Vojna na Ukrajine

Európska únia zvýši svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Povedal to v Kyjive šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. „Uvidíme, čo sa stane v USA, ale z našej strany budeme pokračovať v podpore (pre Ukrajinu) a zvyšovať našu pomoc,“ povedal Borrell.

Dánsko oficiálne prevzalo prvé štyri stíhačky F-35, ktoré si objednalo u amerického výrobcu Lockheed Martin. Kodaň má celkovo objednaných 27 stíhačiek. Nahradia F-16, ktoré má dánske letectvo od roku 1980.

Ukrajina môže naďalej počítať s pomocou USA napriek tomu, že zákon o núdzovom financovaní americkej vlády pomoc Ukrajine nezahŕňa. Uviedol to prezident Biden.

Naživo: Teraz sa začína skutočný zápas o demokraciu na Slovensku, vraví iniciatíva Mier Ukrajine, ktorá organizuje podujatie Svetlo pre demokraciu.

Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranou, vraví ukrajinský politológ Dmitri Stratievski. Rusko podľa neho výsledky volieb využije a bude šíriť správy, že „Európa je unavená z vojny“ a že Slováci požadujú „lepšie vzťahy s Ruskom“.

Rusko sa pripravuje na to, že vojna na Ukrajine potrvá ešte niekoľko rokov. Svedčí o tom plánované prudké zvýšenie výdavkov na obranu v rozpočte na rok 2024, konštatovalo britské ministerstvo obrany vo svojej správe.

Slovensko a ľudia na Slovensku majú väčšie problémy, než je Ukrajina, vyhlásil Robert Fico. Zdôraznil, že ak bude Smer zostavovať vládu, urobí všetko pre to, a to aj na pôde EÚ, aby bol „čo najskôr vyrokovaný mier“.

Peter Pellegrini povedal, že podporuje komerčné zákazky na výrobu zbraní či munície, ktoré realizujú slovenské zbrojovky. Považuje za dôležité, že ľudia majú prácu, a nerieši, či tieto produkty pôjdu na Ukrajinu alebo do iných krajín.

Peter Pellegrini povedal, že ak bude chcieť Smer koalíciu s Hlasom, bude musieť korigovať svoje zahraničnopolitické postoje. Hlas chce, aby Slovensko jednoznačne bolo členom EÚ a NATO.

Ruskí vojaci spustili v noci raketový útok na ukrajinský Charkiv. Rakety podľa oblastného šéfa Oleha Synjehubova zasiahli civilný podnik, kde došlo k požiaru. Informácie o obetiach nie sú známe. (pravda)

Británia by mohla prvýkrát od začiatku ruskej invázie poslať na Ukrajinu armádnych inštruktorov na výcvik ukrajinských vojakov. Minister obrany Grant Shapps takisto vyzval domáce zbrojárske spoločnosti, aby vyrábali na Ukrajine.

Rusko tvrdí, že ukrajinský dron zasiahol administratívnu budovu v meste Trubčevsk ležiacom v ruskej Brianskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas neohlásenej návštevy Odesy odsúdil ruské útoky na mesto ako barbarské. „Toto je dobrý príklad toho, ako sa Rusko usiluje zničiť Ukrajinu,“ povedal pred ruinami pravoslávnej katedrály.

Deväť ľudí utrpelo zranenia pri mohutnom požiari ropného potrubia v západoukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti. Dve deti a traja dospelí sú v kritickom stave. Príčina požiaru nie je známa.

Ruská beztrestnosť má dlhú tradíciu, musíme ju prelomiť, vraví ukrajinská držiteľka Nobelovej ceny za mier Olexandra Matvijčuk. „Rusko dlho pácha vojnové zločiny, ale aj rozvinuté demokracie pred tým zatvárali oči. História nám však ukazuje, že autoritárske režimy sa nakoniec vždy zrútia,“ hovorí.

Olexandra Matvijčuk. Foto - Right Livelihood

Dvaja obyvatelia Ukrajiny čelia obvineniam, že schovávali ruský protilietadlový raketový systém a muníciu, ktorých hodnota dosiahla v prepočte vyše 800-tisíc dolárov. Informovala o tom ukrajinská polícia.

Ukrajina ako prvá krajina na svete vytvára flotilu námorných dronov, uviedol Zelenskyj. Podľa neho už donútila Rusov, aby ukrývali svoje vojnové lode.

Do ukrajinskej Odesy pricestoval šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Odesa je častým cieľom ruských raketových útokov. Borrell sľúbil, že EÚ bude „podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to len bude potrebné“. (urkajinska pravda)

Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine, naznačil bývalý prezident Dmitrij Medvedev. Vyjadril sa tak v deň výročia ruskej „anexie“ štyroch oblastí na východe a juhu Ukrajiny.

Najmenej päť zranených si v sobotu vyžiadali dva ruské raketové útoky na obec Matvijivka v Zaporižskej oblasti na juhu Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionálnej vojenskej správy.

Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej stavia na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil vytvorenie Aliancie obranného priemyslu a zriadenie špeciálneho obranného fondu. Deklaráciu doteraz podpísalo 13 zbrojárskych firiem.

Ukrajinské letectvo zostrelilo 30 zo 40 iránskych bezpilotných lietadiel Šáhid, ktoré ruské sily vypustili počas nočných útokov na ciele v strednej a južnej Ukrajine. Informovalo o tom Operačné velenie ukrajinskej armády pre sektor Juh.

K výbuchom elektrickej rozvodne došlo v ruskej dedine Pogar v Brianskej oblasti pri hranici s Ukrajinou. Následný požiar spôsobil výpadok elektriny vo viacerých obciach. Čo spôsobilo výbuchy, nie je známe.

Rumunsko informovalo o možnom narušení svojho vzdušného priestoru počas nočných dronových útokov Ruska na susednú Ukrajinu.

Minister obrany Martin Sklenár sa v Kyjive v piatok stretol s Volodymyrom Zelenským, ktorý sa poďakoval za podporu. Diskutovali o situácii na fronte, prioritných potrebách obranných síl, humanitárnom odmínovaní a spolupráci medzi Ukrajinou a Slovenskom. (pravda)

Evakuáciu časti obyvateľstva nariadili nad ránom úrady v západoukrajinskej Vinnyckej oblasti po tom, čo oznámili, že v dôsledku ruského útoku bola zasiahnutá miestna infraštruktúra.

Ruské štátne televízne kanály neinformovali o piatkovom koncerte na Červenom námestí v Moskve. Ten sa konal k pamätnému Dňu znovuzjednotenia, ktorý vyhlásil Putin na výročie obsadenia štyroch ukrajinských oblastí. Organizátori ohlásili aj Putinovo vystúpenie, ten nakoniec neprišiel.

Stredoukrajinské mesto Vinnycia v noci hlásilo výbuchy po ruských útokoch, ktoré podľa miestnych úradov zasiahli zariadenie infraštruktúry. Rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

Viktor Orbán spochybnil, či Maďarsko podporí začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou. Podľa maďarského premiéra treba predtým zodpovedať „veľmi zložité otázky“. So začatím prístupových rozhovorov musí súhlasiť všetkých 27 členských krajín EÚ. (reuters)

Ukrajinský vojak opisuje skutočnú podobu vojny na južnom fronte. Vraví, že videá z GoPro kamier nezachytia ani 10 % reality, najmä „pach rozkladajúcich sa mŕtvol, ktorý preniká všetkým“, či „únavu z nekonečného ostreľovania a strach vojakov“.

Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyle, hovorí veľvyslanec vo Veľkej Británii Róbert Ondrejcsák. V rozhovore vraví, že vojnu na Ukrajine berie veľmi osobne, a keď sa ruská totálna invázia skončila fiaskom, rozhodol sa napísať knihu Ako Putin stratil Ukrajinu. V nej vysvetľuje, čo táto vojna znamená pre Slovensko.

Foto N - Tomáš Benedikovič

NATO sa bez ohľadu na výsledky slovenských volieb pravdepodobne zhodne so slovenskou vládou na poskytovaní ďalšej pomoci Ukrajine, povedal šéf Aliancie Jens Stoltenberg pre Reuters. Je presvedčený, že sa podarí vyriešiť aj nezhody medzi Poľskom a Ukrajinou, ktoré súvisia so zákazom dovozu ukrajinského obilia.

V Rusku má na jeseň na základnú službu v armáde nastúpiť 130-tisíc brancov. Vyplýva to z nariadenia o pravidelných jesenných odvodoch, ktoré podpísal prezident Putin. Generálny štáb armády sľúbil, že branci nebudú vyslaní na Ukrajinu.

Zverejnili video, ako slovenská Božena odminúva ukrajinské pole. Na záberoch dobre vidno vojaka, ktorý ju na diaľku ovláda. Záber zrejme výrazne skresľuje perspektívu, keď sa zdá, že ženisti sú v bezprostrednej blízkosti odmínovača.

Rumunsko presúva protivzdušnú obranu bližšie k ukrajinským hraniciam. Deje sa to po tom, ako na územie krajiny opakovane spadli časti dronov. Rumunsko tiež v prihraničných regiónoch navýšilo počet armádnych stanovísk a hliadok.

Ročné náklady Ruska na obsluhu štátneho dlhu sa do roku 2026 viac ako zdvojnásobia na 32 miliárd eur. Náklady, ktoré zahŕňajú platby úrokov zo štátnych pôžičiek, tlačí nahor rast vojenských výdavkov v dôsledku invázie na Ukrajinu.

K ochrane pobaltských krajín sa v novembri pridajú dve nemecké stíhačky Eurofighter. Estónsko, Lotyšsko a Litva, ktoré susedia s Ruskom, nedisponujú vlastnými stíhačkami a sú odkázané na pomoc od NATO.

V Rusku prebieha vnútorná koloniálna vojna, píše ruský politológ Andrej Kolesnikov. „Autocenzúra je strašnejšia ako cenzúra, sebavykastrovanie a sebaoslepovanie sú strašnejšie ako priame násilie – rozkladá sa nielen morálka štátu, ale aj spoločnosti, ktorej predstavitelia sa podlosti dopúšťajú dobrovoľne.“

Švajčiarsko pošle vyše 100 miliónov eur na odstránenie mín a nevybuchnutej munície na Ukrajine. Švajčiarsko je neutrálne, preto tam nemôže vyslať vlastných odborníkov. Podľa odhadov sa míny nachádzajú asi na tretine ukrajinského územia. (reuters)

Na Ukrajine pokračujú ťažké boje, ale mapa sa aktuálne nemení. Pri Robotynom sa za štvrtok viac ako o ukrajinských útokoch hovorilo o ruských protiútokoch, útok pri Staromlynivke v mariupolskom smere je minimálne nateraz pasé, a Ukrajinci nepostupujú ani pod Bachmutom.

Rusi si pravdepodobne zostrelili najmodernejšiu stíhačku Su-35. Zachytáva to video z oblasti Tokmaku, páchateľom bol údajne systém S-300. Rusi zatiaľ preukázateľne prišli o päť kusov Su-35, ich presný počet vo výzbroji letectva nie je známy, ale presahuje sto kusov.

Ruský pilot v kokpite Su-35. Foto - Wikipedia

Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavy, vraví ukrajinský vojak, ktorý prehovoril o ofenzíve pri Robotynom. Tvrdí, že kritika pomalého postupu je výsledkom nepochopenia situácie, no pripúšťa, že k oslobodeniu hlavného cieľa, mesta Melitopol, dôjde až v roku 2024 v ďalšej fáze ofenzívy.

V ruských železničných skladoch uviazlo 150-tisíc nadbytočných prepravných kontajnerov. Odzrkadľuje to prudký nárast čínskeho tovaru, ktorý prúdi do Ruska, a oveľa slabší tok opačným smerom.

Ukrajina tvrdí, že má dôkazy o zapojení ruských agentov do výbuchu v muničnom sklade v českých Vrběticiach v roku 2014, kde boli uložené zbrane určené pre Ukrajinu. Podľa nej stáli aj za explóziou skladu zbraní v meste Svatove v Luhanskej oblasti.

Ruskí a bieloruskí parašportovci budú môcť súťažiť na budúcoročnej paralympiáde v Paríži. V hlasovaní Medzinárodného paralympijského výboru za ich štart v Paríži hlasovalo 74 funkcionárov, 65 bolo proti a 13 sa zdržalo hlasovania.

V Rusku sa od 1. októbra začína každoročný jesenný odvod do armády. Tá tvrdí, že budúci odvedenci nebudú nasadení vo vojne proti Ukrajine a že tam je dostatok dobrovoľníkov, ktorí „plnia príslušné úlohy“.

Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje talianskej banke Intesa Sanpaolo predať ruské aktíva. Podľa skorších informácií by mohli skončiť v rukách jej ruského manažmentu.

Robert Ondrejcsák vysvetľuje, čo vojna znamená pre Slovensko a strednú Európu. Súčasný veľvyslanec Slovenska v Londýne napísal knihu Ako Putin stratil Ukrajinu, ktorá teraz vychádza v knižnej edícii Denníka N. „Tak ako sa Ukrajina stala ťažiskom európskej bezpečnosti, stredná Európa sa stala centrom európskej obrany,“ píše.

Nemeckí futbaloví funkcionári Hans-Joachim Watzke a Karl-Heinz Rummenigge obhajujú UEFA za prijatie ruských tímov do 17 rokov späť do medzinárodných súťaží. Verdikt kritizovali viaceré krajiny a bojkot zápasov s Rusmi už okrem Ukrajincov ohlásili aj ďalšie európske krajiny.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan NičVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok voliebVčera 14:36Shooty: ŠikovníciVčera 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚVčera 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéraVčera 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či GyimesiVčera 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNSVčera 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponukuVčera 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscényVčera 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšlaVčera 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj RepublikaVčera 07:30Fico bujaro oslavoval: My sme vyhrali. Takto sa to robí, do psej matere (+ video)Včera 07:29Vyhrala proruská strana, Fico bude spojencom Orbána. Čo píšu o voľbách zahraničné médiáVčera 05:55Fico sa vracia. Voliči zabudli. Čikovský, Bezák, Shemesh, Szalay, Javorský a Pataj hodnotia voľbyVčera 05:36Danko sa vracia do parlamentu, klub SNS je plný konšpirátorov a rusofilovVčera 05:28Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tuVčera 04:49Roberta Fica čaká stretnutie s prezidentkou Čaputovou, mal by od nej dostať poverenie