Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj sa v Zaporižžii stretol so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafaelom Grossim. Práve v Zaporižskom regióne sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe, ktorá je od začiatku invázie v rukách Rusov.

O udalostiach v Bachmute existujú dva príbehy, ktoré si na prvý pohľad protirečia, ale nemusí to tak byť, píše Roman Pataj vo Vývoji bojov. Na jednej strane sa množia názory o kulminácii ruskej ofenzívy, na druhej prichádzajú správy o ruskom postupe. Ukrajinci síce opäť ustúpili, no cesty do mesta udržiavajú prejazdné a ruské útoky sa zastavujú na okolitých výšinách.

Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.

Vývoj bojov (396. deň): Tri čerstvé príbehy vysvetľujú, prečo je Rusko v takých problémoch. Spolu vypovedajú o rozšírenej korupcii, nepotizme a absolútnej neúcte k životom vlastných ľudí, na ktorých používajú stalinistické metódy. Ruskí vojaci často stoja pred veľmi ťažkými voľbami – ak ustúpia, zastrelia ich, ak podplatia dôstojníka, nepôjdu do prednej línie.

Ruskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - Twitter

Nemecko plánuje kúpiť až 28 samohybných húfnic, aby nahradilo systémy poslané Ukrajine. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, podľa ktorého chce ministerstvo obrany desať obranných systémov už teraz a zároveň mať možnosť získať ďalších osemnásť.

Udržanie kontroly nad Bachmutom je z vojenského hľadiska nevyhnutné, povedal veliteľ ukrajinských pozemných síl Olexandr Syrskyj pri návšteve mesta. Cieľom jeho cesty na východný front bolo vyriešiť „problematické otázky, ktoré bránia efektívnemu plneniu bojových úloh“.

Kremeľ tvrdí, že odmietavá reakcia Západu nič nezmení na ruských plánoch rozmiestniť v Bielorusku jadrové zbrane. Putin tento zámer oznámil v sobotu, čo vyvolalo kritiku viacerých západných krajín. Európska únia zároveň pohrozila Bielorusku novými sankciami. (čtk)

Ruské ostreľovanie Sloviansku si vyžiadalo najmenej dvoch mŕtvych a 29 zranených. Poškodené boli viaceré administratívne budovy, päť bytoviek a sedem domov. Podľa šéfa doneckej oblasti Pavla Kyrylenka Rusi zasiahli centrum mesta vzdialené pár desiatok kilometrov od frontu. (čtk, guardian)

Slovensko patrí na Západ geograficky, mentálne aj ekonomicky, povedal premiér Eduard Heger na konferencii o zahraničnej politike. Podotkol, že ruský útok na Ukrajinu zmenil globálnu scénu a „vsadil ju do novej doby“ a aj v dôsledku intenzity dezinformácií je dôležité zdôrazňovať, kam krajina patrí.

Ukrajinci zasiahli dve budovy v okupovanom Melitopole, podľa starostu Fedorova v nich bývali ruskí vojaci. Okupačná správa tvrdí, že zasiahnuté boli vysokoškolské internáty a dvoch ľudí so zraneniami previezli do nemocnice.

Západ by mal reagovať na oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane s pokojom, vraví poľský minister  pre európske záležitosti Szymon Szynkowski vel Sęk. „Ide o prvok eskalácie. Reakcia by mala byť pokojná, ale rozhodná. Nemôžeme sa nechať zastrašiť ruskými propagandistami,“ dodal.

V okupovanom Mariupole vybuchlo auto Ruskom dosadeného šéfa polície Michaila Moskvina. Podľa Ukrajiny išlo o prácu odboja. Moskvin sa v čase explózie nachádzal len niekoľko metrov od vozidla. Prežil, utrpel ľahký otras mozgu.

Rozmiestnením taktických jadrových zbraní v Bielorusku chce Moskva prinútiť USA k rokovaniam, píše poľský denník Rzeczpospolita. Rusko sa podľa denníka snaží dosiahnuť to, aby USA akceptovali ruské územné zisky na Ukrajine.

Rusko bez udania dôvodu vyhlásilo pátranie po veliteľovi tzv. Ruského dobrovoľníckeho zboru. Denis Kapustin sa spomínal v súvislosti s údajným prienikom komanda členov zboru z Ukrajiny a následnými útokmi v dvoch dedinách v ruskej Brianskej oblasti v marci.

Ruská firma Invest Plus tvrdí, že sa dohodla na kúpe najväčšieho ruského výrobného závodu IKEA v Novgorode. Švédsky gigant zastavil retailové a výrobné aktivity v Rusku krátko po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

Podpora Ukrajine sa vyčerpáva materiálne aj morálne, upozornila Zuzana Čaputová s tým, že na Slovensku zrejme ešte výraznejšie ako inde. Prezidentka na konferencii o zahraničnej politike varovala aj pred dezinformáciami.

Počet ruských vojakov v Bielorusku sa znížil na 4000, tvrdí Kyjiv. Jednotky, ktoré tam prešli výcvikom, Rusko stiahlo a následne ich posiela priamo do bojov na východe Ukrajiny, tvrdí ukrajinská pohraničná služba.

Ukrajinskí vojaci skončili v Británii výcvik na tankoch Challenger 2. Britský premiér Rishi Sunak v januári oznámil, že Británia dodá Kyjivu 14 týchto tankov v rámci pomoci v boji proti ruským jednotkám, ktoré zaútočili na Ukrajinu. (guardian)

Rusi na webe diskutujú o údajnom plánovanom útoku 50-tisíc ukrajinských dronov na ruskú armádu a jeho vplyvu na priebeh invázie. Ukrajinský generálny štáb vo februári oznámil vytvorenie prvej údernej letky bezpilotných lietadiel na svete.

Putin sa na Ukrajine stále usiluje o celkové víťazstvo, spolieha sa na predlžovanie vojny, myslí si Inštitút pre štúdium vojny. Podľa analytikov inštitútu ruský prezident odmieta úvahy, že súčasná realita na bojisku by mala viesť k rokovaniam o riešení konfliktu.

Britský herec Orlando Bloom sa v Kyjive stretol s Volodymyrom Zelenským. Rokovali spolu o otázkach ochrany ukrajinských detí, ktoré uniesli do Ruska. Bloom je okrem iného veľvyslancom dobrej vôle Detského fondu OSN.

Na Ukrajine je nezvestný český dobrovoľník s prezývkou Sendy Storm. Naposledy ho videli blízko miest Sloviansk a Kramatorsk na Donbase.

Z frontového mesta Avdijivka pri Donecku Ukrajinci evakuovali posledných komunálnych pracovníkov, vypnú tam aj mobilnú komunikáciu. Podľa šéfa tamojšej vojenskej správy sa Avdijivka čoraz viac podobá na miesto z postapokalyptických filmov. (pravda)

Litva vyzvala na nové sankcie proti Rusku a Bielorusku v reakcii na plánované rozmiestnenie jadrových zbraní. Ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že Minsk sa čoraz viac zapája do ruských vojenských plánov a je ďalším rizikovým faktorom pre pobaltský región. (reuters)

Ficovi nezáleží na ústavnej čistote, ale na priateľstve s ruskou ambasádou, píše Roman Pataj o poslaní migov Ukrajine. „Smer sa už ani nesnaží skrývať, že je na strane agresora.“

Bielorusku budú v prípade rozmiestnenia ruských jadrových zbraní hroziť zo strany EÚ ďalšie sankcie. „Znamenalo by to nezodpovednú eskaláciu a hrozbu pre európsku bezpečnosť. Bielorusko to stále môže zastaviť, je to jeho voľba,“ uviedol šéf diplomacie Josep Borrell.

Shooty: Vlastenec

V ruskom meste Kirejevsk asi dvesto kilometrov južne od Moskvy došlo k mohutnému výbuchu, podľa ruských úradov sa tam zrútil ukrajinský dron Tu-141 Striž, naložený trhavinou.

USA od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nestíhajú vyrábať muníciu, upozorňuje denník New York Times. Problém americkej armády by sa naplno prejavil v prípade, ak by sa ocitla v konflikte s Čínou: podľa simulácií by sa jej už za týždeň minuli protilodné rakety dlhého doletu.

Ukrajina žiada pre ruské jadrové zbrane v Bielorusku schôdzu Bezpečnostnej rady OSN. Jej stáli členovia by podľa Kyjiva mali zakročiť proti jadrovému vydieraniu. NATO označilo krok Moskvy za nebezpečný a nezodpovedný.

Ukrajina už ďalej nebude financovať vojnu tlačením peňazí. Centrálna banka bola vlani nútená natlačiť miliardy hrivien, aby vyrovnala schodok v rozpočte. „Bola to rýchla náprava, ale veľmi nebezpečná,“ povedal guvernér Andrij Pyšnyj. (ft)

Prostitútky z Kyselivky v Chersonskej oblasti zachránili miestne ženy pred ruskými okupantmi, píše v reportáži Petra Procházková. „Som tým ženám vďačná, že vojakom ,dali‘. Vďaka nim sa Rusi nevrhali na nás ostatné. Vybláznili sa na nich. Už tu jedna taká chodí s kočíkom,“ vraví Ľudmila a žiadnu z nich neodsudzuje.

Gabriel Kuchta, Deník N

Putin vyhlásil, že Rusko a Čína nevytvárajú vojenské spojenectvo. Naopak, obvinil USA a NATO, že začínajú budovať novú os, ktorá sa do istej miery podobá spojenectvu Nemecka, Talianska a Japonska v 30. rokoch.

Rusko podľa britskej rozviedky zrejme už dostáva pravidelné zásielky iránskych dronov Šáhid. Od začiatku marca nimi zaútočilo na ciele na Ukrajine najmenej 71-krát. (guardian)

Život bežných Rusov sa pod západnými sankciami a rok od invázie na Ukrajinu príliš nezmenil. Masová nezamestnanosť a prepad meny neprišli, nevidno krachujúce banky, pred ktorými sa tvoria dlhé rady. Ponuka v supermarketoch sa zásadne nezmenila, zahraničný tovar je stále dostupný alebo má lokálne náhrady, píše v reportáži agentúra AP.

Bielorusko sa podľa Ukrajiny stalo rukojemníkom Vladimira Putina. Tajomník bezpečnostnej rady Olexij Danilov povedal, že rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku povedie k destabilizácii krajiny.

Ruská ofenzíva pri Bachmute pravdepodobne vrcholí, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Stále však podľa neho existuje nie príliš pravdepodobná možnosť, že nasadenie záloh regulárnej armády namiesto oslabených vagnerovských síl povedie k významnému postupu.

Podľa expertov chcel Putin umiestniť jadrové zbrane do Bieloruska už pred inváziou na Ukrajinu a dnes tento krok len využil v rámci novej zastrašovacej informačnej kampane.

Pentagón tvrdí, že nič nenaznačuje tomu, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrových zbraní. Reaguje tak na Putinovo vyhlásenie, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Putin pohrozil, že ak Západ pošle na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom, použije ju tam aj Rusko. „Bez preháňania máme státisíce takýchto nábojov. Dosiaľ sme ich nepoužili,“ vyhlásil v rozhovore pre ruskú televíziu.

Nový sankčný balík EÚ bude prijatý v najbližších dvoch mesiacoch, povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že niektoré krajiny čelia únave. (kyiv independent)  

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu budúci týždeň navštívi Zaporižžskú atómovú elektráreň. Rafael Grossi na Ukrajinu príde druhý raz od začiatku ruskej invázie, aby osobne posúdil vážnosť bezpečnostnej situácie.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany vyzvala občanov, aby otvorene nediskutovali o podrobnostiach chystanej ofenzívy. „Máme jeden strategický plán – oslobodiť všetky naše územia. A čo sa týka podrobností, to je jednoducho vojenské tajomstvo,“ napísala Hanna Maľarová.

Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane, povedal Vladimir Putin v štátnej televízii s tým, že krajiny už uzavreli príslušnú dohodu. V Bielorusku má byť desať lietadiel schopných také zbrane niesť.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva odložil plánovanú návštevu Číny pre zdravotné problémy. V Pekingu sa mal stretnúť aj s prezidentom Si Ťin-pchingom a rokovať o posilnení obchodných vzťahov či o vojne na Ukrajine.

Rusko omilostilo vyše päťtisíc odsúdených, ktorí sa dali naverbovať do služieb vagnerovcov a bojovali spoločne s ruskou armádou na Ukrajine. Uviedol to šéf tejto žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin, ktorý do jej radov prijímal množstvo trestancov a lákal ich práve na prísľub odpustenia zvyšku trestu.

Ukrajina zatiaľ nemôže začať protiofenzívu, pretože nemá dostatok zbraní a munície, povedal Volodymyr Zelenskyj s tým, že sa nezaobíde bez ťažkých zbraní vrátane stíhačiek. Ani situácia na východnom fronte podľa prezidenta momentálne nie je dobrá v dôsledku nedostatku munície.

Turecký prezident Erdogan telefonicky poďakoval Putinovi za pozitívny prístup k predĺženiu obilných dohôd. Prezidenti spolu hovorili aj o zlepšení vzťahov medzi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na čo najrýchlejšie ukončenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou diplomatickou cestou. (čtk)

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin navrhuje zakázať aktivity Medzinárodného trestného súdu v Rusku a trestať ich podporu. Legislatívu chce zmeniť tak, aby zakazovala všetky aktivity súdu na ruskom území.

Ukrajinským obrancom sa darí stabilizovať situáciu pri Bachmute, uviedol náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj. Označil ju však za naďalej zložitú. Ukrajinskej posádke v tomto meste hrozí obkľúčenie v dôsledku ruského postupu severne aj južne od mesta.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieRuskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - TwitterSlovensko nás doposiaľ nevidelo, teraz sa nás aktívne snaží vymazať, hovoria transrodoví ľudiaFoto - N a Jakub KováčPrezident varuje pred občianskou vojnou. Čo sa deje v Izraeli, kde chcú desaťtisíce ľudí odchod premiéraProtesty v Tel Avive. Foto - TASR/APGangy nainštalovali stovky kamier po celej krajine. Albánskemu premiérovi sa nedarí poraziť mafiuAlbánsky premiér Edi Rama. Foto - TASR/APSlovensko ovláda nový smer: pesimistický socializmusFoto N - Tomáš BenedikovičAko prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliFoto – Gabriel Kuchta/Deník NSmer vedie už v treťom prieskume, Matovič je pod piatimi percentami (prieskum Focusu)Fotograf Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijúFilip Vančo: Petržalka 1993 – 1994. Foto - GMBSvedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrelSpomienkové akcie na Daniela Tupého boli po celom Slovensku, táto fotografia je zo Žiliny. Foto – TASRLektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéOlga Ryparová. Foto – archív O. R. Američania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s ČínouAmerický vojak odpaľujúci protitankovú strelu Javelin. Ilustračné foto -  Liane Hatch, WikimediaLeško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviťFoto N - Peter LázárTýždňový newsfilter: Z neonacistu podozrivého z vraždy sa stala elita Pochod Daniela Tupého, prechádzajúci Rybným námestím 9. novembra 2007 v Bratislave. Foto – TASRŠportový newsfilter: Calzona bol mimo reality alebo to výborne zahral Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona. Foto - TASR/Pavol ZacharMinister Karas: Premiér mi prejavil nedôveru, keď sa pridal k mojej novele Trestného zákonaMinister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

15:25„Miki, ja to zaplatím, Miki!“ Boli sme na nakrúcaní filmu o bossovi slovenského podsvetia (+ foto) 14:49Vývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línie 14:04Slovensko ovláda nový smer: pesimistický socializmus 14:01Prezident varuje pred občianskou vojnou. Čo sa deje v Izraeli, kde chcú desaťtisíce ľudí odchod premiéra 13:54Je Calzona stratený v preklade, slovenský Mourinho alebo mimo reality? 12:31Posledný zhasne: „Amerikán“ Warhol z rodiny emigrantov preslávil Medzilaborce, tie sa dnes vyľudňujú (reportáž) 11:59Na Záhorí rastie lišajník, na akom sa v Škandinávii pasú soby. Nájdete tu aj Shrekove uši 11:57Slovensko nás doposiaľ nevidelo, teraz sa nás aktívne snaží vymazať, hovoria transrodoví ľudia 10:08Gangy nainštalovali stovky kamier po celej krajine. Albánskemu premiérovi sa nedarí poraziť mafiu 09:43Firemný newsfilter: Sabol ide do Indie, Výbohovci predávajú a pre platy sa už protestuje aj v najštedrejších fabrikách 09:23Športový newsfilter: Calzona bol mimo reality alebo to výborne zahral  07:50Minister Karas: Premiér mi prejavil nedôveru, keď sa pridal k mojej novele Trestného zákona 07:41Po piskote prišiel potlesk postojačky. Calzonovi proti Bosne fungoval systém 07:34Zuzana Mauréry: Herecký karavan na prezliekanie a maskovanie? Musí nám stačiť stolička 07:06Ráno s NHL: K jeho nováčikovským rekordom sa za tridsať rokov nikto nepriblížil. Selänne si pamätá každý gól 06:36Ekonomický newsfilter: Bankotrasenie sa ešte neskončilo, naše vklady by však mali byť v bezpečíVčera 18:35Týždňový newsfilter: Z neonacistu podozrivého z vraždy sa stala elita Včera 17:19Dom Maríny Pischlovej nebol pred požiarom len Bankou lásky, ale aj učebnicou architektonických slohovVčera 17:00Shooty: VlastenecVčera 16:18Puškár obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby. Rozhodnúť môžu vzorky DNA a výpoveď o noži v DunajiVčera 15:22Američania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s ČínouVčera 15:22Nosili ich baníci, Madonna aj James Dean. O 150-ročnej histórii džínsovVčera 15:15Keby sme nepodporovali Ukrajinu, nemali by sme popraskané chodníkyVčera 15:06Lektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéVčera 13:37Smer vedie už v treťom prieskume, Matovič je pod piatimi percentami (prieskum Focusu)Včera 12:43Najviac sme hrdí na to, čo nás stálo veľa úsilia. Čo sú dobré bremená a prečo sa ich oplatí niesťVčera 12:41Nedeľná nekázeň: Verí v nás Boh?Včera 11:46Abbey Road: Miesto, ktoré Beatles nenávideliVčera 11:30Danglár: ZdvojenieVčera 10:46Leško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviť