Vojna na Ukrajine

Z Odesy odstránia sochu ruskej cárovnej Kataríny Veľkej, odhlasovala to mestská rada. Od začiatku ruskej invázie ju už najmenej dva razy natreli červenou farbou. Schválil sa aj presun pamätníka ruského generála z 18. storočia Alexandra Suvorova. (reuters)

Rusi komentujú dodávku slovenských BVP na Ukrajinu. V diskusiách mal najviac pozitívnych reakcií príspevok, v ktorom autor konštatuje, že Slovensko je nepriateľom Ruska a že ako nepriateľ budeme musieť zaplatiť, hoci, „samozrejme, po víťazstve“.

Dovoz LNG z Ruska do EÚ za rok stúpol o 40 %, keďže kupujúci chcú nahradiť klesajúce toky plynu potrubím. Import skvapalneného plynu zažíva na rozdiel od ruského uhlia a ropy rozmach a je nepravdepodobné, že by čelil bojkotu Únie.

Rusi pri ostreľovaní zasiahli nemocnicu v meste Bilopilľa v Sumskej oblasti, zomrelo jedno dieťa. Informoval o tom Kyrylo Tymošenko z prezidentskej kancelárie. (telegram)

Británia rozšírila sankcie proti Rusku a na zoznam zaradila 22 predstaviteľov, ktorí stoja za mobilizáciou stoviek tisíc Rusov. Je na ňom aj minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. (reuters)

Riaditeľ popáleninového centra v Dnipre Serhij Sliesarenko opisuje, ako liečil vojaka, ktorý prežil útok fosforovou bombou. „Bol ako cedidlo, 36 dierok do tela, ktoré sa v žiadnom prípade samy nezahoja. 19-ročný chlapec. Musel som mu všetko to tkanivo, do ktorého prenikol fosfor, vyrezať a vyhodiť, aby nám nehorel ďalej.“

Takto vyzeral Slavik v čase, keď mu málokto dával nádej. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Zdá sa, že Putina čaká obvinenie zo zrady ideálov takzvaného „ruského sveta“, píše ruský politológ Ivan Preobraženskij. „Medzi ruským vedením a pravou vojnovou stranou prebehla čierna mačka.“

Rusi opäť ostreľovali Cherson a zasiahli rezidenčné budovy a zdravotnícke zariadenia. Zahynula 70-ročná žena, ďalší človek utrpel zranenie. V Charkivskej oblasti zranila jedného človeka explózia míny. (bbc)

Rusi sa snažia preraziť južne od Bachmutu. Intenzívnejšie útoky na juhu prišli po tom, ako vagnerovci cez víkend de facto priznali, že nedokážu obsadiť Bachmut čelným útokom. Z juhu sa snažia postúpiť k ceste spájajúcej Bachmut s Kramatorskom a zo severu prerušiť trasu medzi Bachmutom a Siverskom. Ak by sa im podarilo jedno aj druhé, Ukrajinci by sa ocitli v obkľúčení.

Na ambasáde Ukrajiny v Madride vybuchla listová bomba a ľahko zranila jedného zamestnanca. Zatiaľ nie je známe, kto list poslal, ani druh výbušniny. Kyjiv v reakcii oznámil, že posilňuje bezpečnosť všetkých veľvyslanectiev. (afp)

Podporu zdravotne znevýhodneným odídencom z Ukrajiny bude opäť vyplácať štát, prevezme ju od medzinárodných organizácií IOM a UNICEF. Príspevky budú mesačne predstavovať 300 alebo 508 eur, žiadosti sa budú podávať na úrady práce.

Ukrajina vyváža mesačne cez územie Poľska 450-tisíc ton obilia, čo je o polovicu viac než v polovici roka. Podľa poľského ministra infraštruktúry Andrzeja Adamczyka sa transport v porovnaní s vlaňajším októbrom zvýšil viac než 16-násobne.

Moderná technika na Ukrajine zásadne ovplyvnila možnosti velenia na bojisku. Pomocou dronu dokáže armáda získať prehľad o situácii na bojisku, korigovať paľbu a vyhodnotiť jej výsledky aj posielať presné informácie o hroziacom nebezpečenstve.

Putin teraz nemá záujem o diplomaciu, vyhlásil americký minister zahraničia Antony Blinken. „Konflikt na Ukrajine chce zmraziť, získať čas a zaútočiť znova.“

Štát bude pri vyplácaní príspevku na ubytovanie Ukrajincov brať do úvahy skutočné náklady hotelov či ubytovní. Doteraz sa vychádzalo z priemerných cien za rok 2021. Niektorí ubytovatelia tak môžu dostať menej.

Znovunaštartovanie obranného priemyslu v EÚ ohrozujú výpadky aj vysoké náklady. Nedostatkové sú všetky obalové materiály, množstvo chemikálií, veľmi drahý syntetický kaučuk, ale aj celulóza, potrebná na výrobu strelného prachu. (euractiv)

Šéf ruskej rozviedky SVR Sergej Naryškin povedal, že s riaditeľom CIA Williamom Burnsom preberali jadrovú bezpečnosť a Ukrajinu. Taktiež potvrdil, že Rusko a USA majú na úrovni spravodajských služieb komunikačné kanály na prerokovanie rizík, najmä tých jadrových.

Ukrajinský minister zahraničia vyzval NATO na dodanie systémov Patriot. Dmytro Kuleba dodal, že o ich poskytnutí bude rokovať s nemeckou vládou, ktorá ich ponúkala Poľsku. Žiada aj tanky, aké využívajú krajiny NATO.

Rusi vymenovali ukrajinského inžiniera Jurija Černičuka za nového šéfa okupovanej Zaporižskej elektrárne. Ten vo vyhlásení ocenil „statočnosť“ zamestnancov. „Robili sme a stále robíme všetko možné aj nemožné, aby svet nezažil novú Fukušimu alebo Černobyľ,“ dodal.

Vývoj bojov (279. deň): Zlá správa z bunkrov Ukrajincov pri Bachmute – máme málo munície a kazia sa nám aj západné zbrane. Veliteľ ukrajinskej batérie vraví, že ak sa má ukrajinská armáda udržať, potrebuje aj nové zbrane, aj muníciu do nich.

Ukrajinský raketomet Grad páli na ruské pozície pri Bachmute. Foto - TASR/AP

NATO nevníma Čínu ako protivníka, povedal generálny tajomník Jens Stoltenberg. Témou dnešného rokovania ministrov zahraničia bloku bol podľa neho aj „jej ambiciózny vojenský a technologický rozvoj“.

Polícia upozorňuje, že stránka Brat za brata blízka ruskej ambasáde šírila na Facebooku nový hoax – fotku, na ktorej sa vraj poľský premiér Mateusz Morawiecki klania pred pamätníkom Stepana Banderu v Kyjive. Ide však o fotomontáž.

Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť, my sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra Oleh. Pracuje v nemocnici, kam privážajú najťažšie ranených vojakov z Donbasu. „Osemdesiat percent z nich sa vracia späť na front,“ tvrdí.

Pacienti nemocnice pre popáleniny a plastickú chirurgiu vo východoukrajinskom Dnipre. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Sergej Šojgu vyhlásil, že Rusko sa chystá vybaviť svoje jadrové sily novými raketovými komplexmi. Slúžiť majú pre tzv. raketové vojská strategického určenia. Má vraj ísť o prioritu na budúci rok.

Vladimir Putin ako 23-ročný poručík KGB pomohol dostať za mreže autorov protestných grafitov. Umelci v roku 1976 napísali na Petropavlovskú pevnosť v Leningrade nápis „Vy ukrižujete slobodu, ale ľudská duša nepozná žiadne okovy!“. O Putinovej prítomnosti pri vyšetrovaní sa doteraz nevedelo. Záznam o nej našiel nedávno petrohradský historik.

Ukrajina zriadila horúcu linku pre Rusov, ktorí sa chcú vzdať. Rieši okolo 100 telefonátov denne. Projekt Chcem žiť funguje od septembra, doteraz získali ukrajinské úrady 3500 kontaktov od ruských vojakov či ich príbuzných.

Šéf estónskej diplomacie Urmas Reinsalu povedal, že Putinovou stratégiou je čo najviac natiahnuť vojnu na Ukrajine a že spojenci Kyjiva mu to musia prekaziť. Mali by to však podľa neho dosiahnuť zvýšením dodávok ťažkých zbraní na Ukrajinu, nie vyvíjaním tlaku na Kyjiv, aby súhlasil s rokovaním s Ruskom a robil mu ústupky. (rferl)

Eurokomisia navrhuje zhabať majetok, ktorý krajiny EÚ zmrazili Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Oznámila to šéfka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by skonfiškovaný majetok mal slúžiť na náhradu vojnových škôd a povojnovú obnovu Ukrajiny. Exekutíva EÚ ďalej navrhuje vytvoriť medzinárodný tribunál pre ruské vojnové zločiny.

V ukrajinských mestách teraz najviac chýbajú generátory, hovorí Kristián Takáč, energetický konzultant s väzbami na Ukrajinu. Tamojší energetici podľa neho potrebujú pomoc Západu, najmä súčiastky na opravu elektrických rozvodní.

Kristián Takáč. Foto N - Tomáš Grečko

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že situácia v energetickom systéme sa zlepšuje a technici pracujú na zvýšení objemu výroby energií. Ak nedôjde k ďalšiemu ruskému bombardovaniu energetickej sústavy, bude podľa neho možné v blízkej budúcnosti stabilizovať systém a skrátiť čas výpadkov elektriny. (unian)

Ruský raketový útok poškodil v noci plynovú distribučnú stanicu v jednej z obcí v Zaporižskej oblasti. „Požiar bol rýchlo uhasený, ale tri ulice zostali bez plynu,“ uviedol šéf vojenskej správy oblasti Olexandr Staruch. (guardian)

Ukrajinská armáda hlási odrazenie ruských útokov pri šiestich obciach na východe krajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj večer označil situáciu na fronte za zložitú.

V ruskej Brianskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, horí veľká nádrž s ropnými produktmi. Informoval o tom gubernátor oblasti Alexander Bogomaz. O pôvode požiaru sa nezmienil, obete podľa neho nie sú.

Volodymyr Zelenskyj upozorňuje, že Rusi sa napriek mimoriadne veľkým stratám stále snažia postúpiť v Doneckej oblasti, posilniť sa v Luhanskej, dostať sa do Charkivskej a že „niečo plánujú“ aj na juhu.

USA zvažujú zaradenie ruskej Vagnerovej skupiny na zoznam teroristických organizácií. Žoldnieri Jevgenija Prigožina bojujú na Ukrajine, v Sýrii a zväčšujú vplyv Ruska aj v Afrike. (bloomberg)

Prvá zásielka ruských hnojív opustila Holandsko a zamierila do Malawi na základe dohody, ktorú sprostredkovala OSN. Povolenie vývozu 260-tisíc ton ruských hnojív uskladnených v Európe podľa organizácie poslúži na zmiernenie humanitárnych potrieb a zabráni katastrofálnym stratám úrody v Afrike. (afp)

V týchto dňoch si pripomíname hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 33, patriaci k najväčším zločinom proti ľudskosti v 20. storočí. „V žiadnom inom makroregióne stalinistickej ríše nezomrelo toľko ľudí, nikde to nebolo namierené priamo proti celému národu tak ako na Ukrajine,“ píše Róbert Ondrejcsák.

V Bielorusku pochovali ministra zahraničných vecí Uladzimira Makeja. Úrady príčinu smrti neuviedli a nevie sa ani, že by trpel nejakou chorobou. Opozičný server Naša Niva napísal, že podľahol infarktu a podľa zdrojov blízkych rodine silne prežíval vojnu Ruska proti Ukrajine, čo mu spôsobilo zdravotné problémy.

Rusi zabili počas okupácie Charkivskej oblasti aj oceňovaného spisovateľa Volodymyra Vakulenka; jeho telo bolo nájdené na masovom pohrebisku s vyše 400 obeťami. Vakulenka spoločne s jeho synom zadržali okupanti koncom marca. Predtým stihol na záhrade zakopať svoje texty.

V dôsledku výpadkov elektriny sa v Kyjive šesťnásobne zvýšil počet obetí dopravných nehôd. Zdvojnásobil sa aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov, úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné prvky, dopravu na križovatkách začali riadiť aj policajti. (bbc)

Rusi pre sankcie nenašli dodávateľa áut pre dopravnú políciu, chceli ich takmer tritisíc. V minulosti polícia kupovala škodovky ruskej výroby. Teraz sú na trhu dostupné už len modely Lada Granta (v zjednodušenej výbave, bez ABS), UAZ Patriot a čínsky Haval. (kommersant)

USA zvažujú, že poskytnú Ukrajine systémy Patriot. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany pre CNN povedal, že v hre sú nateraz rôzne možnosti. Posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny pritom označil za hlavnú prioritu Spojených štátov.

Nemecko, Francúzsko aj USA posielajú na Ukrajinu stovky generátorov a finančnú pomoc, aby jej pomohli vyrovnať sa s rozsiahlymi výpadkami elektriny v dôsledku ruských útokov.

Maďarsko zabránilo tomu, aby s krajinami NATO oficiálne rokovala aj Ukrajina. Jej minister zahraničia Dmytro Kuleba sa v Bukurešti stretne s kolegami iba na neformálnej večeri. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó tvrdí, že rokovanie stopol preto, lebo Kyjiv vraj dlhodobo obmedzuje práva maďarskej menšiny. (napunk)

Estónska národná banka dala do obehu dvojeurovú mincu na počesť Ukrajiny. Jej podobu navrhla Darja Titovová, ktorá v dôsledku ruskej agresie utiekla z Charkiva do Estónska. Výťažok z predaja mince získa ukrajinská centrálna banka.

 V Chersone je iba štvrtina pôvodného obyvateľstva a mnohí ďalší ho opúšťajú v dôsledku pokračujúceho ruského ostreľovania a prerušených dodávok vody či elektriny. Pred vojnou tam žilo 320-tisíc ľudí.

Nemecký prezident kritizuje politikov, ktorí vyzývajú Kyjiv a Moskvu na rokovania. Ak by sa teraz na Ukrajine vyhlásilo prímerie, podľa Franka-Waltera Steinmeiera to len zakonzervuje už vzniknutú nespravodlivosť. „Ak teraz nie je jasné, ako sa vojna skončí, potom je priskoro hovoriť o bezpečnostných zárukách,“ dodal. (dw)

Väčšina zo 400-tisíc Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu opustila. Ministerka práce Tamara Dujsenovová informovala, že v krajine je dnes asi 100-tisíc Rusov, medzi nimi 22-tisíc pracovných migrantov.

Niektorí analytici sa domnievajú, že pre Putina bude v súvislosti s inváziou na Ukrajinu dôležitý marec 2023. Vtedy sa končí ročný turnus vojakov základnej služby. Predpokladajú, že ruská armáda odmietne veľkú časť z približne 130-tisíc brancov uvoľniť do civilu, ale pošle ich rovno na Ukrajinu.

Ukrajine šesť dní po poslednej vlne rozsiahlych ruských útokov stále chýba asi 30 % elektriny, oznámil premiér Denys Šmyhal. Krajina má tiež podľa neho v zásobníkoch dosť plynu, aby prečkala zimu.

Nové na Dennikn.sk

18:14Ivan Mikloš: Ak sa spoja tri veci, Ukrajina vyhrá a Putinov režim skolabuje 17:40Chystali sa na boj, v hoteli mali zbrane. V Amerike odsúdili najväčšieho radikála z útoku na Kapitol 17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajú