Vojna na Ukrajine

Hekeri zaútočili na systémy samosprávy v Ľvive, oznámil zástupca starostu Andrij Moskalenko. V dôsledku útoku, ku ktorému došlo v piatok, boli prerušené niektoré služby mesta. Útočníci ukradli aj interné informácie samosprávy, ktoré následne zverejnili

Keď sú blokované ukrajinské prístavy v Čiernom mori, potrebuje sa obilie, olej či ruda dostať k zákazníkom novými trasami. Cítia to aj logistické firmy u nás. „Denne máme dva-tri dopyty na prepravu z Ukrajiny,“ hovorí šéf logistickej firmy LTE Ján Biznár. Problémom sú však kapacity.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Jedna z jednotiek ukrajinskej domobrany v Charkivskej oblasti vytlačila ruské sily z ukrajinského územia a dosiahla štátnu hranicu s Ruskom. Pri Charkive ukrajinské jednotky pred niekoľkými dňami prešli do protiútoku a oslobodili viacero obcí.

Jednou z tém tohtoročného Svetového ekonomického fóra v Davose bude povojnová obnova Ukrajiny, povedal Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa k účastníkom fóra budúci týždeň prihovorí.

Ruské jednotky pravdepodobne upustili od svojho cieľa obkľúčiť ukrajinských vojakov od Iziumu na severe po Doneck na juhu. Namiesto toho sa podľa Inštitútu pre štúdium vojny zamerajú na dobytie Luhanskej oblasti.

Volodymyr Zelenskyj chce žiadať o pomoc pre Ukrajinu aj v Afrike a Ázii. S týmto zámerom plánuje vystúpiť pred parlamentmi ďalších krajín, uviedol to v pravidelnom nočnom videopríhovore. (tasr)

Rusko už možno stratilo tretinu príslušníkov inváznych síl, ktorých vyslalo na Ukrajinu; tvrdí to britská vojenská rozviedka. Správa prišla v čase, keď sa v médiách objavili informácie, že Moskva plánuje na Ukrajinu vyslať aj vojakov v zálohe.

Deti môžu prostredníctvom hry na vojnu bezpečne vyriešiť svoje vnútorné konflikty, zbaviť sa strachov a vyrovnať sa s traumou. „Tie fantázie sú tu presne nato, aby sa deti zbavili úzkostí, ktoré by ich inak mohli strašiť v noci ako nočné mory. Alebo by mohli začať byť agresívne,“ hovorí psychoterapeut Peter Pöthe.

Shooty: Bratský národ Roberta Fica:

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k Putinovi. Vedecký novinár Petr Koubský po epose o dejinách Ukrajiny spísal aj komplexný príbeh ruskej histórie, z ktorej podľa neho jasne vyplýva, že Rusko nebolo a nie je Západ. Dokonca ani „nedokonalý“ či „pokazený“ Západ.

Ukrajinská armáda nasadila na frontových líniách moderné americké húfnice typu M-777, ktoré Kyjivu v rámci vojenskej pomoci dodali USA.

Švédska vládnuca strana podporila podanie žiadosti o vstup krajiny do NATO. Oficiálnu žiadosť by Švédsko podľa premiérky Magdaleny Anderssonovej malo podať v priebehu niekoľkých dní.

Fico uráža Ukrajincov a klame o udalostiach z roku 2009, keď na audiencii u premiérky Tymošenkovej nič nevybavil, píše Karel Hirman. „Poníženie zo strany Tymošenkovej, ktorej outfit navyše asi presahoval hodnotu hodiniek na rukách Fica a členov jeho sprievodu dokopy, si však slovenský expremiér zapamätal navždy.“

Vinou Lukašenka, ktorý podporil Putina vo vojenskej agresii proti Ukrajine, sa pád bieloruského hospodárstva do priepasti ešte zrýchľuje, píše v dnešnom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska. Objavili sa informácie o pokuse o štrajk v mliekarni v Molodečne, ktorej zamestnancom klesol mesačný plat na 55 až 85 eur.

Cez západnú hranicu Ukrajiny sa v posledných dňoch viac ľudí vracia ako odchádza. V sobotu tade z Ukrajiny odcestovalo 37-tisíc ľudí a v piatok 34-tisíc, ale zároveň sa v sobotu vrátilo 46-tisíc ľudí a v piatok 40-tisíc.

Rusko vo vojne nedosiahlo svoje strategické ciele a konflikt nepokračuje podľa plánov Moskvy, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín Aliancie.

Spoločnosť Aeroflot kúpila osem lietadiel Airbus A330 od zahraničných lízingových firiem. Tvrdí, že je to „súčasť plnenia zmluvných záväzkov“, no podľa analytikov sa tým ruský národný letecký prepravca usiluje udržať si dobré vzťahy s lízingovými spoločnosťami.

Fínsko podá žiadosť o členstvo v NATO, oznámili to fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová. V nasledujúcich dňoch by mal rozhodnutie schváliť ešte fínsky parlament, ale tento krok sa považuje za formalitu.

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Robert Fico hovorí, že nemáme pomáhať Ukrajine. „Čo z toho máme? Ukrajina nám nikdy nepomohla, Ukrajina nás hrubo oklamala,“ povedal Fico na TA3. „Keď sme potrebovali plyn v roku 2009, tak nás Tymošenková oklamala.“

Rusko zhodilo fosforové bomby na oceliarne Azovstaľ v Mariupole. Na bombách vraj boli nápisy reagujúce na víťazstvo Ukrajiny v hudobnej súťaži Eurovízia.

Rusko zasiahlo raketami vojenský objekt pri ukrajinskom meste Javoriv neďaleko poľských hraníc. Areál bol zrejme úplne zničený. (reuters)

Kolóna stoviek áut a dodávok s utečencami z Mariupola v noci dorazila do Zaporižžie. Išlo o najväčšiu evakuačnú operáciu v tomto meste od začiatku ruskej invázie.

Cez hraničné priechody prišlo v sobotu z Ukrajiny 3583 osôb, z toho 2096 žien, 826 mužov a 661 detí. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo 97 žiadateľov.

Podľa britského vojenského spravodajstva je nepravdepodobné, že by Rusko v najbližších 30 dňoch výrazne urýchlilo svoj postup na Ukrajine.

Zelenskyj podpísal zákon o zákaze proruských strán na Ukrajine. V pravidelnom večernom prejave ďalej varoval, že na bojisku je situácia veľmi zložitá, a to najmä na Donbase.

Svitlana Matuško prežila niekoľko týždňov v okupovanom Irpini, kým sa jej podarilo evakuovať do Kyjiva. „Zabití ľudia ležali v parkoch, na uliciach. Bolo to desivé – idete po meste a neviete, ktoré ulice sú pod kontrolou Rusov a ktoré pod kontrolou ukrajinskej armády. Rusi strieľali bez varovania.“

Moskva pripravuje referendum o pripojení Mariupola k Rusku, tvrdí poradca starostu Petro Andriuščenko. Niektorí ľudia, ktorí zostali v meste, podľa neho spolupracujú s ruskými silami výmenou za potraviny, ktorých je tam kritický nedostatok.

Fínska europoslankyňa si myslí, že Rusko môže proti Fínsku použiť nástroje hybridnej vojny ako odpoveď za prípadný vstup do NATO. „Myslíme na tieto potenciálne dôsledky, ale zároveň nás to utvrdzuje v tom, že musíme vstúpiť do NATO. Ak by Rusko bolo priateľským štátom, necítili by sme hrozbu.“

Rusko od začiatku invázie vypálilo na Ukrajinu najmenej 2100 rakiet, tvrdí ukrajinský veľvyslanec pri OSN. Z bieloruského územia použili ruské jednotky vyše 630 rakiet, tvrdí bieloruská monitorovacia skupina.

Turecko je ochotné diskutovať o vstupe Fínska a Švédska do NATO napriek svojím tvrdeniam, že tieto severské krajiny poskytujú útočisko teroristickým organizáciám. Očakáva sa, že Fínsko aj Švédsko v nedeľu oficiálne oznámia, že podajú žiadosť o vstup do Aliancie.

Do Kyjiva pricestovala delegácia členov Senátu Kongresu USA vedená republikánskym senátorom Mitchom McConnellom. Privítal ich prezident Zelenskyj, ktorý sa im poďakoval za americkú podporu v boji proti ruskej vojenskej agresii.

V Kyjive rozhodli o „dekomunizácii“ Oblúku priateľstva národov zo sovietskej éry a jeho premenovaní na Oblúk slobody ukrajinského ľudu, oznámil starosta Vitalij Kličko. Mesto v apríli rozhodlo o odstránení sôch ruského a ukrajinského robotníka, ktoré sa nachádzali pod oblúkom.

Fínsko je presvedčené, že s Tureckom sa na členstve v NATO dohodne, vyhlásil šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto. Dodal, že o ruský súhlas krajina žiadať nebude. Turecký prezident Erdogan v piatok povedal, že prípadný vstup Fínska a Švédska do NATO sa mu nepozdáva.

Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková počas inaugurácie odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a vyhlásila, že jej prvá zahraničná cesta bude smerovať do Poľska. Týmto gestom chce napraviť vzťahy medzi Budapešťou a Varšavou.

Vedenie fínskej vládnej strany je za vstup Fínska do NATO. Zo 60 členov sociálno-demokratickej strany hlasovalo za členstvo v Aliancii 53. Tlačová beseda fínskeho prezidenta a premiérky pred oficiálnym zverejnením rozhodnutia bude v nedeľu.

Lavrov vyhlásil, že celý svet ponesie následky totálnej hybridnej vojny, ktorú rozpútal proti Rusku Západ. Ruský minister zahraničných vecí tiež dodal, že sankcie proti Rusku nebudú mať zamýšľaný efekt.

Svitlana Matuško a Kateryna Vynohradova už druhýkrát utiekli pred ruskou okupáciou. Pochádzajú z Doneckej oblasti Ukrajiny, a keď sa pred ôsmimi rokmi začala vojna na Donbase, utiekli do Kyjivskej oblasti. „Opustiť Doneck nebolo také strašidelné ako opustiť Buču,“ hovorí Kateryna.

Fínsky prezident telefonicky oznámil Putinovi, že jeho krajina požiada o vstup do NATO. Putin reagoval, že zmena fínskej zahraničnej politiky by mala negatívny vplyv na bilaterálne vzťahy, tvrdí prezident Sauli Niinistö. (čtk, bbc)

Kedysi som NATO nepodporovala, teraz je jasné, že musíme vstúpiť, vraví fínska europoslankyňa Alviina Alametsä. „Putin urobil strategickú chybu. Ak bolo jeho cieľom zabrániť tomu, že bude mať v susedstve ďalších členov NATO, tak úplne zlyhal. Som si istá, že Fínsko vstúpi do NATO, a on s tým nemôže nič urobiť.“

Foto - Alviina Alametsä
Foto - Alviina Alametsä

Skupina G7 nikdy neuzná hranice, ktoré Rusko zmení silou, a prisľúbila rozšírenie sankcií na sektory, od ktorých je Rusko závislé. Skupina zároveň varovala Čínu v súvislosti s marením sankčných opatrení voči Moskve za inváziu na Ukrajinu.

Z Ukrajiny prišlo na Slovensko v piatok 3143 ľudí. Zároveň sa na Ukrajinu vrátilo 3095 ľudí. Dočasné útočisko získalo od marca 75 790 žiadateľov. (tasr)

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky si myslí, že ruská invázia na Ukrajinu sa skončí do konca roka. Kyrylo Budanov tvrdí, že zlom v bojoch v prospech Ukrajiny očakáva v auguste.

Ruské jednotky sa stiahli z Charkiva, tvrdí ukrajinská armáda. Urobili to podľa nej po niekoľkých týždňoch intenzívneho bombardovania tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta. Tieto ruské jednotky sa podľa Ukrajiny teraz sústreďujú na ochranu zásobovacích trás.

Rusko varovalo, že v prípade presunu jadrových síl NATO bližšie k ruským hraniciam podnikne preventívne opatrenia. Zástupca ruského ministra zahraničia Alexandr Gruško sa tak vyjadril v súvislosti s možným vstupom Švédska a Fínska do Aliancie.

Británia tvrdí, že Rusko chcelo podriadiť väčšinu ukrajinských oblastí proruskej správe, zatiaľ sa to však podarilo iba v Chersonskej oblasti. Ak tam Rusko zorganizuje referendum o pripojení k Rusku, takmer s určitosťou výsledky zmanipuluje, dodala.

Pluk Azov vyhlásil, že ukrajinskí vojaci v obliehanom meste Mariupol budú vzdorovať ruským jednotkám „tak dlho, ako budú môcť“, a to aj napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov. V oceliarňach Azovstaľ sa nachádza okolo 600 zranených vojakov.

V Nemecku sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu registrovalo vyše 700-tisíc utečencov, väčšinou ženy a deti. Podľa údajov OSN utieklo pred vojnou okolo šesť miliónov ľudí, časť z nich sa však na Ukrajinu už vrátila. (welt)

Ruské ostreľovanie v Donbase si v piatok vyžiadalo najmenej jednu obeť a 12 zranených, uviedol tamojší gubernátor. Donecká oblasť je za uplynulé týždne dejiskom najťažších bojov, pretože Moskva spustila mohutnú ofenzívu s cieľom ovládnuť túto priemyselnú oblasť na východe Ukrajiny.

Zelenskyj vyhlásil, že „nikto dnes nevie predpovedať, ako dlho bude vojna trvať“. Znova sa poďakoval krajinám za podporu sankcií a vojenskú podporu, čo je podľa neho „jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou“.

Ukrajinka vystúpila na vrchol hory Mount Everest v Himalájach. Expedícia mala podľa jej slov potvrdiť „neporaziteľnosť ukrajinského ducha“ a posilniť morálku krajanov.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš Benedikovič„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Shooty: Bratský národ Roberta FicaAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka KováčováBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayHadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftuZľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto - TASR, N - Vladimír Šimíček; koláž - NTereza Nvotová: Nechcem byť matkou. Nemyslím si, že som preto horší človekTereza Nvotová. Foto N - Tomáš BenedikovičEmília Vášáryová: Moje narodeniny? Štiavnica, vtáčie mlieko a orgovánEmília Vášáryová v apríli 2022 preberá cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Foto – TASRVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokTýždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš BenedikovičAko veľmi pomohli americké dodávky Sovietom? Bez nich by vojnu ukončili až jadrové útoky v Nemecku, napísal ruský historikAmerický prezident Franklin Delano Roosevelt podpisuje v marci 1941 zákon o pôžičke a prenájme. Foto - Wikimedia

Nové na Dennikn.sk

AM:37Obilie, olej aj ruda z Ukrajiny sa preklápajú z lodí do vlakov a smerujú aj na Slovensko AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL01.00 PM:28Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu01.00 PM:18Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Apple TV+, DAFilms a ďalších službách01.00 PM:40Už druhýkrát utiekli pred ruskou okupáciou: Teraz to bolo oveľa strašidelnejšie, ako keď sme opúšťali Donbas01.00 AM:28Nick Cave je životom ťažko skúšaný človek, ale nestráca zmysel pre humor01.00 AM:02Darmo máme cenový strop, napokon za to zaplatia ľudia, vraví bývalý guvernér Maďarskej národnej banky01.00 AM:24Autor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabrala01.00 AM:06Český týždeň: Šéfa národnej banky vyberal Zeman a poznať to01.00 AM:00Ramsay mohol byť so Slovenskom už vo Vancouvri 2010. Chceli ma Šatan s Chárom, no vedenie nie, hovorí01.00 AM:56High 5ive: 25 nápadov, ako oživiť spiaci československý pavilón v Benátkach01.00 AM:00Aj Haalandovi pomohol „Breddefotball“. Nová nórska generácia je radikálne iná ako predošlé01.00 AM:52300 slov z MS: Ramsay dokázal to, čo mu spočiatku vyčítali. Už máme luxus byť nespokojní01.00 AM:00Komentátori Čikovský a Gális: Pre koalíciu je ľahšie vymedzovať sa cez konflikt než tým, že by priniesli niečo originálne