Bratislavské nemocnice

Novému riaditeľovi Nemocnice sv. Michala Ladislavovi Kuželovi neprekáža, že politici Smeru spochybňovali očkovanie a rúška. „Ja som to neriešil,“ hovorí gastroenterológ v rozhovore a vysvetľuje aj svoje vzťahy s vládnymi politikmi.

Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Ladislav Kužela bol nedávno v relácii Igora Bukovského, ktorý spochybňoval očkovanie proti covidu. „Neriešim jeho vyjadrenia o covide, lebo som sa s ním o tom nerozprával a ani sa nebudem. Pre mňa je dôležité, čo človek urobil, a pre mňa začal vzdelávať Slovákov o výžive.“

Kaliňák mi prišiel zagratulovať na svadbu, vraví nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala v Bratislave Ladislav Kužela. „Momentálne je skôr otázka, s kým sa nepoznám,“ hovorí na otázku, s kým z vlády sa pozná.

Ladislav Kužela (vpravo) s Matúšom Šutajom Eštokom. Foto - ministerstvo vnútra

Opoziční poslanci požiadali o zvolanie mimoriadneho výboru pre zdravotníctvo v súvislosti s podozreniami z nezákonného zaradenia dvoch nemocníc do siete nemocníc. Ide o nemocnicu Penty na Boroch a kardiocentra v Košiciach, ktoré patrí pod Agel.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková chce, aby vláda rozhodla aspoň o tom, kde bude nemocnica Rázsochy v Bratislave stáť. V programe vlády sa píše iba to, že vláda o tejto nemocnici „prijme rozhodnutie“. Dolinková vysvetľuje, že vláda za štyri roky Rázsochy nepostaví, ale chce minimálne rozhodnúť o jej budúcnosti.

Vláda nesľubuje žiadne nové nemocnice a ani to, že začne v Bratislave stavať nemocnicu Rázsochy. V pracovnej verzii programového vyhlásenia rezort zdravotníctva iba neurčito tvrdí, že medzi priority patrí „prijatie rozhodnutia“ o tejto nemocnici. Nie je jasné ani to, aké plány má vláda s optimalizáciou siete nemocníc.

Nový riaditeľ Nemocnice Bory Peter Lednický má za úlohu, aby sa nemocnica stala súčasťou siete. V rozhovore vysvetľuje, že to znamená, že pacientov budú do nej prevážať aj z Trebišova či Michaloviec.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na nového ministra zdravotníctva budú čakať nielen nahnevaní zdravotníci, frustrovaní pacienti a rozpadajúce sa nemocnice v dlhoch, ale aj dôležité dokumenty a zákony, ktoré bude musieť do konca roka schváliť.

Prečo zdravotníctvo nie je témou kampane, keď kolabuje? Pripravili sme päť vecí, ktoré treba rýchlo vyriešiť. Nový minister bude musieť presadiť zmeny v nemocniciach a rýchlo bude potrebovať dohodnúť v rozpočte viac peňazí.

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove oddnes spustila registráciu na pôrody. Na jeden týždeň zaregistrujú vždy 40 žien podľa stanoveného termínu pôrodu.

Nemocnica v Malackách bude poskytovať urgentnú zdravotnú starostlivosť do 4. septembra. Urgent v Malackách mal pre nedostatok personálu pôvodne skončiť už 31. mája, od septembra bude oblasť Záhoria spadať pod nemocnicu Bory.

Boris Kollár hovorí, že jediné správne riešenie pri nemocniciach v Bratislave je odkúpenie Borov od Penty. Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku to nie je reálne; tvrdí, že štát by mal ukázať, že dokáže postaviť veľkú nemocnicu.

Väčšina lekárov prišla do nemocnice Penty v bratislavských Boroch zo zariadení v iných mestách. Preto chce nemocnica a ministerstvo riešiť, odkiaľ lekári do Borov prešli a aká starostlivosť sa tam presunie.

Do konca júla má štátna VšZP zmapovať, aký bude záujem žien o pôrody v novej nemocnici Penty v bratislavských Boroch. Zámerom je zistiť, aké finančné prostriedky má poisťovňa vyčleniť, ak by s nemocnicou podpísala zmluvu.

Rázsochy zaplatili za to, že sa nevieme rozhýbať, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Príbeh Rázsoch, ale aj Martina ukazuje, ako nevieme využívať európske peniaze, ako sa utápame v byrokracii, v sporoch, akí sme neefektívni, ako nám cez prsty utekajú nielen financie, ale aj nádej ľudí, že sa niečo zlepší, že budú mať kvalitné nemocnice či dobré diaľnice.“

Vláda v piatok predstaví zástupcom politických strán plán B v súvislosti s výstavbou nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine, uviedla vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková. Minister zdravotníctva Michal Palkovič odhaduje meškanie nemocnice na Rázsochách na približne štyri až šesť mesiacov.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že obyvatelia Malaciek a okolia nezostanú bez urgentnej starostlivosti a v prípade potreby si môžu privolať záchranku alebo sa obrátiť na urgentné príjmy v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Reaguje tak na koniec urgentu v Malackách.

Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Bratislave a okolí nemôže poskytovať jedna nemocnica, uviedla Univerzitná nemocnica Bratislava. Reagovala tak na avizované skončenie fungovania urgentného príjmu v Malackách.

Slovensko zrejme nepostaví nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy, odhaduje nová vicepremiérka Lívia Vašáková. Istá podľa nej nie je ani výstavba novej nemocnice pri Martine; pri nemocniciach majú aj plán B a C, vraví v rozhovore.

Univerzitná nemocnica Bratislava nateraz neplánuje zavedenie bezplatného parkovania pred svojimi nemocnicami, obáva sa totiž zneužívania ľuďmi, ktorí nie sú pacientmi nemocníc. Nemocnici sa tento mesiac končí zmluva na zabezpečenie parkovania so súkromnou spoločnosťou, od júna tak budú parkovacie miesta v jej gescii.

Od júna otvára nová pôrodnica Penty na Boroch. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa s ňou nedohodla, no jej klientky tu môžu rodiť bezplatne. Pôrod je akútna starostlivosť a od klientok VšZP nebudú žiadať poplatky. Platbu si budú pýtať priamo od poisťovne, ktorá má najviac poistencov na Slovensku.

Rázsochy stíhame postaviť z Plánu obnovy, tvrdí poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger. Povedal to na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo o pláne obnovy pre zdravotníctvo.

Nemocnica Rázsochy sa podľa poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej nedá stihnúť v termínoch, ku ktorým štát zaväzuje Plán obnovy. SaS navrhuje, aby sa Rázsochy z Plánu obnovy nestavali a tieto peniaze sa použili na regionálne nemocnice.

Premiér Heger nevie, čo robí minister Heger, píše Filip Obradovič v Newsfiltri. „Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Eduard Heger, presviedča, že projekt Rázsochy ešte žije. Poverený predseda vlády Eduard Heger upokojuje, že sa nič nedeje a nejde o chaos. Je zrejmé, že nehovorí pravdu.“

Shooty: Rázsochy

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri naše pôrodnice, hovorí riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať,“ hovorí Mayer.

To, ako vyzerá univerzitná nemocnica, je len zrkadlom toho, ako bolo financované zdravotníctvo, hovorí Alexander Mayer, riaditeľ najväčšej bratislavskej nemocnice. „Uvedomujem si, že tu bol 30 rokov finančný deficit, a odzrkadľuje to aj stav budov, v ktorých poskytujeme starostlivosť,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

To, ako vyzerá Univerzitná nemocnica, je len zrkadlom toho, ako bolo financované zdravotníctvo, vraví v rozhovore Alexander Mayer, riaditeľ najväčšej bratislavskej nemocnice. „Uvedomujem si, že tu bol 30 rokov finančný deficit, a odzrkadľuje to aj stav budov, v ktorých poskytujeme starostlivosť.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísala zmluvu s novou nemocnicou Penty na bratislavských Boroch. Poistenci najväčšej poisťovne budú mať starostlivosť v tejto nemocnici bezplatne.

Situácia s personálom v bratislavskej Univerzitnej nemocnici je aktuálne stabilizovaná. Nemocnica to uviedla v reakcii na otázku, či sa zvyšuje počet výpovedí v súvislosti so spúšťaním novej nemocnice Bory.

Ministerstvo zdravotníctva považuje plnenie plánu obnovy za úspešné. „Z 23 plánovaných výziev a vyzvaní už rezort zdravotníctva vyhlásil a rozbehol 18, čo predstavuje 80 percent zo všetkých naplánovaných aktivít v gescii ministerstva zdravotníctva,“ tvrdí.

Nemocnica na Rázsochách mešká, projekt v Martine ide podľa plánu. Ktoré ďalšie nemocnice dostanú peniaze z plánu obnovy, ešte nie je jasné. Ministerstvo dva mesiace hodnotí projekty nemocníc. Výsledky by tak podľa nich mohli byť do dvoch týždňov.

V čom bude iné fungovanie sestier v novej nemocnici Penty na bratislavských Boroch? „Liek pripraví robot, dokumentáciu nebudú vypisovať ručne,“ hovorí riaditeľka pre ošetrovateľstvo Alena Kendrick.

Sestry sú stále považované za asistentky, hovorí Alena Kendrick, ktorá vedie ošetrovateľský tím v novej nemocnici Penty na bratislavských Boroch. „Sestrám často nie je umožnené, aby autonómne rozhodovali. Majú na to vzdelanie, ale doktori ich to nenechávajú robiť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Rázsochy budú, ubezpečuje poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík. „Musí sa to podariť. Ako štát nie sme v štádiu pochybovania o tom, či ideme stavať nemocnice. Veď nám padajú na hlavu, je v nich azbest. Musíme ich stavať, o tom už nemôže byť diskusia,“ vraví v rozhovore.

V pracovnej skupine, ktorá rieši Rázsochy, je aj bývalá ministerka Andrea Kalavská. „Patril som medzi ľudí, ktorí povedali, aby sme ju zapojili. Ona položila základ pre Rázsochy. Jej osoba je politickým, ale aj odborným garantom z lekárskej obce,“ povedal poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík.

Rázsochy nebudú mať 650 lôžok, ale vyše 800, potvrdil poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík. Ministerstvo tak sedem mesiacov po tom, čo vláda rozhodla, že z plánu obnovy sa postavia Rázsochy, uzavrelo počet lôžok.

Foto N - Tomáš Hrivňák

V banke si užívam aj obed posediačky s kolegami, to je niečo, čo v nemocnici nemáme, hovorí finančná analytička a pôrodná asistentka Andrea Kožíková. V Tatra banke aj v nemocnici pracuje na čiastočný úväzok. „Práca v banke s číslami ma baví, ale chýbalo mi robiť niečo, čo má možno iný zmysel.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovenské pôrodníctvo za českým výrazne zaostáva, hovorí prednosta ružinovskej pôrodnice Jozef Záhumenský. „Keď som prišiel na Slovensko, rozdiel medzi nami a Českom bol asi 15 rokov. My sme sa nikam nepohli a oni nám zase o ďalších päť rokov utiekli. Rozdiel je obrovský a je to preto, lebo v Česku je obrovský záujem štátu o pôrodníctvo.“

Bratislavské pôrodnice znížili počas leta počet miest. Niekedy sa tak stane, že žena nerodí v pôrodnici, ktorú si vybrala, ale kde je miesto. „Snažíme sa, robíme, čo môžeme. Ale áno, právo na výber zdravotníckeho zariadenia je tým, samozrejme, narušené,“ hovorí prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský.

Oddelenia v slovenských nemocniciach a kliniky si dnes nemôžu veľmi vyberať, kto bude u nich pracovať, vraví pôrodník Jozef Záhumenský. „Ráno príde primárka novorodeneckého oddelenia s tým, že sestry sú už také unavené, že chcú dať výpoveď. Nemôžem im povedať, aby sa správali k ženám inak – skôr ich idem prosiť, aby od nás neodchádzali.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Prvý pacient by mohol byť v novej nemocnici na bratislavských Rázsochách ošetrený na prelome rokov 2028 a 2029. V rozhovore to uviedla Jana Kišková, ktorá má na ministerstve zdravotníctva stavbu nemocnice na starosti.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na projekt nemocnice na Rázsochách za 16,7 milióna eur so skupinou dodávateľov Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Zahŕňa programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a projektovú dokumentáciu vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva na prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave ubudlo od začiatku pandémie na jej troch gynekologicko-pôrodníckych klinikách viac ako 70 lôžok. Dôvodom je chýbajúci personál. Pre nedostatok lôžok niektoré ženy môžu presunúť do inej pôrodnice.

V bratislavskej nemocnici v Ružinove v lete nebude fungovať polovica operačných sál. Chýba personál, najmä sestry. Operácie redukujú aj v iných nemocniciach. Na výmenu bedrového či kolenného kĺbu sa pritom už dnes čaká rok a pol až dva.

Penta so štátom nerokuje o predaji nemocnice Bory, po dokončení ju chce aj prevádzkovať. Nemocnica má 400 lôžok a bude hotová budúci rok. O jej odkúpení vo štvrtok hovoril Boris Kollár.

Univerzitná nemocnica v bratislavskom Ružinove spustila nový vyvýšený heliport. „Moderný heliport zabezpečí, že každý pacient, ktorý bude potrebovať akútnu pomoc, sa k nej dostane rýchlejšie,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Kúsok od Rázsoch je už takmer hotová nová 400-lôžková nemocnica za 240 miliónov eur, ktorú stavia Penta. Kým skupina už rokuje o možných zmluvách s poisťovňami, štát o nemocnici na Rázsochách definitívne nerozhodol.

Ako vyzerá prvá veľká nemocnica v Bratislave postavená od roku 1989: v izbách látkové závesy, presklené dvere a operačná sála veľká ako trojizbový byt. Boli sme sa pozrieť na stavbe nemocnice Bory, ktorú chce skupina Penta otvoriť už o rok.

Foto N - Vladimír Šimíček

V hre je, že Rázsochy budú stáť, aj to, že stáť nebudú, hovorí Vladimír Lengvarský. Minister zdravotníctva sa bol pozrieť na nemocnicu Penty v bratislavskej časti Bory. Neďaleko by mala stáť štátna nemocnica na Rázsochách, tá je však pri výstavbe výrazne pozadu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im08.12 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka08.12 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner08.12 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách08.12 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané08.12 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať