Vojna na Ukrajine

Spojené štáty vylučujú, že výbuchy na Kryme spôsobili americké zbrane. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa Pentagónu nevedia, čo výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka spôsobilo.

Tranzit ropy do Českej republiky ropovodom Družba bol dnes o ôsmej obnovený. Oznámila to spoločnosť Mero, ktorá je vlastníkom a prevádzkovateľom českej časti ropovodu.

V okupovanom Mariupole Rusi chystajú tribunál so zajatými Ukrajincami, povedal starosta mesta Vadym Bojčenko. Prvé procesy sa podľa neho dajú očakávať na Deň nezávislosti Ukrajiny 24. augusta.

Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval s pápežom Františkom, na Twitteri uviedol, že ho informoval o „strašných zločinoch Ruska“. „Sme vďační pápežovi za jeho modlitby za Ukrajinu. Naši ľudia potrebujú podporu svetových duchovných vodcov, ktorí musia sprostredkovať svetu pravdu o hrôzach, ktoré agresor pácha na Ukrajine,“ dodal. (guardian)

Trnavský podnikateľ Hambálek má zablokované účty, zastavený majetok a je nútený skončiť s biznisom, pretože ho Rada EÚ zaradila na sankčný zoznam. Pôsobil ako šéf „európskeho štábu“ Nočných vlkov, ktorí pracujú pre Putina. Jeho advokát namieta, že Hambálkovi nič protiprávne nedokázali. „Z pohľadu zákona je bezúhonný, politickým rozhodnutím sa však ocitol na sankčnom zozname,“ hovorí Hambálkov právnik.

Výzvy na zastavenie vydávania víz ruským turistom do krajín schengenu zasiahli Moskvu na citlivom mieste, vraví estónska premiérka Kaja Kallasová. Jej vláda vo štvrtok sprísnila podmienky pre návštevníkov z Ruska, od 18. augusta tak nebudú môcť vstúpiť do krajiny na estónske víza.

Tranzit ropy do Česka cez Slovensko bude obnovený dnes večer, informoval Transpetrol. Ukrajina už skôr potvrdila, že dostala peniaze za prepravu ropovodom Družba do Česka, oznámila ruská spoločnosť Transnefť.

Sabotér vážne zranil popredného predstaviteľa Rusmi dosadenej správy v okupovanom Melitopole Olega Šostaka. Tvrdí to starosta mesta Ivan Fedorov, ktorý je lojálny Ukrajine a aktuálne sa nenachádza v Melitopole.

Ruská verzia udalostí vo väznici Olenivka je s veľkou pravdepodobnosťou vymyslená, tvrdí stanica CNN, ktorá vykonala vyšetrovanie založené na práci forenzných a zbrojných expertov, na analýze videozáznamov a fotografií z miesta, ako aj satelitných snímok z obdobia pred a po údere. Vo väznici, ktorá sa nachádza na území ovládanom proruskými separatistami, zahynuli desiatky ukrajinských zajatcov.

Tchibo úplne ukončí aktivity v Rusku pre jeho útok na Ukrajinu. Začiatkom júna firma predala ruský podnik, ktorý ponúkal len kávové produkty a krátko po začiatku vojny na Ukrajine prerušil dodávky kávy.

Vývoj bojov (169. deň): Ak Ukrajinci plánujú naozaj veľkú ofenzívu, kráti sa im čas. Striedanie ročných období má na vedenie bojov často kľúčový vplyv. Je takmer univerzálne pravidlo, že naozaj veľké ofenzívy sa počas 2. svetovej vojny v rokoch 1939 až 1945 v Európe začínali v zime a v lete.

Ukrajinské tanky počas oddychu. Foto - ukrajinský generálny štáb

Ukrajina v konflikte s Ruskom prišla už o viac ako 60 % svojich uhoľných ložísk, 20 % nálezísk zemného plynu a 11 % ložísk ropy. Vyplýva to z analýzy kanadskej organizácie SecDev, ktorá sa zaoberá vyhodnocovaním rizík.

Mnohí obyvatelia východných častí Ukrajiny nepočúvajú dôrazné výzvy úradov, aby sa z oblasti evakuovali. Dostatočnou motiváciou na odchod pre nich nie sú približujúce sa boje ani vyhliadky, že v zime nebudú kúriť, píše CNN.

Fínska pobočka Amnesty International stratila okolo 400 darcov po tom, čo organizácia zverejnila správu kritizujúcu ukrajinské ozbrojené sily. Uviedol to šéf pobočky Frank Johansson.

Na Ukrajinu dorazili raketové systémy M20 MLRS z Británie, oznámil to ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. V tweete sa poďakoval britskému ministrovi obrany Benovi Wallaceovi aj Britom. „Vaša podpora je úžasná a pre Ukrajinu taká dôležitá,“ napísal.

Na Slovensko prúdi štandardné množstvo ropy, stabilizované sú aj dodávky zemného plynu. Vyplýva to z informácií od prepravcu ropy Transpetrol a prepravcu plynu eustream.

Svetový newsfilter: Nová fáza vojny priniesla Rusom dilemu, ďalší vývoj ovplyvní aj postoj Západu. Britský novinár, ktorý je na Ukrajine, odhaduje, že boj o Cherson bude náročný a krvavý. Foreign Policy zas vo svojej analýze píše, že opatrný optimizmus je v tejto fáze v poriadku, no iba ak Západ vytrvá v podpore Ukrajiny.

Ruský centrálny depozitár podal na Súdnom dvore EÚ žalobu, v ktorej žiada zrušenie sankcií. Tie naň v júni za inváziu ruských vojsk na Ukrajinu uvalila Únia a ich zavedenie následne Moskve znemožnilo uhradiť dlh zahraničným veriteľom.

Z ukrajinských prístavov v Čiernom mori vyplávali ďalšie dve lode prepravujúce obilniny, uviedlo turecké ministerstvo obrany. Loď s pšenicou pláva do Turecka, loď s nákladom kukurice do Iránu. Obnovenie vývozu umožnila dohoda o odblokovaní ukrajinských prístavov.

Gerhard Schröder podal žalobu na nemecký parlament a žiada o obnovenie výhod, ktoré mu bundestag odobral v máji. Bývalý nemecký spolkový kancelár čelí kritike pre spojenie s ruskými energetickými spoločnosťami a pre dobré vzťahy s Putinom.

Mnohým bežným Rusom imponuje, že sú v konflikte so Západom, hovorí expert Michael Romancov. „Skoro každý Rus sa cíti byť synom alebo dcérou veľkého Ruska. Predstava veľkého národa, ktorému malé národy nemôžu rozumieť, je prítomná dokonca aj medzi vzdelanejšími Rusmi, ktorí cestujú do zahraničia.“

V Chersone na juhu Ukrajiny v noci Rusi zatýkali a robili domové prehliadky, tvrdí to zástupca šéfa miestnej správy Jurij Sobolevskyj. Informácie sa nedajú overiť z nezávislých zdrojov.

Ruské okupačné vojská spustili v noci paľbu na Charkiv. Oznámil to starosta Igor Terechov. Podľa predbežných údajov miestnych úradov došlo k piatim výbuchom, zatiaľ nie sú známe informácie o obetiach. (hromadske)

Šéf OSN vyzval na vytvorenie demilitarizovanej zóny pri Zaporižžskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Moskva a Kyjiv sa navzájom obviňujú z jej ostreľovania.

Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby nehovorili o vojenských taktikách Kyjiva. Vynášanie takýchto informácií je podľa neho „úprimne nezodpovedné“.

Zelenskyj vyzval svet, aby prinútil Rusov opustiť Zaporižžskú elektráreň. „Celý svet musí okamžite reagovať, aby vyhnal okupantov zo Zaporižžie. Iba úplné stiahnutie Rusov (…) by zaručilo jadrovú bezpečnosť pre celú Európu,“ povedal ukrajinský prezident a odsúdil Rusko za „jadrové vydieranie“.

Britský minister obrany Wallace vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajine „začína zlyhávať“. „Je nepravdepodobné, že sa im niekedy podarí obsadiť Ukrajinu,“ dodal. Zároveň prisľúbil Kyjivu väčšiu finančnú a vojenskú podporu. (reuters)

Ukrajina chce ešte pred príchodom zimy evakuovať Doneckú oblasť, a to aj pre obavy, že v dôsledku vojnou poškodenej infraštruktúry nebude možné zabezpečiť vykurovanie. Vláda chce presídliť 220-tisíc z približne 350-tisíc obyvateľov.

Nemecko plánuje usporiadať medzinárodnú konferenciu o obnove Ukrajiny, konať by sa mohla v októbri. Nemecko aktuálne predsedá zoskupeniu ekonomicky najvyspelejších krajín sveta G7. (bloomberg)

Bielorusko označilo výbuchy na svojej vojenskej základni za „technický incident“. Ziabravka leží niekoľko desiatok kilometrov od ukrajinských hraníc, od zimy je tam umiestnené ruské letectvo a raketové systémy, ktoré Moskva používa na údery proti Ukrajine. (reuters)

Ruské elity majú mentalitu 19. storočia, hovorí v rozhovore politický geograf Michael Romancov. Za ruské územie považujú skoro všetko, čo kedysi kontrolovalo ich impérium. „Z môjho pohľadu je potrebné Rusko izolovať. Dialóg kultúrny, civilizačný alebo politický pri súčasnom ruskom režime nie je možný.“

Ukrajinský generál tvrdí, že Rusko v porovnaní s minulým týždňom zdvojnásobilo počet leteckých útokov na pozície ukrajinskej armády a civilnú infraštruktúru. Dodal, že Ukrajina plánuje poslať posily k dedine Pisky.

Minister obrany Jaroslav Naď na konferencii pre Ukrajinu v Kodani otvoril tému možnej finančnej podpory slovenskému obrannému priemyslu. Cieľom by podľa neho bolo navýšiť výrobné kapacity v záujme poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine.

USA sú za vznik demilitarizovanej zóny okolo Zaporižžskej jadrovej elektrárne, ktorú aktuálne na Ukrajine okupuje Rusko. Obe krajiny sa navzájom obvinili z ostreľovania tohto zariadenia, viacerí činitelia varovali pred možnou jadrovou katastrofou. (reuters)

Estónsko od 18. augusta nebude na svoje územie púšťať ruských turistov. EÚ vrátane Estónska síce po ruskej invázii na Ukrajinu zakázala lety z Ruska na svoje územie, Rusi však naďalej mohli do EÚ vycestovať pozemným spôsobom a odtiaľ už letecky pokračovať ďalej.

Oddnes platí zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ, Slovensko to postihne len minimálne. Najväčší odberatelia čierneho uhlia si už našli nových dodávateľov. Rusko na tom stratí osem miliárd eur ročne.

Sibír na papieri patrí Rusku, väčšina jej bohatstva však už patrí Číne, vraví v rozhovore politický geograf Michael Romancov. Tlak zo strany Číny bude podľa neho len narastať. „Čína nemá potrebu sa voči Rusku vymedzovať, pretože to, čo z Ruska potrebuje, jej tečie. Číňania berú suroviny, drancujú lesy a pestujú si na ruskom území pre vlastnú potrebu potraviny.“

Politický geograf Michael Romancov. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Slovensku za pomoc v súvislosti s ruskou inváziou. Podľa neho je Slovensko správnym susedom. „Obraciam sa na slovenský národ a srdečne vám chcem v mene všetkých Ukrajincov poďakovať za to, čo pre nás robíte,“ vyhlásil.

Krajiny na konferencii darcov v Dánsku sľúbili Ukrajine vyše 1,5 miliardy eur. Financie majú Ukrajine, na ktorú zaútočilo Rusko, pomôcť ďalej sa brániť vojenským útokom. Británia a Dánsko takisto oznámili, že Ukrajine pošlú salvové raketomety a ďalšie zbrane a vybavenie. (reuters)

S rastom záujmu o kúrenie drevom stúpa aj dopyt po kotloch na tento druh paliva. Haličský výrobca krbov do rodinných domov Lustroj, ktorý ich vyrába pre dánsku spoločnosť Aduro, chce na ne postaviť v Lučenci novú väčšiu fabriku.

Ruský súd nariadil novinárke Ovsiannikovovej domáce väzenie. Tá protestovala proti ruskej invázii na Ukrajinu a je preto stíhaná za poškodzovanie dobrého mena ruskej armády.

Ukrajinský futbalový klub SC Dnipro-1 odohrá v Košiciach všetky jesenné domáce zápasy v pohárovej Európe, teda okrem play-off Európskej ligy aj skupinovú fázu tejto súťaže alebo Európskej konferenčnej ligy. Vo štvrtok sa na tom dohodlo vedenie zrekonštruovanej Košickej futbalovej arény s ukrajinským klubom.

Ukrajinský Enerhoatom informoval, že Rusi znovu ostreľovali Zaporižžskú elektráreň. Okrem menšieho požiaru trávy sa nič vážne nestalo a nikto neutrpel zranenia. Okupačné úrady, naopak, tvrdia, že jadrovú elektráreň ostreľovali ukrajinské sily.

Rusko pre nedostatok dobrovoľníkov verbuje ľudí na ukrajinský front vo väzniciach. V prípade smrti im Putin sľúbil vysoké odškodné pre rodinu. Ak to prežijú, milosť. Nábor organizuje kontroverzná Vagnerova skupina.

Danglár: Roputin

Minister obrany Olexij Reznikov povedal, že pre Ukrajinu je teraz nevyhnutné zastaviť postup ruského agresora, stabilizovať frontovú líniu a pripraviť protiútok s cieľom oslobodiť obsadené územie. Na darcovskej konferencii v Kodani upozornil, že dĺžka frontu presahuje 2500 km a aktívne sa teraz bojuje na 1300 km.

McDonald’s opäť otvorí svoje reštaurácie na Ukrajine, ktorých má vyše sto. Reťazec zatvoril prevádzky po začiatku ruskej invázie 24. februára, svojim viac než 10-tisíc zamestnancom však aj naďalej vypláca mzdy. (ap)

Pre kontroverznú správu o ukrajinskej armáde odišiel z Amnesty International jeden z jej spoluzakladateľov Par Vestberg. Ako odpoveď na kritiku natočili Ukrajinci propagačné video, ako ukrajinskí vojaci pomáhajú a presviedčajú na odchod ľudí v ostreľovanom meste. Deje sa to pod priamou paľbou.

Vývoj bojov (168. deň): Satelitné snímky leteckej základne Saky po útoku ukazujú osem zničených ruských lietadiel a tri veľké krátery. Ešte väčším problémom pre Rusov môžu byť zabití alebo zranení piloti a zničená munícia či sklady paliva. Pláže na Kryme sú poloprázdne, z polostrova utekajú ruskí dovolenkári, ale aj niektorí ľudia, ktorí tam prišli žiť po anexii v roku 2014.

Letecká základňa Saky po útoku, snímka zo stredy. Vidno na nej osem zničených lietadiel. Foto - TASR/AP

Zastropovanie cien ruskej ropy môže fungovať len po zapojení ďalších krajín mimo skupiny G7, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Opatrenie v júni navrhli USA, chcú ním zabrániť Moskve zarábať na vysokých cenách energetických surovín.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:56Šklbú nohami, hýbu sietnicou. Pavúkom sa možno snívaVčera 19:01Newsfilter: Matovič – zostanem ministrom. Sulík – tak odídeme Včera 18:41Maks z Minska dva roky po neúspešnej revolúcii: Lukašenko skončí, keď Putin prehrá vojnu na UkrajineVčera 18:40Scholza čaká ešte ťažké leto. Musí vysvetliť podozrenia z daňových podvodovVčera 17:49Firemný newsfilter: Pixelu zarábajú hry viac, ako sám tušil, GymBeam chradnutie e-shopov nezasiahlo a Kysuciam zhorela pílaVčera 17:10Malichernosť postavená na nenávisti, hodnotí postoj SaS Matovič. Sulík počíta s demisiouVčera 15:42High 5ive: Prázdniny v Prahe 1989. Temná krása tanca vo filmoch Pascala BaesaVčera 15:39Graf dňa: Na Slovensku je menej bytov ako vo väčšine Európy a sú najmenej dostupnéVčera 15:10Veľa zdravia „soplákom“!Včera 14:29Ó maňo aj Britney Spears. Počas prvého dňa festivalu Grape sa diali veci, ktoré už nezažijeteVčera 14:01Vývoj bojov (169. deň): Ak Ukrajinci plánujú naozaj veľkú ofenzívu, kráti sa im časVčera 13:05Bez varovania a šance niečo vysvetliť. EÚ zmrazila majetok podnikateľa Hambálka, ktorý pomáhal Putinovým vlkomVčera 13:00Volko je pred ME v paradoxnej situácii. Pre zranenie je jeho absolútna rýchlosť zrejme vyššia, hovorí trénerkaVčera 11:22Fotogaléria: Historická Kochova záhrada je otvorená, vyniesli odtiaľ desať ton odpadu a plánujú kompletnú obnovuVčera 11:18Kedysi mali Piešťany odvahu, dnes majú hanbu. Kalmusov príves zatiaľ nevystaviliVčera 11:18O pojedačoch hriechov a pohrebných klaunochVčera 11:01Týždeň v práve Rada Procházku: Letný bulvárikVčera 10:48Školský rok sa začne bez testovania a rúšok, minister neočakáva učenie na diaľku ani neskôrVčera 10:23Penta vystupuje z ďalšej nechcenej firmy. V ikone poľskej zábavy už bude iba minoritným akcionáromVčera 09:59Svetový newsfilter: Nová fáza vojny priniesla Rusom dilemu, vývoj ovplyvní aj postoj ZápaduVčera 09:10Ministerka Kolíková: Víťaz nemôže všetko, nekradnúť nestačí (+video)Včera 08:18Týždeň v európskej ekonomike: Európske krajiny pripravujú šetrenie energiou na zimuVčera 08:12Solárne panely vám radi namontujeme, ale až budúci rok, vravia preťažení dodávateliaVčera 08:12Fotenie nočnej oblohy dodá človeku životný pokoj. Astrofotograf vysvetľuje, ako pozorovať a fotiť PerzeidyVčera 06:42Ekonomický newsfilter: Detroit sa nekoná – Kia, Volkswagen aj Stellantis smerujú k novým rekordomVčera 06:34300 slov z MS do 20 rokov: Hitparáda slovenských chýb. Vyberte si tú najnaivnejšiuVčera 06:22Dramatický záver, skvelá atmosféra a tri pozitíva. Weiss: Zápas, ktorý Slovan potrebovalVčera 00:21Hiking basecamp: Túry vo vápencových skalách v liptovskej časti Nízkych Tatier01.00 20:17Newsfilter: Netreba čakať do septembra – toto je koniec01.00 19:47Zrejme pozorovali najvzdialenejšiu galaxiu. Ďalekohľad Jamesa Webba mení aj predstavy o prvých hviezdach