Platy

Šéf skupiny Stellantis Carlos Tavares si vlani zarobil 36,5 milióna eur, čo je o polovicu viac než v predchádzajúcom roku. Automobilka tvrdí, že v prvej polovici vlaňajška bola v odvetví lídrom z hľadiska finančnej výkonnosti.

Reálne platy rástli tretí mesiac v rade vo všetkých sledovaných odvetviach ekonomiky. V šiestich z desiatich stúpli aj za celý minulý rok. Vo väčšine sektorov však klesá zamestnanosť, v priemysle už piaty rok v rade.

Šéf PS Michal Šimečka vytkol vláde, že zvyšovaním paušálnych náhrad jej členom obišla pravidlo dlhovej brzdy. Samotnú výšku kritizovať nechcel, povedal, že je nesprávne, aby poslanci zarábali viac než ministri alebo premiér.

Igor Matovič vyčítal zvyšovanie paušálnych náhrad ministrom aj Petrovi Pellegrinimu, ktorý na to dal podľa neho súhlas. Predseda Hlasu Pellegrini členom vlády nie je a rovnako ako Matovič kandiduje na post prezidenta.

Zvýšenie paušálnych náhrad členom vlády prešlo podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas) jednomyseľne. Rozhodnutie obhajoval tak, že platy vrcholových manažérov majú byť konkurencieschopné súkromnému sektoru.

Ak by sa zvýšili platy ministrom, mali by podľa odborárov rásť aj štátnym zamestnancom. Rozpočet s ich zvyšovaním nepočíta, Konfederácia odborových zväzov však uviedla, že chce rokovať o dodatku ku kolektívnej zmluve od septembra.

Asociácia zamestnávateľských zväzov opäť kritizovala plán na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy. Vláda v programovom vyhlásení ráta s tým, že bude predstavovať 60 percent priemernej mzdy, zámer minulý týždeň potvrdil aj minister práce Erik Tomáš.

Platy v školstve sa budúci rok zvyšovať nebudú, hoci to vládny program sľuboval. Celkový objem peňazí na vzdelávanie, vedu, výskum a šport má stúpnuť o približne 370 miliónov eur. Pozreli sme sa, na čo konkrétne pôjdu.

Ženy na Slovensku pracujú v sektoroch, ktoré sú veľmi nízko ohodnotené, hovorí sociologička Barbora Holubová. „Existujú štúdie o tom, že len čo do sektorov a zamestnaní, ktoré boli historicky doménou mužov, začali vstupovať ženy, začala sa znižovať prestíž a ohodnotenie danej práce – či už ide o oblasť opatrovateľských, sociálnych a zdravotných služieb, alebo o učiteľstvo.“

Barbora Holubová. Foto - Dorota Holubová

Zamestnanci UniCredit Bank sa dohodli s vedením na ukončení štrajku. Ohlásila to Konfederácia odborových zväzov a potvrdila aj banka, bližšie informácie zatiaľ neuviedli. Zamestnanci žiadali zvýšenie miezd, na dnes chystali demonštráciu.

Reálne platy rástli v októbri vo všetkých sledovaných odvetviach, stalo sa to po prvý raz od augusta 2021. Polepšili si aj zamestnanci v priemysle, kde počas väčšiny roka reálne mzdy klesali. Zamestnanosť sa však vo väčšine odvetví znížila.

Odborári chcú rokovať s vládou o zvyšovaní platov vo verejnej správe. Súčasná kolektívna zmluva sa končí na prelome augusta a septembra, vládni politici hovorili, že potom by mzdy rásť nemali. KOZ chce tiež zachovať voľno na 1. septembra.

Najchudobnejšie rodiny boli tento rok jediné, komu vládne opatrenia, rast platov a iné okolnosti nevynahradili inflačný šok. Vyplýva to zo štúdie analytikov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Relatívne najlepšie dopadli rodiny bez detí či penzisti.

Rast miezd na Slovensku zaostal za očakávaniami, reálne platy už mali jemne rásť, napísal analytik Matej Horňák. Očakáva však, že rast platov sa zrýchli, zamestnancom nahráva nedostatok pracovníkov vo firmách.

Priemerná mesačná mzda na Slovensku v 3. štvrťroku stúpla medziročne o 8,3 % na 1 403 eur. Po započítaní inflácie reálne klesla o 0,6 %, čo je najmenší prepad za sedem kvartálov.

Koncoročné odmeny by mala dostať polovica slovenských zamestnancov, vyplýva z prieskumu portálu Platy.sk. Pravidelne ich máva tretina opýtaných a 16 % už má od firmy informáciu, že tento rok odmeny dostanú.

Ľudia na Slovensku zarábajú aj v prepočte na dnešné ceny viac než v roku 1989, píše Martin Šuster z rozpočtovej rady. Spotreba domácností je vyššia približne dvojnásobne, priemerný reálny plat o 40 percent. Výhody sa však nerozdelili rovnomerne.

Zdroj - ŠÚ SR, NBS, KRRZ, prepočty Martina Šustera

Minimálna mzda v Maďarsku od decembra stúpne o 15 % na 707 eur, oznámil minister hospodárskeho rozvoja Márton Nagy. Na zvýšení sa dohodli zástupcovia vlády, zamestnávateľských zväzov a odborov. (tasr)

Tisíce Nemcov na Instagrame zverejňujú svoje výplatné pásky, chcú mať porovnanie, keďže v krajine sa o platoch verejne často nehovorí. Platové porovnanie sa môže hodiť pre začiatok kariéry, zmenu povolania či pri nástupe do nového zamestnania.

Reálne mzdy vo väčšine odvetví slovenskej ekonomiky rastú, zamestnanosť zas klesá. Platy si započítaní inflácie medziročne polepšili v siedmich z desiatich odvetví, počty pracovníkov stúpli v troch. V priemysle klesajú aj platy, aj zamestnanci.

Takmer polovica Rusov tvrdí, že mzda im nestačí na pokrytie základných životných potrieb. Za posledné dva roky ich podiel stúpol o 20 percentných bodov, vyplýva z výsledkov prieskumu firmy Headhunter.

Augustový rast miezd v takmer všetkých veľkých odvetviach slovenskej ekonomiky prekonal infláciu. Vo väčšine z nich pretrvala medziročne nižšia zamestnanosť. Reálne mzdy klesli len v informáciách a komunikácii.

Amazon v Británii minie 170 miliónov libier na vyššie mzdy, zdvihne ich vo dvoch krokoch v najbližších šiestich mesiacoch. Podľa Reuters to môže pritiahnuť pozornosť britskej centrálnej banky, ktorá stráži inflačné tlaky.

Mužskí obchodníci s akciami, dlhopismi a menami dostávajú v Dánsku o 28 % viac peňazí ako ženy. Vyplýva to z analýzy dánskeho odborového zväzu zamestnancov vo finančníctve Finansforbundet.

Reálne mzdy tento rok prestanú klesať, v ďalších rokoch by mali rásť o necelé tri percentá, očakáva rozpočtová rada. Dôvodom je spomaľujúca sa inflácia a nedostatok pracovnej sily, ktorý tlačí na rast platov.

Reálne mzdy v júli po viac než roku stúpali vo väčšine odvetví ekonomiky, do rastu sa prehupli aj v priemysle a maloobchode. Opačný trend sa však ukazuje v zamestnanosti, vo väčšine sektorov klesá, v priemysle už 17 mesiacov.

Reálne mzdy by mohli začať rásť v tomto štvrťroku, odhaduje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Zamestnancom pri rokovaniach pomáha nízka miera nezamestnanosti a nedostatok kvalifikovaných pracovných síl.

Priemerná reálna mzda v Česku klesá počas najdlhšieho obdobia v histórii krajiny. V 2. štvrťroku sa znížila medziročne o 3,1 % a vrátila sa na úroveň roka 2018. Dôvodom je vysoká inflácia, podľa analytikov sa prepad tento rok zastaví. (čtk)

Pokles reálnych miezd na Slovensku sa v druhom štvrťroku zmiernil na dve percentá medziročne. Dôvodom je inflácia, bez započítania jej vplyvu by platy rástli o takmer desať percent. Priemerný zárobok predstavoval 1419 eur.

Zamestnávatelia a odborári sa dohodli na zvýšení minimálnej mzdy na 750 eur. Je to o šesť eur viac, než by sa zdvihla automaticky podľa zákona. V minulosti dohody na minimálnej mzde nebývali, výnimkou bol vlaňajšok.

Odborový zväz bánk a poisťovní sa dožaduje od budúceho roka zvýšenia platov aspoň o tohtoročnú infláciu. Tvrdí, že ani jedna z väčších bánk na Slovensku nezdvihla platy tak, aby pokryla nárast cien, kým v zahraničí rástli mzdy viac.

Zamestnávatelia a odborári sa zatiaľ nedohodli na minimálnej mzde od budúceho roka. Do konca augusta však ešte môžu rokovať. V minulosti o minimálnych platoch rozhodovala väčšinou vláda, vlani sa však odborom a firmám podarilo dohodnúť.

Reálne mzdy vo väčšine odvetví v porovnaní s vlaňajškom ani v máji nerástli, výnimkou bolo ubytovanie či gastro. V týchto odvetviach však platy patria k tým najnižším. Z rastu miest naďalej odkrajuje vysoká inflácia.

Slovensko je najrovnostárskejšou krajinou v Európskej únii, ukazuje Graf dňa. Percentuálne najviac rástli príjmy tým domácnostiam, ktoré ich mali najnižšie, náskok je však podľa UniCredit Bank len zdanlivý.

Reálne mzdy na Slovensku v apríli medziročne ďalej klesali vo väčšine odvetví, výnimkou bolo len ubytovávanie. Príčinou je inflácia, platy síce v niektorých odvetviach stúpali aj dvojciferne, ale ceny rástli ešte viac.

Reálne mzdy pokračovali v prvom štvrťroku v poklese, znížili sa medziročne o 4,9 percenta. Prepad sa však oproti predchádzajúcemu kvartálu zmiernil. Oproti záveru vlaňajška mierne stúpla aj nezamestnanosť, hoci bola nižšia než pred rokom.

Nominálne mzdy v priemysle sa v marci medziročne zvýšili o 9 percent. V januári a februári stúpli o 10 percent. Rast sa v marci spomalil vo väčšine odvetví, informoval o tom štatistický úrad.

OĽaNO chce predložiť do parlamentu návrh na zmrazenie platov poslancov a prezidentky Zuzany Čaputovej. Podobný návrh z dielne OĽaNO však v parlamente neprešiel na januárovej schôdzi, podľa rokovacieho poriadku platí, že o podobnom návrhu v tej istej veci nebudú poslanci rokovať skôr ako po šiestich mesiacoch.

V Nemecku zvýšia plat pre 2,5 milióna zamestnancov verejnej správy o 5,5 percenta a dajú im mimoriadnu výplatu 3000 eur. Po mesiacoch rokovaní sa na tom v Postupime dohodli zástupcovia odborov, vlády a obecných správ.

Stredoškolská 60-ročná učiteľka sa roky snažila našetriť si na vlastné bývanie, ale nepodarilo sa. Býva na školskom internáte a hnevá ju, ako sa štát správa k ľuďom, ktorí vychovávajú ďalšiu generáciu. „Ja som stále optimistka. Ale už som unavená z toho neustáleho hľadania a nenachádzania,“ hovorí.

Opisujeme príbehy troch učiteľov v Bratislave, ktorí si zo svojho platu nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Na školskom internáte býva 60-ročná učiteľka aj mladý tridsiatnik. „Určite mám plán založiť si rodinu. Ale či momentálne s týmto platom, to je otázne,“ hovorí učiteľ.

Na školskom internáte v Bratislave býva aj 60-ročná učiteľka. Odučila stovky detí, no z učiteľského platu si vlastné bývanie dodnes dovoliť nedokáže. „Všetky moje snahy o vlastné bývanie, keďže žijem sama, boli márne. V banke sa na mňa iba súcitne pozreli a povedali – bohužiaľ.“

Učiteľská izba na internáte SOŠ polygrafickej. Foto - Tomáš Benedikovič

Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.

Reálne učiteľské platy sa vlani výrazne prepadli a ani zvýšenie platov v tomto roku nebude stačiť na prilákanie nových. Podľa analytikov zostáva kritická situácia najmä v Bratislavskom kraji. Učiteľky a učitelia tu v minulom roku nezarábali už ani priemernú mzdu v kraji.

Platy sa na Slovensku po zohľadnení inflácie ďalej znižujú vo väčšine odvetví. Výnimkou bolo v januári ubytovanie, ku ktorému sa pridali ešte reštaurácie. Vo väčšine sektorov však rastie zamestnanosť a pokles reálnych platov sa zmierňuje.

Ženy sú na Slovensku horšie platené než muži, no rozdiely sa počas covidu zmenšili, upozornila Národná banka Slovenska. Podobný trend zaznamenali štatistiky aj vo väčšine ďalších krajín EÚ. V Luxembursku majú ženy nepatrne lepšie mzdy.

Rozdiely medzi platmi mužov a žien predstavujú podľa dát Profesie.sk na Slovensku viac ako štvrtinu. Muži v priemere dostávajú 1896 eur, ženy 1407 eur. Ženy sú vo väčšej nevýhode než napríklad v Chorvátsku, no menšej než v Poľsku.

Prekonanie rozdielu v mzdách medzi mužmi a ženami by podľa agentúry Moody’s zvýšilo svetové HDP o sedem percent. Pri aktuálnom tempe by však vyrovnávanie rozdielov trvalo 132 rokov.

Tesco od marca zvýši platy v obchodoch o 9,3 percenta a v distribúcii o 8,3 percenta. Inflácia v januári na Slovensku predstavovala medziročne 15,2 percenta.

Priemerná mzda v Maďarsku v decembri po zohľadnení inflácie medziročne klesla o 5,1 percenta, hoci v hrubom stúpla o 18,1 percenta. Inflácia v Maďarsku predstavuje okolo 25 percent a patrí k najvyšším v EÚ.

Najčítanejšie teraz

Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholRobert Fico a Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír ŠimíčekČaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojnyFoto – N a TASRRužička môže mať po videu s bielym práškom problémy. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Adam Ružička. Foto - TASR/Ján KrošlákVýživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinkyIlustračné foto - Adobe StockPrieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinŠpeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálOravská priehrada. Foto – Soňa MäkkáV USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťRuský prezident Vladimir Putin (tretí sprava), minister obrany Sergej Šojgu (druhý sprava) a prezident Tatárskej republiky Rustam Minnichanov (celkom vpravo) prechádzajú popri strategickom bombardéri Tu-160M pri návšteve Kazanskej leteckej továrne v stredu 21. februára 2024. Foto - TASR/APRáno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosťShane Wright gratuluje Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky. Foto - TASR/APVo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Prosím, nesmejte sa plešine Erika Kaliňáka. Smejete sa nám všetkýmZistila som po štyroch rokoch vzťahu, že ma partner podvádza s mužmi. Môže byť gej, aj keď sa vždy tváril ako homofób?Ilustrácia – F. S. s MidjourneyMýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiFoto – arhendrix/stock.adobe.comSchyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadSkupina CSG Michala Strnada má dlhodobý záujem dostať do slovenskej armády obrnené vozidlo Patriot, ktoré postavila na podvozku Tatry. Foto - CSG

Nové na Dennikn.sk

18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu 17:43Ružička môže mať po videu s bielym práškom problémy. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“ 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stíchol 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a Harabin 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa) 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúť 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľudu 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčik 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy) 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana Bercelová 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rast 13:23Danglár: Agresori 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má Strnad 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodný 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbami 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziť 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšie 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazí 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíha 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zla 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologička 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozerať 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story 08:23RTVS ako štátna akciovka? SNS to tak chce už v lete, všimnúť si to môže Európska komisia 08:20Svetový newsfilter: Litovský minister vyčíta spojencom, že sú ľahko čitateľní a radí prekvapiť Putina 07:23Zistila som po štyroch rokoch vzťahu, že ma partner podvádza s mužmi. Môže byť gej, aj keď sa vždy tváril ako homofób? 07:15Zlý deň pre Slovan. Vypadol z Konferenčnej ligy a od FIFA dostal zákaz prestupov