Globsec potvrdil, že tohtoročná konferencia nebude v Bratislave, ale v Prahe. Namiesto slovenských ústavných činiteľov bude zahraničných štátnikov hostiť český prezident Petr Pavel. Globsec pravidelne kritizoval Robert Fico aj Andrej Danko.

Pasívno-agresívny prístup ministerstva zahraničných vecí neumožnil, aby sa ďalšia konferencia Globsecu uskutočnila na Slovensku, tvrdí newsletter projektu VSquare. Ministerstvo vždy podporovalo Globsec diplomaticky, ale už to nebude pokračovať, uvádzajú zdroje VSquare. Praha bude hostiť Globsec s veľkou radosťou, dodávajú.

Ak Slovensko príde o konferenciu Globsec, bude to chyba, hovoria bývalí ministri za Smer. „Prišli by sme o unikátny, etablovaný a celosvetovo známy produkt ‚Made in Slovakia‘,“ povedal Ján Kubiš, minister zahraničia v prvej Ficovej vláde a prezidentský kandidát. Miesto Bratislavy sa môže Globsec už tento rok konať v Prahe alebo Varšave.

Konferencia Globsec sa môže už tento rok presunúť z Bratislavy do Prahy alebo Varšavy. Oficiálnym dôvodom je zámer organizátorov, aby toto podujatie rotovalo. Na Globsec dlhodobo útočí Andrej Danko aj Robert Fico, ktorý konferenciu v minulosti vychvaľoval.

Organizátori Globsecu pripomínajú premiérovi Robertovi Ficovi, že ešte v roku 2012 nazval konferenciu veľkým diplomatickým úspechom. Reagujú tak na jeho slová, že koalícia plánuje skončiť s podporou Globsecu zo štátneho rozpočtu, čo žiada aj predseda SNS Andrej Danko.

SNS na koaličnej rade navrhla, aby štát prestal prispievať na organizáciu Globsec. „Je žiaduce, aby organizácie ako Globsec nemali od štátu ani euro,“ tvrdí Andrej Danko.

Zaviedli sme princíp, že každý rezort musí na dezinformácie odpovedať do dvoch hodín od ich objavenia, vraví štátny tajomník taiwanského ministra zahraničia Roy Chun Lee. Najväčšie problémy im okrem izolácie robia kybernetické útoky a dezinformačná kampaň. Snažia sa preto u každého vybudovať digitálnu gramotnosť, aby ľudia sami dokázali rozlíšiť falošné správy.

Internetové služby bratislavského magistrátu zasiahol masívny kyberútok, informoval primátor Matúš Vallo. Prihlásila sa k nemu nemenovaná hekerská skupina a spôsobil aj výpadok parkovacieho systému PAAS. Do polnoci preto nebudú kontrolovať úhradu parkovného v regulovaných zónach.

Ukrajina chráni Európu, to je fakt. Preto ju tak podporujeme, vyhlásil Emmanuel Macron v Bratislave. Na konferencii Globsec takisto povedal, že Európa sa v bezpečnosti nemôže spoliehať na USA.

Predseda kosovskej vlády Albin Kurti pre napätú situácii na severe Kosova zrušil účasť na konferencii Globsec v Bratislave. Desiatky členov medzinárodných jednotiek KFOR strážia radnice v oblasti, kde v pondelok pri konfrontáciách srbských demonštrantov s políciou bolo zranených 30 členov KFOR a 50 protestujúcich Srbov.

Na Ukrajine je potrebný spravodlivý mier, ktorý odškodní obeť a potrestá agresora, povedal minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský v prejave na Globsecu. Moskva však podľa neho nejaví záujem rokovať, takže o ceste k mieru sa musí rozhodovať na bojisku a naša podpora pre Kyjiv je naďalej veľmi potrebná.

Len dvaja alebo traja ľudia poznajú dátum začiatku toľko očakávanej protiofenzívy Ukrajiny. Povedal to Kosťantyn Vaščenko z ukrajinského ministerstva obrany v prejave na konferencii Globsec v Bratislave.

Do budúcnosti nie je podľa českého ministra zahraničia Jana Lipavského problémom len Putin, ale aj ruský imperializmus, keď táto krajina „nevie, kde sa končí a kde sa začína“. Povedal to na Globsecu.

Sankcie proti Rusku majú podľa Zuzany Čaputovej svoj účinok, Moskva má menej peňazí na nákup zbraní. Prezidentka zároveň na úvod konferencie Globsec varovala pred narušením jednoty západných štátov v postoji k Rusku a pred zneužívaním demokratických slobôd extrémistami.

Na konferenciu Globsec Bratislava Forum prídu prezidenti Macron aj Vučič, hlavnou témou bude ruská invázia na Ukrajinu. Medzi 1300 hosťami zo 63 krajín bude aj ukrajinská delegácia. Podujatie sa začne 29. mája, trvať bude tri dni.

Od 24. mája do 8. júna budú na hraniciach s Rakúskom, Maďarskom, Českom a Poľskom a na letiskách dočasné kontroly z dôvodu konania medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec. Schválila to vláda.

Bývalý poslanec Martin Poliačik bude pracovať v novej kancelárii Globsecu v Kyjive ako zástupca riaditeľky. „Budeme analyzovať stav ukrajinskej spoločnosti a budeme sa snažiť o prepájanie ľudí zo štátnej správy, biznisu a občianskej spoločnosti,“ hovorí Poliačik.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Globsec 2022: Sledujte diskusiu premiéra Eduarda Hegera a rakúskeho kancelára Karla Nehammera. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte diskusiu ministrov obrany Slovenska, Bulharska a Ukrajiny. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte prejav Tedrosa A. Ghebreyesusa, generálneho sekretára Svetovej zdravotníckej organizácie. (inzercia)

Ukrajina by mala dostať možnosť vstúpiť do Európskej únie, ak naplní všetky podmienky integrácie. Zhodli sa na tom premiér Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Globsec: Sledujte vystúpenie vatikánskeho sekretára pre vzťahy s inými štátmi arcibiskupa Paula Gallaghera a panelovú diskusiu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom z konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Je našou morálnou povinnosťou, aby Ukrajina mala možnosť vstúpiť do EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová na Globsecu. Zároveň však odmieta akékoľvek „skratky“ a „divoké karty“. „Lenže je na nás, ako veľmi našim ukrajinským priateľom pomôžeme. A je v ich rukách, ako rýchlo budú robiť reformy.“

Ursula von der Leyenová na Globsecu povedala, že Ukrajina musí vyhrať túto vojnu. „Putin musí pocítiť obrovskú strategickú prehru. Musí mu byť jasné, že cena za napadnutie suverénnej krajiny je obrovská.“

Globsec 2022: Sledujte príhovor predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Volodymyr Zelenskyj na konferencii Globsec upozornil, že blokáda ukrajinských prístavov je hrozbou pre celý svet. „Potravinová bezpečnosť je v ohrození a cena základných produktov rapídne rastie. Ak tomu nebudeme schopní predísť, uvidíme politický chaos v Afrike či Ázii a následnú migračnú krízu v Európe.“

Predstava Vladimira Putina, že silnejšie krajiny môžu napadnúť tie slabšie, nemôže uspieť, vyhlásila Zuzana Čaputová na konferencii Globsec. „Ruský režim vedie vojnu proti našim demokratickým hodnotám a pravidlám, ktoré na našom kontinente desaťročia zabezpečovali mier.“

Globsec 2022: Sledujte príhovor Zuzany Čaputovej, prezidentky Slovenskej republiky, pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Globsec 2022: Sledujte príhovor Róberta Vassa, prezidenta Globsecu, pri príležitosti otvorenia konferencie Globsec 2022 Bratislava Forum. (inzercia)

Časť staršej generácie po invázii precitla, ale Putina stále podporuje tvrdé jadro, vraví analytička Dominika Hajdu, ktorá sa podieľala na prieskume o popularite Putina. „Je tu množstvo ľudí, ktorí majú vytvorený alternatívny svet, v ktorom sledujú rôzne zdroje. Títo ľudia zrazu nezmenia svoje nastavenie. Aj preto, že je to súčasť ich identity a niečo, vďaka čomu sa cítia špeciálni.“

Dominika Hajdu. Foto - Martina Juríčková

Minister financií Matovič povedal, že štát nedá peniaze na projekt Nový Istropolis, kde plánujú nové kongresové a kultúrne centrum. Výber vhodného projektu, ktorý hodnotil aj Útvar hodnoty za peniaze, robilo občianske združenie, ktoré reprezentujú šéf Globsecu Vass a muzikanti Lipa a Valihora. Tí istí však s developerom Lukešom chceli s dotáciou 60 miliónov aj postaviť samotné kongresové centrum.

Vizualizácia projektu Nový Istropolis od developera Immocap. Zdroj: Immocap

Testovanie pred Globsecom zachytilo tri pozitívne osoby. Organizátori minulotýždňovej konferencie pred vstupom testovali každého účastníka PCR a kloktacími testami. Celkovo urobili 1553 testov.

Pápež František vo svojom príhovore na Globsecu povedal, že svet by sa nemal po pandémii zamerať iba na obnovu toho, čo bolo, nevyhnutné je korigovať veci, ktoré predtým nefungovali. „Čo vidím, je svet, ktorý sa nechal oklamať falošným a arogantným pocitom bezpečia založeným na túžbe po zisku.“

Zuzana Čaputová si myslí, že EÚ by mala upraviť svoje pravidlá tak, aby v zahraničnej politike nerozhodovala na základe zhody všetkých štátov. „V praxi to často znamená, že nemáme spoločnú európsku pozíciu ani pri jednoznačnom porušení ľudských práv,“ povedala prezidentka na konferencii Globsec.

Naživo: Zuzana Čaputová otvára svojím príhovorom konferenciu Globsec (v angličtine). Po prejave slovenskej prezidentky zaznie videoodkaz od pápeža Františka.

Na konferencii Globsec tento rok virtuálne vystúpi pápež František. Prednesie prejav k aktuálnym globálnym výzvam. „Vážime si to, pretože nie je bežné, aby sa pápež zúčastňoval takýchto konferencií,“ povedal prezident Globsecu Róbert Vass.

Foto – Globsec

Viac ako polovica ľudí na Slovensku vníma Putina pozitívne, Rusko je strategickým partnerom podľa 47 percent respondentov prieskumu Globsecu. Vyššie je iba Nemecko, USA sú hlboko pod Ruskom. Najpopulárnejším zahraničným lídrom je Macron.

Na Slovensku stúpa počet ľudí, ktorí si vedia predstaviť autoritárskeho lídra v čele krajiny. Vyplýva to z prieskumu Globsecu, v ktorom 38 percent ľudí povedalo, že líder, ktorý by mohol fungovať bez volieb a parlamentu, by bol pre Slovensko dobrý. Ešte v októbri to bolo 25 percent respondentov.

Bývalý rakúsky vicekancelár a minister financií Wilhelm Molterer sa stal predsedom Správnej rady Globsecu. V rade sú aj bývalý minister hospodárstva Vazil Hudák a politológ Ivan Krastev.

V novom prieskume 49 percent respondentov zo Slovenska označilo LGBT+ za nemorálnu a dekadentnú ideológiu. Spomedzi deviatich štátov, kde sa Globsec pýtal túto otázku, malo viac ľudí takýto názor iba v Čiernej Hore a v Srbsku. 38 % opýtaných si myslí, že práva pre LGBT+ ľudí by mali byť garantované.

Demokracia má na Slovensku veľkú podporu, problém je, ak sa začne spájať so slovom liberálna. Ukazuje to prieskum Globsecu, podľa ktorého demokraciu podporuje 90 percent respondentov. Až 44 percent ľudí si však myslí, že liberálna demokracia ohrozuje tradičné hodnoty a národnú identitu.

Uhlíkové dane raz určite prídu a firmy sa na to musia pripraviť, varuje v rozhovore pre denník E šéfekonómka EBOR Beata Javorcik. Odporúča investovať do zelených opatrení čo najskôr, pretože podnikom sa to rýchlejšie vráti.

Roky 2020 a 2021 sú pre slovenskú ekonomiku stratené, hovorí šéfekonómka EBOR Beata Javorcik. V rozhovore vysvetľuje, ako by malo Slovensko znovu naštartovať hospodársky rast. Kľúčom by mali byť zelené investície a vzdelávanie.

Beata Javorcik. Foto - Globsec

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal nie je nadšený z myšlienky zaviesť bezplatné autobusy pre dôchodcov a študentov. V rozhovore vysvetľuje, že to ide proti cieľu dostať ľudí z áut do vlakov a súčasne znižovať emisie.

Minister dopravy Andrej Doležal. Foto – Globsec

Česko-slovenskú transatlantickú cenu na konferencii Globsec získali bývalý minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg a bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. Udeľuje sa za mimoriadne zásluhy pre rozvoj demokracie a podporu ľudských práv.

Prezidentka Zuzana Čaputová varovala, aby politici pre pandémiu nezneužívali väčšinu v parlamente, „aby sa upravovali zákony a zmeny tak, ako sa niekomu páčia“. Na Slovensku si podľa nej musíme dať pozor na „populizmus, straníckosť a korupciu, ktoré rozvracajú štátne inštitúcie“.

Ľudia nás zvolili, aby sme riešili problémy a nie lamentovali, povedala prezidentka Zuzana Čaputová na Globsecu o pandémii. „Nemali by sme si zatvárať oči, ak sa pravidlá nerešpektujú. Viac ako politikárčiť by sme mali diskutovať a konzultovať spolu veci.“

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na konferencii Globsecu: „Pandémia odhalila nielen naše silné a slabé stránky, ale poskytla aj jedinečnú príležitosť zlepšiť veci.“ Vyzvala na ozdravný proces, ktorý ide nad rámec nášho systému zdravotnej starostlivosti a zahŕňa celú našu spoločnosť. (tasr)

Robert Fico tvrdí, že by mu pripadalo férové, aby sa premiér, prezidentka ani ministri zajtra nezúčastnili konferencie Globsec. Predseda Smeru kritizuje, že pokiaľ sa ľudia nemôžu zúčastniť futbalového zápasu či si na Dukle pripomenúť padlých vojakov, nemali by sa verejní činitelia zúčastniť konferencie, ktorá dostala epidemiologickú výnimku. Všetkých zúčastnených na konferencii pritom vopred otestujú na koronavírus.

Spoluprácu čínskej firmy Huawei a konferencie Globsec kritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Huawei mal tohtoročnú akciu sponzorovať, spoluprácu nakoniec po kritike rozviazali. (deník n)

Nové na Dennikn.sk

17:30Som muž a používam pleťovú kozmetiku. Je to rehoľa 17:06Shooty: Podľa plánu 17:00Zmeny v prípade Kuciakovej vraždy nás znepokojujú 16:54Mesto Kopernika, nemeckej architektúry a jazier. Poľský Olštýn ľahko prejdete celý pešo 16:44Skorumpovaná vláda alebo proruský prezident? Chorváti parlamentnými voľbami otvárajú supervolebný rok 16:02Gruzínsky Orbán presadzuje zákon, aký chce aj Danko. Do ulíc to vyhnalo ľudí a krajine pohrozila aj Únia 15:14V SNS stále chcú predsedu parlamentu, Taraba argumentuje grandióznym Dankom 15:13Dve tváre Roberta Fica k Ukrajine 15:03Štúdium filozofie nám umožňuje slobodu od prítomnosti, vraví Ján Markoš a odporúča päť kníh, ktoré prečíta ktokoľvek 14:59Slováci sú ako kokosy. Športujú, ale nevedia po anglicky, hovoria zahraniční študenti 14:52Vývoj bojov (783. deň): Letisko Džankoj na Kryme zasiahol ťažký nálet, podľa Rusov útočili americké rakety ATACMS 14:37Vyššie dane, chudobnejšie dovolenky, menšie zvýšenie platu. O čo môžeme prísť, keď stratíme eurofondy 14:37Sto rokov si likvidujeme krajinu, sto rokov to budeme naprávať, hovorí český vodohospodár 14:01Amerika je hlavne pre víťazov, v Česku sa žije ľahšie, vraví špičkový český lekár z Bostonu 13:06Čo zistil Kuffa z kokpitu vrtuľníka nad Malou Fatrou, kde jeho slová nesedia a kedy prechádza do vulgárnych útokov 12:38Muskov biznis model so sieťou X: Zarábať na šírení nenávisti a toxického obsahu 11:46František Majerský z KDH: Ani z prvého syna som sa netešil tak ako koaliční poslanci z Trestného zákona 11:40Prípad Kuciak stráca prokurátorov. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú z prokuratúry 11:27Napätie medzi Ukrajinou a USA sa prehlbuje: Američania sú proti útokom na ruské rafinérie 11:16Taraba nezvláda Kuffu ani stámiliónové projekty z plánu obnovy 10:35V zajatí fikcie 10:28Box! 09:30Väčšina Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec, hlasovať v eurovoľbách chce viac ľudí ako naposledy 09:24Reprezentovať Slovensko je česť, nie právo. Hokejisti z KHL preto na šampionát nepatria 08:52Štát minie stovky miliónov, aby si mladí a dlhodobo nezamestnaní ľahšie našli prácu 08:37Môj 13-ročný syn sa v škole zapojil do šikany spolužiaka a zdá sa, že to neľutuje. Ako to mám riešiť? 07:40Ráno s NHL: Mal lepšiu druhú sezónu ako Hughes a MacKinnon. Slafkovského sme porovnali so všetkými jednotkami od roku 1983 07:19Barcelona končí v Lige majstrov s troma červenými kartami. Rozhodca to všetko zničil, hneval sa Xavi 06:30Ekonomický newsfilter: Exodus firemných centier nehrozí, ale vláda nesmie zhoršovať podmienky na podnikanieVčera 22:39Seina má byť hlavným lákadlom olympiády v Paríži. Stále v nej však plávajú splašky a odpad