíc kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo Európy. Do iniciatívy sa zapojilo 18 krajín, munícia by mohla prísť na Ukrajinu v nasledujúcich týždňoch, povedal český prezident Petr Pavel.

Je čas, aby európske krajiny zvážili všetky dostupné možnosti ďalších foriem pomoci Ukrajine a neodmietali a priori akúkoľvek prítomnosť na mieste. Povedal to český prezident Petr Pavel po rokovaní s Emmanuelom Macronom. Zdôraznil však, že by išlo o formy asistencie, nie o bojové jednotky.

Česká republika vedie v Európe iniciatívu, ktorá sa usiluje zhromaždiť 1,5 miliardy dolárov na muníciu pre Ukrajinu, píše Financial Times.

Česko našlo v zahraničí zdroje na státisíce kusov delostreleckej munície, ktoré by mohlo Ukrajine dodať v priebehu týždňov. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii to vyhlásil český prezident Petr Pavel. Podmienkou je, že sa podarí s partnermi v USA, Nemecku, vo Švédsku alebo ďalších krajinách zabezpečiť financovanie.

Situáciu v Pásme Gazy je potrebné riešiť s konkrétnym cieľom, ktorým musí byť forma štátnosti pre Palestínčanov, povedal český prezident Petr Pavel v Katare, kde zakončil svoju trojdňovú návštevu na Blízkom východe.

Civilisti na oboch stranách majú rovnaké právo byť chránení, vyhlásil český prezident Petr Pavel v Izraeli. Dodal, že Česko je voči Izraelu solidárne a uznáva jeho právo bojovať proti terorizmu, zároveň ho však znepokojuje nedostatočný prístup Palestínčanov k humanitárnej pomoci v Pásme Gazy.

Český prezident Petr Pavel sa chystá na návštevu Izraela a Kataru. Stretne sa s izraelským premiérom Netanjahuom, prezidentom Herzogom či katarským emirom bin Hamadom Sáním, ale aj s rodinami rukojemníkov. Termín cesty zatiaľ nie je známy. (deník n, čtk)

Spoločnosť musí po tragickej streľbe v Prahe prekonať strach, nemôže si nechať vziať radosť zo života a nádej na lepšie časy, povedal vo svojom novoročnom prejave český prezident Petr Pavel. „Musíme analyzovať, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Môžeme zlepšiť zákony, kontroly a opatrenia, ale nemôžeme sa pre strach vzdávať slobody.“

Po rokoch by sa mali začať robiť konkrétne kroky na prijatie eura, povedal v novoročnom prejave český prezident Petr Pavel. „Napriek nekončiacej sa diskusii o výhodách a nevýhodách eura pre krajinu s otvorenou a exportnou ekonomikou, ležiacu v strede Európy, je spoločná mena logickou budúcnosťou,“ povedal.

Petr Pavel. Foto - TASR

Putin čaká s rokovaním o Ukrajine na Trumpa, tvrdí český prezident Petr Pavel. Podľa neho ruský prezident dúfa, že bude rokovať o budúcnosti vojny bez účasti akéhokoľvek európskeho štátu aj samotnej Ukrajiny. (euractiv)

Rusko je v súčasnosti najvýznamnejšou hrozbou pre európsku bezpečnosť, povedal český prezident Petr Pavel pri prednáške na škole NATO Defense College v Ríme. Putinov režim podľa neho otvorene deklaruje, že proti kolektívnemu Západu bojuje.

Ak Západ poľaví v podpore Ukrajiny, môže byť budúci rok pre Rusko ešte priaznivejší, varoval český prezident Petr Pavel. Víťazstvo Ruska na Ukrajine by podľa neho mohlo mať pre Západ nepríjemné dôsledky.

Fico popiera, že sa za neho u českého prezidenta Pavla prihovárala Čaputová, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Vzťahy medzi Pavlom a Ficom nie sú ani zďaleka srdečné. Zároveň však platí, že Slovensko a Česko majú historicky príliš blízke vzťahy na to, aby niekto z politikov riskoval zásadnú roztržku. No v diplomacii existujú nástroje, ktorými sa dá naznačiť, že nie je všetko ideálne.“

Foto - AP/TASR

Premiér Robert Fico sa v Prahe stretol s českým prezidentom Petrom Pavlom. „Dobré vzťahy medzi našimi krajinami sú absolútnou prioritou a predvolebná rétorika už nemôže vstupovať do súčasnej spolupráce,“ uviedol Pavel.

Robert Fico a Petr Pavel. Foto - TASR

Premiér Robert Fico v piatok pôjde do Prahy na prvú oficiálnu zahraničnú návštevu po nástupe do funkcie. Stretne sa s prezidentom Pavlom, premiérom Fialom aj predsedom senátu a predsedníčkou snemovne. (tasr)

Prezidentka Zuzana Čaputová prišla na Pražský hrad, kde ju privítal prezident Petr Pavel. V Slovenskom inštitúte sa neskôr stretne s krajanmi, na Národní tříde si uctí pamiatku Nežnej revolúcie a večer bude diskutovať so študentmi Karlovej univerzity. (deník n)

Petr Pavel a Zuzana Čaputová na Pražskom hrade. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek

Český prezident Petr Pavel udelil Milanovi Rastislavovi Štefánikovi najvyššie štátne vyznamenanie. Pavel udeľoval vyznamenania prvýkrát od svojho nástupu do funkcie a ocenil 62 osobností vrátane speváčky Marty Kubišovej, herca Jiřího Bartošku, bývalého predsedu vlády Petra Pitharta či exšéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. (deník n, tasr)

Novým hovorcom českého prezidenta Petra Pavla je bývalý novinár a diplomat Vít Kolář. Nahradí Markétu Řehákovú, ktorá s Pavlom spolupracovala už počas kampane.

Budúcoročné eurovoľby budú príležitosťou aj výzvou pre demokraciu, povedal český prezident Petr Pavel v prejave v Európskom parlamente. Ostro odsúdil ruskú agresiu proti Ukrajine a vyzdvihol európsku pomoc Kyjivu.

Európska únia by sa mala rozšíriť v záujme svojej bezpečnosti, povedal český prezident Petr Pavel. Ukrajina, ale aj štáty západného Balkánu nesmú byť ponechané napospas „geopolitickým manipuláciám“, dodal v prejave na College of Europe v belgických Bruggách.

Vôľu občanov treba rešpektovať, povedal český prezident Petr Pavel. Podľa neho je záujme Česka udržať si so Slovenskom nadštandardné vzťahy.

V Česku si mysleli, že Ficova éra sa skončila, ale dnes mnohí varujú pred jeho návratom. Podľa prezidenta Petra Pavla by jeho návrat k moci mohol zhoršiť česko-slovenské vzťahy. Roberta Fica podporili exprezidenti Václav Klaus aj Miloš Zeman, ktorých spájajú dlhoročné sympatie k Rusku.

Žiadny štát nemôže zastávať v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom neutrálne postavenie, vyhlásil český prezident Petr Pavel v prejave na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Zopakoval, že Rusko musí z Ukrajiny stiahnuť všetky svoje jednotky a predstavitelia Kremľa sa musia postaviť pred súd.

Podmienky mieru si musí Ukrajina určiť sama, vyhlásil v OSN český prezident Petr Pavel. Podľa neho nesmú byť založené na nespravodlivom kompromise a jeho podobu nemôže diktovať Rusko ako agresor. Pavel kritizoval aj čínske manévre blízko Taiwanu.

Slováci dôverujú zo svetových lídrov najviac českému prezidentovi Petrovi Pavlovi. Podľa prieskumu Focusu pre Markízu mu verí 38 % opýtaných, hneď za ním nasleduje s 36 % Viktor Orbán, ktorý nedávno označil Slovensko za odtrhnuté územie.

Český prezident Petr Pavel aj napriek výhradám podpísal vládnu dôchodkovú novelu, ktorá okrem iného sprísňuje pravidlá predčasných dôchodkov a upravuje riadne januárové valorizácie penzií.

Český prezident Petr Pavel nepodpísal penzijnú novelu a zvažuje, že ju bude vetovať; od 1. septembra tak určite platiť nebude. O svojom postupe bude verejnosť informovať v piatok, jeho hovorkyňa potvrdila, že k zákonu má výhrady.

Český prezident Petr Pavel išiel na motorke bez prilby, ktorá je v Česku povinná. Dopravný priestupok natočili na video. Pavel sa za to ospravedlnil a dodal, že to bola z jeho strany hlúposť. Tvrdí, že išiel dohustiť pneumatiky na blízku čerpaciu stanicu.

Dohoda medzi Českom a Spojenými štátmi v oblasti obrany podľa českého prezidenta Petra Pavla neohrozuje bezpečnosť krajiny, ani neobmedzuje jeho suverenitu, ale, naopak, posilňuje jeho obranyschopnosť. Povedal to pri jej podpise.

Petr Pavel od nástupu do funkcie povolil celkovo 14 Čechom, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine. Bez súhlasu prezidenta je v Česku účasť v zahraničných légiách trestná. Pavlov predchodca Miloš Zeman takýchto súhlasov udelil 132. (tasr)

Český prezident Petr Pavel ratifikoval zmluvu o obrannej spolupráci medzi Českou republikou a USA, čím nadobudla platnosť. Už predtým ju v oboch komorách parlamentu podporila väčšina poslancov a senátorov, jej prijatie však sprevádzali viaceré protesty. (tasr, deník n)

Ukrajina dostala viac, než mohla čakať, vyhlásil český prezident Petr Pavel po skončení samitu NATO v Litve. Pripomenul, že Ukrajina dostala uistenie, že v okamihu, keď budú naplnené podmienky a dôjde k politickému rozhodnutiu, stane sa členom NATO. Dostala tiež materiálne, finančné aj bezpečnostné záruky.

Český prezident Petr Pavel nepovažuje za nevyhnutné presunúť jadrové zbrane NATO bližšie k ruským hraniciam ako odpoveď na ohlásené rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku. Vyhlásil to na samite NATO v Litve.

Česko sa bude významne podieľať na rozširovaní útvaru NATO na Slovensku, vyhlásil český prezident Petr Pavel. Česko bude mať na Slovensku jeden zmiešaný prápor a na chode útvaru sa bude podieľať aj podstatnou časťou štábu a podporných jednotiek.

Ukrajina bude zrejme musieť vyjednávať s Ruskom na základe úspechov dosiahnutých do konca tohto roka, povedal český prezident Petr Pavel na samite NATO vo Vilniuse. Podľa neho treba realisticky vnímať, že okno príležitostí pre ukrajinské územné zisky sa do konca roka viac-menej uzavrie.

Rusko zďaleka nie je také silné, ako sa nás snažilo presvedčiť, vyhlásil český prezident Petr Pavel po rokovaniach s Volodymyrom Zelenským v Prahe. Ukrajinský prezident sa poďakoval Česku za pomoc a vyjadril nádej, že počas blížiaceho sa samitu NATO dostane Ukrajina pozvánku do Aliancie.

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto N - Gabriel Kuchta

Zelenského návšteva v Česku bude trvať dva dni, oznámila česká prezidentská kancelária s tým, že má byť „vyjadrením ocenenia podpory, ktorú Česko poskytuje Ukrajine od začiatku ruskej agresie“.

Volodymyr Zelenskyj už prišiel na Pražský hrad, privítal ho český prezident Petr Pavel. Nasledovať bude súkromné rokovanie hláv štátov a aj spoločné pracovné rokovanie s delegáciami. Plánovaná je i spoločná tlačová konferencia prezidentov okolo 21.45 h. (deník n)

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

V utorok premiér Ľudovít Ódor odcestuje na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu – do Česka. V Prahe sa stretne s prezidentom Petrom Pavlom aj predsedom vlády Petrom Fialom, s ktorým bude hovoriť o energetickej a obrannej spolupráci aj o situácii na Ukrajine.

Video: Prezident musí viesť a nie sa vliecť. A ja sa nechcem vliecť, povedala Zuzana Čaputová na diskusii s Petrom Pavlom pri vile Tugendhat.

Nové na Dennikn.sk

06:47Ráno s NHL: Rangers majú najväčšiu šancu na Stanley Cup, aj keď odišli hviezdy. Generálny manažér našiel skvelú náhradu za HalákaVčera 21:28Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTokVčera 13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovniVčera 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážimeVčera 11:57Všetko je inakVčera 11:43Ekonóm Guntram Wolff: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? To už by bola katastrofaVčera 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievaťVčera 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádomVčera 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé detiVčera 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idiotiVčera 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v Spišskej19.04 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)19.04 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrola19.04 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom Moskve19.04 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobreží19.04 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlom19.04 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla inflácia19.04 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste19.04 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničím19.04 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželom19.04 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil19.04 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?19.04 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotik19.04 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanie19.04 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočet19.04 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešia19.04 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinár19.04 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)19.04 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanik19.04 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovuje