Verejné obstarávanie

Úrad pre verejné obstarávanie bude od júla jedinou inštitúciou, ktorá bude kontrolovať eurofondové zákazky a projekty financované z plánu obnovy. „Jednoduchší systém má zrýchliť kontroly, sprehľadniť systém, a tým aj zvýšiť mieru čerpania eurofondov,“ povedal šéf úradu Miroslav Hlivák.

Ukončenie vyradenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2027 je podľa NKÚ ohrozené. Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že v tendri na projekt za viac ako 186 miliónov eur sa ani po roku a pol nepodarilo vybrať víťaza.

Ministerstvo spravodlivosti vypísalo tender na nový IT systém obchodného registra. Kritériom bude najnižšia cena, hodnotu celej zákazky ministerstvo odhaduje na 11,5 milióna eur. Na predkladanie ponúk zostáva zhruba mesiac.

Úrad vlády a Úrad pre verejné obstarávanie uzavreli dohodu o spolupráci týkajúcu sa kontroly projektov z plánu obnovy. Ak bude mať úrad vlády podozrenie na porušenie zákona, bude môcť ÚVO požiadať o kontrolu obstarávania.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák požiada prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní od Jozefa Šimka (ex ĽSNS). Parlament ju schválil aj s podporou koaličnej Sme rodina, časť poslancov OĽaNO zas znížila kvórum.

Protimonopolný úrad vyšetruje možný kartel pri dodávke potravinárskych výrobných technológií v eurofondovej zákazke. Bližšie podrobnosti, ktoré firmy preveruje, nezverejnil. Uviedol len, že ide o troch podnikateľov.

Parlament netradične schválil novelu zákona poslancovi, ktorý kandidoval za opozičnú stranu. Primátorovi Rimavskej Soboty Jozefovi Šimkovi (ex ĽSNS) prešla s podporou Sme rodina novela zákona o verejnom obstarávaní.

Podľa Úradu pre verejné obstarávanie košická župa nakupovala teplomery od firmy, ktorá ani nesplnila technickú špecifikáciu predmetu zákazky. Firmu United Corp vlastní Richard Reday, známy župana Rastislava Trnku, ktorý podnikateľa navštevoval aj doma. ÚVO tvrdí, že kraj nezdokumentoval priebeh zadávania zákazky, vniesol doň neprehľadnosť a zmätok, preto sú úkony kraja nepreskúmateľné.

Na vylučovanie Strabagu z eurofondových zákaziek podľa ministra dopravy Andreja Doležala nie sú dôvody. Reagoval tak na článok denníka SME, podľa ktorého hrozí niektorým župám či obciam neuhradenie faktúr.

Niektorým mestám či župám hrozí, že im štát neuhradí faktúry z eurofondových projektov, kde je dodávateľom Strabag. Menšinovým vlastníkom rakúskej firmy je ruský oligarcha Oleg Deripaska, na ktorého sa vzťahujú sankcie EÚ. (index.sme.sk)

Najvyšší kontrolný úrad vníma žalobu konzorcia IT firiem pre výsledky kontroly ako snahu zastrašiť nezávislú kontrolnú inštitúciu. Detailne sa k tomu zatiaľ vyjadrovať nebude, najprv sa musí podrobne oboznámiť s obsahom žaloby.

Národná diaľničná spoločnosť porušila v roku 2019 v súťaži na nákup kamier všetky princípy verejného obstarávania, preukázal Úrad pre verejné obstarávanie a zistenia postúpil NAKA. NDS tvrdí, že prijala opatrenia, aby už podobné pochybenia neboli možné.

Protimonopolný úrad a Pôdohospodárska platobná agentúra uzavreli dohodu o spolupráci. Jej cieľom je efektívnejšie odhaľovať dohody obmedzujúce súťaž a kontrolovať činnosti spojené s verejným obstarávaním.

Pošta chce napadnúť na súde rozhodnutie ÚVO, podľa ktorého porušila zákon pri tendri na bezpečnostnú službu. Zákazku získala Lama SK neoficiálne spájaná s Ľudovítom Makóom, pošta ju firme medzičasom zobrala.

Mesto Košice vyhlásilo verejné obstarávanie na stavebnú údržbu a opravy ciest. Predpokladaná hodnota zákazky je 2,8 milióna eur bez DPH, na jej predmet bude uzatvorená rámcová dohoda, vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku ÚVO.

Slovenská pošta pri zákazke na bezpečnostné služby porušila zákon o verejnom obstarávaní, nedostatočne sa zaoberala ponukami firmy Lama SK. Vyplýva to z právoplatného rozhodnutia zverejneného na webe Úradu pre verejné obstarávanie.

Národná diaľničná spoločnosť dostala pokutu 30-tisíc eur za zákazku týkajúcu sa premostenia diaľnice pri Triblavine. Kontrakt za zhruba 6 miliónov eur získal predvlani Doprastav.

Starostka a starosta dvoch bratislavských mestských častí sa snažia vymeniť svojich dodávateľov tepla za firmu zo štátneho holdingu. Neprišli však s konkurenčnými ponukami, štátnym teplárom chcú dať zákazku priamo. Niektorí poslanci vyžadujú vyhlásenie verejnej súťaže.

Úrad pre verejné obstarávanie chystá usmernenie, ktoré umožní uzavrieť dodatky k zmluvám so zvýšením ceny o 50 %. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s predsedom úradu Miroslavom Hlivákom.

Eurofondové zákazky už nebudú kontrolovať ministerstvá ako riadiace orgány, iba Úrad pre verejné obstarávanie. Nebude už kontrola pred podpisom zmluvy, čo pomôže skrátiť tendre. V roku 2018 trvali kontroly pred podpisom zmluvy v priemere 150 dní.

Z obchodovania so štátom bude možné vylúčiť uchádzačov z rizikových krajín, prípadne im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania. Schválili to poslanci v novele zákona o verejnom obstarávaní.

Pri výstavbe Národného futbalového štadióna bol porušený zákon, súťaž na technologické vybavenie bola šitá na mieru konkrétnej firme. Potvrdila to Rada Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá rozhodla o podnete Nadácie Zastavme korupciu.

Obnova kaštieľa v bratislavských Rusovciach, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa posúva. Dôvodom sú námietky k podkladom v tendri a predbežné opatrenie, ktoré vydal Úrad pre verejné obstarávanie.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má zrýchliť výstavbu diaľnic a čerpanie eurofondov. Umožní totiž kontroly obstarávania väčších zákaziek až po podpise zmluvy.

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na druhú etapu severného obchvatu Prešova. Predpokladaná hodnota zákazky je 263 miliónov eur, financovať sa bude výhradne zo štátneho rozpočtu. (tasr)

Zabrzdený juhovýchodný obchvat Košíc môže odblokovať novela zákona o verejnom obstarávaní. Platí to v prípade, ak rušenie tendra nepotvrdí odvolacia rada Úradu pre verejné obstarávacie skôr, než čerstvá novela začne platiť.

Poslanci schválili novelu zákona o verejnom obstarávaní. Pôvodne ňou koalícia chcela uvoľniť pravidlá na dodanie krmív pre chovné a rehabilitačné stanice, nakoniec však prijali rozsiahly pozmeňovací návrh, ktorý má zrýchliť čerpanie eurofondov.

Zmena zákona o verejnom obstarávaní má pomôcť riešiť aj rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. O novele, ktorá by mala urýchliť čerpanie eurofondov zo starého programového obdobia, rokoval parlamentný hospodársky výbor.

Úrad pre verejné obstarávanie nebude predbežnými opatreniami zastavovať celú súťaž, ale len časť, proti ktorej smeruje námietka. Štátne tendre sa tak môžu zrýchliť. Uchádzači by navyše mali predložiť všetky námietky naraz.

Piati zo šiestich externých členov odvolacej Rady ÚVO pracujú pre ministerstvá alebo podriadené inštitúcie. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu a pripomína, že rada zvrátila rozhodnutie úradu, ktorý videl pochybenia pri nákupe antigénových testov. (index.sme.sk)

Rada ÚVO zmenila rozhodnutie úradu z leta, podľa ktorého štátne hmotné rezervy porušili zákon pri nákupe testov na covid-19. S rozhodnutím sa však nestotožňuje predseda úradu Miroslav Hlivák, podpredseda Jaroslav Lexa a jeden externý člen rady.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák víta návrh novely Trestného zákona, ktorým sa má zefektívniť postihovanie zneužívania pravidiel verejného obstarávania. Návrh podala do parlamentu skupina koaličných poslancov.

Andrej Doležal dal tentoraz za pravdu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vrátil o krok späť súťaž na rozbitú cestu pri Trenčíne. Slovenská správa ciest bude znova vyhodnocovať víťaznú ponuku, verí, že cesta 1. triedy, prezývaná aj „tankodróm“, sa začne opravovať na jar.

Začiatok rekonštrukcie cesty medzi obcami Mníchova Lehota a Chocholná-Velčice pri Trenčíne sa opäť posunie. Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák uviedol, že Slovenská správa ciest urobila chyby pri verejnom obstarávaní.

Kým rozhodne odvolacia rada Úradu pre verejné obstarávanie o juhovýchodnom obchvate Košíc, mala by si pozvať zástupcov NDS. Myslia si to poslanci výboru pre hospodárstvo, ktorý k tomu prijal uznesenie.

Protimonopolný úrad dal trom firmám pokutu spolu 8,6 milióna eur za kartel pri tendri na stavebné práce pre štátneho prevádzkovateľa energetickej sústavy SEPS. Na prípad upozornila podľa úradu Nadácia Zastavme korupciu.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák tvrdí, že minister dopravy Andrej Doležal zavádza, keď viní úrad z komplikácií pri juhovýchodnom obchvate Košíc. „Stal sa azda prvým politikom, ktorý si dovolil taký otvorený prvoplánový útok s arogantným tónom voči úradu,“ povedal Hlivák.

Minister dopravy Andrej Doležal verí, že rezort uspeje s odvolaním proti rozhodnutiu ÚVO o zrušení súťaže na cestu R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany. Keby s odvolaním neuspel, plánuje podľa Doležala dať prípad na súd.

Andrej Doležal mohol sám skontrolovať súťaž na juhovýchodný obchvat Košíc, reagoval Úrad pre verejné obstarávanie. Minister dopravy úradu vyčítal, že nemôže podpísať zmluvu v 140-miliónovom tendri pre dve chýbajúce slová.

Piati poslanci OĽaNO a Sme rodina sa pridali ku kritike Andreja Doležala na adresu Úradu pre verejné obstarávanie. Vyčítajú mu negatívne stanovisko k tendru na juhovýchodný obchvat Košíc.

Rozhodnutie ÚVO zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany ešte nie je právoplatné, informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.
Plynie desaťdňová lehota na odvolanie, preto úrad zatiaľ nemôže hovoriť o obsahu svojho rozhodnutia.

RTVS podá žalobu na súd voči rozhodnutiu ÚVO, ktoré sa týka zákazky na telekomunikačné služby. Verejnoprávna RTVS sa obhajuje, že zadala zmluvy na základe výnimky zo zákona, ÚVO preukázal, že výnimku uplatnila v rozpore so zákonom.

Viaceré ministerstvá podpísali zmluvy a dodatky na telekomunikačné služby za zhruba 10 miliónov eur v rozpore so zákonom, hovorí Úrad pre verejné obstarávanie. Štátne inštitúcie podľa predsedu úradu Miroslava Hliváka využívali výnimky nezákonne. Podnety podalo aj združenie Slovensko.Digital.

Mesto Bratislava chce získať približne sto nových nájomných bytov vo verejnom obstarávaní. Keďže takéto obstarávanie ešte na Slovensku nebolo nikdy vyhlásené, s trhom si chce najprv dohodnúť nastavenie podmienok tak, aby boli vyvážené a trh oň mal záujem. (uvo)

Vláda vymenovala za člena Rady ÚVO Jozefa Bálinta z bratislavskej mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu. Zaplnila tak zostávajúce voľné vládne miesto v rade, ktorá rozhoduje aj o odvolaniach pri veľkých zákazkách.

ÚVO upozorňoval Bratislavský kraj na riziká podpisu zmluvy s firmou Arriva, ktorá zvíťazila v súťaži na prímestskú autobusovú dopravu. Predseda ÚVO Miroslav Hlivák tvrdí, že jasne pomenovali stav, ktorý môže nastať, keď kraj podpíše zmluvu s najlacnejšou firmou.

Novým členom Rady ÚVO sa stal Ľubomír Kubička, ktorý pôsobil vo firme VO SK venujúcej sa verejným obstarávaniam. O jeho vymenovaní rozhodla vláda. Viaceré mimovládne organizácie spôsob výberu minulý mesiac kritizovali.

Správa štátnych hmotných rezerv porušila zákon pri obstarávaní strážnej služby, na účasť v tendri totiž stanovila neprimeranú podmienku. Uviedol to Úrad pre verejné obstarávanie, hmotným rezervám dal za porušenie zákona pokutu 4000 eur.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní. Výsledná podoba vznikla z kompromisu medzi vicepremiérom Štefanom Holým a predsedom ÚVO Miroslavom Hlivákom, no kritizovali ju niektoré mimovládne organizácie.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie obhajuje novelu zákona, pre ktorú sa neziskové organizácie chceli obrátiť na protimonopolný úrad a Európsku komisiu. Miroslav Hlivák hovorí, že nákup cez elektronickú platformu je v súlade s európskym právom a novelu viackrát konzultoval s Európskou komisiou. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj Smer 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti Ukrajine 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne ono 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobu 10:14Danglár: Odpustenie 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+video) 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na Slovensku 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspech 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosťVčera 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako FicaVčera 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Včera 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončíVčera 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieVčera 19:08Putin prichádza o svoj plynový tromf. V slovenských zásobníkoch je už viac ako polovica ročnej spotrebyVčera 18:47Nemecká zbrojovka ponúkala vláde fabriku na východnom Slovensku. V Naďovom tendri neuspelaVčera 18:46Keď pôjdete na hory, nainštalujte si aplikáciu HZS, záchranári vám rýchlejšie pomôžuVčera 18:28Berú nás vážne, chcú mať pokoj a dovládnuť, hovoria odborári. No zatiaľ sa s Hegerom na platoch nedohodliVčera 17:26Manuál: Ako viesť volebnú kampaň a nedostať pokutu až 10-tisíc eur. Otázky, odpovede a prehľad dôležitých termínovVčera 17:17Kinga Haltenberger Szabó: V masových hroboch v Donbase leží aj môj otec. Rusi ho tam odvliekli v roku 1945Včera 16:59Putinovo Rusko: rozpad alebo kapitulácia?Včera 16:41Politické odpustenie vyvoláva pochybnosti, vhodnejšie je hovoriť o zmiereníVčera 16:38Graf dňa: Nálada v Nemecku signalizuje, že slovenská ekonomika môže v druhom štvrťroku mierne klesnúť, hovorí sporiteľňaVčera 15:16Obvinený Hegerov manažér po odchode z Tiposu opúšťa aj kontroverzný biznis s palivami. Prenajíma ho PoliakomVčera 15:14Žilinka viní koalíciu a médiá, že sú ním chorobne posadnutéVčera 14:58Ľudia tu zhoreli zaživa. Rusko je najväčší teroristický štát, vraví Zelenskyj po útoku v KremenčukuVčera 14:36Kríza v koalícii sa zhoršuje, SaS sa približuje k odchodu (scenáre možného vývoja)Včera 14:22Danglár: Vďační priateliaVčera 14:04Vývoj bojov (124. deň): Ako veľmi sa líši ruský a ukrajinský pohľad na priebeh bojovVčera 13:48Renomé psychológa si zvyšoval lžami a falošnými pochvalami od veľkých firiem, pre štát pracuje na krízovej detskej linkeVčera 13:26Riaditeľ Pieninského národného parku: Návštevnosť je obrovská a stále stúpa, dostávame desiatky sťažností