Globsec

Bývalý poslanec Martin Poliačik bude pracovať v novej kancelárii Globsecu v Kyjive ako zástupca riaditeľky. „Budeme analyzovať stav ukrajinskej spoločnosti a budeme sa snažiť o prepájanie ľudí zo štátnej správy, biznisu a občianskej spoločnosti,“ hovorí Poliačik.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Globsec 2022: Sledujte diskusiu premiéra Eduarda Hegera a rakúskeho kancelára Karla Nehammera. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte diskusiu ministrov obrany Slovenska, Bulharska a Ukrajiny. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte prejav Tedrosa A. Ghebreyesusa, generálneho sekretára Svetovej zdravotníckej organizácie. (inzercia)

Ukrajina by mala dostať možnosť vstúpiť do Európskej únie, ak naplní všetky podmienky integrácie. Zhodli sa na tom premiér Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Globsec: Sledujte vystúpenie vatikánskeho sekretára pre vzťahy s inými štátmi arcibiskupa Paula Gallaghera a panelovú diskusiu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom z konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Je našou morálnou povinnosťou, aby Ukrajina mala možnosť vstúpiť do EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová na Globsecu. Zároveň však odmieta akékoľvek „skratky“ a „divoké karty“. „Lenže je na nás, ako veľmi našim ukrajinským priateľom pomôžeme. A je v ich rukách, ako rýchlo budú robiť reformy.“

Ursula von der Leyenová na Globsecu povedala, že Ukrajina musí vyhrať túto vojnu. „Putin musí pocítiť obrovskú strategickú prehru. Musí mu byť jasné, že cena za napadnutie suverénnej krajiny je obrovská.“

Globsec 2022: Sledujte príhovor predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Volodymyr Zelenskyj na konferencii Globsec upozornil, že blokáda ukrajinských prístavov je hrozbou pre celý svet. „Potravinová bezpečnosť je v ohrození a cena základných produktov rapídne rastie. Ak tomu nebudeme schopní predísť, uvidíme politický chaos v Afrike či Ázii a následnú migračnú krízu v Európe.“

Predstava Vladimira Putina, že silnejšie krajiny môžu napadnúť tie slabšie, nemôže uspieť, vyhlásila Zuzana Čaputová na konferencii Globsec. „Ruský režim vedie vojnu proti našim demokratickým hodnotám a pravidlám, ktoré na našom kontinente desaťročia zabezpečovali mier.“

Globsec 2022: Sledujte príhovor Zuzany Čaputovej, prezidentky Slovenskej republiky, pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte príhovor Róberta Vassa, prezidenta Globsecu, pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Časť staršej generácie po invázii precitla, ale Putina stále podporuje tvrdé jadro, vraví analytička Dominika Hajdu, ktorá sa podieľala na prieskume o popularite Putina. „Je tu množstvo ľudí, ktorí majú vytvorený alternatívny svet, v ktorom sledujú rôzne zdroje. Títo ľudia zrazu nezmenia svoje nastavenie. Aj preto, že je to súčasť ich identity a niečo, vďaka čomu sa cítia špeciálni.“

Dominika Hajdu. Foto - Martina Juríčková

Minister financií Matovič povedal, že štát nedá peniaze na projekt Nový Istropolis, kde plánujú nové kongresové a kultúrne centrum. Výber vhodného projektu, ktorý hodnotil aj Útvar hodnoty za peniaze, robilo občianske združenie, ktoré reprezentujú šéf Globsecu Vass a muzikanti Lipa a Valihora. Tí istí však s developerom Lukešom chceli s dotáciou 60 miliónov aj postaviť samotné kongresové centrum.

Vizualizácia projektu Nový Istropolis od developera Immocap. Zdroj: Immocap

Testovanie pred Globsecom zachytilo tri pozitívne osoby. Organizátori minulotýždňovej konferencie pred vstupom testovali každého účastníka PCR a kloktacími testami. Celkovo urobili 1553 testov.

Pápež František vo svojom príhovore na Globsecu povedal, že svet by sa nemal po pandémii zamerať iba na obnovu toho, čo bolo, nevyhnutné je korigovať veci, ktoré predtým nefungovali. „Čo vidím, je svet, ktorý sa nechal oklamať falošným a arogantným pocitom bezpečia založeným na túžbe po zisku.“

Zuzana Čaputová si myslí, že EÚ by mala upraviť svoje pravidlá tak, aby v zahraničnej politike nerozhodovala na základe zhody všetkých štátov. „V praxi to často znamená, že nemáme spoločnú európsku pozíciu ani pri jednoznačnom porušení ľudských práv,“ povedala prezidentka na konferencii Globsec.

Naživo: Zuzana Čaputová otvára svojím príhovorom konferenciu Globsec (v angličtine). Po prejave slovenskej prezidentky zaznie videoodkaz od pápeža Františka.

Na konferencii Globsec tento rok virtuálne vystúpi pápež František. Prednesie prejav k aktuálnym globálnym výzvam. „Vážime si to, pretože nie je bežné, aby sa pápež zúčastňoval takýchto konferencií,“ povedal prezident Globsecu Róbert Vass.

Foto – Globsec

Viac ako polovica ľudí na Slovensku vníma Putina pozitívne, Rusko je strategickým partnerom podľa 47 percent respondentov prieskumu Globsecu. Vyššie je iba Nemecko, USA sú hlboko pod Ruskom. Najpopulárnejším zahraničným lídrom je Macron.

Na Slovensku stúpa počet ľudí, ktorí si vedia predstaviť autoritárskeho lídra v čele krajiny. Vyplýva to z prieskumu Globsecu, v ktorom 38 percent ľudí povedalo, že líder, ktorý by mohol fungovať bez volieb a parlamentu, by bol pre Slovensko dobrý. Ešte v októbri to bolo 25 percent respondentov.

Bývalý rakúsky vicekancelár a minister financií Wilhelm Molterer sa stal predsedom Správnej rady Globsecu. V rade sú aj bývalý minister hospodárstva Vazil Hudák a politológ Ivan Krastev.

V novom prieskume 49 percent respondentov zo Slovenska označilo LGBT+ za nemorálnu a dekadentnú ideológiu. Spomedzi deviatich štátov, kde sa Globsec pýtal túto otázku, malo viac ľudí takýto názor iba v Čiernej Hore a v Srbsku. 38 % opýtaných si myslí, že práva pre LGBT+ ľudí by mali byť garantované.

Demokracia má na Slovensku veľkú podporu, problém je, ak sa začne spájať so slovom liberálna. Ukazuje to prieskum Globsecu, podľa ktorého demokraciu podporuje 90 percent respondentov. Až 44 percent ľudí si však myslí, že liberálna demokracia ohrozuje tradičné hodnoty a národnú identitu.

Uhlíkové dane raz určite prídu a firmy sa na to musia pripraviť, varuje v rozhovore pre denník E šéfekonómka EBOR Beata Javorcik. Odporúča investovať do zelených opatrení čo najskôr, pretože podnikom sa to rýchlejšie vráti.

Roky 2020 a 2021 sú pre slovenskú ekonomiku stratené, hovorí šéfekonómka EBOR Beata Javorcik. V rozhovore vysvetľuje, ako by malo Slovensko znovu naštartovať hospodársky rast. Kľúčom by mali byť zelené investície a vzdelávanie.

Beata Javorcik. Foto - Globsec

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal nie je nadšený z myšlienky zaviesť bezplatné autobusy pre dôchodcov a študentov. V rozhovore vysvetľuje, že to ide proti cieľu dostať ľudí z áut do vlakov a súčasne znižovať emisie.

Minister dopravy Andrej Doležal. Foto – Globsec

Česko-slovenskú transatlantickú cenu na konferencii Globsec získali bývalý minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg a bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. Udeľuje sa za mimoriadne zásluhy pre rozvoj demokracie a podporu ľudských práv.

Prezidentka Zuzana Čaputová varovala, aby politici pre pandémiu nezneužívali väčšinu v parlamente, „aby sa upravovali zákony a zmeny tak, ako sa niekomu páčia“. Na Slovensku si podľa nej musíme dať pozor na „populizmus, straníckosť a korupciu, ktoré rozvracajú štátne inštitúcie“.

Ľudia nás zvolili, aby sme riešili problémy a nie lamentovali, povedala prezidentka Zuzana Čaputová na Globsecu o pandémii. „Nemali by sme si zatvárať oči, ak sa pravidlá nerešpektujú. Viac ako politikárčiť by sme mali diskutovať a konzultovať spolu veci.“

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na konferencii Globsecu: „Pandémia odhalila nielen naše silné a slabé stránky, ale poskytla aj jedinečnú príležitosť zlepšiť veci.“ Vyzvala na ozdravný proces, ktorý ide nad rámec nášho systému zdravotnej starostlivosti a zahŕňa celú našu spoločnosť. (tasr)

Robert Fico tvrdí, že by mu pripadalo férové, aby sa premiér, prezidentka ani ministri zajtra nezúčastnili konferencie Globsec. Predseda Smeru kritizuje, že pokiaľ sa ľudia nemôžu zúčastniť futbalového zápasu či si na Dukle pripomenúť padlých vojakov, nemali by sa verejní činitelia zúčastniť konferencie, ktorá dostala epidemiologickú výnimku. Všetkých zúčastnených na konferencii pritom vopred otestujú na koronavírus.

Spoluprácu čínskej firmy Huawei a konferencie Globsec kritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Huawei mal tohtoročnú akciu sponzorovať, spoluprácu nakoniec po kritike rozviazali. (deník n)

Jedným z partnerov konferencie Globsec bola aj čínska technologická spoločnosť Huawei. Po kritike, že spolupracuje so spoločnosťou podozrivou zo špionáže, sa nakoniec vedenie Globsecu rozhodlo, že „Huawei nebude marketingovým partnerom konferencie“.

Ako môže prebehnúť Globsec v čase epidémie? Otestujú všetkých, od čašníkov po šéfov diplomacií. Jedným zo sponzorov bezpečnostnej konferencie je aj čínska technologická firma Huawei, ktorú viaceré západné krajiny na čele s USA podozrievajú zo špionáže.

Tohtoročný bratislavský Globsec bude prebiehať za prísnych epidemiologických opatrení, všetci účastníci budú otestovaní. Využiť chcú PCR testy aj nové antigénové rýchlotesty.

Video: Diskusia z konferencie GLOBSEC, témou je situácia v Libanone po ničivej explózii. Diskutujú Ayman Mhanna, riaditeľ Nadácie Samira Kassira v Bejrúte, a novinárka Rym Momtaz. Diskusia je v angličtine.

Video: Online diskusia z konferencie GLOBSEC, témou je svet po pandémii. Diskutujú estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová a odborník na zahraničnú politiku Robert Kaplan. Diskusia je v angličtine.

Konferencia Globsec sa tento rok čiastočne presunula do virtuálneho priestoru. Dnes sa začína séria diskusií, na ktorú v októbri nadviaže aj stretnutie politikov a odborníkov v Bratislave. Hlavnou témou bude pandémia, debaty bude možné sledovať online.

Koronavírus odstavil aj konferenciu Globsec, organizátori ju presunuli na jeseň a upravili tak, aby časť z nej prebehla vo virtuálnom priestore. „V hre je aj možnosť, že od každého účastníka budeme vyžadovať negatívny test na koronavírus,“ vraví šéf organizácie Róbert Vass.

Róbert Vass. Foto - Globsec

Pellegrini na Globsecu: „Slovensko dodržiava všetky svoje záväzky. V eurozóne sú krajiny, ktorým sa tak dobre nedarí. Keď sa rozpráva napríklad o dodržiavaní právneho štátu, moja odpoveď je, že keď sa spája migrácia s kohéziou, čo tak ju spojiť aj s fiškálnym paktom, a to sa hneď odmietne.“

Český premiér Andrej Babiš hovoril o kvótach ako o nezmyselných: „Európa zaspala v migrácii. Sme pripravení dohovárať sa na Dubline 4, ako nás vyzval Donald Tusk na summite v Sofii, ale nie tak, že nás niekto prehlasuje a bude nám vnucovať kvóty.“

Český premiér Andrej Babiš na Globsecu: „Európsky kontinent bol vždy plný rozdielov,“ povedal na debate o viacrýchlostnej Európe s tým, že každá krajina si bude vždy zohľadňovať svoje záujmy.

Vláda pod mojím vedením bude pokračovať v jasnom proeurópskom kurze, povedal premiér Pellegrini na Globsecu. Sľúbil, že Slovensko bude míňať finančné prostriedky na to najmodernejšie vyzbrojenie efektívne a transparentne. Podporil tiež Macronov plán na reformu EÚ.

„Slovensko má dobrý imidž v NATO a medzi spojencami,“ povedal premiér Peter Pellegrini na Globsecu. Vyslanie príslušníkov ozbrojených síl do Lotyšska, ktorí sa môžu v prípade potreby zapojiť do bojových operácií, je podľa neho ukážkou odhodlaného členstva v NATO. Za väčšie nebezpečenstvo ako vojenskú intervenciu v blízkej budúcnosti považuje kybernetické hrozby.

Na konferencii Globsec s prejavom o zahraničnej politike vystúpi aj Pellegrini. Globsec sa tento rok bude venovať aj novým technológiám, kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencii. Príde naň 140 rečníkov.

Premiér na konferencii Globsec povedal, že nie je proti novým návrhom ako minister financií EÚ či iným novým inštitúciám. „Bolo by veľmi nesprávne, keby sa Únia začala zaoberať sama sebou. Inštitúciami, kto získa aké posty,“ povedal Robert Fico.

Premiér Fico povedal, že chce, aby Slovensko bolo v jadre integrácie. „Ak sa budú krajiny okolo eura zbližovať, chceme tam byť, ale nemôže to rozdeľovať EÚ,“ povedal na konferencii Globsec. Podľa neho sa z rozhovorov o viacrýchlostnej Únii stala tragikomédia.

Premiér Robert Fico vraj nie je nervózny z vyjadrení americkej vlády vo vzťahu k EÚ. Povedal to na konferencii Globsec v panelovej diskusii s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Podľa Fica by EÚ mala využiť šancu a snažiť sa byť významnejšia. Zároveň dodal, čo ho hneď po zvolení Trumpa zaujalo najviac.

Nové na Dennikn.sk

14:06Klus po neúspechu na vypočutí: Cítim krivdu, je za tým Sulík 13:52Daňové priznanie živnostníka – krok za krokom 13:51Macron: Ľutujem len to, že sme ľudí nedokázali o nutnosti reformy dostatočne presvedčiť 12:41Hamran: Prípad vraždy Tupého napreduje, polícia má ďalších dvoch podozrivých 11:48Slováci sú priekopníci (slepých uličiek) 11:32Je správne, že ruské kluby neúčinkujú v Eurolige, vraví basketbalová trénerka Hejková. Rozhodnutie skončiť nezmení 11:07Zelený newsfilter: Aj keby dostali syntetické palivá výnimku, nebude také ľahké ich natankovať 10:21Pätica najviac zastúpených potravinárov v zoznamoch stropovania cien. Jeden to vidí ako dobrú reklamu, iný chce lepšie riešenie 09:55Ivan Mikloš: Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola 09:15Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život? 09:13Prečo Hirman klame a kryje biznis so zlatom? 09:05Spisovateľka Jana Bodnárová: Smrť je prirodzená, ale odchod dieťaťa prirodzený nie je 09:04Utečenci z Ukrajiny urobia zo Slovenska horšie miesto na život, hovorí veľká časť krajiny 08:48Čo nové v Bratislave: Na novej ulici sa dajú vidieť vstupy do metra 07:04Škriniar je lídrom a Slovensku bude chýbať. Calzona musí vyriešiť otázku, ako zložiť obranu bez neho 07:02Ráno s NHL: Superhviezdy ešte nezaručia úspech. Rangers sú možno najlepší tím v lige, ale s malou šancou na titul 07:00Každý nad nami nevyhrá 5:0, mentalita sa zmenila. Prečo je aj Luxembursko pre Slovensko ťažkým súperom 06:33Ekonomický newsfilter: Ťažba plynu na Slovensku by sa mohla čoskoro citeľne zvýšiťVčera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo SlovenskaVčera 22:03Trump oznámil, že ho v utorok zatknú, no nestalo sa nič. Chce zo seba urobiť martýra, vraví amerikanistaVčera 21:09Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)Včera 20:55Autorom revolučných uhorských bankoviek bol rodák z OravyVčera 20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzbyVčera 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V AfrikeVčera 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochuVčera 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenciVčera 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej EurópeVčera 17:19SaS blokuje školský zákon, niektorí odborníci im nerozumejú. Môžeme prísť o šancu pomôcť deťom, hovoriaVčera 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice?Včera 16:46Shooty: Kresťanská láska