Andrej Babiš

Európski liberáli nebudú Andreja Babiša pozývať na stretnutia, zvážia ďalšie kroky. Predsedníctvo európskej strany vyšle do Česka osobitnú misiu, ktorá zhodnotí, ako Babišovo hnutie rešpektuje liberálne hodnoty. (euractiv)

Prejav Andreja Babiša z konferencie konzervatívcov v Budapešti bude mať dohru. Tento týždeň budú európski liberáli diskutovať o jeho príklone k Viktorovi Orbánovi. Babiš sa obhajuje tým, že jeho strana chce osloviť všetkých voličov. (euractiv)

Andrej Babiš predvádza ďalší politický obrat, v ANO už boli technokrati aj liberáli, teraz sú tvrdí konzervatívci. Český expremiér v Budapešti na konferencii konzervatívcov rozprával, ako Green Deal zničí tradičný spôsob života, a zdá sa, že nešlo o ojedinelý úlet, píše Kirill Ščeblykin.

Český štátny zástupca navrhol zrušiť rozsudok v kauze Čapí hnízdo, ktorým bol oslobodený český expremiér Andrej Babiš spolu s bývalou manažérkou holdingu Agrofert Janou Nagyovou. Žalobca v odôvodnení žiada, aby sa prípad vrátil na Mestský súd v Prahe, a trvá na tom, že Babiš a Nagyová sa dopustili trestného činu. (tasr)

Český marketingový expert Marek Hanč bude pracovať pre Hlas Petra Pellegriniho. Hanč sa roky podieľal na kampani českého expremiéra Andreja Babiša. (cnn prima news)

Český štátny zástupca podal odvolanie proti rozsudku v dotačnej kauze Čapí hnízdo, ktorý začiatkom roka oslobodil expremiéra Andreja Babiša a niekdajšiu manažérku holdingu Agrofert Janu Nagyovú.

Andrej Babiš na TikToku uviedol, že v prezidentských voľbách v roku 2028 už nebude kandidovať. Na otázku jedného zo svojich sledovateľov, či sa bude znova usilovať o post premiéra, reagoval: „To sa uvidí.“ (tasr)

V českom parlamente došlo ku konfliktu: Andrej Babiš odmietol rešpektovať rozhodnutie koaličnej väčšiny o obmedzení rečníckeho času pre všetkých a opustiť rečnícky pult. Okolo neho sa zhromaždili poslanci opozície, aby zabránili prípadnému vyvedeniu Babiša zo sály.

Novozvolený český prezident Petr Pavel pozval Miloša Zemana na svoju marcovú inauguráciu. Pavel a Zeman sa stretli prvý raz od volieb, rozprávali sa približne hodinu a spoločne prebrali aj výsledky volieb. Podľa Zemana si Andrej Babiš prehru vo voľbách do istej miery zapríčinil sám.

Petr Pavel. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Andrej Babiš sľúbil, že bude viac chodiť do parlamentu, no hneď na druhý deň neprišiel. Český expremiér sa po volebnej porážke rozhodol, že si ponechá poslanecký mandát aj predsednícky post v hnutí ANO.

Andrej Babiš po porážke v prezidentských voľbách zostane lídrom hnutia ANO aj poslancom. Český expremiér to uviedol po zasadnutí predsedníctva hnutia. Znovu zopakoval, že jeho výsledok v prezidentských voľbách je úspechom. (deník n)

Podpredseda Babišovho hnutia ANO Ivo Vondrák skončil vo funkcii. Moravskoslezský hejtman patril ku kritikom Babišovej kandidatúry na českého prezidenta a otvorene podporil Petra Pavla. Už predtým mal výhrady k smerovaniu strany. (deník n, čtk)

Babišov marketér Marek Prchal sa zrejme zapojí do predvolebnej kampane na Slovensku. O spolupráci už dlhšie rokuje so SaS Richarda Sulíka, finálna dohoda zatiaľ nepadla. Prchal skončil spoluprácu s Andrejom Babišom po desiatich rokoch hneď po prezidentských voľbách. Na podobu kontroverznej kampane pred druhým kolom už nemal veľký vplyv.

Andrej Babiš a a jeho marektingový guru Marek Prchal. Foto - tasr

Andrej Babiš zvažuje, že zloží poslanecký mandát, povedal to podpredseda hnutia ANO Karel Havlíček. „Zatiaľ o tom nie je rozhodnuté. My to budeme riešiť ešte v nasledujúcich dňoch, ale hlavne je to na rozhodnutí pána Babiša,“ povedal. (tn.cz)

Andreja Babiša po prehraných voľbách opustil jeho „neporaziteľný“ marketingový tím. Od expremiéra odchádzajú šéfka jeho kampane Thünde Bartha aj marketér Marek Prchal, ktorého Babiš po voľbách v roku 2017 pobozkal na čelo a nazval „svojím guru“.

Od Andreja Babiša odchádza po desiatich rokoch reklamný stratég Marek Prchal. Ako autor kontroverzných volebných kampaní bol pri Babišovi od začiatku jeho pôsobenia v politike.

Andrej Babiš mohol porušiť zákon, keď vyzýval na stávkovanie v jeho prospech v prezidentských voľbách s prísľubom zisku, uviedlo ministerstvo financií, úrady to preveria. Polícia dostala k Babišovmu príspevku na Twitteri viacero podnetov.

Shooty: Tatíček 2.0

Česko by po víťazstve Pavla malo zvážiť, či nezrušiť priamu voľbu prezidenta, píše Jan Moláček. „Je veľkou otázkou, či priamou voľbou hlavy štátu získavame hodnotu, ktorá by vyvážila každých päť rokov obrovské bremeno dezinformácií rozdeľujúcich spoločnosť.“

Denník New York Times české voľby komentuje slovami, že politický nováčik porazil populistického veľkopodnikateľa. Pavlovo víťazstvo podľa novín znamená neúspech populizmu a upevňuje pozíciu Česka ako „rozhodného podporovateľa Ukrajiny“.

Kampaň Andreja Babiša sa otočila proti nemu, hovorí politológ Lukáš Jelínek. Vysvetľujeme štyri faktory, ktoré rozhodli české prezidentské voľby. Babišovi sa nepodarilo zjednotiť ani radikálnych voličov, polovica z nich volila Petra Pavla.

Andrej Babiš napriek výraznej prehre označuje volebný výsledok za veľký úspech. Inak bola atmosféra v štábe hnutia ANO celé poobedie vlažná. Keď Babiš začal hovoriť, ako mu v kampani uškodili médiá, manželka Monika mu zašepkala, aby prestal. „Áno, už budem dobrý,“ odpovedal.

Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Gratuláciu Petrovi Pavlovi zaslal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Naše krajiny spájajú spoločné, hlboko európske hodnoty, ako aj podpora Ukrajiny,“ napísal Macron, ktorý sa krátko pred voľbami stretol s Andrejom Babišom. Pavlovi odkázal, že je v Paríži vítaný.

Andrej Babiš po troch otázkach ukončil tlačovú konferenciu. Na poslednú otázku Martina Řezníčka z Českej televízie, či bude poslancom, povedal, že sa „čuduje, že sa po tej debate ešte dovoľuje opýtať“. Řezníček moderoval záverečnú debatu medzi Pavlom a Babišom na ČT.

Strana Hlas-SD zagratulovala Petrovi Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta. Podpredseda strany Erik Tomáš predtým v relácii TV Markíza Na telo vyhlásil, že by v druhom kole volil Andreja Babiša.

Andrej Babiš uznal porážku v prezidentských voľbách a zagratuloval Petrovi Pavlovi. „Chcel by som mu popriať, aby bol prezidentom všetkých občanov Českej republiky, aby vnímal ich problémy a aby bojoval za záujmy Českej republiky,“ povedal.

Kým Petr Pavel plnil námestia, Andrej Babiš sa stretol so stalinistom a nepočúval ani vlastných poradcov. Opisujeme, ako prebiehalo štrnásť dní medzi prvým a druhým kolom volieb a čo ich rozhodlo. Pavel reagoval s humorom aj na falošné správy o svojom úmrtí.

Zuzana Čaputová zagratulovala Petrovi Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta. „Spolu s Vami zvíťazila nádej, že slušnosť a pravdivosť môžu byť silou. Teším sa na našu spoluprácu, spoločné stretnutia a česko-slovenské iniciatívy,“ napísala na Twitteri. 

Vyzerá to tak, že sme na začiatku konca éry Andreja Babiša v českej politike, hovorí český premiér Petr Fiala. „Môže to však byť dlhé a bolestivé,“ povedal na tlačovej konferencii. Fiala pôjde osobne pogratulovať Petrovi Pavlovi.

Novým českým prezidentom sa stane Petr Pavel, Andrej Babiš je na ceste stať sa českým Ficom, predpovedajú politológ i novinárka. „V Babišovej kampani som mala často déjà vu z Fica a Ľuboša Blahu pred Prezidentským palácom a Národnou radou, ako brnkajú na najnižšie pudy ľudí,“ vraví Ivana Svobodová z Respektu.

Petr Pavel. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Výsledky prezidentských volieb sú pre ANO „jednoznačným úspechom“, vyhlásil v štábe Andreja Babiša podpredseda hnutia Karel Havlíček. „Našli sme odvahu postaviť nášho kandidáta, hoci mu nedávali veľkú šancu postúpiť do druhého kola,“ povedal. Dodal, že ANO bola jediná strana, ktorej kandidát sa dostal až do finále.

Podľa predpovede umelej inteligencie Blindspot sa českým prezidentom stane Petr Pavel. Získať by mal 58,32 percenta hlasov, Andrejovi Babišovi Blindspot predpovedá zisk 41,68 percenta. (blindspot)

Andrej Babiš dostal od svojich najbližších spolupracovníkov informáciu, že už nemôže vyhrať, píše Deník N. Expremiérovi teraz chystajú ďakovnú reč a blahoželanie pre Petra Pavla. V hre je aj možnosť, že by Babiš išiel Pavlovi pogratulovať do jeho volebného štábu.

Je to referendum o Babišovi, to viete, vyhlásil o druhom kole kandidát Andrej Babiš. „Ak majú ľudia pocit, že sa majú horšie než za Babiša, tak by toho Babiša mali voliť,“ dodal český prezidentský kandidát.

Andrej Babiš zneužíva svoje časopisy na propagandu pred voľbami. Zoznamy „VIP osobností“, ktoré ho chcú voliť, zverejnili magazíny Rytmus života, Čas pro hvězdy či Pestrý svět, ktoré majú každý týždeň desaťtisíce čitateľov, všíma si MediaBrífing.

Andrej Babiš v záverečnom týždni kampane hovoril o horoskopoch a nosil sošku Pražského Jezuliatka. Podľa niektorých komentátorov sa už zmieril s prehrou a pripravuje sa na najbližšie parlamentné voľby. Českom sa medzičasom šíril hoax o úmrtí Petra Pavla.

Andrej Babiš nikdy nepriznal, ako ovládol Agrofert a kde na to vzal peniaze. Deník N preto zmapoval príbeh, v ktorom okrem Babiša vystupujú aj dvaja Švajčiari a agent ŠtB. Dodnes nie je jasné, či sa Babišovi podaril extrémne výhodný nákup alebo mal aj iné príjmy než tie, ktoré uvádzal.

Ilustrácia - Petr Polák/Deník N

Pokiaľ sa udrží liberálny a demokratický režim, napokon podobní ako Babiš dostanú na frak,“ píše Fedor Gál. „Ľudia ako on sa obklopujú ľuďmi ,na svoj obraz‘. Sú to populisti ako vyšití. Vidieť ich v akcii je poučné a mobilizujúce. Pánboh zaplať za zrkadlo, ktoré nastavujú spoločnosti, pokiaľ je schopná reflexie.“

Český komentátor Jindřich Šídlo vidí podobnosti medzi Andrejom Babišom a Robertom Ficom aj Igorom Matovičom. V minulosti napísal text o podobnostiach Babišovho ANO a strany ÁNO Pavla Ruska. „Babiš mi naň odpovedal mailom, že on na rozdiel od Ruska nikdy nebude mať problém pre sto miliónov korún,“ vraví.

Andrej Babiš označil historikov zo slovenského Ústavu pamäti národa za politikov. Reagoval tým na poznámku moderátorky prezidentskej debaty, že ho ústav stále eviduje ako agenta ŠTB.

Petr Pavel daroval v prezidentskej debate Andrejovi Babišovi zarámovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy. Ide o reakciu na Babišovo nedávne vyhlásenie, že v prípade napadnutia Poľska či Pobaltia by na pomoc neposlal žiadnych českých vojakov.

Ak by sa stal Andrej Babiš prezidentom, podľa komentátora Jindřicha Šídla by sa upokojil, ale trochu by sa nudil. „Je to veľký mikromanažér, ktorý riadil vládu esemeskami, čo by z pozície prezidenta nebolo možné,“ vraví.

Jindřich Šídlo. Foto - archív J. Š.

Sledovať Petra Pavla v kontraste s Andrejom Babišom je psychická úľava, píše Andrej Bán. „S úžasom sledujem, ako mnohí kolegovia komentujú Babišov výkon v ČT bezmála v superlatívoch. Vraj dominoval, určoval témy a ľahko chorý Pavel bol pasívny… Nie, generál nebol pasívny, to iba s noblesou pokojne odpovedal na veci, ktoré by niekoho s horšími nervami vytočili do nepríčetnosti.“

Andrej Babiš sa snaží pred druhým kolom volieb osloviť kresťanských voličov. „O náboženstve nevie nič, počína si rovnako ako u detí v škole,“ reaguje katolícky kňaz Václav Vacek. V rozhovore vysvetľuje, prečo Babišovi jeho vieru neverí a prečo by bol ešte horší prezident ako Miloš Zeman.

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N

Andrej Babiš ešte v roku 2015 oponentom vyčítal offshory, hoci predtým sám cez podobnú firmu kúpil zámok vo Francúzsku. Klamal aj vtedy, keď tvrdil, že nevie, kto stojí za farmou Čapí hnízdo, neskôr sa ukázalo, že to boli jeho deti. Prinášame prehľad Babišových klamstiev a najväčších káuz.

Populizmus dokáže niekedy ľudí uchvátiť, reagoval Rastislav Káčer na vyjadrenia Andreja Babiša o prípadnom nevyslaní českých vojakov na obranu spojencov. Európski ministri zahraničia sa podľa neho o kauze bavili skôr s úsmevom, keďže Babišova vláda bola vo vysielaní vojakov veľmi aktívna a Babiš rád sám cestoval a fotografoval sa s vojakmi NATO. (čtk)

58 percent Čechov nechce, aby krajina posilňovala vojenskú pomoc Ukrajine, ukázal prieskum pre Český rozhlas. Proti intenzívnejšej podpore boli častejšie starší ľudia, ženy či voliči Andreja Babiša z hnutia ANO. (čro, tasr)

Na slová Andreja Babiša o neuvoľnení vojakov na pomoc spojencom zareagovalo aj NATO. „Česká republika je už viac ako 20 rokov oddaným spojencom NATO. Sme presvedčení, že bude aj naďalej hrať významnú úlohu v Aliancii, aby pomohla udržať naše národy v bezpečí,“ povedala predstaviteľka NATO Rehanna Jones-Boutalebová. (deník n)

Andreja Babiša kritizujú ukrajinské médiá aj pobaltskí ministri za jeho nedeľné vyhlásenie, že v prípade napadnutia by neposlal českých vojakov na pomoc Poľsku ani Pobaltiu. Web Gazeta označil jeho slová za škandalózne.

Andrej Babiš by neposlal vojakov na pomoc Poľsku a Pobaltiu, ak by ich napadli. „Určite nie,“ opakoval v prezidentskej debate Českej televízie. De facto tým poprel spojenecký záväzok v NATO, jeho slová si už všíma aj zahraničie. Babišovi marketéri ich ihneď po debate korigovali. 

Andrej Babiš. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textuVčera 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalejVčera 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamenáVčera 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video)Včera 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízouVčera 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať?Včera 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských PalisádachVčera 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to blbosť, základom je negúgliťVčera 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohoduVčera 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od ČernobyľaVčera 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlaniVčera 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako jaVčera 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšloVčera 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchaťVčera 15:29Shooty: RuinaVčera 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video)Včera 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj LeopardyVčera 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii! Včera 12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejšíVčera 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný časVčera 12:19Do Ruska sa vracia politikaVčera 11:33Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúvalVčera 11:16Zdroje podpory pre časy, ktoré príduVčera 11:04Café croissantVčera 10:51Dušana Dědečka, ktorý šoféroval opitý a zabil piatich ľudí, odsúdili na 15 rokov (+video)Včera 10:43Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočetVčera 10:24Smartfóny ovplyvňujú aj to, aké logá majú firmyVčera 07:25Messi prestupuje do Interu Miami. Zložia sa naňho Apple, Adidas aj celá ligaVčera 07:20West Ham v Prahe oslavoval trofej. Pred zápasom bola bitka v podniku, počas neho fanúšikovia zranili hráča FiorentinyVčera 06:32Ekonomický newsfilter: Z eurofondov neprepadnú miliardy, ak budeme mať šťastie, budú to „iba“ stovky miliónov