Marian Kočner

Polícia si od špecializovaného súdu vyžiadala na ďalšiu analýzu zaistené mobily Mariana Kočnera. Počas pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov o tom informovala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Advokát Marek Para reagoval na informáciu portálu topky.sk, že Marian Kočner sa rozhodol spolupracovať v kauze justičnej mafie. „Rozhodnutie klienta vypovedať v jednej kauze a uviesť niektoré predpoklady vyšetrovateľa na pravú mieru by som nenazýval spoluprácou s OČTK. Bližšie sa však vyjadrovať nebudem.“

Marian Kočner bude spolupracovať s políciou v kauzách, v rámci ktorých údajne zasahoval do nezávislosti súdov, už ho vyčlenili na samostatné konanie, píše web Topky.sk. Kočner podľa obvinenia dával v minulosti sudcom úplatky, napr. Monike Jankovskej či Vladimírovi Sklenkovi, aby ovplyvňovali konania.

Prvá sudkyňa obvinená v korupčnej kauze Búrka zrejme spozná už na budúci týždeň svoj trest. Špecializovaný trestný súd by mal totiž v piatok rozhodnúť o dohode o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrela Miriam Repáková.

Obvinený advokát v Kočnerovej kauze golfového areálu v Báči chce spolupracovať a smeruje k dohode o vine a treste, píšu Aktuality.sk. Bratislavský advokát Ján Falis zastupoval britskú schránkovú firmu, ktorá podozrivú dražbu areálu iniciovala.

Obžalovaný Dušan Kracina, ktorý sa mal podieľať na príprave vrážd prokurátorov, bol gambler a ambulantne sa liečil. Na súde to vypovedal jeho nevlastný otec Boris Gatial, ktorý spravoval účtovníctvo Zoltánovi Andruskóvi. Podozrieval ho, že tiež gambluje, a bál sa, že k tomu opäť stiahne aj jeho nevlastného syna, ktorý sa s Andruskóom kamarátil.

Autor dezinfowebu Hlavné správy napísal knihu, v ktorej robí z Mariana Kočnera obetného baránka a píše napr. aj o tom, ako prenikol na „konšpiračnú poradu“ médií, čo bola v skutočnosti verejná diskusia vysielaná na Facebooku. Odhalenie, že spolupracovník Hlavných správ bol ruský špión, označujú v knihe za „veľkú galibu“.

Na Mariana Kočnera podal prokurátor v januári obžalobu v kauze Five Star Residence. Kočner si už odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek a obžalobe čelí v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.

Marian Kočner vo februári 2023. Foto - TASR

Marian Kočner sa mohol dostať do systému Sociálnej poisťovne a lustrovať v ňom, povedal právny zástupca Kuciakovcov. Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka dnes vykonal dôkaz v podobe fotografie, na ktorej je vyobrazená prístupová grid karta. Extrahovaná bola z Kočnerových mobilov.

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje proces v kauze Jána Kuciaka. Na súde v prítomnosti znalca Dušana Mikolaja čítajú správy z Threemy, ktoré doteraz neboli vykonané ako dôkaz. Na hlavnom pojednávaní sa zúčastňujú aj Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

Šéf vyšetrovacieho tímu Kuciak Peter Juhás na súde opísal, akú nervozitu na najvyšších miestach vyvolali Kočnerove mobily. „Bol som oboznámený vtedajším riaditeľom NAKA Zurianom o tom, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár a prvý námestník Peter Šufliarsky chcú, aby predmetné mobilné telefóny boli ďalej vedené ako stopy v utajenom režime s odôvodnením, že sú tam citlivé informácie.”

Rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov by mohol byť v apríli, povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová. Pojednávanie pokračuje v pondelok, utorok a stredu výsluchmi svedkov, dnes popoludní vypovedá šéf vyšetrovacieho tímu Peter Juhás.

Markíza vyhrala zmenkový spor a nemusí zaplatiť 26 miliónov eur. Okresný súd Bratislava V zamietol žalobu, ktorou Marian Kočner prostredníctvom svojej spoločnosti túto sumu vymáhal od televízie.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Naďalej sa na pojednávaní čítajú listiny.

Boris Kollár je za zásadné zníženie trestov za ekonomickú kriminalitu. Nepáči sa mu ani to, že Marian Kočner a Pavol Rusko dostali v kauze zmenky 19 rokov. „A Kočner? Chcel cez zmenky ukradnúť nejakú sumu peňazí, neukradol ale ani cent. Mal by dostať spravodlivých 10 rokov, ale nie 20.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd síce skonštatoval, že verdikt senátu, ktorého členkami boli sudkyne Haitová a Hrčeková, je svojvoľný, ale na disciplinárny trest to nestačilo. „Disciplinárny senát svojím rozhodnutím nespochybňuje závery Ústavného súdu,“ konštatovala predsedníčka Anita Filová.

Prokurátor Daniel Mikuláš povedal, že to, že Peter Tóth nevypovedal, vyhodnotia v záverečnej reči. S tým, že nebude vypovedať, podľa Mikuláša rátali.

Pán Tóth riadil celú stránku Na pranieri, po technickej aj dramaturgickej stránke, hovorí Marian Kočner na pojednávaní v kauze Kuciak, kde komentuje prečítané Tóthove výpovede. Nepáči sa mu, že Tóth napríklad vypovedal, že Kočner získaval informácie o Marošovi Žilinkovi. „Nemá žiadny dôkaz,“ tvrdí Kočner.

Na pojednávaní v kauze motáky bol aj Marian Kočner. Keď ho eskorta odvádzala zo súdu, zakričal, že „súd potvrdil, že Peter Tóth je klamár a rozprávkar, preto nechce prísť na pojednávanie v kauze Kuciak“. Pojednávanie v kauze Kuciak by malo pokračovať v pondelok.

Mariána Kočnera oslobodili pre marenie spravodlivosti v kauze motáky. Rozhodnutie je právoplatné. „Skutok nie je trestným činom,“ vyhlásil Krajský súd v Bratislave. Kočner tak zatiaľ zostáva právoplatne odsúdený len v jednom prípade – dostal 19 rokov v kauze zmenky.

Kočner a jeho motáky

Markíza neuspela s odvolaním o náhradu škody v kauze jej zmeniek. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Televízia od právoplatne odsúdeného Štefana Agha žiadala viac ako dva milióny eur.

Jankovskej obhajca Peter Erdös verí, že proces s jeho klientkou nie je politický. „Preboha, dúfam, že nie. Sme 70 rokov odvtedy, keď sa tu naposledy diali nejaké, dnes už jasne označované politické procesy,“ povedal v rozhovore.

Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Vyšetrovateľ navrhol obžalovať Mariana Kočnera pre miliónové kauzy Donovaly a Báč, informujú o tom Aktuality. Kočner je obvinený za účelové manévre s donovalskými hotelmi a poškodenie veriteľov v kauze golfového areálu Welten neďaleko Bratislavy.

V Threeme sú šifry, vysvetľoval na súde v kauze Kuciak znalec z Filozofickej fakulty. Marian Kočner súdu ponúkal, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie, ktoré spomínal v komunikácii s Alenou Zsuzsovou, nesúviselo s Jánom Kuciakom.

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Prokurátor na súde číta aj výpoveď ďalšej veštice, ku ktorej chodila Zsuzsová ešte pred mnohými rokmi. Tá vypovedala, že k nej chodil aj Zoltán Andruskó či Ladislav Bašternák s manželkou. „Chcela mužov pre peniaze, najviac za mnou chodila pre Kočnera a potom aj pre Borisa Kollára. Pýtala sa, či by s ním mohla mať syna,“ čítal prokurátor.

Na špecializovanom súde čítajú zápisnice z výsluchov veštice, ktorú navštevovala Alena Zsuzsová. Tá vypovedala, že sa jej viackrát pýtala na Kočnera, aj po jeho vzatí do väzby, a raz jej Kočner poslal 300 eur za to, že dobre veští.

Takú kvalifikovanú, zrozumiteľnú a erudovanú výpoveď odborníka na súde som dlho nezažil, povedal prokurátor Matúš Harkabus po výsluchu znalca Mateja Karáska na pojednávaní v kauze Kuciak. „Posudok sme mali v rukách, ale kontext a vysvetlenie boli aj pre laika veľmi uchopiteľné. Po dnešnom dni tento posudok pre mňa nadobudol ešte väčší význam.“

Kočner súdu ponúka, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie nesúviselo s Jánom Kuciakom. „Mám špeciálnu diétu, intolerancia reaguje nielen na stravu, ale aj na psychiku. Nebol som v psychickej pohode,“ hovorí Kočner. To, že boli okolo vraždy nedočkaví, súvisí podľa neho s tým, že nemali dosť vyzbieraných podpisov na politickú stranu.

Marian Kočner sa na súde pýta znalca Karáska, aký vidí zmysel šifrovania v šifrovanej aplikácii. „Je explicitne a dokázateľne využívaná tak, že sa v nej nepíše všetko, čo sa chce prejednávať. Napríklad veta: ‚Musím niečo povedať, stretneme sa alebo skúsim napísať?‘ Zrejme sa účastníci zdráhali písať o úplne všetkom, je to v Threeme vidieť,“ odpovedal Kočnerovi znalec.

Marian Kočner sa na súde snaží spochybniť znalca, ktorý posudzoval Threemu. Mateja Karáska sa pýta na jeho odbornosť, životopis aj vedecké výstupy. Karásek mu vysvetľuje, čo je religionistika a že je odborník napr. na symbolickú antropológiu.

Súd musel na úvod pojednávania v kauze vraždy Kuciaka vyriešiť chybu v zákone, ktorú spôsobuje rozdiel medzi znaleckým posudkom a odbornou činnosťou. Výstup Filozofickej fakulty UK označil ako odborný posudok a spoluautora nakoniec ide vypočúvať ako svedka, a nie ako znalca. Pre prokuratúru je dôležité, že súd uznal odborné vyjadrenie ako dôkaz. Prokurátor ho ešte pred výsluchom Mateja Karáska celé číta.

Špecializovaný trestný súd dnes v kauze Jána Kuciaka vykoná ako dôkaz posudok Filozofickej fakulty UK o tom, ako treba čítať Threemu medzi Mariánom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Súdu tento dôkaz prikázal vykonať Najvyšší súd. Vypovedať bude jeden z autorov posudku Matej Karásek, ktorý je odborný asistent na Katedre porovnávacej religionistiky.

Znalec Matej Karásek. Foto N - Monika Tódová

Viem, že žijete len vo svete peňazí, ale sú aj iné hodnoty, povedal na súde Bernard Slobodník Kočnerovmu obhajcovi Marekovi Parovi. Slobodník opisoval, čo sa dialo na polícii, ak náhodou nesplnil nejaký pokyn. „Odmeny nám museli dávať, aby sme ticho boli. Psychicky nás dávali dole, kontrolovali nás, sledovali nás, gps som si našiel na aute, čo ešte viac treba?“

Bernard Slobodník hovorí, že to, aby išli na miesto činu vraždy Kuciaka Róbert Krajmer a Peter Hraško, nariadil Tibor Gašpar so slovami, že „nieže tam naši urobia nejaké hlúposti“. Slobodník povedal, že Norbert Bödör sa o vraždu zaujímal aj po odchode Gašpara z funkcie policajného prezidenta.

Bernard Slobodník vypovedá, že bol viackrát svedkom na stretnutí, kde Bödör povedal, že mu volá „Fiko“ alebo „Kali“. „Béla alebo aj kapitán,“ dodal. Člen senátu Jozef Pikna chce vedieť, ako Slobodník chápal vzťah Bödör-Kočner. „Myslím si, že vzťah pána Bödöra bol nadradený vo vzťahu ku Kočnerovi,“ odpovedal.

Jednoznačne bolo jasné, že je to človek, ktorý riadi políciu, Naku, aj s vtedajším prezidentom Gašparom, vypovedal Bernard Slobodník o Bödörovi. „Náš vzťah bol šéf-podriadený, niekedy sme sa cítili nie ako podriadení, ale ako koník.“ Slobodník takisto vypovedal, že Bödör sa ešte pre Kočnera zaujímal o tri kauzy: Gorilu, zmenky a objednávku vraždy Sylvie Volzovej.

Bernard Slobodník dnes na súde podrobne opísal, ako naňho Norbert Bödör tlačil, aby marili vyšetrovanie kauzy Technopol, kde hrozilo stíhanie aj Marianovi Kočnerovi. Bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície vypočúva prokurátor, aby preukázal motív Kočnera objednať si vraždu Maroša Žilinku.

Bernard Slobodník. Foto N

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Miroslav Kriak z Kočnerovho komanda sa na súde sťažoval, ako celá kauza ovplyvnila jeho život. „Médiá hovoria štyri roky o nejakom Kočnerovom komande. Mne to je nepríjemné, pretože pána Kočnera nepoznám a nikdy som pre neho nepracoval. Robil som pre Petra Tótha,“ povedal Kriak.

Špecializovaný trestný súd má časový sklz. Predsedníčka senátu poslala bývalého policajta Štefana Mlynarčíka domov a povedala mu, aby prišiel 11. júla. Dnes bude súd vypočúvať iba Miroslava Kriaka. Pojednávať sa bude do 16.00.

Právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina hovorí, že je zrejmé, že sledovanie osôb sa dialo len preto, aby sa zistili ich pravidelné denné návyky. Na záznamoch totiž podľa neho nie je nič zaujímavé.

Súd oboznamuje záznam zo sledovania vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. Aj v tomto prípade ide o zaznamenanie denného režimu. Marian Kočner aj jeho komando tvrdia, že úlohou sledovania bolo získať diskreditujúce informácie, aby ich potom mohli zverejniť.

Video: Prokurátor Matúš Harkabus na súde číta, ako komando sledovalo Jána Kuciaka: Zisťovali jeho denný režim aj to, aký urobil v obchode nákup.

Súd pred výsluchom bývalého pracovníka finančnej správy a expolicajta, ktorí sledovali Jána Kuciaka, vykonal ako dôkaz USB kľúče, ktoré polícia našla pri domovej prehliadke vo vile Kočnerovej manželky na bratislavskej Kolibe.

Špecializovaný trestný súd vylúčil prípad Tomáša Szabóa na samostatné konanie, aby urýchlil celé rozhodovanie. Informovala o tom na začiatku pojednávania predsedníčka senátu Ružena Sabová. Szabó urobil už dávnejšie v kauze prípravy vrážd prokurátorov vyhlásenie o vine a súd tak bude rozhodovať už len o výške trestu.

Iľja Weiss na súde k pripravovaným vraždám prokurátorov hovorí, že kontaktoval osoby, aby zohnal Dragičovi auto, ale ten mu nepriniesol potrebné peniaze, preto nakoniec z toho nič nebolo.

Ako sa vlastne Darko Dragič ocitol medzi obžalovanými v prípade prípravy vraždy prokurátorov? Zoltán Andruskó vypovedá, že keď v prípade Žilinku nekonali Szabó a Marček, tak kontaktoval Dušana Kracinu a ten mu povedal, že vybavuje nejakých Srbov, ktorí to spravia.

Nové na Dennikn.sk

16:24Gubernátor Kim o tom, ako ubránili Mykolajiv: Rusi mali mapy zo 70. rokov, neboli na nich ani kanály 16:06Kedy sa zastaví rast úrokov? Centrálni bankári zneisteli, aj keď to tak nevyzerá 15:58Ako sa zníži mesačná splátka hypotéky, ak dáte pár tisíc na mimoriadnu splátku (+ kalkulačky) 15:48Problémom SVB bolo aj to, že naplno využívala prácu z domu, hovorí slovenský profesor ekonómie zo Chicaga 15:46V športovej redakcii: Vlhová to povedala výstižne, je spokojná, ale nie úplne 15:15Mzdy a energie budú ešte tlačiť infláciu prudšie nahor, hovorí ekonóm Slovenskej sporiteľne (+ podcast) 15:06Dnes na Ukrajine zomrelo 132 ľudí. Pre nás to nie sú čísla, ale konkrétne mená a príbehy, hovorí spoluautor filmu Východný front 14:45Ako Putin urobil z ruštiny nepriateľský jazyk 14:41Vývoj bojov (389. deň): Ukrajinci testovali Rusov pri Orichive. Je to jedno z miest, kde prichádza do úvahy budúca ofenzíva 14:20Ficov revanš by stredná vrstva schytala na celej čiare 13:12Verejná diskusia o transrodových ľuďoch je plná dezinformácií, upozorňujú aktivisti a menujú štyri najväčšie 10:28Vláda berie obranu Ukrajiny vážnejšie ako vlastnú ústavu 10:01Keď kýchne motýľ 10:00Športový newsfilter: Slovan má dilemu, čo s brankárom, ktorého ultras nie sú ochotní tolerovať 09:57Firemný newsfilter: Kollárovi s Matovičom vyhovuje šero nad bankrotmi 07:23Prvé El Clásico v čase korupčnej kauzy. Nahnevaný šéf Realu do Barcelony ani neprišiel. Radšej išiel na basketbal 07:12Red Bull bojuje len sám so sebou, Alonsovo 100. pódium pokazila FIA 06:49Ráno s NHL: Nezabudnem na telefonát, že štyridsiatnik Chára spravil 30 zhybov, vraví český kondičný tréner 06:29Ekonomický newsfilter: Pre problémovú banku Credit Suisse sa cez víkend našiel kupecVčera 19:00Týždňový newsfilter: Migy pomôžu Ukrajine, Hegerovi však nieVčera 17:07Shooty: ZločinecVčera 17:03Peniaze nájdeme, sľubuje Heger Banskej Štiavnici, pomoc ponúkajú aj českí odborníci (+ video)Včera 15:43Chyba, ktorej som sa dopustil pred 20 rokmiVčera 15:39Na Vlhovú čakali novinári dlho. Vypadnutie hodila rýchlo za hlavu a skončiť kariéru sa nechystáVčera 15:16Putinov nový normál. Bez ohľadu na zatykač Haagu a neúspechy na Ukrajine bude posielať Rusov do vojnyVčera 14:38Белорусский дневник: Лукашенко летал в Китай. Что вообще известно о белорусско-китайских отношениях?Včera 14:38Bieloruský denník: Lukašenko navštívil Čínu. Čo je vôbec známe o bielorusko-čínskych vzťahoch?Včera 14:33Po rýchlom víťazstve prišla séria katastrof. Ako Američania pred 20 rokmi rozpútali šok a hrôzu v IrakuVčera 11:50Nedeľná nekázeň: Camus, Weilová a láskaVčera 10:46Chovan nebude slovenský Karius. Skúste zavolať do Arsenalu, či chcú po chybe vyhodiť brankára, hovorí jeho bývalý tréner