Platy

Spor o znenie kolektívnej zmluvy medzi odborármi a vedením podniku Illichmann Žarnovica vyrieši rozhodca. Obe strany sporu sa nevedia dohodnúť najmä na výške zvýšenia základnej mzdy a na 13. a 14. plate.

Premiér Eduard Heger nebude zatiaľ komentovať rokovania so zástupcami zdravotníkov. „Dôležité sú pre nás výsledky,“ povedala po rokovaní premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková. Hoci sa dnes vláda so zástupcami lekárskych odborov a zdravotných sestier nedohodla, rokovanie bolo konštruktívne, dodala.

Zástupcovia lekárov a vláda sa opäť nedohodli. Po niekoľkohodinovom rokovaní na úrade vlády to oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Potvrdil len dohodu na jednej z ôsmich požiadaviek lekárskych odborov, ktoré hrozia hromadnou výpoveďou. Rokovania budú pokračovať v pondelok. Verí, že už to bude poslednýkrát.

Naživo: Po rokovaní o navyšovaní platov zdravotníkov.

Na úrade vlády pokračujú rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský potvrdil, že lekári svoj postoj nemenia a trvajú na svojich požiadavkách.

Situácia v pôrodniciach nie je podľa štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Lenky Dunajovej Družkovskej taká alarmujúca, ako sa medializuje. Bratislavské pôrodnice pritom priznávajú, že niekedy musia presunúť rodičku tam, kde je miesto a stali sa aj prípady, keď boli dieťa a matka po pôrode pre nedostatok miest oddelení.

Na stole sú štyri návrhy zvyšovania platov zdravotníkov, hovorí štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská. „Rokovania prebiehajú a 9. augusta už zrejme padne rozhodnutie. Nemôžem preto povedať konkrétne číslo, ale malo by to byť porovnateľné s Českom.“

Lenka Dunajová Družkovská. Foto N - Tomáš Benedikovič

Rokovali sme viac ako štyri hodiny. Je pomerne únavné chodiť na úrad vlády a dookola vysvetľovať a argumentovať, hovorí šéf lekárskych odborov Peter Visolajský o štvrtkových rokovaniach o platoch zdravotníkov. „Nežiadame nemecké, české ani maďarské platy. Žiadame, aby sme sa aspoň dorovnali k priemeru platov v krajinách V4,“ hovorí.

Tritisíc lekárov je ochotných podať výpovede. Celkovo je v nemocniciach zhruba päťtisíc lekárov, hovorí šéf lekárskych odborov Peter Visolajský, ktorý vedie aj rokovania s premiérom o vyšších platoch. „V auguste začneme zbierať výpovede bez ohľadu na prebiehajúce rokovania. Lekári musia konať, aby sa zdravotníctvo zlepšilo, a musíme zastaviť tento vlak rútiaci sa do steny.“

Peter Visolajský šéfuje Lekárskemu odborovému združeniu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zdravotníci sa dnes s premiérom na platoch nedohodli, v rokovaniach budú pokračovať od 9. augusta. Aký návrh dali zdravotníkom, Eduard Heger nepovedal. „Chceme urobiť dobrú dohodu. Za ministerstvo financií hovorím, že prostriedky a financie zabezpečíme,“ povedal Igor Matovič.

Všetkým zamestnancom ministerstva vnútra sa zvýšia platy. Policajtom, hasičom a horským záchranárom na jeseň vyplatia jednorazový finančný príspevok 500 eur, oznámil rezort. Ostatným pracovníkom v štátnej a verejnej správe sa v budúcom roku dvakrát zvýšia platy, a to od januára 2023 o 7 percent a od septembra 2023 o 10 percent.

Príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu zatiaľ zostávajú zmrazené, aj keď sa minimálna mzda na budúci rok zvýši na 700 eur, teda o 8,4 %. Sociálni partneri by mali o prípadnom zvýšení príplatkov ešte rokovať.

Na úrade vlády prebieha rokovanie o zvyšovaní platov zdravotníkov. Návrh nie je známy. Na rokovaní je šéf lekárskych odborov Peter Visolajský a šéfka sesterských odborov a poslankyňa za OĽaNO Monika Kavecká. Na rokovaní nie je minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. (ta3)

Slovenskú komoru zdravotných sestier a Slovenskú komoru záchranárov nepozvali na rokovania o platoch zdravotníkov. „Namiesto toho sa z médií dozvedáme informácie, že práve 14. júla sa má uskutočniť rokovanie o mzdách s predstaviteľmi vlády a so zdravotníkmi, no bez zástupcov ich stavovských organizácií, ktoré zastupujú desaťtisíce pracovníkov v zdravotníctve,“ napísali zdravotnícke organizácie na Facebook.

Zamestnávatelia a odborári sa prvýkrát v histórii dohodli na minimálnej mzde na budúci rok, zvýši sa o 54 eur na 700 eur. Ak by sa sociálni partneri nedohodli, podľa platného automatu by sa minimálna mzda zvýšila na 691 eur, čo je 57 % z priemernej mzdy dva roky späť.

Reálne mzdy so započítaním inflácie vzrástli v máji na Slovensku medziročne len v ubytovaní, v ostatných odvetviach klesli. Mierne sa už znížili aj v gastre, ktoré má po pandémii problém zohnať pracovné sily.

Zamestnanci spoločnosti ADP, ktorá prevádzkuje hlavné parížske letisko Charlesa de Gaulla, zrušili štrajk plánovaný na tento víkend. Podarilo sa im totiž dosiahnuť zvýšenie miezd, informovala agentúra AFP.

Odbory by sa mali zbaviť nálepky, že sú Ficove, hovorí v rozhovore nová prezidentka KOZ Monika Uhlerová. Dodáva, že ich aktivity majú smerovať inde, ako pomáhať opozičnej strane pri organizovaní referenda. Ak by sa o prorodinnom balíčku diskutovalo v tripartite, možno by sa podľa nej našlo spoločné riešenie, ktoré by akceptovala aj vláda a napokon aj tretí koaličný partner.

Ďalšie protesty učiteľov v lete nebudú, ale odbory ostávajú v štrajkovej pohotovosti. Ak sa zvýšenie platov o 10 percent nestihne do júla, trvajú na auguste alebo septembri. 500-eurový jednorazový príspevok, ktorý ponúkla vláda, im nestačí.

Odborári sa s vládou zatiaľ nedohodli na zvýšení platov zamestnancov verejnej správy. „Zotrvávame na tom, že chceme valorizáciu miezd ako systémové riešenie a nie jednorazový príspevok 500 eur,“ povedala šéfka KOZ Monika Uhlerová.

Školskí odborári budú v utorok rokovať s premiérom Hegerom o vyšších platoch pre učiteľov. Trvajú na zvýšení platov od 1. júla o 10 % a následne o viac ako 10 % od 1. januára 2023. „V prípade nesplnenia požiadaviek je pripravený scenár štrajku na september,“ povedal šéf odborárov Pavel Ondek.

Minister financií Igor Matovič povedal, že rokovania so zdravotníckymi odborármi o platoch zdravotníkov chce ukončiť do 30. júna. „Verím, že toto bude týždeň dobrých správ,“ povedal Matovič v RTVS. Matúš Šutaj Eštok z Hlasu uznal, že Smer mal urobiť pre zdravotníkov viac.

Igor Matovič vraví, že opäť vláde neúspešne predložil návrh na zvýšenie platov učiteľov výmenou za zvýšenie daní. Dodal, že sa bude snažiť „prísť s alternatívnym riešením“, keďže SaS návrh znova vetovala.

Kotlebovcom v parlamente neprešiel návrh zmraziť platy poslancov, prezidentky a ministrov, ak by Slovensko hospodárilo s deficitom. V prvom čítaní vyradili aj ich ďalší návrh, aby boli diaľničné známky dočasne bezplatné aj pre občanov Slovenska, keďže takúto úľavu dostali utečenci z Ukrajiny.

Najväčší problém s nedostatkom učiteľov je v Bratislavskom kraji, kde sú ich platy v porovnaní s priemernými zárobkami v regióne najmenšie, ukazuje Graf dňa. Vláda má tak k dispozícii aj lacnejší spôsob, ako pomôcť učiteľom, než plošný rast miezd, hovorí analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak. Môže upraviť tabuľkové platy, aby lepšie odzrkadľovali ekonomické podmienky v regiónoch.

Policajti, hasiči, záchranári aj štátni zamestnanci ministerstva vnútra budú mať od 1. júla o 3 percentá vyššie platy, oznámilo ministerstvo vnútra. Dovedna ide o takmer 40-tisíc zamestnancov štátu. Zvýšenie platov vychádza z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a ich dodatkov.

Ministerstvo zdravotníctva chce krátkodobo zvýšiť mzdy sestier na rýchlu stabilizáciu personálu. Avizuje aj systémové opatrenia, ako sú študentské dotácie, príspevky ku mzde absolventov, návrat do rodiska, jazyková príprava či náborový bonus. (tasr)

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko spustí kampaň za zvýšenie platov učiteľov o 10 percent. Týkať sa to má aj nepedagogických pracovníkov. Nárast platov presadzoval Igor Matovič spolu so zvýšením daní, čo vetovala SaS.

Priemerná mzda na Slovensku v prvom štvrťroku stúpla medziročne približne o 8 % na 1212 eur. Reálna mzda očistená o vplyv inflácie však klesla o 1,4 %, informuje štatistický úrad. Ľudia tak mohli za svoje príjmy nakúpiť v priemere menej tovaru a služieb ako pred rokom.

Mzdy rástli v marci nominálne vo všetkých odvetviach, vo väčšine však nedokázali držať krok s infláciou, uviedol štatistický úrad. Najvýraznejšie vzrástli platy v ubytovaní, a to o 27,2 % na 903 eur.

Náklady zamestnávateľa na hodinu odpracovanú modelovým zamestnancom sa medziročne zvýšili o šesť centov. Nárast spôsobil zvýšený príspevok na stravovanie, opačne pôsobil menší počet sviatkov cez pracovné dni, uviedol inštitút INESS.

Mzdy vo februári medziročne rástli vo všetkých 10 sledovaných odvetviach, ale v niektorých pomalšie ako inflácia. Najvýraznejšie sa zvýšili v ubytovaní, o 26,7 %, dvojciferný rast bol aj v predaji a oprave motorových vozidiel, v maloobchode, aj v činnostiach reštaurácií.  (šúsr)

Napriek vyššej výplate sa tento rok priemerná životná úroveň zamestnaných Slovákov zníži. Mzdy očistené o infláciu po prvý raz po deviatich rokoch rastu klesnú, ukazuje Graf dňa s údajmi z novej makroekonomickej prognózy ministerstva financií. Rast cien bude pre vojnu na Ukrajine strmší, než sa očakávalo.

Odborový zväz Kovo odporučí utečencom z Ukrajiny, aby na Slovensku žiadali rovnaké platy, aké dostávajú Slováci. Považuje to za spôsob, ako predísť tomu, aby zamestnávatelia prepúšťali našincov s cieľom zamestnať cudzincov.

Mzdy učiteľov – kríza ako príležitosť? Róbert Chovanculiak z INESS píše: „Keď objektívne nie sú financie na drahé, plošné zvyšovanie miezd, čo tak spraviť si domácu úlohu a prijať množstvo opatrení ústretových voči učiteľom, ktoré sú finančne menej náročné, ale dlhodobo sa odkladali?“

Mzdy na Slovensku v januári rástli medziročne vo všetkých 10 sledovaných odvetviach, v niektorých však pomalšie ako inflácia. Najdynamickejšie sa dvihli v ubytovaní a v maloobchode a vo veľkoobchode. (šúsr)

Odborári z SAD Poprad hrozia štrajkom. Začať sa podľa nich môže v priebehu niekoľkých týždňov, keď vyzbierajú podpisy minimálne od polovice vodičov. Dopravca prevádzkuje prímestské autobusy v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča.

Desatina Slovákov videla vlani na svojej výplatnej páske menej než 800 eur v hrubom. Takisto desatina mala viac než trojnásobok. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý spadá pod portál s pracovnými ponukami Profesia.sk.

Na platy zamestnancov zariadení sociálnych služieb prispeje štát v tomto roku o 20 % viac než predtým. Ministerstvo práce plánuje na tento účel minúť 190 miliónov eur, vlani to bolo 175 miliónov eur a rok predtým 159 miliónov eur.

Priemerná mesačná mzda sa v novembri medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach, najviac v ubytovaní o 21 %. Dvojciferný rast zaznamenali mzdy vo veľkoobchode o 15,6 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 13,3 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 10,3 %. (šúsr)

Príjmy slovenských domácností napredovali z celej skupiny postkomunistických krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, v podstate najpomalšie, ukazuje graf roka, ktorý vybral bývalý minister školstva Juraj Draxler. Zatiaľ čo v roku 2000 sme boli v príjmoch na osobu po Slovincoch spolu s Čechmi na tom zo skupiny najlepšie, postupne sa nám všetci vzdialili alebo nás dobehli.

Slovenská pošta uzavrela s odborármi kolektívnu zmluvu na roky 2022 až 2025. Zahŕňa nárast základnej mzdy priemerne o 60 eur od januára a zvýšenie hodnoty stravovacej poukážky zo štyroch na 4,50 eura.

Priemerná mzda zamestnancov Železničnej spoločnosti Slovensko stúpne od 1. januára 2022 o 5,53 %, platy porastú aj v roku 2023. Vyplýva to z novej kolektívnej zmluvy na roky 2022 a 2023.

Zamestnanec s minimálnou mzdou dostane na účet o stovku menej, než je hrubý plat na výplatnej páske. V hrubom bude od januára minimálny plat 646, no v čistom 525,65 eura, čo je o 17,21 eura viac než tento rok.

Minimálna mzda sa od januára zvýši o 23 eur na 646 eur. Príplatky za prácu v noci či cez víkendy zostanú zmrazené na tohtoročnej úrovni. Denník E pripravil prehľad, ako sa najnižšie platy vyvíjali a ako sú odstupňované podľa náročnosti.

Igor Matovič chce pripraviť ústavný zákon, kde by nastavil platy pre všetkých zamestnancov verejnej správy podľa priemerných platov v Únii. Ako príklad uviedol, že ak budú mať lekári v Únii 2,4-násobok priemerného platu, tak aj lekári na Slovensku by podľa neho by mali mať 2,4-násobok priemerného platu na Slovensku.

Železničná spoločnosť Cargo podpísala kolektívnu zmluvu na rok 2022 so zástupcami zamestnancov. Zaistí aprílové vyplatenie mimoriadnej odmeny pre všetkých zamestnancov a zvýšeniu základných miezd od 1. októbra 2022.

Nakoniec sa platy zvýšia aj učiteľom, ale až od júla. Začiatkom roka však dostanú odmenu 350 eur, dohodli odbory s vládou. Bude to stáť 325 miliónov eur, väčšinu z nich vláda zaúčtuje ešte do tohtoročného rozpočtu.

Aj napriek prudkému zrýchleniu inflácie v závere roka sa slovenské firmy nechystajú zvyšovať mzdy viac ako v časoch pred pandémiou. Mnohí zo zamestnancov tak nemajú isté, že zmena na výplatnej páske im pokryje rast životných nákladov.

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v októbri medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach, najviac v ubytovaní o 20,8 %. Dvojciferný rast zaznamenali aj mzdy v predaji a op­rave motorových vozidiel o 12,1 % a vo veľkoobchode o 10,3 %. (šúsr)

Nové na Dennikn.sk

10:16Z národného hrdinu je zradca. Ukrajinský krasokorčuliar vystúpil na exhibícii v Rusku, prišiel o funkcie aj o peniaze 10:09Barce nechcú zaregistrovať Lewandowského. Klub vydiera de Jonga taktikou, ktorú použil aj na Messiho 07:03V F1 sa uvoľnilo miesto, celé to potom skomplikoval Alonso. Jazdiť za svoj tím odmietol 21-ročný Oscar Piastri 06:59Ekonomický newsfilter: Nie, ešte nie je dôvod tankovať aj do zásoby  06:03300 slov z MS do 20 rokov: Z medailového tímu je priemerný. Ak nás takto točili Česi, čo s nami urobí Kanada? 00:01Ako ochrániť stredoškolákov pred bludmi? Prispejte na Magazín N o dezinformáciáchVčera 20:44Koniec Slovenska ako „čiernej diery“ na mape vesmírnych aktivít. Anketa o prínose členstva v Európskej vesmírnej agentúreVčera 20:25Primátor sa spýtal: „Si šaľeny?“ Prečo zastal projekt rekonštrukcie Warholovho múzea v MedzilaborciachVčera 18:55Newsfilter: Ruská ropa prestala tiecť na SlovenskoVčera 18:12Putinovské Rusko nezmeníme, môžeme ho len izolovať, hovorí politický geograf RomancovVčera 17:55Na jeho hlavu vypísali miliónovú odmenu, proruského guvernéra Chersonu údajne otrávil kuchárVčera 17:39Ruská ropa prestala tiecť na Slovensko. Dôvodom sú vraj sankcieVčera 17:19Danglár: Putinova pochvalaVčera 16:07V Bratislave končí street food Poľná kuchyňa. Každého konceptu sa ľudia časom prejedia, vraví jeho zakladateľVčera 15:14Literárny historik Putna: Ak Putinov režim nie je fašistický, tak potom neviem, aký jeVčera 15:02Pätnásťročnému autistovi kľakli na krk, policajt mal šiltovku ANO. Na Babišových mítingoch je horúcoVčera 15:02Výstavbu petržalskej električky na budúci týždeň obnoviaVčera 15:00Graf dňa: Maďarská inflácia je najvyššia od roku 1998, nepomohli cenové stropy ani rast úrokovVčera 14:39Trvalo nerozpustní kotlebovciVčera 14:10Vivat Slovakia: Bratislava 90. rokov, Mečiar a taxikári sú predlohou očakávanej videohryVčera 13:51Vývoj bojov (166. deň): Čo robia Biden i Putin, aby sa vojna na Ukrajine nezmenila na svetovúVčera 12:07Ohrozená ikona priemyselného vývoja sa už oznámeného investora nedočkala. O jej dlhy sa zaujíma aj NBSVčera 11:00Má vyše päťdesiat a nikdy nezažila dobrý sex. Veľa šťastia, pán Veľký je vtipný film, ktorý vás možno aj rozplačeVčera 10:45Trnka hovorí o akvaparku, ale o arzéne mlčíVčera 10:22Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizeráVčera 10:19Záhada smradu na D1 pri Senci. Dokázať vinu skládke sa nedarí ani so štúdiou za tisíce eurVčera 09:46Pavol Regenda. Nebol draftovaný, hral za Michalovce a teraz má zmluvu s Anaheimom (rozhovor)Včera 08:49List vydavateľa: Ako sa darilo Denníku N v prvom polroku a čo máme novéVčera 08:33Putin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas CageVčera 08:28Haaland a Núñez ukazujú, prečo stále potrebujeme klasické deviatky (+ prehľad prestupov za posledný týždeň)