Verejné obstarávanie

Ministerstvo investícií dostalo od Úradu verejného obstarávania pokutu 5 500 eur za časopis Lepšie Slovensko. Periodikum bolo financované prevažne z eurofondov a začalo vychádzať, keď rezort viedla Veronika Remišová.

Protimonopolný úrad znížil pokutu firme PP & P Co podnikateľky Lucie Veselskej, ktorá kandidovala za Smer. V roku 2016 úrad eseročke za nespoluprácu pri inšpekcii vymeral sankciu 1077 eur, teraz ju znížil na 250 eur.

NDS tvrdí, že by nebola odkázaná v mýte na nového dodávateľa, aj keď by k systému nezískala niektoré práva. Reagovala tak na kritiku Úradu pre verejné obstarávanie. NDS trikrát rušila výsledky súťaže, v ktorej vyhrala sesterská firma SkyTollu.

Úrad pre verejné obstarávanie navrhol, aby využívanie odborných garantov v súťažiach bolo dobrovoľné aj na budúci rok. Súčasný zákon počíta s tým, že to od konca marca budúceho roka bude pre obstarávateľov povinnosť.

Ministerstvo vnútra stále nezaplatilo pokutu za bratislavské klientske centrum, ktoré kúpilo bez verejnej súťaže. O tom, že rezort pod vedením Roberta Kaliňáka porušil zákon, rozhodol v roku 2017 Úrad pre verejné obstarávanie, Kaliňák následne úrad zažaloval.

Úrad pre verejné obstarávanie chce navrhnúť, aby využívanie odborného garanta v tendroch bolo dobrovoľné aj po roku 2024. V súčasnosti zákon počíta s tým, že od 31. marca budúceho roka to bude pre obstarávateľov povinnosť.

Zrušenie Úradu pre verejné obstarávanie by zvýšilo riziko korupcie pri štátnych nákupoch, varovala Nadácia Zastavme korupciu. S témou možnosti zrušiť úrad prišiel minulý týždeň Robert Fico, ktorý žiadal veľké štátne investície.

Česká firma SPM chce žalovať štát pre porušenie zmluvy na výrobu ešpézetiek. Spoločnosť vyhrala tender, no tabuľky dodávala iba rok. Ministerstvo vnútra zmluvu predčasne ukončilo a výrobu zverilo firme, ktorá spadá pod rezort.

Polícia zastavila trestné stíhanie v takzvaných „skriňových“ prípadoch, hovorí predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič. Ide o kauzu, ktorú otvorilo bývalé vedenie ÚVO, keď sa na úrade našli desiatky spisov, ktoré sa neriešili. Úrad teraz pripravuje podanie sťažnosti, hovorí Kubovič.

Personálne výmeny na Úrade pre verejné obstarávanie neboli drakonické, ako to naznačujú mimovládky, tvrdí jeho predseda Peter Kubovič. Pripomína, že verejné obstarávanie na Slovensku nefunguje dobre, podľa štatistík Európskej komisie sme poslední vo všetkých hodnotených rebríčkoch a „s niektorými ľuďmi sme sa nezhodli na videní sveta“.

Zatiaľ čo v Bratislave poľského výrobcu električiek Pesa z dvoch súťaží vylúčili, v Košiciach ho trikrát uprednostnili. Skončilo sa to fiaskom, keď mesto nevyužilo 25 miliónov eur od EÚ na nákup 30 električiek. Súťaž zastavili pre porušenia zákona.

Košičania sa vozia v starých električkách, pretože mesto nedokázalo zorganizovať férovú súťaž pre ich dodávateľov. Nákup 30 električiek za 79 miliónov eur, ktorý sa pre opakované pochybenia v obstarávaní nepodarilo uskutočniť, preverovala aj NAKA, trestné stíhanie však zastavila. Prípad sprevádzal lobing v prospech poľského výrobcu Pesa.

Kabinet súhlasil s vyhlásením súťaže na rekonštrukciu úradu vlády. Investícia sa odhaduje na 6,6 milióna eur, okrem iného plánujú postaviť novú budovu pre návštevy a zamestnancov úradu.

Ministerstvu vnútra hrozí pokuta do 30-tisíc eur za miliónovú zákazku pre Dustream production. Víťaznú firmu odporúčal ministerstvu, ktoré vedie Roman Mikulec (OĽaNO), podnikateľ s väzbami na OĽaNO.

Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International kritizujú personálne zmeny na Úrade pre verejné obstarávanie. Píšu, že za nového predsedu úradu Petra Kuboviča nastúpilo 17 nových riadiacich pracovníkov, väčšinou bez výberového konania.

Stiahnutie novely zákona poškodí verejné obstarávanie, tvrdí šéf Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič. Návrh mal zrušiť nútený model profesionalizácie so sankčným mechanizmom. V Európskej únii ho používa už len Maďarsko.

Sedem starostov z okresu Rimavská Sobota sa na súde priznalo k machináciám pri verejnom obstarávaní kamerových systémov. Dvaja ďalší sa nepriznali. Šiesti obžalovaní starostovia sú dodnes vo funkcii. (napunk)

Podpredseda ÚVO Jaroslav Lexa už nebude viesť inštitút, ktorý organizuje vzdelávanie v oblasti verejného obstarávania. Poverenie mu zrušil nový predseda úradu Peter Kubovič. Argumentuje, že Lexa je spolumajiteľom firmy, ktorá pôsobí v rovnakom odbore.

Vláda vymenovala za člena rady Úradu pre verejné obstarávanie Tomáša Gibu, ktorý získal najviac bodov po verejnom vypočutí 9. januára.

Úrad pre verejné obstarávanie kritizuje návrh hnutia Sme rodina uvoľniť podmienky pre uchádzačov o funkciu podpredsedu úradu. Po novom by stačilo previerku na stupeň tajné získať až po vymenovaní do funkcie.

Obec Tomášov podpísala zmluvu na výstavbu škôlky, cena je takmer 1,8 milióna eur. Škôlku v areáli základnej školy postaví spoločnosť Matep, ktorá uspela v rámci štyroch prijatých ponúk vo verejnom obstarávaní, hodnotiacim kritériom v súťaži bola cena. Škôlku majú postaviť najneskôr do 31. októbra 2023. (tasr)

Deväť starostov z Gemera sa postaví pred súd za nákupy kamerových systémov. Viac ako šesť rokov po tom, čo začali vyšetrovať podozrivé verejné obstarávania, podala špeciálna prokuratúra obžalobu proti starostom a vedúcim firiem, s ktorými spolupracovali.

Generálnym tajomníkom služobného úradu na Úrade pre verejné obstarávanie bude Tomáš Heriban, schválila to vláda. Heriban, ktorý je dnes generálnym riaditeľom kancelárie ministra spravodlivosti, na poste ÚVO vystrieda Máriu Medveďovú.

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila súťaž na opravy mosta pod Pustým hradom vo Zvolene. Odhadovaná hodnota zákazky je 3,84 milióna eur, čas zhotovenia by nemal byť dlhší ako 28 týždňov.

Výberová komisia odporučila vláde dvojicu kandidátov Tomáša Gibu a Martina Daniša na člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Po dnešnom verejnom vypočutí oboch kandidátov sa po sčítaní bodov na prvom mieste umiestnil Giba.

V kauze machinácie pri verejnom obstarávaní kamerových systémov sa postavia pred súd súčasní a bývalí starostovia deviatich obcí v okrese Rimavská Sobota. Polícia začala vo veci konať ešte v roku 2016, ale špeciálna prokuratúra podala obžalobu až 7. novembra 2022. Šiesti z deviatich dotknutých starostov sú ešte stále vo funkcii. (napunk)

Ak budú nedostatky, na ktoré upozorní Najvyšší kontrolný úrad, pretrvávať, výstupy z kontrol už nebude smerovať ku kontrolovaným úradom, ale priamo k vláde, povedal nový predseda úradu Ľubomír Andrassy. Úrad chystá viacero organizačných zmien, napríklad chce flexibilnejšie meniť plány svojich kontrol.

Ministerstvo vnútra ani po urgencii nedalo Úradu pre verejné obstarávanie doklady, keď preveroval miliónovú zákazku, v ktorej kľúčovú rolu zohral podnikateľ Július Slovák s väzbami na OĽaNO. Rezort takisto vyčítal ÚVO, že čerpal z Mikulcovej tlačovej besedy. Detaily z kontroly vyšli najavo po tom, ako ÚVO definitívne rozhodol o porušení zákona u Mikulca.

Ministerstvo vnútra sa nestotožňuje so závermi Úradu pre verejné obstarávanie v súvislosti s firmou Dustream. Podľa ÚVO rezort pod vedením Romana Mikulca porušil zákon, keď miliónovú zákazku získala firma s väzbami na OĽaNO. Rezort považuje rozhodnutie „za rozporné so zákonom aj skutkovým stavom a využije všetky právne prostriedky na jeho nápravu“.

V tendri na dodávku techniky do tunela Višňové sa posúva termín vyzbierania ponúk pre množstvo otázok od možných dodávateľov. „Je tam, myslím, viac ako 200, ak nie 300 rôznych dopytov,“ vysvetľuje minister dopravy Andrej Doležal.

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím vlády sa do súťaží hlási menej firiem a viac zmlúv sa uzatvára priamo. Kým samosprávy sa v nakupovaní zlepšujú, štátne úrady zaostávajú, pokiaľ ide o hospodárne a prehľadné míňanie peňazí.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič bude mať mesačný plat 4942 eur. Z tejto sumy predstavuje funkčný plat 3270 eur, paušálna náhrada je 1672 eur, vyplýva z návrhu, ktorý schválila vláda. (tasr)

Vláda chce pomôcť samosprávam s energetickou krízou. Premiér Eduard Heger inicioval stretnutie so zástupcami združení samospráv, ktoré sa uskutoční zajtra, teda v utorok o 12.00 na úrade vlády.

Predsedom Úradu pre verejné obstarávanie bude od 10. novembra Peter Kubovič. Za zvolenie kandidáta, ktorého navrhla vláda, hlasovalo 85 zo 141 prítomných poslancov.

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Nových 752 nízkoemisných áut dostane polícia.

Ministerstvo vnútra podpísalo ďalšiu zmluvu s firmou Globalgastro plus. Tentoraz sa týka stravovania v azylovom tábore Gabčíkovo a jej hodnota je do 2,4 milióna eur s DPH. Upozornil na to Hlas. Predchádzajúcemu kontraktu vyčítalo ÚVO porušenie zákona, ministerstvo sa odvolalo.

Národná diaľničná spoločnosť plánuje do konca tohto roka vypísať súťaže ešte zhruba za 40 miliónov eur. V budúcom roku má pripravené súťaže v objeme približne 140 miliónov eur, oznámil investičný riaditeľ NDS Stanislav Beňo.

Hraničná a cudzinecká polícia dostane 27 nových áut. Vozidlá Huyndai i30 kombi ministerstvo vnútra nakúpilo za 579 868 eur.

Pôdohospodárska platobná agentúra bude najbližšie roky pod permanentným dohľadom kontrolórov. Môžu za to výrazné zlyhania z minulosti, uviedla hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.

Spoločnosť Valaliky Industrial Park vyhlásila verejné obstarávanie na búracie práce strategického územia, kde má vyrásť priemyselný park. Predpokladaná hodnota zákaziek je podľa vestníka viac ako 6,42 milióna eur bez DPH.

Mimovládky kritizujú, že vláda posunula parlamentu na voľbu predsedu Úradu pre verejné obstarávanie len Petra Kuboviča, a nie aj Tomáša Lepieša. Výberová komisia odporučila po verejnom vypočutí oboch kandidátov.

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel pri verejných IT zákazkách. U jedného z podnikateľov urobili úradníci neohlásenú inšpekciu. V prípade preukázania dohody hrozí previnilcom pokuta do 10 percent obratu.

Vodohospodárska výstavba plánuje kúpiť dva nové žeriavy pre elektráreň Gabčíkovo. Odhadovaná cena je 12,3 milióna eur bez DPH. Súčasné žeriavy podľa štátnej firmy nainštalovali v rokoch 1988 a 1989.

Poslanci neschválili vetovaný zákon bývalého poslanca ĽSNS Jozefa Šimka, ktorý mal odpustiť obciam či mestám pokuty za verejné obstarávania. Chýbali mu dva hlasy. Zákon vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem iného mal chybný a retroaktívny dátum účinnosti.

Najlepším verejným obstarávateľom spomedzi veľkých miest je Bratislava, z malých Revúca a Dunajská Streda. Vyplýva to z analýzy Nadácie Zastavme korupciu v spolupráci s českými odborníkmi. Z vyšších územných celkov najlepšie uspel Bratislavský samosprávny kraj.

Vláda súhlasila s vymenovaním Branislava Šarmíra a Pavla Líšku za členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Na dve voľné miesta členov rady ich po septembrovom verejnom vypočutí vybrala odborná hodnotiaca komisia.

Úrad pre verejné obstarávanie nebude riešiť prenájom priestorov Hradnej vinárne. Kancelária Národnej rady totiž nepostupovala pri uzatváraní zmluvy o nájme podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale zákona o správe majetku štátu. Prípad však ÚVO postúpil ďalším kontrolným orgánom.

Žilinský kraj podpísal so SAD Žilina zmluvu na 10 rokov. Firma bude zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu pre regióny horné Považie, Kysuce a Turiec.

Výberová komisia, ktorá vypočúvala kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie, vláde odporučila obidvoch zúčastnených kandidátov – Petra Kuboviča a Tomáša Lepieša. Finálne poradie tak neurčila.

Na verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie pustili len dvoch zo štyroch záujemcov. Ľubomír Kubička a Helena Polónyi nepredložili potvrdenie o previerke na stupeň tajné.

Nové na Dennikn.sk

07:30Ráno s NHL: Večeru si dal zabaliť, lebo chcel ísť skoro spať. Najdrahší hráč histórie dbá na každý detail 07:11Niektoré kamery ani nezachytili pretekárky. Išla som v tme, bolo to nebezpečné, hovorila Vlhová 06:36Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnostiVčera 19:00Týždňový newsfilter: Teraz sa ukáže, či má Kočner na Fica ešte vplyvVčera 18:15Na dva roky skončil v PTP. Dodnes nevie, prečo ho držali v neľudských podmienkachVčera 17:22Za každou fotografiou silný príbeh. Šiesti slovenskí reportéri vydávajú knižné svedectvo o vojne na UkrajineVčera 16:34Keď si úspešný, nemôžeš byť smutný, tvrdili mu. Seriál o spevákovi Robbiem Williamsovi ukazuje temnú stranu úspechuVčera 16:15Umelec Andrej Dúbravský: Tu nejde o mňa, ale o to, že ministerka by chcela mať dosah na to, čo sa vystaví a čo nieVčera 15:36Dve tváre Petra Fialu: Ako neustále kompromisy vládu zdržujú a zároveň ju držia pokopeVčera 15:18Ankety otvárajú diskusie, ktoré potrebujeme, vravia Kaščák, Kučová a GarajVčera 15:02Pellegrini naráža na Danka. Šéf SNS chce, aby koalícia zvážila iného kandidáta na prezidentaVčera 14:40Nedeľná nekázeň: Aktualizácia nie je popretie tradícieVčera 10:31St. Louis nahneval fanúšikov, lebo Slafkovský nebol priorita. Ako trénera ho čoraz viac spochybňujúVčera 09:14Predstieranie právaVčera 08:17Mlčanie vo vzťahu je ako trest, hovorí psychoterapeutka Magdaléna FrecerVčera 07:28Ráno s NHL: Martina Pospíšila som zažil slabého a psychicky vyčerpaného. Teraz je vyspelý a silný, hovorí fyzioterapeutVčera 07:19Vlhová za týždeň zmenila prejav, skončila druhá. Keď sa zdráhala, jej myšlienku doplnila moderátorka02.12 20:43Hrateľná skupina s reálnym postupom. Škriniar bude brániť svojho dobrého priateľa Lukakua02.12 17:28High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo Viedni02.12 17:25Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať)02.12 16:26Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa) 02.12 16:24Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničí02.12 14:33Fico nechce zrušiť len Lipšica, ale aj spolupracujúcich obvinených. Prialo by to mafii02.12 14:25Tréner: Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovať02.12 14:15Lístky zadarmo. Nemecký klub chce spustiť futbalovú revolúciu. Môže to fungovať aj u nás?02.12 12:05Na dlhopisoch sa dá výnimočne zarobiť, nová príležitosť však nebude dlho trvať 02.12 10:20Naozaj neviem, ako vo vláde narátali až 3-miliardové šetrenie, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)02.12 09:53Riešia hádanky a možno aj snívajú. Chobotnice sú príliš bystré, aby sme ich jedli, vraví vedkyňa02.12 09:52Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SIS02.12 09:46Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Popáleniny tam rodičia natierajú čímkoľvek, aj zubnou pastou