Andrej Babiš

Babiš sa môže tešiť z úspechu hnutia ANO, sociálna demokracia prepadla. Kto sú víťazi a porazení českých komunálnych a senátnych volieb.

V Prahe dnes pokračuje súd s českým expremiérom Andrejom Babišom, vypovedať má aj jeho syn Andrej Babiš mladší. Sudca si neplánovane predvolal aj redaktorku Deníka N Zdislavu Pokornú, ktorej včera po vypočutí úradníčka Eva Filipová povedala, že Babiš môže byť rád, že toho nepovedala viac. (deník n)

Andrej Babiš mladší po príchode na súd. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

V Česku podporí zastropovanie cien elektriny a plynu aj opozičné ANO. Strana však chce určiť maximálne ceny energií pre výrobcov, nie distribútorov, ako rozhodla Fialova vláda.

Manželka bývalého českého premiéra Andreja Babiša aj jeho švagor odmietli vypovedať na súde v dotačnej kauze Čapí hnízdo. Monika Babišová aj jej brat mali vypovedať ako svedkovia.

Vinu v kauze Čapí hnízdo pred pražským súdom poprel bývalý premiér Andrej Babiš aj bývalá manažérka farmy Jana Nagyová. Dnes sa konal prvý deň pojednávania v očakávanom procese.

V Česku sa začína očakávaný súd s Andrejom Babišom v kauze Čapí hnízdo. Pridelenie päťdesiatmiliónovej dotácie na výstavbu farmy začali policajti preverovať už v roku 2015. Odvtedy došlo v kauze k mnohým zvratom.

Miloš Zeman nikdy neprestal rozdeľovať spoločnosť, nechcem na neho nadväzovať, vraví generál Petr Pavel, ktorý dnes ohlásil svoju kandidatúru na českého prezidenta. „Pokiaľ by prezident raz týždenne ľuďom povedal, ako situáciu vidí, a naznačoval aj cestu k riešeniu, ľudia by boli pokojnejší. Aspoň by vedeli, na čom sú,“ hovorí v rozhovore.

Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

České denníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny dnes vyšli s inzerciou Andreja Babiša, ktorá na titulnej strane spochybňuje nestrannosť a objektivitu novinárov. „Veríte médiám?“ pýta sa Babiš prostredníctvom reklamy a naznačuje, že médiá niektoré informácie zámerne zamlčiavajú. Babiš oba denníky vlastní.

Inzercia Andreja Babiša vo vlastných českých médiách. Zdroj - MF Dnes/Lidové noviny

Hnutie ANO chce v Česku dať hlasovať o nedôvere vláde Petra Fialu. Dôvodom je ekonomická situácia a kauza okolo riaditeľa civilnej rozviedky Petra Mlejnka, ktorý sa stýkal s obvineným podnikateľom Michalom Redlom z kauzy Dozimetr. (novinky.cz)

Generál Petr Pavel by Andreja Babiša v druhom kole prezidentských volieb presvedčivo porazil. Ak bývalý český premiér naozaj stále nie je rozhodnutý o tom, či bude kandidovať, po poslednom prieskume by si to mohol premyslieť, píše Kirill Ščeblykin v newsfiltri Český týždeň.

Babiš je schopný povedať čokoľvek, ale vo vzťahu k Rusku má od Fica ďaleko, vraví v rozhovore novinárka Ivana Svobodová. „Jeho politickým vzorom je Viktor Orbán,“ hovorí reportérka Respektu, ktorá pripomína, že Babiš pred voľbami strašil utečencami.

Reportérka zachytila, ako Andrej Babiš počas predvolebného mítingu vyzýva na zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu. Babiš ju následne označil za „skorumpovanú žumpu“. „Chodia za mnou jeho fanúšikovia, rôzne mi nadávajú a fotografovi strkajú ruky do objektívu,“ hovorí Ivana Svobodová v rozhovore.

Foto - archív Ivany Svobodovej

Petr Pavel by v 2. kole českých prezidentských volieb porazil Andreja Babiša: prieskum Medianu mu v takomto prípade nameral takmer 60 %. V 1. kole by Babiš získal 25,5 % hlasov, Pavel 21 %. Obaja majú rovnakú podporu ako v júnovom modeli. (čtk)

Andrej Babiš stále nepovedal, či bude kandidovať za prezidenta, napriek tomu zatiaľ vedie prieskumy a jeho kampaň vyvoláva silné emócie. Na jeho mítingoch už zasahovala aj polícia a na jednom z nich si spravila veľkú hanbu. Babiš demonštrantov nazýva fašistami a nacistami.

Francúzsky súd vyšetruje podozrenie z prania špinavých peňazí pri nákupe nehnuteľností Andrejom Babišom. Majetkom českého expremiéra sa zaoberajú francúzske médiá od jesene 2021, keď unikli dôverné dokumenty v kauze Panama Papers.

Predvolebné noviny českej Pirátskej strany vytlačí Babišova Mafra, vo výberovom konaní ponúkla najlepšiu cenu. Piráti sa o spolupráci s expremiérovou firmou pohádali v uzavretom fóre, nepodarilo sa im vymyslieť spôsob, ako ju z výberového konania vyradiť. (deník n)

Policajti na mítingu bývalého českého premiéra Andreja Babiša pätnásťročnému autistovi kľakli na krk, jeden z nich mal šiltovku ANO. Policajný prezident skritizoval postup príslušníkov.

Na politickom mítingu Andreja Babiša násilne zadržali školáka s autizmom traja policajti v civile. Štvrtkový zákrok v Borovanoch, pri ktorom muži na chlapcovi kľačali, prešetrí generálna inšpekcia bezpečnostných zborov.

Petr Pavel potvrdil v Česku prezidentskú kandidatúru. Bývalý predseda vojenského výboru NATO a niekdajší náčelník generálneho štábu českej armády chce najväčšiu pozornosť zamerať na svojho súpera Andreja Babiša. (idnes)

České prezidentské voľby budú v januári a Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica. V 2. kole by sa bývalý premiér podľa súčasných preferencií stretol s generálom Petrom Pavlom. Najväčší favoriti však zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne neoznámili.

Pražská polícia odložila prípad údajných daňových únikov pri zadávaní reklamy na Babišovom Čapím hnízde. Domnieva sa, že nejde o trestný čin. Dozorujúci prokurátor, ktorý je teraz na dovolenke, má čas do 24. júla, aby rozhodnutie zvrátil. (deník n)

Český expremiér Andrej Babiš na stretnutí s občanmi v pražskom Chodove zopakoval, že nevedie prezidentskú kampaň. Na otázku, prečo obchádza regióny, odpovedal, že je tam za hnutie ANO. O tom, či bude kandidovať, sa podľa svojich slov rozhodne na poslednú chvíľu. (deník n)

Najviac presvedčených voličov má pred českými prezidentskými voľbami s 20 % Andrej Babiš. Jeho najväčší rival Petr Pavel, ktorý by získal o štyri percentuálne body menej, by však v možnom 2. kole presvedčivo vyhral. (idnes)

Babiš sľúbil, že vládu do konca roka nepovalí, európska hanba Česka sa tak nemusí opakovať. Za bežných okolností je predsedníctvo v EÚ celkom byrokratická záležitosť, Česko má však po roku 2009 čo naprávať.

V kauze evidencie českého expremiéra Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej ŠtB došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces, reagoval jeho právny zástupca Marek Benedik. Hovorí o stave právnej neistoty, keď žalobca nevie, voči komu sa má domáhať svojich práv. Nevylúčil ďalšie kroky.

Andrej Babiš spor o povesť spolupracovníka ŠtB s ÚPN na Slovensku prehral. Český expremiér a podnikateľ sa už od roku 2012 súdi o to, či ho oprávnene evidujú ako spolupracovníka komunistickej tajnej služby.

Eurokomisia uložila Česku pokutu v prepočte 3,5 milióna eur za chyby v agrodotáciách. Súčasťou pokuty je aj sankcia za konflikt záujmov expremiéra Andreja Babiša. Za toto pochybenie má krajina zaplatiť zhruba 50-tisíc eur. (čtk)

„Babišove slová o Ukrajine sú škandalózne. Hrá na únavu voličov z vojny,“ hovorí komentátor Jindřich Šídlo. Český expremiér na svojom mítingu Za Babiša vyhlásil, že Česi by už Ukrajine nemali dodávať zbrane. „V tejto chvíli si myslím, že Európa pomáha Ukrajine, dodáva jej zbrane plno krajín, ale my už sme dodali 3,5 miliardy a ani naša vlastná armáda nie je v príliš dobrom stave.“

Bývalý český premiér Andrej Babiš povedal, že už by Ukrajine nedodával zbrane. Krajina čeliaca ruskej agresii sa podľa neho už dokázala ubrániť obsadeniu celého územia. Babiš, ktorý sa ešte nevyjadril, či bude kandidovať na prezidenta, tiež uviedol, že o Ukrajinu sa majú starať iné štáty. (deník n, respekt)

Andrej Babiš pôjde v septembri pred súd v kauze dotačného podvodu Čapí hnízdo. Sudca Mestského súdu v Prahe Jan Šott stanovil termín hlavného pojednávania na 12. septembra, krátko pred komunálnymi a senátnymi voľbami. (seznam)

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch ŠtB má byť na Krajskom súde v Bratislave 14. júna. Český expremiér tam bol vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera.

Šéfa Českej národnej banky vyberal prezident Zeman a poznať to, píše Kirill Ščeblykin. Aleš Michl bol so svojimi názormi v rade ČNB v menšine, na verejnosti nevzbudzuje dôveru ani tým, že robil poradcu Andrejovi Babišovi.

Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.

Najväčšiu podporu pred českými prezidentskými voľbami majú Andrej Babiš a Petr Pavel. Expremiéra by podľa prieskumu agentúry Median volilo 25 percent, bývalý vojenský veliteľ NATO by do druhého kola postúpil s 20 percentami hlasov. Termín volieb zatiaľ nie je známy, konať sa budú začiatkom roka 2023. (deník n)

Andrej Babiš odkázal premiérovi Fialovi, že nemôže riešiť iba Ukrajinu. Jeho hnutie ANO ďalej tvrdilo, že mestská časť Praha 1 ubytovala utečencov na „prestížnej“ adrese; potom sa ukázalo, že ide o telocvičňu.

Bývalý český premiér Andrej Babiš podstúpil v stredu plánovanú operáciu. „Som v poriadku, niekoľko dní si poležím,“ uviedol bez ďalších podrobností. (novinky.cz)

V kauze Čapí hnízdo navrhujú pre expremiéra Andreja Babiša trojročný podmienečný trest, odložený na skúšobnú dobu päť rokov, a peňažný trest vo výške zhruba 400-tisíc eur.

Babišova najznámejšia kauza sa konečne dostáva pred súd a český expremiér tak má o motiváciu viac zabojovať o post prezidenta, kde by ho čakala imunita. Newsletter Český týždeň si takisto všíma, ako pravicový populista Okamura skrýva svoje fotky s Putinom a opisuje, čo pre Česko znamenala Madeleine Albrightová.

Štátne zastupiteľstvo v Česku obžalovalo Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo, informuje Deník N. Český expremiér kedysi postavil multifunkčný komplex na mieste bývalého liehovaru a vypýtal si na to peniaze z EÚ. Polícia je presvedčená, že na to nemal právo.

Andrej Babiš zostáva v nemocnici, má čiastočnú črevnú nepriechodnosť. Český expremiér v piatok na chvíľu stratil vedomie, odvtedy je hospitalizovaný. (irozhlas)

Český expremiér Andrej Babiš ostáva v nemocnici s nešpecifikovaným zdravotným problémom. Líder hnutia ANO zrušil všetok svoj program, vrátane nedeľnej televíznej diskusie s premiérom Fialom. Babiš leží od piatka v pražskom IKEM-e, podľa hovorcu hnutia ide iba o ľahkú indispozíciu. (cnn prima news)

Termín procesu v kauze evidencie Babiša vo zväzkoch ŠtB stále nie je známy. Krajský súd v Bratislave by mal termín nariadiť v druhom štvrťroku 2022.

Česká snemovňa už tretíkrát vydala bývalého premiéra Andreja Babiša (ANO) na stíhanie v dotačnom prípade Čapí hnízdo. Prípad sa týka údajného dotačného podvodu, Babiš vinu dlhodobo odmieta. Kauzu pokladá za vykonštruovaný a účelový pokus o svoju kriminalizáciu. (deník n)

Andreja Babiša opäť zvolili za predsedu hnutia ANO, nemal žiadneho protikandidáta. Dostal 76 hlasov, 13 ľudí sa zdržalo, 6 bolo proti. Český expremiér pred voľbou vyhlásil, že za predsedu kandiduje naposledy. (deník n)

Keby som ja bol prezidentom, to by ste sa čudovali. Bol by som veľmi aktívny prezident, vraví Andrej Babiš v rozhovore. „Lietal by som po celom svete, to je moja profesia, zahraničný obchod. Viem nadväzovať vzťahy s ľuďmi. Bol by som prospešný pre českých podnikateľov,“ dodáva. Stále však nepovedal, či hodlá kandidovať.

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Andrej Babiš je pred prezidentskými voľbami v rovnakej situácii, ako bol Robert Fico, vraví v rozhovore bývalý prezident Andrej Kiska. „Fico bol v tom čase absolútne najpopulárnejším politikom. Takže to, že pán Babiš bude kandidovať z relatívne silnej pozície, mu vôbec negarantuje to, že prezidentské voľby vyhrá. Práve naopak.“

Andrejovi Babišovi hrozí, že sa bude musieť zbaviť svojich médií. Nová česká vláda totiž podporila sprísnenie zákona o konflikte záujmov, ktorá politikom zakazuje vlastniť médiá, píše MediaBrífing.

Poslanec českého hnutia STAN Jan Farský sa vzdá poslaneckého mandátu. Oznámil to po tom, čo cez víkend odletel na polročnú stáž do USA. (novinky)

Nová predsedníčka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová má k Slovensku blízko aj cez rodinu jej slovenského manžela. Priznáva, že dianie u nás vníma cez nich. Hovorí, že boli nesmierne otrávení tým, čo sa na Slovensku dialo. „Eskalovalo to vraždou Jána Kuciaka, od ktorej o pár týždňov ubehnú štyri roky. Pre tých, pre ktorých už éra Smeru bola príliš dlhá, to bol varovný prst alebo budíček, že sú situácie, ktoré do 21. storočia a do krajiny EÚ nepatria.“

Predsedníčka českého parlamentu Pekarová Adamová nechce tajiť kritický postoj k maďarskému Fideszu a hovorila o ňom verejne aj pred tohtoročnými voľbami, čo sa stretlo s nevôľou prezidenta Zemana. „Pán Orbán sám hovorí, že mu je bližšia akási neliberálna demokracia než tá liberálna. To sú veci, ktoré by sme mali vedieť pomenovať,“ hovorí politička v rozhovore.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšieVčera 13:02Vyššie je aj Luxembursko. Slovenský futbal spadol do piateho výkonnostného košaVčera 12:27V jednoizbovom byte začala zachraňovať zranené holuby. Deratizéri ich nechávajú zomierať v klietkachVčera 11:53Kollárovi ťah s obštrukciou z minulého týždňa vyšiel, návrh SaS na zmenu 363 neprešielVčera 11:05Národné parky hľadajú šéfov. Kandidujú ochranári, kritizovaný úradník aj plagiátorVčera 11:03Je čas porozprávať sa o odnímaní volebného právaVčera 10:54Pri liečbe duševne chorých v Česku pomáhajú aj ľudia, ktorí sami zažili psychické ochorenie. Ako fungujú peer konzultanti?Včera 10:46Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo je také populárne „nakladať“ protivníkom?Včera 10:30Obscénne ruské „referendá“ sú len mediálnym cvičenímVčera 09:18Pustiť či nepustiť? Štáty Európskej únie nie sú jednotné v prijímaní Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciouVčera 09:13Týždeň v zdraví: Aké prejavy má depresia? Prečo môžem priberať, aj keď sa neprejedám? Na čo je kyselina hyalurónová? Včera 07:53Kipchogeho svetový rekord mohol byť ešte lepší. Je však pravdepodobné, že už ho nikdy neprekoná