Marian Kočner

Prokurátor Daniel Mikuláš povedal, že to, že Peter Tóth nevypovedal, vyhodnotia v záverečnej reči. S tým, že nebude vypovedať, podľa Mikuláša rátali.

Pán Tóth riadil celú stránku Na pranieri, po technickej aj dramaturgickej stránke, hovorí Marian Kočner na pojednávaní v kauze Kuciak, kde komentuje prečítané Tóthove výpovede. Nepáči sa mu, že Tóth napríklad vypovedal, že Kočner získaval informácie o Marošovi Žilinkovi. „Nemá žiadny dôkaz,“ tvrdí Kočner.

Na pojednávaní v kauze motáky bol aj Marian Kočner. Keď ho eskorta odvádzala zo súdu, zakričal, že „súd potvrdil, že Peter Tóth je klamár a rozprávkar, preto nechce prísť na pojednávanie v kauze Kuciak“. Pojednávanie v kauze Kuciak by malo pokračovať v pondelok.

Mariána Kočnera oslobodili pre marenie spravodlivosti v kauze motáky. Rozhodnutie je právoplatné. „Skutok nie je trestným činom,“ vyhlásil Krajský súd v Bratislave. Kočner tak zatiaľ zostáva právoplatne odsúdený len v jednom prípade – dostal 19 rokov v kauze zmenky.

Kočner a jeho motáky

Markíza neuspela s odvolaním o náhradu škody v kauze jej zmeniek. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Televízia od právoplatne odsúdeného Štefana Agha žiadala viac ako dva milióny eur.

Jankovskej obhajca Peter Erdös verí, že proces s jeho klientkou nie je politický. „Preboha, dúfam, že nie. Sme 70 rokov odvtedy, keď sa tu naposledy diali nejaké, dnes už jasne označované politické procesy,“ povedal v rozhovore.

Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Vyšetrovateľ navrhol obžalovať Mariana Kočnera pre miliónové kauzy Donovaly a Báč, informujú o tom Aktuality. Kočner je obvinený za účelové manévre s donovalskými hotelmi a poškodenie veriteľov v kauze golfového areálu Welten neďaleko Bratislavy.

V Threeme sú šifry, vysvetľoval na súde v kauze Kuciak znalec z Filozofickej fakulty. Marian Kočner súdu ponúkal, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie, ktoré spomínal v komunikácii s Alenou Zsuzsovou, nesúviselo s Jánom Kuciakom.

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Prokurátor na súde číta aj výpoveď ďalšej veštice, ku ktorej chodila Zsuzsová ešte pred mnohými rokmi. Tá vypovedala, že k nej chodil aj Zoltán Andruskó či Ladislav Bašternák s manželkou. „Chcela mužov pre peniaze, najviac za mnou chodila pre Kočnera a potom aj pre Borisa Kollára. Pýtala sa, či by s ním mohla mať syna,“ čítal prokurátor.

Na špecializovanom súde čítajú zápisnice z výsluchov veštice, ktorú navštevovala Alena Zsuzsová. Tá vypovedala, že sa jej viackrát pýtala na Kočnera, aj po jeho vzatí do väzby, a raz jej Kočner poslal 300 eur za to, že dobre veští.

Takú kvalifikovanú, zrozumiteľnú a erudovanú výpoveď odborníka na súde som dlho nezažil, povedal prokurátor Matúš Harkabus po výsluchu znalca Mateja Karáska na pojednávaní v kauze Kuciak. „Posudok sme mali v rukách, ale kontext a vysvetlenie boli aj pre laika veľmi uchopiteľné. Po dnešnom dni tento posudok pre mňa nadobudol ešte väčší význam.“

Kočner súdu ponúka, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie nesúviselo s Jánom Kuciakom. „Mám špeciálnu diétu, intolerancia reaguje nielen na stravu, ale aj na psychiku. Nebol som v psychickej pohode,“ hovorí Kočner. To, že boli okolo vraždy nedočkaví, súvisí podľa neho s tým, že nemali dosť vyzbieraných podpisov na politickú stranu.

Marian Kočner sa na súde pýta znalca Karáska, aký vidí zmysel šifrovania v šifrovanej aplikácii. „Je explicitne a dokázateľne využívaná tak, že sa v nej nepíše všetko, čo sa chce prejednávať. Napríklad veta: ‚Musím niečo povedať, stretneme sa alebo skúsim napísať?‘ Zrejme sa účastníci zdráhali písať o úplne všetkom, je to v Threeme vidieť,“ odpovedal Kočnerovi znalec.

Marian Kočner sa na súde snaží spochybniť znalca, ktorý posudzoval Threemu. Mateja Karáska sa pýta na jeho odbornosť, životopis aj vedecké výstupy. Karásek mu vysvetľuje, čo je religionistika a že je odborník napr. na symbolickú antropológiu.

Súd musel na úvod pojednávania v kauze vraždy Kuciaka vyriešiť chybu v zákone, ktorú spôsobuje rozdiel medzi znaleckým posudkom a odbornou činnosťou. Výstup Filozofickej fakulty UK označil ako odborný posudok a spoluautora nakoniec ide vypočúvať ako svedka, a nie ako znalca. Pre prokuratúru je dôležité, že súd uznal odborné vyjadrenie ako dôkaz. Prokurátor ho ešte pred výsluchom Mateja Karáska celé číta.

Špecializovaný trestný súd dnes v kauze Jána Kuciaka vykoná ako dôkaz posudok Filozofickej fakulty UK o tom, ako treba čítať Threemu medzi Mariánom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Súdu tento dôkaz prikázal vykonať Najvyšší súd. Vypovedať bude jeden z autorov posudku Matej Karásek, ktorý je odborný asistent na Katedre porovnávacej religionistiky.

Znalec Matej Karásek. Foto N - Monika Tódová

Viem, že žijete len vo svete peňazí, ale sú aj iné hodnoty, povedal na súde Bernard Slobodník Kočnerovmu obhajcovi Marekovi Parovi. Slobodník opisoval, čo sa dialo na polícii, ak náhodou nesplnil nejaký pokyn. „Odmeny nám museli dávať, aby sme ticho boli. Psychicky nás dávali dole, kontrolovali nás, sledovali nás, gps som si našiel na aute, čo ešte viac treba?“

Bernard Slobodník hovorí, že to, aby išli na miesto činu vraždy Kuciaka Róbert Krajmer a Peter Hraško, nariadil Tibor Gašpar so slovami, že „nieže tam naši urobia nejaké hlúposti“. Slobodník povedal, že Norbert Bödör sa o vraždu zaujímal aj po odchode Gašpara z funkcie policajného prezidenta.

Bernard Slobodník vypovedá, že bol viackrát svedkom na stretnutí, kde Bödör povedal, že mu volá „Fiko“ alebo „Kali“. „Béla alebo aj kapitán,“ dodal. Člen senátu Jozef Pikna chce vedieť, ako Slobodník chápal vzťah Bödör-Kočner. „Myslím si, že vzťah pána Bödöra bol nadradený vo vzťahu ku Kočnerovi,“ odpovedal.

Jednoznačne bolo jasné, že je to človek, ktorý riadi políciu, Naku, aj s vtedajším prezidentom Gašparom, vypovedal Bernard Slobodník o Bödörovi. „Náš vzťah bol šéf-podriadený, niekedy sme sa cítili nie ako podriadení, ale ako koník.“ Slobodník takisto vypovedal, že Bödör sa ešte pre Kočnera zaujímal o tri kauzy: Gorilu, zmenky a objednávku vraždy Sylvie Volzovej.

Bernard Slobodník dnes na súde podrobne opísal, ako naňho Norbert Bödör tlačil, aby marili vyšetrovanie kauzy Technopol, kde hrozilo stíhanie aj Marianovi Kočnerovi. Bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície vypočúva prokurátor, aby preukázal motív Kočnera objednať si vraždu Maroša Žilinku.

Bernard Slobodník. Foto N

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Miroslav Kriak z Kočnerovho komanda sa na súde sťažoval, ako celá kauza ovplyvnila jeho život. „Médiá hovoria štyri roky o nejakom Kočnerovom komande. Mne to je nepríjemné, pretože pána Kočnera nepoznám a nikdy som pre neho nepracoval. Robil som pre Petra Tótha,“ povedal Kriak.

Špecializovaný trestný súd má časový sklz. Predsedníčka senátu poslala bývalého policajta Štefana Mlynarčíka domov a povedala mu, aby prišiel 11. júla. Dnes bude súd vypočúvať iba Miroslava Kriaka. Pojednávať sa bude do 16.00.

Právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina hovorí, že je zrejmé, že sledovanie osôb sa dialo len preto, aby sa zistili ich pravidelné denné návyky. Na záznamoch totiž podľa neho nie je nič zaujímavé.

Súd oboznamuje záznam zo sledovania vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. Aj v tomto prípade ide o zaznamenanie denného režimu. Marian Kočner aj jeho komando tvrdia, že úlohou sledovania bolo získať diskreditujúce informácie, aby ich potom mohli zverejniť.

Video: Prokurátor Matúš Harkabus na súde číta, ako komando sledovalo Jána Kuciaka: Zisťovali jeho denný režim aj to, aký urobil v obchode nákup.

Súd pred výsluchom bývalého pracovníka finančnej správy a expolicajta, ktorí sledovali Jána Kuciaka, vykonal ako dôkaz USB kľúče, ktoré polícia našla pri domovej prehliadke vo vile Kočnerovej manželky na bratislavskej Kolibe.

Špecializovaný trestný súd vylúčil prípad Tomáša Szabóa na samostatné konanie, aby urýchlil celé rozhodovanie. Informovala o tom na začiatku pojednávania predsedníčka senátu Ružena Sabová. Szabó urobil už dávnejšie v kauze prípravy vrážd prokurátorov vyhlásenie o vine a súd tak bude rozhodovať už len o výške trestu.

Iľja Weiss na súde k pripravovaným vraždám prokurátorov hovorí, že kontaktoval osoby, aby zohnal Dragičovi auto, ale ten mu nepriniesol potrebné peniaze, preto nakoniec z toho nič nebolo.

Ako sa vlastne Darko Dragič ocitol medzi obžalovanými v prípade prípravy vraždy prokurátorov? Zoltán Andruskó vypovedá, že keď v prípade Žilinku nekonali Szabó a Marček, tak kontaktoval Dušana Kracinu a ten mu povedal, že vybavuje nejakých Srbov, ktorí to spravia.

Weiss hovorí, že s Dragičom neboli žiadni priatelia. „Poznám ho ako každého druhého Jugoša, ktorý keď príde s biznisom, tak to vybavím. Nemal som s ním kamarátsky vzťah ani na dovolenky sme nechodili.“ Povedal, že takto vybavoval autá aj iným osobám „z Juhoslávie“.

Iľja Weiss je svedok, ktorý usvedčuje hlavne Srba Darka Dragiča obvineného z prípravy vrážd prokurátorov. Na súde povedal, ako sa zoznámili v roku 2015 pre kradnuté autá.

Peter Tóth, ktorý v posledných dňoch telefonicky kontaktoval viacerých novinárov a vulgárne im nadával, nepríde na dnešné hlavné pojednávanie. Novinárov kontaktovala aj Tóthova manželka. Tóth povedal, že pre problémy s poštovou schránkou si nevšimol doručenie predvolania.

Pokračuje pojednávanie v kauze Jána Kuciaka:

  • V utorok prvýkrát vypovedal Tomáš Szabó. Potvrdil, že došlo k objednaniu vrážd prokurátorov.
  • Szabó a Zoltán Andruskó opisujú skutok zhodne, ale svoje motivácie rozdielne, napríklad, kto na koho tlačil, kto mal akú finančnú situáciu, či mal alebo nemal peniaze.
  • „Títo ľudia vypovedajú o hrozných veciach, väčšina populácie by nebola schopná o tom ani uvažovať. Ak už niekto ide vypovedať, tak rozmer javiť sa lepší, ako to vyplýva z toho, čo vypovedá, tu je, je to bežný jav, nikto sa nechváli tým, čo robí zle, obzvlášť v prípade vrážd,“ zhodnotil výpoveď prokurátor Matúš Harkabus.
  • Dnes na 9:00 súd predvolal Ilju Weissa, ide o člena drogového gangu zo Serede, ktorý tiež vypovedá o príprave vrážd prokurátorov.
  • O 13:00 je predvolaný Peter Tóth. Predvolanie si však neprevzal a súd sa s ním nevedel spojiť. Prokuratúra skúsi zabezpečiť jeho účasť.
  • Pojednávanie bude pokračovať aj vo štvrtok.

Video: To, čo robili títo ľudia, je strašné. Je prirodzené, že to prikrášľujú, povedal prokurátor Harkabus po dnešnom pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka a v prípade prípravy vrážd prokurátorov.

Súd predvolal na stredu Petra Tótha, ale predsedníčka senátu oznámila, že mu nevedia doručiť predvolanie a nedokážu sa s ním ani telefonicky spojiť. Prokurátor povedal, že to skúsi zabezpečiť. Zajtra má vypovedať aj člen zločineckého gangu zo Serede Iľja Weiss.

Kočner komentoval Szabóovu výpoveď na súde. Podľa neho potvrdil, že Andruskó vopred vedel o svojom zadržaní, a tak urobil dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Alena Zsuzsová zase povedala, že Szabó potvrdil to, čo ona tvrdí už štyri roky – že Andruskó nikdy nemal peniaze a požičiaval si ich.

Szabó na súde vypovedal, že nemal informácie o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka, ale dva týždne pred zadržaním mu Andruskó povedal, že o dva týždne bude zadržaný za ekonomickú trestnú činnosť. Andruskó to vraj vedel od bývalého policajta Szabadoša a povedal Szabóvi, že za to zaplatil 2-tisíc eur.

Szabó hovorí, že asi dva týždne pred tým, ako ich zadržali, si Andruskó od neho požičal 3-tisíc eur, lebo nevedel vyplatiť čašníčky v pizzerii. „Požičal som mu a vrátil mi to asi o tri dni. Prosíkal som sa mu, že kde sú tie peniaze. Doniesol mi čisto nové peniaze, ako keby boli vyžehlené. Z tých peňazí som požičal pánovi Kracinovi tisíc eur.“

Szabó ďalej hovorí, že Andruskó nikdy nemal peniaze. Frajeril vraj len vtedy, keď si peniaze požičal. „Z počutia viem, že robil aj nejakého bieleho koňa, ale ani som sa nikdy nepýtal, koľko má peňazí.“

Prokurátor Harkabus chcel od Szabóa vedieť, či by bol ochotný sa konfrontovať s Andruskóom vo veciach, kde sú ich výpovede v rozpore, ale Szabó odpovedal, že nie. Každý z nich by si podľa neho tvrdil svoje.

Prokurátor Harkabus sa pýta Szabóa, prečo Marček zabil Martinu Kušnírovú, keď pri Žilinkovi si hovorili, že ženy a deti sa nezabíjajú. „Neviem sa k tomu vyjadriť,“ odpovedal Szabó. Tvrdí, že keby Žilinku sledovali dôkladnejšie, tak by asi zabili aj jeho, ale asi ani veľmi nechceli.

Ľutujem, čo sa stalo, povedal Szabó na súde o vražde Jána Kuciaka.

Nejako sme sa do toho nehrnuli, hovorí Szabó na súde o vražde Petra Šufliarskeho. „Mali sme veľké reči, ale keby sme to chceli veľmi spraviť, tak s tými dvoma zbraňami by to šlo. Stále som dúfal, že pán Andruskó od toho upustí. Andruskóa som stále nahováral, že najlepšie by bolo, keď príde zima, mrazy, nikto nie je na ulici. Odďaľoval som to.“

Szabó na súde povedal, že Andruskó mu nikdy nepovedal, pre koho majú byť vraždy prokurátorov vykonané. „Mne nikdy nespomínal žiadne mená.“

Vrah Tomáš Szabó na súde prvýkrát opísal, ako chystali vraždy prokurátorov. Vypovedal tiež, že od vraždy Maroša Žilinku dali ruky preč, keď od nich chceli aj likvidáciu prokurátorovej rodiny.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení ÍrskaVčera 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozíVčera 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligenciaVčera 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlakuVčera 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalejVčera 12:59Rusi v medzivojnovom exileVčera 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?Včera 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiouVčera 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológVčera 10:00Danglár: Redukcia vzdelávaniaVčera 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestachVčera 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtvaVčera 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmiVčera 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister23.09 17:01Vetrákov návrh chce pripomienkovať aj NBS. Odvod by sa dotkol stoviek subjektov pod jej dohľadom23.09 16:53Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny (udalosti týždňa)23.09 16:07SaS po odchode z vlády klesla, potenciál Smeru aj Hlasu zostáva okolo 30 percent (prieskum Ipsosu)23.09 15:14Zoskupenie tretej Ficovej vlády je znova na svete. V Prešove23.09 15:01Oslava dňa obce na východe: Rómovia v osade, zvyšok dediny na ihrisku23.09 14:41Firemný newsfilter: Slovenský Volkswagen siaha po luxusných elektroautách a úradmi šikanovaná firma závod predsa len postaví23.09 14:27Rusi neutekajú pred vojnou, ale pred povinnosťou zabíjať a hrozbou, že sami budú pri tom zabití23.09 14:23Danglár: Ruská trojka23.09 14:00Celulitídu nemá len jedna z desiatich. Zabudnite na prípravky, pomoc je lacná, no aj prácna23.09 13:20Vývoj bojov (211. deň): Nie, Rusko sa proti Putinovi nebúri, muži poslušne odchádzajú na jatky