Na aktualizovaný sankčný zoznam sa dostal aj najväčší ruský lodný dopravca Sovkomflot. Jeho zaradením chcú USA ďalej obmedziť ruské príjmy z ropy, na ktorej ceny uvalil Západ strop. Tankery štátnej firmy ho umožňujú obchádzať. (reuters)

Napriek hnusným rečiam sa Fico pri Ukrajine ešte načisto neodtrhol, píše Jana Shemesh. „Podporou sankcií sa postavil na stranu Ukrajiny, a nič na tom nezmení, čo bude pred svojím publikom a na zajtra ohlásenej tlačovej konferencii na tému 2. výročia vojny rozprávať.“

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba pred Valným zhromaždením OSN. Presne pred rokom orgán drvivou väčšinou schválil rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska. Podporilo ju 147 krajín, proti bolo sedem. Teraz žiadne hlasovanie nebude.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sobotu príde do Kyjiva spolu s premiérmi Belgicka, Talianska a Kanady. Stretnú sa s Volodymyrom Zelenským a uctia si pamiatku padlých vojakov.

Skupina ukrajinských ministrov na čele s premiérom Denysom Šmyhaľom navštívila hranicu s Poľskom, ktorú blokujú poľskí farmári na protest proti dovozu lacnejšieho tovaru z Ukrajiny a politike EÚ. Šmyhaľ vyslovil poľutovanie nad tým, že poľskí ministri na miesto neprišli.

Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšie, píše Edward Lucas. „Ukrajinci robili všetko, čo mohli, a ešte oveľa viac, aj to, čo zdanlivo nemohli. Lenže my sme urobili oveľa menej, ako sme mohli, hoci sme predstierali, že robíme oveľa viac.“

Ukrajina zostrelila už druhé ruské lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50, oznámil veliteľ letectva Mykola Oleščuk. Rusko malo len deväť strojov tohto typu, ktoré môžu navádzať a riadiť vzdušné útoky, všetky navyše neboli bojaschopné. K zostreleniu došlo podľa médií nad Azovským morom.

Česko dodalo Ukrajine minulý týždeň ďalšie dva vrtuľníky Mi-24, oznámila ministerka obrany Jana Černochová. Dnes už vyšla aj správa, že Česko vedie v Európe iniciatívu, ktorá sa usiluje zhromaždiť 1,5 miliardy dolárov na muníciu pre Ukrajinu.

Po dvoch rokoch vojny sa ruská ekonomika aj napriek medzinárodným sankciám drží a aj v tomto roku bude zrejme rásť rýchlejšie ako mnohé krajiny Západu, ukazuje Graf dňa. Hoci zatiaľ nekrváca tak ako ukrajinská, má založené na zásadné a dlhodobé problémy do budúcnosti, hovorí Ivan Mikloš.

Švajčiarsko chce do leta zorganizovať mierovú konferenciu o Ukrajine, povedal na Valnom zhromaždení OSN šéf diplomacie Ignazio Cassis. O usporiadanie konferencie túto neutrálnu krajinu požiadal už skôr ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko sa k návrhu stavia odmietavo.

Aj Kanada oznámila nové sankcie proti Rusku, koordinovala ich s USA a Britániou. „Stojíme na strane ukrajinského ľudu, ktorý statočne bráni svoje práva tvárou v tvár Putinovým neoprávneným a agresívnym krokom,“ uviedla ministerka zahraničia Mélanie Jolyová.

Česká zbrojovka sa dohodla s Ukroboronprom na montáži pušiek CZ Bren 2 na Ukrajine. Cieľom dohody je vybaviť ukrajinské ozbrojené sily zbraňou, ktorá spĺňa štandardy NATO a zvýši operačné schopnosti. Cenu transakcie nezverejnili.

Maďarská vláda k 2. výročiu ruskej invázie vyhlásila, že zachovanie suverenity Ukrajiny je základným záujmom Maďarska, za ktorý sa bude aj zasadzovať. Tiež opakuje, že podľa nej vojenské riešenie neexistuje, a žiada okamžité prímerie a mierové rokovania.

Dánsko ako prvá krajina mimo G7 uzavrelo bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou. Prezident Volodymyr Zelenskyj a dánska premiérka Mette Frederiksenová ju podpísali v Ľvive. Kodaň sa zaväzuje poskytovať vojenskú podporu počas nasledujúcich desiatich rokov.

Volodymyr Zelenskyj vyzval na urýchlenie dodávok stíhačiek a systémov protivzdušnej obrany. Povedal tiež, že počas vlaňajšej neúspešnej protiofenzívy zaznamenala Ukrajina meškanie sľúbenej pomoci.

Na Ukrajinu pricestoval líder demokratov v americkom Senáte Chuck Schumer, podľa médií ide o snahu vyvinúť tlak na republikánov, ktorí blokujú novú pomoc pre Ukrajinu. „Sme tu, aby sme Ukrajincom ukázali, že USA stoja pri nich a budú bojovať za získanie finančných prostriedkov, ktoré tak veľmi potrebujú a ktoré si zaslúžia,“ vyhlásil.

Ak je Pellegrini Ficova podržtaška, Fico je Putinova deržisumka, píše Ján Štrasser. „A úspešne súperí s Orbánom o hrdý titul deržisumka nomer odin. Tu sa už naozaj končí každá sranda.“

Rusko v reakcii na nový balík sankcií EÚ rozšírilo zákaz vstupu na svoje územie na ďalších predstaviteľov európskych orgánov činných v trestnom konaní, obchodných organizácií a občanov členských krajín EÚ, ktoré poskytujú vojenskú podporu Ukrajine.

Do nových amerických sankcií proti Rusku spadá aj platobný systém Mir, čo je ruský ekvivalent služieb Visa alebo MasterCard. Podľa Washingtonu Mir pomáha Moskve budovať finančnú infraštruktúru, pomocou ktorej sa vyhýba sankciám. (afp, čtk)

Poľskému roľníkovi hrozí päťročné väzenie za sovietsku vlajku a transparent, v ktorom vyzýval Putina, aby zatočil s Ukrajinou, Bruselom a poľskými vládcami. Muž sa zúčastnil blokády výjazdu z diaľnice blízko hraníc s Českom, prišiel na traktore.

Slovenskí zástupcovia hovorili hneď po tých amerických a britských, spomínajú si diplomati na zasadania NATO po začiatku vojny na Ukrajine. „Poliaci za nami vtedy chodili a hovorili nám, že sme najväčšie prekvapenie tejto vojny,“ vraví prezidentkina poradkyňa Jana Kobzová.

Ukrajinské deti, ktoré žijú blízko frontovej línie, strávili počas dvoch rokov ruskej invázie až 5000 hodín v krytoch, tvrdí Detský fond OSN. Len v Doneckej oblasti vyhlásili za tento čas 6200 leteckých poplachov. To má podľa správy úradu zničujúci vplyv na psychické zdravie detí a na ich schopnosť efektívne sa učiť.

V Košiciach sa dnes od 16.30 h koná verejné zhromaždenie na podporu Ukrajiny. Akciu organizuje o. z. Res Cassovia a občianska iniciatíva Poznaj a pamätaj na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. Prejav budú mať exminister Karel Hirman či Zlatica Kušnírová.

Špeciálny vývoj bojov (729. deň): V sobotu to budú dva roky, čo Rusko s obrovskou armádou a z viacerých strán vtrhlo na územie Ukrajiny. V grafoch ponúkame:

  • ako sa hýbal front
  • aké sú straty po mesiaci a či si ich Rusi môžu dovoliť
  • koľko z dodaných západných tankov či húfnic Ukrajincom bolo zničených či poškodených
  • kam utiekli Ukrajinci po invázii

USA pred druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu oznámili vyše 500 nových sankcií proti Moskve. Zamerané sú na jednotlivcov zapojených do väznenia zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného či proti ruskému finančnému a obrannému sektoru.

Vojna na Ukrajine je dnes vojnou dronov a dôležitou zbraňou sú pre Ukrajincov ich rušičky, píše v reportáži Mirek Tóda. Priamo vo vojenskom priestore pri Kyjive si vojaci skúšajú, ako zlikvidovať ruské drony. Firma, ktorá rušičky vyrába, ich pôvodne vyvinula pre colníkov na boj proti pašerákom, ktorí využívali drony na prevážanie neprecleného tovaru.

Inštruktor učí ukrajinských vojakov, ako odstaviť dron z prevádzky. Foto N - Gabriel Kuchta

Volodymyr Zelenskyj opäť vyzval americký kongres na schválenie ďalšej pomoci. Tentoraz to urobil v rozhovore pre Fox News, ktorú sledujú najmä republikánski voliči. Práve republikáni pomoc vo výške 60 miliárd dolárov blokujú.

Arménsko prakticky zmrazilo svoju účasť v postsovietskej armádnej aliancii, ktorú vedie Rusko, lebo neurobila dosť, aby na jeseň 2023 odvrátila útok Azerbajdžanu, počas ktorého ovládol Náhorný Karabach. Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) združuje aj Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Arbitrážny súd zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru proti pozastaveniu členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore. Rusi porušili olympijskú chartu tým, že v októbri 2023 prijali regionálne organizácie v štyroch oblastiach, ktoré krajina anektovala po invázii na Ukrajinu.

Štáty Európskej únie definitívne schválili trinásty balík sankcií proti Rusku. Zoznam obsahuje 106 jednotlivcov a 88 inštitúcií či firiem, uviedla Rada EÚ.

Česká republika vedie v Európe iniciatívu, ktorá sa usiluje zhromaždiť 1,5 miliardy dolárov na muníciu pre Ukrajinu, píše Financial Times.

Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zla, píše v komentári Roman Pataj. „Kultúrou Ruska sú vojna a armáda. Rusi si spravili modlu z porážky nacizmu a majú pocit, že sa iba z nej dá žiť aj o takmer sto rokov neskôr.“

Pri ruskom útoku na Dnipro utrpelo zranenia osem ľudí, keď rakety zasiahli panelový dom. Protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť celkovo 23 z 31 ruských dronov, deväť z nich v Odese, kde v troskách domu zahynuli traja ľudia. (tasr)

Keď vypukla vojna na Ukrajine, nad slovenským územím lietali trojmetrové ruské drony. Diaľkovo operované bezpilotné lietadlá smerovali aj na Kráľovský Chlmec. „Rusi tu mali svojich spolupracovníkov; zaznamenali sme aj situácie, keď sa fotili pri muničných skladoch,“ vraví bývalý minister obrany Jaroslav Naď.

Maďarsko podpíše so Švédskom dohodu o obrannom priemysle, uviedol premiér Orbán. Pred dnešným stretnutím so švédskym premiérom Kristerssonom povedal, že Maďarsko doteraz nepodporilo švédsky vstup do NATO, lebo museli vyriešiť niektoré vojenské otázky. Doteraz o takýchto otázkach maďarská vláda nehovorila.

Ruské námorné straty sú mimoriadne, píše Rádio Slobodná Európa s tým, že Rusi prišli už o tretinu Čiernomorskej flotily. Web pripomína, že Ukrajina, ktorá ruské lode od začiatku vojny likviduje, v súčasnosti ani nemá vlastné námorníctvo.

Svetový newsfilter: Litovský minister vyčíta spojencom, že sú ľahko čitateľní, a radí prekvapiť Putina. Gabrielus Landsbergis si myslí, že situácia na Ukrajine ani vo zvyšku sveta nie je dobrá, a ak sa nespamätáme, bude horšie. Západu podľa neho nechýbajú kapacity na to, aby naďalej silno podporoval Ukrajinu, no problémom je politická vôľa.

Dnes sme pripravili špeciálne vydanie papierových novín. Celé sú venované druhému výročiu začiatku ruskej vojny na Ukrajine. Na 24 stranách sú reportáže našich reportérov priamo z Ukrajiny, rozhovory, analýzy a komentáre o vojne.

Ukrajina už dva roky čelí totálnej ruskej vojne; pripravili sme prehľad možností, ako krajine pomôcť. V texte nájdete zbierky na pomoc ľuďom na Ukrajine aj tým na úteku pred vojnou.

Prezidentke Čaputovej o útoku na Ukrajinu povedali večer 23. februára, Jaroslav Naď už ani nešiel spať. Zisťovali sme, ako sa slovenskí politici a diplomati pripravovali na vojnu na Ukrajine a ako zareagovali, keď sa začala. „V reálnom čase sme sledovali, ako nastupovali na pozície. Bolo nám jasné, že v tých vozidlách budú sedieť maximálne jeden alebo dva dni,“ spomína si exminister obrany.

Foto – N a TASR

Spojené štáty uvalia sankcie na vyše 500 cieľov zapojených do ruského vojnového priemyslu. Pôjde o najväčší jednorazový balík sankcií od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, uviedlo americké ministerstvo financií.

Pri ruskom útoku na Odesu zomreli najmenej traja ľudia, uviedla ukrajinská armáda. Pád zostreleného iránskeho dronu šáhid spôsobil požiar budovy, v ktorej našli telá obetí. (pravda)

Emmanuel Macron bude v pondelok v Paríži hostiť samit o Ukrajine. Francúzski predstavitelia tvrdia, že je odhodlaný vyslať Rusku signál, že v Európe nepanuje „únava z Ukrajiny“. V sobotu uplynú dva roky od začiatku ruskej invázie. (reuters)

Utečenci z Ukrajiny na Slovensku zažili aj šikanovanie ich detí v školách, zľahčovanie znásilnenia políciou, ale aj odmietanie lekárskej pomoci vo vážnych prípadoch, vraví v rozhovore Táňa Micaľuková z linky pomoci. Dodáva však, že mnoho ľudí im veľmi pomohlo.

Táňa Micaľuková. Foto - archív T. M.

Robert Fico sleduje prieskumy Globsecu, ktoré ukazujú, že až polovica Slovákov verí kremeľskej propagande. S odkazom na ne už pred voľbami obhajoval pred nemeckou novinárkou svoje proruské vyhlásenia. Propagandu naposledy šíril pred pár dňami v rozhovore pre web Hlavné správy, ktorého spolupracovníka platila ruská ambasáda.

Nemecký parlament schválil uznesenie sľubujúce Ukrajine dodávku nespresnených zbraní dlhého doletu. Koalícia však ešte predtým zamietla opozičný návrh konkrétne spomínajúci dodávku striel Taurus, ktoré môžu zasahovať ciele na vzdialenosť 500 km.

USA obvinili šéfa ruskej štátnej banky VTB Andreja Kostina z porušenia sankcií. VTB je druhá najväčšia banka v Rusku. Spolu s Kostinom obvinili dvoch jeho spolupracovníkov sídliacich v USA.

Ruské sily v novembri pohrozili zostrelením francúzskeho pozorovacieho lietadla hliadkujúceho v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom, uviedol francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu.

EÚ vyradí zo sankčného zoznamu Jozefa Hambálka, slovenskú spojku prokremeľskej motorkárskej skupiny Noční vlci, píše Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Na vyradenie podnikateľa zo sankčných listín viackrát vyzýval premiér Robert Fico.

Hambálek sa stretol aj s Putinom. Zdroj - Dezinformácie, hoaxy, propaganda

Shooty: Pomoc

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: AgresoriVčera 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadVčera 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodnýVčera 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiVčera 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziťVčera 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšieVčera 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíhaVčera 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zlaVčera 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologičkaVčera 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozeraťVčera 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story