Andrej Babiš

Šéfa Českej národnej banky vyberal prezident Zeman a poznať to, píše Kirill Ščeblykin. Aleš Michl bol so svojimi názormi v rade ČNB v menšine, na verejnosti nevzbudzuje dôveru ani tým, že robil poradcu Andrejovi Babišovi.

Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.

Najväčšiu podporu pred českými prezidentskými voľbami majú Andrej Babiš a Petr Pavel. Expremiéra by podľa prieskumu agentúry Median volilo 25 percent, bývalý vojenský veliteľ NATO by do druhého kola postúpil s 20 percentami hlasov. Termín volieb zatiaľ nie je známy, konať sa budú začiatkom roka 2023. (deník n)

Andrej Babiš odkázal premiérovi Fialovi, že nemôže riešiť iba Ukrajinu. Jeho hnutie ANO ďalej tvrdilo, že mestská časť Praha 1 ubytovala utečencov na „prestížnej“ adrese; potom sa ukázalo, že ide o telocvičňu.

Bývalý český premiér Andrej Babiš podstúpil v stredu plánovanú operáciu. „Som v poriadku, niekoľko dní si poležím,“ uviedol bez ďalších podrobností. (novinky.cz)

V kauze Čapí hnízdo navrhujú pre expremiéra Andreja Babiša trojročný podmienečný trest, odložený na skúšobnú dobu päť rokov, a peňažný trest vo výške zhruba 400-tisíc eur.

Babišova najznámejšia kauza sa konečne dostáva pred súd a český expremiér tak má o motiváciu viac zabojovať o post prezidenta, kde by ho čakala imunita. Newsletter Český týždeň si takisto všíma, ako pravicový populista Okamura skrýva svoje fotky s Putinom a opisuje, čo pre Česko znamenala Madeleine Albrightová.

Štátne zastupiteľstvo v Česku obžalovalo Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo, informuje Deník N. Český expremiér kedysi postavil multifunkčný komplex na mieste bývalého liehovaru a vypýtal si na to peniaze z EÚ. Polícia je presvedčená, že na to nemal právo.

Andrej Babiš zostáva v nemocnici, má čiastočnú črevnú nepriechodnosť. Český expremiér v piatok na chvíľu stratil vedomie, odvtedy je hospitalizovaný. (irozhlas)

Český expremiér Andrej Babiš ostáva v nemocnici s nešpecifikovaným zdravotným problémom. Líder hnutia ANO zrušil všetok svoj program, vrátane nedeľnej televíznej diskusie s premiérom Fialom. Babiš leží od piatka v pražskom IKEM-e, podľa hovorcu hnutia ide iba o ľahkú indispozíciu. (cnn prima news)

Termín procesu v kauze evidencie Babiša vo zväzkoch ŠtB stále nie je známy. Krajský súd v Bratislave by mal termín nariadiť v druhom štvrťroku 2022.

Česká snemovňa už tretíkrát vydala bývalého premiéra Andreja Babiša (ANO) na stíhanie v dotačnom prípade Čapí hnízdo. Prípad sa týka údajného dotačného podvodu, Babiš vinu dlhodobo odmieta. Kauzu pokladá za vykonštruovaný a účelový pokus o svoju kriminalizáciu. (deník n)

Andreja Babiša opäť zvolili za predsedu hnutia ANO, nemal žiadneho protikandidáta. Dostal 76 hlasov, 13 ľudí sa zdržalo, 6 bolo proti. Český expremiér pred voľbou vyhlásil, že za predsedu kandiduje naposledy. (deník n)

Keby som ja bol prezidentom, to by ste sa čudovali. Bol by som veľmi aktívny prezident, vraví Andrej Babiš v rozhovore. „Lietal by som po celom svete, to je moja profesia, zahraničný obchod. Viem nadväzovať vzťahy s ľuďmi. Bol by som prospešný pre českých podnikateľov,“ dodáva. Stále však nepovedal, či hodlá kandidovať.

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Andrej Babiš je pred prezidentskými voľbami v rovnakej situácii, ako bol Robert Fico, vraví v rozhovore bývalý prezident Andrej Kiska. „Fico bol v tom čase absolútne najpopulárnejším politikom. Takže to, že pán Babiš bude kandidovať z relatívne silnej pozície, mu vôbec negarantuje to, že prezidentské voľby vyhrá. Práve naopak.“

Andrejovi Babišovi hrozí, že sa bude musieť zbaviť svojich médií. Nová česká vláda totiž podporila sprísnenie zákona o konflikte záujmov, ktorá politikom zakazuje vlastniť médiá, píše MediaBrífing.

Poslanec českého hnutia STAN Jan Farský sa vzdá poslaneckého mandátu. Oznámil to po tom, čo cez víkend odletel na polročnú stáž do USA. (novinky)

Nová predsedníčka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová má k Slovensku blízko aj cez rodinu jej slovenského manžela. Priznáva, že dianie u nás vníma cez nich. Hovorí, že boli nesmierne otrávení tým, čo sa na Slovensku dialo. „Eskalovalo to vraždou Jána Kuciaka, od ktorej o pár týždňov ubehnú štyri roky. Pre tých, pre ktorých už éra Smeru bola príliš dlhá, to bol varovný prst alebo budíček, že sú situácie, ktoré do 21. storočia a do krajiny EÚ nepatria.“

Predsedníčka českého parlamentu Pekarová Adamová nechce tajiť kritický postoj k maďarskému Fideszu a hovorila o ňom verejne aj pred tohtoročnými voľbami, čo sa stretlo s nevôľou prezidenta Zemana. „Pán Orbán sám hovorí, že mu je bližšia akási neliberálna demokracia než tá liberálna. To sú veci, ktoré by sme mali vedieť pomenovať,“ hovorí politička v rozhovore.

Nová predsedníčka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová je spokojná s tým, že v Česku sa očkovanie nestalo politickou témou rozdeľujúcou vládne strany a opozíciu. „Sledujem, ako k očkovaniu pristupuje opozícia na Slovensku, a považujem za mimoriadne nezodpovedné vystupovať takto vo chvíli, keď sú ohrozené životy ľudí,“ hovorí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Po viac ako 22-hodinovom rokovaní získala vláda Petra Fialu dôveru. Premiér o ňu požiadal už v stredu dopoludnia, rekordná rozprava trvala do rána a po pauze pokračovala večer, aj keď bol výsledok hlasovania vopred jasný. (čt)

Rokovanie českej poslaneckej snemovne o vyslovení dôvery vláde Petra Fialu trvalo celú noc. O  šiestej ráno schôdzu prerušili a bude pokračovať o 18.00 hod. (deník n)

Predseda parlamentu Boris Kollár sa stretol s českým premiérom Petrom Fialom. Hovorili o pandémii, ale aj o ekonomických problémoch. „Chceme bojovať aj proti inflácii, aj keď to nebude jednoduché,“ povedal Fiala, ktorého už skôr v Bratislave prijali premiér Heger a prezidentka Čaputová. (tasr)

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s českým premiérom Petrom Fialom: „Od rozdelenia Československa tento rok uplynie 30 rokov. Stále však dokážeme navzájom zdieľať svoje starosti a tešiť sa z úspechov našich krajín.“ Spoločne hovorili o pandémii, rastúcich cenách energií či napätí na východe.

Priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Českom treba posilňovať a doterajšiu spoluprácu ešte viac rozvíjať, zhodli sa Eduard Heger a Petr Fiala na utorkovom stretnutí. Heger je presvedčený, že oba kabinety sú a budú zladenými partnermi.

Na prelome apríla a mája by sa mohlo konať spoločné zasadnutie českej a slovenskej vlády, oznámili premiéri Eduard Heger a Petr Fiala. Tradičné stretnutie kabinetov posledné roky prekazila pandémia.

Naživo: Tlačová konferencia Eduarda Hegera a českého premiéra Petra Fialu

Českému premiérovi Fialovi sa nedá uprieť, že prináša nový štýl, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Kto sledoval jeho novoročný prejav, videl rozvážneho politika, ktorý zvažuje slová a hovorí zrozumiteľne. Schopnosť zostaviť pochopiteľnú vetu so začiatkom a koncom nie je v Česku po štyroch rokoch vládnutia Andreja Babiša samozrejmosťou.“

Prioritami novej českej vlády sú stabilizácia verejných financií, proeurópska politika či dôchodková reforma. Programové vyhlásenie nového kabinetu, s ktorým bude premiér Petr Fiala žiadať parlament o vyslovenie dôvery, schválila vláda vo štvrtok. (novinky.cz)

Český premiér Petr Fiala príde na budúci týždeň na Slovensko. Stretne sa s Eduardom Hegerom, prezidentkou Zuzanou Čaputovou a s predsedom Národnej rady Borisom Kollárom.

Vláda českého premiéra Petra Fialu na mimoriadnom zasadnutí schválila programové vyhlásenie. Na budúcu stredu s ním predstúpi so žiadosťou o podporu pred poslaneckú snemovňu.

Nová česká vláda Petra Fialu je kompletná po tom, čo prezident Miloš Zeman vymenoval ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu. Ten nemohol byť v decembri vymenovaný spoločne s ostatnými členmi kabinetu pre pozitívny test na koronavírus. (deník n)

Nová česká vláda schválila nárast platov zdravotníkov, ale aj pedagogických pracovníkov, pracovníkov v sociálnych službách, policajtov, hasičov a vojakov. Kabinet zároveň podporil ročné zmrazenie platov všetkých ústavných činiteľov. (irozhlas)

Andrej Babiš chce od februára obchádzať Česko a stretávať sa s ľuďmi. Kúpil si kvôli tomu aj nový karavan. Podľa politológov sa tým pripravuje na prezidentskú kampaň. Rozhodnutie, či bude kandidovať, chce bývalý premiér oznámiť až na budúci rok. (deník n)

Oslobodenie od Andreja Babiša Česku prospeje, píše Kirill Ščeblykin. „Niektorí Babišovi kritici nedokázali odtrhnúť oči od jeho komunistickej minulosti, spolupráce s ŠtB a konfliktu záujmov. Keby sa však pozreli na ozajstné spôsoby, ktorými Babiš škodil Česku, umožnilo by im to vidieť systémové problémy existujúce bez ohľadu na jeho osobu.“

Český expremiér Andrej Babiš sa o svojej prípadnej prezidentskej kandidatúre rozhodne v septembri 2022. Závisieť bude aj od postoja jeho rodiny, ktorá podľa neho jeho pôsobením v politike trpí a nikdy mu to neodpustila.

Schôdzky spoza akvária boli Zemanovo posledné divadlo, vraví politológ o menovaní vlády v Česku. V novej vláde bude aj Jan Lipavský, ktorého chcel Zeman vetovať, a predsedovia takmer všetkých koaličných strán.

Nová česká vláda nepredĺži núdzový stav, skončí sa 25. decembra. „Ak sa bude situácia zhoršovať, sme pripravení rýchlo konať,“ povedal premiér Petr Fiala počas svojej prvej tlačovej konferencie vo funkcii. Jeho prvá zahraničná cesta povedie podľa tradície na Slovensko. (čtk)

Český prezident Miloš Zeman dnes vymenuje vládu Petra Fialu. V archívnom texte spred mesiaca prinášame profily kandidátov na ministrov.

List proti vymenovaniu Jitky Obzinovej za šéfku spravodajstva Českého rozhlasu podpísalo vyše 500 jeho zamestnancov. To je viac ako tretina všetkých pracovníkov. Obávajú sa, že Obzinová ohrozí objektivitu a nezávislosť spravodajstva.

Český premiér v demisii Andrej Babiš na poslednom brífingu vlády poďakoval ministrom aj voličom. „Robili sme maximum pre to, aby sme ich očakávania naplnili. Za úspech považujem, že vláda bola menšinová a že sme celé to obdobie vydržali,“ vyhlásil Babiš.

Český policajný prezident Jan Švejdar požiada ministra vnútra o prepustenie zo služby k 31. marcu budúceho roka. „Dospel som k názoru, že moje ďalšie zotrvanie vo funkcii nie je žiaduce a zbytočne by komplikovalo vecné riešenie súčasných policajných a bezpečnostných tém,“ napísal.

Nastupujúci český premiér Petr Fiala tvrdí, že jeho prvá zahraničná cesta po vymenovaní vlády by mala viesť na Slovensko. Vymenovanie novej českej vlády by sa malo konať v piatok 17. decembra. (idnes)

Český prezident Zeman vymenuje novú vládu premiéra Petra Fialu v piatok. Zeman ju vymenuje tak, ako ju navrhol Fiala. Pôvodne mal pripomienky ku kandidátovi na ministra zahraničia Jana Lipavského. (deník n)

Miloš Zeman je veľmi inteligentný a musím povedať, že aj veľmi schopný politik, vraví v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. „Rozchádzali sme sa vo všetkých ideáloch, ale jeho schopnosti obdivujem. On bol naozaj schopný.“

Ak Miloš Zeman nevymenuje všetkých ministrov novej českej vlády, Petr Fiala podá kompetenčnú žalobu. Budúci premiér to povedal v ČT. Prezident má problém s kandidátom Pirátov na ministra zahraničia Janom Lipavským. (denikn.cz)

Zuzana Čaputová bola niekto, vraví v rozhovore Karel Schwarzenberg, ktorý vtedajšej kandidátke na prezidentku sľúbil podporu, hoci ju ešte veľa ľudí nepoznalo. „Nevidím, že by bol v Česku silný sklon a potreba mať ženu ako hlavu štátu. Za seba hovorím, že by to neškodilo. Na Slovensku sa im to osvedčilo.“

Nikdy nezabudnem, ako celý americký kongres povstal a 20 minút Havlovi tlieskal, spomína v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. Prečítajte si ukážku z novej knihy edície českého Deníka N Pripravený slúžiť: Rozhovor s Karlom Schwarzenbergom, ku ktorej napísala predslov prezidentka Zuzana Čaputová.

Plán Babišovej vlády na povinné očkovanie ľudí nad 60 rokov sa nemusí uskutočniť. Nesúhlasí s tým budúci kabinet ani Česká vakcinologická spoločnosť. Zhoda je len na povinnosti zaočkovať sa pre vybrané profesie, akými sú zdravotníci, sociálni pracovníci, hasiči, policajti a vojaci.

Bývalý český minister financií Miroslav Kalousek zvažuje kandidatúru na prezidenta. Rozhodnúť sa chce do konca zimy, prezidentské voľby majú byť v januári 2023. (právo)

Nové na Dennikn.sk

PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expertVčera PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšieVčera PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad KazachmiVčera PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcieVčera PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilovVčera PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromVčera PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobnýmVčera PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z IslanduVčera PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Včera PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá BeluskýVčera PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensVčera PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová radaVčera PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)Včera PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenieVčera PM:32Hlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť parkVčera PM:20Historik Hruboň: Ospravedlnenie prezidentky už faux pas nezatieni, je to však dôležité gestoVčera PM:19Z legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduVčera PM:05Búrlivé 90. roky: Ako sa Rusi snažili zastaviť rozširovanie NATOVčera PM:46Mám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovVčera PM:20Spali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuVčera PM:26Matovič o inflačnom balíčku rokoval s Beluským od kotlebovcovVčera PM:22Neurážajme divadlo prirovnávaním k MatovičoviVčera PM:14Danglár: Červená čiara