Bratislavské nemocnice

Situácia s personálom v bratislavskej Univerzitnej nemocnici je aktuálne stabilizovaná. Nemocnica to uviedla v reakcii na otázku, či sa zvyšuje počet výpovedí v súvislosti so spúšťaním novej nemocnice Bory.

Ministerstvo zdravotníctva považuje plnenie plánu obnovy za úspešné. „Z 23 plánovaných výziev a vyzvaní už rezort zdravotníctva vyhlásil a rozbehol 18, čo predstavuje 80 percent zo všetkých naplánovaných aktivít v gescii ministerstva zdravotníctva,“ tvrdí.

Nemocnica na Rázsochách mešká, projekt v Martine ide podľa plánu. Ktoré ďalšie nemocnice dostanú peniaze z plánu obnovy, ešte nie je jasné. Ministerstvo dva mesiace hodnotí projekty nemocníc. Výsledky by tak podľa nich mohli byť do dvoch týždňov.

V čom bude iné fungovanie sestier v novej nemocnici Penty na bratislavských Boroch? „Liek pripraví robot, dokumentáciu nebudú vypisovať ručne,“ hovorí riaditeľka pre ošetrovateľstvo Alena Kendrick.

Sestry sú stále považované za asistentky, hovorí Alena Kendrick, ktorá vedie ošetrovateľský tím v novej nemocnici Penty na bratislavských Boroch. „Sestrám často nie je umožnené, aby autonómne rozhodovali. Majú na to vzdelanie, ale doktori ich to nenechávajú robiť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Rázsochy budú, ubezpečuje poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík. „Musí sa to podariť. Ako štát nie sme v štádiu pochybovania o tom, či ideme stavať nemocnice. Veď nám padajú na hlavu, je v nich azbest. Musíme ich stavať, o tom už nemôže byť diskusia,“ vraví v rozhovore.

V pracovnej skupine, ktorá rieši Rázsochy, je aj bývalá ministerka Andrea Kalavská. „Patril som medzi ľudí, ktorí povedali, aby sme ju zapojili. Ona položila základ pre Rázsochy. Jej osoba je politickým, ale aj odborným garantom z lekárskej obce,“ povedal poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík.

Rázsochy nebudú mať 650 lôžok, ale vyše 800, potvrdil poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík. Ministerstvo tak sedem mesiacov po tom, čo vláda rozhodla, že z plánu obnovy sa postavia Rázsochy, uzavrelo počet lôžok.

Foto N - Tomáš Hrivňák

V banke si užívam aj obed posediačky s kolegami, to je niečo, čo v nemocnici nemáme, hovorí finančná analytička a pôrodná asistentka Andrea Kožíková. V Tatra banke aj v nemocnici pracuje na čiastočný úväzok. „Práca v banke s číslami ma baví, ale chýbalo mi robiť niečo, čo má možno iný zmysel.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovenské pôrodníctvo za českým výrazne zaostáva, hovorí prednosta ružinovskej pôrodnice Jozef Záhumenský. „Keď som prišiel na Slovensko, rozdiel medzi nami a Českom bol asi 15 rokov. My sme sa nikam nepohli a oni nám zase o ďalších päť rokov utiekli. Rozdiel je obrovský a je to preto, lebo v Česku je obrovský záujem štátu o pôrodníctvo.“

Bratislavské pôrodnice znížili počas leta počet miest. Niekedy sa tak stane, že žena nerodí v pôrodnici, ktorú si vybrala, ale kde je miesto. „Snažíme sa, robíme, čo môžeme. Ale áno, právo na výber zdravotníckeho zariadenia je tým, samozrejme, narušené,“ hovorí prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský.

Oddelenia v slovenských nemocniciach a kliniky si dnes nemôžu veľmi vyberať, kto bude u nich pracovať, vraví pôrodník Jozef Záhumenský. „Ráno príde primárka novorodeneckého oddelenia s tým, že sestry sú už také unavené, že chcú dať výpoveď. Nemôžem im povedať, aby sa správali k ženám inak – skôr ich idem prosiť, aby od nás neodchádzali.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Prvý pacient by mohol byť v novej nemocnici na bratislavských Rázsochách ošetrený na prelome rokov 2028 a 2029. V rozhovore to uviedla Jana Kišková, ktorá má na ministerstve zdravotníctva stavbu nemocnice na starosti.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na projekt nemocnice na Rázsochách za 16,7 milióna eur so skupinou dodávateľov Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Zahŕňa programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a projektovú dokumentáciu vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva na prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave ubudlo od začiatku pandémie na jej troch gynekologicko-pôrodníckych klinikách viac ako 70 lôžok. Dôvodom je chýbajúci personál. Pre nedostatok lôžok niektoré ženy môžu presunúť do inej pôrodnice.

V bratislavskej nemocnici v Ružinove v lete nebude fungovať polovica operačných sál. Chýba personál, najmä sestry. Operácie redukujú aj v iných nemocniciach. Na výmenu bedrového či kolenného kĺbu sa pritom už dnes čaká rok a pol až dva.

Penta so štátom nerokuje o predaji nemocnice Bory, po dokončení ju chce aj prevádzkovať. Nemocnica má 400 lôžok a bude hotová budúci rok. O jej odkúpení vo štvrtok hovoril Boris Kollár.

Univerzitná nemocnica v bratislavskom Ružinove spustila nový vyvýšený heliport. „Moderný heliport zabezpečí, že každý pacient, ktorý bude potrebovať akútnu pomoc, sa k nej dostane rýchlejšie,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Kúsok od Rázsoch je už takmer hotová nová 400-lôžková nemocnica za 240 miliónov eur, ktorú stavia Penta. Kým skupina už rokuje o možných zmluvách s poisťovňami, štát o nemocnici na Rázsochách definitívne nerozhodol.

Ako vyzerá prvá veľká nemocnica v Bratislave postavená od roku 1989: v izbách látkové závesy, presklené dvere a operačná sála veľká ako trojizbový byt. Boli sme sa pozrieť na stavbe nemocnice Bory, ktorú chce skupina Penta otvoriť už o rok.

Foto N - Vladimír Šimíček

V hre je, že Rázsochy budú stáť, aj to, že stáť nebudú, hovorí Vladimír Lengvarský. Minister zdravotníctva sa bol pozrieť na nemocnicu Penty v bratislavskej časti Bory. Neďaleko by mala stáť štátna nemocnica na Rázsochách, tá je však pri výstavbe výrazne pozadu.

Schránková firma berie aj po rokoch milióny za parkovanie pri bratislavských špitáloch. Nemocnica jej už vypovedala zmluvu, obrátila sa na súd, ale zatiaľ to nepomohlo. Podozrivej firme pomáha aj Kmotríkov právnik Juraj Bugala spôsobom, za ktorý už raz dostal od súdu pokutu.

Penta ešte nezačala nábor do novej nemocnice v Bratislave, a už sa na podmienky a plat pýta dvakrát viac lekárov, ako potrebujú. Oficiálne chcú nábor spustiť v roku 2021, nemocnicu majú otvoriť o rok neskôr.

Komora architektov opäť kritizuje prípravu nemocnice Rázsochy bez architektonickej súťaže. Pripomína, že hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť súťaž návrhov.

Premiér Pellegrini verí, že projekt novej nemocnice bude o niekoľko mesiacov už tak ďaleko, že aj prípadná nová vláda by si ho mohla osvojiť a nemeniť ho. „Nekonečná sága rozostavaného komplexu nemocnice Rázsochy sa končí a začína sa nová etapa výstavby novej nemocnice,“ presviedčal ďalej premiér.

Premiér Pellegrini sa v bagri symbolicky zapojil do začiatku búrania skeletu nemocnice Rázsochy. Začiatkom septembra by sa podľa neho mohli začať hlásiť záujemcovia o projektovanie novej nemocnice.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Bratislave začali búrať starý skelet nemocnice na Razsochách. Práce by mali stáť 11 miliónov eur bez DPH, projekt s návrhom novej nemocnice 17 miliónov, samotná výstavba 250 miliónov. Nemocnica by podľa optimistického scenára mohla fungovať od roku 2024.

Vláda schválila rekonštrukciu a modernizáciu Univerzitnej nemocnice v Ružinove, náklady odhaduje 86 miliónov eur. Projekt by mal byť dokončený približne v roku 2024.

Slovenská komora architektov vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže o novú nemocnicu v Bratislave. „Nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu,“ upozorňuje s tým, že ministerstvo v minulosti zamietlo žiadosť o stretnutie a odbornú pomoc.

S búracími prácami na bratislavských Rázsochách by sa malo začať najneskôr na konci júna. Zmluvu s Metrostavom podpísala vo štvrtok priamo v areáli ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská za účasti premiéra Petra Pellegriniho. Do desiatich dní chcú vyhlásiť súťaž na projekt nemocnice.

Ministerka Andrea Kalavská žiada, aby štát mohol nemocnicu na Rázsochách vysúťažiť rýchlejšie. Úrad pre verejné obstarávanie jej odkazuje, že keď sa vlani menil zákon, nič také nežiadala.

Ako môže štát robiť zle Pente? Jej nemocnica dostane peniaze zo štátnej VšZP aj bez zmluvy. Premiér hovorí, že si Penta vyberá pri nemocnici hrozienka, ale štát nastavuje, ako budú vyzerať platby poisťovní nemocniciam.

Premiér Pellegrini ostro kritizuje Pentu, ktorá predtým odmietla predať štátu svoju nemocnicu. „Štát si pôjde vlastnou cestou a nech si Penta pokojne skúsi zasúperiť so štátom. Ak si myslí, že môže tento súboj vyhrať, tak im želám veľa zdaru,“ vyhlásil.

Ministerstvo zdravotníctva rokovalo s lekármi o novej nemocnici v Bratislave. „Možnosť odkúpenia nemocnice na Boroch pripustil pán premiér, v diskusii budeme ďalej pokračovať v úzkej koordinácii s úradom vlády,“ odpovedá rezort na otázku, či už je uzavretá diskusia o možnosti odkúpenia nemocnice Penty. Diskusie s Pentou podľa nich stále nie sú uzatvorené.

Penta vylučuje, že by chcela predať nemocnicu v Bratislave, ktorú dnes predstavila. „My podľahneme možno pokušeniu predať náš menšinový podiel v Petit Presse oveľa skôr ako podľahneme pokušeniu predať podiel v Svete zdravia,“ povedal Eduard Maták.

Vizualizácia nemocnice Bory. Zdroj: Penta

Pellegrini už otvorene hovorí, že štát zvažuje kúpu základov nemocnice v Bratislave od Penty. Ak ich finančná skupina odmietne, budú pokračovať v Rázsochách. Penta tvrdí, že nemocnicu na Boroch štátu predať nechce.

Video: Partner Penty Eduard Maták zodpovedný za zdravotníctvo hovorí, že nechcú predať samostatne bratislavskú nemocnicu. Pripustil, že by predali celú sieť nemocníc Svet zdravia. „Ale určite nie štátu, to sa volá vyvlastnenie alebo zoštátnenie.“

Naživo: Premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po rokovaní s Pentou o možnom odkúpení nemocnice v Boroch.

Eduard Maták pred rokovaním s premiérom Petrom Pellegrinim o možnosti, že by štát kúpil nemocnicu Penty na bratislavských Boroch: „Nemocnica je pre nás súčasťou skoro 40 pracovísk, nevidíme dôvod, prečo predávať jedno izolovane,“ povedal jeden z partnerov Penty. Na možnosť, že by štát nejakým spôsobom vstúpil do nemocnice, ktorú stavajú, povedal: „Zatiaľ to vylučujeme.“

V stredu bude premiér Pellegrini rokovať s Pentou o tom, v akom štádiu je stavba ich nemocnice. „Musím urobiť všetko preto, aby top štátna nemocnica s komplet plným personálom bola v rukách štátu,“ povedal pred rokovaním vlády.

Nápad kúpiť novú bratislavskú nemocnicu od Penty má svoje výhody aj riziká. Znamenalo by to skoršie fungovanie a možnosť štátu použiť inovatívne postupy, ale aj malú kapacitu a problémy so spoluprácou.

Novú nemocnicu Penty stavajú v štvrti Bory, neďaleko obytných domov. Foto N - Vladimír Šimíček

Bývalý šéf nemocníc Penty Ľuboš Lopatka o možnom pláne, že by štát kúpil nemocnicu Penty na Boroch: „Najväčším nepriateľom štátnych nemocníc je, paradoxne, samotný štát. Inými slovami, čím preberie štát nemocnicu skôr, tým sa viac otvára riziko jej spolitizovania, ktorého bezprostredným dôsledkom bude personálna nekvalita, prezamestnanosť, nefungujúce procesy a predražené dodávky tovarov a služieb.“

Pellegrini podľa Trendu uvažuje o možnosti odkúpiť nemocnicu Penty v bratislavskej časti Bory. Týždenníku to mali potvrdiť tri zdroje.

Búranie Rázsoch sa opäť presúva, úrady rozhodujú o ďalšom odvolaní talianskej spoločnosti, ktorá neuspela v tendri. Studio Morandini e Associati tvrdí, že malo vyhrať, lebo ponúklo najnižšiu cenu a reálne podmienky. (joj)

Meškanie výstavby Rázsoch pomáha Pente, píše v liste premiérovi šéf lekárskych odborov. „Útlm Univerzitnej nemocnice, aký v posledných 2-3 rokoch zažívame, je cielený a chcený,“ tvrdí Peter Visolajský. Ministerka zdravotníctva reagovala vysvetlením, že za meškanie výstavby štátnej nemocnice môžu len problémy s obstarávaním.

Zbúrať skelet nemocnice v Bratislave na Rázsochách sa podľa premiéra nedarí pre obštrukcie vo verejnom obstarávaní. Pripustil, že sa možno bude musieť vyhlásiť nová súťaž. Teší ho, že Penta chce postaviť nemocnicu v Bratislave. Naťahovanie stavby štátnej nemocnice podľa neho Pente vyhovuje.

Už je isté, že Penta otvorí novú veľkú nemocnicu skôr, ako štát vôbec začne stavať. Ministerka zdravotníctva Kalavská pritom ešte v marci chcela poklepávať základný kameň. Teraz hovorí, že stavať začne až budúca vláda.

V Národnom onkologickom ústave chýba 25 sestier, pacienti na niektoré operácie čakajú o tri týždne dlhšie ako v minulosti. O tom, či bude poslanec Smeru Jozef Valocký aj naďalej riadiť ústav, má ministerka Andrea Kalavská rozhodnúť do konca týždňa.

Štát dá zbúrať rozostavanú nemocnicu na bratislavských Rázsochách. Informoval o tom minister zdravotníctva Tomáš Drucker s tým, že „v krátkom čase bude vypísaná verejná súťaž na búranie“. Časom by sa tam mala postaviť nová nemocnica, kedy by sa však mohlo začať s výstavbou, nie je zatiaľ zrejmé.

Ministerstvo vnútra chce peniaze za predaj areálu na Patrónke použiť na rozšírenie Nemocnice sv. Michala, ktorú otvorili len pred dvomi rokmi.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo SlovenskaVčera 22:03Trump oznámil, že ho v utorok zatknú, no nestalo sa nič. Chce zo seba urobiť martýra, vraví amerikanistaVčera 21:09Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)Včera 20:55Autorom revolučných uhorských bankoviek bol rodák z OravyVčera 20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzbyVčera 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V AfrikeVčera 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochuVčera 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenciVčera 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej EurópeVčera 17:19Vláda nemá podporu pre školský zákon, proti je SaS. Niektorí odborníci jej to vyčítajúVčera 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice?Včera 16:46Shooty: Kresťanská láskaVčera 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II.Včera 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciouVčera 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniazeVčera 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinuVčera 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervyVčera 14:24Zažívame triumf iracionalityVčera 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvuVčera 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienkyVčera 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s RuskomVčera 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončíVčera 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú?Včera 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúruVčera 08:12Danglár: Láska k blížnemuVčera 07:55Štiavnica a syndróm vyhoreniaVčera 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov MontrealuVčera 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáleží21.03 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov Viper21.03 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %